IN HET NAALDENVELD KOMT FLAT BOUW. ZES HOOG Regeringsvoorstel wijkt af van advies S.E.R. Het stopverbod in Haarlems binnenstad KAMER VAN KOOPHANDEL ERKENT NOODZAAK Bevredigende resultaten in 1952 Adres naarB. en W. om ontheffing van Dinsdagmiddagsluiting De B.B. heeft ook U nodig f 500.000 voor getroffen gebied Politieke rede Fyers behoorde volgens velen niet in de raadszaal SER. adviseerde huurverhoging tot 145 a 150 pet. VRIJDAG 20 MAART 1953 PAGINA 2 Verbod alleen van 12-14 en van 16-18 uur Haarlem telt pas 740 vrijwilligers K.A.B. Kring West Ontspanningsavond ouden van dagen Haarlemse Groenten- en Fruitveiling vereniging Gemeenteraad van Bloemendaal T inholt-collectie naar elders? Flatbouw aan de Zuid laan School aan de Prins Hendriklaan Het Marinehospitaal Bloemendaal zoekt grond voor nieuwe bouw Beurs van Amsterdam Beurs van New York Avondmis in de St. Josephkerk PLUIMVEE EXPOSITIE Laatste show in Haarlem in 1949 Stadsbibliotheek en -Lees zaal van Haarlem Waterstanden Uitslag sportprijsvraag Orgelconcerten in de Grote Kerk Huurverhoging en haar compensaties Sigarenwinkels tijdens Haarlem-Lichtstad Tevens verzoek om 's avonds ook open te mogen zijn tussen 6 en 8 uur SCHEEPSWERF SPAARNDAM Motorschip voor Republiek Indonesia Surséance van betaling Van verduistering verdacht heemstede Toename van ledental Openb. Leeszaal Groei bij R.K. afdeling niet so sterk H.B.C. tegen Hillegom Burgerlijke Stand a Uit een schrijven van de Haarlemse Kamer van Koophandel aan B. en W. van Haarlem blijkt, dat de Kemer uit verkeerstechnische overwegingen zeker geen bezwaar zou hebben tegen het door B. en W. voorgestelde stopverbod. Wat echter betreft de moeilijkheden van belanghebbenden wijst de Kamer er op, dat invoering van het voorge stelde stopverbod inderdaad op onover komelijke moeilijkheden zou stuiten. Als belhngrijk bezwaar ziet de Kamer het feit, dat het, bij invoering van een dergelijk verbod, voor de belangheb bende bedrijven practisch onmogelijk zal zijn op normale wijze handelsgoede ten te ontvangen. De aanvoer van deze handelsgoederen geschiedt voor het. overgrote deel per vrachtauto, zowel door eigen vervoerders als door be roepsvervoerders. Het zal practisch niet uitvoerbaar zijn deze vervoerders te verplichten de door hen te vervoeren goederen vóór 10 uur 's morgens af te leveren. In de practijk zal de invoering van éen stopverbod ingaande 10 uur zelfs met zich mede brengen, dat uiter lijk om 9.30 uur met afladen zal moeten worden begonnen. Hadden bovenvermelde bezwaren speciaal betrekking op de aanvoer van handelsgoederen, de afvoer van goede ren naar de klanten zal evenzeer ge troffen worden door de invoering van het eerder vermelde stopverbod. Deze afvoer geschiedt in vele gevallen door middel van bestelauto's; daarnaast wordt gebruik gemaakt van de diensten van beroepsvervoerders. In deze tijd. waarin door de klagen een snelle ser vice wordt geëist, zullen de desbetref fende bedrijven bij de bediening van hun klanten ernstig gehandicapt wor den Volgens betrokkenen moet het niet uitgesloten worden geacht, dat door het uitvallen van de mogelijkheid tot snelle aflevering van goederen de klanten ge neigd zullen zijn zich te verzekeren van de diensten van detail-handelsbe drijven. die wel een snelle service kun nen verlenen. Aangezien de praktijk wel heeft aan getoond, dat de meeste klanten, die in het bezit zijn van een automobiel, dit voertuig bij het winkelen in de binnen stad parkeren op de daartoe bestemde parkeerplaatsen, zal naar het oordeel van de Kamer de invoering van een stopverbod voor deze categorie voer tuigen minder onoverkomelijke moei lijkheden met zich brengen dan voor de bedrijven. De Kamer is zich er echter van be wust, dat de thans bestaande toestand voor een snelle doorvloeiing van het verkeer ernstige moeilijkheden met zich medebrengt. Indien dat het algemeen Een organisatie als de B. B. zal al leen dan de uitwerking van het oor logsgeweld tot een minimum kunnen beperken, als zij bestaat Uit een korps van ruim 200.000 goed geoefende en goed uitgeruste vrijwilligers en iedere man en vrouw met de zelfbeschermingsmaat regelen op de hoogte is. De vrijwilligers blijven te allen tijde burgers. Zij kunnen nooit als militairen worden beschouwd. De brandweer heeft ongeveer 20.000 man nodig, de genees kundige diensten 15.000. de opruimings- en reddingsgroepen 23.000, de sociale dienst ongeveer 27.000. dl verkennings- en verbindingsdienst 10.000 en de blok- ploegen en wijkposten 109.000. De nood- wachters ontvangen van het rijk een uniform; de mannen krijgen een blau we overall, een helm en een pet. Vrou wen zullen een voor hen passende kle ding ontvangen in dezelfde kleur. Een baret en een helm completeren ook hun uitrusting. De vrijwilligers tekenen een vrijwillige verbintenis. In hun verbin tenis, die de rechtspositie van de vrij willigers garandeert, wordt vastgelegd, welke