AALSMEER parelkroon van Flora De „haute couture" van de edele bloem m m. Nederlandse Luchtmacht thans Koninklijk Prins Bernhard benoemd tot inspecteur-generaal Onvoldoende interesse voor vorming landbouwpool hawtage Stranding „Faustus gevolg van ernstige navigatiefouten De beste 80cU Virginia HUIS EN HAARD Kweker werkt mee aan een grote factor in ons levensgeluk Steenbergen krijgt extra-woningen Vmgenuurtje in Tweede Kamer Proces-Abdul Aziz begonnen 86A millioen in Rampenfonds VRIJDAG 27 MAART 1953 PAGINA 3 „Dii is een der zeldzaamheden van de Flora 1953" ver klaarde iuinarchiieci Voors, ioen wij gisteravond op de drempel van hei bloemenpaleis stonden om de internatio nale roem van Aalsmeer ie bewonderen. Hij wees op een klimmend bolgewas achter hei beeldje van Flora en voegde er bij, dat dii een primeur van geweld is. Een ander „wonder" speciaal voor de vakman was de inzending van een nieuw ras clematis, een prestatie ook door kleur schakering. En dan de terugkeer van de camelia in volle, rijke glorie. Wonderen voor de fijnproevers, maar ook voor hei grote publiek, dat tien dagen gelegenheid heeft om een show van Aalsmeer te zien als nooit tevoren. Seringen, rozen, orchideeën, anjers, freesia's, Japanse kersen en honderden andere edelbloemen mei een wereldrepuiaiie in een arrangement als een ontroerend sprookje. Ontroerend sprookje Aalsmeer een begrip Industrialisatie-nota Sodaproject Delfzijl dit jaar tot uitvoering Belg. Nationaal Comité teleurgesteld over Benelux Visexport naar Frankrijk Bouw van twee mijnenvegers Geen audiëntie Massa-afvloeiing van ambtenaren Zwitser eerste dirigent bij Ned. Opera Ook contract met Joseph Krips Aardappelmoeheid neemt ernstig toe i Zoals het klokje 5 1È thuis tikt, tikt het bij... m door J. S. Fletcher WETERINGSCHANS 165 Amsterdam Tel. 31045 Bioscoopbond brengt 442.000 gulden bijeen Raad voor de Emigratie Uitspraak Raad voor de Scheepvaart VAN DE HUISTRAP GEVALLEN Man op slag gedood Het beeld van Flora in de ere-hall op de tentoonstelling te Heemstede is thans omringd door een klimmend bolgewas, waarmede de ja. Tubergen te Haarlem eeri van de sensaties in vakkringen heeft verwekt De Aalsmeerse Tuinbouw Bond heeft een collectieve decoratieve groep afge sneden bloemen en bloeiende planten ingezonden, als achtergrond van het pa leis en omzoming van een kunstmatige vijver. Verder zijn er 12 grote Aalsmeer se persoonlijke inzendingen: sansevie- ria's, ficus, anthuriums, cacteeën, ca mellia's etc. Men ziet honderdtallen cy clamen in schitterende kleuren en van rassen waarvan de zaden over de ge hele aardbol worden verzonden; cycla men waarvan iedere plant bezet is met 50 bloemen en meer. Wij zouden vele superlatieven kun nen schrijven, maar het is beter u op te wekken, deze receptie van Flora beslist niet te missen. Vanuit het bui tenland maakt men lange reizen om deze „greatest flowershow on eartn" te bezichtigen, zouden wij dan deze stilmakende bloemenpracht verwaar lozen? Het is de moeite waard om naar Heemstede te gaan: én om Aalsmeer én om de vollegrondsbloemen, die na de milde regen van gisteravond en de trotse concurrentie in het paleis met hun make-up begonnen zijn. De nar cissen staan op springen! Vanmorgen om 12 uur werd de ten toonstelling in de ere-hal geopend. Jhr. mr. O. van Nispen tot Pannerden, directeur van de Flora, heette de gas ten welkom en noemde de grote be langstelling van de Commissaris der Koningin voor de bloemen- en bloem bollencultuur. die in zijn provincie zulk een belangrijke plaats inneemt. Daarna vervolgde spr.: dat ook u, mevrouw de Vos van Steenwijk, aanwezig zijt, sterkt ons in de gedachte, dat de schoonheid Van de bloemen ook u in het bijzonder aanspreekt, zoals wij hopen, dat speci aal de vrouw, aan wie de decoratie van huis en tuin wel het meest ter harte gaat, in onze bloemen en in onze bloe mententoonstelling