Tussen neus en lippen albaans bisschop in de Gevangenis overleden Gen. Tsjoeikov heft een aantal beperkende maatregelen op daden Het water der onschuld Publiek mag slechts toezien MAARSCHALK TITO in LONDEN Malenkov uitgedaagd met daden de waarheid van zijn woorden te bewijzen Mj OR R Busdiensten van de Ned. Spoorwegen Het weer Amerikaanse luchtmacht in Duitsland ioi hoofd en hart ontvangt snelle Sabres Senator Knowland vraagt open debat over de koude oorlog Waar de Joegoslavische dictator gaat of staat wordt hij door zeer vele politie agenten zwaar bewaakt "A ASPIRANT-SLACHTOFFERS VOOR ATOOMPROEF Van Dordrecht naar Breda en Zevenbergen Door stroom getroffen en gedood Rusland heeft op één na sterkste vloot ter wereld See Barte Hogere productie van „Willem Barendsz" DE PLANNEN VAN EISENHOWER OLIJKERD GOOIT MET EEN ZEER KLEIN MAGNESIUM BOMMETJE Danktelegram van de H. Vader AMERIKA REAGEERT OP DE REDE VAN RUSLANDS PREMIER DINSDAG 17 MAART 1953 7óste JAARGANG No. 25634 Engeland bezet derde plaats GABARDINE REGENJASSEN Krans van Tito bij cenotaaf wordt bewaakt Jongetje in watergemaal O ;X 1000 k m Vermeerdering van| het aantal Zuid- Koreaanse divisies MongoJit PEKING Chinese [Hulpverlening aan [National China AUQYj Wolksrepubliek KAnTOn\ -HONG KON< Steun aan de Franse Unie ^THAILAND :Scrow<a^« Eenheid van de fronten in Zuid Oost - Azië ilokko Naar de N.S. mededelen heeft de Rijkswaterstaat thans toestemming ge- geven tot het onderhouden van een autobusdienst tussen Dordrecht en Breda en tussen Dordrecht en Zeven bergen via Moerdijk ingaande Donder dag 19 Maart. De autobussen van de dienst Dor drechtZevenbergen zullen te Zeven bergen aansluiten op de treinen Zeven bergenRoosendaal, «waarvan de dienst regeling wederom wordt gewijzigd om de aansluitingen mogelijk te maken. De locale treindienst tussen Rotterdam D. P. en Dordrecht zal eveneens 19 Maart geheel worden hervat. De auto bussen van beide diensten zullen te Lage Zwaluwen stoppen nabij hotel Brabant. Maandagmiddag is bij de werkzaam heden te Langweer aan het boven grondse net van het Provinciaal Elee- triciteitsbedrijf de 59-jarige L. Kool uit St. Nicolaasga met de stroom in aanra king gekomen en naar beneden geval len. Hij werd op slag gedood. Kool was in de vijf meter hoge paal aan het werk. Slechts aan één kant van de paal was de stroom uitgeschakeld. Vermoedelijk heeft K. zijn evenwicht verloren en bij .het zoeken naar steun greep hij zich vast aan de nog ond"r stroom staande draden. Door mede-ar beiders werd direct de stroom uitge schakeld. waardoor K. naar beneden viel. Hij kwam daarbij zo ongelukkig op de straat terecht, dat hij een ge kneusde schedel opliep. De dood trad onmiddellijk in. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De „Daily Mail" van hedenmorgen begon het hoofdartikel met de volgende kreet: „Het is eeuwen geleden sinds men het Britse volk heeft moeten vertellen, dat hun vloot niet de eerste, niet de tweede, maar de derde ter wereld is." Deze kreet werd het blad ingegeven door de vérklaring, welke de Eerste Lord van de Admiraliteit, J James Thomas, gisteren aflegde voor het La gerhuis. Hij deelde zijn gehoor mede, dat Rusland, na Amerika, nu de tweede vloot ter wereld heeft. Rusland bouwde jaarlijks meer kruisers dan alle NATO- landen tezamen. Op het ogenblik bezit de Russische vloot 20 sterke kruisers, meer dan 100 torpedojagers en meer dan 350 onderzeeërs van alle types. Deze vloot kan, volgens de minister, een ernstige bedreiging vormen voor Groot- Brittannië in geval van oorlog. Advertentie L00 RISS TR Verwachting tot morgenavond: Vannacht weer op vele plaatsen nachtvorst en hier en daar vorming van mist. Morgen overdag zonnig weer met weinig wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 6.48—18.49. Maan: 7.27—23.46. