Internationalisatie van de psychologische oorlogvoering Het Kremlin lacht om de Britse communisten de mensen Uitslag van Oude jaars prijsvraag D- y i lij WiJpj UILEN naar Athene dragen ONDERGANG van REIMERSWAAL in de zestiende eeuw EEN DWAALSTERRETJE Een vorsten kind TEKEN Zo Belang rijke strategische en politieke plannen van Lord Ismay Invloed voor kleine landen? waren Gabriël Marcel spreekt in Delft i PRIJSWINNAARS Conscience ou révolte mm Kleinste kracht centrale ter wereld Bel%fcn.^er> (SCHEEPYAARIBERICOTEN ZATERDAG 14 MAART 1953 PAGINA 11 „Er is een glans in je ogen, Harry" cursus Opvolger Mgr. Verhoeks f;- (Van onze correspondente) NEW YORK, Maart zVn plannen betreft, is Lord Ismay, Secretaris-Generaal van NATO, wel P het juiste ogenblik naar Waashington gekomen. Omdat de dood van Stalin en in jn^elijke weerslag daarvan op de internationale politieke situatie zeker van nvloed zullen zijn op de besprekingen die de Secretaris-Generaal op 12 Maart iet President Eisenhower, en op 13 en 14 Maart met John Foster Dulles zal hou- en. Deze besprekingen zijn de voornaamste reden van Ismay's reis naar de V. S. n niet de lezingen die hij hier zal houden. Ismay heeft er n.l. geen geheim van «emaakt dat hij blijkbaar met de zegen van de Engelse én Franse regeringen in Washington een plan komt voordragen, dat de oprichting betreft van een Waar gecentraliseerd orgaan voor de coördinatie van geallieerd strategisch en Politiek beleid in drie vitale gebieden der wereld: Europa, het Midden-Oosten en net Verre Oosten. Lord Ismay's bedoeling kan het beste n zijn eigen woorden worden weerge- §®ven. „Het alleen maar sterker en '"eer bewapenen", schreef hij twee jaar geleden, „op wat voor geweldige •chaal ook, is op zichzelf geen middel °m agressie af te schrikken. Het is al- 'ereerst en onvermijdelijk noodzakelijk "at de democratieën de gewoonte gaan •ormen en er de middelen toe krij gen om aangaande alle aangelegen heden van groter of geringer belang amen overleg te plegen en samen te bandelen in de 'interessen van een of meerdere onder hen, of van de gehele poep. In dat geval kan de vijand geen "haduw van twijfel worden gelaten, at deze democratieën één solide front vormen". Het is deze gedachte, die de basis *an Lord Ismay's onderhoud met de 'vnerikaanse President en de minister jjan Buitenlandse Zaken zal vormen en waardoor hij hoopt te bereiken dat de ^merikaanse regering zich bereid zal •arklaren de verantwoordelijkheid op mch te nemen om met geallieerde en Bevriende regeringen over de gehele Wereld een gecoördineerd politiek be- •®id te voeren. De N.A.T.O.-organisatie 'aat geen ruimte om dit Ismay-plan te •erwerkelijken, en wel omdat krach tens het Noord-Atlantische Verdrag de JvA.T.O. slechts mag optreden in een "er drie hierboven genoemde gebieden, 3-1. Europa, maar niet in het nabije of ^erre Oosten. Uiteraard bieden ook de /erenigde Naties in dit verband geen mogelijkheid, omdat het doel dezer or ganisatie principieel de opname uitsluit •an een gecentraliseerd orgaan der democratieën, waardoor een gemeen schappelijke politiek tegen het Commu- mstische blok zou worden uitgewerkt. De reden nu waarom Ismay in Wash ington een gewilliger oor zal vinden "an hij had mogen verwachten, daar "et huidige Congress de neiging heeft sPeciaaI wat het Verre Oosten betreft, ?en nationalistische koers te volgen, 's het feit dat de Amerikaanse regering "n het Congress na Stalin's dood wel "egelijk met een uitbreiding van de "koude oorlog" rekening houden. Tegen Jvil en dank zullen allengs de onverbe terlijk isolationistisch denkende elemen ten in het Congress zich moeten gaan ealiseren, dat als de vrije wereld zich niet wil laten domineren door de Com munistische machten. die wereld een gecoördineerd politiek en strate gisch beleid daar tegenover moet stel len. Daarom is Lord Ismay we- op het juiste ogenblik in Washington gekomen. Gunstig voor zijn