Nieuwe^ stap van de Sovjet-Unie bij de KN RUSSISCHE INZAKE TEGEMOETKOMING ONTWAPENING Russische toenadering tot het Westen Luchtmacht affaire voor de Krijgsraad Gevecht tussen Mau Mau en Britse patrouille Tussen neus en lippen Ingediende amendement een grote verrassing voor de Westelijke diplomaten Molotov: Rusland staat achter plan van Tsjoe en Lai Onderhandelaars op weer bijeen 6 April BELEGGINGSADVISEUR LICHT OP VOOR f 150.000.- ccrcet inHongarije Voorlopig Nederl. elftal Jongen gedood door gevonden granaat Verdachte heeft volkomen gebrek aan normbesef Berucht hoofdman gedood Het weer „Hij vertrekt zonder op gebruikelijke wijze afscheid te nemen Tot hoofd en hart DONDERDAG 2 APRIL 1953 77ste JAARGANG No. 25648 ^"betrouwbare personen runnen uit hun huizen Voor wedstrijd tegen Wacker Na aanrij ding overleden we rm°edelijk te veel naar links llit" gezet worden Behoedzaam optimisme Optimisme in Moskou IN PAN MOEN ION Churchili optimistisch inzake Korea Chinese voorstellen aanvaardbaar Veiligheid boven Duitsland Frankrijk en deV.S. uit genodigd voor Russisch- Britse besprekingen Chileense regering afgetreden De „Flora" tijdens de Paasdagen Rolwagentjes voor ouden van dagen en invaliden Nieuwe Oostenrijkse kanselier FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348Q Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telet. 4790 Bijkant. Umuiden: Bonifaclusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De nieuwste stap van de Sovjet-Unie in de serie „tegemoetkomingen aan het Westen" werd gisteren door Rusland gedaan in de vorm van een amendement aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties, waarin Rusland bereid is, zij het met een kleine wijziging, de ontwapeningsresolutie te aanvaarden, die onlangs door de politieke commissie met steun van de Westelijke mogendheden is goed gekeurd. Dit Russische amendement kwam voor de Westelijke diplomaten als een volkomen verrassing, temeer daar het zonder enig tam tam was aangekondigd. Het amendement kwam vlak voordat de algemene vergadering voor het Paas- reces uiteenging. Tot heden was de voorgestelde ontwa peningsresolutie van het Westen door de Sovjet-Unie afgewezen. Het Russische amendement begon met een verzoek om uit de Westerse resolutie een artikel te schrappen, dat door de politieke commis sie aanvaard was en waarin de arbeid van de V.N.-ontwapeningscommissie Precies omschreven werd. De eerder door Rusland gestelde eisen: inkrimping van jje strijdkrachten met een derde, on middellijk verbod van de atoombom en e v eroordeling van de Westerse mo- iendheden wegens oorlogsophitsing zijn Scbra6 tn'euwe Russische resolutie ge- In het w'ordt We Russische amendement beroeP gedaan op de ontwa- °mmissje 0p de basis van de f y 4 daag j0nsaarse staatsblad is van- benaatrf Qecreet gepubliceerd waarin Per vv?.rd.t dat „onbetrouwbare j,p°nen uit hun woningen gezet kun- n worden, aldus wordt te Wenen ver omen. ilet nieuwe decreet is van toe- Passing op huurders van woonruimte in de Hongaarse woningen die twee jaar geleden door de Hongaarse regering ge nationaliseerd werden. Volgens dit decreet kan de huur ook worden opgezegd als een bewoner je gens een medebewoner of de huisbe heerder „blijk geeft van een houding, die strijdig is met de wetten van het socialistisch leven." Het voorlopig Nederlands Elftal Is voor de op 8 April a.s. te Amsterdam te spelen wedstrijd tegen Wacker (Wenen) sis volgt samengesteld: doel: Landman (bparta); achter: Cools (RBC) en Te- /xrir.'