Standsorganisatie en Raadsverkiezing Gisteravond op de Grote Markt: Klokke acht uur werd Haarlem met recht Lichtstad H.M. de Gastvrouwbij wie men gaarne terug komt BOTSINGEN IN KOUDE OORLOG opent Koningin Flora Bloemenfestijn begonnen Clement Gottwald zee ernstig ziek cfef, MORRIS iefmtfoaimj!j GELUKkige sfeer op stadhuis Gevluchte Tsjechen willen bij lacht- macht van VS. OPROEP YAN COMMISSARIS DER KONINGIN Het sociale besef moge ook nu weer aanwezig „Een kus van godin Flora" Hef weer Voor zijn leven wordt gevreesd Tot hoofd eR hart DE WEEK VAN DE MIGS Sabre-straaljagers over Oceaan naar W.-Duitsl. ZATERDAG 14 MAART 1953 76ste JAARGANG No. 25632 FALCON REGENJASSEN Woorden van dank QUO VADIS? O In verscheidene K.V.P.-afdelingen 1 de candidaatstelling alweer achte de rug. Andere zitten nog volop ir de onrust, die dit periodiek gebeurer als regel met zich brengt, maar prak tisch in alle afdelingen gonst en roeze moest het.op het ogenblik, want de of ficiële candidatenlijst zal pas over en kele weken zijn gevormd, n.l. na dr grolijststemming. Goddank dat er wa] leven in de brouwerij is Desnoods maa eens zon klein intern ruzietje, zo fri van de lever elkaar maar eens een paa stevige dingen gezegd, dat geeft alle maal niets. Hier en daar was een raads lid natuurlijk wat ingeslapen, hier er, daar is er een te oud geworden, hie en daar heeft er een blijk gegeven zie" herhaaldelijk op ernstige punten te ver gissen. Hier en daar ziet men nu einde lijk de kans schoon om een, naar mer meende, gepleegd onrecht aan een be paalde groep, te herstellen. Prachtig Dat is nu juist de bedoeling van de pe riodieke verkiezingen; al deze moeilijk heden kunnen theoretisch gezien me één slag worden weggewerkt. Theore tisch. Want over vier ol vijf jaar heb ben we weer hetzelfde spel. Dan za weer blijken, dat we nü fouten hebbe gemaakt,. Geeft niets-, we zijn mensen ei zullen fouten blijven maken. Alleei dienen we er naar te streven ons wer' foutloos te doen. Dat moet ook de oor zaak zijn van onze onrust: de prudentie de voorzichtighid, die de vorm ma hebben van een heilige vrees voor to ten. Nu kunnen we ten aanzien van de ze aangelegenheid de fouten uit h verleden in enkele groepen onderschei den, n.l. fouten, die we maken ten aan zien van bepaalde personen, en ten aa zien van groepen van personen, zoal die bijeen staan in verenigingen. Zon der nu verder te spreken over nronagan da-fouten of het ontbreken van een be hoorlijk werkprogram, waarmee ook ee K.V.P.-afdeling de verkiezingsstrijd be hoort in te gaan, willen we meer in he bijzonder even aandach* schenken aa~ de wijze, waarop een candidatenlijst t~ stand komt. Hieraan moet evenwel ee ding vooraf gaan n.l. een antwoord o de vraag: Waarom gaat he* eigenlijk b gemeenteraadsverkiezingen?" Wanneer over landcpolitiek wordt g sproken, dan is er als regel geen twij fel over de vraag, of het ka th olie ke beginsel hier iets mee te make heeft. Dan weet men heus wel. dat e verband bestaat tussen onze levensbe schouwing en wetten, die betrekkin hebben op huwelijksrecht, sociale rech vaardigheid, openbare zedelijkheid, g zinsbescherming enz. enz Bij de g meenteraadsverkiezingen meent me soms, dat dit lang zo sterk niet het ge val is en daardoor ontstaat die tamelii gevaarlijke neiging om te redeneren: d gemeenteraadsverkiezingen ziin minde belangrijk dan de verkiezingen voor d Tweede Kamer" Fatale vergissing. Ner gens immers staat men in de politie dichter bij de mens dan juist in de ge meente. In de landspoliriek worden d grote lijnen getrokken. Sociale en prin cipiële politiek in de uitvoerende ora wordt vooral in het gemeentelijk belei aangetroffen. Ook de beste wet op he weren van pornografische lectuur zs weinig effect sorteren indien niet ond verantwoordelijkheid van de gemeente raad plaatselijk een goede uitvoerin van die wet is gewaarborgd. Een goed woningpolitiek, in Den Haag uitgesti peld, betekent niets of bijna niets i dien niet een gemeenteraad een juist practisch-principiële uitvoering bepaal (Vervolg op pag. 51 Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 —TEL. 15459 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 1. