Na incidenten met rode straaljagers STRENGE ORDERS VOOR DE GEALLIEERDE LUCHTMACHT Piloot van Britse bommenwerper aan opgelopen kwetsuren hedenmorgen overleden Passagiers vliegtuig beschoten ^Oorzaak der incidenten m Wij kiezen behang met poedels m w E- Verzet in VS. tegen McCarthy Fonds van de republiek bestrijdt zijn methodes n Polen krijgt straaljager terug O ZATERDAG 14 MAART 1953 PAGINA 9 Hongaren arresteren Oostenrijkse vissers inÜWeldigd Opperste Sovjet komt morgen bijeen Verdere opheffing prijs controle in de VS. Lincoln was volkomen onbewapend Bruut machtsvertoon Amerikaanse protesten Nieuw incident mm )eze lijn mogen de Russische of UEE H.M. de Koningin reikt vaandel uit Aan regiment Chassé in Grave Regering gedwongen positie te kiezen Maandag beginnen besprekingen Engelsman wint beeld houw-wedstrijd „De onbekende politieke gevangene" Handelaren uit Hongkong op jaarbeurs Kroningsplechtigheid Londen Vertegenwoordiging van Koningin Juliana Schooljeugd te gast bij het leger ^den vroegen. jllongaarse grenswachten hebben ^."Iderdag vier Oostenrijkse vissers, aan de Oostenrijkse kant van het Gvr Neusiedeln aan het vissen waren, jfteJ"weldigd en ontvoerd. Het meer ligt door de Russen bezette Burgen- ooggetuigen hadden drie politieboten op de vissers en vervolgens de vis- en ontvoerd. Het meer ligt 'and* door de Kussen bezett Voigens K°ngaarse teSchoten k en omsingeld en naar Hongarije ^'et acht. Een vijfde visser zou zijn ^0uHn te ontsnappen door in het ijs- ude water van het meer te duiken. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat de zitting van de Opperste Sovjet niet Zaterdag zal worden gehouden, zoals oorspronkelijk was aangekondigd, doeh Zondag. De vergadering moet de benoe ming van Malenkov tot premier goed keuren. De Amerikaanse regering heeft Don derdag de prijscontrole opgeheven voor alle consumptiegoederen en voedsel en vele industrieproducten. Het bureau voor de prijsstabilisatie maakte bekend, dat met onmiddellijke ingang de prijs controle is opgeheven voor koffie, bier, verwarmingsolie, sojabonen en de meeste chemicaliën. Volgens ambtenaren zouden de koffie prijzen met 10 tot 12 dollarcent per pound kunnen stijgen. De piloot van de Britse Lincoln-bommenwerper, die Donderdag door Russische Jagers werd neergeschoten, is thans ook overleden. Hierdoor is het aantal doden gestegen tot zes. Het zevende lid van de bemanning zou onder behandeling zÜn in een ziekenhuis in de Oostelijke zone van Duitsland. Vliegtuigen van de Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht hebben order ge kregen 16 km. van de grens tussen de Britse en de Sovjet-zone van Duitsland Verwijderd te blijven. De order geldt voor oefenvluchten van Britse, Belgische Nederlandse eskaders, welke de Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht Vormen. ïn hoge Britse kringen worden de Russische aanvallen op Britse en Ame rikaanse toestellen toegeschreven aan Zenuwachtigheid na de dood van Stalin 'h het Kremlin. De vliegers is waar schijnlijk gezegd, dat er een groter ge- Vaar voor aanvallen van buitenaf be staat, nu Stalin dood is en zij nemen dit ernstig op, aldus een zegsman. Het ministerie van Luchtmacht in Londen heeft bekendgemaakt, dat de bommenwerper niet slechts geen mu nitie aan boord had, maar dat het Vloog zonder de opstellingen van de mitrailleurs. Deze, aldus de verklaring van het ministerie, waren in Enge land voor revisie achtergelaten, toen het vliegtuig voor zijn oefenvlucht opsteeg. De verklaring was het Britse antwoord op de Russische aantijgin gen, dat de Lincoln het eerst op de Migs geschoten had. Een. woordvoerder voor de West- Duitse regering noemde de twee inci denten met de Migs „zeer betreurens waardige