Gewijde gedenksteen geplaatst in R.K. Jeugdhuis te Santpoort ^v^oORMfiN: ^et sPooi' van het zwaarcL Ds. Zandt: De Zondag is een zondedag geworden Televisie-Stichting geeft haar principe niet prijs R.K. Schoen win keiiers bijeen s c Ml Paus ontvangt scholieren r O A R Visserijgolf I. KAN A.R.: recht op Zondagsrust, niet op Zondagslawaai „Men kan ons straks wel f 1000- of nóg meer Binnenkort instelling Bedrijfschap? 1954 géén H. Jaar heerlijke Voorjaar tegemoet naar_ RUST EEN BRIL fljjjj§p(||||||||;. VRIJDAG 20 MAART 1953 PAGINA 9 Santpoort werkt reeds voor zijn feestweek SCHOOLVOETBAL Geluk eerst dan met een ring van KAN Trouw- en Verlovingsringen vanaf f 35.per paar Avondmissen in Velsen Nieuwe logger naar IJmuiden Volendam bij EDO op bezoek Sterk uiteenlopende opvattingen in Tweede Kamer Regering bedekt met doorzichtig vijgeblad Uitzending interlandwedstrijden Kennemer elftalHaarlems elftal VOOR UW OGEN MET VAN KEIP DOM P. VERBERNE f 23.75 l Fll S «1 A in grijs, met witte j 31 piqué garnering li maten 42 t/m 48 36.75 ■--i U ziet het weer: i_AantnHili/At prijzen Hetere kwaliteiten Qharmante modellen Advertentie 19 Maart 1953 zal voor Katholiek Santpoort een gedenkwaardige dag blijven. Gisteravond namelijk heeft de pastoor der parochie, de zeereerw. heer A. F. J. Goossens, de wijding en plaat sing verricht van de gedenksteen voor het nieuwe jeugdhuis, toegewijd aan St. Patrick. De leden van de diverse jeugdorgani saties waren in groten getale aanwezig bij deze plechtigheid, die ook werd bij gewoond door de weleerwaarde heer R v. d. Steen, kapelaan en aalmoeze nier van de jeugdbeweging, de weleer waarde pater v. d. Pol van de Witte Pa ters, de leden van het kerkbestuur en vele parochianen. Op de gedenksteen is in latijn het volgende opschrift aangebracht: Ter ere van St. Patricius heeft mij neergelegd A. F. J. Goossens, pastoor, 19 Maart 1953. De Silverpit-haring uitgezonderd: kon den de verschillende vissoorten Don derdag nog goed stand houden. Zo wist grote schelvis kopers te vinden voor f 75.per kist, terwijl de grote zwarte koolvis voor f 60 per kist van 125 kg. van de hand: ging. Wijting begint iets uit de gratie te raken en liep terug tot f 26 en f 23 per kist. Voor de tong soorten werd- als gemiddelde prijs f 1,70 per kilo betaald, waarbij de kleinmid- del uitschoot met f 1,90 per kilo en de grove slips een bijzonder goed figuur sloegen met f 1,50 per kist. Schol 2 liep sterk uiteen met prijzen van f 28 tot f 20 per kist en de drietjes waren goed koop met f 10 per kist als gemiddelde prijs. De Silverpit-haring was in door snee te klein om voor de handel aan trekkelijk te zijn, zodat grote partijen naar de vismeelfabrieken werden gediri geerd. Ook de makreel had weinig af trek en werd- daardoor verkocht voor f 13 tot f 11 per kist. De stoomtrawler Schoorl IJm 39 be- somde voor een reis van 12 dagen f 15.600. De logger Prinses Juliana VL 97, die Donderdag het restant van zijn vangst in de afslag bracht, kreeg hier voor f 5.170, zodat zijn totale besom ming f 8.200 bedroeg. De motorlogger Maria Jacoba KW 73 bracht het tot f 4.310. De stoomtrawler Norma Maria IJm 6, die na zijn vorige reis in Engeland marktte en vandaar weer naar de vis serij vertrok, zou volgens het oorspron kelijke plan opnieuw zijn vangst in En geland verkopen. De markt in Grimsby is de laatste dagen echter aanmerkelijk gedaald, zodat besloten werd het schip voer de Zaterdagmarkt naar IJmuiden te laten komen. Zijn vangst bestaat uit 160 kisten grote en kleine heek, 150 kisten zwarte koolvis, 120 kisten ma kreel, 20 kisten schelvis en piepers, 50 kisten gestripte wijting, 60 kisten Noord haring, 50 kisten rog, poon en haai, 25 kisten leng, 25 kisten diversen. Daar naast meldde zich de Abraham VL 77, niet met verse vis. doch met 1700 kis ten Silverpit-haring. Er was nog een klein kansje dat de Abraham de Vrij dagmarkt