Nederlands Elftal moet tegen Zwitsers belofte inlossen HOMONIEMENRAADSEL Het spoor van het zwaardL 1 DE OPSTELLINGEN UIT DE GLORIEJAREN VAN HET NEDERLANDS ELFTAL f SCHEEPVAARTBERICHTEN VERSTERKTE VERDEDIGING, MAAR DE MIDDENLINIE. Derde sege in successie op België (2—3) Stilstand in dalende lijn van spelpeil? m J "M J J ZATERDAG 21 MAART 1953 PAGINA 4 Odenthal speelt morgen niet Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Damrubriek Om damkampioenschap van Nederland K. Schaakrubriek Voorlopig Nederlands jeugdelftal Rijvers, grote man van St. Etienne Mislukte recordpoging van de H.D.Z. T afeltenniskampioenschap Nederland verliest eerste wedstrijden Hockey-programma Liturgische weekkalender N._ Korfbal-programma MARKTBERICHTEN (Van onze sportredacteur) De enige vraag, die de duizenden enthousiaste liefhebbers van voetbal morgen in het Olympisch Stadion zal bezighouden, is in enkele simpele woorden samen te vatten. Zal het eindelijk eens een overwinning worden? Morgen immers is de eerste „echte" landenwedstrijd van dit jaar, de ont moeting tussen Nederland en Zwitserland. De wedstrijd tegen Denemarken kon en mocht men niet anders zien wij hebben dat bij die gelegenheid ook duidelijk laten uitkomen als een oefenwedstrijd. Een eerste gelegen heid tot selectie voor de nieuwe Keuzecommissie. Met een zekere lank moedigheid is de wedstrijd tegen de Denen becritiseerd. En ge weet ons oor deel: alle bijzondere omstandigheden in aanmerking genomen, niet onver dienstelijk. Een deel van de beloften, die het spel van de Nederlanders in hield, zal echter morgen, doch op zijn minst over drie weken tegen België, enigszins moeten worden ingelost. Dan alleen immers is het gerechtvaardigd enig optimisme voor de meest nabije toekomst te mogen koesteren. Onmoge lijk is dat zeker niet. Want ook de Zwitsers bezitten momenteel geen wonder- ploeg. Integendeel. Alleen al het feit, dat van de Zwitserse ploeg, die in 1950 na een emotionele en doelpuntenrijke wedstrijd met 75 heeft gewonnen, nog slechts drie spelers te vinden zijn in het elftal, dat morgen het Olym pisch Stadion betreedt, wijst in die richting. de mogelijkheden van het Oranje-team wij komen daar nog nader op terug mag men toch niet vergeten, dat ook de Zwitsers met een agressief spelende ploeg in het veld zullen komen. De aanleiding voor dit enthousiasme is niet ver te zoeken. Het wereldkampioen schap uiteraard. Niet, dat de Zwitsers zichzelf ook maar enige illusies voor schilderen over opzienbarende presta ties! Het feit echter, dat het spel in deze wedstrijd tegen de Nederlanders mede beslissend is voor een eventuele plaats in de ploeg, die aan het tournooi van het wereldkampioenschap zal deel nemen, is een niet te verwaarlozen sti mulans. Ook in Zwitserland kampt men de laatste tijd met moeilijkheden rond de nationale ploeg. De successen, die bereikt zijn sinds de bewuste wed strijd in Bazel 1950, zijn met het grootste gemak op de vingers van één hand te tellen. Het is niet ver wonderlijk, dat ook daar veel critiek geleverd is op de leiders van Zwitser- lands nationale elftal. Temeer, daar in 1954 de wereldkampioenschappen voetbal in Zwitserland georganiseerd worden en men ook zelf zo goed mo gelijk vertegenwoordigd wil zijn. Het meest opmerkelijke van al deze cri-, tiek is wel, dat zij zich in hoofdzaak heeft gericht op de speelwijze van de Zwitserse ploeg. Ge weet het, het be kende grendelsysteem, dat zoveel tegenstanders voor onoverkomelijke bezwaren heeft geplaatst. Zwitserland heeft echter vastgehouden aan de „be ruchte" grendel, juist om de tactische problemen, die men daardoor de tegenstander voorlegt. Goede vooruitzichten dus voor de Nederlanders? Men hoede zich voor al te veel optimisme. Want afgezien van Verrassingen van K.C. En dan nu het Nederlands elftal. Menigeen zal even met de ogen ge knipperd hebben, toen de ploeg met zijn drie wijzigingen en twee ver schuivingen bekend is geworden. Niet ten onrechte overigens. Men was zulk een rigoreus ingrijpen van het drie manschap, dat het Oranje-team sa menstelt, niet meer gewend. En had bovendien de nieuwe K.C. niet ver klaard, aanvankelijk met enige reser ve te werk te gaan, om in de eerste plaats te bereiken, dat de goede geest in de ploeg zou terugkeren? Want De Haarlem-speler Odenthal, die als rechtsback stond opgesteld in het Ne derlands elftal, dat morgen te Amster dam tegen Zwitserland speelt, zal we gens blessure niet kunnen spelen. Wie hem vervangt zal pas in de loop van de Zaterdagavond door de keuzecom missie van de K.N.V.B. worden beslist Alberts (Vitesse) is alsnog als reserve opgeroepen. Van onderstaande omschrijvingen zijn er steeds twee, één uit rij A en één uit rij B, die hetzelfde woord omschrij ven, dus een woord, dat twee beteke nissen heeft. Bij juiste oplossing vormen de begin letters van de twintig woorden van rij A in de volgorde van die rij een be kend gezegde. 