De feestelijke lichtstad aan het Spaarne d'Oranje gevel l DIPLOMATIEK KOERIER IN REMBRANDT Die Haerlemsche Musyckcamer in 18e eeuwse costuums Santpoort's R.K. Speeltuin wordt opgeknapt Pieter Gabriel, die de Catechismus verklaarde Firma T. KROON Sr. VACANTIE- REIZEN 3 Voor ANTIEK Flora Logé's Reisbureau „De Magneet" Films van deze week in Haarlem Artistiek solo- en orkestspel De Mennonist op de brandstapel Bisschop en Prins Amsterdammer Haarlem over Voor bloemen naar de Flora Eerste IJmuider Markiezenfabriek LINGO L WAS VLOER EN MEUBELEN Cocos Lopers mm HERINGA WUTHRICH SLEUTEL KROMSTAF OVER HAARLEM Welke 5000ste voor U ZATERDAG 21 MAART 1953 PAGINA 6 naar de Grote sortering koperwerk, tin, porcelein, meubelen enz. Voor iedere smaak, voor iedere beurs Riviervismarkt 5 b.d. Crote Kerk - Tel. 14911 N V. W. JAGER GERLINGS - IS EEN VERRASSING VOOR VERHUURBEDRIJF HOLLAND RECHTSTREEKSE LEVERING Huiskamers, Salons, Slaapkamers, Clubstellen elc. 5 -a DOKTER F. v. d. AA 25 JAAR IN HAARLEM HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Palace Ltixor „DE SLEUTELSPECIALIST" City Minerva Spaarne Frans Hals en Lido WAIIIO MOORS Omgeving ruïne van Brederode /n „Lichtstad-Haarlem" rijdt van Dreefzicht naar het Frans Halsplein v.v. met opgewekte regelmaat een miniatuurtreintje; een blokkendoosachtig vervoer middel, dat wonderwel past bij het Camera Obscura-achtig karakter van de stad. Wij hebben het ook wel andere feestende steden zien doorkruisen, maar nergens met zoveel opvallende oprechtheidals in Haarlem. Eigenlijk behoor den de' Haarlemmers altijd met valiezen en karbiesjes in zulke treintjes als dit te zitten. Want Diesel en stroomlijn-bus passen niet bij hen. Het krioelt in de Spaarnestad van de Kegge's, Stastokken de Koosjes's van Naslaan en van de Witsen's. En het is een lust voor oog en hart om in deze dagen door de rijk verlichte en versierde straten te dwalen en te zien met welk een deftige ingeto genheid zij allen hun lichtfeest ondergaan. Hevel hetzelfde festijn over naar Amsterdam of Kerkrade en de vonken zullen er afspatten. Nu kan het ook zijn dat de wetenschap, dat zij de feestelijkheden over liefst twee maanden moeten uitsmeren, de Haarlemmers maant tot een voorzichtig begin. Maar wij geloven vast, dat er in hun beminnelijke bedaardheid wel degelijk iets essen tieels verscholen ligt. Waarmee wij echter beslist niet willen suggereren, dat hun manier van feestvieren in intensiviteit bij die van anderen ten achter staat. Niet elke uiting van collectieve vreugde behoeft zich per se te uiten in feest neuzen en in het blazen op kartonnen toeters. Een van de „Lichtstad"-attracties en ook dat is in verband met het bo venstaande veelzeggend is een bezoek aan de hall van het stadhuis, die gratis toegankelijk is voor een ieder. Elke avond kan men daar de goede burgers van Haarlem en hen niet alleen uiter aard zien ronddwalen om er de aan een roemrijk verleden herinnerend» schatten te bewonderen: een duur be werkte klok. het stadswapen in rijk geornamenteerde uitvoering en regen ten-schilderijen, alles overgoten door het zacht-glanzende, gulden licht van de kaarsen. En de her en der gepos teerde bodes hoeven nauwelijks uit de ambtelijke plooi te komen, want nie mand waagt het de rust „in diesem heiligen Halle" te verstoren. Wie moe gestaard is op al het schoons daalt via een wenteltrap af naar de gewelfde kelder onder het raadhuis, waar men stuit op het alleraangenaamst divertis sement. dat Ad Vermeiren's Marionet tentheater is; van de statigheid van de grote hall naar de lichtvoetigheid van het poppenspel in de Poesjenellenkelder is slechts enkele luttele treden. Vermei- ren vertelt er u aan de hand van een tekst van Annie Schmidt alles omtrent de baard van Koning Dagobert; en zijn marionetten geven gestalte aan wat u slechts in stoute fantasie durft te dro men. Natuurlijk is er ook luchtiger en vooral