Tussen neus en lippen NIEUW ATOMISCH APPARAAT TOT ONTPLOFFING GEBRACHT Munitie-tekort bij Nato- landen in West-Europa Vuurgevecht tussen Mig en bommenwerper De Avondmissen op het feest van St. Joseph Zeer felle lichtschittering van slechts vijf seconden Explosiekracht als 15.000 ton gewone springstoffen Britse koningin ontvangt Tito Het weer Tegen Meine Pot twee jaar geëist Zeven militairen gearresteerd Moerdijk weer open voor alle verkeer Verklaring over luchtincidenten Besprekingen in Indonesië Slechts voor 3 of 5 dagen voorraad W.-Berlijnse agent doodgeschoten Dodelijk ongeval in Heemstede Straaljager trok zich terug toen de Amerikaan zijn vuren beantwoordde Toi hoofd en hart ROSLEDEREN JASSEN f 125.- OUDSTE ZEEUW WORDT 102 JAAR Vooral voor diegenen die 's morgens verhinderd zijn ^OENSDAG 18 MAART 1953 76sfe JAARGANG No. 25635 Aanslag op It.-kol. Harjono Verduistering goederen voor het rampgebied Met ingang van morgen Teleurstellend seizoen voor de walvisvangst Piloten waren gewaar schuwd Ned. mil. missie Nederl. Kartuizer wordt in Italië priester gewijd Mooiste routes door de bollenvelden Na aflossing van zijn wacht aan Frans-Russische sectorgrens 52-jarige boekhouder het slachtoffer LUCHTINCIDENT BIJ SIBERIË lennebroek [Hiliegommer beek uirachrpwPTde velden Alleen voor [wandelaars Bushalte Haar- lem-Noordwi|k illeqom [TJTFzïchFovë Ide velden Afvaart 1 boottochH KeukenI I Noordwij •Warmond Advertentie DARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zwakke tot mati ge wind tussen Noord-Oost en Oost. Vannacht plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag over het algemeen iets hogere tem peraturen en plaatselijk flinke op klaringen. Zon: 6.46—18.51. Maan: 7.53. De heer J. Kip uit Dreischor, de oudste inwoner van Zeeland, die 3 Februari ge ëvacueerd is naar Dordrecht en sindsdien verpleegd wordt in het Diaconessenhuis, aldaar, zal. morgen 102 jaar worden. De heer Kip, die woonde aan de Stoofweg in Dreischor, heeft heel wat meegemaakt. Tot zijn groot verdriet heeft hij zijn huisje door de watervloed zien verwoesten. Hij geniet een uitstekende gezondheid en heeft de avonturen, die hij door de watersnood moest meemaken, goed doorstaan. Dat belooft wat De Poolse pianiste Ma ria Eugenia, die binnen kort in Neu> York zal op treden, studeert daarvoor in een grote verhuiswa gen, omdat dat „de enige manier is om geen buren te storen", zoals ze zeij zegt Obligatiehouder Stalin Tien jaar geleden kocht de autohandelaar Bruce Strowd te Chapel Hill in Amerika een Amerikaan se oorlogsobligatie ter waarde van 25 dollar. Vit „bewondering voor de heldhaftige verdediging van Stalingrad" vulde hij de naam van maarschalk Stalin als mede-eigenaar van de obligatie in en zond het effect naar de Russische leider en leraar. Hij heeft nu laten informeren, of zijn com pagnon de obligatie voor zijn dood verzilverd heeft, want als dat niet het geval mocht blijken, zou Strowd het geld zelf willen innen. Oplossing De minister-president van Nieuw-Zeeland, Z. Exc. Holland, kreeg, wan neer hij voor staatszaken naar Engeland moest, steeds van zijn vrouw en zijn dochter opdracht om goed op te letten, welke mode door de Koningin en de Prinses van Enge land werd gedragen. Hij heeft zich nu van deze vervelende opdracht be vrijd door zijn dochter in Engeland te laten stude ren. Uitverkoop De boekwinkels te Ko penhagen hebben de door Isaac Deutscher geschre ven biographie over Sta tin in prijs verlaagd van IS.50 tot 7.50 kroon. Het is wellicht dienstig nog even te wijzen op de Avondmissen, die op het feest van Sint Joseph (morgen) zullen worden opgedragen. De pl%at- sen waar dit zal geschieden zijn HAARLEM (St. Josephkerk, Jansstraat 41), IJMUÏDEN-OOST (Rectorale Hulpkerk van de H. Laurentius), VELSEN-NOORD (Parochiekerk van St. Joseph), ALKMAAR (kerk van St. Laurentius, Verdronkenoord). De H.H. Missen beginnen om 9 uur 's avonds. Vóór en onder de H.H. Missen is er gelegenheid om te biechten. Zij. die de H. Communie willen ontvangen, moeten zich drie uur voor de H. Communie van vaste spijs onthouden en één uur van dran k. Deze H. Mis wordt opgedragen voor diegenen, die om een of andere reden des morgens verhinderd zijn de H. Mis bij te wonen. Speciaal de arbeiders worden aangespoord aan dit H. Misoffer deel te nemen. Juist voor hen immers heeft Z. H. de Paus deze dispensatie in de algemene wet van de Kerk gegeven. Zoals St. Joseph de taak kreeg om in deze wereld het Goddelijke, dat God aan de wereld had toevertrouwd, te verdedigen' en te beschermen, zo moeten ook zij evenals St. Joseph het Goddelijk Pand verdedigen en beschermen tegen de stroom van materialis me, humanisme en modern heidendom. Zij staan in de voorste lin'ies en zij hebben innig contact nodig met Hem, die zich liet noemen de Zoon van Joseph. Van de arbeiders zal het afhangen of de vloed van vervlakking en ontkerstening in ons vaderland zal worden gestuit. Gods Kerk heeft leken apostelen nodig, eenvoudige plichtsgetrouwe arbeiders, zoals St. Joseph, die zich laten leiden door de Liefde van Jezus Christus en die in alles ge- ruggesteund worden door Zijn Genaden, die ons langs het onbloedig Offer van het Nieuw Verbond en langs het Brood der Engelen zo rijkelijk toe vloeien. Ik hoop, dat zeer vele arbeiders van deze nieuwe dispensatie gebruik zullen maken. C. F. A. GERAETS Aalmoezenier van de 'Arbeid BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 B'jkant. Beverwijk: Breestraat 25, lelef. 4790 B|jkent. Umuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. ™nd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI35 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Vbor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft heden tegen Meine Pot. die betrokken is geweest bij de aan- s'ag op de Indonesische militaire attaché. It.-kol. Harjono, een gevangenisstraf van Gvee jaar met aftrek geëist. Voor de Haagse Rechtbank had de Officier van Justitie, mr. Maris, negen laar geëist; Pot is in December j.l. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. De procureur-generaal, mr. D. J. v. Gilse, achtte de pogingen tot afpersing "ft doodslag bewezen, de poging tot vrij heidsberoving achtte hij echter niet be lezen. (Van onze correspondent) Wegens verduistering van voor het rampgebied bestemde goederen is de wacht van het militaire kamp Sprundel, bestaande uit zeven militairen, gearres teerd. De marechaussee heeft hen op heterdaad betrapt. De Rijksweg DordrechtBreda over de Moerdijkbrug zal morgenochtend zes uur voor alle verkeer worden opengesteld. De automobilisten wordt verzocht op de aangegeven wegvakken langzaam te rij den, in verband met de toestand van de on dergrond van de weg. Tevens is een inhaal- verbod ingesteld. Van de bij de watersnood beschadigde rij ks wegen BredaMoerdij kDordrecht, RotterdamAlblasserwaardGorinchem en GorinchemKeizersveerBreda geldt thans alleen nog voor de laatste Rijksweg, en wel voor het wegvak GorinchemKeizersveer, een restrictie. Hier worden nl. slechts voer tuigen toegelaten met een maximum asbe- lasting van vier ton. Volgens de „Fin. Times" wordt het Maandag geëindigde seizoen voor de walvisvangst in het Zuidpoolgebied te leurstellend geacht. Naar men gelooft, zal de totale vangst kleiner zijn dan 15.000 blauwe-walviseenheden, hoewel het volgens de internationale regelin gen toegestane maximum 16.000 is. Generaal-majoor Landon, plaatsver vangend opperbevelhebber van de