plannen, welke blijkbaar ook zijn ingegeven door de vrees voor gevaarlijke stappen, die Amerika in het Verre Oosten zou kun nen ondernemen, is ook dat zij parallel lopen met Foster Dulles' plannen voor psychologische oorlogvoering. Toen President Eisenhower voor de organi satie van de psychologische oorlogvoe ring een commissie benoemde, zeide hij o.m.: „Het is mijn overtuiging dat een verenigde en dynamische poging op het terrein van psychologische oorlogvoe ring van wezenlijk belang is voor de veiligheid van de V.S. en andere vrije landen". M.a.w. de President en de minister van Buitenlandse Zaken zien wel degelijk dat het wat de psychologi sche oorlogvoering betreft, naar een samenwerking van alle democratieën toe moet op den duur. Van deze over tuiging is het maar een stap verder naar Ismay's plan. Daar er een grote mogelijkheid be staat voor de oprichting van een „inter- democratische" organisatie, mogen de kleine landen wel opletten dat zij bij de opzet van zulk een nieuw orgaan ook wat in de melk te brokken krijgen. Niet alleen vanwege de bescherming en bevordering van hun nationale politie ke belangen, maar vooral opdat met hun opinies en ideeën bij de vorming van zulk een hoogst belangrijk interna tionaal politiek lichaam rekening wordt gehouden. Gezien het feit, dat het initiatief van minister Beyen betreffende de econo mische integratie van West-Europa het respect in de V.S. voor het politieke inzicht van „little Holland" aanzienlijk heeft verhoogd, lijkt het waarschijnlijk, dat, wanneer Nederland b-v. het initia tief zou nemen om de psychologische oorlogvoering op internationaal (of volgens Ismay's bedoeling: inter-demo- cratisch) plan te heffen, de politieke reputatie, invloed en gehele positie van Nederland bij de Amerikaanse regering op niet geringe wijze versterkt zouden worden. Waarbij nog het psychologisch niet te onderschatten voordeel zou wor den gewonnen, dat Moskou, dat ook de internationalisering van de psychologi sche oorlogvoering zeker zal gebruiken om Amerika van oorlogszuchtigheid te betichten, de wind uit de zeilen zou worden genomen, wanneer een klein land als Nederland een officieel initia tief voor de oprichting van zulk een internationale organisatie zou nemen. Want men kan Nederland toch moei lijk oorlogszucht verwijten. Hier mag nog aan worden toegevoegd dat uw correspondente in kringen rond minis ter Dulles heeft vernomen, dat zulk een initiatief in zeer goede aarde zou val len bij de Amerikaanse regering. Intussen rest er niet al te veel tijd meer voor dergelijke initiatieven, want 30 Juni a.s. zal de door President Eisenhower benoemde commissie een rapport uitbrengen inhoudende haar bevindingen en aanbevelingen op het gebied van de psychologische oorlog voering. Dan zal Amerika zelf de ge hele organisatie gaan verwezenlijken en is het voor West-Europees initiatief, met name voor dat der kleine landen, practisch te laat. (Van onze Londense correspondent) T T vaM te begrijpen, dat het rouwbeklag over de dood van kameraad Sta- J~1 lin zich op velerlei verschillende wijzen manifesteerde, van tranen tol brede grijnzen en opgewekte straatgevechten. The Daily Mail hield ook een soort her denking sstonde, gewijd aan de nagedachtenis van de man, die het in het hoofdartikel van 11 Maart betitelde als „de oude Kaukasische bandiet" en de sluwe oude treinrover", bij dit laatste doelend op een van de roofover vallen door middel waarvan Stalin zich placht te voorzien van de voor zijn idealisme benodigde geldmiddelen. Aanleiding voor de nogal originele herdenkingsdienst van de Mail was het feit dat Harry Pollitt, de algemene secretaris van de Britse Communistische Partij, zich aanstonds naar Moskou spoedde om ter plaatse de vereiste ge zichten te trekken. De Communistische Partij van Groot-Brittannië telt slechts .e watersnood heeft de uitslag van onze grote fotoprijsvraag op Oudejaarsavond, toen wij de onderschriften van een 25-tal fo to's te raden gaven, vertraagd. Er is veel belangstelling geweest voor de prijsvraag. „Zo waren de mensen" en het aantal bij ons bureau binnen gekomen antwoorden was dan ook verblijdend groot. De vijf en twintig gevraagde on derschriften luidden: 1) Het nieuwe kabinet-Drces voor het eerst bijeen op 2 Sept. 2) Herstelwerkzaamheden aan de Noorder Pier te Hoek van Hol land, welke beschadigd was door „De Faustus" op 7 November. 