Oorlogsdagboek van Koning Albert Pleidooi voor de handhaving van nationale souvereiniteit Moderne missieproblemen J SheiPi Siroop omwil© f SCHEEPVAART BERICHTEN Kromdorp op stelten Slilll:. r Het oorlogsdagboek van koning Albert J I en Eerste monument voor in Indonesië gesneuvelde militairen 25 ECHO VAN ROME'S WAARSCHUWINGEN MAANDAG 23 MAART 1953 PAGINA 4 (Van onze Brusselse correspondent) Op een avond in 1932 vertrouwde koning Albert van België zijn vleugeladjudant, generaal R. van Overstraeien, twee in blauw leer gebonden boekjes toe met de woorden: Later zal de waarheid moeten gekend zijn. Ik schenk u deze nota's. Ik weet dat u er een goed gebruik van zult maken." Het betrof hier het eigenhandig geschreven Oorlogsdagboek van de vorst. Generaal Van Overstraeien doceerde ie dien tijde de geschie denis aan de Belgische Krijgsschool en tijdens talrijke gesprek ker}, die hij mei de koning voerde, gaf deze telkens blijk van een zeer levendige belangstelling voor alles wat verband hield mei de geschiedenis van de Eerste Wereldoorlog. Niet zonder fierheid wees koning Albert er op, dat het Belgisch leger onder zijn bevel gedurende vier en vijftig maanden een essentiële rol in de oorlogvoering had vervuld zonder dat de opperbevel hebber ooit lichtzinnig nutteloze bloedoffers had gevraagd. Bij hei volbrengen van deze taak had de koning vaak verzei moeien bieden aan de eisen van de Franse en Britse bond genoten en aan die van zijn eigen Ministers, die vanuit hun bureaux in Le Havre herhaald aandrongen op steeds nieuwe offensieve operaties. Historisch en politiek belangrijk document Generaal Van Overstraeien heeft het opportuun geacht de nota's van de koning te publiceren. Het enigszins fragmentair karakter er van heeft hem er toegenoopt ze in te kleden door toevoe ging van eigen commentaar, hierbij gebruik makend van persoonlijke herinneringen, van de aantekeningen van generaal Gillain, stafchef van het Belgische leger in 1918, en van een bundel brieven van graaf de Broqueville, die gedurende het grootste deel van de oorlog Minisierpresi dent was. Vragen aan de premier HOESTBUIEN, VAST SLIJH SLUM-OPLOSSEND Woltentoonstelling in Museum van den Arbeid MARKTBERICHTEN Koning Albert neemt een parade van zijn troepen af. Over de opportuniteit van deze pu blicatie zijn de meningen in België ver deeld. Generaal Van Overstraeten is nl., zoals bekend, militair adviseur geweest van koning Leopold III en de rol die hij vóór en tijdens de tweede wereldoorlog speelde werd door de tegenstanders van de afgetreden koning zeer scherp ge- critiseerd. Generaal Van Overstraeten heeft destijds met nadruk betoogd, dat koning Leopold zich in 1940 volkomen in overeenstemming heeft gedragen met d« principes die de houding van zijn vader inspireerden en de huidige publi catie van het Oorlogsdagboek moet als het ware de proef op de som leveren. Er schijnen echter nog andere motie ven bij de uitgever te hebben voorge zeten. In het dagboek is nl. veel sprake van Albert's onverzettelijkheid op het stuk van grondwet en souvereiniteit en het ligt voor de hand dat deze onver zettelijkheid een hoogst actuele politie ke waaide krijgt in een tijdsgewricht waarin heftige discussies worden ge voerd over de wenselijkheid het verdrag der Europese Defensiegemeenschap te ratificeren. Van een zuiver historisch standpunt uit hebben wij hier ongetwij feld te doen met een hoogst waardevolle publicatie, omdat zij de figuur van Al- bert ontdoet van de mythologische au reool waarmee zij voor velen nog om geven is, omdat zij de koning der prentjes voor vaderlandse geschiedenis van zijn kunstmatig voetstuk haalt en er een mens van vlees en bloed van maakt, naar het woord van Lord Cur- zon a King amongst the men and a man amongst tiie Kings. Een nuchter man in de eerste plaats die de oorlogskan sen zakelijk afweegt in termen van menselijk leed, en die bovendien oor deelt, dat het belangrijker is de vrede te winnen dan de oorlog. Een man die zich de hoeder voelt van de belangen van het Belgisch volk en die zich juist daarom niet wil laten inschakelen inde geallieerde oorlogsmachine als een