zou kunnen halen. Voor de Vrijdagmarkt meldde zich wel definitief de trawler-logger Cornelia Maria Sch 135, die een vangst van rond 1000 kisten verse haring uit de Silverpit aan boord had. De haringvisserij heeft deze week weer enkele opmerkelijke resultaten op geleverd. Naast, de vangst van 1700 kis ten door de Abraham en de 1000 kisten van de Cornelia Maria kon de Oceaan IV Sch 120 Vrijdag in Scheveningen aan de markt verschijnen met circa 750 kisten Silverpit-haring. Voor het begin der volgende week kunnen van de trawlervloot aan de af slag in IJmuiden verwacht worden de Thorina IJm 33, Allan Water IJm 34, de Tzonne IJm 1, Eveline IJm 116. die op 10 Maart naar zee vertrokken zijn, als mede de Herman IJm 2, Gelria IJm 21 en Mary IJm 61. die 12 Maart als ver trekdatum hebben. Het grootste deel der drijfnetvissers, die zich van de haring-rage buiten het seizoen niets hebben aangetrokken, ligt nog' in Katwijk te wachten op mooier weer. Maar toch ziin zo hier en daar reeds de eerste sporen van een op han den zijnd nieuw seizoen te bespeuren. Enkele rederijen hebben al verschillen de vleten van dé nettenzolders laten halen om in de buitenlucht op te frissen en ergens hooi-t men al een enkele bikha mer, die de scheepshuid bewerkt om vast de plekken schoon te maken, die straks door de verfkwast zullen worden bestreken. Want over 2 maanden onge veer zullen de eerste schepen weer zee kiezen, zal de haring-race weer begin nen, nadat in de verschillende haring havens het feest van Vlaggetjesdag zal zijn gevierd. Behalve deze steen werd een loden koker ingemetseld, waarin zich een oorkonde bevindt, welke deze plech tigheid voor het verre nageslacht le vend zal houden. De tekst van deze oorkonde luidt: In naam der Allerheilig ste Drievuldigheid, Amen. Ter ere van de H. Patricius, aan wien anno 1399 in de buurtschap Santpoort door Heer Jan van Brederode een kapel werd toege wijd. In het jaar 1953 na de Menswor ding van O. H. Jesus Christus. In het 15e jaar na de kroning van Z. H. Paus Pius XII, In het 18e jaar na de bis schopswijding van Zijne Eminentie Joannes, Kardinaal Priester der H. Roomse Kerk, Aartsbisschop v. Utrecht, In het 18e jaar van het Herderschap van Zijne Hoogwaardige Excellentie Joannes Petrus Huibers, Bisschop van Haarlem, In het 5e jaar van de rege ring van Hare Majesteit Koningin Ju liana, de 19e Maart, werd deze steen plechtig gewijd en geplaatst door de Zeereerwaarde Heer Pastoor A. F. J. Goossens, vanaf de stichting der paro chie O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand anno 1932 Herder te Santpoort Funda nos in pace. Bouwt ons op in vrede. Zoals uit de oorkonde blijkt, werd in 1399 in de buurtschap Santpoort een kapel toegewijd aan de H. Patricius, welke kapel gedurende ongeveer 2 eeuwen heeft bestaan. In 1572 werd na melijk nog over deze kapel geschreven. Zeer waarschijnlijk is hij tijdens de Spaanse oorlog vêrwoest. Deze aan St. Patrick, de nationale Ierse Heilige, toe gewijde kapel is een van de redenen waarom ook dit nieuwe jeugdhuis aan hem werd toegewijd. Dat onder zijn voorspraak en door zijn voorbeeld het R.K. jeugdwerk in Santpoort een goede toekomst tege moet mag gaan. De Harddraverijvereniging Santpoort en Omstreken heeft haar gedachten weer laten gaan over de feestweek, die ook dit jaar als omkransing van de Sant- poortse kortebaan-draverij zal worden georganiseerd. De plannen zijn nog niet in een definitieve vorm gegoten en spe ciaal ten aanzien van één dag in de week wordt nog een slag om de arm gehouden, omdat hiervoor nog verdere contacten gelegd dienen te worden. Heeft dit ech ter het gewenste resultaat, dan zal er een noviteit in deze feestweek komen, die zeker de moeite waard zal zijn. De feestweek wordt gehouden van 4 tot en met 8 Augustus. Daarvan is de Dinsdag weer voor de traditionele ring- rijderij op de fiets, op het losse paard