Voorjaars ten too nstelling geest van restauratie in een I Zijn werkgever bestolen Palmpaasoptochten in Haarlem C£ Eén der activiteiten van de Kath Vereniging voor het Gezin „KUNST ZIJ ONS DOEL" m Huis van Looy Rechtbank gelast onmiddellijke gevangenneming van boekhouder Brieven van lezers Hoe spelen de R.K. clubs Adoptie-comité geïnstalleerd DONDERDAG 26 MAART 1953 PAGINA 2 Bescherming Bevolking Brandweerlieden hard nodig 12 DIESELMOTOR SPUITEN VOOR DE B.B. Burgerlijke Stand Gratis kienavond om vele aardige prijzen R.K. Reclassering In Haarlem werd in 1952 hard gewerkt De omvorming van H.O.V. B. EN W. VRAGEN CRE- DIET VAN ƒ80.000 VOOR BOEKJAAR 1952—1953 A.s. Zondag DSSADO 100 gulden verdwenen NATIÖNALE BLOEM- BOLLENTOCHTEN K.A.B. KRING NOORD Twee belangrijke avonden „Onderling Belang" vijftig jaar Feestelijke receptie Kennemer Vrouwenkoor Cadre-kampioenschap 3e kl. District Haarlem WEL SUBSIDIE VOOR NED. COMEDIE Maar niet tot delging van oude schulden Hypothecaire overeenkomst „St. Bavo" ƒ230.500 voor aanleg van straten en plantsoenen Kunst in de school Uitspraak Rechtbank R.K. OPENBARE LEES ZAAL EN BBLIOTHEEK De tent in het Florapark HEEMSTEDE Filmavond K.A.B. Onderlinge Tuinlieden- vereniging Verzilvering Landbouw- vacantiebonnen Beurs van Amsterdam Met het aanbreken van de lente komt ook de Haarlemse Katholieke Vereni ging voor het Gezin weer in volle actie. Het zal niet lang meer duren of de zeven katholieke speeltuinen (terwijl de vereniging intussen druk doende is met de voorbereidingen voor nog andere tuinen) zuilen hun poorten openen en duizenden kinderen zullen zich veilig en in vertrouwde omgeving kunnen wij den aan hun spel onder deskundige lei ding. Wanneer eenmaal het vacantiesei- zoen zal zijn aangebroken, worden weer de zomcruitstapjes en de bekende onder linge wedstrijddagen georganiseerd, die sedert jaren een zeer succesvol onderdeel van het zomerprogramma vormen. On der auspiciën van de vereniging zullen ook dit jaar weer een 200-tal kinderen kunnen deelnemen aan het prachtige werk van de Kinderuitzending. Na het hoogtepunt in het wintersei zoen, de unieke kinderfeesten in de Concertzaal (drie middagen van elk lOOJi kinderen!), staat de Haarlemse Katho lieke Vereniging voor het Gezin a.s. Zondag voor een andere, hooglijk ge waardeerde activiteit, de „Palmpaasop tochten". De verschillende speeltuinbesturen, ressorterende onder de Haarlemse Ka tholieke Vereniging voor het Gezin, or ganiseren, ieder in eigen omgeving, een feestelijke tocht met de versierde Palm- paas-stokken. De juiste vertrektijden alsmede de routes van de verschillende tochten publiceren wij hieronder. Ge zien de moeite en de toewijding die vele kinderen zich weer zullen getroosten om de Palmpaas-stokken zo fraai moge- Behoort U ook tot diegenen, die in hun jonge jaren met alle geweld brand weerman wilden worden? Weet dan, dat Uw kans gekomen is. Als U een stootje kunt verdragen want bij de brandweer werken ze alleen met kerels kunt U zich melden voor de blok- brandweer, de gemeentelijke brandweer of voor de brandweer van de Rijks- mobiele Colonnes van de B B. U wordt alleen bij mobilisatie opgeroepen. De organisatie „Bescherming Bevolking" moet dan om de burgerij tegen branden te beschermen beschikken over een brandweer van minstens 20.000 man, de blokbrandweer niet meegerekend. Dat is een respectabel aantal. Wan neer U dan nog bedenkt, dat er in 1951 en 1952 voor ruim 25 millioen aan brandweermateriaal is aangekocht, dan zal het U duidelijk zijn, dat brand be schouwd moet worden als een van de ergste gevaren in oorlogstijd. Een bri santbom is ook gevaarlijk. Bij het zwaarste soort bombardement zullen er echter per 100 huizen slechts 8 door een bom getroffen worden, terwijl een zwaar bombardement met brisant- en brandbommen 1000 branden per km2, d.w.z. 1 brand per 10 woningen zou kunnen veroorzaken. Misschien doet dat cijfer U schrikken en ziet U voor ogen al een hele stad in vlammen op gaan. Dat zou inderdaad kunnen ge beuren als er geen „Bescherming Be volking" zou zijn. Met een goed func- tionnerende B.B. hebben wij evenwel een zeer redelijke kans om ons tegen het vuur te beschermen. Een voorbeeld: in Maart 1941 werden er bij een aanval op Hamburg 1318 brandbommen van 2 kg afgeworpen. Hiervan werd 34% alleen al door de blokploegen onscha delijk gemaakt. Dit resultaat kunnen ook wij bereiken mits onze B.B. inderdaad goed function- neert, d.w.z. wanneer de brandweer van de blokploegen en de mobiele co lonnes reeds in vredestijd geoefend en paraat gemaakt is. wanneer het systeem van onderlinge hulpverlening tussen de gemeenten diepgaand beproefd is en iedere man en vrouw weet, hoe een Drandbom behandeld dient te worden. Dit is niet moeilijk: een kind kan het leren. De ervaring van de vorige oorlog, dat door brand 75 tot 80% van de totale schade is veroorzaakt, houdt voor ieder van ons een waarschuwing in. Het ter harte nemen van die waarschuwing kunnen wij niet aan anderen overlaten. Gisteren kwamen 39 aanmeldingen