GRIEKSE REGERING stuit op ernstige problemen mg* im Les dames du Bois de Boulogne Veel stof rondom wijziging politie-verordening KINDERBOERDERIJ in NOORDER SPORTPARK f 80.000 voor hulp aan Puttershoek Gemeentelijke exploitatie Heftige oppositie tegen voorgestelde financiële maatregelen VRIJDAG 27 MAART 1953 PAGINA 2 Orgelbespeling ZOMER OP DE SHOW SCHOLIEREN OP BEZOEK In Koudenhornkazerne UITVOERING KOOR SCHOOL ST. BAVO Nieuwe industrie in Waarderpolder GALA-AVOND TIJDENS FLORA Ned. Opera met „Don Pasquale" Orgelrecitals in de Lichtstad Kunstnüverheidstentoon- stelling Bescherming Bevolking Waterpolo Oplichting van eeri vlees- fabriek Cadre-kampioenschap 3e klas 38/2 Distr. Haarlem Reünisten St. Henricus- U.L.O. naar Duitsland Jaarvergadering R.K. Lerarenvereniging Candidatenlijst A.-R, Federatieve Betrouwbaarheidsrit Van het politierapport HAARLEMSE KUNST GEMEENSCHAP JAARVERGADERING „ZIEKENZORG" Kwestie ziekenvervoer binnenkort opgelost Burgerlijke Stand GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Gabaretavond „De Toverlantaarn" Burgerlijke Stand LEZING OVER ISRAëL Genootschap Nederland Engeland Beurs van Amsterdam Beurs van New York VERKOPINGEN tk6lk Met één stap kwamen wij vanuit de lente in een stralende zomerse steer, toen wij gisteren een kijkje gingen ne men op de modeshow, welke met toe lichting van mej. M. Beijk thans dage lijks enkele malen gehouden wordt bij C. en A. in de Anegang. Uit alles wat gepresenteerd werd, proefde de toe schouwster de zomer, maar wat belang rijker was: zij werd niet binnengeleid in een sprookje, dat slechts voor de enkeling werkelijkheid kan worden, maar dat dank zij populaire prijzen voor iedere vrouw veel te bieden had. De getoonde modellen droegen uiter aard het stempel van de laatste voor schriften van Vorstin Mode: hoog ge sloten japonnen, met korte aangeknipte mouwen en strakke rokken, dat alles met een a-symetrisch accent. De soorten stof varieerden in alle mode-toonaar den: evenglaze, vistrella. ottoman, palrn- heach, om enkele belangrijke te noe men, en het bleek ook ditmaal weer, aal met bescheidenheid vaak de fleu- rigste effecten kunnen worden verkre gen. Ongetwijfeld heeft het velen tot voldoening gestemd, dat ook aandacht werd besteed aan de zgn. grote maten en dat de bakvis evenmin op het appèl ontbrak. Mede daardoor kwam er een zekere afwisseling in de show, die be halve mantelpakjes (met vrij korte jasjes) en wandeljurkjes ook strand- pakjes en avondjaponnen te zien gaf. De mantels bleken haar „weids" ka rakter te hebben verloren, en opval lend waren weer de laag ingezette mouwen en het vaak ontbreken van kraag of revèrs. Wij willen het verder toch een attractie noemen, dat de heer in dit gezelschap van vlotte mannequins niet ontbrak. Hij presenteerde zich in wandel- en sportcostuum, het eerste voorzien van een zgn. ticketpocket, dat weer een van nieuwste snufjes wil zijn. Wij hebben hier slecht een korte in druk van deze goed verzorgde show gegeven, maar het moge voldoende zijn om aan te tonen, dat iedere vrouw veel rijker en de man niet veel armer daai- van huiswaarts keren. Zij tenslotte ver meld, dat de hoeden van het hoeden- magazijn Van Amerongen waren en de schoenen van de schoenhandel Vollaerts. Het programma voor de orgelbespe ling in de Grote of St. Bavokerk door George Robert op Donderdag 2 April, 's middags van 34 uur, bestaat geheel uit werken van J. S. Bach en luidt als volgt: 1. Preludium en Fuga in e kl. t. 2. Koraalvoorspelen: a. O Lamm Gottes; b. Christe, du Lamm Gottes; c. Da Jesus an dem Kreuze stand. 3. Preludium en Fuga in C. kl. t. 4. Koraalvocrspel: O Mensch, bewein' dein Sünde gross. 5. Koraaivoorspelen: a. Wir danken Dir, Herr Jesu Christ; b. Hilf Gott, dass mir's gelinge. 6. Fantasie en Fuga in C kl. t. FILMS Rembrandt, „Zondige levens" (Das vierte Gebot). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Toe gang 18 jaar. Cinema Palace: „Tarzan en de Wazuri- diamanten". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Luxor: „Geluidsbarrière" (The Sound Barrier). Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Frans Hals, door de K.F.C. afgekeurd. Lido, Jubileum-programma 1-jarig be staan: „De avonturen van Captain Clark" (The World in His Arms). In technicolor. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang 18 jr. City: „Alarm bij de kustwacht" (Fighting Coast Guard). Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Toegan 14 jaar. Spaarne: „Luchtduivels boven de Pacific" (Flying Leathernecks). In technicolor. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Minerva: Vrijdag 27 t/m Maandag 30 Maart: „Er kan nog meer bij" (Room For One Moor). Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 20.15 uur; Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Vrijdag 27 Maart Stadsschouwburg: Het Sweelinck Kwartet voor de leden van G. en W., 8 uur. Gem. Concertgebouw: H. O. V., 9de con cert, serie V: dirigent: Toon Verhey, 8 uur. Frans Hals-Museum: Concert door „Die Haerlemsche Musyckcamer" o. 1. v. André Kaart, 8 uur. Gebouw „Domi" te Overveen: Filmvoor stelling voor de leden van „Muzen Forum". „Ordet" van Kaj Munck, 8 uur. Zaterdag 28 Maart Stadsschouwburg: De Rotterdamse Come- die, „Fientje Beulemans", 8 uur. Het was jammer dat deze interessante avond, die onder auspiciën van de com missie „De vrije tijd" gegeven werd, niet beter was bezocht, de wegblijvers heb ben werkelijk veel gemist! Voor de pauze werd Passiemuziek uit verschil lende tijdperken gezongen, na de pauze liederen en een koorwerk van lichtere stijl. Wat ons bijzonder opviel was de uitstekende discipline, de volkomen over gave bij het zingen en de vooral bij de jongens keurige dictie. Alles ge tuigde van een prettige geest! Als eerste nummer werd een 6-stemmige groet aan Paus en Bisschop gezongen, een toon zetting van Mgr. Casimiri, die nogal be denkelijk naar het liedertafelgenre over helt. De bariton hoede zich voor het op drijven van de toon! Twee aangrijpende Gregoriaanse ge zangen kwamen toen aan de beurt, het „Attende Domine" en het „Christus fac- tus est". Onnodig te vermelden dat die bij dr. Kat in goede handen waren. Ook het stemmingsvolle 4-stemmige ..O bone Jesu" van Ingegneri klonk heel mooi, alleen domineerden de tenoren wat sterk. Eepaald aangrijpend klonk de Passie van Suriano; minder konden wij het „Tenebrae facti sunt" van Michael Haydn waarderen, dat met zijn veelvul dige dominant septime accoorden nog al vervelend wordt. We hebben het jaren geleden ook van Sem Dresdens Madri gaalvereniging gehoord en toen ontkwa men we ook niet aan die indruk. Het hoogtepunt van de avond was wel ge legen in het edele „Popule meus" van Palestrina, dat een vertolking kreeg die respect afdwingt. Gescheiden door een pauze, kwam nu het lichtere genre aan de beurt. Het jongenskoor zong met voorbeeldige uit spraak en mooie zuivere toon Franse, Duitse en Italiaanse volksliederen, aan de vleugel begeleid door mej. Brosi. Als slotnummer werden we verrast met een oer-geestig Madrigaaltje van Padre Mar tini. Rest ons nog te vermelden dat dr. Kat alle uitgevoerde werken en werkjes op een bevattelijke en boeiende wijze heeft ingeleid. We wensen hem met zijn Koorschool nog veel succes. TOM DE VRIES. B. en W. stellen de raad: voor te ver kopen aan de N.V. „Pharmasynthese" te Haarlem 1400 m2. grond aan de Oost zijde van de Nijverheidsweg. Deze grond mag uitsluitend bestemd zijn voor de bouw van een fabriek met laborato ria. De prijs is f 20 per m2. en de N.V. zal gedurende twee jaar optie hebben op een aangrenzend stuk grond van Vandaag heerste er op de Kouden hornkazerne wel een uitermate gezel lige sfeer. De reden hiervan was. dat 130 leerlingen van verschillende ULO'S uit Arnhem, Velp en Varsseveld eens nader kennis kwamen maken met het militaire leven van het regiment zware luwa „Ypenburg". De topleiding van dit instructiebataljon trad vandaag voor zeker als gemoedelijke gastheren op. Na aankomst werd de spes patria een kopje koffie met sprits aangeboden. Luite nant-kolonel C. J. M. v. Dommelen heette allen hartelijk welkom en be- licbttein korte trekken de geschiedenis van de Koudenhornkazerne en de Rip- perdakazerne. Daarna vertelde majoor V''. J v. Westerhoven het een en ander betrij effende de zware luchtdoelartille rie, tijdens welke toelichting