Begroting van Maatschappelijk Werk in de Tweede Kamer Madurodam'' opent 1 April Begroting Overzeese Rijksdelen in Eerste Kamer f JÊ^ Eerste textielpakket Rode Kruis in Halsteren uitgereikt P.v.d.A. wil verplichte verzekering voor gezinsverzorging Discussie over verhouding overheid particulier initiatief Verlenging noodwet voorgesteld Voetballer loopt beenbreuk op hamtage Rampenfonds nu 85,6 millioen 43ste Dodenlijst *1 Sfc* - DONDERDAG 26 MAART 1953 PAGINA 3 Welke bezwaren tegen KL-status voor Ambonezen Kinderbijslag kleine zelfstandigen Broductie verzekeringen gestegen Door natrappen Gevangenisstraf geëist tegen dader Hubert Barwahser hoofd leraar Muzieklyceum A'dam Wetsontwerp grenswijziging Arnhem aangenomen Een prachtige, doorgeweven dameszakdoek Dat moet U onthouden door J. S. Fletcher Conflict ten einde bij de Ommelanden Koninklijke onderscheiding Koningin in Nieuwe Tonge Eind April: Hervatting treindienst Bergen op Zoom-Goes? Minister Algera bezoekt de Jaarbeurs Chrysler verlaagt prijzen (Van onze parlementaire redacteur a-i.) 7* 7* aar het eerste debat over de begroting van Maatschappelijk Werk V mocht men met enige belangstelling uitzien. De beschouwingen over dit onderwerp, gisteren in de Tweede Kamer gehouden, zijn echter niet bijzonder interessant geweest. Weliswaar was de vraag of het nieuwe departement van Maatschappelijk Werk terecht in het leven is geroepen niet meer aan de orde, doch inmiddels bleef er toch ruimte voor bespreking van de taak in haar geheel van het jonge ministerie, in welks vorming de erkenning van gewijzigde verhoudingen be sloten ligt. Met het wijzen op het maatschappij beeld, dat aan veranderingen onderhe vig is. heeft alleen ir. Wijffels (KVP) van die kant deze materie benaderd, doch diens breed opgezet betoog viel uiteindelijk wel zeer bespiegelend uit. Voor het overige bepaalden verschillen de sprekers zich tot de vraag of er wel voldoende taken van maatschappelijk werk op dit departement tezamen zijn gebracht. Principieel lag verder de kwestie of de overheid met betrekking tot het maatschappelijk werk een eigen, dan wel slechts een aanvullende taak heeft. Minister Van Thiel heeft hiervan bij de behandeling van de Provinciale Op- bouworganen in zijn Memorie van Ant woord gezegd, dat de vrije krachten van het maatschappelijk leven een zo groot mogelijk aandeel moeten nemen en dat het zwaartepunt moet liggen bij het pari. ticulier initiatief. Ds. Fokkema (AR) scheen hierin echter nog niet voldoende garanties te zien: hij wenste duidelijk ge maakt te zien, dat het particulier initia tief niet voor het karretje van de Staat zal komen te lopen. Prof. Lemaire van de Katholiek Nationale Partij had zeer wel oog voor positieve staatszorg bij maatschappelijk werk, mits de bewinds man daarbij maar voor ogen zou hou den, dat de overheid slechts subsidiair dient op te treden; hij vroeg om een nota, waarin een globaal beleidsschema zou worden gegeven. Verder pleitte deze afgevaardigde voor behartiging van de belangen der middengroepen en wees hij op het belang van een gezond gezins leven. Over gezinspolitiek werd trou wens nog door verschillende andere sprekers het woord gevoerd; de KVP zweeg er ditmaal maar eens over. Een ander punt, dat in het nogal saaie debat de aandacht trok, was de uitlating van mevr. PloegPloeg (P.v.d.A.), die in haar pleidooi voor de belangen van de zieke huismoeder de gezinsverzorging een object voor sociale verzekering noemde. Een ver zekering, stellig op levensbeschouwe lijke grondslag, maar in ieder geval toch verplicht. Men zou daartegen kunnen aanvoeren, dat er thans nog niet voldoende gezinsverzorgsters zijn. maar, zo zei zij, die zullen er wel komen als men hen redelijk kan be talen uit de opbrengst der verzeke ring. Zolang men overigens niet aan deze verplichte