binnen. Het totaal aantal vrijwilligers bedraagt thans 971. De duizend is dus nog niet vol. Weet u. dat Haarlem 5200 vrijwilligers nodig heeft? Het gemeentebestuur van Haarlem heeft uit Den Haag bericht ontvangen, dat in de loop van deze en de volgende maand de toegewezen twaalf diesel motorspuiten ten dienste van de Be scherming Bevolking kunnen worden verwacht. In de brandweerkazerne is geen ruim te beschikbaar voor stalling van dit materiaal, zodat voor het onderbrengen bijzondere voorzieningen moeten worden getroffen. Daartoe kan een bergplaats aan de Schalkwijkerweg 83 dienen. Voor verbouwingen vragen B. en W. een cre diet van f 5565. GEBOREN: M. J. L. Kuijpers—Jansen, z; A. H. Jonkde Hilster, z; W. G. M. ZeijlemakerMetselaar, z; A. M. S. HoekerVan der Vlugt, z; A. M. Heinen Aronds. z; M. M. van HeerdenHu- bers, z; M. J. van den Bergvan Schie, d; W. Klaassende Vries, d; J. B. van MeelenBouwer, d; M. M. ZwartVa der, d; H. G. de HaanSlagt, d; H. A. Randsdorpyeldhoven, d; C. van Dijk —Schippers, d. ONDERTROUWD: C. A. van den Heuvel en G. A. van de Griendt, J. Roest en B. Stoete, J. P. Sijpestijn en C. Pot- jer, H. W. J. van Looij en M. J. B. Wijdeman, J. A. van der Vlugt en G. B. Jansen, F. J. H. Pennarts en M. M. de Groot, G. de Jong en P. J. Meijers, A. P. Barnhoorn en J. C. Spigt, E. Hone- beeke en M. Chr. Vredenbregt, P. A. Brandsma en Th. A. M. Heesterbeek, J. Th. Schouten en M. Th. van Putten, P. van Hillo en C. M. Steenman, J. H. Kuipers en M. Vos, D. J. Zoet en B. G. te Kloeze, R P. Gijsen en J. de Looze, G. W. van Overdijk en E. C. Vissers. A. H. J van Lierop en C. H. Sanberg, D. Vrugt en E. H. Nijman, W. Mathot en I. C. van Maris, O. P. van der Werff en J. Gilliam. GETROUWD: P. J. J. Huijbens en W. C. A. Wiercx, J. Hoeben en J. van Dijk, E. Peters en K. Blomme, H. W. F. Kern- per en A. G. van der Woude, A. Morren en J. Venema, P. Mannaert en M. C. Neeskens, H. Depoorter en A. R. van der Bijl, A. P. Moerman en N. van dei- Meer, W. van der Heijde en J. M. Wil- lemsen, P. van Poorten en M. C. F. van den Burg, W. Chr. M. Dammers en P. P. Huis. OVERLEDEN: W. A. Leschot, 3 d„ Trompstraat; J. M. Langenberg—Brams leven, 28 j., Hazepaterslaan; J. Buswei- Iervan der Velden, 69 j„ ten Kate- straat; A. Postma—Noordermeer, 75 j„ Papentorensvest; J. Geel, 71 j., Molijn- straat; C. G. Koeleman, 55 j„ Kamper laan. lijk op te sieren, is het zeker te wensen, dat vele ouders en belangstellenden langs de straten en pleinen, waarlangs de verschillende stoeten trekken, van hun belangstelling blijk zullen geven. Een belangstelling, die overigens niet beperkt behoeft te blijven tot de ko mende Zondag! Bij de secretaris (Pie- ter Kiesstraat 64) of bij de penning meester (Perseusstraat 43) zullen nog steeds gaarne leden worden genoteerd. Waartoe ook gelegenheid is bij de be stuursleden van de speeltuinen of, na de opening, bij de opzichters op de tui nen. Hartelijk welkom is ook de steun van de katholieken, die zelf geen gezin of geen kinderen hebben. De zeer grote financiële lasten van de vereniging ma ken iedere steun welkom. Hiertoe doet zich een uitstekende gelegenheid voor bij de grote huis-aan-huis collecte voor de katholieke speeltuinen, welke dit jaar wordt gehouden in de week van 20 25 April. Mogen dan de verwachtin gen van het bestuur niet beschaamd worden! Tenslotte de verschillende Palmpaas optochten: Speeltuin Mariagaarde, Westergracht. Vertrek 2 uur vanaf de speeltuin. Wes tergracht, Jan Nieuwenhuizenstr., Leid- seplein (rond), Ciercqstr., Gasthuisiaan, O.-Indiëstr., Eendrachtstr., Rolandssir., Oranjeboomstr., Oranjestr., Voorzorg straat, Westergracht, speeltuin. Speeltuin Elba, Ged Schalkburger- gracht. Vertrek 13.15 uur vanaf de speel tuin. Reitzstr., Kritzingerstr., Dr. Leijd- str„ Gen. Bothastr., Paul Krugerstraat, Pres. Steynstr., Gen. Joubertstr., Vroom- str., Kennemerstr., Saenredamstraat, Maarten van Heemskerckstr., (St. Joarin. de Deo), Schotersingel, Fr. Halsplein, Schoterweg. Gen. Cronjéstr., Klooster straat, speeltuin. Speeltuin Noordervreugd, Ambacht straat. Vertrek 3 uur vanaf de speeltuin. Ambachtstraat, Wiek. Crommelinstraat, Vorst van Ooijenstraat, Rechthuis straat, Spaarnrijkstraat, Rijksstraatweg, Preangerstraat, Indischestr., Djambi- str., Rembangstr., Nw.-Guineaplein, In dischestr., Jan Gijzenkade, brug over links af, Jan Gijzenkade. Eemstraat, Scheldestr., Rijnstr., Eemstr., Rijks straatweg, Ambachtstraat, speeltuin. Speeltuin Zaanenoord, Zaaneniaan. Vertrek 1.30 vanaf de speeltuin. Timor- str., Raadhuisstr., Rijksstraatweg, Zaa- nenstr., Indischestr.. Spaarnhovenstraat, van Egmondstr., Middenweg, Scnoter- boschstr., Floresstr., Ternatestr., Obistr., Timorstr. (jongensschool). Speeltuin Kindervreugd, Godfried v. Bouillonstr. Vertrek 1 uur vanaf de Speeltuin. Teijlerplein, Nagtzaamplein. Amsterdamstr., Herensingel, Romolen- str., Vooruitgangstr.. 