Sparta III en Rapid kampioen Kromdorp op stelten s c j Batswingers II moet degraderen 27 Teleurstellende zegt ook de Technische Commissie Bouw van visserij-laboratorium te IJmuiden Adenauer verzoekt Rusland de krijgsgevangenen vrij te laten Mayer naar de Y.S. vertrokken O A R r T af eltennis- competitie Sterk Amerika slaat België pfe f® (l/ff Dispensatieverzoek afgewezen Kunt U niet slapen WOENSDAG 25 MAART 1953 PAGINA 5 Regelmatige zege van Wibop Treffers Basketball'tournooi Nieuwe nederlaag voor Oranje Nederland—België op drie fronten Sportflitsen Vooruitzichten Feest van St. Josef in Valencia Eerste resultaten pas over twee jaar De zaak-Adonis ft 14 April aanbesteding Bezoek aan Canada? Lening van 80 milliard bij Bank van Frankrijk ^s S WW IT fLJ&kjjx/1 Examens De Ommelanden: Koopavond voor één of meer straten? Loongrens ziektewet etc. verhoogd Ned. ambassadeur in Japan onderscheiden (SCHEEPVAARTBERICHTEN^) tlUClT. J (Van onze tafeltennismedewerker) Het heeft MTXC niet mogen baten, dat het voor het eerst sinds geruime tijd vol ledig achter de groene tafei verscheen. Never Down wees de Limburgers met de kleinst mogelijke meerderheid terug, waarmede de competitie voor MTTC nog een verlengstuk krijgt. In de komende degradatiewedstrijden zullen de Maastrichte naren moeten bewijzen, dat zij nog in de hoofdklasse thuishoren. Wibo behaalde op Treffers een regel matige zege met 73. Quick en Wifra ontmoetten elkaar tweemaal. Bij de Hil versummers was Broné in puike con ditie en liet zich niet verslaan. Van Ham zorgde beide malen voor twee overwinningen, terwijl Den Hertog het zoet der overwinning niet smaakte. Het dubbelspel bracht de zege eenmaal aan de Hilversummers, doch de Rotterdam mers namen in de tweede ontmoeting revanche en zorgden althans voor één punt uit twee wedstrijden. De stand luidt: Sparta NedLloyd Wibo Quick In afd. C. sliste Sparto 3 de strijd te zijnen voor- 13 23 Wifra 11 12 13 21 Treffers 12 7 11 15 Nev. Down 12 6 14 14 MTTC 12 0 van de overgangsklasse be- Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95 - 2.40 en 8.88. (Van onze speciale verslaggever) Het is Dinsdagavond in de Apollohal te Amsterdam wel heel duidelijk aan het licht gekomen, dat van de landen, die aan het internationale militaire basket- ball-tournooi deelnemen, Amerika met een wel zéér sterke ploeg uitkomt, die nóg beter moet worden geacht dan die tvelke onlangs de U.S.A. vertegenwoor digde op de Olympische Spelen te Hel sinki. In de eerste wedstrijd tegen België, dat de avond tevoren over Nederland had gezegevierd, gaven de Amerikanen een enorme partij ten beste, waartegen de Rode Duivels eenvoudig niet op kon den. Wel namen zij op zeer verrassende wijze de leiding, doch in de volgende seconde reeds was de stand gelijk. Hier na nam Amerika de leiding over en voerde de stand steeds hoger op. Hard nekkig verzet van onze Zuiderburen bleek machteloos. Met de rust leidden de Ver. Staten met 31—23. In de tweede helft, toen nóg sterkere Amerikaanse krachten in het veld kwa men, werden de Belgen herhaaldelijk in de verdediging gedrongen en moesten toestaan, dat de bal dikwijls in 't bas ket verdween Het pleitte voor hen, dat zij tot het einde toe trachtten, de score zoveel mogelijk „bij te houden". Maar het einde kwam hoe kon het anders met een 6752-zege voor de Ameri kanen. En dan te bedenken dat het be zettingsleger van de Ver. Staten in Duitsland de allerbeste spelers rustig buiten de lijnen hield! Nederland leed de tweede nederlaag in successie, nu tegen Frankrijk, dat in tussen met twee overwinningen de lei ding heeft. Het was bekend, dat de Franse ploeg sterker was, doch het re sultaat 7942 voor Frankrijk was voor de Nederlanders weinig eervol. Bij de rust was de stand reeds 4222 in het voordeel van de Fransen. Egypte behaalde een monster zege op