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. SU. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: SU van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, t 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Communistische agressie H- Vaticaanse persbureau „Fides" 1 medegedeeld, dat de aartsbisschop N, Tiurazzo in Albanië, Mgr. N. ^vnnushi- OP 67-jarige leeftijd in de li ij a®6enis is overleden. In 1948 werd &ev*0nder vorm van proces tot 20 jaar d&enisstraf veroordeeld. ^isSpLanië heeft nu nog slechts één ®Sch°p: de 78-jarige Mgr. B. Shlaku, V^Sen13 Van pulati, die korte tijd ge- üftj p heeft gezeten, doch wederom 'M pj'rÜgelaten wegens zijn hoge leef- ih6h e ?Wakke gezondheid. Hij heeft iÜ kii« bewegingsvrijheid en staat V het kesidentie Koder Shen Gjergji Noord-Albaanse berggebied onder bi 6nd politietoezicht. Twee an- Al h°ppen' de Monseigneurs Gjini beVSi° en Volaj van Sappa, stier- ?t. -p!Ten een gewelddadige dood. ftaci van Scutari stierf in 1946. Hun zetels zijn alle onbezet. Voor de 113.000 Katholieken in Al banië zijn nog slechts 13 priesters over, die bovendien onder de voortdurende dreiging van larrestatie leven. Zi.i oefenen hun ambt in het geheim uit. Openbare godsdienstoefeningen zijn sinds lang niet meer toegestaan. Onge veer 80 priesters van de 93 vonden de dood in het concentratiekamp of moes ten naar het buitenland vluchten. Dit betreft nog slechts de wereldgeestelijk heid. Van de 100 Jezuïeten en Francis canen in het land zijn er 16 geëxecu teerd, 31 verbannen, 35 in concentratie kampen. Zes zouden er inmiddels ge storven zijn en 13 paters zijn, voor zover bekend, clandestien werkzaam. Officieel is de Katholieke Kerk in Albanië ge nationaliseerd. Het contact met het Va- ticaan is verboden. De benoemingen worden door de regering geregeld. Voorzien van grote nummers rijden deze auto's naar de woestijn van Las Vegas in de Amerikaanse staat Neva da, waar ze vandaag bij een atoom proefneming gebruikt zouden worden. De explosie zou vanochtend vroeg (vanmiddag 14.20 Ned. tijd) plaats vin den. als de windrichting tenminste gunstig was. Per 1 Maart j.l. heeft de „Willem Ba- rendz" geproduceerd 14.083 ton traan, tegen 13.877 ton in dezelfde periode van vorig jaar. Fiekeren over wat men had kun nen doen, is het slechtste, dat men doen kan. De bevelhebber van de Russische strijdkrachten in Duitsland, generaal-majoor Tsjoeikov, heeft gisteren een tegenbezoek gebracht aan de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, dr Conant, die hem op 18 Februari zijn opwachting was komen maken. Hoewel er geen bijzonderheden bekend zijn gemaakt over de aard van het onderhoud, dat 45 minuten duurde, neemt men algemeen aan, dat de vliegtuigincidenten van de vorige week ook ter sprake zijn geweest. Daarna begaf Tsjoeikov zich naar de controlepost bij Babelsberg voor een korte inspectie. BÜ deze controle zijn de afgelopen week de auto's met een tempo van slechts vier tot vijf voertuigen per uur doorgelaten. Een uur nadat generaal Tsjoeikov de con trole had geïnspecteerd, verscheen een Russische officier, die met de Oost-Duitse politiemannen sprak. Even later werden 22 auto's per uur doorgelaten. Enige uren later werd eveneens me degedeeld, dat Tsjoeikov besloten had, dat op 25 Maart de Maagdenburg-Ro- thenseesluizen heropend zullen worden. Deze sluizen werden in Augustus van het vorige jaar wegens herstelwerk zaamheden voor het verkeer gesloten. Hierdoor kon het Mittelland-kanaal, een der voornaamste waterwegen tussen Berlijn en West-Duitsland, niet gebruikt worden. Intussen heeft de Amerikaanse lucht macht gisteravond bekend gemaakt, dat de beide Amerikaanse straaljagers, die verleden week bij de Tsjechische grens boven West-Duits grondgebied aange vallen werden, een onderzoek instelden naar de door radar vastgestelde aanwe