Eenzijdige terugtrekking niet overwogen Het spoor het zwaarcL Birma protesteert bij V.N. Koningin Mary wordt Dinsdag begraven in St. George-kapel Nieuw Von Balluseck bespreekt vluchtelingenprobleem Volgende week op grote schaal stakingen in België? Militaire missie in Indonesië Knoeierijen van ex-PTT-besteller Nieuwe muurverf uitgevonden KING Dezer dagen de beslissing Nieuwe voorzitter Italiaanse Senaat Wereldnieuws DONDERDAG 26 MAART 1953 PAGINA 5 Eén jaar geëist Drie jaar geëist voor dronken chauffeur Benelux Sabena bestelt drie hef- schroefvliegtuigen Ook op lijn Brussel AntwerpenRotterdam Agressie van Chinese Nationalisten Zondag wordt stoffelijk overschot opgebaard in Westminster Hall Koning Boudewijn sal begrafenis bijwonen Ondeugdelijk schip aan Portugal geleverd? Een nobele, geurige sigaret. Bereid uit milde, rijpe Virginiatabakken Een kwaliteitsproduct EEN VORSTEL IJ KE VIRGINIA SIGARET Politieke Commissie van de V.N. Buset wedt om een weekloon Arabische Liga komt Zaterdag bijeen Bondsraad verwerpt wet betreffende de zedeloze lectuur Groot adoptieplan van Raad van Europa Nieuw handelsverdrag RuslandChina Voor de regering is het een realiteit en een noodzaak te erkennen, dat wat in 1950 op het punt van de bevordering van het zelfbeschikkingsrecht in Indonesië niet verwezenlijkbaar bleek te zijn, zulks ook thans niet is, aldus lezen we in de thans verschenen Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van Buitenlandse Zaken over 1953. We ontlenen aan deze Memorie voorts o.a., dat er naar de mening van de regering geen redenen voor teleur stelling zijn, indien het gaat om de vraag of de regering wel overtuigd is van de rechtsgeldigheid der ter E.T.C. gesloten overeenkomsten. In antwoord op de door zeer vele le den gestelde vraag inzake gevangen Nederlanders in Indonesië kon worden medegedeeld, dat einde Februari 1953 het aantal Nederlandse gedetineerden 87 bedroeg. Hiervan ondergaan er 54 de hun bij rechterlijk vonnis opgelegde vrijheidsstraffen; ten aanzien van 29 is het vooronderzoek nog niet beëindigd; de zaken van de 4 overigen zijn inmid dels naar de bevoegde rechter ver wezen. Geen van laatstbedoelde 33 Ne derlanders, die nog niet terecht hebben gestaan, wordt meer vastgehouden zon der dat hij weet waarom. Dit geldt ook voor de 6 nog aangehouden APRA-ar- restanten en de 2 in verband met de RMS-affaire gearresteerde Nederlanders, hoewel aan dezen nog niet officieel werd aangezegd op grond van welk wetsartikel zij zich in arrest bevinden. Met uitzondering van bovenbedoelde 8 politieke arrestanten, werden alle be trokkenen wegens zuiver criminele de licten gearresteerd c.q. veroordeeld. De regering zegt, na de aandacht te hebben gevestigd op de 26 Maart te Djakarta aanvangende besprekingen, dat zij geen aanleiding heeft gevonden om, in afwachting van de missie-over eenkomst eenzijdig de missie uit Indonesië terug te trekken. De regering deelt niet de opvatting van enkele leden, dat het ter bevordering van goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië nood zakelijk zou zijn de Nederlandse mili taire missie uit Indonesië terug te trek ken. Overigens maakt zjj deze leden erop attent, dat er slechts één Neder landse militaire missie in Indonesië werkzaam is. Ontvluchte oorlogsmisdadigers Het is thans nog moeilijk te zeggen hoeveel tijd de uitleveringsprocedure met betrekking tot de in Duitsland ge vangengehouden ontvluchte oorlogs misdadigers zal vorderen. Van Duitse zijde wordt echter medegedeeld, dat spoedig een gunstig resultaat zal wor den bereikt. Inderdaad heeft de regering aan de