Maarschalk Tito en de geloofsvrijheid Beschuldigingen van het Yougoslavisch Episcopaat FEITEN EN PROPAGANDA f: D 4027 DEELNEMERS AAN VOORJAARSBEURS De vijf beste affiches van 1952 Atoombom maakt berekeningen van Europa onjuist Hiaat tussen de plannen E' Fouten gemaakt in Nw.-Guinea c V Kromdorp op stelten i r J 33ste dodenlijst D Na mist fraai voorjaarsweer Kapitein van dok verdronken 18 Expl ZATERDAG 14 MAART 1953 PAGINA 7 Narriman begint echt scheidingsprocedure osie in Oost-Duitse uraniummijn 60 doden, 120 gewonden De schijn der vrijheid Taal der feiten Gefingeerde bestellingen geplaatst Geheimzinnige telefonist veroordeeld Aanslag op onderwijs wmm® WÊÊm Minister Beyen naar Parijs Memorie van Antwoord van minister van Overzeese Rijksdelen Stijging binnenlandse koffieprijs? Onzekerheid in handels kringen Door heiblok dodelijk getroffen Audiënties Arbeidswet honderden malen overtreden? Dir. „Ommelanden" voor de kantonrechter Uit boom gevallen en overleden Door PIERRE FREDERIX Protest tegen de situatie zeer Wi' lüAlgliB gezond en algenezend voor de huid BALSEM - POEDER - ZEEP De a.s. komst van Maarschalk Tito naar Londen, zulks weliswaar niet voor 'n staatsiebezoek, maar in ieder geval wel op uitnodiging van de Britse regering, heeft sinds maanden in Engeland heel wat pennen in beweging gebracht. Het is natuurlijk niet twijfelachtig, dat de Britse regering, toen zij Tito invi teerde tot dit bezoek, zich vrijwel uitsluitend heeft laten leiden door overwegingen van militair strategische aard. Ook in een koude oorlog heeft men zijn bondgenoten niet altijd voor het kiezen en, men kan zich moeilijk voorstellen, dat de conservatieve Engelse regering bij zonder veel sympathie koestert voor maarschalk Tito persoonlijk en voor diens nationaal-communistisch re- Foto van het bezoek, dat Antony Eden aan Tito bracht. In het mid den de echtgenote van de maar schalk. Ex-Koningin Narriman van Egypte »al de procedure tot echtscheiding tegen Faroek beginnen als zü in Egypte terug is. Dit is te Cairo verklaard door haar oom, Moestafa Sadek. Faroek heeft Donderdag in Rome verklaard, dat de scheiding het gevolg Was van „propaganda van de vijanden Van de Egyptische koninklijke familie" Hij voegde er aan toe: „Misschien was koningin Narriman het leven in bal lingschap beu". Faroek ontkende, dat hij toegestemd had in een scheiding. Volgens berichten uit Berlijn zou Zich op 28 Februari in de uraniummij- nen van Aue, die door de Sovjet-Rus sische Wismuth-maatschappij worden geëxploiteerd, een ernstige ontploffing hebben voorgedaan, tengevolge waar- Van 60 mensen om het leven gekomen en 120 gewond zouden zijn. Een mijn gang zou zijn ondergelopen- In dezelfde mijn heeft op 1 Februari zich eveneens een explosie voorgedaan, waardoor tachtig mensen om het leven zijn gekomen. Het. informatiebureau van „Het Neder- landsche Boode Kruis" heeft een 33e lijst Van geborgen en geïdentificeerde slachtof fers watersnood uitgegeven, luidende: OUDE TONGE: Bierbooms, Willemina, geb. 5.6.35 te Oude Tonge, laatste adres: •J ulianastraat 18; De Boet, Adrianus Mat- theus, geb. 4.2.35 te Oude Tonge, laatste adres B 100; Bruinse, Cornells, geb. 29.8.12 te Den Bommel, laatste adres: Stations- Weg 81; Dirkx, Dingeman Jacobus, geb. 14.2.22 te Oude Tonge. laatste adres: Ju- lianastraat 60; Fluit, Leendert Adriaan, geb. 12.10.50 te Oude Tonge, laatste adres: Julianastraat 32; Hartman, Jannetje, geb 5.2.92 te Oude Tonge, laatste adres: Zuid- dijk 52; Hollemanvan Noord, Kaatje, geb. 14.5.88 te Oude Tonge, laatste adres: Nieuw straat 76; Holleman, Laurens, geb. 20.5.98 te Oude Tonge, laatste adres: Juliana straat 5; Kievit, Neeltje, geb. 