taak zij bij de B. B. zullen ver richten. Zij kunnen zich verbinden als vaste noodwachter, als blok-noodwach- ter al of niet met toerbeurttaak en als oproep-noodwachter. Vaste noodwachters, dat zijn er on geveer 40.000, zijn degenen, die bij mobilisatie (dus niet eerder) doorlo pend dienst zullen doen; blok-nood- wachters, ongeveer 10.000, zijn die vrijwilligers, die bij de afkondiging van een mobilisatie voor het meren deel bij toerbeurt, om de 6 a 12 da gen opkomen. Alle andere vrijwilli gers treden pas werkelijk In dienst als zij daartoe een oproep hebben ontvan gen. De vaste noodwachters ontvan gen een weekloon tot een maximum van f 77. Wanneer er sprake is van loonderving kunnen wij aanspraak maken op een extra toeslag van f 1.50 per dag. De overige noodwachters ontvangen een vergoeding van maxi maal f 10.per dag. Iedere Nederlander, man of vrouw, die doordrongen is van de bittere nood zaak van de B. B. in deze onrustige tijd en welk nuchter en redelijk denkend mens is dat niet zal zich moeten af vragen, of hij of zij niet geroepen is de schouders onder het werk te zetten. Wij mogen het niet bij woorden laten en de daad aan onze buurman overlaten. Het zal niet. prettig zijn een kaart- avondje of een bioscoopje te offeren aan een cursus in de B. B. Het opgeven van dit verzetje kan echter tot gevolg hebben, dat huis en haard in een oor log gespaard blijven. De keus kan niet moeilijk zijn. Gisteren hebben zich 58 vrijwilligers gemeld, zodat het totale aantal geste gen is tot 740. In vergelijking met an dere steden ligt dit cijfer beneden het gemiddelde. De causerie, welke de heer Hazevoet, directeur van het Huisvestingsbureau, voor deze kring hield, was niet alleen leerzaam, doch werd tevens op een prettige manier opgediend Bovendien was het de laatste vergadei in dit sei zoen, maar zeker ook de piettigste. Met een opwekking van de voorzitter van de kring aan de leden om daad werkelijke steun aan diverse acties, ook aan die der KVP, werd deze ge animeerde bijeenkomst op de gebruike lijke wijze gesloten. Vrijdag 27 Maart houdt de Algemene Bond van Ouden van Dagen. afd. Haarlem, een tweede ontspanningsavond voor zijn leden, die gehouden zal worden in gebouw „St. Bavo". Aanvang half acht. belang zou dienen, zou de Kamer er mede accoord kunnen gaan, dat een stopverbod zou worden ingevoerd (tus sen 12 tot 2 uur en tussen 4 uur en 6 uur). De belanghebbende bedrijven zouden dan inderdaad nog ernstige moeilijkheden kunnen ondervinden bij een regelmatige aan- en afvoer van handelsgoederen, doch door een los singsmogelijkheid van de goederen tot 14 uur en na 18 uur zouden deze moei lijkheden naar het inzicht van de Ka mer niet meer onoverkomelijk zijn. Discussie Omtrent het stopverbod ontstonden nogal enige discussies. De voorzitter van de Commissie Mid denstand was van mening, dat een stop verbod van 's middags 2 uur tot 6 uur vele moeilijkheden met zich mee zou brengen, omdat men dan verplicht zou zijn het personeel over te laten werken, indien er 's avonds na zes uur nog goe deren moeten gelost worden. De heer Lasschuit meende te moeten constateren, dat er tussen 12 en 2 uur niet zo veel mensen langs de wegen zijn als na 5 uur, wanneer de kantoren, fa brieken, etc. uitkomen. De heer J. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H.V.M., merkte op, dat van 12 tot 2 uur een ander spitsuur was dan bijvoorbeeld 's morgens tussen 8 en 9 uur en 's middags tussen S en 6 uur. 's Middags zijn er nog de schoolkinde ren. Men kan dan inderdaad van een belangrijk spitsuur spreken. De heren Uitzinger en Verbaan achtten het juister van 12 tot 2 uur en tussen 4 en 6 uur een stopverbod in te stellen, dan zouden de vrachtrijders tussen 2 en 4 uur nog gelegenheid hebben hun goederen te lossen. De voorzitter stelde daarna de leden voor accoord te gaan met de be paling van een stopverbod tussen 12 en 2 uur en 46 uur. De voorzitter, de heer Ch. E. Visser, herdacht tijdens deze vergadering het lid A. W. Schaefer, die onlangs op 46- jarige leeftijd overleden is. Het voorstel van het bestuur, om in de vacatures, welke ontstaan zijn door het overlijden van de heer A. W. Schae. fer, in de Commissie voor Verkeer en Vervoer te benoemen de opvolger van de heer Schaefer en in de Commissie voor het onderwijs de heer J. J. Jur rissen, werd goedgekeurd. FILMS: Rembrandt: „Diplomatic Courier". Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. a. 1. Cinema Palace: „Drie van de Infanterie" (Soldiers Three). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Toeg. 14 j. Luxor: „Ridder zonder vrees (Captain Scarlett). In technicolor. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Toegang 14 jaar. Frans Hals: door de K.F.C. afgekeurd. Lido: door de K.F.C. afgekeurd. City: „Achtervolging in Frisco" (Woman on the Run). Ann Sheridan, Dennis O'Keefe. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Toeg. 14 j. Spaame: Vrijdag, en Zaterdag „Nachtrui- ters van de wolvenkreek". Rob Cameron. Tiiden: 2.30, 7 en 9.15 u. Toeg. 14 j. Minerva: Vrijdag tot en met Maandag: „Serenade van Toselli" (Romanza d'Amo- re). Tij denVrijdag 2.30 en 8.15 uur. Zater dag 2.30, 7 en 9.15 uur. Toeg. a. 1. Vrijdag 20 Maart Stadsschouwburg: Toneelver. „Samuel Falkland", „Drie is te veel", S uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V. Jeugdconcert o.l.v. Marlnus Adam. 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Gala-concert in oude stijl uitgevoerd in de 18e eeuwse costuums door „Die Haerlemsche Musyckcamer» o.l.v. André Kaart, 8.15 uur. Zaterdag 21 Maart Stadsschouwbugr: De Nederlandse Come- die: „Welkom thuis, Helena", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal - Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling „Flo ra 1953". Geopend: 9—23 uur (14 MaarL- 14 Mei). 14 Maart—22 Maart: Bloelende bolgewassen. Frans Halsmuseum, ingang Klein en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofdge bouw (anno 1608), des avonds bij kaars verlichting. Bijzondere illuminatie en ver siering van Binnenhof en gevel (t.m. 14 Mei). Geopend: 10—17 uur en 20—23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend: dagelijks 1017 u. Zon dag: 13—17 uur. Maandag gesloten (t.m. 16 Mei). Museum „Het huis Van Looy", Kleine Houtweg (10 tot 17 uur): Exposities van hedendaagse schilderkunst. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT Grote Kerk, Grote Markt: ook des avonds van 20—23 uur te bezichtigen. Gas- kronenverlichting. Om 21 en 22 uur een or gelconcert-kwartier. Stadhuis, Grote Markt: Poesjenellen kelder: Marionettentheater, 6 voorstellin gen per dag, om 15, 16, 17, 20, 21 en 22 u. Stadhuis, Grote Markt: avondopenstel ling van door kaarsenluchters verlichte grote hal. Toegang vrij. Vishal, Grote Markt: Sprookjesshow „Flora en fauna". 20.000 mijlen onder zee en „Philips wondertuin". Geopend van 1023 u. (t.m. 14 Mei). Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Rondritten langs de verlichting per NZH.- autobus (20, 21, 22 uur). Houtplein, hoek Dreef-Wagenweg en Damstraat: Oliebollen en poffertjeskramen Pendeldienst miniatuur-treintjes op de route Dreefzioht—Frans Halsplein v.v. Woensdagmiddag kwam een groot aantal leden van de Haarlemse Groen ten- en Fruitveilingsvereniging in res taurant Brinkmann ter algemene leden vergadering bijeen. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter enkele voor name punten uit het jaarverslag. Hier uit bleek wel, dat het jaar 1952 niet on bevredigend was geweest. In de tweede helft van Juni had de veiling nog een achterstand in de omzet van f 40.000. Geleidelijk aan heeft men deze achter stand kunnen inlopen, zodat men op 31 December zelfs een voorsprong had we ten te bereiken van f 10.000 Wel hadden de fruithandelaren over het algemeen betere jaren gekend dan het afgelopen jaar. In het gehele land hebben zij 140 millioen minder omgezet. Doch wat het ene product heeft laten zitten, werd door een ander weer goed gemaakt. De quantitatieve omzet lag in 1952 aanmerkelijk hoger dan in 1951. Ondanks de onberekenbare factoren ziet men de toekomst vol vertrouwen te gemoet. Het handelsverdrag met Duits land werd niet opgezegd. Voor 1953 zijn de exportkansen naar Engeland niet klein, omdat dit land financieel vooruit gegaan is. Van alle mogelijke kanten wordt er voor gezorgd de consumptie in ons land op een goed peil te houden. Zoals elk jaar zal ook nu grote zorg be steed worden om het emballagebezit in goede toestand te houden. Bijna een jaar geleden heeft het be stuur van de vereniging een dringend verzoek gedaan aan de wethouder van Openbare Werken, om medewerking en toezegging te verlenen voor de nieuwe plannen betreffende de uitbreiding van het veilinggebouw aan het Donkere Spaarne. De wethouder heeft geant woord, dat het onderzoek daaromtrent nog niet geëindigd is. De vergadering hechtte voorts na deze besprekingen goedkeuring aan het jaar verslag van de directeur, het verslag van de financiële commissie en het ac countantsrapport. Hulde werd gebracht aan de heer J. Buren, die wegens zijn hoge leeftijd zich niet herkiesbaar stelde om zitting te nemen in het bestuurscollege. In zijn plaats werd gekozen de heer G. Klomp, met 38 van de 68 stemmen. De heer J. Buren werd benoemd tot erelid van de vereniging wegens zijn grote verdien sten. Veertien jaar lang heeft hij onver moeid op de bres gestaan de belangen In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal is de kwestie over de ver kiezingsrede van de heer F (jen in een vergaderoing van de K.V.P. in het open baar te sprake gekomen. Men zal zich herinneren, dat dit raadslid enige cri- tiek uitoefende op het beleid van B. en W. betreffende de woningbouw en het onderwijs en dat B. en W„ gelezen heb bende het verslag in de Nieuwe Haar- lemsche Courant, daarop ook in die krant