van Tsjechoslowakije Scheiding tussen partij en regering volgens voorbeeld van Rusland VILEM SIROKY PREMIER „Niet voldoende munitie voorradig in Korea" FIGL geeft zijn pogingen op Kardinaal Stepinac is nu volkomen geïsoleerd Spaarnestroom" behouden in de haven van Dover ORR „Republiek moet tot een paradijs gemaakt worden'5 Generaal Van Fleet verklaart: Wil Tito vrede met de Kerk? Aardschokken houden aan De Koningin in Zeeland Tot hoofd en hart Stakingen in België Uitwiping mogelijk Nederlandse Stentor heeft het schip binnengesleept Mgr. Van Lierde heeft auto-ongeluk Uitslaande brand in Groningen Het r* FANCY-FAIR J MAANDAC 23 MAART 1953 76ste JAARGANG No. 25639 «Nationaal schandaal" Danktelegrammen aan Churchill en queen Elizabeth Poolse straaljager onderweg naar Polen Hulpacties voor Turkije Met hoofd bekneld in betonmijnmachine Technisch opzichter gedood op Jaarbeursterrein Schapen doodgebeten Den Haag ontkent uit levering van Zapolocky geëist te hebben Om een Oostenrijkse regering te vormen Narriman in Egypte Ook koning Foead terug? Goed afgelopen Dadef van overval gegrepen Serenade van Nieuw Leven voor een platina- huwelijk Door pan met vet Paarden door treinen gegrepen Honderdjarige overleden Bejaard echtpaar door gas gestikt GABARDINE REGENJASSEN VANDAAG! over 2 weken O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 31543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk; Breestraat 25, teief. 4790 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstt. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPR13S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ZAPOTOCKY PRESIDENT a Antonin Zapotocky, tot nog toe premier van Tsjechoslowakije, is Zaterdag door de Nationale Vergadering met algemene stemmen tot president gekozen. Hij voigt Klement Gottwald op, die op 14 Maart is overleden. Zapotocky wordt als premier opgevolgd door Vilem Siroky. Voorts heeft 'Zapotocky het Russische voorbeeld gevolgd van scheiding tussen regering en partij, want hij heeft Zaterdag Antonin Nevotny, die vice-premier is, belast met de leiding van het Centrale Comité van de communistische partij. Gottwald heeft (evenals Stalin in Rusland) steeds per soonlijk zowel de leiding van de staat als die van de partij in handen gehouden. Antonin Zapotocky, Zaterdagavond dankte de nieuw ge kozen president het volk „voor het ver trouwen dat het hem had geschonken", Zapotocky sprak van het balkon van het kasteel te Praag tot een menigte van duizenden. De president beloofde nooit te zullen vergeten dat hij uit de werkende klasse afkomstig is, evenmin De senaatscommissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Congress heeft gisteren een deel van de verklaringen van generaal James Van Fleet gepubli ceerd, die hjj onlangs voor deze commissie heeft afgelegd. Generaal Van Fleet, gewezen commandant van het Amerikaanse Achtste leger in Korea, zei, dat hij op zeker ogenblik moest bevelen het schieten te staken, omdat de voorraden munitie uitgeput raakten. In Mei 1951 waren de opslagplaatsen van de artillerie in Korea leeg, zei hij. Ook daarna was er steeds een critiek tekort aan munitie blijven be staan. Naar de generaal vernomen had, was de toestand echter na zijn vertrek uit Korea (vorige maand) beter geworden. De generaal zei ook, dat hij het met zijn superieuren niet eens was over de hoeveelheid munitie die moest worden verschoten en over de taak van het leger in Korea. Generaal Lawton Collins, de staf chef voor het leger, verklaarde voor de commissie dat er, voor het volgen var: de huidige tactiek, genoeg munitie in Korea was om de beperkte taak van het leger uit te voeren. Hij zei dat de taak van het leger door politiek en di plomatie werd gedicteerd en niet door de militaire eisen. Generaal Collins zei: „Naar mijn oordeel beschikken de troe pen over genoeg munitie om onze man schappen te beschermen, onverschillig of zij worden aangevallen of niet, en om die operaties uit te voeren waartoe de legercommandant gemachtigd is". Hij gaf toe dat er fouten waren gemaakt, maar deze waren een gevolg van het feit dat er „een oorlog in vredestijd" werd