Huurverhoging en compensaties CRITIEK OP REGERINGSNOTA mi Koningin Juliana temidden van getroffen Zeeuwen Tussen neus en lippen Niet veel wijzer Werknemersondernemers en middenstanders niet onverdeeld tevreden Komende herfst begint overleg over de loonsverhoging Viering van Bevrijdings- en Koninginnedag op één datum? )RR Volkstelling in Joegoslavië heeft grote consequenties Poolse bisschop overleden Stichting van de Arbeid pleegt overleg weer Gesprekken met nabestaanden en hulpverleningsinstanties Jongetje overreden en gedood Tot hoofd en hart Brits schip op mijn gelopen Militairen gooien met schokbuis uee J DINSDAG 24 MAART 1953 76ste JAARCANC No. 25640 In gevangenschap KLEREN MAKEN DE MAN Amerikaanse hulp Schattingen bewegen zich tussen 1 en 1,8 pet. Barte WINDJACKETS - SWEATERS Op Witte Donderdag geen avondmissen Gewetensconflict door vraag naar godsdienst Tsjechisch vliegtuig landt in W.-Duitsland Verscheidene passagiers vragen om asyl Vrijlating Amerikaanse journalisten geëist Door Chinese communisten aangehouden Explosie in kazerne Vier zwaar- en vier lichtgewonden Brand gesticht na weddenschap Twee personen in arrest Gesneuveld in Korea BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk; Breestraat 25, telef. 4790 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. D= plannen van de Regering inzake de huurverhoging, de compensatie daarvan en de belastingvoorzie ningen ter verruiming van de werk gelegenheid. zoals deze in een nota aan de beide Kamers van de Staten-Gene- raal vorige week zijn medegedeeld, hebben het Nederlandse volk niet veel wijzer gemaakt. Het is een allegaartje geworden van voornemens betreffende allerhande maatregelen, waaraan de Regering zich in de nabije toekomst moeilijk zal kunnen onttrekken, maar geserveerd als een cocktail zonder pittige smaak. In het vage zijn enige lijnen ge trokken, doch een duidelijk overzicht van nauw omschreven concrete plan nen is niet gegeven. Wij zijn dan ook van mening, dat de Regering liever de publicatie van haar voornemens nog enige tijd zou hebben uitgesteld, tot zij namelijk zelf in verband met de n°oc[~ zakelijke wetsontwerpen zich een hel der beeld van de te nemen maatregelen zou hebben gevormd. En wij vragen ons daarom af, of deze publicatie niet meer of minder is geschied onder de druk der openbare mening. Tevoren immers wa ren reeds in de Ders de Regering sprak van een indiscretie de percen tages over de huurverhoging verschenen en het zogenaamde geheime advies van de Sociaal Economische Raad aan de Regering van November 1952 was even eens od iedere redactie bekend. Waar om, zo vraagt men zich wellicht af, deze traag'heid, deze geheimzinnigheid, deze aarzeling en telkens dit uitstel om de knoop definitief door te hakken? Het antwoord is niet zo moeilijk, mits men zich nog eens verdiept in de hoofd- lijnen van het beleid der na-oorlogse regeringen. Met betrekking tot de huur- kwestie kan men dan constateren: een depreciatie van de waarde van eigendom en bezit, hetgeen ten nadele werkt van de verhuurder-huiseigenaar, en ten tweede: de prijsbeheersing, bij het huurbeleid, welke in het bijzonder werkte ten voordele van de huurder. Aan deze beide hoofdlijnen, waarvan de laatste zeer zeker te verdedigen is, zo lang een land in abnormale omstandig heden verkeert, heeft de Regering, m tegenstelling tot andere West-Europese landen, tot dusver (derhalve tot ach. jaar na beëindiging van de oorlog) hard nekkig vastgehouden. Wenst men deze opvatting met radicaal te herzien, wenst men een gepaste drang naar economische vrijheid in overeen stemming met de huidige °™st^n? heden gevangen te blijven houde nen een keurslijf van van boven af ge reguleerde bepalingen, dan