.Wereldmuziekconcours" met weidse allure m FEEST DER GEMEENSCHAP Clerus en intellectuelen in de parochie Drie eeuwen van gebed Top Naeff vijf en zeventig jaar hantage Ruim tienduizend Amsterdammers sluiten Stille Omgang Prof. Grossouw acht spanning en critiek gezond verschijnsel aret aaMbeto MAANDAG 23 MAART 195* PAGINA 3 Kerkrade bereidt zich voor op zijn Festival GROOT TALENT ALS PROZASCHRIJFSTER Prijsvraag van de BBC Prof. Pompen vijftig jaar priester Zaligverklaringsproces Johannes Berthier Studenten-werkkampen in de noodgebieden 40-jarig bestaan der militaire luchtvaart Bronzen borstbeeld van generaal Snijders Erkenning Juvenaat Bergen op Zoom Mgr. Huibers met Hageveldse seminaristen aanwezig H. Vader zegent 50.000 Italiaanse boeren Japan zal geloofsbrieven bij H. Vader aanbieden Handelsbesprekingen tussen Indonesië en Polen Renners-bedevaart naar Den Bosch Pauselijk Jaarboek 53 VWi verfrissende Benedictinessen van Allerheiligst Sacrament vieren driehonderdjarig bestaan door J. S. Fletcher 9 Kind aan brandwonden overleden Reina Prinsen Geerligs- prijs 1953 (Van onze speciale verslaggever) Van 6 tot 31 Augustus 1954 wordt in Kerkrade een muzi kaal tournooi gehouden, dat in waarheid een „Wereld muziekconcours" genoemd mag worden. Symphonie- orkesten, Harmonieën en Fanfares uit alle delen der wereld zullen er aan deelnemen. Met name uit zulke in dit ver band niet zo voor de hand liggende streken als Japan, Afri ka en de Stille Zuidzee-eilanden zijn bereids aanvragen om nadere inlichtingen binnengekomen. Vast staat nu reeds, dat een Politiemuziekkapel uit Akkra, gelegen aan de Afri kaanse Goudkust, naar Nederlafids oudste mijnstad zal komen; zulks dank zij de bemiddeling van een aldaar vertoevende Kerkraadse missionaris. Op hun beurt hebben de organisa toren van het evenement bereids 15.000 uitnodigingen, ge steld in tien verschillende talen, naar alle windstreken der aarde gezonden. En men rekent op de deelname van min stens 5000 muzikanten. t De hoekpijler, waarop het grandioze evenement zal rusten, is de ongekende gastvrijheid van de Kerkradenaren; evenals zulks trouwens het geval was met het internationale muziekfeest van 1951. Aan de deelnemers zijn n.l. ook nu Weer gratis logies en huisvesting ver zekerd. Gedurende de maand Augustus van het volgende jaar zullen de bewo ners van Kerkrade vijfduizend vreem delingen in al de gulheid kuns harten in hun midden opnemen. En ook de organisatoren van het feest zelve besef fen zeer goed, dat zonder dit excep tionele men mag wel zeggen unieke collectieve gebaar van spontane gast vrijheid het wereldmuziekconcours tot de onmogelijkheden zou behoren en dien overeenkomstig, dat het een aangele genheid is van gans de Kerkraadse be volking. Inmiddels: vergeleken met het mu ziekfeest van twee jaar geleden dat men, zoals bekend, tot een traditie wil doen uitgroeien is dat van het vol gend jaar aanzienlijk grootser van op zet. Niet alleen wat het aantal deelne mers betreft. Het wereldmuziekcon cours 1954 zal op 6 Augustus worden ge opend met een uitvoering door de ge zamenlijke Kerkraadse koren en mu ziekcorpsen. Wat zij op het programma nemen staat nog niet vast, maar er wordt overwogen een Nederlands com ponist voor deze gelegenheid een op dracht te doen verstrekken. Het con cours en alle begeleidende concerten zullen zich dit keer afspelen in een uit Engeland gecharterd houten gebouw, dat op een juiste accoustiek is beproefd en dat plaats biedt aan 8000 toehoor ders. De tent, die bij de vorige ge legenheid werd gebruikt, kon, als wij ons niet vergissen, 4000 bezoekers be vatten. Wat die „begeleidende concerten" betreft: zij worden vrijwel zeker gege ven door enkele wereldberoemde sym- phonie-orkesten en het ligt in de be- Intens geconcen treerd, bereiden de blazers zich er op voor 'in het „wereldmu ziekconcours" hun partijtje mee te blazen. doeling dat zij elk een programma zullen uitvoeren van uiteraard artis tiek verantwoorde werken, die men „geheide" repertoirestukken van ama teur-gezelschappen kan noemen. Zodat hun optreden ook van vérstrekkende paedagogische waarde zal zijn. Met