OVERSTROMINGEN veroorzaakt door verwarming van de Noordpool? Smelting van polair ijs zou de zeespiegel vijf meter doen stijgen Drijvende ijsberg koerst naar Russisch deel van de Pool Z Oost-Duitse parlement ageert tegen het EDG-verdrag Met scorpioenen gegeseld? Ons argeloze katholieke O Geen Schuman-oplossing voor Europese landbouw Kromdorp op stelten r Twee maanden in een duikboot L 24 Einde van ijstijd? 39ste dodenlijst Reeds 17 April behandeling in Bondsraad? Minister Mansholt teleurgesteld Opmerkelijke studie over een mogelijke klimatologische ontwikkeling NA DE BEKRACHTIGING DOOR BONN Prins Bernhard bezoekt school op Manhattan Koudwalserij van Breedband in bedrijf DE „GROENE POOL „Nood jeugdinternaten" ZATERDAG 21 MAART 1953 PAGINA 7 Ned. militaire missie in Berlijn Beschrijving van de overstromingsramp Nieuw lid Rekenkamer 5? Millioenenorder van Ford Directeur Ommelanden voor rechtbank Jeugdbescherming in buitengewone omstandig heden 7" pt recente drama van de Noordzee heeft bij velen t~1 zo schrijft Fernand Lot in het Franse weekblad „Carrefour" van 25 Februari de vraag doen rijzen of een dergelijke ramp niet het voorspel vormt tot nog gro tere overstromingen. Kan men volstaan met bij wijze van verklaring te wijzen op een toevallig samentreffen van een normaal springtij en een doodgewone storm? Óf moet men eerder de oorzaak zoeken bü gebrek aan een of andere ver verwijderde atoomexplosie in het Noordpoolgeb'ied. d.w.z. in de ongewoon grote dooi der polaire ijsmassa's? Klimatologisch doet zich een belangrijke vraag voor, nl.. Me van een verwarming van het Noordpoolgebied, te meer sedert men ontdekt heeft waar ook André Siegfried reeds op heeft gewezen dat de kortste weg van Ame rika naar Rusland niet langer, zoals voor onze voorouders, over de Pacific loopt of over de Atlantische Oceaan en Europa, maar via de poolcirkel. In het tijdschrift „Criti que" citeert Waldemar Tarr een aantal in het buitenland gepubliceerde wetenschappelijke verhandelingen en met name een studie van de Russische professor V. J. Vise, onder de sensationele titel: „Staan wij aan de vooravond van een klimatologische revolutie?" Er zijn hoe dan ook een aantal feite lijkheden geconstateerd, die in de bovengeschetste richting wijzen. In Zuid-Oost-Alaska zijn enige grote baaien, die voorheen het hele jaar dicht lagen, tegenwoordig verscheidene weken achtereen bevaarbaar. In Siberië verschuift de Zuidelijke grens van het gebied van het eeuwige ijs langzaam maar zeker naar het Noorden. De verwarming die zich ginds voordoet bliikt in geheel Noord-Rus land op te treden: Van Archangel tot Leningrad wijst de thermometer al vijftien jaar achtereen een gemiddelde stijging van 1 graad aan. (Het weerkun dig instituut van Parijs heeft onlangs vastgesteld, dat daar de temperatuur gemiddeld 1 graad per eeuw stijgt). Betekenis van gletschers De gletschers van Groenland, IJsland, SDitsbergen en de Frans Josef-eilanden blijken evenals trouwens de glet schers in Europa kleiner te worden. De Russische expeditie, die ir. 1938 '39 de route van Nansen hêeft gevolgd, heeft een temperatuur geconstateerd van gemiddeld zes graden hoger dan die de Noorse ontdekkingsreiziger veertig jaar te voren zelf had geno teerd. Sinds 1865 is de gemiddelde tempe ratuur in Scandinavië met 2'A graad gestegen. In de Barendtszee is de Zuidelijke grens van het gebied waarin drijfjjs optreedt binnen 20 jaar 120 km. Noor delijker komen te liggen. terwijl het Zuidelijk deel van de Kara-zee sinds een tiental jaren ijsvrij is gedurende de maand September. Het eilandje Vassilievsky in de I/ap- tev-zee, dat bestond uit ijsschotsen met zand- en grintafzettingen, is geheel ver dwenen, en het eilandje bij Semenovsky wacht eenzelfde lot: terwijl het zich in 1823 nog uitstrekte over een lengte van 15 km., meette het in 1936 nog nauwe lijks 2 km. Het leven