Ame- f'kaanse luchtstrijdkrachten in Europa, ""eft gisteren op een persconferentie J^cegedeeld, dat Amerikaanse vlieg- Jhgen, die de West-Duitse grenzen met *s3ecboslowakije en Oost-Duitsland "aderen, op grond van een bestaande "'der ongeveer vijftien km van de grens YWwijderd moeten blijven. Dit is ge- rjaan om te vermijden, dat ongeoefende P''oten eventueel bij incidenten worden Pptrokken. De instructie is niet van {""Passing op toestellen die taak heb- ^h het grensgebied te verkennen. o Met betrekking tot het jongste inci- "®ht, waarbij een Amerikaanse jager "oor een Tsjechoslowaaks vliegtuig ^'"rd neergeschoten, zei Landon, dat de k *herikaanse bestuurders, die bij de ge- -""rtenis betrokken waren, de medee- püng hadden gekregen, dat met-ge ïdentificeerde vliegtuigen hen nader- De piloten kregen opdracht op de „'"gtuigen af te gaan. „Op deze manier 'Iden wij deze vliegtuigen te kennen jj v"ft, dat de Amerikaanse zijde van grens bewaakt is", aldus Landon. ij?6 Nederlandse en Indonesische rege- 3 "gen zfjn overeengekomen, tussen 20 en v Maart te Djakarta besprekingen te b en over de problemen, welke ver- te"d houden met het feit, dat de over- 1 "komst krachtens welke de Neder- js"dse militaire missie ter beschikking 3j |csteld van de Indonesische regering. ,jjr"ecember 1953 afloopt. Bij deze be- Ui «kingen zal voor beide regeringen bu*a"8spunt zijn, dat deze overeenkomst 1 zal worden verlengd. toren was gemonteerd, tot ontploffing werd gebracht, lichtte zij fel wit op, om daarop in geel en zachtrose te verkleuren. Na ruim vijf seconden was dit weer verdwenen. Waarne mers hebben medegedeeld, dat dit dé felste lichtschittering is geweest, die ooit bij een atoomexplosie is waargenomen. In Las Vegas, op 115 km. van het explosiecentrum, kon men de flikkering zien. Na enige seconden vormde zich de langzamerhand al vertrouwd gewor den paddenstpelvormige stofwolk. De hevige hitte was op 10 km. afstand slechts weinig voelbaar. De wolk be- reikte 'een hoogte van 13 km. Vijf minuten na de explosie kregen de militairen bevel hun loopgraven te. verlaten. De turen, waarop het appa raat gemonteerd was geweest, was vol komen verdampt. Eén van de beide twee-verdiepingenhuizen, die door de commissie voor de burgerlijke verdedi ging ter plaatse gebouwd waren, was ingestort. Het stönd op 1100 meter van het centrum. Het andere huis, op 2.5 km. van de haard, stond nog overeind. Er brandde zelfs nog licht. De straat naambordjes stonden nog en er waren geen tekenen, dat de verf van het huis verbrand was. De ruiten waren echter verbrijzeld. Van de zeventig auto's brandden er een aantal, anderen waren ingedeukt. Deze waarnemingen werden verricht door Harold Goldwin, de di recteur van de commissie voor burger lijke verdediging, die kort na de ex plosie tweemaal per helicoptère een inspectievlucht heeft gemaakt boven de Yucca-vlakte, waar de explosie plaats vond. De radio-activiteit van het stof blijkt gering te zijn geweest. Zij was ook snel weer verdwenen. Het hoofddoel van de proef was na te gaan, hoe huizen en auto's een echte atoomexplosie zouden doorstaan. Op Passiezondag 22 Maart zal de Ne derlandse kartuizer Dom Basilius (Leo) Caminada, afkomstig uit Den Haag, de H. Priesterwijding ontvangen in de Certosa di Farneta. het Kartuizerklooster te Lucca in Italië. Zijn eerste plechtige H. Mis draagt hij op in de kloosterkerk te Lucca op 25 Maart, het feest van Maria Boodschap. De geallieerde strijdkrachten in West- Europa hebben maar voor drie tot vijf dagen voorraad munitie voor artillerie en afweergeschut, aldus heeft een hoog geplaatste Amerikaanse autoriteit ver klaard. Het kritieke tekort aan alle soorten munitie zal veel hoofdbrekens beteke nen voor de