Engelse invoerbeperkingen gedeeltelijk opgeheven Geruststellende verklaringen over Gemenebest-plannen Onthulling op de Legermonument Grebbeberg Appelt Oost-Duits minister van Buitenlandse Zaken Fietsenboxen als schuilkelders Meer deviezen voor Britse en Duitse touristen Pater dr. Kroon S.J. overleden Thans nog ambassadeur te Moskou Nieuwe huizen van oorlogsslachtoffers Prins Bernhard bezoekt kantoren van de „Holland Flood Relief Inc." 84,6 millioen in Rampenfonds INDONESIË in de lens hantage a DINSDAG 24 MAART 1953 PAGINA 3 Jongeren-weekend K.VP De eerste aardbeien Zilveren priesterjubileum dr. Calasanctius O.F.M. C. Waarschijnlijk 4 Mei Inbraak Boerenleenbank Verdachten veroordeeld tot 5 en 4 jaar STEENTJESACTIE E.H.B.O. Maximum inhoudsgrens blijft ongewijzigd Oliespecialisten in Amsterdam Bejaarden en huur verhoging Adres aan Tweede Kamer fractie en ministers Ned. vrouw overvallen in Genève Aan de gevolgen overleden geeft U glanzend haar OMDAT OMDAT OMDAT Meer dan één millioen dollar bijeen gebracht Geen stillegging van Philipsfabriek in Brazilië Bereidheid tot investeren en belastingbeleid Resultaat onderzoek in komende industrialisatienota Terugkeer geëvacueerden naar Middelharnis en Sommelsdijk Hulp aan door watersnood getroffen musici hXaêen Ned. Rode Kruis helpt Turkije St. Augustinusvereniging Brutale inbraak te Den Bosch Rapport over inrichten schuilplaatsen door J. S. Fletcher De Engelse minister van Financiën, Butler, heeft de Organisatie voor Europese economische samenwerking beloofd, dat Engeland de Europese landen niet in de steek zou laten bij zijn streven naar inwisselbaarheid van het pond sterling. Te vens kondigde hij aan, dat Engeland meer geld beschikbaar zou stellen voor invoer en voor reizen in het buitenland, waardoor het continent de ponden zou kunnen verdienen, die het nodig heeft om Engelse goederen te kunnen blijven kopen. Butler deed deze mededeling in de bijeenkomst van de Baad van ministers van de O.E.E.S., terwijl de te nemen maatregelen tegelijkertijd bekend werden ge maakt in het Engelse Lagerhuis door de Britse minister van Handel, De Engelse stap, aldus meldt onze Londense correspondent, betekent, dat de vrije invoer uit Europa voortaan 58 in plaats van 44 procent zal bedragen van het totaal van de import uit Europa, een belangrijke schrede voorwaarts, doch ver beneden het peil van 90 procent van 1951. De deviezentoewijzing voor Britse toeristen op het Europese vasteland Is verhoogd van 250 tot 400 gulden. Gezamenlijk zullen de beide maatregelen leiden tot een verhoging van de Engelse uitgaven op het continent met een half milliard gulden. Reeds eerder had Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die de vergadering presideerde, in zijn openingstoespraak, geruststellende woor den gesproken, welke beoogden de even tueel bestaande vrees in andere landen te doen verdwijnen, dat Engeland voor nemens zou zijn in economische aange legenheden afzonderlijk met de Verenig de Staten te willen onderhandelen. Hij gaf in besloten bijeenkomst een uiteen zetting van de Britse Gemenebest-plan nen en de onderhandelingen te Washing ton. De Engelse vertegenwoordigers gaven te kennen, dat de inwisselbaarheid van het pond sterling, die op lange termijn als doel gesteld werd op de conferentie van het Britse'Gemenebest in November en December van het vorige jaar, waar schijnlijk de komende twaalf maanden niet bereikt zal kunnen worden. Butler deelde mede, dat Engeland verlenging van de Europese Betalings Unie met 12 maanden steunt, maar stelde tevens voor, dat elk land het recht zou krijgen om vóór 1954 opnieuw over dit besluit te onderhandelen. Zoals bekend, zou de E.B.U. op 30 Juni a.s. aflopen en de continentale landen hadden gevreesd, dat Engeland zou trachten de ontsnappingsclausule te doen wijzigen, teneinde het Engeland mogelijk te maken zich uit de E.B.U- terug te trekken, wanneer het pond sterling weer vrij zou worden. Het Engelse voorstel om de levensduur van de E.B.U. met op zijn minst één jaar te verlengen, zal naar verwacht wordt door alle andere aange sloten landen gesteund worden. Een andere aanwijzing, dat het nog enige tijd zal duren alvorens het pond sterling of enige andere valuta inwissel baar zullen worden, gaf de speciale Amerikaanse vertegenwoordiger in Eu ropa, William Draper. Deze verklaarde, dat de O.E.E.S. voort diende te gaan met het onderzoek naar de middelen om deze overgangsperiode naar inwisselbaarheid door te komen. Volgens Draper zou het uiteindelijke doel van volledige inwissel baarheid var alle