on dergeschikt raderwerk, dat men ge bruikt zonder rekening te houden met zijn speciale positie en structuur. Reeds dadelijk bij de aanvang van de oorlog rijzen dienaangaande moei lijkheden met het Frans-Brits opper commando. In November 1914 stelt generaal Foch voor vier Belgische di visies brigadegewijs in de Franse strijdkrachten op te nemen. Door de Belgische stafchef laat de koning ant woorden „Het Belgisch leger moet een blijven, meester over zijn opera ties en over zijn organisatie. Aan de bewegingen van zijn geallieerden zal het zich aanpassen. De diensten die het reeds bewezen heeft staan daar voor borg". Een gelijkaardig voor stel van maarschalk French wordt in analoge bewoordingen afgewezen. Het geallieerd oppercommando dringt niet aan. In het domein van de grote strategie duikt hetzelfde probleem echter spoedig weer op onder een an dere vorm. In 1915 worden plannen voor een grootscheeps geallieerd of fensief ontworpen met het hart van België als marsrichting. De koning betoogt dat dit offensief zal doodlo pen op de sterke verdedigingslinie Antwerpen, Brussel, Namen, Maas en dat een groot deel van het Belgisch grondgebied zonder het minste resul taat aan de vernietiging zal worden prijsgegeven. Hij stelt voor van Ver dun in de richting Montmédy aan te vallen en aldus de Duitse achter waartse verbindingen af te snijden. Foch is niet voor dat voorstel te win nen, maar het door hem ontworpen grote offensief loopt hopeloos dood. De offensieven volgen elkaar op. Honderdduizenden worden de dood ingejaagd zonder enige kans op be slissend succes. Koning Albert hoopt dat men in beide kampen de noodzaak van onderhandelingen zal inzien, In October 1915 begint echter de Duitse opmars in de Balkan. De bedreiging tegen de verbindingswegen van het Brits imperium tekent zich scherper af. De koning noteert„Het Ger maans en het Brits imperium komen in botsing; het zal een eeuwenlange strijd worden". Vlak hierop wordt het „pact van Londen" door Britten en Fransen ondertekend. De pactgenoten nemen de verplichting op zich geen afzonderlijke vrede te sluiten. Een geheime bijlage bevat een heel pro gram van territoriale annexaties ten nadele van de Centrale Mogendhe den. De koning tekent hierbij aan „Landen zoals Frankrijk en België, die tegen hun wens in het conflict werden meegesleept, hebben alles te verliezen wanneer zij gebonden wor den aan een onverwoestbaar impe rium zoals, het Britse. Op <te keper beschouwd ontvangen zij de slagen die niet voor hen bestemd zijn België moet tegenover niemand horig Koning Albert tijdens de wereldoorlog van 1914'18. zijn, noch tegenover Frankrijk noch tegenover Engeland. Het land was neutraal vóór de oorlog en de meer derheid van de bevolking wenst zich aan geen der buren te binden". Albert neemt dezelfde houding aan tegenover sommige van zijn ministers die achter hun veilige schrijftafels steeds maar bloedige offensieven ont werpen en die vooral dromen van an nexaties. De koning wijst er zijn mi nisters op, dat de oorlog onbeslist blijft en dat men er het best aan doet voorzich tig te zijn. Het komt er niet alleen op aan rekening te houden met het feit dat de vijand bij eventuele vredesonderhande lingen ook zijn woord zal meespreken, maar het is tevens nodig afstand te ne men ten opzichte van de geallieerden die komen aandraven met voorstellen tot het aangaan van „eeuwige" militai re bondgenootschappen. ..Wij moeten onze verdiensten in het licht stellen De geallieerden hebben weinig voor ons gedaan. Indien het waar is dat de Duit sers hun beloften hebben gebroken, het is ook waar dat de geallieerden de hun ne niet zijn nagekomen. Vooral in Frankrijk bestaat een neiging om onze verdiensten te kleineren". Over de Franse opvattingen inzake oorlogvoering is Albert niet te spreken Hij verwijt de Franse politici hun jusqu'au bout-Isme en hun artificiële geestdrift voor de grote principes in naam waarvan de strijd heet te worden gevoerd. „De Franse politiek wordt door demagogie beheerst, schrijft hij bij de aanvang van 1916. Zij wordt gedra gen door de meest luidruchtige elemen ten: radicalen, socialisten, reyolution- nairen. Nadat dezen in vredestijd het le ger slagen hebben toegebracht, waarvan het nog steeds niet is bekomen, berei den zij zich thans voor om hun land ten onder te brengen in naam van de beschaving, door de strijd voort te zet ten onder voorwaarden die Frankrijk alleen maar totaal kunnen uitputten". De koning deelt deze opvattingen mee aan generaal Castelneau, maar hij ver neemt dat de uitputting Frankrijk wel- Les carnets de guerre d'Albert I, Roi des Beiges. vEd. Charles Dessart, Brussel-Parijs). licht zal redden van de ontbinding waardoor het land vóór de oorlog meer en meer was bedreigd. Dezelfde scherp zinnige Castelneau, die later naar Sint Petersburg werd gestuurd, seinde acht dagen vóór het uitbreken van de revo lutie in 1917, dat de tsaar nog nooit zo vast op zijn troon had gezeten. In de loop van 1916, na een conflict met enkele van zijn ministers, schrijft de koning aan premier de Broqueville dan,;Ik ben ten zeerste verheugd te vernemen, dat de regering gekant is tegen elke alliantiepolitiek en dat zij el ke verbintenis van de hand wijst die ons na de oorlog aan de Grote Mogend heden zou kunnen vastleggen ten nade le van onze nationale souvereiniteit Laat ons nooit uit het oog verliezen dat elke verbintenis ten overstaan van een grote mogendheid, vooral tegenover Engeland of Frankrijk, fataal moet uit lopen op een inmenging van deze mo gendheid in onze politieke, militaire of economische aangelegenheden. Wie zelfs maar van verre de polemie ken in verband met de Belgische ko ningskwestie gevolgd heeft zal zeker geen moeite hebben om in te zien, dat in vele opzichten een frappante analogie bestaat tussen de houding van Alben tijdens de Eerste Wereldoorlog en de houding van Leopold tijdens de Tweede. Koning Albert was een hartstochtelijk alpinist, zó, dat de bergbeklimmingssport hem zelfs het leven kostte. Men denke b.v. aan de zuiver menselijke overwegingen, die bij de capitulatie van 1940 een rol hebben gespeeld. Men denke aan het pijnlijk conflict tussen de koning en de ministers toen het er om ging ai of niet het land te verlaten. Of aan het z.g. politiek testament van Leopold waar in met zoveel nadruk afstand wordt ge nomen van sommige bevrijdende mo gendheden en waarin met zoveel woor den België's zelfstandigheidswil wordt naar voren gebracht. Anderzijds kan het de objectieve waar nemer niet ontgaan hoe sterk het kli maat van de Eerste en van de Tweede Wereloorlog van elkaar verschilde en hoeveel meer gewicht de grote mogend heden tijdens deze laatste in de schaal wierpen. Alle kleinere mogendheden werden in mindere of meerdere mate ge- satellitiseerd en deze satellitisering strekte zich zowel tot het militaire als tot het politieke en economische terrein uit. De nationale souvereiniteit werd als het ware uitgehold en dit uithollings proces is ook na de oorlog voortgegaan, omdat de wereld bijna dadelijk in twee vijandelijke coalities is uiteengevallen, waarvan de militaire en economische integratie een aantal problemen stelt in een volkomen nieuwe dimensie. Door de publicatie van het Oorlogs dagboek van koning Albert heeft gene raal Van Overstraeten, minder wellicht de wonde die de koningskwestie naliet weer willen openrijten dan willen waar schuwen tegen „een politiek van abdi catie" inzake het Europese Defensiever drag. De Brusselse „Llbre Belgique" heeft het in elk geval zo begrepen. Dit blad schreef dat de datum van verschij ncn van een boek zelden beter ge kozen werd dan in onderhavig geval. „Onze politici, aldus de ^Libre", zijn maar al te zeer ge neigd grote brokken van de natio nale souvereiniteit en onafhanke lijkheid prjjs te geven. Wellicht zullen de dagboekaantekeningen van koning Albert hen tot naden ken stemmen. Vooraleer toegevin gen te doen, die de toekomst van het land in gevaar brengen, zou den zij er goed aan doen zich de vraag te stellen: Hoe zou koning Albert in onze plaats hebben ge handeld?" De publicatie van het dagboek vormde voor het christelijk demo cratische blad „Het Volk" de aan leiding tot het stellen van een heel andere vraag, n.l. die hoe het mo gelijk was, dat een