Mattheus-Passie van Bach EERSTE SLACHTOFFERS BIJ SCHOOL VOETBAL Eerste rijdende keuken voor de dienst B.B. Boeket van broze schoonheid uit vier eeuwen Onze 17e eeuwse meesters voortreffelijke reclameschilders voor bollenhandelaren D H vi I. KAN Goedspelende elftallen dringen langzaam maar zeker op „Bloemenwereld55 in Teylermuseum Capaciteit: 1.600 l voedsel per uur Voor Uw Baby of a.s. Baby VRIJDAG 3 APRIL 1953 PAGINA 2 Uitvoering Chr. Oratorium vereniging DR. DREES OP DE FLORA Onverwacht bezoek met zijn echtgenote Geslaagde Passie-avond voor kath. organisaties Burgerlijke Stand K.A.B. KRING OOST Kaarten voor de slotavond uitverkocht 1500 VERDUISTERD Eerst bekennen en dan ontkennen Geluk eerst dan met een ring van KAN Trouw- en Verlovingsringen vanaf f 35.per paar <v£~UJeevb VOOR DE BABy HET ROKERTJE OP DINSDAGMIDDAG Stationswinkelier niet strafbaar geacht HET TOURNOOI VAN V.K.D. Thuisdammers kunnen zich aanmelden VERMISTE AUTO TERECHT Ernstige aanrijding op Soendaplein Goede Vrijdag'herdenking met kruisverering Automatisch telefoneren met Groningen mogelijk Diefstal van 2.000 en gouden voorwerpen Waterstanden H.O.V.-concert op Donderdag 16 April a.s. „Caecilia" Eerste concert Meester Serie Aanrijding H.V.B.-PROGRAMMA Uitslag sportprijsvraag „DE HARTENKAMP" IN FLOODLIGHT In het kort u, mm Beurs van Amsterdam Toen J. S. Bach op Goede Vrijdag, 15 April 1729, voor het eerst zijn grote schepping, de Mattheus-passie, in de middagdienst der Thomas-kerk te Leip zig uitvoerde, heeft hij zeker niet kun nen bevroeden hoezeer dit meesterwerk eens geestelijk eigendom zou worden der muzikale wereld. Zonder dat deze passiemuziek nu totaal genegeerd werd, blijken Bach's tijdgenoten er echter geen bijzondere aandacht aan geschon ken te hebben. Precies honderd jaar later, toen de jonge Felix Mendelssohn, na de muziek uit het stof der archieven opgediept te hebben, op 11 Maart 1829 met de Berliner Singakademie er een gedurfde, frisse uitvoering van gaf, werd de eerste stoot gegeven tot de grote herleving van dit magistrale werk. Sedertdien begon ook de groei der uitvoeringen en thans kan men rustig zeggen dat het werk de hoofd schotel vormt der muziekuitvoeringen gedurende de Goede Week. Bijna ieder behoorlijk geschoold oratoriumkoor be schouwt het als iets vanzelfsprekends Bach's Mattheus-passie op het reper toire te hebben. Wellicht ook tengevolge der lange, honderdjarige rustpauze zijn er, bij gebrek aan traditie, bijna onver mijdelijke moeilijkheden gerezen aan gaande de uitvoeringspractijken. Of deze laatste momenteel in overeenstem ming komen met die uit Bach's tijd valt ie betwijfelen. Zeker is dat de meester in zijn tijd niet over de krachten be schikte, die er thans voor worden ge bruikt; speciaal wat omvang van koor en instrumentaal ensemble aangaat. Hier staat echter tegenover dat Bach, indien hij hierover had kunnen beschikken, wel zoveel kind van zijn tijd was, dat hij zonder twijfel alle middelen te baat had genomen om zijn monumentale schepping op zijn grootst te realiseren. Daarom lijkt het mij niet belangrijk te redetwisten over bijzonderheden van al of niet juiste historische muzikale Interpretatie. Hoofdzaak is dat de onge ëvenaarde schone muziek de toehoorder pakt. ontroert,en deze zich aldus kan ver diepen in de muzikale weelde waarvan het gehele werk vervuld is. En het is deze uiterst belangrijke eigenschap, waarop de Christelijke Ora toriumvereniging, onder de beproefde leiding van George Robert, ongetwijfeld aanspraak kan maken. Deze vertolking boeit, is muzikaal en heeft wat te zeg gen. Dit pleit in 'dubbele mate voor de C.Ó.V. Wanneer men bedenkt dat jaar lijks terugkerende uitvoeringen aan leidingen kunnen vormen tot vervlak kingen in velerlei détails. Opvallende verdiensten van het koor waren o.m. de grote toewijding waarmede gezongen werd met als hoogtepunten de wel zeer fraai klinkende choralen, die af en toe aangrijpend van expressie waren. Op vallend beschaafd en rustig van toon klonken de choralen van het knapen koor, ingestudeerd onder leiding van Tom de Vries. Alle ruwheid was hierbij vermeden zodat de natuurlijke stemvor- ming der jongens goed tot haar recht kwam. Van de solisten schitterde Jo Vincent met een glans op haar stem die het hoogtepunt bereikte in de technisch 70 moeilijke aria „Aus Liebe will mein Donderdagmiddag heeft de min.