A. VJP^KaimHedmstdlm zich op de hoogte UITBETALING VAN SCHADE AAN HUISRAAD ZEER SCHRIEL Tsjechische klacht tegen de VS. niet aanvaard m Meer troepen nodig voor defensie El Tussen neus en lippen Oranje" in Madurodam Jji Grote huiver bij watersnood getroffenen over te verwachten verdere regelingen Tot hoofd en hart r Een ernstig gevaar Prins Bernhard bij Foster Dulles m Gromyko: „In Nederland groeien de Amerikaanse bases als tulpen Komt Thorez terug? Regeringsnota wordt in Kamer behandeld Juin dreigt met aftreden Groot offensief van Mau-Mau Verduistering van f 12.000 Gat bij Burghsluis gedicht jjjl Het weer VRIJDAG 27 MAART 1953 76ste JAARGANG No. 25643 Openhartig gesprek Politieke Commissie verwerpt resolutie Koningin Juliana naar begrafenis Koningin Mary Kolendampvergiftiging eist een dode Sociale Verzekering: Vereenvoudiging van de uitvoering Ontwerp reeds bij Raad van State Critiek op de EDG Reeds bijna veertig slachtoffers Anderhalf jaar geëist Tunnel te Wassenaar voor Pasen in gebruik Millionnairsjacht te water gelaten Centimeter na centimeter Nederlander in Zwitser land overleden ■•Hriï FTT ij i\ PïiÏÏLi/yAtwiiïnriM FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145489 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs, H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De schriele uitbetaling van de huisraadschade was één van de ernstigste klachten die de getroffenen uit Brabants Westhoek gisteren voorlegden aan de Brabantse K.V.P.-leden van de Tweede Kamer. De Kamerleden v. d. Heuvel, De Kort, Mol. V. Vliet en v. d. Zanden hebben in gezelschap van burgemeester P. Alberts van Ruchpen, voorzitter van de kieskring van de K.V.P. Tilburg, en de secretaris van deze kring, de heer P. de Bres, een bezoek gebracht aan dit deel van het ramp gebied, om door een direct contact met de slachtoffers op de hoogte te komen van de moeilijkheden en problemen, die zich bij de schaderegelingen voordoen en zo alle facetten van de schade te leren kennen. Prins Bernhard heeft Donderdagmor gen een beleefdheidsbezoek gebracht aan de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles op het State Department. De Prins arriveerde enkele minuten voor het vastgestelde uur, vergezeld van ambassadeur Van Royen. In antichambre onderhield de Prins zich ongeveer twintig minuten met het hoofd van de afdeling voor Be- nelux-aangelegenheden van het State Department, Francis I. Spalding. Tien voor elf kwam de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Bedell Smith, de Prins begroeten en leidde hem en de ambassadeur de kamer van Foster Dulles binnenHet onderhoud met Foster Dul les duurde slechts tien minuten, aange zien Dulles spoedig daarnaverwacht werd op het presidentiële jacht Wil liamsburg voor besprekingen en een lunch met Eisenhower en Franse minis ters. Na zijn onderhoud met Dulles begaf Prins Bernhard zich naar het bureau van Bedell Smith, waar hij zich een uur lang onderhield met zijn oude strijdmak ker, die tijdens de tweede wereldoorlog hoofd van de generale staf van Snaef onder generaal Eisenhower was. Am bassadeur Van Royen verklaarde na afloop, dat de Prins aan Foster Dulles de dank van het Nederlandse volk had overgebracht voor de hulp in de over stromingsramp. Dulles, die enkele da gen na de ramp in Nederland was, in formeerde naar de huidige stand van het reddingswerk en werd door de Prins op de hoogte gebracht van hetgeen tot dusver is gedaan. Prins Bernhard zeide te hopen, dat voor de aanstaande winter alle dijkgaten gedicht zullen zijn. De Prins was later op de dag voor een lunch de gast van de Belgische ambas sadeur baron Silvercruys in de ambas sadeurswoning. De regionale commissie van de As semblee van de Raad van Europa heeft een plan goedgekeurd voor de adoptie van ongeveer 520 verwoeste plaatsen