spanning wordt ook uitgezien naar de verrichtingen van het Salzburger Dom- chor en het Domchor uit Straatsburg. In de geïmproviseerde „concerthal" zal, dank zij de medewerking van een Nederlandse firma, een concertorgel worden geplaatst dat luisterrijke diensten zal bewijzen bij uitvoeringen door symphonie-orkesten maar dat bovendien solistisch zal worden be speeld door organisten als Flor Pee- ters, Jeanne Demessieux en Nico Zijen. Men ziet het, het Kerkraadse muziek feest waarvan nu reeds vaststaat dat zowel de Nederlandse als buitenlandse radio-omroepen er ruime aandacht aan zullen besteden gaat de weidse allure aannemen van een gebeurtenis- die men elders in de wereld wel be titelt met de illustere naam van „Festi val". Maar het zou wel eens kunnen zijn dat het in zijn weloverwogen vermen ging van enthousiast amateurisme en professionele topprestaties van vrucht- dragender betekenis blijkt te- zijn dan een verheven, maar over het algemeen vrij kille zaak, die een „Festival" meestal is. En in elk geval is een der gelijk opgezet feest, als in Kerkrade op stapel staat, meer een aangelegenheid die de interesse wekt van zo uitgebreid mogelijke bevolkingsgroepen. De alge mene intensiteit, waarmee men zich in Kerkrade voorbereidt op de grote din gen die staan te gebeuren, zou er van kunnengetuigen. Vijfduizend gezinnen hebben er zich reeds aangesloten bij een weldoordachte spaaractie-annex-lote- rij. Zij hebben zich in het bezit gesteld van de door de „Stichting Internationaal Muziekconcours Kerkrade" uitgegeven spaarkaarten, hetgeen het hun mogelijk maakt een klein reserve-kapitaaltje te vergaren, dat hun in het tijdvak van 15 Juli tot en met 1 Augustus 1954 zal worden uitgekeerd. En zij zullen er ge zamenlijk de onkosten mee kunnen be strijden, die het door hen gezamenlijk geënsceneerd evenement ongetwijfeld in ruime mate met zich meebrengt. In Kerkrade weet men van feesten. Men weet er misschien nog meer van een succes garanderende organisatie. Toen Mevrouw Antoinette van Rhijn Naeff, bij haar talloze lezers bekend- als Top Naeff. zeventig jaar werd, nu vijf jaar geleden, is zij door haar let terkundige vrienden op de hartelijkste wijze gehuldigd in het I-C.C. te Am sterdam. Dinsdag 24 Maart a.s. wordt zij vijfenzeventig en we vergissen ons niet, menen we, als we denken dat zij nu liever een verjaardag heeft met minder openbaar feestbetoon. Maar een schrijf ster van zoveel talent en intelligentie is een tè kostbaar bezit voor ons land, om toch niet even aan de datum te her inneren en het besef weer levend te ma ken, dat in haar oeuvre een zeer ge voelig hart. veel wijze levenskennis en ook een uitstekend soort humor is te Vinden. De schrijfster is in Dordrecht gebo ren. Enige jaren geleden heeft zij een boekje uitgegeven („Zo was het onge veer"), waarin zij de mémoires van haar jeugd en vroege optreden als let terkundige heeft neergelegd. Het is een sprankelend, geestig en gevoelig ver haal, waarin ieder die Dordt kent de stad ten volle zal herkennen. Haar va der was beroepsofficier en werd nogal eens overgeplaatst. Zo woonde zij van 1891 tot 1892 in Den Helder, van 1893 tot 1895 in Gorinchem en bezocht daar na een kostschool te Brussel. Zij huw de in 1904 met de Dordtse medicus dr. H. W. van Rhijn en kwam zodoende Weer in haar vaderstad terug. Op 16-ja- rige leeftijd heeft zij al een schets ge schreven die in Elsevier's Maandschrift Werd geplaatst. Op 1 December 1937 is zij zelf litterair redactrice van dit maandschrift geworden. Zij is ook gedu rende een lange reeks van jaren als -o- neel-recensente verbonden geweest aan de Groene Amsterdammer. Het loont zeer de moeite, die glanzen de en deskundige toneelcritieken, vier delen „Dramatische Kroniek", bij Holke- ma en Warendorff uitgegeven, eens op te slaan. Zó wordt er weinig meer over ons toneel geschreven, zij schreef dë mensen inderdaad naar de schouwburg toe. Groot was haar bewondering voor Willem Royaards en zijn prachtige op- Voeringen van klassieke en moderne stukken, waarover allen, die ze destijds hebben bezocht, nog opgetogen vertel len. In 1947 heeft zij