Belgisch gene raal zich het recht kon toeëigenen, de persoonlijke aantekeningen uit te geven van de koning van zijn land, nog geen twintig jaar na diens dood, zonder hiervoor de toestemming te hebben verkregen van degenen die verantwoordelijk zijn voor 's lands bestuur, omdat z(j daartoe van de Natie het grond wettelijk mandaat hebben ont vangen. (Van onze Brusselse correspondent) Naar aanleiding van de recente publi catie van het oorlogsdagboek van koning Albert, heeft de liberale afge vaardigde Rey schriftelijk vier vragen tot de eerste minister gericht. Op de eerste vraag, of de regering over de opportuniteit van deze publicatie was geraadpleegd, antwoordde premier Van Houtte ontkennend. Hij wou ook weten of door generaal Van Overstraeten om de toestemming van het ministerie van Defensie was verzocht. Uit het antwoord bleek dat deze toestemming niet vereist was, omdat de auteur, als generaal met pensioen, die meer afhangt van dat departement. Verder kon de premier geen uitsluitsel verstrekken over de vraag of de genubliceerde koninklijke nota's volledig zijn dan wel of het hier een willekeurige bloemlezing betreft. Op de laatste vraag of de regering niet van oordeel is dat het dagboek de Bel gische staat resp. de Koninklijke Familie toebehoort en of het niet gepast zou zijn maatregelen te treffen om het aan zijn wettige eigenaar terug te bezorgen, luidde het antwoord: niets laat toe de eigendomsrechten van de uitgever te betwisten. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.45 or gel, 9.00 prot. pr., 9.15 geestelijke liede ren, 9.25 huisvrouw, 9.35 gram.. 10.50 kleuters, 11.00 zieken, 11.30 sopraan en piano, 12.00 Musette-orkest, 12.33 platte land, 12.40 Hammondorgel, 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 Metropole-orkest, 14.00 zeg eens, Amerika, 14.30 gram., 14.40 schoolradio, 15.00 gram., 15.15 vrouw, 15.45 gram., 16.30 jeugd, 17.30 lichte mu ziek. 17.50 vraaggesprek over luchtacro- batiek In formatie, 18.00 nieuws. 18.15 piano, 18.30 RVU. 19.00 Paris vous parle. 19.05 fanfare-orkest, 19.25 gram., 19.30 piano, 20.00 Beurzen open! Dijken dicht!. 20.05 nieuws, 20.10 gev. progr., 21.20 lichte muz„ 21.45 gram.. 21.55 Tiroler muz„ 22.35 buitenl. overz., 22.50 gram 23.00 nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 symphonette-orkest en solisten, 8.55 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 9.45 Lichtbaken. 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11P0 vrouw, 11.30 schoolradio, 12.00 An gelus, 12.03 gram.. 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 act., 13.25 amusem.- muz„ 14.00 gram.. 14.25 piano, 15.00 schoolradio, 15.30 Ben je zestig. 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof. 17.00 jeugd. 17.15 felicitaties jeugd. 17.45 regeringsuitz., 18.00 gev. muz„ 18.15 gram.. 18.20 sport. VARA: 20.15 Actualiteit. Weeroverzicht, 18.30 jeugd. 18.62 act.. 19.00 nieuws, 19.10 Dokters televisie. Geacteerde improvisa- gram., 19.15 Boek der Boeken, 19.30 ties. gram., 20.05 de gewone man. 20.30 Lij densmeditatie, 21.30 gram., 21.40 Radio Philh. Orkest en solist, gram., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 cemba logezelschap en solisten. ENGELAND, BBC. Home Service, 330 m.: 17.00 orkest. 23.30 piano. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muz., 13.45 Schots orkest, 16.00 lichte muz.. 16.45 accordeonork., 17.30 concert, 18.00 arbeidersorkest, 22.00 BBC-koor en -orkest, 23.20 lichte muz., 0.20 salonorkest. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 omroeporkest, 13.25 om roeporkest, 14.15 Philharm. orkest, 15.00 lichte muz., 16.10 kamermuz., 17.45 amu- sem.muz„ 20.00 lichte muz., 22.10 jazz- muz„ 0.30 strijkkwartet. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 orkest, 20.00 kamerorkest. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 omroeporkest, 20.00 omroeporkest. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 14.30 elec- trisch orgelspel, 16.00 lichte muz., 22.10 gevar. muziek. ENGELAND, BBC. European Service. Uitzending voor Nederland. 224. 