Amusements tent in Flora park m gedrang „Omwonenden willen van Haarlem een mausoleum maken", aldus mr. v. d. Hoeven De schoolvoetbal is in Haarlem weer gaan rollen Adoptie-comité Puttershoek vergaderde Hogere boeten voor twee Weg die tentzegt mr. Ekering DEBAT-ZONDER-STIJL OVER DE BESCHERMING BEVOLKING Kinderboerderij (met of zonder romantiek) in Noorder Sportpark Nieuw devies in Heemstede: Eet soep voor Puttershoek soep Hoe spelen de R.K. clubs? Marshall-goederen geëxporteerd MACHINALE SMYRNA- ADR. VAN 00Y Jr. VELSEREND GEOPEND Huzaren Salade Russische Eieren Hors d'Oeuvres Slagroom ijstaarten DONDERDAG 2 APRIL 1953 PAGINA 2 KERMIS IN „JONGENSSTAD" EEN GELDZUCHTIGE HUISHOUDSTER Burgerlijke Stand De stilte van het graf V.V.V.-directeuren op Flora Gevonden en verloren Janneke Ducro hakt Willem lil Generaal Cronjéstraat 156 Op eerste dag reeds fantastische uitslagen Schoolvolleybal-tournooi in Haarlem Volleybal „Onze Gezellen" in gevel van Min. v. Oorlog Gemeenteraad van Haarlem CAFÉ-RESTAURANT SPEELTUIN HAARLEMMERLIEDE Feestavond N.K.J.B. Feestavond Leonidas Officiële ontvangst N.Z.H. op 2e Paasdag Sluiting gemeentelijke bureaux Goede Vrijdag en verlichting Geen muziek in de avond van 4 Mei De 13 veroordelingen Beurs van Amsterdam ZANDVOORT Sluiting gemeente diensten West-Duitse verkeers- experts in Zandvoort Beurs van New York Vanmorgen werd in een kort geding voor de president van de' Haarlemse Rechtbank, mr. M. baron van Tuyllvan Serooskerken, de zaak behandeld van de Moulin Rouge in het Florapark. Verschillende inwoners van dit park hebben bezwaar gemaakt tegen de aan wezigheid van deze amusementstent, die, naar hun oordeel, niet alleen het park ontsiert, doch ook hinder bezorgt. Zij hebben dan ook geëist, dat de tent zou worden afgebroken. Mr. J. Ekering, die de belangen van de Floraparkbewoners behartigt, stelde voorop, dat het de eisers bijzonder speet te moeten procederen tegen de overheid, vooral waar deze op het ogen blik vele acties onderneemt om vermaak en festiviteit in de stad te brengen. Zij betreuren het evenwel, dat, vooraleer de tent werd opgericht, geen overleg heeft plaats gehad met de omwonenden van het park. Na de opening is de toestand steeds verergerd, zelfs na het eerste contact ten stadhuize, dat zij met het gemeentebestuur hadden gehad. Na drie dagen immers begonnen de megafoons ook overdag met het verspreiden van reclame; voorts werden stoeltjes en ta feltjes buiten geplaatst. En als kroon op dit alles kwam daarna de rijwielstalling, die mr. Eke ring vergeleek met een veemarkt in een landelijk dorp. Ook metershoge recla meschuttingen maakten de situatie daar ter plaatse niet beter. Het optreden van de exploitant werd driester en uit dagender. Heeft de gemeente Haarlem dit alles wel kunnen voorzien? zo vroeg hij zich af. Aan de hand van enkele artikelen uit de Algemene Politieverordening stelde mr. Ekering vast, dat de gemeente mo- Reeds enige malen is in dit blad de aandacht gevraagd voor „Jongensstad" die gebouwd wordt op de fundamenten in de Zoetestraat. Ter gelegenheid van de opening der poorten zal binnen de grachtengordel een grandioze Paaskermis gehouden worden Middels een advertentie van Zaterdag a.s. zullen de lezers gelegenheid krij gen de kermisdata en kermisuren nauw keurig in hun zakagenda te noteren. Op het ogenblik wordt binnen de wal len der wordende „Jongensstad" met man en macht gearbeid, om alles op tijd klaar te krijgen: alle kermis-établisse- menten staan nog stijf in de steigers. Op Paas-Maandag a.s., klokslag 12 uur, zal dè burgemeester van „Jongensstad" de poorten plechtig openen; op hetzelfde ogenblik gaan alle stadssirenes loeien; tenten, kwamen en taveernen zullen dan open en gereed staan om de kermis klanten te ontvangen. Onnodig te zeggen, dat burgemeester en wethouders van „Jongensstad" op een grote toeloop van vreemdelingen re kenen. (Alle hotels in „Jongensstad" zijn voor Maandag, Dinsdag en Woens dag a.s. volgeboekt). Het jongens stede lijk Vreemdelingenverkeer heeft uitge breide maatregelen genomen. Wanneer eenmaal de kermis gesloten is, hopen B. W. voldoende kermisgel den gebeurd te hebben, om in staat te zijn de Sociale Jeugdzorg in „Jongens stad" met succes en naar de eisen des tiids uit te oefenen en uit te breiden. Ten overvloede vermelden wij het adres van de Voorlichtingsdienst van „Jongensstad"; Zoetestraat 11, tel. 13614. Dit bureau verstrekt