uitingen van bruut militair machtsvertoon". Hij zei, dat het West- Duitse kabinet de incidenten besproken had en van mening was, dat „zij wijzen °P de buitengewone ernst van de toe stand". De V. S. hebben gisteren in een tweede protestnota de Tsjechoslowaak- Se regering er op attent gemaakt dat ..de nodige maatregelen genomen zullen Worden door de Amerikaanse autori teiten in Duitsland om in de toekomst grensschendingen door de Tsjechische luchtmacht te voorkomen". In de tweede nota wordt voorts nog maals geëist dat d.e Tjechische regering excuses zal aanbieden en compensatie ïal geven voor het neergeschoten toe stel. In deze nota, waarin de Amerikaanse zienswijze van, h.et voorval in korte be woordingen uiteen wordt gezet, heet het dat Amerikaanse vliegtuigen opge stegen zijn, toen niet geïdentificeerde vliegtuigen op het radarscherm werden Waargenomen. Het Tsjechische ministe rie van Buitenlandse Zaken wordt er aan herinnerd dat in 1950 opdracht ge geven is aan de Tsjechische luchtmacht om minstens twintig kilometer verwij derd te blijven van de Amerikaanse zonegrens van West-Duitsland. Sinds dien heeft de Tsjechische regering echter herhaaldelijk toe moeten geven dat deze grens door Tsjechische vlieg-' tuigen is gepasseerd. „Het incident van 10 Maart toont echter aan dat de Tsje chische regering weer is teruggevallen nP haar vroegere politiek en het is dui delijk dat de vroegere orders betreffen de het respecteren van een bufferzone zÜn opgeheven". Een woordvoerder van de British European Airways heeft gisteren te Londen verklaard, dat Donderdag door Sovjet-vliegtuigen waarschuwingsscho ten gelost werden langs een „Viking"- bassagiersvliegtuig van de B.E.A., dat op Weg was naar Berlijn. Waarschijnlijk Werd alleen met lichtspoormunitie ge schoten, de Viking werd niet beschadigd. De woordvoerder zeide, dat de Viking *'ch in de luchtcorridor bevond, doch dat het toestel aan de grens ervan vloog. De Sovjet-vliegtuigen hadden de Viking Waarschijnlijk meer naar het midden t'an de corridor willen jagen. De Viking Was afkomstig uit Miinchen. De Britse functionaris bij het veilig heidscentrum in Berlijn heeft onmiddel- hjk bij zijn Sovjet-Russische collega ge protesteerd, aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse ^aken. Hij zeide, dat het ministerie een rapport had ontvangen, waarin wordt ?ezegd, dat langs de Viking is gevuurd }h de corridor van Frankfort naar Ber- hjn. Er werd niet bekend gemaakt van Welk type de Russische jachtvliegtuigen Waren. De schoten werden gelost door tif of zes toestellen, die in formatie Wegvlogen. Een Brits zegsman in Bonn heeft verklaard, dat waarschijnlijk een offi cieel protest bij de Russische autori teiten ingediend zal worden naar aan leiding van het Viking-incident. - Het nieuws over dit incident schjjnt in rj°nden een verrassing te zijn. Een zegs man van het ministerie van Buitenland- Zaken deelde mede, dat hij het meuws het eerst gehoord had van ver slaggevers, die om nadere bijzonder- 0e MIG-15 is sinds 1949 in gebruik bij de Russische luchtmacht Achteraanzicht 30mm.snelvuur kanon Twee 12,7 mm. snelvuur kanonnen Bleckede Boven- aanzichM Ca. IOmeter Frankfor -SLOW. Hundesse Westerse vliegtuigen niel* passeren rr Geoorloofde luchfcorridors .voor de Westerse vliegtuigen n.Berlijn. De vliegfuigen mogen nief buiten deze luchfcorridors komen. De MIG-15; eenpersoons straaljager Snelheid ca. 1025 km. per uur Bruto gewicht tussen 5450-5900kg. Lengte ca. 10 meter Bewapening: Twee 12,7mm.snelvuun- kanonnen en één 3 0 mm.snelvuur kanon aan stuurboord Gegevens gebaseerd op ervaringen) U'nEonea Voordat de Britse Lincoln-bom menwerper na de aanval door Russische straaljagers van het type Mig-15 