valuta een wijziging in de structuur van de E.B.U. brengen. Ondanks de Engelse verzekeringen Waren vooral de kleinere Europese landen teleurgesteld, dat de geheimzin nigheid ten aanzien van het plan be treffende de inwisselbaarheid en de la tere Engels-Amerikaanse besprekingen te Washington, niet geheel is verdwe nen. Het is mogelijk, dat later in deze De Jongeren-organisatie in de K.V.P. organiseert 28 en 29 Maart een week- 5nd over het humanisme. Pater dr. B. v. Bilsen O.F.M. zal een inleiding hou- len over het humanisme als stelsel, terwijl de voorzitter der Jongeren-orga- aisatie, drs. C. Cosijn, de politieke twesties, aan het humanisme verbon- ien, zal belichten. Oorspronkelijk zou dit week-end worden gehouden in het Vormingsinsti- :uut van de K.V.P. te Baarn. Het aantal iongeren, dat dit week-end wil meema ten, steeg echter tot ruim honderd; een aantal dat het Vormingsinstituut onmo gelijk kan opnemen. Er moest dus een andere plaats van samenkomst worden ïezocht. Deze is gevonden in het Stu diecentrum van de paters Augustijnen te Culemborg. Maandag werden op de veiling van de coöperatieve tuinbouwvereniging •Ons Belang" te Castricum door tuinder J de Boer de eerste aardbeien aange voerd. De prijs was f 2.95 per doosje. Dezelfde tuinder voerde ook de eerste cadijs aan. Vandaag herdacht pater dr. Cala sanctius O.F.M. Cap. de dag, waarop hij vijf en twintig jaar geleden priester Werd gewijd. De jubilaris werd geboren in Gilze en studeerde na zijn seminarie jaren klassieke talen, waarin hij in 1942 aan de Nijmeegse universiteit promo veerde met een proefschrift over de Griekse Kerkvaders. Pater Calasanc tius is thans leraar aan het Capucijner- seminarie „Beresteijn" te Voorschoten, Waar hij tevens studieprefect is. In verband met de vastentijd is de Viering van dit zilveren priesterjubi leum uitgesteld tot na Pasen. week, wanneer Engelse deskundigen met de bestuursraad van de E.B.U. technische besprekingen zullen voeren, meer bijzonderheden bekend zullen worden. De verruiming van de Engelse in voerbeperkingen zal ingaan op 25 Maart a.s. Het percentage van 58% is ook nog altijd aanzienlijk minder dan het door de OEES voorgeschreven percentage van 75%. Zoals bekend heeft Engeland in December 1951, teneinde zijn sterk slinkende goud- en dollarreserves veilig te stellen, de invoer moeten beperken. Sindsdien zijn de handelsbalansen van Frankrijk en Italië echter nog groter tekorten gaan vertonen. De invoerverruiming komt dan ook voor een belangrijk deel juist aan deze beide landen tegemoet. Tot de vrije in voer zijn thans vooral toegelaten tex tiel- en voedselproducten, namelijk kaas, garens, manufacturen, schoeisel, tapijten, handschoenen, glas, kurk, in geblikt fruit en groenten, alsmede toma tensap en -puree. Voorts zijn t.a.v. de nog niet geliberaliseerde producten de invoerquota voor het 2e halfjaar 1953 verhoogd, o.m. voor fruitsappen en fruit- pulp, confectie, appelen, peren en drui ven, huishoudelijke artikelen, cacao en papier. De Engelse positie in de Europese Be talingsunie is de laatste maanden enigs zins verbeterd, maar Engeland heeft nog steeds een belangrijk nadelig saldo in de unie, zodat de afgekondigde verzach tingen zo ver mogelijk gaan. De Britse minister van Handel berekende de totale kosten aan buitenlandse valuta van de verzachtingen op ongeveer 40 millioen pond sterling, waarvan ongeveer 8 mil lioen nodig zullen zijn voor de grotere toewijzingen aan toeristen. Hij verklaar de dat Engeland hoopt dit terug te kun nen verdienen, door grotere leveringen aan W.-Europa. Duitsland heeft inmiddels het percen tage van z'n geliberaliseerde invoer ver hoogd tot 90 pet., terwijl de deviezen- toewijzingen voor toeristen eveneens zijn verruimd, n.l. van 500 tot 800 D.M. Aldus is aan de Raad van de OEES me degedeeld. Een officiële Franse woordvoerder heeft tenslotte verklaard, dat de verdere importbeperkingen, die de Fransen in petto hebben, door de verzachting van de Britse importrestricties vermoedelijk tot de helft verminderd maar niet ge heel overbodig zullen worden. Het legermonument ter herdenking van de gesneuvelde militairen op de Grebbeberg te Rhenen in Mei 1940 zal tijdens de jaarlijkse grote militaire her denking, vermoedelijk ditmaal 4 Mei, ivorden onthuld. Het comité „Nationaal I.egérmonument Grebbeberg", dat op initiatief van het Koninklijk Mannen koor „Die Haghesangers" te 's-Graven- hage in Mei 1947 de z.g. koperen cen tenactie over het gehele land begon, heeft goede hoop, dat het monument dan gereed zal zijn. Zoals bekend, heeft dit