Voortsetting vredesoffensief Hammarskjöld aanvaardt aanbod van deVN. Het spoor van het zwaarcL I i Belangrijk moment voor de NV Hollandse Signaalapparaten Old mac*,, NIEUWE ZOMERZEGELS zeggen het met bloemen CHURCHILL ACHT TITO'S BEZOEK GOED GESLAAGD Mr. LUNS: Oprechtheid van Sovjetbestuurders aan daden toetsen nieuwe Ere-doctoraat voor H. v. Doorne s c VICTORIA W/W/M AA///////ri O A R Eerste van grote serie luchtafweer- installaties afgeleverd Groter radarplan voor Rotterdam Geruchten over waterwegenkwestie tegengesproken Tryg DONDERDAG 2 APRIL 1953 PAGINA 5 Nederl. snijbloemen voor België Minimumprijzen over wogen? Roofoverval mislukt ve Lie keert naar Noorwegen terug WATER Belgische PTT en Spoor wegen dreigen met staking Zeven stations langs de Nieuwe Waterweg UITZONDERLIJKE MILDHEID 'foJyiv VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. Mgr. Paolo Giobbe Erevoorzitter Stichting 1853—1953 mmrneöëüm Ksmmzs&sszm Vragen naar betrekkingen tussen Kerk en Staat in Joegoslavië Prof. Kernkamp not on speaking terms" met prof. Gerretson Inter-parlementair Benelux-orgaan T. H. op bezoek bij de DAF - Van smidsleerling tot doctor h.c. Nieuw laboratorium voor Unilever Nieuwe invoerregeling in Indonesië In de toekomst controle en schifting van de importeurs Het begint langzamerhand moeite te kosten zijn ogen en oren te ge loven. De vredelievende gezind heid, die in het communistische kamp reeds zo lang met woorden beleden is, schijnt deze week plotseling haar uit drukking te krijgen in feitelijke voor stellen, die bewijzen, dat men ditmaal niet uitsluitend te maken heeft met propaganda, d.w.z. met wat in de poli tieke practijk gelijk is komen te staan met leugens. Vier maanden lang is het, dank zij de obstructieve houding van de Sovjet vertegenwoordiging in de Verenigde Na ties, niet mogelijk geweest om een opvol ger aan te wijzen voor de scheidende secretaris-generaal Trygve Lie. Nu blijkt een geheime spoedconferentie van twaalf minuten voldoende te zijn geweest om een probleem uit de wereld te helpen, waarover, naar het scheen, alle politici in de Uno zich maandenlang het hoofd hebben gebroken zonder het probleem te kunnen oplossen. Daarvoor werd niets anders vereist dan een redelijke mate van medewerking van de Sovjet-Unie. En deze heeft men klaarblijkelijk onver wacht gekregen, zonder dat er veel woorden aan verspild behoefden te wor den. Twaalf minuten is ongetwijfeld het record voor internationale conferenties, vooral tussen grote mogendheden. En deze vergadering is dan nog geëindigd met een positief resultaat. In werkelijkheid duurt de strijd om de bezetting van het secretariaat-gene raal van de Verenigde Naties al veel langer dan vier maanden, n.l. bijna drie jaar. Trygve Lie heeft zijn taak normaal kunnen vervullen tot aan het uitbreken van de Koreaanse oorlog. Van dat ogen blik af heeft hij, althans in zijn functie van secretaris-generaal, geen leven meer gehad. Hij heeft dit jaren ver duurd, klaarblijkelijk in de hoop, dat de beproeving van beperkte duur zou zijn en dat hij daarna weer zou worden erkend, ook door de Sovjet-Unie en haar satellieten, als het hoofd van de administratie der Verenigde Naties. Die hoop is niet in vervulling gegaan. Op 10 Maart j.l. heeft Trygve Lie, zoals men zich misschien nog herinnert, in New York uiteengezet, waarom hij heenging. Zijn verklaring werd een felle beschuldiging aan het adres van de Sovjet-regering, die een voortdurende stroom van verdachtmakingen over hem en zijn staf had uitgestort sinds het ogenblik waarop de Verenigde Naties hef hun plicht hadden geacht Zuid- Korea te hulp te komen in zijn verweer tegen de communistische agressie. Voor de eerste maal in de jongste geschiede nis bleek, dat de democratische landen geen herhaling zouden dulden van de Hitler-tactiek. Het tegengaan van