gestreden. Robert Johnson, onderminister van Defensie, zei dat de staalstaking de productie van munitie ongunstig had beïnvloed en dat het moeilijk was geweest arbeiders aan te werven voor vergroting van de productie. Johnson Maarschalk Tito op weg naar huis na zijn vijfdaags bezoek aan Engeland, heeft tele grammen gestuurd aan premier Churchill en aan Koningin Elizabeth, zo meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. In het telegram aan Churchill zegt de maarschalk: „Het was mij werkelijk een groot genoegen U weer te ontmoeten en het rechtstreeks contact te hernieuwen dat Wij als wapenbroeders in de laatste oorlog hadden. Het grote succes van onze bespre kingen, die in een vriendschappelijke sfeer zijn gevoerd, kon vooral worden bereikt dank zij Uw begrip van de huidige inter nationale toestand. Ik stel met genoegen vast, dat de banden tussen onze landen duurzaam zijn en dat wij schouder aan schouder staan bij de verdediging van de vrede." In het telegram aan Koningin Eli zabeth dankt Tito voor de genoten gastvrij heid. De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken Popowitsj heeft een danktele. gram aan Eden gezonden. Volgens de „N. Y. Herald Trbune heeft maarschalk Tito de Britse autoriteiten medegedeeld dat hij van plan is het communistische regime in Joegoslavië te liberaliseren en vrede te sluiten met de R.K. Kerk. Volgens enkele Britse Woordvoerders zou Tito hiertoe beslo ten hebben zonder enigerlei druk van de zijde van Churchill of Eden. Tito zou de Katholieken wederom toestaan eigen scholen te openen, terwijl een gedeelte van de in beslag genomen grdfiden van katholieke instellingen zou borden teruggegeven M,en verwacht niet dat de plannen om J'rede te sluiten met de R.K. Kerk ge heel tegemoet zullen komen aan alle oisen van de kerkelijke leiders, maar Tito zou de hoop te kennen gegeven hebben, dat zijn voornemens de binnen ga buitenlandse critiek op zijn regime doen verdwijnen. Gisteren is de Poolse straaljager, die 5 Maart op Bornholm landde, aan boord ^an het Poolse motorschip „Dunajec" ge iden. Het schip is uit Kopenhagen naar polen vertrokken. heeft ook verklaard, dat de productie toenam. De productie in Juni zou bijna drie keer groter zijn dan het huidige verbruik in Korea. Andere punten uit de verklaring varx generaal Van Fleet zijn nog: 1) De Amerikaanse troepen „moesten in moei lijkheden zijn" voordat zij gebruik kon den maken van hun zware wapens, en zelfs dan was de munitie slechts toe reikend voor „een verdedigende actie om zich te redden". 2) Generaal Mark Clark, de opperbevelhebber in het Verre Oosten, had hem in Novembet van het vorig jaar medegedeeld, dat de troepen minder moesten verschieten om munitie te besparen. 3) De commu nisten hebben twee maal zoveel artil lerie als de strijdkrachten van de V.N. en „voldoende" munitie. 4) Generaal Van Fleet zei, dat indien hij de commu nisten. die in Juni 1951 „in paniek" te rugtrokken, had mogen achtervolgen, hij vermoedelijk 200.000 tot 300.000 ge vangenen had kunnen maken en alle bijbehorende zware uitrusting had kun nen buitmaken. Volgens generaal Van Fleet had hij echter opdracht gekregen de operaties te staken toen de onder handelingen over een wapenstilstand be gonnen. „Hier (in Washington) hebben wij de laatste drie begrotingsjaren in het ge heel 160 milliard dollar voor militaire doeleinden toegewezen en tegen 1 Juli zullen wfj naar schatting 103 milliard dollar uitgegeven hebben. Toch hebben wij niet genoeg munitie om een oorlog in Korea te voeren. Naar mijn oordeel is dit een „nationaal schandaal", aldus generaal Van Fleet. zou hij het doel van president Gottwald „om de republiek tot een paradijs te maken" vergeten. Hij zeide „Voor dit doel alleen zal ik werken met al mijn kracht, maar omdat de wil van één man niet alles kan bereiken, vertrouw ik op uw hulp". De rede werd uitgezonden door Radio-Praag. Antonin Zapotocky is, evenals de overleden president Gottwald, een van de oprichters van de Tsjechoslowaakse communistische partij. In Juni 1948 werd hij premier, toen zijn voorganger, Gott wald, dr. Eduard Benesj als president opvolgde. Hij