Tweede^ Kamer behandelt AANNEMING ZONDAGSWET VRIJWEL VERZEKERD PRINS BERNHARD NAAR NEW YORK VERTROKKEN h Tussen neus en lippen Grote sportmanifestaties in de toekomst naar een doordeweeksedag Picasso krijgt een berisping Militaire besprekingen bij de begrafenis van Gottwald? w Abe Lenstra als geruchtverwekker Amerikaanse B-36 neergestort Met boodschap van de Koningin voor president Eisenhower Truck raakt van de weg lot hoofd en hart Nog geen bekendmakingen omtrent de opvolging Fatale vergissing bij operatie Zware aardbeving in Turkije Treinongeval met dodelijke afloop (Jee MORRISiefmuouiwj! OFFERBLOKKEN GELICHT Chinese waterwerken VOOR ZIJN PORTRET VAN STALIN Bussumse uitvinding op de Jaarbeurs Transport door de lucht Voorwaardelijke straf opgelegd Seismograaf bij KNMI in de Bilt raakte onklaar De strijd op Korea Nederlandse troepen slaan Chinese aanval af Zes weken voor twee schuldigen Verhoging salarissen ambtenaren DONDERDAG 19 MAART 1953 76ste JAARGANG No. 25636 ln katholieke kerk te Ter A pel Gortzak overhandigt dossier aan de minister Op Newfoundland Reeds 7 doden geborgen Tegen een dikke boom Eén dode en een zwaar- gewonde lm ïf9» Enkele suggesties JOPPERS - MONTY-CQATS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 "ijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers ir ents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Te Ter Apel zijn tot nu toe onbekende indringers de katholieke keik binnen gegaan. Zij hebben daar alle offerblok ken opengebroken. Uit het offerblok voor de armen is een vrij belangrijk geldbedrag geroofd. van een daterend (Van onze parlementaire redacteur a.i.) De Tweede Kamer heeft zich gisteren gezet aan de behandeling Bevoehge materie, de vervanging van een uitgediende wet, feeds van 1815, door een nieuwe. Reeds in het midden van de vorige eeuw sprak men over herziening van de wet, „houdende voorschriften ter viering raw de dagen aan de openbare Christelijke Godsdienst toegewijd", maar het is daarmee een slepende geschiedenis geworden. Kort na de eerste wereldoorlog ls er een ontwerp-Ruys de Beerenbrouck voor een nieuwe Zondagswet geweest, Waarbij nog eens geconstateerd werd, dat de wet van 1815, welke sprak over verzekering van de plichtmatige viering van de dag des Heren, verouderd was, doch tot in de jongste geschiedenis is de oude Zondagswet om de woorden van de heer Ritmeester te gebruiken een „taaie rakker" gebleven: de Me- viorie van Toelichting* op het nieuwe ontwerp is nog gesigneerd door minister van Maarseveen en-eerst thans is men toe aan de openbare behandeling van stuk 2176, omvattende „Voorschriften ter wegneming van beletselen voor de viering van en ter verzekering van de openbare rust op de Zondag". waar de burgemeester geen ontheffing heeft verleend voor het geruchtverbod na 1 uur 's middags, ook een enthou- 5? siaste menigte bij een voetbalwedstrijd in overtreding zou zijn wordt dan wellicht Abe Lenstra als de verwek ker van het gerucht aangemerkt? De heer Krol kondigde .aan, dat de Christelijk-Historische fractie voor het wetsontwerp zal stemmen. Deze spreker dekte zich tegen de bezwaren, die van daag stellig van de zijde der Staatkun dig-Gereformeerden zouden komen, door er op te wijzen, dat ook Calvijn en andere hervormers recreatie op de Zon dag hebben toegelaten. In nogal diepgaande theologische uit eenzettingen begaf zich verder ds. Fok- kema, die uiteraard pleitte voor de Zon dagsrust geen doel, doch middel maar er zich toch van bewust was. dat de overheid niet voor heiliging van de Zondag kan zorgen. De heer Weiter tenslotte zag in het wetsontwerp te zeer een compromis tussen allerlei opvattingen over het karakter van de Zondag. Naar zijn ge voelen diende men veel meer te gaan in de richting van plaatselijke regelingen. Bij het ontwerp-Ruys ae Beerenbrouck zijn.het destijds echter juist de grote bevoegdheden voor de gemeentebestu ren geweest, welke bezwaren opriepen. Bij gebrek aan sprekers heeft men vrij vroeg in de middag de gedachtenwisse- ling afgebroken. Voorzitter