verzekering toe is achtte mevr. PloegPloeg stimulering van de vrijwillige verzekering voor gezinsverzorging gewenst. Van Chris- telijk-Historische zijde werd later in het debat gezegd, dat men een ver plichte verzekering niet gewenst, achtte. Even een amusant accent bracht de heer Van Lienden (P.v.d.A.) in de ge- dachtenwisseling, toen hij het probleem der bejaardenzorg behandelde. Onder bejaarden rekenend hen, die 65 jaar en ouder zijn, wees hij er op, dat ons land in 1980 anderhalf millioen ouden van dagen zal tellen. Het gaat er niet zozeer om, aldus spr., deze mensen een dak boven het hoofd te geven als wel hun de gelegenheid te geven hun vitaliteit aan te wenden. Vele ouden van dagen kunnen zich bijvoorbeeld nog verdien stelijk maken 'bij het besturen van al lerlei organisaties. Dr. Kortenhorst, die zelf van 1886 is, meesmuilde eens: hij moet hebben gedacht aan het voorzitten van een Tweede Kamer of wellicht aan 5? (Van onze Haagse redactie) Volgende week Woensdag 1 April zul len herauten te paard door Den Haag gaan om aan de „poorters en poorteres sen" mededeling te doen van het feit dat op dezelfde middag de miniatuurstad Madurodamhaar poorten weer zal openen. Vorig jaar brachten ruim 300.000 Personen een bezoek aan dit stadje en dit is voldoende reden geweest om ook dit seizoen het publiek wederom in de gelegenheid te stellen het typische Plaatsje te bezichtigen. Madurodam is gedurende de winter maanden gesloten geweest, maar deze sluiting betekende allerminst een win terslaap. Het stadje heeft een flinke uit breiding ondergaan en verschillende nieuwe snufjes zullen een bezoek aan Madurodam, waarvan de baten ten goede komen aan het studentensanatorium in Laren, stimuleren. Zo zal het aantal be wegende modellen in Madurodam sterk Worden uitgebreid. De rivier zal beva ren worden door schepen van verschil lend type. Het aantal kranen op de scheepswerf wordt uitgebreid; enkele hiervan zullen eveneens beweegbaar zijn. In de stadswijk in aanbouw (Madurodam is een moderne stad!) zal een draaiende betonmolen een suggestie geven van de Werkzaamheid hier. Electrische trams Zullen in het stadsbeeld verschijnen en op de snelverkeersweg zullen auto's in razende vaart door de stad rijden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van de Noodwet Kinderbijslag kleine zelfstan digen, waarin wordt voorgesteld deze Wet te verlengen tot 1 Juli 1954. Aan de memorie van toelichting van de staatssecre'aris van Sociale Zaken en de minister van Financiën, is het Volgende ontleend: In het ontwerp van bij de Wet van 14 Juni 1951 tot stand g'ekomen Nood wet Kinderbijslag kleine zelfstandigen, stelden de toenmalige minister van Sociale Zaken en van Financiën in arti kel 23 voor, dat de wet uitdrukkelijk ha verloop van drie jaren, na de dag van inwerkingtreding van artikel 5, zou Vervallen Door aanvaarding van het amende ment van de heer Hooij, werd het voor gestelde artikel 23 evenwel gewijzigd m dier voege, dat de wet uiterlijk twee laren na haar inwerkingtreding ver valt. Aangezien bedoelde wet 1 Juli 1951 m werking is getreden, zal zij derhalve Vervallen met ingang van 1 Juli 1953. In zijn Memorie van Antwoord met "strekking tot de begroting van zijn departement voor het dienstjaar 1953, heef de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid echter de aandacht gevestigd op de diepgaande studie, wel ke de Sociaal-Economische Raad maakt Vsn de moeilijkheden, welke zich on der andere bij de premieheffing' van de Zelfstandigen zullen voordoen. Genoem de minister sprak daarbij de vrees uit, "at de oplossing van deze moeilijkheden Zoveel tijd zal vergen, dat een nieuwe Zegeling van de kinderbijslag voor Zelfstandigen niet voor 1 Juli 1953 in 5®t Staatsblad zal kunnen verschijnen. V'aarom wordt voorgesteld artikel 23 der Noodwet