der vissen Andere belangwekkende feiten in dit verband zijn: Verscheidene vissoorten vertonen de neiging steeds verder Noordwaarts te trekken. Aanzienlijke scholen kabeljauw zijn in de buurt van Spitsbergen en Nova Zembla gesigna leerd. Sinds 1932 wordt de vangst van deze vissen op de Westkust van Groen land uitgeoefend tot aan de 71e breed tegraad, terwijl men in 1929 slechts tot aan de 69e op succes kon rekenen. Met de haring is het juist zo gesteld. In de Pacific hebben de makrelen z'ch over de 48e parallel heen die zij vroeger nooit overschreden tot aan de kusten van Alaska gewaagd. Eie ornithologen hebben opgemerkt, dat vogels, die in Noorwegen nooit het land verlieten, zich thans op IJsland gaan nestelen, terwijl de zeemeeuwen die erg op het poolkiimaat gesteld zijn, het eiland hebben verlaten omdat het weer hun te zacht werd. Na al deze indrukwekkende waarne mingen blijkt dus wel, dat wij momen teel een merkbare verwarming mee maken van het polaire klimaat. Welke gevolgen kan men nu uit deze situatie afleiden? Naar gelang de ijsvelden zich terugtrekken wordt het zeewater war mer. Volgens de uiteenzettingen van de Noorse professor Helland-Hensen zou een stijging van één graad van de wa teren rond de Noorse kust voldoende zijn om over heel Europa een stijging van 10 graden te veroorzaken in een luchtlaag van 40 km. dikte. Dit zal ongetwijfeld een aantal gunstige of ongunstige wijzigingen met zich meebrengen in onze leefwijze: tal van biologische, landbouwkundige, industriële, economische en andere ver anderingen. Ernstiger is echter, dat het smelten Tan de polaire ijsmassa's een stijging Tan de zeespiegel van ongeveer 5 meter tengevolge zal hebben, waardoor de lage kusten van Europa onder het wateroppervlak komen te liggen. De continentale onderlagen zouden daaren- Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft de 39e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtof fers „watersnood" uitgegeven. Zij luidt als volgt: Kruiningen: Paauwe—Griep, Suzan- na, geb. 25.4.92 te Yerseke. wed. van Jacob Paauwe. Laatste adres: Donkere- wegje 6. Middelharnis: Mandenmaker, Johan nes Marinus, geb. 14.6.12 te Warmen- huizen. Laatste adres woonwagenkamp Dwarsweg. Nieuwe Tonge: De JongKreeft, Gijs- je, geb. 30.7.24 te Den Bommel, echtge note van J. de Jong, laatste adres Bat- tenoord 12; Nagtegaal—van Dreunen, Johanna, geb. 20.7.09 te Nieuwe Tonge, laatste adres: Tussendijk 1; Van Prooyen, Aalbert, geb. 30.5.24 te Zwijndrecht, echtgenoot van B. Borel, laatste adres Zuiddijk 4. Nieuwerkerk: Heijboer, Johannus m. geb. 13.9.82, laatste adres Nolenstr. 146. Lievense, Jan W. geb. 15.8.01, laatste adres Ooststraat 236. Rentier, Jakomina, geb. 20.1.41, laatste adres Muyeweg 209. Ter Riet, Neeltje C. A„ geb. 13.9.47, laatste adres Muyeweg 210b. Stoutjes- dijkKloote, Jobina, geb. 25.5.97, laat ste adres Stoofweg a 157. Van Tiggele Jacob P., geb. 1.2.02, laatste adres Prov.- tveg 10. Oude Tonge: Bogers, Johannes Adria- hus, geb. 19.10.90 te Sprang/Capelle, laatste adres Julianastraat 54. Van Kam pen, Helena, geb. 20.4.35 te Oude Tonge, laatste adres: Zuiddijk 45. Van Kampen, Johanna, geb. 10.1.29 te Oude Tonge, laatste adres Zuiddijk 45. Stellendam: Boshoven (Dingeman), illem, geb. 20.8.40 te Stellendam, laat je edres Meidoornstraat 5. Boshoven, Martientje Willempje, geb. 14.11.50 te Stellendam, laatste adres Meidoorn- straat 5. Zevenbergen: Crezee, Joost, geb. 14.10.34 te Zevenbergen, laatste adres boven, wanneer ze van hun ijslaag be vrijd worden, hun oorspronkelijk even wicht hernemen de aarde is immers niet e i onvervormbare massa en daaruit zouden belangrijke geophysieke gevolgen kunnen voortvloeien die hier en daar aai. de dag zouden treden als stijgingen en verzakkingen van de aardkost. Poolkoorts Evenals datgene wat men wel de „poolkoorts" heeft genoemd /lie een van de