Kortenhorst deelde mede, dat de vier neg ingeschre ven sprekers om diverse redenen ver hinderd waren het woord te voeren: de een was ziek, de ander was nog niet ge reed met zijn redevoering, een derde moest een communistische vergadering presideren en de vierde moest preken men mocht verder raden op wie dit sloeg. Het had respectievelijk betrek king op de heren Stufkens, Bruins Slot, Haken en Zandt. Uit dit intitulé blijkt direct al, dat tekening is gehouden met het feit, dat v'elen de Zondag thans een andere be stemming geven dan die van een Gode gewijde en geheiligde dag, dat men het apenbare leven in het huidige tijdsge wricht niet geheel kan doen stilstaan en «at daartegenover het hoofddoel is be- ^cherming van de openbare godsdienst- Oefening en openbare rust op de Zon dag (Mem. v. Toel.). Hiermee is men bij de kern van de taak; minister Beel, die het thans ter tafel liggende ontwerp verdedigen moet, heeft zich in zijn Memorie van Ant woord dan ook aangesloten bij de op merkingen, dat de wetgever zich er voor hoeden moet af te dwingen, hetgeen niet |h de publieke consciëntie leeft en dat 10 een land als het onze met zijn zeer gemengde bevolking velen nu eenmaal Verschillend denken over het karakter van de Zondag. Van die verschillen in heilswijzen hebben ook weer de uiteen zettingen van de vijf sprekers, die giste ren aan het woord kwamen, getuigenis afgelegd. Vrij eenvoudig lag de zaak voor de heer Maenen van de K.V.P. Als uit gangspunt neménd, dat een wet, die niet meer wordt nageleefd, dient te verdwij nen, o.a. omdat een dode wet het aan zien van het gezag niet bevordert, kon niJ zich met de hoofdlijnen van de ont worpen regeling verenigen. De consta tering in de Memorie van Toelichting, dat het Christendom nog steeds zijn stempel op ons volksleven drukt, had zijn instemming; van de andere kant achtte hij het ook juist, dat de wetgever hiet de strenge opvattingen over de Zon dagsheiliging, welke er bij sommigen jeven, aan de gehele bevolking wil op eggen, hoezeer hij die opvattingen °verigens eerbiedigde. Een verarming zag hij evenwel in het voor de toepassing van de wet niet gelijk stellen van de Tweede Kerst-, Faas- en Pinksterdagen met de Zon dag en voorts informeerde hij of het Verbod om op Zondag gerucht te ver- Mekken, dat op meer dan 200 meter afstand hoorbaar is, ook het luiden Van kerkklokken zou treffen. Wat betreft de veelbesproken uitlating Jh de Memorie van Antwoord, dat de "agering verplaatsing van grote sport wedstrijden e.d. van de Zondag naar een "ag in de week als een ideaal ziet (dat Zij overigens niet aanstonds te verwezen- •ijken acht), stelde de heer Maenen, dat hit niets te maken heeft met invoering t"an een z.g. Engelse Zondag. Het ver- hient echter bij grote sportmanifestaties aanbeveling, dat men ook rekening t°Udt met de velen, die hiervoor op de bondag moeten wérken. De heer Ritmeester (V.V.D.) is hier op ingegaan met de bedenking, dat Verplaatsing van sportwedstrijden naar «en doordeweekse dag de productivi teit zou benadelen. Ds. Fokkema van de Anti-Revolutionnairen had hierop het antwoord met zijn pleidooi voor de Zaterdagmiddagsport. De liberale ^oordvoerder had ook verder vrij Veel critiek op het ontwerp-Zondags- tvet: in menig opzicht zag hij daarin een strak keurslijf. Niet onvermake lijk was zijn opmerking of in plaatsen, (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Na een voortgezette discussie, welke geen nieuwe gezichtspunten opende, heeft de Tweede Kamer Woensdag af gehandeld de Noodwet Dijkherstel, welke zonder hoofdelijke stemming aanvaard werd. De heer Den Hartog stapte over zijn bezwaren tegen de centralisatie van bevoegdheden bij het Rijk heen, aangezien lij toch wel ver trouwen had in minister Algera en de werkingsduur van de wet beperkt is. Men amuseerde zich even met de heer Gortzak. Deze had enkele weken ge leden hoog opgegeven over waterstaat kundige werken in China en de be windsman had hierop gereageerd met de mededeling, dat hij daarover dan wel eens gegevens wilde zien. En