1. roofvogel; 1. huwelijk; 2. gewricht; 2. vrijgevig; 3. onvervalst; 3. vereniging van advocaten; 4. voorzetsel; kostbare stof; 4. watervogel; 5. 5. aanspreking van een onderof ficier bij de bereden wapens; 6. verfstof; 6. priem; 7. strafwerktuig; 7. grenslijn van een meetkundige 8 figuur; geheel; 8. kaartspel; 9. geldswaardig papier; 9. vervelend; 10. zindelijk, proper; 10. schijf vensterglas; 11. sporendragende plant; 11. insecteneter; 12. regerend vostenhuis; 12. uitwerking; 13. hooistapel; 13. kleur; 14. snel; 14, oude lengtemaat; 15. muziekteken; 15. vistuig; 17. meetkundige figuur; 16. onbepaald telwoord; 17. regelmatigheid; 17. wiel; 18. zeevis; 18. kwast in het hout; 19. boom; 19. vloeibare mest; 20. arbeidzaam. 20. zich voortbewegen. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 30 Maart aan ,,'t Kasteel van Aemstel" (afd. Prijs raadsel), N. Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Men gelieve bij de cfplossing te ver melden of men ouder of jonger is dan 18 jaar. Oplossing 7 Maart: 1. Marktmeester. 2. Hulpkeurmeester. 3. Gemeente-ontvanger. 4. Havenmeester. 5. Sociaal Werkster 6. Gemeentebode. Na loting wonnen de prijzen: T. Pel, Hoenderweg 22, Hilversum; A. v. d. Heide, Paramaribostraat 84 II, Am sterdam; Mej. I. Peters, Vlietsorgstraat 9. Haarlem. EGAAL NADI R I FA H AR IJ NA KOERS PS DRA MUD ROB HELS S MARE ONS ODE SI R VD FLENS EG E ME N-f-P I E NA 1 EF+LATIJN daar treft men de kern van de zaak: het opnieuw kweken van vertrouwen in eigen capaciteiten. Geheel „rück sichtslos" om een goed Nederlands woord te gebruiken is het trio Hoolboom, Van Es, Pelikaan, zoals nu blijkt, niet te werk gegaan. Men mag dat in zeker opzicht prijzen. Want inderdaad, de verdediging be hoefde de nodige versterking. Dat is ook de reden, waarom Bies- brouck en Terlouw, namen, die een min of meer vertrouwde klank gekregen hebben, naar het reservebankje verwe zen zijn. Vooral wat betreft Biesbrouck. Wij hebben het tegen de Denen kunnen constateren en Zondag j-1- nogmaals. Biesbrouck is min of meer uit vorm. Hy mist vooral tempo. En Terlouw? Och, het is moeiiyk te beoordelen of Hendriks nu positief beter of slechter is. Dat zal morgen voor een groot deel uitgewezen moeten worden. Men kan van de nieuwe K.C. nu eenmaal niet verwachten, dat ze in enkele weken reeds tot de juiste samenstelling komt. Voorhoede en middenlinie Tegen de Zwitserse viermansvoor hoede zal een speciale tactiek toegepast moeten worden- Dat betekent, dat of Van Schijndel of Klaassens in min of meer teruggetrokken positie zullen moeten opereren. Een gewaagd experi ment als men de voorliefde van beide spelers voor het stuwen van de aanval kent. En de kleine, lichte voorhoede, die tegen de Deense verdediging kenne lijk in het nadeel is geweest? Meer nog dan in Rotterdam zal het accent op de grondpass gelegd moeten worden. In dat geval is er een redelijke kans op succes. Aangenomen althans, dat dit vijftal meer zelfbeheersing weet op te brengen dan in de wedstrijd tegen Denemarken, toen de schoonste kansen niet benut zijn. Onze verwachtingen? Het is moeiiyk een positieve uitspraak te doen. Wel kunnen wij met stelligheid verzekeren, dat men niet moet menen, dat morgen middag alles op rolletjes zal lopen. Wij zullen reeds tevreden zijn als een dui delijk bewysstuk wordt geleverd voor de kentering, die wü twee weken gele den meenden te mogen bespeuren: dat er een stilstand is gekomen in de steeds meer teleurstellende prestaties van het Nederl. elftal. Mocht dat zo zyn, dan is er alle hoop, dat binnen niet al te lange tijd weer een kleine vooruitgang valt te bereiken, zodat niet by elke