over deze in ons land ongeëvenaarde toneelleider een in teressant boek geschreven, waarin zij tal van merkwaardige historische fei ten heeft vastgelegd. Het is bij de uit geverij Daamen verschenen. Haar scheppend proza, romans en novellen, behoort tot het beste dat er ln de laatste halve eeuw in ons land is uitgekomen, om de psychologie, om de scherpe waarneming, maar ook om het zuivere taalgebruik en de be kwame dialogen. Iedereen kent haar „Schoolidyllen", een meisjesboek, dat Een bezoek aan Londen en de beziens waardigheden in de omgeving van die stad: dat is de eerste prijs die gewonnen kan worden door radioluisteraars, die meedoen aan een prijsvraag van de BBC. Het geldt hier de BBC-uitzendingen in ket Nederlands, iedere avond 10 uur. De bedoeling van deze uitzendingen is de Nederlandse luisteraars op de hoogte te houden van al wat er in Engeland orn aat. Het doel van de prijsvraag is om Wt te vinden hoe de luisteraars over uitzendingen denken en waar hun belangstelling betreffende Engeland in be eerste plaats naar uitgaat. Wie hier mee het best helpt kan op kosten van de een week naar Londen. Als tweede btijs is er een radiotoestel en verder gorden er boekprijzen uitgeloofd. Een brte brief aan de BBC is al voldoende m aan deze prijsvraag mee te doen. Nadere bijzonderheden in de BBC-uit- ®hdingen voor Nederland in de week i atl 22-28 Maart: 's avonds 10 uur; golf- ehgten 224, 48,54 en 41,61 beter. ongelooflijk populair is geworden, maar dat heus niet alleen de jeugd heeft geboeid. Daarnaast behoren „De Dochter", „Lotje", „Offers" en „Een huis in de rij" tot haar gaafste werk. Het is echt Hollandse letter kunde, maar zonder engheid, ook naar zijn innig burgerlijke gevoelens en taferelen beschouwd. Altijd staat zij boven haar stof en laat de figuren bewegen, zoals het leven zelf ze be weegt. Wie goed leest, ontdekt een verborgen, diepe gloed. Top Naeff neemt, ondanks haar ge vorderde leeftijd, nog met grote be langstelling en activiteit deel aan let terkundige bijeenkomsten, hier en in Vlaanderen. Aan een jubileum van een dichter, een romanschrijver of een be gaafd criticus, waar zij niet bij is, ont breekt iets: haar gezelschap en haar pit tige mond. Zij kan „het" voortreffelijk zeggen, zo is het algemene oordeel. Daarom ook gaan op haar 75ste verjaar dag vele gedachten en heilwensen naar haar uit. Zondag herdacht prof. dr. Aurelius Pompen O.F.M., oud-hoogleraar in de En gelse taal en letterkunde aan de R.K. Uni versiteit, det dag, dat hij vijftig jaar ge leden tot priester werd gewijd, 's Morgens droeg hij in de kapel van het Franciscaanse studiehuis St. Bonaventura te Nijmegen een plechtige Mis van dankbaarheid op. We gens de Vastentijd werd het gouden feest slechts met de uiterste soberheid gevier£. In de namiddag hield de jubilaris een re ceptie. Na Pasen wordt het feest officieel gevierd. Professor A. Pompen is een ge boren Brabander en studeerde in Amster dam. Groningen, Ron*?, Engeland en Frankrijk. Woensdag 18 Maart had in het bis schoppelijk paleis te Den Bosch onder voorzitterschap van Z.H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts de slotzitting plaats van het zaligverklarings proces van de Dienaar Gods Jo hannes Berthier, de stichter van de Congregatie van de H. Familie. De procesakten van de 57 gehouden zittingen, die meer dan 800 zijden van foliovellen beslaan, verden verzegeld. Een afschrift van de procesakten en bovendien de talloze geschriften van de Dienaar Gods werden verzegeld aan de postulator, de zeereerw. pater H. Barn- hoorn M.S.F., overgedragen, die deze documenten naar Rome zal brengen, waar het proces verder wordt voortge zet. De Nederlandse studenten zullen in de komende zomer in samenwerking met de dienst Landbouwherstel werkkampen hou den in de noodgebieden. Hiertoe is een in teracademiale commissie geVormd, onder auspiciën van de rectores-magnifici en be staande uit voor elke universiteitsstad één hoogleraar en één student. Daar de Neder landse Studentenraad ook uit het buiten land talrijke verzoeken heeft ontvangen om hulp te mogen bieden, zullen waarschijnlijk ook buitenlandse