-pre- sident, dr. W. Drees, onverwacht met zijn echtgenote een bezoek gebracht aan de Flora te Heemstede. De portier van de ingang Herenweg was zo pien ter de directie telefonisch te waar schuwen, zodat de heren Vermeulen en De la Mar de minister-president konden rondleiden, -ierst werd het re geringspaviljoen bezocht en toen het bloemenpaleis. Toen dr. Drees de weelde van Aalsmeer vanaf het bordes bekeek, verklaarde hij zich diep ge troffen. Hij herinnerde zich de Flora 1935, maar was van mening, dat die van 1953 grootser en mooier was. De harmonie tussen architectuur van ge bouwen en tuinarchitectuur achtte hij zeer gelukkig. Mevrouw Drees vertel de, dat zij leerlinge is geweest van dr. Jac. F. Thijsse, de grote natuur- historicus, en dat zij door hem in de schoonheid van de natuur is opgevoed. De rotstuin, welke thans op z'n mooist is, had vooral de belangstelling van mevr. Drees. Op verzoek tekende het echtpaar in het gulden receptieboek der tentoonstelling, en dr Drees ver klaarde aan de directie ongetwijfeld te zullen terugkomen, wanneer de bui- tenbloei zijn hoogtepunt bereikt. In uitstekende samenwerking organi seerden de Kath. Middenstand, de K.A. B. en de Vrouwenbeweging uit Over- veeri en Bloemendaal dezer dagen in gebouw Domi te Overveen een passie avond die werd verzorgd door mevr. M. E. Steyger-Asperslagh uit Leiden. Deze bekende spreekster had een on derwerp gekozen dat geheel in overeen stemming was met de sfeer van deze dagen van boete en gebed, n.l. de Lijk wade van Turijn. Aan de hand van een interessante collectie lichtbeelden ver telde zij van de wonderbare ontdekkin gen, die scheikundigen en fotografen hadden gedaan bij het nader onderzoek van een lijkdoek, die eeuwenlang als een reliquie van het H- Graf is be waard gebleven, doch waarvan de echt heid tot aan de twintigste eeuw in twij fel werd getrokken. Dank zij de foto grafie echter zijn er zoveel bewijzen voor de echtheid van de doek te voor schijn gekomen, dat twijfel vrijwel uit gesloten is. Rond deze geschiedenis wist mevr. Steyger-Asperslagh tal van tref fende details naar voren te brengen, terwijl zij aan haar boeiend betoog ex tra kleur gaf door de declamatie van verschillende gedichten, die het H. Lij den tot onderwerp hadden. Het geheel werd op smaakvolle wijze omlijst door muziek uit de Mattheus-Passie van Joh. S. Bach. De avond werd geopend door de voorzitter van de K.A.B., de heer J. Vogel en onder aanbieding van bloemen voor de spreekster gesloten door de heer C. Rees. GEBOREN: T. Kruse-Jonkers, J. Wolff-Bontekoe, A. Ritskes-van Graas, G. Geluk-de Haas. A. Hendriks-Schok ker, E. Bruns-de Vries, allen een zoon. M. van den Aakster-Schippers, W. Teij- geler-Nieboer, C. Gimpel-Burger, M. Oosterhagen-van Riezen; H. van Krui- selbergen-Martens, M. Koppen-van Bae- kel, O. Wiiderdijk-Tames, A. Laduk- Drost, allen een dochter. GETROUWD; C. v. d. Duin en J. Weber; W. Sernee en C Oosterbaan; G. v. d. Valk en J. de Keijzer; M. Vas- binder en C. Wiekamp; W. Brackman en J. Brugman; J. Polderman en E. van Asten; W. van Nes en F. Swart. OVERLEDEN: J, Boeree, 75 j.. Twee de Zuidpolderstraat; W. van Leeuwen 42 j., Schutterstraat; K. van Westen 81 j.. Schotersingel; G. Assendelft-Visser 77 j., Korte Annastraat. Heiland sterben". Annie Woud glo rieerde in de aria „Erbarme dich". Ik meende echter enige vermoeidheid te constateren in de aria „Sehet Jesus hat die Hand". Han le Fèvre gaf een diep doorleefde evangelist-partij, terwijl Guus Hoekman een fraaie, waardige Christus-partij wegschonk. Reinhard van Randwijck was uitste kend in de aria „Geduid" terwijl Rom Kalma en Arie de Rijk respectievelijk in de aria's en kleine partijen zeer goed voldeden. Een iets groter volume zou de stem van Rom Kalma, die overigens mooi getimbreerd is, nog ten goede komen. Rest ons nog de opvallend goed ver zorgde instrumentale begeleiding der H.O.V. te vermelden met een aparte pluim voor de prachtige viool-solo van Jan Hexmerg in de alt-aria „Erbarme". Piet Halsema en Eduard Biele bleken voor hun taak uiterst berekende krach- in de continuo-partijen. George Robert en zijn C.O.V.