26 meisjes vertrokken vandaag naar Oude Tonge Oproep aan huisvrouwen WELKOM THUIS, HELENA' HAARLEM ZAT DIT WEEKEIND „TJOKVOL" Uw hulp zal van grote psychologische waarde zijn VOOR ZENDINGEN Om schoonmaakpakketten gereed te maken A* Bt C. HERINGA &WUTHRICH MAANDAG 23 MAART 1953 PAGINA 12 3 K.A.B. KRING OOST Het veel omstreden recht Stille Omgang Katholieke V rouwenbeweging J. W. VERMEULEN OPENT BEDRIJF IN HET ZUIDEN Laatste H.O.V.-concert winterseizoen Burgerlijke Stand ADOPTIE-COMITé OUDE TONGE Eerste binnententoon- steling „Flora Ruim 42.000 bezoekers „HET DIER IN DE MUZIEK" Concert voor Dieren- rampfonds Spottend spel van Roussin in Stadsschouwburg De adoptie van Oudenhoorn door Bloemendaal LUCAS-PASSION VAN HEIN RICH SCHüTZ Postzegelloterij In 't kort Voorjaarstentoonstelling Kunst Zij Ons Doel Geopend door Huib de Ru Oplichter aangehouden Horloge met gouden schakelband verloren Derde parochiële school Bloemendaal Pogingen tot stichting op Bispinck-terrein HEEMSTEDE „Flora" moet helder blijven VAN PUTTEN NAAR PUTTERSHOEK Gemeenteraad Nieuwe straten R.K. Verenigingsgebouw WASSERIJ DUYN H.O.V.-CONCERT VOOR SCHOLIEREN Contact van leider met jeugdig auditorium ZANDVOORf Het wandelpad langs de Noordboulevard ADVIES CANDIDATEN- LIJST K.V.P. ARCHITECT J. LONDON OVERLEDEN Grote actie in Nairobi Britten arresteren 25U0 Kikoejoe's Beurs van Amsterdam Reeds om kwart voor acht heerste er in en om de Prot. Christelijke Nijver heidsschool in de Tetterodestraat een ongewone drukte. Van alle kanten uit de stad, die nog niet ten volle ontwaakt was, trokken leerlingen van deze school bepakt en gezakt een der lokalen binnen, waar hun door verschillende zorgzame lerares sen allereerst een* kopje thee met bischuit, werd aangeboden, voordat zij de grote reis naar Oude Tonge aan-, vaardden. Zesentwintig meisjes vertrokken van morgen als vrijwilligster naar hetnood- gebied om bij het opruimingswerk he- hulpzaam te zijn. In het zwaar getrof fen stadje zullen zij in kleinere ploe gen gesplitst worden om daardoor zo effectief mogelijk de helpende hand te kunnen bieden. Zij zullen behulpzaam zijn in de cantine van de gemeenschap pelijke hulpploegen en voorts helpen bij het schoonmaken van de huizen, het geen in dit geval even zwaarder werk zal zijn dan bij moeder thuis. Het is een geselecteerde groep meisjes, die eerst een keuring hebben ondergaan, zodat men mag verwachten dat zij opgewas sen zullen zijn tegen alle moeilijkheden, dien hun te wachten staan. Alvorens een plaatsje in de bus van de N.Z.H.V.M. te hebben bemachtigd, werden zij toegesproken door burge meester mr. P. O. F. M. Cremers, die uit naam van zijn echtgenote, mevrouw Cremers, de jeugdige vrijwilligsters een goede reis toewenste. „U gaat vrolijk een zeer moeilijke taak tegemoet, aldus de burgemeester. Gij zult moeten werken in tal van moei lijke omstandigheden aflhankeiijk van de situaties waarin het stadje verkeert. Van dag tot dag werken onze ploegen gestadig en moeizaam voort. Ook gij gaat nu een helpende hand bieden. De sfeer, waarin u zult werken, is groten deels afhankelijk van u zelf, de inten tie', waarvoor u werkt Naast de tech nische, en sociaal-ecnomische hulpver- Donderdag 26 Maart houdt kring Oost van de K.A.B. des avonds acht uur in het Parochiehuis Teylerplein haar laat ste vormingsavond en dat zal ook de be langrijkste zijn. De geestelijk adviseur, kapelaan H. v. d. Plas zal dan èen cau serie houden over het onderwerp: „Het veel omstreden recht". Een onderwerp gewijd aan het 100-jarig bestaan der kerkelijke hiërarchie. Het is dus zeer goed dat alle leden met hun vrouwen en verloofden weten, wat voor kerke lijke feesten wij de komende maanden gaan vieren. En om het nu aantrekke lijk te maken is er op die avond gratis kienen om aardige en leuke prijzen. Ook de toegang is geheel gratis. Dus le den van kring Oost, in groten getale op Donderdag 26 Maart naar het Parochie huis Teylerplein. Morgenmiddag, Dinsdag 24 Maart, zullen precies om half twee extra bus sen vertrekken, welke zullen staan op Stationsplein bij vroegere Beynesfabriek. Verzocht wordt op tijd daar aanwezig te zijn, aangezien niet langer gewacht Hordt, omdat de Stille Omgang om kwart over twéé precies begint. De carrosseriefabriek J. W. Vermeulen aan de Parklaan heeft een dezer dagen een tweede bedrijf in gebruik genomen. De afdeling „opendaken" van het be drijf te Haarlem was niet meer in staat aan alle aanvragen te voldoen. Onder de naam „Hollandia Schuifdakenfa- briek J. W. Vermeulen" is thans aan de Industrieweg te Oudenbosch (N.