Ontwerp-Zondagswet op enige punten gewijzigd KONINGIN MARY OVERLEDEN Poolse regering vicaris-generaal Jonge-mensapenhuis Artis geopend ■I Tussen neus en lippen TWEEDE KAMER HAD VELE VERLANGENS Het sal nog wel even duren voor Nederland weet waar het precies aan toe is Hamid II in Zes Tsjechen vluchten per vliegtuig naar Frankfort en vragen asyl 18 jaar geëist tegen Nieuwe atoom explosie Tsjechoslowaakse prelaat overleden Uitstel van de kroningsplechtigheden in Juni niet waarschijnlijk geacht Communistisch-gezinde priester Glazen kroon op dr. Sunicr 's levenswerk „Als de Vos de passie preekt" Tot hoofd en hart dee MORRISiejmifcaiiy! WOENSDAG 25 MAART 1953 o 76ste JAARGANG No. 25641 Op proefterreinen bij Las Vegas Jongetje door vrachtauto overreden en gedood Processies en politieke optochten vóór 1 uur op Zondag mogelijk In gevangenschap Tollen Maartensdijk opgeheven 5? Marconist neergeslagenpassagiers met pistolen in bedwang Plan was twee jaar voorbereid mm Driejarig meisje door vrachtauto overreden Nederl. verpleegster in Indonesië verongelukt Onbewaakte Drie gewonden bij ongeluk Drieling in Pannerden TENNISSKORTS-SHIRTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14J480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef, 4790 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Na elf hoofdelijke stemmingen en zes stemmingen hij zitten en opstaan over amendementen, onderdelen van artikelen en artikelen, was de Tweede Kamer gisteren met haar debat over het ontwerp-Zondagswet zover gevorderd, dat deze wet voor de eindstemming van vandaag gereed lag en aanvaarding zeker genoemd kon worden. Het amendementencomplex heeft aanleiding gegeven tot alle mogelijke stemmen- combinaties van verschillende fracties of gedeelten van fracties. Er werden vijf amendementen aangenomen en zeven verworpen; zes werden er ingetrokken en tenslotte was er nog een subamendement, dat de voorsteller van het amendement zelf heeft overgenomen. Uit deze opsomming blijkt andermaal hoe groot de verscheidenheid van visies op de Zondagswetgeving is; men vindt niet zo gauw een tweede onderwerp, waarbij elke partij zozeer haar eigen standpunt en standpuntjes heeft als ten aanzien van deze materie. Het gemakkelijkst maakte zich de V.V.D. van de zaak af, die kortweg het gehele ontwerp afwees en daaruit de consequentie meende te moeten trekken ook tegen alle amendementen te stemmen, daarmede dan ook overigens elke mogelijkheid uitschakelend tot het aanbrengen van verbeteringen. Het Indonesische openbaar ministerie te Djakarta heeft achttien jaar gevange nisstraf geëist tegen Sultan Hamid II. De procureur-generaal Suprato heeft in zijn requisitoir gezegd, dat alle be schuldigingen tegen Hamid voldoende bewezen zijn en dat re geen redenen zijn clementie te betonen jegens de be klaagde, niettegenstaande de verklaring dat deze verschillende daden betreurt, die, naar hij zei, in een eerste opwelling bevolen werden en tengevolge van de omstandigheden niet werden uitgevoerd Hamid's verdediger, Surjadi, heeft verzocht de beschuldigingen van het Op- bewezen zijn en dat er geen redenen vallen wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak 8 April. Op de proefterreinen bij Las Vegas heeft men gisteren om lil.13 uur (Ned. tjjd) weer een atoomontploffing te weeggebracht. 53 vliegtuigen, waaron der 12 bommenwerpers van het type B 36, vlogen boven de woestijn van Nevada, die door de atoomontploffing in een hel licht werd gezet. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft slechts medege deeld, dat dit de eerste keer is, dat zoveel vliegtuigen aan de proefne ming hebben deelgenomen. Volgens een bekendmaking van de commissie is de ontploffing teweeggebracht op een 90 meter hoge toren in de vlakte van Yucca, 120 km. van Las Vegas. Generaal Bullock, die de leiding had over de afdeling van 1300 militairen, die zich op ongeveer 4 km. van de plaats der ontploffing in mangaten bevonden, zeide, dat er geen slacht offers zijn gevallen. Verwacht wordt, dat nog 8 atoomont ploffingen zullen volgen alvorens het eerste Amerikaanse atoomkanon zal worden afgevuurd. (Van onze correspondent) Een ernstig ongeluk heeft Dinsdag het leven gekost aan het achtjarige jonge tje R. T. te Stadskanaal. De jongen wil de een dame passeren, struikelde en viel van het trottoir op de straatweg. Op dat moment passeerde juist een Zwaar beladen zandauto. Een der wielen gmg het kind over het hoofd. Het knaap je was op slag dood. De chauffeur treft geen schuld. Twee jaar geleden is uit hetzelfde gezin reeds een jongetje ver dronken. Duidelijk was ook de positie van de Staatkundig Gereformeerden met hun amendementen, welke voor de gehele Zondag vroegen om een algeheel verbod van openbare vermakelijkheden, poli tieke optochten en sportwedstrijden. Deze amendementen werden met grote meerderheid verworpen; alleen ten aan zien van de politieke optochten gingen de A.R.-en en C.H.-en met ds. Zandt mee. Volledige opsomming van hoe het verder met alle verlangens van de ver schillende fracties gelopen is zou ons te ver voeren. Vermelden wij slechts welke wijzigingen door de aanvaarde amendementen in het wetsontwerp zijn aangebracht. De Nieuwjaarsdag is voor wat het geheel der Zondagsmaatrege len betreft uit het ontwerp verdwenen; ingevolge een C.H. amendement, dat de steun verwierf van de A.R-en, socialis ten en communisten, worden nu voor de toepassing van de wet Hemelvaarts dag en Eerste Kerstdag met de Zondag gelijkgesteld. Daarnaast zal op Tweede Kerst-, Paas- en Pinksterdag, op Goede Vrijdag en Nieuwjaar het verbod gel den om in nabijheid van kerken ge rucht te maken; deze gedeeltelijke Zon dagsregeling is aanvaard bij amende ment Stufkens (P.v.d.A.) met de stem men van liberalen, communisten, St. G.-en en een deel van de C.H.-fractie tegen. De heer Stufkens heeft ook door amen dering een versoepeling van de regeling voor openbare vermakelijkheden bereikt. Het wetsontwerp stelde namelijk, dat deze vermakelijkheden, indien zij geen verstoring van de Zondagsrust enz. zou den opleveren, bij Algemene Maatregel van Bestuur zouden kunnen worden aan gemerkt als niet te zijn openbare verma kelijkheden in de zin van de wet een facultatieve vrijstelling van het desbetref fend verbod derhalve- Het amendement maakte van deze facultatieve formule ring een imperatieve - niet: bij Alge mene Maatregel van Bestuur kan wor den bepaald, doch wórdt bepaald. Deze wijziging kwam er door met de stem men voor van de P.v.d.A., een groot deel (Eigen telegram) VATICAANSTAD Mgr. Frantisek Hala, die tot de staatsgreep van 1948 een grote rol heeft gespeeld: in de Tsjechoslowaakse Volkspartij, is in de gevangenis gestorven, aldus verneemt Radio Vaticana. Mgr. Hala maakte in dertijd deel uit van ere Tsjechoslowaak se regering-in-ballingschap te Londen. In 1948 werd hij gearresteerd; tegelijk met Mgr. Shramek, die geïnterneerd schijnt te zijn in een klooster te Gru- lich, gelegen op de grens van Silezië en Bohemen. van de K.V.P. en van de heer Weiter. Hier stemde dit nog even ter illustra tie van de verscheidenheid der meningen dus zelfs de tweemansfractie van de Kath. Nationale Partij verdeeld Van alle strubbelingen bij de vorm geving van deze wet waren het interes santst die. welke zich afspeelden rond de politieke optochten en politieke bij eenkomsten in de openlucht. Voor een uur 's middags op Zondag verboden, zei de oorspronkelijke tekst van het wets ontwerp. En de socialistische woordvoer der zag daarin, gelijk