Haarlems monteur in medische rechtzaak 5000ste? s c Schipper had dekzeilen aan boord Minister de Bruijn: Algemeen P.B.O.-beeld is bemoedigend Naar nauwe samenwerking van de douane in de Benelux wereldmogendheid Frankrijk: Belangrijke besprekingen E.B.U. met een jaar verlengd O A R MAGNEET FIETS Zes maanden geëist in kwestie met dokter Samuels Wanneer komt de Visserijgolf Lugubere vondst van Londense politie Vertrouwen in de ondernemers Van overtreding in één land is berechting in de andere landen mogelijk Bespreking van Boek en Blad Mayer betoogt in Washington: Geen volmaakte gemoedsrust BAKKERs BEHANG DONDERDAG 26 MAART 1953 PAGINA 9 Optocht Vlaggetjesdag Waterstanden Bezaan gevaarlijk in haven Hij gebruikte ze echter niet Behang v.a. 55 ei. per rol Gen. Cronjéslraat 135 Haarlem - Tel. 11657 Verbitterd gevecht om Koreaanse heuvel O-Duitse communistische controleurs bewapend Vier vrouwen lij ken in flatgebouw Een rijwieltocht is een genot A. v. d. Bogaard Floressfraat is - Haarlem-N. Egypte vraagt Italië einde te maken aan politieke activiteiten van Farouk Een maand Britse hofrouw Door vallend metaal getroffen en gedood GEEN NACHT ZONDER MATRAS! BAAREEMS MATRASSENHUIS Marat de marskramer JUBILEUMMAAND Commissie van ondersoek voor vrijmaking handel Theemuts van kant voor de Koningin Dr. Samuels, de Amsterdamse arts, Wiens onderzoeking-en en verklaringen op het gebied van de genezing van kan ker zoveel aandacht heeft getrokken, is door het Medisch Tuchtcollege te Am sterdam en later in hoger beroep door het Amsterdamse Gerechtshof voor eni ge maanden als arts geschorst, voorna melijk op grond van de onder ede af gelegde verklaringen van een 48-jarige Haarlemse monteur, die had beweerd dat hij nauwelijks door dr. Samuels was onderzocht, desniettemin door deze geneesheer tot een lijder aan kanker was verklaard en f 60 voor de behan deling door dr. Samuels had betaald, tater hadden twee Haarlemse genees heren geconstateerd dat hij geen kanker maar een maagzweer had gehad, hij Was geopereerd en nu geheel hersteld. Dr. Samuels heeft tegen deze mon teur een aanklacht terzake meineed in gediend en Woensdag .stond de monteur voor de Amsterdamse rechtbank terecht. Hij hield vol dat hij bij de behandeling door dr. Samuels een apparaatje op zijn hand had gehad, dat de dokter hem alleen maar even onder de kin had ge streken en hem later aan de hand van een Röntgenphoto had verteld dat hij kanker had. Hij was tien keer bestraald en had daarvoor f 60 betaald, waarvan zijn werkgever, de intussen overleden journalist Rodrigues, die zeer bevriend was met dr. Samuels, een gedeelte zou hebben bijgedragen. Ook had hij be weerd dat hij, toen hij een boete moest betalen, een gratieverzoek had inge diend op grond van zijn ziekte en het Departement van Justitie hem daarop zou hebben medegedeeld dat hij een medische verklaring moest overleggen van iedere andere arts dan van dr. Samuels. Het staat vast dat de Haarlemse ge neesheren een maagzweer hebben ge constateerd, hetgeen trouwens hun oor spronkelijke diagnose is geweest. Maar verdachte had hen niet willen geloven en was daarom naar dr. Samuels ge gaan. Dr. Samuels, met vier van zijn as sistenten, resp. ex-assistenten, deelden als getuigen mede, dat elke patiënt eerst spectroscopisch wordt onderzocht, daar na bestraald, vervolgens weer spectros copisch onderzocht en dat tenslotte dr. Samuels zeer nauwkeurig het lichaam van de patiënt onderzoekt. Dat was in het geval van de verdachte ook ge beurd. Dr. Samuels legde de lijst over van de behandeling van verdachte, waaruit bleek, dat er inderdaad een li chamelijk onderzoek is geweest. Verdachte is tien keer bestraald en Advertentie De Woensdagmarkt gaf voor de rond- vis aanzienlijke prijsstijgingen te zien. Zo kon de grote kabeljauw, die Dins dag nog voor f 70.— per regel van 10 stuks werd verkocht, opklimmen tot een prijs van f 110.per regel, een Prijs, die ook voor kisten van 125 kg. kabeljauw werd genoteerd Kleine ka beljauw bleek per kist zelfs nog duur der. want hiervoor telde de handel f 130.— per 125 kg. neer. Grote schel vis werd vlot verkocht voor f 70.