RUSLAND BIEDT AAN TE BEMIDDELEN Sovjet-controle op verkeer naar Berlijn zeer soepel Tot hoofd en hart Terugkeer^ van geïnterneerde Amerikanen bereiden bouw van doorgangskamp in Korea voor Gas een cent duurder Valse zelfbeschuldiging van Kerkraadse vrouw? Met zeilboot over de Oceaan Ned. Bank verlaagt disconto weer Helft van totaal- vereiste bereikt Sovjet-aanval op Vaticaan Boodschap van Eisenhower voor Malenkov? Grens met Oostenrijk evenwel zonder opgave van redenen gesloten Paasverloven in Kenya ingetrokken Mr. Budiardjo legt functie 10 April neer Twee jongens onder zand bedolven ROSLEDERENJASSEN f125. VRIJDAG 3 APRIL 1953 77ste JAARGANG No. 25649 Werving B.B. Scherp contrast met recente vredesgebaren Nieuw Russisch gebaar Sovjet-vaartuig naar Britse vlootschouw Afrikaanse naturellen gaan in staking Hernieuwd protest na de algemene verkiezingen Ridgway: dreiging onverminderd In Korea gesneuveld In geboortegrond herbegraven „Konrad Adenauer stichting" Organisatie voor hulp aan vluchtelingen „Defensie-inspanning mag niet verslappen" Lord Ismay waarschuwt de Westerse wereld Tromp naar Kronings- vlootschouw Achtjarig-jongetje verdronken Nieuwe regeringscrisis in Chili H. Vader ontvangt pelgrims Neem ons aan als Uw kleine kudde, in deze tijd waarin geloof en liefde zo schaars zijn. Ontferm U over ons, spaar ons en geef ons vrede Haar man toch niet vergiftigd Nederlanders willen zich in Z-Amerika vestigen lndon. Regering heeft tot ontslag besloten K.S.G. wil onafhankelijkheid van cokeskolen-invoer uit V.S. Beiden gered Scheepje op Usselmeer gezonken Opvarenden gered vestigen, waarna zij naar Nederland terugkeren om hun gezinnen op te ha len, zo vertelde de journalist J. Kleijn. Deze heeft een verhaal geschreven van de tocht van Portugal naar Recife in Brazilië, waar zij 18 December zijn aan gekomen. Het verhaal is gepubliceerd in het te Rio de Janeiro verschijnende blad „Globo". Liefdeloze o^en zijn voor het I hart een ivrede wind, bevende sluit het zich voor hun koude, j De Nedcrlandschc Bank maakt be kend, dat zy met ingang van 7 April 1953 haar rentetarieven als volgt heeft vastgesteld: Wisseldisconto 2y, pet (tot dusver 3 pet). Fromessendisconto 3 pet (tot dusver 3 y, pet.) Rentevoorschotten in rekening cou rant en belenigen: Voor particulieren: 4 pet (tot dusver 4y pet.). Voor anderen: 3 pet (tot dusver ZX pet). Advertentie Verwachting tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Meest matige wind tussen Zuid en West. Vrij koud. Zon: 6.09—19.18. Slaan: 0.32—7.38. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143489 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, iele». 4790 Bijkant. Umuiden: Bonifaeiusstr. 27 tel. 579Q Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hocgte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwariaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De afgelopen drie maanden is in het gehele land, met uitzondering van de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en enkele Zeeuwse en Zuidhol- land'se eilanden, de werving begonnen van de vrijwilligers voor de dienst De Britse minister van Staat Scllwyn Lloyd heeft in het Lagerhuis bekend ge maakt, dat de Sovjet-Unie de Engelse regering heeft medegedeeld, dat twee Brit se missionarissen en een missiezuster in een Noord-Koreaans interneringskamp zijn overleden. Een derde missionaris werd als vermist opgegeven. De minister verklaarde voorts, dat de Russen beloofd hadden met de Noord-Koreanen te onderhandelen over de terugreis van zeven Engelse geïnterneerde burgers, onder wie de voormalige Britse gezant in Korea. De terugreis zou geschieden via China en de Sovjet-Unie. In een uitzending van radio Moskou hebben de Russen het Vaticaan er van beschuldigd de „atoom- en bacteriologi