Frans—Amerikaans gesprek is in gunstig klimaat begonnen Zullen de Fransen het E.D.G.- verdrag toch nog aanvaarden? een Fins-R ussische gebiedsrui l? I. KAN Vorrink voorstander van de geleide loonpolitiek s c u.l Willem de Zwijger-prijs voor Amerikaanse journalisten Een Dominicaan schrijft over zijn overleden vrouw HEREN. er is goed nieuws voor U! „ABACO" „ABACO O A R Rusland dingt naar aan Zweden grenzend Fins gebied Congres Partij v. d. Arbeid Ondanks meningsverschillen kan constructief werk worden verricht Prins Bernhard bij uitreiking Een bijzonder echtpaar Elisabeth en Felix Leseur Visserijgolf Herenkledingmagazijn van Haarlem en Omstreken DE NIEEWE STOFFEN DE NIEEWE PRIJZEN VRIJDAG 27 MAART 1953 PAGINA o Inhoud protocollen Londense politie identi ficeert vrouwenlijken Gehele directie van Zeiss in arrest Wegens lijdelijk verzet der arbeiders Truman candidaat voor Nobelprijs voor de vrede Zaak-Naumann aan Duitsers overgedragen KNP neem t in Amsterdam deel aan verkiezingen Geluk eerst dan met een ring van KAN Trouw- en Verlovingsringen vanaf f 35.per paar Kievitseieren Productie per werknemer gestegen in 1952 I,'.I 11 Herman Krebbers en Theo Olof op tournée Tentoonstelling voor fotografie Nieuwe Apost. Prefectuur in Nigeria Dr. Heeroma hoogleraar in Neder-Saksisch Expositie Toon Kelder uitgesteld De „Oberon" is vlot- gesleept VelsenAlways Forward Lelijke val heeft thans zijn geheel nieuwe VOORJAARSCOLLECTIE gereed Het belangrijkste daarbij voor U is: met de NIEUWE DESSINS en de NIEUWE KLEUREN in HERENCOSTUUMS en SPORTCOMBINATIES en het belangrijkste van al... welke volkomen aan de huidige mogelijkheden (of onmogelijkheden als U wilt) ZIJN AANGEPAST Het is de moeite werkelijk waard, bij ABACO" te kijken Generaal Cronjéstraat 120 TELEF. 14646 - Naast Lunenburg's Aardappelhandel Gedurende de week, welke Pasen voorafgaat, zijn wij tot des avonds 10 uur geopend (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Donderdagavond De Franse openbare mening heeft vandaag met een zekere voldoening van de berichten uit Washington kennis genomen volgens welke het klimaat van de besprekingen tussen Frankrijk en Amerika zich gunstig laat aanzien. Weliswaar heeft minister Bidault het in de weekbladen „Time" en „Newsweek" moeten ontgelden, waar diens geschipper van de laatste dagen onomwonden in verband wordt gebracht met zijn bedoeling de steun der Gaullisten te verwerven voor zijn candidatuur voor het presidentschap van de Franse republiek, doch de be richten spreken over ontroerende vriendschapsbetuigingen van de Amerikaanse bewindslieden. Gelukkig voor de Franse onderhandelaars is er juist op tijd een overeenstemming over de additionele E.D.G.-protocollen en een accoord over de Saar met de regering van de Saar tot stand gekomen. De geheimhouding over de protocol len duurt overigens niet zo lang als men verwacht had. Men weet nu reeds te vermelden dat de verbeteringen voor Frankrijk in het Verdrag van de E.D.G. op het volgende betrekking hebben: Art. 13 van het Verdrag onderwierp het zenden van Europese contingenten naar de gebiedsdelen van de Franse Unie aan een voorafgaande goedkeu ring van de Shape. Maar Frankrijk krijgt nu het recht dit zelf te doen, mits de veiligheid van de Europese Ge meenschap daardoor niet in gevaar wordt gebracht. Sights oorlogsgevaar kan Frankrijk verhinderen dit te doen. Als er over de waardering van dit ge vaar verschil van mening is met de anderen, kan Frankrijk zich beroepen op een gemeenschappelijke vergadering van de Raad van de E.D.G. en van de Atlantische Raad. In een andere bepa ling wordt eveneens rekening gehouden met de Franse overzeese bezittingen. Het commissariaat van de E.D.G. zal een deel van het bewapeningspotentieel moeten vrijmaken om er de troepen in Indo-China mee te kunnen bewapenen. Teneinde te voorkomen dat er twee afzonderlijke legers zouden ontstaan: een Europees contingent en een voor de Franse Unie, is thans besloten dat officieren en onderofficieren onder ling van standplaats kunnen wisselen tussen de Europese en niet-Europese contingenten. De eenheid van het le ger wordt