Vier maanden oud vraagstuk opge ACCOORD OVER OPVOLGER VAN TRYGVE LIE VOORSTEL VAN TSJOE EN LAI bij Verenigde Naties ontvangen Industrialisatie Totaal 1783 slachtoffers M Goede week Grote Vijf bevelen de Zweed Dag Hammarskjöld aan India sou debat over Korea willen heropenen m AG' Kans op dijkdoorbraak bij Noord- Gouwe het grootst geweest H D Haar eigen man vermoord? Haar echtgenoot vergiftigd? Kabinetscrisis in Oostenrijk opgelost IJS. Steel moet fabrieken sluiten Grootste gevaar lijkt geweken DE OVERSTROMINGSRAMP Het zwaarst getroffen: Oude Tonge Nieuwerkerk en Stavenisse lot hoofd en hart WONING GEHEEL UITGEBRAND >*-4 !-m MORRIS lefotetfcuiwj! weer WOENSDAG 1 APRIL 1953 77ste JAARGANG No. 25647 Vysjinsky: „belangrijke tijd voor V.N." Ieder moet op zijn post blijven Verdachte ontkent iedere schuld DERDE TWEELING IN EEN GEZIN - Vrouw in arrest Gevolg van staking bij spoorwegen ^^mmmmmmmm mm Adonis vrijwillig terug naar de VS. Conferentie van alle betrokkenen Zeshonderd militairen worden ingezet voor behoud van dijken Krij gsgevangenen naar Indonesië? Indonesië Soepele houding in Pan Moen Jon Reacties O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: I. 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. orgen, Witte Donderdag, begint in de liturgie van de Kerk het z.g. Triduum Sacrum, de drie heilige dagen, waarin wij het voltrek hen van het goddelijk Lijdensdrama herdenken, dat de hele wereld her' schapen heeft. Wij mogen ons gelukkig Prijzen, dat de nieuwe Paasnacht viering in onze tijd is ingevoerd, want daardoor zijn wij in staat het grote werk van onze verlossing nóg intenser thee te vieren dan vroeger het geval Was. Op Witte Donderdag immers her denken wij het begin van Jesus' passie Na het laatste Avondmaal, waarbij de H. Eucharistie werd ingesteld, begeeft ■Hij Zich vrijwillig naar de hof van Ulijven om Zich aan Zijn vijanden over te leveren. Op Goede Vrijdag wordt Zijn lijden voltrokken en heeft Zijn be grafenis plaats. Op Paaszaterdag ge heurt er, zeer terecht, niets in de kerk Het gebouw is totaal leeg, want Jesus ligt in Zijn graf, waaruit Hij, overeen komstig Zijn voorspelling, op de derde dag glorievol zal verrijzen. Paaszater dag heeft zodoende zijn echte en volle dige rouwstemming teruggekregen, die geheel aan de historische gebeurtenis sen beantwoordt. Wanneer dan, naar de nieuwe regeling, de gelovigen in de nacht naar de kerk gaan, zijn alle plechtigheden geheel afgestemd op de voorbereiding van de verrijzenisvie ring, die haar hoogtepunt vindt in de feestelijke opstanding van onze Ver losser. Het is echter van het grootste belang, dat wij deze unieke gebeurtenis zien in de volle betekenis, die zij heeft voor de hele wereld. Christus' verrijzenis is het begin van een nieuwe orde voor de hele bestaande schepping, de onbeziel de zowel als de bezielde. Want ai het bestaande leefde in vijandschap met God. Door Jesus' overwinning op het kwaad is in beginsel de mogelijkheid Weer teruggeschonken Gods vriendschap opnieuw deelachtig te worden. En deze nieuwe regeling der heilsbedeling gaat het hele mensdom aan, dat hieraan zijn eeuwige redding te danken heeft. Het is de algehele vernieuwing van heel de schepping, die nu in een heel andere, uiterst gunstige verhouding tot haar Schepper komt te staan. Eerst wanneer wij allen te zamen Chris tus' dood en opstanding benaderen als één mens, die wij inderdaad samen zijn het êne, verloste mensdom, dat geheel naar Gods beeld en gelijkenis gescha pen is, eerst wanneer wij ons kunnen Opwerken tot het diep-overtuigde be sef, dat Christus voor ons allen ge storven is, voor