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Det millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hocgte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, t 6.per kwartaal. Voer klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544 lijnenspel van de Kerk nog nooit zo prachtig gezien hebt. Maar ga dan met een even de kerk binnen, en ge wordt verrast niet alleen door een geur van gas, maar vooral door de bijna mystie ke sfeer, die de gasverlichting daar schept. Och, wij zouden op zo vele punten de aandacht willen vestigen. In de laatste weken ziin er reeds vele straten ge noemd, die bijzonder voor de dag zou den komen. Wij hebben dat ook gedaan, maar te weinig is er nog gezegd van de stijlvolle Zijlstraat, de prettige Spaarn- wouderstraat, de met honderden lamp jes verlichte Amsterdamstraat, de wal kant-illuminatie van enkele grachten en niet te vergeten de Cornelissteeg, eenvoudig maar sfeervol verlicht door haar bewoners. Keren wij nog eens even terug naar het Stadhuis. Daar ontvingen de bur gemeester en mevrouw (dromers de di recte en juryleden van Flora 1953. ter- wiil de andere gasten bewonderend het oudste gedeelte van Haarlems Eerste Huis doorwandelden. De bloemenstad heeft zich .gisteren ook met recht een lichtstad getoond, maar bovenal: een goede gastvrouw, bfó wie men gaarne terugkeert. Tegen elf uur, toen de genodigden zich in de zalen van het Stadhuis op hielden, vroeg dr. v. Raalte uit Den Haag het woord om namens de buitenlandse én binnenlandse pers, die reeds ten getale m. tachtig man aan een diner, aangeboden door de firma Brinkmann, had aangezeten, hartelijk te danken voor de sublieme ontvangst en het waarlijk even charmante als in teressante karakter van de avond. Hij Drees de schoonheid van de stad Haar lem en was van mening dat Flora Lichtstad tienduizenden in staat zal stellen Haarlem beter te leren kennen. De burgemeester beantwoordde dit prettige speechje en daarna verspreid den de genodigden zich naar de ver schillende attracties: het Marionetten theater. het diepzee-aquarium, de Hoofdwacht of de taveerne De' Hya cinth. Deze laatste ontspanningsgelegen heid werd om klokslag twaalf uur door de burgemeester, ook alweer in het bij zijn, van talrijke notabelen uit stad en omtrek, geopend met behulp van een daar aanwezige echoput. Dat de organisatie gisteravond voor treffelijk was, is mede te danken aan het werk van de Haarlemse politie en van de N.Z.H., die vele bussen voor de tocht beschikbaar had gesteld. Klokke acht uur klonk er gisteravond op de Grote Markt een vrolijke knal, een lichtkogel schoot de donkere hemel tegemoet en nauwelijks was een stralende lichtregen boven de honderden mensen, die op de Grote Markt stonden samen gepakt, uitgedoofd, of ruim zeventig schijnwerpers richtten hun licht op de Oude St. Baaf en schoten ook talrijke antieke lantaarntjes vuur. En daarmee stond de Grote Markt, de altijd wakende Laurens Janszoon Coster incluis, in een zee van licht en kon onder het spelen en zingen van ons volkslied de vlag worden ge hesen aan een enorme mast, die midden op de Markt was opgericht. Tegelijker tijd brandden echter ook de schijnwerpers op tal van andere historische gebou wen in de stad en staken zich de belangrijkste winkelstraten in het centrum van Haarlem in een feestelijk lichtgewaad. De regie van de opening van Haarlem- Lichtstad moet voortreffelijk genoemd worden, maar wat belangrijker was