alle jon gens bijzondere aandacht toonden. Op het grote binnenplein gaf daarna de drumband een muzikale demonstratie,, die deze dag voorgoed meesterlijk in zette. De leerlingen werden met alle onderdelen in contact gebracht. Het was een lust om te zien hoe de jongens achter de zware mitrailleurs kropen met geleende helmen en aandachtig luisterden naar de instructies van een vaandrig. De geheele kazerne werd on der tot boven bezichtigd. Vanmiddag gingen allen mee in auto's en jeeps naar de Ripperdakazerne voor de demonstra ties met het zware luchtdoelgeschut, na dat zij heerlijk hadden gesmuld van een bordje stevige erwtensoep. Voor de aanschaffing van dieren is no dig een bedrag van f 1000. Met inbegrip van de kosten van enkele andere nood zakelijke voorzieningen is in totaal met een en ander gemoeid f 21.200. De jaarlijkse exploitatiekosten wor den geraamd op gemiddeld pl.m. f 8200, welk bedrag kan worden verminderd met de opbrenst van de verkoop van op gefokte dieren (f 500).. Voor dit jaar zal voor de exploitatie niet meer dan f 4500 nodig zijn. Op Vrijdag 10 April des avonds om half negen zal het gemeentebestuur van Heemstede een gala-voorstelling in het Minerva-theater te Heemstede doen plaats vinden ter ere van de internatio nale blomententoonstelling Flora 1953 en de dan aanwezige internationale jury. De Nederlandse Opera zal dan „Don Pasquale" opvoeren. De volgende organisten zullen de ko mende week twee weken orgelrecitals in de Oude Sint Baaf geven: Maandag 30 Maart: Paul van Weste ring. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag zijn er geen recitals vanwege kerkdiensten. Zaterdag 4 April: George Robert. Dinsdag 7 April: Egbert Vos. Woensdag 8 April: J. Schouten. Don derdag 9 April: Jacob Bijster. Vrijdag 10 April: Bets Nederkoorn. Zaterdag 11 April: Piet Halsema. Dinsdag 31 Maart zal in de kunsthan del Leffelaar aan de Wagenweg een kunstnijverheidstentoonstelling geopend worden. Exposanten zijn Pieter van Gel der met speciale composities, Pieter Groeneveldt (ceramiek) en handweverij de Knipscheer met wandtapijten en stof fen. De tentoonstelling, die tot 19 Mei duurt, zal worden ingeleid door jhr. dr. J. C. Mollerus. In totaal hebben zich nu 992 perso nen gemeld om ingeschakeld te worden in de dienst Bescherming Bevolking. Gisteren werden in de loop van de dag 26 vrijwilligers ingeschreven. Het programma van de waterpolo- competitiewedstrijden, vastgesteld voor Zaterdag 28 Maart in het Sportfondsen- bad. luidt: vierde klasse heren: DWT 4 DWT 3; tweede klasse dames: VZV 1 DWT 2; tweede klasse heren: Haarlem 2—HVGB 2; derde klasse heren: DWT 2 Haarlem 3: tweede klasse heren: VZV 1DWT 1. In het Sportfondsenbad zijn voor Dinsdag 31 Maart vastgesteld: cen trale winter-competitie KNZB: Haar lem 1GZC 1; derde klasse dames: DWR 2—DWT 4. TENTOON STELLINGEN Wandelpark Groenendaal Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling .Flo ra 1953". Geopend 8.30—23 u. (14 Mei). Van 27 Maart tot 6 April: Aalsmeerse bloemen (seringen - rozen - anjers - orchideeën, enz.). Frans Halsmuseum, ingang Klein en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofdge bouw (anno 1608), des avonds bij kaars verlichting. Bijzondere illuminatie en ver siering van Binnenhof en gevel (t.m. 14 Mei). Geopend 10—16 en van 2023 uur. Museum „Het huis Van Looy", Kleine Houtweg 103. (Ingang Kamperlaan). Wer ken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Hedendaagse schilderkunst. Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zondags van 1317 uur. Vishal, Grote Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 23 uur, (tot en met 14 Mei). Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend: dagelijks 1017 uur. Hotel-Rest. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunste naars. Geopend dagelijks van 9—23 uur, (t.m. 14 Mei). Showroom Koekkoek, Valkenburgerlaan, Heemstede. Werken van Heemsteedse beel dende kunstenaars. Geopend van 1017 u (t.m. 14 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14. Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur (t.m. 18 Mei). CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT Grote Kerk, Grote Markt: ook des avonds van 20—23 uur te bezichtigen. Gas- kronenverlichting. Om 21 en 22 uur een or gelconcert-kwartier. Stadhuis, Grote Markt: Poesjenellen kelder: Marionettentheater, 6 voorstellin gen per dag, om 15, 16, 17, 20, 21 en 22 u. Stadhuis, Grote Markt: avondopenstel ling van door kaarsenluchters verlichte grote hal. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Rondritten langs de verlichting per NZH.- autobus (20, 21, 22 uur). Houtplein, hoek Dreef-Wagenweg en Damstraat: Oliebollen en poffertjeskramen Pendeldienst miniatuur-treintjes op de route DreefzichtFrans Halsplein v.v. Een Amsterdamse koopman, die gear resteerd is wegens verkoop van een auto, welke hij in huurkoop had, wordt ook verdacht van oplichting van een vleesfabriek voor f 137.000. Hij kocht n.l. vlees van deze fabriek tegen vrij goede prijzen en verkocht het tegen veel lagere prijzen. Geen wonder dat hij aldus in de schuld kwam te zitten, totaal voor f 137.000. Dijkstra 250 27 56 9.25 v. d. Hoek 122 27 12 4.51 Philippo 250 26 53 9.61 v. d. Linde 141 26 19 5.41 Nobels 244 28 35 8.71 Karman 250 28 51 8.92 v. Rongen 250 29 39 8.62 Baart 223 29 23 7.6f Hedenavond voortzetting. De trip, welke de oud-leerlingen van de St. Henricus ULO te Heemstede het vorig jaar naar België hebben gemaakt, is zodanig in de smaak gevallen, dat de broeders thans plannen aan het uitwer ken zijn voor een bezoek met de reünis ten aan Duitsland. De bedoeling is een driedaagse trip langs de Rijn, Main en Moezel, met als verste punt Frankfort. Als vertrekdatum is vastgesteld Maan dag 25 Mei, tweede Pinksterdag. De heenreis gaat over Essen, terwijl men terugreist via Aken. Op het programma staat onder meer een boottocht over de Rijn van Bingen naar Kaub langs de Lorelei. In Bad-Honnef, waar de broe ders een hogere handelsschool hebben, wordt gelogeerd. Er bestaat voor deze prachtige tocht naar het schone Rijnland reeds nu een grote belangstelling en oud-leerlingen van de St. Henricus ULO, die bij deze buitenlandse trip van de partij willen zijn, dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven liefst schriftelijk bij broeder Albertus, Huize de la Salie, Heerenweg, Heem stede. De Katholieke Lerarenvereniging St. Bonaventura (secretafiaat Johan de Wittstraat 35, Leiden) houdt haar Al gemene Vergadering op Woensdag 8 April, aanvang elf uur. Op die verga dering zal prof. dr. H. van de Pel te Nijmegen spreken over „Onderwijs en Emancipatie". (Van onze correspondent) HHHHHHi. ATHENE, Maart De regering van maarschalk Papagos heeft thans voor het eerst met ernstige moeilijkheden te kampen. De regering heeft besloten, na eerst haar internationale positie te hebben geconsolideerd, haar aandacht te gaan wijden aan de moeilijke economische en financiële vraag stukken die sedert de Duitse bezetting en de communistische opstand de materiële capaciteit van het land en zijn sociale structuur dreigen te ontwortelen. H| JSHbHIF Griekenland is altijd een arm land geweest, dat het grootste gedeelte van zijn voedselpakket uit het buitenland betrok in ruil voor de spaarzame producten van eigen bodem, die I£/1J p!S| het met moeite in de nieuwe, na-oorlogse wereld wist af te W J| Jja zetten. Wanneer er na de oorlog in het begin niet de Engelse K/.f ||||S|f; j hulp, en later de Amerikaanse, was geweest, dan zou Grie- Ml IBP M kenland totaal in een chaos van ellende zijn ondergegaan. lUi 4 Immers reeds voor de oorlog konden de Griekse financiën slechts met kunst- en vliegwerk op peil worden gehouden, GJÊ maar na de oorlog is de situatie nog moeilijker geworden. 99llr -mm De markten voor Griekse producten zijn verloren gegaan. Het grootste deel van de Griekse koopvaardijvloot, bijna zes millioen ton, die vroeger een van de bronnen van inkomsten was voor het land, vaart thans onder vreemde vlag: Panamese, Liberiaanse en andere. Nauwelijks anderhalf millioen ton In de gisteren gehouden algemene le denvergadering van de Centrale Anti- Revolutionnaire Kiesvereniging is da candidatenlijst samengesteld voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen in Haarlem. Het resultaat was als volgt: 1. W. C. Bakker. 