3) Mossadeq voor Intern. Hof van Justitie in Den Haag op 9 Juni. 4) Kroonprins Hoessein van Trans- jordanië op 11 Aug. uitgeroepen tot Koning. 5) Verloving Prins Jean van Lu xemburg met Prinses Josephine Charlotte op 7 November of Ver loofd paar bezoekt St. Goedele te Brussel op 15 November. 6) Gen. Eisenhower gekozen tot pre sident van de V.S. op 4 Novem ber. 7) Spoorwegramp te Harrow bij Londen op 8 October. 8) Koning George VI overleden op 6 Febr. 9) Begrafenis Koning George VI op 15 Febr. 10) Opening AmsterdamRijnkanaal op 21 Mei. H) Gen. Ridgway benoemd tot op perbevelhebber der NATO-legers op 28 April. 12) Britse atoomontpioffing' in Austra lië op 2 October. Data voor atoomontploffingen op 23 April en 2 Augustus zijn echter ook goed gerpkend. 13) Opa Klijzing wereldkampioen pijproken op 17 April. 14) Koningin bezoekt filmstudio's in Hollywood op 19 April. 15) Prins Bernhard rijdt paard bij zijn bezoek aan Lima en Peru (ongeveer half November). 18) Voorbereiding algemene verkie zingen op 25 Juni. l'l Relletjes in West-Berlijn op 1 Mei of 26 Mei. 8) Robert Schuman, ere-doctor te Tilburg op 13 December, of: In stallatie Hoge Gezagsorgaan Schumanplan op 11 Aug. „Een negervorst doet zich tegoed aan de Hollandse haring, zo bestem pelde een van onze lezers deze mon tage van generaal Eisenhower in Korea. 19) Arrestatie Jomo Konyatta (Bran dende Speer), leider der Mau Mau-beweging op 24 Juli. (Acti viteit der Mau Mau-beweging is echter ook goed gerekend). 20) Generaal Naguib bezoekt zieken huis te Cairo op 16 October, om precies te zijn. Goed werd echter ook gerekend: Gen. Naguib doet staatsgreep op 23 Juli. 21) Koning Faroek onttroond, 28 Juli. 22) Eisenhower bezoekt Korea (be gin December). 23) Van Riebeeck-herdenking in Cu- lemborg. Harmonie Pierken Aaf- jes marcheert door de stad met jongste tambour-maitre, 7 April. 24) Paleis van Koning Faroek be waakt tijdens onregelmatigheden in Cairo, 25 Januari of 24 Juli. 25) Westerling voor de Hoge Raad in Den Haag, 31 October Deen van de inzenders heeft alle vragen goed beantwoord. De eerste en de daarop volgende prijzen werden daarom toegewezen aan wie naar VfThnuding telkens de meeste goede antwoorden had gegeven. Wanneer er meer candidates voor een prijs waren, hebben wjj het lot laten be vissen, De eerste prijs, een fototoestel (klapcamera), viel ten deel aan A. v. d. "rg> Rijnstraat 26rood, Haarlem N. De tweede prijs, een heren-armbandhorloge, aan J. M. van Dam, Lo sslaan 7, Heemstede. De derde prijs, een dames-vulpen, aan mej. H. A. Witte, Bloemendaal- "slraatweg 44, Santpoort-Station. "Voorts zullen nog een 6-tal troostprijzen aan andere inzenders worden "gestuurd. 35.000 leden, mits men alle volkomer ontoerekenbaren meetelt. Dit geringe aantal wordt natuurlijk gedeeltelijk ge compenseerd door het lidmaatschap van de grootste ijdeltuit van Europa, de rode Deken van Kantelberg, die het best met zijn geweten overeen kan brengen als bedienaar des Goddelijken Woords het ruime salaris op te strijken dat hem in staat stelt zijn steun te ver lenen aan de kerkvervolgers van het Kremlin. De Communistische Partij telt hier voorts een groot aantal voor aanstaande beoefenaren van de exacte wetenschappen hetgeen bewijst, dat als Je alle exactheid nodig hebt voor de wetenschap, de rest van het brein nei ging vertoont te verweken. En men moet toegeven dat het handjevol lieden die Rusland prefereren boven hun eigen land er in