eerder gemeld, een discriminatie van de politiek. In een amendement had hij derhalve onder vooropstelling van een algemeen verbod voor optochten een soortgelijke im peratieve vrijstelling bij Algemene Maatregel van Bestuur neergelegd als ten aanzien van de openbare vermake lijkheden. De heer Maenen van de K.V.P. voegde daar een subamendement aan toe om in ieder geval de processies e.d. niet onder het verbod ten principale te doen vallen en dat nam de heer Stuf kens over. Minister Beel poogde nog de imperatieve ontheffing terug te bren gen tot een facultatieve, doch op dit punt hield de socialistische spreker voet bij stuk. Werd de door hem voorgestel de ruimere regeling voor de politieke optochten niet geaccepteerd, dan zou een groot deel van zijn fractie tegen het wetsontwerp stemmen. Het amendement met het daarin geïncorporeerde sub amendement werd tenslotte aanvaard met 5834 stemmen, waarbij de K.V.P. met de P.v.d.A. meeging. Insgelijks deed de P.v.d.A. ten aan zien van een K.V.P.-amendement, dat in gemeentelijke verordeningen de mogelijkheid schept voor een gerucht verbod op speciale feestdagen van be paalde kerkgenootschappen. Dit amen dement werd op vrijwel dezelfde smalle basis alleen de K.N.P. kwam er nu nog bij aanvaard. Een en ander bood gisteren de zekerheid' dat de nieuwe Zondagswet het bij de eind stemming vandaag wel zou halen. Het zal dan echter bij deze ingewikkelde ma terie nog wel even duren voor de bur ger in Nederland nu precies weet wat v/el en niet is toegestaan op Zon- en feestdagen. Gistermorgen is het Koninklijk Be sluit getekend waarbij goedkeuring wordt verleend aan het besluit der ge meente Maartensdijk tot opheffing van de beide tollen op de weg UtrechtHil versum. I April des ochtends 11 uur zullen beide tollen verdwenen zijn. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Nadat in de loop van gisteren achtereenvolgens drie bulletins gepubliceerd waren over Koningin Mary's zorgwekkende gezondheidstoestand, verscheen om kwart over elf in de avond het bulletin, waarin aan de Engelse natie werd medegedeeld, dat de diepbeminde vorstin in een vreedzame slaap was overleden. Over twee maanden zou zij haar 86ste verjaardag gevierd hebben. In de loop van de dag vertoefden alle leden van de Britse koninklijke familie, onder wie de zich sedert enige dagen in Engeland bevindende Hertog van Wind sor, gedurende enige tijd bij het ziekbed. De Hertog van Windsor bracht zijn laat ste bezoek om 10.30 uur, enige minuten nadat de bejaarde koningin was overleden. Er is officieel nog niets bekend omtrent de dienaangaande te nemen besluiten, doch het staat vrijwel vast, dat de dood van koningin Mary niet zal leiden tot uitstelling van de kroningsplechtigheden in het begin van Juni. Een foto van Queen Mary, gemaakt op haar 82ste verjaardag, terwijl zij met haar kleindochter, nu Koningin Elizabeth, een parade van de Welsh Guards bijwoonde. De 63-jarige bisschop van Tarnow in Polen, Mgr. J. Stepa, heeft van de regering een pro-communistische priester als Vicaris-Generaal naast zich gekregen. Dit betekent, dat de bisschop practisch niet meer in staat zal zijn zijn bisschoppelijk ambt uit te oefenen, gezien de vele andere moeilijkheden, waarmede hij tenge volge van de vele regeringsvoorschriften en belemmeringen reeds te kampen heeft. De nieuwe Vicaris-Generaal is F. Sieroslawski, lid van de Vereniging van Patriottische Priesters, welke vereniging geaffilieerd is met de Unie van Strijders voor Vrijheid en Democratie, een communistische organisatie. De benoeming van Sieroslawski volg de op een hardnekkige perscampagne tegen de bisschoppelijke curie wegens haar z.g. reactionnaire houding tegen over het Warschause bewind' en we gens het „onrecht", dat