— per kist en de wijting profiteerde van deze belangstelling door op f 32.per kist te komen. Makreel leed onder een veel te grote aanvoer, zodat de handel kies keurig werd en alleen het allerbeste uitzocht. Hetzelfde verging het de klei ne schol, waarvan eveneens flinke par tijen naar de vismeel-industrie werden verwezen Grote tong noteerde f 2. per kilo, de middelsoorten stonden op f 1.90 per kilo en de grove slips stegen tot f 1.65 per kilo. De motorlogger Excelsior III Kw. 76 maakte een prachtige reis. Dank zij een gevarieerde aanvoer van niet geringe omvang, kon schipper Plug een be somming van f 12.600laten noteren, omdat hij naast schelvis en wolf ook nog een 40 kisten gevraagde tarbot in de markt zette. De motortrawler Eli Chenevière IJm. 32 heeft laten weten voor de Vrijdag markt naar IJmuiden te zullen komen. De vangst bedraagt 500 kisten makreel, 160 kisten kabeljauw en gul, 100 kisten Noordharing, 40 kisten diversen, 300 stuks stijve kabeljauwen. Omtrent de motorlogger Java KW 159 was nog geen zekerheid te krijgen of hij voor Vrijdag dan wel voor de Zaterdagmarkt naar IJmuiden komt. Woensdag kon hij een vangst melden van 275 ^kisten makreel 90 kisten schelvis en piepers, 20 kisten wijting, 20 kisten wolf, 15 kisten platvis, 35 kisten diversen en 100 stuks stijve kabeljauwen. De motorlogger Willy Kw. 141. die gerekend kan worden tot de Zuidha ringvissers en die Woensdag reeds een vangst kon melden van 500 kisten ha ring, zou vandaag nog nader bericht krijgen omtrent de dag en de plaats van binnenkomst. Er is namelijk een mogelijkheid, dat het schip naar Vlaar- dingen in plaats van naar IJmuiden gedirigeerd zal worden. De stoomtrawler Bergen IJm. 16, die al enige tijd uit de vaart is voor een grondige schoonmaak en de nodige re paratie, is Dinsdag op de helling van het Staatsvissershavenbedrijf in de Ha ringhaven droog gezet voor een flinke beurt onder de waterlijn. Dinsdagavond liepen zes mijnenve gers en de coaster Normadisch in ver band met de mist de haven van IJmui den binnen. Woensdagmorgen konden zij in een koesterend zonnetjede Noordzee weer opzoeken. De motorlogger SCH 30 had een reuze meevallertje Bij de laatste trek Werden niet minder dan 500 stuks ka beljauwen scheep gehaald. Het schip meldde zich voor de Donderdagmarkt in IJmuiden met een vangst van 550 kisten haring en 700 stuks stijve kabel jauwen. Het Comité Vlaggetjesdag IJmuiden heeft, zoals reeds gemeld, de vereni gingen, die in aanmerking zouden kun- nen komen voor deelname aan een eventuele optocht, verzocht zich voor J April te melden onder opgave van het onderdeel van de stoet, dat zij voor hun rekening zullen nemen. Dinsdag April volgt in het Herv. Jeugdge- bouw te IJmuiden-Oost wederom een vergadering, waar de plannen nader hitgewerkt zullen worden. IJMUIDEN Donderdag 26 Maart Hoog water: 1.41 u. en 14.03 u. Laag water: 9.14 u. en 21.50 u. Vrijdag 27 Maart Hoog water: 2.25 u. en 14.38 u. Laag water: 10.04 u. en 22.32 u. behoefde daarvoor slechts f 4 per keer te betalen, hoewel de tarieven tot f 15 per keer konden oplopen. Blijkens het kasboek en de verklaring van de boek houdster van dr. Samuels heeft ver dachte slechts f 10 betaald. De kantonrechter heeft verdachte veroordeeld tot betaling van nog f 100, maar dr. Samuels heeft het vonnis maar niet ten uitvoer gelegd omdat er toch niets te halen valt bij de verdachte, zo verklaarde hij voor de rechtbank. Een politieman deelde als getuige me de, dat het meer voorkomt dat het De partement van Justitie een verklaring vraagt van een andere dan de behan delende geneesheer. Dat zegt z.i. niets ten opzichte van dr. Samuels. Verdachte hield vol destijds onder ede de waarheid te hebben gesproken, „Ik had er geen belang bij om te liegen", zo zeide hij. De Officier van Justitie vond deze meineed zeer ernstig omdat de gevol gen voor dr. Samuels zo zwaar zijn aan gekomen. Hij eiste zes maanden gevan genisstraf. Uitspraak 8 April. 20 November van het vorig jaar is de motorlogger Wilhelmina V KW 144, die na het het verlaten van de Vissershaven te IJmuiden naar zee ging, in het Zuider Buitenkanaal in aanvaring gekomen met het naar binnen gaande Engelse s.s. „Falcon". 9 Februari is deze aanvaring door de Raad voor de Scheepvaart on derzocht. De Raad is thans tot het oordeel ge komen, dat beide schepen langzaam hebben gevaren. Het is niet duidelijk ge worden of de schipper van de KW 144 zich onnodig bezorgd heeft gemaakt over het naderen van de Falcon benoorden de as van het vaarwater, dan wel, dat de Falcon inderdaad te veel aan de noord kant van de as heeft gevaren, zodat de KW 144 terecht mocht menen, dat haar te weinig ruimte werd gegeven. Het bijstaan van de bezaan heeft in belangrijke mate bijgedragen tot deze aanvaring. De Raad sluit zich aan bij de door de inspecteur voor de scheepvaart ter lering gegeven punten: Bij het uit varen moeten schepen zo lang mogelijk hun stuurboordswal houden. Bij weinig vaart en wind kan het schip sterk ver lij eren. En tenslotte moeten vissersvaar tuigen, vooral