slaagt met grote effi ciency de industrie van Engeland te sa boteren. Harry ging dus naar Moskou toe en de Daily Mail vond het nodig Harry eraan te herinneren dat het Kremlin bijzonder in zijn schik is met de Britse Communistische Partij, want iedere keer als de grimmige inwoners van het Kremlin nu eens echt hartelijk wilden lachen, behoefden zij alleen maar te denken aan de Britse Communisten. „Want de B.C.P. wordt in Moskou alleen maar beschouwd als een grap". Harry wist dit, volgens de Mail, van daar dat hij, in plaats van het voor beeld te volgen van Malenkov, Molotov en de slavenhandelaar Beria dip in hun lijkrede voeringen veel zelfbeheersing toonden en een even opvallende zuinig heid aan loftuitingen, zich in de Daily Worker te buiten ging aan een stuk je lijkenlyriek dat volgens het door ons geciteerde blad door zijn buiten sporigheid tot een karicatuur werd. De M a i i zei zelfs met onmiskenbare be wondering: „Het is een van de voor aanstaande komische publicaties van onze dagen." Het blad vond het jammer aat „de oude Kaukasische bandiet" het stuk zelf niet had kunnen lezen: „Hij zou vast die trage raadselachtige glim lach vertoond hebben waarmee hij ge woon was een man of een heel gewest uit te roeien". En de Mail vermeldt met enige nadruk (en met zorgvuldig geaccentueerde ernst) dat het informa tie had ontvangen uit Moskou dat de verkoop van wodka op Stalin's sterf dag zeer groot was. „En dat was niet omdat het volk zijn verdriet wilde verdrinken. Velen vierden feest". De Mail vermaakte zich In het bijzonder met een passage waarin Pol litt, schrijvend over zijn eerste ontmoe- ing met vadertje Stalin vermeldde dat Stalin zei: „Er is een glans in je ogen Harry. Ben je gelukkig?" Waarop Harry had geantwoord dat hjj „natuurlijk" gelukkig was. Wat had Harry anders tegen Jozef moeten zeggen! (Van onze correspondent) Een kleine man met kort warrig grijs haar, vurig, vitaal en vol „grand esprit" iemand aan wie niets philosofisch is als de philosofie, die hij verkondigt; zo zou men het portret kunnen tekenen van een der eminentste denkers van deze eeuw. Daar hoort dan nog bij, dat Ga briel Marcel een uitstekend spreker is. Hij bespeelt zijn gehoor als een meester lijk organist en beurtelings badiner.nd. ironisch, bitter ernstig of met aangrij pende bewogenheid trekt hij alle regis ters bij zijn gehoor open en hij plaatst eik facet van het besproken probleem in het fonkelend licht van scherpe formu leringen. Als gast van „Sanctus Virgilius" heeft hij de Delftse studenten twee uur lang geboeid met zijn gespierde Franse vnh zinnen. Hij spitste de aandacht van zijn gehoor op de strijd, die heden ten da ge in de menselijke geest tussen goed en kwaad wordt uitgevochten en die de 1 fundamenten doet wankelen van het ■V«V»»V.VV»V»Vj,«,«V«V»WiV«V«V.W«V»*.V *X*.*X*I*X**<*X<SlX*X«*XOftSlSOM«46<*X'9lC,>X^iCïXlS tó;!v 'X'Xvivt'K'XvXv yJvXvl'l'I'Ivlvj'-v •£*X,X,X,X,X,X,XOXv,X«X,X«X*X,X,X*X*XvX*XvX*X,>X*X,X*X*X*l' Een uil! Je bent een uil! Hoe vaak horen we dat niet zeggen. En dan bedoelen we: je bent een sufferd, je bent dom. Maar met die uitdrukking beledigen we eigenlijk roof vogel uil. Want sinds de oud ste geschiedenis is de uil het symbool, dat is het teken van.... de wijsheid. De godin van de wijsheid. Minerva, zien we vaak met een uil afgebeeld. In de eerste eeuwen voor onze ge schiedenis was Griekenland het middelpunt van geleerdheid en beschaving. In de hoofdstad Athene woonde een groot aan tal geleerden. Het was in die tijd heus niet nodig, dat men sen, die meenden, dat ze iets wisten of begrepen naar Athene gingen, om het daar te verkon digen. In Athene wist men al die dingen al lang. Daar was dus het zinnebeeld der wijsheid, de uil, al zo goed vertegen woordigd, dat het niet nodig Ze schrikken ook niet meer als zijn geroep door de nachtelijke stilte klinkt. Misschien heb je ook wel eens van uileballen gehoord. Neen, die kun