Mau Mau ontketent terreuractie 300 KIKOEJOE'S VERMOORD Washington ziet strijd in Indo-China niet meer als een koloniale oorlog PARIJSE POLITIE TREEDT OP i: IS WÊÊÊêÊ Soldalen en politie drijven groot aantal daders bijeen Oostenrijkse burgers ontvoerd Terugkeer van Thorez verrast ook Franse communisten D Ingewikkeld geval )RR AMNESTIE IN RUSLAND Massaslachting bij volle maan Eisenhower door Senaat gesteund Prins Bernhard bij Eisenhower Britse politie zoekt moordenaar Tot hoofd en hart m Het Zweden paraat bij atoombomaanval Guur weekeind üi»: J uee ZATERDAG 28 MAART 1953 76ste JAAKUANL. No. '75644 Voor kleine misdadigers Gesneuveld in Korea Collecten Kath. kerken Twee-en-half millioen Bohlen benoemd Grenswacht laat hen na enkele uren weer vrij Vijfde slachtoffer? Vliegtuig uit Aruba neergestort j* M OOK MOSKOU EN WASHINGTON BEPALEN FRANKRIJKS LOT De week van ANDRÉ STIL Regeling Duitse schulden Goedkeuring door Bondsraad Verkeersongeval eist een dode Barte WINDJACKETS - SWEATERS Een schuilplaats voor burgers te Stockholm BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 25, telef. 4790 Bijkant. ITmuiden: Bonitaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 7. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H v. Run en W Severin. Wnd. Hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per mm.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, 1 2.— per maand, t per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5-30 uur 's avonds tel. 21544 Radio-Moskou meldt heden dat de Sovjet-Russische regering een amnestie heeft afgekondigd voor alle gevange nen die zijn veroordeeld wegens „mis drijven, weike geen groot gevaar voor de staatsveiligheid hebben opgeleverd." In het besluit worden de volgende categorieën gevangenen genoemd, die speciaal voor vrijlating in aanmerking komen: 1. Degenen, die gevangenisstraffen tot vijf jaar uitdienen. 2. Personen, die zijn veroordeeld we gens het begaan van „misdrijven op ambtelijk, economisch en militair ge bied". 3. Vrouwelijke veroordeelden, onge acht de haar toegemeten strafmaat. Voorts wordt in het besluit bepaald, dat personen, die tot meer dan vijf jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, kwijt schelding zullen ontvangen voor de helft der opgelegde straffen. Het amnestiebesluit geldt ook voor verscheidene andere groepen veroor deelden, die, hetzij op vrije voeten wor den gesteld, hetzij kwijtschelding van straf krijgen voor de helft van de hun opgelegde straffen. De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen 18 Maart 1953 in Korea ge sneuveld is soldaat J. A. van Extel, legernummer 31.12.055.094. De soldaat Van Extel werd 5 December 1931 ge boren. Hij was ongehuwd, en woonach tig te Gemert. Hij ruste in vrede. Naar wij vernemen bedraagt de to tale opbrengst van de collecten in de katholieke kerken van Nederland voor het Nationaal Rampenfonds in totaal f2.512.422.48. Deze ruim twee en een half millioen gulden zijn als volgt over de verschillende bisdom men verdeeld: Aartsbisdom Utrecht f 543.181.29 Bisdom Haarlem 1.003.747,63 Bisdom Den Bosch 490.476,30 Bisdom Roermond 290.902,23 Bisdom Breda 184.115,03 f 2.512.422,48 Volgens de laatste berichten uit Nairobi schat men het aantal door de Mau Mau vermoorde Kikoejoe's op driehonderd. In het dorpje Lari alleen al werden hon derdvijftig mannen, vrouwen en kinderen op beestachtige wijze gedood. Slechts enkelen, die uit de in brand gestoken hutten wisten te ontsnappen en zich dood hielden, konden later in de bossen vluchten. Na de actie van de Mau Mau hebben militairen en politie een groot aantal ver moedelijke daders bijeengedreven. De politie neemt aan, dat de terreuractie voornamelijk werd uitgevoerd door plaatselijke Kikoejoes. De vrouwen van de Kikoejoe's hebben nu het stilzwijgen verbroken en geven de mannen met tien tallen