HIT IN DER YHOUW Schoonmaak en de lente d Het VOORJAAR op TAFEL Kruiswoord raad se l 010 ffl t&M Kromdorp op stelten 3 f SCHEEPVAARTBERICHTEN Bij de dood van Koningin Mary „De „Ellen'' is een zwaarmoedig oud schip'' r v. A RECEPTEN 28 Eerste nederlaag van Frankrijk Aspirin J DONDERDAG 26 MAART 1953 PAGINA 7 Aanvaring Maasdam en Ellen Behandeling voor Raad van Scheepvaart Examens /teotiClhJuuS®VERA1- IER WERUD Basketball-tournooi Egypte verslaat België Engelse league Blackpool en Bolton verliezen Luxemburgs elftal samengesteld Nielsen tekent voor Torino T ennis Ned. deelneming aan Riviëra-tournooi Sportflitsen UITZONDERLIJKE MILDHEID VOORKOMT EIK IRRITEREND EFFECT. Heropening theehuis „Uddelermeer" Franse trawler vermist MARKTBERICHTEN Opnieuw is er rouw in het Engelse Koninklijke Huis nu de oude Koningin Mary gestorven is. Gisteren verbleven de andere leden van de Koninklijke familie in Marlbourough House, waar de dode ligt opgebaard. Rechts: De jonge Koningin Elizabeth en haar ge maal verlaten het sterfhuis. Daarnaast Koningin-Moeder Elizabeth en haar dochter Prinses Margaret. Geheel rechts de hertog van Windsor, oudste zoon van de overleden Koningin. Links: Enkele foto's uit het leven van Queen Mary. Geheel links: Als Prinses op 17-jarige leeftijd; daarnaast de Prinses op haar 23ste verjaardag en daarnaast de Ko ningin met haar gemaal Koning George V te Wimbledon in 1932. Onder grote belangstelling heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amster dam gisteren een onderzoek ingesteld naar de aanvaring tussen het s.s. „Maasdam" en het Duitse s.s. „Ellen" op 10 December 1952 op de Nieuwe Maas bij de Petroleumhaven, waarbij het kleine Duitse schip kapseisde en de kapitein en vijf leden van de be manning om het leven kwamen. De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, zei in zijn requisitoir: „Aan het uitstekende onderzoek, inge steld door de Rijkspolitie te water, dis trict Zuid, is het te danken, dat wij een juist inzicht in deze zaak hebben kun nen krijgen, want de getuigenverkla ringen lopen nogal uiteen. De loods van de „Ellen" heeft ver klaard, dat naar zijn mening aan boord van de „Ellen" onvoldoende is uitgeke ken over stuurboord, de richting van waaruit de „Maasdam" naderde. Het is mogelijk, dat de aandacht van ver antwoordelijken voor de navigatie aan boord van de „Ellen" op bakboord ge concentreerd is geweest. Zeker is, dat het de plicht van de „Ellen" was uit de koers van de „Maasdam" te blijven. De loods van de „Ellen" vertelde tij- AMSTERDAM, (G.U.) Bevorderd tot arts J. Herderschee, K. Douwes, J. Balhuizen, K. v. d. Hoeven (Amster dam) en H. P. van Manen (Haarlem). Artsex. Ie ged. P. W. v. Hoof, M. C. C. de Jong. J. F. Berger, J. Th. v. Meyel, B. A. M. v. d. Brekel (Amsterdam) en F. M. Krouwels (Heemstede). AMSTERDAM (V. U.) Klass. lette ren G. J. Vrijmoeth (A'dam); prop. theologie B. G. Langewouters (Brussel). AMSTERDAM (Gem. Univ.) Cand. Engels mej. W. B. Broeze (Amsterdam) en N. J. Winkel (Haarlem); cand, econ. mej. A. J. Hindriks, A. J. Bosse, C. Looyen ((Amsterdam) en M. H. Gerla (Hilversum). TILBURG Cand. econ. wetensch.: A. van Bilsen, Tilburg; R. Sévèke, Hil versum; J Liethop, Arnhem; B. Meers man, Nijmegen. dens het verhoor voorts: dat de „El len" een „zwaarmoedig" oud schip is, dat bij het verlaten van de haven an derhalve mijl snelheid liep." Hij be aamde de mening van zijn collega van de „Maasdam", dat de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden, dat door de geringe snelheid de „Ellen" door de vloedstroom „weggezet" is. De loods van de „Maasdam" merkte in dit ver band nog op, dat de „Ellen" bekend stond als een zeer