Luxemburg. De Egyptenaren die met de rust een 5518 voorsprong hadden, won ben met 11849. De stand na de tweede dag luidt: Frankrijk 2 2 Egypte 1 1 Ver. Staten 1 1 België 2 1 Nederland 2 0 Luxemburg 2 0 Hedenavond worden de volgende wed strijden gespeeld: Verenigde Staten— Frankrijk en Egypte—België. Zaterdag 18 April, een dag vóór de 'andenwedstrijd NederlandBelgië zal °P het Ajax-veld te Amsterdam de stedenwedstrijd AmsterdamBrussel Worden gespeeld. In Rotterdam zullen °P het terrein van Sparta de vertegen woordigende elftallen van Rotterdam 6n Antwerpen elkaar ontmoeten. Op dezelfde dag treedt te Roosendaal jeugdDloeg van Nederland tegen die van België aan. Communistisch China, Malakka en ^ePal zijn als volwaardig lid van de aternationale Tafeltennis Federatie ge- accepteerd. 167— 78 118— 49 67— 52 122—127 102—149 85—206 dele door een zege op AVGA 2. Hilver sum nam het zekere voor het onzeke re tegen VIF en stuurde hun stadgeno ten met een rake nederlaag (82) naar huis. Barna 2 schijnt nog niet veel zin te hebben in degradatiewedstrijden. Ra pid 2, zelf buiten gevaar, moest de Utrechtenaren met beide punten laten gaan (46). Overige uitslagen: APGS Quick 2 37, UTTCTuindorp 64. Stand: met de hakken over de sloot. Na een 20 achterstand was het de beurt aan Jong Leven, dat een 52 voorsprong wist te nemen. Toch moest het dubbel spel de uiteindelijke overwinning aan de Amsterdammers brengen. Van Duin kon het opnieuw met bolwerken tegen Noordover. Kramer won alleen van Noordover, terwijl Putman in Hoefna gel zijn meerdere moest erkennen. De strijd om de op één na onderste plaats bereikt zijn hoogtepunt. Zowel AVGA, Rapid 3 als Treffers 2 zagen hun puntenstaat met één punt stijgen. De stand is: Sparta 3 Hilversum Tuindorp VIF Quick 2 17 17 17 17 17 UTTC Rapid 2 AVGA 2 Barna 2 APGS 17 17 17 17 17 Ook in afd. D is de beslissing geval len. Rapid, vorig jaar gedegradeerd, is dit seizoen niet bij de pakken neer blij ven zitten en liet tegen concurrent Heemstede zien dat het alleen recht op het kampioenschap heeft. Met liefst 91 vierd Heemstede gekraakt. De belang rijke ontmoeting tussen HBC en KKK is onbeslist gebleven. Aangemoedigd door enthousiaste sup porters weerden de HBC'ers zich ge ducht. Vooral Smit zat er bovenop en wist behalve Ossenkoppele, die het niet tot een zege wist te brengen, ook Reyn- dorp te slaan, zij net na een achter stand van lfi19 in de derde game. Te voren had Van der Dries bijna een der gelijk stout stukje geleverd. In de derde game tegen Holswilder liep hij een achterstand van 12—18 geheel in om toch met 2119 te verliezen. Na enerverende strijd' gingen de HBC'ers in het dubbel spel met de zege schoot cn bevochten daarmede een verdiend gelijk srV. Overige uitslagen: POVACAMVJ 55, Winfried— -NedLloyd 2 3- -7. De stand is: Rapid 16 31 TOG 15 15 Heemstede 17 25 AMVJ 17 15 Povac 17 19 KKK 17 12 NedLloyd 2 17 18 HBC 17 12 Disnie 15 15 Winfried 16 2 Sparta 2 17 31 Scylla 17 12 Smash 17 29 AVGA 17 12 J. Leven 17 28 Rapid 3 16 11 DOS 2 16 16 Treffers 2 17 10 De Jagers 17 14 Batsw. 2 17 5 Uitslagen Afd. F. DOS—Wifra 2 8 2, Sparta 2 heeft in afd. E korte met ten gemaakt met Batswingers 2. Zelfs de eer wisten de Hagenaars niet te red den. Zij zullen het volgend jaar hun geluk in de eerste klasse moeten be proeven. Smash blijft de reserves van Sparta hardnekkig volgen en bleef zonder grote moeite Scylla de baas (8 2). Jong Leven kwam tegen de Jagers BatswingersCarbon 37, Wifra 3 Eendracht 73, Steeds HogerRono 7—3, USV—Detas 7—3. Het jeugdteam van Amsterdam won Zondag j.l. het Jubileum Jeugd-steden- tournooi, dat door Sparta werd georga niseerd. Het winnende team bestond uit: P. Weel, Gompelman en Ferkenius. De wedstrijden van Zaterdag a.s. kunnen geen invloed meer uitoefenen op de bezetting van de critieke plaat sen. Quick kan uit Maastricht