VERHOUDING ENGE LAND-JOEGOSLAVIË Churchill noch Eden souden tegen de godsdienstvrijheid bedenkingen hebben geuit Kroesjtsjev volgt Malenkov op Hoogste Sovjet-leider thans alleen premier Moskou wil bemiddelen voor Britse burger gevangenen Vlaggetjesdag wordt in Mei te IJmuiden gehouden Los Angeles in fel atoom-licht Nederland dankt de wereld met radioprogramma's w HERINNERING AAN HIROSHIMA I Groeiend recht ORR Tito luncht zonder lijfwacht In Noord-Korea „De haring van bron tot bord Amerikaans vracht vliegtuig neergestort Tot hoofd en hart In 13 talen en 23 versies Kijk. de Sovjet-vredesduif7" Enige schepen in moeilijkheden Het weer Gesneuveld in Korea NIEUWE PARTIJSECRETARIS IN MOSKOU Watidelpier te IJmuiden gesloten Aflossing troepen op Nieuw-Guinea De week van LAS YEGAS Man door trein gegrepen Willem Ravelli verlaat het podium ZATERDAG 21 MAART 1953 76ste JAARGANG No. 25638 WINPJUCKETS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, t 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Vriendschap zonder verdrag Het vijfdaags bezoek van President Tito van Joegoslavië aan de Britse hoofdstad is ten einde. Om 12 uur is hij met zijn gezelschap vertrokken van de Westminster- pier en heeft hij met het Joegoslavische schip „Galeb" de terugreis naar zijn land aanvaard. Tot Malta zal hy door eenheden van de Britse vloot worden geëscor teerd. Het is tijdens dit bezoek niet zoals verwacht werd gekomen tot een Brits- Joegoslavisch vriendschapsverdrag. „De informele vriendschapsbanden tussen En geland en Joegoslavië zijn hecht genoeg," verklaarde de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popovitch, gistermiddag tijdens een persconferentie. zoek van Tito aan Londen is tenslotte een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard dat het bezoek er toe heeft bijgedragen het nauwe begrip tussen de beide regeringen meer te ontwikkelen en de vriendschap tussen beide landen te verstevigen. Beide regeringen zijn er van overtuigd, aldus het communiqué, dat deze banden van blijvende aard zijn. Nadat vervolgens tal van gemeenschappelijke zienswijzen betreffende internationaal - politieke vraagstukken zijn geconstateerd, wordt medegedeeld dat beide lanlen hebben verklaard gemeenschappelijk belang te hebben bij verzet tegen agressie en bij het handhaven van de nationale onaf hankelijkheid. De beide landen zijn het er over eens dat in geval van agressie in Europa het hieruit voortvloeiende conflict nauwe lijks van een plaatselijk karakter kan blijven. In diplomatieke kringen te Londen is meegedeeld dat het communiqué over de BritsJoegoslavische bespre kingen te Londen voor het eerst open lijk steun geeft aan de reeds lang in Britse kringen heersende opvatting dat een door de Russen op touw gezette aanval tegen Joegoslavië een algemene oorlog zal betekenen. Popovitch sprak de hoop uit, dat nu Stalin dood is, de betrekkingen met de Sovjet-Unie normaler zullen worden. Over de kwestie van Triëst deelde hij mede, dat zijn land bereid is hierover op hoger niveau dan voorheen met Ita lië te spreken. „Indien de Italiaanse re gering evenveel begrip toont als de Joe goslavische, kan het probleem worden opgelost", aldus de minister. Over een eventueel bezoek van Tito aan de Ver enigde Staten zeide Popovitch, dat dit van de Verenigde Staten afhangt, maar dat Tito er geen bezwaar tegen heeft. Hij deelde nog mee, dat de Joegosla vische regering van oordeel is, dat het nuttiger is dat Joegoslavië buiten het Atlantisch Pact blijft. Op vragen betreffende de godsdienst vrijheid in zijn land, deelde de minis ter mee, dat noch Churchill, noch Eden daar bedenkingen tegen