Jonge telg in de circuswereld Record-aantal uitwijkingen in December LUXEMBURG bereid vorstelijke bruiloft zich voor op DON QUIJOTE EN SANCHO PANCHA Invasie van honderdduizend buitenlandse belangstellenden H. Groeiend recht Schiphol in regen en mist Koffie tussen de erwten Spaamestroom ten dele gezonken ZATERDAG 21 MAART 1953 PAGINA 5 Tengevolge van de weers omstandigheden heeft dit winterseizoen een record aantal uitwijkingen plaats gehad van vliegtuigen mei bestemming Schiphol. Alleen reeds in December waren hei 63 gevallen. Uitwijkplaats is in toene mende mate Brussel ge weest, daarna Londen, Hamburg, Frankfort, Dus- seldorf en Kopenhagen. Redactie Nieuwe Eeuw naar Amsterdam P H. v. Dijk hoofdredacteur Grote smokkel ontdekt H. Vader woont vasten meditatie weer bij A post. Vicarissen van Djakarta en Soerabaja benoemd O. Mensetende clown bij Circus Tosca Volksbals, zang en muziekfeesten Opvarenden gered Examens Over de leer der mensentypen. Zijn alle dikkerds gezellig en oppervlakkig; alle mageren diepe denkers? Uitzonderlijk slecht zicht in voorbije winter (Van onze speciale verslaggever) In het afgelopen winterseizoen zijn de weersomstandigheden voor onze natio nale luchthaven Schiphol bijzonder ongunstig geweest. De perioden van lage bewolking en beperkt zicht hebben sinds jaren een record bereikt en wel in de maand December, toen de slecht-zicht-voorschriften meer dan de helft van dc tijd (54,3 pet.) van kracht zijn geweest en meer dan een zesde (17,5 pet.) het landen totaal onmogelijk bleek. In 63 gevallen zijn die maand vliegtuigen naar andere luchthavens gedirigeerd, waardoor het aantal uitwijkingen in 1952 tot 129 is gestegen, dat is 0,9 pet. van het totaal van 14.388 voorgenomen commerciële landingen, méér dan alle voorafgaande jaren. Toch is dit percentage volstrekt niet verontrustend, allerminst wanneer men het vergelijkt met situaties in het Verleden, toen het ooit is voorgekomen, dat alle luchtverkeer 13 dagen achtereen heeft stilgelegen, terwijl dit thans ten hoogste een etmaal het geval is geweest. De techniek van landen bij slecht zicht gaat langzaam, maar zeker vooruit, al zal men haar menselijkerwijs nooit geheel in handen krijgen. Immers, bij alle perfectie van radio, radar en automatische navigatie, blijven het altijd de laatste drie meter, het uiteindelijk aan de grond zetten, dat de piloot zélf moet doen en waarbij niets of niemand hem helpen kan. Elk uitwijken in het luchtverkeer be tekent schade, niet alleen voor de lucht haven. maar ook voor de maatschappijen, Mgzien nog van het tijdverlies en an dere problemen voor de elders afge zette passagiers. Een grote moeilijkheid is, dat de Europese maatschappijen niet over voldoende vlootreserve beschikken en door het gemis, op een bepaald mo- men, van de uitgeweken vliegtuigen met hun dienstrooster in de knel komen. Want al landen er dan geen machines, het starten gaat normaal door. De si tuatie is in Nederland ook niet zo, dat de Rijksluchtvaartdienst vliegtuigen ver biedt om onder bepaalde omstandighe den te landen; principieel staat ieder daarin vrij, natuurlijk op eigen risico, pe piloten handelen dan ook volgens instructie van hun maatschappij. De hoogte der bewolking en het minimale zicht, waarbij een vlieger tot landing over mag gaan, zijn door elke maat schappij afzonderlijk vastgesteld, waarbij het enig verschil kan maken of het een thuishaven is,- hoeveel ervaring de piloot heeft, of om welk type vliegtuig het gaat. Voor de K.L.M. geldt hier op Schiphol: 80 Meter wolkenhoogte en 800 Meter zicht. De slecht-zich-voorschriften wor den van kracht wanneer de bewol king lager dan 300 Meter is en het zicht minder dan 5000 Meter. Op dat ogenblik begint het lichtje op de to ren te pulseren. Officieel onder scheidt men situaties, variërend van minder dan 50 