wanneer zij geen sterk motorvermogen hebben, vóórdat zij op zee zijn niet de bezaan bij hebben staan, dus niet gedurende het in- of uitvaren van een haven. Tijdens de storm van 1 Februari is de motorlogger Voorwaarts KW 140 stuur loos geslagen en gedeeltelijk vol water gelopen. Het schip is behouden kunnen blijven, dank zij de noodvoorzieningen, die de bemanning heeft weten te tref fen en vooral ook dank zij het heldhaftig optreden van schipper Huig Groen met zijn mannen van de motorlogger Con cordia KW 26, die er ondanks de orkaan ln geslaagd zijn de Voorwaarts op sleep touw te nemen en behouden in IJmuiden binnen te brengen. Onder voorzitterschap van mr. A. Dirkzwager heeft de Raad voor de Scheepvaart gisteren een onderzoek in gesteld naar de oorzaak en daarbij schip per C. van D. uit Katwijk aan Zee van Qe Voorwaarts gehoord. „Ik zit hier ge makkelijker dan die nacht", was een van de eerste opmerkingen van de schip per, die het overigens niet gemakkelijk heeft gekregen, omdat uit de verklarin gen bleek, dat hij de luiken niet met zeilen had afgedekt, hoewel deze aan boord waren. Schipper Van D. hecht niet veel waar de aan deze zeiltjes. Zij moeten met latten en spijkers over de luiken beves tigd worden en scheuren zo kapot. Bo vendien verklaarde hij, dat zijn luiken niet weggeslagen zijn, maar door een klap water volkomen ingeslagen zijn. En daar had volgens hem geen zeil wat aan kunnen voorkomen bij zulk ongehoord slecht weer. Niettemin is het voorschrift deze te bevestigen en na noodvoorzie ningen getroffen te hebben, waarbij de luikzeilen wel werden gebruikt, hebben deze het later gehouden. Het schip lag in die orkaan op halve kracht te steken Er kwam een enorme golf water, waai de steven niet tegen op kon en toen is het schip er recht ingedoken. De kracht van het water is dan zelfs niet te schat ten. Overigens had Van D. alle maat regelen getroffen, toen zwaar weer ver wacht werd. Op de vraag, wat er gebeurd zou zijn, wanneer de zeilen wel over de luiken waren aangebracht, antwoordde hij kort en bondig: Precies hetzelfde. Van D. kreeg steun van het lid van de Raad, de heer J. de Groot, die aan met latten en spijkers bevestigde zeiltjes in dat weer geen waarde hechtte. Alleen wanneer het mogelijk zou zijn de zeilen te keggen, meende hij, dat er enig resul taat te verwachten zou zijn. Heel anders dacht de inspecteur- generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz, hierover. De schipper maakte zeeklaar voor stormweer. Hij moest dus gebruik maken van alle middelen, die hti aan boord tot zijn beschikking had. Hij had dekkleden aan boord, maar gebruik te ze niet. Dat is onbegrijpelijk, zoals bij de visserij wel meer onbegrijpelijk is, al dus de heer Metz, die het achteraf niet mogelijk oordeelde na te gaan, of het ontbreken van de dekzeilen het schip in nog groter moeilijkheden heeft gebracht. Zeer grote lof had de heer Metz voor schipper Huig Groen van de Concordia KW 26, die op werkelijk voorbeeldige wjjze schip en bemanning in de waag- Advertentle GEEFT DE MEESTE SERVICE! Bij aankoop van behang gratis in bruikleen een plaktafel met borstels. Desgewenst vakkundige behangers beschikbaar. Het Amerikaanse achtste leger in Ko rea heeft medegedeeld, dat na een he vige strijd van 36 uur „het gehele front in hun sector in volslagen verwarring is." In de nacht van Maandag op Dins dag deden de communisten een zware aanval op een steunpunt van de geal lieerden „de oude kale", een heuvel gelegen op een strategisch belangrijk punt De Amerikaanse infanterie werd ge deeltelijk verdreven onder zwaar com munistisch vuur, zij houden nog slechts een vierde deel van de heuvel in han den. Een tegenaanval van de geallieer den had tot dus ver nog geen succes. De artillerie van beide zijden onder hield een hevig vuur om te voorkomen dat versterkingen werden aangevoerd. Volgens het West-Berlijnse dagblad „Der Tag" is het verzet onder de Oost- Duitse boeren tegen de hoge leverings plichten, die door de communistische autoriteiten worden opgelegd, zo groot, dat de controleurs van de staat nu vuur wapens dragen om zichh tegen aanvallen van onwillige boeren „te beschermen" Ook de communistische partijfunctiona rissen die in verschillende gebieden op het platte land „bijzonder gevaar lopen" zullen worden bewapend. schaal zette voor de wel zeer gevaarlijke poging het leven van anderen te redden. Schipper C. van D. van de Voorwaarts KW 140 achtte hij niet geheel vrijuit te gaan. De inspecteur-generaal vroeg een correctie toe te passen door de schipper de bevoegdheid om als schipper te varen te