8.1.41, te Oude Tonge, laatste adres: Jozefsdreef.il; Knopsvan Prooijen, Lijntje, geb. 16.9.81 te Dirksland. laatste adres: Nieuwstraat 65; Looij, Jannetje, geb. .9.11.05 te Nieuwe Ton ge, laatste adres: Nieuwstraat 53; Malie- Paard, Kaatje Maria, geb. 29.7.48 te Oude Tonge, laatste adres: Zuiddijk 37; Nijsse, Adrianus Cornells Maria, geb. 5.7.42 te Oude Tonge, laatste adres: Molenweg 3; Osseweyer, Hendrik, geb. 22.1.20 te Oude Tonge, laatste adres: Zuiddijk 39a; Otzel Legierse, Johanna, geb. 27.11.13 te Den Bommel, laatste adres: Zuiddijk 55; Paas- se, Janna, geb. 17.3.05 te Óoltgensplaat, laatste adres: Jozefsdreef 11; TunsHa- hieetman, Pieternella J., geb. 8.11.13 te Oude Tonge, laatste adres; B 57; Winkels, Johanna Maria Theresia, geb. 11.12.48 te Dirksland, laatste adres: Jozefsdreef 14; Winkels. Wilhelmus Adrianus Antonius, geb. 22.11.49 te Dirksland, laatste adres: Jozefscfreef 14; WinkelsHuijsman, Corne lia M., geb. 7.7.27 te Oude Tonge, laatste adres: Jozefsdreef 14. In Engeland echter in het bijzonder heeft de door de regering aangenomen houding, die niet alleen zuiver oppor tunistisch is maar om die reden er ook op uit is de werkelijkheid in Yougo slavië in een door niets gerechtvaardigd gunstig daglicht te stellen aanleiding gegeven tot heftige disputen, welke door de propaganda van Tito's regerin^ doelbewust schijnen te worden aange wakkerd. Deze propaganda en de weer klank, die zij vindt in al die kringen in de democratische landen, die het om welke reden dan ook voordelig achten de ogen te sluiten voor bepaalde hin derlijke facetten van de Yougoslavische communistische realiteit, werken enigs zins ais een splijtzwam in de regerings coalities van de democratische landen, waarin zij verdeeldheid pogen te zaaien. Maarschalk Tito moge nog zo met Mos kou overhoop liggen, in dit opzicht speelt hij de Russische politiek, gericht op het doorbreken van het gesloten anti-communistische front in de demo cratische staten, in de kaart. En men moet zich dan ook wel afvragen of het veroorzaken van een breuk tussen de Christelijke en niet-Christelijke bevol kingsdelen in de democratische landen juist op dit punt op den duur geen ge volgen zal hebben, die het directe voor deel van een militair samengaan met communistisch Yougoslavië te niet zul len doen. In het bijzonder is het daarbij te betreuren, dat men teneinde Tito naar de ogen te zien, min of meer stelselmatig poogt de indruk te wek ken, dat de overwegend grote bezwa ren. welke uit religieus oogpunt te gen het regiem van Tlto gemaakt kunnen worden, niet werkelijk be staan en voortkomen enerzijds uit politiek vooroordeel, anderzijds uit onkunde. Nog slechts een goede maand geleden heeft de Britse ambassadeur in Belgrado, Lord Strabolgi, het nodig gevonden om een verklaring af te leggen, hierop neerkomend, dat er in Yougoslavië een werkelijke gods dienstvrijheid bestaat en dat derhalve alle beweringen van het tegendeel, die van katholieke zijde zijn gedaan op een opzettelijke vervalsing van A» feiten berusten. Bij die verklaring is het trouwens niet gebleven. Sindsdien hebben aller lei vooraanstaande Engelse persoonlijk heden en zelfs kerkelijke autoriteiten van de Engelse staatskerk zich beijverd om zich in zeer hartelijke bewoordingen uit te laten over het hoofd van een staat, welks voornaamste geloofspunt een militant atheïsme is. Het valt niet te verwonderen, dat in het bijzonder een aantal gezaghebbende katholieke Engelse autoriteiten en publicisten hier in aanleiding heeft gevonden-om fel te protesteren tegen deze vorm van offi ciële hypocrisie giem. Het is niettemin toch wel enigermate verwon derlijk, dat