hadden gemaakt Alle gevraagde inlichtingen waren de ministers verschaft. Hij hoopte op een spoedige regeling van de betrekkingen tussen Kerk en Staat. Intussen had de maarschalk zelf een bezoek gebracht aan de historische Hampton Court, het paleis van koning Hendrik de Achtste. Vervolgens be gaf hij zich naar Windsor Castle, het buitenverblijf van koningin Elizabeth de Tweede. Later gebruikte Tito met leiders van de Labourpartij de lunch in het parlementsgebouw te Londen Hier was hij voor het eerst zonder de sterke bewaking die hem tot dat tijdstip steeds had omringd. Op het terrein van het parlementsgebouw is het namelijk verboden wapens te dra gen. Bij deze gelegenheid is o.a. de kwestie van een eventueel toetreden van de Joegoslavische communistische partij tot de socialistische internatio nale ter sprake gebracht. 's Avonds gaf Tito een grote recep tie in de Joegoslavische ambassade te Londen, waar hij o.m. de Italiaanse ambassadeur Brosio ontmoette. Aan het einde van het vijfdaagse be- De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen 18 Maart in Korea zijn gesneuveld: de 25-jarige kapitein B. J. T Kamevaar, legernummer 27.08.27.007, ongehuwd, afkomstig uit Arnhem; de 27-jarige soldaat eerste klasse E. Men- sink, legernummer 25.08.05.063, onge huwd. afkomstig uit Enschede en de 23- jarige soldaat J. te Kamp. legernummer 30.02.04.161, eveneens ongehuwd en af komstig uit Nijmegen. Zij rusten in vrede. Italië. De politie in Rome heeft gisteren 50 studenten aangehouden, om dat zij, op de dag van de vijfde ver jaardag van de driemogendheden-over- eenkomst inzake Triëst, gedemonstreerd hadden en geroepen dat de omstreden stad aan Italië teruggegeven moet wor den, zoals vijf jaar geleden werd afge sproken. Dfs nieuwe Premier van de Sovjet-Unie, Georgi Malenkov, is blijkens mede delingen van Radio-Moskou van gisteravond op eigen verzoek ontheven van de functie van eerste secretaris der communistische party in de Sovjet-Unie. Dit besluit werd een week geleden genomen, op 14 Maart, door het voltallige centrale comité der partij. Als opvolger van Malenkov is benoemd Nikita Kroesjtsjev. Uit de berichten van Radio-Moskou blijkt verder, dat het centrale comité van de communistische partij 'n de Sovjet-Unie een geheel nieuw secretariaat heeft ge kozen, dat bestaat uit vijf leden, m.n. N. S. Kroesjtsjev, M. A. Suslov, P. N. Pos- pelov, N. N. Shatalin en S. D. Ignatiev. Het aantal leden werd daarmee van tien teruggebracht tot vijf. Door deze reor ganisatie wordt voor de eerste maal sedert Sta lin aan de macht kwam het hoog ste gezag in de Sovjet-Unie uit geoefend door een man, die geen lid is van bet partij-secre tariaat. Stalin was secretaris van 1922 tot aan zijn dood. Pas in 1941, kort voor de invasie, werd hij premier. Als Malenkov de hoogste Russische NIKITA KROESJTSJEV In antwoord op een vele malen her haald verzoek van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken over de vrij lating van Britse burgergevangenen in Korea, heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken. Molotov. zijn Brit se ambtgenoot Eden nu in een nota doen weten, dat de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken de kwestie zal opnemen met de volksde- mocratische republiek Korea en ook de nodige maatregelen zal nemen ten ein de voor deze kwestie een positieve op lossing te vinden. Het Britse verzoek betreft de vrijla ting van een negental Britse onderda nen en een Ierse missionaris, die zich sedert Juni 1950 in Noord-Koreaanse gevangenschap bevinden. Onder de Britten bevinden zich Vyvyan Holt, voormalig gezant in Zuid-Korea, twee leden van zijn staf in