NACHTWAKE van PASEN in oorspronkelijke vorm hersteld Gezamenlijke hernieuwing der doopbeloften bekroning van Vastentijd i Twee jaar geëist tegen overste in Luchtmachtfraudezaak A 1 5 9 fi Meditatie bij het kruis Protest van de kunstschilders WATERSNOOD BRENGT ONVERWACHTE WERKVERRUIMING IN WEST-BRABANT Gevaar voor arbeiderstekorten in de landbouw HUIS EN l HAARD DE ..NIEUWE" PAASZATER De betekenis der Paaswake Gepasseerd bij Van Antwoord voor VAR A-microfoon haulage Krijgsraad wijst eis tot onmiddellijke in arrest stelling af KREOFLAVOH Prof. Gielen-E. Vermeer Congres van de K.V.P. Moeilijkheden voor de bouwvakken? BUSSINK'S DEVENTER KOEK Sobriëtas onder de militairen VRIJDAG 3 APRIL 1953 PAGINA 3 Jeugdappèl voor de vrede in Amsterdam De „nieuwe" vorm 1 Hernieuwing der Doopbeloften Geen audiëntie Twaalfde bedevaart naar Paray le Monial Een kijkje bij Huis en Haard is wel de moeite waard! m WETERINGSCHANS 165 J* H Tel. 31045 Jf Zeven variaties van zeven componisten door J. S. Fletcher Op 9 Februari 1951 heeft de H. Congregatie van de Riten een decreet gepu bliceerd, waarin aan de Bisschoppen het recht wórdt verleend de oudé Vigilie van Pasen op de oorspronkelijke wijze gedurende de nacht te vieren. Daarmee is een lang gekoesterde wens van de liturgische hernieuwings- beweging vervuld: de katholieke wereld, zoals P. Parsch het uitdrukt, de tweede heilige nacht terug te geven, de Paasnacht, waarvan de 'Augustinus zegt, dat, zij is „de moeder van alle nachtwaken, waarin heel de Wereld de wacht houdt". De laatste jaren hebben veel bisschoppen zich tot tolk Semaakt van dit groeiende liturgische streven en tot de H. Vader het verzoek bericht de oude Viering van de Paasvigilie weer in te voeren. Zelf een groot voorstander en bevorderaar van het zuiver-liturgische leven, benoemde de Paus daarop uit de leden van de Congregatie der Riten onmiddellijk een commissie Wet de opdracht de toijze, waarop aan dit verzoek zou kunnen worden voldaan, te bestuderen. Het verheugende resultaat hiervan was, dat de nieuwe rubrieken Voor de Paasnachtviering werden goedgekeurd voor onmiddellijk gebruik. Het eerste jaar was deze wijziging nog niet verplichtend, maar daar, waar men de „proef' had genomen, bleek men zó geestdriftig, dat verleden jaar reeds in zeer veel parochiekerken de Paaswake gehouden werd. Nü zijn de nieuwe Plechtigheden praktisch algemeen. Een korte verklaring van de veranderingen en hun betekenis lijkt ons echter niet overbodig. Mogelijk kunnen wij daarmee tets bijdragen tot beter begrip en dieper beleving van wat de H. Kerk ons op deze wijze over de onuitputtelijke rijkdom van ons H. Geloof wil leren. Z. K, H. Prins Bernhardt zal op het jeugdappèl voor de vrede, dat de In ternationale Christelijke Vredesbewe ging Zaterdagmiddag 18 April in de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam houdt, het slotwoord spreken. VV7" at in de liturgie der Paaswake YAf direct opvalt is haar karakter van P a a s viering. De grote motieven, die in de liturgische teksten °P dramatische wijze worden uitge werkt. zijn: de Verrijzenis van Christus, de overwinning van het Licht op de duisternis en de opstanding van de men senziel. In deze heilige nacht zijn wij door Christus van zonde cn dood verlost. Als nieuwe mensen, wier hoogste ere titel het kindschap Gods is. kunnen wij voortaan leven, daartoe in staat gesteld door het doopwater, dat aan Christus' Jijden en verrijzenis zijn bovennatuur lijke kracht ontleent. Oorspronkelijk was er de hele Paas zaterdag in de kerk niets te doen. Le altaren stonden leeg, „de zwijgende droefheid van "de ziel spreekt zonder Woord, zonder handeling, zonder gods dienstoefening" (Parsch). Onze Verlosser Was gestorven en rustte in Zijn graf. De hele wereld wachtte vol spanning op Zijn voorspelde opstanding. In de nacht van Zaterdag op Zondag kwamen de gelovigen in de donkere kerk bijeen voor de plechtige viering van Christus' herrijzenis. Het onverlichte