reageerden. De bespreking van deze inleiding was nu als punt op de agenda geplaatst. De heer Fijen verklaarde niet de be doeling te hebben gehad de dliigentie van B. en W. betreffende de twee be treffende onderdelen van gemeentelijke zorg in twijfel te trekken. HU is zich bewust van de verschillende moellUk. heden. Inmiddels is een feit, dat in de afgelopen 4 jaar zo goed als niets ge bouwd is. Men kan in de onlangs ter tafel gekomen plannen vertrouwen heb ben. De huidige regeling van het kleu- teronderwUs is in handen van het Rijk. Spr. meende met deze verklaring het een en ander recht gezet te hebben. De heer Vlieger (Arb.) maakte in het algemeen bedenkingen tegen het plaat sen op de agenda van een kwestie, die een raadslid buiten de raad heeft opge worpen. Het gaat hier om een storm in een glas water. De raad heeft met een controverse als de onderhavige niets te maken. Bij de algemene beschouwingen tijdens de begroting kan er op terug gekomen worden. De heer Groeninx van Zoelen (CH) meende, dat een raadslid niet alleen verantwoordelijkheid heeft in de raad maar ook daarbuiten voor hetgeen hij over de gemeentepolitiek zegt. De heren v. Holten en Wildt Mey- boom (VVD) bleven het onjuist vinden, dat de kwestie op de agenda stond. „Als een raadslid in een politieke ver gadering het beleid van B. en W. kraakt...." aldus de voorzitter. De heer Pinxter; Nou, nou. De voorzitter: „als dat geconstateerd wordt, is een verdediging waar dan ook noodzakelijk. De heer Fijen is geen partijdrijver en een man met verant woordelijkheid, waardoor zijn medede lingen zeker recht gezet moesten wor den". Na tien jaar kómt eindelijk het Streekplan aan de orde, ging de voor zitter voort, bij de onderhandelingen zou men beïnvloed kunnen worden door hetgeen de heer Fijen gezegd heeft. De heer Schulz (Arb.) maakte van de gelegenheid gebruik om de verslagge vers in het algemeen zwart te maken. Men moet niet op krantenverslagen in gaan, want dan kan men wel aan de gang blijven, zei hij kortweg. De discussie werd daarna over dit onderwerp gesloten. Langdurig hield de raad besprekingen over de nota inzake flatbouw aan de Zuidlaan. Het plan was het uitbreidings plan zodanig partieel te wijzigen, dat één bouw met drie of zes verdiepingen flats mogelijk zou worden. Ih de vorige raadsvergadering werd de kwestie aan gehouden, omdat men eerst de bezwaren van de omwonenden wilde vernemen. Mej. Nolte (KVP) wilde het prachtige Naaldenveld niet schaden. Laten we toch dit mooie stukje natuurschoon be waren, bepleitte zij. De heer De Vassy (Arb.) wees er op, dat de meer gefor- tuneerden niet meer in grote huizen gaan wonen, maar flats, met weinig of geen personeel, prefereren. Inderdaad is het nu nog rustig in het Naaldenveld, maar de omwonenden kunnen de klok toch niet stü laten zetten. Wie rust wil hebben, moet naar de Veluwe gaan. De heer Schulz (Arb.) verklaarde flatbouw niet uit liefde maar uit nood goed te keuren. Juist om natuurschoon te behouden, aldus de voorzitter, wordt bouw gecon centreerd in één flat. Liever had spr. flatbouw gezien bij het station te Over- veen of op het terrein van de Rijp. Nog steeds hebben particulieren op dit bui ten geen plan kunnen uitvoeren. Mej. Nolte verklaarde zich niet prin cipieel tegen flatbouw, maar wél op het Naaldenveld, tenzij nergens anders een plaats te vinden is, want woningen moe ten er komen. Na verdere discussie besloot de raad met 144 stemmen de flatbouw aan de Zuidlaan goed te keuren. Tegen waren mej. Nolte en de heren Wildt Meyboom, v. Holten en Smidt van Gelder. Met algemene stemmen werd besloten twee flatgebouwen van 6 verdiepingen te doen ontwerpen. Formeel besloot de raad de gemeen te Oudenhoorn te adopteren. De voor zitter las een danktelegram van de raad van de getroffen plaats voor. Dit zal beantwoord worden met een ge lukwens aan de raad, dat hU weer bUeen is kunnen komen en tevens, dat Bloemendaal zo gelukkig is te kunnen helpen. Tot lid van de Schoonheidscommissie werd benoemd architect B. Stevens te Haarlem (vacature Leupen). De heer Schulz (Arb.) oogstte succes met zijn voorstel om de rechten voor het schoonhouden en onderhoud van graven op de algemene begraafplaats. Met slechts 2 stemmen tegen werd het voorstel aangenomen, hoewel B. en W. afwijzend hadden geadviseerd. Enige discussie ontstond over het voorstel het terrein aan de Prins Hen driklaan in beginsel te bestemmen voor de bouw van een openbare kleuterschool en voorbereidingen voor de bouw te treffen. Verschillende raadsleden wensten een terrein aan de Vrijburglaan aan te wij zen, maar de wethouder antwoordde, dat er een bollenschuur op staat eri dat de Tinholt-collectie dan in een ander gebouw moet worden ondergebracht. Er is geen andere oplossing. De heer Fijen vroeg of de Tinholt- collectie niet in een gebouwtje naast de kleuterschool kon komen. „Neen", ant woordde de wethouder, „dat zou veel te