daar kwam dan gisteren plotseling de communisti sche afgevaardigde met een heel pak papieren voor de dag, welke hij mr. Algera ter hand stelde. Zij werden op de regeringstafel gedeponeerd ter na dere bestudering hopelijk zijn het geen uitgaven in het Chinees. Pablo Picasso van de Franse commu nistische pertij en schepper van de vre desduif heeft van het partijsecretariaat een berisping gekregen voor een por tret dat hij gemaakt heeft van Joseph Stalin. Op 12 Maart werd het portret gepubliceerd in „Les Lettres Francai ses". De hoofdredacteur van dit week blad, Louis Aragon, heeft eveneens een berisping gekregen, omdat hij het heeft geplaatst. In het communiqué van het partij secretariaat dat op de voorpagina van „L'Humanité" werd afgedrukt, wordt gezegd dat liet portret het fotografisch realisme mist. Het communiqué begon met de woor den: „Het secretariaat betreurt de pu blicatie van het portret van de grote Stalin, getekend door kameraad Picasso in „Les Lettres Fran?aises" d.d. 12 Maart. Zonder een ogenblik te twijfelen aan de ware bedoelingen van de grote kunstenaar Picasso, wiens verbonden- De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren medegedeeld, dat een hommen- werper van het type B-36 bij Torbay op New Foundland neergestort is. Het hoofdkwartier van de luchtmacht beschikt nog niet over bijzonderheden. Volgens de eerste berichten nit Canada zouden er zeven doden geborgen zijn. De bommenwerper behoort tot het 28e eskader strategische verkennings vliegtuigen te Rapid City in South Da kota. Hij keerde naar de Verenigde Sta ten terug van een oefenvlucht naar de Azoren. De B-36 is een reusachtige transcon tinentale bommenwerper, die van bases in de Verenigde Staten naar elk ge wenst punt op de wereld kan vliegen. De machine heeft zes zuiger- en vier straalmotoren. Gewoonlijk bestaat de bemanning uit 21 koppen. Het blad „Evening Star" te Washing ton schrijft, dat de 67jarige kolonel Ro bert Guggenheim wellicht tot Ameri kaans ambassadeur in Nederland be noemd zal worden. Het departement van Buitenlandse Zaken zei van de be noeming niets af te weten. (Van onze verslaggever) Met een persoonlijke boodschap van de Koningin voor president Eisenhower is Prins Bernhard Woensdagavond ruim tien uur in een dichte mist met de „Pe trus Plancius", een van de zeven grote DC 6 B's van de KLM, naar New York vertrokken. De Prins heeft kort voor zijn ver trek medegedeeld, dat hij het program ma dat hij in begin Februari wegens de ramp zo plotseling moest onderbreken in New York verder gaat afwerken. Het bezoek zal ongeveer twaalf Aagen duren. Hij verwacht tussen 30* Maart en 1 April terug te zijn. Prins Bernhard zal, als voorzitter van het Nationaal Ram penfonds, op 24 Maart in Washington de gelden voor de watersnood, die in de Verenigde Staten gezameld zijn, in ontvangst nemen. De dag te voren brengt hij een informeel bezoek aan het New Yorkse comité van de „Holland Flood Relief". Andere programma punten zijn: 20 Maart te New York een bijeenkomst van de Nederlandse Club, 21 Maart lunch van de „Union Club", 25 Maart rede voor de „National War Col lege", 26 Maart uitreiking van de Wil lem de Zwijger-prijs, de jaarlijkse prijs voor de beste journalistieke reportage over Nederland en 28 Maart toespraak Een ernstig en tot nu toe niet opge helderd auto-ongeluk, nabij Velden (L.) heeft het leven gekost van de 20-jarige W. D., uit Tegelen. De mede-inzittende v. d. H., eveneens uit Tegelen, werd levensgevaarlijk gewond en is in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Geheel onverklaarbaar raakte een vrijwel nieuwe en met gietwerk zwaar beladen truck van een Tegels expeditie bedrijf plotseling van de Rijksweg en sloeg tegen een dikke boom. Cabine en motorkap werden volkomen ingedrukt,: waarbij D. om het leven kwam en v, d. H. uit de truck werd geslingerd. Wegdek en zicht waren uitstekend, terwijl een defect aan de nieuwe truck zo goed als uitgesloten kan worden geacht. Het is nu precies een jaar geleden, de Bussumer C. Doyer met enige ensen een weddenschap aanging. Dat ^,as toen op de Jaarbeurs te Utrecht, k a®!' de heer Doyer in tegenwoordig- Sni van enLele zakenmensen een nogal v durfde bewering uitte; hij hield het j. °l' mogelijk een machine te construe- ko i dle het laden van granen, steen- g_°'. grind, zand en alle andere stort- j®d aanmerkelijk zou vergemakkelij- tyh, doordat dit goed doodeenvoudig g §gew°rpen zou worden. De omstaan- ,yyS hielden hem voor een fantast. edden?'