neerstortte, heeft de bemanning nog een aantal stuk ken uitgeworpen. Een Duitse jon gen haalt hier een deel van het codeboek uit een boom, in de nabij heid van de plaats, waar het vlieg tuig is neergestort. H. M. de Koningin heeft gisteren in de Generaal de Bonskazeme te Grave aan het daar gelegerde regiment zware infanterie Chassé het nieuwe vaandel uitgereikt. Onmiddellijk na aankomst inspecteerde H. M. de gereedstaande troepen, bestaande uit vijf compag nieën van een bataljon van het regi ment Chassé. Aan de inspectie namen verder deel de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, vice-admiraal Rost van Tonningen, generaal-majoor C. D. Toet, die namens de chef van de ge nerale staf aanwezig was en de regi mentscommandant luitenant-kolonel J. Hofs. Vervolgens sprak de Koningin het regiment toe. H. M. zei, dat het oude vaandel nimmer in handen is geweest van de vijand. Zij memoreerde de op het vaandel vermelde wapenfeiten „Quatre-bras en Waterloo 1815" en „Ci tadel van Antwerpen 1832". Na de toespraak reikte de Koningin het nieuwe vaandel over aan de regiments commandant. waarna het volkslied werd "espeeld en een défilé volgde. Alvorens dP kazerne te verlaten bracht de Ko ningin als eerste een bezoek aan de nieuwe officierscantine. (Van onze Londense correspondent) kiezen van behang, mijnheer, is altijd een gok", zei de behan ger, terwijl hij behing. „Je weet nooit of je goed gekozen heöt voordat het behang aan de muur is". Hij achtte onze gok volkomen geslaagd. Het be hang was voor onze studeerkamer en, als wij een ogenblik ophouden met schrijven en kijken naar de wand tegenover ons, zien wij tegen een rus tige grijze achtergrond witte lijntjes en lichtgele lijntjes die Parijs binnen heb ben getoverd in onze werkkamer. Op een reclamezuil staat te lezen over de Loterie Nationale. Er staat ook op, eer der gesuggereerd dan uitgetekend, dat in „ontmartre" een „evue printemps" gaat en dat een „oncert" plaats vindt met muziek van „eethoven" en van „ozart". Onder een scheve gele parasol staan bij een wit cafétafeltje op het terras twee ranke witte stoelen te wachten op geliefden die zich neder zullen komen zetten om elkaar woorde loos in de ogen te staren. En er zijn drie poedels, drie Franse poedels, wit- gekruld en op de juiste plaatsen schoongeschoren. Alle drie springen ze met de elegantie waarmee, behalve Afghanen, alleen maar Franse poedels springen. Alle drie kijken ze c.p gedis- tingueerde wijze een beetje boos, zoals jeugdige markiezinnen boos kijken als de pap is aangebrand, en alle drie heb ben ze een witte staart die eruit ziet als een jonge witte pioenroos. Poedeltje voor de dorst ij waren blij dat onze behanger ons behang hing met welbeha gen. Sedertdien evenwel zijn bij ons de twijfels bovengekomen. Was het verstandig een behang te kiezen met poedels? Wij zullen openhartig zijn en bekennen dat wij een zeer bijzondere opzet hadden met het laten aanbrengen van poedelbehang. Wij zijn namelijk jaloers op een dame die niet slechts filmcritiek bedrijft voor een heel net dagblad en er een poedel op nahoudt die Coco heet, doch die ook, domweg onder de titel „Coco", over Coco een boek heeft geschreven dat aanstonds in vele duizenden exemplaren werd verkocht, ja, dat een best-seller werd. Wij kochten ons poedelbehang in de hoop ook nog eens een boek te schrij ven voor een dierenminnend Engels publiek, later, als wij met het oog op de naderende ouderdom moesten den ken aan een poedeltje voor de dorst'. Er bestaar namelijk in Brittannië geen beter recept voor het snel verwer ven van een fortuin (football pools uit gezonderd dan het schrijven van een boek over een dier, over paarden, hon den, katten of konijnen, over otters ge heten