kerkgebouw symboliseerde het Oude Verbond, dat nu spoedig plaats gaat maken voor het hieuwe, goddelijke Licht der wereld: Christus, de verrezen Verlosser en Zaligmaker. Achtereenvolgens werden dan het JJhur, de vijf wierookkorrels (zinnebeel den van Christus' verheerlijkte wonden) en. de Paaskaars gewijd, waarna de in Sn' 'n wit der vreugde gekleed, onovertroffen „Exsultet" de glorierijke verrijzenis van Christus offi cieel aankondigde. Dan had de eigen lijke vigilie, de nachtwake plaats, de oorspronkelijke vorm der tegenwoordige Metten, waarvoor aanvankelijk uitslui tend Schriftuurlezingen werden gekozen, die betrekking hadden op het goddelijk heilsplan. Daarna diende men het H. Doopsel toe aan de geloofsleerlingen, terwijl het volk de litanie van alle Heiligen zong. Onmiddellijk daarop aan sluitend werd de H. Eucharistie gevierd, de H. Mis een algemene H. Communie de onbloedige herdenking van Chris tus' verzoenend lijden en sterven, de hoofdbron van ons bovennatuurlijk genadeleven. Het is wel duidelijk, dat de latere verschuivingen van deze plechtigheden, eerst naar de vooravond, dan naar de middag, en ten laatste zoals wij het tpt nu toe gekend hebben naar de Zaterdagmorgen, de eigenlijke zin van de Paasvigijie geweld aandoen. De rede- Pen besprekend, waarom deze wijziging JP de plechtigheden van Paaszaterdag jij ingevoerd, wijst het decreet van de Congregatie der Riten er dan ook op, dat de symboliek der ceremoniën dooi de vroegere verplaatsingen geheel is verloren gegaan. De tweede reden ligt ?P het terrein der zielzorg. Tegenwoordig ls Paaszaterdag in feite overal een ge wone werkdag. Daardoor kan het me rendeel der gelovigen de plechtigheden Van de vigilie van Pasen niet bijwonen. Het herstel van het oude gebruik der Paehtwake heft dit bezwaar op. terwijl °e vrome viering van het grootste feest onze H. Godsdienst door zijn spre kende symboliek zeker niet zal nalaten een diepe indruk te maken, die het be wust beleven van onze bovennatuur lijke begenadiging ten goede zal komen. Zoals uit het bovenstaande blijkt, is deze „nieuwe" vorm van Paas- zaterdagvieren eigenlijk de oude, °°rspronkelijke nachtwake. Volgens de '.nieuwe" regeling is er dan ook. evenals Pfdtijds. op de morgen van Paas zaterdag in de kerk niets te ?°en! Voor het breviergebed in het koor is bepaald, dat de Donkere Metten ten Lauden) van deze dag niet mogen orden geanticipeerd (op de avond "woren gebeden). Zij zijn op Zaterdag- m°rgen geplaatst, terwijl na de antifoon: „Christus factus est" de psalm Miserere wegvalt, óók in de Kleine Uren, De Vespers zijn dezelfde als van Witte Donderdag (zonder Miserere) en dienen met de Completen in de namiddag te worden gebeden. De tot nu toe uiterst korte Vespers van Paaszaterdag, aanslui tend aan dc H. Mis. komen hierdoor te vervallen. De eigenlijke plechtigheden van de vigilie van Pasen beginnen dan 's avonds om 10 of 11 uur; dit om de H. Mis ongeveer om middernacht te kun nen aanvangen. Achter in de donkere kerk wordt eerst het vuur gewijd en dan de Paaskaars. Hierbij wordt midden op dè kaars een kruis getekend met er boven een Alpha en er onder een Omega. In de hoeken van het kruis komen de vier cijfers van het lopende jaar, terwijl de priester zegt (in de volgorde van de kleine cijfers): (1) Christus, gisteren en vandaag (2) het Begin en het Einde (3) de Alpha (4) en de Omega (5) Hem behoren alle tijden (6) en eeuwen (7) Hem komt de glorie en de heerschappij toe (8) in alle eeuwigheid. Amen. De auditeur-militair bij de krijgsraad te Velde-West, m.r. W. F. v. d. Dussen, eiste Donderdagmorgen, zoals in een groot deel van onze vorige oplage kon worden gemeld, tegen de luitenant-kolo nel W. B. een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van preventieve hechte nis en ontslag uit de militaire dienst, zonder dat aan overste B. het recht zou worden ontzegd bij de gewapende macht ie dienen. Tevens eiste mr. v. d. Dussen onmiddellijke in arrest stelling