kan het re sultaat moeilijk anders worden dam een vaag compromis, dat slechts weinigen kan bevredigen. o„.rU„ De Regering tracht dan tussen Scylla en Charybdis heen te varen vol angst om hetzij op de ene rots, hetzij op de andere vast te lopen. Zie hier de achtergrond voor de trieste gang der huurkwestie, waarbij ongetwijfeld ook nog een rol speelt hetgeen in het jongste nummer van „De Katholieke Werkgever" aldus wordt omschreven: „de thans in ons land waar te nemen neiging (al dan niet met een bepaalde bedoeling) om vele zaken, welke in wezen eenvoudig zijn, zodanig ingewikkeld voor te stellen en zozeer te Verbinden met allerlei kwesties, welke er in feite los van staan, dat de doorsnee- Nederlander het spoor zeer gemakkelijk bijster raakt. Waaruit deze neiging zelve voortkomt? Wij weten het niet, doch haar bestaan lijkt niet te loochenen". Intussen is iedereen er van overtuigd, dat de verhuurder niet langer m de steek mocht worden gelaten. Dat hij inderdaad recht heeft op huurverho ging. Tengevolge van de loon- en Prys- beheersing doet echter ieder wrikken aan het kunstmatig opgerichte Neder landse economische gebouw de fundering schudden en ontstaat een ketting-reactie Van het gehele loon- en prijsbeleid. Daarom is er niets van minister In 't Veld's plan om reeds in 1953 de huur verhoging te doen ingaan, terechtgeko men en is het ook nu nog de vraag of dit in Januari 1954 wel zal kunnen ge schieden. Reeds de opvattingen, neerge legd in het advies van de Sociaal Econo mische Raad aan de Regering, gaven blijk van een groot verschil in de methode om tot een oplossing te komen. De Regering, thans zeker niet con amore tot enige publicaties gedwongen, poogt zich blijkbaar te redden door weliswaar een tipje van de sluier op te lichten, maar het geheel der maatregelen m een mysterieuze sfeer te houden. Daarom werken haar mededelingen verwarrend. Huurverhoging en compensaties door middel van loonsverhoging en belasting verlaging, werkgelegenheidspolitiek met eveneens belastingverlagingen annex daaraan, doorkruisen elkaar. Het geheel wordt een doolhof waaruit niemand wijs wordt Natuurlijk is een enigszins duidelijker overzicht mogelijk, wanneer de wetsont werpen de Kamer zullen bereiken. Maar dan zal tevens de rumor in casa naar buiten treden. Het zal ook nu wel geen toeval zijn geweest, dat enkele dagen vóór de publicatie van de nota door de Regering de voorzitter van het N.V.V., H. Oosterhuis. een duit in het zakje deed, om zijn afwijkend standpunt te doen kennen. Oosterhuis zeide toen namelijk: „Ten aanzien van de huurverhoging stelt het N.V.V.: le een deel van deze huurverhoging moet vloeien in een egalisatiefonds, ten einde door middel daarvan de huren van de na de tweede oorlog gebouwde woningen, die een huur hebben van meer dan 145 pet. van de huren van 1940, zoveel mogelijk te druk ken; 2e de huiseigenaren moeten op enigerlei wijze zoveel mogelijk worden Verplicht meer zorg aan het onderhoud der woningen te besteden". Ook Het Parool liet in zijn commentaar op de nota blijken van zijn teleurstelling, „dat er geen sprake schijnt te zijn van ge deeltelijke afroming van de huurverho ging". Rondom deze huurkwestie spelen ten slotte tal van politieke factoren, waar- hoor de Regering in een dwangverhou- hing zit. Een oplossing zal voor haar hifct gemakkelijk zijn, tenzij zij krachtig hurft in te grijpen, rekening houdend °ók met de belangen van de huiseigena- r®n, van de middengroepen, die weleejis °Pnieuw de dupe konden worden van dit Compromis, van de ouden van dagen en van alle pensioentrekkenden. Er ligt hier Voor een politieke partij als de K.V.P. ®en werkterrein gereed, zó duidelijk op het gebied der concrete werkelijkheid