tegelijk aan. Tot heden werd nog geen melding gemaakt van doden of gewonden onder de blanke bevolking. In Oeganda is een wetsontwerp aangenomen, waarbij het aan Kikoejoe's verhinderd zal worden Oeganda binnen te komen. Volgens officiële rapporten begon de massaslachting bij het dorpje Lari te middernacht bij volle maan. De terro risten omsingelden het dorp, sloten de houten hutten aan de buitenkant af en staken ze. vervolgens in brand. De meeste inwoners kwamen in de vlam men om; zij die erin slaagden de vuur zee te ontsnappen werden met bijlen en messen door de terroristen die hen opwachtten afgemaakt. De Mau Mau- moordenaars kenden geen pardon kleine kinderen, zieken en ouden van dagen werden meedogenloos vermoordt Ongeveer op dezelfde tijd werd een po litiepost overvallen in de buurt van het dorpje Lari. De 40 aanvallers waren ge kleed in lange zwarte overjassen, zo dat zij op politie-agenten geleken. In de buurt van de politiepost haalden zij plotseling de onder de jassen verborgen wapens te voorschijn en schoten de nietsvermoedende schildwachten neer. Vervolgens drongen zij het gebouwtje binnen en doodden de overige politie ambtenaren. Na de moord verdwenen de terroristen in twee vrachtwagens in de richting van Kinangpo. Zij namen 30 geweren, 15 karabijnen en een hoeveel heid munitie met zich mee. Bij een an dere politiepost maakten de Mau Mau- leden zich meester van alle archieven nadat zij de aanwezige politiemannen vermoord hadden. Vervolgens openden zij de cellen en bevrijdden alle gevan genen, ook hier werd een aantal gewe ren en een grote hoeveelheid munitie buitgemaakt. Later keerden verschillen de bevrijdde gevangenen uit eigen vrije wil terug en meldden zich bij de politie. De Amerikaanse senaat heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de benoe ming van Charles Bohlen tot ambassa deur te Moskou. De .itemverhouding was 74 tegen 13. De uitslag komt neer op een motie van vertrouwen in presi dent Eisenhower, aangezien deze. toen er tegen de benoeming van Bohlen be zwaren werden ingebracht, had ver klaard dat Bohlen zjjn persoonlijke keuze was en dat hij hem de geschikt ste persoon achtte voor de post in Moskou. Tien Oostenrijkse dorpelingen, die gisteren omstreeks het middaguur door Hongaarse grenswachten ontvoerd wer den, zijn in de loop van de avond vrij gelaten en naar hun haardsteden in het plaatsje Mogersdorf aan de Oostenrijks- Hongaarse grens teruggekeerd. Het districtscommando van de Oos tenrijkse gendarmerie te Jennersdorf bij Mogersdorf heeft Vrijdagavond laat De Britse politie zoekt thans met alle haar ten dienste staande middelen naar de moordenaar van de vier vrouwen wier lijken zijn aangetroffen in een huis in een Londens arbeidsdistrict. Hoewel de Britse wet publicatie van foto's van verdachten, voordat zij voor het gerecht verschijnen, verbiedt, is in verband met het gevaar dat de moorde naar voor zijn omgeving kan opleveren, in alle Britse bladen de foto afgedrukt van de belangrijkste verdachte, John Christie, kantoorbediende bij een ver voersbedrijf, wiens echtgenote tot de slachtoffers behoort. De politie onder zoekt het huis waar Christie gewoond heeft opnieuw, om te zien of het nog een vijfde slachtoffer bevat; mogelijk de een en twintigjarige Margaret Boyle, die sinds zes weken uit haar nabijgele gen woning vermist wordt. Een vracht autobestuurder heqft inmiddels aan de politie medegedeeld dat hij Dinsdag avond te Preston (Noord-West-Enge- land) een man heeft laten meerijden, die aan het signalement van de gezoch te beantwoordde. Een vliegtuig, afkomstig uit Aruba, is Vrijdag bij de Venezolaanse kust neer gestort. De vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. De inzittenden waren burgers van Brits Guyana, die voor de Lago op Aruba werkten. celefonisch medegedeeld, dat nog geen bijzonderheden over