Sovjet-Unie een nota betreffende de (Van onze correspondent) Wegens verduistering van zevendui zend gulden en van een groot aantal poststukken, heeft de Leeuwarder Recht bank Woensdag een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan vijf maanden voorwaar delijk en met aftrek van vier maanden voorarrest, tegen de 38-jarige voormalige besteller-stationhouder van de P.T.T. te Nijehome, G. de J. Verdachte had van 1947 tot Augustus 1952 knoeierijen gepleegd met postwis sel- en girostortingen, die hij pas veel later en soms ook helemaal niet door zond, teneinde geld in handen te krij gen om ontstane tekorten te kunnen dekken. Ook postpakketten en brieven werden door hem aan verzending of bestelling onttrokken. De J. hield o.a. brieven achter, geadresseerd aan men sen van wie hij storting niet had door gezonden. De rechtbank zal 8 April uit spraak doen. Ook de echtgenote van De J., de 33- jarige E. B., moest terechtstaan, wegens verduistering van een bedrag van f 310, maar zij was niet aanwezig en deze zaak werd aangehouden tot 2 April. Een 27-jarige landarbeider uit Trie- men, P. T., hoorde Woensdag voor de Leeuwarder Rechtbank, tien maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Hij had gepoogd van de ramp te profiteren, door zekere De J., te Leeuwarden, te bewegen hem 150 gulden te geven. Hij gaf voor dit geld nodig te hebben voor de aankoop van een nieuwe autoband voor een wagen, waarmede hij naar het watersnoodgebied moest. Dit verhaal was echter verzonnen. De rechtbank zal 8 April uitspraak doen. (Van onze correspondent) Tegen de 20-jarige J. J. H. S. uit Roermond werd door de procureur-ge neraal voor het Bossche Hof, mr. Rece- veur, drie jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzetting uit de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen geëist. Hij had op 26 October jl. in dronken toestand met een auto tussen Sittard en Roermond de wielrijder J. Krauth zo danig aangereden dat deze aan de ge volgen is overleden. Zelf was hij achter het stuur in slaap gevallen. De Roer- mondse rechtbank had hem tot twee jaar gevangenisstraf met ontzegging veroordeeld, doch de procureur-generaal achtte deze straf uit het oogpunt van algemene preventie te licht. De verde diger bepleitte clementie. (Van onze correspondent) Een fabrikant van verf en technische bouwstoffen en van de door hem uit gevonden z.g. Wond'erplug in Arnhem, is er in geslaagd en nieuw soort verf samen te stellen als gevolg waarvan onaangename ervaringen met kunstkalk en andere vooral in de oorlog ge bruikte minder goede middelen tot het verleden gaan behoren. De nieuwe muurverf is een combinatie van plant aardige en dierlijke stoffen, die zich goed laten verbinden met daaraan toe gevoegde kleurstoffen. De verf dekt met één streek muren en houtwerk, on geacht de ondergrond. Uit het grond- product zijn vier specialiteiten samen gesteld: één voor muren en plafonds, één watervaste verf voor keukens en badkamers, één voor buitenwerk en één plastiek voor reliëfwerk. Het nieu we product is pas 14 dagen in de han del. Niettemin heeft het binnenland reeds 180.000 kg. afgenomen en 60.000 kg\ is geëxporteerd. Er zijn orders uit Duitsland, Frankrijk, België, Parama ribo en Indonesië. Dat ook de Rijksge bouwendienst zich voor het nieuwe pro duct interesseert bewijst wel het feit, dat men het heeft aangewend voor de bruggen over de rijksverkeersweg ArnhemNij megen. bescherming van Nederlandse eigen dommen en belangen in Oost-Duits- land doen toekomen en wel op 10 Februari 1953. Een soortgelijke stap werd 23 Februari 1952 gedaan, waar op echter