ontnemen voor de duur van een maand. De Raad zal schriftelijk uit spraak doen. De nieuwe bewoner van een flat in Lon den heeft Dinsdag bij het doorzoeken van een alkoof, die met behang bleek te zijn afgesloten, het lijk van een vrouw ontdekt. Bij een nader onderzoek vond de politie gisteren nog twee vrouwenlijken, ter wijl enige uren daarna een vierde lijk on der de vloer werd aangetroffen. Drie van de vrouwen bleken reeds ver scheidene maanden dood te zijn, de vierde waarschijnlijk sedert enkele weken. Politie deskundigen zijn tot de ontdekking geko men dat tenminste een van hen door wor ging om het leven gebracht is. De politie doet momenteel nasporingen naar de vorige bewoner van de flat, de 55-jarige Christie. Deze was in 1949 de voornaamste getuige in een proces tegen een chauffeur die in hetzelfde fflatgebouw heeft gewoond en die ervan beschuldigd werd zijn vrouw en dochtertje van het le ven beroofd te hebben Volgens het „Informatiebureau West" zijn bij de W.-Duits-Russische zonegrens in Mechelenburg twee Russische Mig-15 straal jagers met elkaar in botsing geraakt en neergstort. Beide piloten zouden zijn om gekomen. Advertentie vooral op zo'n prachtige Voorradig alle modellen in toer en sport. Betaling in overleg. Minister De Bruijn heeft Woensdag morgen in de Eerste Kamer o.m. be toogd, dat z i. wat de P. B. O. be treft het klimaat ten aandien van de bedrijfsgenoten zich in gunstige richting ontwikkelt. T.a.v. de lonen en andere arbeidsvoorwaarden zal z.i. met voor zichtigheid moeten worden geopereerd. Spr. zei oriënterende besprekingen met vertegenwoordigers van verschillende organisaties te zijn begonnen. De eerste indrukken van dit overleg noemde hij bemoedigend. Hij roemde het werk van het Verbond van Ned. Werkgevers. Nu aqosiisiieoj ap uea Jgri-Uj siuusi[ uara wijze waarop de P.B.O. wordt aangepakt kan men een kentering bespeuren in die ondernemerskringen die aanvankelijk aarzelend tegenover de P.B.O. stonden. Het algemeen beeld met betrekking tot de P.B.O. noemde spr. bemoedigend. De S.E.R. is thans bezig met vier pro jecten voor industriële bedrijfschappen n.l. voor de mijnen, de rayon-industrie, de vleeswarenindustrie en de griend- en riot ver werken de industrie. Voorts zijn projecten in voorbereiding voor detail handel, ambacht- en horecabedrijven. „Als straks het veld bezaaid is met diverse-schappen", zo betoogde de minister, „zal er een coördine rend orgaan moeten komen, dat er voor waakt, dat niet gehandeld wordt in strijd met de wet en met het algemeen belang". Wat betreft de opmerking van de heer Molenaar, dat een minister voor de P.B.O. niet nodig is, zei spr. dat de Kroon een minister voor P.B.O. heeft benoemd, men dient daarbij te over wegen dat ook in het vorig kabinet een minister was belast met de zorg voor de P.B.O. Komende op het tempo waarin de P.B.O. tot stand moet komen betoogde de minister vertrouwen te hebben in de ondernemers die bij hun bedrijfsbeleid van opschieten houden en die zich laten leiden door de spreuk „tijd is geld". Met het oog op internationale en na tionale verhouding is er haast bij de bepleite maatschappelijke reconstructie. Indien nodig zou spr. het wenselijk vinden als uiterste maatregel bij de wet een -schap in te stellen, indien het op treden van enkele ondernemingen het algemeen belang zou schaden. In antwoord op een opmerking van de heer Regout zei spr., dat de S.E.R. in April het advies tot instelling van een bedrijfschap voor de landbouw en vier andere bedrijfschappen zal behandelen. In samenwerking met het departe ment van Wederopbouw en Volkshuis vesting is een onderzoek gaande naar de mogelijkheid tot het bezitten van eigen huizen door de arbeidersklasse. De minister stelde voorts een nota over de opvoering van de productiviteit in uitzicht. Tenslotte beantwoordde de minister de vraag van de heer Gerretson over de constitutionele positie van de minister voor P.B.O. Spr. had het juister geoordeeld, dat deze opmerking gemaakt was bij de al gemene politieke beschouwingen. Dan zou het kabinet zich tijdig hebben kun nen beraden. Nu kan de minister slechts toezeggen de aandacht van het kabinet op dit staatsrechtelijk probleem te zul len vestigen.