?'ndboven'> midden: Klaassens Tcrlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH); voor: Van Ede (Snartal, Van Beurden (BVV), Van Melis (Eindho- TdOS) DStra 'Heerenveen) en Luiten Am!.ttrVflv.Van Raalte (Blauw Wit), en V? f Van Schündel (SVV) en van der Kuil (VSV). Lenstra zal als aanvoerder fungeren. De 14-jarige Pierre van Lipsig te erlo, die Dinsdagmiddag door een vrachtauto werd aangereden, doordat v, e is vannacht aan de bekomen ver- v- ondingen overleden. voorstellen van de Westerse mogendhe den. Amerikaanse woordvoerders deelden mede, dat het Russische amendement door de delegaties in Washington nauw keurig bestudeerd zal worden. Gisteren heeft radio Moskou een verklaring van de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotov, uitgezonden, waarin gezegd wordt, dat Molotov het eens is met de regeringen van China en Noord-Korea betreffende hun voorstel voor uitwisseling van krijgsgevangenen op Korea. In de verklaring werd gezegd, dat minister Molotov namens de Russische regering sprak. Tevens werd het voor stel gedaan om de Chinese volksrepubliek en Noord-Korea toe te laten tot de Veren. Naties, dan zouden, aldus Molotov, de Verenigde Naties meer kunnen doen inzake de totstandkoming van een vrede op Korea. In zijn verklaring zei Molotov voorts, dat hij hoopte, dat de Amerikaanse regering het initiatief van China en Noord-Korea op de juiste wijze zou begrijpen. De terugzending van de krijgsgevan genen dient geregeld te worden in over eenstemming met de desbetreffende bepalingen van de overeenkomst van Genève, aldus Molotov. Rusland, China en Noord-Korea zijn het hierover met elkaar eens. Het voorstel om de „niet- vrijwilligen" aan een neutraal land over te dragen, noemde Molotov een stap in de richting van een overeen stemming. Molotov bracht in zijn verklaring naar voren dat de Sovjet-Russische regering „niet heeft afgelaten te stre ven naar een beëindiging van de Ko reaanse oorlog". In dit verband noemde hij het antwoord van Stalin op een brief van president Nehroe 'van India in 1950 en de verklaringen van Malik afgelegd in New York in 1951, welke de basis geweest zijn die bijna tot een algehele overeenstemming hebben ge leid. Het overige gedeelte van de ver klaring van Molotov komt vrijwel overeen met de tekst van de toespraak van zijn Chinese collega Tsjoe En Lai, waarin deze zijn aanbod aangaande de krijgsgevangenenuitwisseling doet. In Amerikaanse regeringskringen is men krachtig gekant tegen de toelating van communistisch China en Noord- Korea tot de Verenigde Naties. Als de communisten het lidmaatschap van deze beide landen als een voorwaarde voor een bestand op Korea stellen, dan zou de oplossing voor een geschil op Korea nog even ver verwijderd zijn als ooit tevoren, aldus deze kringen. Tevens wordt de verklaring van Molotov als zou Rusland het initiatief genomen hebben in de regeling van het Koreaan se conflict heftig becritiseerd. De re cente reeks van Russische „vredes"- manoeuvres, aldus een Amerikaanse regeringswoordvoerder, komt op niets anders neer dan op een aanvaarding van voorstellen waarvoor de geallieer den reeds jaren pleiten. Naar aanlei ding hiervan verwees deze woordvoer der naar de geallieerde pogingen ten aanzien van Duitsland. Oostenrijk en de pogingen van het Westen om tot overeenstemming te komen in zake de leen- en pachtovereenkomsten. Voorts acht men het critieke punt van het plan van Tsjoe En Lai. dat dit nog tot in de kleinste bijzonderheden moet worden geregeld. Als de communisten deze on- eetl nVredelV over^^en van Stalin op 5 Maart j.l„ heeft Rusland 12 maal 9 jyj erend gebaar jegens het Westen" gemaakt. elkaar kuülï Malenkof verklaart bij Stalin's baar, dat Oost en West naast js bestaan- deling kunrtan Malenkof verklaart, dat alle vraagstukken door onderhan- 17 Maart- ™°rden °V9elost. van Beriijn ^aiFe Russische autoriteiten maken bekend, dat het kanaal Maart- T st"Duitsl<md wordt heropend, burgers, die in belooft te bemiddelen voor vrijlating van Britse 79 Maart- n °°rd"Norea worden vastgehouden. Rng van vraaarinklUssen stellen voor besprekingen te houden ter rege- 27 Maart- M Van bet luchtverkeer boven Duitsland, voor een bp~nekÜS^0u verleent visa aan tien Amerikaanse journalisten 27 Maar- 06 Soviet'Unie- ar ]^?