Kinderbijslag kleine zelf standigen te wijzigen in dier voege, dat het tijdstip, met ingang waarvan deze ^et zal vervallen, wordt verschoven haar 1 Juli 1954. -In Februari is voor f 196.1 millioen aan h'euwe verzekeringen afgesloten. In de erste twee maanden van 1953 is de pro- i.hetie hiermede gekomen op f 376.8 mil joen tegen f 340.6 millioen in dezelfde pe- °de van 1952. Ook de Ned. Spoorwegen willen de realiteit zo sterk mogelijk benaderen. Het meest moderne materiaal, dat op het moment op de echte lijnen in ge bruik is, zal in Madurodam in minia tuurvorm eveneens te zien zij11 De oude stadskern van de miniatuur stad wordt uitgebreid met een dertigtal gebouwen, welke in Gothische stijl zul len worden opgetrokken tussen de grote kerk en het waaggebouw. Het Gulliver- complex is echter ook modem; daarvan getuigt wel de vijf meter hoge televisie- mast die in dit stadje is gebouwd. In de buurt van het vredespaleis staan een paar televisie-reportagewagens, die hun opnamen doorzenden naar een model studio. V Woensdagmiddag zal op het Stadhuis in Den Haag de gemeenteraad van Madurodam, bestaande uit 31 jongens en meisjes uit Den Haag, officieel door wet houder Feber, loco-burgemeester van Den Haag, worden geïnstalleerd. Hierna zal de nieuw benoemde raad naar Madu- deren van het Corps Diplomatique zullen vergezeld van amazones en politie. Kin- aer envan het Corps Diplomatique zullen dan aan de loco-burg'.meester van de miniatuurstad de sleutels van zijn do mein overhandigen. dr. Drees, die zich met het besturen van de Staat der Nederlanden onledig houdt Veel is er gistermiddag gesproken over de Nederlanders in Indonesië en met name over het onderwijs voor hun kinderen, over de Indische Nederlan ders, over de gerepatrieerden en over de Ambonezen, wier belangen de problemen bij deze groepen zijn niet gering alle onder minister van Thiel ziju komen te ressorteren. Is het Hoge Commissariaat te Djakar ta wel sociaal genoeg ingesteld ten op zichte van de Indo-Europeanen, die een uitschakelingsproces doormaken? zo vroeg de heer v. d. Wetering (C.H.), die verder over de gerepatrieerden op merkte, dat zich bij deze groep vaak een ten hemel schreiende verpaupering voordoet. Acht de Regering het moge lijk om met de Indonesiscne autoritei ten tot een samenspraak te komen over de Indische Nederlanders? zo wilde mr. de Graaf (K.V.P.) weten. Wat de Am bonezen betreft, zij kunnen hier no^ jaren moeten blijven, aldus ds. Fokke ma; daarom dient het funeste kamp- systeem geliquideerd te worden en zal men deze mensen in de gewone maat schappij moeten trachten op te nemen. De heer Ritmeester (V.V.D.) vroeg de bewindsman welke bezwaren er zijn om aan de Ambonezen tijdelijk de K. L.- status te verlenen; van verschillende andere zijden werd deze vraag her haald. Een uiteenzetting, welke nieuwe ge zichtspunten opende, was die, welke aan het slot van de middag, toen nog drie afgevaardigden het debat bijwoonden, werd gegeven door de heer Kikkert van de C. H. U. Deze behandelde de over gang van plattelandsgemeenschap tot geïndustrialiseerde streek, een vraag stuk, waar men zich vanuit de stad en ook onder sociologen nogal eens op ver kijkt, aldus spr. Zeker, daarbij kunnen zich in het begin ontaardingsverschijn- selen voordoen, maar men moet toch niet denken, dat de overgang thans zul ke schokken zal meebrengen als een 25 jaar geleden. Deze beschouwing deed eens een ander geluid horen dan men gemeenlijk verneemt. Vandaag zou minister Van Thiel ant woorden. (Van onze correspondent) Tien weken gevangenisstraf, waarvan acht weken voorwaardelijk, en een proef tijd van drie jaar eiste de officier van justitie te Almelo tegen de 25-jarige H. J. S., die als speler van „Enter Vooruit" tijdens een op 22 November van het vo rig jaar gespeelde voetbalwedstrijd op