alle mogelijke in lichtingen betreffende „Jongensstad" en de kermis. Hier kunnen bovendien arti kelen bezorgd worden, die voor kermis klanten aantrekkelijk zijn! Vanmorgen verscheen voor de Haar lemse Rechtbank een 56-jarige vrouw, die er een sport van gemaakt had oude heren voor een flink bedrag aan geld te benadelen. Wanneer er een adver tentie in de krant verscheen, waarin een heer een huishoudster vroeg, ging zij er op af en altijd zag zij wel kans wat geld weg te nemen. Bij een van haar slachtoffers maakte zij f 800 buit, bij een ander f 1000 en een derde raakte een geldkistje kwijt met f 1100. Met dit laatste wist de vrouw blijkbaar geen raad, want zij gooide dat zonder meer in de sloot. Overigens was deze hele affaire een zielige vertoning voor de rechtbank en uit het psychiatrisch rapport bleek, dat de vrouw geestelijk abnormaal was. De verdediger schrok dan ook terdege van de eis van de officier, die vier jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek gerequireerd had en voorwaarde lijke ter beschikking stelling. Een veel mildere gevangenisstraf achtte de ver dediger juister, verwijzend naar het rapport, waarnaast cnder toezicht stel ling. Uitspraak 16 April. GEBOREN: E. H. van der Schaar van Brederode, z: M. J. W. van Duuren De Groot, J. Camffermande Leeuw, K. WiedijkBorger, A. C. DietsSchaap, allen zoon; C. A. SchaperTeeuwen, U. LeyenaarTshebotok, M. W. Blok Hardesmeets allen dochter. ONDERTROUWD: 31 Maart W. J. V. Aangenendt en R. Marechal, C. Boulo- nois en C S. Kuipers, P. Brandt en H. E M. Woertman, H. J. C. Bleek en W. J. Wulffraat, M. Nagtegaal en C. M. Broier, C. J. Koek en A. Lauer, Th. van der Kolk en A. M. Jasperse, W. van Halem en A. C van Koperen. W. J. Garritsen en W M. van den Eijkhoff, H. F. S. Sanders en M. J. Hermans, D. Wismeijer en A Marchand, G. K. Bauer en B van Gulik, P. A. Verkerk en G J. M. van Rooden, W. van den Bergt en E. M. Schroder, G. J. Oomen en J. Marsman J. M. N. van der Sluijs en B. Steenkist J. Coolen en S. N. Noya, A. P. Kuiker en W. M. Pauletta, W. C. de Groot en M F. Gergoski. GETROUWD: A. Oldenburg en M. E. de Vries, N Chr. de Jager en C G. W. Stet, J. N. Los en H. Rot, H. J. Mosse- veld en H. M van Oploo, W P. C. Haenen en A. Hottentot, F. Schoone- veldt en G. Spanjer, W. Twigt en E. Nobels, M. N. H. Jansen en A. J. Serné, W. Groenink en E. Timmers, H. Reu verkamp en J. H. Koomen. OVERLEDEN: E. C. Spruijt, 67 jaar, Nassaulaan; J. Bakker, 65 jaar, Turf markt; C. PeereboomMeijer, 79 j„ Westerhoutpark. menteel aan het publiek het voorbeeld geeft hoe men een park dient te „be handelen". Enkele dagen voor de op richting van de tent had de politie nog personen bekeurd, die zich op het gras veld bevonden. De overlast van het ge luid is inderdaad wel eens minder ge weest, doch dit was te verklaren uit het feit, dat zich in de nabijheid van de tent verschillende politieagenten bevonden, die op verzoek van de omwonenden een oogje in het zeil hielden. Hij wilde niet in het beleid van de gemeente treden, maar vroeg zich toch wel af, waarom de tent nu juist in het Florapark moest worden geplaatst. Het voetbalveld bijvoorbeeld aan de Wagen weg zou toch ook een ideale gelegenheid zijn geweest. Indien Haarlem een consumptie tent nodig achtte, waarom dan een tent van een dergelijk allooi, waarin men publiek kan vinden, dat mr. Ekering aanduidde als de „swin gende jeugd uit Haarlem". En nu is het nog niet eens de drukke tijd, zo vervolgde hij. Hierna ging hij uitvoerig in op de koopcontracten, waaruit niet tot het bestaan van een servituut kan worden geconcludeerd, maar waar in te lezen valt, dat het Flo rapark in algemene zin behouden dient te worden als een monument van na tuurschoon. Zijn laatste argument was, dat de gemeente Haarlem in .1935 voor het Florapark en nog twee andere wij ken zeer bijzondere artikelen in het leven heeft geroepen, waarin o.m. be paald werd, dat deze gebieden niet be stemd mogen worden voor bedrijfsdoel einden. Hierna was het woord aan de verde diger van de gemeente, mr. J. van der Hoeven, die verklaarde, dat er tussen zijn tegenpieiter en hem slechts één punt van overeenkomst bestond, name lijk, dat zij aan dezelfde gracht wonen, waar iedere Maandag de markt gehou den wordt, die ook niet allerplezierigst is. Als de actie van een aantal bewoners van het Florapark lukt, dan zou wellicht een actie voor opheffing van de markt ook wel