Eerste Kamer beraadslaagt over de P.B.O. Drie R.K. kampioenen Santpoorts R.K. Speeltuin €v fiiooew-' Het spoot het zwaatcL Si Gedeputeerde Staten wel of niet de baas Duinreep langs N.-Boulevard in oorspronkelijke toestand .g£\7Uj SP°1 r ,XV>5>3J(i PRIJSVRAAG m ONI-LINDIMAN Voor de bezitsvorming is sparen van essentiële betekenis Gewonden meest Amsterdammers DIT JAAR NOG KOMEN ER VIER SPORTTERREINEN KLAAR Ook biljarten zal als sport in de raad worden opgenomen Zondag: Haarlem- Amsterdam Plannen tot verdere uitbouw Yisserijgolf Zuiderbadkomt weer terug Hebt U verstand van voetballen? m Officiële publicatie WOENSDAG 25 MAART 195i> PAGINA 4 Explosie in Grave Haarlemse Sportraad TAFELTENNIS Gemeenteraad Zandvoort Appiekauw aan de markt SANTPOORT WAT IS K.A.J.? Waterstanden in doosjes van 12 stuks 50 ct Hel ministerie van O. K. en W. is mei ingang van 23 Maar! telefonisch le be reiken onder hel nummer 185090. De nummers >83000 en 183130 komen hiermede le vervallen. t dl® - 8\\er\e* reiien in in i ootf 10 W A I** \0 ,ere *r*i«T< en*®,^ Z*W®r*a vr»89v 5»f*eTA39Y V°°r - reiien "»ar - De Eerste Kamer heeft Dinsdag een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van het departement van Economische Zaken, voor zover rakend het beleid van de minister voor P.B.O. Een der sprekers was de heer Regout (K.V.P.). Hij betreurde het dat tot dus verre nog geen totstandkoming van een bedrijfsorgaan in het Staatsblad is op genomen, met uitzondering van het Mijnstatuut.'dat al bestond voor er van P.B.O. sprake was. Voor de bezitsvorming achtte spr. spa ren van essentiële betekenis. Bezitsvor ming moet voor de regering geen zaak van voorschrijven, maar van bevorderen zijh, zo betoogde de heer Regout. Winst deling achtte hij geen integrerend deel van bezitsvorming. Het kon een belang rijk, maar niet noodzakelijk hulpmiddel zijn. De heer Molenaar (VVD) achtte de benoeming van de huidige bewinds man voor PBO-aangelegenheden in het kabinet niet juist, wat niet zeggen wil, dat zijn fractie hem niet loyaal tegemoet zal treden. Spr. achtte het program van het so ciaal terrein der PBO zeer mager en hij betreurde dat de minister niet de totstandkoming van bevoegdheden van de bedrijfschappen op sociaal gebied heeft bevorderd. De heer In 't Veld (Arb.) sprak het vertrouwen van zijn fractie in de minis ter uit. Volgens hem moet een gezond sociaal besef meebrengen, dat van alle zijden aan de P.B.O. wordt meegewerkt. Spr. betreurde, dat soms van werkge verszijde die medewerking niet is, zoals men zich die zou wensen. De gevel van de P.B.O. moet een re- ele zijn en geen schijnfagade. Men moet er voor waken geen organen te krijgen, die uitsluitend werken op sociaal gebied. Het economisch terrein moet, zo betoog de spr., zeer zeker ook de volle aandacht hebben. De heer Gerretson (C.H.U.) betoogde uitvoerig, dat het niet hebben van een eigen begroting de minister eigenlijk geen parlementair minister maakt. Het niet uitbrengen van een eigen begroting door een minister tast de grondslagen van het parlementaire stelsel aan. Hiermee is n.l. het parlement de mo gelijkheid ontnomen de minister, belast met P.B O.