# Tenslotte werd de begroting aange nomen. (C.P.N. tegen). (Reeds gedeeltelijk geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Egypte heeft de Italiaanse regering officieel verzocht hetzjj een einde te maken aan de „politieke activiteit" van ex-koning Faroek, hetzij hem uit te wij zen. Dit werd gisteren door een rege ringswoordvoerder te Cairo medege deeld. Te Londen is officieel bekend ge maakt, dat het Britse Hof een maand zal rouwen om de dood van Koningin Mary. H. M. de Koningin heeft, mede na mens Prins Bernhard, een telegram van rouwbeklag gezonden aan het Engelse hof in verband1 met het overlijden van koningin Mary van Engeland. Het Deense hof zal tot 14 April in rouw gaan. Aan boord van een zeeschip, dat bij de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij aan de Meeuwenlaan te Amsterdam- Noord in dok ligt, is gisteren een 51-ja- rige ijzerwerker door een vallend spi raal van de stookolieverwarming ge troffen. In bewusteloze toestand is hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Me dische hulp mocht echter niet meer ba ten. Kort na aankomst in het zieken huis is de man overleden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 5 September 1952 te Brussel tussen Nederland, België en Luxemburg geslo ten verdrag nopens de samenstelling op het stuk van douanen en van accijn zen. Hieraan ontlenen wij het volgen de: Door het wegvallen van de gemeen schappelijke grenzen ten aanzien van de heffing van invoerrechten en ac cijnzen, heeft elk van de drie landen belang gekregen bij de naleving van de douane- en aceijnsgeving in de bei de andere landen.. Ontduiking van de wetgeving, fraude enz. op het stuk van de invoerrechten en accijnzen in het ene land betekent daardoor evenzeer nadeel voor de beide andere landen. Met het oog hierop en in aanmerking nemende, dat de bevoegdheid van de ambtenaren van eik van de drie landen om ais zodanig op te treden in beginsel tot het eigen land beperkt zal moeter. blijven, hebben de regeringen van de Benelux-landen besloten bij verdrag een bepaalde samenwerking op het stuk van douanen en van accijnzen tot stand te brengen, ten einde bun gemeenschap pelijke belangen in dezen zoveel mo gelijk beveiligd te weten. De ambtenaren kunnen op het grond gebied van het andere land slechts op treden, indien en voor zover de amb tenaren van dat land met wie zij sa menwerken, daarmede instemmen. Het Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 In deze historische roman beschrijft Franquinet het leven van de huisleraar en zwervende kwakzalver Jean Paul Marat, die met opruiende artikelen en pamfletten het vuur van de Franse Revolutie mede ontsteekt en in stand houdt. Voor het volk blijft hij zijn kreet herhalen, dat er kop pen moeten vallen. In die woelige dagen is hij niet op de bressen en barricaden te vinden. Bezijden het rumoer en gewoel verricht hij zijn werk voor de krant met een pen, die scherper en gevaarlijker is dan het werktuig van het humanisme, de valbijl. Mijnheer Capet, zoals hij Lodewijk XVI noemt, is een van zijn duizenden slachtoffers. In die wereld van Girondijnen en Montagnards stookt en kuipt Marat, tot Charlotte Cordey een dolk uit haar cor sage rukt en de onverlaat midden in het hart treft. Het gebeuit in de badkamer. Het slachtoffer is een oude man, knokig en vol zweren. Charlotte is in een sooit avondtcilette, dat de schouders bloot laat. Ze heeft een waaier bij zich, *s bloeiend schcon en geparfumeerd. Deze laatste bijzonderheden om even aan te tonen met wat voor middelen Franqui net te werk gaat. De illustrator heeft de (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Woensdagavond. Met een vertraging van vijf volle uren is Woensdagmorgen een zware diploma tieke missie naar Washington vertrokken. Vier ministers, onder wie de minister president en de minister van Buitenlandse Zaken Bidault en 27 secretarissen en deskundigen zijn naar Washington vertrokken ter toelichting en behartiging van de dossiers. Deze zware bezetting toont op zichzelf reeds aan hoe grote waarde Parijs aan deze besprekingen hecht. Niet slechts de omvang van de mis sie valt op, maar ook de samenstelling. Een van de belangrijkste agendapunten van de besprekingen met de nieuwe Amerikaanse bestuurderen is ongetwijfeld de situatie van de defensie in Europa en Azië en in het bijzonder het lot van de Europese Defensie Gemeenschap. Opvallend is nu, dat de minister van Defensie, de heer Pleven, er geen deel van uitmaakt. Zijn auteurschap van het Plan-Pleven en zijn persoonlijke vriendschappelijke betrekkingen met Eisenhower schijnen, evenmin als het agendapunt „defensie", genoeg gewicht in de schaal gelegd te hebben. Of is er misschien in de boezem van het Kabinet geen volledige over eenstemming tussen de twee ministers Pleven en Bidault, die het nauwst betrok ken zijn bij het verdrag van de E.D.G.? Het is voor niemand een geheim dat minister Bidault de laatste tijd op een zeer persoonlijke wijze van zijn