zij de „patriot tische priesters" had aangedaan, waar schijnlijk door hen uit te sluiten 'bij de benoemingen. De benoeming van de Vicaris-Generaal geschiedde krachtens een nieuwe wet, welke de kerkelijke benoemingen zo goed als geheel in re geringshanden legde. Dezelfde wet schijnt echter, zo verneemt het K.N.P., moeilijkheden te hebben opgeworpen onder de z.g. patriottische priesters, d.w.z. geeste lijken, die menen dat een meegaande houding met de regering te verkiezen is boven een rechtlijnig verzet. Een deel van hen begroette de nieuwe wet enthousiast, velen echter vonden haar een te ver gaande overheidsbe moeiing. Ter oplossing van deze interne moei lijkheden binnen de Vereniging van Pa triottische Priesters heeft te Warschau een geheime conferentie plaats gehad van deze vereniging waaraan echter de uitgesproken aanhangers van het com munisme niet deelnamen. Het Pools- Amerikaanse Persbureau Inter-Catholic verneemt hierover, dat de vergadering tot de conclusie kwam, dat de Vereni ging van Patriottische Priesters zich te veel met de regering had ingelaten. In Katholieke kringen van Polen is men van mening, dat het de priesters van de Vereniging moeilijk zal vallen van de eenmaal ingeslagen weg terug te ke ren. Queen Mary, dochter van de Hertog en Hertogin van Teek, trad in Juli 1893 in het huwelijk met de toenmalige Her tog van York, die als opvolger van Ed ward VII de Britse troon besteeg onder- de naam George V. Doch voordat zij in het huwelijk trad met de latere koning was zij verloofd geweest met diens oudere broer, de Hertog van Clarence. Algemeen werd aangenomen dat deze verloving te danken was aan overwe gingen van politieke aard en dat de prinses opzag tegen een huwelijk dat met liefde niets te maken had. Doch vijf weken voordat het huwelijk plaats zou vinden stierf de Hertog van Clarence en de prinses trok zich uit het publieke leven terug. Twee jaren later deed de jongere broer van de overleden hertog een huwelijksaanzoek en op 6 Juli 1893 trad de prinses in het huwelijk met de Hertog van York, de latere George V. Dit was een huwelijk uit liefde, zoals de natie later bleek te beseffen, toen zij bij gelegenheid van het zilveren kro ningsjubileum van George V een ont roerende manifestatie van trouw en aanhankelijkheid toonde. Koningin Mary heeft, door haar ko ninklijke allure, haar sterk plichtsbesef en haar persoonlijke levensstijl de be wondering èn de liefde van het Britse volk weten te winnen. Zij kende geen concessies en de vorstelijke waardigheid was voor haar zo onaantastbaar, dat zij het noodzakelijk achtte, dat haar zoon David van wie zij van al haar kin deren het meest hield afstand zou doen van de troon, toen hij te kennen gaf door zijn voorgenomen morgana tisch huwelijk zijn persoonlijke gevoe lens te willen stellen boven zijn konink lijke plichten. De naam van Mrs. Simp son werd in haar nabijheid niet ge noemd en het gebeurde zelfs, dat de hertogin van Windsor buiten in de auto moest blijven wachten, terwijl de hertog zijn moeder een bezoek bracht in haar residentie Marlborough House. Deze hoge opvatting van het koningschap heeft zij haar kinderen en kleinkinderen steeds voorgehouden en zij aarzelde niet degene die niet aan deze opvatting be antwoordde, in haar residentie ter ver antwoording te roepen. Persoonlijk heeft zij veel zorg besteed om de huidigs (Van onze speciale verslaggever) Met de opening van het nieuwe jonge- mensapenhuis in Artis mag men zeg gen, dat een glazen kroon is gezet op het levenswerk van de scheidende directeur dr. A. Sunier, alles wat hij ondanks de beperkte middelen heeft kunnen doen voor de verbetering van de Amsterdamse dierentuin, de eerste in den lande. Deze nieuwe huisvesting is ideaal, zowel voor