Fatale geesteshouding bedreigt Oostenrijkse vo Dr. Sunier nam afscheid van Artis Aannemer vervolgd wegens valsheid in geschrifte ;SóöAW Een ons weerzinwekkendheid extra Fi L' MAGNEET FIETS Ontstellende cijfers illustreren triest verval Geboortecijfer voortdurend dalende, gebrek aan priesters neemt toe Maandelijks 1400 echtscheidingen K olen-cgalisalie- fond s blijft in werking Twaalf jaar voor moord op meisje DE TOL AAN DE KETTING „Een geweldig doorzetter met een warm hart voor zijn personeel YKOOMK 2ESMAWN MN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHH1S NYLON STEP-IN DONDERDAG 2 APRIL 1953 PAGINA 9 KONINKLIJK HULDETELEGRAM Economisch officier eist geldboete Een rijwieltocht is een genot Floresstr. 15 HaarlemleU6548 Lt.-gen. Brethouwer ridder Ned. Leeuw Inval in speelhol te Laren Twee personen gearresteerd Waterpoloprogramma Nutsspaarbank te Haarlem Uitspraak rechtbank DE JEUGD IN LICHT- STAD De heer J. H. Peeters in Kamer van Koophandel Een (Van onze Weense correspondent) van de merkwaardigste eigenschappen van .de Oostenrijker bestaat linnr fill Of rtnnr fiOO'lfl nfim ft +ffté\Tn+ .1J_1 "'Uyu.u/I "tyoi-o tz. 10 UUtlb hierin, dot hij voor alles een verklaring tracht te geven en dan"tevreden ïs Voor alle tegenslagen op economisch of cultureel gebied heeft hij een verkla ring bij de hand: voor het te laat komen van de treinen, voor zijn armoedig tehuis, voor het lage peil op de universiteiten en de corruptie onder de amb tenaren, voor slordige verpakking of vertraging in de aflevering van bestelde goederen. Vooral de bezetting door de vier grootmachten en de aanwezigheid van de Russen is de gangbare verklaring voor allerlei tekorten. Er zijn na tuurlijk uitzonderingen, maar doorgaans is het vinden van een verklaring (die tevens een vergoelijking is) reden genoeg om zich bij de feiten neer te leggen. Bij voorkomende moeilijkheden is geen Zinsnede zo gebruikelijk als deze- Da kann man halt nichts machen". Het fatale van deze geesteshouding bestaat daarin dat ztf zich ook in net familieleven openbaart en zodoende de existentie van het gehele volk bedreigt. Frankrijk heeft al lang opgehouden het „land zonder kinderen" te zijn; die rol heeft Oostenrijk overgenomen, waar 42 pet. van alle huwelijken kinderloos zijn. Wenen is nog wel altijd een millioenen- stad, maar toch neemt hier het aantal inwoners gestadig af. Dit wordt niet alleen „verklaard" door het feit dat gro tere provinciesteden door de moderne industrie arbeidskrachten uit de hoofd stad aantrekken, maar wel degelijk ook door het teruglopen van het geboorte cijfer in Wenen zelf. In 1951 werd dit namelijk voor meer dan de helft over troffen door het aantal sterfgevallen (12000 tegenover 25000). Het huwelijk wordt door velen niet meer beschouwd als de door God en de natuur gewilde instelling voor de voort planting. En daar kinderen ontbreken, verliest het huwelijk meer en meer zijn bindend en onverbreekbaar karak ter. Oostenrijk heeft dan ook op 't punt van echtscheidingen het record gesla gen met 1400 gevallen per maand. Het is niet te verwonderen dat daarmee een zinken van de huwelijksmoraal en een algemene verlaging van het zedelijke peil gepaard gaat. Natuurlijk vindt de Oostenrijker en vooral de Wener voor dit alles een verklaring: hij is te arm, zijn loon of salaris blijft te laag en de belastingen zijn te hoog maar tegenover al dit vergoelijkende praten staat de ook elders geconstateerde weelde van een groot aantal luxe-hon den. In 1947 telde men alleen in Wenen al 37000 van deze „prachtdieren", in 1951 steeg dit getal bijna voor de helft tot 61000! En daarvoor betaalt het arme Wenen maar gemoedelijk belasting. Ondanks alle begrip voor de grote nood heeft men toch de indruk dat veel Oostenrijkers zeer lichtzinnig en gemak zuchtig zijn. Ook kortzichtigheid speelt hier een rol. Evenals in andere landen is het ouderdomsvraagstuk