hierdoor gewaarborgd, te meer daar de kaderscholen van de E.D.G. openstaan voor functionarissen van de nationale legers. Een speciale commissie zal nog belast worden met de uitwerking van een gelijk statuut voor alle Europese troepen in alle deelnemende landen. Voor de ge meenschappelijke buitenlandse poli tiek is voorts de bepaling van belang dat de onderhandelingen met Ameri ka inzake de militaire en financiële hulp in den vervolge gemeenschappe lijk zal moeten worden gevoerd. De Franse bezorgdheid was in het bij- De Londense politie is er in geslaagd de vier vrouwenlijken, die Dinsdag ontdekt werden, in een met behang overplakte alkoof in een flatwoning, te identificeren. Een daarvan bleek het stoffelijk overschot te zijn van de vronw van de vroegere bewoner van de flat, de 55-jarige Christie. De politie heeft gisteren een aantal vrouwen, die in de wijk, waar de moorcl is gepleegd, wonen, ondervraagd ten einde achter gegevens uit het leven van twee andere vrouwen, Kathleen Maloney en Hectorina MacLennan te komen. Ook is de politie bezig een on derzoek in te stellen, naar aanleiding van berichten, volgens welke een aantal meisjes tot voor enige maanden in het huis hadden gewoond. De politie tracht uit te vinden, wie deze meisjes waren. Straatbewoners zeiden, dat een meisje van ongeveer twintig jaar bij Christie woonde en dat zij aannamen, dat het zijn dochter was. De communistische geheime politie heeft gisteren de gehele staf van vijf tien directeuren van de optische werken „Zeiss" in Jena in de Russische zone van Oost-Duitsland gearresteerd, aldus bericht het West-Berlijnse dagblad „Der Abend". Voortdurend „lijdelijk verzet" door de arbeiders van Zeiss, dat on draaglijk geworden is voor de S.E.D.- partij, werd de reden van de arrestaies genoemd. zonder gewekt door de artikelen 43 en 43 bis inzake de stemmingsprocedure in de Raad van de E. D. G. De waarde van de stemmen zou afhankelijk ge maakt worden van de militaire en fi nanciële bijdragen van ieder land, zo dra het leger op de been was gebracht. Het Duitse overwicht viel hier echter direct te vrezen, daar Duitsland geen overzeese gebieden bezit en een sterke economische positie heeft. Zolang er evenwel nog geen legers op de been gebracht zouden zijn, zou er een van tevoren vastgesteld systeem gelden, waarbij Duitsland, Frankrijk en Italië ieder drie stemmen, Nederland en Bel gië ieder twee en Luxemburg een stem hebben. Volgens de nieuwe uitleg zal nu dit laatste systeem blijven function- neren, totdat de Raad van Ministers van de E. D. G. anders belissen bij een stemmigheid. Door deze eenstemmigheid kan Frankrijk een dergelijke beslissing al tijd blokkeren. Men legt er te Parijs de nadruk op, dat deze nieuwe teksten, die gegoten zullen worden in de vorm van richtlij nen, uitgaande van de Raad van het Europese leger en gericht tot de na tionale regeringen, de geest en de let ter van het EDG-verdrag hebben ge ëerbiedigd. De aanvaarding van het verdrag door het Franse parlement wordt door deze overeenstemming aan zienlijk dichterbij gebracht. Te Stockholm gaan geruchten, dat de Sowjet-Unie Finland heeft verzocht haar het deel van Finland ten noorden van de 68ste breedtegraad af te staan in ruil voor de vroegere stad Viipuri en omgeving, die Fin land aan Rusland afstond op grond van het vredesverdrag. Rusland zou het voorstel gedaan hebben tijdens de handelsbesprekingen, die in het begin van dit jaar te Moskou gevoerd zijn. Rusland zou dan „voor de verdediging van Noord-Finland kunnen zorgen in geval Amerika bases in Noord-Noorwegen zou krijgen." Volgens berichten uit W.