TITO: Rus sen zullen geen derde wereldoorlog beginnen Prijsverlagingen in Rusland Christie voor de rechter k Vj m vort Uap gdy: Feiten gevraagd, geen wensdromen E Financiële gelijkstelling bij voortgezet onderwijs in studie Overheid steune het bedrijfsleven Viervoudige werking Chefarine „4" Kromdorp op stelten Hè r 33 Engeland is de bondgenoot van Joegoslavië Prototype atoom motor gereed Vysjinsky lacht! Beschuldigd van moord op zijn echtgenote Rusland bereid tot bijeenkomst Grote Vier Vroege Aprilmop in Venlo Voortvarendheid bij bestudering van bezoldiging en ontknikking Minister acht kosten voor jeugd- legerdagen verantwoord WOENSDAG 1 APRIL 1953 PAGINA 7 Derde proefneming met atoombom De bejaarde inbreker 100 artikelen gaan 5 tot 20 pet. in prijs omlaag Jhr. Reuchlin grootofficier in de Kroonorde van België De eenheid van Duitsland JONGEN IN SLOOT VERDRONKEN Brandkast met f 3.500 weggesleept Minister Zijlstra naar de West? Doel: meer animo bij de jeugd voor beroepsdienst Resoluties congres A.R.-partij SNffiXÏÏSf ae e in M, v. A. op begroting van O., K. en W. De vier beroemde geneesmiddelen in één iablei Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Na een enkel tabletje bij pijn of griep-voelt U zich een ander mensl MIIMilllilMJMIiUjMK ■"N V. „y??r.een menigte van meer dan hon- «ercmuizend personen heeft maarschalk ui0 5a *'Jn aankomst in Belgrado ver- j dat hij van mening is „dat de leiders in Rusland geen derde i,nle ?0r'°8 zullen beginnen." „De eco- mische en militaire macht van het ,en is thans groter dan ooit en een entuele agressor zou deze krachten eren kennen". Na zijn verklaring, dat r Churchill hem beloofd had, dat Ireland in geval van oorlog de bond genoot sou zijn van Joegoslavië, werd 1110 langdurig toegejuicht. Tito wag wei van mening, dat de u°ude oorlog nog geruime tijd zou aan houden, )(joch z0'n oorlog is goedkoper 0an een echte", aldus Tito. Hij hoopte ^erder, dat de Russen eindelijk openlijk (jun gemaakte fouten ten opzichte van J0egoslavië zouden willen erkennen. Dr Bebler, Joegoslavisch onder minister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde later op een persconferentie °nder meer: „Het ligt in de gedach tegang te veronderstellen, dat er thans Brits-Joegeslavische besprekin- Bij Las Vegas in de V.S. is gisteroch tend de derde atoombom in een serie Proefnemingen tot ontploffing gebracht. Waarnemers deelden mede dat de lichtflits biet zo fel was als gewoonlijk, terwijl c'ok de paddenstoelachtige rookvorming ditmaal achterwege bleef. Bij deze proef neming werden een aantal auto's en dieren, hoofdzakelijk muizen, gebruikt om de invloeden van de ontploffing te bestuderen. De bom was bevestigd op een 90 meter hoge toren; personen die in de omgeving stonden kregen de hevigste Schok te verduren die tot heden gecon stateerd was. Binnenkort zal voor de eerste maal het nieuwe Amerikaanse atoomkanon bij proefnemingen gebruikt worden, waar schijnlijk zullen dan tevens weer een aantal militairen de experimenten bij wonen. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft medegedeeld, dat men ge reed is gekomen met de bouw van een prototype van een atoommotor. Deze motor is bedoeld voor duikboten; over de resultaten van het proefdraaien is men zeer tevreden. De atoommotor zal het voor onderzeeërs mogelijk maken dui zenden mijlen af te leggen zonder dat een basis behoeft te worden aangedaan; tevens zullen duikboten, uitgerust met dit type motor, zeer lang onder water kunnen blijven. gen zullen worden gehouden over ge meenschappelijke verdedigingsmaat regelen" In gewoonlijk welingelichte kringen meent men, dat Groot-Brittannië en Joegoslavië zouden wensen, dat de V. S. en Frankrijk aan dergelijke besprekin gen zouden deelnemen. Men acht het in dat geval .waarschijnlijk dat dus danige beraadsiagingën te Londen of in Washington zullen worden gehouden. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren stierf te Leeds een zekere Robert Wooldridge. Hij was honderd jaar oud en leidde een zeer onder nemend leven, zo ondernemend, dat hij van zijn honderd jaren er 53 doorbracht in de gevangenis voor een reeks diefstallen. De energie waarmee hij zijn onmaatschappelijk beroep uit oefende werd het best geïllustreerd door het feit dat Wooldridge nog op 96-jarige leeftijd een inbraak pleegde. Hij werd gepakt, doch de rechter was van mening dat de oude misdadiger recht had op een kans en gaf hem een voorwaardelijke veroordeling. Gedurende de rest van zijn honderd jarig leven leidde Wooldridge dan ook een deugdzaam bestaan. Radio Moskou heeft gisteren bekend gemaakt, dat de regering van de Sovjet- Unie met ingang van heden de klein handelsprijzen van een aantal artikelen heeft verlaagd. De prijsverlagingen va riëren van 5 tot 20%. Zij bedragen voor brood, bloem, macaroni, bonen en erwten 10%, voor vlees en vleeswaren 15%, voor katoen en natuurzijde 15%, voor wol 5%, voor linnen 8%, voor sokken en kousen 20%, voor vilthoeden 15% en voor strohoeden 10%. Dit is de 6e keer sedert de geldher- vorming in 1947, dat de regering van de Sovjet-Unie tot verlaging van kleinhan- delprijzen heeft besloten. De verlagingen gelden voor meer dan 100 verschillende soorten goederen; ook de nationale dran ken, thee en wodka, gingen respectieve lijk met 20 en 11% in prijs omlaag. In Moskou waren gisteren vele winkels niet open. Men was haastig bezig de Gisteren is de permanente verte genwoordiger van Rusland by de Verenigde Naties, Andrei Vysjinsky, voor het eerst na zijn terugkeer uit Moskou weer op het hoofdkwartier van de V. N. te New York versche nen. De anders vaak stuurs kijkende en zwijgende Rus was goed ge luimd, hij glimlachte veel en schudde de verzamelde verslagge vers hartelijk de hand. Toen zij hem vroegen over het Chinese voorstel betreffende de uitwisseling van krijgsgevangenen, zei hij lachend: de zaak is nogal duidelijk", ver volgens ging hij lachend en schijn baar zeer opgeruimd gestemd de zaal binnen. 43-jarige Londense politieagent Thomas Ledger ,bij het verlaten van de Pohtiepösi van het Londense stadsdeel Putney. Ledger, die gisteren de lang ge zochte Christie heeft gearresteerd, verklaarde later heel bescheiden: „Ik kon hem heel gemakkelijk herkennen". Terstond na zijn arrestatie te Londen is de 55-jarige Engelse kantoorbediende John Christie op het politiebureau ver hoord. Het is nu gebleken, dat Christie zich de gehele week niet verder dan enkele kilometers van zijn vroeger huls heeft bevonden. De nachten bracht hjj door op banken in parken en in lege dek schuiten. Nadat het voorlopig onderzoek was gesloten werd Christie in staat van be schuldiging gesteld naar aanleiding van moord op zijn 54-Jange echtgenote Ethel Christie. Hij zal vandaag voor de rech ter verschijnen. Intussen zijn een aantal deskundigen bezig net onderzoeken van een aantal stoffelijke resten, die gisteren in de tuin werden opgegraven, teneinde uit te maken of deze afkomstig zijn van een zevende slachtoffer. John Reginald Halliday Christie die vandaag voor de rechter komt in verband biet de mysterieuze moorden op enine brouwen, onder wie de echtgenote van Christie. van Jhr O Reuchlin. de scheidende direc- *vonorde van Belgie- goederen opnieuw te prijzen en voorra den aan te vullen ten einde te kunnen voldoen aan de vraag van morgen, die naar men verwacht, zeer groot zal zijn. De Russische regering kan in staats- en coöperatieve winkels deze prijsverla ging afkondigen omdat alle prijzen door de staat vastgesteld worden. De Sovjet-Unie zal het beleggen van een viermogendhedenconferentie over een vredesverdrag met Duitsland en de hereniging van dit land toejuichen, al dus schrijft het hoofd van de Russi sche controlecommissie in Duitsland, generaal Tsjoeikov, in een brief, welhe vandaag in