deze methodes heeft ongetwijfeld vele en zware offers gekost, die voornamelijk op de V.S. hebben gedrukt. Teleurstel ling, ongeduld, soms zelfs iets dat op ontmoediging begon te lijken zijn de verdedigers van de vrijheid in Korea niet bespaard gebleven. Nochtans: het perspectief zou er voor de wereld som berder uitzien, wanneer de Verenigde Naties het lamentabele voorbeeld van de Volkenbond hadden gevolgd en zich beperkt hadden tot papieren protesten. Als secretaris-generaal van de Uno is Trygve Lie uiteraard het doelwit ge weest van de Sovjetcampagne tegen deze houding der Verenigde Naties. Zijn posi tie maakte hem automatisch tot mikpunt van de communistische agitatie, hoewel men zeker niet kan zeggen, dat hij de politieke gedragslijn van de Verenigde Naties bepaalde. Hij deed alleen zijn plicht, zonder aanzien des persoons en Zonder te vragen of dit misschien de een of andere grote mogendheid niet ?inde. En er schuilt iets tragi-komisch ln bet feit, dat, terwijl de Russen hem er enerzijds van beschuldigden dat hij de bediende was van de Amerikanen, sommige Amerikanen hem er van be ticht hebben zijn secretariaat te hebben gemaakt tot een soort toevluchtsoord voor communisten. Er is eindeloos en vruchteloos gedeli bereerd over de vraag op welke wijze in de vacature-Trygve Lie zou kunnen worden voorzien. Aan candidaten ont brak het niet, doch het bleek, dat er over geen enkele candidaat overeen stemming te bereiken viel. De Uno de monstreerde haar fundamentele zwakte door niet in staat te zijn een nieuwe secretaris-generaal te benoemen. Het vetorecht belette elke oplossing van het vraagstuk. Deze situatie zou op den duur onhoud baar zijn geweest. Er bestond ook wel een methode om er aan te ontkomen, al bestond zij meer bij de gratie van een precedent dan van een reglement. Im mers, toen de Sovjet-Unie in de herfst van 1950 de Veiligheidsraad belette door middel van een permanent veto zijn taak te verrichten, heeft de Algemene Verga dering van de Uno uitgemaakt, dat het falen van de Veiligheidsraad de leden van de Uno niet ontheft van hun ver antwoordelijkheden onder het handvest der V.N. Tot die verantwoordelijkheden zou men met goed recht ook de benoe ming van een secretaris-generaal kun nen rekenen. Het is niet nodig geweest. De grote vijf zijn het eens geworden over de be noeming van een opvolger van Trygve Lie. Het enige wat bij deze benoeming opvalt, is, dat zii een figuur betreft, die behoort tot een land, dat een strikte neutraliteitspolitiek voert. Een afvaardiging van de Belgische bloemenkwekers, bestaande uit parle mentsleden, heeft een onderhoud gehad met de kabinetschef van het ministe rie van Landbouw. De besprekingen gingen voornamelijk over de invoer van Nederlandse snijbloemen in België. Na afloop verklaarde een lid van de afvaardiging, dat de minister van Land bouw voornemens was snijbloemen en Potplanten op de zgn. lijst „A" te plaatsen, hetgeen het vaststellen van minimumprijzen mogelijk zou maken. Naar eerst thans bekend wordt heeft Dinsdagavond een gemaskerde man ge poogd een roofoverval te plegen op de zuivelfabriek „Concordia" te Nieuw- Schoonebeek. Toen de directeur, de heer H. van Wylandt; zich omstreeks kwart over tien naar het ketelhuis be gaf om de fabriek te sluiten, kwam een gemaskerde man op hem af met in de ene hand een revolver en in de andere sen hamer. Hij gelastte de directeur mee naar het kantoor van de fabriek te gaan. Hier eiste hij de sleutels van de brandkast, doch de heer Van Wy landt kon hem deze niet geven en zei °at de assistent deze in bewaring had. Hierop verwijderde de man zich, de di recteur waarschuwende geen alarm te maken. De heer Van Wylandt heeft hierop via een zijdeur zijn woning vreten te bereiken en belde de politie D.e man is niet teruggekomen. Er wordt niets vermist. Wel is