de sfeer in de binnenstad was recht hartelijk en onder ons, zodat de gasten van het gemeentebestuur kennelijk verrast waren over dit spontane en plezierige evenement. Die verrassing was uiteraard des te groter, nadat men in het vroege middaguur getuige was geweest van een nogal stijve openingsplechtigheid op de Hora, waar het legertje autoriteiten geen applaus kon opbrengen en tijdens het spelen van het Wilhelmus niet beter wisten te doen dan te zwijgen. Maar laten wij nu in Haarlem Licht stad blijven. Zeer vele genodigden ver zamelden zich tegen acht uur in de his torische met kaarsen verlichte Burger zaal van het stadhuis en terwijl van overal buiten reeds de trommelslagen klonken en de trompetten schetterden, heette burgemeester Cremers met een kort woord zijn gasten en vrienden welkom. In een toespraak vanaf het bordes van het stadhuis de Markt was inmiddels omzoomd met honderden toeschouwers, terwijl het middenstuk door muziekkorpsen werd bezet merkte de burgemeester op, dat er on getwijfeld een zucht van verlichting door de stad zou gaan. nu dan eindelijk de verlichting zou gaan branden. Hij stak een pluim op de hoed var de ont werper, .Tan Kraakman, sprak woorden van dank aan het adres van ir. Van Kouwenhoven, de directeur van het GemeenteJijk Energiebedrijf, en betrok ln alle lof vooral de motor van Haar lem Lichtstad, wethouder D. J. A. Geluk. Dat die lof geen kwestie was van gebruikelijke hoffelijkheid bewees het verdere verloop van de avond wel. Dank zij vooral wethouder Geluk was een programma opgesteld, dat klonk als een klok en waarvoor de gasten van het gemeentebestuur hun bewondering niet onder stoelen of banken staken. Zoals gezegd, klokke acht uur kreeg het avondlijk Haarlem plots een ander aanzien en het was een plezierige geste tegenqve* de gasten, toen dezen in autobussen konden stappen om Haarlem Lichtstad van vele zijden te bekijken. Wij zullen deze interessante tocht niet tot in alle details beschrijven, maar wel de voornaamste indrukken geven, die de niet-Haarlemmers van ons gezelschap opdeden en waarvoor zij de meeste aandacht bleken te hebben. Het mo nument op het Houtplein bleek een openbaring, vooral door de wiide kui ven van gasvlammen, die hoog op de flambouwen een lustig spel speelden In de overigens rustige avondwind. Het paviljoen met zijn fraaie Griekse gevel, gestoken in wit en blauw licht, gaf een imposant effect en het oude Haarlem kwam plotseling volop tot nieuw leven, toen het gezelschap uit het geroezemoes van de overvolle winkelstraten via dromende steegjes in het Frans Halsmuseum terecht kwam. Daar moesten wij we1 de me tamorphose ondergaan van rumoerige sightseeingers tot bezonken bewonde raars van de grote werken van Frans Hals. Die bezonkenheid bleef nog even, toen de tocht voortgezet werd langs het onvergetelijke Spaarne met ziin een voudige maar karakteristieke Graven- stenenbrug en historische gevels, waar tegenover de geïllumineerde Waag. Na tuurlijk presenteerde de Amsterdamse Poort zich weer als een massief brok geschiedenis, nu echter overgoten door de milde schijn, die onze dagen nu een maal aan de meest indrukwekkende dingen weten te geven. Zo kwamen wij ten slotte langs een omweg en voorbij het Hofje van Staats op het Stationsplein, waar een stevige wind feitelijk node werd gemist om de vlaggenparade dat te geven waar zij recht op heeft: voluit te knunen wap- Drie Tsjechoslowaakse vliegers, die gisteren uit hun land in een militair vliegtuig zijn ontsnapt en te Graz in Oostenrijk zijn geland, hebben ver klaard, dat zij gaarne zouden willen toe treden tot de Amerikaanse luchtmacht. Het drietal, een luitenant en twee korporaals, vroeg dadelijk na de landing om politiek asyl Zij deelden mede, dat in Tsjechoslowakije de levensomstandig heden en de voeding, in