het incident be schikbaar waren en dat het onderzoek van de Oostenrijkse autoriteiten in Mogersdorf nog niet besloten was. De tien dorpelingen onder wie de burgemeester Julius Schwab werk ten omstreeks het middaguur op een akker bij de Hongaarse grens, toen zij plotseling door een groep Hongaarse grenswachten omsingeld werden. De Hongaren waren over de prikkeldraad versperringen heengestapt en dwongen de Oostenrijkers met de wapens in de vuist naar Hongaars grondgebied te gaan. Mogersdorf is een klein plaatsje met 800 inwoners, dat gelegen is in Zuid-Burgerland in de Russische zone. Het ligt slechts enkele honderden me ters van de grens tegenover het Hon gaarse grensdorpje Szentgothard. Via dit gebied zoeken vele Hongaarse vluchte lingen zich een weg naar het Westen. ln aanwezigheid van een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten uit binnen- en buitenland werd gisteren op de vliegbasis Soesterberg een grootse wapenschouw gegeven ter gelegenheid van het feit, dat de Neder landse luchtmacht voortaan het praedicaat „Koninklijke" zal mogen voe ren. Nadat het officiële Koninklijke Besluit was voorgelezen, werd er op het vliegveld een parade gehouden, waaraan 1500 man grondtroepen van het Commando Luchtvaarttroepen uit Nijmegen, het commando Depot Ma terieel Luchtmacht en van de vliegbasis Soesterberg deelnamen. Na het défilé, dat werd afgenomen door de minister van Oorlog, ir. Staf, vlogen drie formaties van 25 Harvard-lesvliegtuigen, Thunderjets en Gloster Meteors over het vliegveld. Naast de Koninklijke Landmacht (K. L.j, de Koninklijke Marine (K. M.), bestaat nu ook het derde legerwapen de Ko ninklijke Luchtmacht, die met de afkorting K. Lu. M. zal worden aangeduid (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Vrijdagavond. De Franse burger weet nu duidelijker dan ooit, dat, ondanks zijn ingeboren zelf standigheid, zijn lot niet alleen in Parijs, maar ook in Washington en Moskou bepaald wordt. Hij krijgt uit Washington te horen, dat zijn oorlog in Indo-China geen koloniale oorlog meer is in de ogen der Amerikanen. Eisenhower heeft het zelf gezegd. En tevens, dat de nieuwe Amerikaanse regering het met de altijd nieuwe Franse regering eens is over de doelstelling in Indo-China: de agressie weerstaan en de onafhankelijkheid van Vietnam verzekeren. Hij weet nu ook hoe het met die lastige SaarkWestie zit. Frankrijk wil graag alles doen om het Verdrag van de E.D.G. aangenomen te krijgen. Maar dan moet Adenauer de op lossing van de Saarkwestie niet tegenhouden. De Franse burger gnuift met smaak in het politieke spel, over deze listige om kering van de gegevens, door zijn re geerders zo vernuftig op touw gezet. Wat hebben de Amerikanen het mis ge had! Frankrijk houdt de eenwording van Europa niet tegen door de aanneming van het Verdrag te vertragen, maar de Duitsers willen de Saarkwestie niet snel helpen oplossen, en deze oplossing moet voorafgaan aan de ratificatie in Frank rijk. De Amerikaanse president, Dwight D. Eisenhower, begroet Prins Bernhard op het Witte Huis in Washington, waar de Prins zijn dank heeft uitgesproken voor „de prachtige hulp, die het 'Amerikaanse volk ons heeft gegeven". Prins Bernhard heeft Vrijdag bij een bezoek op het Witte Huis president Eisenhower persoonlijk dank gezegd voor „de prachtige hulp, die het Ameri kaanse volk ons heeft gegeven". Dc Prins sprak gedurende twintig minuten met het Amerikaanse staatshoofd over de pogingen, welke in Nederland wor den gedaan om de gevolgen van de jongste overstromingsramp te boven te komen. Na afloop deelde Z. K. H. mede, dat hij de president had verteld dat de toe stand in Nederland over het algemeen snel verbetert. „Wij beginnen de situa tie onder controle te krijgen", zo voegde hij hieraan toe. De Prins zei verder, dat hij groeten had overgebracht van Ko ningin Juliana en