met bei de punten huiswaarts keren, terwijl Wi bo geen punten zal gunnen aan Never Down. Treffers zal er op eigen tafel te gen Wifra misschien een gelijk spel uit weten te slepen. In afd. C. van de overgangsklasse wordt het programma, dai oorspronke lijk op 8 Febr. was vastgesteld, ver speeld. VIF kan de competitie goed be stuiten met 'n overwinning op Rapid 2. De ontmoetingen AVGA 2Quick 2 en APGSBarna 2 zullen het antwoord moeten geven op de vraag wie de „vreugde' van degradatiewedstrijden Desehoren zal zijn. In afd. D moet nog een soortgelijke beslissing vallen. HBC is thuis altijd sterker en heeft o.i. een reële kans om Povac één of meer punten afhandig te maken. Medegegadigde KKK heeft nog niet gewonnen van NedLloyd' 2, terwijl het niet verwonderen zou als KKK zijn wedstrijd tegen Disnie alsnog zal moeten spelen. In afd. E heeft Sparta 2 aan een ge lijk spel tegen DOS 2 voldoende om de kampioensvlag te Kunnen hijsen. De tweede plaats wordt beslist in de ontmoeting tussen Smash en Jong Le ven, waarvan de uitslag moeilijk te voorspellen valt. Ook in deze afdeling spanning in de onderste regionen. De ontmoetingen ScyllaRapid 3, Batswingers 2Treffers 2, De JagersAVGA moeten hier de beslissing brengen. 27. Pastoor Goudemans belde juist bij het huis van de freule aan, toen zij door de notaris naar huis werd gebracht, Omdat hij een einde maakte aan een voor haar nog altijd pijnlijke situatie begroette zij hem met enige geestdrift, zodat hij, ook geïnspireerd door haar kleding, vroeg: „Heeft u tóch Carnaval gevierd?" Op dat ogenblik klonk over het stille, maar voor Kromdorp helder verlichte marktplein luide de stem van Koos Pimpel: „Koster Snuiter, er zit al de hele middag een vrouwspersoon achter je aan. Dat is bijna onfatsoenlijk." „M ijn gangen zijn de mijn e", zei Alphonsa fier. „En ik ben geen verdacht per soon". „Ten onrechte", zei Koos. „Ten onrechte, want je bent de grootste kwetterbek van Kromdorp." Waarop de veldwachter bars tussenbeiden kwam. „Als je niet ophoudt met dat burengerucht, dan sluit ik je op wegens molestatie van een alleenstaande vrouw." „Wat doet al die verkennerij hier?" vroeg de pastoor, want de jonge speurders waren zo langza merhand aan alle kanten in de knel geraakt, zodat zij geen kans meer zagen onopvallend te blijven. „Wordt er hier een demonstratie gehouden, zonder dat ik het weet?" Het werd langzamerhand zulk een onoverzichtelijke toestand, dat de koster er zenuwachtig van werd en aan de notaris vroeg, of hij misschien zeven kaarsen wilde opsteken. Maar de veldwachter zei waardig tegen de pastoor, dat hij althans niet anders deed dan zijn plicht, want dat h ij naar de gestolen mis zocht, waar hij meende die te kunnen vinden, waarop ieder een zweeg en de ogen neersloeg. Behalve de pastoor. Hij zag wel al die neergeslagen ogen. „U bent ver ontschuldigd door uw beroep", zei hij tegen de veld wachter. „Maar voor de anderen is kwaad denken zonde. Bovendien is wel een bundel papier verdwe nen, maar de mis niet werkelijk gestolen. Zij zit in het hoofd van Hubert Vrankenbrock, en zo niet in het zijne, dan toch in dat van de zangers. Zij hoeft alleen maar opnieuw opgeschreven en dat zal ge beuren." „Nee", zei de freule verschrikt. „Dat moest er ook nog bijkomen" bromde de notaris. Op 19 Maart, de feestdag van St. Jo zef, is in Valencia het jaarlijkse grote I feest gehouden, waarbij enorme poppen van was, hout en papier-ma- ché waren opge steld. Het is reeds een traditie van eeuwen, om deze meters grote pop pen, die soms uit groeien tot hele ta ferelen. op te rich ten. s Avonds wordt er rond de figuren gedanst en gezon gen en tegen mid dernacht steekt men er de brand in en als overal in de stad de enorme fak kels branden, wordt er een vuurwerk, ontstoken, dat heel de stad onder een koepel van flitsend licht zet. Dit