overwegingen van militaire en politiek- opportunistische aard in de Angelsaksische landen zo gemakkelijk kunnen leiden tot een verdoezeling van de beginselen, waarop nochtans de politieke gedragslijn van deze landen en van de democratieën in het algemeen gebaseerd"~heet te zijn. Dit geldt niet alleen voor Enge land, maar tot op geringere hoogte ook voor de Ver enigde Staten, die het kweken van een soort anti-com munistische kruistochtstemming combineren met wat hoe dan ook actieve steunverlening is aan een land, welks regiem geen geheim maakt van zijn communis tische opvattingen. om de veroordeling van Mgr. Stepinac te rechtvaardigen. Voor het overige echter zouden, volgens de lezing van de Yougoslavische autoriteiten, de ka tholieken in hun land niets van het regiem te vrezen en te verduren heb ben. Als enig bewijs voor die stelling pleegt men zich dan te beroepen op het feit, dat de kerkgebouwen in Yougo slavië zo niet allemaal dan toch in meerderheid nog steeds geopend zijn en dat de katholieke eredienst er niet verboden is. Dat argument blijkt telkens weer in staat te zijn een deel van de openbare mening in Engeland en zelfs hen, die een kortstondig bezoek aan Yougoslavië brengen, in de waan te brengen, dat de tegen maarschalk Tito geuite beschuldigingen van geloofsver volging ongegrond zijn en berusten op kwade trouw. Dat er in dit opzicht bij het regiem ook wel eens kwade trouw zou kunnen bestaan, schijnt in veler hoofden niet eens op te komen. De feiten spreken echter een geheel andere taal. Zelfs wanneer men zich een ogenblik losmaakt van de figuur Kardinaal Stepinac, die door de rege ring in Belgrado verhinderd wordt zich te verweren tegen de vaak laster lijke aantijgingen, welke tegen hem worden gebezigd, blijkt, dat de gods dienstvrijheid, waarvan het regiem van Tito zo hoog opgeeft, een loutere fictie te zijn. Gezien echter de strenge cen suur, die in Yougoslavië wordt toege-, past en gezien het feit, dat het de ker kelijke autoriteiten vrijwel steeds on mogelijk wordt gemaakt hun protesten in het openbaar te doen horen, is het vaak moeilijk volstrekt overtuigende bewijzen hiervoor aan te voeren. e strijd in Yougoslavië in het bij zonder tegen de katholieke kerk heeft naar buiten toe zijn culmi natiepunt gevonden in het proces tegen en de veroordeling van Z. Era. Kardi naai Stepinac, de aartsbisschop van Zagreb. Van officiële Yougoslavische zijde heeft men echter steeds ontkend, dat de tegen Mgr. Stepinac gevoerde actie een ander dan een zuiver politiek karakter zou hebben. In ieder geval heeft men er altijd voor gezorgd poli tieke motieven bij de hand te hebben Aan de komende voorjaarsbeurs zul len 4027 firma's deelnemen, komende hit 30 verschillende landen. Hiervan is West-Duitsland met 1020 deelnemers net voornaamste deelnemende land, uit gezonderd uiteraard Nederland met 1540 'firma's. Engeland staat met 479 deelne- mers op de tweede plaats van de bui tenlandse landen. De totaal bezette expositieruimte be draagt 50.000 m2., waarvan 19.390 m,2. °P het Vredenbvrg en 31.0.14 m2. op het Croeselaanterrein. Mr. Milius heeft in zijn jaarlijkse re- aan de vooravond van de Jaarbeurs nog op gewezen dat de bouw van de hieuwe hal aan het Croeselaanterrein hechts een eerste stap betekent in de verdere uitbreiding van de jaarbeurs gebouwen. Er zal spoedig verder moe- 'en worden gebouwd. Op korte termijn hioet hierover een beslissing worden Senomen. In de loop van 1933 dient nog worden uitgemaakt, welke oplos sing er zai dienen te komen voor de 3"ervanging van het tijdelijk sinds 1918 administratiegebouw op het Vre- uenburg. He stichting van nieuwe gebouwen modernisering