levensvatbaarheid bevatten. Indien wij het oor zouden lenen aan de eisen van de tegenstanders, zou Haar lem een mausoleum worden met daarin de stilte van een graf, aldus mr. Van der Hoeven. De exploitatie van de „Moulin Rou ge" vormt slechts een onder deel van de actie, die Haarlem Licht stad heeft ondernomen Tevens was de opvangmogelijkheid van het te ver wachten bezoek niet aanwezig, doch men heeft getracht deze uit te breiden door de oprichting van een amuse mentstent, waarvoor de .gemeente slechts schoorvoetend toestemming heeft gegeven. Wat het terrein aan de Wagenweg betreft, dit zou ongetwij feld te klein zijn geweest. Het Frede- rikspark achter het Sportfondsenbad kwam niet in aanmerking vanwege een daarop liggend servituut. Het argu ment, als zou de gemeente geen reke ning hebben gehouden met de belan gen van de omwoners, vond mr. v. d. Hoeven niet steekhoudend, omdat de gemeente ook met andere belangen rekening heeft te houden. Overigens zou men bij de exploitant terecht moeten komen. Als het park dan ontsierd is, dan heeft de gemeente tijdelijk eigen eigen dom ontsierd; bovendien heeft de ge meente geen enkele verplichting tegen over de eisers, hoe het Florapark te bestemmen, al is er geen sprakevan dat de tijdelijke bestemming na deze twee maanden gecontinueerd zou wor den. Betreffende het lawaai merkte mr. v. d. Hoeven op, dat drie van de eisers verklaard hadden geen last van het ge luid te hebben. Van overlast is dus he lemaal geen sprake. Het afbreken van de tent zou vér strekkende gevolgen hebben, daar reeds verschillende afspraken zijn gemaakt, waaronder een contract met Ameri kaanse autoriteiten. Ongeveer driedui zend soldaten zullen in de tent komen eten. Zo zijn er nog verschillende ande re belangen en overeenkomsten, die bij verbod niet zouden kunnen worden na gekomen. Hierna volgde dupliek. De president zal op 7 April des mor gens om elf uur uitspraak doen. Vanmorgen hebben een 40-tal VVV directeuren met employé's een bezoek gebracht aan de Flora in Heemstede. Zij werden door de directie ontvangen en rondgeleid, waarna het gezelschap de gast was van Haarlems Bloei. Gevonden: een tas, een mil. gascape, een bril, een portemonnaie. Verloren: een p. dozen electroden, een z. collier, een vulpen, twee brillen, een zadeldekje, een br. schoen. Komen aanlopen: een konijn. Weggelopen: een Duitse herder. Advertentie KARPETTEN voor de Pasen nog uit voor raad te leveren 200/300 f 339.— 225/325 i 298.— Ook WILTONKARPETTEN v.a. 112.50 KLEINE SALONKLEEDJES, enz. Grote sortering wol moquette TAFELKLEDEN 47.50. De beste kwaliteit! BEDSTELLEN 1-pers. en 2-pers„ bekende merken, o.a. Cleco - D.W.U. - Rawi - Hazet - Union. (Ook betaling in overleg) bij HAARLEM Zo is dan gisteren voor de twee en twintigste maal de Paasvacantie geopend met de populaire en traditionele School- voetbalwedstrijden. Het was wel wat winderig, maar dat is in deze tijd van het jaar geen abnormaal verschijnsel. Of het nu aan die wind lag, of aan het feit, dat er bij de „grote" voetballers zo wei nig goede schutters zijn, en de jongens wilden laten zien, dat er in de toekomst van hen nog veel te verwachten is; er werd lustig gescoord. Natuurlijk niet tot pleizier van de verliezende partij en misschien ook niet tot genoegen van de scheidsrechter, die er wel een notitie boekje bij mocht hebben. Maar ja, één nul is toch ook niks.' Wat zegt u van IS0? En van 13—0? Natuurlijk waren er gelukkig normale uitslagen.. Maar hoe dan ook, gevoetbald is er, ge streden is er tot de laatste minuut en als je verliest althans in de laagste afdelingen mag je nóg eens een keer komen. Toch maar jofel, dat school voetbal! En hier zijn dan de uitslagen van de eerste dag: Afd. B: St. Jeroenschool 1—Chr. Dreef- school 1 13; afd. C: St. Henricusschool 2—RKULO 4 9—0; afd. D: RKVCLO 3— RKULO 5 210; St. Aloysiussch. 1 (H'st.) St. Petrus Can.sch. 1 130; St. Jeroen school 3RKULO 6 130; St. Jeroensch. 4r-St. Can.sch. 0—4; RKVGLO 2—Trini- teitslyceum 4 1—1 (RKVGLO wint)HH SB 4—Coornhertlyceum 8 40; 2e Centr. school 3Kn. Wilhelminaschool 3 15; Chr. MULO (Bl'daal)le Centr. schooi 3 3—0; afd. E: St. Bavoschool (Eemstr.) St. Willebr.sch. 20; Bonaventurasch. R. K Opleidingssch. 2 180; St Lucie- schoolDominicus Savioschool 30; RK Schoolver.St. Franc. Xav.sch. 1 07; St. AdelbertusschoolSt. Aloysiussch. (Overveen) 0—3; St. Ant.sch. (H'lem)— St. Jozefschool 12; St. Lambertusschool 2Jacobaschool 07; St. Franciscus Xa- veriusschool 2R. K Opleidingsschool 1 01; St. Aloysiusschool 2 (H'stede) St. Lambertusschool 1 2—1; St. Bavo school (W.