gedenkteken, ontworpen door de architect J. P. Oud en vervaardigd door de beeldhouwer John Raedecker tezamen met zijn zoon Noeki Raedecker, de vorm van een to ren, waarin een klok zal zijn opgehan gen, 15 April zal de klok, die tot stand kwam door de samenwerking van de drie Nederlandse klokkengieterijen, in de gieterij van de Firma Eijsbouts te Asten gegoten worden. De burgemees ter van Rhenen, mr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal zal per soonlijk als voorzitter van het comité een deel van de koperen centen in de smeltoven scheppen, als een symbolisch bewijs van het feit, dat de in de loop van de jaren verzamelde munten ook inderdaad de kern vormen van het mo nument. Als versiersel zal op de klok, die de toon as zal krijgen, zeshonderd kg zal wegen en een middellijn heeft van 97 cm, het Nederlandse wapen wor den aangebracht. Daaronder komt de tekst „Ik spreek voor hem die viel" met het jaartal 1953. Men heeft één-letter- (Van onze correspondent) Zondag overleed te Maastricht in het Collegium Canisianum op 67-jarige leeftijd pater dr. Jac. Kroon S.J., Bis schoppelijk censor in Limburg. Pater Kroon werd 3 Juni 1885 te 's-Graven- hage geboren. 26 September 1902 trad hij te Mariëndaal in de Sociëteit van Jezus en studeerde daarna philoso phic in Engeland. Hij zette zijn studies in Nederland voort en slaagde o.m. voor Engels M.O. Aan de colleges van Katwijk en Amsterdam doceerde hij vervolgens deze taal. Na zijn priester wijding en doctoraat in de theologie vervolgde pater Kroon zijn studies in de Bijbelwetenschappen aan het Bij belinstituut te Rome. Toen hij ook daar zijn licentiaat had behaald, kwam hij terug naar Maastricht, waar hij aan het Collegium Canisianum van 1921— 1943 de H. Schrift doceerde. Prof. Kroon was een vaste medewerker van De Maasbode en het tijdschrift „Stu diën" en schreef hierin geregeld arti kelen over Bijbelse vraagstukken. Ook verschenen meerdere geschriften van zijn hand. Naast vele andere geestelijke werkzaamheden, die de thans overle dene waren toevertrouwd, was een van zijn voornaamste taken die van Bis schoppelijk Censor. Pater Kroon, die een lang ziekbed heeft gehad, zal Donder dag a.s. worden begraven op het Je zuïetenkerkhof aan de Tongerseweg. Hooggeplaatste Oost-Duitse woord voerders hebben gisteravond verklaard «at Rudolf Appelt, die op het ogenblik ambassadeur in Moskou is, weldra be noemd zal worden tot minister van buitenlandse Zaken van Oost-Duits- «nd. De portefeuille van Buitenlandse Zaken wordt niet beheerd sinds de arrestatie van Georg Dertinger, een collaborerende „christen-democraat", die thans door het communistische regiem een „Westerse spion" genoemd ^ordt. Dertinger, die sinds Januari in de gevangenis zit, zal weldra terecht staan. Op het ogenblik wordt het mi nisterie vanBuitenlandse Zaken be heerd door staatssecretaris Anton Ackermann. Appelt is na de begrafenis van Sta lin naar Oost-Berlijn teruggekeerd om zijn benoeming te bespreken, aldus Oost-Duitse autoriteiten. De bekend making van zijn benoeming kan elk ogenblik verwacht worden. Voorts heeft de Oost-Duitse vice-pre- mler, Otto Nuschke, gisteren in Oost- Berlijn verklaard dat het Oost-Duitse parlement na Pasen bijeen komt, om een wet goed te keuren waarby de vor ming van een leger wordt vastgesteld. De Oost-Duitse landstrijdkrachten zou den een sterkte van 300.000 man moeten krygen. De Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck, herstelt thans van een langdu rige aanval van longontsteking en pleu ritis, aldus heeft Nuschke verklaard. grepige woorden gekozen om het rhyth- me van een luidende klok te kunnen aangeven. Onderaan wordt in kleine let ters gegoten „Tot stand gekomen met medewerking van de klokkengieters Van Bergen, Heiligerlee; B. Eijsbouts, Asten en Petit en Fritsen, Aarle Rixtel". De randversiering wordt gecompleteerd door afbeeldingen van bronzen centen. De drie klokkengieterijen zullen behal ve het gieten, ook de klokkenstoel als mede de opstelling bekostigen. Vyf en vier jaar met aftrek luidt de straf, vanmorgen door het .Amsterdamse gerechtshof opgelegd aan de 73-jarige ketelmaker G. J. en de 58-jarige anten nebouwer A. J. C. van B., twee Amster damse recidivisten, die terecht hadden gestaan wegens inbraak en diefstal in de Coöperatieve Boerenleenbank te Ruigoord (gemeente Haarlemmerliede) gepleegd in de Kerstnacht van 1951. De verdenking tegen beklaagden was indertijd gerezen toen zij in verband met een ander misdrijf werden ver hoord. Ondanks bezwarende verklarin gen van plaatselijke getuigen en van hun