2e Vooruitgangstr., Potgieterstr., Dr. Schaepmanstr.. Teding van Berkhoutstr., van Zeggelenplein, van Zeggeler.str., Zomerkade, Nagtzaam- brug, Zomervaart, Damiatestr., Emostr., van Keuienstraat, Zomerstr., Vijfhuizer- str.. Corn, van Noordestr., Saracenemtr., Friezenstr., Nijlstr., Kruistochtstr. Nagt- zaambrug. Nagtzaamplein. Teijlerplein. Speeltuin Overveen, Hendrick Roo- zenlaan. Vertrek 11.30 uur vanaf Korte Zijlweg (school). Korte Zijlweg, Ramp laan, Rollandsïaan, Denijs van Huilen laan, Pieter Wantelaan, Lambrecht van Dalelaan, Hospeslaan, Rollandslaan, Croesenstr., van Raephorststr., v. d. Duijnstr., Dickmanstr., Rollandslaan, Ramplaan, Tuindorplaan, Noorder Tuin dorplaan. Schooneerdlaan. Ramplaan, Korte Zijlweg. Hedenavond om acht uur is er in het parochiehuis Teylerplein een gratis kien avond om vele, aardige prijzen. De toe gang is gratis. Om het aangename met het nuttige te verenigen zal de geeste lijke adviseur, kapelaan H. v. d. Plas, een causerie houden over het onder werp: „Het veel omstreden recht" in het kader van het 100-jarig bestaan der Bisschoppelijke Hiërarchie. De Kring- Oost der KAB organiseert deze avond. Op de laatstgehouden vergadering van de R.K. Reclasseringsvereniging, afd. Haarlem, werden twaalf nieuwe leden geïnstalleerd, onder wie vier dames. Uit het jaarverslag van de secretaris over het jaar 1952, bleek, dat de werk zaamheden in belangrijke mate waren toegenomen, hetgeen voor bestuur en leden een grotere intensivering der werkzaamheden met zich mee bracht. Een en ander komt tot uiting bij het celbezoek aan de gevangenen en het onder toezicht stellen der voorwaarde lijk veroordeelden. De bureauzittingen door bestuur en ambtenaren werden door ruim tachtig personen bezocht aan wie in voorko mende gevallen advies en medewerking werd verstrekt. Het werk der ambtenaren onderging een belangrijke uitbreiding. Uit het verslag bleek verder, dat ook dit jaar, op verzoek van de Rechterlijke Macht, wederom een belangrijk aantal rapporten werd uitgebracht. De geestelijke verzorging der gevan genen werd behartigd door aalmoeze nier W. P. de Kleermaeker. In verband met het feit, dat het jaar verslag van de penningmeester een te kort vermeldde van f 463.75. werd een commissie ingesteld met het doel te trachten de inkomsten der afdeling te verhogen. Aan een te Haarlem lang gekoesterde wens en gevoelde dringende noodzake lijkheid, zal worden voldaan door de inrichting van een eigen bureau en wel in het pand Jansstraat 49, dat in Juni geopend zal worden. In de plaats van de om gezondheids redenen afgetreden voorzitter, de heer J. H. J. Uijlings, werd als voorzitter ge kozen de heer J. A. B. Klein-Schip- horst, waarbij i.v.m. de groei en uit breiding der afdeling, binnenkort tot aanvulling van het tegenwoordige be stuur zal worden overgegaan. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank aan de leden en medewerkers (sters) voor hun steun in 1952 aan de vereni ging gegeven, de vergadering. B. en W. vragen een bedrag van f 80.000 ten behoeve van het uit de Haarlemse Orkestvereniging te vormen nieuwe pro vinciaal orkest voor het boekjaar van 1 October 1952 tot en met 30 September 1953. Met bijzondere erkentelijkheid ge wagen B. en W. van de interventie van het provinciaal bestuur. Mede daardoor is bereikt, dat het rijkssubsidie voorlopig is gecontinueerd op de oude voet in afwachting van de reconstructie tot pro vinciaal orkest. Zowel de provincie als nagenoeg alle 28 opgenomen gemeenten hebben intussen besloten subsidie aan het nieuwe orkest te verlenen. Mogelijk zal uit het niet-deelnemen van een enkele gemeente een geringe verhoging van het voor Haarlem gedachte bedrag voort kunnen vloeien. Bij de opstelling van het subsidie-schema is ook rekening gehouden met een pensioenregeling voor de orkestleden, waaraan reeds geruime tijd een behoefte bleek te bestaan. De rechtsvorm van het nieuwe lichaam is nog een onderwerp van studie. Zondag 29 Maart wordt de vooral voor ADO zo belangrijke wedstrijd DSS— ADO gespeeld. Deze ontmoeting is ech- i ter ook voor DSS van belang omdat de allerlaatste kans van de Haarlemse club op het spel staat. Voor de talrijke Heemskerkse suppor ters die hun club zullen vergezellen delen we mede dat DSS z'n thuiswed strijden speelt op het terrein van Bloe- mendaal in Bloemendaal. De wedstrijd begint om half drie. FILMS: Rembrandt: „Diplomatic Courier". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Cinema Palace: „Drie van de Infanterie" (Soldiers Three). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Toeg 14 j. Luxor: „Ridder zonder vrees" (Captain Scarlett), In technicolor. Tijden: 2, 7 en 9 15 uur. Toeg. 14 j. Frans Hals: Deze film werd door de K.F.C. afgekeurd. Lido: door de K.F.C. afgekeurd. City; „Achtervolging in Frisco" (Woman on the Run). Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Toeg. 14 j. Donderdag 26 Maart Stadsschouwburg: Haagsche Comedie „Staatszaken", 8 uur. •Gem. Concertgebouw: Gymnastiekuitvoe- ring door Kracht en Vriendschap. Frans Hals Museum: Concert door Hen- drika Hoekstra, violoncello en Nel Takken, piano, 8 uur. Rembrandt-Theater: Les dames du Bois de Boulogne (H.K.G.), 9.15 uur. Minerva-Theater: „Cabaret de Toverlan taarn' (t. b. v het Nat. Rampenfonds), 8.15 uur. Vrijdag 27 Maart Stadsschouwburg: Het Sweelinck Kwartet voor de leden van G. en W., 8 uur. Gem. Concertgebouw: H. O. V., 9de con cert, serie V; dirigent: Toon Verhey, 8 uur. Frans Hals-Museum: Concert door „Die Haerlemsche Musyckcamer" o. 1. v. André Kaart, 8 uur. TENTOON STELLINGEN Wandelpark Groenendaal - Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling „Flo ra 1953". Geopend 8.3023 u. (14 Mei). Van 27 Maart tot 6 April: Aalsmeerse bloemen (seringen - rozen - anjers - orchideeën, enz.). Frans Halsmuseum, ingang Klein en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofdge bouw (anno 1608), des avonds bij kaars verlichting. Bijzondere illuminatie en ver siering van Binnenhof en gevel (t.m. 14 Mei). Geopend 1016 en van 2023 uur. Museum „Het huis Van Looy", Kleine Houtweg 103. (Ingang Kamperlaan). Wer ken van leden van Kunst Zij Ons Doel Hedendaagse schilderkunst. Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zondags van 13—17 uur. Vishal, Grote Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10— 23 uur, (tot en met 14 Mei). Teylers Museum, Spaarne 16 „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend: dagelijks 10—17 uur. Hotel-Rest. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunste naars. Geopend dagelijks van 9—23 uur, (t.m. 14 Mei). Showroom Koekkoek, Valkenburgerlaan. Heemstede. Werken van Heemsteedse beel dende kunstenaars. Geopend van 1017 u. (t.m. 14 Mei). Spaarne: „Bittere Rijst". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur Toeg.: strikt volw. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14 Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 10—17 uur (t.m. 18 Mei). CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT Grote Kerk, Grote Markt: ook des avonds van 2023 uur te bezichtigen Gas- kronenverlichting. Om 21 en 22 uur een or gelconcert-kwartier. Stadhuis, Grote Markt: Poesjenellen kelder: Marionettentheater, 6 voorstellin gen per dag, om 15, 16, 17, 20, 21 en 22 u. Stadhuis, Grote Markt: avondopenstel ling van door kaarsenluchters verlichte grote hal Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Rondritten langs Ca verlichting per NZH.- autobus (20, 21, 22 uur). Houtplein, hoek Dreef-Wagenweg en Damstraat: Oliebollen en poffertjeskramen Pendeldienst miniatuur-treintjes op de route DreefzichtFrans Halsplein v v. Dinsdagmiddag omstreeks half vier zocht een man, met het uiterlijk van een Italiaan en gebroken Engels sprekend, in een winkel op de Riviervismarkt een souvernir uit. Toen hij zijn keuze be paald had reikte hij de winkelier een bankbiljet van f 20 over. Deze kon niet direct het bankbiljet wisselen, keek in zijn portemonnaie liep daarna even naar achteren om te kijken of daar mogelijk nog wisselgeld lag en liet de portemon naie liggen. Toen hij wederom in de winkel terug kwam, werd de winkelier afgeleid door verschillende klanten die intussen in de winkel waren gekomen. De man met het 'Italiaanse uiterlijk stel de voor zelf het bijiet even te wisselen en verliet de winkel. Een kort ogenblik daarna miste de winkelier een bankbiljet van f 100 uit zijn portemonnaie. De recherche stelt een onderzoek in om dit mysterieus geval op te helderen. /nderdaad begint zich nu de aarze lend ingezette verbetering van het tentoonstellingspeil bij K. Z, O. D. af te tekenen als een vaste koers. Hier uit moge blijken, dat de interne veran deringen zo ingrijpend geweest zijn, dat zij de geest hebben kunnen zuive ren en nu naar bu'iten kenbaar worden als een bewuste norm-erkenning, waar naar men zich ook wenst te richten. Voor de leden zelf heeft dit nieuwe beleid blijkbaar eveneens de bewust wording ten gevolge gehad, die nodig is om tegenover zichzelf weer critisch te gaan staan en het recht van voldoe ning aan de buitenstaander te laten. Met deze gesteldheid, die het werk boven de personen doet stellen, is er zeker een toekomst voor de vereniging, waarin uitbreiding met waardevolle elementen mogelijk is. Even openbaar als jaren geleden ons blad als eerste het gevaar van verstar ring in K. Z. O. D. heeft onderkend en de daarop volgende tekenen van afglij den heeft begeleid met critische notities willen wij thans onze erkenning hech ten aan de kentering, die van het nieuwe beleid het succesvol resultaat is. Waarbij het ons alleen moet spijten, dat de afgang zo langdurig is geweest en men het tot zulke ernstige verliezen heeft laten komen deze hardnekkig heid was een goede zaak waardig! en waarbij wij ons evenmin vleien met de gedachte, dat onze critiek rechtstreeks bijdrage is geweest tot de kentering, want oren en ogen schijnen door het voelen, en niet reeds door het horen te zijn geopend. Met meer gelijkmatig genoegen dan in lange tijd het geval is geweest heb ben we de, welgeteld, honderd nummers in ogenschouw genomen en herhaalde lijk kunnen vaststellen, hoe men ge tracht heeft met het