Mr. Burger: KVP geeft voedsel aan anti-pap €ne%c^AN: He* spoor van het zwaarcL Snelle groei van Oss brengt tal van problemen met zich mee Uitvoerige behan deling van de KVP-politiek op PvdA-congres Waardering voor begrotingsver dediging van minister van Thiel Verbetering van de verbindingen met het Westen noodzakelijk 1 Voor Ambonezen geen toekomst in ons land Europese literaire prijs toegekend 44ste Dodenlijst Klaargestoomdemilitaire chauffeur veroorzaakt dodelijk ongeluk VRIJDAG 27 MAART 1953 PAGINA 7 P.v.d. Aover verkiezing dr. Korten horst I Geen groepsbelangen in ziekenfondsen Min. Suurhoff uit leedwezen over Breda en Tilburg Examens Directeur-inkoop van Philips ging heen Personeelssterkte in de industrie Geen hogere uitkeringen uit Gemeentefonds Waarschuwing tegen sluitend maken van begrotingen Maatschappelijk werk in Tweede Kamer Opmerkelijke huizen bouw Besluit Uw maaltijd met één of twee Kennies. Om dat snerpend zunrbranden op de maag te blussen. Pool en Duitser bekroond Een maand voorwaardelijk 4 (Van onze Haagse redacteur) In zyn openingsrede op het congres van de Party van de Arbeid, dat deze week gedurende drie dagen in de zaal van de voormalige Dierentuin te Den Haag wordt gehouden, heeft de heer K. Vorrink, voorzitter van de P.v.d.A., zoals gisteren reeds in een aantal edities is gemeld, bijzondere aandacht besteed aan de K.V.P., aan de doorbraak en aan opvattingen in katholieke kringen over het humanisme. In de tweede rede, welke op dit congres is gehouden, die van de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie, mr. J. Burger, werd hedenmorgen eveneens opmerke lijk uitvoerig gesproken over de Katholieke Volkspartij en haar politiek. De heer Burger stelde, dat confessio nele partijen niet graag kiezen in maat schappelijke vraagstukken: zij eten bij voorkeur van twee walletjes. Kon ech ter de K.V.P. van vóór de verkiezingen door links of rechts te zwenken, het hele parlement mee laten zwenken, thans zijn die mogelijkheden ingeperkt. Toch houdt Romme, aldus spr., de illu sie van een stabiele middenpositie vast. Mr. Burger besprak in dit verband uit voerig de houding, welke de K.V.P.- fractie heeft aangenomen bij de behan deling van het nieuwe ontslagrecht in de Tweede Kamer. De K.V.P. vervolgt haar koersloze zwerftocht over de politieke wateren, welke tocht te minder perspectief biedt omdat die in afnemende mate aantrek kelijk schijnt te zijn voor de protestants- christelijke partijen. De noodzaak voor de K.V.P. om eindelijk te kiezen wordt steeds onontkoombaarder: ofwel met Duynstee naar Weiter en dan samen naar Oud, ofwel eindelijk bereid tot de christelijk sociale politiek van de daad. Voorlopig weet de K.V.P. niet wat zij wil; zij weet zelfs niet, dat het juist haar besluiteloosheid' is, die haar aanhang deed aarzelen. Er dreigt im mers in de K.V.P. een ontwikkeling, welke niemand onverschillig kan la ten: men poogt Roomser te zijn dan de Paus en wil een zo scherp moge lijke scheiding forceren tussen katho liek en niet-katholiek Nederland. Men geeft op deze wijze voedsel aan een latent anti-papisme. De van elk be grip voor verhoudingen gespeende agitatie tegen het humanisme werkt precies andersom dan sommige K.V.P.- strategen hebben berekend. Inmid dels. aldus de heer Burger, wil de P. v. d A. in geen geval een anti-katho lieke partij worden. Na aandacht te hebben geschonken aan de doorbraak, welke ook in de gelederen van de V.V.D. aan de gang is, zei de voorzitter van de socialistische Kamerfractie, dat zonder de P.v.d.A. in de regering er in de diverse fracties andere krachten zouden domineren dan thans. Reeds nu is het de katholieken van allerlei schakeringen duidelijk, dat zon der de P.v.d.A.-overwinning De Bruijn geen minister zou zijn; de K.A.B. ten spijt. Hetzelfde is bij de A.R.