je niet eten. Maar je kunt ze vinden onder bomen of andere plaatsen, waar uilen nestelen. Uileballen zijn de uit werpselen van uilen. Die ballen zien er grijs uit en als je ze openmaakt, vind je er allerlei overblijfselen van andere, klei nere diertjes in: zoals veertjes van kleine vogeltjes, maar vooral veel beentjes van veld muizen. Let maar eens op, als je in de buurt komt, waar uilen nestelen. Een jongen in Friesland vond twee ouderloze katuiltjes. Toen hij de diertjes mee naar huis wilde nemen, pikten zij hem met. hun scherpe snavels hevig in zijn handen. Maar nadat hij de diertjes een paar maal gevoerd had, werd het drietal spoedig dikke vrienden. Kerkuiltje hoog in de bomen was er nog meer uilen heen te dragen. Het gezegde: uilen naar Athene dragen is in onze taal blijven leven. We bedoelen er mee: onnodig werk verrichten. Toch is het wel te begrijpen, dat wij zo nu en dan ons voor uil horen uitschelden. Want hoe zien de meeste mensen een uil? Slapend! Steeds maar slapend in de een of andere to ren of op een boomtak. De uil is namelijk een nachtvogel. Zo gauw de duisternis begint te vallen gaat hij op. jacht. Zijn ogen, gelegen midden in een krans van veren, kunnen in het duister scherp zien. Ook zijn ge hoor is buitengewoon goed ont wikkeld, zodat hij zelfs hèt lo pen van veldmuizen tussen het gras of het koren horen kan. Uilen vangen dan ook veel van die schadelijke veldmuizen. En daarom behoort de uil tot de nuttige dieren. Vroeger dachten veel mensen, vooral buitenmen sen, daar heel anders over. Die schrokken 's avonds maar al te vaak, als ze het vreemde geroep van de uil door de stilte hoor den weerklinken. Bijgelovig als vele mensen waren, beschouw den ze de uil als een dier, dat ongeluk aanbracht. Om dat on geluk nu te voorkomen, vingen ze een uil en spijkerden hem met uitgespreide vleugels tegen schuur- of staldeur. Nu weten de meeste mensen gelukkig wel beter en ze laten de uil overdag rustig in hoeken van schuren of torens slapen. Vorige week hebben wij, naar aanleiding van de ontzettende watersnoodramp van 1 Februari 1.1., de Elisabethsvloed van 1421 in herinnering gebracht. Maar erg was ook de St. Felixvloed van 1530, waarbij een gedeelte van Zeeland, met de toenmali ge stad Reimerswaal, bijna ge heel te gronde ging. Men spreekt nu nog van „het ver dronken land van Zuid-Beve land." Reimerswaal was in de zes tiende eeuw een welvarend stadje met nijverheid, handel en scheepvaart. Behalve een kerk, was er een klooster, zie kenhuis, armenhuis, vleeshal, pakhuizen en woningen en zes poorten op de wallen (muren rond de stad). In het jaar 1520 ontstond er een grote brand in de stad en talrijke huizen (met daken van stro) werden een prooi der vlammen. Maar in November 1530 was daar een noodweer zoals Februari van dit jaar in Zeeland. O.a. werd een deel van Zuid-Beveland over stroomd. Vele dijken bezweken en sindsdien bleef Reimerswaal temidden van water, dus als een eilandje, bestaan. Je begrijpt wel, dat het een kwetsbare plek was bij nieuwe overstromingen en dit geschiedde in 1551 en 1552. Reimerswaal overstroomde geheel en sommigen konden zich alleen nog redden door in torens of op hoge daken te klimmen. Honderden verdron ken. Niettemin bleven er nadien nog mensen wonen, doch de Al lerheiligenvloed van 1570 deed het overblijvende gedeelte van Reimerswaal ten onder gaan Doch de Zeeuw is vasthoudend van aard en in de paar huizen, welke nog overeind stonden, woonden in 1620 nog enkele schippers. In het jaar 1626 werd de stad wat er althans nog van over was (en dat was niet meer dan een ruïne) officieel opgegeven. Thans is er van Reimerswaal niets meer over. "Wij hebben eens in een zomer een tocht ge maakt naar dit verdronken land. Als het eb is, dus als het water wegtrekt en er vrijwel geen of weinig water meer staat, kun je een heel eind de „slik ken" van de Oosterschelde op gaan. Je moet tevoren natuur lijk