HET ARGELOZE VOLKSDEEL De kern van de zaak De PASSIE des HEREN EEN TENTOONSTELLING IN EINDHOVEN KONINGINNEDAG EN BEVRIJDINGSDAG Internationaal befaamde oogarts overleden Waardering voor houding van stewardess en piloot De K.L.M. treft Op de man af Katholieke editie van Boekengids Het ongeluk met de Venlo geen blaam 5 Mei wordt toch gevierd Dr. Pieck paste voor het eerst hoornvlies transplantatie toe hantage 49ste dodenlijst DONDERDAG 2 APRIL 1953 PAGINA 3 De eventuele vrijwillige terugkeer van Adonis De Ned. militaire missie in Indonesië NARCISSEN IN BLOEI Hier en daar kleuren reeds hyacinten Moet U Uw keus nog maken als U de winkel binnengaat om Uw pakje sigaretten te kopen? Zegt U: ja, die maar of... eh... hoe heette dat merk ook weer? Dan heeft U vast nog nooit Paramount gerookt. Vraagt eens een pakje Paramount, keur aandachtig deze verse geurige Amerikaan en U weet dat U niet weer twijfelen zult. U bent een herboren roker gewordeneen Paramount roker! f Zes ton koffie aan grens in beslag genomen door J. S. Fletcher Op colonne Nationale Reserve ingereden Roosendaler veroordeeld tot vijf maanden Nog geen grotere mazen voor visnetten Herdenking gevallenen In 1954 verkiezingen in Indonesië Van wie is deze ring? Eerste tomaten op Loosduinse veiling Duitse steenzetters aan de Afsluitdijk Thans 93,1 millioen in Rampenfonds In ons blad van Zaterdag 21 Maart reageerde prof. Anton van Duin kerken tegen een artikel van mijn hand, verschenen in het Volksweekblad van 7 Maart 1.1., dat een nogal scherpe afkeuring inhield tegen de propaganda- brochure „Boekengids", gepubliceerd ter gelegenheid van de' voorbije Boe kenweek. Deze reactie, die overigens in genen dele een vijandige sfeer ademde, zou door mij dan ook sportief zijn aan vaard, ware het niet, dat de kern van het door mij geleverde betoog door de opponent niet ten volle werd weerge geven. Alleen het belang der aangeroer de kwestie geeft mij het verlangen in. deze kwestie opnieuw positief te stel len, zonder dat de bedoeling bij mij voorzit de strijdbijl te hanteren. Het door Van Duinkerken ge wraakte artikel handelende over de Boekengids, een publicatie van de Commissie voor de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek (C.P.N.B.). De kern van mijn betoog kwam hierop neer: de wijze van re clame, waarbij neutrale en katholieke uitgeverijen en boekhandels een ge zamenlijke propaganda-brochure uit geven, heeft bedenkelijke kanten voor het katholieke publiek, dat mede door deze brochure wordt uitgenodigd de keuze van zijn lectuur te bepalen, wanneer geen andere middelen ter oriëntatie worden aangewend dan dat men er naast andere advertenties van katholieke uitgeverijen in aantreft en er een „R.K. aanvullende titellijst" ln wordt aangebracht Immers: de advertenties van katho lieke uitgaven en de z.g. R.K. aan vullende titellijst veranderen niet de aard van ook andere in de gids ge publiceerde uitgaven, waartussen er meer zijn, die voor katholieken streng voorbehouden, ja zelfs verbo den werken bevatten. Vervolgens, de aansporing der commissie aan de deelnemende uitgevers gedaan, „om met aandacht na te gaan, of de boe ken zowel voor niet-katholieken als voor R.K. lezers geschikt zijn", zon der dat de commissie „een censorrol wil vervullen", kan moeilijk garan deren, dat al het in de gids gepubli ceerde voor katholieken zonder meer leesbaar is; feitelijk althans is het dat niet. Wanneer deze verhoudingen nu voor ieder duidelijk uit de brochure bleken, zou ik mij minder puntig hebben geweerd, maar hier juist ligt de moeilijkheid. Wijl zowel katholie ke als niet-katholieke uitgeverijen ln combinatie hun werken aanprijzen in deze gids, die dan ook door de ka tholieke boekhandelaren aan hun katholieke clientele wordt verstrekt, en daarenboven in de tekst van de gids vermeld wordt, dat er nog een andere editie van deze zelfde gids be staat, waarin de pagina's met katho lieke uitgaven vervangen zijn door andere met boeken, „die door R-K. boekverkopers in het algemeen niet worden verspreid", wordt bij het katholieke publiek de indruk gewekt, dat ook de niet-katholieke in deze „katholieke editie" aangekondigde uitgaven voor katholieken zonder meer aanvaardbaar zijn. En dit. is misleidend. Want al is het waar, dat in de Boe kengids het onderscheid tussen katho lieke en niet-katholieke