u, voor mij, voor ieder van onze medemensen, die Hij allen voor een gelukkige eeuwigheid heeft bestemd, eerst dan krijgt het wondere geheim van onze verlossing de gestalte van de ene, grote, nieuwe werkelijk heid, waarin wij leven. Het menselijk leven heef', een nieuwe toekomst gekregen. Het wordt in heel zijn wezen naar God getrokken, ver goddelijkt, oneindig ver opgeheven bo ven zichzelf. Want zo is Jesus' wil, dat wij, eenmaal ledematen geworden van Zijn H. Lichaam, waarvan Hij het hoofd is, groeien in zondeloze heiligheid om eenmaal te delen in zijn eeuwige glorie. Yoor ons, gedoopten, kan er geen verontschuldiging gelden, als wij aan de grote werkelijkheid van God en Zijn verlossing onverschillig ■voorbijleven. Anderzijds is het nauwe lijks denkbaar, dat een van ons zó koud van hart, zó dood van geloof kan zijn, dat de tragedie en de hoogste lief de van Jesus' laatste levensdagen geen indruk meer op hem zouden maken. Tenminste als wij ook maar één ogen blik ernstig daarover willen nadenken. Of raakt het ons niet in het diepst van ons hart, als wij ons indenken, welk een bittere teleurstelling het voor Jesus moest zijn bij het Laatste Avondmaal, toen Hij Zijn verhevenste liefdesacra ment ging instellen, een verrader onder Zijn eigen Apostelen te duiden? Zegt het ons niets, wanneer wij Hem daarna uit eigen vrije wil naar de hof over de Cedronbeek zien gaan, terwijl Hem toch met goddelijke alwetendheid elke bijzonderheid bekend was van wat Hij zou te lijnen hebben? Wordt de licha melijke kwelling van geseling, doornen kroning, kruisdraging en kruisiging niet nog oneindig verhevigd door het nameloos zielelijden om Zijn miskende hefde, om de ontelbare mensen, voor wie al dat verschrikkelijke lijden vruch tsloos zou zijn? Gevoelens van medelijden en dank baarheid slijten spoedig af bij ons men- s°n. Al schiet ons hele leven tekort om daaraan ook maar bij benadering een Passende uiting te geven, tegenover de oneindige liefde van God, toch zijn deze gevoelens niet het eerst noodzakelijke. Het voornaamste is de diepe, innerlijke overtuiging van wat Christus voor ons heeft gedaan. En daarbij het bewust zijn, dat God-zelf, de hoogste Wetgever, hict goddelijke autoriteit een voor al len geldende heilsorde heeft afgekon digd, waaraan men slechts op straffe van eeuwige dood kan weigeren deel te nemen. T)it is de werkelijkheid van de Goede Week: eeuwig heil of eeuwige onder gang. Christus is de ware wijnstok en Zljn Vader is de wijngaardenier. „Elke rank aan Hem, die geen vrucht draagt, snijdt Hij af, en elke jank, die wel vrucht draagt, zuivert Hij, opdat ze nog meer vrucht moge dragen". In onze t'jd, waarin een verheugende doorbraak te constateren valt naar de beleving j-n de kern van het Christendom, moe- ved wij ons zoveel mogelijk losmaken ah een eenzijdig-persoonlijke visie op _,et lijdensmysterie van onze Verlosser. r"r kan niet genoeg nadruk worden ge- leSd op de algehele verandering, die de hele wereld door Christus' lijden, dood en verrijzenis heeft ondergaan. Alles is volkomen anders geworden. En in dat s heel hebben wij ieder onze eigen, on ^fhhgbare plaats, die niemand van van n overnemen, omdat aan ieder voort,nt een heel bijzondere taak in de J ettlnS van de verlossing is toebe- Gedurende de maand April zal Vy- sjinsky, de Sovjet-afgevaardigde bij dp Verenigde Naties, voorzitter zijn van de Veiligheidsraad. Op een bijeenkomst van de agendacommissie verklaarde hij, dat hij de opportuniteit van een Paas- reces zou overwegen. Volgens hem was echter „het ogenblik belangrijk" en een ieder diende op zijn post te blijven". Naar eerst heden bekend is geworden, is in de nacht van 19 op 20 Maart on der verdachte omstandigheden over leden de een en vijftigjarige kantoor bediende W. R. te Eindhoven. Onder zoek ter plaatse en een sectie op het lijk wezen uit dat het slachtoffer was gestorven door verstikking. 