ministers van Buitenlandse Zaken van de 14 NATO-landen, wan neer deze op 23 April in Parijs bijeen komen voor hun tweede vergadering in vier maanden. De Amerikaanse troepen in West-Eu ropa hebben een voorraad munitie toe reikend voor 45 dagen en „wanneer deze meegerekend wordt zal er een gemid delde voor West-Europa zijn van 3 tot 5 dagen, waarbij een kritiek tekort be staat aan sommige soorten." Officieren op het hoofdkwartier van generaal Ridgway hebben geweigerd commentaar te leveren op het tekort aan munitie. Onder het Noord-Atlan tisch pact is elk van de 14 NATO-lan- den verantwoordelijk voor de bevoorra ding van zijn troepen met ammunitie, aldus de officieren. Dit valt niet onder de verantwoording van de Shape. Vele landen zijn echter in gebreke gebleven met het aanleggen van voorraden. Een woordvoerder heeft verklaard, dat de fout ligt in het streven van de landen om hun troepen met de laatste typen wapens te willen uitrusten. Het Amerikaanse toestel was van de basis Eielson Field in de buurt van Fair banks in Alaska opgestegen voor het doen van weerkundige waarnemingen Toen het op ongeveer 160 km ten Oosten en iets ten Noorden van de Russische militaire basis Petropavlovsk op de Zuidelijke oever van het Siberi sche schiereiland Kamtsjatka was ge komen dook plotseling een tweetal Mig-15's op. waarvan er zich één los maakte die de bommenwerper begon te bestoken. Tijdens het vuurgevecht bleef de andere Mig boven de vechtende toe stellen cirkelen. Er werd geen melding gemaakt van toegebrachte schade. Het incident vond plaats boven de interna tionale wateren. De viermotorige B-50 is een grotere versie van de B-29 lange-afstands- bommenwerper. Het toestel heeft een actieradius van ongeveer 10.000 km en kan meer dan 10 ton aan bommen meenemen. Hij heeft vijf geschuts torens met zware machinegeweren. Destijds heeft een B-50 de „Lucky Lady" een non-stopvlucht rond de wereld gemaakt, tqfwijl hij in de lucht van brandstof werd voorzien. De Amerikaanse vliegtuigen van de weer-verkenningsdienst maken regel matig vluchten in de Noordelijke ge bieden maar er is nog niet eerder offi cieel gemeld dat deze vliegtuigen zo dicht bij de Sovjet-Unie komen. Kam tsjatka maakt deel uit van de Sovjet- Unie en wordt door de Beringzee van Alaska gescheiden. Gestaag vorderen de werkzaamhe den aan de Velser tunnel. Momen teel is men bezig met het vlecht werk aan een der ingangen. Londen, hedenmorgen. Tito bezocht gisterochtend het Britse Museum en de Tower van Londen. HU gebruikte het noenmaal met de Ko ningin in het Buckingham Palace. Ko ningin-Moeder Elisabeth, de Hertog van Edinburg, Prinses Margaret, Churchill en Eden bevonden zich onder de geno digden. 's Middags begaf Tito zich, blij vend omsloten door een mobiel Uzercn gordijn, naar het gebouw van de Lon- dense Graafschapsraad tegenover het Parlement, waar hij een korte toespraak hield en een chèque voor duizend pond overhandigde ten behoeve van de oor logswezen van Londen. Hij gebruikte de thee bij Churchill in Downingstreet en dineerde met de Eaens in de ambtswoning van de minis ter van Buitenlandse Zaken. Na het diner begaf Tito zich, vergezeld van Eden, naar Downingstreet 10, waar ge durende twee uren besprekingen wer den gevoerd tussen de staatslieden van beide landen. Inmiddels is bekend ge worden dat Tito is ondergebracht in een villa, gelegen in het Park van Rich mond, Deze villa, gebouwd op last van George IX voor Koningin Caroline, bleef lange tijd het bezit van de Britse Ko ninklijke Familie. Nu evenwel is de villa in particuliere handen. De huidige eigenares, die op vacantie is, heeft haar voor een week verhuurd aan de rege ring. Vanmorgen werd een West-Berlijns politie man die juist