in Nederland, België, Engeland en Turkije door de andere leden-staten van de Raad van Europa, Het gezelschap bezocht achtereenvol gens Steenbergen, Nieuw Vossemeer, St. Philipsland, Halsteren en Rilland Bath. Te Steenbergen en Halsteren werden in een openhartig gesprek tussen gemeen tebesturen, getroffenen en andere in woners Kamerleden en vertegenwoordi gers van de pers klachten en wensen nadrukkelijk onder de aandacht ge bracht. De drie belangrijkste punten vormden het recht op vergoeding van de geleden schade, het snelle herstel van de dijken en de materiële wederopbouw der getroffen gemeenten. De wijze waarop de vergoeding voor huisraadschade is geregeld heeft over al grote huiver verwekt ten aanzien van de nog te verwachten verdere regelingen. Wat deze huisraadschade aangaat zijn namelijk volgens een Bel gisch systeem prijzen vastgesteld voor huisraad, waarbij geen rekening is gehouden met aard of waarde van de verloren gegane boedel. Zo is bijvoor beeld een verloren gegane fiets ge taxeerd op 150, een gang- of trap loper echter op slechts 40 om maar een voorbeeld te noemen. Een gezin van vijf personen krijgt een schade- uitkering voor een tafel en zes stoelen, berekend volgens de „standaardlijst". Van de zo getaxeerde bedragen ont vangen de getroffenen dan in eerste instantie 50 procent. De algemene klacht is nu dat door deze schriele regeling de mensen ertoe gedreven worden om zich maar alvast te installeren met zeer goedkope spul letjes, waar ze dan vermoedelijk de eerste jaren wel mee zullen blijven zit ten, Nog ernstiger is de grief dat huis raad en meubilair, die de getroffenen inmiddels van kennissen of particuliere instanties gekregen hebben, bovendien worden gekort op hun rampschade! De zeer milde giften die het Nederlandse volk spontaan voor de rampgebieden heeft bijeengebracht bewijzen toch wel, dat het volk deze schrielheid zeker niet wenst. Deze huisraadschade echter is maar zeer gering in vergelijking met de schade die geleden is aan woningen, be drijven en bedrijfsuitrusting. „Onze schade zit in onze voorraden die verloren gegaan zijn en in ons vee," zo betoogde een landbouwer uit Steen bergen. „Natuurlijk zouden wjj een ta fel van een paar planken en een paar poten in onze kamer kunnen zetten, maar dat zijn wij nooit gewend ge weest. Waarom komt er geen integrale vergoeding voor het huisraad?" Rustig en verstandig betoogden de getroffenen Het gaat er niet om dat men geen offer zou willen brengen, maar als de boer nu slechts een uitkering krijgt van 40 of 50 procent van zijn verlies aan voor raden, dan is hij niet in staat nu zijn bedrijf weer op gang te brengen omdat hij daarvoor onvoldoende financiën heeft. Het gevolg is dan vaak dat op het toch al te kleine bedrag voor huis raad ook nog ten behoeve van het be drijf beknibbeld moet worden. Een an dere kwestie is of de bedrijfsschade slechts voor dit jaar geldt of dat men ook rekening zal houden met de schade die het land en veelal ook de huizen ook nog in later jaren van het zoute water zullen ondervinden. Wat het dijkherstel betreft werd van vele kanten gevraagd of het niet moge lijk is de eigen mensen in de eigen .v l"i'~ 2 :xw> ,.7 De Politieke Commissie van de Algemene Vergadering van deV.N. h®®*nende ren de Tsjechoslowaakse resolutie, waarin gevraagd werd „de ondermflnenae activiteiten der V.S. in de communistische landen als "dadei? *5' »Heen veroordelen, verworpen met 41 tegen 5 stemmen, bij 14 onthoudingen. Alleen de Sovjet-groep stemde voor. Tegen stemde o.a. de V.is., Enge an JI Nederland, België en Luxemburg. De landen van het Arabisch-Aziatische onthielden zich over het algemeen van stemmen. Slowaakse vertegenwoordiger in „las terlijke" bewoordingen over Israël had gesproken. Andrei Vyshinsky, het hoofd van de Sovjet-delegatie naar de Verenigde Naties, is inmiddels gisteren met de Queen Mary" te New York aangeko men. Hij verliet New York als minister van Buitenlandse Zaken, kort na het overlijden van premier Stalin, en keert nu terug als plaatsvervangend minister en permanent gedelegeerde der Sovjet- Unie naar de V.N. Gromyko, Sovjet ambassadeur in Londen, die tijdens Vyshinsky's afwezigheid de leiding der delegatie had, zal naar men verwacht spoedig per vliegtuig naar Londen te rug keren. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede, dat H. M. de Koningin Maandagmiddag per vliegtuig naar Lon den zal vertrekken, ter bijwoning van de begrafenis van Koningin Mary. Koningin Juliana is van plan Dinsdag avond naar Nederland terug te keren. zeer moeilijice omstandigheden een honderdtal geschoolde ar- ult Haarlemse bedrijven tot in het bij de stormvloed zeer getroffen Oude Tonge. De toto geeft nogmaals een duidelijk beeld van de zware verwoesting, in dit dorp aan gericht. Onder werkt beiders Pasen zwaar ■Aan de stemming was een debat vooraf gegaan waarin o.m. Gromyko, afgevaardigde van de Sovjet-Unie, een rede hield. Gromyko verklaarde dat de Verenigde Staten met de Sovjet-Unie in één wereld zouden moeten samen leven, of zij dit prettig vinden of niet. „Deze omstandigheid vereist, dat de ene groep zich niet mengt in de binnen landse aangelegenheden van de andere groep". In aansluiting hierop zei hij dat in Nederland „Amerikaanse bases als tulpen groeien". Herinnerend aan de jongste verklaring van premier Malenkov, dat voor alle problemen een vreedzame oplossing kan worden ge vonden, zei Gromyko dat alle staten verzekerd kunnen zijn van de „vastbe sloten vredelievende politiek" der Sovjet-Unie. Hij voorspelde dat de „brede msasa" van de volkeren zich meer en meer naar Moskou en het Kremlin zal richten teneinde steun te krijgen voor haar eigen vredelievend streven. De Tsjechoslowaakse vertegenwoor diger, David, besloot het algemene debat. Hij zei dat bij het proces tegen Slansky c.s. een nieuw spionnagenot was ontdekt, in de vorm van het Zionisme. Hij beschuldigde Zionis tische organisaties er van, dat zij misbruik maken van het lijden, dat de Joden onder Hitier en andere fas cisten hebben moeten doorstaan. Naar aanleiding van de verklaring van Sir Gladwyn Jebb (Engeland), dat in Tsjechoslowakije de persoonlijke vrij heid wordt onderdrukt, zei David dat Sir Gladwyn beter had kunnen spre ken over „de massamoorden in Ma- lakka en Kenya". He Israëlische afgevaardigde, mevr. Myerson, verklaarde dat de Tsjecho- Bij het licht van Gods wijsheid vallen de wereldwijzen tegen. Naar door A.F.P. te Parijs uit goede bron wordt vernomen heeft Maurice Thorez, leider der Franse communisten, die zich reeds geruime tijd in de Sov jet-Unie bevindt, de Britse autoriteiten om een visum voor de Britse zone van Duitsland verzocht, teneinde via Duits land naar Frankrijk terug te keren. Dp Sovjet-Russische artsen, die hem be handelen, zouden hem ontraden hebben de reis per vliegtuig te maken. Hij zou nog steeds ernstig ziek zijn. Het visum moet gegeven worden door een drie- mogendhedencommissie, die in Berlijn zetelt. Men vraagt zich af, aldus A.F.P., waarom Thorez reeds thans, nu hij nog niet genezen is, naar Frankrijk terug wil keren. plaatsen te werk te stellen. Zeer scherp zei burgemeester Janssens van Nieuw Vossemeer het, die vaststelde: „Er wordt aan onze ellende grof geld verdiend.' De arbeidsmarkt wordt bedorven met ongemakkentoeslagen e. d„ die wel voor werkers aan dijkherstel maar bijvoor beeld niet voor de werkers in het bouw. bedrijf in het getroffen gebied gelden. Ook uitte men de wens dat de adoptie van getroffen gemeenten door grote ge meenten vooral zou worden uitgedrukt door het ter beschikking stellen van technische staven en van materiaal. Burgemeester