duur worden, want de collectie is uitgebreid". Mevrouw Fahrenfort (VVD) wees op een aanbouw bij de theeschenkerij op de Brouwerskolk. Daar kunnen twee belangen mee gediend zijn. Het voorstel van B. en W. werd ver worpen, het voorstel van de heer Schulz, waardoor B. en W. opdracht krijgen een andere plaats voor het Tinhoit-museum te zoeken, aangeno men. De Woestduinweg werd uitsluitend bestemd voor voet- en rijwielpad. Bij het voorstel om B. en W. te mach tigen ontheffing te verlenen inzake de eisen van de drankwet voor het R.K. Parochie- en Jeugdhuis te Aerdenhout, verklaarde de heer Vliegen (Arb.) tegen te zullen stemmen, omdat bij jeugd geen alcoholische dranken behoren, ook al zijn die zwak. Mej. Nolte verklaarde, dat de jeugd leiders voldoende verantwoordelijkheid hebben om te beseffen, dat bij jeugd geen sterke drank hoort. De ontheffing is gevraagd voor bepaalde parochie feestelijkheden. Met 12—6 stemmen werd aan het verzoek voldaan. Tot lid in de commissie van toezicht op het lager onderwijs werd in de vaca ture v. d. Mey benoemd de heer P. J. Gerbrands, hoofd der R.K. school te Vogelenzang. Het crediet van 7000 voor verbete ring der centrale verwarming in het politiebureau werd nog niet verleend. De kwestie zal nog eens bekeken wor den. De heer L. Warmerdam te Aerdenhout verzocht een ketelhuis te mogen bouwen bij het perceel Boekenrodeweg 3, zijnde de melkerij „Mariënbosch". Daartoe had hij ontheffing van de bebouwingsvoor schriften nodig. De meningen in de raad en in B. en W. waren verdeeld. Velen meenden, dat dit bedrijf er helemaal niet hoort, zodat men; uitbreidingen niet móet toestaani Mej. Nolte wees er op. dat deze in richting er al jaren is en dat het om een kleine wijziging gaat. De heer v. Holten meende, dat een dergelijk bedrijf zeer nuttig is en in de oorlog niet graag gemist zou zijn. De heer Wildt Meyboom stelde voor de dispensatie te weigeren, hetgeen met 97 stemmen werd verworpen, zodat de heer Warmerdam zijn gang kan gaan. Ter elfder ure kwam de aanvrage voor een crediet van 15000 ter tafel voor het doen van voorbereidende werkzaamheden rioleringen. Goedge keurd. Zou de burgemeester een onderzoek kunnen instellen naar de mogelijkheid om het Marinehospitaal binnen de ge meente Bloemendaal te behouden, nu het rusthuis „Duinrust" niet meer voor dit doel kan dienen? Deze vraag werd Donderdagmiddag in de Blolemendaalse raad gesteld naar aanleiding van een nota, die de minister van Marine over deze kwestie aan de Kamer heeft ge zonden. Het ligt niet meer in de bedoe ling een bestaand gebouw over te ne men, daar alle pogingen op dit gebied gestrand zijn. De aankoop van Huize „Duinrust' kon niet doorgaan wegens ,dp onredelijkheid van de overname gegeven worden, omdat „Duinrust" ten slotte niet als hospitaal bedoeld is, hoe wel er ongeveer f 350.000 aan verbouwd is. Burgemeester Den Tex antwoordde, dat hij gaarne met spoed eou trachten om alsnog het Marinehospitaal in de ge meente te behouden. De uitgestrektheid van Bloemendaal en het strandleven in de zomer maken de aanwezigheid van het hospitaal alleszins redelijk Bij tal rijke ongevallen kon onmiddellijk des kundige hulp verleend worden. (Niet officiële koersen) Vorig Opening 20/3 9914 95 ft 163V3 185 3% Ned. 1953 3)4 Nederl. 1948 8(4 pCt. Ned. 1950 3-31/4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grttak. 46 3 pCt. Ned. Handel Mij. Cfri A.K.U. Van Berkels Patent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. slot 99 ft 9414 94 H 95 ft 96|ï 94% 13914 164% 10414 120 157 15814 18414 2121, 157 31114 9014 144'4 128'.4 13014 10214 79% 31414 90 la 128% 131 10214 81% 18/3 19/3 Anaconda Copper 42'4 41% Bethlehem Steel 55>4 j5 4 Chrysler Corp 87% 87 General Electric 72% 73 General Motors 67% 67 .4 Hudson Motors 15% 15% Kennecott Copper 7814 75% Montgomery ward 64 b4 North American Can 22% 82 4 Radio Corp. 27% 27% Republic Steel 52 51% Shell Gil 70 it 70 1 hern Pacific 48(4 48% Southern Railway 86 ,4 8714 Tidewater 25% 2314 U. S. Steel 42 42 ex div. van de Haarlemse tuinders te verdedi gen. De heer J. Th. Groenendijk werd herkozen. Tot lid van de financiële commissie, wegens aftreden van de heer W. Kol Gzn., werd gekozen de heer J. van Ber- kel. Het voorstel van het bestuur, om in gaande 1 April 1953 1 procent van de bruto-omzet te heffen en deze heffing bij te schrijven op de ledenlening, voor het te vormen kapitaal voor de nieuw bouw van de veiling, werd eenstemmig goedgekeurd. Besloten werd uit de kas der vereni ging 500.000 gulden te trekken ten be hoeve van de veilingsverenigingen in de door de watersnood getroffen ge bieden. 