slecht schip. Hij ver telde, dat hij, toen hij de „Ellen" heeft opgemerkt, tweemaal een attentiesein heeft laten geven. „Na de tweede maal heb ik twee korte stoten gehoord, het sein, dat de „Ellen" bakboord uit zou gaan. Ik heb toen een serie korte sto ten laten geven, omdat de „Ellen" eerst bakboord, maar direct daarna stuur boord uit ging. De aanvaring volgde toen meteen." De Raad zal in deze zaak schriftelijk uitspraak doen. Advertentie betekent „Aspirin", maar dan in het Perzisch. Ook in dat gedeelte van de wereld bestrijdt men, even als in Nederland, griep met Aspirin. Ook daar let men op het Bayerkruis als teken van echt heid van Aspirin. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram. 8.50 huisvrouw, 9.05 gram., 9.40 kleuters. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram., 10.30 schoolradio, 10.50 gram., 11.05 congres P. v. d. A., 11.40 bariton en piano. AVRO: 12.00 orgel, saxofoon en accordeon, 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 zigeunermuz., 13.50 gram., 14.00 huisvrouw, 14.20 sopraan, piano en fluit, 14.50 boek, 15.10 fagot en cello, 15.30 lichte muz., 16.00 cabaret, 16.30 amusem.muz. VARA: 17.30 muzikale eauserie, 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.45 Achter de horizon, geschiedenis des Vaderlands, 19.00 kinderkoor. 19.15 cau serie. VPRO: 19.30 causerie, 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.15 kamerkoor en orgel. 20.30 causerie, 20.40 causerie. VARA: 21.00 Het hangt aan de muur en het tikt 21.25 congres P. v. d. A., 22.00 dansmuz., 22.25 huitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 cause rie, 2.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 jongenskoor, 23.30 orgel. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 9.45 schoolradio, 10.00 Promenade-ork., klein koor en solisten, 11.00 zieken. 11.40 Residentie-orkest. 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 act., 13.25 piano, orgel en zang. 13.45 vrouw, 14.00 Brabants Orkest en solist, 14.50 viool en piano, 15.00 school radio. 15.30 viool en piano, 16.00 zieken, 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.35 Me- tropole-orkest en koor, 18.00 militaire causerie. 18.10 Limburgs progr., 18.30 amusem.muz., 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 gram., 20.C5 regeringsuitz 21.00 Politiekapel. 21.15 Brabants halfuur, 22.00 kamerorkest en solist, 22.45 causerie. 23.00 nieuws. 23.15 gram. ENGELAND. BBC. Home Service, 330 m.: 13.00 lichte muz., 13.25 gev. muziek. 16.30 orkest, 20.00 lichte muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 gevar. muz., 13.15 gevar. muz., 13.45 orkest, 16.00 lichte muz., 16.45 gev. muz., 18.00 lichte muz., 18.45 gev. muz., 23.20 lichte muz.. 0.20 gevar. muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.12.00 gev. muz., 13.25 gev. muz 14.15 lichte muz., 15.50 omroeporkest; 16.15 klass. muz., 19.30 Zigeunerliebe, operette, 22.10 amusem.muz., 0.30 lichte muz., 1.15 gevar. muziek. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 orkest, 20.00 Mignon. ope ra, 23.00 gevar. muz. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 moderne mu ziek, 20.15 symphonie-orkest. 484 m.: 17.30 kamermuz., 20.00 om roeporkest, 2.10 kamermuz. ENGELAND. BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 224, 49 en 42 m.: 22,00 Nieuws. Overz. van de weekbladen. Geschiedenis en traditie van de kroning. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NCRV: 20.15 Journaal. Weerbericht. De Heren Rechters, spel. Fragm. Matthaus Passion, oratorium. Dagsluiting. (Van onze verslaggever) Heftige discussies werden Woensdag avond gevoerd tussen de ploegleiders van Amerika en Frankrijk over de vraag met welke bal de wedstrijd tussen de beide landen gespeeld zou worden. Amerika wenste met een rubber lederen bal te spelen. Frankrijk echter met een lederen bal. Na veertig minuten wikken en wegen werd besloten met een Neder landse lederen bal te spelen. Deze zesde wedstrijd in het Internatio naal Militair Basketball Tournooi tussen Amerika en Frankrijk heeft niet geheel beantwoord aan de gestelde verwachtin gen ten aanzien van de Amerikaanse ploeg. Van de eerste tot de laatste mi nuut hebben de dappere Fransen tegen een achterstand moeten aankijken, hoe wel deze tot de rust miniem bleef. De Amerikanen, wat lusteloos deze avond, vonden in tegenstelling tot de wedstrijd van Dinsdag tegen België, waarin zij met hun lange-afstandschoten succes hadden, nu het basket met korte ragfijne combinaties. Frankrijk had in Ibert ech ter een tegenspeler van formaat en aan hem was het dan ook te danken dat de score draaglijk bleef. Met de rust leidde Amerika met 3729. In de tweede helft werden de Fransen volkomen in de ver dediging gedrukt, zodat de wedstrijd een eenzijdig karakter kreeg. Door het lage tempo waarin gespeeld werd, konden de Fransen nog geruime tijd standhouden, maar aan een uiteindelijke overwinning van de V.S. viel niet meer te tornen: 68—45. De tweede wedstrijd van deze avond tussen België en Egypte werd een over winning voor de mannen van Naguib: 6379. Egypte speelde beslist sterker dan Amerika, maar beide landen heb ben hun allersterkste troeven nog niet uitgespeeld, zodat de beslissing wel Za terdagavond zal vallen in de wedstrijd EgypteAmerika. De stand na de derde dag luidt: Egypte 2 2 0 0 4 197—112 Ver. St. 2 2 0 0 4 13^— 97 Frankrijk 3 2 0 1 4 212—146 België 3 1 0 2 2 185—206 Nederland 2 0 0 2 0 102—149 Luxemburg 2 0 0 2 0 85—206 Hedenavond worden de volgende wed strijden gespeeld: Frankrijk—Egypte, LuxemburgBelgië en NederlandUSA. Blackpool en Bolton Wanderers, de bekerfinalisten van dit seizoen, hebben Woensdag alle twee hun thuiswedstrij den voor de league verloren. Blackpool ging met de enige goal van de wedstrijd onder tegen Cardiff City en Bolton, spe lend zonder zijn internationale midden voor Lofthouse, die te Glasgow met het Engelse league-elftal tegen de Schotse league uitkwam, kon geen enkel doel punt scoren tegen Preston North End, dat er drie maakte. Preston is hierdoor leider in de eerste divisie geworden, met even veel punten als Wolverhampton doch een beter doelgemiddelde en twee wed strijden minder gespeeld. Tottenham en Fverton. de verliezers in de halve be kerfinales. konden het ook niet tot een overwinning brengen. Tottenham ver loor met 2—3 te Manchester van United en Everton moest zich op eigen terrein tevreden stellen met een gelijk spel, 33, tegen Fulham. Het Luxemburgse elftal, dat 29 Maart a.s. in de hoofdstad van het Groot-Her togdom tegen het Zuid-Nederlandse elf tal zal aantreden, is als volgt samen gesteld: Doel: Lahure (Niederkorn); Achter: Spartz (Red Boys) en Wagner (Fola); Midden: Mertl (Rumelange), May (Red Boys) en Guth (Union); Voor: Muller (Merl), Fickinger (Niederkorn), Kettel (Diekirch), Reuter (Tetange) en Hansen (National). Svend Nielsen, de linksback van het Deense voetbalelftal, die o.a. ook enke le weken geleden te Rotterdam tegen het Nederlands elftal speelde, heeft een voor twee jaar geldend contract met de Italiaanse eerste klasser Torino (Turijn) getekend. Nielsen zal behalve zijn maandsalaris een bedrag van ruim 82.000 ineens ontvangen. Aan de komende tennistournooien aan de Rivièra zal ook dit jaar weer door enkele Nederlandse spelers en speelsters worden deelgenomen. De dames F. ten