hier précair geworden doordat de mensen ook hier langer leven. Het parlement heeft dan °°k met het oog hierop een voorstel in T.a.v. de prijzen beschikkingen voor kolen, waarover wij gisteren reeds eni ge bijzonderheden publiceerden, wordt nog medegedeeld, dat de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap aan de Nederlandse regering toe stemming heeft verleend voorlopig voor één jaar het hier te lande toe gepaste egalisatie-mechanisme, waarbij met behulp van de lagere kostprijs voor de Nederlandse kolen een uniforme ver- bruikersprijs voor de Nederlandse en in gevoerde kolen tot stand wordt gebracht, die in het algemeen lager ligt dan het niveau, dat elders in de gemeenschap geldt, voor te zetten. De regering heeft het echter nuttig geoordeeld, reeds thans een aanvang te maken met de geleidelijke aanpassing van ons prijspeil aan dat van de Ge meenschap, die zich in ten hoogste vijf jaren moet voltrekken. De Nederlandse prijsregeling voor de mijnen is thans vervallen. De verbruiker die rechtstreeks bij de mijn koopt, be hoeft niet meer te betalen dan de maxi mum groothandelsprijs, die is neerge legd in de nieuwe prijzenbeschikking Groothandel vaste brandstoffen 1953 Evenals tot dusver het geval was, zul len de nieuwe maximumprijzen uniforme franco prijzen zijn, ongeacht de vesti gingsplaats van de koper. De Hoge Autoriteit is er n.l. mee accoord gegaan, cat de in Nederland bestaande vrachten egalisatie, als onderdeel van het prijs- egalisatiestelsel, wordt voortgezet. De huisbrandverbruikers kunnen aan de hand van de prijzenbeschikking kleinhandel vaste brandstoffen 1953 en de prijzenbeschikking gascokes 1953 na gaan of hun de juiste prijzen in rekening gorden gebracht. De kleinhandelaren en de verbruikers, die van de groothandel kopen, kunnen de hun gevraagde prij- zen controleren met behulp van de prij zenbeschikking groothandel vaste brand stoffen 1953, de prijzenbeschikking gas- eokes 1953 en de prijzenbeschikking voor bunkerkolen. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Woensda, heeft het gerechtshof te s-Mertogenbosch arrest gewezen in de zaak tegen de dertigjarige arbeider J. &W- Tilburg, die 31 Maart ver- Pii v. 3?,ar het negentienjarige meisje hit iÏ* van Breda op het pad langs bi i. aal tussen Tilburg en Hilvaren- loven 'brachk' d°°r °m ■d H°t bevestigde het vonnis van de Rechtbank te Breda, die de W. veroor deeld had tot een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van het voor arrest en ter beschikkingstelling van de regering. De advocaat-generaal had ook bevestiging van het Bredase vonnis ge- eist. studie om de pensioengrens van het 65e naar het 70e levensjaar te verleggen. Door het dalen van het geboortecijfer en het toenemen van het aantal ouden van dagen zal voor de komende gene ratie de grote vraag aan de dagorde komen dat er meer oudere mensen zul len zijn dan jongere, met andere woor den dat een minderheid een meerder heid zal moeten verzorgen. In Oosten rijk is het al bijna zover gekomen, want tegenover 1 millioen 700.000 werk nemers staan 1 millioen 600.000 gepen- sionneerden, ouden van dagen en arm lastigen. Oostenrijk graaft zijn eigen graf, wanneer het op deze weg van de kin derbeperking voortgaat. In Wenen komt 2/3 van de schoolgaande jeugd uit gezinnen met slechts één kind. De hoofdstad geeft hier wel het bedroeven de voorbeeld, maar over het gehele land gezien is de toestand niet veel beter, daar van alle schoolgaande kin deren in Oostenrijk de helft enig kind is. Nu klaagt men hier terecht over het teruglopen van het intellectuele niveau op de universiteiten, maar ook dit verschijnsel wordt niet alleen „ver klaard" door er op te wijzen dat de jeugd geen belangstelling heeft voor een wetenschappelijke loopbaan die slecht wordt gehonoreerd; de diepste verklaring is te zoeken in het ontbre ken van een groot jeugdreservoir