gebleken, dat de man reeds bezig was geweest, de brand kast te openen, waarin zich ongeveer 15400 bevond. De politie heeft de zaak *0 onderzoek. De Zweedse onderminister van Bui tenlandse Zaken, Hammarskjöld, heeft gisteren het aanbod van de Veiligheids raad om Trygve Lie op te volgen aan vaard. Hij maakte zijn beslissing per soonlijk bekend tijdens een persconfe rentie, die werd bijgewoond door meer dan 100 journalisten. In zijn telegram aan de Veiligheidsraad zegt Ham marskjöld, dat hij niet kan weigeren zijn nieuwe taak op zich te nemen al hoewel hij aarzelde de candidatuur te aanvaarden, omdat hij zijn persoonlijke capaciteiten onvoldoende acht. Op de persconferentie verklaarde Hammarskjöld nog, dat hij niet gelooft, dat zijn benoeming een verslapping van de koude oorlog zal betekenen. Alhoewel de 47-jarige Hammarskjöld de man Was die de afgelopen drie jaar het verloop van de Zweedse buitenland se handel heeft bepaald, is hij voor het grote Zweedse publiek een onbekende. In het algemeen werd zijn benoeming in de Zweedse dagbladen toegejuicht als een uitdrukking van het vertrouwen van het Oosten en het Westen in Zwe- dens neutraliteitspolitiek. De correspondent van Reuter te New York meldde uit officiële bron te hebben vernomen dat de grote vijf het over de benoeming van Hammarskjöld tot secre- Advertentie DRINKT GEREGELD NATUURLIJK BRONWATER taris-generaal eens zijn geworden op een bijeenkomst waarop namen van een lijst met candidaten werden geschrapt. Op de door Groot-Brittannië en Frankrijk inge diende lijst stond Lester Pearson als num mer één. De Russische afgevaardigde Zo- rin schrapte de namen met inbegrip van die van Pearson, maar liet die van Ham marskjöld staan. Op een vraag van een van de afgevaardigden of er betekenis moest worden gehecht aan het feit dat de naam van Hammarskjöld niet was door gehaald, verklaarde Zorin dat dat inder daad het geval was. Daar de Westerse mogendheden ervan overtuigd waren dat al hun overige can didaten door het veto van Rusland zou den worden getroffen besloten zij de can didatuur van Hammarskjöld te steunen. Inmiddels heeft Trygve Lie doen we ten dat hij van plan is 7 Mei a.s. naar Noorwegen terug te keren. Zijn enige reactie na het bekend worden van de naam van zijn nieuwe opvolger was: „Ik ben nu weer vrij man." Het Belgische Vakverbond van Spoor weg- en P.T.T.-personeel en de particu liere werknemers in het zeewezen en bij de luchtmacht heeft een staking uit geroepen als protest tegen het feit, dat de Minister van Verkeer, aan wie enige maanden geleden eisen zijn voorgelegd inzake het administratief en geldelijk statuut van de betreffende organisatie, tot op heden nog geen enkele bevredi gende beslissing heeft genomen. Het geduld van het personeel heeft de uiterste grenzen bereikt. Een onmid dellijke staking, aldus het vakverbond, is de enige oplossing. m 54. Met Winonah en Pum-Pum haast Eric zich naar de ziekenkamer. „Het is haast onbegrijpelijkheer" mompelt de geneesheer. „Ik had de man reeds opgegeven en nu. „Zijn wil om te leven heeft hem er bovenop geholpenantwoordt de Noorman kort. Peinzend kijkt hij naar de gewonde gevangene. Op diens gelaat is de kleur weer iets teruggekeerd en in de blik, die de Nomade Eric toewerpt, ligt zelfs iets van spottende voldoening. „Gij ziet het, o machtige," fluistert hij hees. „De grijze wolf der steppe leeft." En over het tanige gelaat speelt een vleug van een grijnslach. „Wanneer vertrekken wij, gij en ik, o voortreffelijke bondgenoot? Mijn hart siddert van haat jegens Tsacha." „Zeg mij, vanwaar gij gekomen zijt," zegt de Noorman kort, zonder op de woorden van de man acht te slaan. „Van heel ver," knikt de steppenkrijger. „Door het land van de duizend meren en moerassen, door het gebied van de eeuwige sneeuw, waar het rendiervolk woont. En larigs diezelfde