van de bestaande guiten echter op de financiële midde- 6h- Mr. Milius zeide hierover o.m., dat indien de Jaarbeurs moderne diensten aanbiedt aan het bedrijfsleven, zij er op mag rekenen, dat haar deelnemers deze naar waarde zullen willen vergelden. Op deze wijze zou een stap kunnen wor den gezet in de richting van ruimere middelen. Zoals wij elders in dit blad berich ten, deed hij hierbij een klemmend be roep op het Nederlandse bedrijfsleven om de nieuwbouw mede te helpen fi nancieren. Door de arrondissementsrechtbank te Assen heeft de geheimzinnige telefonist, achterwie zich, zoals later bleek, de 30-jarige kok J. F. te Assen verschool, conform de eis veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Hij had gedurende het laatste jaar tal van gefingeerde bestel lingen geplaatst bij zakenlieden in Drente, die hij daardoor in grote moei lijkheden bracht. De volledige en harde waarheid hier omtrent is echter niet zo heel lang geledet aan het licht gekomen doordat een uit voerig memorandum, dat door 't You goslavische episcopaat aan maarschalk Tito was gericht, zijn weg heeft gevon den naar de buitenwereld. In dit uitvoe rige memorandum wordt een indruk wekkende en tragische opsomming ge geven van de feiten, die met de door de regering geproclameerde godsdienstvrij heid in geen enkel opzicht te rijmen vallen. Wat men in het land van Tito onder godsdienstvrijheid verstaat blijkt, vol gens dit memorandum, op de eerste plaats uit het feit, dat, hoewel nog vele kerken in Yougoslavië geopend zijn andere echter zijn op volkomen wille keurige en gewelddadige manier aan de eredienst onttrokken de gelovigen op alle mogelijke manieren geprest worden de kerken te mijden, hun kinderen niet te laten dopen en hun een godsdienstige opvoeding te onthouden. In een land, waar de staat almachtig is en de bestaansmogelijkheden van onwillige burgers door administratieve maatrege len kan teniet doen is godsdienstvrijheid op deze manier een volkomen fictief be- grip geworden. Niet alleen worden overal de traditionele processies verbo den, ook de prediking wordt op alle mo gelijke manieren belet. Er zijn gevallen, waarin men priesters heeft willen dwin gen van de preekstoel af de gelovigen aan te raden voortaan hun kerkbezoek te staken. Priesters en kloosterlingen en zelfs bisschoppen, die zich niet laten in timideren, lijden vervolging en moeten in zeer vele gevallen door zware gevan genisstraffen boeten voor het gebruik maken van de rechten, die de officieel bestaande godsdienstvrijheid hep toekent. Daarentegen worden zij, die priesters terroriseren en soms zelfs direct naar het leven staan, door het regiem veront schuldigd en in de meeste gevallen in het geheel niet of, in het gunstigste ge val, zo licht gestraft, dat men er een aanmoediging in kan zien om de strijd tegen kerk en geloof voort te zetten. e katholieke scholen zijn in beslag genomen en het katholieke onder wijs heeft opgehouden te bestaan. De katholieke pers en de katholieke uitgeverijen hebben, dank zij de maat regelen van de communistische regering opgehouden te bestaan. Daarentegen valt de monopolistische staats-pers da gelijks de katholieke kerk en haar pries ters en bisschoppen aan. spot zij met het geloof, vervalst zij historische feiten.» In gehele provincies zijn alle daar be staande kloosters en religieuze congre gaties verboden en ontbonden verklaard door de wereldlijke autoriteiten. Alle godsdienstige verenigingen zijn opge heven en er bestaat in feiten geen en kele vorm meer van georganiseerd ka tholiek openbaar leven. Dit alles is, wat het Yougoslavische episcopaat in een officieel document, gericht aan maarschalk