-Duitsland zou- Een woordvoerder van de Noorse commissie voor de Nobelprijzen heeft meegedeeld, dat ex-president Truman van de V.S. candidaat is gesteld voor de Nobelprijs voor de vrede '953. Het vorige jaar is er geen Nobelprijs voor de vrede uitgereikt. In 1951 werd deze toegekend aan de Franse vakbond leider Leon Jouhaux. De Britse autoriteiten zullen de zaak tegen Werner Naumann, hoofd van een groep van zeven ex-nazi's die van sa menzwering worden verdacht, aan de Duitse autoriteiten overdragen. Aldus heeft een woordvoerder van de West- Duitse regering te Bonn meegedeeld. (Van onze verslaggever) De afd. Amsterdam van de K.N.P. heeft op haar gisteravond gehouden le denvergadering besloten aan de raads verkiezingen te Amsterdam deel te ne men met een lijst, die zeven namen be vat. De voorzitter zette uiteen, dat de K.N.P. bij de Tweede Kamerverkiezin gen in 1952: 10.800 stemmen in Amster dam verwierf, hetgeen ongeveer de kies deler voor een raadszetel is, zodat de K.N.P. verwacht een zetel in de Am sterdamse raad te zullen winnen, te meer daar verschillende andere kleine par tijen niet aan de verkiezingen zullen deelnemen. De K.N.P. telt in Amsterdam bijna 200 leden. Advertentie JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Haarlem - Tel. 13004 De voorzitter van de Partij van de Arbeid, Koos Vorrink, heeft met een zeer uitvoerige redevoering gisteren in de Dierentuin te Den Haag het drie daagse partijcongres van de Partij van de Arbeid geopend. Tot de aanwezigen behoorden de mi nister-president, dr. W. Drees, enige le den van het kabinet, staatsraad mr. A. M. Joekes. de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, tal van Kamer leden en andere vooraanstaande demo- cratisch-socialistische figuren uit dp partij, radio-omroep, coöperaties enz. De socialistische partijen van Engeland. Luxemburg, Saarland en Zweden zon den vertegenwoordigers. De heer Vorrink wijdde in zijn rede veel aandacht aan de verkiezingsresul taten, die de P. v. d. A. tot de grootste partij maakten. Een groot deel van de rede werd in beslag genomen door het vraagstuk van de tegen de P. v. d. A. gerichte strijd van conservatieve en religieuze zijde De heer Vorrink stelde aan het licht, dat de bewering, dat de P. v. d. A. een humanistische partij is, op foutieve gronden berust. De P. v. d. A. is een interconfessionele partij, waarin protes tanten, katholieken en humanisten, die het democratisch-socialisme aanvaarden, met behoud van de eigen beginselen, samenwerken. Nederland heeft, aldus spr., door een reeks coalitiekabinetten bewezen, dat ondanks meningverschillen constructief werk kan worden verricht. Hij waar schuwde tegen versplintering, waar door andere landen onbestuurbaar drei gen te worden. Deze laatste omstandig heid bedreigt Europa van binnen uit. Naar de mening van de heer Vorrink dient in Europa naar een zo groot mo gelijke samenwerking te worden ge streefd om tot een zo krachtig mogelijk geheel te komen. De taak, die hierbij aan ons is opgelegd, aldus spr., is af hankelijk van de mate waarin wij zul len slagen binnen eigen grenzen op eigen arbeidsveld te slagen. De heer Vorrink constateerde, dat de realistische politiek van de Raad van Vakcentralen, vooral op het punt van de geleide loonpolitiek, zowel binnen als buiten de Stichting van de Arbeid, in voortdurende voeling met de rege ringen, welke politiek in grote lijnen de doorlopende steun van de P. v d. A. genoot, tot een alleszins verheugende ontwikkeling heeft geleid. Spr. gaf uit drukking aan een zekere bezorgdheid over het groeiende aantal stemmen, dat opgaat om deze politiek los te laten Hij vond troost in het feit dat minister Suurhoff een geharnast voorstander van de geleide loonpolitiek is. den de Finnen zich krachtig tegen het Russische voorstel hebben verzet. Rus land zou zich beroepen hebben op het Fins-Russische verdrag van vriendschap en militaire bijstand van 1948. Ais Rusland het Finse gebied ten Noorden van de 68ste breedtegraad zou krijgen, zou het een gemeenschappelijke grens met Zweden hebben. Een van de redenen, die Zweden indertijd officieel heeft opgegeven tegen toetreding van de NATO, is, dat Rus land daardoor in Finland zou kunnen in grijpen. Het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geen commentaar op deze ge ruchten willen geven. Op de pluimveemarkt te Barneveld wer den Donderdag voor het eerst in dit sei zoen kievitseieren aangevoerd. De eieren werden verkocht voor f 0.75 per stuk. Volgens gegevens van het C.B.S. is het indexcijfer van de productie per werkne mer in de industrie in 1952 gestegen van 95 fin 1951) tot 98. Het indexcijfer van de industriële pro ductie steeg in 1952 van 145 tot 147, terwijl het indejjpijfer van de personeelsbezetting in de industrie daalde van 154 in 1951 tot 150 in 1952. In het laatste kwartaal van 1952 steeg de productie per werknemer in de industrie van 97 (3e kwart. 