het bijzonder Voor soldaten, zeer slecht waren. Britse functionarissen hebben mede gedeeld, dat de vluchtelingen, geholpen door de duisternis des ochtends in alle Vroegte er door een list in geslaagd wa- ten, de beschikking over het toestel te knjg'en. Be vliegers hadden hun parachutes J^eggegooid om zich alle drie in het kleine toestel te kunnen wringen. Zij hebben veel geluk gehad, want doven de Sovjet-zone van Oostenrijk hadden de gehele ochtend veel Russi sche straaljagers gevlogen. peren. Maar eer wij ons dat bewust waren, ontving het Bolwerk ons met lichtelijke gratie en spoot op het Frans Halsplein een veelkleurige fontein zijn twintig meter hoge straal omhoog. Én wij hebben toen geglimlacht bij een theater, dat zijn film-van-de-week in gestroomlijnde neon aankondigde als „Stad zonder genade". Wij betrapten onszelf toen op de onvriendelijke ge dachte, of deze filmtitel wellicht iets te maken had met het bioscoopconflict. Maar nogmaals: die gedachte van ons was onvriendelijk en verkeerd. En de tocht ging voort langs feeste lijke straten, tot het gezelschap terecht kwam achter de Grote Kerk op de Oude Groenmarkt Kent u de Oude Sint Baaf. althans van buiten, zo uit uw hoofd? Gaat u dan toch eens kijken op de Oude Groenmarkt en ge zult tot de ontdekking komen, dat u het fraaie Terwijl het Wilhelmus weerklonk, werd gisteravond op de Grote Markt de drie kleur gehesen. Enkele seconden tevoren was Haarlem bij het afschieten van een lichtkogel met recht een lichtstad ge worden. Met verontwaardiging en ongerust heid heeft men in West-Europa de berichten vernomen over de aanvallen, die dezer dagen boven West- Duitsland door straaljagers van Russisch fabrikaat op Westerse vliegtuigen zijn gedaan. De incidenten, die immers beide door toestellen van het type Mig-15 wer den veroorzaakt en in allebei de geval len dicht bij de grens van het IJzeren Gordijn plaats vonden, vertoonden grote overeenkomst. Militaire vliegtuigen van de twee grootste Westerse mogendheden werden het slachtoffer van deze schen dingen van het Westduitse luchtruim. In het eerste geval liep het voor de in zittende van het aangeschoten toestel nog goed af, maar de botsing van gis teren heeft aan verscheidene personen het leven gekost. Daarom, en ook omdat dit het tweede soortgelijke voorval was binnen enkele dagen, heeft de beschieting van de Britse bommenwerper bijzonder de aandacht getrokken. Maar intussen was ook de aanval die Dinsdagmorgen door twee Tsjechoslowaakse Migs op twee Ameri kaanse Thunderjets werd gedaan van betekenis, en de affaire is door de Ame rikaanse regering dan ook zeer ernstig opgevat. Minister Foster Dulles heeft zich persoonlijk met het geval bezig ge houden en liet zijn ambassadeur in Praag een scherp protest aan de T.isechoslo- waakse regering o verhandigden, welk protest overigens enkele uren later door Tsjechoslowakije van de hand werd ge wezen. De twee botsingen die dezer dagen plaats gevonden hebben waren aanvan kelijk na de tweede wereldoorlog, toen de Westerse en Sovjet-strijdkrachten immers zij aan zij streden, nog niet denkbaar. Zij zijn typerend voor de koude oorlog, die soms plotseling ergens opvlamt, zodat men zich met doodsangst afvraagt of het adjectief koude nog wel lang gehandhaafd zal kunnen blijven. De eerste soortgelijke incidenten von den dan ook plaats toen de koude oor log, in 1948 met de Berlijnse blok kade. uitbrak. Sindsdien ziin herhaalde lijk Westerse vliegtuigen door Sovjet- jagers lastig gevallen. Jn April vorig .laar heeft een dergelijke aanval op een Frans vrachtvliegtuig, dat op weg was naar Berlijn, bijzonder de aandacht ge trokken. Maar de piloot wist, ondanks enige schade, veilig het vliegveld Tem pelhof te bereiken. Voorts zag in October de toenmalige Amerikaanse comman dant te Berlijn, generaal