belangrijkste symptomen vormt van de huidige koude oorlog ons zor gen baart, zo kan ook de stijging van de temperatuur, waarover wij hierbo ven spraken en die overigens de ac tiviteiten van de mens in het hoge Noorden gunstig schijnt te beïnvloeden aanleiding geven tot verontrustende overpeinzingen. Men hoede zich even wel voor pessimisme Wij bevinden ons hier op uiterst ge compliceerd terrein, waarop tal van be kende en onbekende factoren inwerken en waar het ontbreekt aan voldoende gegevens om enigermate juiste voor spellingen te doen. Van verschillende kanten heeft men geprobeerd om uit gaande van astronomische, geophysieke en cosmische theorieën, de werking van gletschervorming te verklaren- Men heeft gewezen op een vermindering van het absorptievermogen van de damp kring als gevolg van een geringer kool- zuurgehalte. De veranderingen van haar dichtheid op grote hoogte door het optreden van vulcanisch stof. Een in tensivering van de zonnestraling die een grotere verdamping van het zee water veroorzaakt. De verschillen in de verhouding tussen zeespiegel en onder gelopen land. Stijgingen van het land die de grens van het eeuwige sneeuw- gebied zouden bereiken. De topografi sche en geografische veranderingen, die het overbrengen van thermische ener gie door dê golfstroom wijzigen. De wij zigingen in de baan die de aarde be schrijft. Hoe zal de eenmaal begonnen ont wikkeling zich voortzetten? En hoe lang? Gaat het hier om een normale verandering of om een phenomeen van zeer grote draagwijdte? De geleerden zijn het er niet over eens. Het enige dat men met zekerheid kan zeggen is, dat ijstijden periodieke verschijnselen zijn. Dat het Quartaire tijdperk vier of vijf van deze ijstijden heeft gekend. Dat de temperatuur gedurende ver scheidene duizenden jaren moet dalen eer een Ijstijd zich over een bepaald land gaat uitstrekken, en tevens een aanhoudende sneeuwval, waarvoor dus het samengaan van koude en voldoende vochtige lucht vereist wordt. Dat ijstij den ook weer duizenden jaren nodig hebben om te verdwijnen. Wat dat betreft hoeven we ons dus niet ongerust te maken voor de dag van morgen. We hebben ons evenwel te zeer uitsluitend gericht op de Noord pool. Komt een dergelijke tempera tuurstijging ook voor op het Zuidelijk halfrond? Nemen de gletschers van de Andes ook niet in omvang af? Is de zeedrempel van Ross tussen 1841 en 1912 niet 36 km. teruggeschoven? Heeft Kincer in 1933 niet aangetoond dat overal ter wereld, op beide halfronden, een gemiddelde temperatuurstijging van 0.52,2 graden voorkomt? Zouden we dus werkelijk de laatste ijstijd vaarwel gaan zeggen? En wan neer begint de volgende? Volgens de astronomische theorie binnen 60.000 jaar, zegt Gamow. Het is hoe dan ook waarschijnlijk, schrijft Marcel Mermet, dat het mensdom zijn omzwervingen nog niet heeft voltooid, want bloeiende streken van nu zi.in over 100.000 jaar misschien woestijnen van zand of ijs, of omgekeerd. Maar we hebben de tijd nog. Zoveel tijd nog waarschijnlijk, dat wetenschap en techniek dan zover ge vorderd zullen zijn, dat ze de klimaten zelf naar ieders smaak kunnen regelen. oals bekend heeft de Ameri kaanse luchtmacht enige drij vende ijsvelden in de Noordpool in gebruik waarop zij luchtbases hebben aangelegd die dienst doen als voorposten van de Amerikaanse defensie. Deze drijvende ijsvelden werden voordat zij in gebruik zijn gesteld nauwkeurig geobserveerd. Men kwam toen tot de slotsom dat zij binnen de poolcirkel bleven drij ven en dat zij een bepaalde kring hierbinnen beschreven. Nu is de Amerikaanse luchtmacht echter tot de enigszins ontstellende ontdekking gekomen dat een van deze drijvende luchtmachtbases langzaam de ver keerde richting indrijft en koers heeft gezet naar de Russische zijde van de Noordpool. Dit eiland „Flet chers ijseiland" dat 6'/a kilometer breed en bijna 10 kilometer lang