zigheid van twee onbekende vliegtui gen. Een van de beide Amerikaanse vliegtuigen werd door één van de Mig- 15's neergeschoten. De bestuurder wist zich met zijn valscherm in veiligheid te brengen. Een woordvoerder voor het Amerikaanse hoofdkwartier in Europa verklaarde o.m.: „De beide Amerikaanse vliegtuigen maakten een normale vlucht langs de Tsjechische grens boven het gebied van de Amerikaanse zone. De aanwezigheid van twee onbekende vlieg tuigen werd ontdekt door radar-instal laties te velde. Een strook van 50 km. langs de grens wordt onafgebroken door radarinstallaties gecontroleerd. Vervol gens werden de beide Amerikaanse straaljagers via dé radio in kennis ge steld van de aanwezigheid van de beide onbekende toestellen. Zij kregen op dracht een onderzoek in te stellen. Toen werden zij aangevallen." Ook heeft de Amerikaanse luchtmacht gisteren uit Engeland „een aantal" snel le, nieuwe Sabre-straaljagers van het type F 86 naar Duitsland overgebracht. De Sabres stellen de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland voor de eer ste maal in staat het tegen de snelle Russische Mig-15's op te nemen. De luchtmacht maakte vorige week bekend, dat er „zeer binnenkort" 25 Sabres naar Duitsland zouden komen als onderdeel van een programma om alle Thunder- jets door Sabres te vervangen. Uit de bekendmaking van gisteren valt echter op te maken, dat men niet heeft wil len wachten totdat de Sabres uit de V. S. arriveerden. Duw-arbeiders In Samalayca (Mexico) zijn zes gevangenen ont snapt door eenvoudig de muur van de gevangenis om te duwen. Schilders Eisenhower, die zelf in zijn vrije tijd schildert, heeft volgens een zegs man van het Witte Huis gezegd, dat Churchill een „echte kunstschilder" is. Geen wonder, dat zij bei den bezwaren hadden te gen de huisschilder Hit ler. Mind your own business bracht. Hij is thans weer op verhaal gekomen en zal over een paar weken opnieuw een poging doen om te trouwen. Reclame In concurrentie met de bioscopen, die stereosco pische films vertonen, welke alleen met een speciale bril kunnen wor den genoten, adverteren de variététheaters in Los Angeles: „Drie-dimensio nale meisjes. Brillen niet nodig". Amerikanen steken niet graag hun neus in de za ken van een ander, ten minste in zoverre het privè-aangelegenheden en niet de grote politiek be treft. En zo kon het ge beuren, dat de 59-jarige Carl Virtauen, eigenaar van hotels en kantoor gebouwen, in New York, op 8 Januari verdween en, naar eerst dezer da- gén bleek, als een „niet- geïdentificeerde" is be graven, nadat men zijn lijk in de lift van een kantoorgebouw had ge vonden. Zes en veertig dagen lang stond zijn auto met een nummer plaat van 1952 bunen ge parkeerd, maar geen mens nam daar notitie van, ook de politie niet. Autobewakers kunnen hun nut hebben, althans in Amerika. Geen opzet Een zekere Harold Mold zou gaan trouwen, maar op de grote dag kwam hij niet opdagen Zijn vader, die op onder zoek uitging, vond hem bewusteloos m zijn oed. De gashaard bleek lek. Onmiddellijk werd Mold naar het ziekenhuis ge- Bovenstaand kaartje geeft een over zicht van de plannen van president Eisenhower, zoals deze door hem wor den voorgestaan met betrekking tot het vormen van een anti-communistisch front in het Verre Oosten. Tevens is aangegeven de situatie, welke is ont staan na de verdragen met Japan en de Philippijnen. Op het congres over de sociale posi tie van de werkers in de intellec tuele beroepen, dat j.l. Zaterdag te Amsterdam gehouden is, heeft minister Suurhoff in zijn openingswoord gepro beerd de handen der na-oorlogse rege ringen te wassen op een manier die ons h'et overtuigend toeschijnt.. Volgens de minister heeft de overheid geen bemoei enis gehad met het loonpeil van de mtellectuelen, met uitzondering uiter- aard van het overheidspersoneel, en