-gracht)St. Petrus Canisius- school 2 11 (P. Can.sch. wint); Haarl. MontessorischoolChr. Huygensschool 0—1; Weth. Westerveldschool—Noorder- school 01. Woensdag is onder enorme belang stemng het schoolvolleybal-tournooi ge houden in het Krelage Huis. Talrijke scholen namen hieraan deel en bij de meisjes werden de volgende scholen poule-winnaars: HBS a, Kweek school, HBS voor meisjes, Kennemer Lyceum en Bronsteeschool De verdere uitslagen waren: HBS a— Kweekschool 1—13, HBS v M.— Kenne mer Lyceum 15—10, Bronsteeschool— HBS v. M. 14—16, 6—15. Finale: HBS a— -HBS v. M. 15—8, 15—11. Bij de jongens werden poule-win naars: HBS a I, Triniteits Lyceum, RHBS, Kweekschool, Gerhardschool, Ketelaar school, Gerhardschool II, Geitenbach- school. De verdere uitslagen waren. HBS a I—Triniteits Lyceum 15—14, RHBSKweekschool 524, Gerhard school—Ketelaar school 11—9, Gerhard school II—Gertenbachschool 4—21, HBS a IKweekschool 1215, 215, Ger hardschool—Geitenbachschool 11—15 8—15. Finale: KweekschoolGertenbach school 15—8, 15—11. In verband met de kerkelijke plech tigheden zal de training voor de dames hedenavond te kwart over 8 aanvangen, terwijl de heren te 9 uur worden ver wacht. De Haarlemse beeldhouw ster Janneke Ducro zij is een oud-leerling van Theo van Rijn en is na de be vrijding voor zichzelf begon nen heeft een aardige on- dracht in Den Haag gekre gen. waar zij op dit ogen blik druk mee bezig is. In de nieuwe gevel van het Ministerie van Oorlog op de Kalvermarkt moeten boven de zij ingangen van het kantoorgebouw koppen uit graniet worden gehou wen. Janneke Ducro hakt de beeltenis van Koning-Stad houder Willem III, terwijl de beeldhouwster, mej. Rit- ter, aan de andere kant van hetzelfde gebouw bezig is met de vader van Willem III. Willem II. Om zo maar aan de weg te hakken, daar trekt Jan neke Ducro zich niet veel van aan, maar de koude van de laatste dagen bevalt haar niets. Door een schermpje beschermd tegen de wind voert zij haar eerste Haagse order uit. De Haarlemse gemeenteraad moest j eens voor een onsmakelijke rel, waarin gistermiddag reeds direct in het begin de heer Vooren behalve veel onstuimig- Gistermiddag is men weer begonnen met de jeugd-schoolvoetbalwedstrij- den. De scheidsrechter stelt de spelers aan elkaar voor van de vergadering aan het stemmen gaan, omdat de comministische fractie met een motie kwam om een adres van de Bond van Nederlands Overheidsper soneel in prae-advies te nemen. Aan de discussie viel niet zo heel veel te bele ven, en de motie werd verworpen met 30 stemmen tegen en 4 voor. Bij het voorstel om een crediet van f 2.950 beschikbaar te stellen voor de inrichting van een schoolwerktuin ten behoeve van de Jan Ligthartschool vroeg de heer Blokdijk (Arb), welke de vroegere bestemming was van dat terrein. Wethouder Geluk wist daar zo gauw geen antwoord op, maar hij veron derstelde, dat er nog geen definitieve bestemming was geweest. Anders was Openbare Werken met de nieuwe be stemming niet direct accoord gegaan. Het voorstel om de Nederlandse Co- medie een subsidie te geven van f 30.000 ontlokte bij enige raadsleden critische opmerkingen. De heer Spek (AR) noemde het een onbevredigende gang van zaken, dat een stichting in Den Haag bepaalt, welk gezelschap in Haar lem komt spelen. Het was hem liever geweest, dat de stichting contact met Haarlem had opgenomen. In diezelfde zin liet ook de heer Schippers (KVP) zich uit en deze zou gaarne het strikte voorbehoud willen maken, dat dit niet een precedent zou worden, waardoor Haarlem ook in de toekomst een ge zelschap krijgt toegewezen. De gemeen te is toch nog wel zó autonoom, dat zij daarin zelf kan beslissen. Zijn fractie zou het voorstel wel goedkeuren, maar men kon deze weg van subsidie-opleg ging niet bewonderen. Mevr. Scheltema (VVD) merkte op, dat het crediet wel gegeven moest worden, omdat het sei zoen bijna voorbij is. Zij wees er echter op, dat in September het nieuwe sei zoen begint, en gaarne zou zij zien, dat de plannen van 195354 tijdig bekend werden. Wethouder Geluk gaf nog eens een overzicht van de gang van zaken. Hij stemde in met de opmerking van de heer Schippers, dat een vast gezelschap de Haarlemse schouwburg vele voorde len heeft opgeleverd. Daar gaat het na tuurlijk niet alleen