studenten in deze kampen een plaats vinden. De kampen zullen drie weken duren en uit honderd man bestaan. De commissie heeft er op gewezen, dat zwaar polderwerk zal worden uitgevoerd, zodat slechts zij, die over een groot uithoudingsvermogen be schikken aan de kampen kunnen deelne men. Naar aanleiding van het veertig-jarig be staan van de Militaire Luchtmacht op 1 Juli is te Soesterberg onder voorzitterschap van de burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck, uit de burgerij een comité ge vormd voor aanbieding van een huldeblijk aan de luchtmacht. Het comité heeft gemeend aan de jubile rende luchtmacht geen mooier en passender geschenk te kunnen aanbieden dan een bronzen borstbeeld op marmeren voetstuk van de luchtvaartpionier generaal Snijders. Het beeld zal geplaatst worden in de grote hal van het Luchtmachtgebouw aan de Kampweg. Bij K. B. is het Juvenaat Heilig Hart te Bergen op Zoom aangewezen als erkend! gymnasium overeenkomstig artikel 157 van de Hoger Onderwijswet. (Van onze verslaggever) Meer dan tienduizend Amsterdam se mannen hebben er voor gezorgd, dat de trilogie van gebed, de Stille Omgang, waardig afgesloten is. De laatste nacht van de schone traditio nele Sacramentsverering is misschien het hoogtepunt in de grootse gang van katholieke mannen. Dan getuigen degenen, die het voorrecht genieten inwoners van de Mirakelstad te zijn, van hun aanhankelijkheid voor het H. Sacrament. De Amsterdammers zijn trots op hun Mirakel en de gloed, waarmee zij hier ieder jaar blijk van géven, vermindert niet. Parochie-ge- wijs liepen ze deze Zondagnacht door de straten, waar ze wellicht elke dag komen. Er waren groepen van meer dan duizend mannen en jongens. Veel jongeren vooral, hetgeen we als een verheugend teken mogen aanmerken. Samen met ongeveer twintigduizend bedevaartgangers van-buiten-de-stad vormden ze een stil leger, slechts hoorbaar door de cacophonie van holle voetstappen, het klak-klak over Kalverstraat, Nieuwendijk en Nes, onafgebroken voortdurend van één tot zes uur in de morgen. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, voerde een groep seminaris ten van Hageveld aan; de controleurs en de talrijke voortreffelijk behulp zame politieagenten zagen militairen, boeren en stadsmensen, roomse vogels van rijk gevarieerde pluimage, aan zich voorbijtrekken. Alle Amsterdamse ker ken en kapellen stonden voor de bede vaartgangers open. En na het bijwonen van een H. Mis is het stille leger naar huis gegaan of naar een van de vele établissementen, die hun zaak drie nachten per jaar op een ongewoon uur geopend houden. Nationale Reserve „Geen demonstratie, geen manifesta tie, doch een getuigenis". Aldus schetste majoor-aalmoezenier C. Laurent de Stille Omgang van de ongeveer 900 ge- uniformeerde mannen, leden der Natio nale Reserve, der Reserve Grensbewa king, van de Reserve Rijks- en Gemeen tepolitie, die deze eerste Lente-Zondag nacht uit alle delen des lands naar de hoofdstad waren gekomen om zwijgend te bidden voor de zielerust van de slacht offers van de watersnood, om het H. Misoffer bij te wonen in de kerk. van de H. Maria Magdalena en om kracht en troost te vragen voor de overleven den van de ramp. Omstreeks half een passeerde de groep onder leiding van de majoor-aal moezeniers L. J. N. Burgman, C. Lau rent en F. Gitmans. de kapiteins Hillen en Offermans en adjudant Van Hal als eerste deze nacht het Spui. Na de Om gang begaf men zich naar de Spaarn- dammerstraat, waar aalmoezenier Burg man met assistentie der beide andere aalmoezeniers het H. Offer opdroeg. Majoor Laurent wees in zijn predica- tie de mannen op hun bijzondere taak „te getuigen van hun kindschap Gods". „Uw voorbeeld dient de evenmens na der tot Hem te brengen". Na de geza menlijke H. Communie werd de plech tige, door vrijwilligers gezongen H. Mis besloten met het „Aan U, o Koning der Eeuwen" en het Wilhelmus. Alvorens naar hun haardsteden terug te keren gebruikten allen het ontbijt in het parochiaal jeugdhuis. Onder de deelnemers bevonden zich o.m. groepen uit Uden en Veghel en uit de N.O. Pol der. Uit Alkmaar, Heemskerk, Bever