waaruit de meest begaafden kunnen worden gerecruteerd. Topprestaties kan men niet verwachten van een volk dat langzaam aan het uitsterven is. Hoe schraler het gezin is en hoe dunner gezaaid de jeugd, des te groter zal ook het gebrek aan priesters zijn. Kardinaal Innitzer heeft dan ook in zijn jongste vastenbrief op het gebrek aan priesterroepingen gewezen. Alleen in het bisdom Wenen zijn 114 kapelaans plaatsen onbezet. Bovendien openbaart zich ook onder de clerus het verschijn sel van de stjjgende ouderdom: een derde van de priesters in dit bisdom is namelijk boven de zestig. Om de ziel zorg op peil te kunnen houden zou de karinaal per jaar 25 tot 30 neomisten nodig hebben; in plaats daarvan levert het groot-seminarie er slechts 11 af. Erger is nog dat de schuld hiervoor niet zozeer bij de stadsbevolking ge zocht moet worden, maar op het platte land. Bij de laatste verkiezingen voor het parlement is namelijk gebleken dat de boerenbevolking, die vroeger de ruggegraat vormde voor de katholieke volkspartij, nu voor een aanzienlijk ge deelte op de socialisten heeft gestemd. Het heeft hier geen zin om naar een „verklaring" te gaan zoeken en te zeg gen dat de industrialisatie zich ook van het platteland heeft meester gemaakt er valt niet aan te twijfelen dat de boerenbevolking bezig is haar geloof te verliezen. Daaraan beantwoordt dan ook het verschijnsel dat het platteland niet meer zoals vroeger het merendeel van de priesters oplevert, maar dat deze rol nu door de stad zij het ook in be scheiden mate wordt overgenomen. De kloosters lijden aan hetzelfde ge brek en raken ook al ten gevolge van de oorlog langzaam ontvolkt. Tussen 1938 en 1947 is het aantal kloo sterlingen in het convent van Göttweig van 53 op S3 teruggelopen en in Lam- bach van 21 op 10. In het afgelopen jaar hadden 31 van de grootste Oosten rijkse kloosters bij elkaar ongeveer 60 novicen dat is dus in doorsnee twee per jaar. Wie dan ook de prachtige ba rokke kloosters bezoekt, kan zich niet onttrekken aan het gevoel van een troosteloze leegte; overal schijnen deze prachtige gebouwen ontvolkt te zijn, of ze nu Melk heten, Sankt Florian, Al tenburg, Heiligenkreuz, Klosterneuburg, Kremsmünster, Geras of Admont. De jonge coadjutor van Wenen, mgr. Jachym, tracht nu wel in deze nood toestand verbetering aan te brengen door jonge priesters of kloosterlingen uit het buitenland op te nemen of te lenen, maar hij weet zelf veel te. goed dat dit maar een gedeeltelijke oplossing is. De zo hoognodige verbetering en verjonging kan alleen uit Oostenrijk zelf komen. Daarom verklaarde de kardinaal met het volste recht dat de „beste omgeving waarin priesterroepin gen kunnen gedijen het katholieke gezin is". Alleen door een consequent doorgevoerd katholicisme, dat zijn oor sprong vindt in het gezin en dat niet voor .offers terugschrikt, kan Oostenrijk worden gered niet alleen het katho licisme, maar ook het gehele volksbe staan. De tol van Maartensdijk is niet meer. Klokslag elf uur gistermorgen duwde burgemeester mr. H. H. Schuller, geas sisteerd door de raadsleden, de „duur ste boom van Nederland" omhoog. De laatste grote wegversperring in Neder' land, welke blijkens de documenten „zijn oorsprong vindt zo niet in de bis schoppelijke tijden, althans in die van Keizer Karei", was daarmede opgehe ven. Voor een minuut ten minste, want onmiddellijk moest de boom weer ge sloten worden om de tientallen fotogra fen en cineasten een kans te geven het grootse gebeuren nogmaals vast te leg gen. Zo ging de hele, wat rommelige plechtigheid. Van heinde en verre waren automobi' listen komen opdagen, om het verdwijnen Na een directoraat van zes en twintig jaar heeft dr. A. L. J. Sunier Dinsdag officieel afscheid genomen van Artis. De Koningszaal van de dierentuin was rijk versierd met bloemen en planten en gevuld met vertegenwoordigers van alle kringen, waarmede