weg zullen wij thans gaan, nietwaar? Doch spoedig, o meester, want ik sterf van verlangen naar wraak." Gij niet noemen meester Eric, uw meester, slecht mens! Gij doden Alström, Huh?' „De eerste weken kunt gij niet reizen," zegt de Noorman kort, „en gij zult er goed aan doen te onthouden, dat gij mijn gevangene zijt; nimmer mijn dienaar! Wanneer gij uw taak als gids hebt volbracht, weet dan, dat gij uw gerechte straf voor het doden van mijn mannen en de goede oude Alström zult ondergaan." „Ik ben een dienaar, heer," mompelt de man hees. Een voortreffelijk dienaar; men beveelt mij iets, ik doe het. Men beveelt mij te doden, ik dood, meer niet. Wat anders kan een dienaar doen?" Eric haalt korzelig de schouders op en wendt zich tot de heelmeester. „Zorg dat het hem aan niets ontbreekt," beveelt hij zachtjes. Gij zult hem behandelen als ware het uw eigen broeder. Maar laat hem geen minuut aan uw aandacht ont snappen" Een hees lachje doet Eric opzien. „De vos der steppe laat zich zijn wonden likken, zolang het hem behaagtfluistert de Nomade met een pijnlijke grimas. Doch vrees niet o Khan, het behaagt hem. Geen trouwer hond, dan die zijn eigen meester kiest." En terwijl Eric met Winonah en Pum-Pum het vertrek verlaat, voelt hij hoe de spleetoogjes van de steppenkrijger hem spottend volgen. De aan het Twenthe-kanaal te Hen gelo gebouwde moderne fabriek der N.V. Hollandse Signaalapparaten be reikte een bijzonder stadium in haar ontwikkeling. Deze fabriek, die wat de algemene opzet betreft, enig is in West- Europa, fabriceert de meest moderne vuurleiding-apparatuur ten behoeve van de luchtdoel-artillerie, scheepsar- tillerie, en kustartillerie, volgens eigen ontwerpen. Uit militair-technisch oog punt bezien kunnen haar installaties wat presaties en bouwtrant betreft, wedijveren met de in de V.S. zich in productie bevindende nieuwere vuur leiding-installaties. De haar door de Koninklijke Marine en de vele buitenlandse militaire op drachtgevers reeds direct na haar op richting verstrekte opdrachten beston den uit zovele verschillende projectvor- n.en, dat een zeer uitgebreide staf van constructeurs gevormd moest worden, om de daarvoor benodigde ontwerp- en constructie-tekeningen te maken. Thans is na jaren van zeer intensief werken van het gehele personeel, dat nu meer dan 1600 man omvat, het grote moment aangebroken, waarop de eerste van een grote serie luchtafweerinstal- laties, welke voor het buitenland be stemd zijn, voor aflevering gereed is gekomen. De betrokken militaire keu ringscommissie heeft deze installatie aan een uitgebreide keuring onderwor pen, waarbij gebruik werd gemaakt van de meest moderne meetapparatuur en waarhij de installatie ook aan in tensieve rijproeven werd onderworpen. De keuringscommissie sprak haar grote bewondering en voldoening uit over de wjjze, waarop de onderneming zich van haar moeilijke doch hoogst belangrijke taak heeft gekweten. Met de eerste installatie is nu een grote reeks van afleveringen ingeleid. Zij bestaat uit vol-automatische richt en reken-apparatuur, waarbij op ver nuftige wijze gebruik gemaakt is van een door de N.V. Philips' Telecommu nicatie Industrie te Hilversum ontwor pen en gefabriceerde radar-apparatuur. Hierdoor is het mogelijk om de instal latie steeds ook tegen onzichtbare vlieg tuigen te gebruiken. De hierbij te gebruiken kanon nen werden door de vuurleiding installatie volledig automatisch op af stand met grote nauwkeurigheid be stuurd, dus zonder dat enige menselijke tussenschakel gebruikt wordt. Slechts drie personen worden gebruikt voor de bediening van de richt- en radar-appa ratuur. Het berekenen van de schiet- correcties geschiedt geheel automatisch ook indien de kanonnen op grote af stand van het richtapparatuur zijn op gesteld. 