bijzondere belang stelling zal tonen. Onze grote erkente lijkheid gaat ook uit naar de Aalsmeer se Tuinbouwbond en het Uitvoerend Comité voor de prettige en zo waarde volle samenwerking, die in het kader dezer Flora 1953 is gevonden en naar de internationale jury die voor de be oordeling haar grote deskundigheid ter beschikking heeft willen stellen. Hierna sprak de heer Oud, voorzitter van het Uitvoerend Comité der Aals meerse tentoonstelling een kort woord. De openingsrede werd gehouden door dr. J. baron De Vos van Steenwijk, die de Flora als volgt kwalificeerde: Gelijk een symphonie bestaat uit verschillende delen, die, elk hun eigen aard hebbend, zich toch m het geheel tot eenheid voegen, zo geeft ook deze Flora 1953 ons een kunstwerk, dat uit Wel onderscheiden onderdelen is sa mengesteld. En evenais bij de uitvoe ring van een symphonie de executan ten even pauzeren voor zij een nieuw onderdeel inzetten, zo is ook deze Flora enkele dagen voor het publiek gesloten geweest, om thans, na als het ware even diep aoem gehaald te hebben, met een hieuw tempo in te zetten. Aalsmeer is een begrip geworden, in en buiten Nederland, een begrip waar van exegese overbodig is. Bovendien hebben de Aalsmeerse kwekers zó dik wijls en uitdrukkelijk de slogan aan geheven „zegt het met bloemen", dat zij het mij wellicht kwalijk zouden ne men, indien ik het met woorden zou gaan proberen te zeggen. Ik zou er mij dus toe kunnen bepalen te zeggen: •.komt, ziet en overtuigt u", ware het hiet, dat u mij er van verdenken zoudt er mij met de minste moeite vanaf te Willen maken. En mijn belangstelling, mijn bewon dering en mijn waardering voor hetgeen in de loop der jaren te Aalsmeer is op gebouwd en wat vakmanschap, onderne mingsgeest en doorzettingsvermogen er tot stand brachten zijn te oprecht ge meend, dan dat ik mij aan die kans zou billen bloot stellen. Toch wil ik hier nog wel enkele be schouwingen aan toevoegen. Wie bloemen kweekt en wie bloemen Ml verkopen moet er zich steeds re- henschap van geven, dat hij een luxe product teelt dan wel aan de man wil mengen. En voorts dat, naarmate hij er 'h slaagt het grote publiek meer bloem- minded te maken, zoals dat tegenwoor dig heet, hij dit publiek tevens opvoedt. '°t zijn concurrent. Want de verzorging 7an eigen tuin, het zelf kweken van oloemen geeft toch wel een zeer bijzon dere voldoening. Voor de bollenkweker is dit geen na deel. integendeel: want bij hem gaat hei. er om de bollen te verkopen en Pjet zozeer de bloemen. Maar de snij bloemen- en potplantenindustrie van g-alsmeer snijdt hierbij in eigen vlees, rjm zij moet dan aan dit publiek dui- miijk maken en daar slaagt zij dan ook vaarlijk wel in, dat de vakman toch re- ®hltaten bereikt, die aan de liefhebber hiet vergund zijn. Steeds weer nieuwe variëteiten, nieu- p 6 vormen, nieuwe kleuren, nieuwe b°mbinaties en arrangementen, die zwa- *e eisen stellen aan zijn kunde, zijn 6maak en zijn vindingrijkheid. En dan is er nog iets anders. „Des 2?hts et des couleurs, il ne faut pas 'scuter", zegt de Fransman. Als ik een Jalen balk fabriceer, of een motor, of uelk nuttigheidsproduct ook, dan kan tifaatl de hand van proeven, van cer- iicaten bewijzen, en door het geven van ^antie bevestigen, dat mijn product '°cd iS) geschikt voor het doel, waar kunstenaars heeft geïnspireerd: de lief de waarmede de primitieve schilder school haar afspeelde als accessoire bij baar schilderstukken, de bezieling, wel ke dichters in haar vonden. De grootste geesten van alle tijden hebben er dan ook van getuigd, dat de bloem een essentiële factor in ons le vensgeluk is. De Commissaris verklaarde daarna de tweede tentoonstelling voor geopend. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen zal de industria lisatienota de volgende week uitkomen. In deze nota zullen o.m. nadere bijzon derheden gepubliceerd worden over het sodaproject, de te Delfzijl te stich ten soda-industrie. Dit sodaproject zal nog dit jaar tot uitvoering worden ge bracht, want de voorbereidingen vor deren flink. De soda-industrie zal van grote betekenis zijn door de vestiging van allerlei nevenindustrieën. Voorts zal er binnenkort een speciale nota verschijnen, waarin het aardgas probleem behandeld zal worden. De verwachting is, dat deze nota over 1 of 2 weken gepubliceerd zal worden. Het ligt in de bedoeling van de regering, dat het aardgas geleverd zal worden tegen een concurrerende prijs. De ver wachting is, dat deze niet veel lager zal zijn dan de normale gasprijs. Het Belgische Nationale Comité voor Belgisch-Nederlands-Luxemburgse sa menwerking stelt met teleurstelling vast, dat de uitslagen van de conferen ties en beraadslagingen, die sedert be gin 1953 plaats hadden, ontgoochelend Zijn. Het comité wijst op de dringende noodzakelijkheid van meer interminis teriële bijeenkomsten en op de stichting van gemeenschappelijke institutionele organismen, alsmede op het in werking brengen van de consultatieve parle mentaire raad voor de drie landen, willen deze gemeenschappelijk op in ternationaal gebied hun rechten kun nen doen gelden. In de Franse staatscourant is een pu blicatie verschenen, volgens welke verse zeevis uit Nederland zal mogen worden ingevoerd boven de in de han delsovereenkomst van 8 Febr ,1952 vastgelegde contingenten. De hoeveel heid is echter afhankelijk van de om vang van de Franse export van zeepro ducten naar Nederland. Advertentie Een overzicht van de Aalsmeerse tentoonstelling in het bloemenpaleis van de „Flora" te Heemstede. De werkelijkheid laat zich helaas niet op een zwart-wit foto vastleggen. voor men het bestemt, en duurzaam of voordelig in het gebruik. Maar een aesthetische waardering, een al of niet mooi vinden, is een subjectieve zaak, die men niet met a b kan bewijzen. Het is niet uw eigen smaak, die de doorslag geeft en niet die van uw vak genoten, maar de onberekenbare smaak van het publiek, die ongetwijfeld tot op zekere hoogte is te leiden, al vereist dit weer een heel apart soort vakkennis, eigenlijk op het terrein van de psycho loog gelegen. U kunt misschien daarbij in de leer gaan bij de „haute couture", de scheppende vernuften van de da mesmode, die er kans toe zien eik jaar weer iets anders „mooi" te doen vin den en tegelijk het product van het vorige jaar te declasseren. Nadat spr. enkele persoonlijke ge dachten had geuit op het terrein van de wetenschap der publiciteit, stelde hij vast, dat de bloem door alle tijden de Een terrein, naast de scheepswerf van G. de Vries Lentsch Jr., te Amsterdam, wordt thans bouwrijp gemaakt voor een nieuwe bouwloods, waarin een helling van circa 70 meter zal komen te liggen. In deze loods zullen o.m. twee mijnen vegers voor de Kon. Marine gebouwd worden. Bij deze firma worden 36 politieboten voor Birma gebouwd. Twee daarvan zijn inmiddels afgeleverd. Z.H.Exc. dg Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 31 Maart geen audiëntie verlenen. ,0»ACCO Op het historische vliegveld Soesterberg zijn hedenmorgen burgerlijke en mi litaire autoriteiten getuige geweest van een plechtigheid die zonder twijfel in de annalen van de militaire luchtmacht als een historisch feit zal worden ge boekstaafd. Aan de bijna veertig-jarige luchtmacht is n.l. bij K. B. van 11 Maart het praedicaat Koninklijk" verleend en in aansluiting daarop is luitenant-ge- neraal-vlieger Z. R. H. de Prins der Nederlanden benoemd tot inspecteur-ge neraal van de Koninklijke Luchtmacht. Beide Koninklijke Besluiten werden vanmorgen onder de vlaggemast op het vliegveld bekend gemaakt en om twaalf uur werd bij alle onderdelen van de militaire luchtvaart en voorts op alle plaatsen ter wereld waar Nederlandse luchtmachtmilitairen zijn, de dagorder van de Chef Luchtmachtstaf lt. gen. vl. I. A. Aler, waarin