2. D. A. J. Spek, 3. L. Siivis, 4. M. bij de Vaate, 5. mr. C. J. Verplancke, 6. J. de Haan, 7. mr. K. Hei mig, 8. R. Jonker, 9. W. Kaper, 10. M. Blom, 11. J. Vreugdehil, 12. J. de Jong. Zaterdag 28 Maart houdt de Motor club „Haarlem en Omstreken", de eerste Federatieve Betrouwbaarheidsrit van dit jaar. De rit is uitgezet door de sportcommissie. De rit is plm. 80 km lang en loopt over primaire en secun daire wegen. De gemiddelde snelheden zijn als volgt vastgesteld: motoren tot 200 cc en auto's 36 km per uur; motoren boven 200 cc 40 km per uur. De start is om 3 uur bij hotel „Parkzicht", Zeestraat 77 Beverwijk. Gistermorgen om 9 uur is het 6-jarig knaapje E. Lohmann in de Teylerstraat tegen het achterwiel van een rijdende vrachtauto gelopen. Met inwendige kneuzingen moest de jongen naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. De 41-jarige kolenwerker C. H. de J. is gistermiddag tijdens het lossen van een wagon kolen op het eerste perron van het station op de deur van de stortkelder gevallen. Hij klaagde over pijn in zijn heup en ribben. Ter obser vatie werd hij naar het Grote Gast huis overgebracht. toon Jh direi ten lang Kon: bolle een verv Vos ons i van aansj aal d huis gaat, ment stelli lijkhi se T Comi volle dezei: de ir oordt: beset; Hie van meer De dr. J die ei Ce Griekse premier, maarschalk Papagos, heeft voortdurend krach tig aangedrongen op bezuiniging en versobering. De Grieken zelf tonen zich hoewel zij zich en masse achter Papagos' plannen hebben gesteld maar matig en thousiast nu de premier voorne mens is zijn plannen ten uitvoer te leggen. wel degelijk een dialoog tussen tekst en beeld, tussen de beelden onderling is. Ons is dat niet gelukt. Wel hebben we kunnen opmerken, dat de fotografie goed verzorgd is, maar dat is van geen betekenis zolang zij niet in dienst staat van het totaal der filmische uitbeelding. Er zijn natuurlijk wel enige fragment jes waarin de camera even tot leven kemt, maar daar moeten we het in deze spraakwaterval mee doen. Nee, Bres son is totaal overmeesterd door vriend Cocteau, die overigens aan meerdere mislukkingen mede schuldig is. Voor de leden van de Haarlemse Kunst Gemeenschap werd gisteravond in het Rembrandt-theater Robert Bres son's „Les dames du Bois de Boulogne" vertoond. De eerste film van deze be kwame regisseur. „Engelen der zonde" (1943) is bij de na-oorlogse vertoningen in ons land over het algemeen met waardering ont vangen. Zijn verfilming van Bernanos' „Dagboek van een dorpspastoor" daar entegen, gereed gekomen in 1948, heeft de meest uiteenlopende reacties opge roepen. Het heeft er niet de schijn van dat zijn „Les Dames du Bois de Boulog ne", uit 1945, wederom heftige voor- en tegenstanders zal ontmoeten. Daarvoor liggen, dunkt ons, de kaarten te duide lijk op tafel. De film, die o.m. door de Amsterdam se Filmliga in ons land vertoond wordt, is een gemoderniseerde versie van een verhaal van Diderot. De dialogen zijn van Jean Cocteau. Dat betekent dat er in deze film wordt gepraat en gepraat, en zo nu en dan ook eens gepraat. Al leen een klein hondje, dat af en toe het beeld binnenhuppelt, zwijgt. Blaft zelfs niet. Maar voor het overige wordt er beestachtig veel geredeneerd. Op zich is daar natuurlijk geen be zwaar tegen, wanneer deze dialogen maar op de een of andere manier een wisselwerking met het beeld ondergaan. Daar is echter geen sprake van. Bres son richt zijn camera op pratende men sen, meer niet. Met de regelmaat van een klok „cut" hij daarenboven de tafe reeltjes, hetgeen op de duur de film nog irriterender maakt. Nu kan men pogen aan te tonen dat de manier waarop Robert Bresson zijn mensen observeert, toch inderdaad iets meer is dan registreren, dat er m.a.w. vaart nog onder Griekse vlag. Daar door is dus een bron van inkomsten verloren gegaan, onzichtbaar welis waar, maar duidelijk merkbaar. De edelmoedige Amerikaanse hulp van meer dan twee milliard dollar is voor de helft gebruikt voor de we deropbouw. Het grootste deel van die hulp is besteed aan het onder drukken van de communistische op stand. De Amerikanen hebben boven dien zeer veel bijgedragen tot de wederopbouw van het land, maar