uitgaven wel is te ontdekken door mensen, die in de wereld van het boek geen onbekenden zijn, het doorsnee-publiek en daar op hadden wij allereerst het oog is beslist te argeloos om erg te hebben in de addertjes onder het gras, d.w.z. in het afwijsbare of gevaarlijke karak ter van sommige werken, waarop het op volkomen betrouwbare wijze gewe zen wordt. En nu mag ons katholieke volksdeel op sommige terreinen heel wakker zijn, op sommige andere is het beslist argeloos, en ik geloof, gezien de ervaring, dat juist het zich voorzien van lectuur een der punten is, waarop het een typische argeloosheid aan de dag legt. Deze argeloosheid acht ik nu door deze wijze van lectuurpropaganda ongewenst in de hand gewerkt. Ik kan dan ook het door de oppo nent in dit verband aangehaalde voorbeeld van prijslijsten ten behoeve van allerlei huishoudelijke en aan verwante artikelen, op z'n zachtst ge zegd, niet erg gelukkig vinden. Een boek is ongetwijfeld ook een handels object, maar van een heel bijzondere soort, n.l. een met geestelijke conse quenties. Ik geloof ook wel niet, om met de opponent te spreken, dat ons katho lieke volksdeel per ongeluk een mi croscoop zal aanschaffen, als het een puddingvorm nodig heeft, want een microscoop zal door een normaal mens doorgaans niet voor een pud dingvorm worden aangezien en daar enboven zijn het beide zeer nuttige gebruiksvoorwerpen, die met geloof of zeden in 'n zeer verwijderde be trekking staan. Maar in dit geval gaat het over dingen van dezelfde soort: boeken, die sterk op elkaar lijken, waaraan men van buiten het 55 "Ik s*e' het op prijs mijn bewonde ring te betuigen met de flinke houding van stewardess mej. Disselkoen en ge zagvoerder Creel, die er voor zorgden, dat de passagiers van de brandende „Venlo"-Constellation op 23 Maart 1952 op het vliegveld bij Bangkok veilig het vliegtuig konden verlaten," aldus ver klaarde de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, ir. J. W. G. Bac ker, Woensdag bij de behandeling van dit luchtvaartongeval voor de Raad voor de Luchtvaart. Ook een Siamese en een Nederlandse K.L.M.-employé te Bang kok, die er in slaagden een baby en het boordboek uit de brandende machine te redden, werden in de hulde betrokken. Gaarne had de heer Backer de hou ding van enige andere leden van de be manning wat flinker gezien, al kon hij zich indenken, dat allen diep onder de indruk waren van 't rampzalige nieuws over de Constellation „Juliana", bij Frankfort, die enige uren eerder neer stortte. Gehoord de getuigen en deskun digen. is ir. Bakker van mening, dat de K.L.M. voor het ongeluk met de „Venlo" geen blaam treft. Vlak bij Bangkok is de schroef van de rechter-binnenmotor af geslagen en in de keuken terecht ge komen. De motor vloog in brand en liet los. Men kon een noodlanding maken en de passagiers redden. Het vliegtuig ver brandde totaal. De K.L.M. heeft volgens ir. Bakker bij de toenmalige stand van de techniek aan de contróle-eisen voor de schroeven, welke eisen door de fabriek werden op gesteld, voldaan. De breuk in de schroef kon volgens ir. Bakker niet door een motorstoring Opnieuw heeft Adonis zijn aanbod om vrijwillig terug te keren naar de Verenigde Staten met bepaalde garan ties aan de Nederlandse autoriteiten gedaan. Deze zijn, dat hij binnen dertig dagen na zijn invrijheidstelling het land zal verlaten. De Nederlandse autoriteiten kunnen zijn paspoort en geld behouden tot hij vertrekt. Bovendien zal hij aan een. nader te regelen meldingsplicht bij do politie voldoen, waardoor dus ge waarborgd is, dat hij niet naar een ander land kan uitwijken. Zijn pas poort zou dan bij vertrek naar Ame rika, per boot of vliegtuig, aan de ge zagvoerder worden overhandigd, die het bij aankomst aan de Amerikaanse auto riteiten ter hand kan stellen. Het voorstel van de plaatsvervangend procureur-generaal uit New Jersey, Ash dat Adonis vrijwillig tezamen met hem zal terugkeren, heeft deze afgewezen omdat dit z.i. in feite geen vrijwillige terugkeer betekent. Ash heeft daarop zelf voorgesteld, behoudens goedkeuring van zijn chef, dat Adonis binnen tien dagen vrijwillig en op eigen gelegenheid naar de Ver. Staten terugkeert. Doch na telefonische ruggespraak met de procu reur-generaal van New Jersey heeft de ze geen sanctie gegeven op dit voorstel. Naar A. P. uit Djakarta bericht, Leb