beste uit te komen, hoe men meermalen zichzelf heeft kun nen overtreffen en vooral dat er (daar door?) veel meer recent werk getoond wordt dan voorheen. Uiteraard zijn zo wel de jury als de leden zelf debet aan dit resultaat, dat van een stugge goede wil getuigt, die de ondertoon is van en thousiasme. Zo heeft Mies Deinum een nieuw on derwerp gevonden in speelgoeddieren, dat haar speels-illustrative mogelijkhe den biedt voor kleur en compositie. Tine Honig bedrijft een haast puur schilderlijk spel van kleur en vorm in „Glasfestoe nen." Mej. Otto verdenken wij er daar entegen van, een spelletje met de schil derkunst te bedrijven, omdat haar ab stracte noch haar antieke werkje ons kunnen overtuigen, in zichzelf niet en als eenling niet; een bescheiden reeks in een dezer stijlen zou daartoe althans de mogelijkheid bieden. Om de dames nu maar volledig voor rang te verlenen: het „Jong Meisje" van Mevr. Verdenius heeft het charmante door eenvoud verkregen, wat duidt op knapheid bij de schilderes. Van Mej. Verheus noteerden wij „Bouquetje", Julia Giesberts drukt zich in „Slecht weer", hoewel de wolkenpartij geen ruimte krijgt expressiever uit dan gewoonlijk; evenzo Jan Loots in „Spaarnebocht". Van der Colks opmerkelijk schilderachtige be handeling van zijn kas-stille"en doet ons de geur van de O.I.-kers waarlijk ruiken, welke kwaliteit hij zelden zo gaaf bereikt in ziin bedriegelijker con- terfeitsels. Dirk Harting toont een zui ver en met weinig middelen gedaan voortreffelijk ma/sportret, een der zuiverste en diepste werken van deze expositie. A. Melchior geeft een voorbeeld van beeldend kunnen dat bo- van het incident uitgaat: „Krommenie- dijk", terwijl voor Van Velsen ons hel stilleven eveneens nieuwe mogelijkheden lijkt te bieden Le Poole in zijn „Lentebloemen", Pe tri en De Roos zijn statisch in hun kwa liteiten; Boot vertoont in zijn stilleven enige partijen van bijzondere kleur en lijnvoering. Cees Vis debuteert hier op een prettige manier. Leen Spierenburg toont twee, in grote partijen gehouden Jong meisje een portret in olieverf van Mevrouw G. A. Verdenius. aquarellen, een gezonde evolutie na zijn bruinige figuur-composities van enige jaren terug; Bogtman experimen teert met de materialen glas en beton. n de ere-zaai ontmoeten we het werk van wijlen J. B. Kamp; voor al het in overheersend rood gedane mansportret is een verrassing. De even eens gestorven H. van Borssum Buis man, van wiens schilder-kunstige acti viteiten men slechts zelden iets be merkte, blijkt een knap en gevoelig schilder te zijn geweest. In zijn tijd, maar daarvan een gaaf getuige Het „Zittend naakt" is een fijne afstemming van vlakken en kleur en heeft in zijn rhvthme en klank iets van een vers. Het portret van mej. Van Hees uit de dertiger jaren valt in opvatting van kleur- en vlakbehandeling geheel bui ten het overige werk, zonder de voor naamheid die de vorige-eeuwse trant kenmerkt te verliezen. Als Flora-manifestatie beschouwd, hebben we een zo breed mogeliike col lectie van in Haarlem werkende schil ders gezien met alle betrekkelijkhe den die daar toch aan verbonden blij ven: het beste wat Haarlem bieden kan, zou een veel strengere selectie vereisen. Alles is echter boven een redelijk minimum gehouden. Beziet men de expositie, zoals de vreemde ling, die geen weet heeft van de ont wikkeling van elk der schilders, dus objectief, dan zal men veel van wat ons verheugde voor bijgaan. Maar dan nog blijft dit een appreciabele ten toonstelling van verantwoord ge halte, omdat nie mand van een stad als Haarlem zal ver wachten dat zij ruim 40 schilders voortbrengt, die el kaar verdringen aan de toppen van Ne- derland's kunstver mogen. In „Huis van Looy" ziet de vreemdeling de „Lichtstad" Haar lem zichzelf ten minste niet van haar slechtste kant belichten, waar zij zich eerlijk expo seert zoals zij is, zij het op z'n Zondags. L. T. Hedenmiddag heeft de Amsterdamse rechtbank op het eind van de zitting de onmiddellijke gevangenneming be volen van een 36-jarige vertegenwoor diger uit Amsterdam die er van werd beschuldigd zich in de loop van 1948- 1951 opzettelijk gelden te hebben toe geëigend, totaal ongeveer f 40.000, ten nadele van een verfindustrie te Haar lem, waarbij hij in die jaren als boek houder werkzaam was. Tevoren had de Officier van Justitie anderhalf jaar ge- eist, evenwel zonder onmiddellijk in gaande hechtenis. De boekhouder heeft zich de bedra gen wederrechtelijk toegeëigend door gelden contant te innen, maar op de dp- biteurskaarten aan te tekenen dat ze per bank of giro waren overgemaakt. Verdachte ontkende niet en gaf zelfs toe de buit geheel te hebben verbrast. De president gewaagde van een zwaar vergrijp dat niet uit armoede werd ge pleegd. De boekhouder had een salaris van ruim f 400. exclusief de tantièmes. De Officier van Justitie memoreerde het grote tijdsverloop tussen ontdekking en aangifte bij de nolitie noodzake lijk, aldus de directeur van de fabriek, vanwege het onderzoek der rijksaccoun tants en de