Meter wolkenhoogte en 500 Meter zicht, de allerslechtste situatie, tot resp. 300 en 4000 Meter. De luchtverkeersbeveiliging is in handen van de Rijksluchtvaartdienst, die daartoe beschikt over de meest moderne apparatuur: radiotelefonie Instrument Landing System, een rondzoek- en landingsradar, en an dere electronische landings- en na- vigatie-hulpmiddelen. Zij heeft bo vendien een luchtwegenstelsel inge voerd, waardoor het vliegverkeer boven Nederland gekanaliseerd is, een soort bloksysteem, dat de verkeersleider op zijn cen trale post een overzicht geeft van de vaak ingewikkelde bezetting van de verschillende blokken lucht ruim. Deze blokken zijn gescheiden door radiobakens, via welke de na derende vlieger zich meldt. Boven dien wordt zijn vlucht al gecontro leerd op het "scherm van de rond- zoek-radar. Deze „praat" zo nodig het vliegtuig naar de luchthaven toe en draagt het, bij onvoldoende zicht, over aan de landingsradar, die het vervolgens „binnen praat", zoals de vakterm luidt. De landingsradar is thans een jaar in gebruik, de rondzoekradar verkeert nog in het beproevingsstadium. Het grote probleem bij de radar-apparatuur is het inlopen, de opleiding en oefening van specialisten, die er mee om moeten gaan Me^ de opleiding tot verkeersleider is anderhalf tot twee jaar gemoeid. Men is nog niet zover, dat men de landingsra dar al dag en nacht kan bezetten; tot op heden is dit slechts acht uur per etmaal het geval, een tijdsduur, die men uit breiden zal zodra meer verkeersleiders ter beschikking zijn. Naarmate de radar vollediger is ingespeeld, zullen de limie ten, die bij de verschillende maatschap pijen gelden voor het landen bij slecht zicht, eventueel kunnen worden gewij zigd en verruimd. Schiphol is zeer mo dern uitgerust: b.v. beschikt het over een apparatuur, waarbij hoogte en af stand van het naderend vliegtuig op één scherm worden aangegeven. In Engeland moet men dit nog van twee verschillen de schermen lezen. Zoals wij reeds hebben gezegd: een volledige blindlanding is niet moge lijk. Zelfs indien men het instrument Landing System koppelt op de auto matische piloot, dan nog is het be slissende ogenblik van het aan de grond komen, het afvangen van het landende vliegtuig, aan de vlieger; de mensenhand is hier niet door zelfs de knapste techniek te vervangen. Wan neer er dus volstrekt geen zicht is, de grond een dichte melkmassa, kan men ook met de beste uitrusting een vliegtuig niet binnenhalen. Overigens wordt de marge van deze onmoge lijkheid geleidelijk kleiner; de nieuw ste Philip-verlichting van de banen dringt weer beter door de mist dan het vorige systeem. De ontwikkeling van een luchthaven staat niet stil: wat 's ochtends wordt aangebracht, is 's middags bij wijze van spreken al weer vlrouderd. Een geheel ander thema is het aantasten van het euvel zelf, de bestrijding van mist. Een be kend en probaat middel, dat in de oorlog in Engeland voor het eerst werd toegepast, heet Fido (Fog in vestigation dispersal operations), waarbij met reusachtige petroleum- branders de waterdeeltjes van de mist worden opgelost. De kosten zijn echter zo waanzinnig hoog f 6000 tot f15.000 per landing dat nie mand dit practisch toepassen kan. Geldt dit alles voor mist, althans voor slecht zicht, wat ook door lage bewol king, sneeuw- en regenbuien kan wor den veroorzaakt, de ideale uitrusting van een luchthaven wordt in de eerste plaats bepaald door ruimte en vrijheid landingsradar op Schiphol, welke nog in het beproevingsstadiumverkeert thans acht uur per etmaal in gebruik is. Hierop wordt een vliegtuig bij vol doende 'zicht binnen gepraat". Het grote uitbreidingsplan voo" Schiphol in de toekomst, het z.g. tangentiële plan, met zes landings banen als een zonnerad naar alle zijden. De technische 'installaties blijven waar zij thans