}°t°f belooft bemiddeling voor vrijlating van Franse de Sovjet-Unie. burgers inltiloor^Kor0^ belooft bemiddeling voor vrijlating van ^oord-Koren aanvaardt V.N.-voorstellen voor uitwisseling 30 M Bewonde gevangenen, gen te PcmtCTzirza doorbreekt de impasse, waarin de bestandsbesprekin- land verant J.?n waren geraakt, door voor te stellen een neutraal trieerd ,„-,]woordelijk te maken voor krijgsgevangenen, die niet gerepa- «mien worden Ua.mmami-fmp' Pe Sovjet-Unie stemt toe in benoeming van de Zweed joid tot secretaris-generaal van de Verenigde Naties. van de PJr<: M°l°tof s°bdart zich achter het Chinese voorstel ter regeling Ru lHs9evangenenkwestie in Korea. tenpSS'SC,le te9emoetkoming inzake ontwapeningsvoorstel van het Wes- Dc vredelievende geluiden van radio-Peking, die dezer dagen aanbood het Ko reaanse krijgsgevangenengeschil te regelen en daarmee een wapenstilstand in Korea te bewerken, hebben in het kader van het communistisch vredes-offen- sief weer veel aandacht getrokken. Dinsdag kwamen voor het eerst sinds bijna een half jaar de bestandsonderhandelaars in Pan Moen Jon weer bijeen. De Noord-Koreaanse delegatie stond onder leiding van kolonel Ju Yon (links). noemde Molotov's verklaring „een be langrijke ontwikkeling, die door Frank rijk als zeer gunstig wordt beschouwd." Volgens hem was het moeilijk om uit te maken, of de jongste Sovjet-stappen een fundamentele wijziging in de Sovjet doelen betekende. Het was mogelijk, zo zei hij, dat de huidige Russische politiek een knap diplomatiek spel wa« om het verdrag voor een Europees leger en andere pogingen om de Weste lijke landen te versterken te torpederen. Hij meende, dat ratificatie van het E.D.G.-verdrag door het Franse parle ment nu moeilijker zou worden. In Russische en Westelijke kringen in Moskou is men van gevoelen, daï Molotov's verklaring bepaaldelijk hoop gevend was. Men ziet het als veelbete kenend, dat Molotov, terwijl hij het Westen wel herinnerde aan de kwestie van toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties, hiervan geen voorwaarde voor regeling van de Ko reaanse kwestie maakte. derhandelingen op de tot nog toe van hen bekende wijze trachten te rekken dan is voorlopig toch nog geen einde van het Koreaanse conflict in zicht. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken De communisten hebben vanochtend te Pan Moen Jon een brief overhandigd die gericht is aan generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der strijdkrachten van de Verenigde Naties. De brief is ondertekend door de Noord-Koreaanse premier Kim II Soeng en de opperbe velhebber van de Chinese strijdkrach ten in Korea, generaal Peng Teh-Huai De tekst luidt: „We hebben uw brief d.d. 31 Maart ontvangen. Wij stemmen in met het door u in die brief gedane voorstel en delen u hierbij mede dat een groep ver bindingsofficieren van onze zijde be reid is uw verbindingsofficieren op 6 April te Pan Moen Jon te ontmoeten teneinde voorbereidende maatregelen uit te werken voor de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen en een datum voor het hervatten der be staande oestandsbesprekingen vast te stellen. Hierbij voegen wij een copie van de verklaringen die afgelegd zijn door de regeringen van de volksrepu bliek van China en de democratische volksrepubliek van Korea betreffende het voorstel inzake de repatriëring van krijgsgevangenen." De Zwitserse Federale Raad heeft gisteren stappen genomen ter voorbe reiding van mogelijke Zwitserse