speelde een voorname rol in de crisis van Februari 1948. toen de communisten de volledige macht in handen namen. Zapotocky was voor stander van de één-partijenlijst bij de verkiezingen Een week na de toen ge houden verkiezingen trad president Benesj af en hij werd opgevolgd door Gottwald. Sindsdien heelt Zapotocky de post van premier bekleed. De vader van de nieuwe president was een van de oprichters van de Tsjechoslowaakse sociaal-democratische partij (1878). Reeds op jeugdige leeftijd werd zijn zoon Antonin, een vooraanstaand lid van het propagandacomité van deze partij. Hij begon reeds vóór de eerste wereldoorlog zijn loopbaan als vakver enigingsleider. Veertig jaar later speel de zijn vakvereniging een belangrijke rol bij het aan de macht brengen van de communisten. Zapotocky woonde in Moskou het eerste congres van de Co mintern bij. In December 1920 werd hij in Praag gearresteerd, als voorzitter van het Revolutionnaire Comité. Hij verkreeg zijn vrijheid echter weer spoedig onder een amnestie. In 1922 was hij lid van het Centrale Comité van de communistische partij, die gevormd was als splintergroep van de sociaal-democratische partij en in Maart 1922 werd hij secretaris-generaal. In 1925 kreeg hij een zetel in de Na-' tionale Vergadering. Toen de Duitsers Tsjechoslowakije bezetten (1938), kreeg hij opdracht van zijn partij om het land te verlaten. Bij het overschrijden van de grens werd hij echter gearresteerd en hij bracht de oorlogsjaren in Duitse kampen door. In 1945 werd hij door de Sovjet-troepen bevrijd. In Juni van hetzelfde jaar werd hij tot voorzitter van de vakbond gekozen en tevens tot afgevaardigde van de Nationale Verga dering van de Tweede Republiek. Toen de Constituerende Vergadering in 1946 werd gekozen, had Zapotocky de lei ding. Onder zijn voorzitterschap werd dr. Benesj herkozen als president. De ambtsperiode van Zapotocky is niet onbewogen geweest. Het land bereikte zijn productiedoel niet en er had een zuivering plaats van vooraanstaande functionarissen, waarbij Slansky, ge wezen secretaris-generaal van de com munistische partij, Clementis, gewezen minister van Buitenlandse Zaken, en negen anderen gevonnist werden. Zij werden beschuldigd van samenzwering tegen het regiem. Vilem Siroky Vóór zijn benoeming tot premier be kleedde Vilem Siroky de post van vice- premier. In 1950 volgde hij de later te rechtgestelde Clementis als minister van Buitenlandse Zaken op. Hij ver vulde deze functie tot Februari van dit jaar. Siroky werd in 1902 in Slowakije geboren, als zoon van een spoorwegar beider. Tot 1935 bekleedde Siroky slechts een lage post in de communis tische partij. In 1935 werd hij verkozen tot communistisch parlementslid. Na de overeenkomst van München van 1938 begaf hij zich via Parijs naar Mos kou. In 1944 keerde hij heimelijk naar Slowakije terug, waar hij verzetsgroe pen organiseerde. Hij werd gear resteerd, maar wist te ontsnappen. In 1945 werd hü benoemd tot plaatsver vangend eerste minister en in het daar opvolgend jaar tot lid van het Slo waakse presidium en voorzitter van de communistische partij in Slowakije. Radio Ankara heeft Zondagavond ge meld dat zich in het gebied der Darda- nellen aardschokken blijven voordoen Duizenden daklozen brengen de ijskoude nachten in tenten en in provisorisch ge bouwde hutten door. President Bajar heeft de getroffen gebieden Zondag be zocht. In Turkije is een grote actie voor hulpverlening aan de geteisterde gebie den begonnen. Vanmorgen ongeveer tien uur is Ko ningin Juliana per trein aangekomen te Rilland Bath. Daar werd zij o.a. ver welkomd door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Vervolgens begaf Hare Majesteit zich naar het begin van de Nooddijk over de vierde weg. Daar heeft zij de werkzaamheden bezichtigd en zich op de hoogte laten stellen over het herstel. Tezamen met de Commissaris der Koningin en de waarnemende burge meester van Rilland Bath, de heer D. Buttijn, begaf de Koningin zich naar de moeder van de bij de ramp om het le ven gekomen burgemeester, J. A. de Goffau. Met haar heeft de Koningin zich enige tijd onderhouden. Daarna vertrok