-koor verdienen een extra proficiat met deze uitvoering, die grote indruk maakte op de talrijke aanwezigen. JAN LAARVELD Het kringbestuur Oost der K.A.B. moet mededelen, dat voor de slotavond van het winterprogram, welke zal plaats heb ben op Woensdag 8 April a.s., de kaar ten zijn uitverkocht. Deze slotavond zal dan bestaan in het opvoeren van het toneelstuk in drie bedrijven: „De gouden bruiloft van slappe Hein", door het Am sterdams gezelschap „Jordaan op de Planken". Het plaatsbespreken voor de ze slotavond is gesteld op Dinsdag 7 April a.s., des avond van half acht tot negen uur in het gebouw St. Bavo. De bedoeling van het kringbestuur is pre cies op tijd te beginnen, dus om acht uur. Men gelieve dus voor acht uur in de zaal aanwezig te zijn. Gistermiddag verscheen voor de Haarlemse Rechtbank de 52-jarige G. H. uit Amsterdam, procuratiehouder van de Nederlandse Middenstandsbank. Hij werd ervan verdacht f 1500 te hebben verduisterd. Op 19 December van het vorig jaar had hij de wekelijkse con ti óle op de kas van het bijkantoor te Hoofddorp uitgeoefend. De volgende dag, Zaterdag, werd door het personeel des morgens om elf uur de kas weer na gekeken en daarbij bleek, dat f 1500 wa ren verdwenen. Door allerlei gezegdes had G. H. de verdenking op zich zelf geworpen, met het gevolg dat hij werd aangehouden. Tijdens het verhoor bij de politie bekende hij de verduistering te hebben gepleegd. Doch enkele weken daarna trok hij deze verklaring in en beweerde onschuldig te zijn. Ook gister middag bleef hij ontkennen, hetgeen, de rechter eigenaardig voorkwam. De officier van justitie meende toch met zijn eis rekening te moeten houden met de door verdachte eerder afgelegde verklaring en eiste tegen hem tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Mr. Junge meende, dat geen overtuigend bewijs was geleverd en concludeerde vrijspraak. Uitspraak over veertien da gen. Advertentie JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Haarlem - Iel. 13004 De tweede dag, welke gelukkig ook door goed weer begunstigd werd, bracht niet minder dan zeventig elftallen In het veld. Alleen afd. A is nog niet aan bod geweest, doch in afd. B en C vie len reeds de eerste „slachtoffers", d.w.z. scholen, die door hun nederlaag voor verdere deelname werden uitgeschakeld. Er werd ook nu weer lustig gescoord, maar zo bont als Woensdag werd het toch niet gemaakt. Enkele wedstrijden hadden weer een strafschoppenbeslis- sing nodig, bewijs, dat er de nodige spanning aanwezig is geweest. Er komen al enige goedspelende elf tallen naar voren, welke het nog een heel eind zullen brengen. Hier volgen dan de uitslagen: Afd. B: A. H. Gerhardschool 2Bron- steeschool 1 07, Th. M. Ketelaarsch. 1 M.T.S. 2 50, A. H. Gerhardsch. 1 Gerrit Burgerschool 1 21. Afd. C: Pr. Irenescbool 2—le Chr. Lyceum 1 0—3, Lorentzlyc. 2—Coornhertlyc. 4 8—0. Coornhertlyc. 3—Lorentzlyc. 3 4—1, A. H. Gerhardsch. 4KI. de Vriessch 2 06, Hartenlustsch. 2A. H. Gerhard sch. 3 211, Th. M. Ketelaarsch. 3 Bronstees. 2 2—2 (Th. M. Ketelaarsch. 3 wint); W. Gertenbachsch. 2—H.B.S. B 3 2—7; Kennemer Lyc. 2—Kon. Wilhel- minasch. 1 0—1. Afd. D: H.B.S. B 5— H.B.S. A 2 06; Chr. Dreefsch. 3Th. M. Ketelaarsch. 6 0—0 (Chr. Dreefsch. 3 wint); Lorentzlyc. 5—KI. de Vriessch. 4 0—6; Bornwatersch.le Centr. Sch. 2 31. Afd. E: Dr. Huëtsch.Aeneas Mackaysch. 1—2; Lorentzsch.