Mathewson, zich genoodzaakt krachtig bij de mili taire autoriteiten in Oost-Duitsland te protesteren, omdat een Amerikaanse bommenwerper tussen West-Duitsland en Berlijn aangevallen was. De twee botsingen van deze week zijn evenwel van veel ernstiger aard dan dig welke voordien zijn gepasseerd. Toen Dinsdag de Tsjechoslowaakse straaljagers het vuur openden op de Thunderjets werd voor de eerste maal een Amerikaans vliegtuig in Duitsland neergeschoten. Het is nog te vroeg om vergaande conclusies te trekken uit het voorgevallene en men moet zich voor lopig dan ook bepalen tot gissingen naar ae oorzaak of de reden. Het is mogelijk aat in beide gevallen door de piloten van de Migs impulsief werd opgetre den. De jonge communistische vliegers worden in de landen achter het IJzeren h'npevedTJ n een geest van haat tegen alles wat Westers is. Men kan zich indenken dat de aldus gevormde leden van de luchtstrijdkrachten vaak op hun dagelijkse vluchten popelen van ongeduld om eens met een toestel van de potentiele vijand in conflict te ko- men en dat zij bijgevolg de kleinste aan- leiding met graagte aangrijpen. Als men in deze richting naar de oorzaak zal moeten zoeken van de twee botsin gen zou de hele affaire niet zó ernstig zijn, als wanneer de reden lag in een welbewuste politiek van de nieuwe machthebbers in Moskou. Zou immers deze laatste theorie blijken op te gaan dan gaan wij een bange tijd tegemoet. Intussen vraagt men zich, naar aan leiding van het voorgevallene, af of de defensie van het luchtruim aan deze zijde van het IJzeren Gordijn wel vol doende georganiseerd is; of de toestel len die de grens van het Westen bewa ken goed genoeg zijn en of de instruc ties van de piloten niet gewijzigd zul len moeten worden. Wat het eerste punt betreft: onmiddellijk nadat be kend was geworden dat een Amerikaan se straaljager was neergeschoten is dóór militaire luchtvaartdeskundigen opge merkt dat de aanvallende vliegtuigen van veel betere kwaliteit waren. De thunder jet is immers reeds een min of meer verouderd type. In Amerika en Engeland worden straalvliegtuigen ge produceerd die niet voor de beste Rus sische toestellen behceven onder te doen, maar de productie is nog onvol doende en de afle vering zou op gro tere schaal en vlug ger moeten plaats vinden. Militaire viieg tuigen geraken nu eenmaal uiterst snel uit de tijd. Dan zijn er ook de voorschriften waar aan de geallieerde piloten in West- Duitsland gebonden zijn: voorschriften cue hen tot nog toe niet toestaan terug te schieten als zij net slachtoffer wor- uen van een aanval, •aen verwacht nu „at deze instructies wel veranderd zul len worden. Tussen Oost en West ft de laatste agen plotseling een drukke nota-wisse- ling ontstaan. Er heerst een gespan nen toestand en men wacht met bezorgdheid af wat er verder gebeuren gaat. Shanks in The Buffalo Evening News internationale jury voor de eerste bin- nententoonstelling gisteravond aan een diner bijeen onder voorzitterschap van ,ibr. dr. C. F. O. v. Nispen tot Pannerden, directeur van de Flora. In een tafelrede wees hij op de grote afstanden die vele juryleden hadden moeten afleggen om in ons land vriendschapsbanden te slui ten. Hij dankte allen daarvoor. De bur gemeester van Heemstede, Ridder van Rappard, verklaarde niet in staat te zijn geweest het gezelschap in het Heem- steedse raadhuis te ontvangen. Wat dat betreft kon de snelle groei van de ge meente niet bijgehouden worden. Gij zult nooit vergeten, aldus spreker, dat gij hier een kus van de godin Flora ge kregen hebt en daarom zult gij getrou we ambassadeurs van deze godin blij ven. Hij hoopte tenslotte de jury op het eeuwfeest van Bloembollencultuur weer in Heemstede te zien. Dr. E. H. Krelage, ere-voorzitter van de Flora, had bewondering voor de enor me verandering