moeilijkheden die daar uit zijn voortgekomen. Verdachte bieef op vrije voeten en kreeg een nieuwe betrekking. Deson- De Wandeisportveremgmg „jun Pas- stoors te Haarlem, een uer ouaste van Nederland, organiseert op Zateraag lts April en Zondag 19 April haar alom be kende Bloemponen-W andeuoenten. Zij worden dit jaar voor de 21e maal gehouden. Ook dit jaar hoopt men weer duizenden wandelaars een prettige dag te bezorgen, terwijl na afloop van oe tocht velen de gelegenheid zuilen nemen een bezoek aan de Flora en Keuxennoi en de schitterend verlichte straten van naanem te brengen. De afstanden zijn op Zaterdag 10 of 20 km., op Zondag heeft men de keus tus sen 10, 20 of 30 km. Kinderen van 10 t/m i3 jaar kunnen alleen aan de 10 km. deelnemen, terwijl zij, die 14 en 15 jaar zijn alleen aan de 10 of 20 km. kunnen inschrijven. Het startgebouw is te Over veen (gemeente Bloemendaal) in DOMI aan het Zandvoorterpad. Gestart wordt op Zaterdag tussen half twee en drie uur, en op Zondag tussen 9 uur en half één. Alle deelnemers, die de tocht met suc ces hebben volbracht, ontvangen een speciaal uitgevoerde medaille, groepen van minstens 10 personen plus een lei der ontvangen daarenboven nog een groepsherinnering. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot het secretariaat van „Jan Pas- stoors" Klapheklaan 4 te Aerdenhout. Kring Noord van de K.A.B. is met zijn nieuwe bestuur in actie gexomen, n.l. door een vormingsavond' op Vrijdag 27 Maart a.s.,, acht uur in het K.A.J.- gebouw aan de Lingestraat. De dis- trietsbestuurder J. v. d. Meer zal ko men spreken over het onderwerp: „Het sluitstuk van de balans". Een belang rijke avond, tevens laatste vormings avond. Men verwacht een grote op komst om kennis te maken met het nieuwe bestuur. De slotavond van Kring Noord wordt een geweldige avond met toneel en bal. Als men naar de vormingsavond gaat, dan gaat men vanzelf naar de sluitingsavond, welke plaats vindt op Zondag 19 April a.s. in de grote zaal van het gebouw St. Bavo. De toneel vereniging G.E T.O S-.A. uit Santpoort zal opvoeren „De weg tot elkander". Het bal staat onder leiding van de heer Schroder; muziek van „The Solo Stars". Voor de vormingsavond is de toegang geheel kosteloos. Voor de feestavond var? Zondag 19 April zijn kaarten ver krijgbaar bij de bestuursleden van de Kring. De vereniging van melkhandelaren „Onderling Belang" vierde gisteren haar 50-jarig bestaan. Reeds eerder maakten wij melding van de historie dezer ver eniging, waarvan de leden door moedig volhouden vele goede dingen hebben tot stand gebracht. Ter gelegenheid van het gouden jubileum recipieerde het bestuui gistermiddag in café-restaurant Brink- mann. Velen kwamen het bestuur ge lukwensen, onder wie jhr. dr. J. C. Mol- lerus, secretaris van de Kamer van Koophandel, wethouder W. F. Happé, de voorzitters van de Verschillende bon den en afgevaardigden van velerlei in stanties. Om 5 uur na de receptie kwa men in groten getale de leden van de vereniging hun opwachting maken. Tij dens deze feestelijke bijeenkomst werd het bestuurslid S. G. Ouwerkerk ge huldigd, daar hij die dag 25 jaar be stuurslid was. De voorzitter, de heer H. P. J. Kuipers, overhandigde hem een leunstoel als geschenk. Om 7 uur zaten allen rond een feestelijk diner ge schaard. Niet minder dan 35 grote bloemstukken vormden een fleurige en tourage. Na het feestdiner bleven allen gezellig bijeen onder leiding van con ferencier Harry Bonman en zijn mede werkers. Onder leiding van Annie Schoen geeft het Kennemer Vrouwenkoor met me dewerking van „Het Kennemer Trio" Zaterdag 28 Maart, des avonds 8 uu: een concert in de Hervormde Kapel te Santpoort-Dorp. In hotel ,,'t Hof van Holland" zijn, on- der leiding van de B.C. „Hof van Hol- land", de volgende Baart partijen gespeeld: 245 28 42 8.75 Dijkstra 250 28 43 8.92 Hoek 226 32 32 7.06 v. Rongen 250 32 45 7.81 Nobels 250 21 42 11.90 Philippo 81 21 19 3.85 Karman 250 19 50 13.15 v. d. Linden 93 19 22 4.89 Hedenavond voortzetting. Als makelaar in bloembollen en aanver wante artikelen is op Dinsdag 24 Maart 1953 door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem beëdigd de heer Z. van den Burg, wonende te Lisse, van Bönninghau- senlaan 9. Zaterdag 28 Maart gaat de heer W. H. J. Vogels, Oranjestraat 150, Haarlem, werkzaam als timmerman in de Maria- Stichting, genieten van een welverdien de rust. De laatste vier jaar had hij de functie van opzichter. Ruim 31 jaar is de heer Vogels in de Maria-Stichting werkzaam geweest. danks meende hij anderhalf jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf te moeten eisen. De verdediger bepleitte een gedeel telijk voorwaardelijke straf op grond van diverse omstandigheden Hij was van mening, dat de boekhouder tot zijn daad was gekomen tengevolge van de zeer uitzonderlijke omstandigheden waarin hij en zijn gezin verkeerden des tijds. Tijdens de oorlog nam hij onmid dellijk na zijn huwelijk vrijwillig te- werk-stelling aan in Duitsland, zodat er van een normaal gezinsleven geen sprake kon zijn. Ook na de oorlog niet, toen hij als ex-N.S.B.