—Fuhrop- Aavertentit kunt U ook 's avonds tussen 8 en 10 uur bjj ons kopen. ANKGANG 46 HAARLEM De Haarlemse sigarenwinkeuer C. S., pachter van het sigarenwinkeltje in de nal by ae uiigang van het station, wem enige tijd geleden door de economische poiitierecnter te Haanem veroordeeld tot een geldboete, omdat hij op Dinsdag middag tabaksanikeien verkocht zou hebben. De winkelier meende, dat hij niet onder de plaatselijke regeling kon vallen, omdat hij op het terrein van de spoorwegen zijn zaken deed. Hij bleef die mening toegedaan en ging in hoger oeroep. De procureur van het Amster- uams Gerechtshof was het met hem eens en eiste ontslag van rechtsvervol ging. Uitvoerig werd de kwestie, die wij destijds geheel uit de doeken heb- oen gedaan, nog eens besproken. Mr Kist, de procureur-generaal, hield vast aan de wet, die inhoud't, dat sta tionsgebouwen buiten de bepalingen val len. riet hof zai 15 April uitspraak doen en het ziet er naar uit, dat de Haar lemmers toch op Dinsdagmiddag hun rokertje in de stationshal kunnen ko pen. De thuisdammers, die willen deelne men aan het tournooi, georganiseerd door de Verenigde Katholieke Dam mers, kunnen zich aanmelden big: Kiosk Ve: wuift, Th. Kok, Emostraat 10, G- Hesselman, Goetzeestraat 19 en B. Bed ien. Koppestokstraat 5. Voor de onderlinge competitie werden te volgende wedstrijden gespeeld: P. BeelenTh. van Wort 11; A. MasselingG. Kraak 20; J. v. d Kroft—P. Hollenberg 2—0. sch. 0—1; Mr. Bruchsch.W. de Zwij- gersch. 1—1 (Mr. Bruchschool wint); J. P. Coensch.Chr. School (Bloemendaal) 54; Prinsensch.Chr. Dreefsch. 4 61; Linnaeussch.Juliana van Stolbergseh. 14; Weth. Westerveldsch. 2Rijksleer- sch. 09; Marnixsch.P. H. v. d. Ley- sch. 13; Dr. Kuypersch.Dr. Bavinck- sch. 21; Kon. Emmasch. 2Craenester- sch. 40; NassauschoolCorn. Houl- mansch. 3—5; Prof. dr. Gunningsch. Van Zegelensch. 04; Julianasch.Von- delsch. 61; Tetterodesch.Kon. Wil- helminasch. (O.) 1—1 (Tetterodesch. wint); Florasch.Inst. Oranje Nassau 15; Frans Halssch.Doopsgez. school 22 (Doopsgez. Sch. wint)Teylersch. Linschotensch. 43; Pr. Margrietsch. Nic. Beetssch. 00 (Nic. Beetssch. wint); Bos- en Hovenseh.Voorweg- sch. 1—2. Voor Zaterdag staan weer een en dertig wedstrijden op het programma. De vermiste Citroen is gevonden op de Rijksweg Sneek-Heerenveen nabij Bolsward. Het is gebleken, dat de 20 jarige A. A. H, uit Heemstede, de wa gen heeft gestolen. Met de wagen is hij naar zijn meisje in Friesland gere den, en heeft met haar een ritje ge maakt. Op een gegeven moment wei gerde de motor en het tweetal stapte uit en liet de auto op de weg staan. De jongeman in kwestie is nog steeds niet gevonden. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op het Soendaplein een ernstige aan rijding gebeurd. Een personenauto, be stuurd door de 19-jarige Haarlemmer A. v. d. K., reed op het Soendaplein richting stad en wilde daar ter plaatse draaien Op hetzelfde moment naderde een motorrijder, de 59-jarige C. v. d H. uit Haariem, die tegen de personen auto opreed. Met een schedelbasis- fractuur werd hij naar het St. Joannes de Deo ziekenhuis overgebracht. Ge tuigen van deze aanrijding wordt ver zocht zich te melden bij de verkeers politie in de Lange Wijngaardstraat. Hedenavond acht uur (dus niet om half acht, zoals oorspronkelijk was ge meld) zal in de parochiekerk St, Jan a.d. Amsterdamstraat voor de leden en huis genoten van de K.A.B. kring Oost en ook verdere belangstellenden, welke niet in de gelegenheid waren hedenmorgen de plechtigheden bij de wonen, een Goede Vrijdag-herdenking met kruisverering worden gehouden door de geestelijke ad viseur, kapelaan H. v. d. Plas. Het be stuur van kring Oost doet een dringend beroep op al zijn leden om deze plech tigheid bij te wonen, om zodoende deze avond in ons op te nemen en te over wegen het lijden en sterven van Onze Heer Jezus Christus. Gelieve parochiezangboek mede te ne men. Dinsdag 7 April bij de aanvang van de dienst zal de abonné-koppeling tus sen de geautomatiseerde telefoonnetten van het district Haarlem en die van Groningen in dienst worden gesteld. De aangeslotenen in het district Haarlem kunnen dan alle nummers in de ge automatiseerde netten van het