Verschijnselen, die samenhangen Schade van ongeveer 33 milhoen gulden Twee duizend personen in een half jaar gedood Veestapel logeert op Schiphol NAT SPEL TE LISSE Ik ben blij dat ik heb meegewerkt in de strijd voor de vrijheid Nederlandse voetballers maken aardbeving mee ONS DAGELIJKS ROKERTJE Stoutmoedig plan om de Sont droog te leggen Tussen neus en lippen BH Ml 3RR jS" Herderlijk schrijven Pools episcopaat Pauselijke zegen ..Urbi et Orbf Tito naar de V.S.? Winkelpui kwam op ons toe en viel daarna weer terug' Prins Bernhard krijgt tekening van „The empty shoe" Gat bij Bruinisse gedicht Tot hoofd en hart Mutaties te Praag: Kouder weer met kans op regen DONDERDAG 26 MAART 1953 76ste JAARGANG No. 25642 in de afgelopen zes maanden hebben bandieten in West-Java on geveer tweeduizend personen vermoord en door verwoesting en plundering een schade aangericht van honderd millioen rupiah (ongeveer 33 millioen gulden). Dit heeft de Indonesische minister president Wilopo Donderdag medegedeeld in een besloten zit ting van het parlement. Volgens de regering is de Darul Islam beweging een van de voornaamste haarden van onrust. KOPERERTS IN PERU Exploitatie door Am. Smelting Paaszondag over Radio V aticana WSÊm Koninklijk Paar naar Scandinavië Verklaring Sultan Hamid II Nieuwste straaljagers voor Joegoslavië Militaire ploeg terug uit Turkije [hit138 '46 47140149 '5° '5i ,952 iaga_ Affiche, dat de Amerikanen tot zenden van giften heeft opgewekt Eveneens stroomgat bij Fijnaart Verbinding tussen Zweden en Denemarken Narcissen beginnen te kleuren Nieuwe vice-premiers Landgoed „De Rozenhof verblijf voor politieke vluchtelingen ERNSTIG ONGEVAL BIJ P.EJN.-CENTRALE (jee Barte WINDJACKETS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Dat de Poolse regering een haar welgevallig vicaris-generaal, die lid is van de „vereniging van patriottische priesters", naast de bis schop van Tarnow heeft geplaatst verneemt men als een feit op zich, maar zal door ieder die oog heeft voor de innerlijke samenhang van parallelle verschijnselen worden ge zien als een nieuw bewijs van het algemene streven achter het ijzeren gordijn om de Kerk horig te maken aan de absolute staatsmacht. Wat er in Rusland nog rest aan kerkelijke organisatie is met handen en voeten aan de Sovjet-dictatuur gebonden; in vrijwel alie satellietstaten worden geregeld pogingen aangewend om een aantal tot ontrouw jegens de Paus nei gende geestelijken tot willige werk tuigen te maken in handen van de tyrannieke staatsoverheid; maar ook in Joegoslavië, dat na de breuk met Rusland de „zegeningen" van een communistisch bewind onverminderd is blijven ondervinden, blijkt het Tito's streven om door middel van een accoord met de bisschoppen tot een soort van nationale kerk te ko men. Men behoeft er geen vertrou wen in te hebben, dat Tito na zijn bezoek aan het democratische Enge land plotseling van dat idee zou zijn afgebracht. Het is eerder denkbaar, dat hij bij een haastig doorlopen van de Engelse geschiedenis, als informa tieve voorbereiding op zijn officiële bezoek, steun heeft gevonden in de historisch bewezen mogelijkheid tot het stichten van een schismatieke na tionale kerk. Niet alleen aan de hand van het Engelse voorbeeld kan worden aan getoond, dat wij in de communistisch geregeerde landen eigenlijk met een oud verschijnsel te maken hebben. Men herinnere zich bijvoorbeeld het streven van Napoleon en, uit de jong ste geschiedenis, het optreden van Hitler ten opzichte van de Kerk. Overal ter wereld, zowel vroeger als thans, waar de staatssouvereini- teit het verwerpelijke uiterste van staatsabsolutisme bereikt, zien wij als onontkoombaar nevenverschijnsel, dat een van de wereldlijke macht onaf hankelijke geestelijke macht niet wordt