ben Woensdag Nederlandse en Indone sische gedelegeerden twee commissies gevormd en overeenstemming bereikt over „een groot aantal financiële en ma teriële arrangementen" voor de ophef fing van de Nederlandse militaire mis- si« in Indonesië, ontstaan zijn. De schroef vertoonde een fabricagefout, die bij de vroegere keu ringsmethode niet of nauwelijks te con stateren was. Dadelijk na het ongeluk, aldus verklaarde een der getuigen, heeft de K.L.M. alle schroeven met Röntgen stralen laten doorlichten. Van 254 stuks werden er toen 28 afgekeurd, hoewel geenszins zeker was, dat de afgekeurde schroeven ongelukken zouden veroor zaken. Deze strenge keuringsmethode wordt thans nog gevolgd. In de „Venlo" werd een uur, voor het ongeluk gebeurde, een trilling opgemerkt, waarvan men de oorzaak niet vinden kon. Naar inzicht van ir. Bakker werd deze veroorzaakt door een steeds verdergaan de scheur in de schroef, die tenslotte het ongeluk tengevolge had. De Raad voor de Luchtvaart doet 28 April uitspraak. karakter niet kan aflezen en toch in geestelijke waarde sterk uit elkander kunnen lopen: van goed tot schadelijk en verboden toe. Natuurlijk kan „het katholieke volks deel lezen en in de gaten krijgen, waar die R.K. aanvullende titellijst ophoudt", maar daarmee ook da waarde bepalen van de daarbuiten geannonceerde wer ken? Neen, dat kan het zonder andere hulpmiddelen niet enniets in de cataloog maakt het er op verdacht, dat het die middelen ter hulp roepen moet. Dat is het bezwaar. Daarom schreven wij in ons artikel: „deze manier van boek-reclame is ten hoogste misleidend. Een alleen maar neutrale editie zou inderdaad eerder te verkiezen zijn, want daarbij is men ten minste enigszins op z'n hoede, terwijl in dit geval de argeloze belangstellen de wel de indruk krijgen moet, dat al hetgeen de Boekengids vermeldt door de katholieke editie wordt gedekt". P. CONCORDIUS v. GOIRLE Naschrift De kern van het betoog van pater C. v. G. heeft hij deze keer zelf weer gegeven. Die kern is dus, dat ons arge loze katholieke volksdeel geen onder scheid kan maken tussen advertenties voor goede boeken en daarnaast staan de advertenties voor minder goede (resp. slechte) boeken. Wat ilt precies verzuimd heb weer te geven, is mij niet duidelijk, doch hetgeen ik verzuimde, was de kern. Nu weiger ik pertinent te geloven, dat het argeloze katholieke volksdeel dit onderscheid niet maken kan. Ik ben overtuigd, dat het in de prak tijk dit onderscheid steeds maken zal. Natuurlijk kan men in theorie de stelling van pater C- v. G. totter- dood volhouden en verdedigen. Als er twee boeken worden geadverteerd, die gij niet kent, en het ene is ge titeld: „De slang in de badkuip", het andere daarentegen: „De aap in de brandkast", dan kunt gij zonder na dere voorlichting niet vermoeden, dat het eerste boek een hoogstaand en levendig betoog ter verdediging van de goede zeden is, het tweede echter een akelig stuk vuilschrijverij. In theorie is het maken van onder scheid dus zeer moeilijk. Maar zolang het beperkt blijft tot de theorie, is het ook weinig riskant. In de praktijk is de zaak doodeenvou dig. Zelfs de domoor, die „zo maar" een boek wil hebben, bekoopt zich niet blindelings, doch vraagt aan zijn boek handelaar, of het een aardig boek is. Het geval doet zich niet voor, dat iemand, uitgezonden om een portret van de Heilige Gemma Galgani, thuis komt met een aanzïchtkaart, voorstel lende Doris Day, omdat er toevallig in de boekwinkel geen enkel ander da mesportret voorradig was en dit dus het meest leek op hetgeen zijn opdrachtgever bedoelde. Pater C. v. G. bouwde zijn betoog op de veronderstelling, dat dit geval zich wèl voordoet, ja, dat dit, gezien de argeloosheid van het katholieke volks deel, een normaal geval zou zijn. Dat boeken andere handelswaar mo gen heten dan microscopen of pudding vormen, is slechts gedeeltelijk de waar heid. Pater C. v. G. zie* het aanzien lijke gedeelte voorbij, waarin dit niet de waarheid is. Ook dit gedeelte ver dient rustige beschouwing, wanneer men binnen de orde van het werkelijke leven wenst te blijven. Als het argeloze katholieke volksdeel nooit iets anders op het gebied van prijscouranten te zien zou krijgen dan de Boekengids, zou ik de mening van pater C. v. G. wel niet kunnen delen of onderschrijven, maar ik zou haar bestaan kunnen