Alberts vroeg zich af waarom men vooralsnog slechts 50 pro cent van de bedrijfsschade uitkeert, ter wijl het toch de bedoeling is de getrof fenen een totale vergoeding te geven. Waarom kan deze eerste uitkering niet 80 of 85 procent van de geschatte schade bedragen Het gaat toch slechts om het verschil tussen de geschatte en de werkelijk geleden sctade. Een ernstige klacht uitte ook bur gemeester Van Eikhuizen, van Halste ren, omtrent het regiewerk aan de dijken, waarbij onvoldoende arbeid wordt gepresteerd. Spreker verklaar de ook, dat, terwijl men zou verwach ten dat voor de werkloosheidsbestrij ding in de getroffen gemeenten alles zou worden gedaan, hij tevergeefs ge wacht heeft op de goedkeuring van zijn bestratings- en rioleringsplan, dax in aanmerking kwam voor uitvoering als P.C.W.-werk. Diverse andere problemen werden tijdens deze samenkomsten nog bespro ken, als de vraag van de landbouwver- goeding van uitsluitend de kale kost prijs of vermeerderd met een zekere bedrijfswinst, de zorg voor weduwen en wezen van slachtoffers van watersnood en vooral de mogelijkheid van snelle uitvoering bij de regelingen. Al met al hebben deze gesprekken en dit bezoek zeker bijgedragen tot een verheldering van inzicht in de problemen. De K.V.P.- Kamerleden hebben het voornemen soortgelijke bezoeken op korte termijn ook te brengen aan Noord-West-Bra bant, Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden. Tengevolge van vergiftiging door ko lendamp is de 67-jarige heer Van de Vegt te Hasselt in de nacht van Woens dag op Donderdag in de slaapkamer jwan zijn woning overleden. Zijn echtgenote is in ernstige toestand overgebracht naar een ziekenhuis in Zwolle. Tot laat in de middag'is haar zuurstof toegediend. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Dr. Kortenhorst heeft gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat na overleg met het Senioren-Convent be sloten is een commissie uit de Kamer, bestaande uit de fractie-voorzitters, te vormen, welke commissie de opdracht krijgt vraagpunten op te stellen naar aanleiding van de vorige week versche nen Nota over de huurverhoging en de belastingen. Aan de hand van deze vraagpunten kan de schriftelijke gedachtenwisseling tussen Regering en Kamer over deze materie plaatsvinden. Mr. Burger heeft gisteren, in antwoord op vragen, over deze materie gesteld op het congres van de P. v. d. A„ gezegd, dat minister Sunrhoff hem had gezegd mede te delen, dat een ontwerp tot ver eenvoudiging van de uitvoeringsorgani satie der sociale verzekeringen bp de Raad van State in behandeling is, zodat de indiening van dit wetsontwerp bp de Staten-Generaal spoedig te verwach ten is. Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse democratische partij, heeft tijdens de wereldreis, die hij op het ogenblik maakt, ook For mosa bezocht. Hij bezocht o.a. pre sident Tsjang Kai Tsjek, en in gezelschap van hoge nationalisti sche autoriteiten heeft hij ook Chi. nese troepen geïnspecteerd. Maarschalk Juin heeft gisteren te Parijs voor de üefensiecommissie van de Franse Nationale Vergadering verklaard, dat hjj als bevelhebber van de land strijdkrachten van de NATO in de Midden-Europese sector zal aftreden, indien niet spoedig voldoende troepen ter verdediging van de Elbe-linie tot zjjn beschik king gesteld zouden worden. Dit is door leden van de commissie aan verslag gevers medegedeeld. In een uiteenzetting van zijn mening over het EDG-verdrag, zeide Juin, dat hij de regering verzocht had, de vol ledige toepassing van het bovennatio nale toezicht op de strijdmacht van de zes landen uit te stellen, totdat een Europees politiek gezagsorgaan zou zijn gevormd. Naar Juin verklaarde, had de regering zijn advies in deze kwestie niet aanvaard. (Het EDG- verdrag bepaalt, dat volledige