jaar werden er liefst 150 grote figuren ver brand. Foto links: de „falla" op ae Plaza del Mercado. (Van onze sportredacteur) In ronde, klare taal hebben de Tech nische en Keuze-Commissie van de K.N.V.B. haar mening over de wed strijd Nederland—Zwitserland medege deeld. Het geschiedde op een bijeen komst met sportjournalisten te Utrecht; een samenkomst in de reeks, die onge twijfeld positieve resultaten zal hebben. Immers, behalve over de prestaties van het Nederlands elftal, is er van gedach- ten gewisseld over de oorzaken van de opeenvolging van teleurstellingen, die de voetballiefhebber in Nederland nu reeds geruime tijd worden bereid. Een zeer teleurstellende wedstrijd: ziedaar het oordeel van het college, dat waakt over de belangen van het Ne derlands elftal. En de heer Kruyver, de voorzitter, voegde er aan toe, dat met onjuiste wapens getracht was de Zwit serse „grendel" te ontsluiten. Het Ne derlands elftal had een wedstrijd ge speeld, die zelfs het praedicaat middel matig niet verdiende. „Maar" en dat is verschillende keren beaamd „deze commissie za] een zeer taaie zijn, die zich niet gemakkelijk laat verdringen of die de moed zal verliezen, niet in één jaar en ook niet in twee jaar," Deze woorden van het zestal, dat de T.C. vormt, houden een zekere zinspeling in. Want hoe kan men verwachten, er is meerdere malen opnieuw op gewe zen, dat plotseling een ommekeer zou plaats vinden na zoveel teleurstellingen? De K.N.V.B. en de T.C. hebben de tijd. Het is de stellige overtuiging van deze nieuwe commissie, dat eerst over twee jaar de eerste positieve resultaten ver wacht mogen worden. Allereerst treft men voorbereidingen om het volgend seizoen de plannen, die in de boezem van de T.C. zijn gerijpt, volledig ten uitvoer te kunnen brengen. Vele er van hebben wij reeds vermeld. Bijvoorbeeld de gedecentraliseerde training naast de centrale training, overleg met vereni gingsbesturen en oefenmeesters. Het ligt ook in de bedoeling van de T.C. om veelbelovende jeugdige spelers, uit lager geklasseerde verenigingen, de kans te geven zich op te werken tot het niveau, dat van een internationaal verwacht mag worden. Men tracht dit te bereiken met een reeks intensieve, regionale oefenbijeenkomsten, onder leiding van de bondscoach, de bonds- oefenmeester of enkele, daartoe aange zochte trainers. Op deze wijze hoopt men dat over enkele jaren wel het fundament aanwezig is om met vertrou wen een speler de eer van het oranje- hemd waardig te maken. Opnieuw heeft mr. J. Roggeveen, de advocaat van de 42-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die in afwachting van een beslissing over zijn door de Ver enigde Staten gevraagde uitlevering nu reeds vier maanden in voorarrest verblijft, aan de minister van Justitie verzocht zijn cliënt onder borgstelling vrij te laten. Op korte termijn is over dit tweede verzoek een beslissing te verwachten. Dinsdag 14 April, 's middags 3 uur, zal in Den Haag de openbare aanbesteding gehouden worden voor de bouw van een nieuw visserij-laboratorium ie IJmui den, waarin dan de verschillende dien sten, die nu nog verspreid over het land zijn, elkaar in één en hetzelfde gebouw zullen vinden. De gunning kan daarna nog hoogstens 14 dagen op zich laten wachten, zodat in Mei met de bouw be gonnen zal kunnen worden Dit betekent, dat in de loop van het vclgend jaar het Rijksinstituut voor Visserijonderzaek (RIVO) uit Amster dam, Den Haag en Den Helder, het Cen traal Instituut voor Voedingsonderzoek TNO (CIVO), afdeling Visserijproduc ten uit Utrecht en het KNMI, afdeling Oceanografie en Maritieme Meteorologie De West-Duitse kanselier, Konrad Adenauerheeft gisteravond te Bonn een heroep gedaan op de Sovjet-Unie om in te stemmen met de hereniging van De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 260 tegen 221 stem men, het