die op het gebied van de cultuur te bespeuren is. Hij prees de geniale aanleg en de hoge kwaliteiten van de inzendingen, deels een gevolg van de regeringszorg die zich met on derwijs en onderzoek in de tuinbouw wijd uitstrekt. De tafelgenoten zongen de heer Krelage daarna toe „For he is a jolly good fellow". Namens de jury sprak de Fransman de heer De Villers. die de Nederlandse bollenkwekers op gewekte artisten noemde. Door deze ten toonstelling, aldus spreker, komt weer de internationale solidariteit tot uiting, die ook tijdens de watersnood zo duide lijk sprak. Deze expositie staat dan ook in het teken van de trotse wapenspreuk „Je Maintiendrai". Tenslott sprak de heer Garside uit Glasgow, die alle hulp van Engeland toezegde om de expositie te doen slagen. Nu van Overheidswege met grote zorg de organisatie, nodig voor de bescher ming der bevolking, is voorbereid, zal de Noordhollandse burgerzin, welke op zo overtuigende wijze bij de watersnood tot uiting kwam, ertoe moeten bijdra gen, dat dé ontworpen plannen ter be veiliging van huis en haard verwezen lijkt kunnen worden. Het is bij deze watersnood gebleken, hoezeer georganiseerde hulpverlening verkieslijk is boven alle goed bedoelde individuele acties. Indien U thans deze organisatie mee helpt tot stand brengen, zal bij een on verhoopt wederom optredende ramp ogenblikkelijk hulp verleend kunnen worden. Het is daarom, dat ik mij, hoezeer U ook reeds door Uw burgemeester van het belang dezer organisatie op de hoogte moge zijn gesteld, ook mijnerzijds tot U richt om U te wijzen op het be lang van Uw vrijwillige deelneming aan de organisatie Bescherming Bevolking, welke in alle omstandigheden, dus zo wel in vredes- als oorlogstijd, een menslievende taak heeft. Moge het alom in de wereld bekende sociale besef der Nederlanders thans wederom aanwezig blijken te zijn. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, J. E. DE VOS VAN STEENWIJK Een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmacht heeft medegedeeld, dat 25 straaljagers van het type „Sabre" zeer binnenkort in formatie van de V. S. naar Duitsland zullen vliegen. Zoals be kend wordt de „Sabre"-straaljager in Korea met succes gebruikt in de strijd tegen de Russische Mig-jagers. De woordvoerder voegde er aan toe, dat de „Sabres" een gelijk aantal „Thun derjets" zullen vervangen. Deze maat regel staat, volgens de woordvoerder, ingen enkel verband met het neer schieten van een „Thunderjet" boven de Amerikaanse zone in Duitsland. Koningin Juliana maakt een wan deling over de tentoonstelling „Flora 1953", nadat zij de openings plech tigheid had verricht. Links naast Hare Majesteit de burgemeester van Hillegom jhr. dr. O. Van Nispen tot Pannerden. Rechts de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. Ridder van Rappard. In .restaurant Flora kwamen de kop stukken van Bloembollencultuur en de H.M. de Koningin heeft gistermiddag in Heemstede de Internationale Bloe mententoonstelling „Flora 1953" offici eel geopend. Zij deed zulks in de Ere- hal, waar zij tegen kwart voor drie de strip lostrok die de gordijnen bij elkaar hield waarachter een schat van bloemen verborgen was. In zijn welkomstwoord meende jhr. Van Nispen uit de aanwezigheid van H. M. de Koningin te mogen opmaken, dat zij met hoge belangstelling meeleeft met deze zo typisch Nederlandse tak van bedrijf, die zich met de bloembollen- en bloemencultuur, in de ruimste zin, bezig houdt en door de schoonheid van zijn producten de naam van Nederland als bloemenland heeft gevestigd over vrij wel de gehele wereld. „Wij hebben," aldus spreker, „daar door mede mogen dienen de economi sche welvaart van Nederland; en met eigen grond en eigen werkkracht, zon der invoer van grondstoffen, een export kunnen opbouwen, die dank zij de vak kennis