zijn, terwijl een nieuw verkeersareaal is ge projecteerd in het hart van de „spinnekop". Twee van de zes grote banen zijn reeds in de hui dige situatie in gebruik. der toegangswegen, lengte en breedte der banen, naderings- en landingsver lichting, een proces van gestadige ver betering en uitbreiding, dat hier reeds meer dan dertig jaar duurt. Dit jaar wordt op Schiphol de grote Noord-Zuid baan verlengd van 1800 tot 2550 Meter, de ideale, hoogst geklassificeerde afme ting. Dit is weer een stap nader tot straks de verwezenlijking van het. gro te, tangentiële plan, dat door de Amster damse gemeenteraad in 1949 in principe is aanvaard. Dit plan, dat Schiphol het aanzicht geven gaat van een reusachtige spin met zes landingsbanen als poten, maakt het in de toekomst mogelijk twee landingen en één start tegelijkertijd te doen uitvoeren. Men heeft dan te allen tijde twee deuren open, waarvan moge lijk één voor het verkeer met straal vliegtuigen. Ook al heeft Londen, dat thans reeds over een systeem van dubbele banen beschikt, zodat gelijktijdig ge start en geland kan worden, op het ogenblik een voorsprong, de toe komstmogelijkheden van Schiphol zijn onbeperkt. Het heeft op practisch aïle luchthavens ter wereld voor, dat het niet als deze op de plaats is vastge lopen, maar ruimte om zich heen heeft gehouden voor elke gewenste uitbreiding. De" redactie van De Nieuwe Eeuw wordt met ingang van 1 April naar Am sterdam verplaatst. Het nieuwe bureau komt ergens aan de Herengracht. Tot op volger van de tegenwoordige hoofdre dacteur, de heer Gerard Knuvelder, is benoemd de heer P. H. v. Dijk, oud redacteur van De Nieuwe Eeuw en ook werkzaam geweest bij de Geïllustreerde Pers. (Van onze correspondent) Bij de Nederlands-Duitse grenspost te De Lutte bij Oldenzaal ontdekte de Duit se douane in een Belgische vrachtwagen met aanhanger een partij van 6000 kg. ongebrande koffie tussen 7000 kg. groene erwten, waarvoor wel papieren aanwe zig waren. De wagen die verzegeld was en bij Wernhout aan de Nederlands- Belgische grens ons land was binnenge komen, was door de Nederlandse douane te De Lutte zonder meer doorgelaten daar het doorvoerbewijs aanwezig was. Aan Duitse zijde werden de zegels echter verbroken en de lading onderzocht. De Belgische chauffeur A. D., die ontdek king van de smokkel zag aankomen, be gaf zich, omdat hij z.g. iets vergeten had. naar Nederlands grondgebied, waar hij, toen de Duitse douane naar hem vroeg, plotseling spoorloos verdwenen was. Ook een Belgische luxe auto, die op Neder lands gebied geparkeerd stond en waarin zich vermoedelijk de opdrachtgevers van de smokkelhandel bevonden, was inmid dels reeds vertrokken. Vastgesteld kon worden, dat dezelfde Belg met zijn vrachtwagen reeds twee keer eerder met een lading „erwten" deze Neder landsDuitse grenspost gepasseerd was (Eigen telegram) VATICAANSTAD, Vrijdagavond. De H. Vader heeft voor het eerst dit jaar de vastenmeditatie bijgewoond die gehouden wordt in de troonzaal van hét Vatic aan. Onder de toehoor ders bevonden zich kardinalen, kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders en oversten en procureurs van klooster ordes. Deze meditaties, die sedert het begin van de vasten iedere Vrijdag worden gehouden, werden tot nu toe niet door de Paus bijgewoond wegens zijn recente ziekte. duw van het pal ens 't Loo bij Apeldoorn groeit een gloednieuw circus. Op de buitenmanege van het Ko ninklijk paleis staan een paar woonwagens en in een daar van woont de heer Carlos, directeur van het nieuwe cir cus „Tosca". dat aan het be gin van dit jaar opgericht werd. Buiten, rondom de woonwagens, buitelen en stoeien een grote groep hon den van allerlei ras en for maat en een argeloze wande laar bemerkt al vlug dat dit niet zo maar waak- of huis honden zijn. Deze honden vormen samen een belangrijk