de heugelijke feiten vermeld zijn, voorgelezen. zijn, voorgelezen. De Chef Luchtmachtstaf zegt in zijn ven hebben gegeven, hetzij in vredestijd xmiïjpr n nn hetzij in tijd V3U OOrlOg. dagorder o.m.: In het K. B. noemt Hare Majesteit o.m. als de overweging, die haar tot het nemen van dit besluit heeft geleid: „De uitnemende diensten door de lucht strijdkrachten in tijden van oorlog en gevaar aan ons en den lande bewezen". Deze overweging vervult ons met trots. Want hierin ligt wederom een Konink lijke waardering voor het werk door zovelen in de oorlogsjaren hier te lan de en elders in de wereld verricht, naast de Militaire Willemsorde der 4e klasse, waarmede het wapen der mili taire luchtvaart reeds in Mei 1940 werd onderscheiden en de eigen luchtmacht- vlag, door Hare Majesteit uitgereikt op 1 Juli 1948 bij het 35-jarig bestaan van de militaire luchtvaart Het K.B eert allen, die in de afgelo pen veertig jaren hun krachten hebben gewijd aan ons wapen en daarbij gaan onze gedachten eerbiedig uit naar hen, die voor de militaire luchtvaart hun le- De Bond van Ambtenaren bij de Land bouw Ordening in Nederland heeft te Groningen een vergadering gehouden, waarin het probleem besproken werd van de dreigende massa-afvloeiing van ambtenaren bij de bureaux van de pro vinciale voedselcommissarissen. De Bondsvoorzitterde heer Jac. Kluts van Arnhem heeft het gevaar in een rede be sproken en er op gewezen dat het z.i. niet aanging om een groep ambtenaren met een diensttijd van 12 tot 23 jaar, die in de oorlogsjaren ons volk voor een algehele hongersnood heeft behoed, op non actief te stellen. Er werd een motie aangenomen waar in besloten werd de regering te wijzen op haar morele plicht t.a.v. de ambtena ren bij de voedselvoorziening. Voorts om aan te dringen de af te vloeien ambtenaren over te hevelen naar andere Rijksdiensten en de Raad van Ministers met klem te verzoeken de Centrale Per soneelsdienst op te dragen geen nieuw personeel aan te trekken alvorens alle wachtgelders zijn herplaatst. Onderhandelingen tussen de Neder- landse Opera en de Zwitserse dirigent Alexander Krannhals hebben er toe ge leid, dat de laatste met ingang van September a.s. als eerste dirigent aan de Nederlandse Opera verbonden zal zijn. Tot nu toe vervulde Alexander Krann hals de functie van muzikale leider van de opera te Basel. Voorts heeft Alexan der Krannhals bekendheid verworven door zij_n gastdirecties o.a. in Parijs, Milaan, Rome en Madrid. Ook Josef Krips is bereid gevonden gedurende het volgend seizoen weer een aantal maanden aan de Nederlandse Opera verbonden te zijn. Onderhandelingen tot een vaste ver bintenis met een jonge Nederlandse di rigent zijn in een vergevorderd sta dium. (Van onze correspondent) Vooruitlopend op een besluit van het ministerie van Wederopbouw heeft de gemeente Steenbergen van Ged. Staten van Noord-Brabant een principiële toe zegging gekregen voor een extra-bouw- contingent van negen en twintig wo ningen. Dit in verband met de waters nood. Het ligt in de bedoeling dat de wo ningen zo spoedig mogelijk zullen wor den aanbesteed. Hoewel de stad Steen bergen zelf van het water geen schade ondervonden heeft, is dit wel en in hoge mate het geval geweest in de Westlandse polders, waar aan de ®,n-, Koeyeringse dijk - vele zwakke dijkwoningen door het water werden weggevaagd. Ter bestrijding de woningnood in Steenbergen tun thans bovendien voor geruime tijd evacues zullen verblijven) werden 9 onlangs gehouden raadsvergade- teyy.ns een tweetal besluiten ge- omen die voorzien in de bouwgrond voor twee en vijftig woningen. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) De conferentie in Parijs van de mi nisters in de agrarische sector, betref fende de integratie van de West-Euro- pese landbouw, heeft niet tot een be slissing geleid, aldus deelde Donder dagmiddag minister Mansholt in de Tweede Kamer mede n.a.v. een vraag, die door de heer Van Meel was gesteld in het gebruikelijke wekelijkse vragen uurtje. Concrete bezwaren stonden de verwezenlijking van de Iandbouw-inte- gratie niet in de weg, zo vervolgde de Het militair gerechtshof te Djocja- karta is begonnen met de behandeling van de zaak-Andi Abdul Aziz. Aziz wordt er van beschuld in April 1950 de leiding te hebben gehad van opstand tegen het wettig gezag in Makassar. Aziz ontkende aanvankelijk opstand gepleegd te hebben; hij bekende, dat hij zich schuldig had gemaakt aan in subordinatie. Hij was daartoe genood zaakt, zo zei hij, omdat hij bloedvergie ten tussen Indonesiërs onderling te Makassar wilde vermijden. Tegen het einde van de zitting bekende hij echter, dat hij zich aan militaire opstand schul dig had gemaakt. Hij zei, dat hij er zich niet van bewust was, wat hij deed. Voorts zei hij, dat Soumokil achter de beweging stond. Voor deze eerste zitting bestond grote belangstelling van de zijde van officieren en studenten. Door middel van luidsprekers was men ook buiten in staat de rechtszaak te volgen. Advertentie "3T INTERIEURVERZORGING 48 .Dan moest u mij nog op een onbe scheiden vraag antwoord geven", zei Col- Iingwood: „Houdt uw moeder van geld. stand en dergelijke dingen?" „Zij houdt van autoriteit," antwoord de Nesta. „Toen wij dit alles erfden, vond zij het heerlijk te weten, dat zij de feitelijke beheerder van alles was. Zelfs als het noodzakelijk was dat zij met Pratt in conflict zou komen, zou zij nog strijden voor alles wat zij en ik hebben, u vergeet," en Nesta keek Collingwood smekend aan, „dat zij weet wat het is, arm te zijn en als men dan geld gekregen heeft, is het een hele toer het weer af te moeten ge ven." dat is begrijpelijk," stemde Col lingwood toe. „Evenwel als de zaken staan, zoals ik denk, blijft Pratt voor altijd een struikelblok, een molensteen rond uw hals. En daarom ben ik dan eigenlijk gekomen, ten eerste om u alles te vertellen, ten tweede om te vragen, of u de invloed van Pratt tegen iedere prijs uit de weg geruimd wilt zien?" „Tegen elke prijs", gaf zij toe. „Al moest ik weer beginnen met mijn eigen kost te verdienen. Elk genoegen, dat het leven mij bieden kan zou vergald worden door de gedachte, dat er iets on eerlijks achter stak. En wat eigenlijk?" „Pratt" antwoordde Collingwood. „Pratt. Hij is als een dreigende wolk met zijn verreikende plannen. Maar zo als ik al zei, op een andere manier kun nen. we Pratt misschien vangen, we zijn daar nu mee bezig. Zulke geboren fortuinjagers als Pratt vergeten als regel een heel belangrijke factor in het leven en dat is het onverwachte. De knapste en slimste smeder van plannen moet soms ondervinden, dat door een nietig stukje vuil, een stofje tussen de wiel tjes van zijn tere machine, het hele zorgvuldig uitgedachte samenstel in stuk ken valt. Om nu eens tot eenvoudige taal terug te kerenik ga naar Bar- ford terug om te horen, wat iemand anders vernomen heeft over Pratt's jongste streken." Eldrick wachtte al toen Collingwood zijn kantoor bereikte. Byner kwam een paar minuten later. Binnen het half uur had Collingwood zijn verhaal ver teld van Cobcroft en de detective het zijne over het bezoek aan de Groene Kan en de steengroeve. De oudere ad vocaat luisterde naar beiden met rus tige aandacht en aan het einde keer de hij zich tot Collingwood „Jij hebt gelijk, hij heeft Mallathorpe's testament." „Juist," viel Byner bij. „Ik ben er ook vast van overtuigd dat het dat is." ,.En nu," ging Eldrick door, zitten we vast, jullie vergeten één ding. Niet vrij willig, maar omdat zij niet anders kan is mevrouw Mallathorpe met Pratt com pagnon in dit zaakje. Hij heeft het testament en zij weet wat er in staat. Zij zal Pratt er tegen iede re prijs van af zien te houden het stuk publiek te maken. Maar we kunnen Pratt vangen. En wel