Resultaten Voorjaarsbeurs over het algemeen bevredigend Opmerkelijk grote belangstelling uit het buitenland Hoge bomen vangen Hofstra: Regeringsmaatregelen moeilijk aanvaardbaar veel wind DWAALSTERRETJE Brood De H. Franciscus van Paula Teken r Sensationele zege van Frankrijk Nota huurverhoging en belastingen lijdt aan innerlijke tegenspraak (sCHEEPVAARTBERlCHTm) cursus naar. J VRIJDAG 27 MAART 1953 PAGINA 11 Hoofdaccent ditmaal op Croeselaanterrein Basketball-tournooi Egypte delft onderspit met 68—70 Congres van de P. v. d. A. Wereldkampioenschap tafeltennis Wisselende successen voor Nederlanders Noord-Oost Frans elftal Bedrijfsleven heeft zeer veel verdiend Plaquettes voor Jaarbeursdeelnemers Nederlands B-elftal MARKTBERICHTEN (Van onze Utrechtse correspondent) De Voorjaarsbeurs te Utrecht, die gisteren werd gesloten, is een belangrijke ge beurtenis gebleken. Zij werd begunstigd door stralend weer, zonder twijfel een van de oorzaken van een verheugend grote belangstelling. Het buitenlands bezoek was opvallend intensief, en de geboekte cijfers betekenen een record. Bijzondere lof hoorde men dagelijks over de inrichting van het buitenlandse paviljoen. De deelnemers aan de Jaarbeurs zijn over de gedane zaken - hoewel niet een stemmig over het algemeen toch goed tevreden. Dit geldt in het bijzonder voor de firma's die hun stands hadden op de Croeselaanterreinen, waarop ditmaal het hoofdaccent lag en op de textielafdeling van het Vredenburg. Dit is in het kort het oordeel, dat mr. Milius, directeur van de Jaarbeurs, hedenmorgen in een pers conferentie over de afgelopen beurs heeft uitgesproken. De stemming van de deelnemers aan de Croeselaan was in vrijwel alle sec toren zeer tevreden tot tevreden. Met name in de metaalsector en in die van de bouwmaterialen en transportmidde len toonde men zich voldaan. Er zijn exposanten, die een omzet bereikten, welke ruim 300 procent boven die van de vorige Voorjaarsbeurs lag. Op het Vredenburg was de stemming meer verdeeld. Hier kan men spreken van een tevreden tot niet ontevreden stem ming. Werden zeer goede resultaten gemeld in de textielsector en in de sector van de huishoudelijke apparaten, die op de parterre waren ondergebracht, naar mate men meer trappen besteeg, leek het geluid minder optimistisch te worden. In het algemeen kan man con cluderen, dat de luxe sector met be trekkelijk grote moeilijkheden te kam pen heeft. Het Rampenfonds heeft vrij veel gelden, die normaliter voor luxe artikelen zouden zijn uitgegeven, opge nomen. Ook de weeldebelasting vormt een belangrijke belemmering. In de sectoren, die niet door de weeldebelas ting werden getroffen, zijn door enige firma's (speelgoed) zeer behoorlijke resultaten bereikt, zodat het gemiddel de oordeel op het Vredenburg niet on gunstig blijkt. Veel lof werd vernomen in het landenpaviljoen op het Vreden burg over de organisatie van de bui tenlandse inzendingen in het paviljoen (Van onze verslaggever) Frankrijk heeft Donderdagavond voor een grote verrassing gezorgd door het sterke Egypte in een waarlijk sensatio nele wedstrijd met gering verschil te verslaan. De Fransen hebben door deze overwinning thans goede uitzichten ge kregen op de tweede plaats, die aan vankelijk voor Egypte of Amerika be stemd leek. Bij de Egyptenaren ontbrak het aan de nodige rust om een beslissende voor sprong te kunnen nemen. Na 12 minu ten was de stand 2323, waarna Frank rijk zelfs een kleine voorsprong wist te nemen, 32—35, maar deze was bij de rust weer weggewerkt, 3737. In de tweede helft scheen Egypte op de zege af te gaan, mede doordat Hau- degand met vijf persooonlijke fouten het veld moest ruimen. Verder dan zes punten verschil lieten de Fransen het niet komen. Zij vochten terug en via 55—49 na 10 minuten werd het 63—62 na 16 minuten. In deze beslissende mi nuten hield Frankrijk het hoofd hot meest koel en nam een voorsprong welke zij nog maar ten dele prijsgaf. Eindstand 68—70 België sloeg vervol gens het. zwakke Luxemburg met 114 40. Nederland kon het tegen het sterke Amerika niet bolwerken. Dapper vol houden en een weggefloten snow van de Amerikaanse negens voorkwam een hoge score. Rust 53—28. Eindstand 77— 50. De stand na de vierde dag luidt: en over het aantal contacten, dat hier door Nederlandse en buitenlandse on dernemers kon worden gelegd De Indonesische stand diende in hoofdzaak voor