celgenoten hielden J. en Van B. tot het laatste vol aan het onderhavige mis drijf onschuldig te zijn. De veertien dagen geleden uitgespro ken eis luidde bevestiging van het von nis van de Haarlemse rechtbank, t.w. zes jaar elk, met aftrek. De f 50.000 zijn nooit teruggevonden. De minister van Justitie heeft voor het houden van de Steentjesactie van 26 April, de grote loterij van de EHBO, vergunning verleend. Reeds thans staat vast, dat deze actie in practisch alle pa rochies van ons land zal worden ge voerd. Zoals bekend, is aan de steen tjes een geheim verbonden, waaraan fan tastische prijzen refereren. Men zal goed doen, zodra men steentjes bezit, deze koel en droog te bewaren en ze niet aan overmatig zon- en electrisch licht bloot te stellen. Het Bureau van de EHBO te Rotter dam heeft maatregelen genopien, on danks de tijdnood waarin men verkeert, dat de aanmaak, expeditie en bezorging tijdig verlopen, opdat Zondag 26 April iedere katholiek zich in het bezit kan stellen van een of meer steentjes. De opbrengst van deze actie is, zoals be kend, gedeeltelijk gericht op de vol tooiing van de medische faculteit, ter wijl een gedeelte zal worden aange wend om de opleiding van Maltezer- helpsters spoedig door het gehele land ter hand te nemen. Het Tweede Kamerlid Van Vliet heeft in verband met de maximuminhoud van door oorlogsslachtoffers te bouwen huizen de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting de volgende vragen gesteld: Wil de minister de motivering medede len van zijn besluit, houdende, dat oorlogs slachtoffers, alsook zij, die een inschrij ving in het grootboek van een oorlogs slachtoffer hebben overgenomen, indien zij een grotere woning willen gaan bouwen dan de verloren gegane, daarbij gebonden zullen zijn aan een maximuminhoud van 325 M3, terwijl dit maximum tot heden 375 m3 bedroeg? Is de minister niet van mening, dat daardoor een aantal oorlogs slachtoffers, die, vanwege hun gezinsgroot te dan wel vanwege de welstandseisen, waaraan zij bij herbouw op de plaats, waar hun verwoeste woning heeft gestaan, zijn gebonden, op een grotere woning dan maximaal 325 m3 zijn aangewezen, ernstig in hun herbouwplannen worden gehinderd? Is de minister bereid, althans voor de in de tweede vraag genoemde categorieën van oorlogsslachtoffers, de maximumin- houdsgrens van 375 m3 wederom toe te staan? Hierop heeft minister Witté, o.a. geant woord, dat de bepaling, dat iedere bijdra ge in oorlogsschade aan een verwoest ob ject kan worden gebruikt voor de bouw van een woning van beperkte inhoud, ken nelijk is ingegeven door de wens de wo ningbouw zoveel mogelijk te bevorderen. Voorts zij opgemrekt, dat de minister de beperking heeft doen ingaan tegelijk met zijn besluit om in den vervolge aan de overdracht van bijdragen in oorlogsschade geen beletsel in de weg te leggen, tenzij uit een oogpunt van wederopbouw en her stel tegen de overdracht bezwaar moet worden gemaakt. Als gevolg van laatst bedoeld besluit is namelijk te verwachten dat de overdracht van bijdragen van oor logsslachtoffers aan niet-slachtoffers op ruimer schaal zal plaats hebben en dien tengevolge ook vele niet-oorlogsslachtoffers de voordelen van de oorlogsschaderegeling deelachtig zullen worden. De minister meent de tweede vraag ont kennend te kunnen beantwoorden, omdat o.a. voor het oorlogsslachtoffer, dat voor de vernietiging van zijn eigendom reeds beschikte over een woning met een in houd van meer dan 375 M3, de mogelijk heid bestaan blijft om met financiële faciliteiten ingevolge de Wet op de ma teriële oorlogsschaden een woning van dezelfde grootte als de verwoeste te her bouwen. Ook degene die een woning van 325375 m3 bezat, zal zijn verwoeste wo ning kunnen herbouwen. De beperking be tekent voor hem slechts, dat hij niet met steun van het Rijk zijn woning tot 375 m3 kan uitbreiden. De minister ziet tenslotte geen aanlei ding tot wijziging van zijn besluit. Veertien Europese deskundigen uit de olie-industrie zijn de gast geweest van de Nederlandse vereniging van metaal industrieën te Amsterdam. Zij behoren tot „the intra-european mission no. 121", bestaande uit 80 experts, die een studiereis maken om na te gaan wat Europa kan presteren op het gebied van de productie van technische installa ties voor de olie-industrie. De te Amsterdam ontvangen groep bestaat uit kopers en verbruikers uit Oostenrijk, België Engeland, Frankrijk en Nederland. Zij heeft sinds 2 Maart Engeland, Frankrijk, België en Neder land bezocht en zal deze maand haar reis via Duitsland en Italië beëindigen. Tot de