de scheidende directeur uit hoofde van zijn functie en als gevolg van zijn ruime toeganke lijkheid meer dan een kwarteeuw con tact heeft. Het bestuur van de Provincie Noord holland was vertegenwoordigd door drs. W. A. van der Donk (de commissaris van de Koningin vertoeft buitenslands) en ook waren aanwezig burgemeester mr. A. J. d'Ailly, de wethouders B. C. Franke en mr. F. van Wijck, hooglera ren, bestuurd'eren van natuurhistorische verenigingen, dr. K. Kuiper namens de internationale vereniging van, dieren- tuindirecteuïen, het gehele bestuur van» het Genootschap „Natura Artis Magis tral Namens het Ere-comité. sprak jhr. Six van Hillegom. Allereerst las hij een telegram voor van Koningin Julia na, waarin H.M. Haar hoge waardering ervoor uitspreekt, dat dr. Sunier Artis tot een nationaal bezit heeft weten te maken. Met een langdurig applaus werd deze koninklijke gelukwens be groet. Jhr. Six overhandigde dr. Sunier een enveloppe met inhoud en een album met de handtekeningen van allen, die aan dit afscheidsgeschenk hebben bijge dragen. Het Artisbestuur schonk zich zelf, aldus jhr. Six, een portret van de scheidende directeur, geschilderd door Sierk Schroder. Evenals de portretten van de vorige directeuren zal dit een plaats krijgen in de bestuurskamer. Achtereenvolgens spraken de schei dende directeur toe: prof. Slijper, prof H. Engel, burgemeester d'Ailly en dr. K. Kuiper Hun woorden kunnen wor den samengévat, zoals dr. A. F. J. Portielje het deed: „Dr. Sunier is een buitengewoon heldere kop, een goed mens met een ruim hart en een warm hart voor zijn personeel. Een geweldi ge doorzetter. Iemand die de kunst verstaat te luisteren naar de meningen van anderen. Geen rancune kent na enig meningsverschil." Dr. Sunier, ailen bedankend, zei; nftejt' grote dankbaarheid te vertrekken. „Lie ver dan als zijn voorgangers in het har nas te sneven". Dankbaar is hij jegens allen, die hem zijn werk tot een vreug de hebben gemaakt, dankbaar ook, dat men de door hem gevonden en voor gedragen dr. Jacobi als zijn opvolger beeft benoemd. Allen maakten gebruik van de ten slotte geboden gelegenheid dr. Sunier persoonlijk de hand' te drukken. Des ochtends heeft dr. Sunier in in tieme kring afscheid genomen van zijn personeel. van de nationale sta-in-de-weg te vieren. Tolbaas J. v. Rooijen was bijna even opgewonden als bij de roemruchte tol- bestorming onder leiding van Floris Vos in 1927. Hij verkocht nu certificaten, waarop de tekst van het officiële besluit in fraaie letters was gedrukt, voor een kwartje ten bate van het Rampenfonds. Om vijf voor elf kwam een stoet offi ciële personen uit 't pittoreske Renais- sance-raadhuis van Maartensdijk, dat op een steenworp van de tol ligt. De burgemeesters van Utrecht en Hilver sum en de andere gemeenten, die de grootste schade van de Maartensdijkse tol hebben ondervonden, vertegenwoor digers van het departement van Water staat, de K.N.A.C. en de Horeca. De burgemeester van Maartensdijk deed voorlezing van het decreet. Er was wei nig van te verstaan, daar de politie agenten zich geroepen voelden om met luid: „Hou je bakkes daar een beetje" de Maartensdijkse jeugd aan te manen op dit grootse moment in de dorpsge schiedenis het stilzwijgen te bewaren. Toen ging de boom plotseling omhoog met het bovenvermelde resultaat. Er kwam een zwak gejuich, want niemand had dit moment zo spoedig verwacht. De tweede maal lukte het beter. Er werd een stevig slot op de boom gelegd driemaal voor de fotografen de tolbaas v. Rooijen kreeg een hand driemaal mr. E. Bogaards, hoofd van de afdeling Waterstaatsrecht van het departement van Waterstaat kreeg ergens in de gemeente dankwoorden te horen en toen was alles voorbij. (Van onze correspondent) Juist op de dag dat de uitspraak van de Hoge Raad inzake het systeem der opzetgelden bij aannemers werd ver wacht, heeft de Economische Officier te Arnhem, mr. Folmer, de Nijmeegse aan nemer W. A. P. aan de tand gevoeld. Hy had deze aannemer laten vervolgen wegens intellectuele valsheid in ge schrifte. De Officier eiste f 200 boete. 