de Koninklijke Fami lie. „Het verheugde mij zeer met de president van gedachten te wisselen. Het was drie jaar geleden, dat ik hem het laatst ontmoette", aldus Prins Bern hard. De Prins keert Dinsdag per vlieg tuig naar Nederland terug. Hij zal dus niet de begrafenis van Koningin Mary bijwonen. Bij zijn bezoek aan het Witte Huis heeft de Prins aan president Eisenho wer een schrijven van Koningin Juliana overhandigd. Gevraagd naar de inhoud ■van deze brief, zei de Prins aat mede delingen hierover door het Witte Huis dienden te worden gedaan. De Bondsraad heeft Vrijdag zijn goed keuring gehecht aan de te Londen ge sloten overeenkomsten inzake de rege- ,'hg van de buitenlandse schulden van West-Duitsland. (Van onze correspondent) In het St Jozefziekenhuis te Venlo is in de nacht van Donderdag op Vrijdag de achttienjarige A. H„ uit Blerick, overleden, die daags tevoren door een personenauto werd aangereden en in zeer zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Eveneens in Venlo kwam gistermid dag de bromfietser v. D., uit Venlo, in hevige botsing met een bestelauto. Het twintigjarig slachtoffer werd met zorg wekkende verwondingen naar het zie kenhuis overgebracht. Voor behoud van zijn leven wordt gevreesd. Als men iets betekenen wil, komt het op offerdaden aan. Dinsdag is het een veelbewogen dag geweest in Parijs Als het Franse parlement 's avonds niet op het laat ste ogenblik de regering had gemachtigd een lening te sluiten bij de Bank van Frankrijk zouden de vier mi nisters, onder wie premier Mayer, hun uiterst belangrijke reis naar Washington niet hebben kunnen maken. Maai het is goed afgelopen en de eerste berichten van de Frans- Amerikaanse besprekingen luiden gunstig. Alvorens naai Amerika te vertrekken is de Franse eerste-minister ech ter nog getuige geweest van een krachtige maatregel, die 's morgens was genomen tegen het optreden van enige vooraanstaande communisten. Dinsdagochtend hebben een duizendtal Parijse politie agenten overvallen gepleegd op centra van de Franse com munistische partij en daarbij werden een drietal leiders van deze partij gearresteerd. De voornaamste arrestant was André Stil, hoofdredacteur van het officiële partij- dagblad „l'Humanité", de Franse „Pravda". Nog geen jaar geleden is Andre Stil ook al eens in hechtenis genomen. Toen generaal Eisenhower als geallieerd opperbevelheb ber in Europa opgevolgd zou worden door generaal Ridg- way, trachtte Stil in „l'Humanité", door een reeks ophit sende artikelen, de Parijse bevolking aan te zetten tot de monstraties tegen de leider van de V.N.-troepen in Ko rea. Om die reden werd hij op 25 Mei 1952 aangehouden: beschuldigd van een aanslag op de binnenlandse veiligheid van de staat. Met het waarnemend hoofd van de Franse communistiscne partij, Jacques Duclos, werd Stil enige tijd gevangen gehouden, maar tenslotte liet men hem toch weei vrij. Intussen heeft men echter opnieuw aanleiding gevonden deze gevaarlijke oproerkraaier in zijn bewe gingsvrijheid te belemmeren, hetgeen zijn mede-redac teuren van „l'Humanité" aanleiding gaf 's avonds een extra-editie te doen verschijnen, waarin met een acht ko lommen brede kop werd gesproken van „Een fascistische staatsgreep", terwijl in het artikel dat daaronder stond verklaard werd dat Mayer deze maatregel had genomen om in Washington een goede beurt te maken. Met Stil heeft men een der grote figuren uit de Franse communistische partij voorlopig onschadelijk gemaakt. Tegelijk met het hoofdredacteurschap van „l'Humanité" viel hem in 1950 het lidmaatschap van het Centrale Comité van de partij in han den. In Maart van het vorig jaar kreeg hij voor een roman de Stalin-prijs voor literatuur. Bij de begrafenis van de Rus sische dictator was Stil, als afgevaardigde van de Franse communistische partij, dan ook aanwezig. twee andere lieden die