Tito, omschrijft als de feitelijke toestand op religieus ge bied in een land, dat tegenover de bui tenwereld volhoudt, dat het de geloofs vrijheid volkomen eerbiedigt. Helaas schijnt het, dat de Engelse regering het om opportunis tische redenen ge wenst acht de ogen te sluiten voor deze harde realiteit en men kan dan ook moeilijk verwach ten. dat er van die kant enige moeite zal worden gedaan om maarschalk Tito bij zijn a.s. bezoek aan Londen er van te overtuigen, dat de democratische landen weinig ver trouwen kunnen koesteren in een bondgenoot, die zelfs zijn eigen grondwet niet eer biedigt en van wie men dus ook in an dere opzichten be zwaarlijk kan ver wachten, dat hij zijn woord zal houden. Het ziet er voor de democratie in de wereld somber uit. wanneer de demo cratische staatslie den hun beginselen en idealen nog slechts menen ce kunnen verdedigen door ze te verloo chenen. x&rtlai Als hoogtepunt van de jaarlijkse affi che-bijeenkomst van het Genootschap voor Reclame, zijn op 13 Maart te Utrecht tijdens de door de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs uitgeschreven pers conferentie de jaarprijzen 1952 voor de in dat jaar gepubliceerde beste vijf Nederlandse affiches bekend gemaakt en uitgereikt. De zes bekroonden waren: Koen van Os (Bata-affiche)Otto Treu- mann (affiche Eeuwfeest Rijkstelegraaf), Harry Sierman en Gerard Wemars (die tezamen het affiche voor de Pas-Toe meubelen vervaardigden), Frans Mettes (Sketch-sigaretten) en Jan Bons (Luna park van de gemeente Amsterdam). De voorzitter van het Genootschap voor .Reclame, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, reikte gelijkwaardige pla quettes uit. De beoordeling had plaats gevonden door een jury, bestaande uit de heren M. Aronson. W. H. Benier, H. Molenaar, H. Nijgh, L. v. d. Plas, E. de Smet, jhr. W. J. H. B. Sandberg en M. Wilmink. Gedurende de Jaarbeursdagen worden negen en dertig door de jury uitgekozen affiches waaronder die van de bekroonden op het terrein Vredenburg geëxposeerd. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, zal Zaterdag 21 Maait naar Parijs vertrekken tot het bijwonen van de vergadering der O.E.E.S. Hij wordt 25 Maart in Den. Haag terugver wacht. r bestaat tegenwoordig een hiaat tussen het Amerikaanse concept van de intercontinentale oorlog en het Europese concept van de continen tale oorlog. Dit hiaat is niet alleen een gevolg van het feit, dat ieder op de eer ste plaats denkt aan zijn eigen land. Het is ook een gevolg van het feit, dat Ame rika de beschikking heeft over het atoomwapen en dat zijn bondgenoten slechts over enige experimentele Engelse bommen beschikken De Amerikanen weten op hoog niveau althans nauwkeurig welke mogelijkheden de atoombom heeft. Hun bondgenoten we ten dit slechts vagelijk. In Amerika zijn er luchtmachtgeneraals, die terecht of ten onrechte van mening zijn. dat zij de strategische Russische bommenwer pees kur.nen neutraliseren en dat zij de vitale centra van de Sovjet-Unie bin nen een maand kunnen verpletteren. In Europa beschouwt men een dergelijk vooruitzicht veeleer als een ver verwij derde nachtmerrie, die in geen enkel verband staat met de verdediging van het vasteland. De Amerikanen maken wellicht fouten door „optimisme". De Europeanen maken zeker fouten door hun onbekendheid met de militaire rea liteiten, waarvan zij het geheim niet kennen. Deze „atomische" geest vervult niet alleen de Amerikaanse militaire leiders, zij deelt zich ook langzamerhand mee Mgr. Stepinac, de onlangs tot kardinaal verheven aarts bisschop van Zagreb, werd onder Tito's „godsdienstvrijheid" m de gevangenis geworpen op beschuldiging van hoog