Regering maakt haar voornemens bekend HUURVERHOGING UITERLIJK 1 JANUARI 1954 35 tot 48 procent boven huurpeil van 1940 MEER DAN 500 DODEN IN TURKIJE Tsjoeikov stelt Russisch-Britse conferentie voor Churchill en Tito |Dr. Drees opent „Keukenhof President Gottwald ten grave gedragen Oproep tot eenheid en samen werking met de Sovjet-Unie Tussen neus en lippen ORR COMPENSATIES: Verlaging personele-, inkomsten-, loon- en omzetbelasting Afschaffing of verlaging van schoolgelden Loonsverhoging Regerings maatregelen Centrum van de aardbeving ten Westen van de Dardanellen gelegen bespreken defensie Beer leed hevig Tol hoofd en hart „Begaafd leerling van Lenin" VERRUIMING VAN WERKGELEGENHEID Veiligheidsraad verwerpt eandidatuur van Mevr. Pandit Verlenging mogelijkheid van vervroegde afschrijvingen Luchtincidenten in Duitsland J Minder faillissementen in Februari VRIJDAG 20 MAART 1953 76sfe JAARGANG No. 25ó: Kindje verbrand fraróbeving in Turkije Grootste eendracht tussen beide partijen Fins schip na aanvaring gezonken Nederlander vrijgesproken FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk; Breestraat 25, telef. 4790 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie; Ors. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-noogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cent» per week, f 2.— per maand, t 6— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Namens de regering is aan de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal medegedeeld, dat in afwachting van de indiening van in voorbe reiding zijnde wetsontwerpen de regering het wenselijk acht reeds voor lopig enige mededelingen te doen over de hoofdpunten van haar voor nemens. Het besluit van de regering aangaande de huurkwestie en de be lastingvoorzieningen ter verruiming van de werkgelegenheid is vertraagd door de watersnood, waarvan de belangrijke financiële consequenties nader beraad noodzakelijk maakten. De Veiligheidsraad heeft gisteren de eandidatuur van mevr. Laksjmi Pandit van India, voorgesteld door de Sovjet- Unie als secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, verworpen De stemverhouding was twee voor, een tegen en acht onthoudingen. Voor deze verkiezing is een meerderheid van zeven stemmen nodig. Naar verluidt stemden de Sovjet-Unie en Libanon voor mevr. Pandit Daar een straalkachel te dicht bij een rieten wieg was geplaatst, brak Don derdagavond brand uit in hotel „La- Montagne" te Rhenen. Het vijf weken oude kindje van de hoteleigenaar, dat in het wiegje lag, kwam in de vlammen om SQQLkm Baiikesir Êskisjehir uV> .fliasjehir O, v» m MYRNA Konya Moegia Kayseri KUCUKKAY CENGEuCAV VI DOS Uskudar STA Ni Hoy darpas <r ERENKAT 50 km C h i OS Boriana (GRIEKS) SMYRNA ALACATI gScfaribitQf. Al zal de hulp, uit binnen- en bui tenland, zo spontaan verleend, het aan het Nationaal Rampenfonds en het Rode Kruis mogelijk maken veel te doen in de persoonlijke sfeer, zo zal de wa tersnood toch voor het Rijk zeer zware financiële verplichtingen medebrengen. Een definitief financieringsplan kan slechts worden opgemaakt als nauw keuriger bekend is hoeveel de uitgaven in totaal zullen bedragen. Financiering uit leningen en voorlopig gedeeltelijk uit kasgeld, betekent uiteraard nog geen dekking van de lasten. Er zal mee moeten worden gerekend, dat be perkingen op andere gebieden nodig zijn en dat de budgetaire situatie op den duur ook zou kunnen nopen tot versterking van de middelen. Niettemin is de regering na ampele overweging tot de slotsom gekomen, dat de maatregelen, die zij in voorberei ding had thans niet achterwege gelaten kunnen worden, al moest de