een onbevredigende reactie is ontvangen. De regering achtte het noodzakelijk de Russische regering nogmaals te wijzen op haar verant woordelijkheid terzake. Zonder zover te willen gaan als die leden, voor wie, mocht het niet mogelijk blijken te zijn met onze Benelux-partner tot overeenstemming te komen, het aan twijfel onderhevig wordt, of er ooit spra ke zal kunnen zijn van een Europese economische éénwording, meent de re gering wel, dat een mislukking van Be nelux een ernstige terugslag op de po gingen tot economische integratie in Europa zou veroorzaken. De juistheid van de enige tijd geleden in de pers gepubliceerde geruchten, dat de onderhandelingen tussen oud-minister Steenberghe en staatsminister Frans van Cauwelaert over het vraagstuk der Ne derlands-Belgische waterwegen, geleid zouden hebben tot een definitief compro misvoorstel over het Moerdijkkanaal, waarbij Nederland aan België een recht zou verschaffen, op de aanleg van een nieuwe binnenscheepvaartweg tussen Antwerpen en het Hollandsch Diep, doch België tegelijkertijd toezegt op de aanleg van een kanaal niet te zullen aandrin gen, kan stellig worden ontkend. De directeur-generaal van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij, de Sabena, heeft gisteren te Brussel op een pers conferentie meegedeeld, dat België drie hefschroefvliegtuigen van het type Sykorski S 55 heeft besteld, welke waarschijnlijk reeds aan het einde van deze zomer in dienst genomen zullen worden. Deze toestellen, die zeven pas sagiers kunnen vervoeren, bij een kruis snelheid van 150 km per uur, zullen vliegen op de lijnen Brussel-Luik-Keu len; Brussel-Rjjssel; Brussel-Luxemburg- Saarbruecken en Brussel-Antwerpen- Rotterdam. Als landingplaats in Brussel heeft men een terrein aan de zgn. Groendrift, waar ook het vertrekstation van de Sabena, dat thans aan de Koninklijke Straat is gelegen, zal worden gevestigd. Het ligt in de bedoeling op het nieuwe, zes verdiepingen hoge gebouw van de Sabena, dat thans wordt opgericht tegenover het Centraal Station, in het hart van Brussel, een betonnen dak aan te brengen, waarop de hélicopters eveneens zullen kunnen landen en op stijgen. Om redenen van véiligheid zal hiertoe evenwel eerst worden overge gaan, wanneer hefschroefvliegtuigen in gebruik genomen zullen worden, die van twee hefschroeven voorzien zijn. 48. Het pad van Tyrfing naar het Noorden ligt verlaten in het schijnsel van de maanwanneer een eenzame ruiter tussen de stammen opduikt. Door zijn weg dwars door de donkere wouden te nemen, heeft Eric de afstand aanmerkelijk kunnen verkortenmaar nog gunt hij zijn paard geen rust. De pijn aan zijn schouder voelt hij nauwelijks. Slechts één zaak houdt hem bezigTsacha's terugtocht af snijden. Hij heeft de oude krijger met de gewonde Nomade naar Wogram's burcht gezonden en steeds klinken de spottende woorden van de steppenkrijger hem in de oren: Gij en ik, wij zijn thans bondgenoten Plotseling heft de Noorman luisterend het hoofd. Bijna op hetzelfde ogenblik ziet hij een donkere schaduw door het dorre hout glijden in de richting van de heirbaan. Even speelt het licht van de maan over een helm. Met een ruk houdt Eric zijn paard in. „Halt!" klinkt zijn stem bevelend. Reeds gaat zijn hand naar het gevest van zijn zwaard, als plotseling een andere stem weerklinkt: Het is de koning, Knud." Tegelijk treden drie mannen uit het kreupelhout en Knud zegt geschrokken: ,£>ank aan het maanlicht, heer! Bijna hadden wij onze pijlen op u afgeschoten!" Er glijdt een flauwe glimlach om Eric's mond en hij zegt prijzend: „Waarschijnlijk zoudt gij geraakt