wettigen en verklaren. Nu ditzelfde volksdeel niet over straat kan lopen zonder duizenderlei dingen aangeprezen te zien, waaruit ieder voor zich met een behoorlijk ontwikkelde zelfstandigheid zijn keuze dient te ma ken, acht ik de mening van pater C. v. G. gevaarlijk voor het volk door vol slagen en onopvoedkundig gebrek aan christelijke werkelijkheidszin. ANTON VAN DUINKERKEN Advertentie zalen geven j cachet aan uw ontvangst! Voor recepties, feest- diners of andere fes tijnen biedt Lido U - be halve stemmingsvolle grote en kleine zalen een gerenommeerde keuken, een vermaarde Indische rijsttafel, een keur van dranken en... een service, die al Uw wensen voorkomt! Onze kostenbegroting geeft U vooraf de pret tige zekerheid, dat het minder kost dan wel licht zoudt ver wachten. Het aanstaande week-end zullen de narcrissenveliden in de gehele bollen streek, van Noord tot Zuid en van War mond tot Noordwiik in volle bloei staan. Hier en daar beginnen de hya cinten te kleuren. Op beschutte plaatsen, zoals op de Keukenhof, bloeien reeds hyacinten en verschillende vroege tulpen-variëteiten (b.v. de tulipa's). Het z.g. bijgoed in zijn talrijke variaties bloeit volop. De grote kas van Keukenhof, die een op pervlakte heeft van 200 m2. biedt een prachtige aanblik door de bloei van honderden soorten tulpen. De Passie des Heren, een der meest aangrijpende en dramatische ge beurtenissen in de wereldgeschie denis, heeft bijzonder veel kunstenaars geïnspireerd tot het maken van de schoonste kunstwerken. Vooral in de dertiende, de veertiende en vijftiende eeuw is het lijdensdrama ontelbare ma len en tot in schier alle details uitge beeld. Tot aan de dertiende eeuw had men de Christusfiguur gezien als de heersende en tronende Majesteit. Hij is de zegevierende macht in de Mandorla's en magistraal buigt Hij zich naar voren op de fresco's en mozaïeken der conga's van vroeg-christelijke basilieken. Zelfs de gekruisigde Christus in die tijd is nog een fiere en ongeknakte Majesteit. Eerst later gaat men zich meer verdiepen in het menselijke lijden van Christus, dan dringt men door in het wezen van de onmetelijke smart en de ondraaglijke pijnen. Waar de afbeelding van de Goddelijke Majesteit altijd de realisatie was van het door mensen niet te bevat ten en te begrijpen al-wezen, zochten de kunstenaars naar een expressie van bovennatuurlijke orde. In de Byzantijn se tijdperken is dan ook een visionnaire en monumentale kunst ontstaan, die op een ongelooflijk hoog peil stond en sindsdien als zodanig nooit meer geëven aard is geworden. De latere afbeelding van de mense lijke Christus heeft een grote ommekeer in de beeldende kunst gebracht, die ver strekkende gevolgen had. De winst was een grotere innigheid en liefelijkheid. Maar de strakke gebonden monumen taliteit ging verloren. Het menselijke lijden prikkelde de fantasie en de emo- In de afgelopen jaren heeft het Col lege van Rijksbemiddelaars vergunning gegeven om aan de werknemers op 5 Mei na 13 uur vrij te geven, zonder dat deze halve dag op het totaal aantal vrije dagen in mindering werd gebracht. Te gen deze regeling zijn verschillende be zwaren gerezen. In belangrijke delen van het land hadden de werknemers op 5 Mei geen halve dag vrij. Waar de rege ling wel toegepast is, heeft dat niet be antwoord aan de verwachtingen, die men koesterde omtrent de stimulering van de viering van de Nationale Bevrijding. Na deze ervaring is, o.a. bij de Stichting van de Arbeid, de gedachte gerezen de vergunning om een middag vrij te ge ven boven het gewone aantal vrije dagen niet meer voor 5 Mei te doen gelden, maar voor Koninginnedag op 30 April. De Stichting van de Arbeid heeft, zoals reeds gemeld, een advies hieromtrent aan het College van Rijksbemiddelaars uitgebracht. Aangenomen kan worden, dat dit College zal toestaan, dat in het vervolg op 30 April een werknemer na 13 uur vrij wordt gegeven in plaats van op 5 Mei. Van de zijde van de regering wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat hiermede weliswaar een sterker accent wordt ge legd op de feestviering op 30 April, doch dat de 5de Mei als de Nationale Bevrij dingsdag zal blijven worden gevierd. Op die dag zal worden gevlagd. Voorts zal worden gevraagd, dat de radio een spe ciaal programma zal uitzeilden, Vragen van Nederhorst Het Tweede-Kamerlid