verraad. Later werd hij vrijgelaten, maar mocht deze vrijheid, nergens anders genieten dan in zijn geboorte plaats, waar hij thans een geïsoleerd bestaan leidt. De regering is van oordeel, dat geen redelijke grond bestaat voor een voor stelling van zaken, als zou in het voorma lige Nederlandsch Indië alleen een klei ne bovenlaag geprofiteerd hebben van het Nederlands bewind, evenmin als er reden bestaat zulks thans te veronder stellen ten aanzien van Nieuw-Guinea, aldus ontlenen we aan de Memorie van Antwoord van de minister van Over zeese Rijksdelen op het Voorlopige Ver slag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer. De regering heeft allerminst ver bloemd, dat in Nieuw-Guinea fouten zijn en nog wel zullen worden gemaakt Zoals gemeld heeft de Amerikaanse rege ring de prijscontrdle opgeheven voor con sumptiegoederen inclusief koffie. In Wash ington verwacht men dientengevolge een stijging van de koffieprijzenterwijl ook in kringen van de Amsterdamse koffiehandel het bericht de nodige beroering blijkt te hebben verwekt. Kennelijk verkeert men sterk onder de indruk van de mogelijkheid dat ook hier met een hogere binnenlandse koffieprijs moet worden rekening gehouden. De handel tast nog volkomen in het duister hoe de prijs zich zal ontwikkelen. Het sein daartoe moet uitgaan van de termijnmarkt te New York. Vooruitlopen de op een opheffing van de prijscontrole waren de Amerikaanse marktprijzen de laatste tijd reeds belangrijk gestegen. Het gemis aan een koffie-termijnmarkt in Amsterdam doet zich juist thans sterk gevoelen, doch veel kans op terugkeer van deze vooroorlogse instelling is er niet. Er heerst dus onzekerheid in kringen van de Amsterdamse koffiehandel. Pas over enkele dagen wordt enige consolidatie verwacht en zal men zich een duidelijker beeld van de ontwikkeling kunnen maken. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer zal tijdens het weekeinde worden bepaald door een krachtig hogedrukgebied waarvan het centrum ten Noorden van ons land naar Duits land trekt. De wind draait door deze beweging naar Oostelijke richting. In de afgelopen nacht ontstond op vele plaatsen een vrij dikke mist. Door aan voer van iets drogere lucht uit het Oos ten is de kans op zonneschijn groot, waardoor het weer een voorjaarsachtig karakter krijgt. In de komende nacht kan op de meeste plaatsen enkele gra den vorst voorkomen, terwijl overdag het kwik tot ongeveer 8 a 9 gr. C. zal stijgen. De wind blijft zwak cn ook is er de komende dagen geen neerslag te verwachten. en mogelijk had in de afgelopen drie jaren wel iets meer gedaan kunnen worden voor de Papoea. Men zal even wel moeten bedenken, dat, om in staat te zijn voor de toekomst het nodige te doen voor de sociale, culturele en eco nomische ontwikkeling van de bevol king van Nieuw-Guinea, daaraan voor af dient te gaan de organisatie van de daarvoor onontbeerlijke diensten, met daaraan annex het aantrekken van het benodigd personeel, de zorg voor de behuizing van dit personeel, de bouw en inrichting van de benodigde kanto ren, het beschikbaar stellen van genees kundige verzorging en van inrichtingen van onderwijs. Het stemt de regering tot verheuge nis, dat vrijwel algemeen het belangrij ke werk van zending en missie erken ning vindt. Zij kan in zoverre instem men met de mening van de vele andere leden, dat de zorg voor onderwijs en volksgezondheid, waar nodig en 'moge lijk in het belang van de autochthone bevolking, worde overgelaten aan zen ding en missie. De regering sluit zich van harte aan bij de mede door deze leden geuite mening, waar zij stellen een rechtvaardige verdeling van de subsidies en goede onderlinge betrek kingen tussen beide onmisbaar te ach ten. (Van onze correspondent) Bij heiwerkzaamheden op een bouw werk in het Heuvelkwartier in Breda schoot gistermiddag een blok los. De 38-jarige arbeider B. uit Made werd daardoor dodelijk getroffen. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. De sleepboten „Zwarte Zee" en „Thamesvan L. Smit Co's interna tionale sleepdienst zijn begin deze week met het grote Singapore-dok od sleeptouw van Singapore naar Enge land vertrokken. Gisternacht werden de kapiteins van beide sleepboten op geschrikt door een sein van het dok af, dat er iemand in zee was gevallen. Dit bleek hun collega te zijn, de gezag voerder van het dok, H. Weltevreden uit Maassluis. Men heeft tot het aan breken van de dag gezocht zonder dat dit resultaat opleverde. Aannemende dat kapitein Weltevreden is omgekomen, heeft men inmiddels de reis voortgezet. De aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Al- frink, zal in de komende week alleen Maandag, Dinsdag en Donderdag, en wel na afspraak, audiëntie verlenen. (Van onze correspondent) De directeur van de Ommelanden, de heer F. de Boer, had zich wederom or de rechtbank te verantwoorden voor een zaak, verband houdend met de Ommelanden-staking. Ditmaal voor de kantonrechter wegens achthonderd overtredingen van de arbeidswet. De ambtenaar van het O. M. had er een twintigtal ten laste gelegd. Er waren arbeiders, die gedurende de staking tachtig tot negentig uur per week werkten. De heer De Boer zette uiteen, dat hij, toen de staking 21 Augustus uitbrak, van zijn fabrieks- personeel van tweehonderd man slechts twintig overhield. Hij wilde zo goed en zo kwaad als het ging de fabriek draaiende houden. Op de vraag van de kantonrechter, waarom dan geen over- werkvergunning was aangevraagd, ant woordde de directeur, dat hij deze zaak aan de personeelchef Baarveld had overgelaten. Deze heeft intussen het bedrijf verlaten, zodat de directeur het antwoord er op schuldig moest blijven. De controleur van de Arbeidsinspectie J. W. Ludeman deelde ter zitting me de, dat hij begin September een be spreking heeft gehad met de directeur en met de voorzitter van het Omme landen-bestuur. Beiden beschouwden de zaak zo, dat er geen staking was. De kantonrechter veroordeelde ver dachte overeenkomstig de eis van de ambtenaar van het O. M. tot twintig maal f 30 boete subs, twintig maal vijf tien dagen hechtenis. De 51-jarige gemeente-arbeider bij de Plantsoendienst, S. van E. uit Hil versum, is Donderdagavond van zes meter hoogte uit een boom gevallen, toen hij deze aan het snoeien was. Met een schedelbasisfractuur werd het slachtoffer in de R.K. Ziekenverpleging opgenomen, waar hij enkele uren later is overleden. aan de troep. Sedert het begin van 1951 vinden te Nevada of elders gecombi neerde manoeuvres plaats van atoom- en klassieke wapenen. Dit jaar worden zij op grote schaal gehouden. Nu reeds hebben verscheidene honderden Ameri kaanse soldaten gezien, wat nog geen enkele Franse. Italiaanse, Belgische of' Deense soldaat gezien heeft: op enkele kilometers afstand tactische atoomwa pens zien ontploffen. En nadat ze dit gezien hebben, zijn ze het gebied, waar de explosie heeft plaats gehad, binnen getrokken. Zij weten, dat het geen denkbeeldige situatie is, waar men hen voor heeft geplaatst. Ze weten ook wat zij in eenzelfde situatie moeten doen in oorlogstijd. Dat weet geen enkele geal lieerde soldaat. Niemand heeft er hun ooit van gesproken. Er bestaat in de Verenigde Staten een wet, die verbiedt om met een ingezetene van een ander land te spreken over alles wat maar met „het atomisme" te maken heeft. Generaal Ridgway