door deze Par- rawhite-zaak. Pratt heeft er waarschijn lijk geen flauw vermoeden van, dat hij ooit nog iets van Parrawhite zou horen. Doch hij gaat er van horen! Ik ben er nu van overtuigd, dat Parrawhite iets wist over Pratt en dat Pratt hem het land heeft uit geholpen. En u?" keerde hij zich tot Byner. Byner glimlachte rustig en schudde zijn hoofd. „Neen,' zeide hij. ,Ik ben daar niet van overtuigd." „Wat? U niet?", riep Eldrick uit, stom verbaasd, dat er iemand gevonden werd, die het nu eens niet met hem eens was. „En waarom niet?" „Omdat," legde Byner uit, „ik er ze ker van ben, dat Pratt hem vermoord heeft in de nacht van de 23ste Novem ber j.l. Daarom. Hij hielp hem niet het land uit, hij ruimde hem helemaal op." De uitwerking van die onomwonden uitspraak was opvallend verschillend op de twee toehoorders. Collingwood's gelaat werd strak en koud, zijn mond sloot zich stijf opeen en hij tuurde recht voor zich uit, alsof hij in een toekomst vol verrassingen staarde. Eldrick kleur de alsof hij zelf beschuldigd was en keerde zich haast ongeduldig tot de de tective. „Moord," riep hij uit. „Och, kom. Iknou, dat is nogal een groot woord. Ik geloof graag dat Pratt voor geen kleinigheid uit de weg zou gaat, maar moord, dat is nog iets anders. U is nogal vlug met uw beschuldigingen." Byner wendde zich tot Collingwood en Eldrick keek ook vol verwachting in diens richting. Toen Collingwood zag. dat zij beiden op hem wachtten, opende hij zijn stijf opeen geperste lippen. „Ik vind het heel waarschijnlijk," zei hij. Byner stootte een kort lachje uit en keek weer naar Eldrick. „Luistert u eens, mijnheer Eldrick," zeide hij. „Ik zal eens een opsomming geven van wat ik gehoord heb, sinds ik hier in Barford ben. Overdenk nu eens deze punten: 1. Mijnheer Bartle's bediende ziet hem een papier nemen uit een boek van de overleden mijnheer Mallathorpe. Mijnheer Bartle steekt dat papier in zijn zak. 2. Bartle gaat onmiddellijk daarna naar uw kantoor. Daar is niemand, be halve Pratt, zoals Pratt denkt ten minste. 3. Bartle sterft plotseling, nadat hij Pratt verteld heeft, dat hij Mallathor pe's testament gevonden heeft. Pratt steelt dat testament. En waarschijnlijk heeft Parrawhite, zonder dat Pratt hem zag, alles bespied. Waarom is dat waar schijnlijk? Omdat: 4. De volgende dag Parrawhite be looft, dat hij Pickard zal betalen met geld, dat hij Pratt zal afpersen. Hij heeft macht over Pratt. Wij kunnen ons in denken, wat dat was. In elk geval: 5. Parrawhite gaat weg uit de Groe ne Kan en ontmoet Pratt in Stub's straatje. Iemand zag hem met Pratt naar de oude groeve gaan. En daar, ver onderstel ik, heeft Pratt hem vermoord en het lijk verborgen. 6. Wat doet Pratt nu? Pratt gaat 's morgens vroeg naar uw kantoor, neemt het geld uit uw lade en wat chèques. Omdat Parrawhite die dag niet verscheen, verdenkt u hem, dat hij de dief was en de vlucht genomen heeft. 7. Bewijs hiervan is, dat de chèques nooit gepresenteerd zijn en de bank biljetten de Bank van Engeland nooit bereikt hebben. Dit laatste weet ik nog niet zeker, ik heb nog geen antwoord van de Bank, maar ik voel, dat het zo is en dat Pratt de biljetten heeft vernie tigd. (Wordt vervolgd). bewindsman. De moeilijkheid was, dat de landen, die de Kool- en Staalgemeen schap hebben gevormd, op dat moment onvoldoende interesse hadden voor de vorming van een landbouwpool. De vooruitzichten zijn er intussen niet beter of slechter op geworden. Men zal moeten afwachten wat er bij de vergadering, welke in October a.s. zal worden gehouden en waarbij vertegenwoordigers van handel en in dustrie aanwezig zullen zijn, uit de bus zal komen. De minister zegde voort» toe, op verzoek van de heer Van Meel, in een nota aan de Kamer een zo vol ledig mogelijke uiteenzetting te zullen geven van het verloop van de bespre kingen, de huidige stand van zaken en van de vooruitzichten