en met paard en tilbury gereserveerd, terwijl er naar gestreefd, terwijl er naar gestreefd wordt op Woensdag weer de wielerronde van Santpoort, die in vorige jaren veel belangstelling trok, te houden. Donderdags komt de kortebaandraverij, en zij, die zich de bult in de baan van vorig jaar nog herinneren, kunnen ge rust zijn. Van dat heuveltje zullen de dravers op de prima grasbaan dit jaar geen last hebben. De verpachting van het lunapark heeft inmiddels reeds plaats gevonden. Gezien het grote succes van vorig jaar, bestond hiervoor onder exploitanten grote lief hebberij en het aantal gegadigden was, mede door het wegvallen van een aantal kermissen in het Zuiden als gevolg van de watersnood, bijzonder groot. In het Paastournooi van de afd. Haar lem van de K.N.V.B. zullen in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede niet minder dan 169 elftallen in het veld komen. Helaas was een drietal lagere scholen te laat met de inschrijving. Deze scholen konden niet meer in het wedstrijdpro gramma worden opgenomen. De inschrijvingen zijn als volgt over de verschillenle afdelingen verdeeld. Afd. A 7 elftallen: Afd. B 18 elftallen; Afd. C 36 elftallen; Afd. D 44 elftallen en de laagste afdeling, afd. E, niet min der dan 64 elftallen. In afd. D en E wordt ook nog een verliezersafdeling ingesteld en zodoende zullen er voor de afwerking van het programma 223 wedstrijden nodig zijn. Het zal dus wel zeer van de weersom. standigheden afhangen of het program ma zonder enige stagnatie kan worden afgewerkt en tevens of er voldoende scheidsrechters zullen zijn. Men kan zich voor het leiden van wedstrijden alsnog schriftelijk melden bij de heer J. Krouwels, J. v. Galen straat 12, Haarlem. In Zandvoort heeft men in elk geval momenteel een tekort aan scheidsrech ters. Men kan zich daar melden bij de heer H. van Schie, Oosterparkstraat 65, Zandvoort. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 7.30 idem. 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.37 idem, 8.55 huis vrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot.pr. VARA: 10.20 arbeiders con tinubedrijven, 11.35 kamermuz., 12.00 gram.. 12.33 orgel. 13.00 nieuws, 13.20 dansmuz., 13.55 weekjournaal, 14.20 ge mengd koor, 14.45 boek, 15.00 Roemeens orkest, 15.30 Van de wieg tot het graf, 15.45 gram., 16.15 sport. 16.10 Radio Phil- harmonisch Orkest en solist, 17.15 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 lichte muziek. 18.50 draaiorgel, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19-30 causerie, 19.40 causerie, 19.55 causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 gram.. 20.15 Beuren Open! Dijken Dicht!, 22 00 soc. comm., 21.15 lichte muz., 22.40 hoorspel. 23.00 nieuws, 23.15 verzoekpro gramma. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 muz., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 symphonette-orkest, en solist, 8.55 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 10.00 kleu ters, 10.15 Metropole-orkest en solist, 10.50 Instrumentaal octet. 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 Prome. nade-orkest en soliste, 12.55 zonnewijzer, 13.0 nieuws, 13.20 lunchconcert, 13.50 gram.. 14.00 boek. 14.10 jeugd. 14.20 En gelse les, 14.40 amateursprogr., 15.15 kro niek letteren en kunsten, 15.55 Residen tie Orkest en solisten. 16.30 schoonheid van Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 lichte muz., 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 lichte muz., 18.40 regeringsuitz., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.20 parlements- overz., 19.30 gram.. 20.00 Lichtbaken, ZATERDAG 20.15 Beurzen open Dijken dicht, 22.00 hoorspel, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 Radio Philh. Or kest en soliste. ENGELAND. BBC. Home Service, 330 m.: 15.00 arbeidersorkest, 15.30 gevar muz., 16.00 orkest, 19.30 gev. muziek. BBC, light progr., 1500 en 247 m,: 12.00 orkest, 13.15 lichte muz.. 14.15 klass. muz.. 15.00 lichte muz., 14.45 volksmuz., 16.15 militair orkest, 18.00 lichte muz., 19.00 jazzmuz., 21.30 muz. voor iedereen, 23.15 amusem.muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 gev. muz.. 13.25 lichte mu ziek, 14.00 gev. muz,, 15.00 volksmuz,. 