-zaken. tot aftreden te dwin gen door het afstemmen van zijn begro ting. Minister De Bruijn betoogde in zijn antwoord o.m. dat z.i. wat de P.B.O. be treft het klimaat ten aanzien van de bedrijfsgenoten zich in gunstige richting ontwikkelt. T.a.v. de lonen en andere arbeidsvoorwaarden zal z.i. met voor zichtigheid moeten worden geopereerd. Spr. zei oriënterende besprekingen met vertegenwoordigers van verschillende organisaties te zijn begonnen. De eerste indrukken van dit overleg noemde hij bemoedigend. Hij roemde het werk van het Verbond van Ned. Werkgevers. Nu men kennis krijgt van de realistische wijze waarop de P.B.O. wordt aangepakt kan men een kentering bespeuren in die ondernemerskringen die aanvankelijk aarzelend tegenover de P.B.O. stonden. Het algemeen beeld met betrekking tot de P.B.O. noemde spr. bemoedigend. De S.E.R. is thans bezig met vier pro jecten voor industriële bedrijfschappen n.l. voor de mijnen, de rayon-industrie, de vleeswarenindustrie en de griend- en rietver werkende industrie. Voorts zijn projecten in voorbereiding voor detail handel, ambacht- en horecabedrijven. „Als straks het veld bezaaid is met diverse-schappen", zo betoogde de minister, „zal er een coördine rend orgaan moeten komen, dat er voor waakt, dat niet gehandeld wordt in strijd met de wet en met het algemeen belang". Wat betreft de opmerking van dé heer Molenaar, dat een minister voor de P.B.O. niet nodig is, zei spr. dat de Kroon een minister voor P.B.O. heeft benoemd, men dient daarbij te over wegen dat ook in het vorig kabinet een minister was belast met de zorg voor de P.B.O. Komende op het tempo waarin de P.B.O. tot stand moet komen betoogde Bij het ongeluk in de Generaal de Bonskazerne te Grave zijn de volgende dienstplichtige militairen gewond: M. van Essen, Amsterdam; N. Jonk, Volen- dam; F. M. Holla, Amsterdam; P. H. v. Gorkum, Amsterdam; F. van Ooyen, Zaandam; H. Vóórhaar, Amsterdam; A. de Waal, Amsterdam; W. van Zanten, Amsterdam. de minister vertrouwen te hebben in de ondernemers die bij hun bedrijfsbeleid van opschieten houden en die zich laten leiden door de spreuk „tijd is geld". Met het oog op internationale en na tionale verhouding is er haast bij de bepleite maatschappelijke reconstructie. Indien nodig zou spr. het wenselijk vinden als uiterste maatregel bij de wet een -schap in te stellen, indien het op treden van enkele ondernemingen het algemeen belang zou schaden. In antwoord op een opmerking van de heer Regout zei spr., dat de S.E.R. in April het advies tot instelling van een bedrijfschap voor de landbouw en vier andere bedrijfschappen zal behandelen. Maandagavond is de pas geïnstalleerde Haarlemse sportraad in een nagenoeg voltallige vergadering bijeengeweest in de raadzaal van het stadhuis. Verschil lende plannen, die in eerste instantie reeds waren aanvaard, kregen tijdens de vergadering meer gestalte. Ook werden de vier commissies ingesteld, waarvan in de rede van de heer D. Beets tijdens de installatie sprake was. Verschillende voorstellen van de leden, naar voren gebracht in de rondvraag, moesten sneu velen, omdat de urgentie nog niet van die mate was, dat zij in beginsel kon den worden aangenomen. Na deze eerste vergadering zijn er reeds successen te melden. Momenteel zijn plannen in studie om de sport accommodatie, die in Haarlem nog wel wat te wensen overlaat, te verbeteren. In het uitbreidingsplan nabij de Vondel laan zijn elf sportterreinen opgenomen. Er bestaat echter een gerede kans, dat nog dit jaar vier terreinen gereed zul len komen; eerst volgend jaar zullen deze bespeelbaar zijn. Tevens zal er binnenkort met de bouw van drie kleed huisjes begonnen worden op de terrei nen aan de Kleverlaan, Noordersport park en van Oosten de Bruynstraat. De reeds bestaande plannen, die door het dagelijks bestuur van de sportraad wa ren ontworpen, zijn enigszins gewijzigd. Thans heeft ook een vertegenwoor diger van de wielersport in de raad zit ting. Met de afdelingen zeilen, boksen en judo is nog geen overeenstemming bereikt. De desbetreffende takken van sport kunnen het namelijk niet eens worden over het afvaardigen van een vertegenwoordiger. Met algemene meer derheid was men in de vergadering