hij ëchtte het beter, dat daarin in de toe komst geen verandering zou komen. Dat be beloning van intellectuele arbeid na be oorlog relatief is achteruitgegaan is, jddus de minister, geen gevolg van een bewust ingrijpen van regeringszijde btaar van een wijziging in de maat schappelijke verhoudingen, waardoor biet alleen de beloning maar ook de gehele sociale positie van de intellectu eel is veranderd. Laten we vooropstellen, dat de „be lóning" en de „gehele sociale positie" van de intellectueel althans in zoverre biet elkaar samenhangen, dat een ingrij pende achteruitgang in de beloning een ber meest zwaar wegende oorzaken zal tijn van de verslechtering der sociale Positie. Onmiddellijk daarna dient te borden gevraagd, of de overheid inder daad niet bewust heeft ingegrepen bij be regulering der inkomens uit intellec tuele arbeid. Wij kunnen het niet anders "Pen dan dan zij dit wèl gedaan heeft althans wanneer men aanneemt, dat a.an een openbaar lichaam als de „rege ring" voldoende intellect moet worden toegeschreven om niet alleen de meest directe maar ook de noodzakelijk baaruit voortvloeiende indirecte ge volgen harer maatregelen te kunnen berekenen. En wanneer directe en in- birecte gevolgen een noodzakelijke sa menhang vertonen moet een met rede lijkheid te werk gaande regering geacht borden beide soorten van gevolgen b e- u s t te hebben gewild.- Deze voorop stellingen te toetsen aan de feitelijke Sang van zaken blijkt bijzonder leer dam en onthult onmiddellijk de zwak- 'heid van minister Suurhoff's bewering. Tengevolge van de belastingpolitiek ber na-oorlogse regeringen heeft er een steeds sterker wordende afroming plaats Sevonden van de inkomens der intel lectuelen; met betrekking tot de arbei derssalarissen werd een veel mildere «scale politiek gevolgd. Bij de verplichte tóepassing van loonronden zagen wij het yerschijnsel, dat de lagere salarissen mtegraal, de hogere slechts tot een be paald bedrag procentueel werden ver hoogd. En tenslotte is er nog altijd iets t^aar van die „koek" welke in de eco nomie nationaal inkomen heet en waar in de een naar verhouding minder frijgt wanneer bij een kleiner geworden koek de ander evenveel als voorheen of Óóg iets meer dan voorheen krijgt. Met betrekking tot dit alles willen wij Vooral niet zeggen, dat de minst draag- krachtigen in gelijke verhouding als de Pieer draagkrachtigen de gevolgen van °nze nationale armoede hadden moeten bragen. Wel blijven wij ons vooreerst afvragen of de tot nivellering neigende fiscale politiek niet aan haar doel is voorbijgeschoten en voorts menen wij in de orde der feiten te moeten constate ren, dat alle getroffen maatregelen met betrekking tot de hogere en ten gunste Van de lagere salarissen hoe gerecht vaardigd dan ook de sociale positie ber intellectuelen rechtstreeks mede hebben bepaald. Het heeft niet de minste zin om, aan be samenhang der sociale en economi sche werkelijkheid voorbijziend, dit mans te 'willen ontkennen. Door dit toch Ie doen wekt minister Suurhoff de in druk, dat hij met alle geweld het water ber onschuld heeft willen aandragen, waarin de na-oorlogse regeringen haar handen zouden kunnen wassen. De mi nister zou een denkend mens daardoor °P het idee brengen, dat er inderdaad oChuld weg te wissen ware. Wij had- liever gezien, dat de vertegenwoor diger der regering, die de waardeerlijke Saste heeft gesteld dit overigens weinig riUchtbaar gebleken congres te openen, het verleden het verleden had gelaten h onmiskenbaar had getuigd van de "óede wil onzer huidige regering om de ?°°d der intellectuelen te lenigen zo ®el in haar vermogen zou liggen. Z.H. de Paus heeft door een telegram van Zijn pro-staatssecretaris mgr. J. B. Montini de bisschoppen van Nederland dank betuigd voor hun telegrafische gelukwens bij gelegenheid van de ver jaardag der Pauskroning. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. O, wat zijn wjj heden blij. Tito is in Londen en, ofschoon niemand naar hem mag kijken, zijn de Engelsen volgens de bladen van hedenochtend zeer verheugd. Gis termiddag kwam hij de Theems opvaren. Over de bruggen werd zelfs het voet gangersverkeer stilgelegd om de bezoeker te behoeden voor het lot, dat dictators pleegt te bedreigen. Toeschouwers werden door de politie teruggedrongen van de kademuren. Zelfs de verslaggevers, die zich hadden opgesteld voor de pers kamer van het Scotland Yard-gebouw, werden, toen de sloep naderde langs de rivier, terugverwezen binnen het vertrek en vier wachten beletten hen wederom naar buiten te treden. Tito landde bij de aanlegsteiger van Westminster, waar de Hertog van Edinburg in admiraalsuniform en Churchill en Eden in hoge hoeden hun gast stonden op te wachten. Het publiek mocht slechts van ver toezien. De dichtst bijzijnde Londenaars werden door de gehele breedte van de rivier van hun beminde bezoeker ge scheiden. Tito las bij zijn aankomst een korte toespraak voor in het Engels, waarin het heette, dat hij hoopte, dat de toch al nauwe vriendschapsbanden met Engeland nog toegehaald zouden wor den, Hij meende, dat er vele onderwer pen waren ten aanzien waarvan het nuttig zou zijn van gedachten te wisse len met de Britse staatslieden. Hij hoop te, dat de Britten de Joegoslaven zouden willen beschouwen als hun trouwe bond genoten, „omdat het volk van het nieuwe Joegoslavië streeft naar dezelfde doelen als het Britse volk". (De Heer behoede Kardinaal Griffin). Onmiddelijk na zijn aankomst reed Tito in de kogelvrije auto, welke Churchill gedurende de oorlog placht te gebruiken, naar Downingstreet nr. 10, zwaar bewaakt door politie. Een olijkerd in de menigte kon er zich niet van weerhouden een klein magnesiumbommetje op straat te werpen, hetgeen enige opwinding bracht in het leven van de omstaanders en van enige dozijnen politie-agenten. Vervol gens legde Tito nog steeds onder zware bewaking, een krans bij de Cenotaaf in Whitehall, dicht bij Downingstreet. Na deze ceremonie begaf Tito zich naar de door honderd politie-agenten bewaake Joegoslavische ambassade. Dit gebouw was zo zorgvuldig be waakt, dat, naar een ochtendblad heden berichtte, de vrouw van de gezant aan de politie toestemming moest vragen om naar binnen te mogen gaan. Op de ambassade ontving Tito bezoek van Churchill en Eden, die 40 minuten toef den. Later op de avond werd Tito naar zijn geheime verblijfplaats buiten Lon den vervoerd met een groot escorte be wakers. De verkeerslichten langs de route door Londen waren op groen ge zet en in grote vaart reed de stoet langs de vrijgemaakte route. Inmiddels was bij de krans aan de voet van de cenotaaf een politieagent gepost, omdat zelfs deze krans voor Engelands dode soldaten deel had aan de besmetting die een dictator begeleidt als ware hij een melaatse. Vandaag zal Tito het noenmaal gebruiken met de Koningin op het Buckingham Palace. Morgen gaat Tito als de gast van Chur chill en Eden naar het Lagerhuis om een debat bij te wonen. Dit plaatst de Speaker van het Lagerhuis voor een groot probleem. Want het is absoluut verboden zich waar dan ook in de par lementsgebouwen te bevinden voorzien van vuurwapenen, en Tito vormt geen uitzondering op de regel dat dictators op revolvers vertrouwen, zoals stekel varkens op hun pennen. Het zou ons zeer verwonderen als de Speaker een inbreuk toe zou laten op deze regel en Tito's gewapende lijfwacht toe zou laten. (Van onze correspondent) Te Pieterzijl is een ernstig ongeluk geschied toen de 9-jarige M. M. uit Rode- school bij de landbouwer J. W„ bij wie hij op visite was, in de sloot raakte, vlak voor het watergemaal. Hij kwam in een draaiende schroef waardoor één