van be klaagde. De Krijgsraad willigde dit ver zoek, na een kort beraad, niet in. Over ste B. is betrokken in de zoveel opzien barende fraude-zaak bij de luchtmacht, waarbij vorige maand de luitenant van B., een directe ondergeschikte van de overste, wegens malversaties werd ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De raadsman van de overste, mr. A. G. Maris, gaf toe, dat zijn cliënt straf bare feiten had gepleegd, maar de straf waardigheid hiervan sloeg mr. Maris niet hoog aan. Inderdaad heeft de over ste gelden uit de kas gehaald, maar dit was geen verduistering, want alle bedra gen zijn teruggestort, zodat hooguit van een lening kan worden gesproken. Bo vendien wendde de overste dit geld niet ten eigen bate aan; hij gebruikte dit om de ontvangst van buitenlandse gas ten van de Luchtmacht te financieren, waardoor hij de naam van de Lucht macht hoog hield: dat hij hierin is ge slaagd wordt wel bewezen door de har telijke bedankbrieven, die de overste van zijn gasten ontving. Meermalen heeft de overste deze ontvangsten uit eigen middelen gefinancierd, daar hij Daarna wijdt de priester de vijf wie rookkorrels en drukt ze kruisgewijze in de kaars met de woorden: (1) Door Zijn Heilige Wonden (2) de glorierijke (3) behoede (4) en behoude ons (5) Christus, de Heer. Amen. Biddend, dat „het Licht van de roem rijk verrijzende Christus alle duisternis uit ons hart en onze geest moge wegne men" ontsteekt de priester de Paaskaars en zegent haar met een tot nog toe abusievelijk voor de wierook gebruikt gebed, dat oorspronkelijk voor de Paas kaars bedoeld was. Men had n.l. i.pl.v. „super hunc incensum (cereum), d.i. over deze ontstoken kaars, zoals de nu herstelde tekst luidt, gelezen: „super hoe incensum", d.i. over deze wierook. Nu begint de processie. De diaken draagt de Paaskaars; geestelijkheid en volk volgen met een niet-brandende kaars in de hand. Driemaal zingt de diaken: Lumen Christi" steeds hoger van toon, terwijl er telkens meer lichten worden ontstoken. Eerst de kaars van de celebrant, vervolgens die van de overige priesters en tenslotte die van het volk Tevens vlammen dan alle lichten in dé kerk op als symbool van het zich verspreidende licht van Gods genade. In het daarop volgende feestelijke Exsultet", dat in tegenstelling met vroeger vóór de midden op het priester koor geplaatste Paaskaars wordt gezon gen, is het gebed voor de keizer verval len,'terwijl aan het slot een nieuw gebed voor de overheid is ingelast. De eigen lijke nachtwake, de lezing der profe- pv e beulsknecht heeft zijn werk gedaan, i De Mensenzoon is van de aarde opgeheven. En wie zou vragen: „Waar komen toch die handwonden vandaan?" Hem zou ik het profetenwoord ten antwoord geven: „Die zijn in 't huis van vrienden Mij geslagen". Mijn voeten, die de spijkers nauwlijks dragen En eertijds trokken langs uw huis en heg, Wilt gij van hen misschien ook vragen: „Wie heeft ze aan het kruis geslagen?" O, 't klinkt zo vreemd, als ik U zeg: „Dat deden, die met Mij aan éne tafel lagen". Alleen mijn harthet is zó wijd, AU ik aan balk en kruis mijn armen spreid. En vraagt gij: „Wie heeft toch Uw hart gedood?" Dan zeg Ik: Liefde was zó sterk en groot, En liefde is van Mij..,. P. RIEP, pr, Zoals op deze foto te zien is wordt thans, in de nieuwe liturgie der Paaswake, achter in de donkere kerk of buiten de kerkdeuren het vuur gewijd, waarmee de Paaskaars wordt ontstoken. tiéën. die hierna geschiedt, is ingekort tot vier. te weten: de eerste, de vierde, de achtste en de elfde. Nu wordt het eerste deel. van de litanie van alle Heiligen gezongen, echter zonder verdubbeling tot aan „Propitius esto". Een opvallende vernieuwing volgt hierna. De wijding van het doopwater geschiedt ten aan schouwen van alle gelovigen midden op het priesterkoor. Oudtijds werden na de wijding van het water de catechumenen (doopleerlingen) gedoopt. In de plaats daarvan zullen nu alle aanwezigen plechtig hun doopbeloften vernieuwen. Deze