ARTSEN VRIJGELATEN Saamhorigheid der christenen Franse burger-gein terneerden in Korea in vrijheid Moskou noemt geruchtmakende arrestaties thans ..een a Dulles waarschuwt het Westen Hervormde kerk in Ameide door brand verwoest 't Zal kermis zijn in „Jongensstad" Maandag bespreking over uitwisseling ziekeen gewonde krijgsgevangenen Londen— Tokio met straalvliegtuigen Tot hoofd en hart Russisch ministerie voor Veiligheid faalde Maatregelen van de Spoorwegen 2 millioen mensen bedreigd Grote Mau Mau- opstand verwacht Vrij koude Paas ZATERDAG 4 APRIL 1953 77ste JAARGANG No. 25650 Heden heeft onze Zaligmaker zowel de poorten als de grendels van de dood verbrijzeld. Vermorzeld heeft Hij de kerker van de hel, en de macht des duivels heeft Hij omvergeworpen. Maandag a.s., Tweede Paas dag, zal ons blad niet ver schijnen. DE DIRECTIE op Libanon legt beslag Israëlisch schip ,.On verantwoordelij ke elementen gestraft" Gruenther is bezorgd Receptie voor Westerse journalisten in Moskou ,Het gevaar is nog niet geweken' De Paasdrukte De Merapi werkt Ned. jacht te Lorient in beslag genomen SHIRTS TENNISSHORTS (ZOETESTRAAT u, bij de Zijlstraat) op ZEGT HET VOORT BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Abonnom Redac,ie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 2Q800 Pos,gjro 14J48Q Bi kam Beve'wiJk: Breestraat 25, telef. 4790 t. Umuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J j. W Boerrigter en Mr. w. A. M. van der Kallen. Wnd h^H,ieJ °rs H v" Run en W. Severin. lootdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hocgte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRUS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwanaai. Voor klachten over de bezorging na 5 Ï0 uur 's avonds tel. 21544 Het mag een uiterst verblijdend feit heten, dat» wij dit Paasfeest vie- w ren irl een tijd, waarin het be- ustzijn van cn het verlangen naar on- rjingg saamhorigheid in het leven der onsen steeds scherper tot uiting komt. ri -j m°gen daarin dankbaar de leiding goddelijke Voorzienigheid erkennen. .G°d ih vroeger tijden altijd men- n wist te inspireren tot grote daden h v °vertulgdo Evangcliebeleving, zoals •v. de verschillende ordestichters, om in iT ,n invl°ed eon gezond tegenwicht m net leven te roepen, wanneer bepaal de stromingen de samenleving in een erkeerde richting leidden, zo zijn wij, d"or ons geloof, er zeker van, dat God nu werkzaam is in het groeiende bewustzijn van onze natuurlijke en bo vennatuurlijke saamhorigheid. De theo- 'Ogte diept steeds meer het kerkbegrip "u; de bovennatuurlijke eenheid der minstenen in het Mystieke Lichaam 1,'u hun Verlosser wordt steeds' duide- dJker, omdat het nieuw verworven in- zicht in deze troostrijke en sterkende vaarheid zó overrompelend rijk is, dat men er eenvoudig niet over zwijgen an- Zo komt het dan ook, dat eenheid samenwerking op geestelijk gebied in jwt nnddelpunt staan van de nieuwe, eJ_diepte geloofsbeleving in onze dagen. Lht speelt zich af jn de wereld, die van God wil zijn. Daar heeft de Tl Geest «ns heen geleid. Omdat de God-vijan- °'ge wereld eveneens saamhorigheid in6!? van eenheid praat, en alles m het werk stelt om die eenheid te ver wezenlijken, enkel en alleen echter om °P die wijze een grotere materiële voor- hitgang te bereiken. En het middel daartoe is de afschuwelijkste terreur. Onze eenheid in God is evenwel van totaal andere aard. Door Gods ge nade verlicht weten wij, dat onze uit eindelijke bestemming niet in deze we- r<?ld ligt. Onze uitverkiezing tot het Ware geloof heeft ons tot Gods volk ge blaakt, heeft ons in de letterlijke zin van het woord ..vergoddelijkt", en. als één volk van Godsgetrouwen, zullen wij eenmaal in alle eeuwigheid, tezamen met de Engelen en een geheel vernieuw de schepping, eindeloos en ongestoord Selukkig, de lof van onze Schepper en ^ahgmaker verkondigen, aan Wiens heide wij deze uitverkiezing alleen