-B een speciaalfabriek gevestigd. De leiding van het nieuwe bedrijf is toevertrouwd aan de heer W. F. Vermeulen. Vrijdag 27 Maart geeft de H.O.V. het laatste concert van dit winterseizoen. Als solist zal hieraan medewerken de cellist Janos Scholz. Deze in Amerika wonende cellist is Hongaar van geboor te en komt uit een geslacht van cellis ten. Hij studeerde aan de Kon. Acade mie voor Muziek te Boedapest. Zowel in Europa als in Amerika wordt hij be schouwd als een van de belangrijkste cellisten van deze tijd. Met orkestbege leiding zal Janos Scholz het Cello-con cert van Dvorak ten gehore brengen. Als omlijsting hiervan speelt het orkest o.l.v. Toon Verhey de Ouverture „De Barbier van Sevilla" van Rossini, als mede de Zevende Symphonie van Beet hoven. GEBOREN: H. A. van den BosKra mer z; C. M. SmithuijzenNaessens z; C. PetersStam z; C. H. JornaZuuren- donk z; A. DoekKok z; J. Trommelen van Oorschot z; J. W. LeschotCoster z; M. J. van der PuttenAdelaar d; F. F. J. Kuit—Le Sollièc d; L. J. G. M. van der Voorenvan Kimmenaede d. ONDERTROUWD: Th. W. Westarp en H. F. A. van Noort. OVERLEDEN: J. de Block, 77 i„ Ro- molenstraat: R. Boerma, 88 j„ Tempe liersstraat: J. Dekker, 83 j„ Maerten van Heemskerkstraat; J. Uittenbogaard, 2 j., Oranjeboomstraat: H. J. Stroes, 20 j., Zaanenlaan; A. F. Doing, 76 j„ Meester Cornelisstraat; C. J. MaasDuwel, 73 j., Kamperlaan. lening van anderen zal uw hulp van grote psychologische waarde zijn." Met opgewekte gezichten verschaften zich de meisjes een plaatsje in de bus. Bij hen voegden zich twee vrijwillig sters van het Kleuterhuis en mevrouw Deutekom, lid van de U.V.V., die als permanente leidster van de groep zal fungeren. De meisjes blijven 10 dagen weg, daarna zullen leerlingen van an dere scholen hen aflossen. Voorts werden zij uitgeleide gedaan door de heer P. H. Borghouts, voorzitter van het adoptiecomité, mevrouw M. D. Eickholz-de Wijs,, mevrouw G. Hogen- beek, directrice van de school, ver schillende leraressen en vele familie leden. Het adoptiecomité „Oude Tonge" verzoekt ons het volgende mede te de len; Meisjes boven de 18 jaar, die na 23 April naar het rampgebied zullen worden gezonden, kunnen zich reeds nu melden bij het stadhuis. Gelden, be stemd voor de hulpverlening aan Oude Tonge, kunnen gestort worden óf op gironummer 9432 van het comité óf op rekening van de Rotterdamsche Bank. De H. T. C. zal op 25 Maart in de Stadsschouwburg een reprise geven van het toneelstuk „De nacht van de 16de Januari". De opbrengst is bestemd voor Oude Tonge. Reeds werd een be drag van f 1300 aan het comité afgedra gen, zijnde de opbrengst van de Licht- wedstrijd R.C.H.Haarlem. Advertentie groot of kléin is Besteldienst ABC niet te evenaren. BARREVOETESTR. 2 - HAARLEM Tel. 18428 - na 6 uur 14810 - 14155 Ondanks het vrij koude weer van de laatste dagen is het bezoek aan de eerste expositie van Flora 1953 reeds zeer groot. Tot en met Zondagavond waren er ruim 42.000 bezoekers. Dit aantal is belangrijk hoger dan dat van de Flora 1935. Het bezoek van deze Zondag was ze ker zo groot als de vorige week. Deze keer echter belangrijk meer buitenlan ders. Het aantal buitenlanders is ech ter nooit precies te melden, doch kan wel uit de stemmen in het restaurant en de auto's in de stallingen worden be oordeeld. Met „Het dier in de muziek" wordt bedoeld. muziekwerken, waarin de componist als grondslag een onder werp uit de dierenwereld' heeft geko zen. Dit geschiedt, zoals het program ma van een speciaal concert voor het Dierenrampenfonds demonstreerde, reeds sinds eeuwen in allerlei vorm en talloze malen. De concertgeefsters, de dames Coby en Miep Riemersma, bo den een selectie der meest interessante, waardevolle werken op dit gebied van grootmeesters der toonkunst aan. Zij hadden zich de medewerking verze kerd van een zestal instrumentalisten en een vijftal vocalisten, erkende toon kunstenaars en talentvolle studenten, die tezamen roet de dames Riemersma dertig nummers uitvoerden. Deze nummers dateren vanaf 17de tot 20ste eeuw en bieden dus door verschil in stijl, alsmede in karakter en zetting (voor zangstem, instrument enz.) een grote variatie. Zo hoorde men vanaf de schepping der dieren, door Haydn, de zang van de koekoek van Daquin en de kwartelslag door Schubert, via de bewondering voor de zwaan door Grieg en de uitbeelding van de poesjes door Diepenbrock, naar de verheerlijking van de nachtegaal door Henri Zagwijn, de