wedstrijd, die het Nederlands Elftal gaat spelen, enig optimisme volkomen ongegrond is en zelfs de gedachte aan 'n gelijk spel niet gerechtvaardigd kan worden. Thans is het onmogeiyk een op redelüke gronden gebaseerde voorspel ling te doen. En zouden wy dan toch de bekoring van het voorzien van het uit- eindeiyke resultaat niet kunnen weer staan. dan kunnen wy ons slechts be roepen op de historicus, die heeft uitge maakt, dat sinds 1920, toen de Neder landers en de Zwitsers elkaar voor het eerst ontmoet hebben in een landen wedstrijd, in Zwitserland de Zwitsers en in Nederland de Oranjehemden winnaars pleegden te zyn Zacht klotst het donkere water van het meer Kuloch tegen de oever. Zo smal is het strand, dat het water soms Tsacha's voeten omspoelt. Gespannen staart de Oosterling naar de plek, waar af en toe luchtbellen naar de oppervlakte borrelen. Er ligt een verbeten trek om zijn mond. Af en toe werpt hij een snelle blik in het rond en luistert argwanend naar de roep van een verre vogel. De Nomade bijt zich op de lippen en geeft een ongeduldige ruk aan het touw. Snellerkind van traagheidsist Tsacha voor zich heen. „De tijd, die gij daar verspeelt, komt de Noorse honden ten goede; zij zullen ons spoor volgen en Op hetzelfde ogenblik komt het water in beroering en even later duikt het hoofd van de oude krijger proestend en hijgend op. Rillend en grauw van de koude waadt de oude Nomade naar het kiezelstrand, terwijl het ijskoude water hem in straaltjes uit zijn kleren druipt. Doch Tsacha heeft geen oog voor de meelijwekkende toestand van zijn dienaar. Hij ziet slechts het pak, dat de man in de armen torst. „Ik heb het zwaard, o heer," mompelt de oude. Bor Khan zal tevreden over ons zijn." Hij wil de ander de zware bundel aanreiken, maar wanneer hij de vreemde, onheilspellende gloed in Tsacha's ogen ziet, aarzelt hij Lenig als een kat springt Tsacha op zijn dienaar toe en grist hem het zwaard uit de handen. Ontzetting grijpt de oude krijger aan, als hij de moordlust in de ogen van de ander leest. Hij wijkt achteruit en wil zijn mes trekken, maar reeds schiet het zwaard naar voren en terwijl een vlammende pijn zijn schouder verlamt, slaat de oude met een doffe kreet achterover in het water. „Dwaas," prevelt Tsacha. „Niet Bor Khan, doch ik zal met dit zwaard de wereld beheersen." Even stokt zijn adem, wanneer een onwezenlijke, klagerige zangtoon zijn oor treft. Het geluid herhaalt zich echter niet en schouderophalend spoedt hij zich naar zijn kleine paardje. Weer blijf ik de Noorse hond een slag voor," grijnst hij, terwijl hij zich lenig in het zadel slingert. Nauwelijks heeft zijn ros zich in beweging gezet, als het geluid van snel naderende ruiters tot hem doordringt. En een seconde later schalt een krachtige stem door de nacht: „Daar is hij, mannen. Hij is ingesloten tussen de rotsen en het water. Hij kan ons niet ontkomen." Probleem No. 2009 van Arn. J. Beemer te Hilversumvoor geoefenden. Zwart 10 St. op 4, 7, 13, 14, 18. 23, 28, 29, 32 36. Wit 10 St. op 25, 30 34. 35, 37, 39, 40, 41, 43, 47. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 April a.s. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36, Heem stede. Oplossing van No. 2001 van B. J. Pranger te Den Haag. Wit speelt naar: 41, 49-44, 40x49A, 19, 44, 34, 1 en wint. A. 38x49, 34, 45, 1 en wint. Een kunstig in elkaar gevlochten com binatie; vooral de slag 32x1 is zeer ver rassend. VOOR BEGINNERS No. 249 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 249 en 250 kunnen tegelijk inge zonden worden tot 15 April a.s. aan bo vengenoemd adres. Oplossing van No. 245 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. Hoewel wit aanmerkelijk sterker staat dan zwart en bij gewoon spel misschien ook wel zou winnen is de volgende winst stellig korter en radicaler. 