deel- (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Ofschoon hij zich allervoorzichtigst uitdrukte, liet Churchill gisteren toch doorschemeren in het Lagerhuis, dat hij meent reden te hebben tot enig optimis me inzake de toestand in Korea. Met be trekking tot de mogelijke uitwisseling van gewonde krijgsgevangenen en de hoop op een wapenstilstand in Korea, zei de Britse premier: „Tenzij er iets tussenbeide komt, betekent deze ontwik keling een belangrijke gebeurtenis. Het ziet er naar uit alsof zij nieuwe hoop wettigt op een oplossing van de moei lijkheid aangaande de kwestie van de krijgsgevangenen en op het beëindigen van de krijgshandelingen in Korea, een oplossing waarnaar wy de huidige en de vorige regering en onze bondge noten zo ernstig en gedurende zo lange tijd gestreefd hebben. Met betrekking tot de mogelijkheid van een drie mogendheden-conferentie tussen Rusland. Amerika en Groot-Brit- tannië. meende Churchill, dat het wijzer was af te wachten om te zien in hoe verre het Russische verlangen naar be tere verhoudingen met het Westen zich weerspiegelde in de feiten. Hij achtte de laatste voorstellen van de eerste mi nister van China verenigbaar met de principes welke de Britse regering tot heden had gevolgd inzake de kwestie van de krijgsgevangenen en gaf als zijn mening dat de verklaring van de Chinese regering de grondslag kon vormen voor het hervatten van de wapenstilstandsbe sprekingen in Korea. neming aan het werk van een neutrale wapenstilstandscommissie voor Korea. Twintig Zwitserse officieren hebben opdracht gekregen zich morgen in Bern te melden en gereed te zijn binnen tien dagen naar Korea te vertrekken. In de herfst van 't vorige jaar hebben de V.N. de Zwitserse regering verzocht zich ge reed te maken om deskundigen naar Korea te zenden in geval van een wa penstilstand en de Zwitsers stemden hierin toe. Inmiddels zijn te Pan Moen Jon gis teren Noord-Koreaanse en geallieerde verbindingsofficieren bijeen geweest ter opheldering van verschillende vragen n.a.v. de ligging van geallieerde krijks- gevangenenkampen op Noord-Korea. De strijd op Korea gaat ondanks de vredesgeruchten normaal door. Aan het uiteinde van het Westelijke front heb ben Amerikaanse mariniers Dinsdag avond en gisteren de communisten aangevallen, terwijl aan het Oostelijke front de Zuid-Koreanen in het offensief waren. Generaal Tsjoeikov, het hoofd van de Russische controlecommissie in Duits land heeft de Franse en Amerikaanse Hoge Commissarissen in Duitsland schriftelijk uitgenodigd om deel te ne men aan de Brits-Russische besprekin gen over de veiligheid in de luchtcorri- dors die Berlijn met het Westen ver binden. De Brits-Russische besprekingen zijn twee dagen geleden begonnen op ver zoek van de Russische commandant. Zij komen voort uit de iuchtincidenten bo ven Duitsland op 12 Maart. Men tracht momenteel door deze onderhandelingen een nieuw reglement voor de veiligheid boven Oost-Duitsland op te stellen. Deze kan slechts tot stand worden gebracht door een nieuwe overeenkomst tussen de vier bezettende mogendheden. De Chileense regering heeft aan de president haar ontslag aangeboden. Pre sident Ibancz heeft inmiddels een nieu we regering gevormd. De negenjarige jongen Van der Plas werd Woensdagmiddag gedood en zijn vriendje ernstig gewond bij het ontplof fen van een handgranaat, die zij hadden gevonden en waarmee zij aan het expe rimenteren waren in de omgeving van het openluchttheater te Velden (L.) Een derde jongen werd door de rond spattende scherven van de ontplofte granaat niet getroffen, doch hij was uiteraard erg overstuur. Indien het weer zacht blijft, zullen tijdens de Paasdagen de narcissen in bloei staan en de hyacinten haar kleu ren beginnen te