statige figuur van de pauw door Ra- vel, het dieren-a-b-c door Poulenc en als humor-hoogtepunt de typering van de vlo, door Moussorgsky getoonzet. De pianiste Miep van Luin droeg de solo-pianowerken met als topprestatie Debussy's onvergankelijk impressiebeeld' „Poissons d'or" op imponerende wijze voor en begeleidde de solo-fluitist Frans Vester, die een vijftal grotendeels on bekende meesterstukjes ongekend vir tuoos en in-muzikaal speelde. Bijzon der opvallend hiervan waren Honegger's typische dans „Het Geitje" en Ibert's raak getroffen „kleine witte ezltje". De zangeres Didi Sanders vertolkte bijna ongeëvenaard' klankrijk en diep zinnig genoemde werken van Schu bert, Diepenbrock en Ravel en de bas zanger Carel Willink greep ons door zijn groot sonoor geluid' en kunstzinni ge voordracht sterk aan met genoemde werken van Haydn, Moussorgsky en met een nog lang niet verouderd lied van Loewe „Der kleine Haushalt". De andere vocalisten, de dames Bres ter, Couzijn, Meerdink en Wiersma, (een extra compliment voor het Grieg- lied). de accompagnatrices Coby Rie mersma. Nelly Duim en de leden van het strijktrio gaven mede blijken van hunne grote gaven als toonkunstena* ressen. Een zeer lang, niet alledaags pro gramma, dat tot het einde boeide en voldeed! O. K. Mary Dresselhuys als Helena en Hans Kaart als Menelaos in „Wel kom thuis Hele na", welk spottend spel van Roussin dit weekend in de Haarlemse Stadsschouwburg gespeeld werd. Men kan van mening verschillen over de blijspelen van de Franse auteur An- dré Roussin, wiens „Nina" en „Bobbel tje" ook in ons land een gunstig onthaal vonden. De schrijver weet een vlotte dialoog met psychologische puntigheden op een prettige wijze te oomlijsten, maar gaat men zijn problemen op de korrel nemen dan zijn ze beminnelijk Frans, lichtvoetig en minder gecompliceerd dan ze lijken. Daar kan de Nederlander niet zo mdbr aan wennen. Roussin heeft thans de roman van John Erskine „The Private Life of Helen' of Troy" vrij bewerkt, Mary Dres selhuys heeft voor de vertaling gezorgd en de Nederlandse Comedie voor de op voering, dit weekend in de Haarlemse Stadsschouwburg. Men kan er wel plezier mee beleven en de loodzware classicus zal misschien verstomd staan van deze charmante persiflage op oorzaak en gevolg van de Trojaanse oorlog. De moorden in de kring van Menelaos en Helena Orestes en Electra, kortom de bloedige tragedie der Atriden, die hem heilig was en deed rillen van ontzag, wordt hier in de bijna kluchtige sfeer getrokken. Alles draait om de charmante Helena, die haar man verliet, na 18 jaar bij hem terugkomt en trots verklaart: ik ben de Trojaanse oorlog. Haar dochter Hermione is intus sen volwassen geworden, bemint Ores tes, maar wordt herhaaldelijk naar de brede armen van Pyrrhus getrokken. Het heeft geen zin de historische figuren verder in de herinnering te roepen, want Roussin gebruikt ze alleen om te tonen hoe verschillend man en vrouw zijn in hun reacties en gedragingen. De geweldenaar Menelaos denkt te heer sen, maar als het er op aan komt ge beurt wat zijn oppervlakkige lieve vrouwtje wenst. Zij maakt de orde uit en hij dénkt alleen maar de orde te kunnen vaststellen. Flitsende dialogen, die vele binnenpretjes veroorzaken bij de luisteraars, maken echter het stuk nog niet voldragen. Het derde bedrijf is bepaald zwak en dat heeft de auteur zelf gevoeld, weshalve hij zijn toevlucht heeft genomen tot een vondst. Hij laat de poortwachter vertellen hoe Helena een jonge gast, Telemachus, weet in te palmen, terwijl haar echtgenoot zich aan lekker eten te goed doet. De spelers ma ken alleen de gebaren, wat een komisch effect geeft, maar de pointe niet kan redden. De schouwburg was Zaterdagavond vol. Men ziet hier graag Mary Dressel huys, die in de rol van Helena weer alle factoren vond om de haar eigen charme en ontwapenende vrouwelijke naïeveteit, waarachter de overwinning schuilt, het volle pond te geven. Hans Kaart plantte met zijn forse fi guur en bulderstem een pracht van een Menelaos tegenover zijn frêle naar le vensvreugde hunkerende vrouwtje. De ze acteur, misschien wat al te rond, heeft toch wel benijdenswaardige kwa liteiten. Kitty Janssen wist als de deugdzame dnchter Hermione met de zwarte pruik bjjna onherkenbaar het juiste karakter te handhaven. Tenslotte een compliment voor Jan Teulings, die een gezellig badinerende en tutoyerende poortwachter voorstelde. Zijn regie ba lanceerde op de rand van het blijspel Het decor van Doeve verhoogde de sfeer, de keuze van de costumes wa.