Bosch, J. Muilemeister, F. Tekelenburg en L. ten Bosch zullen van 30 Maart tot 6 April in het internationaal tour nooi te Monte Carlo uitkomen. Ook Dehnert is voor dit tournooi ingeschre ven. Fenny ten Bosch zal in de „open" dames-dubbel met de Frangaise mej. Bourbonnais spelen en in het open ge mengd dubbelspel met Dehnert. Voor de Lliffe-trophy (voor dubbels van één natie) zal zij met mej. F. Tekelenburg spelen. Tevens zal Fenny ten Bosch deelnemen aan de Oliver Duncan Trophy voor speelsters tot 22 jaar, in welk tournooi ook Jenneke Mullemeister uit komt. Voor de Lliffe-trophy speelt mej. Muilemeister met mej. L. ten Bosch. Voor het tournooi te Nice, van 6 tot 12 April zijn opgegeven: mej. F. ten Bosch, mej. J. Muilemeister, mej. L. ten Bosch; waarschijnlijk zal ook Deh nert te Nice spelen. Met uitzondering van mej. L. ten Bosch, die op eigen ge legenheid voor beide tournooien heett ingeschreven, zullen onze landgenoten onder auspiciën van de K.N.L.T.B. deel nemen. De wedstrijd tussen de league-elftallen van Schotland en Engeland, te Glasgow gespeeld, is met 10 door de Schotten gewonnen. De in Dalymount Park te Dublin ge speelde voetbalwedstrijd tussen de Ierse Vrijstaat en Oostenrijk is geëindigd in een 40-zege voor de Ieren. De derde wedstrijd tussen de ijs- hockeyploegen van Noorwegen en Rus land, welke in het Jordalstadion te Oslo werd gespeeld, eindigde in een 52 zege voor de Russen. e lente is weer in het land. De laatste dagen zult u dat gemerkt hebben aan de zachtere lucht, aan de overal in perken en plantsoenen open springende bloemknoppen en het frisse groen van de jonge blaadjes en aan de zon, die zich in al haar pracht weer laat zien. Ook de bed den, dekens en vloerkleedjes, die opeens weer ramen en balconnetjes „sieren", moeten u er toch ongetwijfeld aan hebben herinnerd. Zo zeker immers als ieder jaar weer de trekvogels uit het warme Zuiden terugke ren naar ons land en er hun nestjes gaan bouwen, zo ze ker ook wordt de Neder landse huisvrouw bij het eerste lenteteken door een geheimzinnige macht aan gegrepen, die haar dwingt, met emmers, dweilen, ve gers en stoffers het stof, dat zich g.edurende de winter maanden in haar woning heeft weten te verschuilen, te lijf te gaan. De ramen worden opengegooid, kasten leeggehaald, al wat niet spij- kervast is, wordt versjouwd en onderhanden genomen, in één woord, de Nederlandse huisvrouw gaat aan de schoonmaak. Het is niet onze bedoeling hier een beschouwing te wij den aan de wenselijkheid en het nut, of de ongewenst heid en het volmaakt overbo dige van een schoonmaak. Er zijn huisvrouwen, die gewoon geen rustige Pasen zouden hebben, als ze de schoon maak niet achter de rug zou den hebben. Er zijn mannen, die ten enenmale niet kun nen begrijpen, wat het voor zin heeft, als men geregeld het huis schoon houdt en alle kamers hun „goede beurt" geeft, eens per jaar alles nog eens een keer extra overhoop te halen. Wij vre zen zelfs, dat de enige man nen, die het nut van de schoonmaak inzien, de fabri kanten en verkopers van schoonmaakartikelen zijn. Zoals wij al zeiden wij willen hier helemaal niet spreken over de vraag of er al dan niet schoongemaakt moet worden. Wij willen hier ook niet uitweiden over de diepe zin, die folkloristen menen te zien in deze jaar lijks herlevende activiteit der huisvrouwen in het voor jaar. Wij willen het alleen zo graag eens met u hebben over de rijkdom van de len tetijd. Het is zo heerlijk, als de zon na al die donkere, sombere winterdagen einde lijk weer eens volop schijnt, dat het werkelijk jammer is, er niet van te profiteren. Natuurlijk, zullen de nijvere werkbijen zeggen. Daarom zetten wij dan ook