goed de kaarten bestudeerd hebben om te weten, waar je zowat moet zijn, waar eenmaal de stad Reimerswaal bestond. Goed, heb je de plaats gevon den, dan ontdek je spoedig in het „slik" (slijk) de fundamen ten van de kerk. Ook zagen wij een regelmatige rij stenen brokstukken, waarschijnlijk van huizen, aan eeh straat gelegen. De gehele streek is bezaaid met overblijfselen van stenen. Een paar scherven van aarden pot ten hebben wij als herinnering bewaard. De stad Reimerswaal in Zeeland, omringd door muren en torens, in de zestiende eeuw (Naar een oude tekening) Prachtige opname van een kerkuil III. Toen sloop hij' naar de deur en keek door het sleutelgat. Als vastgenageld aan de grond bleef hij staan en ke<|k. Aan een tafel zat een lange zwarte gedaante te lezen in een klein boekje bij het licht van een vuurpot, die, vreemd ge noeg, op de tafel stond. Het was net of de gedaante en de stoel en alles op en neer gingen door het woeste dansen van het vuur in de pot, en wild zwaai den de lichtschakertngen langs de wanden en over de zoldering. Toen zag Peter tot zijn ont zetting, dat het de boze tove naar was, die aan de tafel zat in zijn lange zwarte pelerine- jas. (Slot) Hoe veelsoortig de verlangens en eisen van de wielrijders ook zijn omtrent bouw en kwaliteit van de fiets de een wil een elegant sportkarretje, de ander stelt degelijkheid-zonder-fran je als eerste voorwaarde en weer anderen hebben hun zin nen gezet op producten van extra-zware, oersolide construc tie over de verlichtingseisen bestaat hoegenaamd geen ver schil van opvatting. Tot de meest bekende beho ren waarschijnlijk wel de Philips rijwieldynamo's. Terwijl de meeste dynamo's vier-polig geconstrueerd zijn en daardoor bij langzaam rijden een flikke rend licht kunnen veroorzaken, zorgt bij dit product een acht- polige magneet voor een regel matige stroomtoevoer. Reeds bij zeer geringe snelheid krijgt men voldoende licht en bij een vaartje van tien kilometer wordt de maximum-spanning van 6 volt al bijna bereikt. Het kan zijn nut hebben er tot slot nog op te wijzen, dat de rijwieldynamo in het alge meen de beste resultaten geeft, indien zij wordt gebruikt in combinatie met een lantaarn- kap en een achterlicht van hetzelfde merk, welke voor zien zijn van de vereiste lampjes. Vooral op dit laatste dient men bij vernieuwing terdege te letten. Hierdoor kan veel ongerief voorkomen wor den. De practijk heeft evenwel uitgewezen, dat vele gebruik- kers met deze voorwaarde niet bekend zijn. Het verdient daar om aanbeveling, zich in voor- tomende gevallen door een ter zake kundige rijwielhandelaar 'e laten voorlichten. Eerst dan heeft men het volle profijt van dit even vernuftige als onmisba re hulpmiddel: de electrischc rijwieldynamo de kleinste krachtcentrale ter wereld! „De zwarte man", werd hij genoemd, of „de zwarte man met de gleufhoed", omdat hij in het zwart was en een zwart# flaphoed droeg. Nu had hij zijn hoed niet op. Nooit had iemand hem gezien zonder zijn zwarte flaphoed op, diep in zijn ogen gedrukt, zo dat je zijn gezicht niet kon zien en Peter begreep nu, waarom hij «altijd zijn gezicht verborg. Zijn vreselijk gezicht was als van een roofdier. Angstaanjagende ogen had hij en een lange Kromme neus. die aan een snavel denken deed. Eén stompe tand stak uit zijn mond naar voren en hij had een vreemd, breed voorhoofd met twee kuiven van veren. Peter begreep, dat de boze tovenaar in zijn toverboek las en dat hij zich in een vrouw tje omgetoverd had, om hem hierheen te lokken. Plotseling keek de tovenaar naar de deur, waarachter Pe ter stond en toen maakte hij een beweging alsof hij op wilde staan. Met een gil rende Peter naar het openstaande raam, deed een sprong en kwam óp het bospad terecht. Toen ren de hij, wat hij rennen kon, het bos in. Eindelijk kon hij niet meer en viel uitgeput neer op een open plek in het bos op een bed van gevallen bladeren en bleef daar