5 Januari 1951 steldi de gemeente Nij megen de inschrijving open voor hét verrichten van grond- en rioleringswer ken nabij het Broersveld te Nijmegen. De Dienst van Openbare Werken had dit karwei begroot op f 17 000. Kort voor dat de inschrijvingsformulieren moesten worden ingediend, waren de 21 aanne mers, die van plan waren in te schrij ven, in vergadering bijeengekomen Ze besloten toen, de inschrijfsom te verho gen met f 2100. Degene aan wie het werk zou wor den gegund zou aan de anderen elk f 100 uitkeren. P. was met f 156.000 de laagste inschrijver. Dit bedrag vermeer derde hij met de f 2100 opzetgeld on der de post bestekkosten en met f7000 voor belasting. Deze laatste post had hij aanvankelijk vergeten. Zijn collega's maakten hem daarop attent en verlang den, dat hij voor deze attentie nog eens f 6000 opzetgeld zou betalen. Zodoende bedroeg zijn inschrijving f 171.100. Daar mee bleef hij toch nog bijna f 7000 be neden het door de gemeente geraamde bedrag. De Officier motiveerde de ver volging met de wenselijkheid, een be slissing uit te lokken uit oogpunt van algemene preventie. De Officier was van mening, dat hier sprake is van „in tellectuele valsheid in geschrifte". Hij wilde n.l. de aannemers duidelijk ma ken, dat de bestekken naar waarheid moeten worden ingevuld. Dit is in het geval-P. niet het geval geweest, aldus cle Officier. Op de inschrijvingsformulieren staat namelijk de clausule, dat in de aanneem- som geen opzetgeld is begrepen. P. heeft het formulier echter getekénd, terwijl hij wist, dat er in de aanneemsom wel degelijk opzetgeld was begrepen. Volgens een getuige, een technisch ambtenaar van de gemeente Nijmegen bedroegen de bestekkosten ongeveer f 10. Het was helemaal niet nodig ge weest. aldus deze getuige, dat P. f 6000 aan zijn mede-inschrijvers had betaald. De gemeente zou het zonder twijfel heb ben geaccepteerd, wanneer P. er haar van in kennis had gesteld, dat hij een post van f 7000 aan belastingen bij de inschriifsom had vergeten te vermeiden. De President wilde weten of de ge meente er een strop aan kon hebben, ais een aannemer te laag inschrijft. Volgens getuige kon dit inderdaad het geval zijn. Als een aannemer financieel niet sterk genoeg is om een gemaakte ver gissing goed te maken, moet het werk aan een ander ter verdere uitvoering worden overgedragen. Op deze manier kan de gemeente dus inderdaad op ho gere kosten komen. De verdediger, mr. Arnold, was van mening, dat men hier toch moeilijk van valsheid in geschrifte kon spreken. Alleen de gegevens waren vals. Uitspraak 13 April. Advertentie vooral op zo'n prachtige Voorradig alle modellen in toer en sport. Betaling in overleg. Bij K.B. is, op het daartoe door hem gedane verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan luit.-gen. ir. D. H. G. Brethouwer, van het dienst vak van de Technische Dienst. Bij hetzelfde besluit is benoemd en aangesteld tot directeur Materieel Land macht, de gen.-maj. J. D. Backer, van het dienstvak van de Technische Dienst, tot dusverre plaatsvervangend directeur Materieel Landmacht. De minister van Oorlog heeft bij het afscheid van luit.