van De R.K. Haarlemse Tafeltennisver enigingen hebben een prima week ge had. In de tweede klasse bleek HBC 3 heer en meester in de belangrijke wed strijd tegen TYBB en won maar liefst met 100. Ondanks dat gaat bij de Geel-Zwarten de vlag in top, daar het tweede team in 3 B de titel veroverde. Ook Velsen verkeert in goede stem ming, daar hier het derde in de vierde klasse kampioen werd. Bij de Dames leverde Winfried prima werk door Heemstede met 73 te verslaan, en be houdt hierdoor een fraaie kans op de titel. In de Togido-meet veroverde HBC de eerste plaats, terwijl Winfried als tweede eindigde. Weinigen zullen vermoed hebben dat HBC 3 op zo'n verpletterende wijze zijn meerderheid over TYBB zou kun nen bewijzen. Een pleister op de wonde was het voor TYBB dat de reserves het heel wat beter deden en middels een 01 zege op Rapidity 4 kampioen wer den. Een gelukwens aan deze teams als mede aan het kranige Velsen 3, is hier wel op zijn plaats. Ook Rapidity 3 had een goede week, zij het dan ook aan de andere kant van de ranglijst. In 2 A klopte dit team te Zaanen 2 en kan hierdoor wat vrijer ademen. Bij de Dames klopte Winfried nummer een van de lijst Heemstede met 73 en heeft hierdoor een beslissingswedstrijd nood zakelijk gemaakt. Voor een aardig evenement zorgde Togido. door een meet te organiseren tegen Winfried en HBC. Het is er bij zonder spannend en sportief toegegaan, waarbij HBC zich uiteindelijk de sterk ste heeft getoond. De beker blijft hierdoor bij HBC, dat 73 punten veroverde. De tweede prijst Wit 2 30—0. was voor Winfried met 63 punten, ter wijl Togido, als getrouw gastheer met de laagste plaats genoegen nam. Een belangrijke ontmoeting vindt er Zondag a.s. plaats, wanneer acht ver tegenwoordigende teams van Haarlem en Amsterdam elkaar zullen ontmoeten. Er wordt gespeeld in het Tafeltennis- centrum Guus Wolters in de Jansstraat. De wedstrijden beginnen te twaalf uur, en zijn voor het publiek toegankelijk. Uitslagen meet HBC-Winfried-Togido HBCWinfried, heren: 1ste teams 54, 2e teams 8k, 3e 8k, 4e 18, 5e 36. Dames: 1ste teams 45, 2e teams 54; WinfriedTogido: heren le teams 45, 2e teams 36, 3e 4—5, 4e 54, 5e 72, Dames: le teams 81, 2e teams 36; HBCTogido: heren: le teams 54, 2e teams 72, 3e 72, 4e 54, 5e 81. Dames: le team 63, 2e teams 1—8. Competitie-uitslagen van 1621 Mrt.: Heren: le klasse A: TogidoRapidity 5—5: 2e kl. A: TYBB—HBC 3 0—10 ATT—Prowano 2 64, Rapidity 3te Zaanen 82, 2e kl. B: H'stede 3—Oranje Zwart 3 73, 3ekl. A: Oranje Zwart 4— TOG 4 7—3, GTTC 6—Velsen 2 9—1, HBC 4Oranje Zwart 4 82, VGZ— Prowano 3 10—0; 3e kl. B: TYBB 2— H'stede 5 4—6, Togido 4—Hillegom 3—7, Rapidity 4—TYBB 2 1—9; 4e kl. B: To gido 1Winfried 6 28. Dios 4PSVH 2 100. Velsen 3Heemstede 9 82: 4e kl. C: Johez 2TYBB 4 6—4, Doko Hotac 3 0—10, VGZ 4—Johez 2 19, Dios 5Doko 55; 4e kl. D: Oranje Zwart 6Geel Wit 2 37. Dames: 3e kl.: HBCTogido 82, GTTC—teZaanen 3—7, TYBB—H'stede 2 6—4. TOG—H'stede 4—6, H'stede—Win fried 3—7; 4e kl. A: TYBB 2—Winfried 3 8—2, Johez—TOG 2 8—2, 4e kl B: GTTC 2—Dios 3—7, H'stede 3—Doko 0 10. teZaanen 2TYBB 3 37, teZaa nen 3Togido 3 010, ProwanoGeel De R. K. Speeltuin aan de Dinkgre- velaan. die het vorig jaar na zijn her opening zoveel goodwill heeft ge kweekt, wordt niet alleen, zoals wij de vorige week reeds schreven, opnieuw opgeknapt en van zijn noodvoorzienin gen ontdaan, er komen ook verschillen de nieuwe speeltuigen bij, zodat de Santpoortse jeugd daar straks, nog meer dan het vorig jaar, volop vertier zal kunnen vinden. Voor de vele liefhebbers van een lek ker partijtje voetbal is er met name de verheugende mededeling, dat zij voor hun „metsie" de beschikking zullen krij gen