wijk en Opdam waren mannen te voet naar de Heilige Stede gekomen. Zondag om half vijf in de namiddag heeft Z. H, de Paus van de buitenloggia van de St. Pieter de Apostolische zegen gegeven aan 50.000 boeren, die op het St, Pietersplein voor een grote hulde aan de H. Vader bijeengekomen waren. Deze boeren namen deel aan het natio nale congres, dat in de afgelopen week te Rome gehouden werd. Onder de menigte bevonden zich ook vele duizenden Romeinen, die door enthousiaste toejuichingen hun blijd schap over het herstel van de H. Vader tot uiting brachten. (K.N.P.) (Eigen telegram) VATICAANSTAD, hedenmorgen. Het gevolmachtigd ministerie van Ja pan zal zeer binnenkort zijn geloofs brieven aan de H. Vader overhandigen. Het is voor het eerst, dat Japan bij de H. Stoel vertegenwoordigd zal zijn. Al hoewel Japan in 1942 reeds een diploma tiek vertegenwoordiger naar het Vati- caan zond, werd er toen nog geen regel matig diplomatiek contact onderhouden. Vrijdag zijn te Djakarta tussen Indo nesië en Polen besprekingen begonnen ter vernieuwing van de oude handels overeenkomst. De in 1951 gesloten over eenkomst werd slechts gedeeltelijk uit gevoerd. Men legde van beide zijden de nadruk op de wenselijkheid om tot meer directe handelsbetrekkingen te geraken. Op 12 April wordt een rennersbede vaart gehouden naar de Zoete Moeder van Den Bosch. Mgr. Mutsaerts zal de rennersfietsen zegenen en daarna een défilé afnemen. De spanning, welke er in bijna iedere parochie bestaat tussen de christelijke vrijheid, die de intellectuelen toekomt en de matiging in liefde, welke het al gemeen welzijn der parochie van hen vergt, acht ik een gezond verschijnsel. Zij deed zich in de tyd van St. Paulus reeds in Corinthe voor en vormt in on ze tijd een voorwerp van drukke dis cussie. Aldus ongeveer de strekking van het betoog, dat prof. W. Grossouw hield voor de Haagse Adelbert-vereniging. Ter inleiding van een discussie over de houding van de intellectuelen tot de parochiegeestelijkheid liet de hoogleraar enige stellingen de revue passeren en lichtte deze uitvoerig toe. Nadat spr. de aard der parochie had omschreven en de taak der pastoor als leider had gekwa lificeerd, erkende hij, dat de clerus in feite rekening heeft te houden met de maatschappelijke geledingen in de paro- Vanaf het balcon van het Begijnhof kerkje maakte onze fotograaf deze foto van mgr. J. P. Huibers, die om acht uur voor de seminaristen van Hageveld een H. Mis opdroeg. (Eigen telegram) Vaticaanstad, Zondagavond. De Vaticaanse onder-staatssecretaris, Mgr. Montini, heeft de H. Vader een in wit leer gebonden exemplaar van het Pauselijk Jaarboek 1953 overhandigd. De verschijning van het boek werd enigs zins vertraagd vanwege het consistorie. Het bevat nu dan ook een volledige lijst van het college van kardinalen. Bij de namen van de kardinaal-primaat van Hongarije en de kardinaal-primaat van Joegoslavië vermeldt het werk, dat de eerstgenoemde gevangen gehouden wordt en dat de laatstgenoemde geïn terneerd is. Advertentie Op het feest van Mafia Boodschap, 25 Maart, vieren de Benedictinessen van de Altijddurende Aanbidding van het Allerheiligst Sacrament haar drie honderd-jarig bestaan. Het instituut werd gesticht iu 1653 in Frankrijk door de Eerwaarde Moeder Mechtildis van het H. Sacrament, afstammelinge van een oud-adellijke Lotha- fingse familie, die was ingetreden bij de Benedictinessen te Rambervillers, maar later een eigen klooster stichtte met een nieuwe doelstelling en daarbij o.a. gesteund werd door de Franse koningin Anna van Oostenrijk. Moeder Mechtildis voerde in haar klooster de regel in van Sint Benedic- tus volgens de oorspronkelijke streng heid, maar legde de zusters tegelijker tijd een nieuwe taak op: de bijzondere verering van het H. Sacrament des Al taars. In de 17e eeuw dreigde de gods vrucht tot het H. Sacrament des Al taars te verminderen. De Calvinisten loochenden de werkelijke tegenwoor digheid van Christus in het H. Sacra ment. De Jansenisten, in overdreven gestrengheid stelden zulke hoge eisen voor het ontvangen der H. Communie, dat de gelovigen ervoor terugschrik