-er werd geïnter neerd. Eerst in Januari kwam hij bij genoemde verfindustrie waar de con trole voldoende te wensen overliet om de misdaad zeer gemakkelijk te ma ken. Na de ontdekking heeft verdachte het tekort nog willen aanzuiveren en begon daartoe te gokken, maar raakte zodoende nog verder achter-op. Oorlog en internering en bijzonder moeilijke huiselijke omstandigheden oefenden psychologisch een sterke invloed uit. Aldus de verdediger, die zich na de zit ting afvroeg of de rechtbank bevoegd was om een onmiddellijke gevangenne ming te gelasten, nog voor een uit spraak was gevallen en zonder dat de Officier zulks had geëist. Toen door middel van de toneelco- ordinatie aan Haarlem werd medege deeld, dat de Nederlandse Comedie voor het seizoen 19521953 vaste bespeelster van de schouwburg zou worden, bleek, dat de financiële positie van dit gezel schap verre van rooskleurig was. B. en W. wilden slechts subsidiëren, nadat de financiële positie gesaneerd zou zijn en met name de nog uit het verleden be staande nadelige saldi door het Rijk zouden zijn gedekt. Daarenboven heeft het college nadrukkelijk gesteld, dat oe subsidie niet boven de f 30.000 zou lig gen. D'en Haag heeft B. en W. de vorige maand nu medegedeeld, dat in afwach ting van de financiële sanering van het gezelschap een voorschot zal worden verleend aan de toneelgroep om haar uit de impasse te helpen en haar in staat te stellen de financiële zaken van het lopende seizoen naar behoren te kunnen ontwikkelen. De raad wordt nu voorgesteld daaraan te voldoen onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat tiet geld op generlei wijze mag worden gebruikt tot delging van de uit de daar voor gelegen periode voortgekomen schulden. Het bestuur van de R.K. Woningbouw' vereniging Sint Bavo (Oost) deelt ons mede dat het bericht inzake de toekom stige woningbouwplannen aan de Zo mervaart enige correctie behoeft. Er werd geen geldlening afgesloten, maar de algemene vergadering machtigde het bestuur een hypothecaire overeenxomst aan te gaan. Op het verzoeK aan het gemeentebestuur om de hoogst noodza kelijke vernieuwing en verbetering van de electrische huisinstallaties van de oude complexen, in 1940 begonnen, te laten voortzetten en te voltooien, werd nog geen antwoord ontvangen. B. en W. vragen een crediet van f 230.500 voor de aanleg' van straten en plantsoenen in verschillende delen der gemeente. Het betreft hier de Orionweg en de Nestorstraat, het Roerdompplein en het Batavierenplansoen, Jan Luyken- straat en de Vollenhovenstraat. de Van Riebeecklaan en omgeving, de Ampère laan, de Slangenkruidlaan, Duindoorn laan enz., de Cremerstraat, de Gerrit Rartholomeuslaan en de Spaarndamse- weg. Enkele van deze werken zijn reeds voltooid of zullen binnen afzienbare tijd uitgevoerd moeten worden. B. en W. van Haarlem achten het ge wenst in het gebouw van de gemeente lijke kleuterschool nabij de Faraday- straat of op het daarbij behorende ter rein een werk van een van hedendaagse beeldende kunstenaars te doen plaatsen. Zij vragen daarvoor een crediet van f 1600. zijnde ongeveer 2 pet. van de geschatte aanneemsom voor het gebouw. De rechtbank veroordeelde vanmor gen de 43-jarige G. M. v. B„ magazijn meester bij de P.E.N. te Bloemendaal tot één jaar gevangenisstraf met aftrek. Veertien dagen geleden eiste de Offi cier van Justitie tegen hem één jaar en drie maanden, omdat hij zich schuldig had gemaakt aan verduistering van elec trische apoaraten, ter waarde van min stens f7000. Jeanne Angelet-Hustache, De heilige Elisabeth van Hngarije; Pierre Barbet, De passie van O. H. Jezus Christus, 'ge zien door een chirurg; A. C. J. Commis saris, Van schuilkerk tot kathedraal. Een geschiedkundig overzicht bij het eeuw getij van het herstel der Bisschoppe lijke Hiërarchie in Nederland. Daniei- Rops: Gods avonturiers. De avonturen van 10 der grootste missionarissen van de wereldgeschiedenis; Daniel-Rops, Paulus, de Jood uit Tarsos; G. van Gestel S.J., Sint Franciscus Xaverius; prof. dr. W. Grossouw, Katholiek reveil en spiritua liteit; dr. J. van Heugten S.J., Pater Roothaan in zijn tijd; Giuseppe Ricciotti. De heer A. Noyons heeft in uw cou rant van 24 Maart in zijn protest tegen de amusementstent in het Florapark ook mijn school betrokken en geschreven, dat de bewoners van een jongenspen- sionnaat voor leerlingen van M.O.