over echte doelpalen, zodat de strijd, of de bal nu net naast of net in het doel ging. direct beslist zal zijn in de toekomst. Daarvoor moest de korf- balpaal wel een stukje verplaatst wor den. doch dat was geen bezwaar, om dat elders nog ruimte genoeg over bleef. Er komt nog meer. Er zijn in hetma- gazijntje 10 paar echte ouderwetse stel ten neergezet, gloednieuw, zodat de jeugd zich straks, als hunne vaderen vroeger, met gemak enige turven gro ter kan maken om de wereld vanuit een hoger standpunt te bezien. Daarmee zijh de nieuwigheden nog niet uitgeput Want er zijn twee rekstokken bijge bouwd en verder wordt gewerkt aan de vervaardiging van een klimrek, waarin ongeveer 200 m. pijp zal wor den verwerkt. De openingsdatum van Santpoorts katholieke speeltuin is nog niet vastge steld. Het bestuur hoopt, dat dit direct na Pasen zal kunnen zijn, maar defint tief is dit nog niet, omdat het weer bij de opbouw van de tuin nog een spaak in het wiel zal kunnen steken. In elk geval is de tijd niet ver meer, dat met enig feestelijk vertoon de hek ken geopend zullen worden en dat de ouders hun kinderen met een gerust hart kunnen sturen naar de tuin. om er naar hartelust te spelen en te pro fiteren van de gezonde buitenlucht. 47, Met schokkende bewegingen tracht de oude Nomade zich op te richten, wat hem na eindeloze inspanning gelukt. Dan slaat hij langzaam de ogen op en kijkt Eric zwijgend aan. Het brede Mongoolse gelaat is zonder uitdrukking. Onbewogen, zonder een spier te vertrekken, ondergaat de steppenkrijger zijn pijnen niets verraadt wat er in hem omgaat. „Dit is dus uw straf," zegt Eric. „Uw straf voor het vermoorden van mensen, die u nooit iets misdaan hebben. Thans zult gij zelf sterven en misschien is het goed zo, want wanneer wij u levend in handen gekregen haddenzoudt ge berecht zijn en opgehangen als een lafhartige moordenaar." Nauwelijks merkbaar schudt de gewonde het hoofd, en terwijl zijn blikken strak op Eric gevestigd blijven, gebaart hij naar zijn reiskleed. Als een fluistering komt eindelijk over zijn lippen: „Ik zal niet sterven. De kruiden van de steppe zullen mij genezen." Fronsend ziet Eric hem aan. ,jRet zou u niet baten," antwoordt hij kort. „In geen geval zult gij uw gerechte straf ontkomen, evenmin als Tsacha, uw heer." Voor het eerst ziet Eric de man glimlachen, al is het dan een onpleizierig lachje. En ondanks de afschuw, die hij voor deze Oosterling voelt, kan Eric een gevoel van bewondering voor de moed en de onbewogen gelatenheid, waarmee hij zijn pijn draagt, nauwelijks onderdrukken. „Gij zult Tsacha niet krijgen," fluistert de Nomade. „Zijn sluwheid is groter dan de macht van de Noorse Khan. Ik ken hem. En evenmin zult gij mij doden." Daarin vergist gij u toch," zegt de Noorman korzelig. Doch de gewonde schudt het hoofd. „Wie zal u geleiden naar het land van Bot Khan?" prevelt hij onbewogen. „Ik ben de enigedie dat kan. En gij wilt toch naar het land van Bor Khan, nietwaar?" Zijn stem daalt tot een nauwelijks hoorbaar gefluister. Bedenk wel, o Khan, thans zijn wij bondgenoten, gij en ik." En met een uitdagende flikkering in zijn ogen kijkt hij de Noorman spottend aan. Ook om Tsacha's mondhoeken speelt een spotlachje. In de beschermende duisternis van de bossen is het hem niet moeilijk gevallen, zijn achtervolgers af te schudden Hij is doornat van zijn vlucht door het water, doch gewoon aan de ijskoude winden, die over de steppen gieren, schenkt hij er amper aandacht aan. Rusteloos rijdt hij voort, naar het Noord-Oosten. Steeds zoekt hij het mos en ontwijkt de uitstekende takken van het struikgewas, om geen onnodig gerucht te maken. Zo heeft hij enkele uren gereden, als