luidruchtiger vertier rondom het licht- en bloemenfestijn te vinden. En u hoeft niet te schrikken als wij in dit verband de „Vleeshal" op de Grote Natuurlijk, wij raken niet uitgepraat over onze feeststad, waarin de talrijke historische monumenten mooier dan ooit in de schijnwerpers pralen en waar in het vertier tot in de nacht groot steeds aandoet. Maar al dat praten heeft een chauvinistische inslag, is gebaseerd op de gedachte, dat wij toch maar eventjes laten merken een levende oude stad te zijn. Hoe denken anderen daar echter over? Onze Amsterdamse collega Herman Hofhuizen was bereid om eens een avondje het Rembrandtsplein te ruilen voor het Houtplein, de Kalver- straat voor de Grote Markt de Wester toren voor die van de oude Sint Baaf. Wij van onze kant hebben gaarne als gids onze diensten verleend. Maar wat onze vriend dacht en schreef, was voor ons een even grote verrassing als hij naar wij hopen ook voor u zal zijn. De tekeningen zijn van Hans Engelman. Markt noemen. Want die enigszins bruut klinkende naam is in het geheel niet meer toepasselijk op de aantrekke lijke Taveerne waarin het gebouw her schapen is en die dan ook voor de duur van de feestelijkheden de meer geurige naam van ,,De Hyacint" draagt. Een en ander is vooral het werk van mevr. J. Heslenfeldvan Meeuwen uit Amster dam, die het geheel met medewerking van een „Raad van 13" en van het Haarlemse gemeentebestuur, zoals zij Onze lantaarnopsteker komt volgende week om kwart voor acht. WIJNÉK EN GEDISTILLEERD SPAJBhe 86 TEL 10112 Geen thuiswas met of zonder wasmachine is beter of voor deliger dan het vakwerk van de kabouterwasserij TEL. 16504 r Zonwering Bestelt NU REEDS Uw zonwering. Hiermede bespaart TJ belangrijk op de aanschaffingg- kosten. Vraagt vrijblijvend offerte. Wij staan U met een keur van dessins ten dienste. K. VAN VEELEN s Mlddenhavenstr. 41 IJmuiden, TeL 4108 (na 5 U. SS59) Wij VERHUREN Compl. 1-, 2-pers. en Kinderbedden p. mnd. Prima materiaal. Fred. Hcndriklaan 244, Den Haag, Tel. K 1700-550392, na 18 uur 552611. van fabriek aan verbruiker van Bezoekt onze uitgebreide toonzalen. Fa. W. A. VAN OEN BROEK Opgericht 1880. Blekersvaartweg 9. H'stede. met eigen reiswagen RIVIÈRA 12 d. ƒ195.— LOURDES 8 d. 185. BEYEREN 7 d. 130 TIROL 10 d. 160.— FARMS 5 d. ƒ110.— SALZBURG 10 d. 175. Alle exc. inbegr. Ook 2-3-4-daagse reizen. Vr. voll. gratis prosp. HOORN ALKMAAR Tel. 4009 Tel. 4839 Ook verhuur van onze 8 of 9 pers. „V.W." kleine reiswagen met of zonder chauffeur. zegt „in 15 dagen uit de grond stamp te". Dat wil zeggen, dat zij van de vrij onherbergzame ruimte na toepassing van een aantal vernuftige kunstgrepen een riante lusttuin, waar het zoet ver toeven is, heeft gemaakt. Wij mogen verder niet de charmante Wiener Grinsing op de Raaks, waar het tot diep in de nacht allerpleizierigst kan zijn, evenals in de Moulin Rouge, die in het Florapark het nodige vertier biedt. Daar zijn een massa bloemen aan te pas gekomen uiteraard en fleurige tentjes waar men nóg fleuriger dran ken schenkt dewelke men kan sa voureren gezeten op houten tonnetjes, bedekt met rode kussentjes. Er is een dansvloertje, dat spreekt, en men kan er zich zelfs vermaken met een mechanische echo-put en met gecom pliceerde goktafels. Nu moet u niet denken dat mevrouw Heslenfeldvan Meeuwen dit alles op touw heeft ge zet alleen om de Haarlemmers tege moet te komen in hun behoefte uiting te geven aan hun feestelijke gevoelens. Haar verregaande voortvarendheid is er op de eerste plaats op gericht het Amsterdamse Emmakinderziekenhuis en de Stichting Jeugd en Studenten materieel te steunen. En omdat de Vleeshal nu eenmaal in Haarlem staat gaat ook een deel van de opbrengst naar twee instanties van sociaal-cul turele aard in de Spaarnestad. Waar vindt u elders nog een gelegenheid waar u plezier kunt maken ten fa veure van niet minder dan vier goe de doelen? Grasduinend, als wij