- zeer gelukkig. v. W. FILMS Rembrandt: „Diplomatic Courier". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Cinema Palace: „Drie van de Infanterie" (Soldiers Three). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Toeg. 14 j. Luxor: „Ridder zonder vrees" (Captain Scarlett). In technicolor. Tijden: 2, 7 en 9 15 uur. Toeg. 14 j. Frans Hals: Deze film werd door de K.F.C. afgekeurd. Lido: door de K.F.C. afgekeurd. City; „Achtervolging in Frisco" (Woman on the Run). Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Toeg. 14 j. Spaarne: „Bittere Rijst". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toeg.: strikt volw. Minerva: Maandag: „Serenade van Tosel- li". Tijden: 2.30 en 8.15 uur. Toeg. 14 j. 23 Maart Toneelver. „Gijsbert Aanvang 8 uur. Maandag Stadsschouwburg Japicx": „Oermacht" Dinsdag 24 Maart Stadsschouwburg: Toneelgroep „Comoe- dia": „De Ander". Aanvang 8 uur. Gem. Concertgebouw: Recital door het piano-duo Victor Babin en Vitya Vronsky, 8 uur. Minerva-Theater: Piano-recital Theo Bruins onder auspiciën van de H.K.G., 8.15 uur. Frans Halsmuseum: „Emigratie en haar mogelijkheden" (laatste lezing in serie van vijf), 8 uur. TENTOON STELLINGEN Wandelpark Groenendaal - Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling „Flo ra 1953". Geopend 8.30—23 u. (14 Mei). Van 27 Maart tot 6 April: Aalsmeerse bloemen (seringen - rozen - anjers - orchideeën, enz.) Frans Halsmuseum, ingang Klein en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofdge bouw (anno 1608), des avonds bij kaars verlichting. Bijzondere Illuminatie en ver siering van Binnenhof en gevel (t.m. 14 Mei). Geopend 1016 en van 20—23 uur. Museum „Het huis Van Looy", Kleine Houtweg 103. (Ingang Kamperlaan). Wer ken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Hedendaagse schilderkunst. Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zondags van 1317 uur. Vishal, Grote Markt. Diepzee-aquarium en Philip's Wondertuin. Geopend van 10 23 uur, (tot en met 14 Mei). Teylers Museum, Spaarne 16 „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend: dagelijks 1017 uur. Hotel-Rest. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunste naars. Geopend dagelijks van 9—23 uur, (t.m. 14 Mei). Showroom Koekkoek, Valkenburgerlaan. Heemstede. Werken van Heemsteedse beel dende kunstenaars. Geopend van 1017 u. (t.m. 14 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14 Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur (t.m. 18 Mei). CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT Grote Kerk, Grote Markt: ook des avonds van 2023 uur te bezichtigen. Gas- kronenverlichting. Om 21 en 22 uur een or gelconcert-kwartier. Stadhuis, Grote Markt: Poesjenellen kelder: Marionettentheater, 6 voorstellin gen per dag, om 15, 16, 17, 20, 21 en 22 u. Stadhuis, Grote Markt: avondopenstel ling van door kaarsenluchters., verlichte grote hal. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Rondritten langs de verlichting per NZH.- autobus (20, 21, 22 uur). Houtplein, hoek Dreef-Wagenweg en Damstraat: Oliebollen en poffertjeskramen Pendeldienst miniatuur-treintjes op de route DreefzichtFrans Halsplein v.v. In verband met de adoptie van Ouden hoorn door de gemeente Bloemendaal verzoekt mevrouw A. den TexBen- tinck ons het volgende op te nemen. Op Zaterdag 21 Maart werd door de burgemeester van Bloemendaal een plaatselijk hulpcomité voor Oudenhoorn geïnstalleerd. Dat comité is onderver deeld in een dames- en herencomité. Als voorzitster van dit damescomité richt ik mij nu tot alle Bloemendaalse vrouwen. Na de vele grote en kleine giften, de kledingstukken enz., die zo spontaan werden gegeven voor de rampgebieden, hebben velen gedacht, dat deze hulp nu ook wel voldoende was. Maar na een bezoek aan het door Bloemendaal ge adopteerde Oudenhoorn besefte ik wel, dat wij het hierbij niet kunnen laten. Met de herinnering aan de ellende, die ik aanschouwde, de chaos van rottende kleren, bedorven levensmiddelen, roes tende naaimachines, kachels en fietsen kwam ik terug in het rustige Bloemen daal. Nog onder de indruk van dit con trast vraag ik nu de vrouwen van Bloe mendaal, allemaal samen, haar zusters in Oudenhoorn door haar persoonlijk medeleven in deze nood te willen hel pen. Ik stel me voor, dat dit persoonlijk contact veel kan doen om de zo zwaar getroffen gezinnen moreel er weer bo venop te helpen. De huizen van Ouden hoorn worden nu met behulp van vrij willige schoonmaakploegen uit