zettelijk de 18-jarige G. v. H., de links buiten van Deto, zou hebben nagetrapt, waardoor deze een been brak. De Deto-speler moest tien weken het bed houden. Voor de rechtbank ver klaarde hij dat toen hij een doelpunt scoorde, de bewuste speler nog minstens zeven a acht meter van hem verwijderd was. Desondanks zou de „Enter Voor- uif'-speler toch nog op hem ingelopen zijn en hem getrapt hebben. Deze lezing werd door twee Deto-supporters, die als getuige gehoord werden, bevestigd. De verdachte verklaarde dat het ongeluk aan een samenloop van omstandigheden te wijten zou zijn geweest, welke me ning door twee getuigen a décharge ge deeld werd. De officier achtte echter op zet bewezen. Aan het „Muzieklyceum" te Amster dam is benoemd tot hoofdleraar voor fluit de heer Hubert Barwahser. De Eerste Kamer heeft Woensdagmid dag de behandeling van de begroting van het departement van Overzeese Rijksdelen voortgezet. De heer Mole naar (V.V.D.) vroeg of er op gerekend kan worden dat onze vertegenwoordi gers in de V. N. bij besprekingen over N.-Guinea als uitgangspunt nemen, dat Nederland de souvereiniteit over dit eiland bezit. Wat betreft Suriname en de Antillen betoogde hij, dat het onder de huidige omstandigheden niet in het belang van het Koninkrijk is de misverstanden die ontstaan over het beschikkingsrecht op te rakelen. Men moet thans loyaal trachten tot een overeenstemming te geraken en een practische politiek vol gen. De heer Gerretson (C.H.U.) beperkte zich tot de vraag, of de Staten-Generaal voldoende ingelicht zijn over de onder handelingen met dé West en tot de staatkundige betekenis van het over- eengekomene. Hij was van mening, dat elke practische politiek die niet ge dragen wordt door een beginsel dat be leefd wordt ontaarden moet in inciden tele scharrelpolitiek. Het onbepaalde zelfbeschikkingsrecht verwierp spr. Minister Kernkamp antwoordde de sprekers en bepaalde zich in eerste in stantie tot Nieuw-Guinea. Wat de bui tenlandse hulp betreft, betoogde spr., dat de morele verantwoordelijkheid te genover de Papoea's bij haar voorop staat. De economische ontwikkeling vormt echter een belangrijke stimulans bij de ontplooiing van land en volk. Het overleg met de kerkelijke instanties heeft nog niet een dergelijk stadium bereikt, dat daarover reeds thans me dedelingen kunnen worden gedaan, zo zei de minister. Wat het onderwijs be treft, betoogde de minister, dat in prin cipe het autochthone onderwijs in han den moet blijven van zending en mis sie omdat deze instanties de beste over gang kunnen bewerkstelligen naar een Westerse cultuur. Het overheidsonder- wijs zal aanvullend moeten zijn. De positie van de ambtenaren, die de heer Algera had geschetst als „vergulde bedelaars" was voor de minister aanlei ding te betogen, dat de regering nooit klachten hebben bereikt over onjuiste Advertentie 2 pakken 1.2,3. zelfwerkend wasmiddel Royaal formaat en keuze vee) kleurige, moderne dessins 1.2.3. geeft een schonere was. de kleuren worden frisser en helderder. Elk soort goed wordt volkomen veilig In 1.2.3. gewassen 47 „Kijk u hier," zeide de waard en stak de weg over naar een nauw laantje tus sen twee hoge muren. „Dit is hier Stubs' straatje, dat heet zo, omdat er eens een mijnheer Stubs heeft gewoond. Het huis is nu afgebroken. Ziet u, het loopt hier van de hoofdweg naar dat plein met huizen. De lui hier in de buurt noemen dat plein het einde van de we reld, omdat je naast het laatste huis de open hei hebt. En hier, aan het einde van het laantje, zag Wim Thomas Pratt en Parrawhite. Ze gingen zo naar de oude groeve." „Kunnen we daar ook in gaan?" vroeg Byner." „Dood gemakkelijk," zei Pickard. „Het is zo'n plek, waar de kinders kunnen spelen, ze werken hier al in geen jaren meer, de groeve is uitgeput om zo te zeggen." Hij leidde Byner