sche oorlogvoering te prediken". Volgens radio Moskou „heeft het Vaticaan de code van de internationale moraal her zien" en „zich toegevend betoond" ten aanzien van „imperialistische zondaars". Deze scherpe aanval op het Vaticaan vormt wel een hevig contrast op de recente vredesgeluiden uit Rusland. Uit de verklaring van radio Moskou valt op te maken dat het Kremlin wat er ook geheuren niet van plan is zijn strijd tegen de Katholieke Kerk te sta ken. Volgens radio Moskou bestond er geen twijfel, dat de grote massa katholieken de prediking van oorlog, massamoord, plundering en vrijheidsberoving vervat in de code, zal verwerpen. In de uit zending werd niet gezegd welke code precies bedoeld wordt, er werd slechts vermeld, dat deze „door de Pausen is op gesteld Volgens diplomatieke kringen in Moskou heeft de Sovjet-Unie een Britse uitnodiging aanvaard om met een vaar tuig van de Rode Marine deel te ne men aan de vlootschouw ter gelegen heid van de kroningsfeesten in Enge land, aldus meldt A.P. In Londen hecht men zeer veel waarde aan dit gebaar, dat tekenend is voor de verzoenings gezinde atmosfeer welke thans heerst. De leiders van de passieve verzetsbe weging van de Zuid-Afrikaanse natu rellen hebben vandaag bekend gemaakt, dat zij van plan zijn na de algemene verkiezingen van 15 April, by wijze van hernieuwd protest tegen de rassenwet ten, een algemene staking uit te roepen. Woordvoerders van de beweging zeiden, dat de staking zal plaats vinden, onge acht of premier Malan aan de macht blijft of niet. Het besluit der naturellen roept de mogeiykheid op, dat aan de vooravond van de verkiezingen de staat van beleg wordt afgekondigd. De minister van Justitie van Z.-Afrika heeft namelijk gewaarschuwd, dat de regering, mocht de verzetscampagne de kop weer opsteken, of mochten er zich nieuwe ongeregeldheden voordoen, niet zal aarzelen gebruik te maken van de vergaande bevoegdheden, die zij krach tens twee nieuwe wetten bezit. Inmiddels zijn Amerikaanse genie-sol daten begonnen met het in orde maken van een groot gebied bij Moensan, naar men veronderstelt voor de bouw van een doorgangskamp voor zieke en ge wonde krijgsgevangenen der Verenigde Naties. De strijd aan het front op Korea gaat met onverminderde kracht voort. Gisteren hebben de communisten een Zuid-Koreaanse hcuvelstelling onder de voet gelopen. Later werden zij door ge allieerd artillerievuur verdreven. Elders aan het front werden schermutselingen van patrouilles gemeld. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower gisteren verklaard, dat de Amerikaanse rege ring „altijd bereid is eerlijke Russi sche vredesvoorstellen te aanvaarden, tenzij er reden is om aan te nemen, dat zij niet oprecht zijn." President Eisenhower noemde het bereiken van overeenstemming over uitwisseling der zieke en gewonde krijgsgevange nen in Korea een eerste concrete aan wijzing van de goede wil der com munisten. Eisenhower geloofde, dat er mogelijk „iets goeds" uit de huidige toestand zou kunnen voortkomen en dat de Verenigde Staten daarnaar dienden te streven. Alhoewel de aanwezigen de indruk kregen, dat Eisenhower de nieuwe Ame rikaanse ambassadeur ir. Moskou, Char les Bohlen, waarschijnlijk heeft belast met een persoonlijke boodschap voor premier Malenkov, wilde Eisenhower ep een desbetreffende vraag geen antwoord geven. Ten aanzien van het communis tische aanbod voor uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen zei Eisenhower, dat hij hoopte, dat een der gelijke uitwisseling snel tot stand zou komen. „Op deze manier," zo voegde hij hieraan toe, „zouden de communisten duidelijk te kennen geven, dat zij meer belangstelling koesteren voor daden, dan voor woorden." De bevelhebber van de NATÜ-strjjd- krachten, generaal Matthew B. Ridgway beeft gisteren in een rede ter gelegen heid van de tweede verjaardag van het NATO-commando verklaard, dat de Russische dreiging tegenover het Westen „nog geen jota" verminderd is. Tegelijkertijd heeft zijn staf-chef, ge neraal Gruenther in Washington voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen er op gewezen, dat de Sovjet-Unie vier miilioen man onder de wapenen hebben en dat haar voor treffelijk uitgeruste strijdkrachten .