het zo mogen noemen, in de Lichtstad, kwamen wij ook terecht in „Philips' wondertuin" die als het ware aansluit op de „Ta veerne". Dit etablissement heeft nu weer alles met licht te maken en ook met wonderen. Want wij kunnen u ver zekeren dat het een verrassende aan blik biedt al die exotische, fel kleurige bloemen, die u in het pikkedonker fel omlijnd tegemoet stralen: een soort „Flora" in het mechanische. Bovendien als u even doorloopt belandt u pardoes ..20.000 mijlen onder zee" en daar wordt u voor de afwisseling geconfronteerd met groenig-fosforiserende dansende zeepaardjes en griezelige, bijna halluci- nante, bewegende licht-vissen. Temid den van enkele lieflijke zeemeermin nen kunt u echter weer enigszins op verhaal komen. Het doet alles wat on natuurlijk aan. maar daarvoor bent u dan ook in een wonder tuin. Haarlem is een mooie stad ook zon der licht. Maar de grote St. Bavo in stralend floodlight wint aan zij het ietwat bedrieglijke indrukwekkend heid en die lampjes die de boorden van de Nieuwe Gracht omzomen doen het heel aardig; om nog maar niet te spre ken van de grote, ter ere van de zon negod Helios, opgetrokken erepoort die met haar vierkante, vuurspuwende zui len een bijna Russische indruk maakt. Maar zoekt u rust en verkoeling na het aanschouwen van al deze verblin dende schittering, dan kunt u naar on ze smaak nergens beter terecht dan in de Stadsherberg, die in het Waaggebouw aan de Damstraat is ingericht en die u via een forse poort betreedt. De in richting van het etablissement waar lijk een herberg in de klassieke zin van het woord is van een verblijdende eerlijkheid. Van de wit-bepleisterde mu ren, de stenen vloer tot het fin de siè cle meubilair rood pluche stoe len, canape's en ste vige ronde tafels toe. Ergens hangt een weegschaal aan de zoldering, die er bepaald niet om liegt en aan de wand zijn als ver siering verbluffend echte hellebaarden en helmen neerge hangen, zij het in gepast bescheiden mate. In zulk een ruim te moeten Frans Hals en zijn mak kers hun drinkge lagen hebben ge houden. Zonder dat u nu direct hun iet wat vochtig voor beeld behoeft na te volgen, kunt u hier in de Stadsherberg oprecht en in zoet gepeins genieten van een oud-vader landse consumptie. En als wij u raden mogen: om u Haar lemmer met de Haarlemmers te voelen moet u de terugtocht naar het station zo ver mo gelijk met dat treintje maken. Advertentie TTTTyTTTTTTTTTTTTTTYTTTTTl w en tapijt, in pracht sortering de nieuwste dessins en uitsluitend zware kwaliteiten A A A A Kruisstraat 22 - Haarlem - Tel. 16777 kAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAli 28 Maart" zal dokter F. A. J. van der Aa. arts in de Wilhelminastraat, de dag herdenken, waarop hij vijf en twintig jaar geleden zijn arts-examen deed. De aanstaande jubilaris werd geboren in Tilburg op 20 October 1902 en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, al waar hij in 1928 zijn staatsexamen deed. Voorts was hij assistent aan de Maria- stichting te Haarlem, waarna hij zich alhier vestigde. In het Krelagehuis zal hij op zijn feestdag van drie tot vier uur recipiëren. Er heeft zich een co mité van huldiging samengesteld, dat circulaires heeft rondgezonden, Wie deze niet ontvangen, mocht hebben, kan zich wenden tot notaris B. M. Brans, Nieuwe Gracht. Mike Kells, een diplomatieke koerier van de Geheime Dienst in Washington, is een jongen, die men om een bood schap kan sturen. Hij moet een docu ment van de top-secret-klasse in ont vangst gaan nemen van een collega, die hij in Salzburg zal treffen. Er gebeuren allerlei onbegrijpelijke dingen, maar het zonderlingste is wel, dat zijn collega weigert hem te herkennen. Even later tuimelt zijn lijk uit de trein, zonder do cument. Inmiddels hebben twee even knappe als mysterieuze vrouwen, als mede een bende louche kerels hun in trede in het verhaal gedaan en er ont wikkelt zich een