14-9, ad lib. 49-43, slag, 48-42, 37x48, 39-34, 48x30, 25x2 en wint. De opgedrongen stukken op 14, 19 en 20 maken dit probleempje niet mooi, de ont leding is echter weer aardig. Te Utrecht werd het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland voortgezet. De uitslagen waren: W. F. van der Sluis (A'dam)A. H. van Aalten (Huissen) 1—1; W. Roozenburg (R'dam)ir. G. van Dijk (Wageningen) 11; W. Huisman (Leiden)H. N. van Mourik (Nieuwland) 11. NEDERLAND v. d. Kuil Fatton van Schijndel v. d. Bogert Landman Tebak Hendriks Clavan Vonlanthen II Huegi II Casali I Mauron Kohier Klaassens Lenstra Bader Smidhauser Luiten Antenen Néukom Stuber ZWITSERLAND Na de, weliswaar eer volle, nederlagen te gen de sterke ploegen van Ierland en Tsjechoslo- wakije achtte de Keuzecom missie het gewenst in het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen België te Brussel op 16 October 1932 enige veranderingen aan te brengen. Enkele nieuwelin gen deden dus hun intrede in het Oranje-team. Het wa ren spil Van de Broek van Xerxes, rechtsbuiten Nagels van Enschede en het huidige lid van de Technische Com missie van de K.N.V.B., rechtshalf Pellikaan van Lon- ga. Nederland kwam dus als volgt in het veld: Van der Meulen, Weber en Van Run, Pellikaan, J. van de Broeken Van Heel, Nagels, Adam, Van den Broek, Bonsema en Van Nellen. Na een pittige en fraaie wedstrijd, die door duizenden in het grote Heij- selstadion werd bijgewoond, wonnen onze elf met 23. „Indien we nagaan, welke factoren er toe hebben geleid, om ons deze even onverwachte als verdiende zege te be zorgen, dan komen we tot de volgende conclusie", aldus schreven de kranten in die dagen. „Wat de onzen betreft: een doortastende voorhoede, die kan schieten, snel en uiterst gevaarlijk is, die op de bal „zit" en niet wacht tot de tegenstander de bal per abuis laat lopen; een middenlinie, die haar taak zeer goed heeft verricht; een aanvoerder die, toen het hoog tijd was, Van Heel en Van de Broek (Xerxes) van plaats liet verwisselen en aan de voorhoede de zo hoog nodige steun hergaf; een verdediging die resoluut het korte spel van de Belgen brak en een doelman tenslotte, die zijn oude naam ten volle heeft gehandhaafd. Wat de Aan de P.S.V.-er Van den Broek, die tal van voor treffelijke wedstrijden in het Ned. elftal speelde, teas het te danken dat ons elf tal wederom over de Bel gen kon zegevieren. Belgen betreft: een zwakke voorhoede, die het spel tè kort hield, die blijkbaar niet wilde en ook niet durfde schieten en bovendien de grote fout maakte rechtsbui ten Versijp, de gevaarlijkste man, op non-activiteit te stellen." Deze overwinning betekende voor ons land de derde zege op België in successie. Feitelijk viel de beslissing in het begin, toen Nederland een 02 voorsprong nam. Na acht minuten spelen bracht Van Nellen de bal snel op. Ondanks het feit, dat de Belg Claessens zich fel ver weerde, zag de D.H.C.-er toch kans de bal vrij te ma ken; hij zette scherp voor het doel, waar de P.S.V.-er Van den Broek het leder met een schijnbeweging liet lopen voor de toestormende Nagels, die in volle vaart in het Belgische heiligdom schoot. Nog voor er enkele minuten verder gespééld was, hadden onze jongens óp- nieuw Van den Berghe gepasseerd. Nu zette Nagels onze middenvoor aan het werk en het volgende ogenblik loste deze zulk een hard schot, dat de Belgische doelver- dediger de bal pas zag, toen hij deze uit het net moest halen. Men begon op de tribunes reeds te geloven aan een Belgische débacle, doch het volgend half uur zou het tegenovergestelde bewijzen. De gastheren zagen n.l. in, dat het zó niet langer ging, en ontwikkelden vinnig spel. De voorhoede treuzelde echter veel te lang, zodat onze verdediging steeds op tijd kon ingrijpen. Toch slaagden de Belgen er nog voor de rust in een tegenpunt te sco ren; op normale wijze kwam deze goal echter niqt tot stand. Van Capeile werd bij een aanval op ons doel door het duo Pellikaan—Weber wat al te hardhandig opzij gezet, met gevolg, dat de scheidsrechter een strafschop toekende. Claessens voltrok op onberispelijke wijze het vonnis. In de tweede helft, schiep onze voorhoede zich mooie kansen, waarbij vooral het fraaie spel van Adam opviel. Zijn beroemde schaarbewegingen brachten de toeschou wers in verrukking. Helaas tot doelpunten kwam men niet, ook al schoot Van den Broek nog zo hard en zuiver op de veste van Van den Berghe. Zelfs slaagden de Rode Duivels erin de stand op gelijke voet te brengen, toen Versijp na een uittrap van zijn doelman de bal kreeg toe gespeeld. Van de vleugel loste hij daarop een gevaarlijk schot, dat, zonder dat verder een speler er aan te pas kwam, hoog in ons doel verdween. Maar zulks lieten de jongens niet op zich zitten. Adam omspeelde tal van tegenstanders, gaf Van de Broek een prachtkans, die gemist werd, doch gelukkig was Bonsema ter plaatse om deze fout te corrigeren; onhoudbaar vloog het leder van zijn voet in de touwen (2—3). Nederland trok zich dan terug in de verdediging en hield, tot het einde zonder al te veel moeite stand. Maart-opgave 3. Probleem van J. A. W. Swane. Eerste Publicatie. Wit geeft mat in 2 zetten. Opgedragen aan Br. Seraphinus. Wit: Kh2 Dc2 Th4 Th6 Lc7 Pd2 Pd3 pionnen c4 f2. ZwartKd4 Dd6 Lf8 Pc6 Pgl pionnen c5 f3 f4 f5. Oplossingen der Februari-opgaven. Opgave 1. 