hernieuwde betuiging van trouw aan Christus en Zijn Kerk wordt met recht als een hoogtepunt van de Paas zaterdagviering beschouwd, als de be kroning van de geestelijke inkeer en be zinning van de H. Vastentijd. Vanaf de preekstoel leest de priester eerst een vastgestelde tekst, waarin de betékenis van de Paasnacht, van Christus' verrij zenis voor ons eeuwig leven kort wordt uiteengezet. Daarna stelt hij dezelfde vragen als bij het H. Doopsel, waarop de gelovigen tezamen antwoorden. Beleefd in dé sfeer van blijde dank baarheid voor Christus' verlossing en de eigen wedergeboorte kan deze plech tige hernieuwing der doopbeloften uit groeien tot een geestdriftige manifestatie van trouw aan God van een hele paro chie. Wat dit voor ons geestelijk leven, vooral in deze tijd, kan betekenen, is onmiddellijk duidelijk. Wanneer daarna de litanie ten einde is gezongen en intussen op het altaar alles in gereedheid is gebracht, begint de H. Mis met het stralende Kyrie van Pasen. Van dat ogenblik af is er enkel nog vréugde, diepe blijde vreugde om de verrezen Christus en onze bevrijding. Het behoeft wel geen betoog, dat deze nieuwe maatregel van het kerkelijk gezag een ware verrijking van ons litur gisch leven inhoudt. Het is dan ook geen wonder, dat het herstel van de oude Paaswake zo goed als over de hele katholieke wereld met geestdriftige in stemming is ontvangen, want, wie hier aan in geest en waarheid deelneemt, weet zeker zijn geloofsleven aanmerke lijk te verdiepen. Wij herinneren er nog eens aan. dat de volledige'tekst van de plechtigheid aan alle kerken in zêer handige en uiterst goedkope uitgave verkrijgbaar is. Het letterlijk volgen der ceremoniën is de noodzakelijke voorwaarde voor het goed begrip er van. L. Advertentie KANS 'OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest Geen snoepje, meer'f hetpt 20 tabletten 75 it. Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Kunstschilders, aangesloten bij de Nederlandse Federatie van Be roepsverenigingen van Kunstenaars, wel ke vereniging 450 Nederlandse kunst schilders omvat, heeft een ernstig protest gericht tot de organisatoren van de Van Gogh-herdenking, omdat daarbij de kun stenaars, noch in kwaliteit van vertegen woordigers van hun organisaties, noch als personen zijn uitgenodigd en omdat zij bij de voorbereiding van de herden king niet in de gelegenheid zijn gesteld er actief aan deel te nemen. Bovendien is de kunstenaars geen toestemming ver leend om bij de opening van de Van Gogh-tentoonstelling in het Haagse Ge meentemuseum de loten te verkopen voor de grote Nationale Loterij van Kunstwerken ten bate van het Rampen fonds. Het schrijven herinnert aan de moei zame strijd die de kunstenaars voeren om hun erkenning om de verbetering van hun sociale en economische positie, een strijd die in het Nederlandse volk een zekere duidelijkheid en ook sympa thie heeft gekregen, getuige de reacties daarover in de Pers en de Volksverte genwoordiging. Het herinnert er ook aan, dat de beel dende kunstenaars blijk gaven van hun Naar het A.N.P. verneemt zal prof. dr. Jos. J. Gielen, hoogleraar te Nij megen en oud-minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Woensdag van 20.05—20.10 uur in de VARA-rubriek van Evert Vermeer „Op de korrel" de gelegenheid krijgen de heer Vermeer te antwoorden op diens uitlatingen, gedaan in dezelfde rubriek op 25 Maart. Zoals bekend gevoelt prof. Gielen zich gegriefd door de aanval, welke de heer Vermeer 25 Maart tegen hem heeft ge richt. Vooral heeft prof. Gielen bezwaar tegen de voorstelling van zaken, welke de radiospreker gaf van de houding van de Nijmeegse hoogleraar ten aanzien van het humanisme. Donderdagochtend heeft prof. Gielen van de adjunct-regeringscommissaris voor het Radiowezen. mr. Ph. de Vries, die in deze kwestie bemiddelend is op getreden, het laatste voorstel van de VARA, dat bovenstaande regeling bevat, ontvangen. Mr. de Vries heeft prof. Gie len doen weten „dat, zo mogelijk, de VARA zich van commentaar zal ont houden". Prof. Gielen heeft het voorstel aanvaard. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 7 April geen audiëntie verlenen. gevoel van verantwoordelijkheid ten aanzien van de Nederlandse samenle- vin door het Schenken van 1200 van hun beste werken aan een door hen zelf gevormde loterij ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. Om al deze redenen meent het bestuur te mogen zeggen, dat het de Nederland se Beeldende Kunstenaars onduidelijk en onbegrijpelijk is, dat zij gepasseerd worden bü een nationale herdenking van de grote schilder en voorganger Vin cent van Gogh. geen representatiegelden ontving. Het ten laste gelegde betreffende het leveren van goederen achtte de raadsman niet juist. De Overste heeft n.l. niet deel genomen in leveranties, in de zin van art. 376, maar zijn deelname heeft zich beperkt tot het plaatsen van leveranties. Bovendien heeft het Bijk van sommige orders voordeel gehad, ondanks het feit, dat deze waren geplaatst bij de fabriek van overste B. Ook hier achtte de raads man de strafwaardigheid van de ge pleegde delicten niet hoog. De textiel fabriek is nooit opgericht, met het oog merk, opdrachten van het Rijk te ver krijgen. Van deze oprichting is nooit een geheim gemaakt. De hoogste autoritei ten in leger en luchtmacht sanctionneer- den het optreden van overste B. Zelfs hebben zij hem, nadat generaal Otten, de commandant van beklaagde, de over ste had verzocht geen orders meer bij zijn eigen fabriek te plaatsen, bevorderd in rang en hem verzocht beroepsofficier te worden. Uitvoerig ging mr. Maris vervolgens in op de vermeende valsheid in ge schrifte, die de overste zou hebben ge pleegd. Aan dit delict heeft de overste zich bepaald niet schuldig gemaakt, aldus de raadsman. Mr, v. d. Dussen bracht hierna tot verdediging van zijn standpunt enkele argumenten naar voren, die slechts be trekking hadden op punten van ondergeschikt belang. De kern van het betoog van mr. Maris ging de auditeur militair vrijwel ongemoeid voorbij. De Krijgsraad, welke werd gepresi deerd door mr. J. P. van Erk ging hierna in Raadkamer, om over de eis van mr. v. d. Dussen te beslissen. De Krijgs raad zag echter geen motieven aanwezig, om deze eis in te willigen. Hierna werd de uitspraak bepaald op 15 April. Paray le Monial, de plaats waar Chris tus met Zijn Heilig Hart is verschenen aan de H. Margaretha Maria Alacoque, is nog steeds het centrum van de gods vrucht tot Christus' Liefdevol Hart, die sinds Leo XIII een groot deel van de Katholieke wereld veroverde. De Nederlandse bedevaart naar Paray le Monial gaat dit jaar van 17 tot en met 23 Augustus. Geestelijk leider is de na tionaal directeur van het Intronisatie- werk in Nederland, pater Medardus Schmiermann SS.CC. Inlichtingen over de bedevaart geeft het secretariaat van „De Liefdekoning" te Ginneken N.Br. Advertentie kjer INTERIEURVERZORGING Amsterdam «i>»ïfjfa,?**l In zijn vergadering van 30 Maart be sloot het presidium der K.V.P. het Con gres van de Katholieke Volkspartij te doen plaats vinden Zaterdag 7 en Zondag 8 November. Zoals de Partijvoorzitter mededeelde in zijn rede te Tubbergen bij de Schaepmanherdenking op 24 Janu ari, zullen de eenheid der katholieken op politiek terrein en de herdenking van dr. Schaepman de achtergronden vor men voor dit Congres. Het Congres wordt gehouden te Utrecht, in gebouw Tivoli, in dezelfde zaal, waar dr. Schaep man in 1897 er in slaagde de afgevaar digden van de toen nog niet in partij verband verenigde plaatselijke Kiesver enigingen en provinciale Bonden en Centrales van Kiesverenigingen rond een program te verenigen. Dr. Schaep man bracht hiermede de eenheid der Katholieken op politiek terrein tot stand. De Nederlandse componisten Jurriaan Andriessen. Sem Dresden. Marius Flot- huis. Cor de Groot, Anthon v. d. Horst, Karei Mengelberg en Herman Strate- gier hebben de uitnodiging van de Ne derlandse