visie op dit verdrag heeft blijk gegeven. Zo persoonlijk dat een explicatie dezer da gen door minister Bidault gegeven met de woorden „liever af te zullen treden dan het ontwerp in kwestie schipbreuk te laten lijden" voor velen en zeker vandaag in Washington een opluchting is geweest. De houding van de heer Pleven is te dien opzichte van het be gin af consequent. De atmosfeer waarin het vertrek van de Franse ministers hedennacht plaats vond was stellig een crisis atmosfeer. Naar de mening van velen zou de economische situatie van het land de regering gisteravond fataal geworden zijn als de motoren van het vliegtuig naar Washington niet reeds stonden warm te draaien. In een bij eengeroepen spoedvergadering heeft de Kamer in allerijl nog even haar goedkeuring moeten hechten aan een conventie tussen de regering en de dem van de schatkist te zien was en nieuwe ontvangsten niet op zo korte termijn werden verwacht. Bij gele genheid van dit debat, dat sporen van overhaasting en geprikkeldheid, zo wel van de kant van de Kamer als van die van de regering vertoonde, was het woord inflatie niet van de lucht. De deskundigen waren het er met elkaar over eens dat het offi ciële tekort op de begroting van 1953 ruim 600 milliard bedragend Paul Reynaud schat het zelfs op 7 a 800 milliard duidelijk aantoont dat de kosten van het staatshuishouden en van de openbare diensten de eerste oorzaak zijn van de inflatie. Evenzeer was duidelijk dat het parlement in zijn huidige samenstelling het niet eens kan worden over de primordiale vraag of de uitgaven verminderd dan wel de ontvangsten verhoogd moeten worden. De regering heeft met het oog op Washington en tevens met het oog op de over ruim een maand te houden gemeenteraadsverkiezingen aangekondigd over twee maanden met een groot plan te komen, voorzien van draconische middelen: toch decreet- wetten? Was deze dramatische economische eenacter een teleurstellend afscheidsge Banque de France een kort crediet schenk, er werd de regering toch ook £®tte van van 80 milliard beogend, daar de bo- I nog een goede verrassing bereid. De in-1 Bundestag. terimaire commissie te Parijs was het eens geworden over de additionele pro tocollen. Waarin de overeenstemming bestaat, schijnt nog geheim te moeten blijven, tot het moment waarop de re geringen hun fiat eraan gegeven heb ben. In ieder geval zullen de protocol len niet aan de parlementen ter be krachtiging worden voorgelegd. De Fransen zien hierin een diplomatiek succes, dat te danken is aan het begrip van de anderen, lees Duitsland, voor de bijzondere vraagstukken die Frankrijk het leven moeilijk maken. Ondanks deze satisfactie gaf de minis terpresident gisteravond in de Kamer toe dat de Franse regering niet in Washing ton aankomt in een toestand van vol maakte gemoedsrust. Ten aanzien van het karakter van de besprekingen liet de heer Mayer nog weten dat de ministers naar Washington gaan niet zozeer om te onderhandelen als wel om de aan staande bijeenkomst van de Atlantische Raad. voor te bereiden. In dit verband is het Franse voorstel om een politieke „standing group" van drie Washing ton. Londen en Parijs binnen de At lantische Gemeenschap op te richten, in teressant. Het is een logisch uitvloeisel van de oude, door Bidault weer opge vatte lijn: de betekenis van Frankrijk als grote mogendheid, met belangen en verantwoordelijkheid over de gehele wereld, officieel erkend te krijgen. Wellicht zullen de Amerikanen ook begrijpen dat Frankrijk, over eco nomische aangelegenheden sprekend, op een niveau staat van mede-wereldbe- heerser en mede-bestrijder van het we reldcommunisme. Kan men in de strijd in Indo-China, die ongeveer één derde opslokt van de Franse begroting, iets anders zien? En voor wie daaraan nog twijfelen moge is gisteren in Frankrijk een klopjacht op touw gezet tegen een aantal leidende figuren van de Franse communistische vakbond de CGT, die gepaard ging met huiszoeking in een groot aantal hunner bureaux. Het hoofddoel van het Franse bezoek in Washington is hiermede wel ge schetst: duidelijk maken dat Frankrijk niet slechts een Europese verantwoor delijk heeft maar tevens evenals En geland een mondiale. Met zulke zwa re bagage zal Adenauer straks niet. naai Washington kunnen gaan. Wat is daarbij vergeleken diens reisgeschenk: de ratifi catie van het EDG-Verdrag door de kop van Marat in zwart en wit op ae Raft getekend. De schrijver deed hetzelfde met dezelfde middelen op de ruim 200 pagina's van de binnenkant. Met naar onze smaak iets te veel voorkeur voor het zwart. Hij heeft zijn best gedaan er