49 en 42 m.22.00 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. n zijn missie-Encycliek „Evangelii praecones" wijst Z H. Paus Pius XII met grote nadruk op de vorming van een leidende klasse in de missie landen. Hij doelt hier meer speciaal op de onafwendbare noodzaak, een lekcn- élite te vormen in katholieke geest. De opgroeiende inheemse kerken zullen eenmaal hun eigen lot in handen moeten nemen, sommige binnen zeer afzienbare tijd. Dit veronderstelt de aanwezigheid niet alleen van waardige «n bekwame inheemse priesters, maar ook van leiding-gevende leken. Deze laatsten vooral zullen de katholieke be ginselen moeten uitdragen op het ter rein van het profane, op sociaal gebied, in de politiek, in de handel, in alle ver takkingen van het maatschappelijk leven. Zij zijn geroepen, het substraat te vormen van de jonge kerkgemeen schappen. Zelfs in de minst ontwikkelde gebieden beginnen de zogenaamde „ge-evolueerden" reeds hun stem te verheffen. De grote kwestie is: wie zal deze wordende élite opvangen en vormen? Wie zal de nieuwe stromin gen in goede banen leiden? Deze min of meer ontwikkelde leken worden reeds op zeer actieve-wijze commu nistisch of humanistisch beïnvloed: zal de Katholieke Kerk ten achter blijven? Zal zij de tekenen des tijds niet verstaan? De opperste leiding der kerk verstaat ze. Zelfs een oppervlakkige lezer van de nieuwste missie-encycliek kan dit constateren. Niet alleen de missionaris sen zullen volgzaam moeten zijn. maar de werkers van het „thuisfront" zullen evenzeer hun medewerking moeten verlenen. In de aanstaande Paasvacantie, van li tot 16 April, gaat men in de Univer siteitsstad Nijmegen een zogenaamde missiologische „Week" houden, over het thema: HET ÉLITE-VRAAGSTUK EN DE MISSIE. (Programma's verkrijg baar: Heemraadssingel 109, Rotterdam). De leiding van dit twee-jaarlijks con gres is sinas enige maanden samenge steld uit drie vertegenwoordigers van bet universitair missiologisch Instituut en drie vertegenwoordigers van de „Verenigde Missionarissen". Leiders en sprekers van de „Week", missionarissen en missiologen, beogen niets anders dan een echo te zijn van Rome's waarschuwingen. En het bij zondere ir deze missiologische Week zal zijn, dat ook de aandacht en de actieve interesse gevraagd wordt van de priesters in de zielzorg, van de semina risten, van de ontwikkelde leken in Nederland en België. Welke rol zullen de priesters hier te vervullen hebben met het oog op de élitevorming in de missielanden? Welke rol kunnen de Europese leken spelen in de missielan den zelf? Vraagstukken komen aan de orde over inheemse geestelijkheid en élite vorming: over inheems klo'osterleven; over de catechisten-opleiding; over de leken-élite in en buiten schoolverband; over Unesco en Missie; over de stude renden van overzee in Europa en Ame rika. De aandacht van de referenten en de co-referenten, van degenen die deelne men aan de discussies, zal uitgaan naar Afrika, India, het Verre Oosten.... Door een congres als dat van de aan staande Paasvacantie valt weer eens het volle accent op het belang van de we reld-missie. Acties worden gestimuleerd, nieuwe problemen worden opgeworpen en door de Pers onder het publiek ge bracht. Hiervan kan een machtige In vloed uitgaan, zowel tot stimulering van de missie-actie in onze landen, als tot oriëntering van de werkzaam heden in de missie zelf. Om deze reden worden dergelijke congressen door de Paus uitdrukkelijk en met lof vermeld, waar Hij in de laatste missie-Encycliek de factoren op somt, die in de laatste vijf en twintig jaren de wereld-missionnering tot een in de geschiedenis ongekende bloei heb ben gebracht. Kasteel-Gemert. Drs. Ed. LOFFELD C.S.Sp. Herdrukken Ten gerieve van enige herdrukken: „Een hof dame uit de achttiende eeuw", van Marie van Zeggelen (Uitgave Meulenhoff, Am sterdam), welke de levensroman is van Anne Marie Boreel, hofdame van prin ses Wilhelmina, dg echtgenote van Prins Willem V Het is de vijfde druk. Ook de schrijver Jan Mens zit goed in zijn her drukken. Zijn boek „Koen", dat hij de roman van een jongen noemt, beleefde bij de uitgeversmij. Kosmos in Amster dam en Antwerpen, eveneens de vijfde druk. „Grillig