hebbben, heer Knud! Doch snel nu. Stijg op en volg mij. De schurk heeft zijn dc*el bereikt." Knud verbleekt bij deze onheilstijding. „Ik vermoed, dat hij zal pogen, door het gebergte te ontkomen," vervolgt Eric. Wij moeten hem voor zijn." Doodstil tuurt Tsacha in de richting, waaruit het kuchen klonk. Hij kent niet het bevel van Eric aan Knud's krijgers, om hem de weg te versperren. Doch hij begrijpt, dat dit onmogelijk zijn achtervolgers kunnen zijn. Met katachtige bewegingen sluipt hij een paar passen vooruit, in de ene hand zijn boog, in de andere het kostbare zwaard van Tyrr. Weer hoort hij het zachte kuchen en dan een brommerige stem, die mompelt: „Het is verwenst koud! Het zou me niets verwonderen, als het van nacht stevig gaat vriezen. Begrijpt gij eigenlijk, waarop we nog wachten? Ik zit liever binnen bij een warm vuur, want als ge het mij vraagt, komen die schurken toch niet meer opdagen." Tsacha weet genoeg. Even staart hij peinzend voor zich uit. Hoe eenvoudig zou het zijn onhoorbaar langs deze wachtposten heen te glippen. Hm, dat zou te eenvoudig zijnEen vreemd, onheilspellend lachje glijdt over zijn gezicht en zijn ogen be ginnen boosaardig te schitteren. „Ik zal die Noorse Khan een afscheidsgeschenk geven, dat hem lang zal heugen". Onhoorbaar glijdt hij terug in de schaduw van het kreupelhout. Peinzend staart de brede Noormannenkrijger zijn makker na, die na een kort praatje op zijn post terugkeert. Hij kijkt verveeld om zich heen en huivert, ondanks zijn warme beren vacht. En hij merkt niets van de stille schaduw, die langzaam achter hem omhoog rijst en zijn boog spant. Birma heeft bij de V.N. een klacht in gediend betreffende agressie tegen zijn grondgebied door Nationalistisch China. In een telegram aan Trygve Lie ver zoekt de minister van Buitenlandse Za ken, Sao Khoen Hkio, de klacht, die hij j .-. Ni- Uit het buitenland zijn een aantal schilderijen van Vincent van Gogh aange komen, die nog niet eerder in Nederland zijn geëxposeerd. Zij zullen deel uit maken van de grote Van Gogh-tentoonstelling, die ter gelegenheid van de nationale Van Gogh-herdenking wordt ingericht. V. I. n. r.: „De ziekenoppasser van St. Remy", uit de Dübi-Müller-collectie uit Solothurn in Zwitserland, „Boe renmeisje" uit de collectie Hahnloser in Winterthur en „Landschap in Auvers", uit Wenen afkomstig. De tentoonstelling wordt 30 Maart, de geboortedag van de schilder, in het Haagse Gemeentemuseum geopend. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De begrafenis van wijlen Queen Mary zal plaats vinden in de St. George-kapel, gelegen binnen de muren van het kasteel van Windsor, op Dinsdag a.s. Het stof felijk overschot zal worden bijgezet in het graf van Queen Mary's koninklijke gemaal, George V. De plechtigheden in Windsor zullen een particulier karakter dragen. Het Britse volk zal in de gelegenheid worden gesteld de laatste eer te bewijzen aan de overleden vorstin op Zondagmiddag en op Maandag. Het stoffelijk overschot wordt Zon dagmiddag overgebracht naar de mid deleeuwse Westminster Hall, waar ook wijlen George VI het vorige jaar opge baard heeft gelegen. De gehele dag van Maandag zal het publiek langs de baar kunnen defileren. Er wordt verwacht dat vele tienduizenden de laatste eer zullen komen bewijzen. Aangezien de Westminster Hall is gelegen binnen de parlementsgebouwen, zal het parlement op Maandag niet bijeenkomen. Koningin Elizabeth heeft bevolen dat het hof voor een periode van een maand in volle rouw zal gaan. Gisteren werd bevestigd dat de kroning voortgang zal vinden op de vastgestelde datum van 2 