het steegje door en wees het huis aan, waar Pratt woonde. Dan ging hij verder naar de oude groeve. „Ik snap niet, wat ze hier moesten doen, behalve geheimen bepraten," zei Pickard. ,,'t Is hier overal stil op dat uur van de nacht. Maar hier is het dan waar Willem hen zag.'" Byner stond stil op een heuvel en keek rond. Voor zijn stadse ogen was dit iets nieuws. De steen was gedolven, soms uit vierkante, soms uit ronde groe ven. Overal zag men lagen en aderen Pickard in de aarde en toen de goede steen op raakte, was men weggegaan. Daarop had de natuur haar rechten weer doen gelden en had zoveel mogelijk de ver woestingen door mensenhanden aange richt, weer hersteld. Er lag weer een tapiit van gras en mos over de paden en de "rond; klimop en bramen slingerden zich over de gaten en spleten, er groei den al weer struiken en jonge bomen schoten op. In een van de putten had iemand een moestuintje aangelegd, met rechte bedjes en rijen planten. Dit is een gevaarlijke plek," zei Pickard. „Als ik dat geweten had zou ik mijn kleintjes hier niet hebben la ten komen. Ze konden er in vallen en verdrinken. Ik zal m'n vrouw zegge ze er vandaan te houwe." Byner keerde zich naar de waard, die wees op een diepe groeve met water gevuld. De zon scheen op het rimpel loze vlak en deed het glanzen als ge polijst metaal, maar toen de beide man nen naderbij kwamen, lag het water zwart en diep aan hun voeten. „Daar zit zeker tien meter water in," zei Pickard „en er is niks om de kin ders tegen te houwe. Ik zal mijnheer Shepherd vragen, er een hek of draad om te zetten. „Is dit land van mijnheer Shepherd,' vroeg Byner. „Ja, allemaal, allemaal," en Pickard deed een brede armzwaai in het rond. „Kijk, daar tussen die bomen, daar woont ie. Hij heeft geld, mijnheer Shep herd.' „Zou dit water er uit kunnen," vroeg Byner schijnbaar achteloos. Uitpompen of weg laten lopen?" „Gemakkelijk weg laten lopen," zei Pickard. „Deze wal doorgraven, dan loopt het in die andere groeven. Een paar man doen dat in een dag." Byner zei verder niets meer. Hij en wandelden terug naar de Groene Kan. En na bedankt te hebben voor een tweede glas bier, nam de de tective afscheid. Hij beloofde Pickard spoedig terug te zullen komen en ging onmiddellijk met de tram naar de stad om op tijd te zijn voor de conferentie met Collingwood en Eldrick. HOOFDSTUK XXI. DE BESCHULDIGING. Onderwijl zat Collingwood bij Nesta Mallathorpe op Normandale Grange. Hij had lang nagedacht over Cobcroft's verhaal en het resultaat was geweest, dat hij vroeg genoeg op was om Cob- croft te pakken te krijgen voor hij naar zijn kantoor ging en hem verlof te vra gen, het gehele verhaal over te vertel len aan juffrouw Mallathorpe. Cob- croft maakte geen tegenwerpingen en Collingwood huurde een auto, na eerst op zijn kantoor de post behandeld te hebben, en snorde naar het buitengoed. Nesta luisterde met aandacht naar hem en toen hij klaar was, niet alleen met het verhaal maar ook met de gevolg trekkingen die hij eruit gemaakt had, vroeg zij hem op de man af: „Dus u denkt, dat het document waar Pratt mijn moeder mee bedreigt, het testa ment van oom Jan is? En wat denkt u dat er in staat?" „Eerlijk gezegd, iets van deze aard," antwoordde Collingwood, „dat uw oom over zijn eigendommen op een andere manier beschikte dan nu het geval is geweest, omdat men meende, dat hij geen testament gemaakt had." „Dan kon Pratt zeggen, ik heb het testament. Uw zoon en dochter erven niet dus hangt het van mij af of zij het kort geleden verkregen goed terug moe ten geven of niet. Tenzij u mij zo en zoveel betaalt, maak ik het testament openbaar. Ziet u?" „Dus," ging Nesta na een ogenblik voort, „u denkt wel, dat moeder dat do cument dolgraag van Pratt zou verkre gen hebben?" Collingwood wist, dat zij nog ongerust was over die affaire