con trole binnen 18 maanden na bekrach tiging van het verdrag moet worden ingesteld.) De leden van de commissie beoorde len Juin's houding tegenover het EDG- verdrag verschillend. De socialistische oud-minister van Oorlog, Max Lejeune, een tegenstander van het verdrag, zei de zeer tevreden te zijn over Juin's ver klaring. Voorstanders van het verdrag betoogden, dat Juin „onder zeker voor behoud" zijn voldoening over het ver drag had uitgesproken. Een lid van de commissie zeide, dat Juin voor 55 pCt. vóór en voor 45 pCt. tegen het verdrag was. „Amerikanen paraaf" Lt.-generaal Manton S. Eddy heeft gisteren te Berlijn verklaard, dat de Amerikaanse troepen in Europa thans voor niets meer terugdeinzen, zelfs niet voor „een tweede Korea". „Ons leger is in staat een soortgelijke missie te volbrengen als thans door de Amerikaanse troepen in Korea wordt volbracht," aldus Eddy, tijdens een af scheidsbijeenkomst van hooggeplaatste officieren. Volgende week zal Eddy het commando over de Amerikaanse troe pen in Duitsland overdragen aan zijn opvolger, Lt.-Generaal Charles L. Bolte. Het Kenyase geheime genootschap, de Mau Mau, heeft vannacht zijn tot nu toe grootste terreuractie ingezet. In twee. ongeveer veertig kilometer ten Noorden van Nairobi gelegen plaatsen, zijn hutten in brand gestoken en wer den mannen en vrouwen met vuur- en steekwapens aangevallen. De terroris ten hebben ook een ongeveer negentig kilometer ten Noorden van Nairobi ge legen politiestation aangevallen. Honderden politiemannen en militai ren zijn naar het gebied, waar de aan slagen zijn gepleegd, gezonden. In Nai robi werden de reserve-officieren van politie 's nachts gealarmeerd. Er zouden reeds tenminste veertig slachtoffers zijn te betreuren. Honderden politiemannen en militai ren zijn naar het gebied, waar de aan slagen zijn gepleegd, gezonden. Onder de leden van de Kikoejoestam zouden volgens de laatste berichten reeds meer dan honderd slachtoffers te betreuren zijn. Het zijn merendeels leden van de burgerwacht of personeel van overheids diensten. Onder hen bevindt zich het stamhoofd Loeka met zijn drie vrouwen- De afgegrendelde en gebarricadeerde hutten werden door de aanvallers in brand gestoken. Toen de bewoners daar op naar buiten vluchtten, werden zij met bijlen, messen en zwaarden overvallen. Men neemt aan dat de aanvallers beho ren tot de kort geleden uit de Rift-vallei gerepatrieerde Kikoejoes. Een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek heeft de offi cier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank gisterochtend geëist tegen de 28-jarige kantoorbediende J. C. V. uit Dordrecht. Hij zou valse kwitanties heb ben opgemaakt en hebben geïnd. Op deze manier zou hij zijn werkgever, het Technisch Handelsbureau J. W. Put in Rotterdam, voor 12.000 hebben bena deeld. Hij bekende. Uitspraak 9 April Met de ingebruikstelling van de voet gangerstunnel in de Rijksstraatweg te Wassenaar, hetgeen, naar men de K, N. A. C. mededeelde, nog voor de Paasda gen zal geschieden, zullen ook de ver keerslichten bij het Kerkehout verdwij nen. Wel zal hier voorlopig een politiepost gehandhaafd blijven om het gebruik van de tunnel, die om financiële rede nen in zijn bruikbaarheid moest wor den beperkt, te bevorderen. 