hij plotseling met een ruk zijn paard inhoudt en onbeweeglijk blijft luisteren. Rechts van hem heeft hij een zacht fluiten gehoord. Daar klinkt het opnieuw en ditmaal links. Een zachte geheimzinnige fluittoon. Onbeweeglijk staat hij stil; een donkere schim, opgeslokt in de duisternis van het woud. Doch slechts het suizen van de wind is hoorbaar, en juist wanneer hij denkt, dat het de roep van een nachtvogel geweest moet zijn, hoort hij in het sruikgewas voor hem het kraken van takken en een zacht onderdrukt kuchje. Behoedzaam laat Tsacha zich uit het zadel glijden. oordeel, dat de biljartsport moet worden opgenomen, temeer daar de gedachte heeft postgevat, dat biljarten onder de sport dient te worden gerekend. Tot leden van de verschillende com missies werden de volgende personen benoemd: In de commissie voor toezicht en ver deling van de terreinen: de heer A. v. d. Aart, voorzitter, de heren J. W. Vree- ling, H. Serné, D. Baas, leden; in deze commissie is nog een vacature. In de commissie voor toezicht en ver deling van de gymnastieklokalen: de heer A. J. Fortgens, voorzitter, de heren M. Kwakkesteijn, P. Brussé, P. M. Beijen, J. W. Duyff, A. v. d. Vaart en mevrouw M. Vonk de Hoop, leden. In de commissie voor ontwikkeling: de heer D. Beets, voorzitter, ds. J. Brons geest, kapelaan J. Tesselaar, drs. J. J. Voogt, en de heren H. W. van Turn hout, D. J. A. Spek en, S. Heyers, leden. Deze commissie heeft vooral ten doel voor te lichten ten aanzien van prac- tische, paedagogische en ideële vraag stukken van de sport. In de technische commissie: de heer H. Stapel, voorzitter, de heren L. Roo- zekrans, H. J. v. d. Hoek, ir. A. Stoffels, de heren Ch. Boeree, P. Haringhuizen en ir. J. J. Fuikschot, leden. Deze com missie belast zich met het uitbrengen van adviezen ten aanzien van technische vraagstukken. Tijdens de rondvraag bracht de heer Haringhuizen de sintelbaan ter sprake, doch de voorzitter, de heer D. Beets, meende, dat eerst voorrang zal moeten worden verleend aan meer urgente vraagstukken. Een zelfde antwoord kreeg de heer Baas op zijn vraag, waar in het heette, dat een honkbalveld in Haarlem beslist noodzakelijk was. Over het algemeen is deze eerste ver gadering van de nog jonge raad zeer vruchtdragend geweest. Men heeft thans in de sportraad een lichaam gevonden, dat op de bres kan staan voor proble men en vraagstukken, die leven 'in de verschillende takken van de Haarlemse sport. Makreel en haring moesten Dinsdag weer voor een belangrijk deel het lood je leggen. De Silverpit-haring is over het algemeen te klein en van minder goede kwaliteit, zodat alleen de vismeel- industrie er belangstelling voor heeft. De makreelvangsten zijn de vorige week vrij royaal geweest en de handel kan deze aanvoer niet geheel verwerken, zodat ook hier de opvangregeling te hulp geroepen moest worden. Overigens toonde de handel zich weer gretig ge noeg. Grote schelvis, die Maandag reeds f 65 per kist opbracht, kon deze note ring gemakkelijk handhaven en wist la ter zelfs tot f 70 per kist te stijgen. De stijve kabeljauwen stegen eveneens en werden nu voor f 75 tot f 70 per regel van 10 stuks verkocht. De aanvoer voor de Woensdagmarkt werd in hoofdzaak geleverd door vier trawlers. De Eveline IJM 116 meldde zich met 700 kisten makreel, 50 kisten schelvis en piepers, 150 kisten gestrip te wijting, 100 kisten dichte wijting, 40 kisten zwarte koolvis, 60 kisten kabel jauw en gul, 150 stuks stijve kabeljau wen; de Mary IJM 61 kwam binnen met 60 kisten schelvis en piepers, 60 kisten kabeljauw en gul, 25 kisten ge stripte wijting, 1200 kisten makreel, 300 kisten Noordharing, 55 kisten diversen, de Gelria IJM 21 