28 Maart werd zijn zes en veertigjarige echtge note gearresteerd, verdacht van het om het leven brengen van haar man. Tot Dinsdagavond ontkende verdachte ech ter iedere schuld. De vijf grote mogendheden, Rusland, Amerika, Frankrijk, Engeland en nationalis tisch China, zijn het gistermiddag eens geworden de Zweed Dag Hammarskjoeld, momenteel onderminister van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken, aan te bevelen als opvolger van Trygve Lie, de tegenwoordige secretaris-generaal der Verenigde Naties. De kwestie van de opvolging van Trygve Lie is gedurende vier maanden een vraagstuk geweest, dat aanleiding gaf tot zeer scherpe woor denwisselingen tussen Oost en West in de V.N. Trygve Lie had op 10 November van het vorige jaar zijn ontslag aangeboden om de spanning tussen Rusland en het Westen te verminderen. Gedurende de laatste tijd werden hem door Rusland de felste verwijten gedaan, omdat hij de agressie van de communisten op Korea veroordeelde. Het verrassende besluit van de grote vijf om Hammarskjoeld aan te bevelen is genomen tijdens een geheime spoed- conferentie die 12 minuten duurde en later werd voorgelegd aan een inder haast bijeengeroepen Veiligheidsraad waar de goedkeuring bij voorbaat reeds vaststaat. Het besluit werd genomen met tien stemmen voor en een onthouding van Nationalistisch China. Eerder had Vysjinsky laten weten, dat iedere keer als de twee vroegere voor gestelde candidaten, Lester Pearson of Carlos Romulo, zouden worden voorge steld, hij zijn „veto" zou laten horen. Bij nadere informatie in Stockholm bleek dat Hammarskjoeld „zeer verrast" was over zijn verkiezing, hij zeide, dat hij „hoegenaamd niet gewaarschuwd was", verder wilde hij geen commentaar leveren. Hammarskjoeld is een zeer bekend Zweeds diplomaat, hij is 47 jaar oud en behoort tot een vooraanstaande Zweedse diplomatenfamilie. Hij is het vijfde lid van zijn familie, dat een hooggeplaatste functie in de Zweedse regering bekleedt. In 1934 promoveerde hij aan de universi teit van Stockholm tot doctor in de eco nomische wetenschappen, in Zweden be schouwt men hem algemeen als een van de meest bekwame bestuurders en onderhandelaars van het land terwijl hij bovendien een uitmuntend spreker is. In het gezin L. SweronMeulenberg te Weert is een tweeling geboren, cfe derde in successie. Zes jaar geleden kwamen er twee meisjes, vier jaar geleden twee jon gens en thans weer twee meisjes, Ria en Tiny, die het zeer goed maken. De Zweed Hammarskjölddie Trygve Lie zal opvolgen als secretaris-generaal van de Verenigde Naties. De gemeentepolitie van Kerkrade heeft Dinsdag de negen en vijftigjarige mevr. H. uit Kerkrade gearresteerd, on der verdenking van een poging tot ver giftiging van. haar man, de vier en zes tigjarige taxi-ondernemer D. H. te Kerkrade. Toen deze Maandagavond omstreeks elf uur thuiskwam en een kop koffie wilde drinken, die zijn vrouw voor hem gereed had gezet, proefde hij iets vreemds aan deze koffie. Hij begon daarover te redetwisten met zijn vrouw en beschuldigde haar er toen van vergif in zijn koffie te hebben gedaan. In haar opwinding gaf de vrouw toe, dat zij dat inderdaad had gedaan. H. stelde zich daarna dadelijk in verbinding met een arts, door wiens toedoen kort daarna in het St. Joseph-ziekenhuis te Kerkrade zijn maag werd leeggepompt. Hij