Selegen, dat een grote activiteit in dat op- ^jeht meer zoden aan de dijk van de staatkundige eenheid zal zetten dan dui- „nd discussies over abstracte onderwer pen. (Van onze Haagse redacteur) In afwachting van de indiening der wetsontwerpen, welke de door de Regerings nota in het vooruitzicht gestelde maatregelen in verband met de huurverhoging en de wijziging der belastingen zullen moeten concretiseren, is men in verschil lende kringen te Den Haag nog niet toe aan een volledig commentaar op de mededelingen, welke de regering de vorige week heeft gedaan. Opmerkelijk is echter, dat men practisch nergens met onverkorte tevredenheid de Regeringsnota begroet. Bij de werknemers schijnt men te vrezen, dat wel straks de huurver hoging duidelijk tot uitdrukking zal komen, doch dat de compensatie daartegen over minder duidelijk aan de dag zal treden. Voor de middenstand is er -eden tot vreugde over de op handen zijnde be lastingverlagingen, maar, zo zegt men, op dit gebied waren de geprojecteerde maatregelen toch reeds nodig, ook zon der de lastenstijging, welke voortvloeit uit hogere huren en hogere lonen. Bo vendien vraagt men zich af wanneer de belastingmaatregelen effect zullen sor teren; er wordt reeds te lang op ge wacht. Critische geluiden hoort men bij een voorlopige oriëntatie ook uit onderne merskringen, Men behoudt zich een volledig oordeel voor tot er meer in zicht komt in de cijfers, maar wij ver namen toch reeds hetzelfde commentaar als bij de middenstand, namelijk, dat verschillende maatregelen slechts een verzachting inhouden van kennelijke onbillijkheden; dit geldt bijvoorbeeld ten aanzien van de extra inkomstenbe lasting op bedrijfswinsten. Men acht het verband tussen de huur kwestie en de belasting-maatregelen enerzijds en de watersnood anderzijds maar zeer losjes en vraagt zich voorts af waarom de door de S.E.R. geadvi seerde compensatie voor de werkge vers, namelijk de verlaging van de ver eveningsheffing, niet is opgenomen in het complex van maatregelen. Van betekenis acht het bedrijfsleven stellig de overigens reeds eerder be- 4* Naar door Reuter in Vaticaanstad vernomen wordt, is de Poolse bisschop van Katowice, Mgr. Stanislas Adamski, in gevangenschap overleden. De li-ja rige bisschop is vorig jaar gearresteerd- In December van het vorig jaar ver klaarden Vaticaanse kringen, dat on der anderen Mgr. Adamski en de bis schop van Krakau, Mgr. Baziak, waren aangehouden. Drie jaar tevoren was melding gemaakt van de arrestatie van acht priesters na het voorlezen van een herderlijk schrijven van Mgr Adams ki, waarin deze gesproken had over „de anti-kerkelijke campagne" der Poolse regering. In deze brief werden ook ouders opgeroepen, zich op alle manie ren lijdelijk te verzetten tegen pogin gen om aan hun kinderen godsdienst onderwijs te onthouden. Berlijn In het afgelopen weekeinde hebben zich 2500 Oost-Duitse vluchte lingen gemeld bij het West-Berlijnse vluchtelingencentrum. Tot en met Za terdag zijn in Maart 36.334 Oost-Duit sers het communistisch regime ont vlucht en met lege handen in het Westen aangekomen. De totale Amerikaanse hulp aan het bui smand bedroeg in 1952 5.5 milliard dollar, "'ervan was een bedrag van 2.7 milliard °°r militaire- en 2.8 milliard cïollar voor conomische hulp. Nederland ontving hier- netto U millioen dollar. Otto Tanzius, oud 28 jaar, werd op 4 Februari door de Amerikaanse mili taire politie in West-Duitsland gear resteerd. Tanzius had zich achtereen volgens uitgegeven voor Korea-vete- raan, prins Otto von Hohenzollern en Amerikaans militair. In de hoedanig heid van prins was hij er in geslaagd een rijke jongedame uit Louisiana tot een huwelijk te bewegen, terwijl hij als Amerikaans militair