het orgaan van de West- Duitse communistische party „Freies Volk", staat afgedrukt. Het schrijven was .gericht aan de voormalige rijkskanselier' dr. Wirth, die thans aan het,hoofd staat van de „Deut sche Sammlüng", een communistisch georiënteerde organisatie in West- Duitsland. Deze beweging had een voor stel tot het houden van een viermogend- hedenbespreking gezonden aan alle vier de Hoge Commissarissen in Duitsland. De eerste indruk in kringen van de Britse Hoge Commissie in Bonn was dat de brief van generaal Tsjoeikov „niets nieuws bevatte".' Verklaard werd dat vertegenwoordigers der „grote vier" in het afgelopen jaar te Parijs een conferentie hebben ge houden, waarop geen overeenstem ming over een agenda kon worden bereikt. Dit werd gevolgd door een uitwisseling van nota's en „daarvan hebben wij er nog een tegoed". Te vens is men van mening dat, indien de Sovjet-Russische regering een nieuwe viermogendhedenconferentie wenst, zij dit officieel aan de drie andere betrokken regeringen moet mededelen. Een woordvoerder van de West-Duitse regering heeft verklaard dat op het voorstel van generaal Tsjoeikov geen officieel commentaar gegeven moest worden. „Bovendien is de regering te Bonn van mening, aldus deze woordvoerder, dat het al dan niet uitschrijven van een viermogendhedenbespreking over Duitsland een zaak is, die in de eerste plaats de verbondenen aangaat". Advertentie r zijn sinds de oorlog al verschil lende zgn. vredesoffensieven van de Sovjet-Unie geweest, meestal bestaande uit propaganda-redevoerin- gen, zgn. vredescongressen en het los laten van hele vluchten Picasso-duiven. Indien niet alle tekenen bedriegen zijn Stalin's opvolgers thans bezig met een vredesoffensief van wat meer substan tiële inhoud. Dat zij daarmee politieke bedoelingen hebben is geenszins twij felachtig en dat men er geen innerlijke ommekeer bij de Sovjet-leiders achter moet zoeken evenmin. Van belang is echter op het ogenblik, dat de opvolgers van Stalin zich door omstandigheden buiten hun wil genoozaakt achten, con cessies te doen, die op zichzelf bewijzen, dat zij zich niet al te zeker achten van hun positie. De dood van Stalin heeft het Sovjet systeem zeker niet aan het wankelen gebracht, zoals sommigen met grote stelligheid hadden voorspeld, maar toch heeft de verdwijning van de on feilbaar geachte leider in de hoogste gelederen van de Sovjet-hiërarchie blijkbaar een aanzienlijke mate van onzekerheid teweeggebracht. Alleen hierin kan men een aannemelijke ver klaring vinden voor het feit, dat de Sovjet-regering op het ogenblik ingrij pende pogingen doet om het binnen landse moreel in de Sovjet-Unie, dat de laatste tijd ernstig geleden moet heb ben door de nieuwe zuiveringswoede die zich van de partijorganen heeft mees ter gemaakt, op te vijzelen en tegelij kertijd de betrekkingen met de demo cratische buitenwereld ook op een wat beter peil te brengen. In hoeverre de mannen in het Kreml het slachtoffer zijn geworden van de oorlogspsychose, die zij anderen zo gaarne toedichten, is moeilijk uit te maken, doch het ziet er naar uit, dat zij in angst leven voor een oorlog, die zou uitbreken op een ogen blik waarop het Russische volk weinig reden zou hebben tot vertrouwen in zijn eigen leiders Dinsdagmorgen zeven uur werd het twaalfjarige zoontje van de heer v. Overbeek uit Berlicum met zijn fiets in een sloot langs de Veebeekseweg ge vonden. Na onderzoek bleek, dat hij verdronken was. Men vermoedt, dat hij dcor een rukwind de macht over zijn stuur is kwijt geraakt en met zijn hoofd omlaag in de sloot is terecht gekomen. (Van onze correspondent) Aanvankelijk heeft het kantoorperso neel van de Caltex Petroleum Mij te Venlo Dinsdagmorgen gemeend met een juist iets te vroeg, maar overigens goed geslaagd 1 Aprilmopje te doen te hebben. Waar 's avondstevoren in hun gebouw aan de Molensingel nog een solide en aan het tilvermogen