vertonen. Naast de scilla's en de tulipa's kan men nu reeds op de Flora te Heemstede de kleurige tapijten van voorjaarsbloemen be wonderen. In de beide kassen van de Flora zal de bloei der tulpen begonnen zijn, zodat een bezoek aan deze, ruim driehonderd nieuwe tulpenaanwinsten bevattende collectie zeer aan te bevelen is. De rotstuin is nu op zijn mooist. Aan beide ingangen zijn rolwagentjes tegen billijke tarieven beschikbaar om ouden van dagen en invaliden in de gelegen heid te stellen de Flora rijdende te be zichtigen. Er dient echter een begelei der mede te komen. Op speciaal ver zoek aan de verkeerspolitie kan bij uit zondering voor deze bezoekers met de auto gereden worden tot aan een van de beide ingangen van het tentoonstel lingsterrein. Voor de Krijgsraad te velde West, die voor deze gelegenheid in speciale lucht machtsamenstelling zat, heeft vandaag te recht gestaan de hoofdverdachte in de z.g. Luchtmachtaffaire, de res. luitenant-kolo nel W. B. De negen punten tellende tenlasteleg ging vermeldde dat hij als hoofd van de Luchtmachtaanschaffingsdienst en dus als ambtenaar opdrachten heeft gegeven aan. een textiel- en confectiebedrijf waarvan hij zelf mede-directeur was. Het betrof hier het confectionneren van 15.000 zakdoeken, 30.000 schuifpassanten en 6.000 naaizakjes, het leveren van 58.000 stuks wollen onder goed en 1400 hals- en manchetboorden en het repareren van 15.000 stuks ondergoed. Door tussenkomst van de reeds veroor deelde It. Van B. heeft hij verder o.a. de Staat een rekening van f 1059.67 van de textielfabriek van Doorn en Dams te Til burg laten betalen, die oorspronkelijk op zijn naam was gesteld. Verdachte had voorts een overeenkomst met het Rijk gesloten om door zijn fa briek ondergoed te laten leveren. De gelden of credieten, die hij nodig had om garen voor de fabricage te kopen, had hij echter niet. Hij heeft zich toen door mid del van een valse rekening, groot f 29.688.— het geld voor het kopen van de garens la ten uitbetalen. President van de Krijgsraad was mr. P. van Erk. leden waren commodore vl. wn. J. L. Zegers en kol. J. Smeenk; als auditeur-militair trad op maj. mr. v. d. Dussen. Verd. ontkende, dat hij f3000 van de sergeant-majoor, die het toezicht had over het kledingmagazijn, geleend zou hebben. Ten hoogste was dit f1500 ge weest. Op het moment van zijn arresta tie zou de rekening vereffend zijn ge weest. Bij de textielfabriek De Etee was verd. algemeen procuratiehouder en mede-directeur. De president vroeg, of hij meende, dat het getolereerd was dit te combi neren met zijn functie bij de L.A.D., waarop verd. antwoordde: „Ik zie er geert kwaad in, het komt in Nederland veelvuldig voor." Komende op de affaire van het on dergoed, zei de president, dat thans de soldaten van de luchtmacht met hem den en onderbroeken van verschillen de kwaliteit lopen, doordat bij de in koop enorme fouten zijn gemaakt. Het valselijk doen opmaken van een rekening, die ingediend was door de tex tielfabriek van Doorn en Dams, kwam hierna aan de orde. Verd. verklaarde niet geweten te hebben, dat dit bedrag ad f 1059,67 door hem betaald had moe ten worden. „Volkomen gebrek aan normbesef", noemde de pres. verd. s houding t.a.v. het valselijk laten opma ken van een rekening, door de textiel fabriek, waarvan verd. directeur was. B. zag deze zaak n.l niet zo zwaar in, om dat de Staat volgens hem geen risico had gelopen, doch de pres. dacht daar anders over. Voorts wees hij op het slechte voorbeeld, dat lt.