ongevraagd het commando op zich nam over een groep Duitse arbeiders in Bremerha ven. In deze functie deed hij erg on heus en blafte de Duitse arbeiders flink af. Hij deed dit weliswaar in vloeiend Engels, maar overigens wel zo onvervalst, dat de militaire politie aan zijn nationaliteit ging twijfelen en hem prompt arresteerde. Hij verklaarde psychiatrist te zijn. Op 26 Maart zal deze man door de rechter aan de tand gevoeld worden. kend geworden mogelijkheid tot ver vroegde afschrijving tot en met 1957 en de aanmoediging in de risicodragende sfeer, welke gelegen is in de belasting vrije aftrek van 4 procent voor nieuwe investeringen gedurende vijf jaar. Het zelfde geldt voor de verlenging van vier tot zes jaar van de termijn voor compensatie van verliezen. Komt men echter te spreken over de verlaging van het tarief van de ven nootschapsbelasting, dan is de reactie, dat deze verlaging voor de winsten on der honderdduizend gulden wel erg schraal is: van 45 op 42,5 procent. Voor al de handhaving van de progressie op basis van nominale winstbedragen ont moet critiek; hierdoor immers komt het voor, dat een zaak, die een geringer winstpercentage maakt dan een andere, in een hoger tarief valt omdat het ka pitaal van de eerste zaak groter is en dus ook de winst nominaal hoger. Dit wordt nog altijd als een onbillijkheid ervaren. Gunstig is men wel gestemd over de afschaffing van de speculatie winstbelasting, waardoor de mogelijk heden voor de belegger in de risico dragende sfeer beter komen te liggen en over de bepaling, dat bij nieuwe ondernemingen een verliessaldo van de eerste zes jaar onbeperkt met latere winsten gecompenseerd kan worden. Billijk acht men ook de maatregelen ten aanzien van de per sonele belasting, maar die hebben ma terieel niet zoveel om het lijf. De eerste gevoelens in ondernemers kringen blijken dus nogal gemengd te zijn. Samenvattend kan men hier ech ter wel zeggen, dat er vooral teleurstel ling is omdat men vindt, dat een en ander te weinig betekent uit het oog punt van stimulering der werkgelegen heid. De nadruk ligt erg op de con sumptieve sfeer en er worden maatre gelen aangekondigd, die vallen onder reeds gedane toezeggingen- (Van onze Haagse redacteur) Zoals in de Regeringsnota over de huurverhoging en de belastingvoorstel len werd aangekondigd zal de via be lastingmaatregelen tot stand te brengen compensatie voor de huurverhoging voor de werknemers moeten worden aangevuld met een loonsverhoging. Naar wij vernemen zal het overleg in de Stichting van de Arbeid over deze loonsverhoging waarschijnlijk omstreeks de herfst beginnen. Het gaat ditmaal slechts om een be scheiden loonronde: de eerste schattin gen bewegen zich tot nu toe tussen de 1 en 1,8 procent. Bij laatstgenoemd per centage is verondersteld, dat de maat regelen op het gebied der verbruiks belastingen ongeveer neerkomen op een verlichting van het budget met een half procent, te weten: 0,2 procent van wege de voorgestelde verlaging van de suikeraccijns, eveneens 0,2 procent van wege de geprojecteerde afschaffing van de omzetbelasting op schoeisel en 0,1 procent vanwege de voorgestelde af schaffing van de omzetbelasting op huisbrand. Het betreft hier echter slechts zeer voorlopige cijfers; ten eerste valt het nog moeilijk zich een juist beeld te vor men van de waarde der in de Rege ringsnota genoemde maatregelen en ten tweede moet het geheel der voorgestel de maatregelen nog de beide Kamers passeren, waarbij wijzigingen mogelijk blijven. Donderdag zullen vertegenwoordigers van de katholieke sociale organisaties bijeenkomen ter bespreking van de Re geringsnota. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt zal de Stichting van de Arbeid deze week tot een beslissing trachten te ko men over de haar door de Regering voorgelegde vraag of het aanbeveling verdient de viering van de Bevrijdings dag samen te doen vallen met Koningin nedag. De practijk heeft uitgewezen, dat het zo kort achter elkaar vallen van de ver jaardag van H.M. de Koningin op 30 April en van de Nationale Feestdag op 5 Mei bezwaren meebrengt. Bovendien blijkt de datum 5 Mei onvoldoende voor het gehele Nederlandse volk te leven, omdat voor verschillende delen des lands de bevrijding op een geheel an dere dag is gekomen. Men heeft, zo wordt ons medegedeeld, de proef met de 5e Mei nu enkele jaren genomen, doch de gegevens, welke in de Stichting van de Arbeid verzameld zijn. wijzen uit, dat er op de Bevrijdingsdag ook in het Westen des lands over het algemeen genomen toch betrekkelijk weinig te doen is geweest. De Stichting van de Arbeid heeft met deze aangelegenheid te maken omdat de laatste jaren de middag van de 5e Mei in het bedrijfsleven vrijaf werd gegeven zonder dat dit voor de werknemers in aftrek kwam van de z.g. snipperdagen. Deze vrije middag zou bij concentratie van de beide feestdagen op 30 April komen te vervallen. Men zou daartegen over willen voorstellen de middag van Koninginnedag zeker vrij te geven. Van de zijde der Regering schijnt men voor de samenvoeging der beide vierin gen geporteerd te zijn. Wel zouden nog voor de schooljeugd op 5 Mei feestelijk heden plaats kunnen vinden en ook wil men aan de Nationale Herdenking op de avond van de 4e Mei niet tornen. Men meent, dat de herdenking van de gevallenen ook zonder de tot nu toe daarop volgende viering van de Bevrij ding voldoende bij de bevolking „aan slaat". De vorige week heeft deze kwestie reeds onderwerp van beraad uitgemaakt in de Stichting van de Arbeid; het over leg kon toen echter nog niet worden afgesloten. Komt men tot een beslissing dan zal waarschijnlijk de nieuwe rege ling dit jaar reeds geldén. Advertentie kJ ii 1,10 RISSTR Verwachting tot Woensdagavond: Rustig weer met in de nacht en ochtend mist. Later op de dag opkla ringen. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Zon: 6.32—19.01. Maan: 4.50—13.45. (Eigen telegram) VATICAANSTAD, Maandagavond. De plechtigheden van Witte Donderdag zul len alleen 's ochtends plaats mogen vin den. aldus is door het Vaticaan officieel bekend gemaakt, naar aanleiding van de vraag of de recente bepalingen betref fende de avondmis ook op de H. Mis van Witte Donderdag van toepassing waren. H. M. de Koningin heeft Maandag een bezoek gebracht aan de provincie Zeeland in gezelschap van de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, enige leden van Gedeputeerde Staten en, behalve haar persoonlijk gevolg, ir. Swaters, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland. Dit de aard der zaak bracht deze tocht veel volk op de been, dat zich evenwel van toejuichingen onthield, gezien het bijzondere karakter van dit bezoek. Zoals we gisteren reeds in een deel van onze oplaag konden melden kwam Koningin Juliana ongeveer tien uur per trein in Rilland Bath aan. Daar werd zij o.a. verwelkomd door de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Vervolgens be gaf Hare Majesteit zich naar het begin van de Noorddijk over de vierde.weg. Daar heeft zij de werkzaamheden be zichtigd en zich op de hoogte laten stel len over het herstel. Tezamen met de Commissaris der Koningin en de waarnemende burge meester van Rilland Bath, de heer D. Buttijn, begaf de Koningin zich naar de moeder van de bij de ramp om het le ven gekomen burgemeester, J. A. de Goffau. Met haar heeft de Koningin zich enige tijd onderhouden. Daarna vertrok het gezelschap per auto in de richting Kruiningen. Op het