Tarka en spaniels geheten Flush. Zij zijn bij dozijnen te koop en worden door alle nichten ten geschenke gege ven aan alle tantes. Nog onlangs hebben wij zelf aan onze boekenschat twee boeken toegevoegd over een vos en een over een havik. Wij dachten dus, zij het dan ook met gepaste schroom, waarom ook wij niet? Waarom niet fen peki- nezenepos het licht doen zien? Waarom geen buldoggenboek geschreven, of wel licht een Malthezer Leeuwtjesmelodra ma, een Newfoundlandernovelle, een foxterrierroman, een smoushond jes- oeuvre, een windhondenwerk, een col- liecomedie, een brakkenbundel, een schoothondjesstrip, een dashoi dendra ma, een mopshondenverhaal, waarom vooral, waarom niet een poedeltrilogie? Vandaar de poedels op ons behang. Zij waren bedoeld als een blijvende inspi ratie voor een toekomstig poedelopus. Doch, zoals wij reeds zeiden, ondanks de bemoedigende woorden van onze behanger (die wij natuurlijk onkundig hebben gelaten van „des Pudeis Kern") zijn wij gaan twijfelen of wij nog wel ooit geïnspireerd zullen worden door een of zelfs drie poedels. Want er is hier in Engeland door een poedel een misdaad begaan. Het is een poedel die onze poedeldroom heeft vermoord. rij >:-zi :'L11 f-V '-V'y"*: Beet in een bovenlip ngeland is namelijk een zanger rijk, een bariton van middelbare leeftijd, die zich in de loop van enkele jaren, ondanks zijn leeftijd, enorme populariteit heeft verworven door het kroenen van meer ouderwetse liedjes, natuurlijk meestal over de lief de, en over liefdessmart langs de oever van een rivier of op andere plekken, die zich bij uitstek lenen voor het telen van minnesmart. Donald Peers heet deze zanger. Waar hij gaat op zijn zangerswegen, vallen de meisjes bij bosjes flauw, het ware Angelsaksische bewijs voor de populariteit van een artist. Welnu, Donald Peers heeft niet slechts een kroenstem en een brok In zijn keel. Hij heeft ook, althans hij had tot voor kort, een poedel. En deze poe del, een raspoedel, geheten Timothy, beet Donald Peers in deszelfs melo dieuze bovenlip, beet zo doortastend en vastberaden dat de bovenlip van de zanger op talrijke plaatsen gehecht moest worden en dat de kroener aan het hem bewonderend publiek mee moest delen dat hij zich genoopt zag, tenminste voorlopig, zijn geschonden bovenlip schuil te doen gaan achter een knevel. En de poedel, ach, de poedel werd afgemaakt. Toen wij op zo wrede wijze gedwon gen werden ons standpunt aangaande poedels en hun letterkundige winstmo gelijkheden te herzien, werden wij be moeilijkt in het bepalen van ons eind standpunt door de afwezigheid van vol doende informatie. Nergens werd be richt of de poedel toebeet op een ogen blik waarop zijn baas losbarstte in weemoedig gekroen. Wij zelf voelen huiveringen van afkeer langs onze rug- gegraad zwerven, als wij kroenen horen, en zouden ons voor kunnen stel len dat een poedel, onze afkeer delen de, op poedelachtige wijze uiting zou kunnen geven aan zijn esthetisch pro test. Maar de mogelijkheid bestaat dat de poedel tijdens een wellicht al te langdurige onderbreking in het gekroen van zijn meester, op eigen poedelswijze ziin baas wilde aanmoedigen, denkend: „Als ik bijt in het bovenluik van het kroenorgaan. begint hij wellicht op nieuw". Kortom, de poedel had mis schien alleen maar „Bis, bis" of „En core" willen zeggen en was te ver ge gaan in zijn geestdrift. Want poedels zijn onstuimige dieren. Het deed haar pijn jr-'. -v. o y-'Vt blo «W;; /;"'t Parijs binnengetoverd in onze werkkamer. nzê enige troost was dat wij niet de enigen waren, die door twijfels werden gekweld. Op Woensdag, 4 Maart, verschenen namelijk in het dag blad „The Daily Mirror" enige ingezon den stukken. Het eerste was afkomstig van een mevrouw