W;«sse- naar, Borculo en Geldermalsen schoon gemaakt. Wanneer de gezinnen hun huizen weer betrekken kunnen, ont breekt echter alle materiaal om ze te onderhouden. Nu stelt het comité u voor om elk gezin in Oudenhoorn (plus mi nus 220 gezinnen), een zgn. schoonmaak- pakkef te zenden. Dat pakket zou bij voorkeur moeten inhouden: afwasbak met kwast, zeepbakje, stuk zeep, schuur middel, dweil, vaatdoek, boender, pan- nenspons, zeem en spons, stoffer en blik, luiwagen, stofdoek, zo mogelijk een emmer en mattenklopper, schoen- poetsartikelen met doek. borstel en veters. Daar voor velen de prijs van een der gelijk pakket te hoog is, had het co mité gedacht, dat men zich in groepen zou kunnen verenigen om zo'n pakket bij elkaar te krijgen. Het is niet strikt noodzakelijk, dat alles gloednieuw is, maar wel dat het bruikbaar is. De bevolking van Oudenhoorn komt langzamerhand weer terug, zodat het comité hoopt de bewoners zo'n pakket bij hun thuiskomst te kunnen geven. Daar om verzoekt het comité de pakketten, wanneer ze klaar zijn, zo spoedig moge lijk, vóór 1 April, bij een der volgende adressen te bezorgen: mevr. Den Tex, Potgieterweg 3, Bloemendaal; mevr. De eerste week van Haarlem Licht stad is naar de mening van de voorzit ter van het comité uitstekend verlopen De eerste 4agen liepen de Haarlemmers in drommen naar de verlichte straten en monumenten en later hebben zij de attracties bezocht. Dit weekeinde was het in alle café's en restaurants zo druk, dat er op bepaalde momenten geen plaats meer te vinden was. De trei nenloop heeft uitgewezen, dat ook tal rijke Amsterdammers vooral Zaterdag en Zondag de Lichtstad bezochten. De winkeliers hebben in de avonduren niet veel kopers gehad maar vreemdelingen zijn er nog niet veel, ook niet op de Flora. In de nu komende topweken zal het wel anders worden. Het eerste orgelconcert in de Grote Kerk werd door twee personen bezocht, Het Haarlems Kamerkoor onder lei ding van Maarten Kooy, het Remon strants kerkkoor onder Jan Boeke en de Amsterdamse organist Gerard Kie vit verzorgden de tweede kerkmuziek- avond in de Waalse kerk. Laatstgenoem de opende op een helaas enigszins ont stemd orgel het programma met een fantasie -op de 3e modus van Charles Guillet. Sereen was de zang van het Remonstrants kerkkoor in Psalm 130 van Louis Bourgeois; het Kyrie Eleison O, wir armen Sünder van Johannes Driessier werd met overtuiging gezon gen. Onze grootste belangstelling ging ook ditmaal echter wederom uit naar de Lucas Passie van Heinrich Schütz. Onder leiding van Maarten Kooy gaf het Haarlems Kamerkoor dit werk in de uitvoering een in brede zin liturgisch karakter, hetgeen, gezien zijn soberheid, de enig juiste oplossing kan zijn. De re ligieuze sfeer die er van uitging bracht alle toehoorders zonder twijfel onder de indruk. Helder en doorzichtig klon ken de polyphoon gezette koren. Prach tig was vooral de sober, maar vol uit drukking gezongen epiloog. De tenor P van Keulen vertolkte de reciterende partij van de Evangelist. Hij deed dit op doorleefde wijze, evenals de bas Kees v. d. Velden, die met goed strijdbegrip de Christus-partij zong. Er ging van deze sobere passiemuziek een zeer grote wijding uit, die niemand ontgaan zal zijn. Hiermede zal aan de wensen van alle uitvoerenden wel vol daan zijn, want dit is, gezien het ka rakter van deze avonden, zeker het uit eindelijke doel. A L Men deelt ons mede, dat de trekking van de postzegelloterij ten bate van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld op 1 April. Het blijkt, dat er in de post zegelwinkels nog enkele loten verkrijg baar zijn. Vanavond 8 uur houdt de Haarlemse Reddingsbrigade een algemene vergade ring in café-restaurant Brinkmann. On der meer zal de viering van het veertig jarig jubileum ter sprake komen. Het Algemeen Nederlands Verbond belegt Dinsdag 31 Maart, des avonds om kwart over acht, bij Brinkmann een bijeenkomst, waarop ir. K. W. H. Leef- lang, hoofdingenieur bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf te Overveen, een le zing met lichtbeelden zal houden over „Het wondere water." Deze lezing wordt voorafgegaan door een ledenver gadering, welke om half acht begint Vrijdagavond a.s. houdt het wijkco- mité „Oud-Schoten" van acht tot negen uur spreekuur in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat. Het jaarfeest van het corps van leer lingen en oud-leerlingen der M.T.S. te Haarlem wordt gehouden op 17 en 18 April. 