> vroeg de heer Doyer. „Na- ^ielrf k"' was het antwoord, want men Wia ae verwezenlijking van het denk- caa toch voor onmogelijk. En zo werd die op terreinen van de Jaarbeurs ee Weddenschap om een fles jenever en 2. Pak je sigaretten afgesloten. 'ezelfde lachers van een jaar geleden Gk echter wel heel vreemd opge- hebben, toen zij bij de opening \V6r deze Jaarbeurs daar werkelijk een de Pmaehine in werking zagen, want iaai. ?r Doyer heeft in het afgelopen ijverig aan zijn machine gewerkt, gebr heeft het tot een tgoed resultaat de i?cht, want de zo door hem genoem deprptransporteur trekt nogal wat be- L>0®ftelling, ook van de deskundigen, het11 zijn uitvinding is begonnen met 'dcht ansP°rt van stortgoed door de ter Een straal zand kan ruim 12 me- *d ?og en 25 meter ver gebracht wor- lyw terwijl de machine zelfs de moge- inhoudt tot een worp van 40 Begin 11)53 bracht deze werptranspor^eur, een uitvinding van de lieer C. Doyer uit Bussum, een aantal vakmensen 'in verbazing. Het stortgoed behoeft men maar achterin te gooien, om het 25 meter verder, zoals hier het geval is, in een put te doen belanden. meter. Het principe van de constructie berust op de klemming van twee rub berbanden, die het te transporteren goed een enorme aanvangssnelheid geven. De machine op de Jaarbeurs is het stan daardproduct, waarop patent is verkre gen. Voor de eerste maal wordt nu deze Bussumse uitvinding voor het publiek gedemonstreerd. Als men thuis is in zijn eigen hart, yvoelt men zich nooit eenzaam.J in de „University Club" te New York. Prins Bernhard wordt op zijn reis ver gezeld door zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaf, en door de adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Ko ningin, majoor vlieger G. Sonderman. De Prins heeft zich voor ziin vertrek enige tijd onderhouden met de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns en verder nog met de di recteur van de luchthaven Schiphol, de heer H. F. M. Dellaert. heid met de zaak van de werkende klasse voor ieder bekend is, betreurt het secretariaat van de Franse commu nistische partij dat kameraad Aragon, lid van het centrale comité en leider van „Les Lettres Franchises", een blad dat steeds op de bres staat voor de ont wikkeling van de realistische kunst, tot. Het heeft er alle schijn van, dat Gottwald's begrafenis, die vandaag heeft plaats gevonden, tevens zal worden aangegrepen voor het voeren van militaire bespre kingen tussen Rusland en zijn satellietstaten. In tegenstelling tot de begrafenis van Stalin, wordt die van Gottwaid bijgewoond door militaire vertegenwoordigers van de Sovjet-staten. G iN v rv Avmvo 'KaxMt aV Het gewraakte portret van Stalin publicatie van dit portret besloten heeft. Het secretariaat dankt de veie kame raden die terstond uitdrukking hebben gegeven aan hun ongenoegen over deze publicatie. Copieën van al deze brieven zullen aan de kameraden Aragon en Picasso ter hand gesteld worden. Het secretariaat van de Franse com munistische partij zal verzoeken aan kameraad Aragon de essentiële passages uit deze brieven onverkort in zijn blad op te nemen. Daar die bij zullen dragen tot een positieve critiek," aldus het communiqué. Zoals men weet is de Russische mi nister van Defensie, Nikolai Boelganin, persoonlijk naar de Tsjechische hoofd stad gekomen. De Poolse delegatie, on der leiding van premier Boleslav Bieroet, omvat o.a. ook de onder-minister van Defensie Stanislav Oblavski. De Hon gaarse delegatie omvat de minister van het Leger Mihaly Farkas. Gisteravond had radio-Praag nog niets bekend ge maakt over de