is drijft met een snelheid van ongeveer 4 kilometer per dag verder. „Aan boord" van het eiland bevinden zich momenteel 8 man die deel uitmaken van een technische staf van de Ame rikaanse luchtmacht. De mannen zenden dagelijks weerberichten en andere bijzonderheden uit die van belang zijn voor de onderzoekingen die het Amerikaanse leger in het Noordpoolgebied doet. De bevoorrading van deze mannen geschiedt vanuit de Amerikaanse basis Thule op Groenland. Aangezien de wateren rond het Poolgebied in ternationaal zijn zouden de Russen eventueel geen aanspraak kunnen maken op het bezit van Fletchers eiland, maar het valt te betwijfelen of de technici op het drijvende ijs veld zich zo dicht bij het ijzeren gordijn erg prettig zullen voelen. De beide Huizen van het Oost-Duitse parlement hebben gisteren in een ver enigde zitting de Conventie van Bonn en het verdedigingsverdrag nul en van gener waarde vaor het Duitse volk ge noemd. De Volkskamer en de Landen- kamer spraken zich uit voor een be spreking van de vier grote mogendhe den over de Duitse eenheid en een vre desverdrag. Grotewohl zeide dat de bekrachtiging door de West-Duitse Bondsdaggen daad van „nationaal hoogverraad" is „De eerste stap van alle vaderlandlie vende en democratische krachten is nu het omverwerpen van het regiem van Adenauer", aldus Grotewohl. Intussen heeft de West-Duitse Vice- Kanselier Franz Blücher de Sovjet- satellietlanden meegedeeld, dat de rati ficatie van het E.D.G.-verdrag een evenwicht tussen Oost en West schept, dat zou kunnen uitlopen op een bevrij ding van de satellietlanden. In een interview uitgezonden door „Radio-Vrij Europa" naar de landen achter het IJzeren Gordijn verklaarde Blücher: „Wij zijn er vast van over tuigd, dat het Europese volk in een Eu ropese integratie een waarborg ziet voor een lange vrede." Reinhold Maier, voorzitter van de West-Duitse Bondsraad (Eerste Ka mer), heeft gisteren verklaard, dat de Bondsraad de conventies van Bonn en het verdrag inzake het Europese Léger wellicht „op bepaalde voorwaarden" op 17 April zal goedkeuren. Als voorwaar den noemde hij: 1. de procedure van de wetgeving zou strikt moeten worden nagekomen; 2. men zou „ongepaste haast" moeten vermijden. Radio-Moskou heeft gisteravond een verwachte, felle aanval gedaan op de ratificatie door West-Duitsland van het Europese legerpact en de contractuele verdragen van Bonn. Millioenen in Duitsland en buiten zijn grenzen be- De heer A. Th. Lamping, Nederlands ambassadeur te Bonn, is tevens be noemd tot hoofd van de Nederlandse militaire missie bij de Geallieerde be- bestuursraad te Berlijn. grepen de reden voor deze verdragen. Zij waren oorlogsverdragen, die tegen Duitsland, Europa en de wereldvrede gericht waren. De commentator zei, dat Adenauer er in geslaagd was de goed keuring van het Bondsparlement te krijgen „omdat hij geholpen werd door de leiders van de rechtervleugel van de S.P.D." Prins Bernhard heeft Vrijdagochtend een tamelijk onverwacht bezoek ge bracht aan de „Collegiate School" van de „Dutch Reformed Church" in het Westelijk deel van het eiland Manhat tan. Deze kerk met aangrenzende school werd in 1638 door Nederlanders gesticht en tijdens de tweede wereldoorlog woon de de Koningin, toen nog Prinses Ju liana, daar enkele malen godsdienst oefeningen bij. Nadat het schoolkoor de Prins had toegezongen sprak ds. Romig een korte rede uit. Daarna gaf Prins Bernhard desgevraagd een pakkende beschrijving van de overstromingsramp en de her stelwerkzaamheden. Met dankbaarheid releveerde hij de overweldigende stroom van kleding en andere goederen, als mede de vele millioenen in geldelijke bijdragen uit alle streken der wereld. De Prins betreurde het, dat blijkbaar alleen bij een natuurramp zich onder de volkeren der aarde een gevoel van saamhorigheid van het gehele mensdom baan kan breken. Vrijdagavond