dan- hen. In dit verband ziet, als wij ons zo mogen uitdrukken, God de mensheid ®UlJd als één geheel, dat, als geheel, be stemd is voor de eeuwige zaligheid. Het Jeit echter, dat de afzonderlijke mensen beschikken over een verstand en vrije wil, is de oorzaak van onze eigen ver antwoordelijkheid voor het al of niet verwezenlijkt worden van Gods bedoe- "hg met ons. De uiteindelijk uitverkore nen, wier getal, naar Jesus' verklaring, hlein is in vergelijking met dat der ge- foppenen, zullen echter als het éne volk V.ods, mede door onderlinge beïnvloe- 'hg ten goede, hun eindbestemming be- iTfen. En zo zal Christus, de Verlosser, mensdom in zijn geheel, voor zover tocviw^ aan Zijn leiding heeft willen der in ri°ul?en' tehUgvoeren naar de Va- keliiv ik0 óemel, van Wie het oorspron kelijk ls uitgegaan. In de samenwerking tot dat grote en eeuwige doel ligt onze kracht. Dat wij dit meer en meer inzien is de rijke geestelijke winst van onze tijd. Daarom moeten wij ook leren het Paas feest, de oorsprong -van onze boven natuurlijke eenheid, als zodanig te zien en op te nemen in onze geloofsbeleving. Door het H. Doopsel, dat zijn kracht, evenals de overige sacramenten, ont leent aan Christus' lijden, sterven en verrijzenis, zijn wij ingelijfd in het Mystieke Lichaam van Christus." Te zamen zijn wij de ledematen van dit li chaam, waarvan Christus het Hoofd is. He gemeenschappelijkheid van genade bedeling alle kracht van dit lichaam gaat uit van het Hoofd -versterkt nog onze saamhorigheid en eenheid. Door het doopsel opgenomen in Christus, kan onze bovennatuurlijke werkzaamheid slechts in en door en met Hém plaats hebben en vrucht dragen. Dit nu is het, Wat voor ons het wezen van de Paas viering moet uitmaken: de herdenking van onze bevrijding uit de God-vijan dige schepping, van onze inlijving in Christus, van het voortleven van onze Verlosser in en onder ons, aan Wie wij ons met hart en ziel hebben gegeven. Christus heeft het mensdom de kans geboden de goede keuze te doen: voor Dem. Het Christenvolk, dat Hem ge kozen heeft, staat daardoor apart in de wereld van vandaag, als een hechte groep, die geheel „anders" wil zijn dan de geest van de wereld voorschrijft, ge heel aan God wil toebehoren, 'in de dvertuiging, dat alleen zó een gezonde samenleving en een persoonlijk geluk te Verwerkelijken is. Als leden van de éne Moederkerk beseffen wij onze heilige bevoorrechting en, dankbaar voor de Prachtige gelegenheid, die de vernieuw de Paaswake ons biedt, hebben wij van de plechtige herhaling onzer doopbelof ten een geestdriftige geloofsmanifestatie gemaakt, een openbaar getuigenis van °hze trouw aan Christus. Wanneer wij op deze wijze onze ge loofsbeleving los maken van de eng- mdividualistische praktijk van voor heen, en ons meer gaan voelen als deel v'an het grote geheel, dat Christus' Li chaam uitmaakt, zullen wij tevens onze gezamenlijke kracht voelen groeien, waardoor wij in staat zijn een echt en hecht eensgezind front te vormen tegen de macht van het kwaad, die steeds Maar tracht de vruchtbaarheid van Christus' Verlossing voor de mensen te verijdelen De apocalyptische voorspel ling van de verdeling der wereld in Wee kampen, dat van God en dat van de Satan, nadert bedenkelijk haar ver vulling. In deze wereld zijn w ij de voortzetters van Christus' verlossing, voor een groot deel hangt het van onze Mouw aan God af of velen van onze medemensen tot het getal der uitver korenen zullen behoren. Deze zegenrijke nvloed kan echter slechts van ons uit gaan, wanneer wij eerst zelf ons geheel en al aan Christus hebben gegeven. Het feest van Zijn verrijzenis is voor ons de gelegenheid bij uitstek om onze aanhankelijkheid aan Hem met kracht en volharding tot uiting te brengen. Hiet echter in woorden alleen; vooral 111 daden. Wanneer wij de hernieuwing x 3,1 onze doopbeloften hebben uitge broken met heel ons hart, met ware, 'onerlijke