onderdeel van het program ma van het piepjonge circus van de heer Carlos. Binnenkort zullen ze ge zelschap krijgen van hun me- deartisten, waaronder het paard Tosca, naar wie het jonge circus genoemd is. Ook zullen dan de andere wagens en het tentmateriaal naar Apeldoorn komen en het rus tige weitje gaan bevolken. Binnen in de woonwagen van de familie Carlos troffen wij de donkerogige echtgenote van de heer Carlos en diens beide zoons. Een groot ge deelte van de gezellige woon wagen werd ingenomen door een piano en allerlei soorten muziekinstrumenten waar mee de familie Carlos ijve rig oefent voor verschillende muzikale nummers. Daar ver telde de energieke heer Car- telde van nuchtere voor schriften. gemeenteverorde ningen, deviezen voor buiten landse artisten en allerlei an dere aanvraagformaliteiten. Ondanks deze enorme berg van moeilijkheden waar men zich döor moest graven is de heer Carlos bijzonder opti- los ons van zijn plannen met het nieuwe circus. Zelf een telg uit het bekende circus geslacht van de Boltini's kwam hij al vroeg op aller lei wijzen in aanraking met het circus. Hij was werk zaam bij verschillende cir- cusbedrijven en heeft een gro te reeks tournees in binnen- en buitenland achter de rug. Aan het begin van dit jaai werd Tosca door hem en zijn compagnon, de heer Lijfe- ring, opgericht. De moeilijk heden die zij beiden te over winnen hadden waren groot Het waas van romantiek dat rond een circus pleegt te han gen verdween eigenlijk even toen de heer Carlos ons ver- mistisch gestemd. Hij heeft een bekwame staf van perso neel rond zich verzameld, die vele jaren achtereen der tig weken op tournée zijn ge weest. Gehoopt wordt dat op Paaszaterdag de tenten voor het hooggeachte publiek kun nen worden opengesteld. Merkwaardig is dat vrijwel het gehele circuspersoneel, artisten en andere werk krachten uit de inwoners van Apeldoorn zal worden gere- cruteerd. Het wordt het cir cus van de gemeente Apel doorn. Ondanks dat zullen echter ook verschillende bui tenlandse artisten gaan mee werken. Een echte „mensen eter", momenteel met zijn lu guber bedrijf nog werkzaam in Hamburg en verder ver schillende trapezewerker». Als uniek, waarschijnlijk op de gehele wereld zal de heer Lijfering optreden met een groep gedresseerde geiten, een dressuur die oneindig veel geduld heeft vereist, omdat een geit een koppig en eigenwijs dier en tevens niet al te snugger van aard is. Binnenkort wil de heer Lijfering ook een katten- dressuurnummer in de piste brengen. Het africhten van deze dieren is echter bui tengewoon moeilijk en kost veel tijd. De eerste voorstelling van het circus Tosca is ten bate van het initiatiefcomité „Apeldoorn adopteert Krui- ningen". Als toegangsbewijs zal dan het girostrookje die nen waarop de storting ver meld staat. Na de voorstel lingen in Apeldoorn zal dan dit jonge circus zijn eerste grote tournée beginnen, „niet als het grootste", aldus de heer Carlosmaar wij stre ven ernaar Tosca het gezel ligste circus te maken dat er bestaat." TT et Groothertogdont Luxemburg bereidt zich voor op de grote gebeurtenis van 9 April a.s.: het huwelijk tussen Erfprins Jan van Luxemburg en de Belgische Prinses Joséphine-Charlotte. Verwacht wordt, dat meer dan 100.000 buitenlanders naar Luxemburg zullen komen en wanneer men dan weet, dat het Groothertogdom zelf slechts 295.000 inwoners telt, begrijpt men voor welk een probleem de Luxemburgse autoriteiten zich gesteld zien om dit grote getal bezoekers onder te brengen. De hotels in de stad Luxemburg, die, sinds het hoge gezagsorgaan van de Schumangemeenschap zich hier heeft gevestigd, toch al niet veel ruimte meer vrij hadden, zijn volgeboekt en slechts in hotels en pensions in de omgeving van de hoofdstad zal men misschien nog onderdak kunnen krijgen. De overheid heeft een