dadelijk deuren en ramen open en geven die zon de kans eventuele motlarven di rect te verdrijven. Dat is zeer prijzenswaard, maar niet alleen onze bedden en de kens, ook wij zelf hebben na zo'n winter eens wat frisse lucht nodig. Als lp de eerste lente lichte dag direct aan uw schoonmaak bent getogen, besteed dan de tweede dag eens aan een flinke wande ling of fietstocht met de kinderen. Ruik de frisse geur van het voorjaar, zuig uw longen vol met die verjon gende lucht, kijk naar al dat ontluikende groen, naar bloeiende wilgen-, elzen- en hazelkatjes, zoek anemoon tjes, sleutelbloemen en viool tjes en vergeet, voor één dag, dat uw zolder stoffig is. Heus, dat stof kan volgende week ook nog weg, maar dan. is misschien dat allereerste, prille lentegroen zijn mooiste glans al weer kwijt. Maak gerust schoon, als u dat nodig vindt, maar zorg, dat u niet in de slavernij van de schoonmaak raakt. Dat zou jammer zijn voor uzelf, voor uw man en ge zin en vooral spijtig van de lente, die zo mooi en zo kort is, dat we er maar even van kunnen profiteren, mi in in hui iiiiiiiiiiiii in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiHiMiiiiiiii ui iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin ii ui i ii i mi in in inn ii mi iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii Is, zoals de paar laatste dagen, de zon ons mild verwarmt, komen we tot de ontdekking: Het voor jaar is er weer. Het jonge groen schiet de grond uit en we zien de volgende verse producten alweer om ons heen' Als groente: raapstelen, winterspinazie en -postelein, veldsla, sterkers. Radijsjes voor de boterham en als garnering van schotels zijn er volop. Met de koolsoorten, 'nnr Piipr rennt>n bieten en koolraap is het VUUl LIL! jJL!oUilCll bijna gedaan, de erwtensoep heid voorradig: schol, wijting, schelvis, kabeljauw, panha ring, makreel en de fijnere soorten: tong en tarbot. Ver der zijn er de garnalen. Ook mosselen kunnen we nog juist een paar maal op het menu zetten, voor het ge daan is kan nèt nog met uien, prei en selderij worden klaarge maakt en de bodem van het vat met zuurkool wordt al zichtbaar. Als de bladgroen ten nog wat prijzig zijn om er veel van te nemen, maken we er een sla van. Kleingesneden en vermengd met een lekker slasausje smaakt de malse jonge bladgroente heerlijk. Ze ziet er vooral gezellig uit, wanneer ze met anders ge kleurde groenten vermengd wordt. Vis is, als Ret weer mee werkt, in grote verscheiden- Raapstelen Bosjes raapstelen pas na het wassen en het snijden losmaken. Alleen de wortel tjes en gele blaadjes verwij deren bij het schoonmaken. Voor een sla zijn de blaadjes het meest geschikt, de steel tjes kunnen in stamppot of soep worden verwerkt. Voor een sla: 200 gr. raap stelen, 200 gr. witlof, 200 gr. gekookte biet, een stukje ui, slasaus. De groenten schoonmaken en wassen, de raapstelen en het lof fijnsnijden, de bieten raspen of in blokjes snijden, de ui in zeer kleine snipper3 snijden. De groenten dooreen roeren en vermengen met een gebonden slasaus. De sla niet langer dan een kwartier laten staan voor men ze ge bruikt. Voor een stamppot: 2 a 2g,' kg. aardappelen, 1(4 kg. raap stelen, 1. gekookte melk, 80 g. boter of margarine, zout. De aardappelen schillen, wassen, met een bodem wa ter opzetten en 15 minuten voorkoken. De groenten schoonmaken, wassen, grof snijden en met de aardappe len in nog ongeveer 15 mi nuten gaar koken. De massa zo kort mogelijk stampen, met de boter of margarine en de melk vermengen en op smaak maken met zout. Door deze stamppot smaken goed blokjes kaas, resten vlees, blokjes mager spek of bruine of witte bonen. Ook kan men in plaats daarvan er bijv. ge bakken boterhamworst, rook worst of ei bij geven. Horizontaal: 1. gespannen. 