district Groningen doorlopend kiezen met uit zondering van de netten Nieuw Scheem- da, Siddeburen, Zuidbroek, Orvelte en Wijster. Vannacht hebben ongenode gasten zich toegang verschaft in de slaapkamer van een huis aan de Prof. v. d. Waal straat, waar zij een geldkistje met daar in tweeduizend gulden hebben wegge nomen. Tevens werden vermist een gouden damespolshorloge met gouden band, een gladde gouden ring en goud stukjes van een brilmontuur als ook een herenpolshorloge. Tot nu toe heeft men nog geen spoor van de daders ont dekt. Vrijdag 3 April Hoog water: 5.50 u. en 18.08 u. Laag water: 1.33 u. en 13.55 u. Zaterdag 4 April Hoog water: 6.24 u. en 18.46 u. Laag water: 2.05 u. en 14.29 u. Op Donderdag 16 April vindt het 9e Concert plaats, georganiseerd door de raad van overleg te Haarlem, dus voor de leden der KAB en huisgeno ten, Die avond zal een geheel Weens programma worden gegeven dat als volgt is samengesteld; 1. Symphonie No. 6 in C. grote terts Frans Schubert 1797—1828. Adagioallegro. Andante. Scher zo: PrestoPm lento. AllegroMode rato. 2. a. Aria van Susanna, b. Canzona van Cherubino uit „Figaro's Hoch- zeit" Wolfgang Amadeus Mozart. 1756—1791. 3. Frühlingsstimmen wals Johann. Strauss 18251899. 4. Aria van Adéle uit „Fledermans" (a.) Idem. b. „Meine Lippen sie klis sen so heiss" uit „Chiochitra" Frans Léhar 1870—1948. 5. Ouverture „Pique Dame" Franz von Suppé 18191895. Soliste: Magrit Opawsky, Sopraan, Verbonden aan de Weense Staatso- pera. Programmainleiding Wouter Paap. Het geheel staat onder leiding van de Dirigent: Marius Adam. Aan vang 8 uur. Programma in geheel ander genre, Weense avond met Weens program ma. Kaarten verkrijgbaar in het ge bouw St. Bavo Smedestraat, bij de se cretarissen van de vakorganisaties en bij alle kringbestuursleden. Het Kon. Mannenkoor „Caecilia" geeft Zondag 26 April een koorconcert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Aan dit concert zullen medewerken Albert de Klerk, organist, en het be kende mijnwerkerskoor „Mignon" uit Geleen, o.l.v. Pierre Thissen. Uitgevoerd zullen worden 5 werken van Lieven Duvosel, allen bekroond door het Kon. Nederlands Zangersver bond, een drietal werken van Alphons Diepenbrock, waaronder zijn Stabat Ma ter, en enkele werken van Anton Bruck ner. De vermaarde Poolse pianist Stefan Askenase is solist op het eerste con cert van de Meester Serie, dat de H.O.V. op Dinsdag 14 April a.s. zal ge ven. Onder leiding van Toon Verhey zal een drietal werken van'Ludwig van Beethoven worden uitgevoerd, n.l. voor de pauze de Ouverture Leonore II en het Pianoconcert no. 4 m.m.v. Stefan Askenase en na de pauze de Sympho nie no. 6. Het tweede concert vindt plaats op Dinsdag 28 April en is gewijd aan wer ken van Tsohaikowsky. Solist is de Amerikaanse pianist Abbey Simon. Op het derde en laatste concert van de Meester Serie, dat op 12 Mei wordt ge houden, zullen werken van Brahms worden uitgevoerd m.m.v. Leon Flei- sher, prijswinnaar van het concours Reine Elisabeth 1952 te Brussel. Ter hoogte van de Dreef-Pavilj oens laan heeft zich gisteren een aanrijding voorgedaan tussen een bromfietser en een personenauto. De bromfietser stak de weg plotseling over en werd door de auto gegrepen. Met snijwonden aan het gelaat en vermoedelijk een hersen schudding werd hij naar de Maria- stichting overgebracht. De auto kreeg aanzienlijke schade aan de voorzijde. Het district Noordholland van de Kon Ned. Bond tot het redden van drenke lingen houdt zijn jaarvergadering in „De Leeuwerik" op Zaterdagmiddag 11 April. De vergadering begint om 4 uur. IA: BSMSpaarndam, RCH 4IEV, HeemstedeHaarlem 3A, NASWater loo, DSK—VVD, VI. Vogels—EDO 3. 1B: Onze Gezellen 2Stormvogels 4, EDO 5—HFC 3, RCH 5—ADO 2, DIO 2 DEM 2, HBC 3—Wijk aan Zee 2. 2A: Geel Wit—WH, Hoofdd. Boys— Nw. Vennep, SpaarnevogelsSVY, Vo gelenzangSpaarnestad. 2B: Beverwijk 3Ripperda 2, DSS 2 Schoten 3, Zandvoortmeeuwen 3 VSV 4, Hillegom 3Kinheim 2, Spaarn dam 2—TYBB 2. 