belasting verlaging beperkter worden gehouden dan anders wellicht het geval zou zijn geweest. Enerzijds ls in het belang van de volkshuisvesting een huurverhoging voor het vooroorlogse bezit aan huizen onvermijdelijk, anderzijds zijn bepaalde belastingverlichtingen noodzakelijk ten einde het algemeen beleid, gericht op voldoende werkgelegenheid op langere termijn voor onze snel toenemende be roepsbevolking, te steunen. De voorgenomen huurverhoging, waar van het de bedoeling is, dat deze uiterlijk op 1 Januari 1954 zal ingaan, zal de huren brengen voor woningen in gemeenten in de eerste klasse op 135 pet. van het huurpeil van 1940, in de tweede klasse op 138 pet., in de der de klasse op 141 pet., in de vierde klas se op 145 pet. en in de vijfde klasse op 148 pet. Met klassen zijn hier bedoeld de klassen, die de noodwet-Ouderdoms voorziening kent. Voor de huren van bedrijfspanden zal een enigszins andere regeling worden voorgesteld. De stijging van de kosten van levens onderhoud, die uit de verhoging van de huren van de woonhuizen voort vloeit. zal gedeeltelijk kunnen worden opgevangen door een verlaging van de personele belasting, de afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand en schoeisel en een vermindering van de oil 1 IfPVftPPl inci Daarnaast zullen afschaffing of ver laging van schoolgelden voor grote groe pen leerlingen en enkele verlichtingen van de loon- en inkomstenbelasting wor den voorgesteld, welke in hoofdzaak het sociale aspect hebben, dat zij ook te genover de verhoging van de huren voor bepaalde belastingplichtigen een niet onbelangrijke ontlasting van hun budget betekenen. Voor de werknemers het overheids personeel daaronder begrepen zal de via belastingmaatregelen tot stand ge brachte compensatie dienen te worden aangevuld met een loonsverhoging. Na der overleg met de Stichting van de Arbeid zal nog worden gepleegd. Deze loonsverhoging zal, gegeven de overige maatregelen, die het staatsbudget on gunstig beïnvloeden, voor de werkge vers niet door verdergaande belasting verlaging kunnen worden gecompen seerd. Nagegaan wordt in hoeverre ook aanvullende maatregelen moeten worden genomen voor degenen, die uit keringen ontvangen op grond van de noodwet ouderdomsvoorziening, en voor de van overheidswege gepensionneer- den. De regering heeft thans aan dc Staten-Generaal in enige hoofdpunten mededeling gedaan van haar voorne mens inzake de huurverhoging en belastingvoorzieningen ter verruiming van de werkgelegenheid en ter com pensatie van de huurverhoging. Zoals in het communiqué wordt opgemerkt heeft de watersnoodramp deze maat regelen niet alleen vertraagd, maar deze brengt bovendien ook zware fi nanciële verplichtingen voor het Rijk mede, zodat een definitief financie ringsplan eerst later kan worden op gemaakt. Het complex van belastingmaatre gelen is onderverdeeld in een aantal punten, waarvan de punten 1 t/m 7 voor het gehele bedrijfsleven zullen gelden. De punten 8, 12 en 13 hebben betrekking op de compensatie van de voorgenomen huurverhoging, terwijl de punten 9, 10 en 11 in hoofdzaak een sociaal aspect hebben. De punten 9 en 11 zjjn vooral voor de middengroepen van belang en punt 10 voornamelijk voor de minst draagkrachtigen. De aandacht zij er op gevestigd, dat het gehele samenstel van maat regelen niet vóór 1 Januari 1954 van kracht zal worden. De belastingmaatregelen, zoals die door de regering worden voorgesteld, luiden als volgt: DIRECTE BELASTINGEN: L Verlenging van de mogelijkheid van vervroegde afschrijving, op de voor 1952 geldende voet, tot investeringen in de jaren 1953 tot en met 1957. winsten te compenseren. Deze maat regel gaat in op 1 Januari 1953. 