er blijft nog veel te doen. De Ameri kaanse hulp kan echter niet blijvend zijn. De Grieken zullen zich ernstig bezig moeten houden met het her stel van hun land. Zij zullen zich op offeringen en zelfs ontberingen moe ten getroosten, hebben de Amerika nen met nadruk verklaard. Dit heeft maarschalk Papagos ove rigens ook verklaard, zowel vóór de laatste verkiezingen, als toen hij een maal de macht in handen had gekre gen na die overweldigende verkie zingsoverwinning, waaruit duidelijk een algemene instemming bleek met zijn financiële en economische we- deropbouwprogram. Maar de nieuwe regering tracht nauwelijks dit herstel program tot uitvoering te brengen, zodat iedereen er uit begrijpt, dat haar vrienden zich er tegen verzet ten. De Grieken openen niet gemak kelijk hun beurs. In de jaarlijkse algemene vergadering van het Ziekenfonds „Ziekenzorg" te Haarlem werden de jaarstukken goed gekeurd. Nadat gedurende enige jaren achter een de vrijwillige verzekering zeer gro te tekorten te zien gaf, sloot de exploi tatierekening over 1951 weer met een batig saldo. De voorzitter, de heer P. Bruyn, deel de mede, dat de resultaten over 1952 nog niet zijn vastgesteld. Hij sprak de verwachting uit, hoewel de kosten voor diverse hulpverleningen ook in 1952 nog een stijgende tendenz te zien ga ven, door de premie-verhoging met in gang van 1 Januari 1952 van f 1.04 op f 1.15 per week de financiële uitkomst in 1952 niet ongunstig zal zijn. Een ver dere verhoging der premie wordt niet meer verwacht, zodat bij de vrijwillige verzekering een keerpunt ten goede zal zijn ingetreden. Spr. vestigde verder aandacht op de in werkingstelling van een filiaal van de Tandheelkundige Inrichting van de Zie kenfondsen in Haarlem (Noord). Hij stelde nog eens vast, dat hiermede het belang van een groot aantal verzeker den wordt gediend. Ook het Medisch Controle Bureau van de Haarlemse Zie kenfondsen. op 1 Januari 1951 in wer king gesteld, is gebleken een zeer nut tig instituut te zijn, waarmede de be langen van alle bij het Ziekenfondswe zen betrokken partijen ten zeerste zijn gediend. Tenslotte gaf de voorzitter een uit eenzetting van de moeilijkheden ont staan met de contractanten inzake de verzorging van het ziekenvervoer, wat tot gevolg had, dat de contracten wer den opgezegd en uitvoerige besprekin gen plaats vonden, mede in overleg met de gemeente Haarlem, om te ko men tot zodanige maatregelen, waar door een goed functionnerend vervoer voor de toekomst zal zijn gewaar borgd. Een beslissing in deze is spoe dig te verwachten. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. J. Schneiders als financieel commissaris, H. van Donkelaar als 2e secretaris en J. J. Rijbroek als be- bestuurder, herkozen. In verband met de inschrijving van een groot aantal verzekerden afkomstig uit het opgeheven Z. en O.-fonds van de Nederlandse Spoorwegen, werd be sloten tot tijdelijke uitbreiding van het bestuur met 1 lid. De heer G. Koot, voorheen verzeker de bij gemeld fonds, werd als bestuurs lid gekozen. Het lid van de Raad van Toezicht, do heer K. A. Bor, periodiek aftredend, werd ook herkozen. Geboren: S. BrouwerReitsma z„ M. T. P. van TolWestra z., M. van Hille Seret z., W. Blokde Bruin zU. M. SpierBorgwardt z., C. E. Botman Bakker d.. G. JanssenBakker d H. D. LagendijkPlomp d., C. H. Kom pier—Jongoloed d. Ondertrouwd: G. W. Assendelft en A Kreeft, L. Hoorweg en J Bakker, G. C. Walles en T. Engberts. Getrouwd: C. H. N. Bank en M. A. D. Roosenhart, A. Timmerman en M. M. Rang, C. A. van Staveren en M G. Bak ker. Overleden: M. J. Verkade, 3 d., Ha venplein, J. M P. Hekkersvan Wijnen 46 j., Hazepaterslaan. Voorgesteld wordt aan de vereniging Hendrick de Keyser te Amsterdam een bijdrage te verlenen van f 800 in de kos ten van restauratie van het perceel aan het Spaarne 108. De restauratie is reeds voltooid. Aan dit 17e eeuwse pand heeft de vereniging een bedrag van ruim f 4800 besteed. maar zij vergeet, dat zij door haar eigen beleid toen zij nog aan de macht was, zelf voor een deel de verantwoordelijk heid draagt voor de financiële chaos van dit ogenblik. De regering-Papagos moet wel voort maken, want zij