Juni. Het parlement kwam gisteren slechts bijeen voor rouwbeklag. Chur chill zeide dat hier geen sprake was van een louter formele betuiging van parlementair medeleven. „Koningin Mary", aldus de premier, „had door haar persoonlijkheid, haar voorbeeld en haar houding de genegenheid van het gehele volk van deze eilanden en van het Imperium. In mensenheugenis is er niet één figuur geweest die meer algemeen bekend was en die meer al gemeen werd geëerd. Waar zij ook ging, kon zij verzekerd zijn van toe juichingen die ingegeven werden door diepe genegenheid en respect. Zij had het voorkomen van een koningin en zij handelde als een koningin. Haar dood laat een leegte achter in ons hart, een leegte die zeer moeilijk zal zijn te vullen". Attlee, die na Churchill sprak, gaf als zijn mening dat er nooit een koningin was geweest die zozeer door een ieder werd bemind. Ook in het Hogerhuis werden herdenkingsredevoeringen uit- gespoken. Gisteren werd bekendgemaakt, dat koning Boudewijn, wiens afwezigheid op de begrafenis van George VI leidde tot een regeringscrisis in België, naar Engeland zal komen om de begrafenis van Queen Mary bij te wonen. Minister-president dr. W. Drees heeft aan zijn Britse ambtgenoot, Winston Churchill, een telegram gestuurd van de volgende inhoud: „Mede uit naam van mijn collega's wil ik u, mijnheer de minister-president, mijn oprechte con- doleanties overbrengen bij het heengaan van Hare Majesteit Koningin Mary, die gedurende haar lange leven zulk een schitterend voorbeeld was voor haar land". „belangrijk en dringend" noemt, te plaat sen op de agenda van de huidige zitting der Algemene Vergadering. In een me morandum verklaart Birma dat zich on geveer 12.000 Nationalistisch-Chinese mi litairen ov Birmees grondgebied bevin den. Vervolgens worden alle daden van deze troepen in Birma opgesomd, sinds hun nederlaag tegen de Chinese com munisten in 1949. Deze troepen, zo wordt gezegd, „zijn betrokken in wat niet min der dan agressie kan worden genoemd". „Deze agressie blijkt uit de weige ring van de Kwo-Min-Tang-strijd- krachten om zich aan ontwapening en internering volgens het volkenrecht te onderwerpen en uit haar vijandig optreden tegen de troepen der rege ring van de unie van Birma en haar plunderingen onder de burgerbevol king". „Het is duidelijk dat de Kwo- Min-Tang-troepen bij het bedrijven van deze onwettige activiteit geleid worden door de regering van Formo sa'", aldus het memorandum der Bir mese regering. In het telegram aan Trygve Lie zegt Birma voornemens te zijn, een resolutie in te dienen, waar in de Algemene Vergadering verzocht wordt „het vijandig optreden" van de Nationalistische troepen in Birma te veroordelen als „een bedreiging van de internationale vrede". Opleiding Nationalisten Emmanuel Shinwell, de Labour-oudmi- nister van Defensie, zal in het Lagerhuis de min. van Buitenl. Zaken, Eden, ver zoeken, „dringende stappen te doen bij de Amerikaanse regering om de oplei ding van Chinese Nationalisten voor een landing op het Chinese vasteland te doen staken", daar een dergelijke operatie de pogingen van de regeringen der V.S. en Engeland om een wapenstilstand in Ko rea tot stand te brengen slechts in ge vaar zou kunnen brengen. Naar Ass. Press uit Lissabon bericht, zou Portugal, blijkens een in de Natio nale Vergadering voorgelezen communi qué, orders voor de bouw van schepen in Nederland, hebben opgeschort. Vol gens het communiqué heeft een onder neming schade geleden door gebreken aan in Nederland gebouwde schepen. De Portugese regering zal de gehele mate rie, hangende de opschorting, bestude