voorstel van minister-president Mayer tot het aangaan van een lening van 80 milliard franc bij de Bank van Frankrfjk goedgekeurd. Het officiële stemmencijfer voor de verwerping van de aanbeveling van de financiële com missie was 253 tegen 222 stemmen. De minister-president had tevoren aan de Nationale Vergadering mede gedeeld, dat hij niet naar Washington zou vertrekken, wanneer de verlangde lening niet zou worden goedgekeurd. Hij zeide: „Wanneer de overeenkomst tussen de staat en de Bank van Frank rijk vandaag niet wordt goedgekeurd zal er geen vliegtuig nodig zijn, aan gezien er dan geen regering zal zijn" De premier deelde de afgevaardigden mede, dat de regering een onaange name tijd doormaakt en dat de schat kist aan het begin van dit jaar zonder reserves zat. In 1952 zijn de prijzen stabiel geweest, maar de staat be schikte niet over voldoende hulpbron nen om uitgaven en ontvangsten in evenwicht te brengen. De zitting werd daarna geschorst om de partijen ge legenheid te geven te overleggen hoe er gestemd zou worden. Premier Mayer is inmiddels vannacht per vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrokken. Duitsland en de 300.000 Duitsers, die in Rusland vastgehouden worden, vrij te laten. Rusland moet met deze daden aan tonen, dat het gelooft in de fundamen tele beginselen van menselijkheid en dat net vrede wil, aldus verklaarde de kan selier in een rede voor de buitenlandse persvereniging in West-Duitsland. Het land behoort onmiddellijk de 300.000 Duitse krijgsgevangenen en an dere Duitsers, die zich nog in Sovjet- Rusland bevinden, vrij te laten. Het Duitse Rode Kruis is in het bezit van een lijst van 3500 kampen in de Sov jet-Unie, waar zich nog Duitsers be vinden. Ruim 100.000 Duitsers, wier namen bekend zijn, worden in deze kampen vastgehouden. Van 200.0Q0 an deren is niets anders bekend, dan dat zij gevangen zitten. Geen onzer kan zeggen wat het Kremlin voornemens is, zeide de kanse lier. Maar het is zeker, dat het heen gaan van Stalin, in wiens persoon zo een groot gezag voor Rusland en de sa tellietstaten geconcentreerd was, een grote leegte nagelaten heeft. Op het ogenblik wordt deze leegte blijkbaar door een directorium opgevuld. Kanselier Adenauer zal naar men ver wacht een bezoek aan Canada brengen, als hij in Amerika is. Adenauer zal zes April naar de Verenigde Staten vertrek ken. Zoals gemeld, heeft de Canadese regering hem uitgenodigd. uit De Bilt, naar IJmuiden kunnen ver huizen, om er in een voor iedere dienst geëigende omgeving en in nauw contact met elkaar te kunnen werken. Het bouwwerk zal bestaan uit een hoolagebouw van 30 meter lang, O.zu meter breed, een laagbouw van bö.70 bij 10.80 meter met daaraan een zijvleugei van 16.70 bij 6.10 meter. Het laborato rium krijgt een plaats ten Westen van de Watertoren van het StaatSvissersha- venbedrijf, achter de Vissershaven. In het hoofdgebouw vinden biologen en assistenten hun werkkamers, donke re kamer en keuken, zijn op de eerste etage de kamers van directie, adminis tratie, vindt men een bibliotheek-, ver gader- en expositieruimte. In de kel der staan de zout- en zoetwatertanks, het ketelhuis en de regelkamer, in de onderverdieping zijn het zout- en zoet wateraquarium, het ruwlaboratorium. koelcel, waarneemruimte. kluis, archief pompenkamer, bergingen en kolenbun ker, terwijl de zolder bergruimten en reserve voor uitbreiding inhoudt. Tussen het hoofdgebouw en de laag bouw komt de hoofdingang, die vanaf de weg via een voorplein te bereiken is Achter de laagbouw vindt men 2 bin nenplaatsen geprojecteerd, die bestemd zijn voor het drogen van netten, opslag van vaten enz. In de laagbouw zijn ondergebracht op de begane grond laboratoria, een af deling bacteriologie, technologische zaal titreerruimte, werkkamers, de instru mentenmakerij, weegkamer, smidse, sol- deervertrek, broedcellen