een demon van te maken. Maar zoiets doe je niet met een beschrijvingswoede en bezwarend materiaal alleen. Veeleer met een hevige concentra tie en zelfbeheersing. Het is niet voldoen de een man als Marat zijn tanden op el kaar te laten bijten „dat de kaakbeenderen er van kraakten". Ook niet om hem aan het begin van een verhaal bij een beval ling de navelstreng met de tanden door te laten bijten of hem verderop door een vieze kaartlegster te laten karakteriseren als een zwarte spin met een gebroken kruis op de rug. Niet dat zulke situaties er nóóit mee door kunnen, maar dan dient de auteur zelf de kerel al op poten te hebben staan. Nu is Marat alleen maar, voor hen die er van houden, een gezellig griezelboek ge worden. Een boek over de Franse Revo lutie, dat lang voor de litteraire omwente ling van '80 geschreven had kunnen zijn. Maar een man uit het ancien régime als Oltmans zou het griezeliger en boeiender gedaan hebben. Alhoewel ook Franquinet in dit opzicht talent heeft. Onder de echte litteratuur kunnen we zijn „Marat' niet rangschikken, maar in een „Huisbibliotheek voor het Gezin" zal het niet misstaan. Tijgermensen van An&i. Jacht op grof wild, door Ton Schilling. Uitgave H. Meu- lenhoff, Amsterdam. Dit is voor liefheb bers zeer spannende lectuur. De schrijver vertelt hier de jachtavonturen na van een vriend van hem en slaagt er in de lezer een goed beeld te geven van het leven m het oerwoud. Tijger, olifant, panter, va- ranen, wilde honden etc. hebben om beur ten voor jachtervaringen gezorgd, die nauw keurig, zij het een tikje breedsprakig, wor den weergegeven 27 foto's verluchten de tekst, terwijl aan het eind van het boek een lijst inlandse woorden met hun bete kenis is toegevoegd. Vooral voor jongens lijkt ons dit geschikte en leerzame lec tuur w. IN GOD VERBORGEN, door R. de Lan- geac. Uitgeversmaatschappij N.V. Standaard- Boekhandel, Amsterdam. Dit werkje ver schijnt als eerste nummer van een „Carmel- serie". Het is anders dan de gebruikelijke verhandelingen over het geestelijke leven. Naar de inleider bevestigt geeft de auteur hierin veeleer zijn persoonlijke ervaringen weer, hoewel systematisch geordend, hij was dogmatiek-professor hij spreekt over God. zoals hij Hem leerde kennen in de .persoonlijke ontmoeting". In het eerste deel wordt het werkende léven behandeld: het tweede bespreekt de weg der verlichting, het derde de vreugden van het één-zijn met God. terwijl tenslotte de apostolische vrucht baarheid der zielen, die met God verenigd leven, wordt uiteengezet. De grote aantrek kelijkheid van dit doorleefde boek ligt o.i. in zijn eenvoudige en frisse directheid. Er klopt een warm hart achter elke uitspraak. Daarom zal het iedere aandachtige lezer veel goed doen. Zeer aanbevolen. L. Die Heilige. Roman door Fritz von Unruh Uitgave Otto Erich Kleine. Braunschweig. Voor Nederland Meulenhoff en Co. N.V. Amsterdam. Dit boek behan delt een ervaring van de H. Catharina van Siena die zich afspeelt tussen Palmzondag en Pasen. Het hele boek is een gesprek tussen de Heilige en Christus, aan Wie zij al haar belevenissen en indrukken vertelt. Het gaat om de ontmoeting tussen Catha rina en Niecolo Toldo, een ongelovige schilder, die zij tracht te bekeren. Noch de vorm noch de inhoud van dit boek kun nen wij waarderen. De eerbied voor de heilige, die Catharina van Siena was, ont breekt naar onze smaak te enenmale, Wij kunnen deze roman dan ook niet aan bevelen. Er is bovendien heel wat moed nodig om zich door de langdradige, al te gedetailleerde beschrijvingen en gesprek ken heen te worstelen. L. Dierenverhalen uit de Wildernis door C. Bernard Rutley. Vertaald onder leiding van Ricn Marsman. Uitgave: de Boekerij, Baarn Deze serie dierenverhalen, waarvan dit boek het tweede deel is, kunnen wij van harte aanbevelen. Het is uiterst span nende en leerzame lectuur. De verhalen zijn in wezen ware gebeurtenissen, terwijl de aankleding geheel gebaseerd is op de levenswijze der beschreven dieren. In dit deel komen een leeuw, een zeehond, een rendier, een everzwijn en een pinguin ter sprake. De verteltrant van de schrijver is zeer fris en onderhoudend. Voor de ver taling niets dan lof. Als geschenk voor kinderen is dit boek bijzonder geschikt, terwijl ouderen er evenzeer veel plezier aan zullen beleven. ligt voor de hand aan de ambtenaren het recht te geven de achtervolging van een verdachte, die over de grens vlucht, op het grondgebied van het andere land voort te zetten. Ten einde verwikkelin gen te voorkomen, is echter bepaald, dat zij de voortvluchtige, indien hij is gevat, niet in