Nederhorst (Arb.) heeft de minister van Binnen landse Zaken o.m. de volgende vragen gesteld: Is het de regering bekend, dat de af- Advertentie '4 schaffing van de 5e Mei als dag, waarop de bevrijding zal worden gevierd, door grote groepen van de bevolking zal wor den gevoeld als een duidelijk bewijs van het verflauwen van de herinnering aan de bevrijding uit onderdrukking en ter reur en is zij niet van mening, dat de herdenking van de bevrijding een le ven element in ons volksleven moet blij ven? Is de regering niet van mening, dat het wisselend beleid ten aanzien van het vrijaf geven op de 5e Mei en de beperkte wijze, waarop dit sedert de bevrijding is geschied, de viering van deze dag ge schaad hebben, en is zij bereid aan de heersende onzekerheid een einde te ma ken door op deze dag de overheidskan toren te sluiten en dit als gedragslijn voor de toekomst aan te houden of op andere wijze te bevorderen, dat de 5e Mei als afzonderlijke gedenkdag van de bevrijding gehandhaafd blijft? tie en in enkele eeuwen ontwikkelde het lijdensdrama zich van de irenische Godmens bij Fra Angelico tot aan de verwoeste, gemartelde en stukgebeukte Christus bij Grünewald. Het is een bijzonder goede gedachte geweest van het Gemeentelijk Van Abbemuseum te Eindhoven, om naar aanleiding van het Paasfeest een groot aantal afbeeldingen van de lijdende Christus bijeen te brengen. De conservator van Haaren heeft kans gezien een kleine, maar zeer se lecte tentoonstelling over dit verheven onderwerp samen te stellen. De stuk ken zijn afkomstig uit diverse musea van ons land, waarbij het Aartsbis schoppelijk Museum te Utrecht wel het leeuwenaandeel leverde. Ook ver scheidene particulieren stonden wer ken voor deze gelegenheid af. Een van de fraaiste stukken vormen de panelen van 'n beroemd Middelrijns altaar uit het Aartsbisschoppelijk Museum. Door de bar slechte geldmiddelen, waarover dit Museum beschikt (katholieken heb ben niet zo heel veel belangstelling voor hun kunstbezit), is dit stuk in vrij Fragment van Gekruistigde Chris tus uit begin 16e eeuw, Op per- Gelders meester. Het beeld is van notenhout en heeft ten dele nog de oude polychromie. Het is te zien op de tentoonstelling te Eindho ven. slechte staat komen te verkeren en het verdient dringend restauratie. Ook aan veertiende- en vijftiende- eeuwse plastiek zijn er zeer fraaie voorbeelden op de tentoonstelling te zien. Enkele altaarretabels kan men er vinden, alsmede de inmiddels beroemd geworden kruisdragende Christus, die Prof. Timmers bij Tuddern vond en de grote crucifix, die hij van een zolder te Voerendaal redde, waar het beeld aan de vernietigende houtmolm was prijs gegeven. Ook een prachtige stenen tors van Christus, zijn wonden tonend, is op de expositie te zien. Het is van een collectionneur afkomstig. Deze tentoonstelling moet men medi terend bezien. Men moet met aandacht het drama volgen, dat zovele kunste naars heeft geïnspireerd. Uiteraard was er van deze tentoonstelling nog iets veel fraaiers te maken. Men had mogelijk kapitale stukken uit binnen- en buitenland kunnen lenen. Maar dan was men weer op de „stunt" uit geweest, dan hadden de grote namen getrokken en had het kunstsnobisme weer hoogtij kunnen vieren. De bescheiden opzet van deze expositie is misschien juist wel meer een waarborg voor haar zuivere karakter, die de verhevenheid van het onderwerp waardig is. De tentoonstel ling is dan ook als illustratie van het lijdensverhaal opgebouwd en practisch aile delen van de passie zijn aanwezig, hoewel niet naar een iconografische vol ledigheid gestreefd is. Een bijzonder fraaie catalogus met veel foto's zal u op uw tocht naar Golgotha uit het Herfstij der middeleeuwen vergezellen. M. Talrijke hoogleraren, collega's en an dere doctoren van de drie Leidse zie kenhuizen hebben Woensdagmorgen het stoffelijk overschot van dr. C. F. M. Pieck, die in de nacht van Zondag op Maandag tengevolge van een hartver lamming op 54-jarige leeftijd in Am sterdam is overleden, naar zijn laatste rustplaats op het R. K. kerkhof aan de Zijlpoort te Leiden begeleid. Dr. Pieck was een zeer vooraan staand oogarts, die internationale ver maardheid verwierf op het gebied van de hoornvliestransplantatie, welke hij voor het eerst in de geschiedenis van de oogheelkunde toepaste. Talrijke ooglijders in binnen- en buitenland