afgelost was van zijn wacht bij de Gleimtunnel aan de Frans-Russische sectorgrens, door een nog onbekende dader vermoord. Hij werd met een hoofdwonde in de Franse sector gevonden, zijn wapens wa ren hem afgenomen. De West-Berlijnse po litie heeft naar aanleiding van deze moord een verdachte gearresteerd. Gisterochtend om 5.20 u. plaatselüke tijd (14.20 u. Nederlandse tijd) is een nieuw «atomisch apparaat" tot ontploffing gebracht op het proefterrein bij Las Vegas In de Amerikaanse staat Las Vegas. Op ruim 3 km. afstand waren-duizend mili tairen ingegraven. In de onmiddellUke omgeving van het explosiecentrum waren «en tweetal proef-huizen gebouwd en stonden circa 70 auto's opgesteld. Het „atomisch apparaat", dat tot ontploffing is gebracht, is niet nader aangeduid. Functionarissen hebben echter medegedeeld, dat het noch een bom, noch een granaat in de gewone zin is geweest. Zij verklaarden met nadruk, dat het hier geen wapen betrof. Volgens de mededelingen van de commissie voor de atoom énergie had de ontploffing de kracht van 15 kiloton, dat het aequivalent is van 15.000 ton gewone springstoffen. Waarnemers hebben medegedeeld, dat de explosie blinder hevig was dan bij vroegere gelegenheden, hetgeen erop zou wijzen, dat Amerika beschikt over krachtiger atomische apparaten. Het was de 35e Ameri kaanse atoomexplosie sinds het einde van de oorlog. Bij zonsopgang werd gisteren in de woestijn van Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada, een atoom-explosie veroorzaakt. 1000 Amerikaanse militairen en 20 ver slaggevers sloegen op 3 km. af stand vanuit een loopgraaf de ont ploffing gade. Rond de 100 meter hoge toren, waarvan de explosie plaats vond, had men onder meer auto's opgesteld. De gebeurtenis kon overal in de Verenigde Sta ten op het televisie-scherm gevolgd worden. Duizend Amerikaanse soldaten, die een speciale opleiding hebben gehad voor de strijd met atoomwapens, en 20 journalisten bevonden zich in loop graven en mangaten op 3200 meter van het explosie-centrum, toen om 5.20 uur het „apparaat" tot ontploffing werd gebracht. Het is voor het eerst sinds Hirosjima, dat mensen de explosie van zo nabij hebben gevolgd. In heel Ame rika was d.e ontploffing via radio en televisie hoor- en zichtbaar. De hemel was in de eerste ochtend uren al lichtblauw, maar toen het apparaat, dat op een 100 meter hoge (Van onze correspondent) Gisteravond omstreeks half zeven ont stond op het kruispunt Heerenwcg en de Laan van Rozenburg nabij de Zand- voortselaan te Heemstede een ernstige botsing tussen twee auto's, waarbij een der bestuurders om het leven kwam. De auto's kwamen uit tegenoverge stelde richtingen. De auto van het slacht offer kwam uit Bennebroek en reed in de richting Haarlem. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Het slachtoffer was de 52-jarige boekhouder F. J. D. uit Haarlem. Hij was gehuwd en laat een kind achter. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren gemeld, dat Zondag j.l. een Ameri kaanse bommenwerper van het type B-50 in het Noordelijk deel van de Stille Oceaan door een Russische Mig-straaljager is beschoten. De bommenwerper heeft het vuur beantwoord, waarop de Mig, die deel uitmaakte van een formatie straal jagers, zich terugtrok. Er werd geen schade aangericht. Geen leed wordt vergeefs geleden I i zelfs niet door het dier. J limili Bollenvelden wmÊÊm Aanbevolen nou Ie Spoorweg 111M President Tito van Joegoslavië heeft gisteren een bezoek ge- braeht aan Buckingham Palace, waar hij door Koningin Elizabeth werd ontvangen. Van links naar rechts: De koningin-moeder, pre sident Tito, de koningin, de her- :og van Edinburgh en prinses Margaret.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1