18.00 lichte muz., 20.0 operettemuz., 22.10 Philh. Orkest, 22.40 dansmuz., 0.15 dans muz., 1.00 gev. muz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 orkest, 14.17 concert. 16.35 Franse volksmuz., 20.00 lichte muz. BELGIË, 324 m.: 11.45 klass. muz., 13.15 klass. muz., 14.00 hoornkwartet, 14.30 hoomkwartet, 16.00 gev. muz., 16.50 En gelse les, 17.30 strijkkwartet. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz.. 18.30 accordeon- muz., 19.00 chansons, 20.30 chansons. 22.15 jazzmuz. ENGELAND, BBC, European Service Uitzendingen voor Nederland. 224, 49 42 en 31 m.: 17.00 Engelse les voor be ginnelingen. 224, 49 en 42 m.22.00 Nieuws. Spiegel van de week. Sport journaal. JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Haarlem - Tel. 13004 Zowel in de parochie van St. Joseph in Velsen-Noord als ip de paterskerk te IJmuiden-Oost is Donderdagavond 9 uur een plechtige H. Mis opgedragen speciaal ten gerieve van hen, die 's mor gens niet naar de kerk konden komen. In Velsen-Noord zou oorspronkelijk een K.A.B.-avond zijn met als spreker rector Kraakman. De vergadering werd afgelast, maar de spreker werd de pre dicant onder deze Avondmis. Volgens schatting hebben hier een 450 mannen en 325 vrouwen de H. Mis bijgewoond, van wie er ongeveer 125 ter H. Tafel naderden. Men had in Velsen-Noord in verband met het feest van de Patroon van de kerk een bijzonder cachet aan deze H. Mis kunnengeven, in IJmuiden- Oost was het een door de weekse dag zonder meer met alleen ter ere van St. Joseph een gezongen H. Mis. Maar ook hier bleek het grote nut van een Avond mis, ondanks tal van remmende facto ren, De kerk was zeker half vol, onder wie verschillende huismoeders, die 's morgens hun werk nu niet in de steek behoefden te laten. Hoewel deze H. Mis bedoeld was voor alle continu- arbeiders uit de verschillende parochies ten Zuiden van het kanaal, zag men er echter bijna uitsluitend eigen paro chianen. Daar komt nog bü, dat het tijdstip van 9 uur wel was afgestemd op ploegendienst bij de Hoogovens, maar niet op die van sluizen en pont. P.E.N., spoorwegen en papierfabriek. Vandaag wordt een nieuwe logger in IJmuiden verwacht, de „De Vrouwe Anna" KW 52, welke het vorig jaar 17 September van de scheepswerf „De Industrie" van de firma Boot in Alphen aan de Rijn te wa ter werd gelaten. Woensdagmorgen is de logger naar Rotterdam gesleept, omdat te grote diepgang verbood de weg binnendoor op eigen kracht te maken. Don<Jerdag was het proefvaren voor de scheepsbouwers en vanmorgen om half tien zou het schip uit de Parkhaven van Rotterdam naar IJmui den vertrekken voor zijn officiële proef vaart. Tijdens deze reis zal de overdracht plaats vinden van het schip aan zijn eige naar, de heer C. Guyt uit Katwijk aan Zee. De voetballiefhebbers ln Haarlem zullen dit weekend niet van voetbal verstoken blijven al staat de competitie van de K.N.V.B. practisch stil. Een oude bekende komt n.l. bij E.D.O. op bezoek. Zaterdagmiddag om vijf uut speelt E.D.O een vriendschappelijke wedstrijd tegen Volendam. Het elftal van de gastheren, waarin de oud-Haar lem speler Jan Laan wordt opgesteld, ziet er als volgt uit: doel: v. d. Berg; achter: Walther en Bax; midden: Laan, Schijvenaar en Snijders; voor; Plaisier, Mul, Roodselaar, Koning en Prins. 