100.000 gulden van dit bedrag zijn aangewend voor de koop van tien Oostenrijkse huizen, die de vereniging reeds in haar bezit had door een com pensatie met verwante Oostenrijkse ver enigingen. In Haarlem is gisteravond 9 uur de eerste Avondmis gecelebreerd in de St. Josephkerk. Honderden gelovigen woon den deze plechtige H. Mis bij, van wie er velen tot de H. Tafel naderden. Ce lebrant was de zeereerw. heer C. F. A. Geraets, Aalmoezenier van de Arbeid in Kennemerland. die na het Evangelie een gloedvolle predikatie hield. Hij stel de St. Joseph ten voorbeeld aan alle werkers. Hij wees op de vele moeilijk heden, die ook St. Joseph tijdens zijn le ven ondervonden heeft en ging na, hoe de Voedstervader van Jesus het grootste Godsvertrouwen toonde tijdens zijn ge hele leven. De predikant spoorde allen aan er naar te streven zich eenzelfde Godsvertrouwen eigen te maken. Was het in het begin misschien wat vreemd, in de avond de H. Mis te kun nen bijwonen, al spoedig verdween dit vreemde gevoel. In zeer devote aan dacht woonden de talrijke aanwezigen het H. Mis-offer bij en zongen geza menlijk de liturgische gezangen. Na de H. Mis werd ook gezamenlijk het „Laudate Dominum" gezongen. Het bestuur van de Pluimvee-vereni ging „Haerlem" heeft deze week van de daartoe bevoegde autoriteiten toestem ming ontvangen voor het organiseren van een tentoonstelling van pluimvee, konijnen en sierduiven. Bedoelde ten toonstelling zal plaats vinden in de maand December, in het centrum van de stad. Het is lang geleden, dat in Haarlem een dergelijke tentoonstelling werd ge houden. Het was immers 1949 toen de laatste show op dit gebied kon plaats hebben. De pseudo-vogelpest was oor zaak, dat niet alleen de pluimvee- markten en het vervoer werden verbo den, doch ook de pluimvee-tentoon stellingen werden getroffen. Onze belangrijke eier-uitvoer diende veilig te worden gesteld en het was dus taak de gevreesde pluimvee-ziekte zo spöedig mogelijk de kop in te drukken. Het grootste gevaar is practisch achter de rug, waardoor weer pluimvee-ten toonstellingen worden toegestaan en ook Haarlem is dus zo gelukkig hiervan te kunnen profiteren. Het was wel eerder toegestaan konijnen en duiven te exposeren, doch het vrolijke hanen gekraai hoort nu eenmaal bij deze tentoonstellingen. Vast staat, dat een ongekend aantal rassen, zowel grote sorten als dieren in krielvorm in de kooien zal komen. Ook kleuren en variaties zullen veel zijdig zijn, daar de laatste jaren op dit gebied veel vooruitgang is geboekt. Daar bijtijds contact is gezocht met an dere soortgelijke verenigingen, zal de expositie worden aangevuld met vele vogels, daardoor het geheel nog aan trekkelijker wordt. In Febr. 1953 werden de volgende aantallen boeken uitgeleend door: De Prinsenhofbibliotheek 11.240; Het Fi liaal „Huis te Zaanen" 4.709; De Uit.- leenpost Spaarndam 352; De Muziek bibliotheek 921; Club- en Buurthuizen: 304; Tehuis voor Ouden van Dagen: 166; De Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 3568; De Ge meentelijke Jeugdbibliotheek in het Filiaal „Huis te Zaanen" 2005; Tezamen werden uitgeleend 23.265 boeken (v.j. 24.535). Het aantal bezoekers aan de leeszalen bedroeg: De Prinsenhofbibli otheek 2329; Het Filiaal „Huis te Zaa nen" 670; De Gemeentelijke Jeugdbi bliotheek aan de Schouwtjeslaan 539; Tezamen werden de léeszalen bezocht door 3538 bezoekers en bezoeksters (v.j. 6844) Vrijdag 20 Maart Hoog water. 7.03 u. en 19.20 u. Laag water: 2.37 u. en 15.04 u. Zaterdag 21 Maart Hoog water: 7.48 u. en 20.16 u. Laag water: 3.19 u. en 15.47 u. (ZONDAG 15 MAART) EERSTE PRIJS, f 10.—. H. Peper kamp, Uranusstraat 7, Haarlem-Noord, 7 pnt. TWEEDE PRIJS, f 7.50. P. Jasper- se, Meervlietstraat 35, Velsen, 6 pnt. DERDE PRIJS, f 5— B. ReUnders, Zomervaart 134, Haarlem, 6 pnt. VIERDE PRIJS, f 2.50. A. Kaan dorp, Torenstraat 27, Castricum, 6 pnt. Een deelnemer met zes punten is uit geloot. De kosteloos toegankelijke orgelconcer ten in de Grote of St. Bavokerk zullen OU jaar plaats hebben gedurende de maanden April tot en met September op Donderda gen des middags van 3—4 uur en van 1» Mei af op Dinsdagen des avonds van 8—» uur. Het ligt in het voornemen gedurende de maand October de concerten voort te zetten op Woensdagmiddagen in de ge meentelijke concertzaal. Te zijner tijd zui len hierover nadere mededelingen worden gedaan. Gelijktijdig met het bekend worden van de regeringsvoornemens inzake de huurverhoging en de compensaties daarvoor, is ook het advies van de So ciaal Economische Raad( dat deze in stelling aan de regering over een even tuele huurverhoging heeft uitgebracht, vrqgegeven. Tussen het advies van de S.E.R. en de regeringsbesluiten kunen verschil lende afwükingen worden geconsta teerd. De voornaamste afwüking is wel het verschil in het percentage van de huur verhoging. De S.E.R. stelt in haar ad vies, dat zjj met de grootst mogelijke meerderheid adviseert de huren van de vooroorlogse woningen met 45 a 50 pet. te verhogfti, terwUl het advies vorts inhoudt verhoging tot 145 a 150 pet. gerekend van het huurpeil Mei 1940 af van die huren van in en na de orlog gebouwde huizen, welke nog beneden dit niveau liggen. De regerings