geld", de roman van Har Scheepens, beleefde zijn derde druk bij Nijgh en Van Ditmar te 's-Gravenhage C. DE TRAP Ds. G. v. Veldhuizen en Willem van lependaal. Een dominee raakt, onder aan de trap staande, in gesprek met een beeldjesmaker, die hoog maar niet droog woont. Gaandeweg komen de twee antipoden (predikant en vrijdenker), in wie men de beide auteurs kan herkennen, letterlijk en figuurlijk naar elkaar toe De aardige opzet wordt niet overtuigend uitgewerkt, zodat men zijn aandacht hoofdzakelijk concentreert op het debat als zodanig Dit dreigt echter nogal eens langdradig te worden, terwijl bepaalde specifieke katholieke aangelegenheden naar onze smaak' in de dominee begrij pelijkerwijze geen ideale verdediger of commentator vinden. Fr. Br Advertentie ALBLASSERDIJK 22 te Antwerpen. ALPHEKAT 22 te Bremen. AALSDIJK p. 23 Wight n. Antwerpen. AALSUM 22 te Antwerpen. ADINDA 22 te Singapore. ALBIREO 22 te Paranagua. ALBLASSERDIJK 22 te Antwerpen. ALDEGONDA 22 te Pladju. ALIOTH 23 te Monteviedo. ALMKERK 23 nm. te Antwerpen. AMOR 22 van Malta n. Piraeus. AMSTELKROON 22 van Suez n. Djeda AMSTELLAND 23 te Amsterdam. AMSTELVAART 23 nam. te Balikpapan. ARGOS 22 te Tunis. ARNEDIJK 21 te Baltimore. ATLAS p. 23 Kaap St. Vincent n. Vigo. ALDABI p. 23 Finisterre n. Antwerpen. ALGENIB 21 van Las Palmas n. Rio Jan ALKAID 23 te San Francisco do Sul. ALPHACCA 23 te Paranagua. ARENDSKERK 23 te Marseille. AVERDIJK p. 22 Bahama's n. Le Havre. BAARN 22 te Bremen. BANTAM 23 van Djeddah n. Rott. BARENDRECHT 22 te Singapore. BONAIRE p 23 Ouessant n. Barbados BLOEMFONTEIN 22 te Amsterdam. BOSKOOP 22 van Barbados n. Trinidad BREDA 22 van Valparaiso n. Callao. CHAMA p. 23 nam. Ceylon n. Pladju. CLAVELLA 21 van Curacao n. Havana. CONGOSTROOM 23 te Amsterdam. COTTICA 22 van Paramaribo n. A'dam. CERAM 23 te Djeddah. CALTEX PERNIS 22 te Rotterdam. CALTEX NEDERLAND p. 22 Kp. Vilano n. Rotterdam. DELFT 22 van Barahona n. Curasao. DRACO 21 te Tel Aviv. DUIVENDIJK p. 23 Sombrero n. Antu DONGEDIJK 21 te Vancouver. EENDRACHT 22 nm. te Alexandrië. EEMDIJK 23 te Rotterdam. ELMINA p. 22 Teneriffe n. Havre. EOS 23 te Istanbul. ERINNA 23 nm. te Kobe. ESSO DEN HAAG p. 22 Azoren n. Aruba. FAIRSEA 22 nm. te Sydney. FARMSUM 22 van Curacao n. North Pacific. GROOTEKERK p. 23 Kaap St. Vincent naar Antwerpen. GORDIAS 22 te Gdynia. GADILA p. 22 Sabang 24 te Singap. GRAVELAND p. 23 St. Paulsrots n. Amst. HECUBA 23 van Cristobal n. Curacao. HEELSUM 22 van La Fallice n. N. Orl. HERCULES 22 te Izmir. HERSILIA 23 van Balboa n. Buenaventura HOOGKERK 23 te Hongkong. HECTOR 22 te Rotterdam. HERMES 23 te Baltimore. ILIAS 22 te Algiers. JOH, v. OLDENB. p. 23 Kreta n. Amst. KEDOE 22 te Rotterdam. KOTA GEDE p. 22 Rasalhad n. Damman. KERTOSONO p. 23 Minicoy n. Dlibouti. LANGKOEAS 23 nrn. te Singapore. LAERTES p. 21 Minikoy n. Aden. LARENBERG 23 te Bremen. LAURENSKERK 22 van Genua n. Pt. Said. LAWAK 23 te Colombo. LEERSUM 21 te Brownsville. LEKHAVEN 23 nm. te Pt. Said. LEOPOLDSKERK p. 22 Bizerta n. Barcelona. LEUVEKERK p. 23 Maaklla n. Karachi. LOOSDRECHT 23 te Colombo. LUCITA 22 te Southampton. LUNA 22 te Bermen. LUTTERKERK 23 v. Massaka n. Rott. MACOMA 22 te Bahrein. MERWEDE 22 te Bremen. MIRZA 23 van Pt. Said n. Gibr. MITRA 22 te Taranto. MENTOR p. 22 Wight n. Algiers. MARKELO 23 te Ayamonte. NERO 23 teMalaga. NESTOR 23 te Paramaribo. NIEUW AMSTERDAM 21 te N. Y. NIGERSTROOM 23 te Pt. Harcourt. NOTOS 23 te Amsterdam. NOORDAM 21 van New York n. R'dam. OMALA 21 te Napels. ORESTES p. 23 Kp. Hatteras n. Pt. au Pr. OVULA 22 te Rastanura. POLYDORUS 23 nm. te Belawan. PR. WILLEM III 23 te Oslo. PR. WILLEM V 23 te Antwerpen. RADJA p. 23 Kreta n. Frederikstad. RIDDERKERK 22 te Bahrein. RIOUW 22 te Charleston. ROEPAT p. 23 Malta n. Beirouth. ROTULA 22 te Curacao. RIJNLAND 23 te Amsterdam. RIJNDAM 23 te New York. RIJNKERK 22 te Bremen. SALLAND p. 22 Recife n. Rio Grand" SOESTDIJK 22 te Sungeigerong. SLIEDRECHT 22 te Londen. STAD A'DAM 21 te Middlesboro. STENTOR 22 te Amsterdam. STAD MAASTRICHT 22 te Huelva. STAD DORDRECHT p. 22 Wight n. Palermo. STRAAT BANKA 22 te Isabella. SCHERPENDRECHT p. 22 