Radio-Unie aanvaard, om elk een variatie te schrijven op het Vlaamse volksliedje „Des winters als het regent". De zeven variaties voor orkest en koor ad libitum zullen voor het eerst worden uitgevoerd op een concert van het Radio- Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse in het Holland-Festi val. (Van onze correspondent) De onverwachte werk-verruiming, die tengevolge van de watersnood in West- Brabant is ontstaan, heeft niet alleen de jaarlijks daar terugkerende seizoen- werkloosheid op een onverwachte wiJ- ze opgeheven, doch dreigt thans zelfs de normale arbeidsverhoudingen te gaan ontwrichten. Als bedrijfstakken waar eventuele moeilijkheden niet denkbeel dig zijn kunnen worden beschouwd de bouwvakken cn de landbouw. De land bouw namelijk heeft wellicht een te kort aan arbeidskrachten voor het ko mende seizoen te verwachten, en de bouwvakken verkeren in een merk waardige positie die hen voor een ge deelte doet vallen onder de door de minister van Sociale Zaken uitgevaar digde speciale maatregelen met betrek king tot de herbouw in het noodgebied. terwijl zij voor een ander gedeelte als „normaal" worden beschouwd. De gewone gang van zaken is voor het Westbrabantse landbouw-gebied de volgende: De landarbeider vindt in het voorjaar zijn werk bij de boer, maakt het top-seizoen met zijn hoge lonen in de zomer mee, komt (althans velen van hen) op de suikerfabriek tijdens de campagne, en is vervolgens tegen het einde van het jaar werkloos tot het volgende voorjaar. Ook dit jaar weer was dit het geval. De cijfers zijn er óm dit aan te tonen: per 1 Februari van het vorige jaar telde men in de plaatsen Bergen op Zoom, Halsteren, Huybergen, Putte. Ossendrecht en Woensdrecht 1574 werklozen, en per 1 Februari van dit jaar was dit aantal zegge en schrijve één geringer. Een geheel ander beeld geven echter de verhoudingen per ultimo Februari. In 1952 waren er in de genoemde plaat sen toen 1689 werklozen, terwijl dit aantal per 28 Februari 1953 (dus nè de watersnood) slechts 465 bedroeg. Ge steld kan dus worden dat meer dan duizend mensen plotseling werk,, von den bij de herstelwerkzaamheden in de getroffen gebieden. Voor de gemeenten Steenbergen, Dinteloord en Nieuw-Vossemeer geldt hetzelfde: hier waren eind Februari 1952 niet minder dan 760 werklozen en eind Februari van dit jaar slechts 56. Hier komt dan nog bij dat voor dit „rayon" Steenbergen nog bijna dertienhonderd mensen extra moesten worden aange trokken die ook uit de onmiddellijke omgeving (Roosendaal, Etten, Breda) komen. Nu is het echter zo dat de normale werkloosheid in Maart van de andere jaren begon af te nemen: de landar beiders kwamen dan langzamerhand weer bij de boeren terecht. Dit jaar echter zal dit onmogelijk zijn, omdat er geen landarbeiders meer zijn die niet aan de dijken werken. (De en- AdvertenU» dim gesneden, inniger dan 11 deukt 54 „In de kast," zuchtte Murgatroyd. „Ik heb er geep cent van durven ge bruiken. Ik wou afwachten en zien wat er gebeuren zou. Maar hij was er zo zeker van, dat er geen kwaad in stak en duizend gulden zien we niet elke dag. We hebben het geld hard no dig." „Maar niet voor zo'n werkje", zei zijn vrouw. „Geld kan je ook te duur kopen, man. Als je mij maar gezegd had, wat Pratt, in hetschild voerde, zou ik hem wel eens wat anders ver teld hebben. Als ik maar geweten had Precies op dat ogenblik ging de winkelbel en Pratt, stapte naar binnen. Het eerste, wat hij zag, was Murga troyd en zijn vrouw in de deur van de achterkamer en hij begreep dade lijk, dat zijn geheim niet langer een geheim was. „Zo," zei hij tegen de horlogemaker. „Puydale is hier geweest en Eldrick. En wist je goed wat je zeggen moest?" „Ik wou, dat je hier nooit gekomen was," riep juffrouw Murgatroyd woe dend uit. „Waarom kom je hier, om ons arme mensen nog dieper in de mi serie te duwen? Tot nu toe zijn we ondanks Onze armoede eerlijk geble ven. Jij brengt mijn arme man in de gevangenis, Als hij mij maar