„de grondslag van de bedreiging van West- Europa" niet had gewijzigd. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen 29 Maart in Korea ge sneuveld is de soldaat W. Mandika, ie- gernummer 310512249, geboren 12 Mei 1931 en afkomstig uit Makassar. De sol daat Mandika was vroeger in dienst van het KNIL en was thans ingedeeld bij het NDVN. Hij ruste in vrede. De Russische grenswachten hebben gisteren vrijwel geen toezicht gehou den op het West-Duitse verkeer naar West-Beriyn. Waarschijniyk hadden zy opdracht gekregen de lading en de papieren van de vrachtauto's slechts vluchtig te inspecteren. Grote vracht wagens, die twaalf tot vijftien ton goe deren naar West-Berlijn vervoerden, werden zelfs in het geheel niet door de Russische douane onderzocht. Een aan tal voertuigen dat bij het plaatsje Helmstcdt aan de Russische zonegrens stond te wachten, was gisteren sterk Gisteren ziin de 36 mannen, vrou wen en kinderen, die tijdens de rampzalige nacht van 1 Februari in 's-Gravendeel in de watermas sa's om het leven kwamen, in hun geboortegrond herbegraven. Tot dan toe hadden zij een voorlopige rustplaats gevonden in Dubbel dam. Tijdens een sobere plechtig heid, die werd bijgewoond door alle overlevenden van de ramp en door een aantal militairen, die in de eerste uren te hulp waren ge sneld, heeft de burgemeester van Duobeldam de stoffelijke resten aan zijn ambtgenoot van 's-Gra vendeel overgedragen. opgelopen. Door de snelle Russische controle was de achterstand echter spoedig weggewerkt. Ook hebben West-Berlijnse functiona rissen medegedeeld dat het Russische bureau dat vergunningen verstrekt voor de goederenverzending van en naar West-Berlijn op het ogenblik bui tengewoon snel werkt. Tussen de Amerikaanse bezettings zone van Duitsland en de Russische zone van Oostenrijk werden echter zon der opgave van redenen gisteren de vier grensovergangen door de Russen gesloten. Door deze maatregel kunnen vele West-Duitse boeren nu niet meer naar hun land, dat op Oostenrijks ge bied ligt. Voor hulpverlening aan vluchtelingen en verdrevenen is in de West-Duitse Bondsrepubliek de „Konrad Adenauer Stichting" in het leven geroepen. Met de middelen van de stichting zullen in de eerste plaats woningen worden ge bouwd en voor tewerkstelling worden gezorgd. Sinds 1945 hebben tien miilioen Oost- Duitsers een toevlucht in de Bondsre publiek gezocht. Nog steeds komen da gelijks een 1500 vluchtelingen aan. Bescherming Bevolking, en reeds heb ben zich 91.068 personen gemeld, dat is ruim de helft (55 pet.) van het aantal vereiste vrijwilligers. Totaal zullen er (met de grote steden, waar de wer vingscampagne 13 Api-il begint) 200.000 nodig zijn. In de provincie Utrecht heeft zich al 81 pet. van het totaal aantal gemeld, in Gelderland 77 pet., Overijssel 74 pet., Zeeland 64 pet., Friesland 67 pet., Limburg 43 pet., Noord-Brabant 39 pet. Bij de laatste twee provincies moet in aanmerking worden genomen, dat hier de werving begon ten tijde van de wa tersnoodramp. De minister van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer medege deeld, dat als gevolg van de handhaving van de mynkoienprijzen ook de prijs van gascokes onveranderd moet blijven. De verhoging van de prys voor gaskolen zal dientengevolge, op het gas moeten drukken, waartoe een verhoging van de maximum-gasprijs met 1 