variatie op de spion- nagefilm. De held slaat zich vaak let terlijk door de vele raadsels en moei lijkheden heen en krijgt de traditionele knappe vrouw tot beloning. Henri Hathaway heeft het onderhou dend verhaal met routine in beeld ge bracht en gaf enkele boeiende scènes weg, waar hij het procédé van de pra tende acteurs laat varen en zich, zoals in de spannende treinscène in het be gin, beperkt tot het observeren van de gedragingen van zijn objecten. Het is allemaal een beetje fantastisch, maar waar het geval geen andere pretentie „Die Haerlemsche Musyckcamer" is door haar samenstelling niet alleen voor zeventiende en achttiende eeuwse mu ziek, doch mede, en dit is niet minder be langrijk, voor de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum met haar niet bepaald ernstige acoustiek meer ge schikt dan menig ander ensemble. Het grote bezwaar tegen het optreden in deze overigens qua entourage zeer geschikte zaal is het gebruik van een vleugel. Van de moderne concertvleugel is het volume en het timbre niet op een kleine zaal en op oude muziek inge steld. De „Camer" nu beschikt over een clavecimbel, het voorgeschreven en nog altoos meest geëigende instrument bij uitvoeringen van oude muziek. Het blijft echter niet bij een doel matige orkestbezetting met clavecim bel, de dirigent en leden van de „Ca mer" zijn allen, amateurs of vaklieden, hoogst serieuze beoefenaars van de oude meesterwerken. Zij voelen de stijl van de oude werken, die onderling toch ook nog uiteenlopend is, goed aan en hebben technisch een hoge graad van vervolmaking bereikt. Dit werd op dit terecht genoemd „gala"-concert opnieuw bewezen, zowel in afzonderlijk optreden als strijkorkest met en zonder clavecimbel en als be geleidend orkest bij werken voor fluit en voor clavecimbel-solo. Mocht het or kest in enkele gevallen, zoals bij zeer zacht spel, ietwat vervaagd van klank hebben aangedaan, dan moet dit wel licht grotendeels worden toegeschreven aan de acoustiek, de hoge temperatuur en ten gevolge van de kaarsverlichting afdemping van klank. Kleine, lichte on effenheden tussen solo- en orkestspel waren niet van invloed op de totaal indruk! Het orkest speelde werken van Lully (fraai samenspel van dwarsfluit en alt blokfluit!) en Hellendaal, de solofluitist bij uitstek introduceerde een concert van Boccherini met meesterlijk ge schreven en uitgevoerde cadensen en van Blavet. Gertrude Maclaine solieer- de en glorieerde in een onvergankelijk schoon Bachconcert. Ter inleiding gaf Hans Philips een korte, tevens zeer duidelijke verklaring der werken; wees op het kenmerk van Lully's Suite: de plechtstatigheid van het leven aan het Hof van Lodewijk XV. van Blavet's concert: lichte, galan te stijl van de achttiende eeuw, de overeenkomst van Hellendaal's Concer to Grosso met de stijl van de Italiaanse Corelli en inzake het fluit- en cembalo- spel in de werken van Boccherini en Bach, de verpersoonlijking van dit spel van de achttiende eeuwse stijl. Vermeldingswaard is. dat de partijen in het orkest voor de helft door dames zijn bezet, de eerste plaatsen bij eerste en tweede vioolpartij worden ingeno men door dames! De zaal was geheel bezet met een illugtre schare kunst kenners, die solo- en orkestspel op hoge prjjs stelde. Het concert werd o.a. bijgewoond door de Commissaris der Koningin in onze provincie; baron mr. De Vos van Steenwijk, baronesse de Vos van Steen- wijk-van Rooyen, burgemeester Venne- ma van Zandvoort, de Griekse gezant en de wethouders Geluk en Aengenent. Aan het slot van de avond bedankte wethouder Geluk, directeur Baard als gastheer vervangende, de Camer en haar dirigent André Kaart voor het nemen van het initiatief van deze con certenreeks en het schenken van hoog kunstgenot Q. Advertentie heeft, houdt het de aandacht op een prettige manier gaande. 