1952) tot 105, de personeel- bezetting bleef gelijk n.l. 151 en de in dustriële productie steeg van 147 tot 158, (Telegr. van onze correspondente) WASHINGTON, hedenmorgen. De in 1952 door de senators Morse en Ferguson in de Senaat uitvoerig bespro ken Willem de Zwijgerprijs heeft zo aan betekenis gewonnen, dat de Ameri kaanse jury nu een moeilijke keuze had te doen uit meer dan honderd inzen dingen, tegen 59 vorig jaar en 25 het jaar daarvoor. Deze belangstelling is ook te verklaren doordat deze prijs lucra tiever is dan de meeste andere prijzen. De Pulitzer prijs is b.v. 500 dollar. De Amerikaanse jury heeft vier dagen ge werkt met als resultaat dat er drie winnaars uit de bus kwamen. Het bestuur van de Willem de Zwij gerprijsvraag heeft met breed gebaar onder voorzitter Balink de prijs verhoogd tot in totaal drieduizend dollar plus drie gouden medailles. Miss O'Hare McCor- mick, die een van de tien belangrijkste vrouwen ter wereld genoemd wordt, v/erd beloond voor haar „ontvankelijk, gevoelig" hoofdartikel over het konink lijk bezoek. Edward J. Donohoe verwierf de prijs voor zijn artikel over de Lim burgse mijnen waarin de „menselijke problemen in de strijd van het vrije Europa voor meer kolen" diepgaand worden belicht. Prins Bernhard, die het diner bijwoonde tijdens hetwelk de prij zen werden uitgereikt, prees in dit ver band de Nederlandse mijnwerkers voor hun bijdrage van 1 millioen gulden voor de slachtoffers van de overstromings ramp. David Nichol gaf als buitenlands correspondent in de Chicago Daily News een uitmuntende beschrijving van Ne derland ten tijde van de ramp. Het succes van de Willem de Zwij gerprijs blijkt wel het duidelijkst uit het toenemende aantal artikelen over en de stijgende belangstelling van de Amerikaanse pers voor Nederland. Tij dens het diner werd een boodschap voorgelezen van president Eisenhower door zijn perschef Hagerthy. Ook de aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bern hard en de congressleden Senator Sparkman en Arthur Krock, die de prijs in ontvangst nam namens Miss McCormik, die door ziekte verhinderd was, alsmede van prominente figuren uit de perswereld, bewijzen het groeiende belang van het goodwill-ge- baar dat de Willem de Zwijgerprijs is. De Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. v. Royen, legde in zijn speech de klemtoon op de behoefte aan een betere Amerikaanse persvertegenwoor diging in Nederland en aan mogelijk heden voor de Nederlandse pers om de Verenigde Staten te bereizen. De atmosfeer aan het diner was pret tig en ongedwongen. Vooral de figuur van Prins Bernhard won ieders bewon dering en achting om de geestigheden in zijn rede en om zijn persoonlijke inne mendheid en kennis. Helaas kon slechts één van de winnaars, Edward J. Don- nohoe, aanwezig zijn. Herman Krebbers is teruggekeerd van een uitgebreide tournée door Duitsland en Italië. In Duitsland speelde hij o.a. in Düsseidorf en Hagen, waarna hij on middellijk gecontracteerd werd voor het volgende seizoen. Hij zal dan o.a. in Bremen op twee abonnementsconcerten het Vioolconcert van Reger vertolken. Theo Olof vertrekt 26 Maart naar Zwitserland voor een aantal concerten. Hij zal o.a. te Genève op 29 en 31 Maart met het kamerorkest van „Suisse Ro- mande" een uitvoering geven van Vi valdi's „De vier jaargetijden". Voor ra dio Genève zal hij met de pianiste Edith Farnadi een aantal opnamen ver zorgen. De voorzitter van de vereniging van persfotografen van San Francisco en Oakland, Bob Campbell, heeft medege deeld dat zes landen, w.o. Nederland, Frankrijk en Israël, inzendingen zullen sturen naar de internationale tentoon stelling voor fotografie, die van 30 Juni tot 5 Juli te San Francisco zal worden gehouden. De tentoonstelling wordt ge organiseerd door de genoemde vereni ging van persfotografen. Bij besluit van de Propaganda