E. F. Richmond, woonachtig in Burnham-on-Crouch in het Graafschap Essex. „Ik vind het een groot schandaal", aldus deze dame, „dat de poedel Timothy van Donald Peers werd afgemaakt omdat hij Peers had gebeten. Men had Timothy minstens een medaille moeten geven voor diensten bewezen aan een lijdende mensheid". Deze dame, die duidelijk onze afkeer (Van onze correspondente) NEW YORK, Maart Er zijn in deze kolommen de laatste jaren steeds som berder opmerkingen over de langzamerhand alom ge vreesde Senator McCarthy gemaakt. En er is reden te over om zelfs in scherper termen dan voorheen te spre ken over zijn inquisitie-methoden en het daaruit voort- vloelende gevaar, dat thans al zeer reëel is geworden in Amerika. Niettemin, nu juist op dit ogenblik McCarthy het State Department naar zijn hand schijnt te kunnen gaan zetten, nu links en rechts zijn slachtoffers vallen, hij met zoveel succes zijn jachtterrein heeft kunnen vergroten en de triomfen van zijn terreur geniet, nu is het eerste licht punt of keerpunt in deze ernstige situatie zichtbaar. Dit keerpunt kan men zien' in de crisis, ontstaan in de hele houding van het Amerikaanse volk tegen het vraag stuk van de communistische infiltratie. Indien de Senator van Wisconsin deze crisis niet heeft veroorzaakt, dan heeft hij die toch zeker bespoedigd. Want door zijn onverantwoordelijke metho den heeft hij een begin van dezelfde angst in het Amerikaanse volk gewekt, welke men ook in de politiestaat kent. En het is die vrees, waardoor promi nente Amerikanen zich nu gedwongen zien om tegenmaatregelen te nemen en hardop te waarschuwen voor een be dreiging en aantasting van de funda mentele rechten, welke het Amerikaan se volk altijd hooggehouden heeft en waardoor het groot is geworden George F. Kennan, voormalig am bassadeur te Moskou, heeft te Prince ton een openlijke aanval gedaan op „de lopende onderzoekingen naar loyauteits-gebrek, die de positie on dergraven van menige Amerikaan, en oude gevestigde instellingen tot in hun grondvesten doen schudden". Mrs. Agnes E. Meyer, vrouw van de uit gever van de „Washington Post", ging tijdens een toepraak op een conven tie van 17 000 leraren nog verder en noemde namen. Zoals men weet is be halve McCarthy met zijn onderzoek van de „Voice of America", Senator Jenner bezig met een soortgelijk on derzoek van het Amerikaans perso neel in de Verenigde Naties, terwijl Afgevaardigde Harold Velde professo ren van alle mogelijke universiteiten aan de tand voelt en grote plannen heeft om communistische gezindheid en communistische infiltratie onder de leraren der openbare scholen te on derzoeken. Mrs. Meyer's verdienste was, dat ze niet terugschrok precies te zeggen wat er op het ogenblik eigenlijk gebeurt: „Het plan (van Jenner) is om iedere leraar, die maar enige verdenking wekt. aan de kaak te stellen.... Dus met de steun van de verontwaardigde publieke opinie zullen onze congressio- nele inquisiteurs elke professor (en on derwijzer) aanvallen die ze niet mogen. Dat zal dan het ogenblik zijn, waarop McCarthy in de arena treedtZoals in het verleden zal hij zijn ex-commu nisten-van-beroep, zoals Budenz, als ge tuige oproepen, om zich door deze te laten zeggen dat Professor X hem be- Rechtstreekse aanval. voor kroenen deelt, is blijkbaar van mening dat de poedel Timothy na rijp beraad besloot een poging te doen een eind te maken aan het gekroen, door een rechtstreekse aanval op de plek waar de kroenende geluiden zijn mees ter verlieten, wellicht in de mening, dat hij aldus zijn baas kon genezen van een onaangename kwaal. Een tweede me vrouw, geheten Stiles, liet duidelijk doorschemeren, dat de poedel dwingende redenen gehad moet hebben voor zijn optreden. Want zij