geestdrift, voortkomend uit et diepe besef van de zin dezer ver garing van trouw en aanhankelijkheid, dan heeft er in ons binnenste een om- Mekeer ten goede plaats, die oorzaak zal ZlJd> dat dit getuigen voor Christus ook ln ons verder leven gestalte krijgt in epn gedrag, dat blijk geeft van de echte, christelijke gemeenschapszin, 'die alleen ltl staat is de wereld het heil te bren- Sch. waarnaar zij smacht. Dienck Bouts, ±1450—1475. Het schilderij berust in de Pinacotheek van München (Beurtzang uit de Metten van Paaszaterdag! Te Parijs wordt vernomen, dat de veertien Franse burger geïnterneerden in Korea zijn vrijgelaten. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat de Franse ambassadeur te Moskou door de Russische regering van de vrijlating op de hoogte is gesteld. In de Russische mededeling werd gezegd, dat de betrokkenen spoedig in de Russische hoofdstad zullen aankomen. De Sovjet-Unie had vorige week de Franse regering toegezegd, dat zij zou trachten de vrijlating van de Franse burger-geïnterneerden te bewer ken, zoals zij dit ook ten aanzien van de Britse geïnterneerden had beloofd. Onder de vrijgelatenen moeten zich o.a. bevinden: de voormalige zaakgelastigde te Seoel Peeruche, de vice-consul Meadmorc, de attaché bij het consulaat, Martel, de A.F.P.-correspondent, Chanteloup, pater Coyos en vijf kloosterzusters. Intussen heeft de opperbevelhebber der V. N. in Korea, generaal Mark Clark, gisteren te Tokio verklaard, dat hij de verbindingsofficieren der V.N. gemach tigd heeft om Maandag a.s. met de Noor delijken de uitwisseling van zieke en gc-wonde krijgsgevangenen te bespreken, zoals de Noordelijken hadden voorge steld. De generaal deelde echter met mee. of hij zijn verbindingsbfficieren ook heeft gemachtigd om een datum voor hervatting van de bestandsonderhande- iingen te bespreken. Amerikaanse genietroepen hebben de hele nacht onder het licht van talloze schijnwerpers doorgewerkt om het hospitaaldorp. dat opgericht is op nog geen kilometer afstand van het wa penstilstandskamp van de Verenigde Naties, gereed te krijgen. Een zegsman van het Britse hoofd kwartier heeft bekend gemaakt dat nog geen definitieve plannen zijn ge maakt voor de afvoer van de uitgele verde krijgsgevangenen van het Britse Gemenebest. Het vorige jaar hadden de Britten plannen gereed om de uitgele verde krijgsgevangenen eerst onder te brengen in het kamp Brittannië en hen vandaar via Japan per schip en per vliegtuig naar huis over te bren gen. De zegsman deelde thans mede dat het nog niet zeker was of dit plan uitgevoerd zou worden. In totaal heb ben de communisten ongeveer 900 Britse en Gemenebest-soldaten krijgs gevangen gemaakt, maar hoeveel hier van ziek of gewond zijn, is niet bekend gemaakt. De premier van Noord-Korea, generaal Kim II Soeng, heeft de voorzitter der Algemene Vergadering van de V.N., Pearson, in een telegram laten weten dat hij de voorstellen, welke zijn Chinese ambtgenoot Tsjoe En Lai, tti regeling van het krijgsgevangenenvraagstuk in Korea heeft gedaan, geheel onderschrijft. De gener aal verklaart^dat de voorstellen door de regeringen van communistisch China en Noord-Korea gezamenlijk zijn opgesteld. Aan het Koreaanse front is net over het algemeen rustig. De enige actie, waarvan melding wordt gemaakt door de V.N., was een aanval door 200 Chinezen in de Westelijke sector van het centrale front. Amerikaanse infan teristen wisten de aanval na een ge vecht van man tegen man af te slaan. Volgens het Amerikaanse achtste leger hebben de Noordelijken in Maart de zwaarste verliezen sinds Novembèr j.l. geleden. Zij verloren 6.690 man aan do den. 5.710 man aan gewonden en 53 man aan krijgsgevangenen. Gisteren is door de British Overseas Airways de vierde en langste lijndienst met straalvliegtuigen geopend, Tegen tien uur Nederlandse tijd vertrok gister ochtend een Comet van London Airport rnet bestemming