881 In Madurodam is het model van de „Oranje" gearriveerd, dat door de Mij. Ne derland aan de miniatuurstad is geschonken. Het was nog niet zo eenvoudig het zware model op zijn ligplaats in de haven van Madurodam in de nabij heid van de „Willem Ruys" te krijgen. Bureaucratie ten top Een gemeen te-ambte naar in Kaapstad heeft een kiezer in Vasco (Kaap provincie), die een jaar geleden is overleden, de volgende kennisgeving gezonden: „Ik moet u mededelen, dat wij uw naam hebben moeten schrappen van de kieslijsten ingevolge uw overlijden. Indien u wilt reclameren of enig recht wilt doen gelden, kunt u zich vervoegen op het stembureau of wel iemand machtigen, die u kan ver tegenwoordigen. U zult te rechter tijd worden ver wittigd van het resultaat van uw stappen". En toen. „En toen begon deze Worosjilof me verschrik kelijk door elkaar te schudden", vertelde Ja cob Snitzer uit Buffalo, „hij maakte me woest. Ik draaide me om en gaf hem een kaakstoot. Hij viel op de grond en begon te schreeuwen". Snitzer had het over de voorzitter van de Opper ste Sovjet., maarschalk Klementi Worosjilof. „Het is nu 46 jaar ge leden", vertelde hij. Snit zer, een handelaar %n tweedehands scheepstuig te Tonawanda, was toen 19 jaar en het gebeurde op de eerste dag, dat hij in militaire dienst was van het keizerlijk Russi sche leger. Worosjilof was korporaal-instruc- teur De vechtpartij ont stond, toen Snitzer wei gerde de kookketels schoon te maken, omdat het eten hem niet aan stond. En Worosjilof kreeg volgens Snitzer tien dagen provoost.... Vergissing Een radiostation in Brisbane heeft per abuis bekend gemaakt, dat pre mier Churchill was over leden in plaats van Ko ningin Mary. De directeur van het station deelde mede, dat men verschillende platen gereed heeft liggen voor uitzending in geval van het overlijden van een belangrijke persoonlijk heid. Ongelukkigerwijze heeft men de verkeerde plaat opgezet, zodat een halve minuut, gewijd aan de dood van Churchill, werd uitgezonden. „Olifantsproof"- hek In de buurt van Port Elizabeth is men begon nen een' 16 km. lang „oli- fantsproof'-hek op te richten rond een deel van het Ado-park. Het hek zal over ongeveer een jaar gereed komen. Het hek bestaat uit recht opstaande stukken tram rails, verbonden door lift- kabels. Naar men hoopt zullen deze hekken sterk genoeg zijn om de olifan ten binnen het park en buiten de omringende si naasappel- en citroen plantages te houden. Tot nog toe faalden alle po gingen hiertoeDe olifan ten hebben o.a. de palen van een hek, dat onder stroom stond, omver ge worpen en braken uit zonder de draden aan te raken. Een proefstuk van het nieuwe hek bleek echter wel te voldoen. Miss Veiligheid De 24-jarige Elaine Aiken uit New York, die in 1952 gekozen werd tot „Miss Veiligheid", loopt nu op krukken. Ze brak vorige maand haar enkel en werd dezer dagen ver- baliseerd, omdat ze zon der rijbewijs door het rode stoplicht heen aan de verkeerde kant een een-richting straat inreed, ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. f f ier en daar zijn van de zijde der h~j standsorganisaties, met name te -L-£■ Hengelo en te Voorburg van de zijde der K.A.B., moeilijkheden gerezen over de politieke adviezen, die door de K.V.P. ter plaatse voor de gemeente raadsverkiezingen zijn uitgebracht. Tel kens is het weer iets anders wat er aan zulke adviezen heet te mankeren, maar over het algemeen blijkt men van stands- organisatorische zijde (en niet alleen van de zijde der K.A.B.) ontstemd over de wijze waarop de eigen groepering „ver tegenwoordiging" heeft gevonden op de candidatenlijst van het politieke advies. Uit en ter na is er in het verleden betoogd, dat de standsorganisaties geen rechtstreekse politieke taak hebben. Lig gen het geven van staatkundige voor lichting en het wekken van belangstel ling voor politieke vraagstukken al op de weg dier organisaties, zonder enige twijfel hebben zij zich te houden buiten iedere vorm van „personenpolitiek". Wel iswaar eist de realiteit van het politieke leven, dat de standelijke groeperingen zoveel mogelijk weerspiegeling vinden in de gemeenteraadsfracties der K.V.P., waardoor de veelzijdigheid van inzicht van zulk een fractie alleen maar sterker worden kan, dit betekent nog niet, dat die groeperingen elk hun eigen vertrou wensmannen zouden moeten afvaardigen. Daarmee