meerde voor de hal met 850 kisten makreel, 250 kisten Noordharing, 175 kisten Zuidharing, 75 kisten schelvis en piepers, 75 kisten wij ting, 30 kisten diversen, terwijl de Me- dan IJM 57 de rij sloot met een vangst van 600 kisten makreel, 160 kisten Noordharing, 30 kisten koolvis, 40 kis ten wijting, 140 kisten schelvis en pie pers, 5 kisten radio, 40 kisten diversen. Van de loggervloot meldde zich pre sent de Excelsior III KW 76, die een vangst had van 15 kisten wijting, 10 kisten rog en poon, 450 stuks stijve ka beljauwen, 40 kisten tarbot, 45 kisten kabeljauw en gul, 45 kisten tongschar en grote schol, 30 kisten wolf, 5 kisten diversen. De motortrawler Eli Chenevière IJM 32 heeft bij het ongeluk weer geluk ge had. De bemanning is er namelijk in geslaagd het euvel aan de winch op zee te verhelpen. Dat betekende, dat het niet nodig was de reis af te breken. De visserij zou nog enkele dagen worden voortgezet en de kans is groot, dat de Eli nu aan de Vrijdagmarkt verschijnt. Verder blijven voor mogelijke binnen komst deze week nog over de Limbur- gia IJM 54 en de Bloemendaal IJM 71, die beide op 17 Maart naar de visse rij vertrokken zijn. De motorlogger Doggersbank KW 75 is Dinsdag op de helling in de Haring haven drooggezet voor een onderzoek onder de waterlijn en om een kwastje nieuwe verf te krijgen. De De Vrouw Anna KW 52 werd nog even in het droogdok boven water gehaald. Na de ruime makreelvangsten, waar mee de vorige week afsloot, is het nu weer aanmerkelijk minder en de sche pen, die hierop hun geluk hebben be proefd, konden de laatste twee etmalen practisch geen vangst melden. De KW 57, die voornemens was bij aanhoudend gunstige vangsten Woensdag aan de markt te komen, moest hiervan afzien, omdat de 350 kisten, die Dinsdag aan boord geborgen waren, niet voldoende werden geacht er een lonende besom ming mee te kunnen bereiken. Dinsdagavond vergaderde de raad der gemeente Zandvoort onder voorzitterschap van burgemeester van Fenema. De koffiehuishouders hadden een bezwaarschrift ingediend tegen het voornemen om aan de kop van de Kerkstraat een tijdelijke rijwielstalling op te richten. De heer Siegers (K.V.P.) herinnerde aan een soort gelijk adres van „de Hanze"; spr. hoopte op een voor alle betrokkenen aanvaard bare oplossing. De voorzitter zegde toe, dat B. en W. in deze zitting een oplossing zullen zoeken. Het voor de uitbreiding van het psychologisch groepsonderzoek van schoolkinderen gevraagde crediet van f 1250 werd zonder stemming toegestaan. 55 Bij de bespreking van het aanvullend crediet voor het herstel van de storm schade aan de boulevard vroeg de heer v. d. Werff (C. H.) zich af wie in Zand voort de baas is: Ged. Staten of de Raad. Om de belangen van de strand- pachters niet te schaden zou spr. zich hierbij neerleggen. De heer Siegers (K.V.P.) meende dat men in bepaalde kringen de meerderheid van de raad beschouwde als imbecielen. Spr. hand haafde zijn afwijzend standpunt. Het wandelpad is destijds door Publieke Werken lager aangelegd dan volgens de door de raad goedgekeurde plannen. Spr. wees op verschillende gebreken die daardoor zijn ontstaan; voor afvoer va" regenwater moest men bijvoorbeeld later kolken maken. Theoretisch mogen G.S. gelijk hebben, de practijk zal anders uitwijzen. G.S. gaan met hun bemoeiingen te ver. Ir. Van Kuyk (P.v.d.A.) protesteerde tegen het be toog van de heer Siegers, die kennelijk een te grote waarde toekende aan het oordeel van de „echte" Zandvoorters. Spr. was in zijn aanvankelijke opvat ting gesterkt door Ged. Staten die wer den voorgelicht door de hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat. DeheerWeber (A.Z.B.) herinnerde er