14 jaar De „Drie van de Infanterie", die zich in de gelijknamige film presen teren, zijn soldaten, die uit zonder ling, maar goed hout gesneden zijn. En daardoor komt het, dat het in hun regiment, gelegerd in Brits-Indië, wel eens vreemd toegaat, maar dat ten slotte alles op z'n pootjes terecht komt, wanneer het op vechten aan komt. De liefhebber van vechtpartijen komt in deze film volkomen aan z'n trekken en tegelijkertijd is hij er ge tuige van. hoe. dank zij insubordi natie van een sergeant en feitelijk ook van de kolonel, de strijd in het voor deel van de Britten wordt beslecht. Dat de kolonel gepromoveerd wordt tot generaal en de sergeant gedegra deerd tot gewoon soldaat, lijkt mi? schien wel vreemd, evenzeer als het feit, dat beiden er mee in hun schik zijn. Maar dat het allemaal bar lo gisch is, moet iedereen zelf maar gaar zien. Veertien jaar Captain Scarlett is in de film „Ridder zonder vrees" een befaamd ruiter en een nog bekwamer schermer. Deze twee eigenschappen buit hij uit, wanneer hij, teruggekeerd naar Frankrijk na de val van Napoleon zich opwerpt als de verdediger van boeren en onbe- schermden, die overgeleverd zijn aan de willekeur en de ongenade van een tweetal despoten, die door afpersing, moord en doodslag het land onveilig maken. Hij wordt daarbij voortreffelijk geassisteerd door een vriend, die in de zelfde omstandigheden verkeert. Daar bij doet zich nog voor, dat een prin ses gedwongen wordt met een van d» tyrannen te huwen, geheel tegen haar wil. Ook deze prinses meent. Captain Scarlett te moeten beschermen. Deze kleurenfilm, vol avonturen en span ning, is dan ook bijzonder geschikt voor avontuurlijke jongelui. 14 jaar. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. UMS Een man is „op de verkeerde tijd en op de verkeerde plaats" getuige van een moord, met voor hem de zeer onaangena me complicatie dat hij door drie instanties tegelijk fervent gezocht wordt. De moor denaar. die de enige getuige van zijn mis daad uit d'e weg wil ruimen, de politie die deze getuige hard nodig heeft en hem tracht te beschermen, en tenslotte zijn vrouw uit geheel andere motieven. Het interessante van het geval is dat de vrouw onbewust de moordenaar, die zich heeft voorgedaan als journalist die een exclusief artikel wil schrijven, op het spoor van haar man brengt. Maar voor het zover is beleeft men een interessante speurtocht door San Francisco en boeiende momenten in en om een geweldige achtbaan op een kermis aan het strand1. Ook nu weer de gebruikelijke achtervolgingen met harde politemannen en een cynische misdadi ger. maar lang niet zonder talent in el kaar gezet. 18 jaar. Ouderen onder ons zullen zich nog leven dig het. hofschandaal van prinses Louise van Saksen in het begin van deze eeuw herinneren, toen zij de geliefde werd van de componist Toselli. Regisseur Colette heeft cfeze romance op het. witte doek ge bracht en gaf de hoofdrol aan de leven dige Franse actrice Danielle Darrieux. Dat hij voorts een dankbaar gebruik maakte van de melodieuze muziek van Toselli was te verwachten. Het verhaal begint aan het Saksische hof. Erfprinses Louise is een meisje, dat zich niet thuis voelt in de kille en stijve atmosfeer van het hof. Als ze het middel punt van een schandaal dreigt te wor den vlucht ze en vestigt zich in Florence. Haar enige verstrooiing is het. luisteren naar een jong organist, die zijn eigen aantrekkelijke composities speelt. Op een receptie wordt zij voorgesteld aan de jon ge talentvolle pianist en componist -Enrico Toselli, in wie ze haar organist herkent. Bij de dood van de oude Saksische koning wordt Luise teruggeroepen om de troon te bestijgen. Zij geeft dan al haar rechten op en huwt Toselli. Maar hun geluk duurt niet lang. Er is te veel verschil tussen bei de karakters. Bovendien ervaart Louise, dat. zij Toselli'a carrière in de weg staat. Zij verlaat hem en zwerft, rusteloos door Europa. Mede hierdoor wordt Toselli ern stig ziek. Een brief aan Louise