van de integratie van de landbouw. Het probleem van de aardappelmoe heid 5aart vele zorgen, aldus minister Mansholt in antwoord op vragen van de heer Engelbertink, In de naaste omge ving van vele steden en dorpen, zeer In het bijzonder in Twente, zijn vele per celen cultuurgrond door de Planten- ziektenkundige Dienst besmet ver klaard. Hierdoor zijn, aldus de heer Engelbertink, een groot aantal arbei ders, gepensionneerden en kleine zelf standigen, die gewoon waren op deze percelen aardappelen te telen voor eigen consumptie, ernstig gedupeerd. De aardappelmoeheid, aldus de be windsman, neemt steeds meer toe. Het enige, dat de getroffenen kunnen doen, is trachten elders grond te vinden. Dit zal echter geen gemakkelijke opgave zijn. Een mogelijkheid is voorts, dat men collectief aardappelen zal gaan telen. De gemeentebesturen moeten hiertoe het initiatief nemen. Het Rijk is dan bereid, alle mogelijke steun te verlenen. De heer Vondeling stelde twee series vragen. De eerste had betrekking op de gevolgen van de vrijlating van de con sumptiemelkprijs. De minister hoopte, dat de kosten voor levensonderhoud niet zouden stijgen, door een mogelijke verhoging van de straatprijs. Het ver bruik van melk zal inderdaad achteruit kunnen gaan. In de handelsmarges en de inkomsten van de melkslijters zal geen verandering behoeven te komen. De minister meende, dat de bereidwil ligheid om medewerking te verlenen aan de melksanering geen wijziging zal ondergaan. Tenslotte deelde minister Mansholt op de tweede serie vragen van de heer Vondeling mede, dat inderdaad binnen kort de veevoederdistributie zal worden afgeschaft. Dit zal een zekere invloed hebben op de handel, maar ook op de productie. Deze onderscheiding brengt zeer gro te verplichtingen met zich mede. Wij zullen nog meer dan voorheen moeten tonen, door ons gedrag en door onze werklust, door de wijze waarop wij on ze dagelijkse opdracht vervullen, dat wij dit praedicaat waardig zijn. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft ter gelegenheid van dit heuglijke feit de luchtmacht van harte gelukge wenst. Ik gevoel mij, aldus spreker, echter verplicht er allen op de wijzen, dat wij ons doel nog lang niet hebben bereikt. Het is te bereiken indien een ieder, op welke plaats ook, daar voor zijn gehele persoon inzet. Het moge een bijzondere aansporing voor u zijn dat Hare Majesteit tot in specteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht heeft willen benoemen Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Zijn grote deskundigheid op het gebied van de luchtvaart, gepaard aan een groot tactiscsh en technisch inzicht, is voor mij een waarborg dat de Koninklijke Lucht macht met deze benoeming op bijzon dere wijze zal zijn gediend." De stand van het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond totaal 86,4 millioen gulden. De collecte, welke door de Nederlandse Bioscoopbond, in samen werking met de stichting Bio Vacantie- oord, is georganiseerd ten bate van het Nationaal Rampenfonds, heeft in totaal opgebracht een bedrag san ruim f 442.000. Aan particuliere bijdragen van de le den van de bond is voor zover bekend via plaatselijke comité's of rechtstreeks in totaal aan het Nationaal Rampen fonds geschonken een bedrag van f 174.000. Inclusief de giften van de Nederlandse Bioscoopbond en van de stichting Bio Vacantieoord, is door de gezamenlijke activiteit van het film en bioscoopbedrijf in ons land een be drag van ruim 7 ton aan de slachtoffers van de overstromingsramp ten goede gekomen. Hierin zijn niet begrepen de bedragen van het personeel en de gif ten door de zusterorganisaties of on dernemingen in het buitenland gezon den zijn. Ten kantore van het Nationaal Ram penfonds in Den Haag, is aan de di recteur van het fonds, luitenant-gene raal P. Alons, door mr. John H. Duijs Jr. een chèque overhandigd van 25.000 