ten. En juist in deze tijd wekte God de Eerwaarde Moeder Mechtildis op een orde te stichten, zoals er tot dusverre niet bestond, die zich de Altijdduren de Aanbidding van het H. Sacrament des Altaars tot bijzondere taak zou 44 Zij gingen heen en ieder nam zijn eigen weg. Byner ging naar elk van de drie krantenbureaux en liet met vetge drukte letters de eerste Halstead Byner advertentie om nieuws omtrent Parrawhite opnemen. Dan ging hij naar het telegraafkantoor en zond het vol gende code-telegram naar zijn Londens kantoor. „Indien iemand, genaamd Pratt enige informatie zendt inzake Par rawhite, laat hem in geen geval weten, dat ik te Barford ben, maar zend alles onmiddellijk aan mij op onder de naam van H. D. Black, Central Hotel, Bar ford." HOOFDSTUK XIX, DE OOGGETUIGE. Toen Collingwood zeide, dat hij ook een spoor volgde, bedoelde hij daarme de de ontdekking, dat hij in het huis woonde van iemand, die de Mallathorpe- tragedie als ooggetuige had bijgewoond. Op zich zelf genomen leek dat niet zo belangrijk, maar in verband met de hele zaak scheen het Collingwood toe, dat er toch nog heel wat duistere pun ten door opgehelderd konden worden Na zijn vestiging in Barford had hij meerdere weken besteed aan het zoe ken van een huis waar hij rustig en te ruggetrokken kon wonen. Eindelijk was het hem gelukt en nu had hij kamers bij een echtpaar van middelbare leef tijd, dat een groot oud, zandstenen huis bewoonde, dat vroeger een boer derij was geweest. Het was een heerlijk huis, de zand steen was tot zachte, romige tinten overgegaan, het had grote kamers met zware balkenzolders en ruime open haarden, de tuin was groot en vol dik ke, oude bomen. Aan de ene kant ke ken de ramen uit op de golvende, paar se heuvelruggen, aan de andere zijde op de lager gelegen stad. Zijn hospita was een gemoedelijke vrouw, die echt ouderwetse denkbeelden koesterde om trent de stevige ontbijttafel en het dito middagmaal. Omdat zij zelf geen kin deren had, was er een aangenomen dochter in huis, onderwijzeres aan een dichtbij gelegen school en een rood wangig dienstmeisje, wier dialect Col lingwood te machtig was. Dan was er nog mijnheer Cobcroft zelf, een stil vriendelijk mannetje, dat 's morgens vroeg al naar de stad ging en 's avonds terugkeerde. De avond vóór het bezoek van Byner had Collingwood hem zien zaaien en planten, op zijn stille manier, en hij had mevrouw Cobcroft. gevraagd, of haar man hield van tuinieren. „Ja mijnheer, en dat is maar goed ook", antwoordde de hospita. „Hij zit de hele dag binnen, daar op Mallathorpe- fabriek en dan hapt hij tenminste 's avonds nog eens wat verse lucht. Ik ben blij, dat de zomer weer aankomt. Daarom hebben wij dit oude huis ge huurd, 't is veel en veel beter dan ons vroegere huis in de stad." „Zo, is uw man bij Mallathorpe?" vroeg Collingwood. ,Hij is daar al, laat eens zien, over de dertig jaar mijnheer. Altijd op het kantoor," antwoordde mevrouw Cob croft. „Heeft hij ook dat vreselijke ongeluk meegemaakt, zowat twee jaar geleden?" vroeg Collingwood. De hospita knikte en zuchtte heel diep. „Dat zou ik denken," zei zij. „En hij was er vreselijk van in de war. Denkt u eens, hij zag heus die schoor steen vallen, hij en nog een klerk, ze keken samen uit het raam van het kantoor." Collingwood zei verder niet veel meer, behalve dat het een hele schok voor zijn zenuwen moest zijn geweest. Maar hij nam zich voor eens met Cob croft te praten, als hij hem weer in zijn tuin bezig zag. Zo gebeurde het dat hij de volgende avond Cobcroft in een hoekje van de tuin trof en het gesprek bracht op de fabriek, waarvan men de nieuwe schoorsteen in de verte kon zien staan. „Ik hoorde van uw vrouw," zeide Col lingwood, „dat u er bij was, toen de oude schoorsteen instortte." Cobcroft, een bejaarde, terughouden de man, die over het algemeen weinig sprak, richtte zich op een keek naar de nieuwe schoorsteen in de verte; dan knikte hij. „Ja, mijnheer. En ik hoop noit meer zoiets te zien. Dat zijn van die dingen, die men zijn hele leven niet vergeet." „Misschien praat u er liever niet over," zei Collingwood, „maar ik heb zoveel