Seoel, de Angli caanse bisschop van Korea en twee ka tholieke geestelijken. Het laatste verzoek van Engeland aan Moskou om in deze kwestie bij de Noord-Koreaanse regering te willen be middelen werd op 17 Januari verzon den. Toen Eden het antwoord van Molo tov Dinsdag had ontvangen, is hij Don derdag de Sovjet-zaakgelastigde in Londen gaan bedanken voor dit „gebaar van goede wil". Door het Russische gebaar kwam on middellijk de kwestie aan de orde of soortgelijke verzoeken ingediend zou den kunnen worden voor Amerikaanse burgers, die zich op Korea in commu nistische gevangenschap bevinden. Ver- ">i Pr 4» Vrijdagavond heeft het Comité Vlag getjesdag IJmuiden vergaderd met af gevaardigden van plaatselijke verenigin gen over de mogelijkheden, ook dit jaar op Vlaggetjesdag een grootse optocht te houden. Vlaggetjesdag zal dit jaar Waarschijnlijk vallen op 16 of 23 Mei. Wij willen, aldus de voorzitter van het comité, de heer J. G. Kolkman, een optocht met een symbolisch karakter, die tegelijk een boodschap brengt. En als motief voor deze optocht wordt ge dacht: De haring van bron tot bord, an ders gezegd, van de zee tot optafel. Uiervan kan dan de uitvoering in on derdelen aan de verenigingen worden overgelaten, waarbij iedere vereniging een bepaald onderdeel zal verzorgen. Als suggesties bracht het comité het volgende schema ter tafel: 1. Vlagge tjesdag de zee Neptunus; 2. Vis serij school. De opleiding van jonge vis sers; 3. Scheepmakerlj; 4. Kuiperij; 5. Boetsters op een wantwagen; 6. Oud schip met W. Beukelszoon; 7. Groep vissers en vissersvrouwen: 8. Moderne logger; 9. Het halen van de vleet: 10. Verwerking (kaken, warren, kuipen); U. Haring maatjes: 12 jonge meisjes. Volle: 12 forse kerels; 12. Haring-jagerij: 13. Bedrijfsschapsprijs voor de best ver- 2orgde haring en vis; 14. Koninginne- haring (sjees); 15. Rokerijen; 16. Inleg- gerijen; 17. Conserven; 18. Export; 19. Detailhandel, b.v. fraaie haringwagen. Staande de vergadering verklaarde het comité zich bereid de deelnemende Verenigingen ter zijde te staan met ad viezen om te bemiddelen voor het ver krijgen van bedrijfsmateriaal. Alle deelnemende verenigingen krij- Een een blijvend aandenken, terwijl bo vendien voor de best verzorgde groepen Prijzen beschikbaar zullen worden ge steld. De jury wordt ook nu weer ge vormd door de heren J. J. Bolland, P- C. Grimbergen en H. G. F. Smakman. Voor een kleine tractatie voor de deel nemende kinderen zal worden gezorgd. Aan de besturen van de verenigingen zullen deze suggesties thans nog eens schriftelijk ter kennis worden ge bracht, waarbij hun gevraagd zal wor den zich vóór 1 April uit te spreken of zij meedoen, welke groep zij zullen verzorgen en als zij uit de suggesties geen keus kunnen maken, dan kunnen zij zelf nog met andere ideeën komen. Bij Centerville in de Amerikaanse staat Californië is gisteravond een vier motorig Amerikaans transportvliegtuig neergestort. Het toestel raakte bij een landingspoging een heuveltop, waarna het in brand vloog. Aan boord bevon den zich 35 personen, 30 militairen en 5 burgers. Ziekenauto's, die snel ter plaatse waren, konden een aantal zwaar gewonden opnemen, doch op weg naar het ziekenhuis zyn verschillende van hen overleden. Hel is dikwijls veel erger het leed I van anderen te voelen dan eigen leed te dragen. der vroegen Britse waarnemers zich af of het Russische optreden de inleiding zou kunnen vormen voor een actie van de Noord Koreaanse en Chinese com munisten tot regeling van de laatste kwestie, welke een Koreaans bestand in de weg staat de uitwisseling van dc '"gevangenen. In tegenstelling tot berichten, welke in