zal binnen afzienbare tijd een begroting voor het jaar 1953 1954 op moeten stellen, die volkomen in evenwicht is. Dit worat n.l. geëist door de Amerikanen, die niet eerder een beslissing willen nemen over de mate waarin Griekenland dollarhulp zal worden verstrekt. Dit begrotings evenwicht is ook nodig om bij de In ternationale Bank een lening te kun nen aanvragen zoals de regering overweegt teneinde de productie te stimuleren. Het evenwicht van de begroting is de basis voor het herstel der nationale financiële en economische positie. In flatie moet vermeden worden. Prijsver hogingen moeten tot staan worden ge bracht. De tekenen van een economi sche teruggang treft men momenteel vrijwel overal. De langzaam groeiende industrie heeft haar productie moeten vertragen. De speciale diensten van de Amerikaanse economische missie in Griekenland schatten het aantal werk lozen op ongeveer 600.000, hetgeen reeds bijzonder hoog is voor een land, dat nauwelijks meer dan zeven millioen in woners telt. De Amerikanen hebben dan ook bijzonder de nadruk gelegd op de noodzaak voor iedereen om wil men er weer bovenop komen zich vele offers te getroosten en maarschalk Papagos heeft dit ingezien. 0 voorstellen tot huurverhoging en de ge volgen daarvan voor de gemeentelijke straatbelasting. Hij vroeg of B. en W. bereid zijn deze belasting in feite niet te verhogen, waardoor de verhoging van 1951 ongedaan wordt gemaakt. Daar de ze kwestie nog niet in de Kamer behan deld is moest het antwoord van B. en W. zeer zwevend blijven. Wij weten nog niet hoe een en ander verlopen zal, zei de voorzitter en dus ook niet hoe het met de straatbelasting zal gaan. Intussen moet de raad er rekening mee houden, dat de begroting van dit jaar slechts sluitend is gekregen door aantasting van de reserve. Ten bate van het Nationaal Rampen fonds gaf het Cabaret-ensemble „De Toverlantaarn" Donderdagavond een extra editie uit in het Minerva-theater, waarvoor vrij veel belangstelling be stond. Het onderwerp was ditmaal de krant en men begrijpt dus dat we zeer nieuwsgierig waren, wat er van ge maakt zou worden. Het is een aardige avond geworden, met zeer geslaagde en ook minder geslaagde nummers. Het leeuwenaandeel in het welslagen had de pianist Bob de Buisonjé. die uitstekend werk deed en zich ook als een vlot zanger ontpopte. Verschillende mede werkers en medewerksters traden op met liedjes en voordrachten, door hen zelf vervaardigd en daar waren zeer goede en vlotte werkjes bij. Het aller best vonden we de rubriek „Kunst en letteren", waarin het schilderij „Vader en zoon", dat destijds de Marisprijs ver wierf, telkens opdook, al werd het dan alleen maar bedoeld als herinnering. Te ruim elf uur behoorde deze avond tot het verleden; de opbrengst voor het Nationaal Rampenfonds wordt later be kend gemaakt. GEBOREN: C. J. Brouwers en A. W. II. Aarts, z; F. H. F. Oldewelt en V. D. van Leeuwen, z; C. A. Roest en C. E. lieijer, 2 d; K. W. Verbeek en J. Schip pers, d; B. A. Broekhoff en M. v. d. Eem, d; L. M. Backus en L. van Wijk, z. ONDERTROUWD- G. H. Willard en J. A. P. Koelemeijer, H. v. d. Weert en J. M. Verbaten. GETROUWD: W. J. Hessels en J. E. van Veenhuizen. OVERLEDEN: F. J. Dargatz, 52 j; wed. E. van EijkNoorlander, 91 j; K. Ch. Blankenaar. 7 mnd; F. H. Keuzenkamp, 52 j; wed. C. P. van den BeltHendrik- sen, 74 j. Aan bet schoolvoetbaltournooi te Zandvoort zullen deelnemen elftallen van de Zandvoortse openbare en bijzondere scholen, alsmede dat van de St. Anto- niusschool te Aerdenhout en van de Dreefschool te Heemstede. Het tournooi begint op Zaterdag 4 April. Zaterdagmiddag om 3 uur zal de ge meentegeneesheer in het consultatiebu reau aan de Poststraat te Zandvoort zit ting houden voor kosteloze inenting te gen diphterie, uitsluitend voor nog niet schoolgaande kinderen. Gel verse aard tot e Flora ■wel meng" ring ten a onder: enkel, gewek diep hieuw; Aal en bi, van hebbe. ivij Is Êenev* 2fJ hei men, gaan dus >.kom hiet, 4 er ml ■Wilier En derinij; m de gebou. hiingstj mt stgi. hteenc Wilier;' Toe, SChoU"; Wie Ml v kenscS produ breng* m slasl minde fig in tot zij Om de begroting over het lopende belastingjaar