geduld. Men kan daaruit de stelling afleiden, dat een staatsmacht, die zich niet welbewust richt naar Goddelijke en natuurlijk-zedelijke nor men, ontwijfelbaar zeker op drift zal slaan naar het brengen van de dingen des geestes onder de macht van het zwaard. En ten opzichte van de uni versele Kerk, die in niets behalve in haar zichtbare verschijningsvorm van deze wereld is, betekent dit, dat men steeds zal proberen haar te „nationa liseren" en daardoor als geestelijke macht te ontkrachten. Het is ook langs deze weg, dat men kan aantonen, dat iedere staatsmacht bij voortduring matiging behoeft overeenkomstig haar beperkte doel stelling en dat zij bij de geringste overschrijding van haar eigenlijke doel een in diepste wezen satanisch aanzicht vertoont. Maar altijd en overal waar de Voorzienigheid toe laat dat de duivel tijdelijk zijn spel speelt blijft voor de kinderen der Kerk als troost de zekerheid gelden, dat de „poorten der hel" op den duur nooit machtiger zullen blijken dan Christus' Rijk op aarde. TER KEUR IN WEST-JAVA Tijdens een vuurgevecht ten Zuiden van Bogor zijn twee lieden van de Da- rul Islam gedood. Tien leden van een bewapende bende, Eerst thans is een summiere samen vatting bekend geworden van het her derlijk schrijven, dat de Poolse bis schoppen reeds op 9 Februari hebben gepubliceerd en waarin zij in zeven hoofdstukken de houding van geeste lijkheid en gelovigen bepalen met het oog op de gebeurtenissen in hun land. In het zesde hoofdstuk spreken de bisschoppen zich uit tegen staatsge vaarlijke, onrust verwekkende acti viteit. Het zevende hoofdstuk behan delt de politieke activiteit van pries ters, welke de bisschoppen als scha delijk veroordelen. De voorzichtige formulering van het herderlijk schrij ven bevat nergens een aanduiding, dat de bisschoppen zich hebben ge schikt naar de onrechtvaardige eisen van de staat. Hun verklaringen over de politieke activiteit van priesters kan integendeel uitgelegd worden tegen de z.g. patriottische priesters Op 12 Maart richtte het voornaamste Poolse communistische blad „Trybuna Ludu" een heftige aanval tegen het episcopaat, echter zonder het herder lijk schrijven ie noemen. Ongeveer tegelijkertijd heeft de ordinarius van de Polen in ballingschap, de aartsbis schop mgr. Josef Gawlina, een bis schoppelijke brief het licht doen zien ter gelegenheid van de 700ste verjaar dag der heiligverklaring van de H. Sta nislaus, patroon van Polen. Dit schrij ven zal op 19 April worden voorgele zen in alle kerken over de gehele we reld, waar Polen leven. „Vele jaren lang", zo schrijft de aartsbisschop, „hebben wij iedere vorm van totalita risme bestreden. Moge het jubileum jaar van de Heilige Martelaar Stanis laus de herrijzenis brengen van de Poolse natie in geloof, eenheid en trouw aan de H. Stoel''. Volgens de American Smelting and Refining Co. kan Peru door een laag kopererts, welke in de Andesbergen in het Zuiden gevonden is, één van de tien voornaamste producenten van dit rode metaal ter wereld worden. Sinds li) Februari logeert het gezin van boer L. Koppenol uit Oudenhoorn (Voorne-Putten) op Schiphol. Ruim vier dagen heeft boer Koppenol op zijn koeien en ander vee in het water „ge past". Na een verblijf in de kerk van Oudenhoorn kon het vee naar de zich binnen het terrein van Schiphol bevin dende voormalige boerderij „Loevestein", die door de luchthavendirectie ter be schikking was gesteld, worden getrans porteerd. Dat het vee van de vreemde entourage geen hinder ondervindt wordt ■wel gedemonstreerd door het feit, dat er inmiddels al 7 kalveren zijn geboren, die zich in goede welstand bevinden. De directeur van de luchthaven, de heer Dellaert, zelf een Zeeuwse boeren zoon, heeft veel belangstelling voor de gang van zaken bij