Dinsdag in alle vroegte door de Parijse politie werden gearresteerd, waren beiden leiders van de grote communistische vakbeweging, de C.G.T.: Lucien Molino, landelijk secretaris en André Tol let, secretaris van een belangrijke onderafdeling. De 46-ja- rige Molino is een man die eerst sinds korte tijd een grote rol speelt in de partij, waar hij een belangrijke organisa torische functie vervult. Hij heeft snel carrière gemaakt en men beschouwde hem als een van de toekomstige grote lei ders. De arrestaties hebben plaats gevonden op grond van twee artikelen van het Franse wetboek van strafrecht: Artikel 76 van dit wetboek stelt de strafbaarheid vast van „ondermij ning van de tucht in het leger, op dusdanige wijze dat de nationale defensie er door geschaad wordt." Volgens arti kel 80 kan in vredestijd eén tot vijf jaar gevangenisstraf fj' i, Toen Dinsdag door de Parijse politie in het hoofdkioar- tier van de Franse communistische vakbond, de C. G. T., aan de Rue Lafayette, een grote hoeveelheid documenten in beslag was genomen, werd door agenten een haag ge vormd van de deur van het gebouw naar een politie- vrachtauto, opdat rechercheurs de papieren ongestoord konden overbrengen opgelegd worden aan „iedere Fransman die relaties onder- boud met agenten van een vreemde mogendheid, met het doel Frankrijk op militair of diplomatiek terrein te benade len." De naam van de „vreemde mogendheid", waaraan in dit geval gedacht werd, is niet moeilijk te raden. De C.G.T., de vakbond, waarvan Dinsdag dus twee voor mannen zijn aangehouden, heeft een aanzienlijk ledental De bond heeft indertijd zelf bekend gemaakt dat het aantal ingeschrevenen ruim 3,5 millioen bedroeg, maar zelfs al mag men aannemen dat deze opgave overdreven is, dan moet men toch de macht van deze organisatie niet onder schatten. Voortdurend hebben de bestuursleden van de C.G.T. gepoogd dc Franse arbeiders tot sabotage-daden aan te zetten. Hun acties waren vooral gericht tegen de wapen industrieën en tegen wapentransporten. Een hele vracht auto vol documenten, die betrekking hadden op stakingen en dergelijke ondernemingen, werd Dinsdagochtend van het hoofdkwartier van de C.G.T. naar het Parijse hoofdbureau van politie gereden. De Franse autoriteiten hebben de strijd tegen de agenten van Moskou aangebonden. De laatste tijd werd feitelijk de communistische partij door Duclos geleid. Gisteren is ech ter bekend geworden, dat de eigenlijke voorman van de partij, Maurice Thorez, het voornemen koestert van dc Russische hoofdstad, waar hij ruim twee jaar „om ge zondheidsredenen" vertoeft heeft, naar Parijs terug te ke ren. Men vraagt zich nu in Frankrijk met spanning af wat de betekenis is van deze onverhoedse thuiskomst Eisenhower zal er dus goed aan doen de kanselier dit maar eens te vertel len. Natuurlijk is daarover niet alléén gesproken. De economische problemen zijn ook aangepakt, en met succes voor Frankrijk Foster Dulles schijnt het eens te zijn met de Franse visie op de hulpprogramma's in Atlantisch ver band. waarvan zij menen dat de een- jaarlijkse opstelling plaats dient te maken voor plannen op langere ter mijn. Als de Franse burger dit diplomatie ke succes uit Amerika vernomen heeft hoort hij hoe in Moskou door de Rus sische autoriteiten een visum is aange vraagd voor Maurice Thorez. Een schok gaat door zijn geest. Waarom komt Tho rez niet per vliegtuig en vraagt hij, of laat hij vragen, of wordt voor hem ge vraagd een visum om door het Engelse gebied per trein te reizen? Is dan zijn gezondheidstoestand zoveel slechter dan bij zijn heengaan ruim twee jaar ge leden? Stalin overleden, Thorez nog zie ker terug in Frankrijk, wat een slag voor die hooggeroemde Sovjet-Russische medische wetenschap. Maar wat komt Thorez doen? De communistische leiding en haar pers is blijkbaar door dit be richt verrast. Geen