andere bladen zijn verschenen, deelt men ons mede, dat het voorlopig ook op Zon dagen verboden zal zijn zich in IJmui den op de Zuidpier in zee te bevinden. Voor vele hengelaars, die tijdens het ge sloten seizoen hier hun snoeren uitwer pen, betekent dit een grote tegenvaller Men schat, dat de werkzaamheden enige maanden in beslag zullen nemen. leider en opvolger van Stalin blijft en er is niets in de mededeling van Radio-Moskou dat op het tegendeel wijst betekent dit dat hij de Sovjet-Unie alleen als Premier zal besturen. De eerste wijziging in de samenstel ling van het secretariaat van het cen trale comité werd bij besluit van 6 Maart 24 uur na het heengaan van Stalin door de nieuwe regering van Malenkov aangebracht. Op grond van dat besluit werden vier der jongste leden Brezhev, Ignatov, Pegov en Po- nomarenko overgeplaatst en vervan gen door drie andere Russen Igna tiev, Pospelov en Shatalin. Op grond van datzelfde besluit werd Kroesjtsjev ontheven van zijn functie als leider van het plaatselijk partijcomité te Moskou teneinde hem in staat te stellen zich te concentreren op zijn arbeid in het centrale comité van de communistische partij der Sovjet-Unie. In October had de partij tijdens haar 19e congres een uitgebreid secretariaat van het centrale comité gekozen, dat uit tien leden onder wie Stalin, Malenkov, Kroesjtsjev en Suslov bestond Kroesjtsjev is een der naaste mede werkers van Malenkov. Sinds het laat ste partijcongres in October is hij sterk op de voorgrond getreden. Hy criti- scerde op het congres vooraanstaande partijleden wegens verwaarlozing van het ideologische werk. Zijn rapport over versterking van de partijdiscipline werd door het congres aangenomen. Enige dagen geleden heeft het Indo nesische persbureau Antara het bericht verspreid, dat de Nederlandse regering 26 vliegtuigen gecharterd heeft voor het vervoeren van Nederlandse troepen naar Nieuw-Guinea. Desgevraagd heeft het ministerie van Marine hierover me degedeeld, dat het hier de normale af lossing van mariniers betreft, die om de anderhalf jaar geschiedt. Van een versterking van het troepencontingent, zoals gesuggereerd zou zijn, is dan ook zeker geen sprake. Dinsdagmorgen bij zonsopgang werd de lucht boven Los Angeles plotseling door een fel schijnsel verlicht, toen ruim 450 km. verder in de woestijn van Las Vegas, gelegen in de Westelijke Amerikaanse staat Nevada, een atoomexplosie plaatsvond. Links op bovenstaande foto ziet men het silhouet van het stadhuis van Los Angeles. De vier foto's rechts tonen aan wat er gebeurde met een huis, dat op 1 km. afstand stond van de plek, waar de ontploffing plaats vond. De foto's werden gemaakt met een automatische camera, die met een vijf centimeter dikke loden laag was bedekt. Achtereenvolgens ziet men (van boven naar bene den), hoe het huis door de explosie werd aangetast: 1) Het huis begint te bran den; 2) De muren scheuren open; 3) Het dak raakt los en 4) De verkoolde voor gevel stort in. De serie van vier foto's werd in totaal in 11/3 seconde gemaakt bij het licht van de explosie zelf. In het buitenlands weekoverzicht wordt com- mentaar geleverd op het experiment van Las Vegas. Aan de bevolkingen van drie cn twintig landen die in de hulpverlening aan Nederland een bijzonder groot aan deel hebben gehad, zal de Nederlandse regering haar erkentelijkheid betuigen in de vorm van een speciaal dankpro- gramma, vervaardigd door Radio Neder land Wereldomroep. Dit programma, in dertien talen en drie en twintig versies vastgelegd op gramofoonplaten, zal via onze diplomatieke vertegenwoordigers aan de omroepen in die landen ter uit zending worden