-scho- len geen behoorlijke nachtrust onder vinden door het lawaai. Hoe de heer Noyons hiertoe kan besluiten, is mij een raadsel, want ik heb in het geheel niet geklaagd en er is niemand bij me ge weest om te vragen, of ik hinder onder vind van deze tent. Ik kan u verklaren, dat wij er niets van merken, en al zou dat enigszins het geval zijn, dan lijkt mij toch het belang voor de gehele stad Haarlem groter dan dat van mij per soonlijk. Het gaat per slot van rekening maar om een paar weken. Men moet deze dingen niet zo opblazen. B. CLASIE. Directeur Jongensintemaat, Florapark 6. VelsenAlw. Forward Alkm. BoysVitesse DemGVO HBCBlauw Zwart Wilhelmus—TYBB DSS—ADO PancratiusOnze Gezellen Graaf Willem IISJC Teij lingenDocos Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de Sport redactie Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Woensdagavond waren in de raads zaal twintig dames en heren bijeen gekomen, die tezamen het adoptieco mité vormen, dat zal helpen de zo ge teisterde gemeente Puttershoek er weer bovenop te helpen. De burgemeester van Heemstede, mr A. G. A. Ridder van Rappard, opende deze installatie bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom en gaf daarna een uitge breid overzicht van de ramp, die Put tershoek heeft getroffen en van de toe stand, zoals hij die bij zijn bezoek aan deze gemeente heeft aangetroffen. De burgemeester wees er op, dat Heem stede, door Puttershoek te adopteren, een grote verplichting op zich heeft genomen en dat de wijze, waarop men met het nakomen van deze verplichtin gen is begonnen, nu niet bepaald een compliment voor Heemstede genoemd kan worden. Weliswaar, zo merkte de burgemeester op, zijn direct na de ramp grote hoeveelheden goederen opgehaald, doch een zeer groot deel daarvan kan gerust als rommel worden gekwalificeerd en is totaal ongeschikt om andere mensen te helpen. Het ge meentebestuur heeft nu besloten met het verstrekken van goede hulp een begin te maken door aan de 237 gezin nen, wier huizen door het water heb ben geleden, elk 2 H.L. anthraciet te schenken, teneinde deze woningen droog te kunnen stoke Daarna werd het comité met enige vriendelijke woorden geïnstalleerd en nadat de burgemeester vertrokken was, werd meteen een begin gemaakt met de werkzaamheden. Er werd een be stuur geformeerd, bestaande uit de he ren N. de Lange, voorzitter, B M. v. Hengelaar, Alberdingk Thijmïaan 53, secretaris, J. Verstijnen, directeur Twentse Bank te Heemstede, penning meester, en C. Verbouw, 2e secretaris. Er werden voorts vier groepen ge vormd, elk van 5 personen, die zich op bepaalde taken gaan specialiseren. Groep I (voor de huisvrouwen) staat onder leiding van mevrouw L. C. A. C. van RappardMundt. Groep II voor de kinderen onder mevrouw J. Laande Vries, groep III vcor ontspanning on der leiding van de heer Jac. Roest en groep IV voor de diverse standen als middenstanders, intellectuelen, land bouwers enz. onder leiding van de heer A. Verdonschot. Medegedeeld werd, dat het gemeentebestuur van Puttershoek op 7 April een tegenbezoek aan Heem stede komt brengen en dat het adoptie- bestuur op 31 Maart naar Puttershoek: gaat voor bestudering van de toestand. Tevens zal dan uit de voorraad goe deren, die in de Voorwegschool is op gestapeld, het beste worden uitgezocht en meegenomen. Staande de vergadering werd mede gedeeld, dat de eerste gift voor Put tershoek afgezien van het bedrag, dat de Jan v. Goyenstraat heeft ge schonken, als resultaat van de ballon- wedstrijd is binnengekomen; enige lezers van een plaatselijk weekblad schonken n.l. een bedrag van f 8.60 Voor de filmavond welke Woensdag avond werd gehouden in het R. K. Ver enigingsgebouw en georganiseerd was door de plaatselijke afdeling van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, bestond een flinke belangstelling. Nadat eerst een natuurfilm was gedraaid kwam de grote film „Golgotha" op het witte doek, die met grote aandacht en belangstelling werd gevolgd. In de pauze werden mooie platen ver kocht ten bate van het Nationaal Ram penfonds en rond half elf behoorde deze filmavond wederom tot het verleden. Op de ledenvergadering van de On derlinge Tuinliedenvereniging, welke Woensdagavond in het Volkskoffiehuis werd gehouden, hield de heer J. de Ma ker een lezing met lichtbeelden over IJsland, De lezing stagneerde aanvan kelijk even, omdat er enige moeilijkhe den met het projectie-apparaat waren, welke evenwel spoedig waren opgelost. De vergadering nam met applaus ken nis van een mededeling van het gemeen tebestuur omtrent de ook dit jaar toege kende subsidie en voor de tuinwedstrijd gaven zich elf deelnemers op. Op Maandag 30 en Dinsdag 31 Maart a.s. bestaat voor zowel georganiseerde als ongeorganiseerde arbeiders in de landbouwbedrijven gelegenheid tot het inwisselen van Landbouwvacantiebon- nen tot een bedrag van f 30, hetwelk bij' aanbieding van de bonnen direct wordt uitbetaald. Belanghebbenden dienen zich daarvoor te wenden tot de penningmees ter, de heer J. v. d. Mooren, Lindenlaan 23 alhier. Voorts zijn aan dit adres tevens vacantieboekjes verkrijgbaar. (Niet officiële 3% Ned. 1953 3% Nederl. 1948 3!i pCt. Ned. 1950 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr Grtbk. 46 3 pCt. Ned. Handel M(j. cgrt A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holi. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. eert. koersen) Vorig Opening slot 26/3 99V, 99 94% 94% 95 96 H 94% 159% 164% 105 121 "4 159% 164 190 215 160 322% 92% 145% 128% 128% 104% 84% 95 164% 191 323 93 127% 128% 103%, 84.»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2