zat de prins als eregast aan bij een diner, dat werd gegeven door de Nederlandse Club. Ingevolge een besluit van het bestuur van de Club was dit diner echter niet voor persvertegenwoordigers toegankelijk. In gezaghebbende Nederlandse krin gen te New York meent men te we ten, dat in een schrijven van Koningin Juliana, dat Prins Bernhard de volgen de week persoonlijk aan president Eisenhower zal overhandigen, een be roep wordt gedaan om een oplossing van het vluchtelingenvraagstuk metter daad ter hand te nemen. De polaire ijsvelden worden langzaam maar zeker kleiner. Het ijs trekt zich lerug, hetgeen het klimaat van West-Europa gunstig zal kunnen beïnvloeden. Het smelten van het ijs zal echter ook de zeespiegel doen stijgen. angs de kade van de haven van Groton in Connecticut heeft twee maanden lang een duikboot onder water gelegen, waarin 23 man waren opgesloten. Gis teren stapten de man nen, 22 matrozen en een officier, onder luide toejuichingen wederom de walkant op. Zij waren goedgehumeurd en keu rig in de kleren. Het be trof hier een proefneming van de Amerikaanse ma rine. Tijdens hun verbliif onder water hebben de mannen, allen vrijwilli gers, allerlei proeven en testen moeten ondergaan. De ervaringen die men hierbij heeft opgedaan zullen gebruikt worden bij de training van duik- bootpersoneel. Een en ander heeft te maken met de bouw en de inrichting van de eer ste atoomduikboot ter wereld. de „Nautilus". De „Nautilus" kan theo retisch voor onbeperkte tijd onder water blijven, deze theorie is echter Bemanning kreeg trek in belegen kaas vanzelfsprekend afhanke lijk van de wijze waarop de mensen op het ver blijf onder de zeespiegel reageren en hoe lang zij het uithouden. Dagelijks werd de phv- sieke conditie van de 23 mannen gecontroleerd. Sommigen van hen kre gen zelfs tijdens de slaap een apparaat om het hoofd waarmee men de hersengolven registreer de. De proef had op de eerste plaats ten doel om de toevoer van kooldioxy- de te controleren. Een der belangrijkste verschijnselen was, dat gedurende het verblijf onder water de smaak van de mannen veran derde. Aanvankelijk be stond er onder de duik bootkluizenaars een voor liefde voor biefstuk, deze verdween echter voor een bijna onbedwingbare trek in belegen kaas. Diëtisten van de marine hebben nu uitgemaakt dat dit ver schijnsel veroorzaakt werd doordat de kaas hielp voorzien in het ge brek aan calcium, dat bij de meeste mannen na verloop van tijd optrad. Bij K.B. is benoemd tot lid van de Algemene Rekenkamer L. van dei- Tempel. Hem is eervol ontslag verleend als secretaris dezer kamer. p 7 Maart bracht Het Volksweekblad van de Paters Capucijnen een scherp gestelde waarschuwing uit. Zelfs meer dan dit. De schrijver van het hoofdartikel in het nummer van 7 Maart eist, dat er een einde zal worden gemaakt aan een ongewenste toestand. Hij noemt deze toestand „niet langer te tolereren". Hij zegt, dat deze toestand „verdacht veel op het paard van Troje" lijkt. Hij spreekt over „venijn". Hij wenst niet, dit zijn de letterlijke woorden: „dat ons argeloze katholieke volksdeel nog andermaal aan deze scorpioen-methode wordt blootgesteld". Er moet dus iets gebeurd zijn van venijnig bedrieglijke aard. Anders zou pater C. v. G. niet zo heftig uit zijn sandaal schieten.' Wat is er gebeurd? Gedurende de Boekenweek van dit jaar werd door de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek een cataloog in omloop ge bracht, die Boekengids heetOok in vorige jaren is dit gebeurd. De Boeken week is maar een aanleiding, want tegen Sinterklaas komt ook geregeld zo'n Boekengids uit. Het is een geïllustreerde prijsopgave van boeken, die in Neder land verschenen zijn. Er verschijnen ter gelegenheid van de Nederlandse Jaarbeurs op precies dezelfde manier allerhande geïllus treerde prijsopgaven. Men krijgt ze cadeau, als vouwblad, als vlugschrift, als