aan dat een badplaats in Zuid-Holland wèl een pro visorische afscheiding van een parkeer terrein mocht aanleggen. G.S. van die provincie hebben dus een ander oordeel dan G.S. van Noord-Holland. Spr. hield dan ook vast aan het verwijderen van het wandelpad en was tegen het aan brengen van een hek langs het te im proviseren rijwielpad. De heer Tates (V.V.D.) wilde uit practische overwe gingen het wandelpad in stand houden. De heer Koning (A.Z.B.) zei dat het verwijderen van het wandelpad voor de strandpachters het beste was want dan kon zand worden vrijgemaakt voor de ophoging van het strand voor het plaatsen van consumptietenten. De voorzitter betoogde dat het een illusie is, te pleiten voor verwijdering van het wandelpad want G.S. hebben dat afgewezen. Blijft de raad op zijn stuk staan, dan zal er dus niets ge beuren. Bovendien: er is een nieuw element in het geding gebracht, na melijk de zekerheid, dat het herstel in de oorspronkelijke toestand aan spraak geeft op rijksvergoeding. Wethouder Kerkman (P.v.d.A.) her innerde er nog aan, dat het wandelpad destijds lager moest worden gelegd om dat né het raadsbesluit een geweldige storm veel zand heeft doen wegwaaien: daardoor moest een andere wijze van uitvoering worden gekozen, het was dus geen fout van publieke werken. Wethouder Slagveld (C.H.) drukte zijn afkeuring er over uit dat een be sluit van de raad van Zandvoort, geno men door personen die op lange erva ring kunnen bogen, wordt teniet gedaan door het advies van één man, uitge bracht aan Gedeputeerde Staten. De heer Siegers (K.V.P.) meende tenslotte nog dat Ged. Staten meer eerbied moest hebben voor de besluiten van de raad. Het moest maar eens uit zijn met die bemoeizucht! De raad bèsloot tenslotte met 9 tegen 4 stemmen aan het verlan gen van Ged. Staten te voldoen. Een crediet van f 20.000 werd dus verleend voor het herstel van de duinreep met wandel- en rijwielpad langs de Noord- Boulevard in de oorspronkelijke toe stand. De herbouw van het „Zuiderbad" kwam hierna opnieuw ter sprake. De heer Siegers (K.V.P.) had in een vorige vergadering gepleit voor een tweeledige aanbesteding: mét en zonder restaurant. Prof. Zwars heeft nu gezegd, dat hij dan een geheel nieuw plan voor een enkele badinrichting moest ontwerpen en dat zou duizenden kosten; daar was spr. tegen en daarom aanvaardde spr. nu het voorstel om alleen het bad met café-restaurant aan te besteden. Daar na zal blijken of het plan verwezenlijkt kan worden. De heer Weber (A.Z.B.) was alleen voor een enkele badinrich ting en dus tegen een inrichting met café-restaurant. Ir. van Kuijk (P.v.d.A.) meende dat prof. Zwiers deugdelijke argumenten heeft aangevoerd waarom hij een gesplitste aanbesteding zonder een nieuw ontwerp onmogelijk acht. De heer Tates (V.V.D.) wees op het belang van een badinrichting met café-restaurant voor de outillage van de badplaats. De heer Koning (A.Z.B.) was tegen een café-restaurant want dat is niet rendabel te maken. De heer Gosen (A.R.) vreesde ook dat het café-restaurant een „duur" paard je zal worden. De heer Lindeman (K.V.P.) betoogde dat het bad met café-restaurant jaarlijks rond f 25.000 zal moeten opbrengen, wil het voor de gemeente rendabel zijn; vandaar dat spr. ook een gesplitste aanbeste ding wilde, maar spr. wilde daarvoor geen extra-kosten maken. Deze aan besteding is bedoeld als „proefkonijn tje" om de onderhandelingen met het rijk over de rijksbijdrage te kunnen voortzetten. Hebben die onderhande lingen succes, komt het rijk de ge meente tegemoet door een hogere bijdrage, dan zullen de exploitatie lasten verminderen. De voorzitter wees er nog op, dat als de raad dit voorstel verwerpt er