3 April 195- besloot de gemeenteraad van Rotterdam het radarplan van de radarcommissie voor de Nieuwe Water weg in principe te aanvaarden en een bedrag van f 1.265.000 beschikbaar te stellen. De radarcommissie heeft thans medegedeeld, dat de radartechniek na de indiening van het voorstel aanmerke lijke vorderingen heeft gemaakt. Zij be pleit de wenselijkheid het radarproject aanstonds in volle omvang uit te voeren. Het toegestane crediet is nu niet toe reikend om het gehele werk te bekosti gen. Dit bedrag was immers bestemd voor de bouw van vier stations, terwijl de gemeente, er op vertrouwende dat de post te Hoek van Holland door het Rijk zal worden ingericht, thans zes stations zal moeten financieren. Voorts zal er rekening mee moeten worden gehouden, dat de prijzen na de indiening van het voorstel aanmerkelijk gestegen zijn, ter wijl nieuwe technische vindingen zullen worden toegepast. B. en W. vragen de raad aan de uit voering van het grotere radarplan goed keuring te hechten. Birma De regering van Birma heeft de uitvoer van rubber incl. planten, za den, latex en producten onder toezicht gesteld. Voor de uitvoer zullen voortaan vergunningen moeten worden aange vraagd. Deze maatregel wordt genomen binnen een week na de uitvoer van een hoeveelheid van 1500 ton rubber naar communistisch China door een particu liere exporteur. De rubber is naar Chi na vervoerd door een Pools schip. Advertentie Naar het K.N.P. verneemt heeft de Apostolische Internuntius in Den Haag, mgr. Paolo Giobbe, zich bereid ver klaard het erevoorzitterschap te aan vaarden over de Stichting 18531953. die de eeuwfeestviering van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie voorbe reidt. NSDERLAND Licht Bruinachtig geel Licht karmijn}/^ blauw VI53201 V.PELT (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Churchill heeft gisteren in het La gerhuis verklaard, dat het bezoek van Tito aan Engeland een volledig succes was geweest, en dat het een belangrij ke bijdrage betekende voor wederzijd se samenwerking en voor begrip en voor de vrede in het algemeen. Tito en zijn gastheren waren het eens geworden over alle belangrijke onderwerpen op internationaal terrein en waren een stemmig tot de conclusie gekomen dat er geen sprake van kon zijn te denken in termen van een gelocaliseerde Euro pese oorlog. Churchill verklaarde voorts, dat hij Tito had gevraagd om infor matie aangaande de betrekkingen tus sen de kerkgenootschappen en de stsat in Joegoslavië. Hij had deze informatie gekregen en Tito had hem medegedeeld, dat deze betrekkingen op het ogenblik het onderwerp vormen van een ernstig onderzoek door de regering van Joego slavië. De zomerpostzegels, die de P.T.T. dit jaar uitgeeft, zullen verkrijgbaar zijn van 1 Mei tot 1 Juli. De netto-opbrengst van de toeslag komt ten goede aan sociale en culturele doeleinden. De postzegels zijn ontworpen door de kunstenaar André van der Vossen te Overveen, die ook de tekst en de waarde- aanduidingen verzorgde. De zegels zijn in twee kleuren gedrukt en stellen ieder een bloem voor. Deze zomerzegels blij ven geldig voor frankering tot 1 Januari 1955. Ter gelegenheid van de uitgifte van deze zomerpostzegels zullen eerste- dag-omslagen bij de postzegelhandel ver krijgbaar zijn. Deze omslagen moeten 1 Mei, uitsluitend gefrankeerd met zomer zegels, op de postkantoren ter plaatse aan het loket worden afgegeven. De Phi- latelistische Dienst van de P.T.T. zorgt dan voor afstempeling met een speciaal stempel. (Van onze parlementaire redacteur) Aan het begin en het eind van een langdradige behan deling der begroting van Buitenlandse Zaken kreeg de Eerste Kamer gisteren andermaal te maken met het geval- Gerretson. De Utrechtse hoogleraar, die nog steeds opereert in de stijl zijner buiten-parlementaire oppositie, slaagt er bepaald in zich in alle hoeken van de Kamer onmogelijk te