kruispunt ZanddijkRijksweg te Kruiningen onderhield H. M. zich ge ruime tijd met nabestaanden van slacht offers. Dit was ook in de buurtschap Oostdijk gebeurd. Tegen 12 uur arri veerde H. M. de Koningin in Wol- phaertsdijk, waar zij werd begroet door de burgemeester van Wolphaertsdijk, de heer S. A. N. van Oeveren, die haar vertelde over het zoutgehalte, dat de bodem door de inundatie heeft gekre gen en de lage verwachtingen, die men voor de oogst koestert. Om tien over twaalf stak het ge zelschap over naar Noord-Beveland. Aan de steiger van Kortgene werd Koningin Juliana begroet door de burgemeester, de heer A. A Schuit. Hier werd het gemeentebestuur aan haar voorgesteld. H. M. toonde grote belangstelling voor de uitdeling van de zogenaamde kampeeruitrusting aan de getroffen bevolking. Zij liet ziih uitvoerig inlichten over het werk van de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilli gers door mevrouw Pilaar—Gaarlandt Deze maand heeft in Joegoslavië op nieuw een volkstelling plaats gehad, de tweede sinds het begin van de commu nistische overheersing in dit land. De eerste volkstelling werd in 1948 gehou den. In tegenstelling tot de telling van 1948 moesten de inwoners van Joego slavië dit keer opgeven of zij deel uitmaakten van een kerkgenootschap en indien dit het geval was, van welk. Bovendien werd de Joegoslaven de vraag voorgelegd of het feit, dat zij eventueel een godsdienst beleden, be tekende, dat zij dit uit volle overtui ging deden of eenvoudig uit sleur. Dit onderzoek naar hun godsdienstige ge zindheid heeft ongetwijfeld vele gelovi gen in Joegoslavië voor ernstige gewe tens conflicten geplaatst. Zoals bekend is het atheïsme hier „staatsgods dienst" en worden de Katholieken zeer intens vervolgd. Onder deze om standigheden staat het regerings- onderzoek ook gelijk met een grove bedreiging van degenen, die hun trouw aan de Katholieke Kerk betui gen. Overigens is in geheel Joegoslavië een eenstemmig protest tegen deze wijze van ondervraging gerezen. Het communistische blad „Burba" achtte het zelfs nodig degenen van repliek te dienen, die de „gevaarlijke" stelling poneren, dat, gezien het a-religieuze karakter van de staat, vragen naar de godsdienstige opvatting van de bevol king niet op zijn plaats zijn. Het blad verklaarde dienaangaande, dat de staat - ondanks zijn anti-godsdienstige houding gerechtvaardigd is zich op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen van de godsdienst en het atheïsme, daar het hier een sociaal belang betreft. uit Goes. Ook in Kortgene sprak de vorstin geruime tijd met de nabe staanden van de slachtoffer-! en met zwaar gedupeerden. Omstreeks half één vertrok het gezelschap naar Co- lijnsplaat. Van Colijnsplaat stak men per poli- tieboot over naar Burghsluis, waar zij om streeks half drie in de haven arriveer de. Zij werd verwelkomd door de bur gemeester der gemeente Burgh, jhr. A. van Citters en wethouder J. Bolken baas. Nadat was overgevaren door het gat in de Meeldijk begaf het gezelschap zich naar het gemeentehuis van Burgh, waar H. M. zich onderhield met de na bestaanden van de tien slachtoffers van de ramp in deze gemeente. Vervolgens werd naar Renessgereden, waar bur gemeester mr. G. F. Lunsingh Tonekens de Koningin verwelkomde. Hier onder hield H. M. zich rnet de raadsleden van Noordwelle, Ssrooskerke en Ellemeet, die naar Renesse zijn geëvacueerd Na in Renesse de thee gebruikt te hebben, reed het gezelschap terug naar de ge meente Haamstede waar het werd ont vangen door de burgemeester, ihr. R. Röell. Verschillende groepen van per sonen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt tijdens en na de ramp, werden aan H. M. voorgesteld. Daarna werd weer naar Burghsluis gereden, waar het gezelschap zich in scheepte op dc Rijkspolitieboot 75 met bestemming Stavenisse. Zij arriveerde aldaar omstreeks 18.30 uur. il M. werd door de burgemeester, de heer L. A. Verburg, door de gemeente rondgeleid, waarbjj o.a. aan haar werden voorge steld de leden van de gemeenteraad, de polderbesturen,, het personeel van de E.H.B.O.