om, want het cul tureel belang staat bovenaan Spreker verklaarde verder, dat Haarlem zo lang het een gezelschap niet volledig subsidieert mee moet doen in een subsidieregeling, waarin ook anderen betrokken zijn. In zo'n geval moet men wel eens genoegen nemen met een op lossing, die men zelf niet gekozen zou hebben. Hij gaf tenslotte de verzekering, dat men het uiterste zal doen om voor de zomervacantie van dit iaar met de plannen bii de raad te komen voor het seizoen 1953—54. Besprekingen daarom trent zijn reeds gaande. Het voorstel om een beeldhouwwerk in of bij de kleuterschool aan de Fara- daystraat te plaatsen werd goedgekeurd, nadat wethouder Geluk verzekerd had, dat het werk een vrije opdracht zou zijn en dat de commissie van de beel dende kunst om advies gevraagd wordt. Maar de communisten zorgden weer Woensdagavond vergaderde het Adop tie-Comité Puttershoek in de raadzaal van het raadhuis onder voorzitterschap van de heer N. de Lange. Er was voor deze bijeenkomst een grote belangstel ling, want vrijwel alle dames en heren die aangezocht waren om toe te treden, waren aanwezig. In zijn welkomstwoord deelde de voorzitter mede, dat het dagelijks be stuur van het comité een bezoek heeft gebracht aan Puttershoek, waar het zeer hartelijk is ontvangen. Echter meende het te moeten constateren, dat het ge meentebestuur min of meer terughou dend was, aangezien men vreesde dat in Heemstede een bedelpartij zou worden georganiseerd ten bate van het geteis terde Puttershoek en het bestuur heeft alle moeite gedaan, vooral de burge meester er van te overtuigen, dat dit volstrekt niet het geval zal worden, doch dat Heemstede spontaan bereid is, Put tershoek zoveel mogelijk te helpen. Na een onderhoud was het Puttershoekse gemeentebestuur daarvan dan ook vol komen overtuigd, zodat er een zeer goede verstandhouding ontstond en de terughoudendheid verdween. Het bezoek aan Puttershoek werd gevolgd door aan een nog veel zwaarder getroffen ge meente 's Gravendeel, om de deelnemers er van te overtuigen, hoe verschrikkelijk de ramp van 1 Februari 1.1. geweest is. Met tal van foto's die genomen waren, illustreerde spreker zijn uiteenzetting en hij wees vervolgens nog op de uitzon derlijke moeilijkheden, waarmede vooral die mensen te kampen hebben, die op de dijk zelf hun woning hadden. Zij toch krijgen geen uitkering van het Rampen fonds, omdat aangenomen wordt, dat zij op de hoogte zijn met de risico's die het hebben van een woning op deze plaats met zich medebrengt; een standpunt waarmede men zich over het algemeen niet kon verenigen. Na deze uiteenzetting, die met de grootste aandacht werd gevolgd, gaf de voorzitter een overzicht van de plannen die spoedig tot uitvoering zullen komen. Op 9 April zal een grote snertdag wor den georganiseerd, waaromtrent nadere bijzonderheden spoedig worden bekend gemaakt. Het motto is: Eet soep voor Puttershoek. Op 16 April komen 150 a 200 Putters hoekse vrouwen, die de ellende in al haar omvang hebben medegemaakt, op bezoek naar Heemstede om geestelijk wat op te frissen. Ook de Flora 2al niet vergeten worden. Op 22 April wordt een grote filmavond gegeven in het Minerva-theater met een filmreportage over de ramp, opgenomen door „Polygoon" en op 6 Mei komt het toneelgezelschap van Joh. Kaart in het zelfde theater de première brengen van het toneelspel „De vier Mullers." Verder zullen er een speciaal bonbon zakje en een lepeltje in omloop worden gebracht, waaromtrent model en prijs nog nader bekend zullen worden ge maakt. En ten slotte zal een beroep worden gedaan op alle verenigingen zonder uit zondering om zich beschikbaar te stellen voor het goede doel. Een nadere om schrijving daarvan kan weldra worden tegemoet gezien. Er werd over deze plannen prettig en vlot gediscussieerd en zij zullen volledig worden uitgewerkt, zodat te ruim 10 uur de voorzitter met een hartelijk woord van dank de bijeenkomst kon sluiten. heid ook veel communistische domheid demonstreerde. Dat is natuurlijk niets bijzonders, waar hij nu eenmaal een spe cialist is in het aaneenrijgen van de meest wonderlijke ongerijmdheden. Het betrof hier het voorstel om een berg plaats In te richten voor de brandspui ten ten behoeve van de Bescherming Bevolking. Het zag er allemaal onschul dig uit, maar dè communist Proper zag de schaduw van het Atlantisch Pact en dan weet iedereen het wel. Deze heer verklaarde echter haastiglijk, dat hij