8. Zodanige aanpassing van het vrijge stelde bedrag en van het tarief voor de personele belasting, dat de huur verhoging, in het algemeen gespro ken, voor de belastingplichtigen geen stijging van de personele belasting veroorzaakt. Bovendien een extra verlaging yan de personele belasting, geheven naar de grondslag huur waarde met gemiddeld ongeveer 40 pet. 2. Verlaging van het tarief van de vennootschapsbelasting, dat thans 45 pet. a 52 pet. bedraagt, tot 42% pet. a 46 pet., het percentage van 46 geldt voor het gedeelte van de winst, dat boven f 100.000 uitgaat. 3. Afschaffing van de extra-inkom stenbelasting van 5 pet. tot 7% pet. op bedrijfswinsten. 4. Een aftrek ten laste van de winst bij de vennootschaps- en inkomsten belasting terzake van investeringen in 1954 en volgende jaren. De af trek wordt genoten in het jaar van de aanschaffing van de bedrijfsmid delen en in de vier daarop volgende jaren; hij bedraagt in die jaren tel kens 4 pet. van de aanschaffingskos- ten, voor zover deze in totaal f 15.000 te boven gaan. Ten laste van 1954 zal aftrek mogelijk zijn voor investeringen, waarvan de bestelling of aanbesteding in het tijdvak van 1 April 1953 tot en met 31 Decem ber 1954 heeft plaatsgevonden. 5. Afschaffing van de inkomstenbelas ting bij vervreemding van onroerend goed, effecten en andere zaken bin nen een bepaalde termijn. 6. Verlenging van de termijn voor com pensatie van verliezen van 4 tot 6 jaar. 7. Bevoegdheid voor nieuwe onderne mingen om een verliessaldo over de eerste zes jaren onbeperkt met latere Het voorstel was vervat in een brief dan sir lvone Kirkpatrick, de Britse Üoge Commissaris. Hierin wijst Tsjoei- ^°v het Britse protest over het neer- schieten van een Britse Lincoln-bom- hienwerper van de hand. Op 12 Maart schond niet alleen de Dincoln-bommenwerper de Oost-Duit je grens, maar verlieten ook twee an dere Britse vliegtuigen de luchtcorri- j?0r naar Berlijn Deze laatste echter logen terug na de gebruikelijke waar- Schuwingstekens, aldus Tsjoeikov. Een J'an de vliegtuigen, een York, vloog 15 j®1- en het andere, een Viking, zelfs 150 km puiten de corridor, verklaarde !"i' Géneraal Tsjoeikof zond afschrif- e® van de nota aan de Amerikaanse Franse Hoge Commissarissen. Jn zijn schrijven vervolgt de Russi- c"e bevelhebber dan; „Ik betreur, dat bemanningsle den van sen Britse bommenwerper ®et leven hebben verloren. Met het In de nacht van Woensdag op Donderdag hebben zich in het West-Turkse district Baiikesir een reeks zeer zware aardschokken voorgedaan, die volgens de laatste nog ruwe schattingen aan ruim 500 personen het leven hebben gekost. Pre sident Celal Bayar van Turkije heeft zich gistermiddag per auto naar het ge troffen gebied begeven. Per vliegtuig en met auto's worden kleren, medicamenten en tenten naar de zwaarstgetroffen plaatsen gezonden. De plaatsjes Yenice en Tsjan, ieder van circa 2.000 inwoners, blijken het zwaarst geteisterd te zijn. De dorpjes liggen in het district Baiikesir op het Klein Aziatisch schiereiland, niet ver van het uit de eerste wereldoorlog be kende Gallipoli. Het schijnt, dat het de zwaarste aardbeving in dit gebied is ge weest van de laatste tachtig jaar. In Yenice alleen zouden reeds 30Ö slacht offers te betreuren zijn, in Tsjan ruim 200. De schokken begonnen om ruim 9 uur Woensdagavond en duurden voort tot gisterochtend 11 uur. Gisteravond wer den in het gebied van de Dardanellen opnieuw zware schokken gevoeld, waar door vooral Tsjannakale getroffen werd Het is niet bekend of er slachtoffers te betreuren zijn. De telefoon- en tele graafverbindingen