met het bruggetje. Maarhij moest de zaak onder de ogen zien. JJa, ik denk van wel. U moet beden ken, volgens Pratt wilde zij het van hem kopen, zoals u trouwens zelf ook wilde, al wist u niet wat u wenste te kopen." „Wat ik wilde kopen," viel zij haastig in, „was het vrij zijn van verdere in menging door Pratt. Evenwel denk ik dat er geen middel is om Pratt te dwin gen het stuk af te geven. Of kunt u hem dwingen?" „Op zich zelf niet," antwoordde Col lingwood. „Maar door middel van een andere zaak kan het misschien wel. Daar zijn wij mee bezig. Ik kan niet naar Pratt gaan en iets vragen, waar van ik nog niet eens weet wat het pre cies is. En uw moeder zou waarschijn lijk ontkennen, dat zij weet wat het is. Toch is er de mogelijkheid van het du plicaat, waar Cobcroft over spreekt. N" wilde ik u onomwonden vragen. Als we dat eens vonden en het onterfde u hele maal. Wat dan?" „Als u het precies wilt weten," zeide zij. „Ik zou er alles voor willen geven om dit geheim ontsluierd te zien. Deze toestand is ondraaglijk. Ik weet, dat moeder in Pratt's macht is, misschien wel haar leven lang blijft. Zij wil mij haar vertrouwen niet geven. En ik weet bovendien zo goed als zeker, dat zij haar kamenier Esther Mawson wel alles heeft toevertrouwd. En die is weer koek en ei met Pratt. Dat alles is, zoals ik al zei, ondraaglijk. Ik zou liever alles, tot de laatste cent verliezen, dan dat dit zo doorgaat" (Wordt vervolgd). Generaal Mohamed Naguib zwaait wild met een groot zwaard, dat hem geschonken werd door de stamhoofden van Bisharia in Asso- nan. De generaal, die momenteel een grote reis maakt door Opper- Egypte, is omringd door de mi nisters en generaals, die hem op zijn tocht vergezellen. Na de over handiging van het zwaard hield Naguib een rede, waarin hij ont ruiming van de kanaal-zone door de Engelsen eiste. maatschappelijke verhoudingen. Mochten deze klachten toch komen, dan zal de regering alsnog maatregelen kunnen overwegen. T.a.v. het luchtverkeer zei spr. dat met de KLM een overeenkomst is bereikt over de exploitatie van de binnenlandse luchtlijnen in N.-Guinea. Komende op militair gebied zei spr. dat de situatie zo is, dat onder de huidige omstandigheden een strategische overval op N.-Guinea voorkomen kan worden. Over de West zei spr. overtuigd te zijn dat vóór het overleg zal worden hervat de regering een oplossing zal kunnen overleggen die voor beide partijen aan vaardbaar zal zijn. Een commissie uit de ministerraad, waarin de heren Beel, Donker en minister Kernkamp zelf zit ting hebben, is in beginsel tot een oplos sing gekomen die, naar spr. hoopt, door het kabinet zal worden aanvaard. De regering blijft zich bij internatio nale onderhandelingen stellen op het standpunt dat zij de souvereiniteit over N.-Guinea bezit, zo stelde de minister de heer Molenaar gerust. De begroting van het departement van Overzeese Ge biedsdelen werd hierna z.h.s. aangeno men, met aantekening dat de C.P.N. te gen was. Tenslotte nam de Kamer het wetsont werp tot wijziging van de grenzen van de gemeente Arnhem en randgemeenten in behandeling. De heer Molenaar (V.V.D.) zag de noodzaak van de haast die bij de totstandkoming van dit wets ontwerp wordt betracht niet in. Minister Beel verontschuldigde zich voor de korte tijd van voorbereiding van dit wetsont werp. Hij vroeg echter begrip te hebben voor de positie van de regering. Het al ternatief zou n.l. zijn het indienen van een noodwet en dit wilde de regering voorkomen. Z.h.s. werd daarna het wets ontwerp aangenomen, met aantekening dat de heer Molenaar tegen was. De voorzitter sloot hierna de vergadering. Bestuur, commissarissen en directie van de Ommelanden hebben een ver gadering gehouden ten kantore van de Ommelanden. Na deze vergadering is gisteravond laat medegedeeld, dat de moeilijkheden