aankomst van delegaties uit Oost-Duitsland, Roemenië cn Bul garije. Men neemt aan dat de satellietlanden op het ogenblik ongeveer 2 millioen an onder de wapenen hebben. Zij hebben nog millioenan soldaten in reser ve. Hun legers worden langzaam maar gestadig gemoderniseerd met Russische wapens en Russisch wordt de taal van de bevelen in het leger. De luchtmach ten worden uitgerust met Russische straaljagers. Het is mogelijk, dat Boel ganin de strijdkrachten der satellietsta ten wil coördineren. Vluchtelingen die in Duitsland aangekomen zijn, hebben drié dagen geleden meegedeeld, dat een militaire alliantie tussen Tsjechoslowa- kije, Polen en Oost-Duitsland in samen werking met Hongarije kortgeleden in het Tsjechische leger besproken werd. De Tsjechische regering heeft intussen niets bekend gemaakt over de opvolger van Gottwald. Krachtens de grondwet moet het parlement binnen 14 dagen een nieuwe president kiezen. Het is echter mogelijk dat de functie van pre sident afgeschaft wordt. Mocht dit het geval zijn dan kan het zijn dat de macht die Gottwald had als staatschef en hoofd van de communistische partij, verdeeld wordt onder zijn voormalige medewerkers onder leiding van premier Antonin Zapotocky. De officiële bekendmakingen van de laatste dagen wijzen er op dat dr. Jaro- mir Dolansky. een vice-premier, zich kan bevinden onder de communisten die hopen enige van Gottwald's be voegdheden over te nemen. Hoewel zijn naam oorspronkelijk niet stond bij hen die de voorbereidingen troffen voor de begrafenis, verschijnt zij nu als derde bij verschillende regeringsaankondigin gen. •ritnSfeti Deze luchtfoto toont wel heel duide lijk, hoe de tentoonstellingsruimte van de Jaarbeurs aan de Croeselaaa te Utrecht de laatste jaren is uitge breid. Op de voorgrond de enorme Bernhard-hal, die door de Prins bij het begin van de zestigste voorjaars- beurs is geopend. (Luchtfoto K.L.M.) j O De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak van de fatale vergissing bij een operatie op 16 November- van het vorig jaar in de R.K. ziekenverpleging te Hilversum, waarbij tijdens een kunstmatige verlos sing aan de patiënt bij vergissing als narcosemiddel formaline in plaats van narcose-ether werd toegediend. De pa tiënt is drie dagen na de operatie over leden. De 50-jarige religieuze zuster C. M. B. werd conform de eis, wegens het aan haar schuld de dood van een ander te wijten zijn, veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. De 38-jarige Hilversumse vrouwenarts A. A. C. en de 31-jarige lekenverpleegster J. H. M. Ch„ tegen wie elk een week hechtenis met een proeftijd van een jaar was geëist, wer den vrijgesproken. Ontvoering In het Duitse dora Mentrup heeft een vos een kind van vier weken ontvoerd. Remtie greep de zuigeling in de luiers en ijlde er mee in de richting van de bossen. Onmiddellijk werd er een vossenjacht georganiseerd en nog vóór de kinderdief de bosrand bereikt had, liet hij zijn buit vallen, .mi onbezwaard zich aan zijn achtervolgers te ont trekken. De baby bleef ongedeerd. De laatste abonné's De „Össervatore Roma no" heeft zijn laatste vier abonné's in de Sovjet unie verloren. Het waren de heer Pochtant te Mos kou, die sinds 1949 tot de trouwe lezers behoorde; het Russische telegraaf- agentschap Tass; de re dactie van de „Litera- tournaïa Ga%eta" en het Economisch en Statistisch Instituut te Moskou. De Staatsbibliotheek in de hoofdstad der Sovjet-Unie had haar reeds een niet vernieuwd. Bicn étonnés dij het inschrijvingsbu reau van de Amerikaanse marine in Manhattan kwamen op dezelfde dag twee jongemannen zien opgeven. De ene heette: James Middag; de ande re: Robert Middernacht Gastvrouw voor zieken Miss Winifred Stone- house is waarschijnlijk de eerste en nog enige vrouw, die 'in een zle- en nog wat wordt verteld over het ziekenhuisleven. 