met Istamboel zijn verbroken. De schade aan woningen en andeie gebouwen schijnt groot te zijn. Naar schatting zijn zeshonderd huizen met 'ie grond gelijk gemaakt en een veel groter aantal beschadigd. De verwoesting werd nog vergroot door branden. Volgens een voorlopige schatting is voor een waarde van twee en een half millioen gulden verwoest, maar de volledige schade zal pas na ten minste twee dagen bekend zijn. In Istamboel is weinig schade aan gericht, maar heerste een algemene oa- niekstemming. Twee personen kwamen hier om het leven. In zijn antwoord aan de Westelijke Hoge Commissarissen op hun protestnota's t'an 14 Maart in verband met het neerhalen van een Britse Lincoln-bommenwer- Per, heeft de bevelhebber der Russische strijdkrachten in Duitsland, generaal- •hajoor Tsjoeikov, Woensdag voorgesteld een Brits-Russische conferentie te doen houden in Berlijn om gemeenschappelijke maatregelen te bestuderen ter voor koming van verdere luchtincidenten. oog op de noodzaak om de veiligheid van vliegtuigen in de toekomst te garanderen en teneinde misverstan den in dit opzicht te voorkomen, uit ik de wens, dat er een conferentie van bevoegde militaire vertegen woordigers van de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië zal worden gehou den in Berlijn. Een dergelijke confe rentie lijkt mij te meer practisch nut te hebben, daar er gemeenschappelijke concrete maatregelen zouden kunnen worden besproken en opgelost om te garanderen, dat vliegtuigen zich hou den aan de huidige vliegvoorschrif- ten, en om aldus betreurenswaardige incidenten in de lucht te voorko men". In Londen acht men de toon van de Sovjet-nota „redelijk verzoenend". Het voorstel om een conferentie te houden ziet men als een werkelijke wens van Sovjet-zijde om in de toekomst inci denten te voorkomen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren in de loop van de dag von den besprekingen plaats tussen Chur chill, Eden, Lord Alexander en Selwyn Lloyd enerzijds en Tito, diens minister voor Buitenlandse Zaken Popowitch en andere adviseurs anderzijds. De bespre kingen vonden plaats eerst in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en vervolgens in het ministerie van De fensie. Later op de dag verklaarde Tito tegenover vertegenwoordigers van de Joegoslavische pers dat vooral de fensiekwesties waren besproken en dat de beide partijen in de grootste een dracht tot dezelfde conclusies waren gekomen ten aanzien van de vraag hoe de vrede in Europa behouden behoorde te blijven. Er wordt verwacht dat vandaag nog een gezamenlijk communiqué zal wor den gepubliceerd. Churchill was Tito's gast voor het noenmaal op de Joego slavische ambassade. Tito bracht gister avond een bezoek aan het ballet. Mor gen vertrekt hij uit Engeland naar Joegoslavië. Een onaangename noot tijdens het bezoek van Tito aan Engeland, werd gisteren gehoord toen Radio Belgrado de B.B.C. beschuldigde van onjuistheid in het uitzenden van het verloop van het bezoek van Tito, aldus meldt A.P. Volgens radio Belgrado had de B.B.C. alleen maar gesproken over de uitge breide veiligheidsmaatregelen, die wa ren getroffen teneinde een moordaan slag op Tito te voorkomen, terwijl met geen woord werd gerept over het ge juich waarmede Tito in Engeland werd begroet. Het Finse schip „Roine" is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in dichte mist nabij het lichtschip Newarp gezonken na in aanvaring te zijn geweest met het Britse schip .,Briardene"De t,Briardene" heeft zestien bemanningsleden van de Roine" aan boord genomenEen man wordt ver mist. De „Briardene" liep een gat aan de voor steven op, doch de bemanning wist het schip drijvende te houden. Het schip heeft koers gezet naar Newarp aan de Engelse kust. teilnr uur van ons leven is niet alleen voor ons doch ook voor anderen. 