bij deze coöperatieve melkproductenfabriek thans tot een op lossing gebracht zijn. Na de uitspraak van de arbitrage-commissie kan de sta king als beëindigd beschouwd worden. De heer F. de Boer is thans benoemd tot hoofd- en commercieel directeur, terwijl daarnaast de functie van tech nisch directeur is gecreëerd. Men zal trachten hierin ten spoedigste te voor zien. Sollicitanten zullen opgeroepen worden voor de functie van leider van het wetenschappelijk laboratorium. On danks de staking zijn de financiële re sultaten van het op 30 April a.s. eindi gend boekjaar zeer gunstig, aldus wordt van de zijde van de Ommelanden ge meld. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: mr. G. Scholten, vice-president van het gerechts- J hof te 's-Gravenhage. De stand van het Nationaal Rampen fonds was gisteravond 85.6 millioen. Sinds Dinsdagavond is er dus een half millioen gulden bijgekomen. Er is bij de K.L.M. tot nu toe voor een bedrag van 169.000 ten behoeve van het Nat. Rampenfonds aan toezeg gingen binnengekomen van het K.L.M.- personeel in vijf en zestig landen. Ruim honderdduizend gulden hiervan is reeds door de K.L.M. aan het Rampenfonds overgedragen. De rest volgt zodra de bedragen bij de K.L.M. zijn binnenge komen. Een treffend bewijs van medeleven met de slachtoffers van de watersnood in Nederland gaven de meisjes van de hoogste klas van het Hölderlin-gymna- sium te Stuttgart. Dank zij de serie voorstellingen van een klassiek drama, dat zij hadden inge studeerd, hadden zij het voor haar be grippen enorme kapitaal van ca. 9000 D.M. kunnen verdienen. Dit geld had den de meisjes nu bestemd voor een ge meenschappelijke studiereis naar Grie kenland, teneinde de bronnen van de klassieke beschaving persoonlijk te leren kennen. Ofschoon deze reis voor de meisjes uiteraard een geweldige gebeur tenis in haar jonge leven was, aarzel den zij toch geen ogenblik bij het ver nemen van de berichten over de ramp, die de Nederlandse kustprovincies had getroffen. Zij stortten de gehele som voor het Nederlandse Rampenfonds. De regering van het land Baden-Württem- berg heeft thans besloten, getroffen door deze daad van naastenliefde en offer vaardigheid, de meisjes op staatskosten toch nog deze zomer de reis naar Grie kenland te laten maken. Donderdagmiddag heeft Koningin Ju liana een bezoek gebracht aan het zwaar getroffen Nieuwe Tonge op Goeree Overflakkee. De belangstelling van Hare Majesteit gold speciaal de vrouwelijke vrijwillige hulpcolonne. In het Oudeliedenhuis van Nieuwe Tonge werd de Koningin in aanwezigheid van de burgemeester en wethouders ont vangen door de leidster van de colonne, mej. Van Mechelen. Hierna werd een eenvoudige maaltijd gebruikt. Aan de Koningin werd namens de vrijwillige hulpcolonne een viertal poppen aange boden, gekleed in het uniform van de vrijwillige hulpcolonne. De Nederlandsche Spoorwegen ho pen in het tijdvak tussen 20 en 30 April de uurdienst op de Zeeuwse lijn Ber gen op ZoomGoes te kunnen herstel len, zo heeft de president-directeur van de N.S., ir. F. Q. den Hollander, Dinsdag medegedeeld tijdens een bezoek aan Goes, waarbij hij besprekingen heeft gevoerd met het provinciaal be stuur, met de Rijks- en Provinciale Waterstaat, alsmede met de Rijksver keersinspectie. Er zullen bij deze dienst bussen wor den ingeschakeld, die zullen rijden van Krabbendijke naar Goes vice versa en die in deze plaatsen aansluiting zullen geven op de treinen, die van Goes naar Vlissingen en van Krabbendijke naar Bergen op Zoom zullen rijden. De bus diensten via Breskens en Antwerpen naar Bergen op Zoom zullen dan komen te vervallen. Dat de juiste datum voor het herstel nog niet kon worden ge noemd' ligt aan de omstandigheid, dat er nog verscheidene voorzieningen aan de wegen en dijken nodig zijn, al vorens deze door de bussen kunnen worden bereden. Mr. J. Algera. minister van Verkeer ei} Waterstaat, heeft Woensdag in gezelschap van ir. J. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, een bezoek gebracht aan de Utrechtse Jaarbeurs. Tijdens de rondgang liet de Minister zich in de collectieve stand van de Nederlandse aannemers uitvoerig inlichten over de prestaties van de Nederlandse particuliere aannemers in binnen- en buitenalnd. HERRINGEN: De Jong, Johannes, geb. 27.12.02 te Herkingen, echtgenoot van Pau lina Volaart, laatste adres St. Pietersw. 7; De JongVolaart, Paulina, geb. 9.9.05 te Nw. Tonge. echtgenote van Johannes de Jong, laatste adres: St. Pietersweg 7. NIEUWE TONGE: Van Erkel, Johannes Cornells, geb. 21.12.37 te Nw. Tonge, laat ste adres: Battenoordsedijk 24; Van Erkel, Willem Jacob, geb. 20.4.45 te Eenrum, laat ste adres: Battenoordsedijk 24; Van Erkel van Putten, Lijntje Adriana, geb. 21.6.19 te Den Bommel, echtgenote van Jacob v. Erkel, laatste adres: Battenoordsedijk 20; Hobbel, Alexander, geb. 1.3.04 te Nw. Ton ge, laatste adres: Battenoordsedijk 14; Hoogstraate, Grietje, geb. 10.12.45 te Nw. Tonge, laatste adres: Gen. Snijdersstraat 17; Hoogstraate, Johannes, geb. 30.6.14 te Nw. Tonge, echtgenoot van Pieternella C. Nag- tegaal, laatste adres: Gen. Snijdersstr. 17; Van Balenvan Weenen, Tannetje Pieter nella, geb. 11.1.07 te Herkingen, echtgenote van Jan van Balen, laatste adres: Klinker- landseweg 35; Van Erkel, Frans, geb. 3.7.14 te Oude Tonge, echtgenoot van Jozina P. de Munck, laatste adres: Battenoordsedijk 24; Meijer, Adriaantje, geb. 22.3.43 te Goe dereede, laatste adres: Battenoordsed. 22. OUDE TONGE: Kreeft, Jacob, geb. 1.10.50, laatste adres: Nieuwstraat 29. OUWERKERK: Van de Stolpe, Maatje Jo hanna, geb. 2.12.42, laatste adres: no. 170. De voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Seroos- kerken Van Zuylen, heeft gisteren na mens de gezamenlijke buitenlandse Rode Kruis-hulp het eerste textielpak ket uitgereikt aan het gezin De Keyzer, in de Bcrnhardstraat te Halsteren. Dit gezin dat tot de zwaar getroffen gezin nen van Halsteren behoort, zag zijn woning op Slikkenburg vernield. Twee van de negen kinderen kwamen bij de ramp om het leven. De pakketten bevatten de eerste no dige textielgoederen voor aanvulling van de linnenkast, terwijl ook aan dek king en aan de verzorging van babies is gedacht. De uitreiking van het eerste textielpakket in Halsteren ging met enige plechtigheid gepaard. Kolonel W B. G. Reynolds van het Canadese Rode Kruis, die het coördineringswerk voor de Liga van de Rode Kruis-verenigin- gen leidt, was erbij aanwezig, evenals luitenant-generaal Van der Kroon, kringcommissaris van het Rode Kruis in de provincie Noord-Brabant, de di recteur van het Rode Kruis, de heer A. van Emden, burgemeester Eikhuizen van Halsteren en enkele legerautoritei- ten. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen zei tot vader De Keyzer: „We weten heel goed, dat wij niet alles kunnen vergoeden wat u verloren hebt, maar wilt u dit pakket beschouwen als een tastbaar bewijs van medeleven uit alle landen ter wereld." Kol. Reynolds zei: „Eje Liga van Rode Kruisvereni gingen is dankbaar dat zij dit kan doen". En burgemeester Eikhuizen ge tuigde van de erkentelijkheid, dat Hal steren het voorrecht van deze eerste uitreiking mocht hebben. Vader De Keyzer was zo ontroerd, dat hij voor zijn dank met enkele eenvoudige woor den volstond. De Chrysler Corporation heeft thans prijsverlagingen bekend gemaakt van ge middeld 100 dollar op al haar personen auto's. Deze prijsverlaging van één van de „grote drie" uit de Amerikaanse auto mobielindustrie, is de eerste belangrijke wijziging sedert dit jaar de prijscontröle in de Ver. Staten opgeheven werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3