hele maal geen nieuw „Zuiderbad" meer zal komen. Het voorstel werd met 8 tegen 5 stemmen aanvaard. Voor de bouw van een nieuwe open bare ULO-school werd een crediet van f 3000 verleend om de plannen van de architect Stevens bestedingsklaar te maken. Aan de door het bestuur van de Wilhelminaschool op te richten kleuter school op hervormde grondslag werd in beginsel gemeentelijke subsidie toege zegd. Aan de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten werd grond aan de Oosterparkstraat verkocht voor de bouw van twee woningen. De motortrawler Thorina IJm 33 is Dinsdagmorgen in IJmuiden in de af slag verschenen met naast zijn normale vangst een appiekauw van ruim 3.50 meter lengte en een gewicht van tegen de 500 kilo. Het beestje, dat behoort tot de haaiachtigen, werd de vorige week Woensdag op 58 graden 40 min. met de vangst in het net aan boord gehaald. De handel toonde zeer weinig interesse, zodat het dier, dat in tweeën gesneden was, om het gemakkelijker van boord te kunnen krijgen, op een prijs van f 8 werd opgehouden. De kans is groot, dat het dier nu hoogstens nog waarde zal hebben voor de vis- meelindustrie. Hedenavond komt de diocesane voor zitter van de K.A.J., W. Werkenborg, spreken over het onderwerp: „Wat is de K.A.J.?" Kajotters en niet-leden met interesse voor dit onderwerp zijn har telijk welkom. De avond wordt om acht uur in de parochiezaal gehouden. Voorts wordt medegedeeld dat de K.A.J. dit jaar natuurlijk weer op vacantie gaat. Deze keer in twee groepen. Jongen» van 1417 jaar kunnen zich bij D. Dan» en die van 17 jaar en ouders bij de ge broeders Schipperijn opgeven. Voor de Lourdesbedevaart zijn nu vijf jongens en twee meisjes actief aan het sparen. Jonge mannen die over energie en wat vrije tijd beschikken worden vriendelijk verzocht een handje te hel pen bij het opknappen van de pastorie- tuin, die docr de bouw van het jeugdhuis herzien moet worden. IJMUIDEN Woensdag 25 Maart Hoog water: Laag water: 0.22 u. en 13.03 u, 7.57 u. en 20.51 u. Donderdag 26 Maart Hoog water: 1.41 u. en 14.03 u. Laag water: 9.14 u. en 21.50 u. NEEM DE dBEMPROEFl Eel uien. Kauw CloreU Uw adem ruikt terstond heerlijk fris. Clorets kauwgom, rijk aan chlorophyl, verdrijit een slechte adem, veroor zaakt door roken, uien, knoflook, alcohol, enz. Dan kunt U deelnemen aan de ten bate van het INTERNAAT VOOR SCHIPPERS KINDEREN, dat te Hansweert op Zuid-Beveland werd verwoest door de watersnood. Hoe denkt U, dat het NEDERLANDS ELFTAL zal opgesteld worden in de wedstrijd NEDERLAND—BELGIË op 19 April a.s.? Schrijf de namen van elf spelers in de juiste volg orde op een briefkaart en zend deze aan: Schippers- fonds, Havenweg 65 te Papenhoven-Greenbicht. X X X X X X X Als prijzen zijn uitgeloofd een aantal sigaren, siga retten of bonbons, naar keuze van de winnaars, en wel voor een waarde van 10%, 5%, 3%, 1% van de netto opbrengst van deze prijsvraag, tot een maximum van: voor de eerste prijs: 250 gld. voor de tweede prijs: 100 gld. voor de derde prijs: 50 gld, voor de vierde prijs: 25 gld. voor de vijfde prijs: 10 gld. Plak verder op die briefkaart, behalve 6 ct. porto, aan postzegels 50 ct., 75 ct. of 1 gld. Inzendingen moeten binnen zijn op het moment, dat de officiële opstelling van het Nederl. Elftal bekend wordt. Goedgek. bij besluit van Burg. en Wethouders der gemeente Obbicht en Papenhoven, de 12 Maart 1953. I S van PoPu' ,lc\n9 f* i i* i Indian ge uitvoeriger Inlichtingen wenst, zendt dan deze Ingevulde bon per brief naar: Lissone-Lindeman, Groenmarkt 22, Den Haafl] of een der 25 kantoren. 11 Naam Adres/Plaati Vraagt Inlichtingen over:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4