-Oost, de luitenant J. W. Bui tendijk, de opperwachtmeester B. C. Blom van de Rijkspolitie en het perso neel van de dienst berging en identifi catie. Ten gemeentehuize onderhield H. M. zich lange tijd met de nabestaanden van de zwaar getroffen gezinnen. Tenslot te bracht H. M. een bezoek aan de ern stig beschadigde Nederlands Hervormde Kerk, waar ds. en mevrouw Enkelaar aan haar werden voorgesteld. Om streeks 19.15 uur verliet de Koningin Stavenisse per auto. Gistermiddag is een driejarig jongetje, H. J. v. d. V., gewoond hebbende aan de Groene Hilledijk te Rotterdam, door een achteruitrijdende vrachtauto in deze straat overreden. In zorgwekkende toe stand werd het ventje naar het Zuider ziekenhuis vervoerd, waar het bij aan komst bleek te zijn overleden. Wijzend op de vernielingen, die de watersnood heeft aangericht, vertelt een Zeeuwse vrouw, lopend op de dijk bij Oostdijk, H. M. de Koningin van de her- stelTingswerkzaamheden, die thans in deze omgeving worden verricht. Koningin Juliana bezocht gisteren tijdens haar tocht door Zeeland o.aook Rilland Bath en Kruiningen. Waar de bij honing puurt, zuigt de spin venijn. Een Tsjechoslowaaks passagiersvlieg tuig met 25 passagiers en een bemanning van vier man aan boord is vannacht op het vliegveld van Frankfurt in West- Duitsland geland. Verscheidene inzitten den hebben om asyl verzocht. Het toestel, een C-47 van Amerikaan se oorsprong, landde gisteravond om half twaalf, nadat het op ljet radar scherm van het vliegveld was waarge nomen en door de vliegwacht veilig naar de startbanen was geleid. De vlucht schijnt beraamd te zijn door de gezagvoerder en enige passagiers. De inzittenden van het toestel, dat op weg was van Praag naar Caïro, worden momenteel door de veiligheidspolitie verhoord Passagiers, die geen prijs stel len op verblijf in West-Duitsland, zul len morgen terugkeren naar Tsjecho- slowakije. De Verenigde Staten hebben Enge land verzocht onmiddellijk „alle moge lijke gepaste maatregelen te treffen teneinde de invrijheidstelling van de drie Amerikanen te bewerken, die Za terdag door de Chinese communisten werden aangehouden toen zij met een jacht op weg waren van Hongkong naar Macao. Engeland behartigt de Amerikaanse belangen in communis tisch China, met welk land de V.S. geen diplomatieke betrekkingen onderhom den. De woordvoerder van het „State De partment", McDermott, noemde de aan houding der mannen de journalisten Applegate en Dixon en de gezagvoer der van het jacht, Krasner „onge rechtvaardigd". Hij voegde hieraan toe dat zich verder nog minstens 28 Ame rikaanse burgers in communistisch- Chinese gevangenissen bevinden. Vier andere bevinden zich in huisarrest, al dus McDermott. Het Britse vrachtschip „Pampas" (5576 ton) is vanmorgen vroeg in de buurt van het Duitse eiland Borkum op een mijn gelopen. Het schip heeft een be manning van 48 koppen. De sleepboot „Holland" van rederij Doeksen op Ter schelling is met grote spoed onderweg naar het schip. Het schip is voor anker gegaan. De machines werken niet meer. In het voorschip staat veel water. In de Generaal de Bons-kazerne te Grave werd gistermiddag tengevolge van het ontploffen van een schokbuis een achttal militairen gewond, van wie vier zwaar. Eén van de militairen had een schok buis, het onderdeel, waarmede een gra naat tot ontploffing kan worden ge bracht, mee