het gezelschap per auto in de richting Kruiningen. Op het kruispunt ZanddijkRijksweg te Kruiningen onderhield H.M. zich ge ruime tijd met nabestaanden van slacht offers. Dit was ook in de buurtschap Oostdijk gebeurd. Om ongeveer half twaalf vertrok de Koningin naar Noord- Beveland. Zaterdagmiddag is op het Jaarbeurster rein aan de Croeselaan te Utrecht een do delijk ongeluk gebeurd dat aan de te Utrecht woonachtige 35-jarige technisch opzichter W. Botterman het leven heeft gekost. B. had belangstelling voor een betonmijnmachine die werd gedemonstreerd. Bij het bekijken der machine raakte hij met het hoofd be kneld tussen het chassis en een zich be wegende grendel. B. was onmiddellijk dood. Een schaap en vijf lammeren van de landbouwer S. B. te Neuningen bij Nij megen zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag zodanig gebeten, dat de die ren Zaterdagmorgen dood werden aan getroffen. Het is nog niet bekend welk dier deze aanslag heeft gepleegd. De politie heeft een aantal honden aan de ketting laten leggen. Zij hoopt door deze maatregel de dader te kunnen opsporen. (Van onze Haagse redactie) Bij informatie onzerzijds heeft het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver- klaard( dat het nimmer in nota's aan de Tsjechoslowaakse regering de uitlevering gevraagd heeft van Zapotocky, die Za terdag als opvolger van Gottwald tot president van Tsjechoslowakije is geko zen. Dit dementi volgde op een bericht van Associated Press uit Wenen, waarin werd gezegd, dat de Nederlandse rege ring tussen 1945 en 1947 drie maal de uitlevering van Zapotocky geëist zou hebben in verband met oorlogsmisdrij ven, die hij als blokoudste van het con centratiekamp Sachsenhausen tegen Ne derlandse gevangenen bedreven zou heb ben. Zaterdagmiddag gebeurde op de Rijksweg Den HaagAmsterdam ter hoogte van Lisse een ernstig ongeluk, waarbij een Renault tegen een vrachtwagen botste. De ravage was verschrikkelijk. Uit de ruïne kwamen drie mensen gekropen, die wonder boven wonder slechts licht gewond waren. Oostenrijks waarnemende kanselier Leopold Figl, die tot de Volksparty be hoort, heeft Zondag zijn pogingen tot vorming van een coalitieregering opge geven en zyn mandaat aan president Theodor Koerner teruggegeven. Figl kreeg zün opdracht op 27 Februari, na de verkiezingen van 22 Februari, waar bij zyn partij 74 van de 165 zetels in de volksvertegenwoordiging kreeg. Waarnemers verwachten dat presi dent Koerner thans de voorzitter van de socialistische partij, Adolf Schaerf, met de vorming van een nieuw kabi net zal belasten Indien ook Schaerf geen regering zou kunnen samenstel len, zouden waarschijnlijk in Juni nieuwe verkiezingen worden gehou den. De verkiezingen in Februari leverden- de Volkspartij 74, de socia listen 73, de uiterst rechtse Bond van Onafhankelijken 14 en de communis ten vier zetels op. De moeilijkheden bij de formatie van een nieuwe regering ontstonden toen de Volkspartij weigerde de oude coalitie van de Volkspartij en de socialisten, die sinds het einde van de oorlog aan het bewind is geweest, te laten voortbestaan. De Volkspartij eiste deelneming van de Bond van Onafhankelijken aan de re gering. Dit werd door de socialisten ge weigerd. President Koerner was even- Geef altijd datgene wat ge zelf zoudt willen ontvangen. eens tegen de eis van de Volkspartij en verklaarde, dat de bond in het buiten land als „fascistisch" werd beschouwd. Deelneming van de bond aan de rege ring zou derhalve door de vier bezet- tingsmogendheden niet goedgekeurd worden. Ongeveer 6.000 arbeiders op scheeps werven in Antwerpen zijn Zaterdag in staking gegaan uit protest tegen wijzi gingen, die de Belgische regering in de wetgeving inzake de sociale zekerheid heeft aangebracht. In sommige delen van hei land braken stakingen uit in kolen mijnen en fabrieken. In enkele andere fabrieken deelden de arbeiders mee, dat zij in staking zouden gaan. Het algemeen Belgisch vakverbond heeft de staking uitgeroepen, nadat be sprekingen tussen socialisten en rege ringsvertegenwoordigers over de sociale zekerheid mislukt waren. Prinses Narriman is Zondagavond met een