Fide is met ingang van 21 Maart de Apost. Pre fectuur van Ibadan opgericht (Nigeria, Engels West-Afrika). Tot eerste Aposto lisch Prefect is benoemd mgr. Richard Finn van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën (Paters van Cadier en Keer). Mgr. Richard Finn is Ier van geboorte. Hij werd geboren 3 Maart 1912, priester gewijd 14 December 1941 en was sinds dien werkzaam in de Missie in het Bis dom Ondo (Nigeria). Omstreeks 1930 sloeg er een golf van bewondering en verering voor Elisa beth Leseur over de gehele wereld. Haar dagboek bereikte in Frankrijk een oplage van meer dan honderdduizend exemplarenhet werd in tien talen vertaald, tot in het Chinees toe; het was de dagelijkse 'lectuur niet alleen van katholieken, maar ook van protestanten en ongelovigen, „ces chers irroyantsvoor wie Elisabeth altijd een grote genegenheid heeft gekoesterd. In vele landen kwam men tot de oprichting van clubs van vrouwen, die zich ten doel stelden haar intellectuele en geestelijke ontwikkeling te bevorderen en die zich daarom naar deze zéér ontwikkelde en zeer geestelijk levende vrouw noem den. Die clubs bestaan nog, ook in ons land, maar het is me opgevallen, dat de leden er van dikwijls weinig meer van het innerlijk leven van hun patrones af weten. Dat is jammer, want ook aan onze tijd heeft ze nog veel te zeggen, al is ze in Mei 1914 gestorven, zodat de beproeving van twee zware oorlogen een scheiding stelt tussen haar en ons bestaan. Maar als we haar gedachten lezen, hebben we daar weinig last van. Hoewel ze door de positie van haar man was gedwongen zich in het mondaine leven van Parijs te bewegen, is dat, waarover ze schrijft, voor het grootste deel van een waarde, die zelfs door de grootste rampen niet wordt veranderd. En vooral voor vrouwen, die ook in de wereld leven, die uitgaan en ontvangen moeten en toch graag nader willen komen tot hun God en Zaligmaker, heeft deze stem uit eigen kring een bijzondere aan trekkelijkheid. lijden eens vrucht zouden dragen. „Non confundar in aeternum" 2) Hoe schitterend werd dit woord ook aan haar en haar Felix bewaarheid. „Vous aviez faussé votre raison mais non votre coeur", 3) schreef een vriend hem later; en door dat zuiver gebleven hart, dat door Je dood van zijn nobele vrouw tot aan de bodem doorploegd was, kon hij op de na tuurlijkste wijze zijn weg naar God terugvinden: hij hoorde in zijn bin nenste haar stem, hij ervoer haar na bijheid. „Mais alors", me répétai-je „si Elisabeth est vivante comme je viens d'en avoir l'intuition irrésistible, c'est que l'Sme est immortelle; c'est done que Dieu existe". 4) Daarom greep ik de aanleiding, dat er in 1952 een levensbeschrijving 1) is verschenen van haar man, ie père Leseur, met vreugde aan om nog eens op dit zeer bijzondere echtpaar de aan dacht te vestigen. Want als Elisabeth ons trekt door haar nobele sterke en rijke persoonlijkheid, het leven van haar echtgenoot is zeker even boeiend en met meer verrassingen. Felix Leseur was een bekende figuur in Parijse journalistenkringen. Hij was een hartstochtelijk vaderlander en pro pageerde in zijn artikelen zo veel hii kon Frankrijks koloniale aspiraties. Hij werd later directeur van een grote ver zekeringsmaatschappij; maar oven al les was hij wat men een „vrijdenker" noemt, een anti-clericaal, wien het niet voldoende was, zelf God uit zijn leven te hebben gebannen, maar die er bo vendien alles op zette om ook zijn vrouw van haar geloof te beroven. Hij was een toegewijd, liefhebbend echtge noot en kon niet verdragen, dat een zo groot deel van haar innerlijk leven hem ontging. Ook voor haar wgs het een groot verdriet haar boven alles geliefden man zo vijandig te zien tegenover i aar hei ligst bezit,, maar ofschoon beiden onder dit diepgaand verschil hebben geleden, zij biddend, hij badinerend, het heeft hun genegenheid en hun aanhan kelijkheid nooit geschaad. En is Elisabeth er in geslaagd een zo feilen hater van de Kerk niet te irriteren door haar diepe vroomheid? Want dit is een van de belangrijkste dingen, die wij, levend tussen mensen van een andere levensbeschouwing, van haar leren