naar z'n kamer genomen. De buis kwam te vallen nadat de sol daten er mee waren gaan gooien, met alle ernstige gevolgen van dien. De ge wonden zijn naar het Canisius Zieken huis te Nijmegen overgebracht, waar voor enigen hunner operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Geen der gewonden schijnt in levensgevaar te verkeren. In de Generaal de Bons-kazerne te Grave is het regiment zware infanterie Chassé gelegerd. Reeds hebben we in een deel onzer vo rige editie gemeld, dat een Zaterdagavond uitgebroken brand in een rietschelf van de heer Sinnige aan de Oudendijk te Heems kerk, waarschijnlijk aan kwaadwilligheid te wijten zou zijn. Wij vernemen thans van de zijde van de Rijkspolitie te Heemskerk, dat in verband met deze brand W. en J. de R. zijn gearresteerd en naar Castricum en Beverwijk overgebracht, nadat zij een volledige bekentenis hadden afgelegd. Het gebeurde heeft zich, naar de politie verklaard, als volgt toegedragen. De heer Sinnige verhuurde aan de heer W. een wo ning aan de Oudendijk. Om de ,en of an dere reden heeft de heer S. de huur op gezegd aan W., waardoor een zeer slechte verstandverhouding ontstond. W. zeide tegen zijn 17-jarige knecht, J. de R., dat hij er een rijksdaalder op ver wedde, dat de knecht de rietschelf van Sinnige niet in brand durfde steken. De jeugdige de R. ging er op in, vertelde en passant aan kennissen en vrienden in het dorp, dat zij Zaterdagavond half 9 de si rene van de brandweer wel zouden horen gaan. En inderdaad om half 9 loeide de sirene. De politie is er vrij spoedig in geslaagd W. en De R. aan te houden. Zij zullen te Haarlem worden voorgeleid. De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen na bekomen verwondingen tijdens actie in Korea, de soldaat A. A. W. Groothedde, legernummer 33.02.10.119, 17 Maart is overleden. De soldaat Groot hedde werd 10 Februari 1933 geboren. Hij was ongehuwd en woonachtig te Almelo. Hij ruste in vrede. V ermageringskuur Twee Italianen, Rober to en zijn vrouwelijke as sistente Isa, plaatsten in een Oostenrijks blad een advertentie, waarin zij ook de meest corpulente dame verzekerden, dat zij door middel van hun ver mageringskuur in enkele uren 'tijds tien pond zou afvallen. Zij gaven een adres op in Tarvisio, een stad dicht bij de Oos tenrijkse grens. In het betreffende huis werden de zwaarlijvige vrouwen ontvangen door een „ver pleegster", die haar vriendelijk verzocht zich te ontkleden en een ogenblikje te wachten, omdat de „dokter" zó zou komen. Toen echter de „dokter" na enkele uren niet kwam opdagen, wer den de dertien patiënten ongeduldig en gingen, niettegenstaande haar summiere dessous, op ver kenning uit. Zij kwamen tot de ontstellende ont dekking, dat de „dokter" en de „verpleegster" met haar kleren en juwelen waren verdwenen. Ge huld in gordijnen en ta felkleden begaven de ge dupeerde dames zich op haar blote voetjes naar de politie om verslag uit te brengen van haar droe vige ervaringen. Zowel de Oostenrijkse als de Italiaanse politie zitten nu achter de bedriegers aan en zullen wel enke le ponden afvallen, vóór dat zij hen te pakken krijgen. Concurrerende echt genoten De heer Bud Boyer, die democraat is, bekleedde gedurende twee perioden van twee jaar ongestoord in het Amerikaanse plaatsje Lodi de betrek king van gemeente-ont vanger, maar toen begon zijn vrouw Anna, die de republikeinse beginselen was toegedaan, hem te beconcurreren. Acht keer achter elkaar wist zij de begeerde baan van haar man af te snoepen. Thans is zij echter in het graf afgedaald en heeft Bud Boyer na 16 jaar zijn oude betrekking weer te ruggekregen. De ene zijn dood was de ander zijn baan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1