liggen. Waarin de dieren Peter helpen Toen Peter weer tot zichzelf kwam istond een hertje over hem heengebogen. Zijn kopje beroerde Peters muts. Een eekhoorn schoot mee warig toe en een deftige kre kel, die nog op pad was om inkopen te doen voor haar ge zin, legde haar paraplu in het mos en zette haar boodschap- penmandje ernaast. Ernstig kwam ze naderbij. Peter begreep dat de dieren dachten dat hij een ongeluk had gehad. Hij vertelde alles over het prinsesje en de steen en wat hem overkomen was. Verschrikt keken de dieren elkaar aan. „Dus de zwarte man is in het bos", fluisterden ze. „Vrese lijk". (Wordt vervolgd) Het meisje, dat hier bedoeld wordt, was de Heilige Geer- trudis. Haar vader was niemand minder dan de bekende Pepijn van Landen. Haar moeder de H. Itta. Al was Pepijn van Landen dan geen vorst, hij bekleedde als hofmeier toch een zeer be langrijke functie aan het hof van de koning. Zozeer stond de hofmeier bij koning Dago- bert in aanzien, dat hij aan bood Gertrudis te laten trou wen met een zeer voornaam edelman. Voor dat aanbod had hij de hofmeier en zijn vrouw, vele ander voorname gasten en.... natuurlijk ook Gertru dis op zijn kasteel laten komen. En het was te midden van een grote feestvreugde, dat koning Dagobert sprak: „Het is mij een grote vreugde, mijn trou we dienaar Pepijn van Landen voor zijn vele diensten te kun nen belonen. Ik wil aan zijn dochter Gertrudis een onbe zorgde toekomst verstrekken. Ik wil haar namelijk laten huwen met een zeer voornaam en edel ridder!" Ten tijde van koning Dago bert, dat was dus in de zeven de eeuw, werd een dergelijk voorstel altijd met grote dank baarheid ontvangen. Ook Pepijn van Landen voelde zich zeer gevleid door de grote eer en de hoge gunst, hem door zijn vorst bewezen. Maar nu Gertrudis zelf? Wat deed zij? Het was in die tijd ook niet de gewoonte, dat de kinderen zich in deze zaken te gen de wensen van hun ouders verzetten. Gertrudis had dus dankbaar moeten aanvaarden, wat de ko ning haar aanbood. Maar.zij had andere plannen. Zij wilde God alleen toebehoren. „Neen, heer!" riep zij uit. „Ik wil niet trouwen. Ik wil Chris tus alleen toebehoren." Met de koning waren allen verbaasd over deze zo moedig uitgesproken woorden. Het was alsof men voelde, dat hiertegen niet te praten viel. Haar ouders begrepen haar dadelijk „Neen", sprak de moeder. „We zullen je niet tegenwerken, Gertrudis. Als Christus je heeft uitgekozen, hoe zouden wij je dan aan Hem kunnen weige ren" Het voorgestelde huwelijk ging niet door. Ouders en kind trokken weer terug naar hun kasteel. Toen enkele jaren la ter Pepijn stierf, besloot de H. Itta, op aanraden van de H. Amandüs, haar kasteel als klooster in te richten. Dat ge beurde. Van dat klooster nu werd Gertrudis enkele jaren la ter de overste. Zij werd een zegen voor al len, die in en om het klooster leefden. Met haar aardse bezit tingen stichtte zij veel goeds. De armen klopten nimmer vergeefs aan. Vele kerken liet zij bou wen of verfraaien. Bij het klooster kwam een gasten huis, waar menig reiziger een goed onderdak vond. Maar bo venal leefde deze zuster zo vroom en ingetogen, dat weldra een grote roep van haar heilig heid door heel het land ging. In het jaar 664 stierf zij in haar klooster te Nijvel, een plaatsje ten Zuiden van Brus sel. 17 Maart vieren we het feest van deze heilige. Wij drukken nu enige beno digdheden af, die een behanger bij zijn werkzaamheden ge bruikt: 1) smeerborstel; 2) wrijf borstels; 3) stoffeerdersha mertje; 4) behangersschaar; 5) tapijtriem; 6) koevoet voor ta pijt en 7) stoffeerdersnaald met twee ogen. Deze voorwerpen zijn moeilijk te tekenen. menselijk bestaan. Hij schetste de op stand van het harde revolterende in tellectualisme, dat in zelfgenoegzame hoogmoed zich eigen zedelijke normen aanmeet, tegenover het geweten van de christen, die de morele verantwoording van zijn daden toetst aan het onveran derlijk