in evenwicht te nouden en een tekort van 920 milliard drach men aan te zuiveren heeft de regering het budget tot het uiterste ninimum teruggebracht. Voorgenomen of reeds toegestane credieten zijn geannuleerd of herroepen. Hiermede heeft men 700 milliard drachmen weten te besparen. (1 drachme is 2% cent). Om .iet nade lig saldo tot 204 milliard terug te bren gen, heeft men zijn toevlucht genomen tot een heffing ineens, die door het parlement moet worden goedgekeurd. Deze bijzondere heffing zal binnen een termijn van vier maanden voldaan moeten worden. Deze laatste maatregel nu heeft een golf van verwijten en algemene veront waardiging opgeroepen. De oppositie tracht deze ontevredenheid ten eigen nutte uit te buiten om de regering-Pa pagos in discrediet te kunnen brengen, Gisteravond hield de heer H Bakker uit Amsterdam voor de Haarlemse Es perantisten een lezing over Israël. Op prettige wijze vertelde spreker over zijn reis naar en door dat land en over de groei van deze jonge staat. Het spreekt vanzelf, dat de heer Bakker, die zelf ook esperantist is, onderweg vele geest verwanten ontmoet heeft en dat hij van de goede organisatie der esperantisten veel profijt trok. Terwijl de immigranten zich vroeger hoofdzakelijk in kibboetsen vestigden, aldus spr., nam naderhand de immigra tie noodgedwongen zo toe, dat dit niet meer mogelijk was. Deze kibboetsen echter, waar men geen geld, doch alleen zijn levensonderhoud met werken ver dient, handhaven zich als kolonies van idealisten en breiden zich ook nog steeds uit. Voor het gehele land zijn deze nederzettingen van groot belang. Aan het eind van deze bijeenkomst dankte de voorzitter de heer Bakker voor zijn lezing en merkte in zijn slot woord op, dat ook de esperantisten zulke kernen van idealisten vormen, die te midden van anders-georiënteer- den niet zullen nalaten voor hun ideaal te werken: de invoering van het es peranto als officiële wereldhulptaal tot heil en voordeel van de gehele mens heid. De leden van het Genootschap Ne derlandEngeland zullen Woensdag avond 8 April om kwart over acht te zamen komen in het Minerva-theater te Heemstede. „The Dramatic Club", be staande uit leden van The British Society of Amsterdam, zullen opvoeren „Travellers' joy", een comedie in drie bedrijven van Arthur McCrae (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 27/3 3% Ned. 1953 99,», 99A 3(4 Nederl. 1948 94% 314 pCt. Ned. 1950 94% 3-3% Nederland 1947 94 94(1 3 Ned. 62-64 bel.-lac. 961J Inschr Grtbk. 46 3 pCt. 94% Ned. Handel My. c.ert 159)4 A.K.U. 165% 166 Van Berkels Patent 105 Calvé-Delft eert. 121',4 Van Gelder 160(4 Kon. Hoogovens eert. 165 Unilever cert. 191% 189(4 Ned. Kabel 213 Philips 160% Kon. Petroleum 322=4 320 „Amsterdam" Rubber 92% 92(4 Hol!. Amerika Lijn 145% Kon. N. Stoomb. M. 1281, 128)4 Ned. Scheepv. Unie 129% 130 H.V.A. 104% 104 Deli Mij eert. 84% 84(4 25/3 26/3 North American Can 41% 41(4 Radio Corp. 55 54% Anaconda Copper 84% 84% Bethlehem Steel 72(4 71% Chrysler Corp 67% 66(4 General Electric 16% 16 General Motors 74% 74 Hudson Motors 64% 64(4 Kennecott Copper 23y4 23 Montgomery Ward 27% 27(4 Republic Steel gi% 501 '2 Shell Oil 70% 70(4 ïiiern Pacific 48(4 47% Southern Railway w% 90(4 Tidewater 26% 26 U.S. Steel 41% 41 ex div. Uitslag van de verkoping van Don derdag 26 Maart in het Notarishuis te Haarlem. Cornelissteeg 18 f 2200 H. Logmans; Nassaulaan 33 f 3600 mr. B. E v. Tijn q.q.: Assendelverstraat 19 f 2050, mr. B. E van Tijn q.q.; Pres. Steynstraat 117 f 3500, H. van Royen; Acaciastraat 55 f 7410, F. van Zalen; Nieuwe Kerks- plein 16 f 1000, opgehouden; Glasblazer straat 18 f 1160, P. Smit, Nw. Kruis straat 16 zw. en rd., 20 zw. en rd. f 14410, F. H. van Emmerik q q.; Gasthuislaan 116 f 2010. J. B. Pel; Brandtstraat 21 f 3105, C. Booy; Leidsestraat 112 f 3100 A. Volkers q.q.; Spionkopstraat 48 f 3450, H. M. van Rijn; Obistraat 44 f 9400, C. H Nunnink; Adriaan Loosjes- straat 9 f 3750, S. L. Mok q.q.; Java- straat 40 f 2900. N. N.; Haitsma Mul- lierstraat 33 f 4130, N. N. Stee )f6 VC f'mbi»; ^aak tr 11 I?UtS ;/cutt tta)en tif aar Jfh'ant,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2