'Als de patiënte arriveert, wordt zij door Miss Sto- nehouse verwelkomd, aan de zaalzuster voorgesteld en met allerlei goede raadgevingen geïnstru eerd. De bedoeling van een en ander is, dat de patiënten zo menselijk ■mogelijk behandeld wor den en zich, voor zover mogelijk, er thu'is zullen voelen. Geen overbodige luxe blijkbaar, sinds in Engeland de gezond- kenhuis als gastvrouw heidsdienst door Aneu- optreedt. Zij vervult haar -in Bevan werd genatio- functie in het Vrouwen- naViseerd, want het hoofd en Kinderziekenhuis in Rusholme (Manchester). Voor een patiënte wordt abonnement opgenomen, krijgt zij van jaar geleden Miss Stonehouse een brief, waarin van alles van de verpleging in Rusholme verklaart, dat Miss Stonehouse van alle kanten bedankjes krijgt, zelfs van patiënten, die nog niet zijn opgenomen. Uit Ankara wordt vernomen, dat zich in centraal en westelijk Turkije een zware aardbeving heeft voorgedaan. In de omgeving van Stamboel en Smyrna is de bevolking in paniek gevlucht. De seismografen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan registreerden zware schokken. In Florence in Italië en bij het K.N.M.I. in de Bilt raakten de seismo grafen door de krachtige aardschokken onklaar. Men neemt aan, dat de aard beving zeer ernstig is geweest, ook m Ankara wordt rekening gehouden, dat zware schade is aangericht. Tot heden werden 300 slachtoffers geborgen. In New York werd de aardbeving gister avond om 20.17 uur genoteerd, in Ne derland om 20.10 uur. Tengevolge van de aardbeving braken in verschillende steden branden uit. Reddingsploegen zijn druk bezig met het bergen van de slachtoffers, die nog onder het puin liggen, het blussen van branden en het herstellen van de ver broken verbindingen. In West-Turkije zijn duizenden mensen, zodra de eerste trillingen gevoeld werden, uit hun hui gen gevlucht. Zij hebben de nacht in de open lucht doorgebracht. Volgens nog niet bevestigde berichten duurde de aardbeving op verschillende plaatsen ruim een uur. Nederlandse troepen ingedeeld bij de Amerikaanse tweede divisie aan het Koreaanse front hebben een aanval van tweehonderd Chinezen op Hook Ridge, aan de Westelijke sector, afgeslagen, aldus heeft het achtste leger medege deeld. Hook Ridge is een sleutelpositie aan de traditionele invalsweg naar Seoel. De 32-.iarigc locomotief-bankwerker C. J. S. en de 25-jarige rangeerder G van L.. beiden uit Rotterdam, zyn van morgen door de Rotterdamse rechtbank ieder veroordeeld tot een gevangenis straf van zes weken. Zij reden 7 November op een trein, die arbeiders van de olieraffinaderijen te Pernis nam- Rotterdam vervoerde. Aan ae Waalhaven reed deze trein op een stilstaande trein, die eveneens arbeiders vervoerde. Twee arbeiders, die in de stilstaand trein zaten, lieten bij dit on geval het leven. De locomotief-bar.K- werkvr zou de trein sneller hebben laten rijden dan voorgeschreven was en de rangeerder zat niet voor op de trein, zoals bepaald was. doch had volgens de dagvaarding een plaats ingenomen met onvoldoende uitzicht. De eis tegen ieder van hen was een gevangenisstraf van drie maanden. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt zou het project voor de verhoging van de salarissen van ambtenaren in mid denfuncties en van de hogere functiona rissen. dat de regering heeft opgesteld, neerkomen op 814 pet. voor de secreta rissen-generaal en directeuren-generaal, 7 pet. voor de raadsadviseurs, 6 pet. voor de administrateurs, 5 pet. voor de refe rendarissen, 4 pet. voor de hoofdkom- miezen, 3 pet. voor de referendarissen tweede klas en voor de kommiezen en 2 pet. voor de adjunct-referendarissen en adjunct-kommiezen. Dit zijn, naar wij menen te weten, de suggesties, welke in bespreking zijn gebracht. Er heeft over deze aangele genheid echter nog geen contact plaats gevonden tussen minister Beel en de vertegenwoordigers der ambtenaren. Af gewacht moet nog worden of partijen over deze cijfers tot overeenstemming zullen komen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist en hier en daar nacht vorst. Overdag perioden met zonne schijn. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Weinig wind. Zon: 6.44—18.53. Maan: 8.28—1.09.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1