17 April wordt 's avonds in het Concertgebouw een toneelvoorstelling gegeven. Opgevoerd wordt „De godin van het Geluid" onder regie van Jan Lraakman. Op 18 April wordt een ba' gegeven in restaurant Brinkmann. maar daarna luisterden iedere avond tussen de 150 en 160 mensen naar het muziekuurtje. Het Frans Halsmuseum telt per avond tussen 75 en 100 bezoe kers. Ook hier zal het buitenland de grote stroom moeten brengen. Het Poesjenellentheater was voortdurend' uitverkocht tijdens het weekeinde Het diepzee-aquarium doet het best. Bij de Vleeshal heeft men de grootste moeite om het bezoek in goede banen te lei den, want er kunnen slechts 300 men sen in. Zaterdagavond zijn in de Vlees hal enige amateurs opgetreden en het gevolg daarvan was, dat mej. Verschoor meteen een auditie voor de AVRO kreeg. De Moulin Rouge in het Flora park had Zaterdagavond 1200 bezoc kers. Ook bij Brinkmann en Lion d'Or om maar enkele zaken te noemen was het tot in de nacht gezellig, zoals men het te Haarlem eigenlijk niet kent. Het Wiener Cabaret aan de Raaks had tienmaal meer liefhebbers om bin nen te komen dan er plaats was. Zaterdag, toen het de eerste lentedag was, heeft de voorzitter van „Kunst Zij Ons Doel", de heer Huib de Ru, in Mu seum Van Looy de voorjaarstentoon stelling van deze vereniging, welke vier weken zal duren, geopend. De hierbij tegenwoordige conservator, de heer H. P. Baard, heeft het aandeel van het Huis Van Looy in de Flora-activiteiten zodanig geregeld, dat beide Haarlemse schildersverenigingen in die periode met een expositie kunnen uitkomen, aldus deelde de inleider mede Om die reden heeft het bestuur de deelname niet be perkt tot een groep, zoals de laatste tijd gebruikelijk was, maar zijn alle leden uitgenodigd om werk bij te dragen. Eeri bijzonder accent werd bovendien nog gegeven door de eerste zaal te bestem men voor de herdenking van twee over leden schilders: H. van Borssum Buis man, in leven conservator van het Tey- lermuseum en J. B. Kamp, die zowel om hun collegialiteit als om hun kun stenaarschap zeer geziene leden waren. Vervolgens constateerde De Ru. dat er in de vereniging veranderingen zijn doorgevoerd, maar over de gehele linie zijn er wijzigingen waar te nemen in de verhouding van de kunstenaar tot de maatschappij. Dit is duidelijk geble ken door de actie „Kunstenaars hel pen" als bijdrage tot de leniging van de nood in de overstroomde gebieden van ons land. De beide landelijke Fe deraties hebben hierin samengewerkt. Deze onderlinge toenadering moge zo blijven, aldus spreker, en een beroen op de kunstenaars die zich opgenomen weten in de maatschappij zal ook in de toekomst niet vergeefs zijn. De opening was hiermede verricht en de vele toeschouwers verspreidden zich door de zalen. Op het tentoongestelde komen wij na der terug. Zaterdagmiddag heeft de Haarlemse recherche aangehouden als verdacht van oplichting de 48-jarige vertegen woordiger A. A. S. uit Haarlem. De ver_ tegenwoordiger heeft zich schuldig ge maakt aan het op zicht vragen van goederen in verschillende winkels. Hij maakte daarbij een smoesje, dat het goede artikelen waren, doch dat hi; ze eerst even aan zijn echtgenote wilde laten zien. A. A. S. was evenwel onge huwd. Thans zit hij opgesloten. Tijdens een bezoek op Zaterdag avond aan Haarlem-Lichtstad, heeft een hooggeplaatst snarine-officier zijn hor loge met gouden schakelband verlo ren. De eerlijke vinder (ster) wordt verzocht direct van zijn (haar) vondst de politie in kennis te stellen. Hulsebos, Ieplaan mevr. Van Wessem. 104, Bloemendaal; Pinellaan 6, Sant poort-Station; mevr. Bührmann, Terhof- stedeweg 9, Overveen; mevr. Van Schaardenburg, Mr. Enschedeweg 5, Aerdenhout: mevr. De Josselin de Jong, Distellaan 22, Aerdenhout; mevr. Bar- naart, Huize Vogelenzang te Vogelen zang, en mevr. Prins, Prins Hendrik laan 23, Ovesveen. Verschillende winkeliers willen het hunne tot deze actie bijdragen door op de artikelen voor deze pakket'-m 10 pet korting te geven. Ik hoop, r' deze op roep evenveel succes zal hebben als mijn oproep om naaidozen te geven. Bijna is het benodigde aantal daarvan bereikt, waarvoor ik allen hartelijk dank Het kerk- en schoolbestuur van de parochie van de Allerheiligste Drieëen- heid te Bloemendaal heeft het voorne men om binnenkort aan het gemeen tebestuur om medewerking te verzoe ken voor de bouw van een lagere school voor jongens en meisjes op het Bispinck-terrein, naast de in aanbouw zijnde nieuwe kerk. De twee parochiële scholen zijn thans gevestigd aan de Dennenweg is wat het voorbereidend groeiend