-kol. B. aan zijn ondergeschikte It. van B. had gegeven. Het laatste punt, dat B. ten laste was gelegd, was het verkopen van textiel- stoffen van het Rijk aan een firma, zon der dat daarvoor bonnen van kleding- kaarten werden afgegeven. Als getuige was in dit verband opgeroepen J. A. C. U. Blomjans. militair kleermaker te 's-Gravenhage. Hij had In eerste instan tie verklaard aan verd. geld te hebben gegeven voor het ontvangen van stoffen. Later heeft hij deze verklaring inge trokken en verklaard B. geen geld te hebben gegeven. De auditeur-militair vorderde een ge vangenisstraf voor de tijd van twee jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Voorts vroeg hij de onmiddellijke in arrest stelling van verd. Na bijna anderhalve maand sinds de laatste algemene verkiezingen is ing. Raab, de voorzitter van de (katholieke) Volkspartij er in geslaagd een nieuwe bondsregering samen te stellen. Zijn partijgenoot, de aanvankelijke forma teur, de vroegere kanselier dr Figl, moest zich terugtrekken, omdat de Volkspartij hem in de steek liet. De nieuwe Oostenrijkse coalitierege ring van conservatieve Volkspartij en socialisten wordt vandaag, aan president Koerner voorgesteld. Deze regering zai weinig afwijken van de vorige; de na men zijn nog niet genoemd. Vele socialisten beschouwen de nieuwe kanselier, de voorzitter van de Volkspartij, ing. Raab, nog altijd als een soort „Heimwehrfascist", omdat hij onder Dollfuss en Schuschnigg een leidende functie heeft bekleed in de Heimwehr, die o.a. verantwoordelijk ge weest zou zijn voor de drastische maat regelen tegen de socialistische arbeiders in 1934 en het daarop volgende bloed bad. Ook heeft Raab moeilijkheden met de Boerenbond in zijn eigen partij, die een compensatie zoekt voor de val van de voormalige kanselier, dr. FigL Advert entte Tijdens een vuurgevecht dat ruim twee uren duurde heeft een Britse mili taire patrouille gisteren vier en twintig Mau Mau-leden gedood en zes en dertig gevangenen gemaakt. Het gevecht vond plaats in de omgeving van het dorpje Lari dat de vorige week door terroris- Na de wedstrijd De voetbalclub Roma, d'ie in de Eeuwige Stad sterk favoriet was en op wier overwinning tal van weddenschappen waren afgesloten, heeft het er lelijk bij laten liggen. Zij verloor met 29 van de club Lazio. Dientenge volge moesten verschil lende Roma-supporters het ontgelden. De beroem de Marathonloper Mario Lelli zag zich genoopt in ondergoed achterste vo ren door Rome te draven en wel op blote voeten en met een opgestoken paraplu vol slagzinnen, die het winnende elftal aanmoedigdenEen jonge ingenieur liet zich in een café taarten in het ge zicht gooien. Een kan toorbediende liep in een blauw-wit (de kleuren van Roma) broekje op straat_ Hij had een wek ker om de hals en grote ringen in zijn oren. En tenslotte moest de popu laire actrice Svana Pam- pini enkele uren onder duiken, omdat haar huis belegerd werd door L,a- zio-supporters, die boete doening van haar eisten. De Een trouwe poes familie Woods uit Gage (Oklahoma) zag een kat haar huis binnenkrui pen, die haar vaaglijk be kend voorkwam Was het Tommy soms? Maar dan moest hei beest 2400 km. hebben gelopen om uit California naar Gage terug te ke ren. Het haveloze dier, dat nog enkele sporen ver toonde van het heldere 'roodbruin van Tommy's pels, moest gedurende zijn afwezigheid van 18 maan den zonder kompas, .radar of andere hulpmiddelen om zijn koers te bepalen per maand gemiddeld ruim 133 km. of per dag ruim vier km. hebben gelopen. De heer Woods kon het niet geloven. Hij belde derhalve de dame in Californië op, die werd geacht haar zorgen over Tommy uit te strekken. Zij vertelde hem, dat de kat een paar dagen, nadat zij 18 maanden ge leden aan haar was toe vertrouwd, verdwenen was. Het was werkelijk Tommy. Parfums de Moscou Radio Moskou heeft enige interessante mede delingen gedaan over de toeijemende coquetterie van de werkende Russi sche vrouw, die zgn. niet om haar lieftalligheid, maar alleen om haar ar