1. Tb2 Kc4 2. Pc3f Kc3: 3. Lg7 mat. 1. Tb2 Kc6: 2. De5 gevolgd door Dc5 mat. 1. Tb2 Tc62. Pf6f ef6: 3. Lg2 mat. (op Ke6: Te7:). 1. Tb2 Ke6: 2. Dd6f Kf7 3. Dg6: mat. (op Kf5 De5). Opgave 2. 1. Kd4 d6 2. Kc3 d5 3. Kd4 b4 4. KdS: (op 4. Kd3 volgt Kb8) 4. - b3 5. Kc6 Kb8 (er dreigde a7) 6. Kb6 b2 7. a7f Ka8 8. Ka6. Dwingt rgmise af. Als zwart dame of toren neemt, ontstaat pat Opgave 3. Sleutelzet d8L. Opgave 4. 1. De4 Dg5:t (de sterkste tegenzet) 2. Kc6, waarna zwart spoedig .mat gaat. Na loting werd de Februari-prUs toege zonden aan de lieer J. v. d. Marck te Am stelveen. Oplossingen der Maart-opgaven kunnen tot 15 April ingezonden worden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam. Jhr. ,L. J. Quarles van Ufford is be noemd tot vice-president van de Anglo Scottisch Hockey Union. Het voorlopig Nederlands jeugdelftal voor het F.I.F.A.-tournooi (31 Maart6 April te Brussel) speelt morgen in Am sterdam een oefenwedstrijd tegen A.F.C. De samenstelling van dit jeugdelftal is als volgt: Doel: Schouten (OSV); ach ter: Dikman (Vitesse) en Bond (Volen- dam); midden: Loos (Vitesse), Burys (MOC) en Kreijermaat (Elinkwijk); voor: Asmussen (DWV), Blom (WVV), Kluin (Scheveningen), Erkens (Sittar- dia) en Bovenius (Enschedese Boys). In het Parijse sportblad „L'Equipe" schrijft Maurice Pfefferkorn een artikel vol lof over Kees Rijvers naar aanleiding van diens spel in de ontmoetingen Frankrijk Ned. Profs en St Etienne Rijssel. Vroeger heeft men Rijvers wel eens kunnen verwijten dat hij ver leid door eigen virtuositeit, zijn solospel te ver doorvoerde, maar dit geld zeker niet voor de genoemde wedstrijden. Het dribbelen van Rijvers is onzelfzuchtig, nuttig en vruchtbaar, hij wint terrein en dringt in de diepte door met zijn dribbelen waarvan het doel is een opening voor een medespeler te vinden, het spel te verruimen en verwarring te stichten bij de tegenstanders. Zijn doel punt tegen Rijssel noemt Pfefferkorn een van die geniale staaltjes van indivi dueel spel welke dikwijls beslissend zijn in een wedstrijd. Rijvers zelf vertelde dat zijn moeilijk heden met het clubbestuur geheel tot het verleden behoren. Volgens de Franse schrijver is hij de „motor" en de „gang maker" van St. Etienne, en moet de opleving van deze club goeddeels op zijn rekening worden geschreven. De Amsterdamse dameszwemvereni- ging H.D.Z. heeft in het zwembad aan de Heiligeweg te Amsterdam een po ging gedaan het Nederlandse record op de 5 X 50 meter vrije slag estafette op haar naam te brengen. De ploeg, be staande uit Hannie Termeulen, Willy Willemsen, Ria Vonk, Ria Brouwer en Corrie Klein slaagde er niet in het re cord, dat sedert 17 Februari 1935 met een tijd van 2 min. 366,6 sec. op naam staat van de R.D.Z. (Rotterdam) te ver beteren. De tijd, welke voor de H.D.Z.- ploeg werd genoteerd was 2 min. 38,4 sec. Te Boekarest is een begin gemaakt met het tournooi om de wereldkam pioenschappen tafeltennis. "In de eerste ronde van de wedstrij den om de Swaythling cup (heren) won Hongarije in groep B met 50 van Ne derland. Duitsland won hierna met 51 van Nederland. De verdere uitslagen luiden: Swayth ling cup (heren) groep: Tsjechoslowa- MjeOostenrijk 51; Corbillon cup (dames) groep A: HongarijeDuitsland 3—1; Engeland—Tsjechoslowakije 3—0; groep B: OostenrijkZweden 30; Roe meniëWales 31 HEREN. EERSTE KLASSE. West A Groen GeelBe Fair, TOGO—HHYC, BMHCLaren, Hilversum—Amsterdam. West BGooiHDM, SCHCKampong Zuiden: VenloGeel Zwart Zwart Wit— MOP, Tilburg—Breda, EindhovenHTCC. Oosten Wageningen—Nijmegen, DKS Deventer, ArnhemPW, HengeloUnion. NoordenDaringGroninger Studenten,' Groningen—Meppel, GCHCGHBS, HVA LHC. DAMES. EERSTE KLASSE. Westen: AmsterdamTOGO, Hilversum—BDHC, Rood WitGooi. Zuiden: Eindhoven— MOP PushEMHC, HTCCVenlo Girls. Tilburg—Oranj6 Zwart. Oosten: DKS— Deventer, PWUnion, EHVQuick. Noor den: Daring—Hurry Up, GCHC—GHBS, HVA-LHC. ZONDAG 23 Maart Passie-Zondag; Mis v. d. dag; 2 voor Kerk of Paus; Credo; prefatie v. h. H. Kruis; paars. MAANDAG: Mis v. d. dag; 2 voor Kerk of Paus; pre fatie v. h. H. Kruispaars. DINSDAG: H. Gabriel, aartsengeleigen Mis2 ge bed v. d. dag; Credo; prefatie v. h. H. Kruis; laatste evangelie v. d. dag; wit. OF: Mis V. d. dag: 2 H. Gabriëlprefatie v. h. H. Kruislaatste evangglie v. H. Gabriël; paars. WOENSDAG: Mariaboodschapeigen Mis; 2 gebed v. d. dag; Credo; prefatie van O. L. Vrouw; laatste evangelie v. d. dag; wit. DONDERDAG: Mis v. d. dag; 2 voor Kerk of Paus; pre fatie v. h. H. Kruis; paars. Utrecht: H. Ludgerus, bisschop, belijder; Mis Statuit; 2 gebed v. d. dag; prefatie v. h. H. Kruis; laatste evangelie v. d. dag; wit. VRIJDAG: Zeven Smarten van Maria; eigen Mis; 2 H. Joannes Damascenus; 3 gebed v.d. dag; sequentie; Credo; prefatie van O. L. Vr. laatste evangelie v. d. dag; wit. OF: Mis v. d. dag; 2 Zeven Smarten; 3 H. Joan nes Damascenus; prefatie v. h. H. Kruis; laatste evangelie v. d. Zeven Smarten paars. ZATERDAG: H. Joannes v. Capistrano, belijder; eigen Mis; 2 gebed v. d. dag: prefatie v. h. H. Kruis; laatste evangelie v. d. dag; wit. OF; Mis v. d. dag; 2 H. Joannes; prefatie v. h. H. Kruis; paars. ZONDAG 29 Maart: Palmzondag; Mis v. d. dag: Lijdensver haal; Credo; prefatie v. h. H. Kruis; (in stille Missen: laatste evangelie van de Palmwtjding) paars. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 niéuws, 8.18 gram., 8.30 platteland. 8.40 orgel, harp, viool en zang, 8.58 sport, 9.00 gram., 9.45 causerie. VPRO: 10.00 jeugd. IKOR: 10.30 prot. pr., 12.00 lichte muz„ 12.35 Even afrekenen, 12.45 gram., 13.00 nieuws, 13.05 gram., 13.10 Twents ama- teurprogr., 14.00 boek, 14.20 kamerorkest en solist, 15.15 toneel, 15.30 piano, 16.00 amusem.muz., 16.30 gram., 16.40 sport. VPRO: 17.00 causerie, 17.20 causerie. VARA: 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws, 18.30 piano, 18.45 volkszang en woordenspel, 19.30 radiolympus. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 amusem.muz., 21.10 hoorspel, 21.45 orkest, 22.25 cabaret, 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.25 dansmuz. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 8.00 nieuws, 8.10 gram. IKOR: 8.30 prot. pr., 9.15 kerkmuz. en kerkzang. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 gev. muz., 9.55 Hoogmis, 11.30 gram., 11.45 viool en clavecimbel, 12.15 apologie, 12.35 gev. muz., 12.55 zon newijzer, 13.00 nieuws, 13.10 Promenade orkest en soliste, 13.40 boek, 13.55 gram., 14.00 voetbalwedstrijd NederlandZwit serland, 16.40 gram. NCRV17.00 prot. pr., 18.30 vocaal dubbelkwartet. instru mentaal ensemble en orgel, 19.00 samen zang, 19.30 causerie. KRO 19.45 nieuws, 20.00 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 zang en piano, 21.00 gram., 21.15 idem, 21.45 act., 21.50 klankbeeld, 22.45 Avond gebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC. Home Service, 330 m. 17.00 orkest, 19.30 symphonie-orkest. 23.00 philharm. orkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 14.00 revue-orkest. 14.15 amusem.muz., 17.00 variété-orkest, 20.30 amusem.muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 omroeporkest, 13.20 orkest, 17.15 amusem.muz., 18.00 Philh. orkest, 20.00 amusem.muz., 22.15 lichte muziek, 23.00 dansmuz., 0.15 symphonie-orkest, 1.15 muziek tot morgen vroeg. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 11.00 symphonie-orkest, 15.30 Phryne, opera, 17.45 orkest, 20.00 lichte muz., 22.45 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 omroepork., 17.00 amusem.muz., 20.15 Zondagavond concert. 484 m.: 14.30 fanfare-orkest, 15.00 symphonie-orkest, 22.10 lichte muz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitzending voor Nederland. 464, 49, 42 en 31 m.: 8.00 Engelse les voor beginne lingen. 224, 49, 42 en 31 m,.: 17.00 Engelse les voor beginnelingen. 