schreef: „Ik knip, trim en shampoo volkomen vreemde poedels, ik verzorg hun nagels, tanden en oren. Ik ben nog nooit gebeten, zelfs als een poedel de ongewone behandeling onder ging te worden geknipt met een electri- sche tondeuze of te worden gedroogd met behulp van electrische haardroger". Met andere woorden: „Wat heeft Donald Peers gedaan of gezongen dat zijn poe del zich vastbeet aan zijn bovenlip?'' Er was zelfs een wreed lezer, die rond weg verklaardde, dat niet de poedel doch Donald Peers afgemaakt had moeten worden. Hierop verscheen drie dagen later in hetzelfde blad een ingezonden stuk van een mevrouw Dykes uit Basingtstoke, beginnende: „Ik was diep geschokt toen ik de brief las waarin het heette dat Do nald Peers en niet de poedel afgemaakt had moeten worden. Het doet mij pijn, dat men zulke dingen schrijft over zulk een prachtige persoonlijkheid". Dit schrijven werd op de voet gevolgd door dat van een mevrouw Hilda Martin in Coventry: „Als ik dezelfde kans had ge had als de poedel, had ik Donald Peers ook gebeten. Ik had het beter gevonden als men de kroener afgemaakt had en aan de poedel een pensioen had gegeven. Als er te kiezen valt tussen poedels en kroeners, geef mij dan maar een hond". Het is moeilijk te midden van zoveel tegenstrijdige opinies zijn eigen stand punt te bepalen. Doch alleen al de twij fels over de aanwezigheid van toerei kende bijtgronden aan de kant van de poedel Timothy zal onze zozeer beno digde inspiratie nadelig beïnvloeden. Hadden wij maar niet zo hoog getast. Hadden wij slechts onze wanden gesierd met pekinezen met hun cichoreigezich- ten, met chows, foxterriers of dashonden- De twijfels hadden ons nimmer over vallen en, dagelijks starend naar de hon den op onze wand, zouden wij wellicht in een verwijderde toekomst de wereld verrast hebben met een roman over een dashond geheten Diocletiaan. Mc CARTHY, verzet na „mis bruik van Con- gressionele macht". kend was als communist. Vóór de arme man in kwestie ook maar van de sfchok kan herstellen, zal zijn naam in vette krantenkoppen vlammen, zijn college zal gebrandmerkt zijn omdat het com munisten bergt en het communisme aanmoedigt. Financiële schenkingen aan zo'n hogeschool zullen onmiddellijk ver minderen.... Deze mannen", aldus Mrs. Meyer, „misbruiken de Congressionele macht tot onderzoek voor een aanval op de fundamenten van de vrijheid zel ve Terwijl deze verontruste stemmen op gaan in Amerika, kondigen de commis sarissen van de Ford Foundation in Pa sadena aan, dat zij 15 millioen dollar beschikbaar hebben gesteld aan het Fonds voor de Republiek". Dit is een onafhankelijke maatschappij, welke het vorige jaar werd opgericht om acties te ondersteunen die opheffing van de be perkingen van gedachtenvrijheid en me ningsuiting in de V.S. tot doel hebben, en de ontwikkeling bevorderen van al hetgeen deze rechten beschermt. De di recteuren van dit Fonds maken tegelijk met deze aankondiging van de Ford Foundation bekend dat onmiddellijk een studie zal worden ondernomen, wel ke zich op de volgende punten zal con centreren: restricties van en aanvallen op academische vrijheid; wetsbescher- ming; bescherming van de rechten der minderheden; censuur, het boycotten door private groepen; principes van schuld bij associatie en de toepassing daarvan in Amerika. Dit alles betekent dat zich een sterke stroom in Amerika aan het ontwikkelen is tegen het McCarthyisme. Nog vormt die stroom zich in de bovenste volks laag, terwijl in de andere nog weinig verzet bemerkbaar is en er aan McCarthy zelfs nog grote waarde wordf gehecht, waardoor ook nog vele slacht offers zullen vallen, zoals we in de ko mende maanden ongetwijfeld zullen kunnen zien. Doch nu leidende figuren, die