4. bouwmateriaal. 8 loswal. 10 landbouwwerktuig. 11 lengtemaat. 13 bloem. 16 persoonlijk voornaam woord. 17 boom. 19 omhelzing. 20 voorzetsel. 21 woongedeelte van een schip. 22 rivier (Ind.). 23 hooistapel. 24 eenheid van electrische weerstand. 26 aanwijzend voornaam woord. 27 tijdsbepaling (afk.) 28 wapen. 30 muntstuk (afk.) 31 noot. 32 herkauwer. 34 zoete drank. 35 herkauwer. Verticaal: 1 plaats in Limburg. iy godsdienst (afk.l 3 zoogdier. 5 telwoord. 6 raaklijn (afk.). 7 plaats in Limburg 9 plaats in Limburg. 12 scheepvaartonderne ming. 14 persoonlijk voornaam woord. 15 boom. 16 broodsuiker. 18 sportterm. 20 weg. 24 voorzetsel. 25 persoonlijk voornaam woord. 28 vistuig. 29 bedorven. 31 persoonlijk voornaam woord. 33 noot. Oplossing van Dinsdag: VELDHOVEN R+ARENA+U OM+ALS+DR EED-fM SOK D+WA+KP+S +BERGEYKF B+IK+UT+L REL+P+SPA OS+DEL+IK E+RACEN+E RIETHOVEN Advertentie m UITZONDERLIJKE MILDHEID Wjv/v 28. Pastoor Goudemans vond zijn idee om de Mis te reconstrueren zo goed, dat hij onmiddellijk naar het hoofdkwartier van de verkenners ging en enkele vlotte jongens uitstuurde, om de koorleden ervan te verwittigen, dat er de volgende dag repetitie zou zijn Toen begaf hij zich naar het huis van Hubert Vran kenbrock. „Vrankenbrock"zei hij, bij zijn binnen treden spontaan een sigaar uit het kistje nemend, -Vrankenbrockmorgenavond hou je repetitie. „O" antwoordde de musicus ietwat verrast, want hij wist niet beter of de eerstvolgende repetitie zou op Don derdag vallen. „Ja", ging de pastoor verder, „en dan laat je je zangers de partijen van je Mis, die ze uit hun hoofd kennen, vóórzingen; en jij maar schrijven, begrijp je? Die Mis moet terugkomen; want het moet tnaar eens uit zijn met dat gedonder in het dorp. Die *igaar kom je maar eens terughalen. Goeie avond." De patoor verdween in een geur van sigarenrook. Hu- bert Vrankenbrock staarde hem verbluft na; toen zei hij tot zijn juist-binnentredende vrouw: „Mijnheer Pastoor heeft gelijk; ik ga mijn Mis reconstrueren." Zijn gade antwoordde bijna verschrikt: „Gut Hubert, is dat niet een verschrikkelijk werk?" „Het moet ge beuren", zei de dirigent en hij wierp zich op zijn vleugel en speelde een onheilspellende „prelude voor piano" van zichzelve. De volgende morgen stapte een verkwikte en opgewekte Vrankenbrock de deur van zijn huis uit en even later die van de notaris binnen „Ik kom de auteursrechten van mijn Mis laten vast leggen", zei de dirigent. Als werd hij door een wesp gestoken sprong de notaris op en vroeg gejaagd. Heeft U haar dan terug?" „Nog niet", antwoordde Vrankenbrock. De heer van Ebbedinge ging bedacht zaam weer zitten en zei toen, zijn vinger langs zijn neus leggend: „Dan kan ik helaas niets voor U doen U kunt geen auteursrechten krijgen op iets wat er niet is." Mijn Mis is er wel", zei Vrankenbrock kop pig. „Pardon?" vroeg de notaris, „en zojuist zei U nog„Mijn Mis zit in de hoofden van mijn zan gers", antwoordde Vrankenbrock, hem in de rede vallend. „Een hoofd kan niet geautoriseerd worden", zei de notaris met toegeknepen ogen, „al is het ken nelijk van degene, aan wie het toebehoort." „Van avond op de repetitie ga ik mijn Mis reconstrueren", hield Vrankenbrock vol, „over een paar dagen kom ik terug met de partituur. Goede morgen." De heer van Ebbedinge keek de dirigent peinzend na; toen zei hij in zichzelf mompelend: „Ik geloof, dat ik vanavond ook maar eens op die repetitie moest zijn." Gistermiddag is, bij stralend voor jaarsweer, het geheel vernieuwde en ge moderniseerde theehuis-restaurant „Ud- delermeer" officieel in gebruik geno