-en van toepassing op minister Zijlstra. Trou wens minister Algera maakt ook niet de indruk, dat hy zich doodongelukkig voelt tussen de socialisten. De progres sieven in deze beide confessionele par tijen, die jaren vruchteloos hebben ver langd naar een plaatsje onder de zon, weten, dat zij vandaag zonder P.v.d.A. nog in de schaduw van de Gerretsons zouden zitten. Verder zei spreker nog, dat de invloed die kan worden uitge oefend in de K.V.P. door degenen, die het sociale katholieke program ernstig nemen, afhangt van de kracht en in vloed, welke de P.v.d.A. op zeker ogen blik heeft. iitiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiitiiiiiiiiiHiiimnt (Van onze Haagse redacteur) Op het congres van de P.v.d.A. te Den Haag werd de vraag gesteld waarom de socialistische fractie haar steun had ge geven aan de verkiezing tot voorzitter van de Tweede Kamer van dr. Korten- horst. die een „advocaat in verdachte zaken" werd genoemd. Mr. Burger deel de in antwoord hierop mede, dat de combinatie van het Kamervoorzitter schap met de advocatuur niet ongebrui kelijk is. De vorige Kamervoorzitter (mr. v. Schaik) heeft jarenlang de advo catuur beoefend en daarop is nooit een aanmerking te maken geweest. Mis schien is de combinatie dr. Kortenhorst niet altijd goed gelukt, zo zei de heer Burger, maar dat heeft hij dan vermoe delijk zelf ook ingezien, want sinds een jaar heeft de Kamervoorzitter de uit oefening van de advocatuur neergelegd. IIIIIIIIIMIIIIIllllllllllllllllllllllllllliilllllilllllllllillllllllllllll K.V.P. tot opdracht heeft het onver zoenlijke te verzoenen, dan blijkt, dat hij de reële moeilijkheden van sociaal- politieke aard en ook voor de sociale heterogeniteit van zijn groep zeer goed beseft. Voorts blijkt, dat hij fle politiek niet alleen wenst te bedrijven vanuit het horizontale vlak der eenzijdige be hartiging van groepsbelangen, die in meerdere of mindere mate als onver zoenlijk worden beschouwd, maar dat zijn doel hoger is, namelijk het schep pen van verhoudingen in het samen leven der mensen, waarin gemeen schapszin, offervaardigheid, dienst aan medemens en gehoorzaamheid aan 49. De andere krijger zit half te dommelen, als hij eensklaps een vreemd gerucht meent te horen. Gelijktijdig breekt er iets door de takken. Zachtjes roept hij de naam van zijn makker. Alles blijft stil en met plotselinge argwaan springt hij op en snelt naderbij. Een kreet ontsnapt zijn lippen, als hij de man, met wie hij enkele minuten geleden nog stond te praten, roerloos voorover ziet liggen met een pijl tussen de schouderbladen. Nog juist vangt hij een glimp op van een donkere schaduw, die snel in het kreupel hout verdwijnt en rauw schalt zijn alarmkreet door de nacht: „Te wapen! Hierheen!" Een wilde woede over deze laffe moord doet hem alle voorzichtigheid vergeten. Geen seconde denkt hij meer aan 's konings bevel, alleen pijl en boog te gebruiken. Hij rukt het zwaard uit de schede en stormt op de moordenaar van zijn makker in. Tsacha ontloopt de strijd niet. Hij heeft de boog weggeworpen en zijn handen om klemmen het gevest van het zwaard Tyrr. Thans kan hij beproeven of de verhalen over het vreselijke zwaard waarheid bevatten. Zwaar en geweldig ligt het zwaard in zijn handen. Voor de steppenkrijger, slechts gewoon aan pijl en boog en het verraderlijke mes, is het een onhandelbaar wapen en onmiddellijk zien de aanstormende krijgersdat hier iemand staat, die niet gewend is met een zwaard om te gaan. Zij menen reeds een gemakkelijke prooi te hebben. Doch de eerstedie op Tsacha toespringt, valt met een schrille kreet onder de ge weldige houwen. Van een tweede wordt het zwaard versplinterd. Als een vurige bliksemschicht flitst het vreselijke zwaard heen en weervernietigend wat in zijn weg komt, dodend, waar het treft. Is het de glans van het maanlicht in het koude, brede lemmet of ligt er werkelijk een rode gloed over het zwaardeen verzengend licht, dat alles verteert wat het aanraakt? De krijgers dreigen bevangen te worden door een bijgelovige vrees en ook Tsacha verliest voor de eerste maal zijn Oosterse onbewogenheid. Het zwaard rust in zijn handen, maar niet hij ranselt met dodelijke zekerheid op zijn tegenstanders los. Hij heeft een vreemde, onheilspellende kracht in handen, een sinistere macht, die hem meesleurt en hem de dienaar tracht te maken van het zwaard. Maar wanneer hij zijn blikken laat gaan over het tafereel, dat door het genadeloze geweld van dit zwaard is geschapen, maakt zijn verwarring plaats voor een wreedaardig