maken, doch dit schijnt hem niet te deren. Gisteren moest de rustige bewindsman van Overzeese Rijksdelen, prof. Kernkamp, zijn partijgenoot Gerretson zelfs toevoegen, dat hij met deze „not on speaking terms" meer kon staan er was geen basis meer voor een gesprek, ofwel als men de uitdrukking ruimer neemt: de minister wilde met deze opponent niet meer te maken hebben. Het debat, waartoe deze conclusie aanleiding gaf, was gistermorgen nog al merkwaardig begonnen, d.w.z. het was eigenlijk in het geheel niet begonnen. Prof. Gerretson ging namelijk, zoals in een deel onzer vorige oplage reeds werd gemeld, niet in op de aan zijn adres door pater Beaufort en prof. Molenaar geuite verwijten en maakte later aan stalten om weg te gaan, waarvan hij echter werd terug gehouden door de fractieleider van de C.H.U., mr. Kolff. Minister Kernkamp stelde vast, dat er in de psychische instelling van de heer Gerretson, die hem zwaar geattaqueerd had in woord en geschrift, geen veran dering was gekomen. In tweede termijn kwam prof. Gerretson toen het bewijs leveren, dat de critiek van pater Beau fort niet ten onrechte geuit was. Pater Beaufort had namelijk gesproken over de methode van de heer Gerretson om na kwaadaardige uitlatingen net te doen alsof hij het toch wel goed meende en inderdaad poogde prof. Gerretson ander maal zich op deze wijze de handen in onschuld te wassen. Hij had nooit met zijn politieke geestverwant in debat willen treden en was daarom ten tijde van 's minis ters benoeming van plan geweest ont slag te nemen als Kamerlid, doch dit zou vaandelvlucht zijn geweest en daarom had hij dit plan toch weer laten varen. Hij had onuitgelokt nooit één woord tegen minister Kernkamp gezegd. Dat hij tegenover de minister de term landverrader zou hebben gebruikt, was fantasie. Nu moet men weten, dat de Hande lingen van de Kamervergadering, waar in de besprekingen met de West aan de orde waren, de volgende passus van prof. Gerretson bevatten: „Zonder staatsverraad kon een Nederlands mi nister niet verder gaan; welnu, de re gering is verder gegaan". Het lijkt nog al duidelijk, dat de minister hier staats verraad wordt aangewreven. Prof. Ger retson maakte gisteren echter de sub tiele onderscheiding tussen het gehele kabinet en de ministers afzonderlijk. Het beleid van prof. Kernkamp be sprekend heeft de heer Gerretson ver der de vorige week gezegd, dat de geest van 's ministers onderhandelingen met de West van die aard is geweest, dat men ten tijde van de republiek de kwalificatie gebezigd zou hebben van een misdaad waarop de doodstraf stond. Deze en andere uitlatingen trachtte de christelijk-historische hoogleraar thans als zeer onschuldig voor te stellen. Pater Beaufort, minister Kernkamp en minister Luns hebben na dit weder woord de heer Gerretson nog eens doen weten, dat hij er ietwat merkwaardige opvattingen op na houdt in de politieke discussie en men heeft er daarbij zijn bevreemding over uitgesproken, dat prof. Gerretson niet meteen bij de eerste re pliek een wederwoord had gegeven: dan had men de zaak kunnen uitpraten. De heer Gerretson zelf liep wel zeer ge agiteerd rond. doch is hierna niet meer aan het woord geweest. Ware het niet, dat prof. Gerretson zich zo vaak laat verleiden tot welhaast fanatieke beschuldigingen, die in een politieke meeting succes kunnen hebben, doch in de Kamer niet houdbaar blij ken te zijn men zou zijn optreden als een element tot verlevendiging der In de nieuwe beambtencantine van de D.A.F. aan de Geldropseweg te Eindho ven heeft prof. dr. O. Bottema, rector- magnificus van de Technische Hoge school te Delft, gistermorgen de heer H. van Doorne in kennis gesteld van zijn benoeming tot doctor honoris causa in de technische wetenschappen. Hierbij waren o.m. aanwezig prof. ir. J. W. Bo nebakker, secretaris van de