43. Klappertandend komt het hoofd van de oude krijger weer boven het water uit. Reeds verscheidene malen is hij in het ijskoudedonkere water ondergedoken, doch tot nu toe onverrichterzake. „Wel?" vraagt Tsacha gespannen. „Hebt gij thans meer geluk gehad?" De man in het water kan nauwelijks spreken, zozeer heeft de koude hem bevangen. „Ik heb de kar gevondenheer," stamelt hij. „En het zwaard," valt Tsacha hem in de rede. „Hebt gij het zwaard?" „Nog niet heer, mijn adem is niet onbeperkt als de steppenwind. Ik kan niet langer dan enkele minuten onder blijven!" Tsacha sist minachtend. „O, gij zoon van onmacht. Jammer niet gelijk een jakhals der steppe, maar duik opnieuw. Ditmaal moet ge het vinden." En nijdig geeft de Oosterling een ruk aan het touw, zodat de ander het evenwicht verliest en proestend onder de oppervlakte verdwijnt. Luchtbellen borrelen op. De oude krijger voelt zich wegzinken. Het ijskoude water dringt hem in neus en oren. Wild slaat hij met armen en benen om zich heen. Daar voelt hij de kar. Doch zijn handen glijden af op het glibberige wierdat zich op het hout heeft vastgezet. Eir?- delijk heeft hij iets te pakken. Het beweegt zachtjes en een ogenblik dreigt de schrik hem te bevangen. Maar dan beseft hij, dat het een wiel moet zijn, dat onder de druk van zijn handen is gaan draaien. Hij voelt de lange slierten waterplanten tegen zich aanzwaaienZoekend tast hij verder. De wagen moet ondersteboven in het water terecht gekomen zijn. Een van de kanten is geheel versplinterd. Met inspanning van zijn laatste krachten begint hij als een wanhopige aan de losse planken te rukken. En terwijl de oude krijger op de bodem van het meer Kuloch naar het zwaard van Tyrr zoekt, heeft een troep ruiters in allerijl het brandende Tyrfing verlaten. Aan het hoofd rijdt Eric. Voortdurend zet hij de ruiters, die allen gewapend zijn met bogen en speren, tot groter spoed aan. Doch voortdurend ook kwelt hem de vraag, of in deze adembeklemmende jacht Tsacha hem thans niet weer te vlug af zal zijn. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Bjj elke gelegenheid, die hU maar kon aangrypen, jaar in, jaar uit, heeft de frac tieleider van de Staatkundig-Gereformeerden, ds. Zandt, te kennen gegeven, dat de overheid haar taak verzuimt ten aanzien van de handhaving der Zondagsrust. Nu by de behandeling van het ontwerp voor een nieuwe Zondagswet, was de gelegenheid daar om eens breed de bezwaren der S.G.P. uit te meten. Ds. Zandt heeft daar, onverstoorbaar getuigend van zijn beginselen, gisteren in de Tweede Kamer terdege gebruik van gemaakt; vele afgevaardigden schaarden zich rond het spreekgestoelte om zyn rigoureuze opvattingen aan te horen. Spr. achtte het wetsontwerp verwer pelijk, omdat het elck wat wils wil geven. Het bedroefde hem, dat de rege ring in stede van de wet Gods de volks mening dient. Zij is dan nog wel niet zover gekomen als de anti-revolution- nairen, die zijn afgezakt tot het liberale standpunt, doch zij bedekt zich met een doorzichtig vijgeblad en heeft gelijk Pilatus ter verontschuldiging een was bekken laten aanrukken. Arm Neder land, waarin niet naar Gods gebod, doch „Toen de televisie dreigde te begin nen, is het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting met de K.N.V.B. overeengekomen internationale voetbal- wedstryden. onder bepaalde voorwaar den, te doen uitzenden. De eventueel te lijden schade, ln verband met het op stellen van de apparatuur enz. zou worden vergoed; tot uitzending zou niet worden overgegaan, indien het Stadion niet geheel zou zijn uitverkocht. Televisie-uitzending van de wedstrijd NederlandDenemarken werd echter plotseling door de K.N.V.B. geweigerd op grond van een geheel andere over weging, n.l. omdat de Nederlandse Te levisie Stichting niet bereid was f 500 te betalen „voor eventuele schade in de toekomst." Dit deelde prof. dr. J. B. Kors O.P. mede op een te Amsterdam gehouden persconferentie van de Tele visie Stichting. De Stichting staat op het standpunt, zo vervolgde hij, dat de K.N.V.B. geen recht heeft op vergoeding voor het uit zenden van een internationale voetbal wedstrijd. De Televisie