eisen stellende brandkast stond, was Dinsdagmorgen enkel wat stof te zien. Het politie-onderzoek heeft evenwel uitgewezen, dat hier mensen met eerder kwade dan moppige neigin gen aan het werk zijn geweest. Zonder dat iemand er ook maar iets van ge merkt heeft, zijn klaarblijkelijk niet van half werk houdende dieven er in de nacht van Maandag op Dinsdag in geslaagd de complete brandkast, die f 350Ü bevatte, uit tet kantoorgebouw te halen. Waarschijnlijk om hun vruchte loze pogingen het ingewikkelde slot te forceren, thuis in alle kalmte voort te zetten. De politie te Venlo speurt thans naarstig naar dieven en brandkast. Naar het A.N P. in Willemstad ver neemt, zou de minister van Economi sche Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, het plan hebben in April een bezoek te brengen aan de Antillen, Suriname en de Ver. Staten. Het bezoek aan de V. S. zou o.m. tot doel hebben enige moge lijkheden tot vergroting van de Neder landse export te bestuderen. Ook de wijze, waarop Amerikaanse investerin gen in Nederland zouden kunnen wor den aangemoedigd, zou dan mogelijk een onderwerp van besprekingen kun nen uitmaken. Het verblijf in beide rijksdelen zou slechts enkele dagen kunnen duren. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ruys de Beerenbrouck betreffende het organiseren van jeugd-legerdagen heeft de minister van Oorlog en van Marine, mede namens de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, o.m. het volgende geantwoord; De leerlingen van de examenklassen van HBS-en Gymnasia, MTS-en, Radio instituten. ULO- en Ambachtsscholen komen voor deelneming aan een jeugd- dag in aanmerking. De aan deze jeugd- dagen verbonden kosten kunnen nog met nauwkeurig worden begroot. De jeugddagen zijn ingesteld ten einde verbetering te brengen in het onvoldoende aanbod van gegadigden voor de opleiding tot beroepsofficier en beroepsonderofficier. Er wordt uiteraard naar gestreefd, de leerlingen van een bepaalde school een legeronderdeel te doen bezoeken in de nabijheid van de plaats, waar de school is gevestigd. Aangezien evenwel de hoofden van onderwijsinrichtingen mcl het oog op hun lesprogramma's de tijd stippen bepalen, waarop zij kunnen Aan het slot van de partij conferentie van de Anti-Revolutionnaire Partij te Den Haag gehouden heeft voorzitter dr. J. Schouten een aantal conclusies getrok ken die representatief zijn voor hetgeen behandeld is. Enkele van deze conclusies zijn: De economische ®n bevolkingspositie van ons land en het voortdurend drei gend tekort aan werkgelegenheid vragen de uiterste inspanning van volk en over heid, gericht op de uitbreiding van de werkgelegenheid. Voor de verwezenlijking van dit doel 's het nodig alle bronnen van welvaart w activeren, doch in het bijzonder de uitbreiding van de industrie te bevorde- n' aangezien deze de meeste mogelijk heden voor verruiming van de werkge legenheid biedt. De steun van de overheid zij er ten deze op gericht het bedrijfsleven de gelegenheid te geven zich onder zo gunstig mogelijke voorwaarden te ont wikkelen, waaronder o.m. verstaan moet worden; de schepping van een gunstig industrieel klimaat, de voor lichting bij het zoeken van afzetgebied in het buitenland, de bevordering van een doelmatig technisch en handelson derwijs en de zorg voor een belasting- politiek, welke de investeringen in be drijven stimuleert. Ten aanzien van de verruiming van de werkgelegenheid op korte termijn moet de aandacht van de gemeenten zijn gericht in het algemeen op de uitvoering van openbare werken en in het bijzon der o.a. op verbetering van straten, wegen en pleinen op/de sanering van oude stads- en dorpswijken, op de opruiming deelnemen aan een excursie en niet alle onderdelen van leger en luchtmacht steeds voor een jeugddag beschikbaar zijn, kan het voorkomen, dat noodge dwongen een verder afgelegen onder deel wordt bezocht. Deze situatie deed zich voor in het in de vraag genoemde geval. De minister acht de kosten van deze jeugddagen volkomen verantwoord en ziet hierin geen gebrek aan zin voor efficiency en zuinigheid, maar wel een dringende noodzaak. De minister van O. K. en W. heeft de memorie van antwoord op de begroting van O. K. en W. doen verschijnen. Hij gaat daarin o.m. in op de financiële ge lijkstelling tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs, die alleen voor het onder de L.O.