-gen. Brethouwer diens benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw bekend gemaakt. In Laren is men er omstreeks het mid dernachtelijk uur in geslaagd een achttal spelers te verrassen. Zij waren tezamen gekomen in het huis van een kapper aan de Lingenkamp. Roulette, fiches en een bedrag van 1350 gulden werden in beslag genomen. Twee personen zijn ingesloten, de 36-jarige R. v. d. W. uit Nieuw-Loos- drecht en de 38-jarige v. d. V., uit Hil versum. Zij zullen Zaterdag voor de Officier van Justitie worden geleid. De bende behoort waarschijnlijk tot een mobiele groep, die op verschillende plaat sen werkt. De politie had reeds geruime oog np,_h£m tj'ic A In het Sportfondsenbad Haarlem zijn voor Zaterdag 4 April de volgende wa- terpolo-competitie-wedstrijden vastge steld: Vierde' klasse heren: VZV 2DWT 3; tweede klasse dames: HPC 1VZV 1; tweede klasse heren: VZV 1DWR 1; derde klasse heren: HVGB 3DWR 2; tweede klasse heren: HVGB 2HPC 2. In het Sportfondsenbad worden Dins dag 7 April gespeeld: tweede klasse da mes: Haarlem 1DWT 2; derde klasse dames: HPC 2—DWT 4. (Van onze Londense correspondent) Hard, geil en geel, van een kille, weerzinwekkendheid, na smel ting veranderend in venijnig spattende olie, viesvet, naar van smaak en tenminste zes weken oud, ziedaar wat de Engelse huisvrouw onder de schuilnaam margarine krijgt voorge worpen als zij haar rantsoenboekje overhandigt aan de kruidenier. De Brit se margarine is gesubsidieerd, wordt derhalve kunstmatig schaars gehouden door de regering en wordt vervaardigd van grondstoffen aan de fabrikanten toegewezen van overheidswege. Merken zijn niet toegestaan. De Britse marga rine is een grote naamloze, nationale misère. BoEer bij de Brit Desondanks heeft het kunnen ge schieden dat de meest miserabele margarine vervaardigd op het noordelijk halfrond zich plotseling baadt in koninklijke glorie. Het is het sym bool geworden van het grootse feest waarvoor geheel Brittannië zich reeds sedert geruime tijd gereed maakt, het feest waarvoor reeds nu de huizenhoge stellages gras en bomen onttrekken aan de blik van hen die voorbijgaan aan Hyde Park en Green Park, het feest waarvoor de eeuwenoude Westminster Abdij reeds wekenlang gesloten is, het feest dat millioenen en millioenen zal kosten, dat honderdduizenden vreemde lingen naar Engeland zal lokken uit alle landen op aarde, het kroningsfeest van Hare Majesteit Elizabeth II, Koningin van het Verenigd Koninkrijk en Noord- ferland, van de landen behorend tot het Gemenebest en van alle overzeese Britse gebiedsdelen. De machtige rol welke de margarine deze kroningszomer in het Britse leven zal spelen werd in plechtige bewoordin gen bekend gemaakt door de Parlemen taire Secretaris van het Ministerie van Voedselvoorziening, Dr. Charles Hill, aan het wetgevend lichaam van Groot- Brittanniè. De kroning was, aldus de minister met de mooie stem, die eens beter bekend was onder de naam van „radiodoktër". „een historische gebeur tenis, welke een rechtvaardiging vormt voor het bij wijze van uitzondering be schikbaar stellen van extra levensmid delen om het volk te helpen feest te vieren in een traditionele feeststem ming." Derhalve, dierbare en wellicht afgunstige lezer, derhalve besloot Harer Majesteits_ regering bij monde van Haar minister der natie kond te doen dat zij, na zich bezonnen te hebben op de uitzonderlijke omstandigheden, be sloten heeft per hoofd der bevolking een extra ons (ONS!) margarine (MAR GARINE!) ter beschikking te stellen. Wij hebben wel eens gelezen van groot se feesten in het verleden en hebben voorheen wel eens getracht ons een voorstelling te vormen van de wijze waarop Groot-Brittannië feest zou vie ren bij de kroning, als straks de gouden regen en de seringen bloeien in alle tui nen. Zouden wij, zo hebben wij ons af gevraagd, gelijk buitenlandse barbaren in het verleden, ons te Duiten gaan aan de wijn, die gratis omhoog zou spuiten uit de fonteinen van Trafalgar Square? Zouden wij ons slechts voorover hebben te buigen om gratis bier te kunnen slurpen uit de gemeentevijvers? Zouden wij. uitgelaten dansend op straten en pleinen, champagne drinken op kosten van de Londense Graafschapsraad? Zou den wij, terwijl tranen van geluk over Britse wangen biggelden, met ontroerde dronkenmansstemmen luidkeels liede ren lallen langs de straten, dank zij wat ons omwille van de kroning werd voorgezet" Suikerbacchanaal Symbool van een groot