informatie. Men was echter zeer verrast over de grote be langstelling. De stand werd bezocht door meer dan 2000 bezoekers per etmaal, die merendeels kwamen om adressen van importeurs voor afzet van Nederlandse producten. De Bel gische regering had een zeer kost bare expositie ingericht van kant, glaswerk, zilverwerk e.a. De stem ming onder de standhouders was ver deeld. Minder gunstig waren de be richten in de sector huishoudelijke artikelen. Voor nylonproducten en glaswerk waren daarentegen een be vredigend aantal aanvragen ontvan gen. In de Amerikaanse informatiestand was men enthousiast over de bevindin gen. De Nederlandse industrie, zo meende men, is in staat tal van artike len op de markt te plaatsen, mits wordt overgegaan tot een beter gerichte pro ductie. Wat de Amerikaanse industrie aan organisatie vóór is op de Europese, mist zij aan verbeeldingskracht. Op dit gebied heeft de Nederlandse industrie veel vóór op de Amerikaanse. Een aparte vermelding verdient het succes van de stand van de Rijksnij- verheidsdienst, die de actie van uitbe steding en toelevering heeft gevoerd. Met bijna zesduizend geïnteresseerden werd tijdens de beurs van gedachten gewisseld. Mede door de vele publica ties heeft de gepropageerde idee weer klank gevonden bij de metaalindustrie. Als direct gevolg van de actie kan worden gewezen op het feit, dat na de bekendmaking van de vestiging van een Amerikaanse industrie in Nederland zich in enkele dagen tijds twaalf Ne derlandse bedrijven aanmeldden voor toelevering aan deze nieuwe industrie. y'.'.V-V'.VV- VAV/.VAVJAW*WAW.V.V.W.V.W-VAW.V.VkW.V.V.V.V.V.V.VAVAV.VAV.V.V.V.V.V Ver. St. Frankrijk Egypte België Nederland Luxemburg 3 Hedenavond 3 3 2 2 0 0 6 4 4 0 0 de 212—147 282—214 265—182 299246 152—226 125—320 volgende worden Wedstrijden gespeeld: EgypteNeder land en LuxemburgU.S.A. In de tweede ronde heren enkelspel Van de wereldkampioenschappen tafel tennis te Boekarest heeft Cor du Buy Riet 3—1 gewonnen van de Bulgaar Ka- ïanchev. Sido (Hong.) schakelde Wim Stoop uit met 30. In het heren dubbelspel zijn Cor du Buy en Wim van Zoelen er in geslaagd de volgende ronde te bereiken door een Zege op de Roemenen Stanilie en Gara- bedian. De Duitsers Imberg en mej. II- berg bleven met 3—0 de baas over de Combinatie du Buy en mej. Schultz (Roemenië). De belangrijkste uitslagen van het tournooi luiden: Bergmann (Eng.) si. Popov (Buig.) 3—1. Leach (Eng.) sl. Pop (Roem.) 3—0. Lanskoy (Fr.) sl. Evans (Wales) w.o. ïtoothooft (Fr.) sl. Kennedy (Gr. Br.) 3—0. Dames enkelspel: Diana Rowe (G.B.) sl. Eva Koczian (Hong.) 30. Heren dubbelspel: Bergmann en Leach (G.B.) sl. Matthias (Did.)—Nagler (Roem.) 3—i Haydon en Barna (G.B.) sl. Gyet- t'ai en Szepesi (Hong.) 32. Roothooft ®h Lanskoy (Fr.i sl. Kun Hao en Chun Vao (China3—2. Harangozo en Doli- haar (Z. Slsl. Wossbein en Ilberg (Bid.) 3—0. Het elftal van Noord-Oost-Frankrijk (amateurs), dat Zondag te Enschede 'egon Oost-Nederland uitkomt, is als yolgt samengesteld: Doel: Lesongueur (Stade Reims); Achter: Giraudo en ^erou (beiden Stade Reims); Midden: ■Juoni (Saint Dizier), Elou en Serek (beiden Sedan); Voor: Diebold (Troyes) S-hretien (Sedan), Coader (Saint Di- ller), Bliard en Trodomici (Stade *(cims) (Van onze Haagse redacteur) In een uitvoerige uiteenzetting over de sociaal-economische politiek heeft de heer Hofstra, financieel expert van de socialistische Tweede Kamerfractie, van daag op het congres van de Partij van de Arbeid, te Den Haag, verklaard, dat hét regeringsprogram, tot uitdrukking gekomen in de nota over de huurver hoging en de belastingen, lijdt aan een innerlijke tegenspraak, welke voor de P. v. d. A. moeilijk aanvaardbaar is. Er zijn slechts twee mogelijkheden: óf wij zijn economisch en financieel in staat het bezuinigingsprogram van 1951 terug te draaien, óf wij zijn het niet. Zo ja, dan kunnen de op het bedrijfs leven drukkende belastingverzwaringen van 1951 worden teruggenomen, maar dan is er ook geen aanleiding, hetgeen nog van de 5 pet. consumptiebeperking is overgebleven, te t andhaven. Moeten wij echter, o.a. in verband met de wa- tersnoodschade, nog wél versoberen, dan is het ook ongeoorloofd aan het be drijfsleven enkele honderden miilioenen guldens, die wij niet hebben, in de schoot te gooien. De eigenlijke belastingverlagingen ko komen namelijk vrijwel uitsluitend ten goede aan