over die zaak gehoord, dat „O, ik praat er wel eens over", ant woordde Cobcroft. Hij leunde op het tuinhek en staarde in gedachten naar de schoorsteen. „Er zijn er natuurlijk nog meer die het zagen, maar ik alleen was er zo dicht bij. Het kantoor was in een paar tellen vol stof en kalk." „En het ging plotseling?" vroeg Col lingwood. „Het was zo'n geval," zei Cobcroft langzaam, „dat de meesten al lang ver wacht hadden, jammer genoeg bedach ten ze niet, dat het toch nog onver wacht zou gebeuren. Het was een hele oude schoorsteen. Maar hij zag er nog best uit, hing geen duim uit het lood. Maar mijnheer Mallathorpe, mijn oude baas, mijnheer Jan Mallathorne bedoel ik, had een paar kleinigheden opge merkt en daaruit afgeleid dat hij niet zo flink was als hij er uit zag. En hij liet een paar schoorsteenbouwers ko men om er naar te kijken. Die onder zochten hem van boven naar beneden, te oordelen naar wat ze deden. Zij wa ren er al een paar dagen mee bezig, toen het ongeluk gebeurde. Een van hen was juist naar beneden geklommen, toen de schoorsteen viel. Mijnheer Mal lathorpe zelf, de chef van de weverij en de kassier waren even het kantoor uitgelopen en de binnenplaats over om te horen, wat ze zouden zeggen, toen het gebeurde, zonder waarschuwing de ze keer. Hij viel in mekaar, meer kan ik niet zeggen." „U zag hem in elkaar vallen?" vroeg Collingwood. „Ja, ik zag het," zuchtte Cobcroft. „Ik en nog iemand, we stonden voor het raam, precies er tegenover. Hij viel op de wonderlijkste manier. Kijk zo," hij hield zijn arm rechtop. „Stel u voor, dat dit de pijp van de schoorsteen is, rechtop. Terwijl wij er naar keken, scheen hij ineens in het midden uit te zetten. Het was een vierkante schoor steen, overal even dik tot aan de rook- vanger. Hij zette uit, barstte om zo te zeggen en viel in elkaar met een slag, die de halve stad gehoord heeft. U ziet, er is een 3 of 4 duizend ton metselwerk aan zo'n ding en toen de stof een beetje wegtrok, lag dat allemaal in één grote hoop midden op de binnenplaats. En het was maar goed", besloot Cobcroft peinzend, ,dat hij zó recht naar beneden viel. Als hij schuin gevallen was over de werkplaatsen, zouden er tientallen doden gevallen zijn." (Wordt vervolgd). stellen. Slachtoffer zijn van het H. Sa crament. In de Constituties van het Insti tuut leest men: In het Geheim der Eucharistie is Christus zelf een voortdurend Slacht offer, dat de andersdenkenden niet kennen, dat vele Katholieken niet achten, en dat soms zelfs tot misda dige doeleinden wordt misbruikt. Daarom is er in de Kerk een Con gregatie van vrouwen gesticht, die ten doel heeft de beledigingen, welke de Godelijke Majesteit worden aan gedaan, zoveel mogelijk weer goed te maken Daarbij smeken de zusters Gods barmhartigheid af voor de zondaars. De constituties werden in 1705 goed gekeurd door Paus Clemens XI, her zien en in overeenstemming gebracht met het Canoniek Recht, en in 1928 te Rome door de heilige Congregatie van Bisschoppen en religieuzen goed gekeurd. Bij de H. Kloostergeloften volgens de Regel van de H. Benedictus voegen de zusters nog de Gelofte van de Altijd durende Aanbidding van het Allerhei ligst Sacrament des Altaars te onder houden als slachtoffer voor Zijn Eer geofferd tot uitdelging van de onterin gen tegen dit Hoogwaardig Geheim be gaan. De Benedictinessen van de Al tijddurende Aanbidding van het H. Sa crament leiden dus een beschouwend leven; haar eigenlijke taak is: God te aanbidden, Hem te loven en te danken, Hem genoegdoening en eerherstel te brengen. Spoedig was het Instituut verbreid en telde verschillende kloosters in Frankrijk Ook verrezen er kloosters in Polen, Duitsland', Italië, Luxemburg, België, Schotland. Spanje, Lujan (Ar gentinië); in ons vaderland zijn zes kloosters van de Benedictinessen van de Altijddurende Aanbidding van het Allerheiligst Sacrament, te weten in Tegelen, Driebergen, Oldenzaal, Breda. Valkenburg en Heesch (bij Oss). In 1875 deden de zusters in Nederland haar intrede. De zes Hollandse kloosters in Neder land zullen weldra federatief verbon den zijn, om daarna te worden opge nomen in