van zijn benen werd verbrijzeld. Het slachtoffer werd ernstig gewond naar het Acade misch ziekenhuis te Groningen gebracht. Maarschalk Josip Broz Tito (links) met zijn gastheren Winston Churchill en Anthony Eden, bij de aankomst te West minster in Londen. Zojuist heeft het gezelscn ap de erewacht van matrozen geïnspecteerd. Het Amerikaane State Department heeft gisteren naar aanleiding van de rede, die de nieuwe Sovjet-Premier Georgi Malenkov Zondag voor de Opperste Sovjet heeft gehouden, een verklaring afgelegd, waarin het Rusland uitdaagt door daden de waarheid van zijn woorden te bewijzen. „Betuigingen van vredelievende bedoelingen van de zijde van de Sovjet-Unie zijn niet nieuw, maar de woorden moeten afgewogen worden tegen de daden. De oor log op Korea gaat voort. Vliegtuigen op vredelievende routine-vluchten worden boven Duitsland neergeschoten. Plechtige beloften voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk worden steeds meer genegeerd. Het zal belangwekkend zijn te zien hoe de heer Malenkov in deze en andere dringende aangelegenheden van plan Is zijn woorden van vredelievende bedoelingen om te zetten in daden," aldus deze ver klaring. In Washington hechtte men wel betekenis aan het feit, dat de naam van Stalin in Malenkov's rede nauwelijks genoemd is. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland liet zich gisteravond tijdens een vraaggesprek met journalisten in gelijke zin uit. Wij wachten op daden aldus Adenauer en wel andere daden dan de vliegtuig-incidenten van de vo rige week. De republikeinse senator William F. Knowland heeft gisteren in de Ameri kaanse Senaat geëist, dat de Verenigde Staten in de Verenigde Naties een open hartige bespreking over de koude oor log forceren en een motie indienen om Rusland als een „voorstander van de agressie" op Korea te brandmerken. In een rede, die beschouwer wordt als een veelbetekenend antwoord op de vage vredesvoelhoorns van Malenkov, zei Knowland, dat de Russen hun vredelie vende bedoelingen kunnen aantonen door „hun morele en militaire hulp aan de aanvallers op Korea" te beëindigen. In een verzoek om terugtrekking van de diplomatieke vertegenwoordigers uit Pe king zei Knowland, dat de vrije wereld „rechtstreeks maatregelen behoorde te nemen om een volledig embargo of een blokkade uit te vaardigen voor goede ren, die naar communistisch China gaan." Knowland verklaarde, dat de Rus sische leiders hun goede trouw zou den kunnen bewijzen door 1. William Oatis, correspondent van Associated Press, vrij te laten uit een Tsjechoslowaakse gevangenis; 2. Hongarije het vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat dit land in beslag genomen heeft te laten te ruggeven; 3. Tsjechoslowakije onmiddellijk een schadeloosstelling te laten betalen voor het neergeschoten vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht; 4. De betaling van een schadeloos stelling door de Sovjet-Unie voor de Amerikaanse en Britse vliegers, die door Russische vliegtuigen neerge schoten zijn. 5. Bekend te maken, dat de Sovjet- Unie zich van nu af aan zal neerleg gen bij de besluiten van de Verenig de Naties, waarin Noord-Korea en communistisch China tot de aanval lers verklaard worden en overeen komstig deze resoluties „hun morele en materiële steun aan de aanvallers beëindigen". Onmiddellijk na de rede van Know land verklaarde de republikeinse sena tor John Cooper, die als gedelegeerde bij de vergaderingen der Verenigde Na ties gediend heeft, dat Knowland's voorstellen om Rusland als een aanval ler op Korea te brandmerken een actie betekenen „welke werkelijk tot een rechtstreekse oorlog met Rusland zou den leiden". Cooper noemde Knowland's voorstel „zeer ver-reikend" en drong bij de beraadslagingen op voorzichtigheid aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1