kunnen.... Ze char meerde en boeide en ontwapende hem, doordat ze nooit zeurderig, braafsprekerig of verongelijk deed. Doordat ze zonnig en lief haar man In alles tegemoet kwam, dankbaar en blij was om zijn liefde, hem bewon derde in alles, waarin hij bewonde renswaardig was en verder de toe komst vol vertrouwen in Gods han den legde, verzekerd dat haar gebed en het offer van haar jarenlange Hoe eenvoudig lijkt dit alles, maar hoe geweldig is het in zijn consequen ties. Want dit was geen man om, als hij eenmaal de waarheid had erkend, daar makkelijk overheen te lopen. Zoals Paulus na zijn bekering wilde hij, die de Kerk vervolgd had, zich nu ook ge heel aan haar wijden. Zijn geestelijke leidslieden begonnen natuurlijk met po gingen om zijn omstuimig élan te mati gen: dat waren maar opwellingen van een pas bekeerde, hij, met zijn zestig jaar, gewend aan luxe en vrijheid, moest liever gewoon in de wereld blij ven, in eigen, atheïstische vriendenkring kon hij veel meer goed doen. Zelfs Paus Benedictus XV, door wie hij in particuliere audiëntie werd ontvangen, meende op het eerste gehoor hem zijn plan te moeten ontraden en tot aan zijn keukenmeisje toe (en wie kent ons beter dan ons personeel, als het ons jarenlang ochtend, middag en avond heeft gadegeslagen!) had een afwijzend oordeel: „Het is verkeerd van meneer. Meneer heeft zo'n fijn tongetje. In een klooster zullen ze niet voor hem koken zoals hij het lekker vindt". Felix forceerde niets; „Die geloven haasten niet". Maar hij bereidde rus tig zijn plannen voor en ten slotte raakte iedereen overtuigd, dat het hem ernst was. Met grote nederigheid werd hij in 1919, dus vijf jaar na de dood van zijn vrouw, als novice in bij de Dominica nen van „Le Saulchoir". Hij, die in de wereld altijd leidende posities had be kleed, leerde, net als zijn jeugdige jaar genoten, zijn cel te vegen en zijn bed op te maken, want hij wilde van geen enkele taak vrijgesteld worden. Hij leed er onder, dat hij, ondanks alle goede wil om zich aan te passen, anders bleef dan de anderen; hij voelde zich soms een „novice-amateur"; maar hij vol hardde. In Maart 1923 werd hij in de orde opgenomen en in Juli van het zelfde jaar tot priester gewijd. Het woord van Elisabeth was aan hem ten volle in vervulling gegaan: „II avait enraciné son ame au ciel". 5) Maar intussen waren het Journal van Elisabeth Leseur, haar „lettres sur la souffranee", „La vie spirituelle" en haar „lettres a des incroyants" zo geweldig ingeslagen, dat de pater niet een nor maal leven in de communauteit of in de zielzorg voor een parochie mocht aanvaarden. Vap 1924 tot 1939 was hij bijna voortdurend op reis, eerst in Bel gië en Frankrijk, maar weldra bok in Zwitserland, Portugal, Denemarken, Zweden, Noorwegen en ons eigen land, om te spreken over zijn geliefde Elisa beth. aan wie hij, toen hij jong was, een gelukkig huwelijksleven en later zijn priesterschap en zijn witte pij te dan ken had. Ik heb hem in 1938 in Rotterdam ge hoord. Hij was toen een grijsaard van 77 jaar, 'eenvoudig en rechtuit, zoals ook Elisabeth zich in haar geschriften toont; een rustig Dominicaan, die zich nog steeds verbaasde over de wonder lijke weg, die God hem in zijn einde- lce goedheid had laten gaan. Want in zijn jeugd was hij ook in ons land ge weest, stralend gelukkig met zijn jonge vrouw, beiden verslonden in de vreug de van hun liefde en in het genot van de schoonheid ener onbekende omge ving. „Als iemand mij toen gezegd had dat ik een halve eeuw later hier zou terugkeren als Dominicaan om te spreken over mijn vrouw, die in geur van heiligheid was gestorven, dan zou ik hem uitgelachen hebben". „Quia fecit mihi magna qui potens est". (6). Hoevelen zullen dit met een hart, overstromend van dankbaarheid, kunnen getuigen, omdat God hun kleine leven zo wonderbaarlijk naar Zijn hart heeft heengeleid. Het is overal en altijd dez.