Kp. Frio n. Recife TALISSE 23 te Tj. Priok. TABIAN p. 23 Ouessant n. Marseille. TARA 22 te Vittoria. TITUS 22 te Bremen. TEGELBERG 22 van Singapore n. Miri. TERN ATE 23 te Tj. Priok. TOMINI p. 23 Guardafui n. Londen. VEENDAM p. 23 Scülys 24 te South. WAAL 23 te Izmir. WATERLAND 23 te Ilheos. WESTERDAM p. 22 Startpoint n. N. York WILLEM RUYS 23 te Singapore. WILLEMSTAD 23 te Pt. of Spain. WINTERSWIJK 21 te Santiago de Cuba. IJSSEL 22 van Hamburg n. Amsterdam. ZEELAND KRL. 21 te Charleston. ZUIDERKRUIS p 23 Kp. Palmas n. Amst. ZIJPENBERG p. 23 Brothers n. Karachi. De Woltentoonstelling, die tot 14 April a s. in het Museum van den Arbeid te Amsterdam wordt gehouden, trekt vele bezoekers. Dit is niet in de laatste plaats te danken aan de instructieve films die er worden getoond. Bij de rondleidin gen worden vele vragen, die op de wol- fabricage betrekking hebben, beant woord. Deze rondleidingen kunnen steeds voor groepen worden aange vraagd. Het Museum van den Arbeid is dagelijks geopend van 10 tot 16 uur Zondags van 13 tot 16 uur. (Van onze correspondent) Als eerste in Nederland zal Zaterdag 11 April te Belfeld in Noord-Limburg een oor logsmonument worden onthuld voor de in Indonesië gesneuvelde militairen. In op dracht van de Belfeldse Oud-Indiëvaarders werd dit monument vervaardigd door de jonge Tegelse beeldhouwer Hub. Hcndrikx Het geheel heeft een hoogte van ca. vier meter In het voetstuk is de tekst „Zij stier ven voor orde en vrede" uitgebeiteld en in het daarop geplaatste kapiteel het insigne van Orde en Vrede. De overige drie zijden van het kapiteel tonen de wapens van Bel feld, Limburg en Nederland. Het beeld zelf heeft een hoogte van 1.60 en is het eerste zelfstandige werkstuk van Hub. Hendrikx, die zijn opleiding kreeg van de bekende Nijmeegse beeldhouwer Meer- tens. Het monument stelt een soldaat Voor, die zijn gesneuvelde wapenbroeder in zijn armen draagt. Als standplaats voor dit eer ste oorlogsmonument voor in Indonesië ge sneuvelde militairen is het plantsoen nabij de kerk aangewezen. 's Middags half vier wordt het monument te Belfeld plechtig onthuld door mevr. van Rijckevorsel. Bij deze plechtigheid zullen aanwezig zijn, de voorzitter der Oud-Indië vaarders, de heer K. Witteveen, burgemees ter van Rijckevorsel en de Regimentscom mandant van de Limburgse Jagers, Overste Lamberti. Verder tal van verenigingen en de kapel van de Limburgse Jagers. Na de onthullingsplechtigheid zal aan dertien Bel feldse militairen de onderscheiding van Or de en Vrede worden uitgereikt. GRAANMARKT AMSTERDAM, 21 Ml*. Granen. Het Bedrijfsschap stelde een aan vullende verdeling van 16.000 ton buiten landse voedergranen ter beschikking van de handel, bestaande uit 4000 ton maal- mais, 4000 ton maalgerst, 4000 ton haver en 4000 ton Milocorn. Hiervoor bestond goede kooplust, zodat meerdere transac* ties konden worden afgesloten. Vrije bui tenlandse granen trokken weinig belang stelling en werden over het algemeen la ger geoffreerd. In Johannesbrood ging zo nu en dan iets om, doch paardebonen en N Afrikaanse erwten lagen practisch ver laten in de markt. Inlandse granen hadden een onregelmatig gestemde markt. Alhoe wel Groningen j.l. Dinsdag hogere noterin gen gaf, waren haver en rogge iets gemak kelijker te koop. Voor goede partijen zo- mergerst bestond enige belangstelling, ter wijl wintergerst weinig kooplust trok, daar importgerst goedkoper in de markt was- Gepunte haver 54-55 kg. werd per Apru levering gelaten voor f 26.70 Rogge door snee-kwaliteit was te kóóp bij f 28.50 en met 17 pet. vochtgarantie voor f 29.25. Zo- mergerst werd al naar monster gelaten voor f 31— a f 33 terwijl wintergerst f 30.— noteerde. Fijne zaden. Karwijzaad aanvankelijk vast gestemd, doch cfaarna brokkelden de prijzen iets at, zodat de slotnoteringen ca. f 2.onder die van vorige week kwamen. Er ging het een en ander om. Blauw maan zaad noteerde ca. f 2.50 lager, doordat er practisch geen kooplust bestond Geel mos terdzaad onveranderd in prijs, met zeer weinig zaken. Kanariezaad iets hoger ge noteerd. met hier en daar kleine afdoe ningen. Peulvruchten. Groene erwten iets hoger genoteerd, met enkele kleine zaken. Brui ne bonen onveranderd in prijs, zonder handel van betekenis. Capucijners prac" tisch zonder kooplust en ca. f 2.