gasten behoorden o.a. de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, mr. D. A. Delprat, voorzitter van de K. v. K. voor Amsterdam en mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de K.v.K. voor Rotterdam, alsmede ir. H. van Leeuwen, voorzitter van de Contactgroep Opvoering Productiviteit. De federatie van R.K. Bonden voor bejaarden heeft zich tot de fractie van de K.V.P. in de Tweede Kamer, alsmede tot de ministers van Binnenlandse Za ken en van Sociale Zaken en Volksge zondheid gewend naar aanleiding van de aangekondigde plannen tot verhoging van de huishuren. De federatie heeft in het bijzonder de aandacht gevestigd op de situatie waarin vele bejaarden, die leven van lijfrenten (veelal gebaseerd op vooroorlogse geldswaarden) komen te verkeren. Omtrent de compensatie aan deze bejaarden is, aldus de federa tie, niets komen vast te staan. Tegelij kertijd is de ontspanning van de be jaarden in bespreking gebracht, welke, naar de mening van de federatie, een groot sociaal probleem is. Zondagavond, kort voor middernacht, ontdekten voorbijgangers te Genève een jonge vrouw, die met een bloedende hoofdwond bewusteloos op straat lag. De inhoud van haar handtasje bleek te zijn verdwenen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij Maandagmiddag, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is overleden. Vol gens de politie betreft het een Neder lands dienstmeisje van ongeveer 30 jaar, wier naam opgegeven wordt als T. Kuit. Advertentie BRYLCREEM BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorglng. BRYLCREEM geen gom. zeep of alcohol bevat en Droog Haar weer gezond maakt. BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonderoverdadige vettigheid alcohol Vraag BRYLCREEM de meeat verkochte hairdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd. Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Prins Bernhard heeft een bezoek aan de kantoren van „Holland Flood Relief Ine" (de Amerikaanse hulporganisatie voor de overstromingsslachtoffers) ge bracht, waar hq ontvangen werd door de voorzitter van het comité Clarence Michalis, en de secretaris, Albert Ba- link, die de Prins een uiteenzetting ga ven van de werkwijze van het comité en de tot dusver behaalde resultaten. Tezamen met elders in de V. S. binnen gekomen gelden bij plaatselijke comité's heeft het totale bedrag thans de som van één millioen dollar overschreden. Op de negende verdieping van het kantoorgebouw van de „Seamens Bank for Savings", waar de administratiekan toren van de „Holland Flood Relief" gevestigd zijn, onderhield de Prins zich afzonderlijk met ruim twintig aan hun lessenaars gezeten assistenten en kler ken, die nog steeds druk bezig zijn ont vangstbewijzen uit te typen voor de aanhoudende stroom binnenkomende gelden. Prins Bernhard nam met be langstelling inzage van foto's van de speciale „Holland Dike"-trein„ die Za terdag voor een week inzamelingsacties ondernam in de buurtgemeenten ten noorden van New York. Vervolgens werd de lunch gebruikt. De stand van het Nationaal Rampen fonds was gisteravond f 84.600.000. Dit is ten opzichte van de stand van Zater dagavond een vermeerdering van f 400.000. Naar wij vernemen zouden de moei lijkheden voor de Philipsfabriek in Sao Paolo (Brazilië) grotendeels een oplos sing hebben gevonden, zodat de fabriek binnenkort weer op volle kracht kan gaan werken en van een verdere stil- legging geer. sprake meer zou zijn. (Van onze Haagse redacteur) Rond de jaarwisseling hebben het Cen traal Bureau voor de Statistiek, het Cen traal Planbureau en de Herstelbank gezamenlijk steekproefsgewijze bij het Nederlandse bedrijfsleven een onderzoek ingesteld om gegevens te verzamelen over de samenhang tussen de bereidheid tot investeren en het belastingbeleid. De resultaten van dit onderzoek zijn tot nog toe niet in de openbaarheid gebracht. Naar wij vernemen mag verwacht wor den, dat, zo niet de cijfers zelf, dan toch de conclusies waartoe de verzamel de gegevens aanleiding geven, neerge legd zullen worden in de vierde In dustrialisatie-Nota. Zoals eerder gemeld kan men de verschijning van deze nota voor het eind van deze maand tegemoet zien. De Prins heeft Maandagmiddag het „Cinerama"-bioscoopgebouw te New York bezocht, waar hij een drie-dimen sionale film aanschouwde. Later was hij de gast van de „Council of foreign relations", een particuliere groep, die zich de bestudering der in ternationale betrekkingen ten doel stelt. Voor een zestigtal leden der groep hield Prins Bernhard een voordracht over „Development of European