boer Koppenol. Deze belangstelling uit zich door periodieke inspectiebezoeken aan boerderij „Loeve stein" om zich te overtuigen van de goede welstand van zijn gasten en van het vee. Op de foto ziet u de heer Dellaert bij een van deze bezoeken bij boer Koppe nol en zijn vrouw, waarbij zijn hand. die nu reeds 33 jaar onze nationale luchthaven Schiphol leidt, thans een der koeien van de geredde veestapel uit Oudenhoorn aan de „teugel" houdt. die optraden tussen Malino en Mandai in Zuid-Celebes, zijn bij een actie ge dood. Acht bendeleden zijn gevangen genomen. Een ambtenaar van het Nederlandse commissariaat te Makassar, de heer F. W. A. Verdoorn, is er in geslaagd zeven bandieten op de vlucht te jagen. Maan dagavond kwamen deze bandieten, van wie één een vuurwapen droeg, een huis aan de Djalang Sawah Lorong te Ma kassar binnen, waar genoemde ambte naar een bezoek bracht. Het was ken nelijk de bedoeling de heer des huizes te beroven. De heer Verdoorn begon echter een gevecht, waarbij hij enige malen door steekwapens gewond werd. Toen hij er in slaagde het slagwapen van zijn gastheer in handen te krijgen, bliezen de indripgers de aftocht. De heer Verdoorn bevindt zich thans in een militair ziekenhuis. (Eigen telegram) Vaticaanstad. Radio Vaticana zal op Paaszondag om 12 uur 's middags de zegen „Urbi ct Orbi" uitzenden, die door de H. Vader gegeven zal worden van de loggia van de St. Pieter. De ze gen wordt voorafgegaan door een korte allocutie. Radio Vaticana zal met Pasen ook een uitzending geven van het ora torium „De verrijzenis van Jezus Chris tus" van Mgr. Perosi. muil»minimMinimummum Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn voornemens officiële bezoeken aan de Scandinavische landen te brengen, al dus is volgens A.P. in Hofkringen ver nomen. Koningin Juliana en haar echt genoot zullen de officiële gasten zijn van Koning Frederik en Koningin In- grid van Denemarken, Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise van Zweden en Koning Haakon van Noorwegen, ver klaarden de zegslieden. Tijdens de bezoeken zal Koningin Juliana vermoedelijk uiting geven aan haar dankbaarheid over de hulp die de Scandinavische landen aan de slacht offers van de watersnoodramp geboden hebben. Ten aanzien van het tijdstip van aankomst der Koninklijke gasten in de Scandinavische landen is nog geen defi nitief besluit genomen, maar volgens de huidige plannen zullen, zij 18 Mei voor een tweedaags bezoek in Kopenhagen arriveren. In Kopenhagen zullen de Koningin en de Prins op het kasteel Amaliënborg, de officiële residentie van Koning Frederik, logeren. Het zal het eerste bezoek zijn, dat Koningin Juliana sinds haar kroning aan de Scandinavi sche landen brengt. Het Indonesische openbaar ministerie te Djakarta heeft, zoals we gisteren reeds gemeld hebben, achttien jaar ge vangenisstraf geëist tegen Sultan Ha mid II. Het requisitoir van de procu reur-generaal, mr. Suprapto, besloeg 21 pagina's, waarvan de voorlezing 70 mi nuten in beslag nam. Behalve achttien jaar gevangenisstraf eiste de procureur- generaal, dat verdachte de kosten van het geding zou betalen, dat het bewijs materiaal (twee pistolen van verdachte Generaal Pelso Dapoevic, chef van de generale staf van het Joegoslavische leger, die met Amerikaanse militaire autoriteiten besprekingen heeft gevoerd, heeft gisteren, vóór zijn vertrek uit New York, tegenover de pers verklaard, dat de resultaten van zijn bezoek aan de V. S. „zeer gunstig' zijn, en dat de Ame rikaanse militaire hulp aan Joegoslavië verzekerd is. Hij voegde er aan toe, dat o.m. „de laatste typen Amerikaanse straalvliegtuigen" geleverd zouden wor den. Dapoevic verklaarde, dat er grote kans is, dat maarschalk Tito een bezoek aan de V. S. zal brengen. en een