en adminis tratie. De kelder is bestemd vemr glas magazijn en bergplaats. In de zijvleugel komt de hoog- en laagspanningsruimte, de taanruimte en de karrenberging. Bo ven komt daar een nettenzolder en bergruimte. AMSTERDAM Cand. physische aard- rijksk. T Kloeten (Bussum); cand. sociale aardrijksk. mevr. P. v. d. Veen (Koog a d Zaan). DELFT Cand. ctviel-ingen.: C. Bal, Rot terdam- W Blom v. Assendelft, Bergen op Zoom; F. Braaksma, Wageningen; H. Cuy- pers, Oostham (België); J. v, Dixhoorn, Zweeloo; H. Feirabend, Aerdenhout; H. Forsma Bedum; J. Gerritze, Amsterdam: J. Groeneveld, Sneek: H v. Haeringen, Her- gen op Zoom; J- de Heer, Delft; L. Hee- zen, Haarlem; H. Kaiser, Amsterdam: H Koning. Amsterdam; N. Krekel, Amster dam- P Noyon, Rotterdam; H. Ooms, Zaan dam' A Snellen. Hilversum; M. Snijdelaar, Amsterdam; A. Spoel, Hilversum; H Vel- sink Enschede; N. Wertenbroek, Breda; J Wiebenga, 's-Gravenhage; G. Zoetemeijer, 's-Gravenhage. Ingenieursex. v. civiel-ing.: E. van Wouden, Groningen; R. Baars 's-Gravenhage. UTRECHT Semi-arts ex.: mej. S. v, d. Bosch, Apeldoorn, mej. A. Wesselink, Mid delburg; mej. H. Achterberg, Utrecht; P. Veugelers, Heerlen; B. Franssen, Maastricht. Arts-ex.: mevr. A. de Jong—v, d. Linde. Utrecht: L. Niessen, Heythuysen (L.); J Krayenhoff v. d. Leur, Vught. Doet, so ciale geogr.: N. Verboon, Appingedam. Cand. rechten: A. Bredius, Utrecht; N. Koedam. Den Haag; J. Kuitenbrouwer Utrecht; Prop. theol.: W. Schuurmans Stekhoven, Utrecht; J. Tigehelaar, Kampen; P. Alblas, Utrecht; T. Schot, Rotterdam- J. v. d. Vlist, Benschot; Th, Pol, Wilnis; A. Gooijer, Huizen (N.H.). NIJMEGEN Doctoraal rechten mej. A. Leijen, Leiden; G. van den Belt, Wilp en M. Schrijver, Venlo. LEIDEN Doet. indol. C. Bosch, Den Haag; doet. geneesk. mej. M. Zwagerman, Lelden; idem de heren C. v. d. Berg, Naaldwijk, A. P. Bos, Middelburg, M. Ro denburg, Helmond en L. de Vries. Voor burg; Semi arts ex. de dames: C. Ber- kelbach v. d. Sprenkel, Haarlem; H. Boks, Hilversum; idem de heren H. v. d. Bosch, Oegstgeest; Chr. L. v, d. Broek, Leiden; arts ex. D. Bliek, Leiden; C. van Erpe- cum. Leiden; R. Kooper, Den Haag. (Van onze correspondent) De commissie, bestaande uit de heren J. Tuin, A. W. Biewenga en H. Garrelds, heeft uitspraak gedaan in de dispensa tie-aanvraag van de Ommelanden. Vol gens het arbitragebesluit zou de Omme landen 65 arbeiders terug moeten ne men. De Ommelanden heeft nu voor 55 personen dispensatie gevraagd. Naar wij vernemen js dit dispensatie-verzoek afgewezen. Dat zou betekenen dat de Ommelanden per 30 Maart de 65 sta kende arbeiders wederom in dienst moet stellen Het kan ook betekenen, dat de Ommelanden thans hee] spoedig verkocht zou worden. Immers de heer De Boer heeft destijds verklaard dat indien de dispensatie-aanvraag afgewe zen zou worden, onmiddellijk tot ver koop van de fabriek overgegaan zou worden. Gistermiddag wilden noch de directie van de Ommelanden noch de A.N.A.B. hierover vee] vertellen. (Van onze correspondent) Voor de Bossche politierechter is een proefproces aan de orde geweest over de vraag of een gemeentebestuur be voegd is om voor een bepaalde straat- of wijk ontheffing op de winkelslui tingswet te verlenen. Dit geval deed zich voor te Eindhoven, waar in Stra tum een aantal winkeliers zich gedu peerd voelden door de wekelijkse Vrij dagavond-markt. De gemeenteraad meende dit euvel te kunnen ondervan gen door voor de winkeliers aan de Roostenlaan (waar deze markt gehou den wordt) en de aangrenzende straten een koopavond in te stellen. Een win kelier die nog een straat verder woonde, voelde zich hiermee weer gedupeerd en liet zich na sluitingstijd bekeuren. De verdediger, mr. Cammelbeek, zag voor de uitspraak twee mogelijkheden: öf de gehele verordening is ongeldig en de onderhavige winkelier