aangeboden. Het programma is gebaseerd enerzijds op de gedachte, uitgedrukt door Konin gin Juliana, in de woorden: „Waar leed is, is zegen nabij", zegen, die Nederland heeft ondervonden in zijn eigen eensge zindheid en in de mensenliefde betoond door de gehele wereld, anderzijds op de verrassende ervaring dat door deze ramp een moment de mogelijkheid van een eensgezind Europa, ja zelfs van „een wereld" doorgeschemerd heeft. Het gedeelte waarin de dankbaarheid van Nederland tot uitdrukking wordt gebracht, wordt uitsluitend door Neder landers gesproken, zelfs in de voor ons zo moeilijke Finse taal. Enkele flitsen van reportages uit de rampdagen zijn in de tekst opge nomen. In een slotwoord brengt H.M. Koningin Juliana aan de verschillen de landen dank namens het gehele at u dadelijk zien zult komt precies overeen met wat de overlevenden in 1945 in Hiroshima te zien kregen", zei een stem door een luidspreker, enkele ogenblikken voor Dinsdagmorgen in de woestijn van Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada, een atoomexplo sie plaats vond. Nog nooit sinds het gebeurde in Japan zijn mensen van zo dichtbij getuige geweest van een der gelijke ontploffing. In Hiroshima werden 260.000 personen gedood en 163.00P mensen gewond. 63.000 gebouwen werden geheel vernie tigd. Al die onbeschrijfelijke ellende werd in een fractie van een seconde aangericht. In een Kort geleden versche nen boek dat deze dag van gramschap beschrijft, „Atom Bomb No. 1", komt de volgende passage voor over het afschuwelijke ogenblik: „Plotseling verscheen er boven het centrum van de stad een fel lichtschijnsel. De mensen staken hun vingers in hun oren, deden hun ogen dicht en lieten zich op de grond vallen. De explosie veroorzaakte een aardbeving en een stormwind. Het was alsof de hele wereld uit elkaar gespat was. De hitte was duizend maai krachtiger dan die van de zon. Stalen telefoonpalen wer den verwrongen. De hele stad stond in vlammen. De ge wonden riepen om water, maar dat was er niet." Deze week is de wereld weer eens aan Hiroshima her innerd. De duizend Amerikaanse soldaten, die op een af stand van drie kilometer in loopgraven Dinsdagochtend de explosie gadesloegen, waren uiteraard dusdanig bevei ligd dat zij geen letsel konden oplopen. Maar de gevolgen voor menselijke slachtoffers werden nagegaan aan levens grote aangeklede poppen, die in twee vlak bij de plaats van de ontploffing gebouwde huizen waren opgesteld. Het ene huis stond op ruim 2 km., het andere slechts op 1 km. af stand. De poppen zaten in pratende houding aan tafel in de Woonkamers van de huizen, zij „sliepen" boven, of stonden dicht tegen elkaar gedrukt in de kelders. Amerikaanse journalisten, die de „wassenbeeldentheaters" vóór de explo sie bezichtigden, kwamen diep onder de indruk van deze navrante groepen, die mensen van vlees en bloed moesten symboliseren. En toen eindelijk de paddenstoelvormige wolk verscheen gingen hun gedachten uit naar die poppen die personen hadden kunnen zijn. Vijf en dertig minuten na de slag kon men constateren hoe het huis dat het dichtst bij de plek van de explosie was opgesteld, volkomen ver woest was. De andere woning was er wat beter af gekomen. Auto's, die vlak bij het eerste huis gestaan hadden lagen omver en stonden in brand. Het effect van deze ontploffing schijnt te vergelijken te zijn met dat van een schot van het nieuwe Amerikaanse atoomkanon. De proefneming heeft twee doeleinden gehad: Men wilde constateren hoe men met een dergelijk atoom wapen een aanvallend leger op korte afstand onschadelijk zou kunnen maken. Voorts wilde men nagaan na hoeveel tijd de eigen infanterie