bleek arsenicum binnen te hebben gekregen. Tijdens haar verhoor door de politie te Kerkrade heeft de vrouw inmiddels bekend. Zij zou het vergif hebben ge kregen via een kennis in Aken. H.'s ge zondheidstoestand heeft van een en an der geen nadelige gevolgen ondervon den. Uit welingelichte Oostenrijkse rege ringskringen is de kabinetscrisis in Oostenrijk, die nu reeds een maand duurt, thans opgelost. Binnenkort zal de nieuwe coalitie-regering van de conservatieve Volkspartij en de socialis ten met haar taak beginnen. De United States Steel Company begonnen al haar fabrieken in de streek van Pittsburgh te sluiten. Een dochter' maatschappij van het reusachtige Ame rikaanse staalbedrijf der „United States Steel Corp.", de „Union Railway Com pany" had twee wachten wegens een langzaam-aan-actie geschorst. Uit pro test legden toen 4500 spoorwegarbeiders het werk neer. De fabrieken van de U. S. Steel zijn voor hun aanvoer van grondstoffen ge heel op de spoorwegen aangewezen. Duizenden zijn reeds zonder werk gekomen en verwacht wordt, dat dit aantal zal stijgen t-ot boven de dertig duizend arbeiders. deeld. verii>htPn0ds genade ons bijstaan en om de allesomvattende wer- riaeen tofVan -0nze verlossing in deze i „V uitgangspunt en norm te maken voor heel ons verder leven. Want meer dan wat ook op aarde gaat dit ons allen aan! Dinsdagmiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken m het huis van de heer J. Kusters, te Deurne. Hoe wel de brandweer spoedig ter plaatse was, brandde de woning geheel af. De volledige inboedel is verloren gegaan. Het gezin van de heer Kusters bestaat uit man, vrouw en zeven kinderen. - V: 'V Het stormachtige weer van de laatste dagen deed op verschillende plaatsen in de overstroomde gebieden gevaarlijke situaties ontstaan, waardoor velen weer angstige uren doorleefden. Met man en macht toog men koortsachtig aan het werk om de bedreigde punten te bevei ligen. Ook de zwakke plekken in de Schouwse dijk bij Noordgouwe op Schouwen Duiveland werden versterkt. Alle betrokkenen in de zaak van de 42-jarige Harold J. Adonis, die door de justitie te New Jersey beschuldigd wordt van omkoping en zich sedert 22 November in arrest bevindt in afwach ting van een beslising over zijn ge vraagde uitlevering, hebben Dinsdag middag inhet Huis van Bewaring te Amsterdam met elkaar geconfereerd. Aan deze bespreking werd deelgeno men door de officier van Justitie, mr. W. B. J. Aberson, de raadsman mr. J. Roggeveen met zijn New Yorkse collega Edmond L. Palmieri, die hem van ad vies dient over de Amerikaanse wetge ving de plaatsvervangend procureur- generaal van New Jersey, Albert N. Ash met zijn assistent, de Amerikaanse consul te Amsterdam, een hoofdinspec teur van de Vreemdelingendienst en Adonis zelf. Men heeft kennis kunnen nemen van eikaars standpunt en ook is ter sprake gekomen het denkbeeld van een vrijwillige terugkeer van Adonis naar de Ver. Staten. De Belg Scheyven is gisteren gekozen tot voorzitter van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties. Gisteren is de vijftiende zitting van de raad begonnen. De voorzitter van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, Lester Pear son, heeft gisteren van premier Tsjoe En Lai van communistisch China een tele gram ontvangen, waarin het communistische aanbod betreffende de uitwisseling van krijgsgevangenen op Korea gemeld werd. Volgens een functionaris van de V.N. bevatte het telegram hetzelfde aanbod als dat wat Maandag door radio- Peking werd uitgezonden. Tsjoe En Lai verzocht Pearson afschriften van het tele gram aan alle afgevaardigden, uitgezonderd