men. Opperhoutvester Brandsma open de het theehuis namens H.K.H. Prinses Wilhelmina met een uitvoerige rede. waarin hij hulde en dank bracht aan allen, die hebben samengewerkt om dit restaurant nieuwe luister te schenken. De burgemeester van Ermelo gaf uiting aan zijn bewondering voor wat hier tot stand is gekomen en zei zich gelukkig te prijzen, dat juist nog binnen de gren zen van zijn gemeente weer een attrac tie voor touristen is ontstaan. Op verzoek van het radio-kuststation Boulogne sur Mer heeft Scheveningen Radio inliohtingen gevraagd omtrent de eventuele positie van de Franse trawler Vonette II, GD. 1074, een schip van on geveer 22 meter lengte. Zijn laatst be kende positie was op 21 Maart in de na bijheid van Texel. Gistermiddag vier uur heeft Scheveningen Radio, nadat in formaties bij de kustwacht en dergelijke zonder resultaat bleven, een oproep ge richt tot schepen in de omgeving met het verzoek scherp uit te kijken. Dit be richt is verschillende malen herhaald maar tot nu toe is nog niet gevonden. Verenigde Staten De Amerikaanse Senaat heeft de stemming over de be noeming van Charles Bohlen tot am bassadeur in de Sovjet-Unie tot morgen uitgesteld. AALSDIJK 25 te Rotterdam. ALBIREO 26 te Rio Grande. ALKAID 26 te Parana. ALMKERK 26 te Rotterdam. ARIADNE 23 van Port au Prince n. N. Y. ALTAIR p. 26 St. Vincent n. Las Palmas. AGAFEMNON 26 te Curagao. AALSUM p. 26 Ouessant n. Marseille. ALDEGONDA p. 26 Anambas n. Bangkok. AMSTELDIJK p. 26 Bermuda n. N. Orl. AMSTELPARK 26 te Halifax. ARENDSKERK 25 te Cadix. ALBLASSERDIJK p. 26 Ouessant n. Liss. ALCHIBA p. 25 Helgoland n. R'dam. AMSTELVAART p. 25 Makassar n. Sydney. AMSTELKROON 25 van Djeddah n. Djibouti. ALNATI 26 te Recife. ANNENKERK 25 van Otaru n. Yokohama, ARENDSKERK 25 te Cadiz. ARGOS 25 te Genua. ARUNDO 25 van Damman n. Kuwait. AMPENAN 25 van Surabaja n. Oosthoek. ALCHIBA 26 te Rotterdam. BLOMMERSDIJK 26 te Halifax. BORNEO 26 te Hamburg. BOISSEVAIN 25 van Durban n. Pt. Elizab. BARENDRECHT 26 te Pladju. BILLITON 23 te Vancouver. BOSKOOP 25 van Trinidad n. La Guaira. CALTEX NEDERLAND 25 te Rotterdam. CALTEX UTRECHT p. 25 Kp. Finisterre n. Rotterdam. CERONIA (t.) 25 van Singapore n. Yokoh. CORILLA (t.) 26 te Singapore. CLAVELLA 26 te Havana. DRENTE 25 van Penang n. Belawan. DUIVENDRECHT p. 26 Wight n. N. Orl. DALERDIJK p. 26 Lizard n. Antwerpen. ETREMA 26 te Bombay. EENDRACHT 25 van Port Said n. Piraeus. ELMINA 30 te Amsterdam. GORDIAS 25 van Gdynia n. A'dam. GRAVELAND p. 25 Kp. Verd. eil. GR. BEER 26 te Halifax. GANYMEDES p 26 Dungeness n. Gent. GROOTE KERK 25 te Antwerpen. GRAVELAND p. 26 St. Vincent n. L. Palm. GROOTE KERK 25 te Antwerpen. HECTOR 26 te Hamburg. HERA p. 26 Quessant n. Antwerpen. INDRAPOERA 26 te Singapore. JAPARA 24 van Boston. JAVA 25 van Colombo n. Suez. JOH. v. OLDENB. p. 25 Kp. Bon. KOTA BAROE p. 26 Gibraltar n. Alexandr. KIELDRECHT 26 te Pt. Swettenham. KOTA INTEN 25 van Penang n. Singap. KEDOE 26 te Rotterdam. LUNA 25 van Hamburg n. Kopenhagen. LOENERKERK 26 te Hamburg. LAERTES 26 te Aden. LANGKOEAS 25 van Singap. n. Pangkalp. LAWAK 25 van Colombo n. Bombay. LEKKERKERK 27 te Suez verw. LEMSTERKERK 25 te Bandarshapur. LEOPOLDSKERK 25 van Bare. n. Hamb. LEUVEKERK p. 25 Kuria-Muria n. Kar. LOMBOK p. 26 Kaap San Roque n. Kaapst. LARENBERG 25 van Bremen n. La Guaira. MAASHAVEN 25 van Sapelle n. Lagos. MANOERAN 25 van Sprabaja n. Tjilatjap. MATARAM p. 25 Socotra. MUIDERKERK 24 van Calcutta n. R'dam. MYONIA 25 te Stanlow. MENTOR p. 25 Kp. St. Vincent n. Algiers. MODJOKERTO p. 25 Kp. Elba n. Aden. MENTOR p. 26 Gibraltar n. Algiers. MALEA p. 26 Fortaleza n. Curagao. MELISKERK p. 26 Dungeness n. Genua. ORANJESTAD 