9. Afschaffing van de schoolgelden voor het -6-jarig lager onderwijs; verla ging van de schoolgelden voor het voort gezette onderwijs en vereenvoudiging van de heffing daarvan; verlaging van het collegegeld. Overwogen wordt, of en in hoeverre ook voor de leerplichti ge jeugd boven de zesde klasse van het lager onderwijs tot afschaffing van de schoolgelden kan worden overgegaan. 10. Enige verhoging van de belasting vrije minima bij de inkomsten- en loonbelasting ten behoeve van de laagste inkomensgroepen en daarbij aansluitend enige verlichting van het tarief aan de voet 11. Verdubbeling van de kinderaf trek bij de inkomsten- en loonbelas ting en de vermogensbelasting voor schoolgaande en studerende kinderen van 17 tot en met 26 jaar en voor ge brekkige kinderen van 17 jaar tot meerderjarigheid. Hiernaast kan od zeer korte termijn de indiening worden verwacht van een wetsontwerp, waarbij wordt voorge steld de fiscale tegemoetkomingen bij herkapitalisatie uit te strekken tot ver grotingen van het aandelenkapitaal, welke vóór 1 Juli 1954 plaats hebben. VERBRUIKSBELASTINGEN 12. Afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand (steenkool en turf) en schoeisel. Deze belastingvermindering zou ongeveer gelijk aan 6 pet van de kleinhandelsprijs zijn. 13. Verlaging van de suikerancijns van f 27 tot f 19 per 100 kg met ingang van 1 Januari 1954, de opcenten, geheven ten behoeve van het landbouw-egalisa- tie-fonds, zullen vervallen. Aangezien echter uit het LEF tot dusverre een subsidie op suiker wordt verleend, wel ke eveneens zal komen te vervallen, zal de suikerprijs niet met het gehele be drag dezer opcenten ad f 2.25 per 100 kg kunnen worden verlaagd. Voor de moeilijkheden, welke voor de handel en de industrie zullen kunnen voortvloeien uit de prijsverlaging van suiker, in verband met de op het mo ment der verlaging aanwezige voorra den suiker en suikerhoudende goederen, zal zo veel als mogelijk zal blijken te zijn, een tegemoetkoming worden ge zocht in de vorm van teruggaaf van het verschil in accijns. Daaromtrent zal nog nader overleg worden gepleegd. Afschaffing van de accijns op tot dus verre belaste druivensuiker (glucose). De in het belang van. de industriali satie te treffen belastingmaatregelen, welke in de opsomming hierneven bij de punten 1 tot en met 7 zijn omschre ven, zullen voor het gehele bedrijfs leven gelden. In verband daarmede is de regering voornemens, het in 1952 ingediende wetsontwerp, dat bijzondere fiscale faciliteiten bevat ter bevorde ring van de export naar bepaalde, na der aan te wijzen gebieden, in te trek ken. Het is de bedoeling, dat de in het oog gevatte maatregelen op belastinggebied tenzij hierna anders is bepaald ingaan 1 Januari 1954. Volgens opgave d«or Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel be droeg het totaal aantal uitgesproken faillissementen over de maand Februari 1953 153 (165), te verdelen als volgt: In de provincie Noord-Holland (ex clusief Amsterdam) 26 (221, Amsterdam 21 (18), Zuid-Holland (exclusief Den Haag en Rotterdam 11 (26), Den Haag 20 (17), Rotterdam 7 (10), Utrecht 12 (11) Gelderland 13 (19), Noord Brabant 16 (21), Limburg 6 (5). Zeeland 2 (4), Friesland 5 (7), Groningen 5 (2), Dren te 3 (0), Overijsel 6 (3). Tussen O geplaatste cijfers zijn over dezelfde periode van 1952. (Van onze speciale verslaggever) Mede in aanwezigheid van zijn col lega, minister