danken aan deze zeer bekwame oog arts het licht in hun ogen. Hij was oud-leerling en later hoofd assistent van wijlen prof. dr. van der Hoeve en sedert jaren lector aan de Leidse Universiteit. Zijn grote belang stelling voor en kennis van de patho logische anatomie maakten hem tot een zeer gewaardeerd leermeester van tal rijke oogartsen. De H. Requiemmis werd in de geheel gevulde Hartebrugkerk opgedra- Dezer dagen is aan de Nederlands- Duitse grens bij Springbiehl (district Nordhom) 6.000 kg ongebrande koffie ter waarde van 108.000 mark door Duit se douanebeambten in beslag genomen. De koffie bevond zich onder de lading van een Belgisch transport. 53 En als het niet goed afliep, was dat Pratt's zaak en zou Pratt er voor op draaien. Dus at hij met de voorspelde eetlust, sliep die nacht weer eens goed en ging de volgende morgen vroeg het beloofde telegram verzenden naar Hal- stead Byner. Hiermede, hoopte hij, was zijn aandeel klaar. Maar toen kwam vroeg in de middag mijnheer Eldrick, een advocaat, waar Murgatroyd groot respect voor had en begon vragen te stellen. Die vuurproef doorstond Murgatroyd. Het waren vrij eenvoudige vragen en Murgatroyd wist wat te zeggen. Toen hij weg was, adem de de arme horlogemaker verlicht. Nu was het toch zeker uit meer konden ze niet vragen en ze zouden hem met lust laten. Daarom verschoot hij temeer, •oe., er weer een paar he.vn het win keltje binneji stapten, de ene een detec tive, de andere een onbekende heer, misschien wel ran de politie. Hij kon zijn ongerustheid niet goed vu bergen en Puydale zag het. „Goedenavond, mijnheer Murgatroyd," zei hij vrolijk. „We komen nog eens om inlichtingen. Mijnheer Eldrick is hier ook al geweest vandaag over dezelfde zaak. Die affaire over die vroegere klerk van hem. Parrawhite weet u wel?" „Ik heb mijnheer Eldrick al alles ge zegd wat ik weef' mompelde Mur gatroyd. ,Dat zal wel zijn," hernam Puydale. „Maar wij wilden nog wat meer vragen. Kunnen we binnenkomen?" Murgatroyd liet zijn vrouw op de winkel passen en ging zijn bezoekers voor in het achterkamertje. „Wat wilt u weten," vroeg hij toen de drie alleen waren. „Er is niets, wat ik mijnheer Eldrick met verteld heb." „O, maar er is veel, wat mijnheer Eldrick niet gevraagd heeft," zei Puy dale. „Mijnheer Eldrick is er maar zo'n beetje omheen gelopen. Wij willen meer hebben. Die Parrawhite moet gevon den worden, begrijp je? En omdat hij het laatst hier geweest is, komen we natuurijk bij u. Om te beginnen. U zegt dat hij een biljet kocht naar Amerika? Wanneer was dat?" „De dag vóór hij het kreeg," zei Mur gatroyd, zich de aantekeningen van Pratt voor de geest halend. „Dat is dan de 23ste", zei Puydale. „Ja, natuurlijk," antwoordde Mur gatroyd, de 23ste." „Hoe laat?" hernam Puydale. „Hoe laat?' herhaalde Murgatroyd. „O 's avonds." „Een beetje vaag," zei Puydale „Hoe 'aat 's avonds?" „Zover ik me kan herinneren," aarzel de Murgatroyd „Zowat half negen. Ik wou al gaan sluiten." „Oh", zei Puydale met een blik op Byner, die hem verteld had, dat Par rawhite omtrent dat uur in de Groene Kan. twee kilometer ver aan het andere einde van de stad was geweest. „O, hii kwam hier 's avonds 23 November om half negen. En hij vroeg een passage- biljet naar Amerika?" „New-York," hakkelde Murgatroyd. „De volgende dag kwam hij het ha len", vroeg Puydale. „Dat heb ik mijnheer Eldrick al ge zegd," bromde Murgatroyd. „Hoeveel kostte het?" „Gewoon," zei Murgatroyd, „96 gul den." „Hoe heeft hij het betaald?" ging Puy dale voort. „Hij gaf me een briefje van honderd en ik gaf hem vier gulden terug," zei Murgatroyd. „Best," zei hij. „Met welke maat schappij ging hij?" Murgatroyd werd hoe langer hoe on rustiger. Hij zou een slecht getuige zijn geweest, zenuwachtig, achterdochtig, hortend in zijn antwoorden. En nu moest hij haastig alles bedenken. „Het waso. de Koninklijke Atlan. tische," zei hij. „Ik ben daar agent voor." „Juist, ik heb de biljetten en affiches in je winkel zien hangen," zei de detec tive. „U schrijft die biljetten natuurlijk op papier van de maatschappij, ik heb ze wel eens gezien. U vult een formu lier in en stuurt dat naar Liverpool, het blauwe doorslagje houdt u zelf, niet waar?" Margatroyd knikte zwijgend. Hier had hij niet op gerekend en hij had geen flauw vermoeden waar de andere heen- wilde. Plotseling keek