die van nationalistisch China, toe te sturen. De agenda-commissie van de V.N. is inmiddels op de hoogte gesteld van de inhoud van het telegram. Naar verluidt zou India van plan zijn de algemene vergadering te verzoeken het debat over Korea te heropenen. India zou willen voorstellen, dat de vergadering alle vraagstukken zou behandelen, die samenhangen met de repatriëring van de krijgsgevangenen, terwijl de uitlevering van de zieke en gewonde gevangenen aan de bestandscommissie te Pan Moen Jon moest worden overgelaten. Inmiddels heeft premier Kim il Soeng van Noord Korea via de radio verklaard, dat ook Noord-Korea achter het Chine se aanbod staat. „Het aanbod is het re sultaat van besprekingen tussen China en Noord-Korea", aldus Kim. „De nieu we maatregelen welke in het voorstel van Tsjoe En Lai naar voren worden ge bracht, moeten een bijdrage vormen voor een regeling van de oorlog op Korea", zo besloot Kim. Deze verklaringen van de Noord-Koreaanse premier kwamen nadat generaal Mark Clark de commu nisten te Pan Moen Jon per brief me degedeeld had dat hij de besprekingen over een wapenstilstand zou hervatten zodra de communisten accoord zouden gaan met de details van de regeling voor de uitwisseling van zieke en ge wonde krijgsgevangenen. Generaal Clark gaf de communisten tevens te verstaan dat zij blijk moesten geven van de oprechtheid van hun bedoelingen voor dat de geallieerden naar de conferentie tafel terug zouden keren. In de verschillende diplomatieke krin gen noemt men Zweden, India of Indo nesië als de drie mogelijke landen, be doeld in het voorstel van Tsjoe En Lai, waar hij spreekt van een neutraal land waarheen de krijgsgevangenen die niet naar hun land wilden terugkeren zou den worden gezonden. Uit Stockholm wordt vernomen, dat Zweden waarschijnlijk niet zou wei geren als het aangezocht zou worden door de Verenigde Naties. Men zou echter wel de voorwaarde willen stel len dat de gevangenen niet naar Zwe den zullen worden vervoerd, terwijl tevens de eis gesteld zou kunnen wor den dat nog een ander neutraal land De voor Schouwen en Duiveland zo belangrijke Schouwense dijk heeft de stormachtige wind van de laatste dagen doorstaan, al is het wei eens een dub beltje op zijn kant geweest. Bij Noord- Gouwe, waar het ook in de eerste dagen na de ramp nog zo heeft gespannen, is het gevaar voor een doorbraak wel het grootst geweest. Hier heeft het door het enorme gat bij de Schelphoek opge stuwde water tot aan de bovenkant van de dijk gestaan. Wrakhout uit de bijna 10.000 ha grote polder waterschap Schouwen, die nog steeds de troosteloze aanblik biedt van een woelige binnen zee, is zelfs met grote hoeveelheden over de dyk heengespoeld. Nergens is het echter tot een doorbraak gekomen. Sinds de le Februari is met man en macht aan deze tot buitendijk „gepro moveerde" binnendijk gewerkt. Met zand en zandzakken is de hoogte ge bracht van 1% op 2V2 meter. Bij Noord- Gouwe is zelfs een tientallen meters lange dam van zandzakken gelegd, waar de oorspronkelijke dijk totaal is wegge slagen. Dit alles ter bescherming van de betrekkelijk smalle corridor tussen Zie- rikzee en Brouwershaven, waar enkele polders zijn drooggebleven. De druk op deze dijk is vooral de laatste dagen enorm geweest. De krachtsinspanningen om de dijk te behouden zjjn de laatste dagen ver dubbeld. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zjjn zijn Dinsdag 600 man van het 421e bataljon jagers in Zierikzee aangekomen. Zij zijn gelegerd in Noord- Gouwe. Het grootste gevaar lijkt echter geweken. Dinsdagmiddag bleef ook bij hoog tij het water ver beneden de bo venkant van de dijk, die in de komende dagen nog met een driehonderdduizend zandzakken zai worden versterkt. Aan het herstel van de oude dijk tussen Bruinisse en Oosterland wordt met man en macht gewerkt. De gehele dag hebben Dinsdag honderden vrijwil ligers tienduizenden zandzakken gevuld. Deze vrijwilligers zijn vannacht afgelost door ruim honderd militairen van de commandotroepen. Men wil voor Pasen met dit herstel zo ver gevorderd zijn dat de telkens terugkerende alarmtoe stand tot het verleden behoort. De dam voor het beruchte stroomgat in de dijk bij Herkingen is thans zodanig versterkt, dat er, wanneer zich geen abnormaal hoge waterstanden voordoen, geen gevaar voor doorbraak aanwezig is. Aan de versterking heeft men de afgelopen dagen met man en macht ge werkt. Thans zijn 150 arbeiders, die werkzaam zijn bij de Heidemaatschappij, ingeschakeld bij de ophoging van de zogenaamde kade, gelegen rond het gat, tot drie meter boven A.P. Indien deze hoogte is bereikt, acht men het gevaar nog zeer gering. de verantwoordelijkheid zou dragen. Uit New Delhi komt het bericht, dat premier Nehroe van India mogelijk zou weigeren de krijgsgevangenen in India toe te laten, gezien de moeilijk heden die zich op Zuid-Korea met de krijgsgevangenen voordeden. Men acht het verder niet waarschijnlijk dat In dia zonder meer bereid zou zijn me dewerking te verlenen. Toen de Indonesische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Palar, gevraagd werd of Indonesië bereid zou zijn asyl te verlenen aan de krijgsgevangenen die niet terug wilden keren, antwoordde Palar, dat hij zijn mening hierover niet wilde zeggen voordat hij ruggespraak had gehouden met zijn regering. De re denen dat Indonesië zou worden aange zocht zijn o.a. dat Indonesië een der werkelijk neutrale landen is, betrekke lijk nabij Korea is gelegen en uit een eilandenrijk bestaat, hetgeen de bewa king der gevangenen die op een ge ïsoleerd eiland zouden kunnen worden gehuisvest vergemakkelijkt. Een officier der communisten over handigde Dinsdag te Pan Moen Jon vier duizend brieven van Britse krijgsgevan genen aan een Engelse collega. Deze laatste verklaarde dat dit de grootste hoeveelheid krijgsgevangenpost was, die ooit van de communisten werd ontvan gen. Hij wees voorts op een „merkwaar dige verandering" in de houding der communisten. „Terwijl zij gewoonlijk zeer koel en formeel doen, waren zij nu gedurende korte tijd bijna aange naam in de omgang", verklaarde hij. Zuid-Koreaans commentaar. Kolo nel Ben Limb, de Zuid-Koreaansë waar nemer bij de Verenigde Naties, heeft in een commentaar op Tsjoe En Lai's ver klaring onder meer verklaard, dat de Zuid-Koreaanse regering zich slechts tevreden zal stellen met een hereniging van Korea. „Indien een millioen com munistische aanvallers voornemens zou zijn in Noord-Korea te blijven, kan men niet zeggen dat Tsjoe En Lai's voorstel vrede betekent", aldus Limb. Vaticaanstad. De Osservatore Ro mano heeft de nieuwe voorstellen voor de uitwisseling van krijgsgevangenen in Korea beschreven als „de weg van de menselijkheid". In het blad werd uit drukking gegeven aan de hoop. dat de nieuwe voorstellen een stap in de rich ting van de vrede zullen blijken te zijn. Moskou. Radio Moskou heeft gis teren de tekst van Tsjoe En Lai's ver klaring zonder commentaar gepubli ceerd. Zij is ook verspreid door het of ficiële nieuwsbureau Tass en afgedrukt in de Prawda. Commentaar is niet ge leverd. In de Dinsdag verschenen vierde in dustrialisatie-nota geeft minister Zijlstra een berekening van de aan was tussen 1952 en 1957 van de beroeps bevolking, welke