mr. J. M. A. H. Luns, de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, en mr. dr. L. N. Deckers, lid van de Raad van State en voorzitter van de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingenver keer, heeft de minister-president dr. W. Drees, Donderdagmiddag de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse geopend. Dr. Drees wilde tot uitdrukking bren gen zijn warme waardering voor het werk, de resultaten en de schoonheid van de Bollenstreek, mede in verband met de grote toeristische attractie. De voorzitter van „Keukenhof", de heer T. van Waveren, heeft vervolgen.- het gouden Keukenhof-embleem uitge reikt aan de minister-president, aan mr. L. A. Kesper en aan de echtgenote van minister Mansholt, die zelf verhin derd was de opening bij te wonen. Ook aan Prins Bernhard. die vorig jaar „Keukenhof" geopend heeft zal dit gouden embleem worden uitgereikt. Vóór dr. Drees het woord voerde Donderdagmiddag heeft dr. W. Drees, de minister-president, de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse, die dit jaar voor de vierde achtereenvolgende maal wordt gehouden, officieel ge opend. Dr. W. Drees ontvangt uit handen van Jacoba van Beieren de gouden Keukenhof-speld. In het midden mevrouw Drees. heeft de heer Van Waveren o.m. gewe zen op de fraaie tuinarchitectuur van „Keukenhof", een tuinarchitectuur die als hoogste functie heeft de mens de harmonie tussen natuur en cultuur te doen beleven. Door het plaatsen van een twintigtal beelden van Nederlandse kunstenaars is opnieuw getracht de uit drukking van de hedendaagse cultuur haar rustpunt te doen vinden in de tuinen van „Keukenhof". Er wordt naar gestreefd, in overleg met de beel dende kunstenaars te komen tot ver vaardiging van speciale tuinbeelden. Onder grote belangstelling van binnen- en buitenlandse communistische func tionarissen is gisteren in Praag het stoffelijk overschot van President Klement Gottwald van Tsjechoslowaklje bijgezet in het „nationale gedenkteken van de be vrijding" op de Vitkov, een van de zeven heuvels van de Tsjechische hoofdstad. Een beer uit het circus Rebemigg te Wenen leed zo hevig aan kiespijn, dat de circus-directeur tenslotte maar met het dier naar de tandarts ging. Hoewel het een enigszins ongewone en angstige tandheelkundige operatie gold, slaagde de tandarts er toch in de beer van zijn pijn te genezen en opgelucht stapte het dier weer circus-waarts, nagestaard door de verbaasde Weners. In de ochtenduren hadden zich de leiders van de Tsjechische communisti sche partij en van de regering, alsmede de vertegenwoordigers van Rusland en de volksdemocratieën verzameld in de Spaanse zaal van het Hradsjinkasteel van Praag, waar vice-premier Viliam Siroky, nadat de Tsjechische en Russische volksliederen waren gespeeld, in een rede de verdiensten prees van de over leden President. „Hij heeft ons een rijke erfenis nagelaten, een bloeiende staats economie. Klement Gottwald's culturele prestaties zullen zijn naam voor altijd in de harten van ons volk doen voort leven", aldus Siroky. Vervolgens riep hij op tot eenheid en nauwe samenwer king met de „broederlijke Sovjet-Unie". Na deze rede namen premier Zapo- tocky, Dolansky, Bacilek, Cepicka en Novotny, allen leden van het politieke bureau der Tsjechoslowaakse commu nistische partij, alsmede de Russische minister van Oorlog, maarschalk Boel- ganin, de kist op de schouders en droe gen deze de Spaanse zaal uit. Achter hen liepen de weduwe en de dochter van de overledene, gevolgd door leden van de regering en de partij, delegaties uit de bevriende landen en afgevaar digden van Tsjechische organisaties. Toen de kist in de erehof van het