cent per m3 moet worden aanvaard. De minister merkt evenwel op, dat het niet waarschyniyk is, dat alle gas fabrieken deze verhoging zullen toepas sen. Nadat gisteren generaal Ridgway, de geallieerd opperbevelhebber in Europa verklaard had, dat de Russische militai re dreiging ondanks de tegemoetkomen de Russische houding er niets minder j om was geworden, heeft nu ook Bord Ismay, secretaris-generaal van de N. A. T. O., een ernstige waarschuwing geuit. Hij verklaarde dat het „dwaasheid zou 'zijn als de Westerse mogendheden hun krachtsinspanningen voor de landsver- j dediging zouden gaan verslappen ten- gevolge van de Russische vredesvoel- hoorns." Wij mogen en moeten, aldus Lord Is may, tenzij er practische resultaten van vredesbesprekingen komen, onze poli tiek niet veranderen of verzachten, dit zou uiterst gevaarlijk zijn. In verband met het gevaar van ter- reuraanvallen van de Mau Mau zijn de Paasverloven van militairen en politie in geheel Kenya ingetrokken. Woensdagavond werden tydens een hevig vuurgevecht tussen bendeleden en politie 21 Mau Mau-terroristen ge dood en drie anderen gewond. Bij de vlootschouw te Londen ter ge legenheid van de kroning van Koningin Elisabeth II zal de Nederlandse Marine vertegenwoordigd zijn door de lichte kruiser „Tromp" onder bevel van kap. C. W. T. Baron van Boetzelaer van Oos terhout. Donderdagmorgen werd uit de Geul bij Valkenburg-Houthem opgehaald het stof felijk overschot van de achtjarige Hubert Notermans uit Geulhem, gemeente Berg en Terblijt. Vermoedelijk is het kind tijdens het vissen te water geraakt. In Chili is opnieuw een regeringscrisis ontstaan, 24 uur nadat president Iba- nez zijn kabinet had gereorganiseerd. Woensdag zijn twee ministers afgetre den, uit protest tegen de benoeming van een andere minister. Ter voldoening aan de wens van vele duizenden pelgrims, die voor de Goede- Week-plechtigheden en de Paasviering, naar Rome zijn gekomen, heeft de H. Vader hen hedenochtend in een open bare audiëntie in de Zaal der Zegenin gen ontvangen. Tekst ontleend aan een gebed van Kardinaal Newman. Houten kruisbeeld van omstreeks 1230, museum van Hoei (België). De poging tot vergiftiging door mid del van arsenicum, welke, naar wij Woensdag berichtten, te Kerkrade door de negen en vy'ftigjarige vrouw op haar echtgenoot, de vier en zestigjarige taxi ondernemer D. H. zou zyn gepleegd, be rust, naar de Kerkraadse politie thans aanneemt, naar alle waarschijnlykheid op fantasie. Zoals bekend, meende H„ toen hy Maandagavond thuis kwam en een kop koffie dronk, aan deze koffie een vreemde smaak te bespeuren. In ver band hiermee liet hij zich tegenover zijn vrouw ontvallen, dat hij haar er van verdacht, hem te willen vergifti gen. Tijdens de woordenwisseling, wel ke daarna ontstond tussen beide echte lieden, wier onderlinge verstandhou ding reeds lange tijd te wensen overliet, zei de vrouw, dat zij inderdaad vergif in de koffie had gedaan. De echtgenoot liet zich daarna door bemiddeling van een dokter in het Kerkraadse zieken huis opnemen, waar men onmiddellijk zijn maag leegpompte. De vrouw werd kort daarna gearresteerd. Ook bij het verhoor door de Kerkraadse politie hield zij haar zelfbeschuldiging vol. Naar commissaris A. M. H. Geeraedts ons mededeelde, bekende zij met name twee suikerlepeltjes uit Aken afkom stige arsenicum in de koffiepot te heb ben gedaan. Het onderzoek van de in houd van H.'s maag leverde echter, in tegenstelling met de eerste lezing, geen positieve resultaten op. Bovendien her riep de echtgenote later haar bekente nis. Voor de Kerkraadse politie is een en ander aanleiding geweest om aan te ne men dat de vrouw, die een zeer over spannen indruk maakte, in haar opge wondenheid maar wat heeft gefanta- seerd. Bovendien bleken de verklarin