dus schuldig, maar dan moet een nieuwe verordening tot stand komen, öf de plaatsaanduiding in de verordening is ongeldig en dan zouden alle winkels dus geopend mo gen zijn. De politierechter heeft giste ren de winkelier veroordeeld. Naar wij van mr. Cammelbeek vernemen, wenst deze in hoger beroep te gaan. De Tweede Kamer heeft zich gisteren verenigd met het wetsontwrp tot wijzi ging der Invaliditeitswet, der Ziektewet en der Wet van 21 Dec. 1950, houdende uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit. De loongrens in deze drie wetten ivordt hierdoor ver hoogd van f4925 tot f 5025. De heren Van Vliet (K.V.P.) en Van Lienden (P.v.d.A.) hadden o.a. de wen selijkheid bepleit de loongrens van de vrijwillige verzekering meer in over eenstemming te brengen met die der verplichte verzekering. Staatssecretaris Van Rhijn heeft te kennen gegeven, dat dit ook het standpunt der regering is; zij wacht op een advies van de Zieken fondsraad. De Japanse regering heeft Dinsdag aan de Nederlandse ambassadeur in Japan, de heer P. E. Teppema, de Orde van Verdienste van de Rijzende Zon eerste klasse verleend voor diens werk ter bevordering van de vriendschappe lijke betrekkingen tussen Japan en Ne derland. Dit is de eerste maal sinds de oorlog, dat Japan een onderscheiding aan een buitenlandse diplomaat ver leent. De heer Teppema keert binnen kort naar Nederland terug. AALSUM p. 25 Dungeness n. Mars. AARDIJK p. 25 Vlissingen n. Antwerpen. ABBEKERK 24 van Aden n. Singapore. ABBEDIJK p. 24 Vlissingen n. Nem York. AKKRUMDIJK25 te te Bremen. ALDERAMIN 25 te Suez. ALPHERAT 24 te Hamburg. ARUNDO 24 te Damman. ALBIREO 24 van S. F. do Sul n. Rogr. do S. ALBLASSERDIJK p. 25 Vlissingen naar Lissabon. ALDABI 26 te Antmerpen. ALDEGONDA (t.) 24 van Pladju n. Bangk. ALMKERK 25 te Antwerpen. ALNATI p. 24 St. Paulsrock. AMSTELVAART 24 van B. Papan n. Sydney. ALGENIB p. 25 St. Vincent n. Rio Jan. ALNATI p. 25 Fernando Noronha n. Ree. ATLAS 24 van Vigo n. Amst. AMOR 24 van Piraeus n. Alexandrië ALCHIBA 24 van Hamburg n. R'dam AXELDIJK 23 te Galveston. BOSKOOP 24 van Trinidad n. La Guaira. BANTAM 25 te Suez. BLITAR 25 te Durban. BOSCHFONTEIN 24 van Mombasa n. Aden. BENGKALIS 25 te Singapore. BREDA 25 te Callao. BAARN 25 te Hamburg. BANTAM p. 24 Daedalusrif n. Suez. CALTEX NEDERLAND p. 24 Casquets naar Rotterdam. CALTEX LEIDEN 25 te Rotterdam. CRONENBURGH 26 te IJmuiden verw CALTEX UTRECHT (t.) p. 24 Kp St V. CERAM 25 te Pt. Sudan. CLEODORA (t.) 24 te Miri. DELFT 25 te Curasao. SSF^yvïUr4TT)'an Pt" Swettenh. n. Penang. DUIVEN DIJK p. 24 Bermudas. ETREMA p. 24 Cochin n. Bombay. GOUWE 24 dw. van Dakar. SSST'P1* 24 van R'^am naar Hamburg. HEELSUM 24 van La Pallice n. Charl. HELENA 24 te Paramaribo. HELICON 25 te Laguaira. HYDRA 24 van Felix n. P. of Spain. INDRAPOERA 24 van Tj. Priok n. R'dam. JOH. v. OLDENBARNEVELT p. 25 Malta naar Amsterdam. KEDOE 25 te Antwerpen. KOTA AGOENG 25 te Djibouti. KOTA BAROE p. 24 San Miguel. KOTA GEDE 24 te Bahrein. KOTA INTEN 25 te Penang. LEMSTERKERK 24 van Kuwait n. Bandarsh. LEUVEKERK p. 24 Ras Fartak n. Karachi. LOENERKERK 24 van R'dam n. Hamburg. LISSEKERK 25 te Amsterdam. LEERSUM 25 te New Orleans. MERWEDE 25 te Hamburg. MARISA p. 25 Gibraltar n. Djibouti. MALEA p. 24 Recife n. Curagao. MARKEN 24 te Wellington, 1 April van Wellington n. New York. MENTOR p. 24 Oporto n. Algiers MODJOKERTO p. 24 Str. Jubal n. Aden. MA CUBA (t.) 24 van Yokohama. MADOERA 24 te Portland Bill. MERWEDE 24 te Hamburg. MACOMA 24 van Bahrein n. Singap. MEERKERK p. 25 Minikoi n. Acfen NIGERSTROOM 27 te Lagos verw NERO 24 te Cadix. WTLLEM KUYS 25 te Tj. Priok OMALA (t.) 25 te Berre ORANJEFONT. 25 te Pt. Elizabeth p' 24 Runsal Jebel n. Mormugao. Kaap Kalhat n. Mormugao. p£SEIDON p. 25 Dungeness n. Barbados. S5JSS HENDRIK 25 te Bremen. ootSo 24 *e Burriana. WILLEM V 25 te Antwerpen. PERNA (t.) p. 24 Banka. 