senaat, prof. ir. J. J. Broeze, die in September als promotor zal optreden voor de heer Van Doorne, prof. dr. J. E. de Quay, com missaris der Koningin in Noord-Bra bant, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, bur gemeester van Eindhoven, de heer E. N. Rahusen van het octrooibureau Vriesen- dorp en Gaade te Den Haag, ir. F. Phi lips, de heer W. van Doorne en de kin deren van de jonge doctor, wiens vrouw momenteel in Eindhoven in een zieken huis wordt verpleegd. Prof. Bottema feliciteerde de direc tie van de D.A.F. met haar 25-jarig bestaan, dat over enkele maanden ge vierd zal worden met de in gebruikne ming van de nieuwbouw. Practisch, :eide hij, bestaat er geen relatie tussen Van Doorne en de T. H. Deze laatste doet alle moeite jonge mensen te vor men tot ingenieurs de heer Van Doorne brengt krachtens zijn gaven en bekwaamheid iets tot stand, dat ver uitgaat boven hetgeen een ingenieur tot stand brengt. Deze tegenstelling slaat de T. H. met zekere beschaamd heid. Overigens betwijfelde hij of de heer Van Doorne een goed leerling van de T. H. zou zijn geweest. Toch betreurt de T. H. het, dat hij niet een van haar leerlingen is geweest. Als een mogelijkheid om herstel aan te brengen moet gezien worden het uit zonderlijke middel om de graad van doctor in de technische wetenschappen honoris causa te verlenen. De heer H. van Doorne, wiens benoe ming tot doctor h.c. van de Technische Hogeschool te Delft wij gisteren aankon digden, zag zich reeds op elfjarige leef tijd genoodzaakt als leerling bij een dorpssmid in zijn onderhoud te voor zien. Op 18-jarige leeftijd was hij een kundig bankwerker. Na drie jaar als bedrijfsleider te hebben gewerkt op een machinefabriek begon hij op 28-jarige leeftijd een eigen zaak, met zijn jonge re broer Wim als naaste medewerker. Het miniatuurbedrijfje, dat begon in een ruimte van vier bij vier meter, met twee leerlingen, bezat reeds een half jaar na de oprichting een werkplaats van twintig bij acht meter en zestig man personeel. Geleidelijk aan werden de zaken uitgebreid. In de dertiger jaren gingen de Van Doorne's zich toeleggen op de vervaardiging van een nieuw product: opleggers en aanhangwagens. Thans zijn de fabrieken sterk uitgebreid en vervaardigt Van Doorne, zoals be kend, ook auto's. Illlllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllillllllllllllll Prof, dr. J. E. de Quay, ir. F. Philips, de heren Rahusen en W. van Doorne, alsmede vertegenwoordigers van be ambten- en fabriekspersoneel hebben daarop de toekomstige doctor met korte toespraken gecomplimenteerd. Met ontroering in de stem heeft ten slotte de heer H. van Doorne een kort dankwoord gesproken. Het personeel van het bedrijf kon zijn vreugde over de hoge onderscheiding van „mijnheer Hub" uitvieren in een vrije middag. Op een bijna drie hectare groot terrein te Vlaardingen heeft mej. M. v. d. Steur, dochter van het hoofd research en on derzoek Unilever N.V., Woensdag de eerste paal geslagen voor het nieuwe researchlaboratorium van deze onder neming, dat het onderzoekcentrum zal worden van deze N.V. op het gebied van eetbare oliën'en vetten. Op het terrein wordt tevens een proef fabriek gebouwd, die de mogelijkheid opent de in het laboratorium gevonden werkwijzen op grote schaal toe te pas sen. De proeffabriek hoopt men tegen het einde van dit jaar gereed te hebben, het laboratorium tegen einde 1954. In dien noodzakelijk, kan in de toekomst het laboratoriumcomplex op drievoudige grootte van het nu ontworpen worden gebracht. begrotingsbehandeling kunnen waarde ren. Deze behandeling was namelijk uiter mate saai. Een lange middag werd gis termiddag gevuld met uiteenzettingen van regeringszijde, welke maar wei nig concrete punten bevatten Minister Beyen sprak o.a. over bezinning op de Europese taak. Europees saamhorig heidsgevoel, Europese