Stichting kan men vergelijken met een publiciteits- orgaan; aan het doen uitzenden dus van een grote ontmoeting mag niets in de weg worden gelegd. De televisie heeft recht op een zelfde lijn gesteld te wor den als de radio, dé pers en de film. Het gaat de Stichting niet om de ge vraagde f 500, maar om het principe en dat geeft men niet prijs. Wèl zou men het op prijs stellen, indien de K.N.V.B. de Stichting zou „benaderen", want men heeft de hoop om tot een bevredigende oplossing van het geschil te geraken allerminst verloren. Doelstelling van de K.N.V.B. is: ons volk voetbal-minded te maken, zo vervolgde prof. Kors. Indien er geen televisie, geen radio en geen pers is, zal de bond dit ideaal nooit bereiken. Pers en radio hebben reeds veel gedaan, de televisie kan de belangstelling alleen nog maar groter maken, zeer ten voor dele van de K.N.V.B. Een internationale voetbalwedstrijd is een feest voor allen. Daarvan behoort dus geheel Nederland te profiteren. Spr. zou wei eens willen weten, hoe de houding van de leden van de voetbalbond is tegenover het afwij zende standpunt van hun bestuur. Met nadruk werd erop gewezen, dat bij het uitzenden van de wedstrijd Nederland- Zweden niet de voorwaarde is gesteld van het betalen van f 500; straks kan men ons wel duizend gulden of nog méér vragen. Prof. Kors besloot zijn betoog met de opmerking, dat het niet mogen uitzen den van internationale voetbalwedstrij den de ontwikkeling van de televisie in ons land in de weg staat. Aan de K.N. V.B. is thans het woord. Vragen van journalisten of de Televisie-Stichting bij een volgende interland-wedstrijd op nieuw om uitzending zal verzoeken, werden van bestuurszijde met 'n nadruk kelijk „ja" beantwoord. Maar men hoopt, dat vóór die tijd de beide bestu ren rond de groene tafel zijn geweest... Zaterdagmiddag om half vijf speelt een Kennemer Elftal tegen het Haar lemse elftal in het Sporrpark Schoo- nenberg te Velsen. Voor deze wedstrijden zijn de volgen de elftallen samengesteld: Kennemer Elftal: d: v. d. Wint (VSV); a: Lejeune (Kennemers) en Schoon aVSV), m: Westers (Stormvogels) Ha- zeveld (VSV) en Stijger (VSV): v: Snoek Jr. (Stormvogels) J. v. d. Sluys (Kennemers) Angenent (Stormvogels) en de Graaf (VSV). Haarlems elftal: d. Willemse (Haar lem): a: v. Rheenen en De Vos (RGH); m: Boerre, de Voogd (Haarlem) en v. d. Brink (RCH); v. Koster, de Wette (RCH) Corbeth (HFC) Jacob en Groe- neveld (Haarlem). naar de lusten en zinnen der mensen wordt gehandeld. De Zondag is een dag geworden, waarop schrikkelijk gezon digd wordt. Het is geen toeval, dat op deze zondedag de watersnoodramp over ons kwam. Ds. Zandt keurde het ten strengste af, dat treinen, trams en bussen op de Zondag blijven rijden en stootte zich in het bijzonder aan artikel 7 van het wetsontwerp, dat stelt dat plaatselijke verordeningen geen verbodsbepalingen omtrent sportbeoefening mogen in houden. Hoe durft de regering het aan aldus de ontheiliging van Gods gebod te beschermen. Een moeilijkheid zag spr, ook in het luiden van kerkklok ken, die de diensten in andere kerken verstoren. Wat ds. Zandt daarmee nu echter aan wijde, werd niet precies duidelijk. Een heel wat gematigder opvatting beluisterde men in de uiteenzetting van de heer Bruins Slot (AR), die ds. Zandt met de Heidelbergse Catechismus in de hand de vraag stelde hoe de regering dwingend zou kunnen worden op gelegd. dat de mensen naar de kerk moeten gaan, God aanroepen, enz, Z.i. raakt het de overheid in beginsel niet hoe de burger de Zondag wenst door te brengen. Geeft een regering wel voor schriften op dit terrein, dan komt zi.i in de private sfeer van de burger en gaat men in de richting van een totalitaire staat. Persoonlijk sterk geporteerd tot door brengen van de Zondag in kerk en ge zin was het voor deze anti-revolution- naire spreker verder toch nog maar de vraag of eenvoudige