karabijn van de voormalige ka pitein Sadeli) aan de eigenaars zou worden teruggegeven en dat de bewijs stukken in het archief opgeborgen zul len, worden. Hamid voerde gedurende meer dan een uur het woord. Hij las op rustige wijze een uitvoerige verklaring voor, waarin hij zich naar aanleiding van de eis tot achttien jaar gevangenisstraf af vroeg of zijn schuld groter was dan die van de aanstichters van de gebeurte nissen op 3 Juli 1946 te Djogja, die ge richt waren op de omverwerping van de Republiek Indonesië, die op dat ogenblik nog voor haar vrijheid streed. „Ik ben er van overtuigd, dat hun mis daden ernstiger waren, doch zij kregen slechts vier jaar". Sultan Hamid be sloot met de woorden: „Ik ben blij. dat ik als zoon van Indonesië heb meege werkt in de strijd voor de vrijheid" Hij voegde hier nog aan toe, dat, wat het vonnis ook zou zijn, hij toch zijn krachten aan het land ter beschikking blijft stellen. Als beloning voor de beste op stellen met het onderwerp „De Brandweer" mochten de leerlingen van verschillende scholen te Lisse met echte brandslangen een partij spuitbal spelen. De jongens waren er wel op gekleed, maar werden toch drijfnat tijdens het vreemde spelletje, maar het deerde hen niet. Uit een militair Dakotatoestel op vlieg veld Valkenburg stapten Woensdagmid dag 25 personen, leiders en spelers van de militaire voetbalploeg, welke had deelgenomen aan het internationale tournooi in Turkije. Zij waren blij weer Nederlandse grond onder de voe ten te hebben, maar niettemin geraakten zjj niet uitgepraat over de vele indruk ken, welke de tocht van sport en avon tuur had opgeleverd. Louer (NOAD), Den Hertog (Excelsior) en Vermunt (RBC) konden na aankomst onmiddel lijk afzwaaien. Scheidsrechter Bronkhorst, die ook het vorig jaar de ploeg had vergezeld, heeft enkele belangwekkende bijzonderheden over de tocht verteld. „Wij waren in Istanboel met de ge hele Nederlandse equipe, toen de aard beving de huizen op hun grondvesten deed schudden. Wij waren in groepjes aan het winkelen in de nauwe straatjes van de millioenenstad. Natuurlijk keken wij onze ogen uit in deze Oosterse om geving. En juist stonden wij voor een winkelruit te praten en de prijzen te vergelijken met die, welke wij in Neder land gewend zijn te betalen, toen ieder van ons dacht: Ik word. niet goed. Het duizelde ons, wij dachten, dat wij tegen de grond sloegen. Wij zagen de winkel pui op ons toekomen en daarna weer terugvallen. Enkele seconden duurde het, toen hadden we onze positieven weer bij elkaar". De leiders en de spelers, die van zelfsprekend nog nimmer een aardbe ving hadden meegemaakt, voelden het gevaar niet, waarin zij hadden ver keerd, maar de bevolking vloog de stra- Het roken dreigt onze volksgezond heid te ondermijnen, aldus een conclu sie in het Voorlopig Verslag van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Aan de minister worden daarom vragen ge steld over het tabaksverbruik in ons land. Het grafiekje geeft een overzicht, van het verbruik van sigaretten en si garen per hoofd van onze bevolking. Dit overzicht loopt van 1931 tot 1952. Bij een beschouwing springt onmiddellijk het enorme verbruik van de sigaretten in het oog. In de jaren voor de oorlog werden per hoofd 500 sigaretten per jaar gerookt. In het jaar 1952 bedroeg dit aantal^ reeds 913! Sigaren worden er veel minder gerookt. In 1938 bedroeg het aantal nog bijna 200 stuks per hoofd van de bevolking. Thans is de sigaar „geslonken" tot 79 stuks per hoofd. Het verbruik van pijp- en kerftabak is in verhouding tot de sigaretten en sigaren zeer gering. Het verbruik per hoofd voor deze soorten is nauwelijks 1 kg. per persoon per jaar. Grote wijzi gingen heeft het verbruik van dit pro duct in de loop der jaren niet onder