het bedrijfsleven. De eigenlijke belastingverlagingen voor de minder draagkrachtigen, zijn bestemd om de gevolgen van de huur verhoging op te vangen, maar daarvan wordt deze groep niet beter. Alle beschikbare cijfers wijzen uit, zo zei de heer Hofstra, dat het bedrijfs leven in de achter ons liggende jaren zo geweldig vee! heeft verdiend, dat ondanks alle geschreeuw over ondraag lijke belastingen, de kapitaalvorming groter is geweest dan ooit. De P. v. d. A. is niet bereid van deze kapitaalvorming een heilig dogma te maken. Kapitaal vorming is een levenskwestie voor ons volk, maar kapitaalvorming door de gemeenschap is in een aantal gevallen heel wat nuttiger en rechtvaardiger tegelijk. Middengroepen Spr. zei niet' accoord te kunnen gaan met de van andere zijde bepleite af schaffing van de vereveningsheffing, welke de P.v.d.A. wil handhaven om deze t.z.t. om te zetten in bedragen voor de definitieve ouderdomsvoorziening. Hij bepleitte verhoging van het vrijge stelde bedrag bij de uitkeringen van de noodwet Drees. Dit zal opnieuw geld aan de schatkist kosten, maar de gene ratie die nu leeft, heeft niet het recht haar moeilijkheden op te lossen op de rug van hen, die oud en daardoor eco nomisch weerloos zijn. Over de nood van zekere midden groepen zei de heer Hofstra, dat hij die niet betwistte. De gegevens, waar wij thans over beschikken, zijn echter nog j onvoldoende doordacht en verwerkt. F,r wordt met en om de middengroepen een agitatie bedreven, welke niet altijd Aan de firma's die resp. 60, 50 en 25 maal aan de jaarbeurs hebben deelge nomen, zijn Donderdag plaquettes uit gereikt door de Raad van Beheer. Tot deze jubilarissen behoren de Ned. Glas fabriek „Leerdam", die 50 maal en voorts Van Berkei's Patent Handelmij. te Rotterdam, Constructie en transport wagenfabrieken Buiscar te Apeldoorn, Herman Cohen en Zoon te Amsterdam, Technische Industrie- en Handelsond. Minne Endstra te Amsterdam, J. Th. Kamlag N.V. te Amsterdam, H. Kim- man's technische handelmij. te Rotter dam, Nederl. Linoleumfabriek te Krom menie, Gebr. Van Oosten te Haarlem, C.V. Handels- en Industrie Ondern. v/h Gebr. Peters te Amsterdam en de Pro ducten- en Grondstoffen handelmij. te Amsterdam, die 25 maal hebben geëx poseerd. Een verguld zilveren medaille met inscriptie is uitgereikt aan vijf deelne mers die alle zestig beurzen tot de ex posanten behoorden. Dit waren: de Gerofabrieken te Zeist, Metaalgieterij Holland te Amsterdam, Sajetfabriek van de Wed. D. S. van Schuppen en Zn. te Veenendaal, S. Weinberg te Hilver- vjm en de Plateelbakkerij Zuidholland te Gouda. Het Nederlands B-elftal, dat op 1 April a.s. te Den Haag tegen Leytonstone uit komt. is als volgt samengesteld: doel: Van Raalte (Blauw-Wit); achter: Tiebout (Sparta) en Alberts (Vitesse): mid; den: Wiertz (DWS), De Voogd (Haarlem) en Kuypers (Volewfjckers); voor: Van Ede (Sparta), De Bruyckere (Will. II). Angenent (Stormvogels). Luppens (Stormvogels) en Schmidt (Eindhoven). Reserves: Kok (ADO), Boonkamp (Blauw- Wit), Dutrieux (HBS), H. Winter (HFC) en Jacob (Haarlem). helemaal zakelijk kan worden genoemd. De economische grondslagen van de salarisverhogingen, welke de K.V.P. aan de middengroepen wie zijn dat? wil toekennen, zijn nog al wankel. Men verdeelt de huid van een beer, die nog niet helemaal geschoten is. Maar bovendien: waarop berust de morele en maatschappelijke aanspraak van de middengroepen op een hoger inkomen dan door de handarbeiders wordt geno ten en hoe groot dient een eventueel verschil te zijn? 26 Mrt. Londen contant 10.56—10.57, Pa rijs contant 1.0805—1.0825, Zürich contant 86 7886.88 Stockholm contant 72.8872.98, Vrije dollar contant 3.79%—3.79%, Brussel contant 7.59y2—7.60%. LONDEN Va rn. 10.573,4, 1 m. 10.57, 1% m. 10.54 y2 nom., 2 m. 10.54, 2\'a rn. 10.53% nom., 3 m. 10.53%, 4 m 10.52%, 5 m. 10.51 6 m. 10.5iy2. PA RIJS m. 1.0785, 1 m. 1.0770, lVa m. 1.0740, 2 m. 1.0730, 2Va m. 1.0710 nom., 3 m. 1.0690, 4 m 1.0640 nom., 5 m. 1.0575, 6 m. 1.0570 nom. CRUZEIRO m- 20.35 ZÜRICH m. 86.88 nom., 1 m. 86.94, 1% m. 86.97 nom., 2 m. 87.00, 2j/2 m. 87.03 nom., 3 m. 87.06 nom., 4 m. 87.09 nom., 5 m. 87.14 nom., 6 m. 87.16. STOCKHOLM 1% m. 72.95 nom., 1 m. 72.96 nom., iy2 m. 72.98, 2 m. 72,99 nom., 2% m. 72.99, .3 m. 73J)2 nom., 4 m. 73.04 nom., 5 m. 73.06 nom., 6 m. 73 09. VRIJE DOLLAR m. 3.79% nom., 1 m. 3.79ff, 1% m. 3.79ff, 2 m. 3.79% nom., 2% m. 3.79% nom., 3 m. 3.79% nom., 4 m. 3.79% nom., 5 m. 3.80 nom., 6 m. 3.80 nom. BRUSSEL m. 7.593% nom., 1 m. 7.59%, IV2 m. 7.59 nom., 2 m. 7.58% nom., 2% m. 7.58, 3 m. 7.57%, 4 m. 7.57, 5 m. 7.57V2 nom., 6 m. 7.573%. MARXT BARNEVELD, 26 Maart. Pluim vee: Aanvoer 33.000 st. Prijzen: slachtkip- pen: 2.252.40, witte kippen 2.352.50, jon ge hanen 2.402.65, witte jonge hanen 2.65 —2.80, piepkuikens 2.60—2.90, alles per kg Per stuk: oude hanen 2.754.50, oude een den 0.901.90, tamme konijnen 3.008.