-wet 1920 vallende onder wijs de pacificatie tot een feit heeft ge maakt. Zoals verscheidene leden reeds tiebben opgemerkt is de omvang van de pacificatie in de loop der jaren van min der betekenis geworden. Omdat steeds meer kinderen niet meer met lager on derwijs volstaan en omdat het voortge zet onderwijs, dat niet onder de L.O.- wet 1920 valt. een deel van de taak van het L.O. heeft overgenomen. De minis ter voegt daar nog twee andere facto ren aan toe; de verlenging van de leerplicht n.l. en de moeilijkheid om zonder overheidssubsidie een school te stichten. De minister heeft voor dit vraagstuk een open og, temeer omdat het on derwijs aan de nijverheidsscholen niet meer het aanleren van bepaalde tech nieken, maar vooral de algemene vor ming beoogt. Vele bezwaren zouden worden opgevangen indien de finan ciële gelijkstelling naar het voortgezet onderwijs zou worden doorgetrokken. De mogelijkheid daarvan is onder werp van ernstigestudie, hetgeen eveneens geldt voor het VHMO en het kleuteronderwij s. De minister zal blijven waken tegen ondermijning van de zelfstandigheid en de vrijheid van de bijzondere scholen. In dat verband bespreekt hij het me disch toezicht. Hij acht het ongewenst, dat de U.L O. uit het onderwijsstelsel zou verdwijnen, al is het waar dat relatief te veel leerlingen naar de U. L. O. en te wei nig naar het technisch onderwijs gaan. Er Is alleen heil te verwachter, van een wijziging der mentaliteit t.a.v. de „wit te boord." Het onderzoek naar de afschaffing der schoolgelden is met voortvarendheid aangevat. Het resultaat daarvan is in de onlangs gepubliceerde regeringsnota over huren en lonen vervat. Bezoldiging De commissie voor georganiseerd over leg voor het docerend personeel bij het V. H. M. O. is met grote voortvarend heid aan het werk gegaan. Zij heeft reeds vier vergaderingen gehouden. De minister zal een spoedige beslissing over de hem voor te leggen voorstellen be vorderen. Voorts hoopt hij, dat het vraagstuk van de ontknikking dit jaar voor de laatste keer in de Staten-Generaal in bespreking zal zijn geweest. De minister spreekt ook over de be hoefte aan onderwijzers hij meent dat er geen sprake is van een werke lijk tekort over het handelsavond- onderwijs de groei bewijst dat de in voering aan alle scholen van klassen die voor het rijksdiploma opleiden goed voldoet over het uitgebreid technisch onderwijs de richtlijnen voor het leer plan vormen nog een onderwerp van bespreking over het beurzenstelsel bij het HO. verruiming daarvan ver dient de voorkeur boven afschaffing der collegegelden. Advertentie 'n 4tje doet wonderen! Een ander motief voor hun tegen woordige houding, die trouwens in overeenstemming is met hun na Stalin's dood gepubliceerde oproep aan het Russische volk om zich niet in een pa niek te storten, is in elk geval moeilijk te bedenken. Dat zij plotseling van ge moed zouden zijn veranderd en dat hun hart zou overvloeien van genegenheid en bezorgdheid voor een volk, waarvan zij millioenen en millioenen stelsel matig hebben opgesloten in gevange nissen en veroordeeld tot de „opvoe dende" slavernij van de dwangarbei derskampen, lijkt in elk geval niet heel aannemelijk. En de ook wel gehoorde bewering, dat Malenkov een periode van nieuwe, communistische bourgeois- gezapigheid zou inleiden, moet ook nog bewezen worden. Hoe dit alles zij, de nieuwe Sovjet regering is klaarblijkelijk