boekje, als verzameling van sta len. Ze prijzen landbouwwerktuigen aan of radiotoestellen, wasmiddelen of behangselpapier, scheergereed schappen of slaapkamermeubels, feestartikelen of schoolbehoeften. Ze zijn bedoeld om verlokkend te Wer ken. Ze beschrijven de voordelen en hoedanigheden van bontmantels, vis- couverts, stallantaarns, puddingvor men, microscopen, ijskasten, van alles en nog wat. Voor iemand, die reeds lang aarzelde, of hij een microscoop zou kopen, kan een „aantrekkelijke" prijscourant de doorslag geven. Wie krachtens zijn beroep alles weten moet over puddingvormen of over nylonkousen of over kunstgebitten, bestudeert zo'n prijsopgave, want voor hem behoort ze tot de verplichte vaklitteratuur. Wijnhandelaars, zaadkwekers, siga renfabrikanten maken er veel werk van, hun prijscourant een lokkend uiterlijk te geven, want ze zijn koop lieden, die hun klanten kennen en graag goed bedienen. Ook boekhandelaars zijn kooplie den. Het is hun stoffelijk belang, dat er veel boeken worden gekocht. Zij werken samen om dit algemene vakbelang te bevorderen. Die sa menwerking organiseerden zij (lang geleden) in de Vereniging ter Be vordering van de Belangen des Boekhandels. Voor een bepaalde boekhandelaar kan het een bijzonder belang zijn, dat er veel kerkboeken worden gekocht. Voor een andere zal het eerder voor deel brengen, als er veel medische boeken worden gekocht. Een derde verdient zijn brood hoofdzakelijk met ontspanningslectuur. Dit hangt niet enkel van zijn eigen voorkeur af. Ook de plaats van zijn vestiging beslist mede. Onder de kathedrale basiliek van St. Jan worden andere boeken verkocht dan tegenover de ingang van het Wilhelminagasthuis; op het Rapenburg vertonen zieh veelal an dere kopers dan aan de stationskiosk. Voor speciaal katholieke boeken heeft een boekwinkelier te Heerenveen (al zou hij katholiek zijn) niet zo talrijke klanten als een boekwinkelier te Nij megen (al zou hij niet katholiek zijn en de specialisatie overlaten aan de concurrenten). Doch de Vereniging kent als orga nisatie niet zulke bijzondere belangen. Zij propageert „het" boek, gelijk de Brouwersbond „het" bier propageert. „Het" boek is een abstractie, evenals „het" bier. Niet ieder boek is weer best. Toch kan de Vereniging zich niet mengen in de vraag, of de boeken, die Wolters uitgeeft, leesbaarder zijn dan de boeken, die Teulings uitgeeft, of andersom. De Brouwersbond blijft buiten de vraag, of u Heinekensbier of bier van De Drie Hoefijzers wenst te drinken. De collectieve prijcourant van de boekhandelaars bevat derhalve een aanprijzing van boeken van allerlei uitgevers, „rijp en groen", zoals dat heet. De vereniging van katholieke boekverkopers wist echter gedaan te krijgen, dat in de collectieve prijscourant aparte bladzijden voor komen, waarop uitsluitend boeken worden aangeprezen, die iedere ka tholiek mag lezen. Is dit niet netjes? Neen, zegt pater C. v. G. in het Volksweekblad van 7 Maart, dit is venijn, dit is een scorpioen-methode, dit is het paard van Troje, dit is niet tolerabel, dit bedriegt en bedreigt ons „argeloze katholieke volksdeel"! Eilieve, hoe argeloos is ons katho lieke volksdeel? Dit zou ik willen weten! Koopt ons argeloze katholieke volksdeel per ongeluk een microscoop, als het een puddingvorm nodig heeft? Of is het zo argeloos niet? Kan ons argeloze katholieke volks deel niet boven een afzonderlijk hoofdstuk zien staan: „R.K. Aanvul lende Titellijst" of kan het deze woorden niet begrijpen? Krijgt ons argeloze katholieke volksdeel niet in de gaten, waar zo'n hoofdstuk ophoudt? Pater C. van G. heeft in de Boeken gids van Februari de titels van 18 verboden boeken en van 12 streng voorbehouden boeken kunnen opmer ken, dat is dertig op de totale Neder landse productie. Acht hij ons katholieke volksdeel zo argeloos, dat het geheel onwetend zijn voorkeur aan