gaan. Per hoofd der bevolking wordt aan rookgerei 65 gulden per jaar besteed. Verbruik per hoofd] uan de bevolking Sigarehen| Sigaren ~t 1 1 1 r 1940 Bij gelegenheid van de ontvangst op de Nederlandse ambassade te Washing ton, waarbij Prins Bernhard het Ame rikaanse volk dank bracht voor de hulp na de overstromingen, heeft Don Hesse, de journalist die voor zijn blad „Saint Louis Globe Press" de prent getiteld „The empty shoe" tekende, de Prins zijn originele tekening overhandigd. Deze is als aanplakbiljet door het gehele land gegaan en heeft door de voorstelling van een lege klomp, die op de golven dobbert, duizenden Amerikanen tot het zenden van giften bewogen. Onder de vele bekende Amerikaanse personaliteiten, die hun opwachting bij de Prins kwamen maken als vertegen woordiger van Amerikaanse organisaties, In Bruinisse is gisteravond het op één na laatste gat in de Oude Dijk ge dicht. Dit betekent dat de gehele Zui delijke helft van deze dijk thans geslo ten is. Dit gat was één der grootste en diepste in de dijk en voor de dichting waren 35.000 zandzakken nodig. Er rest nu nog één gat in het Noordelijk dijkgedeelte, dat, wanneer het weer meewerkt, binnen enkele dagen mis schien kan worden gedicht. Het laatste grote stroomgat, vierhon derd meter breed, in het. Volkerak bij het fort Sabina Hendrik'a (gemeente Eijnaart) is gistermiddag te zes uur dank zij de gunstige weersomstandig heden gedicht, aanzienlijk eerder dan aanvankelijk was verwacht. Hiermede js de laatste voorwaarde vervuld voor het weer droogmaken van het over stroomde gedeelte van Noord-Brabant. Robert Rausing, de directeur van de grootste emballagefabriek in Zweden, heeft voorgesteld, de Sont tussen De nemarken en Zweden droog te leggen en beide landen op deze wijze met elkaar te verbinden. „Als de Neder landers de Ziriderzee droog kunnen leggen, kunnen wij hetzelfde doen met de Sont", aldus Ransing in een artikel in het in Stockholm verschijnende blad „Dagens Nyheter". Rausing schreef: „Zweden en Dene marken moeten noch door een brug noch door een tunnel met elkaar worden verbonden, doch door land. Er moeten vruchtbare akkers komen met boerderijen en boomgaarden. Dat land is de bodem van de Sont. De kosten van de drooglegging zullen ongeveer 800 a 1000 millioen Zweedse kronen bedragen. Dat is niet meer dan de kosten voor een brug of tun nel en als mijn plan wordt uitgevoerd betekent dit een goede investering voor de toekomst" Behalve in een vei binding over land tussen Zweden en Denemarken voor ziet Rausing's plan ook in een oplossing voor het Deense drinkwaterprobleem. Volgens Rausing moet er een dijk wor den aangelegd van een punt even ten Noorden van Maimö naar het Deense eiland Amager en een tweede van Eisenore naar Helsingborg. Het land tussen deze dijken in moet worden drooggelegd, met dien verstande, dat er in het midden een zoetwatermeer overblijft. Dit meer wordt gevoed door de rivieren en beken aan de Zweedse zijde en het surplus kan in het Kattegat worden gepompt. Grensincident Aan de grens tussen W est-Duitsland en de Russische zone heeft zich een incident voorgedaan, dat op voorbeeldige wijze werd geregeld. Een spar die in het democratische Westen wortelde, toonde bedenkelijk neigingen en helde steeds meer over naar het communistische Oosten. Op een goede dag woei er een stevige bries en dat werd de wankelmoedi ge te erg. Meegaande viel hij om, zodat zijn kruin in de Sovjetzone kwam te liggen. Er werden langdv rige onderhandelingen tus sen Oost en West gevoera over de vraag, aan wie de boom nu eigenlijk toebe hoorde. Tenslotte stelden zich aan de ene kant van de grens acht W.