woord van jubel, noch enig commentaar. Veronderstellin gen zijn er veie. De meest voor de hand liggende is dat het gezag van Duclos te gering is en dat er splijting dreigt in de partij, hetgeen fataal zou kunnen zijn bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen. Thorez schijnt een bemiddelende figuur te kunnen zijn. Hij is bovendien omgeven door de mythe enkele jaren aan de voeten van zijn meester veel wijsheid geleerd te hebben. Deze wijsheid zal bij de a.s. verkiezingen wel nodig zijn, heeft Moskou blijkbaar besloten. Neen, de Franse politiek wordt niet j uitsluitend in Parijs gemaakt. Intussen meldt Reuter uit Washing ton, dat de Franse premier, rtené Mayer, gisteren, op de tweede dag van de Frans-Amerikaanse besprekingen. te Washington voorgesteld heeft dat de „vrije wereld spoedig een economische en monetaire conferentie" zal houden om de inwisselbaarheid van de Euro pese valuta's tot stand te brengen. Hij zeide tot verslaggevers, dat dit nodig is om verder te kunnen gaan „op de weg naar een harmonische ontwikke ling van de internationale handel". Mayer verklaarde, dat geen van de Europese landen, die aan de Tweede Wereldoorlog hebben deelgenomen, in wisselbaarheid van zijn valuta kan be reiken. „Geen enkel land kan dit zon der de steun van de Verenigde Staten, wier economisch en financieel over wicht in het centrum van de vrije we reld een eenvoudig feit is," aldus Mayer. Frankrijk zelf lijdt van de gevolgen van de onevenwichtige handel tussen de Europese wereld en het dollarge- bied, zo verklaarde Mayer, die krach tig aandrong op Amerikaanse dollar investeringen voor het scheppen van goedkope woningen en voor de ont wikkeling van grondstoffen voor zijn overzeese gebieden Mayer beklaagde zich er over, dat er niets werkelijk systematisch gedaan was voor de ont wikkeling van de productie van be paalde grondstoffen, die nodig zijn voor de Noord-Atlantische coalitie. Wat de Amerikaanse invensteringen voor de financiering van een uitge breid programma voor de bouw van goedkope woningen betreft, beloofde Mayer vrije overmaking van rente- en kapitaal-aflossingen in dollars, wanneer dergelijke invensteringen zouden plaatsvinden. Mayer zeide verder, dat de Franse regering verontrust zou zijn over elk voorstel, dat de OEES en de EBU zou kunnen verzwakken, daarmede naar het schijnt een indirecte toespeling ma kende op de Franse verontrusting, dat Engeland misschien zou trachten de in wisselbaarheid van het pond sterling onafhankelijk van andere valuta tot stand te brengen. (Van een bijzondere medewerker) In gedachten zijn we al geruime tijd verzoend met een komende huur verhoging. Er is zo veelvuldig over gepraat en geschreven, dat bij de mees te bewoners van huizen met een voor oorlogs huurpeil het alleen nog maar de vraag was, wanneer de verhoging er zou komen. Het volledig uitvoeren van een maat regel met minder prettige kanten wordt er niet weinig gemakkelijker op, wan neer degenen, die er door zullen wor den getroffen, reeds behoorlijk zijn voorbereid. Een overheidsinstantie han delt naar onze mening verstandig, wan neer zij met zulk een mentale voorue- reiding rekening houdt en hierop aan sluit. Dit dient dan evenwel te geschie den in klare taal, zó, dat degenen, die beslissingen hebben te nemen, precies weten, wat deze beslissingen zullen in houden en het publiek dient nauwkeu rig te weten, waar het aan toe is. Reeds voldoende duidelijk is in ons blad in de afgelopen week aangetoond, dat de re gering juist op dit punt wel zeer ern stig heeft gefaald. Reeds nu bereiken ons van verschillende zijden brieven er. vragen, waaruit zeer duidelijk de onrust van het onzekere spreekt. Het zal dus zaak zijn. dat de regering spoedig met de definitieve wetsvoorstellen komt, waardoor èn volksvertegenwoordiging èn het pijbliek precies zullen weten wat Nederland