— tamme jonge duiven 0.80—1.—. Eier markt. Aanvoer 850.000 stuks, handel zeer traag. Prijzen 13.8(^-14.75, algem. prijs 14.10 per 100 stuks, kiloprijs 2.30. Eier- veiling: aanvoer 700.000 st. Eieren van 56/ 60 gr. 13.2513.75, eieren van 61/65 gv 13.8614.66, alles per 100 stuks. Kaasmarkt: 2 part. boerenkaas, hancfei vlug. Prijs- 2.24 per kg. Veemarkt Delft 26 Maart. Aanv. 487 st. vee. Prijzen: weidekoeien f 550 —700, nuchtere kalveren f 30-^40. Scha pen met 1 lam f 110—130, id. m. 2 lamm. f 150190. Handel redelijk. Olie- en vetmarkt 25 Maart. Na een aanvankelijke verdere prijsstijging op de olie- en vetmarkt in het buiten land is een reactie gevolgd: de laatste dagen is de stemming flauw. In het binnenland wordt deze gang van zaken over het algemeen kalm gadegeslagen. De afzet van grondstoffen voor de Mar garine Industrie gaat regelmatig door, doch is soms wel wat minder dan ge woonlijk. Door een andere oorzaak werden er grote posten loco Sumatra Palmolie opgenomen, terwijl ook de verkoop in de loco Ruwe Soya-olie be vredigend is. Voor het overige viel er echter niet veel te doen. Kleine zaken in geraffineerde cocosolie en geïmpor teerde eetbare dierlijke vetten aan be paalde eetbare bedrijven en in sommige soorten vetzuren aan de zeepindustrie. Waarmede dan voor de afgelopen veertien dagen wel alles opgesomd is. Met enkele uitzonderingen was het ver loop dus zeer rustig. Er werden enkele kleine verhogingen van de heffingen voor de binnenlandse technische sector afgekondigd, alsmede wat grotere ver hogingen van de uitvoerheffingen. Een juist afgekomen verhoging van de ex porttoeslag voor enkele raffinage vet zuren had tot op dit moment niet veel resultaat. KAASMARKT GOUDA, 26 Maart. Aange voerd 15 partijen kaas. Eerste kwaliteit 2 21 —2.25, tweede kwaliteit 2.15—2.20 extra tot 2.29. ALDABI 25 te Antw. AGAMEMNON 26 v. Aruba n. Laguaira ALETTA p. 26 K. Varella. AMPENAN 2? te Panaruchan. ANDIJK 28 te Galveston. AXELDIJK 27 te Tampa. AMSTELVEEN 27 te Bombay. ARENDSKERK 26 v. Cadiz n. Antw. AAGTEDIJK 266 te Boston. ALCHIBA 27 v. H'dam n. Pto Alegre. ALDABI 28 te R'dam. ALPHARD 28 v. Pto Alegre n. R'dam. ALTAIR 4 April te Antw. verw. AMSTELKROON 27 te Djibouti. AMSTELLAND 27 v. A'dam n. Hamburg. BAARN 26 v. Hamburg n. Antw. BOREAS 27 te Izmir. BALI 27 te Hamburg. BANTAM 26 v. Suez n. Pt. Said. BLIJDENDIJK 30 te R'dam verw. BOISSEVAIN 27 te Pt. Elizabeth. CORILLA (t) 26 v. Singapore. CALTEX LEIDEN 26 v. R'dam n. Sidon. CALTEX PERNIS (t) p. 26 Burlings. CALTEX THE HAGUE (t) p. 26 Ouessant CALTEX UTRECHT (t) p. 26 Ouessant. CUMULUS (weerschip) 26 te R'dam. CHAMA p. 27 Sabang n. Pladjoe. CALLISTO p. 27 Cape Race n. St. John N.B. DOURO 27 te Palermo. DALERDIJK 27 te Antw. DELFLAND p. 27 Madeira n. Las Palmas. DELFT 26 v. Curacao n. Antw. DIEMERDIJK 27 te Los Angeles. DANAE p. 26 Start Point. ERINNA te Kobe. FAIRSEA 26 v. Melbourne n. Londen. FARMSUM 26 v. Panama. (Slot) Geweldig grote woudreuzen zijn de zogenaamde „Mam moetbomen" in de Californi- sche wouden in Amerika, oos telijk van San Francisco. Zij werden in 1852 ontdekt. De ge schiedenis der ontdekking van de woudreuzen is overigens de moeite waard. Het Calavéras- woud werd in het jaar 1852 door een beren jager toevallig ontdekt. Toen deze van een grote jacht terugkeerde, vertel de hij met geestdrift aan zijn vrienden van de geweldige bo men. die hij had ontdekt en hij vroeg wie er lust had met hem mede te gaan, om zich met eigen ogen te overtuigen van de waarheid van zijn verhalen. Hij werd echter uitgelachen en men noemde hem een op schepper. Daar memand emee lust vertoonde hem te vergezel len. zweeg hij over het geval en zwierf enige dagen in de hergen rond. Op zekere avond, toen allen weer eens rond het kampvuur vergaderd waren, vertelde hij, dat hij de grootste beer had neergelegd, die ooit was geschoten. Daar