2C: Zandvoortmeeuwen 4VSV 5, HFC 4—VI. Vogels 2, TYBB 3—Bloe mendaal 3, DCO 2DEM 3, Kennemers 4Terrasvogels 2. 2D: VSV 6—Haarlem 5, RCH 6—Zand voortmeeuwen 5, Kennemers 5DCO 3, VJ. Vogels 3HFC 5, Stormvogels 5 VVB 3. 3A: Halfweg 2EHS 2, Vogelenzang 2DSOV. 3B: v. Nispen—DIOS, ETO 2—THB 2. 3C: Hillegom 4EHS 3, Hoofdd. Boys 2EDO 6, Onze Gezellen 3Concordia 2, Haarlem 6—DSS 3. 3D: ADO 3—DEM 4, Waterloo 2— Velsen 3, IEV 2Kinheim 3, Beverwijk 4Terrasvogels 3. 3E: HBC 4—DIO 3, EDO 7—THB 3, Ripperda 4Halfweg 3, TYBB 4Vel sen 4. 3F: TYBB 5Haarlem 7, Beverwijk 5—RCH 7. 3G: RCH 8—DCO 4, EDO 8—VI. Vo gels 4, IEV 3Zandvoortmeeuwen 6. 3H: Haarlem 9DIO 4, Kennemers 7 HFC 7, Hillegom 7Stormvogels 7, EDO 9Onze Gezellen 4. 4B: Spaarnestad 4ADO 5. 4C: Spaarnevogels 2—SVY 2, NAS 3— DSK 3, SHSDIOS 2, Spaarnestad 3 v. Nispen 2. 4D: BSM 3—SVY 3, Heemstede 3— Waterloo 3, AllianceNw. Vennep 2. 4E: Spaarnevogels 3SVY 4, Alliance 2—Hoofdd. Boys 3, SHS 2—DSOV 2, HBC 5Vogelenzang 3. 4F: NAS 4—Geel Wit 4. 4G: DEM 5—Kinheim 4, DSS 5—EHS 4. 4H: Concordia 3Bloemendaal 6, TYBB 6—VVB 4. 41: ADO 4—DCO 6. 4J: Concordia 4Stormvogels 8, HFC 10—DIOS 3, OG 6—DSS 7. 4K: Concordia 5Zandvoortm. 7. JEUGDAFDELING. A: RCH a—HBC a, DEM a—NAS a, EDO aBloemendaal a, Schoten a Wijk aan Zee a. B: Hillegom aStormvogels a, Ken- (Zondag 29 Maart) Eerste prijs f 10.H. Lammerse, Bin- neweg 51, Bennebroek. Tweede prijs f7.50: Philippo, Indische- straat 8, Haarlem. Derde prijs f 5.B. Langelaan, Vree wijk 19, Lisse. Vierde prijs f 2.50: W. Sommers, Oranje Nassaulaan 51, Overveen. Acht deelnemers met vijf punten zijn uitgeloot. TYBB a—Geel Wit nemers aVelsen a, a JUNIOREN. 1B: Velsen b—IEV a, OG a—ADO a, TYBB b—DSS b, TYBB c—Geel Wit b. 1D: Vogelenzang a—v. Nispen a, SHS aHBC b, BSM a—Concordia a, Con cordia bHoofdd. Boys a. 3A: DSS c—IEV b, Geel-Wit c—ADO b, DEM cNAS b, Alliance bOG b. 3C: Geel Wit d—Alliance c, HBC c— IEV c, Velsen dConcordia d. „De Hartenkamp", de prachtige bui tenplaats te Bennebroek zal in het „hoogseizoen" van de bollen stellig in het middelpunt van de belangstelling staan. Want op het enorme gazon komen drie mozaïeken, waarvan het grootste niet minder dan 150 vierkante meters in beslag zal nemen. Verder zal het crème gebouw 's avonds geheel in flood light worden gezet. Op de in nissen staande beeldengroepen zullen speciale schijnwerpers worden gericht. Vooral 's avonds belooft het geheel een feeëriek effect te creëren. Donderdag 16 April, 's avonds om half acht, belegt de „Federatie van wo ningbouwverenigingen voor Haarlem en Omgeving" in Brinkmann een ver gadering, waarop de Amsterdamse ar chitect Allert Warners een lezing zal houden over „Moderne architectuur als uiting van een democratische samen leving". De nieuw ingerichte 18e-eewse en Empire-zalen van het Frans Halsmuseum zijn vanaf Zaterdag 4 April ook des avonds voor het publiek toegankelijk gesteld. w De eerste van totaal drie rijdende keukens voor de dienst Bescherming Bevolking, die in samenwerking met de B.B. zijn ontworpen en gemaakt wor den door een Amsterdamse fabriek (Apparatenfabriek Gebrs. Stork Co. „Bouquet in vensternis met uitzicht op berglandschap" van Ambrosius Bos- schaert (15651621). In bezit van het Mauritshuis te Den Haag. e bloemkwekerij in te palmen als een Nederlandse specialiteit is geen aanmatiging noch een handige moderne commerciële stunt, speciaal bedacht om aller landen ogen op dit land te richtenHet kweken van bloemen is een Hollandse traditie, die eeuwen diep in de geschiedenis terug gaat, en het daarop vestigen van inter nationale aandacht middels een ge ruchtmakende tentoonstelling van grote allure is hoogstens een econo misch gebruik maken van een goed recht De bewijzen voor Holland's oude aanspraken op de naam van bloemen- land worden ons geleverd door de schilders van meer dan driehonderd jaren terug, die uitgebreide „catalogi" volschilderden met de vele variëteiten en specialiteiten van het geslacht Tulp, zoals deze door de kwekers gevoerd werden. In die zakelijke documentatie waren onze oude meesters inderdaad