na tuurlijk niet gekant was tegen de be scherming van de bevolking, maar wel tegen een semi-militair apparaat. Daar op kon de voorzitter alleen maar ver heugd antwoorden, dat de heer Proper en hij elkaar gevonden hadden, want dat de B.B. niets met militarisme te maken had. Dat er tot op heden slechts 1100 aanmeldingen voor de B.B. waren ge noteerd, vond ook de voorzitter niet zo bevredigend, maar hij was er zeker van, dat door goede propaganda de 5000 wel zou bereikt worden. De heer Proper werd vermoedelijk niet in staat geacht daarop te repliceren en het was de heer Vooren die op een onbehouwen wijze de communistischs visie te berde bracht. Hij gooide er maar uit, wat voor zijn mond kwam, ^in terrupties bleven niet uit, zijn fractie genoot Mol nam het tenslotte van hem over en voerde zijn betoog in wat meer behoorlijke termen. Alles bij elkaar werd het een onwaardige vertoning en bepaald pijnlijk werd de situatie, toen het beleid van de voorzitter tijdens het debat door de heer Mensink (Arb) nog al becritiseerd werd. Wij zullen ons daarin niet verder verdiepen. Voldoen de zij hier te melden, dat het voorstel inzake die brandspuiten werd aangeno men met 314 stemmen. De kwestie van de omvorming van de HOV tot provinciaal orkest deed de heer Spek (AR) de vraag stellen, of Haarlem nog enig initiatief kan ontwik kelen in het algemeen beleid ten aan zien van de HOV. Wethouder Geluk antwoordde, dat de iniatieven zonder twijfel zullen uitgaan van Ged, Staten, maar dat verwacht mag worden, dat ook Haarlem daarin een stem zal heb ben. Over de taak van het orkest merk te hij nog op, dat deze in de toekomst niet verzwaard zal worden, maar veel eer verlicht. Bij het voorstel om grond aan de Nij- verlieidsweg te verkopen aan de N.V. Pharmasynthese" voor de vestiging van een nieuw bedrijf deelde wethouder Happé mede, dat de benodigde opper vlakte zou zijn: 1225 m2 voor verkoop, 1575 m2 voor optie. De heer Spek wees nog eens op de noodzakelijkheid van de ontsluiting van het industrie-terrein, waardoor het ook gemakkelijk van het centrum uit bereikbaar zou ziin. Wet houder Happé onderstreente deze op merking en zeide, dat alles van Den Haag afhangt. Men zal daar op spoed aandringen. Hopelijk kan men spoedig met een voorstel in de raad komen. Zoals te verwachten was. kwamen er niet veel bezwaren tegen het voorstel om in het Noorder Sport park een kinderboederij te bouwen en in te richten. De heer Blokdijk (Arb) bepleitte wat meer roman tiek in de stal, het ontworpen plan was hem wat te zakelijk. Wethou der Angenent bleek ook van roman tiek te houden en ook hij zou graag een ander gebouwtje zien, maar dat zou belangrijk duurder worden. Hij zou eens kijken, wat er alsnog gedaan kan worden. De kinderboerderij zal overigens een grote attractie blijken te zijn en er zal in de toekomst geprobeerd worden de boerderij uit te breiden. De toegang zal kosteloos zijn. De heer Spek bepleitte tenslotte wat meer speelgelegenheid voor de jeugd. Hij vond de aanleg van plantsoenen wel mooi, maar de jeugd mist voldoende ruimte om te spelen. Wethouder Ange nent beloofde, dat er in de nieuwe uit breidingsplannen daaraan gedacht zal worden. Advertentie SANTPOORT en Op 6 April, 2e Paasdag, organiseert de N.K.J.B. een feestavond in het vereni gingsgebouw te Spaarnwoude, welke precies 8 uur zal beginnen. Het belooft bijzonder gezellig te worden; de leiding berust bij de heer Joh. v. Swieten en de muziek wordt verzorgd door de beken de dansband „De Sunbeams" o.l.v. Henk v. Woudenberg. Dit jaar zou door samenwerking van de turn-, hand- en volleybal-afdeling een feestdag gegeven worden, welke was vastgesteld op 8 Februari j.l. Uit medeleven met de getroffenen door de Nationale Ramp heeft de commissie ge meend dit feest uit te moeten stellen. De datum is nu definitief vastgesteld op 12 April a-s. in Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat 30. De feestavond, welke begint om 20.00 uur (zaal open 19.30 uur), is toeganke lijk voor alle donateurs, de ouders van de leden, de senioren met hun even tuele verloofden en de oudere junioren. Deze junioren worden evenwel vriende lijk verzocht na de toneelvoorstelling om plm. 11.15 uur zich naar huis te be geven. Na afloop van de toneelavond -zal de band „The Juno's" er toe bijdra gen de gezelligheid te verhogen tot 2 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar uiterlijk tot en met 11 April