niet in de Amerikaanse regering zitten en daarom minder kwetsbaar zijn, met elkaar samen gaan werken om de principes van de democratie in bescherming te nemen tegen al die genen, die uit naam van dezelfde prin cipes zich het recht veroorloven ze te ontwrichten, nu kan «ren voor het eerst in lange tijd vertrouwen krijgen, dat McCarthy niet de boventoon zal blijven voeren. De Amerikanen zijn uiteindelijk ook te nuchter, en stuk voor stuk te onafhankelijk en vrijheidlievend, dan dat ze een dergelijke vrees, als zich nu begint te verspreiden, lang zouden kun nen verdragen. Tijdens een Democratische regering kan niet veel tegen het McCarthyisme gedaan worden, omdat het velen poli tiek te voordelig scheen. Nu echter on der de Republikeinse regering McCarthy zo ontstellend hoog van de toren begint te blazen en in regeringskringen geen initiatief daartegen wordt genomen, nu achten particuliere prominente Ameri kanen de tijd gekomen om op te treden. Een pressie van deze groep op de Rege ring kan natuurlijk niet uitblijven. En vandaag of morgen moéten de verhou dingen tussen de regering en McCarthy scherp gesteld worden. President Eisen hower houdt zich op het ogenblik zo neutraal mogelijk. Op zijn tweede pers conferentie zei de President, dat hij werkelijk niet wist wat McCarthy eigen lijk precies wilde met zijn onderzoek van de „Voice", en dat hij niets be paalds over McCarthy dacht.... kortom, hij kon of wilde geen vragen over Mc Carthy beantwoorden. Iedereen is natuurlijk ook de tegen stelling opgevallen in de opinies van Taft en de President betreffende hun houding tot Communistisch gezinde le raren. Taft verklaarde een dezer dagen dat een leraar niet ontslagen behoefde te worden als hij Communistisch dacht (het stond hem vrij te denken wat hij wilde) maar dat hij alleen van een school verwijderd moest worden, wan neer hij leerlingen in Communistische geest onderwees. President Eisenhower zei twee dagen later, dat hij een leraar, die Communistisch dacht, onmiddellijk van een school verwijderd wilde zien. Uit dergelijke details blijkt, dat op het ogenblik in de hoogste Republikein se partijkringen onenigheid bestaat of althans onzekerheid over het hele complex problemen dat met McCarthy samenhangt. Maar de druk die McCar thy ongewild zelf uitoefent met zijn methoden, zal een duidelijke gedragslijn ook in regeringskringen bespoedigen. Daarom is het van zo'n belang dat mannen als Ambassadeur Kennan en Paul Hoffman hun positie duidelijk hebben gemaakt. Amerika is zich het gevaar bewust geworden en daarin ligt het keerpunt voor McCarthy. Mayer, die 26 dezer te Washington aankomt, zal vergezeld zijn door zijn ministers voor Buitenlandse Zakea, Financiën en Indo-Chinese aangele genheden. Dr. Adenauer wordt zeven April a-s. te Washington verwacht. In de bekendmaking van het Witte Huis wordt niet gesproken over West- Duitse beambten, die de Bondskanse lier mogelijk zullen vergezellen. Medegedeeld is dat president Eisen hower zoveel mogelijk zal deelnemen aan de besprekingen met Mayfr en Adenauer. De Deense regering heeft medegedeeld, dat Polen de Mig-straaljager, die de vorige week op Bornholm geland is, terug zal krijgen. Maandag a.s. zullen de officiële besprekingen over teruggave beginnen. In de afgelopen week lebben de vliegtuigtxperts dag en nacht doorge werkt om de geheimen van de Russische Mig15 de eerste, die onbeschadigd aan deze zijde van het ijzeren gordijn is gekomen te doorgronden. In een communiqué van het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat het onderzoek thans zover is gevorderd, dat in het komende weekeinde een rapport van de experts tegemoet gezien kan worden. Het formele besluit om de Poolse pi loot ais politiek