bereikt haar pas na vier maanden. Als zij hem eindelijk ontvangt breekt de eerste we reldoorlog utt en worden de grenzen voor alle verkeer gesloten14 jaar. „Nachtruiterg van de Wolvenkreek", een daverend actieverhaal, waarin al leen de revolver „recht" spreekt. Aldus luidde de opwindende aankondiging betreffende de nieuwe Wild-West-film, welke hier in dit theater wordt ver toond. De acties, waarvan hier sprake is, zijn echter van die aard, dat men en dit vooral in het begin er geen touw aan kon vastknopen. Het is dan ook geenszins een quaestie van ver haal. maar louter een opeenvolging van opwindende gevechten, welke zwakke geesten wel een zeer troebel beeld moet geven over moed en heldhaftigheid, recht en wat dies meer zij. Alles speelt zich natuurlijk weer af rond een struise sheriff, met zijn klassieke vier kante kop, strakke gelaatstrekken en zijn hercules-gestalte. Hij rijdt, springt, schiet, bemint als geen ander. Ziedaar weer het oude thema. De grootste ver dienste van dergelijke filmregisseurs is wel deze. dat zij de zucht van het pu bliek naar obscene en spectaculaire avonturen kennen en dien? schvoiende dorst, durven verzadigen. Zij, die nog niet genoeg hebben van de droeve weerklank van het kanongebujder uit de laatste wereldoorlog," kunnen hier deze week genieten van de muziek der fluitendg kogels. Moeders en tallo zen met haar zullen echter blijven bid den om de vrede De programma's zowel in Frans Hals als in Lido-theater zijn door de K.F.C. afgekeurd. Onder auspiciën van het comité voor jonge toonkunstenaars geeft Nel Tak ken Donderdag 26 Maart, des avonds om 8 uur in de met kaarsen verlichte Renaissance-zaal van het Frans Hals museum een pianorecital van werken van J. S. Bach, Mozart, Franck, Borde- wijk—Roepman. Debussy en Chopin. RADIO Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Aan de Dinkgrevelaan te Santpoort is de activiteit de laatste dagen nog meer toegenomen. Aan de kant van oré kerk hoort men sinds enige weken de noeste arbeid van de bouwvakkers, die daar begonnen zijn aan de bouw van het parochiële jeugdhuis, dat later zal worden uitgebouwd tot een volledig parochiehuis. En aan de overkant wordt nu weer had gewerkt aan het opknappen van de R.K. speeltuin, die Ongetwijfeld onder de indruk van gebeurtenissen, die hier en daar in de streek beroering brachten, heeft het Haarlemse gemeentebestuur In de woelige zestiende eeuw een weinig principiële houding aangenomen. Wel was men vrij sterk opgetreden tegen de vroege ketterse activiteit (in 1532 werd de prediking te Zandvoort of elders verboden), maar in de tijd, dat de eerste bisschop van Haarlem zijn intrede had gedaan, was men min der scherp, dweepte men met het woord verdraagzaamheid, terwijl buiten de stad de nog altijd invloedrijke Hendrik van Bredcrode zich openlijk voor stander van de hervorming toonde en Pieter Gabriël steunde, een verlopen Brugse kloosterling, die met zijn vrouw Elisabeth in de Engelse steeg te Amsterdam woonde en de Heidelbergse Catecismus verklaarde. Deze man preekte ook te Overveen en de Haarlemse vroedschap verhinderde de poor ters niet daarheen te gaan, zich onder meer excuserende met de dooddoener, dat men Brederode niet wilde grieven. Alsof Haarlem al niet lang voort durend met deze overhoop lag. Wat deed de Prins van Oranje in deze dagen? Hij hield zich wijselijk af zijdig en schreef aan de Bisschop van Haarlem, dat hij er goed aan zou doen binnen de stadsmuren voor zulke goede predikanten te zorgen, dat de Haarlem mers geen aanleiding zouden vinden het buiten de stad bij de valse predi kanten te zoeken. Dit was dus zoveel als een terechtwijzing: het is uw eigen schuld, dat de beminde gelovigen, het elders zoeken! Kort voor het beleg van Haarlem was de situatie zo, dat de Hervormden reeds een houten hulpkerk hadden aan de Baan, gesticht door Wouter van Rol land en Hans Colterman. Een eigenlijke