attitu des towards the United States" („De ontwikkeling der verstandhouding tus sen Europese landen en de Verenigde Staten") Vanmiddag is de Prins naar Washing ton vertrokken. De burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk heeft bekendgemaakt, dat de terugkeer van inwoners zijner ge meenten is toegestaan. Voorts dat de terugkeer kan geschieden tussen 25 Maart en 1 April. Vergunningen worden op aanvraag verstrekt door het plaatse lijk evacuatiebureau (gemeentehuis). Een vriend van de musici heeft de Internationale Federatie van Musici te Zürich medegedeeld, dat hij aan elk door de watersnood getroffen musicus-gezin in Nederland en Engeland een schenking groot honderd Zwitserse francs wil doen toekomen. In geheel Zwitserland worden con certen georganiseerd ten bate van de Nederlandse slachtoffers. (Aanvragen kunnen worden gericht aan de Noma Amsterdam). Advertentie (Van onze correspondent) DJAKARTA, Maart In verband met de dood van Stalin werd in Rusland vier dagen rouw in acht genomen. In commu nistisch China volstond men met drie dagen rouw. De communistische partij in Indonesië echter kondigde een rouwpe- riode aan van zeven'dagen De Indonesische regering heeft beslo ten, dat in het vervolg alleen Australisch meel geïmporteerd zal mogen worden. Dit geschiedt om deviezen te besparen. De bakkers in Indonesië, die vrijwel uit sluitend met Amerikaans meel werkten, protesteren scherp tegen deze maatregel daar zij naar zij zeggen van Austra lisch meel geen goed brood kunnen bak ken. Amerika levert nog steeds het grootste aantal films voor Indonesië, vergeleken met andere landen. Zo passeerden in 1952 in Indonesië 844 Amerikaanse films de censuur tegen 58 Europese en 258 uit andere Aziatische landen. In Indonesië zelf werden in 1952 62 speelfilms ver vaardigd, tegen 45 in het jaar daarvoor en 18 in 1950. Het dagblad „Indonesia Raya" bevat de laatste tijd bijna dagelijks aanvallen op de buitenlandse adviseurs van de In donesische overheid. Deze buitenlandse (Nederlandse) adviseurs zouden de bui tenlandse 'Nederlandse) importeurs vol gens het blad op onrechtmatige wijze boven de Indonesische bevoordelen. Nabij Surabaja zal binnenkort begon nen worden met de bouw van een soda- fabriek, die tevens zoutzuur, caporiet, D.D.T. e.d. zal produceren. Het wordt de eerste sodafabriek in Indonesië- Men hoopt medio 1954 te gaan draaien. De „Rode Halve Maan" in Turkije heeft haar Nederlandse zustervereni ging, het Nederlandse Rode Kruis, be dankt voor de getoonde deelneming. Aan deze dankbetuiging was de mede deling toegevoegd, dat er een dringen de behoefte bestaat aan bloedplasma voor de slachtoffers van de aardbeving. Onder hen bevinden zich n.l. vele shockpatiënten, wier leven afhangt van een tijdig toedienen van plasmatrans fusies. Het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis heeft uit de be schikbare voorraad een partij gedroogd bloedplasma met de nodige toedienings- apparatuur naar de „Rode Halve Maan" te Istamboel verzonden. Ook is penicilline en strepto mycine ver stuurd. De St. Augustinusvereniging, de dio cesane vereniging van R.K. onderwijzers in het bisdom Haarlem, viert Dinsdag 7 April haar zestigjarig bestaan. Die dag wordt om half tien een plechtige H. Mis opgedragen in de parochiekerk van de H. Joseph. Jansstraat, Haarlem. Om kwart voor elf begint de algemene vergadering in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Om twaalf uur is er een receptie, waarbij Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers aanwezig zal zijn. Terwijl de bewoners ter kerke waren, is ingebroken in de winkel van de heer S.: aan het Hinthamereinde te Den Bosch. De dader die zich, waarschijnlijk met een loper, op klaarlichte dag toegang tot het huis verschafte, heeft een buit van zeven honderd gulden en een gouden sieraad meegenomen. De tweede week van de Voorjaarsbeurs is Maandag goed begonnen. Niet alleen uit het binnenland trok de Utrechtse Jaar beurs een aanzienlijk aantal belangstel lenden, doch ook uit het buitenland. Tot ,nu toe hebben vertegenwoordigers van 43 landen de beurs bezocht. Op de vijfde dag is in vergelijking met de voorjaars beurs 1951 zelfs het dubbele aantal bui tenlanders geregistreerd. (Van onze Haagse redacteur) Bij het opstellen van voorschriften voor het inrichten van schuilplaatsen bq nieuw te huwen woningen moet rekening worden gehouden met de fi nanciële draagkracht van de bq de nieuwbouw betrokkenen. Dit is, naar wq vernemen, het uitgangspunt in het eerste rapport, over deze materie uit gebracht door een