alles ge zegd had." „Je moest je man nu ook eens iets laten zeggen," zei Pratt brutaal, „Jij veroorzaakt al de last en het lawaai, nu tenminste. Je behoeft zo'n drukte niet te maken. Waar tob je over Mur gatroyd?" „Ze gaan naar de lui van de maat schappij," mompelde de horlogema ker. „Dan komt alles uit. Zij weten, dat ik nooit een biljet verkocht heb aan iemand, die Parrons heette. Dat liad je moeten bedenken Pratt begreep dat de man gelijk had. Hij had nooit verwacht., dat het zo'n vaart zou lopen dat de navraag verder zou gaan dan Murgatroyd. En zijn vlugge brein begon dadelijk te werken. „Hoe gaat het, als je iemand passa ge verkoopt" vroeg hij snel. „Laat eens zien." Murgatroyd nam een boek en wat papieren uit een lade. „Ziet u, lk vul een formulier uit dit boek in en dat is het voorlopige biljet en meteen qui- tantie. Het blauwe doorslagje houd ik zelf. Dan gaat een ander formulier met hetzelfde erop naar de maat schappij en het geld waar ik mijn commissie afhoud. Als zo'n boek vol is gaat dat ook naar Liverpool en zij controleren het. Dat wist Puydale al lemaal. Ik zei dat ik het blauwtje a) weggestuurd had. En nu zullen ze ont dekken, dat het niet waar was." „Leugens," zei juffrouw Murga troyd nijdig. „En ze komen niet eens van ons." „Wie was die andere vent," vroe Pratt. „Een detective uit Londen denk ik," antwoordde Murgatroyd. „En hij keek me zo aan, ik dénk, dat het een slimme is," „Welke Indruk kreeg je," vroeg Pratt weer. „Dat ze de zaak grondig na zullen gaan," zuchtte Murgatroyd. „Dat ge loof ik vast. Wat moet ik nu doen? Ik zal dat beetje, wat ik aan de agen tuur verdiende ook nog verliezen." „Absoluut niet." zei Pratt minach tend. Schrijf onmiddellijk naar Liver pool, dat een persoon die Parrons heette, passage genomen heeft op 24 November j.l. en dat je per abuis ver geten bent hen het formulier en blauwtje door te zenden. Vul een for mulier in en verkreukel het alsof het ergens gelegen had. En sluit het geld erbij in. Hier is honderd gulden. Hij haalde zijn portefeuille te voorschijn. „Je hebt overvloed van tijd als je naar het hoofdpostkantoor gaat en dan ben je klaar. Dan is het alleen maar slordigheid en we vergeten al lemaal wel eens wat in zakën. Daar zullen ze niet op letten, als ze het geld maar krijgen." „Nou vergeet u nog wat," zei Mur gatroyd. „U vergeet, dat die passagier nooit uitgevaren is. Dat zién ze in de passagierslijsten." „Wat duivel, dat hindert niet," zei Pratt ongeduldig. „Wij moeten alleen maar bewijzen, dat jij een passage verkocht hebt. Jij dacht natuurlijk, dat hij van hier rechtuit naar het sta tion ging, maar hij kan evengoed in een riool gevallen zijn. één straat ver der. Zie je dat niet? Geen enkele de tective in heel Londen en Barford sa men kan bewijzen, dat je geen biljet vei-kocht hebt aan Parrawhite op die datum. Dat kunnen ze niet. Doe het maar. En als er nog meer van die lui komen, zeg ze, dat je geen informa tiebureau bent. Doe wat ik je zeg en je bent er uit." Pratt liep de winkel uit, de stad in, inwendig ziedend en opgewonden. Het scheen, dat die lui er alles op gezet hadden om Parrawhite te vinden, le vend of dood. Blijkbaar hadden ze al de Barfordse politie in de arm ge nomen. En ondanks zijn verzeke ringen aan de horlogemaker was Pratt verre van gerust over de uitslag van de volgende zet. En als hij nu maar zeker wist of dat een Londense de tective was en wat hij allemaal al wist. Misschien al heel veel. De duivel zat er achter, meende Pratt. Wist El drick ook soms iets? Zat hij al in een web van detectives en politie? Zou dat ellendige gevalletje van die Par rawhite hem al schipbreuk doen lij den aan het begin van een schitte rende carrière? Hij vervloekte Parra white, terwijl hij de Peelstraat door snelde. De voorvallen van die dag hadden Pratt's vrees gewekt. Hij durfde niet naar zijn kamers gaan en sliep in een klein hotelletje. Vroeg stond hij op en had om 8 uur al ontbeten, om half ne gen was hij