besef van macht, dat in hem omhoog kruipt. Hij is onoverwinnelijk geworden, hij Tsacha, de machtige. En Eric de Noorman, die aan het hoofd van de haastig door Knud verzamelde krijgers nader stormt, hoort het rumoer van deze strijd. Maar al te goed begrijpt hij de betekenis van deze geluiden en een kille vrees doet zijn adem stokken. „Bogen klaar!" buldert hij. „Ledigt uw pijlenkokers op de schurk, zodra ge hem ziet. Slechts dat is opgewassen tegen het zwaard Tyrr. Snel. Voor de Nomade zich terugtrekt." de mcuemciiö tui geuuui ^ctcuuuciu aan Inzake de middengroepen stelde mr. I bovenpersoonlijke normen onontbeer- in-ppr Hp vraatf uraawm* oic lijke elementen zijn. Een dergelijke ge- Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw van de Zieken fondsraad in de hoofdstad heeft ae minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff o.m. gezegd, dat de regering de uitvoe ring van het Ziekenfondsenbesluit, waarmede een zo kostbaar goed als de volksgezondheid is gemoeid, slechts In volle gerustheid aan het Ziekenfonds wezen en zijn medewerkers kan over laten, wanneer zij er op kan rekenen, dat alle particularismen, alle onder linge concurrentie en tegenstellingen uit het verleden, alle groepsbelangen ook, ondergeschikt worden gemaakt aan het grote doel: de bevordering van de volksgezondheid door een zo doel matig mogelijke functionnering van het Ziekenfondswezen. Dit betekent niet, dat zou moeten worden afgezien van behartiging van rechtmatige, bijzondere belangen maar wel. dat daarbij een grote mate van zelfbeperking en zelfbe heersing nodig is en dat grote omzich tigheid moet worden betracht bij het kiezen van middelen om die belangen te behartigen. In verband daarmede uitte de mi nister zijn leedwezen over wat te Breda en te Tilburg met betrekking tot de specialistenhonorering geschiedt, hetgeen hij uiterst bedenkelijk noemde. Hy betreurde buitengewoon, dat nog steeds geen oplossing werd gevonden, en merkte op, dat men op deze wijze de overheid dringt op wegen, welke zij eigener beweging zeker niet zou gaan. AMSTERDAM. (G. IT). Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurk. op proefschrift: „Salvatie van jodium, in organische oplosmiddelen", C. v. d. Stolpe. geb. te Amsterdam. Doctoraal biologie: R. J. de Wit, Amsterdam. Doc toraal geologie H. W. v. Tellingen en J. W. A. Bodenhuizen, Amsterdam. Cand. examen wis- en natuurk.: mej. N. Grobben en Lie Kiem Pwee. Amster dam en J. van Eek, Haarlem. Doctoraal geschiedenis: C. v. d. Haar, Haarlem en G. A. Portielje, Amsterdam. ROTTERDAM. Cand Econ. Wetensch de dames: J. C. Steenaart en C. J. M. Breys te Rotterdam en M. C. P. Wie- genga. Den Haag; de heren S. Seyffer, Den Haag en Ch. B. de Wilde en J F. Jongeneel beide Rotterdam. ROTTERDAM. Stichting klinisch H. O Semi-artsex. mevr. Lie Khing Tinggeb Thee, Rotterdam, N. W. H M. Gies. Rijswijk (Z.-H.), P. F. X. van Goor, Voorburg. J. C. Hellekamp, Hilversum, R. J. Kramer, Rotterdam. R. E- Schropp, Den Haag, J. C. v. Vliet. Rotterdam. Artsex. J. Breekland, Haarlem, A. Ham ming, Den Haag, L. Hoorweg, Haarlem en M. Nieuwehuizen, Amsterdam. Burger de vraag waarom, als er wer kelijk een bruikbaar inzicht bestaat ter zake van positieversterking van deze groepen, daar dan zo „terloops" mee ge daan moet worden: een plan van een milliard voor de middengroepen, waar men dan plotseling verder niets van verneemt. Vermelding verdient nog uit deze re de, dat spreker de democratisch-socia- listische beweging het onoverkomelijk struikelblok voor het communisme noemde. Wie het verzwakt, vergroot de communistische kansen, aldus de heer Burger. Rede van Vorrink Op grond van de ervaringen, zo con stateerde de heer Vorrink in de rede, waarmede hij gisteren het congres open de, is een toestand yan crisis in de op bouw van het politieke partijwezen in Nederland ontstaan. Het voortbestaan van de confessionele partijen staat op het spel. Wie zou zich verbazen dat zij zich tot het uiterste inspannen om dé aan het licht tredende ontbindende factoren te overwinnen? De heer Vorrink zei ten aanzien van de kabinetsvorming: Het kabinet draagt als geheel een progres sief karakter hetgeen een