de meesterschilders, de handwerkslie den, die in alle bescheidenheid hun beeldende bekwaamheid in dienst stel den van de nering der kwekers en bol lenhandelaren of van de wetenschaps mensen: kruidkundigen en botanisten, die heel zakelijk de nauwkeurige vorm van kelk en blad-insnijdingen, kleur- tekening en glans van een enkele bloem plaatsten in temperaverf op het nuch tere witte pergament zonder sferig- heid of andere, de aandacht van hot strikte object-afleidende, vrijmoedig heden. Een enkel geel gestreept slak je, dat van onder een blad te voor schijn kroop, of een glanzende water druppel, die op het blad parelde, mee te schilderen, vormde de grootste uit spatting, die wij hun graag gunnen, vooreerst omdat zij dit zo voortreffe lijk deden en vervolgens, omdat dit onverwachte element hun een speels genoegen moet hebben opgeleverd in de vermoeiende, ongetwijfeld taaie ar beid, die dit portretteren voor hen ge weest moet zijn, ondanks de voldoe ning, die het klaar gekomen werkstuk opleverde. Een oeuvre naast hun oeuvre was dit reclameschilderen voor Judith Leyster, de familie Van der Vinne, Saftleven, Van der Ast, Jan en Maria Moninckx, Henstenburgh; en Maria Si bylla Merian heeft daaraan haar grote naam te danken. Vóórdien hadden schilders als Bos- schaert, Jan Breughel de Oude, Jac ques II de Gheyn en Van Aelst bloem vormen uit diverse jaargetijden samen- geschilderd tot grote boeketten. Uit deze namen ziet men, dat het bloem- stilleven in Vlaanderen ontstaan is, maar in de Noordelijke gewesten ont wikkelt zich het genre, zowel uit mo raliserende als luxe motieven, die er een „markt" voor schiepen, tot de lou ter decoratieve bloemfestoenen der la te achttiende eeuw. Bloemen in een warrelende schikking, vermengd met vruchten en bovendien rijkelijk gestof feerd met parelende dauwdruppels, metaalachtig glanzende kevertjes en vliegen, vlinders en hagedissen, soms zelfs met gespikkelde vogeleitjes, com pleet in nest: aldus beladen met effect en romantiek belandt het bloemstuk in de vroege negentiende eeuw. aldus ook wordt het nog eens een geliefkoosd onderwerp onder de technisch zeer be kwame vingers van A. J. J. van Os, Reekers, Brandt. De vlucht in een weergaloos fijne reproduceertechniek vergoedde het tekort aan grootheid en oorspronkelijkheid in deze corridor van oude naar nieuwe kunst et Teyler Museum, dat uit de aard van zijn stichtingstijdperk nogal wat werk van deze, toen eigentijdse, Romantici in de vaste col lectie bezit, heeft bij gelegenheid van de Flora, waar men de vergankelijke schoonheid der levende bloemen kan ondergaan, onvergankelijk-frisse bloem stukken geplukt uit diverse Neder landse musea en particulier bezit en deze, met de zijne, bijeen gevoegd tot één groot boeket van de ontroering, dia bloemen aan kunstenaars van vier eeuwen hebben geschonken. Deze expositie, „Bloemenwereld" ge naamd, toont de bloemstukken, zoals zij in Vlaanderen ontstonden uit de kunst van het miniatuurschilderen als zelfstandig onderwerp bij de „Fluwe len" Breughel en Bosschaert aan het einde van de 16e eeuw, tot en met da weergave waartoe nochtans levende schilders als Van Dongen en Sluyters door de eeuwige schoonheid van de bloem zijn geïnspireerd. Tussen deze twee tijdvakken ligt het verschil in op vatting omtrent de uitbeelding van de bloem even hemelsbreed als de ge- dachtenwereld van toen en nu ver schillen. En van de opvattingen der nieuwere kunst zijn er zeker nog meer variëtei ten aan te wijzen dan hier getoond worden. Maar de evolutie, die de bloem als onderwerp in de beeldende kunst heeft doorgemaakt, is er duidelijk te zien, en er zijn exemplaren aanwezig, in het bijzonder bij de historische bloemportretten, die tot de schoonste en meest karakteristieke behoren, die ooit gemaakt zijn. Menigeen zal tot verbazing gebracht worden over zo zeer bedriegelijke na bootsing en tot bewondering voor het eindeloze geduld, waarmee iedere nuance is geobserveerd en weergaloos overgebracht op het papier. Velen zul len door