hij het dier echter onmogelijk alleen kon wegsleuren, verzocht de berenjager enige kameraden, hem de volgende dag daarbij behulpzaam te zijn. Toen nu het gezelschap na een ver moeiende mars dwars door het oerwoud bij de eerste reuzen- bomen aankwam, liet de be renjager halt houden en zeïde, op een van de hoge bomen wij zende: „Dit is nu de beer, die ik jullie wilde laten zien!" Je kunt begrijpen, dat de leugen van de geschoten beer hem grif werd vergeven, toen zij de honderd meter hoge bomen voor zich zagen. Het kostte een hele moeite om zo'n kolos van een boom naar beneden te ha len. Eerst kwamen de hout hakkers met hun bijlen aan de beurt, daarna werden grote bo ren aangevoerd en vijf man waren een paar weken bezig met het boren van grote gaten, het ene naast het andere. Ver volgens sloeg men aan de ene zijde van de boom grote wiggen (spie, die gaandeweg in dikte afneemt en scherp uitloopt) in de gaten, hetgeen ook enige dagen vorderde. De reuzen- boom stond echter rotsvast en gaf niet mee. Enige tijd later ontfermde zich de storm over hem. Onder oorverdovend ge kraak stortte de duizenden ja ren oude reus omlaag. De aar de werd diep omgewoeld, ste nen en stukken grond werden in de lucht geworpen. Later werd de stam uitgehold. Vijftig meter kon. men in het begin met een auto er in rijden. De boomstronk, die een omvang had van dertig meter, werd gelijk gemaakt, gepolijst (spie gelglad) en daarop werd toen een danszaal gevestigd als aan trekkelijkheid voor de bezoe kers. Bij onze gewone bomen geldt 700 jaar als een zeer hoge ouderdom voor bomen; eiken en linden zijn er in Nederland, die zelfs duizend jaar tellen. Dit is echter nog een kindertijd, vergeleken bij de ouderdom van de reuzenbomen in Cali- fornië en Australië. Hoe be paalt men nu de ouderdom van de bomen? Bij de levende bo men zijn wij op het schatten aangewezen, doch de gevelde boom vertelt ons door middel van de „jaarringen" duidelijk zijn ouderdom. Deze jaarrin gen worden gevormd door het steeds toenemen in omvang. De afstand tussen twee ringen geeft, een levensjaar aan. In ons land zijn ook prachtige en hoge bomen, al zijn het dan ook geen stammen van honderd en meer meters hoogte. Wij kennen o.a. een grote dikke boom in Bergen (N.H.), in La ren (Gld.) en op tal van an dere plaatsen in ons land. Op de rivieren in Califomië vervoert men de doorgezaagde boom stammen (tot enorme vlotten, van wel 200 meter lengte, verenigd) Een hoog, langgerekt geluid je klonk door het bos. Het eerste vogeltje dat wak ker werd begon zijn morgen liedje te zingen. Een lange streep licht werd zichtbaar aan de horizon. Toen riep de koekoek vier maal. Vier uur. Peter bewoog zich niet. Toen kwam de koekoek naar beneden en wierp pardoes een eikel op zijn gezicht. Met een sprong was hij overeind. Ineens herinnerde hij zich alles. De koekoek vloog hoog op. verder de bossen in. „Dank je koekoek, tot weer ziens" riep Peter, terwijl hij met zijn muts wuifde. „Koekoek, koekoek" klonk het hoog in de lucht. Toen was het goede dier verdwe nen. Peter waste zich in het beekje en ging toen haastig naar de plaats die het hertje had aangeduid. Het dier stond al onder de bomen te wachten. „Kom maar vlug mee, Peter", zei hij zacht, „alles is veilig." Na een tijdje zwijgend ge lopen te hebben waren ze er. „Ik zal op je wachten. Peter" zei het hertje. „Ik heb een lampje opgehangen toen mijn heer Uil sliep. De glimwormen hebben lampjes. Je moet voor zichtig in de richting van het licht lopen en goed uitkijken, want het is er erg donker." Peter ging het bos in. Het was of hij uit het stra lende zonlicht in de donkerste nacht kwam en het was hier vreemd stil en kil. „Als de zwarte man hier eens achter een boom stond", dacht Peter, maar hij vermande zich en liep door in de richting van een flauw groen lichtje, dat hij in de verte zag. Op sommi ge plaatsen moest hij zich een weg banen door het dicht ineen woekerende groen en soms slingerden de takken in zijn gezicht. Plotseling viel hij languit over het pad. Hij Was gestruikeld over de wortels van een boom. Toen hij Het is belangwekkend te zien welke uitvindingen in de oudheid werden gedaan, die zich tot op de dag van heden onveranderd hebben gehandhaafd. Een van die dingen, welke wij zo heel gewoon vinden, is het brood Dit belangrijkste voedsel ter wereld was reeds in de oudste tijden bekend. Wie