het bestookte gebied zou kunnen betreden. Het experiment van Dinsdag heeft weer eens de aandacht gevestigd op de kwestie van de atoomoorlog. Een probleem dat de laatste weken in onze krant uitvoerig behandeld werd, in een serie artikelen van Pierre Frederix. De uit werking van de explosie in Nevada was te vergelijken met die van Hiroshima en Frederix heeft in een van zijn artikelen betoogd dat dit effect voor tactisch gebruik het maximum is. In een gebied met een straal van vijf kilo meter werden in Hiroshima alle stenen gebouwen vernield. De schrijver stelt dan vast dat vijandelijke hoofdkwartie ren, bases van jachtvliegtuigen en troepenconcentraties, met CandidoMilaan atoomprojectielen van dergelijke kracht bestookt zouden kunnen worden. Naar aanleiding van de proefnemingen in Nevada en elders maakt Frederix bovendien nog een Opmerking die het overdenken waard is. „Vele Amerikaanse soldaten", zegt hij, „hebben gezien wat nog geen enkele Franse, Ita liaanse. Belgische of Deense soldaat aanschouwd heeft: zij hebben op enkele kilometers afstand tactische atoomwape nen zien exploideren." Zij weten wat ze in een dergelijke sitiuatie in oorlogstijd moeten doen. Maar Amerika houut de atoomontdekkingen, zelfs voor de bondgenoten in de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, geheim. De geal lieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Ridgway, heeft omdat hij Amerikaan is verstand van atoom wapenen; maar hij mag zijn naaste medewerkers, de maar schalken Montgomery en Juin, omdat zij géén Amerika nen zijn niet inlichten Hetgeen uiteraard een merk waardige en gevaarlijke situatie schept. Intussen is juist dezer dagen bekend geworden dat een groep Amerikaanse atoomgeleerden, na een grondig onderzoek, president Eisen hower hebben verteld dat de Sovjet-Unie ongeveer 150 atoombommen heeft en zevenhonderd grote bommenwer pers, die deze atoombommen zouden kunnen vervoeren. Voorts zeiden zij dat over een jaar of twee de Russen een vernietigende aanval zouden kunnen ondernemen op de grote Amerikaanse steden, waartegen Amerika zich niet doelmatig zou kunnen verdedigen. De Sovjet-Unie heeft sinds korte tijd een nieuwe rege ring. De Russische premier, Malenkov, heeft de laatste da gen herhaaldelijk uiting gegeven aan zijn „vredelievende bedoelingen." Natuurlijk koestert men in het Westen de vurige hoop dat het oorlogsgevaar minder groot zal wor den, nu Stalin is heengegaan. Maar het is voorlopig veiliger met deze mogelijkheid geen rekening te houden. Nederlandse volk. Deze boodschap werd door Hare Majesteit gesproken in het Engels, Frans, Duits en Neder lands, terwijl de Koningin de slotzin: „Wij zullen wat gij voor ons deed steeds indachtig blijven", ook in alle andere talen persoonlijk heeft uitge sproken. Het programma duurt ongeveer twin tig minuten. Het wordt ingeleid door een Valeriuslied en besloten met het Wilhelmus en het volkslied van het be trokken land. Het 7032 brt. metende Panamese schip „Marinucci", dat de geredden aan boord heeft van het Belgische schip „Liège", waarmee het Woensdagavond in aanva ring is gekomen, is in de omgeving van Walsoorden op de Westerschelde aan de grond gelopen. Het schip was na het zinken van de „Liège" voor anker ge gaan. Toen het Vrijdagochtend het anker wiide lichten, is de Panamees, die tengevolge van de aanvaring aan de voorzijde is beschadigd, vastgelopen. Twee sleepboten hebben de „Marinuc ci" inmiddels vlot getrokken. Het schip is thans oor anker gegaan en wacht op een certificaat van zeewaardigheid- Het Duitse s.s. „Johanna" heeft ge seind dat het in aanvaring is geweest met het Turkse s.s- „Cuma". De