voorstellen gaan slechts tot 135 a 148 pet. verdeeld in verschillende gemeente klassen, waartoe de S.E.R. eveneens ad viseerde, met dien verstande evenwel, dat de S.E.R. voor de gemeenteklasse I t/m V een huurverhoging adviseerde gerekend t.o.v. 1940 tot respectievelijk 140, 147, 153, 157 en 161 pet., terwijl de regering voorstelt deze verhogingen voor de vchschillende gemeenteklassen te variëren van resp. 135, 138, 141, 145 en 148 pet. T.a.v. de compensatie adviseert de S.E.R. tot a. een zo mogelijke verlaging van de omzetbelasting ofwel b. een dergelijke verlaging en een looncom- pensatie van 1 'A pet. van het inkomen, zoveel mogelijk gepaard gaande met een verlaging van de vereveninghef fing tot 2 pet., alsmede efefetieve maat regelen voor de „vergeten groepen", ofwel c. een loncompensatie van 3 pet. van het inkomen, zoveel mogelijk ge paard gaande met een verlaging van de vereveningsheffing tot 3'A net. met tevens maatregelen voor de „vergeten groepen". De regering zoekt deze campensatie in een vermindering van de personele belasting met ca. 40 pet.; verlaging resp. afschaffing van bepaalde schoolgelden; enige verlichting in de inkomsten- en loonbelasting; verdubbeling van de kin deraftrek bij deze belastingen; afschaf fing van omzetbelasting op huisbrand en schoeisel, verlaging van de suiker accijns en loonsverhoging, waaromtrent nog overleg zal worden gepleegd. De S.E.R. houdt zich verder in haar Reeds enkele malen hebben wij onze bevreemding uitgesproken over het feit dat ook tijdens Haarlem-Lichtstad de si garenwinkels in Haarlem op Dinsdag middag gesloten moeten blijven. De vreemdelingen, die de stad zullen be zoeken, zouden dan voor gesloten win keldeuren komen. Voor sigarenwinke liers zou daarbij de onprettige omstan digheid komen, dat de vreemdelingen hun tabaksartikelen in café's en restau rants kopen. Thans vernémen wij, dat de drie Haarlemse organisaties van sigarenwin keliers een adres naar B. en W. hebben verzonden met het verzoek om onthef fing te verlenen van de Dinsdagmiddag sluiting tUdens de periode van Haarlem Lichtstad. Daaraan is tevens het ver zoek gekoppeld om in diezelfde periode ook 's avonds tussen 6 cn 8 uur geopend te mogen zUn- Inwilliging van beide verzoeken acht men in deze kringen uiterst gewenst, niet zozeer nog voor deze dagen in Maart, als wel voor de topdagen, die in April en Mei te verwachten zijn. Men heeft zich er wel enigszins in deze krin- Gisteren om 11 uur werd met goed gevolg te water gelaten het motorschip „Boga", een patrouille-vaartuig bestemd voor de Republiek Indonesia. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte over alles 38.30 m, breedte 6.50 m, holte 2.95 m. Het vaartuig wordt uitgerust met een Werkspoor-motor van 430 pk. Dit schip is het eerste van een serie van zes, welke op Nederlandse werven in aanbouw zijn. De stapelloop geschiedde in tegen woordigheid van talrijke autoriteiten, o.a. van de zijde van de Republiek In donesia. Het schip werd gedoopt en te water gelaten door mevrouw Sukawati, echtgènote van de vertegenwoordiger I van de Hoge Commissaris te Den Haag. gen over verwonderd, dat de gemeente raad zijn besluiten over de ontheffing van de winkelsluitingswetverordening tijdens Haarlem Lichtstad, alleen geba seerd heeft op de mening van de Unie van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, terwijl de stem van de Midden standscentrale niet is gehoord. Verwacht wordt overigens, dat vol gende week of althans binnen zeer kor te tijd het besluit van de regering af komt, dat ook voor de sigarenwinkeliers over het gehele land de sluitingstijd, evenals bij de kappers, om zeven uur wordt gesteld. Dat is ook wel noodzake lijk, omdat deze winkeliers door de zes uur sluiting worden gedupeerd. Foren zen en andere treinreizigers kopen daar door hun tabaksartikelen niet in de plaats hunner inwoning, waar zij 's avonds meestal na zes uur arriveren. Tenslotte kan nog worden mede gedeeld, dat er een adhaesiebetuiging met het adres naar B. en W. van de zij de der Haarlemse kruideniers en drogis ten onderweg is naar de Middénstands- centrale, met het verzoek dat door te geven naar B. en W. Verwacht wordt, dat ook de Haarlemse banketbakkers zich daarbij zullen aansluiten. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem is aan: J. H. Busch, slijter en koopman, Haarlem. Rijksstraatweg 146—147, met ingang van 13 Januari 1953 voor de tijd van één jaar definitief surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. J. G. Bettink, Haarlem, tot bewindvoerder. De op 20 November 1951 aan C. H. van Geest, thans wonende te Alkmaar, en H. J. van Geest, wonende te Haarlem, tezamen handeldrijvende onder de vennootschap on der de firma Gebroeders van Geest, Haar lem aan de Lorentzkade 224, verleende de finitieve surséance van betaling verlengd voor de tijd van anderhalf jaar. Bewind voerder: mr. K. Hugenholtz, Haarlem. Gisteren heeft de Haarlemse recherche aangehouden als verdacht van verduiste ring de 16-jarige jongeman D. L. S. In de loop van het vorige jaar zou hij ten nadele van een fabrikant 18 flessen wijn en advo caat hebben verduisterd en deze hebben verkocht aan de 51-jarige D. H,, die eveneens werd aangehouden als verdacht van heling. Beiden zijn thans Ingesloten. advies bezig met het uiteindelijke huurpeil. Bij het voorstel tot verhoging van de huren met 45 a 50 pet. op de basis-Met iQ40 d.i. 25 a 30 pet. op de basis-i Januari 1951 wordt nog geen volledig uniform huurniveau bereiktdaar immers de allerjongste nieuwbouw een huurpet\ kent, dat 60 a 70 pet. boven dat van Met 1940 ligt. De meerderheid van de Raad acht het niet gewenst ook dit overblij vende verschil nog weg te werken, doch wil wel voorkomen, dat bij nog te bou wen huizen het huurpeil boven deze 17" pet. uitkomt. Het advies begeeft zich dan in een beschouwing over de positie van de huiseigenaar. De meerderheid van da S.E.R- is van oordeel, dat als men in derdaad tot een huurniveau van 145 150% komt, er geen aanleiding bestaal bijzondere maatregelen te treffen t.a.v. de huiseigenaren, noch door het weg nemen van een deel der huurverhoging via een belastingmaatregel, noch in de vorm van een verplichte besteding der toegestane afschrijvingen. De minder heid (die de huiseigenaar meer ziet al» een belegger van spaarkapitaal dan als een belegger in vast goed) wil 14 tot 19 punten van de voorgestelde huurverho ging tot 145/150% niet ten goede doen komen aan de eigenaren, doch te be stemmen voor een te vormen Huurega- lisatiefonds ter financiering van nieuw bouw. Een huurbelasting derhalve die 70 a 100 millioen gulden zou opbrengen. Zowel de algemene als de katholieke afdeling der Heemsteedse gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek is in sterkte wederom vooruit gegaan, niet alleen wat het aantal volwassenen, maar ook wat het aantal jeugdleden betreft. Het aantal ingeschreven lezers bij de algemene afdeling steeg bij de volwas senen van 954 in 1951 tot 1110 in 1952; de afdeling jeugd nam toe van 422 tot 513 leden. Bij de R.K. afdeling was de groei niet zo sterk; het aantal volwas senen steeg van 468 tot 489; de afdeling jeugd steeg van 310 tot 330. Deze ge gevens zijr, ontleend aan het zojuist verschenen jaarverslag over 1952. Het aantal aanwezige boeken bedroeg 16.486; in de loop van het jaar werden bijna 90000 boeken uitgeleend, zodat men kan zeggen dat er een behoorlijk gebruik werd gemaakt van de geboden gelegenheid om zich te ontspannen en te ontwikkelen. Op de algemene afde ling werden uitgeleend 16.258 studie boeken, 32.431 romans en 15.350 jeugd boeken. Voor de R.K. afdeling bedroe gen deze cijfers resp. 3.435, 11.275 en 11.022. In de jeugdafdelingen werden in de algemene afdeling 15-350 boeken uitge leend en in de R.K. afdeling 11.022. Bij een nagaan van de verschillende rubrieken blijkt, dat de Nederlandse romans verreweg de grootste belang stelling trokken: in de algemene afde ling werden 26.513 romans uitgeleend; in de R.K. afdeling 10.439. Een nadere specificatie van het aan tal uitgeleende werken, behorend tot de groep studielectuur. levert o.a. de volgende gegevens op bij respectievelijk de algemene en de katholieke afdeling: sociale wetenschappen 133 resp. 42; op voeding en onderwijs 330 resp- 78; tech-" niek 594 resp. 134. Het blijkt, dat er bij de katholieke afdeling naar verhouding minder be langstelling bestaat voor studieboeken dan bij de algemene afdeling. Een groei in dat opzicht bij eerstgenoemde afde ling zou er toe bijdragen, dat de lees zaal nog meer zou beantwoorden aan haar eigenlijke doel. Er wordt Zondag toch nog voor de competitie gespeeld in Haarlem en om streken. In het Heemsteedse Sportpark speelt HBC Zondag om twaalf uur te gen Hillegom. Deze wedstrijd is voor beide partijen van belang en zal on®^' twijfeld de nodige belangstelling trek ken. HBC moet winnen om het gevaa' voor de onderste plaats te verminderen terwijl Hillegom voor z'n laatste kam pioenskansje vecht. Omdat het leiden" Postduiven bij Zandvoortmeeuwen OP bezoek moet en daar misschien een o* twee punten gaat verspelen, zou Hill®' gom bij een eventuele overwinning 'n derdaad weer kansen krijgen. GEBOREN: H. M. Baaij en Z. Drol'; z; J. L. Meester en H. J. Hokkelln|!> p J. v. d. Bos en J. A. ter Veld, z; Cf*' Verheijke en G. E. Koper, z; H. Scho en J. G. Brunet de Rochebrune, d. ONDERTROUWD: Th. van Beneden en M. A. Spaargaren; L. J. Leuven E. M. Meijer; A. van Rosmalen «n,J- T de Lang; V. J. Wickenhagen en M- l Smit. t. ONDERTROUWD: F. Brouwer en - A. Sneider; H. J. Groenewoud en Walter. q. OVERLEDEN: P. J. Kiveron, 62 h H, Krap, 74 j; W. A. Blom—Evenblij. 0* J Verkaik, 58 j; W. Heemel—Waim 36 j: Mej. J. M. Schleper, Ch. A. van Honschooten—b-u,J dam, Wed. pers, 75 j.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2