de Confederatie, die alle 48 kloosters van het Instituut zal omvat ten, terwijl toch elk klooster autonoom blijft. In grote dankbaarheid zullen de communauteiten het eeuwfeest op de feestdag van Maria Boodschap vieren. Vertrouwende dat ook in de toekomst edelmoedige zielen zich aan dit hoge doel mogen toewijden. „Broekbergen", Driebergen. Klooster „Arca Pacis, Maart 1953. chie, alhoewel het volk Gods niet in rangen of standen is ingedeeld, zoals de plaatsen in de kerk wel eens doen ver moeden. Van de geestelijkheid wordt daarom souplesse en aanpassing gevergd, te meer omdat de intellectuelen vaak bij zonder individualistisch zijn en een weinig samenhangende groep vormen. Het schijnt, dat honderd jaar Kromstaf de geestelijke en culturele emancipatie nog niet voltooid heeft. Nochtans zien wij, hoe de geestelijkheid langzaam haar plaats moet afstaan aan de intel lectuele leken, waarbij deze laatsten nogal anti-clericale critiek laten horen. Prof. Grossouw achtte deze critiek ge zond, mits ze openhartig tussen beide groepen wordt behandeld. Zij is een verschijnsel van de puberteit- of laat- puberteitsperiode, waarin het intellectu ele katholieke lekendom in ons land verkeert. Immers, wij bewegen ons duide lijk in de richting van de tijd toe, dat de katholieke leek zijn volledige plaats in het gehele leven gaat op eisen en de katholieken als volks groep de leiding zullen opeisen, die hun toekomt. Om dit echter te ver wezenlijken moeten de intellectue len in de parochie ook het Chris tendom liturgisch beleven, deel nemen aan het mystieke leven, aan het apostolaat en het werk van de hiërarchie. Terwijl dus in de periode de vrucht bare spanning tussen opgeëiste christe lijke vrijheid en blijmoedig geschonken agape (liefde) moet blijven bestaan, doet de pastoor verstandig de leken de nodige medezeggenschap te geven en hen te laten delen in de zorgen der pa rochie; ook de afschaffing van klasse onderscheidingen bij huwelijk en be grafenis is zeer gewenst. De clerus moet afstand doen van massaregie en steun zoeken in het liturgisch parochieleven. De leken moeten meeleven en liefde geven, zich aan het lot van het plebs Dei gelegen laten liggen, kennis nemen van de parochieproblemen, de priester steunen in de zielzorg met name in de charitatieve organisaties. De kansen schijnen gunstig, want on ze tijd is meer open geworden, er zijn grenzen weggevallen. Een groot deel van het oude werk der clerus gaat over in handen van leken. Tijdens de discussies heeft pater Pe ters S.J. de vraag opgeworpen of de oorzaak van de ontevredenheid over de clerus onder de intellectuelen niet veel eer haar oorzaak vindt in een honger naar meer en substantiëler geestelijk voedsel en naar persoonlijker geestelijke leiding. De preken en het biechthoren van tegenwoordig achtte deze priester, krachtens de vele klachten die hij had vernomen, niet voldoende om in deze honger te voorzien. Deze vraag is, daar prof. Grossouw moest vertrekken, niet afdoende beantwoord kunnen worden. Aan het Transvaalplein te Tilburg is Vrijdagavond brand ontstaan in een loods, waarin chemicaliën waren opge borgen van de drogisterij Simons. Het driejarig zoontje van de eigenaar kon door een knecht uit de brandende op slagplaats worden gehaald. Hel ventje liep evenwel ernstige brandwonden op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag is overleden. De oorzaak van de brand moet waarschijn lijk gezocht worden in het spelen met lucifers. De jury van de Reina Prinsen Geer- ligs-prijs bestaat dit jaar uit de dames Anna Blaman, Hella Haasse, de heren Adriaan Morrien, B. Rijdes en Adriaan v. d. Veen. Om in aanmerking te komen voor deze litteraire jeugdprijs ad f 200, moe ten de deelnemers op 24 November de leeftijd van 20 jaar hebben bereikt en van 25 jaar niet hebben overschreden. Het litteraire werk uit Nederland en België, al of niet gepubliceerd of aan een uitgever aangeboden, dient vóór 1 Augustus a.s. te worden ingestuurd aan het secretariaat van de jury (mevr. Hella van LelyveldHaasse, Courbet- straat 42, Amsterdam-Zuid).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3