in dit opzicht te ver wachten heeft. Voor zover zulks dan nog nodig is zal door een gedegen voor lichting in de pers en op de vergaderin gen moeten worden gezorgd voor een juiste voorlichting. Dat immers is de waarde van een democratisch geregeerd land: dat het volk zijn wetten kent en vooral de gronden, waarop deze wetten steunen en de gevolgen, die ze voor het leven van alle dag hebben. Inmiddels is het niet zo. dat we he lemaal niets weten. De hoofdlijn van de aangekondigde maatregel is, dat de hu ren zullen worden verhoogd met een percentage van het voor-oorlogse peil, variërend van 35 pet. voor woningen in de eerste gemeenteklas en 48 pet. voor woningen in de 5e gemeenteklas Reeds bereikte ons de vraag: waarom dit verschil? Was het niet veel gemak kelijker om een vast percentage te ne men op alle woningen. Was dit ook niet billijker? En hiermee zitten we eigenlijk met een in het hart van de moeilijkheden rond deze huurverhoging. Slechts zeer langzaam herstelt zich in Nederland de economische vrijheid. Aanvankelijk was het na de oorlog noodzakelijk dat alle prijzen, evenals de lonen door de Overheid bindend werden vastgesteld. Voor wat de prijzen betreft is men daar langzamerhand "en thans wel voor het grootste gedeelte van teruggekomen, met uitzondering van de huurprijs. De ze bleef bevroren op het peil van 10 Mei 1940, zij het dan dat in 1951 een eerste huurverhoging van 15 pet. werd doorgevoerd (Vervolg op pag. 5) Aavertenne ISSTR Verwachting tot Zondagavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan regen of regenbuien. Matige tot krachtige, in 0e kustprovincies tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en West. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zondag: Zon 6.2319.08. Maan 18.25—5.43. Maandag: Zon 6.2019.10. Maan 19.35—5.53. Zweden bouwt op het ogenblik 's we relds grootste atoombom-vrije, in de rot sen uitgehouwen, schuilplaats voor bur gers. Deze schuilplaats bevindt zich onder het centrum van Stockholm en moet dienen om 20.000 personen afdoen de beveiliging te bieden tegen een atoombom-voltreffer. De grot werd Donderdag aan vertegenwoordigers van de pers getoond. De verslaggevers kregen te horen, dat een „uitermate belangrijk gedeel te" van de Zweedse vloot nu in atoom- bomvrije havens in de bergen langs de Zweedse Oostzeekust kan meren. Waar deze berg-havens zich bevinden, is een zorgvuldig bewaard gebleven militair geheim. Vernomen wordt ech ter, dat zij „zeer talrijk" zijn en plaats bieden aan alle typen schepen, van onderzeeërs tot torpedobootjagers. Op het ogenblik worden plannen uitge werkt. om ook de moderne Zweedse kruisers in de vluebthavens onder te brengen. In de afgelopen jaren hebben de Zweden eveneens onderaardse ma rinewerven in de rotsen uitgehouwen. Een zeer actieve depressie tiekt van IJsland naar het Zuid-Oosten. De re genstoringen van deze depressie trok ken vanmorgen over Engeland in de richting van ons land en hebben van daag nog het Westen van ons land be reikt, met toenemende bewolking en enige regen. De wind zal vooral in het Noorden van ons land en angs de Noordzeekust tot hard kunhen aanwak keren. Achter deze IJsland depressie stroomt veel koude lucht uit het Pool gebied de Oceaan op. Deze lucht ken later tot ons land doordringen, liet weekeinde krijgt door deze ontwikke ling een winderig en guur Karakter met veel lagere temperaturen dan va awij in het midden van de week mee zijn verwend. Alles wijst er op, dat in deze laatste dagen Maart nog even zijn staart zal gaan roeren. Engeland. De stakers bij de fabrie ken van „Austin" (Birmingham) zijn ontslagen, Ontslagbrieven zijn aan alle arbeiders gezonden, die weigerden aan het werk te gaan. Van de oorspronke lijke 2.300 stakende arbeiders waren slechts 639 naar het werk teruggekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1