de dieren als voor het publiek. In aanwezigheid van tal van autoriteiten heeft Dinsdagmiddag de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, persoonlijk de jonge apin Olga begroet als vertegenwoor digster van vijf jeugdige chimpansee's, die als eersten hét nieuwe huis be trokken, dat men het best zou kunnen vergelijken met een reusachtige recre atiezaal met glazen wanden, voorzien van alle benodigdheden voor amuse ment, een ruim badbassin, tafels en stoelen, een driewieler en als hoogste luxe een inrichtingdie bij tijd en wijlen een lauw regentje kan doen neerdalen op der apen hoofd. Wan neer men dan nog weet, dat het ver blijf voorzien is van warm en koud stromend water en de keuken achter de nachthokken o.a. een ijskast bezit, De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, Conant, heeft gisteren mede- Reiingen gedaan over de ontsnapping van het Tsjechische vliegtuig, dat Maandag avond in Frankfort is aangekomen, zoals wij gisteren reeds in een gedeelte van °nze vorige oplage hebben gemeld. De piloot en drie helpers, onder wie een vrouw, sloegen de marconist van het toestel neer en hielden de overige inzittenden met revolvers in bedwang. Zij wei- Berden het toestel aan de grond te zetten, totdat de Amerikaanse autoriteiten hun Re verzekering hadden gegeven, dat zij asyl zouden krijgen, aldus dr. Conant. Zes van de inzittenden hebben om politiek asyl gevraagd. 23 van de 29 inzittenden van het vliegtuig hebben verzocht naar Tsjechoslowakije te mogen terugkeren. Het plan was op touw gezet door een technicus van de Skoda-wapenfabrieken ®b diens echtgenote. Zij deden twee jaar °ver de uitwerking. De technicus was tijdens de Tweede Wereldoorlog bij de R-A.P. Ten slotte vonden zij een piloot, R® 24-jarige Miroslav Slovak, die be- ®id was hen te helpen. De vierde sa menzweerder was een ingenieur bij de televisie. Slechts deze vier mensen in het vliegtuig wisten wat er ging gebeuren, toen zij uit Praag voor een lijnvluchi naar Brno vertrokken. Toen het vlieg tuig ongeveer halverwege was, zwenkte de piloot langzaam naar het Westen af en koerste naar de Amerikaanse zone. Eindelijk kwam het toestel bij Müncher, boven de Duits-Tsjechische grens. Twee van de samenzweerders begaven zich naar de cabine en sloegen de marconist neer. De tweede piloot werd gedwongen in de cockpit te blijven. Drie van de sa menzweerders waren gewapend. De pas sagiers hadden helemaal geen erg in het geen er gebeurde. Pas toen men ging landen merkten zij wat er aan de hand was. De technicus begon een gesprek met het vliegveld Rijn-Main en vroeg om de verzekering, dat zijn groep politiek asyl zou krijgen. Ongeveer een half uur na dat het gesprek begonnen was, kreeg hij toestemming op het militaire gedeelte van het vliegveld te landen. Nadat het vliegtuig aan de grond was gezet, beslo ten twee van de passagiers eveneens om asyl te vragen. Eén van deze laatsten is een leraar Engels, die juist zijn betrek king ha8 verloten, de andere is een ar chitect. De zes zeiden, dat zij in het Wes ten wilden blijven „waar vrijheid en ge rechtigheid is". dan zal menigeen geneigd zijn de jongelui dit riant en comfortabel vrij- gezellenhuis te benijden. Namens het bestuur van het Artis- fonds heeft prof. dr. L. F. de Beaufort, plaatsvervangend voorzitter, de vele be langstellenden begroet, o.w. de Commis saris van de Koningin, burgemeester d'Ailly, de wethouders Van Wyck en De Roos, Gedeputeerde drs. v. d. Donk. Op de arm van een verzorgster werd de jonge chimpansee Olga in de kring ge dragen, waar zij spontaan haar arm om de hals van dr. Sunier sloeg en aarze lend de hand reikte aan de Commissaris, die haar geluk wenste met de nieuwe woning, een zo belangrijke aanwinst voor Artis, de dierentuin