sportbeoefening zo veel meer de Zondagsrust zou verstoren dan de op sommige plaatsen gebruike lijke pantoffelparade of het rondlumme- len van de jeugd. Voor het positieve doel van zijn be toog nam de heer Bruins Slot als uit gangspunt: er bestaat een recht op Zon dagsrust, doch niet een recht op Zon dagslawaai. Er dient dan verder een compromis gevonden te worden tussen hetgeen behoorlijk en mogelijk is. Ten aanzien van het wetsontwerp was hij dan voorshands van mening, dat dit niet ver genoeg naar het „behoorlijke" toe was getrokken. Hij verklaarde zich dan ook tegen de ontheffingsmogelijkheden van de verbodsbepalingen inzake open bare vermakelijkheden. Voorts had hij bezwaren tegen het wetsartikel, dat on der de Zondag mede Nieuwjaar, Hemel vaart en Eerste Kerstdag verstaat: De Zondag komt voort uit de ordening Gods. de feestdagen uit vroomheid van de mensen. Een en ander maakte, dat spr. moei lijk veel enthousiasme voor het wets ontwerp vermocht op te brengen; hij achtte het zwakker dan het ontwerp- Ruys de Beerenbrouck. Hij hoopte, dat door amendementen verbeteringen zou den worden aangebracht; daarna zou den de anti-revolutionnairen hun hou ding bepalen. Minder gecompliceerd lag de Zondag (Van onze verslaggever) Gisteren hield de Nederlandse Ka tholieke Bond van Schoenwinkeliers zijn voorjaars-honds vergadering in het Carltonhotel te Amsterdam. Voorzitter C. de Jong opende de vergadering met een korte toespraak waarin hy memo reerde dat het ledenaantal niet groter is geworden, wel echter de inneriyke weerbaarheid van de leden individueel. Daar was het, zo zei hy, aan te danken, dat het Bondsbestuur een grote prijs- afbraak had weten te voorkomen. Wat de condities der fabrikanten betrof in hun ogen „beproefd" merkte hy op dat de Katholieke Bond met eigen condities is gekomen. De omzetbelas ting karakteriseerde de heer De Jong als een heffing die moet verdwijnen. En naar aanleiding van de Nationale Ramp gewaagde hy van de bijzonder grote offers die toen van de leden zijn gevraagd. Gedurende die periode is de omzet tot de helft teruggevallen. Sprekend over de activiteit van de Bond en zijn terugslag op de maat schappij, stelde spreker vast dat niet iedereen er het juiste begrip voor toont. Hij dringt zich niet op, bezet geen plaatsen die hem niet toekomen Hij werkt slechts voor zijn leden, en vervolgens voor allen die bij de betref fende branche betrokken zijn. En dit volgens de princiepen van onze christe lijke levensovertuiging, aldus de bonds voorzitter. De bondssecretaris mr. G. Remmen, deelde mee dat de instelling van het Bedrijfschap per 1 September In de namiddag sprak de heer Neefs over „Rechten en plichten in conven tie", een onderwerp van grote actuali teit, vooral met het oog op de proces sen die in dit verband onlangs zijn ge voerd en die tot uitspraken hebben geleid wélke de gehele branche van schoenwinkeliers ten zeerste interesse ren. voor de communisten, die. zoals men verwachten kon, een gans ander stand punt innamen. Zij beschouwden het wetsontwerp, naar de heer Haken ver klaarde, als een wapen in de hand van droogstoppels. Het dwingt de bevolking een levenshouding op, die zij reeds lang heeft afgewezen en is anti-democratisch, omdat het de politieke en culturele ac tiviteiten belemmert. De heer Stufkens, christen in de P.v.d.A., zei het verbijsterend te vin den, dat "de Zondag, postulaat van de christelijke kerk, zozeer door haar aanhangers omstreden wordt. Hij vond het dwaas de oud-Joodse opvat tingen omtrent de Sabbath, los ge maakt van hun grondslag, in het christendom binnen te smokkelen. De overheid past reserve in deze materie en hij kon zich dan ook aansluiten bij de considerans van het ontwerp, wel ke spreekt over het wegnemen van beletselen voor de viering van de Zon dag en verzekering van de openbare rust. Er is een compromis nodig en het deed hem genoegen, dat de rege ring dit aanvaard heeft. Het door anderen gewenste onderscheid tussen de Zondag en de feestdagen, welke hoogtepunten zijn in het kerkelijk jaar, bestreed de woordvoerder van de P.v.d.A„ maar om redenen van practische aard vond hij, dat Nieuw jaar en Goede Vrijdag niet onder de Zondagen dienden te worden begre pen, resp. voor de toepassing van de Advertentie GR HOUTSTR. 