ren. Er waren in Nederland twee trawlers besteld, aldus A. P., van welke één in 1949 is afgeleverd. Volgens de reders is dit schip gebleken onstabiel te zijn en hebben zij het niet kunnen gebruiken. Volgens het communiqué hebben de Nederlandse scheepsbouwers geweigerd aan de Portugese reders medewerking voor het wegnemen van de gebreken te verlenen. De tweede trawler is niet afgeleverd. Op het ogenblik zijn op de Neder landse werven nog twee sleepboten in aanbouw voor de Portugese overzeese gebieden. De regering te Lissabon heeft niet bekend gemaakt of toestemming zal worden gegeven tot het aanvaarden van deze schepen, wanneer zij gereed zul- len zijn. Advertentie De permanente afgevaardigde van Nederland bij de V.N., de heer D. J. von Balluseck heeft gisteren in de Poli tieke Commissie van de Algemene Ver gadering der V.N. verklaard, dat de „vrije wereld" aan de vluchtelingen uit Oost-Europa de steun moeten geven, die deze nodig hebben. Sprekend in het debat over de Tsje- choslowaakse klacht, dat de V.S. zich mengen in de binnenlandse aangele genheden van Oost-Europese landen, zeide de heer Von Balluseck, dat de ware betekenis van deze klacht is dat (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Vandaag of Vrijdag zal de beslissing vallen over de vraag of de Belgische socia listen volgende week al of niet een uitgebreide stakingsactie zullen ontketenen, gericht tegen hervorming der ziekteverzekering bq Koninklijk Besluit, aange kondigd op 31 December van verleden jaar door de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, Van den Daele. In Januari waren de socialisten in het geweer gekomen tegen deze hervorming, waarvan hun ziekenfondsen het meest finan cieel nadeel zouden ondervinden. Toen werd echter een compromis afgesloten. De minister hield vast aan zijn besluit, maar er werd een periode van aanpas sing, aflopende op 31 Maart, ingevoerd. Alle ziekenfondsen moesten op 15 Fe bruari in een memorandum hun standpunt omschrijven en op 15 Maart zou de minister zijn beslissing bekend maken. Dit is intussen geschied. Op 14 Maart liet de minister twee nota's aan de pers overhandigen. Na een tweedaags onderzoek maakten de socialisten bekend dat zij geen genoegen konden nemen met de voorgestelde regeling. De kern van hun bezwaren betreft de aanzuivering van het tekort der socialistische ziekenfondsen. Het is meer een kwestie van geld dan van principes. Het socialistische partijbureau besloot de regering onder druk te zet ten door te dreigen met directe actie. Verleden Maandag werden stakingsaan zeggingen gedaan in het Henegouwse evenals in het Luikse kolen- en in dustriebekken. Dezelfde dag echter had een onderhoud plaats tussen de socia listische leiders en de minister van Arbeid, na afloop waarvan bleek dat de standpunten iets dichter tot elkaar waren genaderd. De minister stemde er in toe een laatste onderhoud met de vertegenwoordigers der ziekenfondsen (oorspronkelijk vastgesteld op Maandag 30 Maart) te vervroegen tot Donderdag om de socialisten in de gelegenheid te stellen ingeval van compromis de sta kingen, die Maandag ingaan, af te ge lasten. Bij de socialisten zit ongetwij feld de bekommernis voor indien mo gelijk de aangekondigde stakingsactie te vermijden en een modus vivendi te bereiken. De interpellatie van de partij voorzitter Max Buset verleden Dinsdag in het parlement gaf duidelijk van deze bekommernis blijk. De regering houdt terzake vast aan twee principes: ten eerste de zieken fondsen zijn financieel aansprakelijk voor hun beheer en de regering zal geen enkel deficit meer bijpassen, ten