aantal leerlingen en de te verwachten grote aanmeldingen mag aangenomen worden, dat de wettelijke grondslag voor de stichting van een derde school aanwezig is. De nieuwe school zou in September met drie klas sen kunnen beginnen. Op het Bispinck- terrein is ook nog plaats voor een R.K. Kleuterschool. De zusterschool aan de Denneweg is wat het voorbereidend lager onderwijs betreft overbevolkt. Onder de parochie Bloemendaal valt ook een gedeelte van Haarlem, ten Westen van de Delft. Teneinde verontreininigng van wegen en plantsoenen en overlast aan bezoe kers zowel op a-ls in de omgeving van het tentoonstellingsterrein der Flora te voorkomen, achten B. en W. het nood zakelijk in de politieverordening een bepaling op te nemen tot regeling van een en ander. Ook in de toekomst zullen dan in bijzondere gevallen maatregelen mogelijk zijn. Aangezien het noodzakelijk is, in ver band met hel reeds geopend zijn van de Flora 1953, direct regelend te kunnen optreden, dient de voorgestelde aanvul ling der politieverordening onmiddellijk te worden afgekondigd en in werking te treden op 27 Maart 1953. Indien de raad dit voorstel aanneemt, zal het verbodenzijn tot reclame die nende gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen op of aan openbare we gen aan het publiek uit te reiken of op andere wijze onder het publiek te ver spreiden. B. en W. zijn bevoegd dit ver bod tot bepaalde dagen en uren te be perken. Dit verbod geldt vanaf 27 Maart tot en met 14 Mei 1953 van 9 uur tot 23 uur voor de volgende openbare wegen: de Herenweg, de Sparrenlaan, de Clip- perweg, de Sportparklaan, de Valken burgerlaan, het Valkenburgerplein, het Raadhuisplein, de Van Merlenlaan, de Molenlaan, de Herfstlaan, de Zomerlaan, de Lentelaaan, de Torenlaan, de Groe- nendaalkade en de Vrijheidsdreef, op het terrein van de „Flora 1953" en op de tijdens „Flora 1953" in gebruik zijnde openbare parkeerplaatsen. De actieve Jan van Goyenstraatvere- niging, die kort na de bevrijding door verschillende acties zoveel geld bijeen wist te brengen, dat zij de inwoners van Putten een woning kon aanbieden, or ganiseerde Zaterdag onder het motto „Van Putten naar Puttershoek" een ballonwedstrijd ten bate van de door Heemstede geadopteerde gemeente Put tershoek in de Hoekse Waard. In het begin van de middag verkoch ten de padvindsters „gesteund" door muziek en propaganda vanuit een ge luidswagen in de gemeente ballonnetjes, die onder toezicht van het bestuur der Jan van Goyenstraatvereni'ging in de Jan van Goyenstraat werden opgelaten. De muziekvereniging „Excelsior" luis terde de wedstrijd op met vrolijke mu ziek. Helaas dreven veel ballonnetjes in de richting van de zee. De uitslag wordt op 15 April bekend gemaakt. De ervaring van een vorige ballonwedstrijd van deze vereniging heeft n.l. geleerd, dat nog wekeen na het oplaten berichten uit het buiten land binnenkwamen. Verwacht wordt dat ruim f 250.— aan het Heemsteedse adoptie-comité kan worden afgedragen De gemeenteraad van Heemstede komt Donderdag 26 Maart des middags om 4 uur in openbare vergadering bijeen op het raadhuis. Behalve enkele onderwijspunten bevat de agenda een voorstel om een crediet van f 1100 be schikbaar te stellen voor een linoleum- vloerbedekking in de eerste kleuterklas in de Vóorwegschool. Voorts om tegen de erven K. de Boer, gewoond hebbende te Oostzaan, een rechtsvordering in te stellen tot terugbetaling aan de gemeente Heem stede van hetgeen ten onrechte werd betaald voor het slopen van verschil lende woningen aan de Const. Huyr genslaan en de P. C. Hooftkade. B. en W. stellen de raad voor drie wegen, die in aanleg zijn ten Oosten van de Javalaan en ten Zuiden van de Bankastraat, te noemen: Floresstraat, Riouwstraat en Sabangstraat. Maandag 8 uur: repetitie Laudate Dominum; 8 uur bestuur H.B.C. Dinsdag 8 uur: repetitie Kath. Ge mengd Koor; 8 uur repetitie R.K. Har monie St. Michaël; 8 uur Sociale Ver zekeringscommissie. Woensdag 2 uur: repetitie Katholiek Kinderkoor; 7.30 uur Clubavond Dam club „St. Bavo"; 8 uur Filmavond Ka tholieke Arbeidersbeweging. Donderdag 8 uur; ledenvergadering R.K. Harmonie „St. Michaël"; 8 uur St. Vincentius. Vrijdag 8 uur: Toneelrepetitie H.A.T. Zondag van 913 uur; Stemming Groslijst Kath. Volkspartij. Advertenti amstkkuamsevaart20 TEL.IKW Ook voor de fijne was. f Wethouder Geluk opende deze laatste avond van de serie Jeugdconcerten met een tevredenheidsbetuiging. Het is uit de steeds grote opkomst gebleken dat de jeugd deze uitvoeringen