wezenlijke weerspiegeling is van de uitslag van de verkiezingen. Intussen heeft dit ook tot gevolg, dat er een zekere spanning be staat tussen het kabinet en de partijen, die in dat kabinet zijn vertegenwoor digd. Ik bedoel een ernstiger spanning, dan logischerwijs voortvloeit uit het feit, dat wij te maken hebben met een bui ten-parlementair kabinet. Ook de P.v.d. A. moet zich in de gegeven situatie een zekere reserve voorbehouden maar men kan zeggen dat zulks ten aanzien van de algemene lijn geen welwillendheid uit sluit. Wanneer Romme van opvatting is, zo vervolgde de heer Vorrink, dat de dachtengang is ons niet vreemd, alle belachelijke beschuldigingen van een „materialistische grondslag" ten spijt. Wij constateren, aldus de heer Vor rink, dat binnen de K.V.P. de onver zoenlijkheid van de tegenstellingen tel kens weer aan het daglicht treedt en dat het streven naar verzoening voors hands weinig vruchten schijnt te dra gen. Niets heeft my, aldus de heer Vor rink, in het achter liggend jaar zo aan gegrepen, als de hardnekkige poging, speciaal van Katholieke zijde, om het humanisme als element in de geeste- iyke structuur van het Westen en dus ook van Nederland te diskwalificeren en uit te sluiten van de strijd om het behoud, de verdediging, de opbouw van de geestelijke waarden van het Westen. De P. v. d. A. heeft uiteraard niets, maar dan ook helemaal niets te maken met het Humanistisch Verbond, waar van een aantal leden uitgesproken te genstanders zyn van de P. v. d. A. De heer A. Noordzij, directeur van con cern-inkoop van de N.V. Philips Gloeilam penfabriek, heeft gisteren wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd, officieel afscheid genomen van de Raad van Bestuur en van zijn medewer kers. Bij liet afscheid werd de scheiden de functionaris o.a. toegesproken door ir. P. F. S. Otten en de heer O. M. E. Lou- part, die hem bijzondere dank brachten voor de langjarige en grote diensten het Philips-concern bewezen. Tot opvolgers van de heer Noordzij zijn benoemd: de heer B. J. Wafelbakker, di recteur belast met de algemene leiding, de heer L. Edenburg, directeur én dé heer C de Hoog, adjunct-directeur. Uit een opgave van het C.B.S. be treffende personeelssterkte en omzet in de industrie, 4e kwartaal 1952, blijkt, dat bij de 10.700 bedrijven waarop deze ge gevens betrekking hebben, totaal 878.110 personen werkzaam waren, waarvan 161.217 vrouwen (uitsluitend onderne mingen met 10 en meer man personeel, exclusief openbare nutsbedrijven en de bouwnijverheid). De totale omzet heeft bedragen f 4.834 min., waarvan f 3.572 min. in het binnenland en f 1,262 min. in het buitenland. In de metaalnijverheid waren de meeste mensen werkzaam, n.l. 284.714; dan volgt de bereiding van voedings- en genotmiddelen met 131.858, en de textielnijverheid met 116.352 man. Minister Beel beeft zich tot de colle ges van Gedeputeerde Staten gewend inzake het financieel beleid der ge meentebesturen. In toenemende mate wordt de neiging geconstateerd om be grotingen op te stellen van de uitga ven voor nodig of wenselijk geachte voorzieningen, maar de dekkingsmidde len worden dan aan het bedrag der uitgaven aangepast door zonder dat daarvoor, een reële basis bestaat hogere ontvangsten uit het gemeente fonds te ramen. Deze ontwrichtende ontwikkeling vervult de minister met zorg want daardoor wordt de verant woordelijkheid voor een sluitend budget afgewenteld op Gedeputeerde Staten en het Rijk. In het algemeen kunnen dc gemeen ten niet op hogere uitkeringen uit het Gemeentefonds rekenen; zodat dc ge meentebegrotingen, welke sluitend wor den gemaakt door het ramen van te hoge inkomsten uit het Gemeentefonds, naar de betrokken gemeenteraden zul len worden teruggezonden om de ra- mnigen der uitgaven aan te passen aan de inkomsten, zoals die naar de thans bekende gegevens kunnen worden ver wacht. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Minister Van Thiel mocht zich gister middag in de Tweede Kamer verheugen in waarderende bejegeningen van vele kanten na de verdediging van zyh eerste begroting. Men had met genoegen naar het betoog van de bewindsman geluis terd men gevoelde erkenteiykheid men was over het algemeen tevreden en zelfs de communistische afgevaardigde Haken apprecieerde het feit, dat van zijn vragen ruimschoots nota was geno men. De uiteenzetting van de minister was evenmin als de redevoeringen uit de Kamer fascinerend, maar zijn zakelijke opsomming bleek op prijs te worden ge. steld. Daarbij ging Z.Exc. niet de prin cipiële vraag uit de weg, welke in menig betoog naar voren was gekomen, name lijk die over de verhouding tussen de taken van overheid en particulier ini tiatief bij het maatschappelijk werk. Mr. Van Thiel uitte zich hierover als volgt: de overheid heeft te zorgen voor het algemeen welzijn en mag zich dus niet onttrekken aan het verlenen van bij stand aan de mens, die in nood verkeert (Van onze Brabantse redactie) ,,De helft van al het Nederlandse slachtvee wordt in Oss geslacht." vertelt burge meester G, Delen ons. Dat betekent tegenwoordig niet alleen meer geslacht, maar voor een zeer groot deel ook verwerkt, want de voormalige exportslageryèn zijn uigegroeid tot moderne vleeswarenfabrieken. Maar zij zyn ook daartoe niet be perkt gebleven. Naast de vleeswarenfabrieken ontstonden conservenfabrieken bedrijven waar soepen en sausen, in blik en in vaste vorm, worden gefabriceerd op een chemisch pharmaceutisch bedrijf. Behalve deze grote industrieën heeft Oss een Philipsfabriek, waar 800 a 900 arbei ders werk vinden en waar de fluorescerende poeders, lakken en armaturen voor dit concern worden vervaardigd. Voorts telt deze stad diverse middelgrote en kleine industrieën, die zich zeer bevredigend ontwikkelen. Binnenkort zal er zich een grote blikfabriek vestigen. Advertentie Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altyd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één vóór één hygiënisch verpakt en onopgemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Wie dit alles hoort of leest zal on willekeurig geneigd zijn te denken, dat Oss er goed voorstaat. Toch is dit een ernstige, vergissing. Wat het percentage werklozen betreft, staat Oss de laatste jaren jammer genoeg steeds ongunstiger in de rij der Brabantse gemeenten. Dit is te erger, omdat ook in de-omliggen de dorpen, in de gehele streek dus, waar van Oss als centrum beschouwd kan worden, de werkloosheidssituatie uiter mate ongunstig is. Het rayon Oss had per 1 Januari 1953 een werkloosheids cijfer van elf procent der totale man nelijke beroepsbevolking! Deze streek, aangeduid als de Maas- Met de groei van de industrieën in Oss neemt ook het woningprobleem voort durend toe. Alhoewel in zes jaar tijd ruim 1600 woningen zijn gebouwd, liggen op liet ogenblik nog 1100 aanvragen te wachten. Hel probleem is dus zeker nog niet opgelostmaar men heeft het in ieder geval op een prettige manier aange pakt. Hoewel op betrekkelijk korte afstand de fabrieksschoorstenen zich verhef- ftn, heeft men in de arbeiderswijken nieuwe, heldere straten met veel groen en bloemen. kant, is thans betrokken in het onder zoek, dat door een Rykscommissic wordt ingesteld naar de mogeiykheden om de economische situatie te verbete ren. Het is reeds bij vluchtige beschouwing duidelijk, dat een verkeersgeografische herziening hier nodig is. De eerste ver betering, die men hier zou wensen is de rechtstreekse verbinding van Oss over Alem naar Zaltbommel. Daarvoor zou een vaste brug nodig zijn over de Maas bij Alem. Thans is dit een ter tiaire weg, met een veer bij Alem, zodat men voor een ongehinderd verkeer met het Westen en Noorden van ons land over Den Bosch om moet rijden. De weg van Zaltbommel over Alem naar Oss zou dan moeten aansluiten op de verkeers weg Zeeland—Elsendorp door de Bra bantse Peel, die thans wordt aangelegd en die weer verbinding zal gaan geven met Venray en Venlo. Het is duidelijk, dat zowel voor de bestaande industrieën als voor het aantrekken van nieuwe vestigingen een goede verbinding met het Westen van niet te onderschatten betekenis is. Van groot belang voor die nieuwe vesti gingen is ook het zeer gunstige oordeel, dat de werkgevers te Oss hebben over de arbeidslust en het aanpassingsver mogen van de Osse bevolking. Het aantal geschoolde arbeiders neemt ge leidelijk