Eenvoudig In Johannesburg hebben een paar inbrekers op uiterst eenvoudige en practische wijze een zwarte nachtwaker de mond gesnoerd. Zij bon den hem een doek voor de mond en bevestigden de uiteinden daarvan aan 's mans oorringen. Douairières In het deftige Boston is een heftig conflict gere zen tussen twee groepen Amerikaanse douairiè resDe strijdvraag is, wie het recht heeft om de lyst samen te stellen van dochters uit de „betere kringen", die dit jaar voor het eerst het stede lijke galabal zullen mo gen bijwonen. De traditie was, dat een comité on der voorzitterschap van een zekere mr. Bird dit voor de huwelijksmarkt belangrijke recht had. Maar 72 verbolgen „la- dies", die haar eigen „protégées" hadden, heb ben nu een eigen lijst op gesteld. Zij verklaarden: „De lijst van Bird moge al de traditionele zijn, niemand heeft mee recht om de meisjes uit richten". Of er brieven te zoeken dan wij". op zijn gekomen? Te veeleisend Een dief te Hamilton in Ontario, die uit een wa renhuis een paar schoe nen had gestolen, liep de volgende dag de politie tn de armen, toen hij terug kwam om ze te ruilen, ornaat ze hem te nauw waren. Advertentie In een krant van Frank fort stond de volgend advertentie: „Ik zoek een beleefde, vriendelijke werkgever, voor wie ik met genoegen werkzaam heden zal kunnen ver kasteel op een affuit werd geplaatst, cirkelden jachtvliegtuigen boven de stad. Hierop zette de stoet zich in be weging naar het Detenskaplein, waar bijna een uur lang eenheden van alle onderdelen van het Tsjechische leger, alsmede van para-militaire organisaties langs Gottwald's kist defileerden. De rouwstoet, waarvan deel uitmaak ten de Chinese Premier Tsjoe en Lai en de plaatsvervangende Chinese Premier Koeo Me Yo, en talloze delegaties uit de satellietstaten en de overige Euro pese landen, trok vervolgens naar het Wenceslausplein, waar delegaties van de Tsjechische en Slowaakse arbeiders uit alle delen van het land bijeen ge komen waren om tezamen met de be volking van Praag afscheid van Gott wald te nemen. Hier hield premier Zapotocky een rede. waarin hij er op aandrong de partij te bewaken „als onze oogappel". „Hier bij de kist van Gottwald, ver klaren wij dat wij in de geest van Lenin en Stalin het principe van het naast elkander bestaan van verschil lende economische stelsels niet zullen weerleggen, maar met ieder zullen samenwerken op de basis van gelijk heid zonder inmenging in elkanders binnenlandse aangelegenheden" aldus Zapotocky Na Zapotocky nam de Russische maarschalk Boelganin het woord. Hij noemde Gottwald „een begaafd leer ling van Lenin en medewerker van Stalin". Toen de kist weer op de affuit werd geplaatst speelde een aantal corpsen de volksliederen van Tsjechoslowakije en de Sovjet-Unie. De stoet begaf zich ver volgens naar de Vitkovheuvel waar Gottwald's stoffelijke resten zijn bijge zet in het nieuwe „gedenkteken van de bevrijding". Een Nederlander, die te Winchester terecht heeft gestaan, wegens verden king van moord op een mede-zeeman op het tankschip1 „Vivien Louise", Th. Wildschut, is vrijgesproken. Het schip bevond zich in de Rode Zee, toen een vechtpartij tussen beiden ontstond, die de dood van W. ten gevolge had. Het gerechtshof was van oordeel, dat de dodelijke wonden zonder opzet waren toegebracht. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend op nieuw op vele plaatsen mist en nacht vorst. Morgen later op de dag over het algemeen zonnig weer, maar hier en daar ook overdrijvende wolken velden. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 6.41—18.54. Maan: 9.14—2.20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1