par excellence. Baron de Vos van Steenwijk betoonde zich zeer royaal met raadgevingen, die Olga aan de andere Heren en Dames Chimpansee's zou moeten overbrengen: zich goed verstaan met de nieuwe direc tie, nooit te hoog klimmen in het leven, overwegen, dat al draagt een aap een gouden ring, hij toch maar een lelijk ding blijft, en er tenslotte voor zor gen, dat als spr. nog eens in Artis terug kwam, hij zeggen mocht: Aap, wat heb je een mooie jongen. Olga met haar ouwelijk kinderge zicht tussen de grote naakte oren, meesmuilde eens. Zij keek de Com missaris aan, drukte hem plichtmatig de hand, maar men zegt, dat men haar heeft horen mompelen: Als de Vos de passie preekt aap pas op je jongen. Vervolgens werden zij en de andere chimpansees Melanie, Celine, Frits en Johan, de nieuwe recreatie zaal binnen gedragen, waar zij aan tafel plaats namen en enige verver singen gebruikten, zo correct, dat mevr. Groskamp ten Have het niet had verbeterd. Daarna begaven zij zich in touwen en palen, voelden eens voorzichtig de temperatuur van het bad en tikten uitdagend tegen de glaswand, waarachter de autoriteiten stonden toe te zien. Het nieuwe mensapenverblijf is een huis in een huis. Tussen de glazen re- cratiezaal der apen en de vensterwand van het gebouw is flinke ruimte voor het publjek, dat hier op zijn gemak de dieren kan gadeslaan. 's Zomers heb ben de chimpansees buiten nog een speelterrein met allerlei attributen, waar zij onder toezicht zichzelf en de Artis-bezoekers kunnen amuseren. De bouw van dit ideale Apenhuis is naar ontwerp van architect ir. Ouendag uit gevoerd door de aannemers Hillen en Roosen. Gezeten op de arm van mep Mulders, de oppaster van de apen, gaf de chim pansee Olga iaan Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, bloemen. Overal waar mensen met elkaar i in aanraking komen ligt de kiem van tweedracht. j Zonderlinge Grafschenner konden zij niets tegen hem uitrichten. Bij het snoeien Op het Evergreen-kerk- van een boom vonden zij hof te Lansing in Michi- gaan ontdekten arbeiders tot hun ergernis, dat aanhoudende de Ameri kaanse vlaggetjes van de graven van oud-strijders verdwenen. Het duurde vrij lang, voordat zij de mysterieuze grafschenner op het spoor waren, en toen zij wisten wie hij was, n.l. het nest van een eek hoorn, dat met „stars and stripes" feestelijk was ge- pa voiseerd. Geluk bü een ongeluk Bij een auto-botsing in Denver werd de 76-jarige James Spitzer door het open dak uit zijn auto ge slingerd. Hij kwam echter op een juist passerende trein in de kropsla terecht en bleek niets te manke ren. Geheime Tapperij In het Franse plaatsje Mantes aan de Seine ont dekte de politie een vijftig M. lange rubberbuislei- ding tussen een schuit en de wal. Het bleek, dat drie wijnliefhebbers door mid del van deze leiding uit een wijnvat aan boord van de schuit duizenden liters wijn naar hun kelder heb ben afgetapt. Getekende In Oost-Duitsland wer den 800.000 schoolboeken in beslag genomen, omdat op een foto van president Pieck duidelijk een ha kenkruis was te zien. Er bleek echter geen opzet in het spel. Het was niets an ders dan een speling van licht en schaduw op het portret, dat de president tot een getekende maak te. Niettemin vond de persfotograaf, die de foto gemaakt had, het maar raadzamer naar het Wes ten uit te wijken. Zelfs zonder een schaduw van bewijs kan men er zijn le ven verspelen. Voortaan zullen alle foto's van voor aanstaande personen in Oost-Duitsland worden ge censureerd. vorstin op haar taak voor te bereiden. Ondanks haar grote populariteit, die gedurende de laatste jaren van haar leven nog steeds toenam, is het tot vele Engelsen nooit helemaal doorgedrongen welke grote en historisch belangrijke rol deze koningin