beroep gedaan op de bevolking, om zoveel mogelijk aan buitenlandse bezoekers gastvrijheid te verlenen. In dichte mist is Vrijdagavond het 857 ton metende Nederlandse m.s. „Spaar- nestroom" in het Kanaal nabij Dover in aanvaring gekomen met het Duitse schip „Waldemar Sieg" De „Spaarnestroom" een schip van de N.V. Hollandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, kwam in zinkende toestand te verkeren. Vijftien opvarenden worden door de „Waldemar Sicg" aan boord genomen, De „Spaarnestroom" is gedeeltelijk gezonken. Het schip is gevaarlijk voor de scheepvaart. Het Ne derlandse passagiersschip „Oranjestad", dat zich nabij de plaats van de aan varing bevond en dat onmiddellijk op- stoomde om hulp te verlenen, seinde, dat het in de aangegeven positie geen schip had aangetroffen. De geredden van de „Spaarnestroom" zijn te Dover aan land gebracht. AMSTERDAM Cand. wis- en nat. K. Groeneveld. W. Huizenga, B. M. Moe- liono, Oei Hong Peng, A. Timmermans en C. den Hartog (Amsterdam). Langs de iets meer aan drie kilometer lange weg, welke de uit 32 hofauto's bestaande bruidsstoet op 9 April zal vol gen, van het Groothertogelijke paleis naar de Kathedraal, waar de Pauselijke Nuntius, Mgr. Cento, het huwelijk zal inzegenen, is plaats voor ongeveer 90.000 toeschouwers. Door het bouwen van tribunes hoopt men dit aantal aan zienlijk te kunnen uitbreiden. Het Luxemburgse politiccorps is bij lange na niet groot genoeg om bij een zo mas sale belangstelling de orde te handha ven, zodat men een beroep heeft ge daan op de brandweer van alle Luxem burgse gemeenten en op Belgische en Luxemburgse padvinders. Grote wagen parken zijn in de stad Luxemburg aan gelegd en hier zullen 10.000 auto's ge parkeerd kunnen worden. De Luxem burgers, die een woning bezitten langs de weg, die de bruidsstoet nemen zal, kunnen goede zaken doen, want reeds thans biedt men voor een venster, dat uitzicht geeft op de route, een bedrag van fr. 3.000 Hoewel de definitieve lijst nog niet is opgesteld, meent men te Luxem- ourg dat zestig lioge gaste de huwe lijksvoltrekking zullen bijwonen. On der hen b vinden zich Koning Leo pold van België en de prinses van Réthy, Koningin Elisabeth van Bel gië, Prinses Margaret van Engeland, Prins Bernhard, Koning Georges van Griekenland, Prins Karei van Zwe den, broer van Koningin Astrid, (Van onze medische medewerker) Een lange magere man, met een scherp gezicht, op een uitgemer geld paard, en een dikke met een rond hoofd, op een ezeltje, treden on vermoeid door de bladzijden van Mi guel de Cervantes' schepping: Don Quijote de la Mancha. Een meesterwerk van de Spaanse niet al leen, maar ook van de wereldlitera tuur. Het is het prototype van de mo derne roman, maar wat ons vooral in teresseert, het getuigt van een diep zinnige levenswijsheid. Don Quijote is het type van de on- practische idealist, die geen oog heeft voor de werkelijkheid rondom hem. en Sancho Panza, zijn schildknaap, een gezellige dikkerd, voor wie de stoffe lijke dingen dezer aarde het hoogste goed betekenen. Deze typen zijn ge schapen voor alle tijden. Ongetwijfeld hebt u, lezer, toch ook dc ervaring, dat dikke mensen meestal goedmoedige. gezellige lieden zijn, met veel vrienden, terwijl de lange, magere typen gauw iets zonderlings hebben; het zijn vaak verstandsmen sen, die vrij c. izaam in de wereld staan. We hebben bier te doen met langs wetenschappelijke weg geconstateerde algemene verschijnselen, die even wel tal van uitzonderingen toelaten. Al heel vroeg in onze wereldge schiedenis heeft men zich afgevraagd of er verband bestond tussen iemands lichaamsbouw en diens geest. Men heeft dus gezocht naar constitu tietypen; welk begrip men zou kunnen definiëren als mensengroepen, waarbij bepaalde lichamelijke eigen schappen steeds tezamen optreden met een bepaalde