224, 49 en 42 m.: 22.00 Nieuws. Engelse graafschappen: Middlesex. MAANDAG HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.45 idem, 9.00 prot. pr., 9,15 gees telijke liederen, 9.25 huisvrouw, 9.35 gram., 11.00 voordracht, 11.15 kamer orkest, 12.00 orgel en zang, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Promenade-ork.. 14.00 causerie, 14.20 Engelse volksliederen, 14.30 voordr., 14.45 viool en piano, 15.15 vrouw, 16.15 gram., 17.30 padvinders, 17.45 gram., 17.50 militair comm., 18.00 nieuws, 18.15 gram., 18.25 gram., 18.30 accordeon, 19.00 muziekbegrip, 19,15 gram., 19.25 cabaret, 19.45 regeringsuitz., 20.00 Beurzen open! Dijken dicht!, 20.05 nieuws, 20.10 Die verkaufrte Braut, ope ra, 21.10 amusem.muz., 21.40 hoorspel, 22.40 gram.. 23.00 nieuws, 23.15 filmpro gramma, 23.45 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.15 gymn.. 7.30 gram,, 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.23 muz., 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.00 piano, 10.20 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.15 gev. progr., 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws. 13.15 banjo, 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.30 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.35 viool en piano, 16.00 prot. pr., 16.30 gram., 17.00 kleuters, 17.15 gram., 17.30 jeugd. 17.45 regeringsuitz., 18.00 gemengd koor. 18.20 sport, 18.30 zigeunerkwintet, 18.45 En gelse les. 19.00 nieuws, 19.10 vocaal en semble en cembalogezelschap, 19.30 cau serie, 19.45 Hammondorgel, 20.00 radio krant, 20.20 Marinierskapel, 20.35 hoor spel. 21.20 gram., 21.50 causerie, 22.00 strijkorkest, vocaal kwartet en solisten, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 cau serie, 23.30 gram. ENGELAND, BBC. Home Service, 330 m.: 14.10 gevar. muz., 19.30 orkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuz.. 13.45 orkest. 16.00 lichte muz., 18.55 militair orkest, 23.20 amuse- mentsmuz., 0.20 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.25 omroep orkest, 14.15 amusem.muz., 16.05 gevar. muz., 16.40 rhythm, muz,, 19.30 Noorse muz., 20.30 Philh. orkest, 23.30 dansmu ziek, 0.30 dansmuz., 1.15 muz. tot mor gen vroeg. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 gev. muz., 13.20 gev. muz.. 14.30 omroepkoor, 15.00 gevr. muz., 16.00 kamermuz.. 17.00 semi-klass. muz., 20.00 symphonie-orkest. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 klass. muz- 17.10 lichte muz., 18.00 Franse les, 19.40 Vlaamse liederen, 20.00 omroeporkest. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.00 lich te muZ., 21.05 Amahl et les visiteurs de la nuit, opera. 22.10 lichte muz. ENGELAND. BBC. European Service. Uitzending voor Nederland. 464. 39, 42 en 31 m.: 8.00 Engelse les voor beginne lingen. 224, 49 en 42 m.: 22.00 Nieuws. AAGTEDIJK 21 te New York. AGAMEMNON 20 n. Curasao. AGATHA 21 te Tarakan. ALCHIBA 20 van Bremen n. Hamburg. ALETTA 20 te Pladju. ALGENIB p 20 Madeira n. Las Palmas. ALMDIJK 21 te Vera Cruz. ALPHACCA 20 van Montev. n. Paran. AMSTELSTAD p. 20 Enggano n. Djakarta. ARENDSDIJK 20 van Trinidad n. Rio de J. BACCHUS 21 te Port of Spain. BATOELA 20 van Surabaja n. Semarang. BI.ITAR 19 van Kaapstad n. Pot Elisab. BONTEKOE 20 te Menado. BOREAS 19 van Gibraltar n. Piraeus. BRITSUM 20 van Colombia-rivier n. Ba- likpapan. CALISTO p. 20 Ierland n. Halifax. CALTEX NEDERLAND p. 20 Gibr. naar Rotterdam. CLAVELLA 19 te Curasao. CORILLA p. 20 Ceylon n. Singapore. DELFT 21 van Aux Cayes n. Jacmel. DIEMERDIJK p. 20 eil. Coiba. EOS 20 van Istanbul n. Boergas. FRIESLAND 20 van Taruna n. Bitung. GANYMEDES 20 te Horta (Azorèn). GROOTEKERK 20 van Mars. n. Gibr. HECTOR p. 20 Ouessant n. R'dam. JAPARA KPM. 20 van Surab. n. Palemb. AVA 20 van Belawan n. Colombo. KALABAHI 20 van Ambon n. Namlea. LAERTES 20 van Colombo n. Aden. LANGKOEAS p. 20 Sabang n. Belawan. LAURENSKERK 21 te Genua. LEKHAVEN p. 20 Sicilië n. Pt. Said. LEUVEKERK p. 20 Port Soudan n. Aden. LIEVE VROUWEKERK 20 van Colombo n. Bombay. LINGE 20 van Dakar n. R'dam. LOOSDRECHT 20 van Bombay n. Colombo. MACOMA (t.) 20 te Mena-al-Ahmadi. MALVINA 22 te Singapore. MEERKERK 21 te Colombo. MERWEDE 20 van Antw. n. Bremen. METULA 21 te Pladju. MIRZA 22 te Suez. MODJOKERTO p. 20 Malta n. Pt. Said. NESTOR 21 te Port of Spain. NIOBE p. 20 Holtenau n. Helsinki. NOTOS p. 20 Ouessant n. A'dam. OPHIR 20 van Priok n. Belawan. OVULA 22 te Has