dol lar ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Dit bedrag is bijeenge bracht door het Cubaanse comité voor hulp aan de watersnoodslachtoffers in Nederland. Het initiatief hiertoe is uit gegaan van de l eer John H. Duijs Jr., een in Cuba wonende Amerikaan, wiens vader in Nijmegen werd geboren, en de heren Salomon Maduro, Gulio Lobo en dr. Carlos Parraga. In het comité heeft ook zitting de Nederlandse gezant in Cuba, jhr. Van Panhuijs. De heer Duijs deelde mede, dat dit een eerste gift is en dat nog meerdere bijdragen zullen vol gen. Bij K.B. is benoemd tot lid van de Raad voor de Emigratie uit hoofde van zijn functie bij een lager openbaar li chaam ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, tot dusverre plaatsvervangend lid van deze raad, en is aangewezen als zijn plaatsvervanger Ch. G. Matser, burgemeester van Am- hem. De Raad voor de Scheepvaart heeft gistermiddag zijn schriftelijke uitspraak verstrekt over de stranding van het Pa namese stoomschip „Faustus", 6 Novem ber 1952, benoorden het Noorderhoofd van de Nieuwe Waterweg. Deze stran ding is het gevolg van zeer ernstige navigatiefouten van de kapitein, aldus luidt de aanhef van het oordeel van de Raad. Ook indien er seinen zijn gegeven aan de loodsboten (deze hebben geen sein waargenomen), blijft het onver klaarbaar, waarom de kapitein van de „Faustus", aan die boten (de „Procyon" en de „Rigel") zelfs niet advies heeft gevraagd over het binnenvaren van do Waterweg of één van deze heeft ver zocht voor hem uit te stomen. Men beschikte blijkens een rapport van de hoofdmachinist aan de kapitein van 5 Nov., te 19 uur, nog over schone olie voor ten minste een etmaal en dan was het gevaarlijker om binnen te va ren met het risico van afslaan der branders, dan buitengaats te blijven. Ook het geopend zijn van twee of drie der ruimen mocht de kapitein niet doen besluiten terstond de Waterweg op te zoeken. Hij had zich zelf onnodig in deze moeilijke positie gebracht. Terwijl 5 November, 's namiddags, de toestand op de Noordzee ongunstiger was dan hij op grond van de aanvankelijk ge ruststellende weerberichten in het Ka naal had verwacht, liet hij de ruimen openen, in plaats van dit uit te stel len tot binnen de Waterweg. Toen hij om 19 uur of reeds daarvoor ongun stiger weerberichten had gelezen, gaf hij pas tegen middernacht order om de ruimen weer te sluiten. Wat het binnenlopen zelf betreft, heeft de kapitein beweerd, dat hij in de lichtenlijn lag, maar naar bak boord uit zijn roer zou zijn gelopen. De lichtwachters weerspreken dit. De Raad neemt aan, dat de „Faustus" tussen de pieren en de „Procyon" is doorgevaren tot in de nabijheid van de „Rigel" en vandaar ongeveer ZZO op de kop van het Noorderhoofd is aangelopen. De lichtenlijn heeft zij daarbij niet bereikt. Bij NW wind en doorstaande vloed. benedenstrooms naar de Nieuwe Waterweg houdend, was te verwachten, dat men onder de heersende omstandigheden niet goed slaags voor de ingang zou kunnen ko men. Toen het schip gestrand was, heeft de kapitein nagelaten de ballasttanks te vullen om zijn schip te verzwaren. Dit was nodig geweest, ongeacht of men be laden was en zeewater in had. Deze na latigheid heeft er zeker toe bijgedragen dat de „Faustus" later op het Noorder hoofd is gezet en tenslotte binnen de pieren is terechtgekomen en gezonken. De Raad vestigt tenslotte de aandacht op de nalatigheid van de kapitein door de scheepspapieren bij het verlaten van het schip niet mee te nemen. Hiertoe be stond alle gelegenheid. (Van onze correspondent) Gistermiddag is een 67-jarige ge huwde man uit de Smedenstraat te De venter, terwijl hij aan het helpen was bij een verhuizing van zijn buren naar de Van Keeselstraat, van de huistrap gevallen. Hij is hierbij zo ongelukkig te recht gekomen, dat hij op slag doo was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3