het ontdekt heeft en wie het „recept" van het gisten en rijzen heeft uitgevon den, is onbekend. Niemand weet dat en niemand zal dat waarschijnlijk ooit te weten ko men. Reeds de oude Egyptena ren gebruikten gerezen broden. Twee mooie vlinders overeind kwam hoorde hij in de verte een akelig geluid, net of iemand zuchtte en even la ter scheerde iets langs zijn oor zonder gerucht. „Wat is het hier akelig", dacht Peter. Eindelijk was hij bij het lichtje. Het hert had het opgehangen aan een hoge eikeboom. Toen zag Peter Oehoe zitten, op een tak bij het lampje. Hij zat ineengedoken te kij ken naar het lichtje, alsof hij de koestering van de warmte er van zocht. Peter had ineens vreselijk medelijden met hem. De uil richtte zich op en keek Peter aan. Peter maakte een buiging. „Wat wil je hier?" vroeg de uil afgemeten. Peter vertelde alles van de steen en het prinsesje. De uil keek spiedend om zich heen. Daarna keek hij Peter met zijn ondoorgrondelijke ogen doordringend aan en sprak: „Ge zult alleen verder gaan zonder geleide. Altijd maar in de richting van de zee en onthoudt: Wie goed doet, goed ontmoet. 'n Paar vlinders zie ik, twee in getal. Gaat Elpenor het Avondrood u voor, Leen Apatura Iris dan uw oor. 1) Gelei van wier zie ik u eten, van Iers mos. Verdwijn nu uit mijn donkere bos." Hoe dik de duizenden jaren oude woudreuzen in Califomië wel zijn, zie je op deze foto. Bij sommige heeft men de weg door de stam gelegd. 1) Luister dan naar Apatura Iris. Iemand het oor lenen naar iemand luisteren. Apatura Iris en Elpenor het Avondrood zijn werkelijk be staande namen van twee mooie vlinders. Hierbij maakte hij een be velende beweging, ten teken dat Peter verdwijnen moest. Peter begreep niets van al die vreemde woorden. Hij boog haastig en mompelde: „Dank u, mijnheer Uil." Dan maakte hij zich uit de voeten. Hij ver telde alles aan het hert, ook dat de uil gezegd had, dat hij alleen verder moest gaan. Het hert begreep er ook niet veel van. Toch zei hij: „Niet somber zijn, Peter. Mijnheer Uil zegt alles met een bedoe ling. Ik weet zeker dat hij je goed geholpen heeft. Je moet precies doen wat hij gezegd heeft, dan loopt alles goed af. Dat is altijd zo. Ga dus maar gauw. Des te eerder ben je weer thuis bij je vader en moeder." „Dank je hertje", zei Peter zacht, „tot ziens." „Tot weerziens, Peter", zei het hert en verdween tussen de bomen. Waarin Peter het Tover boekje in handen krijgt Peter liep een tijdlang voort. Eindelijk kwam hij aan een lange eikenlaan. Hier besloot hij even te rusten op een half vermolmde houten bank. Plotseling kwam een vlinder aangevlogen. Trillend bleef hij zitten op Peters knie. «Zijn voorvleugels waren zacht olijf groen met twee violette dwarslijnen. De kleuren vloei den zacht ineen, als de matte tinten van de hemel bij avond. „Wat een prachtige vlinder", dacht Peter. Daar kwam een tweede vlin der aangevlogen, die naast de eerste ging zitten. Deze was zachtbruin met een paarsachti ge weerschijn, die denken deed aan het vuur in de haard in het huisje van Peter. „Het lijken wel elfjes", dacht Peter hardop. „Wij zijn ook elfjes" zei de eerste vlinder, die aan de kleu- rentover van de avondhemel denken deed. „Ik ben Elpenor, het Avondrood", stelde ze zich voor. „En ik ben Apatura Iris, de grote weerschijnvlinder", zei de tweede. „O, dat zijn de namen, die Oehoe noemde", riep Peter op gewonden. „Ach vlieg alstu blieft niet weg. Ik ben Peter van het Naaldenwoud." „We weten alles al", sprak het Avondrood. „De winden hebben het ons verteld. Kan jij niet praten met de wind, Pe ter?" „Neen, elfje", zei Peter. „Zo zeil ik op de wind, zo ga ik aan zijn zijde, Zo ben ik zijn kind, zo ben ik zijn geleide. Fluister winden, fluister zacht. Stil en heilig is de nacht. Neevlen, zacht en teer, Vluchten over 't meer. Zilverglansen glijden zacht Door de sterrennacht." Zo zong Avondrood. „Zie je Peter, als we denken, zingen wij", zei ze. „Wat zijn uw ogen groot", zei Peter. „Dat komt, doordat wij een grote ziel hebben. Wij zien de heilige sterren in de diepte van de zeeën, lichtend van smaragd, Als boven op de golven spe lend 't zonlicht lacht. Lichtende smaragden, licht blauw, rose, geel en grijs, O koralenparadijs." „Ik heb gevonden wat we weten moeten, Peter", zei Avondrood. „We willen je hel pen. Volg me." Ze vloog weg en Peter snel de haar na. „Niet zo vlug, Avondrood. Ik