feest. de wijn, die gratis omhoog zou spuiten uit de fontetmen van Trafalgar Square. Van dit alles niets. Op de tweede dag van Juni van het huidige jaar zullen honderdduizenden Britten, voorzien van één ons konink lijke kroningsmargarine, zich zedig op stellen langs de Londense straten. Zij zullen ingetogen juichen als de gouden kroningskoets voorbij rijdt, getrokken door acht appelschimmels. En als de plechtigheden in de Abdij voorbij zijn en als de koningin in purper en herme lijn, getooid met 's werelds kostbaarste koningskroon en met in de hand de schepter van het rijk, zich in de kro ningsprocessie zal hebben vertoond aan de honderdduizenden onderdanen, die uren en uren hebben gewacht om dit schone schouwspel te mogen zien, dan zal eensklaps door Londen en, vanuit Londen door geheel Groot-Brittannië, een machtig ritselen gaan, als 50.000.000 dankbare en feestvierende Britten hun koninklijke kroningsmargarine (een ons per hoofd) zullen ontdoen van het vet vrije kroningsmargarinepapiertje en met de Britse neus in de kroningsboter zul len vallen, de geile, de harqe, de gele, de weerzinwekkende Britse margarine. Dan verandert iedeie Brit en ieder Britje in een klein botervlootje, een Brits boterbiesje, dan zullen Britse bo- terbaarden en Britse oliekinnen glanzen in een zonovergoten kunstboterorgie. Maar met de margarine is de feest- maat nog niet, nog lang niet gevuld. Nog meer werd ons beloofd door de minis ter met de fluwelen stem. Ons alien, zelfs aan ons in Brittannië woonachtige half- of heelbarbaren, zal bovendien worden toegewezen krachtens hel be sluit van Harer Majesteits regering, een pond suiker boven het normale rant soen. Kunt u het niet zien voor uw geestesoog? Op vijftig millioen Britse kinnen glimt in de zon de kronings- kunstboter, kleven de suikerkristallen, een pond per hoofd der bevolking? Zal ooit in de geschiedenis van de Westerse beschaving een volk zich zo te buiten hebben gegaan, een grote natie, een drachtig besuikerd, een volk van schud dende suikerbuiken, van uitgelaten sui kerooms en onbeheerste suikertantes? Doch ook dit is van de overdaad het einde niet. Voor georganiseerde wijk of straatfeesten stelt de regering boven het reeds vermelde ons margarine en het pond suiker verder nog ter beschik king ingrediënten voor de feestmaaltijd, en wel om te beginnen een hoeveelheid vlees ter waardé van drie centen per man. Voor drie centen chauteaubriand, filet, mignon, boeuf bourguignon of wat u maar wilt. Bovendien wordt beschik baar gesteld voor deze zelfde feestmaal tijd per persoon 3% gram suiker en nogmaals 3% gram voor elke warme drank, voorts nogmaals 18 gram mar garine (de geile, de gele), 4 gram kaas en 2 gram bacon. Ossenorgie Doch men mene niet dat het feest voorbij is voor de Brit als hij zijn ons kroningsmargarine, zijn pond suiker, zijn 3'/2 en 3H gram sui ker, zijn nogmaals 18 gram margarine, zijn voor drie centen biefstuk van de haas, zijn 4 gram kaas en zijn twee gram bacon naar binnen gewurgd heeft. Want nu eerst volgt het hoogtepunt van het feest. Als de Brit zich door het reeds beschreven menu heeft heenge- worsteld, dan krijgt de Brit een os, een gebraden os, een hele os aan een stok geregen en geroosterd in zijn ossenge- heel boven een vuur van een ton kolen en twee karrevrachten eikeblokken. Let wel, ossen worden voor dit doel door de regering alleen ter beschikking gesteld aan gemeentebesturen of „andere ver antwoordelijke lichamen". Wij zijn geen gemeente en geen verantwoordelijk li chaam. Doch waren wjj dat wel, dan mochten wij een os roosteren aan het spit. Om dit geluk te kunnen meten, behoort men te beseffen dat de Britse cuisine alleen maar tot haar recht komt als men een „joint", d.w.z. een grote homp vlees, liefstaan het been, in de oven kan duwen om deze na enige tijd gebruind en gebraden naar bulten te slepen. Hoe groter de homp, hoe