Puydale hem doordringend aan: „Kunt u ons het doorslagje laten zien van Parrawhite's biljet?' vroeg hij. Murgatroyd werd rood. „Neen," zei- de hij. En voegde er vlug bij. „Ik heb ze allemaal aan het einde van het jaar naar Liverpool teruggestuurd." „O, heel goed," knikte Puydale. „Dan vinden we ze daar wel. We zullen daar al uw formulieren vinden. Ook moet hij op de passagierslijst voorkomen on der de naam van Parrons zei u?" „Die heeft hij mij tenminste opgege ven", zei Murgatroyd. Puydale keek Byner vragend aan en beiden stonden op. „Dan is er niets meer," zei de detec tive. „Nu gaan we informeren in Liver pool op de kantoren van de Koniklijke Atlantische. Dank u wel, mijnheer Mur gatroyd." En voordat de arme klokkenmaker nog iets kon zeggen of vragen, waren zij de winkel al uit. Toen begreep Mur gatroyd, dat hij er tussen zat. maar hij wist nog niet waartussen. Wèl wist hij, dat, als Puydale in Liverpool ging na vragen, het hele geval als een zeepbel uiteen zou spatten. Want de mensen van de scheepvaartmaatschappij zouden on- middelijk vast kunnen stellen, dat geen passagier onder de naam van Parrons op een van haar schepen was geweest na de 24ste November en dat hij, Mur gatroyd, een hoop leugens had ver teld. Zijn vrouw, wier scherp gezicht nog spitser was geworden door de tienja rige worsteling met armoede, kwam terug in de achterkamer en keek haar man vorsend aan. „Wat moesten die heren", vroeg zij. „Een ervan ken ik, dat is Puydale, de politieman. Wat is er nu Ruben. Weer ellende?" Murgatroyd aarzelde even. Dan deed hij zijn vrouw het hele verhaal, zon der iets te verbergen. „Als zij naar de Koninklijke Atlan tische gaan is alles verloren," steunde hij. „Ik kan geen excuus bedenken, wat moet ik doen?" „Je had je niet met die Pratt moe ten afgeven," riep zijn vrouw uit. „Een lamme vent, arme mensen te verlokken door geld, om zijn vuile zaakjes op te knappen. Waar is het geld?" (Wordt vervolgd). gen door pastoor- N. Lohuis O.F.M., met assistentie van pater G. Hogenelst O.F M. en pater F. Versteeg O.F.M. De Mij. tot Bevordering der Geneeskunst werd ver tegenwoordigd door dr. H. Varekamp en dr. P. J. Kaizer, voorzitter en secre taris van de Leidse afdeling. Ook de afdeling Leiden van „St. Adelbert" was vertegenwoordigd, evenals het Ned. Roo- de Kruis, waarmede dr. Pieck middels de Hoornvlies-bank, intensief samen werkte. Na afloop van de plechtigheid op het kerkhof heeft prof. dr. M. C. Colen brander vol waardering het baanbre kend werk van dr. Pieck op het gebied der oogheelkunde geschetst. De Roosendaalse aardappelhandelaar A. H. V., die 30 Mei 1952 op de weg EttenRoosendaal inreed op een ko- lonne van de Nationale Reserve, waarbij een man werd gedood en twaalf werden gewond, is door de Bredase rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden en twee Jaar ontzegging van het rijbewijs. Veertien dagen ge leden was acht maanden gevangenis straf en drie jaar ontzegging geëist Twaalf Europese visserijlanden, w.o. Nederland, België,Engeland en Frank rijk, hebben een verdrag gesloten, vol gens hetwelk het reeds bekrachtigde besluit om de mazen van de visnetten voor de trawlervisserij te vergroten met een jaar wordt uitgesteld en wel tot April 1954. Evenals vorige jaren zullen de ex- politieke gevangenen uit de jaren 1940 1945 en gijzelaars ook dit jaar de ge vallenen herdenken op de Nationale Ere-begraafplaats te Bloemendaal. Dit maal niet op 10 Mei, omdat deze datum op Zondag valt, maar Zaterdag 9 Mei, des middags half drie. De autobussen met deelnemers(sters) vertrekken kwart voor twee van het station Haarlem. Op de begraafplaats zal een kort woord gesproken worden door mr. G. Ch. Aal- ders, voorzitter der N.V.E.P.G. en ka pelaan H. J. M. Stoelinga. Twee zang koren zullen gewijde zang ten gehore brengen, terwijl ook voor muzikale om lijsting is gezorgd. Na de herdenking biijven de nagelaten betrekkingen en ex-politieke gevangenen in reünie bij een. Het secretariaat der herdenkings commissie is gevestigd te Haarlem, Marnixstraat 44. Het Indonesische parlement heeft Woensdag met algemene stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarmede de weg gebaand wordt voor medio 1954 te houden verkiezingen voor een consti tuerende vergadering. Het wetsontwerp is ter ondertekening naar Sukarno gezonden, aldus bericht A. P. uit