geestelijke en cul turele rijkdom, gezamenlijke lotsbe stemming van de Europese landen, het doen vergeten van bestaande tegenstel lingen, het uitdragen van idealen, in ternationale samenwerking op basis van vrijwilligheid, combinatie van binden de en splitsende factoren, en aaneen schakeling van de Europese landen. Over de Benelux zei de bewindsman, dat geen der verantwoordelijke regeringen kan wensen op de ingeslagen weg te rug te keren. Verder vernam de Kamer, dat de regering bezig is een nauwkeu rig voorstel voor economische integra tie uit te werken; binnen enkele we ken zal aan de Staten-Generaal dit uitgewerkte plan voorgelegd worden. Mr. Sassen had gevraagd om een waarde-oordeel over het werk van de vergadering ad hoe. Daarover moest de minister zich echter nog het oordeel voorbehouden. Minister Luns besprak uitvoerig de betekenis van de verkiezing van pre sident Eisenhower, welke geen wijzi ging in de grote lijnen van het buiten lands beleid der V.S. meebracht, en het optreden van Malenkov c.s. De eerste berichten over het optreden van de nieuwe generatie Sovjet-bestuurders lijken niet ongunstig, doch het is nog te vroeg om reeds conclusies te trekken: men zal de oprechtheid van de U.S.S.R. aan de komende daden moeten toetsen. Inzake Indonesië zei de bewindsman, dat niet te voorspellen is in welke richting de betrekkingen met dit land zich zullen ontwikkelen; men kan niet verlangen, dat Indonesië nooit meer zal spreken over zijn vermeende aanspra ken op Nieuw-Guinea. Een voortijdig terugtrekken van de Nederlandse mili taire missie achtte spreker ongewenst. Naar aanleiding van de bedenkingen door prof. Schermerhorn geuit, tegen de Nederlandse waarneming in Moskou van de Israëlische belangen, zei mr. Luns, dat het desgevraagde waarnemen als een objectieve daad wordt aange merkt in het internationale recht; wei gert men echter, dan geldt dit als een politieke daad in casu dus contra Israël. De minister sprak de geruchten tegen, welke gecirculeerd hebben over een ScheldeRijnverbinding dwars door Nederlands Limburg en over een aan België te verlenen optie voor een ka naal. Er is nog geen oplossing in de waterwegenkwestie en hoe die zal uit vallen;- weet men nog niet. Over de Benelux uitte de bewindsman zich optimistisch; kortgeleden is het overleg met de Belgische en Luxem burgse regeringen geopend over de vorming van een interparlementair Beneluxorgaan. Pater Beaufort kreeg de mededeling, dat het Nederlandse subsidie voor het Kindernoodfonds van de V.N. van 100.000 gulden op 150.000 gulden wordt gebracht. De begroting werd z.h.s. aangenomen met aantekening van de C.P.N. tegen. De Eerste Kamer is op Paasreces ge gaan. Teneinde met het oog op het naderen van de Lebaranviering, de invoer te versnellen, heeft de Indonesische regering een nieuwe invoerregeling getroffen, waarbij het Cen trale Invoerkantoor alle offertes zal honore ren op voorwaarde, dat de importeur in plaats van de gebruikelijke 40 procent, nu 75 procent van de invoerwaarde uit eigen middelen, dus niet via bankcrediet, binnen 14 dagen na ontvangst van de slip bij een bank stort en vervolgens binnen 14 dagen na ontvangst van de deviezenvergunning het valutacontract afsluit. In een officiële toelichting van het mi nisterie van Economische Zaken wordt ge zegd, dat deze maatregel als het ware een premie is voor een goed en efficiënt wer kend bedrijf en dat het systeem het euvel van de licentieverkopen voor een groot deel ondervangt. Het is onmogelijk gebleken, bij het huidige systeem, waarbij bijna 6000 im porteurs zijn ingeschakeld, de goederen voorziening vlot en efficiët te verzorgen. In de toekomst zal een regeling gezocht wor den voor een scherpe controle en schifting van de importeurs, aldus deze toelichting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5