kerkplundering wist men te voorko men, hoewel in de streek de losbandige troepen van Brederode op afschuwwek kende manier huishielden. Omtrent de situatie tijdens het beleg van Haarlem schreven wij reeds in meerdere opstellen. Een anti-katholie ke houding werd toen sterk openbaar. Was het dus te Haarlem en omgeving op kerkelijk gebied in het begin van de zestiende eeuw reeds onrustig, een onrust, die gestadig toenam, in het ove- i rige deel van Kennemtrland bleef het vrij rustig. Wel is in 1533 de Beverwij- ker Cornells Claeszoon te Alkmaar ont hoofd, omdat hij de fanatieke sekte van de wederdopers aanhing, en is in 1556 in Beverwijk een bakker. Augustijn geheten, wegens zijn geloofsovertui ging op de brandstapel gestorven, maar over het algemeen bleef het bij deze uitzonderingen tot In het jaar 1566 de uitbarsting kwam. Een jaar later wer den ook ongeregeldheden gemeld te Beverwijk en Velsen. Even bulten Beverwijk werd In een houten loods gepreekt. De predikant logeerde in de stad, terwijl ook wel een predikant uit Haarlem, die daar bij Dirk Hasselaar logeerde, per schuit naar Beverwijk kwam. In Beverwijk was de chirurgijn Maarten Hein Claes zoon de aanvoerder van de Hervorm den. Op de duur verliet hij Beverwijk met zijn aanhangers, omdat de bevol king niet open bleek te staan voor de nieuwe leer en het Katholieke Geloof trouw bleef. De pastoors in het gebiec van de Heer van Brederode hadden het moei lijker, omdat deze en zijn baljuw, Wil lem van Zonneberch, alles deden om hen het leven onaangenaam te maken en de nieuwe leer te bevorderen. Zo kwam het jaar 1573, waarin de openbare uitoefening van de katholieke eredienst, bij besluit van de Staten werd verboden. Voor Kennemerland betekende dit nog niets, omdat de strijd tegen Spanje hier nog volop voortduurde. Voordat we echter in onze opstellen overgaan tot het tekenen van de vele interessante details uit deze periode, willen we in een volgend opstel iets vertellen over de schuilkerken-periode tijdens de republiek, om, nadat we de geschiedenis tot het einde gevolgd heb ben, in losse aantekeningen dieper op enkele onderdelen van deze geschiede nis in te gaan. JAN B. het vorig jaar als een Phoenix uit zijn as herrezen is. Daar is inderdaad veel aan op te knappen, want het vorig jaar moest terwille van de kinderen, cfie men geen dag langer dan nodig wilde overleve ren aan de straat, genoegen worden ge nomen met verschillende noodvoorzie ningen. En voor zover de kas, die n» één jaar werken en veel korten uiter aard niet in een florissante positie kan verkeren, dat toelaat, zullen die nood voorzieningen nu door definitieve wor den vervangen. Daaronder valt b v. de draaimolen, (Tie het vorig jaar zoveel kosten aan herstel gevergd zou hebben, dat het niet op te brengen was. Dit jaar is daaf nu een hele nieuwe en dikke houten vloer in gelegd, wat een paar liev® centen kost, maar daarmee is het nu ook prima in orde. Verder waren eT nog toestellen, die niet uit elkaar ge' nomen konden worden, zodat zij de hele winter aan weer en wind blootge steld moesten worden. Die zijn nu ook uitneembaar gemaakt, zodat de komen de winter, die gelukkig nog ver af al deze apparaten op een veilige plaat!® opgeborgen kunnen worden. En daar naast Is men volop bezig met schilder werk. zodat de tuin over enkele weken, wanneer men de kinderen uit Sant poort weer hoopt te ontvangen, er piek fijn uit zal zien. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 21 Maart. 1953 af gedurende j* dagen op de gemeentesecretarie (4e afdeling) voor een ieder ter inzage 118* in een uitvoerige kaart uitgewerkt, her bij Raadsbesluit van 17 Maart vastge stelde plan van uitbreiding, zende de bestemming van de daarin b grepen grond in onderdelen met o daarbij behorende bebouwingsvoo schriften voor de omgeving van ruïne van Brederode te Santpoort. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 6