onzer kwekers en de volharding onzer exporteurs, dank zij ook de jaren lange en goede relaties met onze buiten landse afnemers, het levenspeil van onze bevolking moge helpen opvoeren." Herinnerend aan de ramp, die ons volk vorige maand heeft getroffen, merkte jhr. Van Nispen op: „Waar de schade herstelbaar is. mogen wij, onder het bezielend voorbeeld van Uwe Majesteit in deze tijden, door een verdubbelde krachtsinspanning en in een drachtige samenwerking deze taak tot herstel aanvaarden. Hierin zullen onze vakgenoten een hun waardig aandeel weten te nemen, waartoe de voortgang dezer tentoonstelling noodzakelijk was en haar welslagen slechts bevorderlijk zal kunnen zijn." Spr. bracht dank aan alle inzenders, in het bijzonder aan de leden van de jury. Hij verzocht de Koningin ten slotte de opening van de bloemen- show te verrichten. Onder zijn illuster gehoor bevonden zich o.m. de minister van Landbouw S. L. Mans- holt, de minister van Buitenlandse Za ken mr. J. W. Beyen, de commissaris van de Koningin in Noord-Holland mr dr. J. E. Baron de Vos van Steen wijk en de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. L. A. Kesper. Na de korte plechtigheid in de Erehal die werd „opgeluisterd" door de wan kele muziek van een summier strijkje, dat het „Wilhelmus" ten gehore bracht maakte de Koningin met Haar gevolg een uitvoerige rondgang over de ten toonstelling. H.M. bewonderde de kleu renpracht in de grote expositiehal en Zij had ook grote belangstelling voor de imitatie Aalsmeerse Bloemenveiling. Duizenden bezoekers slenterden gisteren tot laat in de middag door de paden van de overigens nog lang niet in volle bloei ontloken bloementuin en genoten zicht baar van de prille lentezon. De communistische president van Tsjechoslowakije, Clement Gottwald, die enkele uren na zijn terugkeer van de begrafenis van Stalin ernstig ziek werd, is stervende. Oostenrijkse artsen hebben op de basis van de drie medische bulletins, die door de Tsjechische regering uitge geven zijn, verklaard, „dat het nog slechts een kwestie van uren kan zijn. voordat hij overlijdt". Gottwald is 56 jaar oud. Volgens een medisch bulletin, dat door de regering uitgegeven werd. bleek dat verschillende chirurgen voor consult ontboden waren. In het bulletin werd de volgende beschrijving gegeven van Gottwald's toestand om 9 uur 's avonds. „De snelle achteruitgang van de ge zondheidstoestand van kameraad Cle ment Gottwald in de ochtenduren van de dertiende Maart heeft tot het ver moeden geleid, dat zich in de borst holte een bloeding voorgedaan heeft. Zodra zijn toestand zulks toeliet wer: een bloedproef genomen; hiervoo was het nodig enige chirurgen t ontbieden. De behandeling wordt voort gezet. Zijn toestand is ongewijzigd". In een eerder uitgegeven bulletii werd verklaard, dat de toestand vai Gottwald „ernstig" was. In het tweede bulletin wordt gezeg dat de longontsteking „door onmiddel lijk en krachtdadig medisch ingrijpen is tegengegaan. Het was hierdoor teve mogelijk een verdere verzwakking va' de bloedsomloop te verhinderen. Niet temin blijft de gezondheidstoestand va de patiënt ernstig, aldus deze, door fa- Presidium der Centrale Commissie v de Tsjechoslowaakse communistisch partij en door het Presidium der rege ring van de Tsjechoslowaakse Volksr' gering ondertekende bekendmaking. Verwachting tot Zondagavond: Koude nacht met zware nacht vorst. In de ochtend hier en daar mist, daarna overweger.W zonnig weer met in de middag normale tem peraturen voor de tijd van het jaar. Zwakke tot matige wind. draaiend naar Zuidelijke richtingen. Zondag: Zon 6.5518.44. Maan 6.36 —19.15. De kwaliteit van Uw werk is zeer nauw verwant aan de kwaliteit van Uw karakter. Maandag: Zon 6.51—20.46. 6.53—18.46. Maan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1