weet te ap preciëren Bovendien mocht de dirigent Marius Adam verscheidene brieven van dank ontvangen, en voor waardering is vooral een kunstenaar gevoelig. Ook de leden van het orkest werden in die dank betrokken. Drie werken van uiteenlopende stijl zouden deze avond gespeeld worden: het Vioolconcert in G van Max Bruch, dat de romantiek zou vertegenwoordi gen, de Symphoniëtta voor klein orkest van Hugo Godron, die als een speciemen van moderne absolute muziek kan be schouwd worden, en het fameuze „L'ap- prenti socier" van Paul Dukas, dat de programma-muziek zou representeren. Marius Adam leidde deze stukken op een bevattelijke en geestige wijze in. Dat hij als spreker en als uitvoerder contact had met zijn jeugdig auditorium, bleek wel uit de grote aandacht waar mede alles gevolgd werd. Leuk waren soms de reacties, bijv. bij het demon streren van een bi- en pluritonale toon ladder, die een lichte hilariteit verwek ten; bij de droog-komieke tonen van de fagot, de grappenmaker van het orkest, die door de jongelui volkomen naar waarde getaxeerd werd. De solist in het vioolconcert van Bruch was de zeer jeugdige, hoogst be gaafde Jean Louis Stuurop. Hoe is het mogelijk dat aan een nu reeds zó per fecte techniek en virtuositeit, zich een zó grote artistieke rijpheid paart! De bijval was dan ook overweldigend. Het. was een grote sprong, van Bruch naar Godron. De heer Adam heeft daar dan ook speciaal de aandacht op ge vestigd en dit hypermoderne opus op een duidelijke manier verklaard, voor zover absolute muziek dan te verklaren is. nml de vorm. stijl en orkestratie. Als laatste mihimer werd op brillan- te wijze „L'apy»;nti sorcier" vertolkt, dat deze avond en de serie Jeugdconcer ten op bijkans feestelijke wijze besloot. TOM DE VRIES Ged. Staten hebben bezwaar gemaakt tegen het raadsbesluit om het wandel pad langs de Noordboulevard te Zand- voort te verwijderen, het rijwielpad tot wandelpad en een strook langs het par keerterrein voor rijwielpad te bestem men. De hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat heeft namelijk ver keerstechnische bezwaren tegen deze oplossing. Ged. Staten hebben voorts ook uit financiële overwegingen beden king tegen het raadsbesluit, omdat "e door de raad gekozen t ij d e 1 ij k e voor ziening van de gevolgen der storm schade (welke in totaal f 19.450 zal kos ten) wellicht niet voor rijksvergoeding in aanmerking zal komen. Dit zal wei het geval zijn, indien de raad besluit .het wandelpad in de oude toestand te herstellen. Een. daartoe strekkend voor stel van B. en W. heeft destijds de. raad verworpen. B. en W. herhalen thafts hun voorstel, waarmede een bedrag van f 20.000 is gemoeid. De adviescommissie der K.V.P. heeft het volgende advies uitgebracht voor de candidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezing: 1. C. Siegers (aftr.), 2. J. L. C. Lindeman (aftr.), 3. G. Kol, 4. P. L. Warmerdam, 5. J. van Honschoten, 6. C. F. van der Belt, 7. W. M. Casien, 8. F. M. van Deursen en 9. S. Kluyskens. Zon dag 29 Maart a.s. vindt de groslijst-stem- ming plaats. Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Op 81-jarige leeftijd is in zijn woning aan de Soestdijkerstraatweg te Hilversum overleden de architect J. London. De heer London heeft te Hilversum o.m- gebouwd de villa 's Gravenhoek aan de 's Gravelandseweg en de voormalige woning van burgemeester mr. v. Hel' lenberg Hubar. Voorts heeft hij de raad huizen gebouwd van Halfweg en Wijl1 aan Zee. De heer London was een idea* listische figuur, die in zijn jonge jareb o.m. heeft samengewerkt met Frederic van Eeden, die in het Gooi, zoals de* kend, zijn kolonie Walden had gesticht- Hij was ook een verdienstelijk schilde1" er: een groot voorstander van wereld* regering. Honderden militairen en politiemannen met pantserwagens hebben gisteren eeI\jTi„ val gedaan in de inheemsenwijk van.Ujen robi en meer dan 2.500 Kikoejoe's en le van de Emboestam gearresteerd. Vele a restanten werden naar politiekampen in n reservaten gebracht. (Niet officiële 3% Ned. 1953 314 Nederl. 1948 3V4 pCt. Ned. 1950 3-3 t/a Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-lac. Insciir. Grtbk. 46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delf't eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. koersen) Vorig Open>"g slot 23/3 oojl 9»# 94Ü '94% 95 f. 96% 94}} 154 163li 104% 120 li 160 160 185 >,4 214 158(4 314% 91% 146 128% 131% 102% 82(4 •)4ii l«4li 189

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2