vol maakter de cuisine. Derhalve bereikt de Britse kookkunst het peil van de Britse haute cuisine als men de grootst moge lijke vleesklomp in één stuk biaadt d.w.z. een hele os, vastgeregen aan een paal en rondwentelend boven een roos- terput. Met dergelijke verfijnde rooster- partijen heeft men in de Britse geschie denis alle kroningsfeesten gevierd en zal men ook deze keer het kroningsfeest vieren. Reeds hebben een 70-tal ge meenten een os aangevraagd. Denk aan ons, dierbare lezer, als het voorjaar ten einde loopt en de seringen bloeien in Engelse gaarden. Denk aan ons als wij feest vieren; als wij in de schemering rond de roosterputten dan sen, de kinnen glimmend van marga rine, en van de ons toegeworpen hom pen os. Er zal een grote verbroedering plaats vinden door geheel Brittannië Terwijl het ossenvet neerlekt op onze befjes, zullen wij elkander opgetogen toeroepen: „Suikerbuik!" „Boterbaard!" zullen wij tot elkander zeggen en „os- senbakker!" En vrolijk zwaaiend met onze twee gram bacon zullen wij op zijn Engels zingen: „En we gaan nog niet naar huis, nog lange niet, nog lange niet, en we gaan nog niet, naar huis, want moeder is niet thuis/' De ideale dracht voor haar, die door sport- beoefening haar jeugdige souplesse willen behouden. Deze vederlichte, super-elastische Step-in laat het lichaam volkomen vrijheid in al z'n bewegingen. Gemakkelijk wasbaar, vlug droog, strijken onnodig. Verkrijgbaar in, ver scheidene fraaie tinten en in 3 lengten. Jodel 04868. „Miss Twilfit" geheel Nylon buste houder in 3 Cup-vormen n kleuren. Achtersluiting Jodel 8543. „Miss Twilfit" Nylon Step-in Achterpand en zijpanden geheel Nylon-elastiek. In 3 lengten en 3 kleuren. Ideaal bij beoefening van sport O. HAAARLEM MR VERWIJK Het verloop van de spaarcijfers bij de Nutsspaarbank was in Maart weder om zeer gunstig. De inleggingen waren zelfs hoger dan in de voorafgaande maand en bedroegen f 1.062.411.96. De terugbetalingen bedroegen f 884.865.86, zodat een bedrag van f 177.546.10 meer werd ingelegd dan terugbetaald, tegen over een negatief saldo van f 2.107.04 in Maart van het vorig jaar. 387 nieuwe spaarbankboekjes werden uitgereikt. In het eerste kwartaal van 1953 steeg het inleggerstegoed met een bedrag van f 921.625.22 tot f 25.850.749.43. Het aan tal inleggers bedroeg per ultimo Maart 66.250. Tijdens een bontshow in het Rex- theater te IJmuiden had de jeugdige bontwerker Th. A. K. uit Amsterdam verschillende bontjassen van dames uit IJmuiden en Santpoort in reparatie ge nomen. Van een terugbezorgen der jas sen was echter geen sprake. De Officier van Justitie eiste veertien dagen geleden negen maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. De rechtbank ver oordeelde hem vanmorgen tot acht maanden, waarvan vier maanden voor waardelijk. Tijdens de Paasdagen en de Paasva- cantie heeft het Comité „Haarlem Licht stad" besloten, aan de jeugd van speel tuinverenigingen en weeshuizen speciale attracties te bieden in de vorm van een reductie op de entreeprijzen voor de Diepzeeshow en Wondertuin in de Vis- hal en voor de voorstellingen van Don en Ly Vermeire in de Poesjenellenkel der in het Stadhuis. Van 1(L—13 uur wordt de entreeprijs voor de Vishal gesteld op f 0.15 voor kin deren in groepsverband van speeltuin verenigingen en weeshuizen, terwijl in de Poesjesnellenkelder extra voorstellin gen voor deze jeugd zullen worden ge houden om 11 uur 's ochtends en 14 uur 's middags met als entreeprijs f0.15. Voorts zijn er besprekingen gaande om in de taveerne „De Hyacint" in de Vleeshal een speciale kindervoorstelling te organiseren op Vrijdagmiddag 10 April a.s. In de vacature in de Haarlemse Kamer an Koophandel, ontstaan door het overlijden van de heer H. W. Schaefer is voorzien, doordat de heer J. H. Pee ters te Santpoort tot lid der kamer is gekozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9