aan toe. Uiteraard kan daartoe de sinds een aantal jaren hier gevestigde ambachts school in belangrijke mate bijdragen, maar ook voor de vakopleidingen in de bedrijven zelf bestaat veel animo en deze worden met gunstig resultaat gevolgd. Zo volgen b.v. een tachtigtal arbeiders de driejarige cursus in het slagersvak, die gegeven wordt by de vleeswaren- fabriek. terwijl Organon een opleiding tot chemisch vakman kent. Ook voor Middelbare studies biedt Oss alle gelegenheid. Het Titus Brands- ma-lyceum heeft thans een volledige op leiding voor gymnasium en H.B.S. De Middelbare Meisjesschool, die onlangs is is overgegaan in handen van de stichting „Ons Middelbaar Onderwijs", trekt veel swot daarbij dient echter volledig recht te worden gedaan aan het particulier ini tiatief de taak van de overheid is subsidiair. Wat verder de algemene opzet van zijn beleid aangaat: de bewindsman kon niet ingaan op de hem gegeven wenken om in het kabinet ter sprake te brengen wat er nog bij zijn departement getrok ken zou kunnen worden; de arbeid van zijn ministerie zal zich moeten ontwik kelen. Een punt, dat speciale aandacht trok m 's ministers betoog, was de van so- sialistische zijde aan de orde gestelde verplichte verzekering voor gezinsver zorging. De heer Van Thiel bad tezv/a ren tegen de vergelijking: een verzeke ïing, welke ziekengeld oplevert voor de man en dus ook een verzekering, die gezinszorg biedt bij ziekte van de huis vrouw; in het eerste geval gaat het na melijk om materiële hulp, in het twee de om niet-materiële hulp. Hij wilde overigens dit verzekeringsvraagstuk wei voorleggen aan de instanties, welke zich met de gezinsverzorging bezig hou den en als die zulks wenselijk achtten zou er een commissie ter bestudering van deze materie kunnen worden inge steld. De heer Van Lienden waardeerde deze toezegging en preciseerde nog eens het standpunt van de P. v. d. A.: het was niet de bedoeling,, dat de verplich te verzekering zich met de gezinszorg zelf zou bemoeien. De minister stelde bij dit onderwerp tenslotte nog een nieuwe subsidieregeling in het vooruit zicht, waardoor de materiële positie der gezinsverzorgstersverbeterd zou wor den. Een andere aankondiging van de be windsman was, dat er een nationaal adviescollege op komst is voor de kwes tie van de maatschappelijke consequen ties der industrialisatie. Met de heer Kikkert (C.H.U.) was spr. het overigens eens, dat men dit vraagstuk wel eens dreigt te „overtrekken". Wat de wetgevende arbeid van het departement betreft, wees mr. Van Thiel er op, dat de gehele maatschap pelijke zorg in beweging is en dat men voorzichtig moet zijn met onderdelen daarvan een definitieve vorm te geven, welke later wei eens minder goed zou kunnen passen in het grote geheel. Over de zorg voor de gerepatrieerden zei de bewindsman, dat het aantal op vangcentra zal worden verminderd; dit wordt mogelijk door meer huizenbouw. Ten aanzien van de Indische Nederlan ders merkte de minister op, dat er voor deze mensen in Indonesië grote moei lijkheden liggen, ,maar evenzeer wan neer zy naar Nederland komen. De vraag is nu maar: waar zijn de moei lijkheden groter; soms moet de over heid deze mensen tegen hen zelf in be scherming nemen. Inzake het vraagstuk der Ambone zen stelde de heer Van Thiel nadruk kelijk, dat er voor deze mensen in Nederland geen toekomst ligt. Hij kon dan ook ds. Fokkema niet volgen in diens suggestie om de kampen op te heffen en de Ambonezen temidden van de Nederlandse bevolking te huisvesten: dan haalt men hen hele maal uit hun verband. Gevraagd was waarom de Ambonezen met de tijdelijke K.L.