tot het in zicht gekomen, dat zij niet zo maar de politiek van Stalin kan voortzetten, maar dat zij niettemin in de niet van opportunisme gespeende geest van Sta lin handelt wanneer zij binnen- en bui tenlandse concessies doet teneinde daarmee de tijd te winnen, die zij nodig heeft om haar positie te stabiliseren en nieuwe plannen voor de toekomst te maken. Zoals gezegd, dit duidt nog niet op een verandering van opvatting in het Kreml. Doch het betekent wel, dat de Sovjet-Unie haar politiek moet aanpassen aan omstandigheden, die zij niet heeft voorzien. Hier ligt dus een gunstige kans voor de Westerse diplo matie en de Westerse politiek, wier beste kans van slagen, zonder een oorlog te ontketenen, blijft berusten bij haar mogelijkheid om altijd weer die omstandigheden te scheppen, die niet passen in het traditionele Sovjet schema en die de Sovjet-Unie dus dwingen in te binden. Wat de binnenlandse politiek van de Sovjet-Unie aangaat, de vérstrekken de amnestie, welke in Moskou is afge kondigd en die wanneer zij letterlijk wordt uitgevoerd millioenen mensen moet omvatten, is er klaarblijkelijk op gericht het Russische volk gunstig te stemmen voor het nieuwe regiem. Juist de omvang van de maatregel duidt er echter op, dat het moreel van het Russische volk alleen nog maar met dergelijke grootscheepse acties te redden is, d.w.z. dat de voortdurende en scherpe terreur van de politie ge leid heeft tot een bijna gevoelloze on verschilligheid. Op het gebied van de buitenlandse politiek heeft het niet zozeer de aan dacht getrokken, dat Malenkov ge pleit heeft voor de co-existentie van de communistische en de democrati sche wereld want dat is geen nieuws maar wel dat de premier van China voorgesteld heeft alle krijgs gevangenen uit te wisselen en de on- willigen aan een neutrale mogendheid wil overdragen; dat de Noord- Koreaanse en Chinese aanvoerders in Korea het Uno-voorstel voor de uit wisseling van zieke en gewonde krijgs gevangenen hebben aangenomen; voorts dat de Russen het Mittelland-Kanal tussen de Ruhr en Berlijn voor de scheepvaart hebben opengesteld, dat de Russische autoriteiten zich schijnen te willen beijveren om nieuwe incidenten m de lucht boven Duitsland te voor komen, dat de Sovjet-regering zich bereid heeft verklaard te bemiddelen inzake de vrijlating van Engelse en Franse burgérs, "die zich in Noord- Koreaanse handen bevinden en dat de Sovjet-regering plotseling aan tien Amerikaanse hoofdredacteuren verlof heeft gegeven tot een bezoek aan Moskou. Al deze zwaluwen bij eikaar maken nog wel geen lente en men weet hele maal niet hoelang deze vriendelijke stemming in Moskou zal duren. Maar het zou bepaald aan de Westerse di plomatie moeten' liggen, wanneer zij er niet in zou slagen haar voordeel te doen met deze concessies. Waarbij nochtans voorop dient te blijven staan, dat de Westerse politiek zich moet laten leiden door feiten en niet door wensdromen, dat zij haar eenheid weet te bewaren en dat zij zich niet haastig ontdoet van het enige waarmee zij de Sovjet-Unie enig respect kan afdwin gen: haar wapenrusting. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 muziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis, 9.45 gram. NCRV10.00 muziek, 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Promenade-orkest en solist, 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.35 zang en piano. NCRV: 14.00 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram.. 15.30 viool en piano. 16.00 prot. pr., 16.30 cello en piano, 17.00 jeugd, 17.30 gram., 17.40 Gronings progr., 18.00 piano. 18.35 Op de stelling. 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.30 gram., 20.00 radiojournaal. 20.20 bas, hobo en orgel, 21.00 klankbeeld, 21.40 Radio Philh. Or kest, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 vocaal ensemble. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7 00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 idem, 9.00 prot. pr.. 9.15 omroepkoor, 9.25 vrouw. 9.30 gram.. 10.50 kleuters, 11.00 kamerorkest, 11.45 voordr., 12.00 orgel, 12.25 ln 't spionnetje. 12.33 gram., 12.50 bedrijfs leven, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 lichte muz.. 14.00 hoorspel. 14.40 sopraan en piano. 15.00 zieken. 16.00 gram., 16.15 Van Pepita's en Mantilla's, 16.30 orgel en piano, 16.45 jeugd, 17.30 militaire cau serie, 17.40 gram., 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 sport. 18.25 gram., 18.30 dansmuz., 19.00 brief uit Londen, 19.05 discogram, 19,40 Rondetafelparle- DONDERDAG ment, 20.00 nieuws, 20.05 Radio Philh. Orkest en soliste, 21.15 hoorspel, 22.15 gev. muz., 22.35 gram., 22.50 De vrouw in gezin, maatschappij en Staat, 23.09 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram., 23.40 zang en orgel. ENGELAND, BBC Home Service. 330 m.: 12.00 klass. muz., 15.00 strijkorkest, 19.35 dansmuz., 20.30 strijkkwartet. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 volksmuz., 13.15 dansmuz., 13.45 BBC Northern Orchestra, 16.45 dans muz., 17.45 militair orkest, 18.15 variété- orkest, 22.00 lichte muz., 23.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gev. muz., 13.00 lichte mu ziek, 14.15 amusem.muz., 15.00 lichte mu ziek. 15.50 omroeporkest, 17.45 omroep orkest, 22.10 kamermuz., 0.30 strijk kwartet. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 omroeporkest. 13.20 om roeporkest, 20.00 orkest. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 kamermuz., 14.45 symphonie-orkest. z 484 m.: 12.10 omroeporkest. ENGELAND, BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 224. 49 en 42 m.: 22.00 Nieuws. Engelse literatuur geschiedenis. 33. Toen verscheen Koos Pimpel, die in een speelse bui de strikken met geoefende stropershand had ge zet ten tonele om het resultaat van zijn werk te over zien. Hij had daartoe een knijpkat meegebracht. Het jammerende welpje maakte hij meteen los, zeggende: Vort, naar je regiment'. Over Klaas Baas stapte hij eenvoudig heen; maar voor Alphonsa en meneer Smuil hield hij met welgevallen halt: „Kijk, kijk", zei Koos met jolige verbazing, „hoe later op de avond, hoe schoner volk." Alphonsa zei hijgend: „Ga weg, Pimpel" en de heer Smuil smeekte: „Maak me los, alsjeblieft". Maar Koos deed geen ven beide. Inte gendeel, hij hield een mooie toespraak over „Jong geluk", dié Alphonsa zelfs in de diepe duisternis zichtbaar deed blozen. Toen pas vervolgde hij wan kelend zijn weg om de strikken elders op hun in houd te contröleren. Om de hoek stiet hij op Stocke- dief, die in een strik was getrapt toen hij het pa tronaatsgebouw wilde omsingelen. „Pimpel", brulde de veldwachter, „in naam der wet, maak me los." „Ik denk er niet an. nou ben jij de klos", rijmde Koos en hij ging verder. „Pimpel, ik schiet", riep Stocke- dief hem nog achterna. „Je raakt me toch niet", bromde Koos met smalende glimlach, maar voor- zichtigheiashalve deed hij toch zijn knijpkat uit. Toen trof een geweldig rumoer zijn oor. Dat kwam uit het Patronaatsgebouw, waar Vrankenbrock nog steeds met de reconstructie van zijn mis bezig was. Na vele vergeefse pogingen van zijn zangers indivi dueel, nep de dirigent tenslotte in vertwijfeling uit: „Zing dan toch sukkels; allemaal het Kyrie." Hij sprong op en maakte een machtig gebaar met beide armen als wilde hij de muziek uit de kelen van de koorleden trekken. De zangers reageerden onmiddel lijk Llkeen bracht met groot geweld een snapshot uit een mis voort, dat hem in de oren was blijven nagonzen. Helaas waren het alle fragmenten uit zeer uiteenlopende meesterwerken. Kortom, de man nen gingen te keer als wilden. Vrankenbrock viel vertwijfeld in zijn stoel terug. De notaris, die nog steeds ter plaatse aanwezig was, kuchte beschaafd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7