kan u haast niet bijhouden", smeekte Peter. Avondrood vloog echter ver der en Peter snelde haar na over zwerfstenen, dwars door struikgewas, zo vlug als hij kon. De jongens en meisjes, die naar de H. Franciscus genoemd zijn, boffen toch maar. Die heb ben verschillende heiligen, die ze tot patroon kiezen kunnen. Twee van de meest bekenden zijn natuurlijk: de H. Francis cus van Assisië, die bedelmon nik in Italië was en de H. Franciscus Xaverius, de we reldreiziger. Maar op 2 April gaan we het feest vieren van de H. Francis cus van Paula. Deze heilige was een navolger van de H. Fran ciscus van Assisië. Hij stichtte 100 jaar na diens dood de orde van de kluizenaars van de H. Franciscus van Assisië. De le den van deze orde moesten nog een beetje meer boete doen, dan de volgelingen van de grote Franciscus. De kluize naars moesten nog strenger, nog eenvoudiger leven. Ze woonden in kleine huisjes bij elkaar en ze moesten zich zelf zoveel mogelijk wegcijferen, werden de volgelingen van Franciscus van Assisië de „Minderbroeders" genoemd, de latere kluizenaars noemden zich de „minste" broeders. Alles voor anderen! dat was hun leus. Als je iets uit liefde doet, wordt het zwaarste werk licht. Een mooi verhaal vertelt ons de wandeling van Francis cus over het water, omdat een schipper weigerde hem uit liefde op zijn boot mee te ne men. Eens wilde Franciscus name lijk van de kust van Italië oversteken naar het eiland Si cilië. Een schip lag juist zeil klaar. „Wil je mij en mijn twee ge zellen meenemen?" vroeg Franciscus. „Met alle plezier!" lachte de schipper, „als je maar betaalt." „Het spijt me!" antwoordde Franciscus van Paula, „ik heb geen geld bij me. Kun je ons niat ter liefde Gods meene men?" Daar moest die schipper wel even om lachen. „Als jij geen geld hebt, dan heb ik geen schip voor je." „Vergeef me dan, dat ik maar weg ga!" sprak Francis cus nederig. Op een afstand van de boot knielde hij met zijn gezellen in het zand en begon te bidden. Toen zegende de heilige de zee. En tot grote verbazing van hen, die het zagen, betrad Fran ciscus het golvende water en wandelde er over heen, of het een gewone weg was. Het machtige woord van de ze eenvoudige heilige drong zelfs door tot aan het hof van de Franse koning Lodewijk de Elfde. Toen deze koning zijn einde voelde naderen, wenste hij door deze H. Franciscus op zijn dood voorbereid te wor den. Zo werden Franciscus' woor den: Uit Liefde! in de jaren omstreeks 1500 overal gehoord. Anderen helpen, niet om een beloning, niet om voldoening, maar alleen uit liefde helpen, dat leert ons deze Heilige, wiens feest we 2 April vieren gaan. Laten deze twee woorden: Uit Liefde, ook in ons leven geschreven staan. £>oucUm.idl Een goudsmid gebruikt uiter aard een aantal kleine gereed- schapen: 1) zilverschaar, 2) aambeeld, 3) plattang, 4) mi cro-meter, 5) speerhaak, 6) metaalfiguurzaag, 7) hoornen hamer. En nog vele andere dingen meer, zoals metaalboor, loupe, enz., maar dat wordt t* veel om die allemaal te teke nen. FLEVO p. 27 Gibraltar n. Algiers. GOUWE p. 27 Freetown n. Monrovia. GANYMEDES 27 te Gent. GAROET 26 v. R'dam n. Hamburg. HATHOR 27 te Valencia. HEEMSKERK p. 26 Finisterre. HELENA 27 te Georgetown. HYDRA 26 v. Foft-of-Spaïn n. Trujillo. HELICON 27 te Bonaire. HERA p. 27 Casquets n. Antw. HEEMSKERK p. 27 Ouessant n. Antw. ILIAS p. 27 Finisterre n. A'dam. JAPARA 25 te New York. J. OLDENB. p. 26 Algiers. KERTOSONO p. 27 Guardafui. KOTA INTEN 27 te Singapore. KARATON 26 v. Surab. n. Semarang. KERTOSONO p. 26 Socotra. KOTA AGOENG 26 v. Djibouti n. Belawan. LAURENSKERK 27 te Alexandrië verw. LAWAK p. 26 Cochin. LISETTA 26 v. Pandang n. Pladju. LAAGKERK p. 25 Finisterre. LINGE p. 26 Kanarische Eil. LAAGKERK p. 27 Ouessant n. R'dam. LEKKERKERK 27 te Suez. LUTTERKERK 27 te Suez. LUNA 27 te Kopenhagen. LEOPOLDSK. p. 27 Gibr. n. Hamburg. MARKELO 26 v. Ayamonte n. Laya. MIDAS 26 v. Triëst n. Bari. MODJOKERTO p. 27 Perim n. Aden. MANOERAN 27 te Tlilatjap. MELISKERK p. 27 Ouessant n. Genua. MANOERAN 27 te Tjilatjap. METULA 27 te Singapore. MAAS 27 v. Gibraltar n Alexandrië. MINJAK 28 te Makassar verw. MERWEDE 27 te A'dam verw. MAASHAVEN 27 te Lagos. MALVINA (t) 26 v. Singapore n. Miri. NIGERSTROOM 26 v. Pt. Hare. n. Lagos. NOTOS 27 te R'dam. NIGERSTROOM 27 te Lagos. N. HOLLAND 27 te Djakarta. NERO p. 27 Finisterre n. A'dam. N.