-status krijgen; spr. beperkte zich in zijn antwoord hierop tot de mededeling, dat er voor het huidige kabinet geen aanleiding be- 0I? wat dit aangaat een ander standpunt in te nemen dan het vorige kabinet. Prof Lemaire (K.V.P.) is hier in tweede termijn op ingegaan met de vraag of de minister bij zijn ambtgenoot van Oorlog wilde bepleiten, dat over wogen zou worden de Ambonezen als nog de militaire status te geven. De begroting werd z. h. s. goedge keurd. Parkaanleg in een arbeiderswijk in Oss. belangstelling. Vermoedelijk krijgt de school nog dit jaar een nieuw gebouw Men hoopt in de toekomst nog op tech nisch gebied een verder gaande oplei ding te krijgen b.v. in de vorm van een U.T.S. De groei van Oss, waarmee de toene mende werkloosheid uiteraard verband houdt, gaat zeer snel. In 1946 telde de gemeente ruim 20.000 inwoners. In dit jaar wordt de 25.000e verwacht. In 1952 groeide de bevolking met 573 personen, uitsluitend het resultaat van het geboor teoverschot, want het getal van ingeko- menen en vertrokkenen was precies ge lijk. Deze groei der bevolking brengt weer de zorg voor woningen mee. In zes jaar tyd heeft Oss ruim dertienhonderd wo ningen gebouwd en, typerend voor onze tijd, 88 pet. daarvan is gebouwd voor rekening van de gemeente. Deze nieuw bouw en de stratenaanleg in Oss ver dienen een vermelding apart. Wij gelo ven niet, dat wy eerder ergens een zo gedifferentieerde en „vrye" uitwerking van dit vraagstuk hebben gezien. Vrijwel overal in de straten heeft men een eenvoudige groenbeplanting langs de huizen, een rij voortuintjes langs één kant van de straat of een groenstrook in het midden. Maar ook in huizentypen vindt men hier een wel dadig aandoende afwisseling. Zelfs waar hetzelfde woningtype is gebezigd, heeft men door een kleine variatie, bijv. in de vorm van het bovenlicht of in de or namentering van de voordeur voor va riatie gezorgd. De ruime, heldere stra ten met het vele groen geven overal toch even de illusie van „buiten" te zijn. Ondanks de voortdurende bouwactivi teit neemt het aantal aanvragen om woonruimte nog steeds toe. Op het ogenblik liggen neg elfhonderd aan vragen te wachten De toenemende industrialisatie van Oss vraagt ook een tegenwicht in de culturele sector. Naast toneeluitvoerin gen en concerten krijgt ook de beelden de kunst er aandacht. Op de zolderver dieping van het gebouw voor de Socia le Dienst is een museumruimte gescha pen, die zelfs door het ministerie voor O., K. en W. ten voorbeeld wordt ge steld. Door middel van witte board platen kunnen alle oneffenheden en ra men worden weggewerkt, zodat men dan de beschikking heeft over drie keurige, van zeer goed licht voorziene, expositiezaaltjes. Op het ogenblik is daar een zeer fraaie collectie van Ne derlandse impressionisten te zien. De ervaring heeft geleerd, dat men voor een dergelijke tentoonstelling, die drie weken duurt, toch zeker op 2000 a 2500 bezoekers mag rekenen. Hetgeen wel wijst op een verheugende belangstel ling. In Genève is Donderdag voor het eerst de Europese literaire prijs, groot 10.000 Zwitserse francs, toegekend De Poolse schrijver Czeslaw Milosz en de Duitse schrijver Werner Warsinsky werden gelijkelijk bekroond. Milosz, 42 jaar oud, is een voormalig diplomaat van de Poolse communis tische regering. Hij is naar Frankijk uit geweken. Zijn aandeel in de prijs krijgt hij voor zijn eerste roman ..La prise de pouvoir", geschreven in het Pools en vertaald in het Frans. Het boek houdt zich bezig met de Poolse ondergrondse tijdens de Duitse bezetting tegen het einde van de oorlog en de aankomst van het rode leger in Polen. Warsinsky won zijn prys met „Kimme- rische Fahrt" een surrealistische roman over het na-oorlogse Duitsland, die de angstdroom weergeeft van een man die op zoek is naar zijn verloren ziel. War sinsky is 43 jaar, geboortig uit Kappen berg (Westfalen). Zijn boek is eveneer,1 zijn eerste roman. „Kimmerische Fahrt" is een toespeling op de Cimmerii, een volksstam uit de Griekse mythologie die in de eeuwige duisternis in het verre westen van de oude wereld leefde. Beide romans zul len worden uitgegeven door de Euro pese gemeenschap van boekenclubs, die de prys heeft uitgeloofd. DINTELOORD: De Wit. Jan Andries Leendert, geb. 16.6.46 te Steenbergen, laat ste adres: B 120. FIJNAART: Kik, Adam, geb. 24.1.15 te Fijnaart, laatste adres: D 242: Van Mou- rlk, Willem, geb. 20.8.32 te Fijnaart, laat ste adres: C 141. Weeda, Willem, geb. 3.10.08 te Fijnaart, laatste adres: D 241. s-GRAVENDEEL: Heijden, Maria Gijs- je, geb. 23.6.46 te 's-GravendeeJ, laatste adres: Molendijk 90: Brandvan Twist, Adriana. geb. 27.2.97 te 's-Gravendeel, echtgenote van Pieter Brand, laatste adres: Molendijk 72; Van der