25 van Madeira n. Laguaira. OOTMARSUM p. 26 Azoren n. Havre. PARKHAVEN p. 25 Recife n. B. Aires. PRINS JOH. WILL. FRISO 26 te R'dam. POSEIDON 25 te Antwerpen. PR. PH. WILLEM 25 te Casablanca. PRINS JOH. WILL. FRISO 25 van Le Havre naar Rotterdam. PYGMALION 25 te Antwerpen. PR. FRED. HENDRIK 26 te Hamburg. PR. MAURITS 25 van Hamburg n. R'dam. PRINS PHILIPS WILLEM 26 te Casablanca. PR. WILLEM II p. 26 Scilly n. R'dam. RIDDERKERK 25 te Bahrein. RIJNKERK 25 van Bremen n. Antwerpen. ROEPAT 25 te Beyrouth. RAGAELA 26 te Bangkok. SALLAND p. 25 Kp. Frio n. Rio Grande. SIBAAK 29 te Rotterdam. SLOTERDIJK 25 van Havana n. Tampico. STAD LEIDEN 25 te Londen. SARPEDON 24 van Pt. Plata n. Philadelph. SCH1EDIK 26 te Charleston. ST. DORDRECHT p. 25 Finisterre. SUMATRA 25 van Singapore n. Pt. Swettenh. SOESTDIK 26 te Tj. Priok. TAWALI 25 van Pt. Said n. Halifax. TEIRESIAS 25 dw. Kp. Finisterre. TROMPENBERG 25 te Charleston. TABIAN p. 25 Kp. St. Vincent n. Mar». TJILUWAH 26 te Surabaja. TERO 25 te Antwerpen. TEIRESIAS p. 26 Finisterre n. Amst. TABIAN pass. 26 Gibraltar n. Marseille. TARA 25 van Bahia n. Antwerpen. TOSORI 25 van Colombo n. Aden. UTRECHT 25 te Bahrein. WATERMAN p. 25 Portland Bill. WILLEM BARENDSZ 26 te Kaapstad. WIELDRECHT p. 26 Albany n. Melbourne. WOENSDRECHT 25 te Boston. ZUIDERKRUIS p. 25 Dakar n. Las Palma*. De Paasve eten toonstelling te Doetinchem. Aanvoer 3821 st. vee, nl. 1721 runderen, (310 vette en 145 vette kalv.), 1110 nucht. stierkalv., 52 nucht. vaarskalv. 25 schapen, 12 lammeren, 6 geiten, 12 paarden, 705 big gen, 24 lopers, 9 dragende varkens. Prij zen: neurende en vers gekalfde koeien, f 7501075, kalfvaarzen 700925, guste koeien 525750, guste vaarzen 500700, vooj. kalv. koeien 750850, pinken 350— 475, graskalv. 250325, fokalv. 90120, nuchtere kalv. 27—40, vette schapen 85— 105, lammeren 40—60, geiten 2030, big gen 3448, lopers 5578, dragende var kens 210350, werkpaarden 800950, slachtpaarden 1.601.80 per kg. gesl. gew. Slachtvee: le kw. 2.752.95, 2e en 3e kw. 2.402.70 per kg. gesl. gew.. vette kalv. p. kg. lev. gew., le kw. 2.102.50, 2e en 3e kw. 1.55—1.90. VEILING POELDIJK, 25 Maart. Druiven Alicante 3.40—3.50, Andijvie 0.280.41, Spi nazie 0.320.43, Prei A 0.270.36, idem A 2 0.29—0.33, idem B 2 0.22—0.29, Witlof 0.46— 0.49, Spruiten 0.32—0.40, Stoofsla 1.10—1.25, Dunsel 0.400.90, Rabarber 0.450.48, Schor seneren A 0.43, alles p. kg. Sla A 2 0.25, id. B 0.22—0.25, idem B 2 0.21, idem C 0.18—0.19, idem C2 0.11—0.17, Aardbeien 0.27—0.35, al les per stuk, Selderij 3.505 50, Peterselie 10.0018.Radijs 9.0019.00, Raapstelen 4.106.20, alles p. 100 bos. Aarbeien 0.61 p. potplant. KALVERENMARKT UTRECHT, 25 Mrt. Aangevoerd 630 nuchtere kalveren. Prijzen f 3040 per stuk en f 0.951.per kg. levend gewicht. Handel kalm. VEILING TIEL, 25 Maart. Appelen: Bel lefleur Brab. huish. 1 grof 2025 1118 7— 10, idem Engelse 2732 9—16, Benderzoet 24 26, Goudreinette verp. 3662, huish. 1 grof 26—41 22—36 8—28, exp. c 28—33 C/B 28—36» B/A 35—39 A 35—45, Holgaten 10—12 5—8, Huismanzoet 2426, Jasappel 2530 1020, Jonathan huish. 1 grof 42—53, 2937, 1228, Koningsrood 1627 1014, Keulemans Ro de 2025 619, idem witte 1822 816, Klumpkes Eijsdener 1418 613, Pomme Ro sa 2428 1217, Present v. Engeland huish. 1 grof 30—32 20—24 8—10, Sterappel 7—15, Zuur Kroet p. 100 kg. 250, idem Zoet 200. Peren: Brederode 1114 6—12, Kamperveen 910 79, Provisiepeer 78, Sint Remy 10 12 79, Winterlouwtjes 67, Win ter jan 11 13 68, IJsbouten 912 3—8, Peerkroet 150. Groenten: knolraap 45. Prei 39. Se>- derij 3, wortelen 56, witlof 4549. Alles in cents per kilo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7