arrest mogen stellen Wèl kunnen zij hem overbrengen naar een vertegenwoordiger van het openbaar gezag ter plaatse, ten einde zijn identi teit te doen vaststellen. Indien de tiid daartoe niet ontbreekt, moeten de ach tervolgende ambtenaren de medewer king inroepen van de ambtenaren van het nabuurland. Het verdrag maakt het mogelijk in elk Benelux-land een overtreding, wel ke in één van de beide andere landen tegen de aldaar geldende voorschriften op het stuk van douanen en van accijn zen is gepleegd en aldaar strafbaar is gesteld, te berechten en te bestraffen als ware bij een overtreding van over eenkomstige voorschriften van het land van berechting, althans voor zover de overtreding ook aldaar strafbaar is ge steld. Als algemene regel is gesteld, dat de berechting geschiedt in het land, waar het strafbare feit is begaan. Het is echter steeds mogelijk het strafdossier over te maken naar het land, waar de verdachte verblijf houdt, met het verzoek de berechting aldaar te doen geschieden. Dit is vooral van belang, indien het karakter van het begane delict het gewenst maakt de verdachte met vrijheidsstraf te treffen, aangezien de uitlevering van verdach ten ter zake van douane- of accijnsde licten niet mogelijk is. De strafrechterlijke beslissingen kun nen voor de geldboeten, verbeurdver klaringen en kosten in een der beide andere landen slechts worden ten uit voer gelegd op de goederen, welke de veroordeelde aldaar bezit. Toepassing van vervangende hechtenis of van lijfs dwang is dus in het andere land niet mogelijk. Invordering belastingschulden Tegelijkertijd met het bovengenoemde wetsontwerp is een dergelijk ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend nopens wederkerige bijstand inzake de invorde ring van belastingschulden. Om de be staande douanegemeenschap gestadig te kunnen doen uitgroeien tot een volle dige douane-unie en tenslotte tot een economische unie. binnen welke het per sonen-, goederen- en kapitaalsverkeer verondersteld worden geheel vrij te zijn, is die wederkerige bijstand alleszins ge wenst, aldus de M. v. T. Geschillen omtrent de verschuldigd heid van de belastingen moeten worden voorgebracht in het eisende land en executiegeschillen in het land, waar de tenuitvoerlegging plaats heeft. Advertentie KOFFIE of THEE met GEBAK GRATIS Modemagazijnen Anegang 24 - Haarlem Onze Jubileum-collectie is tevens het voorjaarsfeest op Dameshoedengebied. De Raad van ministers van de Organisa tie voor Europese Economische Samenwer king heeft besloten de Europese Betalings- Unie, die op 30 Juni a.s. zou ophouden te bestaan, nog een jaar in stand te houden, dus te verlengen tot 30 Juni 1954. Aan het dagelijks bestuur van de OEES is verzocht voorstellen te doen aangaande de procedu re. die gevolgd zou moeten worden bij een onderzoek van de mogelijkheden om de E.B.U. te ontwikkelen tot een meer om vattend multilateraal betalingsstelseL Aan de commissie voor de opheffing der handelsmuren is opgedragen na te gaan, op welke wijze de bestaande belemmerin gen voor de internationale handel geleide lijk kunnen worden opgeheven, en welke mogelijkheden er zijn om de douanetarie ven. welke de handel tussen de Europese landen op niet-gerechtvaardigde wijze be perken, te verlagen. Deze commissie heeft voorts tot taak in samenwerking met het bestuur van de E.B.U. te onderzoeken, welke mogelijkheden er bestaan om met samenwerking van de Ver. Staten en Ca nada tot geleidelijke vrijmaking van de invoer der O.E.E.S.-landen uit het dollar- gebied over te gaan. Voorts heeft de Raad van Ministers aan alle aangesloten landen en in het bijzon der aan Frankrijk, aanbevolen alle maat regelen te treffen die nodig zijn om een progressieve vrijmaking van de invoer te verzekeren'. De Raad verwacht vóór 30 April a.s. opgave van de maatregelen, die de aangesloten landen op grond van deze aanbeveling denken te nemen. Tenslotte heeft <*e Raad zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting van een Euro pees Bureau voor de Productiviteit, dat tot taak heeft de nationale programma's tot productiviteitsverbetering te coördineren. Kantklossters van een Belgische fir ma, die op de 6e Huishoudbeurs te Am sterdam exposeert, hebben een thee muts van kant in casette vervaardigd, die met vier poppetjes van kant voor de Prinsessen, aan H.M. de Koningin is aangeboden. De Koningin heeft dit geschenk aanvaard en zal het ter be schikking stellen van het Rode Kruis om er een nadere bestemming aan te geven ten bate van de weduwen en we zen uit het rampgebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9