Tokio. Het toestel zal de 16000 km in ongeveer 36 uur afleggen hetgeen een tijdsbesparing betekent van' ruim vijftig uur in vergelijking met de normale Tokio-vlpchten van de Boac De president van de luchtvaartmaat schappij wees er in een korte toespraak vóór het vertrek van de Cornet, op dat de verbindingen van Londen met Johan nesburg, Ceylon en Singapore reeds met groot succes onderhouden worden door straalvliegtuigen. Hij deelde mede, dat thans de Boac haar aandacht op het Westelijk halfrond zou gaan concentre ren en dat in de loop van dit jaar de toestellen, die op Zuid-Amerika vliegen, door straalvliegtuigen vervangen zouden' worden De havenautoriteiten van Tripolis hebben beslag gelegd op de Israëlische tankboot „Astasmout", die op sleeptouw was genomen door een Grieks schip, nadat zij averij had opgelopen en voor anker was gegaan in de Libanese territoriale wateren. De tanker was op weg naar Londen toen zij door een storm werd overvallen en ern stige schade opliep. De Libanese autoritei ten stellen een onderzoek in. Eenvoud kan een mens en een leven 'n wonderlijke glans geveiuj Hedenmorgen heeft het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken bekend gemaakt, dat de negen doktoren zijn vrijgelaten, die in Januari van dit jaar werden gearresteerd op de beschuldiging, dat zij de dood van Zjdanof eens genoemd als de opvolger van Stalin hadden veroorzaakt. In de verklaring van het ministerie wordt opgemerkt, dat de artsen door het voormalige ministerie van Staatsveiligheid „abusievelijk cn zonder juridische gronden" werden ge arresteerd. Degenen, die verantwoordelijk zijn voor het onjuiste onderzoek bjj de arrestatie van de doktoren, werden gearresteerd, aldus de ^bekendmaking. De verklaring noemt dan vijftien namen van de vrijgelaten artsen. Hieronder zijn er een zestal, waarvan niet eerder bekend was, dat zij eveneens waren gearres teerd. De namen zijn: Wowsi, Winigradof, M. B. Kogan, P. B. Kogan, Jegorof, Feldman, Etingcr, Wasilenko, Grinsjtein, Zelenin, Preobrazjenski, Popowa, Za- koesof, Sjeresjewski en doctor Maiorof. De Russische bekendmaking vermeldt niet waarom de zes artsen, die niet eer der in de zaak van de negen doktoren werden genoemd, gearresteerd waren. Het communiqué luidt (gedeeltelijk) als volgt: „Verificatie heeft aangetoond, dat de beschuldigingen tegen de genoemde personen vals waren en dat het docu mentatiemateriaal, waarop degenen die het onderzoek hebben gedaan, zich heb ben gebaseerd, zonder grond is. Zij heeft uitgewezen, dat het getuige nis van de gearresteerden.dat de tegen hen ingebrachte beschuldigingen scheen te bevestigen door personen, behorende tot de afdeling onderzoek van het voor malige ministerie voor de Veiligheid van de staat, is verkregen door gebruik, making van ontoelaatbare methoden van onderzoek, welke bij de Sovjet regering streng verboden zijn." In de verklaring stond na de opsom ming van de namen van vijftien dok ters „en anderen", wat, volgens Reuter, misschien een aanwijzing kan zijn, dat er nog andere personen bij de zaak be trokken zjjn, die niet noodzakelijk dok ters behoeven te zjjn. Het communiqué droeg het opschrift: „Communiqué van het ministerie van Binnenlandse Zaken van de Sovjet- Unie." Hetpresidium van de opperste Sovjet heeft tegelijkertijd het besluit van 20 Januari j.l. ingetrokken, waarin de vrouwelijke dokter Timaskjoek, die naar wordt gezegd, de negen ge arresteerde dokters had beschuldigd, de orde van Lenin was toegekend. De toekenning wordt in de verklaring „onjuist" genoemd. De bekendmaking van het ministerie van Binnenlandse Zaken werd gepubli ceerd in het partijblad van de commu nistische partij „Prawda" en in de „Izwestia", het blad van de Russische regering. Zoals men zich zal herinneren, was de arrestatie van de negen Russi sche doktoren, die voor een deel uit Joodse artsen bestond, het begin van een jodenpogrom in de communistische