gen van man en vrouw niet met elkaar overeen te stemmen. In verband hier mee is de vrouw op vrije voeten ge steld, met dien verstande, dat zij van de cel naar het Kerkraadse Ziekenhuis is overgebracht ter observatie. Teneinde zoveel mogelijk zekerheid te krijgen in deze verwarde zaak, heeft de Kerk raadse politie het laboratorium voor gerechtelijk natuurwetenschappelijk on derzoek in Den Haag verzocht ook nog eens naar eventuele sporen van arseni cum te zoeken. Mr. Ali Budiardjo, de secretaris-gene raal van het Indonesische ministerie van Defensie, heeft Donderdagmiddag mede gedeeld, dat hij zyn functie 10 April zal neerleggen. Hij zei niet op eigen ver zoek af te treden; de regering heeft tot zyn ontslag besloten. Een schriftelijke bevestiging heeft mr. Budiardjo nog niet ontvangen. Na 10 April zal hij optreden als hoofd ambtenaar ter beschikking van de minister-president. Hij sprak de be richten tegen, volgens welke hij de functie van hoogleraar zou aanvaarden. Mr Budiardjo bevestigde dat kolonel Hidajat, wiens naam genoemd is ge weest als candidaat voor de functie van chef-staf van de Indonesische landstrijd krachten, hem zal opvolgen. Deskundigen uit de zes landen van de Europese Kolen- en Staal-gemeenschap zullen op 29 en 30 April te Luxemburg bijeenkomen om na te gaan, op welke wijze de gemeenschap onafhankelijk kan worden gemaakt van de invoer van cokeskolen uit de V.S. Arbeiders, die aan het werk waren aan de nieuwbouw achter de Noorder begraafplaats te Hilversum hoorden Donderdagmorgen zwak hulpgeroep uit een nabijgelegen diepe kuil, waaruit zand is afgegraven voor de bouw. Zij zagen een jongen, die tot de hals onder het zand bedolven was. Hij riep, dat zijn broertje geheel onder het zand lag. Met koortsachtige haast ging men aan het graven, doch het duurde een kwartier alvorens men op het lichaam stootte van de andere jongen. Men had toen bijna drie meter zand weggegraven. Hoewel de knaap bewusteloos en blauw was, ge lukte het een inmiddels gealarmeerde arts de levensgeesten op te wekken. De jongen was gered, omdat hij onder het neerstortende zand met het hoofd op de arm was terecht gekomen, waar door onder de borst een met lucht ge vulde holte overbleef. De zandmuur was ingekalfd, doordat de jongens, 14- en 11-jarige broertjes Z„ in de steile wand een hol waren gaan graven, waarin zij in de vacantie wilden spelen. Vannacht L, op het IJsselmeer, onge veer 7 km. van Enkhuizen, in het vaar water tussen Enkhuizen en Amsterdam, de 130 ton metende tjalk „Harabe", ge laden met pufkool, gezonken. De opva renden, schipper Wijkstra met vrouw en kind en een knecht, hebben zich per roeiboot in veiligheid kunnen brengen en zyn naar Enkhuizen teruggegaan. Ook de scheepshond is daarbij gered. Het ongeval is te wijten aan de harde wind. Door de deining is de lading ver moedelijk gaan schuiven, zodat het voorschip onder water kwam te liggen. Een rijksbetonningsvaartuig is onder weg om een wrakboei te leggen op de plaats waar het scheepje gezonken is. Op zoek naar een plaats om zich in de nieuwe wereld te vestigen zijn vier Nederlanders in een zeilboot het Zui delijk deel van de Atlantische Oceaan overgestoken. Het viertal, dat 15 Augustus uit Am sterdam vertrok met de „Ariadne" be staat uit kapitein J. Tiest en de heren C. Rieste, W. Kleijn en J. Kleijn. Na bijna een maand in Rio doorge bracht te hebben, hebben zij zich verder langs de kust van Zuid-Amerika laten afzakken. Hun eerstvolgende bestem ming is Montevideo. Zij zijn ook van plan in Buenos Aires en Valparaiso aan land te gaan om zich te oriënteren over de vestigingsvooruit zichten in Argentinië en Chili. Na een bezoek aan deze landen, willen zij een keuze maken waar zij zich zullen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1