a.s. bij de feest commissie: mej. L. van Turnhout, Nep- tunusstraat 31, tel- 24928; mej. H. Vosse, Junoplantsoen 51, tel. 24955; de heer J. v. Brugge, Schalkwijkerweg 103. B. en W. zullen Donderdag 11 Juni des voormiddags 11.30 uur officieel ten Stadhuize ontvangen de afgevaardigden naar het op 10 en 11 Juni in deze ge meente te houden jaarlijkse congres van de Vereniging van Hoofdambtenaren bij het Marktwezen in Nederland. In verband met het te verwachten drukke bezoek aan de Flora en aan de voetbalwedstrijd R.C.H.E.D.O. zrtllen de trajecten ValkenburgerpleinJa va- laande Glip op 2e Paasdag tussen pl.m. 14.00 uur en pl.m. 17.30 uur niet worden bereden. De eindpunten van lijn 1 en 2 worden tijdelijk verlegd naar het Valkenburger plein. Aankondigingen zijn aangebracht op de haltepalen langs de hierboven be doelde trajectgedeelten. De gemeentelijke bureaux zullen op Vrijdag 3 April en Zaterdag 4 April ge sloten zijn voor het publiek. De kantoren van de burgerlijke stand te Hoofddorp, Badhoevedorp en Zwa nenburg zullen op die dagen echter ge opend zijn van 10.30 uur11 uur v.m. In verband met de Goede Vrijdag zul len de Kathedrale Basiliek van St. Ba- vo, de Grote of St. Bavokerk, de Nieu we Kerk en de Bakenesserkerk die avond niet worden verlicht. De burgemeester van Haarlem heeft vastgesteld, dat in verband met de Na tionale Herdenkingsavond in tapperijen in deze gemeente, in afwijking van het geen daaromtrent in de verleende ver gunningen is bepaald, op 4 Mei a.s. nè 18 uur geen muziek mag worden ge maakt of ten gehore gebracht. (Maandag 6 April). PurmersteijnVelsen DEM—BKC ZaandijkVitesse KinheimWijk aan Zee Alphen—HBC PostduivenTYBB DIO—ADO SJC—Graaf Willem WarmundaVVSB DCO—Concordia Inzendingen tot Zaterdagochtend negen uur op open briefkaart aan de Sportredactie Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorres pondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onder zocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. FILMS Rembrandt, „Zondige levens". Tijden: 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Cinema Palace: „Tarzan en de Wazuri- diamanten". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Geluidsbarrière". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Frans Hals: afgekeurd. Lido, Jubileum-programma 1-jarig be staan: „De avonturen van Captain Clark" Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. City: „Alarm bij de kustwacht". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Spaarne: „Luehtduivels boven de Pacific" Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Minerva: tot en met Donderdag „Mat. thëus Passion", tijden: Dinsdag en Don. derdag 8.15 uur, Woensdag 2.30 u. en 8.15 uur, alle leeft. Donderdag 2 April Gem. Concertgebouw: Chr. Oratorium Vereniging, Matthaus Passion, 7.30 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. TENTOONSTELLINGEN: Wandelpark Groenendaal - Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling ..Flo ra 1953". Geopend 8.3023 u. (t/m 14 Mei). Tot 6 April: Binnen tentoonstelling Aais- meerse bloemen (seringen, rozen, anjers, orchideeën Advertentie heeft Voor de PAASDAGEN weer de bekende en onze beroemde. met Paas-motief. TEL. 21750 Het Amsterdams Gerechtshof heeft vanochtend de beide zaadhandels uit Enkhuizen, die met z.g. Marshall-dollars verkregen zaden in onbewerkte vorm tegen de uitdrukkelijke bij de Marshall hulp gestelde bepalingen in, van Ne derland uit naar het buitenland hadden geëxporteerd, hogere straffen opgelegd dan in eerste instantie de Alkmaarse rechtbank had gedaan. Een der beide betrokken firma's had 6000 kg stamslabonen geëxporteerd en was door de rechtbank veroordeeld tot 2000 of 30 dagen, te ondergaan door de directeur. Het Hof heeft deze firma een boete opgelegd van 7500 subs. 4 maanden te ondergaan door de direc teur. Om de export te camoufleren had de firma gefingeerde koopcontracten opgemaakt met een zakenrelatie in Delft, aan wie de bonen zogenaamd ver kocht werden. De Delftse firma ver kocht de partij op haar beurt aan iemand in de buurt van Dordrecht en deze laatste verkocht ze dan weer aan de firma in Enkhuizen. In werkelijkheid bleef de partij in Enkhuizen liggen en was er van een werkelijke transactie geen sprake. Op die wijze hoopte men te bereiken, dat niemand meer z°u kunnen zien, dat het een partij Marshall goederen betrof. In een aparte zaak tegen de directeur zelf, aan wie