psychische structuur. De oudste poging hiertoe, heeft geleid tot de leer der „vier temperamenten", aangehangen door Hypocrates, Gale- nus en Aristoteles. Deze drie namen vertegenwoordigen een tijdperk van enkele eeuwen rondom het begin van onze jaartelling. Zij onderscheidden vier typen van mensen, waarvan de gemoedsaard, overeenkomstig de toen malige kennis van 't menselijk lichaam, afhankelijk zou zijn van verschillende lichaamsvochten, te weten van gele gal, zwarte gal, slijm en bloed. De daarnaar benoemde typen wer den respectievelijk geheten: chole- rci, melancholici. phleg- matici en sanguinici. En nog altijd kent ons spraakge bruik „zwartgallige individuen"; de Engelsen worden phlegmatisch en de Italianen sanguinisch genoemd. De vier temperamentenleer heeft zich, met verschillende wijzigingen, nog lang Krc te Kr kunnen handhaven, maar het heeft gedurende tot 1931. toen Ernst Kretschmer zijn „Körperbau und Charakter publiceerde, eer wij een bruikbare en waardevolle indeling in constitutietypen hebben leren kennen. retschmer heeft verband gezocht tussen de algemene lichaams bouw en de psychische gestruc tureerdheid van de mens. Hij onder scheidt drie typen van lichaamsbouw; Het pycnische type, het lepto some type en als derde, het a t h 1 e - t i s c h e type. Laten wij allereerst eens de lichaamsbouw van deze typen nagaan en dan daarna de psychische structuur. Om te beginnen het pycnische ty pe, ook wel pompoen-, of kalebasi- type geheten; deze mensen hebben een gedrongen lichaamsbouw met korte hals en korte, dikke ledematen. Ze hebben een rond hoofd met ronde vormen. Hun hoofdhaar is dun en zij neigen vroegtijdig tot kaalheid, bo vendien hebben zij een neiging tot vetzucht. Dit pyenische mensentype heeft wat we zullen noemen een „cy ciothyme" aard. Het zijn gezellige, goedhartige mensen, vriendelijk en humoristisch. Maar hun stemming kan wisselen tussen opgewekt en treurig. Zij maken makkelijk vrienden en vluchten de eenzaamheid. Hun leven verloopt vrij oppervlakkig, zonder wijsgerige bekommernissen. Het zijn goede zakenlieden, met zin voor de werkelijkheid,, met een zekere liefde voor het bezit, het alledaagse., voor veiligheid, warmte en zekerheid. On danks hun zakelijke aanleg zullen ze de voorkeur geven aan de z.g. vaste betrekking. Dr. A. W. Aussems schrijft in zijn „10.000 babys": „De pycnica is de sterke, de volwaardige, de all round, de achttien-karaats-vrouw, de geboren moeder" en iets verder: „De kinderen ontvangt ze als een vanzelf sprekend iets; de verzorging van die vele kinderen kost haar natuurlijk veel moeite en arbeid; maar zij is daartegen bestand, want zij gaat er in op." Als u nu voorbeelden vraagt, zie dan naar het Duitse volk en het Ita liaanse en u begrijpt ook al beter wat ik bedoel. Aan afzonderlijke personen zou ik willen noemen Göring en Luther, verder in Engeland Bevin, Churchill, Chesterton. In ons eigen land Frans Hals en de grote katholie ke emancipator Schaepman Leptosome mensen, ook wel gere kend tot het bananen-, of asper ge-type, zijn lang en mager, slank, rijzig met een hoog voorhoofd, een scherp profiel, een scherpe neus en een iets wijkende kin. Hun gelaat is en face ovaal; in tegenstelling tot het ronde gezicht van de pycnische mens. Ledematen en handen zijn langgerekt, met lange smalle vingers Het hoofd haar is stug en borstelig. Kretchmer heeft wel een indeling gemaakt in meer typen, maar de hoofdindeling blijft toch in pycniscch of leptosoom. Daarom slechts in 't kort het voorkomen van het athletische type: Brede borst, brede schouders en een sterk ontwikkeld spierstelsel. Zij hebben inderdaad het uiterlijk van een athleet. Leptosome en athletische mensen hebben beide een „schzothyme" aard. De leptosoom is een eenzaam heids mens. heeft weinig vrienden, maakt ook niet gauw vrienden. Hij