het knappe vakmanschap heen M up i M ook de kunstenaar ontdekken als hij, in izuiver gevoel voor verhoudingen, zijn object zonder het te vervormen dwong zich te voegen naar het vlak; als hü mèt het uiterlijk, ook het ka rakter van de plant wist te bepalen en zijn ontroering, binnen de zo beper kende opdracht, een plaats te geven. Deze tentoonstelling is zeker niet voorbehouden voor d~ kunstminnaar; die zeer frisse en zeldzaam goed gecon serveerde bladen zal vinden, maar een bovenal uitermate dankbare gelegen heid voor de totale leek, die ogen te kort en geen nader commentaar onzer zijds van node zal hebben. Maar niet in het minst is deze tentoonstelling leerzaam en interessant voor hen, die door beroep of liefhebberij dagelijks omgaan met bloement Nog ruim een maand, tot 17 Mei a.s., is deze actuele collectie te zien in Haarlem, enkele mniuten gaans van de Grote Markt in het Teyler Museum aan het Spaarne. Op de tweede Paas dag echter en op alle Maandagen is het museum niet toegankelijk. L. V. De eerste rijdende keuken voor „Be scherming Burgerbevolking" is gisteren bij de apparatenfabriek van de Gebr. Stork en Co. in Amsterdam-Noord ge demonstreerd. De „trein" bestaat uit acht wagens: een vleeswagen, een energiewagen, een waterreinigingswa- gen, een administratiewagen, twee spoelwagens en twee kookwagens. is gereed gekomen. De keukentrein bestaat uit acht grote aanhangwagens, die getrokken moeten worden door materiaal, dat in tijd van nood moet worden gevorderd, of ook gekoppeld kunnen worden aantrekkers, die voor transport van ander materiaal van de B.B. zullen worden gebruikt. De trein bevat alles wat nodig is om In noodgevallen de voedselvoorziening van grote bevolkingsgroepen te verzorgen. Het gebruik van de keukens wordt toevertrouwd aan de directie Voedsel voorziening van het ministerie van Landbouw, omdat de noodzaak de keu kens in te zetten zich uiteraard ook in andere tijden dan die van oorlogstoe stand kan voordoen. Waren de keukens op de eerste Februari gereed geweest, dan zouden zij in het rampgebied ge bruikt zijn. De keukentrein heeft eigen installa ties voor stroomopwekking, stroom voorziening en waterzuivering en is dus niet afhankelijk van plaatselijke elec- triciteits- en watervoorziening, waar voor wel aansluiting op de wagens aanwezig is. De wagens worden in twee rijen van vier achter elkaar opgesteld en dwars er doorheen loopt een rolbaan voor de aan- en afvoer van gamellen. Boven op de spoelwagen bevindt zich een trech ter waarin de aardappelen via een Ja- cobsladder worden aangevoerd. De aanvoerwagen met groente wordt naast de spoelwagen geplaatst en de groente wordt direct in de snijmachines gewor pen. Door neerklapbare zijschotten van de keukenwagens wordt een plankier gevormd om de wagens. Met dekzeilen wordt de open ruimte tussen de vier keukenwagens afgedekt. Bovendien kan met zeilen rond de trein in tijd van oorlog volledig verduisterd worden. De capaciteit van de keuken is 1600 liter gekookt voedsel per uur. Dat be tekent, dat men bij twee voedseluitgif- ten per dag circa twintigduizend maal tijden kan verstrekken, en als met een ploegenstelsei dag en nacht wordt doorgewerkt, veertigduizend porties van een liter per etmaal. Het bedienings personeel bestaat uit circa zestig man, waarvan een kern deskundigen moeten zijn. (Niet officiële koersen) Vorig slot slot 2/4 3% Ned. 1953 99« 99« 3% Nederl. 1948 94% 3)4 pCt. Ned. 1950 94% 94% 3-3% Nederland 1947 95% 95% 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 96 ft 96% Inschr. Grtbk, 46 3 pCt. 94% Ned. Handel Mi), cart 160 159% A.K.U. 162% 163% Van Berkels Patent 10414 103 Calvé-Delft eert. 116 117% Van Gelder 150% 151 Kon. Hoogovens eert. 160 157% Unilever cert. 183% 185% Ned. Kabel 212 210 Philips 155 157% Kon. Petroleum 312% 313% „Amsterdam" Rubber 88% 90 Holl Amerika Lijn 145% 145% Kon. N. Stoomb. M. 126% 126% Ned. Scheepv. Unie 127% 128% H.V-A. 101% 101% Dell Mij. eert. 84% 84%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2