speelde in het Engelse leven, zelfs na de dood van haar be minde echtgenoot. Zij vormde de leven de schakel tussen de bijna terzijde van de natie levende hoven van koningin Victoria en Edward VII, en de populaire monarchie van heden, die in de eerste plaats de functie heeft het eerste gezin te zijn van het land. Queen Mary was het symbool van een ingrijpende ver andering en ondanks haar gratie en haar grote koninklijke waardigheid, is zij altijd gebleven wat zij was als gemalin van George V; echtgenote van de eerste burger des lands, begaan met alles wat de natie betrof. Tot aan haar laatste dagen bleef zij een actief leven leiden, ging voort met de uitbreiding van haar verzameling antiquiteiten, bezocht schouwburgen en tentoonstellngen en droeg haar ouderdom met het door de Engelsen zozeer bewonderde stoïcisme, dat de jaren niet telt en in de ouder dom een uitdaging ziet om het leven voort te zetten alsof de dood van dit alles niet het einde was. Lijden is de overleden koningin niet bespaard gebleven. Na de dood van haar beminde echtgenoot was de grootste tragedie dè abdicatie van haar zoon Edward VIII, de huidige Hertog van Windsor. Een andere zoon, de Hertog van Kent, werd haar ontnomen door een luchtramp tijdens de oorlog. Zij wordt overleefd door drie van haar kinderen, de hertogen van Windsor Gloucester en de Princess-Royal. Churchill zelf maakte het nieuws van het overlijden van Queen Mary bekend in een stampvol Lagerhuis kort na elf uur in de avond. Doch reeds enige tijd van tevoren had zich het bericht ver spreid onder de Lagerhuisleden met het gevolg dat een belangrijk debat over de federatie van Centraal Afrika, hetgeen dreigde een dramatische climax te be reiken, uitging als de kaars bij de baar van een dode. Het Lagerhuis ging aan stonds uiteen en heden komt het bijeen voor het goedkeuren van de tekst van de officiële betuiging van medeleven waarop de zitting tot morgen zal worden verdaagd. Churchill zal hedenavond om 9.15 uur Engelse tijd (10.15 Nederlandse tijd) de Engelse natie toespreken via de radio. Gistermiddag is de driejarige Truus- je Heins voor de ouderlijke woning aan de Benzstraat in het voormalige Over- schie door een vrachtauto met aanhang wagen overreden. Het meisje stak ach ter een stilstaande groentenwagen de straat over en raakte onder de achter wielen van de oplegger, waarop beton nen heipalen werden vervoerd:. Het kind moet op slag dood zijn geweest. Tengevolge van een auto-ongeluk is in Indonesië om het leven gekomen mej. M. Kruyt, terwijl haar zuster mej. J. Kruyt een lichte hersenschudding kreeg. Mej. M. Kruyt was verpleegster aan de christelijke kraamkliniek „Mardi San- tona" te Surabaja, waarvan haar zuster directrice is. De trein, die hedenmorgen 7.12 uur uit Amersfoort was vertrokken naar Utrecht, heeft op een onbewaakte over weg bij het militaire kamp bij Soest- duinen een vermoedelijk militaire vrachtauto met drie burger-inzittenden gegrepen. Alle drie werden wel ernstig doch niet levensgevaarlijk gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Amersfoort overgebracht. De neus van de trein werd beschadigd. (Van onze correspondent) In het gezin van G. Peters te Panner den is dezer dagen een drieling geboren: twee meisjes en een jongen. Het drie tal weegt tezamen 15 pond en 4 ons. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Droog weer met aanvankelijk wei nig en later toenemende bewolking. Aanvankelijk zwakke, later matige en langs de Waddenkust mogelijk tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en West. Vannacht slechts hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag iets minder zacht dan van daag. Zon: 6.30—19.03. Maan: 5.06—14.56.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1