stramien van de christelijke ze- dewet. Het geweten noemde hij de waar neembare manifestatie van God in de ziel. Het is de stem die spreekt en aan dringt zich te richten naar de eeuwige orde en de eeuwige harmonie in het bestaan. Uitvoerig ging Marcel in op de gees telijke conflicten die ontstaan wanneer men - onder de drang der omstandighe den de grenzen van het geweten wij zigt, de verschrikkelijke gevolgeh zijn na twee vreselijke oorlogen wel duide lijk aantoonbaar. Hij schilderde de on rust en de verwarring die in de geest ontstaan als de orde van het „vaste" geweten verstoord wordt. Dat echter in de ziel van de mens, hoe verminkt en vervormd ook het geweten b 1 ij f t spreken, wekt de zekerheid dat nog niet alles verloren is. De laatste waarden, welke ieder ge weten tenslotte nog onderkent, zijn im mers eeuwige waarden door God in de ziel gegrift. De mens kan door zijn opstand tel kens de orde en de harmonie zowel in het individuele als in het maatschappe lijke leven verstoren, doch Christus heeft op Zijn kruis het offer gebracht, dat het geweten ook telkens weer vrij kan maken. (Van onze correspondent) Tot opvolger van de vorig jaar over leden Apostolisch Vicaris van Surabaja, mgr. Verhoeks, is, zoals reeds gemeld, benoemd, drs. Klooster van het La zaristenklooster te Helden-Panningen (L.). Drs. Klooster werd in 1911 op Java geboren, voltooide zijn studies in Nederland en werd in 1936 tot priester gewijd. Onmiddellijk na zijn wijding vertrok drs. Klooster weer naar Indonesië, waar hij tijdens de Ja panse bezetting veel goed werk ver richtte. Na de bevrijding kwam de nieuw-benoemde Apostolisch Vicaris weer naar Nederland terug om aan de Indische faculteit te Leiden te studeren. Ongeveer een maand geleden is drs. Klooster reeds naar Surabaja overge stoken. In de gisteren gehouden hoofdbestu- renvergadering van het N.V.V. is het Verbondsbestuur van 19 op 21 leden gebracht. Tot nieuwe verbondsbestuur- ders werden benoemd de heren D. W. van Hattem, de voorzitter van de Alge mene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond te Den Haag en de heer J. J. Kramer, voorzitter van de Algemene Nederland se Bedrijfsbond voor de Mijnindustrie te Heerlen. AAGTEKERK p. 14 Cocos-Arch./Frem. AALSDIJK 13 te New York. AMSTELVAART 14 te Cheribon. BENNEKOM 14 te Hamburg. BORNEO 15 te Genua. EDAM 14 te Halifax. ELMINA 14 te Abidjan. GOUWE p. 14 Kp. St. Vine. n. Dakar. JAVA 14 te Pt. Swettenham. LAERTES p. 14 Sabang n. Colombo. LEKHAVEN 14 te Marseille. MARIEKERK p. 14 Guardafui n. Mombasa. MEERKERK 14 te Singapore. NIGERSTROOM 14 te Duala. PAPENDRECHT 13 te Kaapstad. PR. PH. WILLEM 14 te Dakar. ROEBLAH 13 te Honolulu. RUYS 13 v, Ria Janeiro n. Kaapstad. SIBAJAK 14 nm. te Aden, 15 n. R'dam. SLAMAT 14 te Tj. Priok. THALATA p. 14 nm. Kreta n. Gibr. SLOTERDIJK p. 13 Azoren n. Havana. ST. DORDR. p. 13 Finisterre n. R'dam. TRITON p. 14 Kp. Hatteras n. Curasao. WINTERSWIJK 14 te Mazanillo. WOENSDR. 13 v. Boston n. Pta. Cardon. ALIOTH p. 14 Abrolhas n. Rio Janeiro. AMSTELKROON p. 14 Gibr. n. Djedda. BLOEMFONT. p. 14 Kp. St. Vine. n. A'dam. EOS 14 te Istanboel. HATHOR 14 te Pyli. LAAGKERK 14 nm. v. Suez, 15. v. P. Said n. R'dam. MELISKERK 13 nm. te Bremen. PLANCIUS 14 te Surabaja. STRAAT BANKA 14 te Surabaja. TJIPONDOK 14 te Tdj. Priok. V. RIEMSDIJK 13 v. Ambon n. Macassar. CHAMA 14 te Fao. CLAVELLA 19 te Curasao verw. CORYDA 14 te R'dam. ERINNA p. 13 Luzon, 16 te Singapore. ETREMA p. 14 Penang 15 te Singapore. GAROET p. 14 Kp. de Gata n. R'dam. LEOPOLDSKERK 14 nm. te Suez. LEUVEKERK p. 14 Malta n. Pt. Said. MARISA p. 12 Martinique n. Djibuti. MITRA p. 14 Kp. Sagres, 18 te Napel». ONDINA 14 nm. 15 te R'dam. POLYDORUS 14 te Tdj. Priok. ROEPAT p. 13 14 Bermuda n. Beiroet. STR. MAKASS. p. 13 Okinawa n. Hongk TARIA 16 te R'dam verw. UTRECHT 13 te Damman. 1JSSEL p. 14 Ouessant 16 te B'dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 11