subcommissie-ad hoe van de Coördinatie-commissie „Bescher ming Bevolking". In dit vertrouwelijke rapport wordt voor de regeling van het schuilplaatsen- vraagstuk bij nieuwe huizen onder scheid gemaakt tussen laagbouw en hoogbouw. Ten aanzien van de laag bouw wordt geadviseerd geen algemene verplichting tot het bouwen van schuil kelders op te leggen: de kosten zouden 45 „Mijnheer Mallathorpe was meteen dood?" vroeg Collingwood. „Ja, ja, en Gaukrodger en Marshall en de schoorsteenbouwer die er juist af geklommen was en nog een paar," knikte Cobcroft. „Zij kregen geen kans, zij stonden aan de voet van de schoorsteen te praten. Ze werden allemaal samen dood gevonden. Dan waren er nog een paar ernstig gewonden. Daar stierven er ook nog enkele van. Neen mijnheer, zo iets vergeet je niet." „Dat geloof ik," gaf Collingwood toe. „Zoiets dringt diep in je geheugen." „Juist. En mijn geheugen is goed, zeide Cobcroft. „Ik weet nog precies alles, wat er die morgen gebeurd is. „En" ging hij voort, nu hij toch een maal oude herinneringen aan het op halen was. „Er gebeurde nóg iets, die ochtend, waar ik dikwijls over heb zit ten piekeren. Ik heb er nooit over ge praat, het ging me eigenlijk niet aan. Maar u is een advocaat en ik denk, er worden u wel heel wat vreemde din gen ln vertrouwen verteld. Ik heb het wel eens meer willen vertellen, om te horen wat een advocaat er van dacht." „Ik zal alles wat u mij meedeelt als geheim beschouwen, mijnheer Cobcroft," stelde Collingwood hem gerust. „Nou," ging Cobcroft voort, een ge heim is het niet precies, maar ik denk toch, dat ik de enige ben, die het weet. Zo is het gegaan. Die morgen van het ongeluk was ik nogal veel in het pri- vé-kantoor. Ik bracht brieven en haal de de journalen en grootboeken terug en zo. Mijnheer Jan Mallathorpe had zijn privé-kantoor naast ons kantoor, met een verbindingsdeur. Dit is nu nog zo. En dan gebruikte mijnheer Jan een hoge lessenaar, waaraan hij stond te schrijven. Hij schreef nooit zittend, hoewel er een bureau midden in de ka mer stond, waaraan hij zat als hij de boeken inzag of bezoekers ontving. Zo ging ik dan in en uit. Toen ik weer eens binnenkwam met een grootboek, dat naar de kluis moest, stonden de he ren alle drie bij die hoge lessenaar, vlak bij het raam en ze waren een stuk aan het tekenen. Tenminste Gaukrodger had juist getekend en gaf de pen aan Marshall. „Teken daar Marshall," zei mijnheer Mallathorpe. En dan zei hij nog. „Nu zullen we de andere tekenen, 't is altijd goed, dat soort dingen in du plo te hebben voor het geval, dat er een verloren raakt. Toen ging ik weer te rug en dat is alles." „En u heeft een idee wat het was," merkte Collingwood op, die Cobcroft nauwlettend bestudeerd had. „Wat denkt u?" Cobcroft glimlachte en keek rond of er niemand was die hem beluisterde „Och, zei hij. „Ik zal u zeggen, waar ik over pieker. U weet, dat mijnheer Mallathorpe zonder testament stierf? Dat stond in alle kranten." „Ja, zeide Collingwood; „dat weet ik," „Nu, ik dacht," ging Cobcroft door, „zou dat niet zijn testament geweest zijn, wat zij aan het tekenen waren? Maar dan kwamen er weer andere ge dachten. Eerstens dacht ik dan weer, dat zo'n rijk man als mijnheer Mal lathorpe toch wel niet zelf zijn testa ment zou maken. Ten tweede: heel gauw daarna gaf mijnheer Gaukrodger de jongste bediende een hele hoop brieven en grote enveloppen om te posten en het kon wel zijn, dat ze pas een nieuw contract of zo afgesloten hadden. En ten derde, en dat is het voornaamste, er is nooit een testament gevonden, hoewel ze het kantoor en zijn huis ook onder steboven hebben gehaald. Maar denk eens na, mijnheer. Gesteld, als het een testament geweest is, wel, de twee ge tuigen waren ook dood. En toen erfden de neef en de nicht alles en daar bleef het bij. Maar toch heb ik vaak gepie kerd, wat voor stukken dat waren. Eén ding is zeker," besloot Cobcroft grim mig, „toen de heren het tekenden, na men zij voor het laatst een pen in de hand." „Hoe lang na dat tekenen gebeurde dat ongeval," vroeg Collingwood. „Het kan een tien of twaalf minuten geweest zijn," zeide Cobcroft, „zover ik me kan herinneren. Even nadat ik uit het privékantoor gekomen was, kwam Gaukrodger er alleen uit en stond tP kijken, hoe de schoorsteenbouwer naar béneden klom. De andere stond op hem te wachten. Dan ging hij terug en riep mijnheer Mallathorpe en Marshall en met zijn drieën gingen ze naar beneden en de binnenplaats over. Daar stonden ze even te praten en toen gebeurde het." Collingwood dacht na. Als het werke lijk het testament geweest was, wat Cobcroft had zien tekenen, waar kon den de afschriften dan heen gevlogen zijn? Per post weggezonden was hoogst onwaarschijnlijk. Als Mallathorpe ze in zijn zak gestoken had, zouden ze daar gevonden zijn na zijn dood. Als ze in het privé-kantoor gebleven waren „En u weet zeker, dat alle laden en kasten doorsnuffeld zijn, na het over lijden," vroeg hij. i"< ?