één van deze dertig titels zal gunnen? Of vreest hij ach terbaksheid? Zal ons „argeloze" ka tholieke volksdeel, dat van de prins geen kwaad wist, plotseling door een prijscourant uit zijn dommel gewekt, verlekkerd worden op tevoren onver moede ontucht en dwaalleer? De waarschuwende schrijver ge looft dit zelf niet, al bezigt hij nog zo heftige woorden. Als de door hem veronderstelde „argeloosheid" be staat, is zij een groter gevaar dan de rustige werkelijkheidskennis die men uit prijscouranten kan krijgen. Dan moet die argeloosheid worden bestre den, maar niet die prijscourant. Toen Etienne Gilson in Amsterdam was, schoot, tijdens een receptie, een piepjonge geestelijke op hem toe, die zenuwachtig vroeg: „Eh bien, monsi eur le professeur, que pensez-vous de Texistentialisme?" Gilson keek hem een seconde ver baasd aan en antwoordde daarop: „L'existentialisme, monsieur l'abbé, mais, pa existe!" Beter antwoord op dit soort arge loosheid bestaat niet. Het leven zelf geeft geen beter. ANTON VAN DUINKERKEN Nadat in October 1952 de warmband walserij van Breeband N.V. te Velsen in bedrijf is gekomen, is dezer dagen ook het eerste deel van de koudwalse rij gereed gekomen. Hoewel bij de opzet van Breedband N.V. in de eerste plaats gedacht is aan de afzet op de binnenlandse markt, zijn thans reeds orders ontvangen voor de afzet naar het buitenland, hetgeen er toe bijdraagt de Nederlandse deviezen- positie te versterken. Vermeldenswaard is vooral, dat van de Fordfabrieken te Detroit in de Ver enigde Staten een millioenenopdracht werd ontvangen voor levering van to taal ca. 40.000 nettons warm- en koud- gewalst materiaal. Dat een wereldfirma, die in tal van landen haar vestigingen heeft (in Nederland de Nederlandse Ford Automobiel Fabriek in Amster dam) en die tot een van de grootste verbruikers van dunne plaat gerekend mag worden, op deze wijze blijk geeft van een groot vertrouwen in de kwa liteit van de producten van Breedband N.V.. mag wel worden gezien als een bewijs van de goodwill, die Breedband reeds nu, ook internationaal, geniet. De vertegenwoordigers der zeventien landen, die deelnemen aan de conferen tie te Parijs over het plan om een ge meenschappelijke Europese markt voor landbouwproducten te vormen, hebben besloten de besprekingen voor minstens zes maanden op te schorten om een he den ingestelde interim-commissie in de gelegenheid te stellen voorstellen te ontwerpen over de w|jze, waarop een Iandbouwgemeenschap in het leven kan worden geroepen. Zwitserland, Engeland en Ierland verklaarden weinig heil te zien in dit besluit. Vóór 30 Maart zal de commissie rapport uitbrengen. De voornaamste taken der interim commissie zullen zijn na te gaan, op welke wijze de markten voor land bouwproducten der Europese landen tot één grote markt kunnen worden samengesmolten; voorstellen te doen met betrekking tot de instellingen, wel ke naar haar mening nodig zullen zijn om de Iandbouwgemeenschap te bestu ren en te onderzoeken, hoe de betrek kingen zullen kunnen zijn tussen de landen, die aan de Iandbouwgemeen schap deelnemen, de landen, die zich met de gemeenschap associëren, en de landen, die er geheel buiten zullen blij ven. (Van onze correspondent) Voor de Groninger rechtbank had zich te verantwoorden de directeur van de Ommelanden, de heer F. de Boer, voor een zaak die in hoger beroep dien de. Het betrof hier een geval dat zich heeft afgespeeld op 11 October van het vorige jaar. De directeur was toen met grote snelheid de Zuidelijke ingang van zijn fabriek binnengereden recht op en kele postende stakers in. Een van de stakers kon „uit het ziekenhuis" blijven door met een flinke sprong op zij te springen. De kantonrechter had ver dachte veroordeeld tot f6.boete. De heer de Boer was in beroep gegaan. De officier van justitie vond dat geval zeer ernstig. Er was geen noodzaak om zo hard te