Wulp, Wouter, geb. 2.10.20 te 's-Gravendeel, echtgenoot van Lijntje Buitendijk, laatste adres: Molen dijk 74; De Zeeuw. Woutrina, geb. 9.7.35 te 's-Gravendeel, laatste adres: Juliana- straat 10. N1EUWERKERK: Krabbe, Hendrik M„ geb. 11.10.81, laatste adres: Weststraat 31; PolWitteveen, Antje, geb. 20.6.24. laatste adres: Velddamseweg 405; SiesLukusn- toontje, geb. 24.11.22, laatste adres: Molen straat 141; SyriërGoudzwaard, Jannetje, geb. 7.2.71, laatste adres: Stoofweg 158; Viergever, Daniël, geb. 13.1.12, laatste adres: Ooststraat 180. OOSTERLAND: Bolle. Pieter Willem, geb. 28.4.41, laatste adres: St. Joostdijk A 231 zoon van Marinus Bolle en Cornelia v. d. Werf; Bollev. d. Werf, Cornelia. geb. 31.7.12, echtgenote van Marinus Bolle, laat ste adres: St. Joostdijk A 231; Heyboer, Jacob, geb. 7.7.46, laatste adres: Sir Jans- land B 70; De JongeStouten. Maria J., geb. 18.4.91, echtgenote van Govert de Jon ge, laatste adres: Groeneweg A 356; Koop man, Cornells, geb. 30.5.43, laatste adres: Rijksweg A 341: Meerman. Adriana. geb. 30.6.10, laatste adres: Boblokdreéf A Ï03; Uvl. Marina Cornelia, geb. 24.9.39 te Poort vliet, laatste adres: Kruithoorn 7 Tholen. STAVENISSE: Van Bloppoel, Adriana, geb. 17.12.29 te Stavenisse, laatste adres: Kerkweg A 303: Den Braber, Cornells, geb. 29.9.89 te Stavenisse, laatste adres: Buurt weg A 90; Den Braber, Maria Cornelia, geb. 20.7.39 te Stavenisse, laatste adres: Cudelandsedijk A 98; Den Engelsman, Alure»s, geb. 5.9.80 te St. Annaland. laat ste adres: Kerkstraat A 353; Den Engels man—de Rijke. Neeltje, geb. 24.7.83, laat ste adres: Kerkstraat A 353; Gaakeer—Van Zorge, Maria Johanna, geb. 5.11.03 te Sta venisse, laatste adres Drieweg B 27; Goe- degebuure, Jan Cornells, geb. 28.8.17 te Sta venisse, laatste adres: Voorstraat A 56; D« Jongh, Petronella Cornelia, geb. 23.1.06 te Stavenisse. laatste adres: Poststraat B 2: Nelle, Jacob Karei Pieter. geb. 16.7.09 te Stavenisse, laatste adres: B 26. STR1JEN: Buitendijk, Pietje, geb. 11.12.3Ï te Strijen, laatste adres: Oudendijk 10. De Krijgsraad te velde-Oost heeft gisteren de een en twintigjarige soldaat J. G. uit Grijpskerke veroordeeld tot een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar en in trekking van zijn rybewijs voor de tijd van een jaar. 4 November 1952 was op een landweg op de Veluwe in de buurt van Ermelo een ernstig ongeluk ge beurd met een militaire auto, bestuurd door J, G. Bij het passeren van een paard en wagen haalde de bestuurder te ver uit, waardoor de auto aan de linkerkant van de weg in de zachte berm raakte. De chauffeur verloor de macht over het stuur en de auto sloeg met de laadbak tegen een boom; de sol daat Blom werd gedood en twee andere soldaten, die ook in de laadbak zaten, werden zwaar gewond. De auditeur militair, overste Van Everdingen. eiste drie maanden voorwaardelijke hechte nis met een proeftijd van twee jaar en intrekking van rijbewijs voor de tijd van twee jaar. Overste Van Everdingen oefende ernstige critiek op het feit, dat er niet meer gebruik wordt gemaakt van het psycho-technisch bureau van de Landmacht. Mensen als deze be klaagde zouden dan geen chauffeur zijn geworden: hij is volkomen ongeschikt om auto's te besturen. Beklaagde zelf zei, ernstige fouten te hebben gemaakt tijdens het rij-examen; hij was op een tram ingereden en had toch zijn rij bewijs gekregen. Beklaagdes raadsman, luitenant Zou- tenbier, noemde het ongeval een tra gisch gevolg van een samenloop van ongunstige omstandigheden. De voor opleiding van chauffeur G. was zeer gebrekkig. Wegens tekort aan chauf feurs moest hy met dertig lesuren bin nen vier maanden worden klaarge stoomd. In het terrein kon de beklaag de. die in het burgerleven tractorcheuf- feur is, foutloos rijden, maar als h$ i* de colonne reed, begonnen de moe,iiyk- heden. Hy nam op de smalle weg d* bocht te ruim: ais tractor-chauffeur was hij dat gewend en bovendien wilde hij het paard niet aan het schrikken maken, mensen van het platteland denken daar altijd aan. Hij heeft niet tijdig gereageerd, toen de voorwielen tegen de rand van de harde weg bleven steken. ■ÉHBÉ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7