vluchteling te erken nen, zal vermoedelijk Maandag geno men worden. De Engelsman Reg Butler heeft in de internationale competitie voor een beeld over de „Onbekende politieke gevange ne" de eerste prijs van 4.525 pond ster ling behaald met zijn semi-abstracte werk „IJzeren kooi". De jury heeft Butler's werk een „vervormde galg, schavot of guillotine" met algemene stemmen bekroond uit de 3500 inzendingen uit 53 landen. Het Britse instituut voor hedendaag se kunst, dat de wedstrijd georganiseerd had, zal Butler's werk gebruiken als het model voor een monument, dat in een der hoofdsteden van de wereld opge richt zal worden. De negen en dertigjarige Butler, die eerst smid was in een dorpje in Sussex, studeert sinds 1950 beeldhouwkunst aan de universiteit van Leeds. Zijn werk is in Londen reeds eenmaal in „Tate Gal lery" tentoongesteld. Tot de winnaars van de acht en zes tig troostprijzen van 25 pond sterling elk behoorden uit de Beneluxlanden: Pear Couzijn-Perlmuter, Madeleine Fo- rani-Bonnecampagnie en Han Ver hulst. Aan de 60ste jaarbeurs te Utrecht zal ook deelgenomen worden door een 12- tal Chinese zakenlieden uit Hongkong, die met een collectieve inzending ko men. Daar zij niet meer geplaatst kon den worden in het landenpaviljoen werd er ruimte beschikbaar gesteld door een deelnemer die in het hoofdgebouw Chinese artikelen voert. William Preston Lane Jr., een oud gouverneur van de Amerikaanse staat Maryland, heeft meegedeeld, dat hij met „verscheidene andere Amerikaan se burgers" een organisatie financieel heeft gesteund, die het mogelijk heeft gemaakt dat vorige week de Poolse luitenant Jarewski met een straaljager van het Russische type Mig-15 naar het Deense eiland Bornholm is uitgewe ken. Bij de plechtigheden ter gelegenneid van de kroning van Koningin Elizabeth II te Londen zal H. M. Koningin Juliana verte genwoordigd zijn door een missie, die be staat uit Z. K. H. de Prins der Nederlanden, ittr. G. C. D. baron van Hardenbroek, opper- ceremoniemeester en ritmeester W, F, K. Bischoff van Heemskerck, eerste stalmees ter. Enkele honderden leerlingen van ULO-scholen uit Breda, Eindhoven, Box tel en Waalwijk en van de technische school St. Willebrordus te Oss, hebben Donderdag hun entree gemaakt bij het Nederlandse leger. Ze werden in Den Bosch respectievelijk in de Frederik- Hendrik-kazerne van de Stoottroepen en de Willem I-kazerne van het le regi ment Genietroepen ontvangen. Er werden inleidingen gehouden en demonstraties gegeven, waarbij zelfs een echte reveille werd geënsceneerd. De jongens zaten aan bij de militaire dis, die ze zich uitstekend lieten smaken en werden bovendien nog op een drum band-concert vergast. De bedoeling van deze ontvangsten door de legerleiding is, de jongens reeds voor het beëindigen van hun studietijd in contact met het Nederlandse leger te brengen. W.-DUITSLAND. Heinz Anders, een vroegere S.S.-officier, heeft terecht gestaan wegens het opstellen van een lijst van linkse leiders, die op de dag, dat de Russen het Westen zouden bin nenvallen, uit de weg geruimd zouden moeten worden. V.S. Drie personen zijn om het leven gekomen toen een wervelstorm twee houten woningen bij het plaatsje Jud in het Westelijke deel van Texas verwoestte. Ook te Knox City heeft de wervelstorm gewoed- Alle telefoonver bindingen van het stadje waren ge stoord. Te Seymour, 50 km. van Knox City, heeft de wervelstorm grote schade aangericht. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. FRANKRIJK. De Franse Nationale Vergadering heeft met eenstemmigheid besloten op 26 April het eerste deel van de gemeenteraadsverkiezingen tf houden. Het tweede deel zal op 3 M plaatsvinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9