-lfde genade, maar alleen als het zo spectaculair gebeurt als bij père Leseur, zal ook een buitenstaander er van on der de indruk raken. Daarom zal het boek van m'elle Herking, die hem goed heeft gekend en die de vele kanten van zijn persoon lijkheid uitstekend heeft belicht, zeker velen boeien en ook, naar we hopen, de aandacht opnieuw richten op haar, die ais een engel zijn leven bewaakt en op gestuwd heeft, zijn Elisabeth, die ons in haar geschriften een schatkamer van geestelijke overpeinzingen heeft nage laten. ANNIE SALOMONS 1) M. L. Herking: Le père Leseur. J. de Gigord éditéur. 15 Rue Cassette. Paris (VI) In eeuwigheid zal ik niet be schaamd worden. Ge had uw geest bedorven, maar „Maar dan", herhaalde ik bij me- niet uw hart- zelf, „als Elisabeth leeft, zoals ik juist onweerstaanbaar heb ervaren, dan betekent dat, dat de ziel on sterfelijk is; dan moet God dus be staan". „Hij had zijn ziel in den hemel wor tel laten schieten". Omdat de Almachtige grote dingen aan mij heeft gedaan. (Van onze correspondent) Dr. K. Heeroma is benoemd tot hoog leraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen om onderwijs te geven in het N eder-Saksisch. Daarmede is eindelijk het ideaal be reikt, waarvoor in Groningen vele jaren, vooral door de thans bejaarde, maar nog altijd vitale heer K. ter Laan geijverd is. De wetensch. studie van het Gronings is thans aan de universiteit officieel in gevoerd door de benoeming van dr. K. Heeroma (pr. Muus Jacobse), tot dus ver redacteur van het woordenboek der Ned. Taal. De nieuwe wetenschap aan de Gro ninger Universiteit is nog een gesloten boek. Op de benoeming van dr. Heero ma hebben wij enthousiaste reacties ver nomen van velen die vooraanstaande plaatsen innemen in de Grunneger Be weging. Prof. dr. H. J. Keuning noemde de keus heel gelukkig en voor de Gro ninger beweging van veel belang. In deze geest reageerden ook de Ommelan- der Kring en het Hoofdbestuur van de Alg. Ver. Grunnen. De opening van de tentoonstelling van olieverven, gouaches en plastieken van Toon Kelder in het museum Tetar van Elven te Delft, is uitgesteld tot Donder dag 2 April- De motorbotter „Oberon" HD 54 is, na meer dan een week op het strand gezeten te hebben, toch weer vlot ge sleept en behouden in IJmuiden bin nengebracht. Zoals bekend liep dit scheepje de vorige week Dinsdag tij dens de dichte mist 's morgens op het strand te IJmuiden tussen paal 58 en 59 aan de grond om in de loop van de middag op eigen kracht weer vlot te komen. Maar Woensdag tegen de avond zat de mist hem opnieuw dwars en tij dens het halen van het net liep hij in een zogenaamd moddergat en kwam toen zo hoog op het strand te zitten, dat de kans om hem opnieuw vlot te krijgen miniem werd geacht, temeer waar het stoten op de bodem ernstige schade aan het scheepje had berokkend. Maandag zou men het echter nog eens proberen er. nadat het Dinsdagmiddag gelukt was het scheepje tijdens hoog water drie meter dichter naar de wa terlijn te trekken, was er goede hoop, dat het 's nachts, wanneer het weer hoog water zou zijn, ook inderdaad zou gelukken. Schipper Nico Kemp, die met de IJm 241 de poging ondernam, was tenminste vol goede moed. Het strand geeft echter niet zo ge makkelijk een eenmaal verworven prooi prijs. Het gelukte 's nachts niet en ook de Woensdagmiddag ondernomen po ging bleef zonder succes. Maar Kemp gaf de moed niet op. Donderdagmiddag half 3 bii hoog water, weer proberen, was het devies. En toen is het gelukt. De IJm. 241 had zijn anker uitgezet en aan dat anker trok hij zichzelf en de „Oberon" zeewaarts. Gemakkelijk is 'het niet gegaan en schipper Kemp moest er zelfs een verwonding aan het gezicht voor over hebben. Maar de volhouders hebben het geklaard en korte tijd later kon de „Oberon" in IJmui- dens Haringhaven aan de grond worden gezet. Op de helling van het Staatsvis- sershavenbedrijf zal hij nu aan een na der onderzoek worden onderworpen Zondag 29 Maart speelt Velsen een thuiswedstrijd voor de competitie tegen Always Forward. Velsen is momenteel in goede vorm en heeft uit de laatste 5 wedstrijden 9 punten vergaard, zodat we de wedstrijd van Zondag met ver trouwen tegemoet zien Velsen komt. tengevolge van een bles sure van Wijker, als volgt uit: doel: G. de Graaf; achter: H. Meijer en C. Tromp; midden: J. v. d. Ende, T. Hij- nen en L. Boon; voor: B. Tromp, Th. Braam, J. v. Bakkum, P. Donker en N. Timmer. De stijve kabeljauwen, die zich Woensdag in een voor de laatste tijd ongewone belangstelling mochten ver heugen, konden hierop Donderdag aller minst bogen. De dikkoppen waren be langrijk goedkoper, want Woensdag gin gen zij voor gemiddeld 110 per regel van 10 stuks van de hand en nu liep de prijs terug tot 80 en zelfs 75 per regel. Kleine schol en ook enkele kleine partijen Silverpitharing bleken alleen nog waarde voor de vismeelfabrieken te hebben en overigens handhaafden de noteringen zich op het niveau van Woensdag. Ook nu werd vooral voor de rondvis een zeer goede prijs betaald. De enige trawler aan de Donderdag- markt was de Gelria IJM 21, die voor een 13-daagse reis met in hoofdzaak makreel een besomming van 24.400 wist te maken. Van de vijf loggers met verse haring kwam de SCH 36 aan de kop te staan met een besomming van 7.800, maar dat kwam dan tevens, om dat hij naast zijn haring maar even 700 stuks stijve kabeljauwert aanvoerde. De kleine kotter WR 67, die een aardige vangst aan tong had, boekte een opmer kelijk resultaat met een besomming van 2.520. Voor de Vrijdagmarkt meldde zich de motortrawler Eli Chenevière IJM 32 met een vangst van 500 kisten makreel. 160 kisten kabeljauw en gul. 110 kisten Noordharing, 20 kisten diversen, 300 stuks stijve kabeljauwen. Van de ha- ringloggers waren present de Willy KW 141 met 500 kisten en de Aafke Jacoba KW 41, die 400 kisten uit de Silverpit scheep had weten te halen. Donderdag tegen de middag kwam de De Verwachting KW 28 nog aan de af slag. Het schip had zijn reis moeten afbreken wegens averij en bracht een kleine 200 kisten haring mee. Het schip zal in het dok worden geplaatst. Voor de Zaterdagmarkt is nog niets definitiefs bekend. Van de trawlervloot zou de Bloemendaal IJM 71 kunnen ko men en daarop is wel enige kans, omdat anders een opstopping aan de Maandag- markt niet tot de onmogelijkheden be hoort. De visserij om de Noord wordt weer gehandicapt door veel stormweer, dat de schepen noodzaakt om werkeloos te lig gen steken. Donderdag zijn de Sumatra IJM 62 en de Postboy IJM 35 zachtjes Zuid over komen stomen, omdat het tussen de 59 en 60 graden toch onwerk baar weer was. Maar ook op 58 graden bleek het niet veel beter. De Sumatra heeft daar zijn netten nog wel over boord gehad, maar het slechter worden de weer noodzaakte tot stoppen. De kans is groot, dat deze beide schepen, die pas vorige week Donderdag naar zee zijn gegaan, aan de Maandagmarkt zullen komen. De Postboy had Donderdag een vangst van 1.025 kisten merendeels ma kreel, de Sumatra had 850 kisten, waar onder nogal wat wijting en schelvis. De nieuwe logger De Vrouw Anna KW 52 van de rederij C. Guyt, is Woensdagavond voor het eerst, onder commando van schipper C. Guyt Jr., naar de visserij vertrokken. De stoomtrawler Abraham VL 77 schijnt zijn geluk weer te beproeven in de Silverpit, in de hoop in een paar dagen een flink schip haring te kunnen vangen. In verband met de wijzigingen in de opvangregeling voor haring, waar bij de tegemoetkoming uit de reserve- pot, in het verschil tussen de prijs van de vismeelfabriek en de ophoudprijs, aanzienlijk is verlaagd, verluidt in re derskringen, dat nu ongeveer een vangst van 3.000 kisten nodig is om een lonende reis te kunnen maken op deze voor de consumptie practisch onbruikbare klei ne haring. Donderdag is een begin gemaakt met de motorlogger Gorredijk IJM 25, d»ie al enige tijd stilligt, flink in de menie te zetten. Dit is een van de eerste teke nen, die wijzen op een nadering van de nieuwe haringteelt. Ook de Bali KW 129 wordt flink onder handen genomen. Donderdag kreeg dit schip in het dok een schoonmaakbeurt onder de water lijn. Donderdag is de 19-jarige W. P. uit IJmuiden-Oost. werkzaam bij een vis- conservenfabriek in IJmuiden bij het laden van kisten op een wagen, van deze wagen gevallen en zeer ongeluk kig met zijn rug op een kist terecht ge komen. Op het vermoeden van een bek kenfractuur is hij door de Ongevallen- dienst naar het St. Antonius-ziekenhuis vervoerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9