vliegtuig uit Genève naar Egypte vertrokken, waar zij onmiddellijk een echtscheidingsprocedure tegen haar echtgenoot, ex-koning Faroek, wil be ginnen. Prinses Narriman werd verge zeld door haar moeder. Naar verluidt zal prinses Narriman ook, met mede werking van de Egyptische regering, stappen doen om haar zoon, koning Ahmed Foead 2, weer onder haar hoede te krijgen. Deze bevindt zich thans bij zijn vader in Rome. De Joegoslavische regering heeft van nu af ten strengste verboden nog enig contact op te nemen met Kardinaal Ste pinac, aartsbisschop van Zagreb. Deze maatregel werd bekend gemaakt aan een buitenlands journalist, die de regering toestemming verzocht om de aartsbis schop te bezoeken. De regering heeft als reden van haar beslissing opgegeven, dat kardinaal Stepinac de laatste tijd verschillende interviews heeft toege staan, vooral aan Amerikaanse journa listen, waarvan de inhoud in stryd wordt geacht met de veiligheid van de staat. Zoals men weet, was het sinds Novem ber van het vorig jaar reeds buitenge woon moeilijk om tot de kardinaal door te dringen; dit werd vrijwel onmogelijk sinds zijn benoeming tot kardinaal offi cieel bekend gemaakt was. Zelfs de ker kelijke autoriteiten in Joegoslavië heb ben de laatste maanden geen toestem ming meer kunnen krijgen zich met kardinaal Stepinac in verbinding te stellen. De regering heeft te kennen ge geven, dat zij ook niet van plan is wij ziging in haar houding te brengen, zo lang de betrekkingen tussen kerk en staat, waarover onlangs z.g. besprekin gen zijn begonnen, niet geregeld zijn. In dit verband is het nuttig te herin neren aan de ernstige geruchten, die de ronde hebben gedaan te Parijs, waarin de aanstaande uitwijzing van kardinaal Stepinac wordt gemeld. In het begin van Januari heeft n.l. een hooggeplaatst ambtenaar te Belgrado medegedeeld, dat het in de bedoeling lag kardinaal Stepi nac uit te wijzen. Daartoe was de prin cipiële beslissing gevallen in een in De cember gehouden vergadering van het hoofdbestuur der communistische partij. De minister van Binnenlandse Zaken Rankovic was belast met de uitvoering van het besluit op een gunstig tijdstip. In verband met de toen bestaande on zekerheid over de reis van Tito naar Engeland, was bepaald, dat Rankovic de kardinaal in een ultimatum de kans zou geven vrijwillig het land te verlaten. Mocltt hij dit niet aanvaarden, dan zou hij na het bezoek van Tito aan Engeland over de grens worden gezet. "I x De aardbeving in Turkije heeft aan meer dan 500 mensen het leven gekost. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 2000, het aantal daklozen 15000. Er zijn 2000 gebouwen vernield en 6000 beschadigd. In het plaatsje Guenen, waar veertig doden te betreuren vielen, zoeken overlevenden tussen de puinhopen, naar slachtoffers. „Eind goed al goed". Dat is de con clusie van het verhaal door kapitein R. P. Dros van de „Stentor" Zondag bij aankomst in de Amsterdamse haven ge daan over het redden van de zestiende opvarende en het op sleeptouw nemen en behouden in Dover binnen brengen van de „Spaarnestroom", die Vrijdag avond tydens eea dikke mist in het Ka naal in botsing was gekomen met een Duits schip. De uit Suriname thuisvarende „Sten tor" van de K.N.S.M. bevond zich Za terdagmorgen omstreeks zeven uur op ongeveer zes mijl ten Westen van Dun- geness in een dikke mist. Het zicht was maar anderhalve mijl. Plotseling zag men aan bakboord een schip, dat naar het leek voor de „Stentor" wilde overvaren. Onmiddellijk werd een waarschuwingssein gegeven en veilig heidshalve een uitwijkmanoeuvre ge maakt. Dichterbij komend zagen de opvarenden van de „Stentor" dat het achterstuk van het schip (naar later bleek de „Spaarnestroom") onder wa ter stak, en midscheeps een eenzame fi guur, die druk stond te zwaaien. Dit was de als vermist opgegeven veertig jarige olieman C. Schuurman. De olie man werd van boord gehaald. Kapitein Dros besloot een poging te wagen de „Spaarnestroom" op sleep touw te nemen en naar Dover te bren- Mgr. P. C. van Lierde O.E.S.A., vicaris- generaal van Vaticaanstad, en sacrista van Z. H. de Paus, heeft Zaterdagavond te Nij