-Duitse grenswachten met karabij nen en aan de andere kam acht agenten van de com munistische volkspolitie eveneens met karabijnen gewapend op. Daarop pak ten een West-Duitse en een Oost-Duitse politieman aan weerskanten ieder een handvat van een lange zaag en zaagden de boom precies op de grens door De communisten namen het boveneind en de West- Duitsers het ondereind mee. Een dokter voor Stalin Russische sector en daar voor een aantal Russische Een West-Berlijnse dok- artsen en geleerden een er, Fritz Heese, heeft be- referaat te houden. Dr. kend gemaakt, dat de Rus- Heese voldeed aan dat sen hem om hulp hebben verzoek en deelde de Rus- verzocht, toen Stalin em- sen mede, dat Stalin's stig ziek was. Hij vertel de, dat hij enkele, dagen voor de dood van Stalin twee Russen op bezoek kreeg in zijn woonhuis in de Britse sector, die hem inlichtingen kwamen vra gen over een geneesmiddel dat hij vier jaar geleden onder de naam Restausat in de hvndel had gebracht. Zij bleken koeriers van de Sovjet-contróle-commissie en verzochten hem mee te gaan naar Karlshorst in de honorarium. bloeddruk veel te hoog was om zijn geneesmiddel te kunnen aanwenden. De Russen besloten enkele dagen te wachten in de hoop, dat de bloeddruk van Stalin voldoende zou dalen om het geneesmid del te gebruiken. Zij brachten dr. Heese weer terug naar West-Berlijn. Sindsdien heeft dr. Heese niets meer van hen ge hoord of gezien, ook geen bevonden zich o.m. generaal McAuliffe, commandant van de twee-en-tachtigste luchtlandingsdivisie, die historie maakte tijdens de oorlog door zijn antwoord „nuts", toen de vijand overgave eiste tijdens de belegering van Bastogne en senator Estes Kefauver van Tennesee, die verleden jaar tevergeefs dong naar de democratische presidentscandidatuur, Prins Bernhard gebruikte Dinsdag de lunch als gast van het National War College. Op dit instituut ontvangen offi cieren van het Amerikaanse leger, de vloot en de luchtmacht een voortgezette opleiding in de hogere krijgskunde. In de middag gaf de Prins een lezing voor officieren van het National War College Prins Bernhard blijft thans vermoedelijk tot Zaterdagmorgen in Washington en vliegt dan naar New York terug om een lunch in de University Club bij te wo nen waar hij een belangrijke rede zal uitspreken over de integratie van Euro pa. De mogelijkheid bestaat, dat Prins Bernhard de terugreis naar Nederland zal moeten vervroegen, namelijk ingeval het in de bedoeling ligt, dat hij Dinsdag de begrafenis van koningin Mary bij woont. Over deze mogelijkheid wordt thans door de Nederlandse ambassade overleg gepleegd met Den Haag. Volgens het huidige programma zou Prins Bern hard volgende week Dinsdag naar Ne derland terugvliegen. Het jaarlijkse typisch Hollandse eve nement van de bloeiende bollenvelden is voor het jaar 1953 begonnen, De narcis sen beginnen te kleuren en men ver wacht, dat gedurende het a.s. week-end reeds enkele velden in volle bloei zullen staan. De laatste crocusveldjes, voorbo den van het bloembollenseizoen, staan nog in volle bloei. Op Keukenhof, waar onze nationale bloemententoonstelling wordt gehouden, is de kas reeds heel mooi. Óp het terrein bloeien de oranje, witte en paarse crocussen, evenals de scilla's. De tulipa's beginnen te kleuren en ook hier de narcissen. De beschaving heeft tot doel de I vooruitgang van de mens, niet van de wetenschap en techniek. ten op, sommigen in nachtgewaad, want het gebeurde in de avonduren. Kellners kwamen de restaurants uitlopen, druk gesticulerend, moeders met kinderen renden voorbij, de hoofdstraten waren volledig geblokkeerd door de duizenden auto's. Wij gingen snel terug naar ons hotel, het Berapalacehotel, en in het hotel kregen wij een tweede aard beving, niet zó krachtig als de eerste, maar de lamp aan de zoldering schudde heen en weer, schilderijen vlogen van de muren. Toen was het