heeft strikt genomen niet het recht om tegen zijn plaatsvervanger, veldmaarschalk Mont gomery. of tegen de commandant van de landstrijdkrachten in de Europese mid den-sector, maarschalk Juin, te zeggen: „Dit zal er nu waarschijnlijk in Rusland gebeuren, terwijl wij hier vechten. Ea dit is nu het aantal baby-Hirosiima's. die het waarschijnlijk in diezelfde tijd op zijn dak krijgt op het slagveld tussen de Weser en de Rijn." In theorie heeft maarschalk Juin zelfs niet het recht om kennis te nemen van het handboek over het gebruik van de tactische atoombom, dat in Amerika aan iedere tweede jaars infanterist wordt uitgereikt. erscheidene Amerikaanse militaire leiders, onder wie generaal Brad ley en generaal Collins, hebben tegen deze situatie geprotesteerd. Het motief voor hun protest is tweevoudig. Door het belang van het atoomwapen te overschatten, riskeren de Europeanen te verslappen in hun inspanning, die on vermijdelijk gelegen is op het plan van de klassieke wapenen. Door het te on derschatten riskeren zij zich over te geven aan ontmoediging. De geallieerde militaire leiders, die de rechtstreekse verantwoording dragen voor de gang van zaken tijdens een oorlog in Europa, dienen hoe dan ook nauwkeurig te we ten waar ze wel en waar ze niet op kunnen rekenen. De openbare mening in Europa schom melt momenteel ergens tussen het meest naïeve geloof in het bestaan van super wapens. die met één slag een volk van de aardbodem zouden kunnen wegvagen en de meest volstrekte onwetendheid omtrent wat werkelijk de Amerikaanse atoomwapens zijn. De plannen, die men in de verschillende organen van da SHAPE en in de verschillende hoofd steden van het Westen heeft gemaakt, zijn tot op zekere hoogte, vanwege het geheim, dat rust op één van de voor naamste gegevens van het vraagstuk, onbruikbaar. Een grotere overeenstem ming over het gebruik der atoomwapens zou in het belang zijn van de volken, die samengaan in het kader van het Noord-Atlantisch verdrag. De huidige onwetendheid is fnuikend. SLOT Copyright A.F.P, De eerste zes artikelen van deze serie zijn verschenen in ons blad van 27 ea 28 Februari en van 6, 7, 12 en 13 Maart. Advertentie 18. Collectant Brazels probeerde uit te maken, wie er in het donker tegen hem gepraat had. maar hij zag alleen maar iemand wegstappen. „Hé", zei hij. „Wie ben je. Wacht eens even. mens". Hij liep haar zelfs op een sukkeldrafje achterna, bedacht zich toen en keerde schielijk binnenshuis terug. Na een klein poosje werd daarop aan de achterkant een deur open geworpen en er dromde een hele stoet mannen naar buiten, die eerst niets konden zien. maar toen toch vaag een zoekende gestalte zagen ronddwalen. Meteen stortten zij zich op hem en ontdekten toen, dat zij Koos Pimpel in handen hadden, waardoor hun aan vankelijke ongerustheid scheen om te slaan in opge ruimde opluchting. „Ik begrijp er niets van", zei Koos ontdaan. „Wij wel", zeiden de mannen. ..Je hebt geroken, dat wij aan de borrel zaten". „Nee", zei Koos. „Ik probeer de pastoorsmeid te vangen." „Die hebben we vast niet uitgenodigd", zeiden de mannen, en ze lachten onder elkaar en vroegen, of zijn geld mis schien op was. Nu was dat een van de vragen, waarop Koos altijd principieel „ja" antwoordde-^en toen gaf iedereen hem wat drinkgeld. „Maar", zeiden zij drei gend, „vergeet dan onmiddellijk, dat wij hier bij el kaar zijn." „Zeker", zei Koos. „Ik heb niets ge zien." En omdat hij nu toch nergens meer iets van. begreep begaf hij zich rechtstreeks naar de Vergulde Os. Maar koster Snuiter, die daar ergens in een struik verstoken zat, dacht er het zijne van.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7