137 wet daarmee gelijkgesteld; Hemel vaartsdag daarentegen wel Bezwaren maakte de heer Stufkens tegen het feit, dat bij het vooroverleg wel de kerkgenootschappen, doch niet de buitenkerkelijken en ook de sport organisaties betrokken zijn geweest. Tenslotte hinderde het hem zeer, dat politieke optochten of bijeenkomsten voor één uur 's middags verboden wor den, maar niet b.v. bijeenkomsten van een schuttersgilde. Vanwaar deze dis criminatie ten opzichte van de politiek? Resumerend stelde spr. dat hij wel de proef met dit wetsontwerp wilde nemen, doch dan zou er op genoemde bedenkin gen toch een duidelijk antwoord dienen '.e komen. Mea ziet, het zijn telkens weer van elkaar verschillende opvattingen ge weest. welke bij dit ontwerp vertolkt zijn. Vandaag zou minister Beel op de heterogene instemmingen, afwijzingen, op- en aanmerkingen uit de Kamer ant woorden. van Sint op zyn eerste 000 leerlingen (Eigen telegram) Gisteren op de feestdag Joseph, heeft de H. Vader 0| audiëntie na z.yn ziekbed 400 van Italiaanse scholen ontvangen. De audiëntie vond plaats ln de grote zaai der Zegeningen boven het atrium van de Vaticaanse basiliek. De H. Vader werd door de menigte leerlingen cn enkele honderden andere pelgrims enthousiast toegejuicht. O.m. was aan wezig de Italiaanse minister van Onder- wijs en enkele andere hooggeplaatste regeringsautoriteiten. Nadat de H. Vader de zaal was bin nengetreden werd Hij, gezeten op een troon, toegesproken door een jeugdige leerling. Vervolgens sprak de H. Vader enige woorden, waarin hij het belang van een goed onderwijs, vooral in deze tijd onderstreepte. Zijn toespraak duur de ruim een half uur, de H. Vader sprak met een heldere, duidelijke stem. Ver volgens gaf hij de aanwezigen de Pau selijke zegen en verliet daarna onder luide toejuichingen de zaal. Van bevoegde Vaticaanse zijde is ver klaard: „De Heilige Vader heeft altijd groot vertrouwen gehad ln de tussen komst van de Heilige Maagd Maria, waar het gaat om de terugkeer van de we reld tot waarachtige vrede, gebaseerd op rechtvaardigheid, liefde en broederschap- Daarom is het zeer waarschijnlijk, dat hij de gelegenheid niet zal laten voorbij gaan alle katholieken op te roepen tot een tijdperk van buitengewoon gebed tot de Heilige Maagd, juist in een jaar, dat naar het oordeel van vele militaire deskundigen, zal behoren tot de moei lijkste jaren voor het behoud van de vrede. Het gebed der gelovigen moet dan gericht zijn op het verkrijgen van een ware en christelijke vrede. Er be staat geen enkele reden om aan te nemen dat het standpunt van het Vaticaan sinds deze verklaring, door een bevoegde pre laat gegeven, zou veranderd zijn, aldus meldt het K.N.P. In de St. Paulusabdij te Oosterhout ts Woensdag Dom Petrus Verberne op 78- jarige leeftijd overleden. De thans ontslapene was aanvankelijk, na voltooiing van zijn medische studies, werkzaam als officier van gezondheid in Indonesië, waar hij een belangrijk aandeel had in de pestbestriiding. Na zijn terugkeer in ons land was hij een der oprichters van de Alg. R.K. Officierenvereniging en van de R.K. Artsenvereniging. Als majoor trad hij op 49-jarige leeftijd in de orde van de Benedictijnen. Door zijn overlijden is het verdienstelijk leven van een bescheiden monnik afgesloten. Everglaz* imprimé' in geel, grij», groen en bleu, maten 36 t/m 46 5 m Dit is het ABC van Amsterdam Kalverstraat 45 -47 Utrecht Eindhoven Maastricht (Wébé)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9