voorbij. De haard van de aardbeving, die zulke ernstige gevolgen heeft gehad, lag ongeveer 180 km. van Is tanboel af. De Nederlandse voetbalploeg was on middellijk bereid een benefietwedstrijd te spelen ten behoeve van de slachtof fers van de ramp. Wij kwamen, toen wij reeds uit het tournooi lagen, tegen Frankrijk uit en deze ontmoeting verlo ren wij met 1-4. Maar de wedstrijd bracht bijna f 15.000 op, een flink bedrag voor Turkse verhoudingen. „Hoe was de ontvangst?" „Bijzonder prettig en gastvrij", luidde het oordeel van de heer Bronkhorst. De Turken probeerden ons het verblijf zo aangenaam mogelijk te maken en de weinige Nederlanders, die zich in Tur kije bevinden, hebben zich werkelijk uit gesloofd om ons te fêteren. Prof. Lief- tinck heeft ons nog een cocktailparty aangeboden". Radio Praag: heeft gisteren medege deeld, dat er in Tsjechoslowakije twee nieuwe vice-premiers zijn benoemd: Ol- drich Beran, tot dusver voorzitter van de Nationale Raad van Praag en Rudolf Barak, tot dusver voorzitter van de Na tionale Raad van Brno. Laatstgenoemde is tevens plaatsvervangend lid van het Centrale Comité van de communistische partij. Jan Bilek, minister voor de mijnen en hoogovens, is om gezondheidsredenen op eigen verzoek van zijn functie ontheven en vervangen door Josef Reichmayer, adjunct-directeur van het planbureau. Het landgoed „De Rozenhof" te Almen is onlangs door de regering, departement van justitie, aangekocht, met de bedoe ling het na een verbouwing in te rich ten voor een verblijf voor politieke vluchtelingen zowel van achter het ijzeren gordijn als wellicht van elders uit het buitenland. Naar verluidt, ligt het in de bedoeling daar tevens een on derzoek naar deze personen in te stellen. De Rozenhof, dat op de grens van Almen en Laren ligt, nabij de Almense brug over het Twenthe-Rijnkanaal, heeft enige tijd Ieeggestaan. Voordien werd het als zomerhotel geëxploiteerd door de voormalige eigenaar, de heer Borneman uit Arnhem. Deze heeft het aan een Amsterdammer verkocht, die vermoede lijk in opdracht van de regering heeft gehandeld. Gisteren Is de 59-jarige arbeider R. o. d. L.. wonende in IJmuiden en werk zaam bij de P.E.N.-centrale te Velsen- Noord, van een hoogte van zes meter gevallen en daarbij ernstig gewond. De man deed op de tweede verdieping van de nieuwe machinehal een deur open en stapte het bordes op. In verband met werkzaamheden was echter het rooster voor de deur verwijderd zodat de man door het gat viel. Met een bekkenfrac tuur en een ontwrichte rechterschouder is hij in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. Advertentie kJ LJ0 RISSTR AAT Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige Westelij ke tot Noordwestelijke wind. Van nacht geen nachtvorst, morgen over dag veel kouder dan vandaag. Zon: 6.27—19.05. Maan: 16.08—5.20. Gisteren en ook vandaag werden voor Maart hoge temperaturen in ons land gemeten; op verschillende plaatsen steeg het kwik tot ruim 20 gr. C. Vandaag zullen wij voorlopig voor het laatst van het warme en zonnige voorjaarsweer kunnen genieten. Er komen belangrijke veranderingen. Koude lucht, met in Schotland zelfs sneeuw- en hagelbuien, stroomt in de richting van ons land. De komende nacht kan de weersver- slechtering met krachtige wind, die la ter naar Noordelijke richtingen ruimt en waarbij ook regen valt, ons land be reiken. De temperatuur, die vandaag zo zo mers aandeed, kan morgen meer dan 10 gr. C. lager liggen. Wel nadert boven de Oceaan een nieuw hogedrukgebied met rustig weer, maar voorjaarstempe- raturen zoals die de laatste dagen voor kwamen zullen voorlopig niet terugke ren, daar de lucht die over ons land gaat stromen van de Poolstreken af komstig is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1