-HOLLAND 27 te Tj. Priok. NOORDAM 31 te R'dam verw» OPHIR 26 v. Belawan n. Singapore. ORANJEFONTEIN 27 te Kaapstad. ORION p. 26 Bizerta n. Gibraltar. PYGMALION 27 te A'dam. PR. MAURITS 26 te R'dam. PR. WILLEM 2 p. 26 Portland Bill. PR. FRED. WILLEM 26 rede Gandia. POLYPHEMUS 27 te Colombo. RADJA p. 26 Algiers. REAEL 26 v. Palembang n Muntok. ROEBIAH 23 te Los Angeles. ROTTI 26 v. Pt. Swettenham n. Pening. RIJNSKERK 27 te Antw. RUYS 27 te East Londen. SAROENA (t) 26 v. Singapore n. Miri. SARANGAN 27 te Durban. SIBAJAK p. 26 Kp. St. Vincent. SLAMAT 27 te Surabaja. STR. MALAKKA 26 v. Penang n. Pt. Swet tenham. SUMATRA 26 v. Pt. Swettenh. n. Belawan. ST. MAASSLUIS 26 V. Narvik n. Glasgow. STR. MAKASSAR 27 te Singapore verw. ST. ALKMAAR p. 27 Key West n. Galvest. SCHIE 28 te Port-of-Spain. ST. MAASTRICHT 27 v. Huelva n. R'dam. SILINDOENG 26 v. Padang n. T. Priok. TANKHAVEN II 27 te Singeigerong. TITUS 27 te R'dam. TOMINI 26 te Londen. TARAKAN 26 v. Tj. Priok n. Tegal. TEGELBERG 27 te Manilla. TABINTA 27 te A'dam. TJITJALENGKA 27 te Santos. TOSARI p. 26 Minikoy n. Aden. fEIRESIAS p. 26 Ouessant. TJITJALENGKA 27 te Santos. VAN RIEMSDIJK 27 te Singapore. WATERLAND 26 v. Bahia n. Las Palmas. WILLEMSTAD 26 v. Barbados n. Engeland. WELTEVREDEN p. 26 Perim. WESTLAND 26 te Montevideo. WIELDRECHT (t) p. 26 Kp. Leeuwin. WAAL 27 te Tessaloniki. WATERLAND 26 v. Bahia n. Las Palmas. IJSSEL 27 te R'dam. ZUIDERKRUIS p. 26 KI. Blanco. ZIJPENBERG 27 te Aden. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 7.30 idem, 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 idem, 8.55 huis vrouw, 9.00 gram., 9.40 gram. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 orgel, 10.30 cabaret, 11.00 piano, 11.30 congres P. v. d. A„ 12.00 gram 12.33 accordeon, 13.00 nieuws, 13.20 dans- muz., 13.50 Zaans progr., 14.15 gram., 14.45 veiligheidspraatje, 15.00 orgel, 15.20 congres P. v. d. A„ 15.55 filmprogr., 16.15 sport, 16.30 kamerorkest en soliste, 17.20 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 congres P. v. d. A., 18.40 regeringsuitz., 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.25 Vincent van Gogh-herdenking. VARA: 19.55 nieuws, 20.00 Beurzen open! Dijken dicht!, 22.00 soc. comm.. 22.15 Weense muz., 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws. 23.15 verzoek programma. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 mu ziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram.. 11.00 zieken, 11.45 vocaal dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 13.45 gram., 14.00 boek, 14.10 jeugd, 14.20 Engelse les, 14.40 gemengd koor 15.00 kroniek van letteren en kunsten, 15.40 Harmonie-or kest, 16.00 gram., 16.30 schoonheid van Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 gevar. muz., 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 Hammondorgel, 18.45 buitenl. corresp., 19.00 nieuws, 19.10 clavecimbel, 19.20 parlementsoverz.. 19.30 gram., 20.00 Beurzen open dijken dicht, 22.00 hoor spel, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, Residentie-orkest 23.15 Esperanto, 23.25 en groot koor. ENGELAND. BBC Home Service, 330 m.: 15.00 Arbeidersorkest, 15.30 dans- muz., 16.00 Schots orkest, 19.45 gevar. muziek. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 orkest, 13.30 gev. muz., 14.15 gev. muz., 15.00 lichte muz., 17.45 militair orkest, 19.00 jazzmuz., 21.30 orkest, 23.15 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gev. muz., 14.00 amusem. muz., 16.00 lichte muz., 20.00 schlagers, 22.10 symphonie-orkest, 22.30 gev. muz., 0.15 dansmuz., 1.00 swingmuz., 2.15 gev muziek. FRANKRIJK, nationaalv programma, 347 m.: 12.30 orkest, 14.17 Het orkest van Toulouse, 16.55 kamermuz., 20.00 lichte muziek. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 kamerorkest. 15.15 Ethnische muz., 16.45 Engelse les, 20.45 accordeon, 21.15 accordeon, 22.15 jazzmuz., 22.45 lichte muz., 23.05 dans muziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30 lich te muz., 17.15 lichte muz., 18.30 accor deon, 20.30 chansons, 22.15 jazzmuz. ENGELAND, BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 224, 49, 42 en 31 m.: 17.00 Engelse les voor begin nelingen. 224, 49 en 42 m.: 22.00 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. Gezamenlijk programma: 20.00 uur Beurzen open! Dijken dich!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 11