Tanura. PHRONTIS 19 te Port Swettenham. PLAN CIUS 21 te Surabaja verw. ROTULA 22 te Curasao. SAROENA (t.) 21 te Pladju verw. SARPEDON 20 van Pto. Cabella n. Truj. STAD LEIDEN 24 te Londen. STAD BREDA p. 21 Key-West n. Europa. SLAMAT 21 te Palembang verw. STR. BANKA 20 van Balik Papan naar TARIA 21 van R'dam n. Kopenhagen. TAWALI 20 van Djibouti n. Halifax. TEUCER 21 te Liverpool. THEMISTO 21 te Manchester. TIBA p. 20 Key-West n. N. Orleans. TOSARI 20 van Belawan n. Colombo. WAAL 20 van Alexandrië n. Izmir. WATERLAND 20 van Rio Jan. n. Ilheus. WILLEMSTAD 21 te La Guaira. WOENSDRECHT 26 te Boston verw. ZEELAND 19 van Baltimore n. Chariest. PASSAGIERSSCHEPEN ALDABI 30 te Rotterdam verw. EERSTE KLASSE. Noord-Holland RohdaWesterkwartier, Blauw Wit Swift, LutoDTV, Koog Zaandijk—Allen Weerbaar. Zuid-Holland: Het Zuiden— HKV, Vicus Orientis—Ons Eibernest, DeetosAchilles, Spangen—Quick. Oost A: HellasDOS, RigtersbleekGKC, Naas— HKC ZKC—AKC. Oost B: Mercedes—Ra. piditas. SOS—EKCA. Noord: VKC—Noord Oosten, LeonidasClub Brothers, Rood WitFriso, VitesseSparta. Zuid: KTC— Sportlust, Rust Roest—Odilo, PSV—OEC. ALHENA 24 van B. Aires n. R'dam ALNATI 27 te Récife verw. BONAIRE 20 van A'dam n. Georgetown. BOSKOOP 21 te Barbados. COTTICA 24 van Paramaribo n. A'dam. FAIRSEA 22 te Sydney verw. GROOTE BEER 27 te Halifax verw. INDRAPOERA 23 van Tj. Priok n. R'dam JAGERSFONTEIN 30 te Kapastad verw. JOHAN v. OLDENB. 1 April te A'dam V. NIEUW AMSTERDAM 21 te New York. NOORDAM 21 v. New York n. R'dam. ORANJESTAD 3 April te La Guaira. RIJNDAM 23 te New York verw. SIBAJAK 29 te R'dam verw. VEENDAM 25 te Rotterdam verw. WATERMAN 24 van R'danf n. Halifax. WESTERDAM 21 van R'dam n. New Y. WILLEM RUYS 25 te Priok verw. ZUIDERKRUIS 27 te Las Palmas. GRAANMARKT AMSTERDAM, 21 Mrt. Granen. Het Bedrijfsschap stelde een aan vullende verdeling van 16.000 ton buiten landse voedergranen ter beschikking va° de handel, bestaande uit 4000 ton maal- mais, 4000 ton maalgerst, 4000 ton haver en 4000 ton Milocorn. Hiervoor bestond goede kooplust, zodat meerdere transac ties konden worden afgesloten. Vrije bui tenlandse granen trokken weinig belang stelling en werden over het algemeen la" ger geoffreerd. In Johannesbrood ging z° nu en dan iets om, doch paardebonen N Afrikaanse erwten lagen practisch ver" laten in de markt. Inlandse granen hadden een onregelmatig gestemde markt. Alhoe wel Groningen j.l. Dinsdag hogere noterin gen gaf, waren haver en rogge iets gema* keiijker te koop. Voor goede partijen ro mergerst bestond enige belangstelling, teL wijl wintergerst weinig kooplust trok, daa importgerst goedkoper in de markt w» Gepunte haver 54-55 kg. werd per AP levering gelaten voor f 26.70. Rogge n snee-kwaliteit was te koop bij f,28.50 met 17 pet. vochtgarantie voor f 29.25. z. mergerst werd al naar monster ëela voor f 31.— a f 33.— terwijl winterger» f 30.— noteerde. Fijne zaden. Karwijzaad aanvanke vast gestemd, doch daarna brokkelden prijzen iets af, zodat de slotnoteringen f 2.onder die van vorige week kwam Er ging hét een en ander om. Blauw ma ef zaad noteerde ca. f 2.50 lager, doorcta s„ practisch geen kooplust bestond. Geei 1 r terdzaad onveranderd in prijs. rjieJ' ge- weinig zaken. Kanariezaad iets hog'er noteerd, met hier en daar kleine ningen. hoger Peulvruchten. Groene erwten iets uj_ genoteerd, met enkele kleine zaken. jjer ne bonen onveranderd in prijs, z rac- handel van betekenis. Capucijners ^ager tisch zonder kooplust en ca. f genoteerd. VEILING TIEL, 20 Maart. Appel|n'- j® 25, lefleur Brab. huish. 1 grof 30—,miey 514. idem Engelse 22—32, 6—14, Bi Ben, Seedling export 20—24, c,b\idrei' derzoet 7—8, Court Pendu 10—12, v* nette export C/B 28—30, export 35, 40, export A 37-50, Goudreinette 18^ 7—20, Holgaten 11—16, 5—8, 3as^Ep Huish' 27, 8—20, Jonathan verpakte 46 uur I3 1 grof 45—51. 20—38, 12—29, Kaneel -17, 6—11, Koningsrood 24—26, 6 WJ{te 9— lemans Rode 1324, 612, Idei g^erap' 16 68, Lunterse Pippeling &7-I zoet pel 4-8, zuur kroet per 100 idem 190. Peren: Brederode lO-y^em»» Comtesse de Paris 2027, Gieser 5^b, 18-25, 7-12, Kamperveen Jl2, 5-?' Pondspeer 12, 89, Sint Ben y j_o, Winterjan 9-12, 5-6, Usbouten 9 ce„t» Peerkroet per 100 kilo 150. A per kilo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4