- - ze* Cobcroft. „Daar heb ik zelf bij geholpen. Er is geen oude vracht brief of quitantie, die niet goed door gezien en opengevouwen is. Neen, ik geloof eindelijk ook maar dat het do cument onmiddellijk per post verzon den is door de jongen." Collingwood ging hier verder niet op door en drentelde weg. Maar hij peinsde lang en ernstig die avond en kwam tot een soort resultaat. Ten eer ste: Wat Cobcroft had zien tekenen, was dat Jan Mallathorpe's testament? Ten tweede: Mallathorpe had het zelf gemaakt en al was het ongewoon, er ook nog een afschrift van gemaakt Ten derde: Jan Mallathorpe had naar alle waarschijnlijkheid het stuk in het kaartenzakje van de Geschiedenis van Barford gestoken, dat op zijn kantoor lag voordat hij naar buiten ging om met de schoorsteenbouwer te spreken. Ten vierde: Dat stuk had Linford Pratt in handen gekregen via Antoon Bartle. Maar nu kwam de grote vraag. Wat stond er in dat testament? En waar was het afschrift? Hij was nog niet klaar met het construeren van een ant woord, toen hij 's middags naar Eldrick» kantoor ging om de beloofde bespre king te houden met hem en Byner. HOOFDSTUK XX. DE GROENE KAN. De reden waarom Byner zijn adver tentie in de drie Barfordse bladen had doen herhalen, was, dat hij Pratt aan het verstand wilde brengen, dat het onderzoek rtaar - Parrawhite grondig en hardnekkig zou zijn. En ook, dat er meer dan een naar de verloren klerk zocht. Het kon haast niet missen, dat Pratt Eldrick's annonce ook gezien had, en nu zag hij de zijne weer. (Wordt vervolgd). in verhouding tot de bouwsom van het gehele huis te hoog worden. Het betreft hier doorgaans woningen op het platte land en in de buitenwijken van de ste den. Men acht het verantwoord hier voor te volstaan met eenvoudige bevei ligingsmaatregelen, door de bewoners zelf te treffen. Voor de hoogbouw d.w.z. drie of meer woningen boven elkaar gaat het rapport echter verder. De subcom missie meent, dat bij deze nieuwe hui zen zonder veel bezwaren schuilplaat sen ingericht zullen kunnen worden: de mogelijkheid daartoe is veelal in de zgn. onderbouw reeds aanwezig. De drie navolgende technische voor zieningen worden bij hoogbouw geacht een „binnen de perken van de mogelijk heden liggende redelijke bescherming" te bieden: het maken van de gevel muren van de onderbouw tot aan het plafond als anderhalfsteens muur, het maken van alle draagvloeren van steen en het zorgen voor een nooduitgang aan de achterkant van de onderbouw der huizen. Dit komt er dus op neer, dat men de boxen, welke de laatste jaren al vrq veelvuldig onder nieuwe huizen zijn gebouwd voor berging van fietsen, ko len enz., tevens wil doen gebruiken al» schuilkelders. Aangezien een schuil plaats echter twee uitgangen dient te hebben, moet er voor gezorgd worden, dat een complex van boxen een extra uitgang krqgt buiten de tot nu toe ge bruikelijke. Worden de suggesties, neergelegd in het rapport van de sub commissie ad hoe, overgenomen, dan zal deze voorziening in een voorschrift ten aanzien van nieuw te bouwen hui zen worden neergelegd. Men is voorts tot de conclusie geko men dat een doeltreffende beveiliging tegen een atoombom-explosie op korte afstand niet te verwerkelijken is. Op goede gronden kan echter worden aan getoond, dat het aantal atoombommen, waar een tegenstander over beschikt, te gering is om deze bommen te gebrui ken voor andere dan de allerbelang rijkste doelen, zodat de kans op atoom bommen in woonwijken bepaald klein is. Wat de beveiliging tegen bombarde menten met gewone bommen aangaat; men is niet voornemens zeer grote aan tallen publieke schuilkelders te bou wen. Inderdaad zijn tegen een voltref fer van zwaar kaliber op een woonhuis geen maatregelen te treffen, maar de kans op een voltreffer is zelfs bq het dichtste bombardement niet hoger dan anderhalf procent. De oorlogservarin gen in Duitsland en Engeland hebben uitgewezen dat door concentratie van de bevolking in schuilkelders de kans op veel slachtoffers juist groter wordt. Bovendien is gebleken, dat wanneer veel mensen hun toevlucht zochten ir deze schuilplaatsen de omvang d' branden boven hun hoofden toenam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3