rijden. De boete van de kanton rechter vond hij veel te gering. Hij eis te thans f 150.boete, subs. 1 maand hechtenis. Uitspraak 3 April. Ondanks de Franse bewering, dat de conferentie een groot succes is gewor den, heeft de Nederlandse minister van Landbouw, Mansholt, gisteravond uiting gegeven aan zijn teleurstelling over het feit, dat de conferentie geen concrete resultaten heeft opgeleverd Hij ver klaarde niet te geloven, dat de consul tatieve organisatie, die de meerderheid der conferentie blijkt voor te staan, doelmatig zal zijn. Nederland is van oordeel, zo zei hij, dat de Europese pro blemen alleen kunnen worden opgelost, wanneer de supra-nationale conceptie wordt aanvaard. De andere landen van de kolen- en staalgemeenschap zijn in gebreke gebleven het Nederlandse plan voor een gemeenschappelijke markt voor landbouwproducten te steunen, hoewel zij de vorige maand te Rome het begin sel om etappesgewijze een algemene ge meenschappelijke markt tot stand te brengen hebben aanvaard. De zes lan den der kolen- en staalgemeenschap zullen echter regelmatig contact blijven onderhouden teneinde te trachten te komen tot een gemeenschappelijke po litiek ten aanzien van de kwestie van een Europese Iandbouwgemeenschap. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld de „Nationale adviescommissie jeugdbe scherming in buitengewone omstandig heden". Deze commissie zal contact onderhouden tussen de minister en de Nederlandse jeugdorganisaties betref fende de werving van personeel voor zgn. noodjeugdintematen. Zo komen er noodinrichtingen voor kinderen van drie tot vijftien jaar. Voor deze groep worden circa 250 zgn. noodjeugdinter- naten in gereedheid gebracht, welke bestemd z|jn om een betrekkelijk kleine groep kinderen uit bedreigde gebieden op te nemen. Deze evaenatie geschiedt geheel vrijwillig. De regering wil echter de ouders de gelegenheid bieden hun kinderen tijdig naar veiliger oorden te zenden. 24. Freule de Quael had zich met de mantel en de hoed van haar grootmoeder schichtig naar buiten be geven. Vermoedelijk dacht zij, dat niemand haar aldus zou herkennen, omdat niemand ooit deze dracht gezien had, maar de paar dorpelingen, die haar tegenkwamen, keken haar uiterst verbaasd na. Omdat zij zelf in het geheel niet op durfde kijken, merkte zij dat niet, en evenmin dat een toegewijde verkenner haar opvallend onopvallend achterna ging en overal geheimzinnige tekens achterliet. Zij wist trouwens ook niet, wat zij doen moest, toen zij bij het huis van de notaris was aangekomen, maar het geluk wilde, dat de notaris zelf naar buiten kwam, toen zij nog maar een kwartier besluiteloos achter een boom naar het huis had staan staren. Koos Pimpel verbleef die Zondagmiddag hardnek kig in zijn stamkroeg. Zelfs toen hij, even na de koster, Alphonsa voorbij zag komen. Toen zij de tweede maal passeerden werd hij onrustig, maar hij slaagde er in zijn voornemen van de vorige dag, om zich nergens meer mee te bemoeien, omdat hij er toch niets van begreep, trouw te blijven. De derde maal evenwel werd het hem te machtig. Hij ver schalkte haastig alle goede voornemens en was, voor hij het zelf wist, de deur uit. Veldwachter Stockedief begaf zich daarop aan zijn plicht met al de opval lendheid, die een degelijk politieman in dergelijke omstandigheden siert, zodat Arie Goesting een ogen blik vreesde, dat al zijn gasten hem zouden volgen. Hij vroeg dus haastig luidkeels aan de onderwijzer, wat hij nu over het humanisme dacht. Deze haalde daarop een jaargang van De Tijd uit zijn binnenzak en onderhield het gezelschap tot diep in de nacht met alle artikelen over dit onderwerp. Maar Koos en de veldwachter volgden Alphonsa en de koster en leverden op hun beurt enkele fer vente volgelingen van Baden Powell een goed en gemakkelijk te volgen spoor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7