is aarze lend en bedeesd, gereserveerd, onver stoorbaar, hij blijft bij zijn onderwerp en staat op zijn stuk. Hij wordt vaak niet begrepen, leeft in gedachten- en in dagdromerijen. Hij leest veel en graag, liefst fantastische of toekomst verhalen. Vaak is de leptosome mens cynisch en critisch, vaak ook is hij een idealist, ,die zijn hervormings ideeën hardvochtig doordrijft. Leptosomen kunnen gemakkelijk abstract denken en kunnen goed stu deren. Verder zijn zij, zoals de naam van hun aard. schizothym, ook al aan duidt. innerlijk gespleten. Bovendien beschikken ze over een grote creatie ve begaafdheid: men treft onder hen de meeste kunstenaars en artisten aan. Noem ik als voorbeeld eerst weer een volk, dan noem ik de Engelsen. Mag ik nog apart" noemen G. B. Show. Ver der de Zweed Strindberg, de Fransen Deseartes en Voltaire en Jean Louis Barrault; de Duitsers Kant en Heine; tenslotte onze landslieden Erasmus, Vincent van Gogh en Ariëns. et zal thans duidelijk zijn dat Don Quyote een uitgesproken leptosoom en dat Sancho Panza een typische pycnicus heten mag. In- tussen zult u ook ijverig pogingen in het werk gesteld hebben om bij u zelf uit te maken of u nu een pycnicus dan w-el een leptosoom bent. Dat zal u niet makkelijk gevallen zijn. Zuivere ty pen treft men namelijk weinig aan, net zo min als men alleen maar heel kleine en heel grote mensen aantreft: men ziet allelei tussen-vormen. De na tuur laat zich niet dwingen in een star systeem van practisch maar twee mo gelijkheden. Zo is het zelfs heel goed mogelijk, dat de spiegel zegt dat u pycnicus bent en dat u toch van u zelf zegt dat u een leptosome aard hebt. Eovendien is het „Ken u zelf" meestal niet onze sterkste zijde. De laatste tijd vernemen we uit Amerika nieuwe pogingen om de mens in constitutietypen in te delen. Sheldon onderscheidt een groot aantal typen al naar gelang de over heersende ontwikkeling van een of meer kiembladcn. Het blijkt dus dat er nog altijd onderzoekers zijn, die zich voelen aangetrokken tot een oud, maar fascinerend probleem en dat ook hier het laatste woord nog niet ge sproken is. Als al deze moeite er alleen maar toe geleid had, dat nog eens duidelijk naar voren gekomen is dat de mens een twee-eenheid is van lichaam en ziel, dan zijn we als wetenschapsmen sen al lang tevreden, maar ik kan u toch ook nog enkele punten noemen die van practisch nut zijn. Het is aan de hand van het constitutietype mo gelijk van sommige geesteszieken te zeggen of ze meer of minder gunstige genezingskansen hebben. Verder is het duidelijk dat bepaalde typen natuur lijk meer of minder geschikt zijn voor sommige beroepen. VAN S. Aartsherto Otto van Habsburg, Prins Olaf van Noo, wegen en Prins Axel van Denemarken. Wanneer de Prins en de Prinses zich met hun gasten naar de Kathedraal -.uilen begeven, zal de bekende beiaar dier Staf Nees uit Mechelen de Bra- oanponne cn de „Hemecht", het Luxem burgse volkslied, ten gehore brengen. De jonggehuwden zullen zich ves tigen op een kasteeltje te Betzdorf op ongeveer 23 km. van de hoofdstad. Het is een domein, dat hee toebe hoord aan ien Luxemburgse indus trieel. Het kasteeltje is geheel geres taureerd. Een groot Belgisch dagblad heeft de Prins en de Prinses alle meubels voor de eetkamer en salon aangeboden, o.a. een tafel in acajou, die men kan uitschuiven tot een lengte van 18 meter. De hoge gasten van het Luxemburgse Hof zullen reeds in de loop van 8 April op het vliegveld Findei en aan het Centraal Station aankomen. Des avonds zitten zij aan een galadiner aan, dat hun door Groothertogin Charlotte wordt aangeboden. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Jar. en Prinses Joséphine-Charlotte wordt de gehele stad feestelijk versierd. De vallei van de riviertjes Alzette en Petrusst is ver licht. evenals de openbare gebouwen in de binnenstad. Op 8 April zullen overal in Luxemburg grote volksbals en zang en muziekfeesten worden gehouden, terwijl de dag van het huwelijk wordt besloten met een enorm vuurwerk bij de Adolfbrug. (Vervolg van pag. 1) De oorzaak van de werkloosheid moet buiten zijn wil en buiten zijn schuld gelegen zijn. Het spreekt vanzelf, dat een scherp toezicht juist in verband met pogingen, die ver wacht konden worden, om misbruik van deze wet te maken, nodig is. Dit toezicht sluit in, dat wanneer iemand zich als werkloos meldt, hij moet aantonen, dat hij onvrijwillig werkloos is. Eenvoudig ligt de zaak, wanneer iemand uit zijn dienstbetrekking werd ontslagen na ver kregen goedkeuring van het Gew. Ar beidsbureau, of b.v. in de bouwnijver heid, na klaarkoming van een karwei, terwijl de aannemer geen nieuw werk meer heeft. Ingewikkelder wordt de zaak. wanneer ontslag werd verleend om z.g. dringende reden. Is hier dan sprake van vrijwillige werkloosheid? Een dringende reden tot ontslag is altijd aanwezig, wanneer iemand in ernstige mate toont, het vertrouwen van zijn werkgever niet waardig te zijn. Art. 1639 p van het Burgerlijk Wetboek somt twaalf van zulke gevallen op. Nu is er op 10 Februari een uitspraak ge weest van de Centrale Raad van Beroep, waarbij werd bepaald, dat een arbeider, die om dringende reden werd ontslagen geen aanspraak kon doen gelden op wachtgeld-uitkering. Toch lag het geval naar onze mening nogal twijfelachtig. De reden van het dringende ontslag was n.l, een te late aanmelding van ziek ziin. Wanneer men wat oppervlakkig tegen dit geval aankijkt, heeft men de neiging de rechter een zekere onbillijkheid te verwijten. Maar bij bestudering van het vonnis wordt de zaak duidelijker. Eén van de motiveringen van de Centrale Raad luidde: ..dat men niet zeggen kan, dat een werkloosheid pas dan vrijwillig is, als de arbeider verkeerde handelin gen pleegt, met het doel, ontslagen en dus werkloos te worden, maar dat ook van vrijwillige werkloosheid gesproken moet worden, als iemand, zonder dat hij ontslagen wil worden, daden stelt, waar uit hij rederlijke wijze kan begrijpen, dat deze zijn ontslag tot gevolg kunnen heb ben In de overige motivering voor de afwijzing stelde de Centrale Raad, dat. indien de arbeider van oordeel was, dat de dringende reden tot ontslag niet gold, hij dan onmiddellijk de hulp van de be voegde burgerlijke rechter had moeten inroepen. En daar ligt nu in dit geval de haas in de peper. Het kan best zijn, dat een werkgever zich bij het laten gelden van een z.g. „dringende reden" vergist. Om dan zekerheid te hebben aan wiens zijde het recht is, doet de arbeider altijd ver standig een uitspraak te vragen van de bevoegde burgerlijke rechter. Doet hij dit niet, dan berust hij in het ontslag om dringende reden en komt hij blijkens de hier aangehaalde uitspraak van de Centrale Raad van Beroep als regel niet in aanmerking voor uitkering krachten» de werkloosheidswet. Inmiddels kan de uitspraak van de bevoegde rechter nogal eens enige tijd op zich laten wachten. Ook hierin is voor een groot deel reeds voorzien. Het bestuur van het algemeen werkloosheids fonds en van de federatie van bedrijfs verenigingen hebben aan de besturen van de bedrijfsverenigingen geadviseerd, in gevallen als hierboven bedoeld tot voorlopige uitkering over te gaan, zij het dan onder beding, dat de arbeider zijn vordering op de werkgever moet overdragen aan de bedrijfsvereniging. Naar wij menen te weten, volgen nog niet alle bedrijfsverenigingen dit advies op. In verband met de ingewikkeldheid van deze aangelegenheid doen alle arbeiders verstandig, met zich in twijfelgevallen onmiddellijk te richten tot het bestuur van hun vakbond of K.A.B -afdeling, die hun zeker de juiste weg kan wijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5