beidsprestaties bemind wil worden. Sedert de oorlog is de Russische parfumindustrie tienmaal zo groot geworden. Ook de productie van schoon heidsmiddelen stijgt voort durend, speciaal die van Vitaminen bevattende crè mes. De prille lentegeu ren in Moskou worden thans vermengd met die van parfums, die namen dragen als „Moskou- rood", „Kremlin" en „Witte seringen". Enige kunstenaars hebben op dracht gekregen 150 fla cons te ontwerpen, waar in de nieuwe pqrfums op de markt zullen worden gebracht.Het eeuwig vrou welijke laat zich dus ook in de Sovjet-Unie met langer onderdrukken. He' enige broodnodige par fum, dat er blijft ontbre ken, is „Een beetje frisse lucht". ten werd aangevallen en uitgemoord. De plaats waar de Mau Mau-bende zich ophield werd opgespoord door en kele Kikoejoe-burgerwachten. Deze hadden een aantal vrouwen gevolgd die levensmiddelen aan de terroristen wil den brengen. Toen de schuilplaats, waar zich meer dan honderd bendeleden ver borgen hielden, was ontdekt, werd een Britse patrouille gewaarschuwd. Een van de gesneuvelde Mau Mau-terroris- ten is een lid van de Mau Mau die de beruchte Mau Mau eden afnam. Verwachting tot Vrijdagavond: Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachti ge Zuidelijke wind. Zachter. Zon: 6.11—19.17. Maan: 7.03. De 29-jarige in Winterswijk geboren en sedert Januari 1946 in Amsterdam woonachtige beleggingsadviseur H. J. de K., die op verzoek van de Amster damse recherche eind Februari in Zwitserland werd gearresteerd, blijkt niet alleen in Parijs, doch ook in Tu rijn goede sier te hebben gemaakt zonder er zijn rekening te betalen. Naar men zich zal herinneren ver dween De K. voor Kerstmis uit ons land, toen een Friese hereboer, die hem f 100.000 ter hand had gesteld om deze voordelig te beleggen, argwaan kreeg en het faillissement van De K. aanvroeg. Later is gebleken, dat ook anderen door hem gedupeerd zijn en dat hij zijn slachtoffers tezamen voor ongeveer f 150.000 heeft opgelicht. Hoewel De K., die na de bevrijding in Amsterdam enkele jaren op de afdeling beleggingsadviezen van een der grote Amsterdamse banken heeft gewerkt, ons land in December op zijn eigen geldige paspoort verliet en daarmede via België, Frankrijk en Italië naar Zwitserland reisde, duurde het tot eind Februari Hoe men wordt is van meer be lang dan wat men wordt. voor men er in slaagde hem in Lausanne te arresteren. Al die tijd had hij in hotels gelogeerd onder zijn eigen naam, waar bij hij volgens de gegevens van zijn pas poort werd geregistreerd. Een jaar geleden nam De K. bij de bank ontslag. Sedertdien trachtte hij re laties over te halen bij hem hun gelden te beleggen. Hij vertelde dan werkzaam te zijn bij de „Continental investment trust waarvan men echter niets heeft kunnen vinden. In een orgaan van de Italiaanse hote liers staat De K. thans met naam en toenaam en met nationaliteit vermeld als „cliente indesiderabile", die er „de onplezierige gewoonte van maakt zich te laten bedienen, doch te vertrekken zonder op de gebruikelijke wijze af scheid te nemen". Als bijzonderheid kan nog gemeld worden, dat De K. er een speciale voor liefde op na schijnt te hebben gehouden zich uit te geven als relatie van verschil lende filmsterren, filmmaatschappijen en grote krantenconcerns. Een daarvan was de Arthur Rank Organization. In het hotel te Turijn sprak hij voorts over de filmster Robert Mitchell als zijn vriend. Voor hem reserveerde hij een kamer, waarbij hij ten onrechte ver meldde, dat deze Mitchell verbonden was aan de filmredactie van de Britse krantencombinatie „Kemsley News papers". Intussen bevindt De K. zich nog steeds onder arrest in Zwitserland. Zijn uit levering aan Nederland is gevraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1