Djakarta. L.j het sorteren van kleding voor de slachtoffers van de watersnood in de Houtrusthallen te Den Haag is een gouden ring gevonden met de inscriptie Alie-4-ll-'48. De ring is veilig opgebor gen bij de intendance van het Neder- landsche Roode Kruis totdat de recht matige eigenaar zich aanmeldt. Op de veiling te Loosduinen zijn Woensdag voor het eerst dit jaar, toma ten aangevoerd. De partij bestond uit ongeveer 20 stuks. De prijs was 23 cent per stuk. Namens de Duitse Bondsregering heeft dr. R. Mazar. die in Bonn de Duit se hulpactie aan het Nederlandse ramp gebied organiseert, zich op de hoogte gesteld van het werk van de Duitse steenzetters, die sedert drie weken aan de Afsluitdijk werken. De Afsluitdijk heeft tijdens de spring vloed voor enige millioenén guldens schade geleden, daar de basaltwand over een lengte van ruim vijf kilometer werd losgerukt. Daar Nederland in verband met de werkzaamheden in het rampgebied ge brek heeft aan steenzetters, heeft de Duitse Bondsregering in het kader van de hulpverlening aangeboden in totaal zestig steenzetters naar Nederland te sturen. 25 van hen werken nu aan de Afsluitdijk ter hoogte van Breezand. De meesten komen uit Koblenz en uit kleine plaatsen aan de Moezel. Het Nationaal Rampenfonds had tot Woensdagavond een bedrag van 93,1 millioen ontvangen. Sinds Dinsdag is er dus weer f 300.000 bij gekomen. De Ned. Herv. Kerk heeft thans aan het Rampenfonds een bedrag overge maakt van f 1.594.208,70, zijnde de op brengst van de collecte, die 8 Februari in de kerken is gehouden. Rechtstreeks werd door de gemeenten een som van f 96.743,91 overgemaakt, zodat in totaal de bijdrage van de NederlandsHer vormde Kerk aan het Nationaal Ram penfonds f 1.690.952,61 bedraagt. Hieronder volgt de 49ste lijst van ge borgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnoodramp. 's-Gravendeel: Dubbeldam. Bastiaan, geb 25.2.34 te 's-Gravendeel, laatste adres Molendijk 70; Van Verk, Evert, geb. 16.4.22. te Puttershoek, echtgenoot van Driaantje de Geus, laatste adres Molendijk 68; Van Verk, Jannigje Jo hanna Maria, geb. 6.1.49 te 's-Graven- deel, laatste adres Molendijk 68; Van der Wulp, Aart, geb. 11.2.47 te Strijen, laatste adres Molendijk 74; Van der Wulp, Jan, geb. 17.12.49 te 's-Gravendeel. laatste adres Molendijk 74. Nieuwerkerk: Folmer, Simon M., geb. 10.2.36. laatste adres Weststraat 45; Stoutjesdijk. Kornelis, geb. 30.12.76, laat ste adres Weststraat 35; Stoutjesdijk, Stoffel, geb. 30.8.09, laatste adres West straat 35; ViergeverGeluk, Jacomina, geb. 19.4.16, laatste adres Ooststraat 181. Oosterland: De Bruine, Francina Pie- ternella, geb. 19.10.33, dochter van J. de Bruine en Neeltje Bal, laatste adres Rijksweg A 335; Koopman, Leendert, geb. 3.2.43, laatste adres Rijksweg A 341; Verhoek, Hendrik, geb. 13.6.84, laatste adres Rijksweg A 336; Verhoek, Jacobus, geb. 8.8.16, laatste adres Rijksweg A 336; Verhoek, Johannes, geb. 14.6.09, laatste adres Rijksweg A 336; Verhoek, Wouter, geb. 9.12.13, laatste adres Rijksweg A 336. Oude Tonge: Beijer, Maatje Jacomina, geb. 21.8.46, laatste adres Julianastraat 1; Bruinse, Adrianus, geb. 26.11.41, laatste adres Stationsweg 81; Dekker—Timmers, Aagje, geb. 19.3.14, laatste adres Juliana straat 3; De Gast, Willem, geb. 11.12.81, laatste adres Schoolstraat 30; Hartog— Den Braber, Maria. geb. 26.4.76, laatste adres Nieuwstraat 30; Hameete, Corne- lis Aren, geb. 21.10.41, laatste adres B55; Hameete, Henk, geb. 16.8.49, laatste adres B 55; Van Kempen, Pieter, geb. 8.3.48, laatste adres Schoolstraat 18; Nijs- se, Antonia Adriana, geb. 15.9.43, laatste adres Molenweg 3. Stavenisse: Hage, Neeltje, geb. 20.11.43 te Stavenisse, laatste adres Stoofdijk A 136; Stoutjesdijk, Pieternella Wille- mina, geb. 26.9.89 te Stavenisse, laatste adres Kerkstraat A 314; Vroegop, Neel tje, geb. 20.8.30 te St. Maartensdijk, laat ste adres Veerweg A 149; Wielaard, Adriaan, geb. 23.3.52 te Stavenisse, laat ste adres B 13 a; Wielaard—Van Beve- ren, Elizabeth Helena, geb. 5.9.15 te Sta venisse, echtgenote van Gerard Wie laard. laatste adres Kerkstraat A 323 a. 's-Gravendeel: aanvulling op lijst, d.d. 4.2.53. Thans geborgen: Brand, Pieter, geb. 28.5.96 te 's-Gravendeel, echtgenoot van Adriana van Twist, laatste adres Molendijk 72.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3