aanwas op 240.000 per sonen wordt geschat. Van dezen zullen er 75.000 in de industrie moeten worden opgenomen, omdat de overige werkne mers, voor zover zij niet zullen emigre ren, buiten de industrie plaatsing zullen vinden. Het totale aantal te scheppen arbeidsplaatsen in de industrie,, dat uit de toeneming zowel van de beroepsbe volking als van de arbeidsproductivi teit zal voortvloeien, is evenwel te stel len, aldus de minister, op 180.000 a 205.000, waarvan 150.000 a 175.000 als gevolg van nieuwe investeringen. Aangenomen, dat deze ramingen in 1957 juist gebleken zullen zijn, in welk geval men niet zonder de grootste be wondering zal kunnen spreken van de wijze, waarop dit mozaïekspel door cnze plan-bureaux reeds in 1952 werd uitgedacht, zal het als een wonder kun nen worden beschouwd, indien tegelij kertijd het bewijs zal zijn geleverd, dat de negen milliard gulden, benodigd voor investeringen om deze arbeidsplaat sen te kunnen verzekeren, beschikbaar zullen zijn gekomen. De minister zelf twijfelt hieraan in zijn begeleidende beschouwing, zoals naar voren komt uit de vaststelling, dat de afzet van industriële producten in binnen- en buitenland thans veel moei lijker is dan tussen de jaren 19481952. Bovendien zijn de rendementsverwach tingen lager en de risico's hoger. Reeds voor het lopende jaar verwacht de eco nomische bewindsman investeringen, die in totaal niet minder dan 400 mil lioen gulden zullen achterblijven bij de jaarlijkse raming van 1800 millioen. In brede kring bestaat ongerustheid over de toekomstige voortgang van de indus trialisatie en de vergroting van de werkgelegenheid. Het inhalen van de achterstand kan in de volgende jaren steeds moeilijker worden en hierdoor dreigt werkloosheid weer als een spook beeld terug te keren. Regeringsmaatregelen zullen gericht zijn op het bevorderen van de vooruit zichten voor nieuwe investeringen, af zet van grotere productie, verhoging der rentabiliteit en vermindering van risi co's, o.a. door verschillende faciliteiten van fiscale aard. et bovenstaande is in grove trek ken, wat men uit de industriali satie-nota heeft kunnen opmaken, waar nog bij komt de verblijdende con clusie van minister Zijlstra, dat de bloei van het bedrijfsleven in hoofdzaak aan de particuliere ondernemingsgeest moet worden overgelaten, hetgeen evenwel tevens betekent, dat de meerdere in vesteringen ad f 9 milliard merendeels door deze privaat-bedrijven of te hun nen behoeve door het spaarwezen zullen moeten worden opgebracht. De mededeling, dat de regeringsmaat regelen zullen zijn gericht op het be vorderen van de vooruitzichten voor nieuwe investeringen, afzet der grotere productie, verhoogde rentabiliteit en verminderde risico's, wordt niet nader omschreven. Zolang nadere omschrij ving ontbreekt, blijft bet tot nader or der bij een resolutie, .afgezien van de verschillende faciliteiten van fiscale aard, waaromtrent de minister hoop volle verwachtingen koestert. Waar schijnlijk weet Z. E. meer dan de Ka merfracties, die Rian ook om nadere schriftelijke inlichtingen hebben ge vraagd, daar zij zich van de gepubli ceerde tekst inzake belastingverlaging geen helder beeld hebben kunnen vor men. Hoe men door regeringsmaatregelen de vooruitzichten voor de afzet van een grotere productie kan bevorderen, be hoeft ongetwijfeld ook een verduidelij king. Deze grotere productie is afhan kelijk van de meerdere investeringen, welker realisatie reeds thans in twijfel wordt getrokken. De afzet van de eventueel verhoogde productie zal im mers in hoofdzaak afhankelijk zijn van de buitenlandse (naast de