tweede er zullen geen voorschotten meer worden gegeven op de uitgaven. Voor de aanzuivering van de schulden uit het verleden staat de regering even eens op haar stuk. Een modus vivendi zou kunnen bereikt worden indien de christelijke ziekenfondsen, die zoals bekend een boni hebben, bereid zouden worden gevonden hun socialistische zusterorganisatie tegemoet te komen. Een dergelijke bereidheid schijnt inder daad voorhanden te zijn. Partijvoorzit ter Buset heeft in zijn wekelijks artikel in „Le Peuple" geschreven dat hij geen enkele illusie koesterde. Hij verwedde er een weekloon om dat zijn vrienden weer eens zouden worden bedot. Maar zoals bij dergelijke gelegenhe den gebruikelijk is zal een eventueel modus vivendi door de partij-instanties wel worden omgetoverd in een over winning, die in een daarbij passend communiqué zal heten afgedwongen te zjjn door de dreiging met directe actie. „personen achter het ijzeren gordijn steeds meer de vrijheid buiten dit ge bied verkiezen". Indien dit niet het ge val was, zou er geen vluchtelingen probleem bestaan, met alies wat hier mee samenhangt. Aangezien commu nistische leiders anderen beoordelen volgens hun eigen maatstaven, kunnen zij dit niet begrijpen, aldus de Neder landse afgevaardigde. „Zij zeggen dat ieder, die het niet eens is met hun ge zag, een verrader is, die moet worden vernietigd of naar verafgelegen plaat sen gestuurd voor een „herscholing". Als voorbeeld van het verschil van opvatting dienaangaande tussen het Oosten en het Westen noemde spreker Nederland. Het merendeel van de Ne derlanders, zo zeide hij, verafschuwt het communisme. Er bestaat echter een kleine communistische partij, die in het parlement is vertegenwoordigd en dezelfde rechten geniet als de an dere partijen. „Onze communisten", zo vervolgde de Nederlandse afge vaardigde, „kunnen vrijelijk spre ken, vrijelijk schrijven en critiek oefenen op de regering, zij kunnen zelfs op wettige wijze naar de Sov jet-Unie emigreren, hetgeen het me rendeel van hen niet graag schijnt te doen. Niemand zal hen verhinderen te gaan maar misschien zullen de Sovjet-leiders dit wel doen, omdat de eventuele gegadigden, hoewel com munist, wellicht de erfelijke kenteke nen zouden vertonen van een volk, dat zeer individualistisch is en zeer gehecht aan de rechten van de mens." Volkeren, die vluchtelingen vriende lijk gezind zijn, aldus de heer Von Bal luseck, moeten in de ogen van de com munistische wereld veroordeeld worden als aanvallers. De Tsjechoslowaakse be schuldiging was dan ook naar zijn me ning gebaseerd op foutieve veronder stellingen. Egypte heeft de Arabisphe landen verzocht hun premiers of hun ministers van Buitenlandse Zaken als afgevaar digden te sturen naar de bijeenkomst van de Raad van de Liga, die 28 Maart zal beginnen. Onder meer zullen de vol gende punten besproken worden: 1) Toelating van Libye tot de Liga; 2. Het Duits-Israëlische herstelbetalingsver drag. Ook de kwestie van het Suezka- naal zal ter tafel komen. Dit punt staat echter niet op de officiële agenda. Gisteren is Meuccio Ruini gekozen tot voorzitter van de Italiaanse Senaat, als opvolger van de 75-jarige Giuseppe Pa ra tore die Maandag afgetreden is; ge deeltelijk om gezondheidsredenen en gedeeltelijk uit protest tegen de com munistische pogingen om de kieswet hervormingen te verijdelen. Ruini is eveneens 75 jaar en lid van de gemengde groep in de Senaat. Hij verwierf 169 stemmen. Enrico Mole, de links-democraat, die door de op positie candidaat was gesteld, kreeg 109 stemmen. Een communistische candidaat verwierf slechts vijf stem men. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft Woensdagavond met 259 tegen 243 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het verbod voor fascistische leiders om zich candidaat te stellen voor parlementsverkiezingen voor vijf jaar wordt verlengd. De Christen-Democratische partij ver zette zich tegen het wetsontwerp, dat van linkse zijde was ingediend. Enige Christen-Democraten stemden er ech ter voor. Het gaat thans naar de Se naat. Het wetsontwerp ter bescherming van de jeugd tegen zedeloze lectuur, reeds lang een hevige twistappel tussen de Christelijke partijen aan de ene en de socialistische aan de andere kant, is na felle debatten door de Bundesrat, de Eerste Kamer van het federale parle ment te Bonn, verworpen. De verwerping werd mogelijk, door dat de vertegenwoordiger van de Chris telijke regering van het land Noordrijn- land-Westfalen zijn stem aan het ont werp meende te moeten onthouden, en we! om redenen van formeel-juridische aard; want met de inhoud van het wets ontwerp kon de regering te Düsseldorf zich uiteraard verenigen. In Katholieke kringen van West-Duitsland heerst over deze verwerping en vooral over de hou ding van de Dusseldorpse regering gro te verwarring en verontwaardiging, die zich uit in talloze telegrammen en mo ties van afkeuring. Ook Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, toon de zich onthutst en laakte het resultaat van de stemming in scherpe woorden. Vóór het wetsontwerp stemden de lan den Berlijn, Rijnland-Palts, Baden- Württemberg, Beieren en Sleeswijk- Holstein. De regionale commissie van de As semblee van de Raad van Europa heeft een plan goedgekeurd voor de adoptie van ongeveer 520 verwoeste plaatsen in Nederland, België, Engeland en Turkije door de andere leden-staten van de Raad van Europa. Het plan zal naar verwachting wor den goedgekeurd door dé Assemblee, wanneer deze in Mei bijeenkomt. Voorgesteld werd, dat de 520 grootste steden in West-Europa de plaatsen, die van de jongste overstromingen te lijden hebben gehad, en ongeveer twintig dorpen in Turkije, die door de jongste aardbeving gedeeltelijk verwoest zijn, zullen adopteren. Vanmorgen is in Moskou de onder tekening bekendgemaakt van een nieuw Russisch-Chinees handelsverdrag en een protocol, waarin Sovjet-Rusland aan de Chinese volksrepubliek hulp toezegt bij de bouw van nieuwe electri- sche centrales. Rusland zal Peking materiaal leveren voor de metaalindustrie, de mijnbouw, de chemische industrie, de krachtcen trales en het transportwezen. Verder zal Rusland China landbouwmachines, fckvee en zaad verschaffen. Rusland krijgt van China lichte metalen, rijst, plantaardige olieën. vlees,, oliezaad, tabak, thee, fruit, wol, jute, ruwe zijde, zijden stoffen, looistoffen en andere goederen Raad van Europa De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, zal waarschijnlijk optreden als voorzitter tijdens de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de 14 landen van de Raad van Europa. De bijeenkomst der ministers wordt waarschijnlijk gehouden 6 en 7 Mei a.s. in Straatsburg, en gaat vooraf aan de vijfde zitting van de Assemblée van de Raad van Europa. Hongarije Radio Boedapest heeft bekend gemaakt, dat de Tweede Paas dag in Hongarije voortaan beschouwd zal worden als een gewone werkdag. Deze beslissing werd door de commu nistische autoriteiten genomen in ver band „met de wens, die door de Hon gaarse arbeiders reeds lang werd geuit om godsdienstige gebeurtenissen geen oorzaak te doen zijn van vertraging in het arbeidsproces".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5