— lager genoteerd. Veiling Poeldijk, 20 Maart 1953 Spinazie 0.440 66, andijvie 0.160.57, dunsel 1.20. stoof sla 1.151.55. witlof 0.35—0.45, rabarber 0.41, spruiten 0.32, prei A 0.36—0.41, idem A2 0,32—0.37, ld. B 2 0.250.35, alles per kg. Sla B 0.22 tot 0,24, idem C 0.20, id. C2 0.10 tot 0,20, id. C afw. 0,11 tot 0.13, tomaten 0,43, aardbeien 0,38, alles per stuk. Selderij 2,50 tot 6,00, peterselie 9,5012,00, radijs 15,00—25.00, raapstelen 6.30 tot 8,00, al les per 100 bos. Tuinkers 0.37 per doos je; aardbeien 0,64 per potplant. GROENTEN- EN FRUITMARKTEN VAN 13—20 MAART Dank zij het zachte weer van de laatste dagen begint de aanvoer van voorjaarsprpdueten op de veilingen geleide lijk toe te nemen. De aanvoeren van de vvinterproducten geven wat de omvangrijk heid en de export betreft nog steeds de toon aan De noteringen voor de koolsoorten lagen voor de rode kool tot f 12.50, witte kool tot f 8.50, gele Savoye kool tot f 14.— en de groene Savoye kool van f 29.5036.— alles per 100 kg. De handel in de sluitkoolsoorten verliep in deze verslag week traag. Breekpeen deed f 12—15, ronde kroten 9— 0.70 de 100 kg., waspeen 0.140.36 per kg- De aanvoer van spruiten wordt minder, de prijzen bleven practisch op hetzelfde peil, de ongeschoonde trachten 0.520 62 P- kg. op. geschoonde 0.70—1.06 per kg. Witlof C.450.61 per kg., prei en knolselderij Drach ten resp. 0.400.60 per kg. en 0.200 46 pef stuk op. De voor export geschikte sla bracht tot f 0.26 per krop op, veldsla voor België liep van f 1.35—2.20 per kg., terwijl voor stoofsla van f 1.15—1 75 per kg werd besteed. Kaskomkommers noteerden per stuk tot f 1.17 voor de eerste kwaliteit, spinazie en rabarber resp. 0.56—0 83 en 0.96 p. kg., ra dijs en raapstelen resp. 0.280.32 en 0.06--* u.16 per bos, glasandijvie bracht gemiddeld l 0.620.90 per kg op en boerenkool f 0.10-* 0.20. Op de fruitveilingen trokken de prijzen iets aan. Vooral de soorten Goudreinette. Jonathan en Present van Engeland werden voor export gevraagd. VOORJAARSPRIMEURS OP VENLOS# VEILING. Vrijdag zijn op ó'e Venlose vei* ling de eerste partijtjes voorjaarssla aange* voerd. Zij gingen voor 30 cent per krop van de hand. De eerste radijs bracht 16 cent pe* bos,ie op. 25. De notans liep haastig het dorp in, tot ver bazing van de freule gevolgd door een jongen in verkennersuniform. Met enige schaamte volgde zij hun spoor, met enige verbittering ook tegen de sa menleving, die haar wel dagelijks belasting liet be talen en er toch niet in slaagde haar gemoedsrust te verzekeren. Koster Snuiter was inmiddels, diep nadenkend, driemaal het dorp rond gelopen, alvorens hij bij collectant Brazels aanbelde. „Ik breng de fles wijwater", zei hij tegen de vrouw van Brazels, die open deed. „Waarom wijwater?" vroeg de vrouw. „Hebt u dat dan vanmorgen niet besteld?" zei de koster verbaasd. „Nee", zei de vrouw. „Kaar sen dan?" vroeg de koster. „Die sla ik zelf in" zei de vrouw. „Dat is niet half zo duur." Uw man misschien?" vroeg de koster. „Die?" zei de vrouw. „Die zou zelfs vergeten te biechten, als ik er niet was." „Toch hangt Uw naam in mijn hoofd", zei de koster. Toen riep de vrouw haar man er bij. „Wijwater?" zei die. „Nee. En kaarsen? Ik collecteer toch al." „Dan ben je zeker in de war" zei de koster" „Als er ook een hele mis onder je neus vandaan gestolen wordt", zei Brazels. „Nee, nee", weerde de koster af. „Dat is mijn ter rein niet", en hij maakte dat hij weg kwam. Nog geen drie stappen van het huis van ®raz?„ vandaan liep de koster bijna tegen de notans °e' maar die had zulk een haast, dat hij de koster n zag. Hij liep recht op het huis van collectant o zeis af en ging naar binnen. De koster aarzelde ei> maar hij bleef toen tocheven verder, achter boom verscholen, staan wachten. Hij schrok hij vlak bij een uil hoorde oehoe-en. die ogenr, kelijk van vier, vijf kanten in allerlei merkwa dige toonaarden antwoord kreeg. «ie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4