op zijn kantoor. In zijn brievenbus vond hij een brief, die niet per post gekomen was. Het was een zware brief, op het adres stond al leen: Mijnheer Pratt. Een voorgevoel van naderend onheil greep Pratt aan en haastig scheurde hij de brief open. Er kwam een velletje gemeen post papier uit en een bundeltje bankbil jetten. Zijn woedende blikken ver slonden de paar regels in een onvas te, ongeschoolde hand geschreven. „Mijnheer Pratt, Mijn man en ik, wij hebben uw geld niet nodig. Tot nog toe zijn we eerlijk geweest en willen dit blijven. Daarom gaan we alles aan de politie vertellen. Uw ei gen slechtigheid is de oorzaak van al lés. u moest géén arme mensen pro beren te verleiden met geld. Groetend, Juffrouw Murgatroyd (Wórdt vervolgd). kelen nu nog ingeschreven werklozen zijn grotendeels personen die nog geen achttien jaar zijn en die daarom niet mógen werken aan het herstel). Gezien de betrekkelijk hoge lonen die aan de dijken worden betaald, is het niet te verwachten dat de landarbeiders die daar thans bij verschillende firma's werkzaam zijn, dit regie-werk in de steek zullen laten om weer de boer op te gaan, tenzijer hogere lonen zul len worden geboden. De bouwvakken Een merkwaardig verschijnsel doet zich voor in de bouwvakken. De minis ter van Sociale Zaken heeft o.m. be paald, dat bouwvakarbeiders in het noodgebied f 1.25 per dag extra als ,.on- gemakkengeld" dienen te ontvangen. Wat er allemaal onder het noodgebied valt, heeft de minister erbij bepaald. Voor de gemeente Steenbergen b.v. is dat het gedeelte ten Westen van de weg naar Bergen op Zoom. Dit betekent dat een bouwvakarbeider die daar rechts van de weg aan een duivenhok werkt zeven en een halve gulden per week méér moét verdienen dan een bouwvak arbeider die de verwoestingen herstelt aan een boerderij die (Oostelijk van de bewuste weg) een paar weken lang on der water stond! Het is juist deze eigenaardige wijze van bepaling van bet noodgebied (lie ook een tweede maatregel die de mi nister heeft uitgevaardigd geheel teniet kan doen. Deze maatregel houdt in dat een bouwvakarbeider slechts dan in het noodgebied een arbeidsverhouding kan aangaan, indien hq in het bezit is van een z.g. „aanstellingsvergunning" die verstrekt wordt door de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. En deze verstrekt een dergelijke vergunning al leen wanneer hij overtuigd is van de urgentie van het te bouwen object waar de arbeider aan zal werken. Deze „aanstellingsvergunning" is door de minister ingesteld om te voor komen dat er een grote toevloed van bouwvakarbeiders naar het getroffen gebied komt, met als gevolg daarvan een stagnatie van de bouw-activiteit in plaatsen waar de betreffende arbeiders vandaan komen. Bovendien speelt hier het stelsel van de „loonklassen" een rol. ■Wanneer er veel arbeiders uit plaatsen met een hogere loonstandaard naar het noodgebied komen, is door het uitbeta len van hogere lonen o£ het geven van extra-beloningen een opwaartse loondruk in de getroffen gebieden haast onvermijdelijk. Doch ook hier werkt de bepaling van wat noodgebied is en wat dit met is, de gevolgen van de maat regel tegen. Sedert vijf jaar bestaat als sectiè van Sobriëtas de R.K. Matigheidsorga nisatie. een militairenafdeling, die zich voor ogen stelt ook onder het leger de matigheidsgedachte te bevorderen. Jaar lijks wordt er een verdiepingsweekend georganiseerd voor militairen en adspi- rant-militairen. Dit jaar te Vught in cursushuis „Bergen" op 9 en 10 Mei. Een groot bezwaar voor het bezoeken hier van vormen voor de militairen de fi nanciën. De actie verzoekt nu degenen, die daartoe bereid zijn, de kosten van één militair voor hun rekening te ne men. Deze bedragen f 4.75. Als tegen prestatie krijgen de gevers na afloop van het weekend een verslag toegezon den. Het gironummer is 255884 t.n.v. Mi litairensectie Sobriëtas. Adres: „Ariëns- huis", Hamburgerstraat 38 te Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3