overtreding van het Deviezenbesluit ten laste was gelegd, was bij de rechtbank vrijspraak gevolgd. Het Hof bevestigde dit. De geldboete tegen de andere firma werd vijfmaal zo hoog als door de recht bank opgelegd. De rechtbank had deze firma 1000 boete opgelegd 'wegens het exporteren van ruim 10.000 kg groen- tenzaden, hetgeen zonder camouflage methoden was geschied. Het Hof heeft deze firma vanochtend veroordeeld tot betaling van 5000 boete, subs. 3 maan den gevangenisstraf, te ondergaan door de directeur. Een ongeveer 50-jarige verzekerings bode uit de hoofdstad had zich heden morgen voor de Amsterdamse rechtbank te verantwoorden inzake diefstal van twee fietsen nabij het Waterlooplein op 14 Januari. Verdachte had reeds 13 ver oordelingen op zijn naam, allerlei soort vergrijpen, waaronder brandstichting, maar als zwijntjesjager figureerde hij vanmorgen voor het eerst. Een omstan digheid waarvoor de verdediger de aandacht vroeg ter benadrukking van de onwaarschijnlijkheid. Verdachte gaf voor de rechtbank een kort exposé, waarin hij zich onschuldig verklaarde en een vriend, Joop of Har ry Gravenstein, die hij had ontmoet op de bewuste avond, aanwees als de da der. "Wat zijn strafregister betrof, merkte hij op, dat de verzekering meestal over het café loopt. Een bewering die moge lijk de achtergrond geeft van diverse veroordelingen wegens dronkenschap. Ook op de avond van de fietsendiefstal was verdachte onder invloed. Die avond heeft hij bij een garage aangebeld en om een hamer gevraagd en tevens twee maal eén kennis uit bed gebeld met de vraag of hij er een fiets mocht neer zetten. De tweede maal werd hem dit geweigerd, want zo zei de kennis we hebben hier geen fietsenstalling. Trouwens, de hele affaire had geen vlot verloop, want toen de hamer hem werd aangereikt, waren de eigenaar en de politie reeds ter plaatse. Het slot was toen reeds geforceerd, maar nog met open. Pech en zonde van de moeite, want nu had hij ook de eerste fiets ver geefs drie trappen opgedragen om ze te stallen bij die kennis. De getuigen hadden geen van allen de „vriend" van verdachte gezien. Vreemd genoeg heette deze nu eens Joop, dan weer Harry of Gravenstein. De officier van justitie dacht dan ook aan een mannetje in de maan en eiste twaalf maanden zonder aftrek. De ver zekering, zo zeide hij, kan dan wel over het café lopen, diefstal loopt over de gevangenis. De verdediger verklaarde zich on machtig het bewijs te leveren van de werkelijke aanwezigheid van vriend Joop of Harry. Hij was er echter vast van overtuigd, dat deze Gravenstein geen fictie was en bepleitte aftrek van voorarrest. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 2/4 De gemeentelijke diensten en bureaux van Zandvoort zullen op Goede Vrijdag en Zaterdag 4 April a.s. gesloten zijn. Op uitnodiging van het bestuur van „Touring Zandvoort" brachten de heren Hüttebraucker en Koll, directeur en ad ministrateur van de Nürburgring een tweedaags bezoek aan Zandvoort. Het circuit van Zandvoort stond uiteraard in het middelpunt der belangstelling; de heer Hugenholtz, directeur van het cir cuit, gaf uitvoerige inlichtingen omtrent de aanleg en exploitatie van de Zand- voortse race-baan. De heer Hüttebrau cker is verbonden aan het West-Duitse ministerie van verkeer en dit was de aanleiding voor het bestuur van Touring Zandvoort om tevens de belangen van Zandvoort bij de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer uit Duitsland te bespreken. 3% Ned. 1953 9911 314 Nederl. 1948 94% 314 pCt. Ned. 1950 94% 3-314 Nederland 1947 95% 3 Ned. 62-64 bel.-fao. 96, Inschr. Grtbk. 46 3 pCt. 94}} Ned. Handel Mij. cgrt 160 A.K.U. 162% Van Berkels Patent 104% Calvê-Delft eert. 116 Van Gelder 150% Kon. Hoogovens eert. 160 Unilever cert. 183% Ned. Kabel 212 Philips 155 Kon. Petroleum 312% „Amsterdam" Rubber 88% Holl Amerika Lijn 145!/ Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie Jji ,2 H.VJV. 10JJ4 Deli Mil. cert. 84 7» 9911 95 162% 185 313% 126% 128 101 84% 31/3 1/4 North American Can 39% 40 Radio Corp. 52 51% Anaconda Copper 81% 81 Bethlehem Steel 68% 69 Chrysler Corp 63% 62 General Electric 15% 15 General Motors 72% 73 Hudson Motors 62% 63% Kennecott Copper 22% 22% Montgomery Ward 26% 26% Republic Steel 47:4 47% Shell Oil 68% 68% uiiern Pacific 46 46 Southern Railway 86% 86% Tidewater 24% 25% U.S. Steel 39% 39% ex div.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2