binnenlandse) conjunctuur, waarover onze regering geen zeggenschap heeft. De verhoging van de rentabiliteitskansen naast de vermindering van dé risico's zijn fac toren, die het bedrijfsleven zelf en elke onderneming voor zich het best kan beoordelen; het kan dit meer en beter doen in de mate, waarin juist geen re geringsmaatregelen worden genomen, omdat deze laatste uiteraard de neiging zullen vertonen het gehele bedrijfsleven over één kam te scheren. Naar wij van het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis vernemen, is sedert de laatste opgave, die 1751 slacht offers vermeldde, het aantal slachtoffers van de watersnood gestegen tot 1783. Dit aantal is de laatste vier dagen stabiel gebleven. Van deze 1783 slachtoffers staan er 633 te boek als vermist en waren er 1150 geïdentificeerd. Minstens vijftig perso nen zijn begraven, die men niet heeft kunnen identificeren. Nog bijna iedere dag worden slachtoffers geborgen. Volgens de thans beschikbare gege vens zijn de 1783 slachtoffers als volgt te verdelen: Het zijn kleinigheden, die tot de volmaaktheid leiden. De vol maaktheid zelf is echter kleinigheid. geen vermist geïden tificeerd Noord-Holland 7 Zuid-Holl. vasteland 23 Voorne-Putten 4 23 Beierland 28 111 Goeree-Overflakkee 161 318 Schouwen-Duiveland 360 159 Tholen 25 143 Noord-Beveland 6 43 Zuid-Beveland 30 71 Walcheren 5 Zeeuwsch-Vlaanderen 12 Noord-Brahant 19 235 633 1150 Als vermist worden beschouwd de personen, die door de officiële instanties als omgekomen werden opgegeven, doch wier stoffelijk overschot nog niet is ge vonden. De drie gemeenten, die wat het i slachtoffers betreft, het zwaarst fen zijn, zijn Oude Tonge (ruim V- honderd), Nieuwerkerk (2701 c» nisse (160). U) en stave- e kern van de industrialisatie nota toont aan, dat, alle verklarin gen ten gunste van het particu liere bedrijfsleven ten .spijt, de rege ring volhardt in de mening, dat het op haar weg ligt het voogdijschap over de private ondernemingsgeest te blijven voeren, waarbij degenen, die de verant woordelijkheid hebben te aanvaarden voor het in stand houden en opvoeren van de nationale welvaart min of meer als onmondig worden beschouwd. Getrouw aan de methode der plan- bureaux, worden de zaken op haar kop gezet. Geeft men het bedrijfsleven zelf de teugels in handen, dan is de kans het grootst, dat er gelegenheid zal zijn voor een maximaal bedrag aan investe ringen, ofschoon niemand het vermag een maximaal bedrag vast te stellen,, met een redelijke kans op verwezenlij king. Uit deze vermeerdering van in vesteringen zal dan automatisch de mo gelijkheid voortvloeien voor het ver groten van de werkgelegenheid. Wanneer men omgekeerd gaat stellen, dat uit vrees voor een toenemende werkloosheid de investeringen moeten worden geforceerd teneinde kunstma tig arbeidsplaatsen in het leven te roe pen, dan lijkt enige ongerustheid wel op haar plaats. Niet ten onrechte schijnt de heer Koos Vorrink zich te hebben beroepen op de steun, die de P. v. d. A zich heeft weten te verzekeren van dé zijde van bepaalde Protestantse kringen De zienswijze van minister Zijlstra doet ons vrezen, dat deze vertegenwoordiger van de A. R. zich in niet te verwaar lozen mate schaart achter economische grondbeginselen, vooral Wat beteft dl volle werkgelegenheids-theorie waar mede de Britse Labourpartv nu niet be- behIadald.aanm0edigende resultaten heeft BaRTELJORissteaAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Meest matige Zuidelij ke wind. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 6.14—19.15. Maan 23.18—6.38.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1