kapi tein van de „Cuma" bevindt zich aan boord van de „Johanna". Er bleek geen hulo nodig te zijn. Het Portugese s.s. „Pero de Alen- quer" (2593 ton) is hedenochtend vroeg gestrand bij het lichtschip Ame.and. Het schip verzocht om sleepboothulp. De „Pero de Alenquer" is eigendom van de Cia. de Nav. Carregadores Acorea- nos te Ponta Delgada. Op een onbewaakte overweg onder Weesperkarspel in de spoorlijn Amster damUtrecht is Vrijdagmiddag de 41- jarige schilder J. de B. uit Duiven- drecht door een trein gegrepen en tien tallen meters meegesleurd. De man pas seerde met de fiets aan de hand de spoorbaan. Door de mist had hij de trein r.iet opgemerkt. Evenmin had hij de waarschuwingen gehoord van een kran- tenbezorgster. Met ernstige verwondin gen is het slachtoffer in het O. L. V. gasthuis opgenomen. Het treinverkeer had twintig minuten vertraging. Willem Ravelli heeft het besluit ge nomen, na de lopende verbintenissen in dit seizoen zijn carrière als zanger te beëindigen. Het zal dus tevens de laat ste maal zijn, dat hij o.a. de Christus figuur in de Passionen van Bach ver tolkt. Advertentie Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking en hier era daar nachtvorst. Later op de dag overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tus sen Noord-Oost en Oost. Hogere middagtemperaturen. Zondag: Zon: 6.3918.56. Maan: 10.12—3.17. Maandag: Zon: 6.3718.58. Moan: 11.20—3.59. (Van een bijzondere medewerker) n verband met de vele vragen, die ons regelmatig bereiken, leek het ons dienstig enkele punten uit de wacht geld- en werkloosheidsverzekering te be handelen. Ons klappertje over de Werk loosheidswet namelijk is langzamerhand een klapper geworden, een boekwerk van bijna 300 pagina's- En de dossiers van de behandelde en in behandeling zijnde gevallen vullen reeds verschei dene laden in de archiefkast. Zelden is er een wet tot stand gekomen, die op zo korte termijn, zovele aanvullingen be hoefde, zoveel aparte regelingen, zoveel afzonderlijke bepalingen, als juist de werkloosheidswet. De districtsbureau^ van het G.A.K. kunnen er van meepra ten, maar ook onze vakbondsbestuurders en leiders van de rechtskundige advies bureau^, maar meer nog de mensen, die rechtstreeks belang hebben bij de uit voering van deze wet, de werkioos wor dende arbeiders. Het gemakkelijkste wat we nu kunnen doen is: critiek leveren, en dus maar voor de vuist weg beweren, dat er niets van deugt. Inmiddels genieten toch reeds tien duizenden de voordelen van deze wet en ervaren, dat weer een belangrijk stuk is toegevoegd aan hun rechts- cn be staanszekerheid. Van de andere kant wordt ook ondervonden, dat gepoogd wordt misbruik van deze wet te maken. Dit is menselijk en begrijpelijk, maar daarom nog niet goed te keuren. In een uitzonderlijk geval zal het wel eens kunnen voorkomen, dat een ijsco-venter, die een gedeelte van het jaar een zeer hoog weekloon had, kans ziet voor de rest van het jaar met nietsdoen aan de kost te komen. Het spreekt vanzelf, dat men, om dergelijke ongunstige uitzonde ringen, heel de brede laag van de bona fide werklozen niet de dupe kan laten worden. Het belangrijkste is, dat in pe rioden. waarin een arbeider tengevolge van oorzaken, die buiten zijn wil en buiten zijn schuld liggen, geen diensten aan de gemeenschap, door middel van zijn arbeid kan bewijzen, toch in staat is, zijn materiële plichten tegenover zijn ge zin en tegenover zichzelf te blijven ver vullen. In deze zin. geven we reeds twee voorwaarden aan. waaronder iemand voor werkloosheidsuitkering in aanmer king komt. (Vervolg op pag. 5)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1