3 24 van Oslo n. Southampt. 25 te Swettenham. t>tt£HLA 23 nm' van Curasao n. Freep. 24 van Kaapstad n. Mosselbaai. SAROENA 25 te Singapore. SCHERPENDRECHT p. 24 Bahia n. Recife. SARPEDON 23 van Ciudad Trujillo n. P. PI. SLIEDRECHT (t.) 24 van Sheerness naar Aden. STAD LEIDEN 24 te Londen. SAPAROEA p. 24 Teneriffe n. Dakar. SIBAJAK p. 24 Golf v. Bougie n. R'dam. STAD SCHIEDAM 23 van Middlesbro naar Narvik. SUNETTA p. 24 Kp. Comorin n. Mena-al- Ahmadi. SALLAND d. 24 Abrolhos n. Z.-Amerika SCHERPENDRECHT 25 te Recife. STRAAT MALAKKA 25 te Penang. STRABO 25 te Amsterdam. TEIRESIAS 28 te Amst. verw. TOMINI p. 25 Ouessant n. Londen. TITUS 25 te Amsterdam. TARA 25 te Bahia. TJITJALENGKA 24 van Monteviedo naar Santos. TOMINI p. 24 Ouessant n. Londen. TOSARI 24 te Colombo. TABIAN p. 24 Finisterre n. Marseille. TAWALI 25 te Suez. TARIA (t.) 25 te Kopenhagen. TEIRESIAS p. 24 Gibraltar. VAN HEUTSZ 24 van Mombasa n. Maur. WELTEVREDEN 25 te Djibouti verw. WAAL 25 te Cavalla. WATERMAN 24 van R'dam n. Halifax WILLEMSTAD 25 te Barbados. VEENDAM 24 van Southampton n. Le Havre. WAAL 24 van Izmir n. Middell. Zee. IJSSEL, 25 te Amsterdam. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO; 7.50 prot. pr. AVRO; 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.45 idem, 9.00 prot. pr„ 9.15 geestelijke liederen. 9.25 huisvrouw. 9.35 gram. VARA: 10.30 congres P. v. d. A. AVRO; 12.00 gevar. muz., 12.25 In 't spionnetje, 12.33 lichte mui., 12.50 bedrijfsleven. 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 lichte muz., 13.50 gram 14.00 hoorspel, 14.40 gram., 15.00 zieken. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 jeugd. 17.30 militaire act., 17.40 gram., 17.45 re- geringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 sport. 18.25 dansmuz.. 19.00 brief uit Londen, 19.05 jazzmuz., 19.40 gram., 19.45 Suri naamse volksmuz.. 20.00 Beurzen openl Dijken dicht!, 20.05 nieuws. 20.10 Willem Mengelberg-herdenking, 21.25 muzikale causerie. 22.10 amusem.muz., 22.45 orgel, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 school radio. NCRV: 10.00 gram.. 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken. 11.45 gram.. 11.50 causerie. 12.00 Angelus, 12.03 lunchcon cert. 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.30 sopraan en piano. NCRV: 14.00 gram., 14.45 vrouw. 15.15 gram 15.40 vioolconcert. 16.00 prot. pr., 16.30 vocaal ensemble. 16.50 gram., 17.00 jeugd. 17.30 gram., 17.40 voordracht, 18.00 viool, cello en piano, 18.35 causerie, 18.45 Leger des Heils muziek, 19.00 nieuws, 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 gev. progr., 21.45 interviews, 22.15 voordracht en piano, 22.35 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC. Home Service, 330 m.: 19.35 gevar. muz., 21.00 strijkkwartet. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 orkest. 13.15 lichte muz., 13.45 or kest, 16.00 lichte muz.. 16.45 lichte mu ziek, 17.45 militair orkest, 18.15 variété orkest, 18.45 dansmuz., 22.15 amusem. muz., 23.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 orkest. 13.25 gevar. muz., 14.15 amusem.orkest, 15.00 lichte muz 15.50 dansmuz., 19.30 omroeporkest. 20.10 strijkkwartet, 22.30 gevar. muz., 23.15 Richard Strauss progr., 0.30 gevar. muz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 omroeporkest, 13.20 om roeporkest. 19.00 balletmuz., 20.00 na tionaal orkest. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 gevar. muz.. 14.00 Engelse les, 14.30 Franse les. 14.45 Dido and Aeneas, opera, 22.15 strijktrio 484 m.: 15.00 symphonie-orkest, 18.00 lichte muz.. 22.10 lichte muz. ENGELAND, BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 224. 49 en 42 m.22.00 Nieuws. Commentaar. En gelse literatuurgeschiedenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5