zou een raadsfractie immers worden gedegradeerd tot een legkaart van_ belangengroeperingendie van den beginne af aan eerder op onderlinge tegenstelling dan op homogene samen werking zijn gericht. Eigenlijk dient het zo te zijn, dat de plaatselijke afdelingen der K.V.P., door haar samenstelling en de in eigen boe zem levende activiteit, als van zelf en langs volkomen harmonische weg tot de samenstelling van zulke candidaten- ■lJSten komen, dat de maatschappelijke groeperingen daarin op de een of andere manier weerspiegeld liever dan „ver tegenwoordigd") zfjnMen mag hier niet met aantallen, d.w.z. met kwantitei ten, werken, laat men liever letten op de kwaliteit der gemeentelijke ver tegenwoordigers, wier taak het niet is om voor de belangen van een bepaalde groep te ijveren maar die het algemeen belang hebben te dienen wegens gemeen schappelijk aangehangen normen en maatstaven. Het is duidelijkdat dit ideaal zonder souplesse, zonder breed heid van begrip maar vooral zonder v er tr ou w en nooit kan worden be reikt. Tegen deze achtergrond gezien kan men niet anders dan met de grootste zorg zien wat zich hier en daar afspeeltOok zonder dat met het voor de dag komen van eigen lijsten wordt gedreigd, moet hier een ernstig gevaar worden gesig naleerd, niet in de laatste plaats voor de standsorganisaties zelf. We volstaan met te herhalen wat in ons blad onlangs werd geschreven door een medewerker, die heus van deze zaken het een en ander weet uit persoonlijke ervaring: „We zouden uit ons hoofd de herinne ringen kunnen neerschrijven aan eens bloeiende werkliedenverenigingen, waar van we na afloop van gemeenteraads verkiezingen de resten met stoffer er, blik konden gaan bijeenvegen". Vannacht omstreeks twaalf uur i* het vijftig meter brede gat tussen Burgh sluis—Haamstede en Meeldijk—Burgh gesloten, waardoor de polder Burgh en Westland kan worden drooggemalen. Met dit werk zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Men heeft met inbegrip van de voor bereidingen ongeveer een week aan het dichten van dit gat gearbeid. De dijk is ter plaatse opgespoten en met be hulp van een dragline verhoogd. De buitenkant is verzwaard met rijshout en zandzakken. Thans bevinden zich in deze gemeente alleen nog enkele klei nere gaten in de verbinding van Meel dijk naar het Oude Sluisje. Bij de N.V. Amsterdamse Scheeps werf G. de Vries Lentsch Jr., te Am sterdam, is een dubbelschroef stalen mo torjacht te water gelaten, in aanbouw voor een Griekse millionnair. Dit 42 meter lange jacht kon niet op de gebruikelijke manier in zijn element glijden, omdat dan de mogelijkheid be stond, dat de bouwloods meegesleurd zou worden. Met behulp van twee drijvende bok ken werd het jacht nu centimeter na centimeter van de helling gelaten. De tewaterlating duurde daardoor ruim een uur. Onder het hoofddek bevinden zich de verblijven voor kapitein en beman ning in totaal 11 personen voor de eigenaar en acht gasten. Bij deze verblijven zijn 5 badkamers. De eige naar krijgt op het sloependek boven dien een werkkamer. Chr. de Booy, een Nederlandse toe rist uit Den Haag, is Woensdag in En gelberg (Zwitserland) aan een hart aanval gestorven, nadat hij hulp was gaan halen voor zijn vrouw, die een been gebroken had tijdens een ski tocht. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, hadden geen re sultaat. Een reddingspatrouille vertrok en bracht mevrouw De B„ die zich in de bergen bevond, naar het dorp voor medische behandeling. Advertentie WüjyM Verwachting tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met morgen tijdelijk regen. Aanvanke lijk zwakke, later matige tot krach tige en aan de kust mogelijk harde wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.25—19.06. Maan: 5.31—17.16.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1