megen voor een uitgelezen publiek, onder wie minister Beel en de rector-magnificus prof. Ch, Petit, gesproken over het leven van Paus Pius XII. Bij de begroeting namens Katholiek Nij megen vertelde de deken van Nijmegen, drs. E. van Dijck, dat mgr. Van Lierde bijna het slachtoffer is geworden van een auto-ongeluk. Op weg van Brussel naar Gelderland was de auto van monseigneur nabij Breda geslipt. De wagen reed in volle vaart tegen de zijmuur van een huis en werd geheel vernield. Mgr. van Lierde, diens secretaris en de chauffeur bleven on gedeerd. (Van onze correspondent) De Rijkspolitie te Sauwerd heeft in sa menwerking met de Groninger gemeentepo litie de mislukte overval op de veehouder M. J. Nieuwenhuis in de gemeente Adorp tot opheldering gebracht. De overvaller was de 20-jarige rijwielhersteller W. P uit Gro ningen, die van zijn bed is gelicht. De jon geman heeft inmiddels bekend. Hij was met de situatie ter plaatse goed op de hoog- te. In Groningen woonde hij op een kamer. Hij raakte in geldnood door veelvuldig bioscoopbezoek. Bij de boerderij van Nieu wenhuis bond hij zich een zakdoek voor zijn gezicht en belde aanHij raakte in gevecht met de veehouder en liep daarbij een bloedende hoofdwond op. Hij nam toen de vlucht en kwam weer in zijn pension, waar hij onmiddellijk deelnam aan een ge zellig verjaardagspartijtje. Het echtpaar Musch te Winschoten herdacht Zondag de dag, waarop het zeventig jaar geleden in het huwelijk trad. Ter gelegenheid van dit bijzondere jubileum reci pieerden de 91-jarige Harm Musch en zijn 92-jarige echt genote Engeltje DreijerMusch Zaterdag in het „Clubge bouw". Onder de velen, die het jubilerende echtpaar kwamen gelukwensen, was ook de burgemeester van Win schoten en zijn echtgenote. Opa en oma Musch met in hei midden burgemeester mr. dr. A. J. Romijn, luisterend naai de serenade, welke gebracht werd door de muziekvereni ging „Nieuw Leven". gen. Na heel veel moeilijkheden ge lukte het een tros vast te maken. Lang zaam aan werd de reis naar Dover ge maakt, waar de vijftien overige opva renden van de „Spaarnestroom", die door de „Waldemar Sieg" waren over genomen, wachten, zeer verheugd, dat ook de olieman behouden van boord was gekomen. (Van onze correspondent) Het in brand geraken van een pan vet was oorzaak van een felle brand aan de Ganzevoortsingel 21a te Groningen, be woond door de familie Slump. Het vuur greep snel om zich heen en zette het woonhuis volledig in brand. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlam men al naar buiten. Met twee mist- spuiten werd de vuurzee energiek be streden. De brandweer kon niet voor komen dat het woonhuis van de familie Slump man, vrouw en twee kinderen volledig uitbrandde. De inboedel ging ook geheel verloren. Wel kon voorko men worden dat het vuur zicht uit breidde en oversloeg naar het voorste gedeelte van het huis en de beneden verdieping. De schade was hier gering. Op een onbewaakte overweg onder Beugen is Vrijdag een voor een voertuig gespannen paard door een passerende trein gegrepen en op slag gedood. De voerman, een 15-jarige jongen, werd van de bok geslingerd, maar kreeg geen letsel. Er heerste op dat moment een dikke mist. In de nacht van Donderdag op Vrij dag is onder Holthees een los lopend paard eveneens door een trein vermor zeld. Volgens vermoeden van de politie behoorde het toe aan een woonwagen bewoner. (Van onze correspondent) De oudste inwoonster van de gemeen te Aduard, de wed. J. Meyer-Bos, is in de ouderdom van honderd jaar en vier maanden overleden. In Zeist is een bejaard echtpaar door gas- verstikking om het leven gekomen. De slang van een gastoestel bleek gescheurd te zijn. Advertentie Verwachting tot Dinsdagavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking maar later op de dag hoofd zakelijk in het Zuiden van het land kans op enkele opklaringen. Weinig wind, maar langs de Waddenkust later matige Westelijke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 6.34—19. Maan: 4.28—12.32. Advertentie ter gelegenheid van de opening van HAARLEM-JONGENSSTAD ZOETESTEAAT 11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1