landen. De negen Russische dokters werden er niet alleen van beschuldigd Zdanof in 1948 te hebDen gedood, maar ook van poging tot het doden van een aantal militaire leiders, onder wie maarschalk Wassilewski, minister van het leger,, generaal Sjtemenko, die hem als staf chef opvolgde, maarschalk Konjef. maarschalk Goworof en admiraal Lewtsjenko. In de „Prawda" van dertien Januari werd van de dokters gezegd dat zij een „organisatie van zionistische spionnen" vormden onder het mom een organisa tie voor liefdadigheid te zijn. Ook werd toen van de dokters gezegd dat zij „betrekkingen onderhielden met de Britse en Amerikaanse geheime dienst". Amerikaanse regeringsfunctionarissen tasten volkomen in het duister omtrent de beweegredenen der Sovjet-regering voor de vrijlating der Russische artsen, die in de Sovjet-pers en in redevoerin gen door communistische leiders reeds „ter dood waren veroordeeld". Dit is, voor zover men weet, de eerste maal dat de Sovjet-regering een fout toe geeft, in het bijzonder een door ,.dc grote leraar van het Russische volk en de leerling van Lenin, Josef Stalin". De Israëlische delegatie bij de V.N. wilde zich niet uitlaten over de gevol gen, welke het nieuws zal hebben op haar plannen om de communistische landen aan te klagen wegens anti-semi- tisme. Men toonde zich echter over het algemeen tevreden. De voorzitter van het Amerikaans- Joodse congres, Goldstein, verklaarde dat de vrijlating „een gelukkige aan wijzing is dat het Kremlin gevoelig is voor de wereldopinie". De jongste gestes van de Sovjet-Unie zouden het moeilijk kunnen maken de geallieerde bondgenoten bijeen te hon den, aldus heeft generaal Gruenther, stafchef van de Atlantische strijdkrach ten in Europa, gisteren op een perscon ferentie in Washington verklaard. Vol gens hem poogt de Sovjet-Unie de Ver enigde Staten van zijn bondgenoten te isoleren. Het bestuur van de centrale organisatie van Sovjet-joiirnalisten heeft de buiten landse correspondenten, die in Moskou woonachtig zijn, uitgenodigd om Maandag te Moskou een ontvangst bij te wonen, die gehouden zal worden ter ere van de groep Amerikaanse journalisten, die momenteel m Rusland vertoeven. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Vrijdag op zijn wekelijkse persconire- rentic verklaard, dat de communistische voorstellen niet de fundamentele toe stand van gevaar, die de Sovjet-Unie voor de wereld oplevert, hadden ver anderd. Hij meende dat het Westen enige verzoening met de communisten zou kunnen bereiken, doch hij waar schuwde, dat de Sovjet-Unie een zwaar bewapende totalitair® staatwas en dat haar leiders in de grond vijandig ston den tegenover de rest van de wereld. Het is van essentieel belang, aldus Vrijdagavond ongeveer elf uur is brand uitgebroken in de 400 jaar oude Nederlands Hervormde kerk te Ameide. Onmiddellijk werd groot alarm ge maakt en de brandweer uit de plaatsen Meerkerk, Nieuwpoort, Langerak, Lex- mond, Loopik en Grootammers kwam de brandweer van Ameide te hulp. Kort na het uitbreken van de brand stortte de toren in. Van het kerkge bouw, waarin zich een mooi orgel be vond, zjjn alleen de geblakerde muren over. Half elf was de kerk door de laatste kerKeraaaslcden verlaten. De oorzaak van de brand moet vermoedelijk ge zocht worden in de stoven die gewoon lijk na gebruik in het koor van de kerk worden geplaatst. De stoven waren op geborgen zonder geleegd te zijn. De brand werd het eerst in het koor waar genomen. Een toeschouwer werd door een balk aan de schouder gewond. De kerk is voor honderdduizend gulden verzekerd. De blussingswerkzaamheden stonden onder leiding van de burge meester van Ameide, de heer Luyendijk. De Nederlandsche Spoorwegen delen mee, dat Dinsdagochtend 7 April in de eerste uren na zeven uur de kans be staat, dat niet in alle treinen van de normale dienstregeling voldoende plaats zal zijn. In die uren moeten namelijk ruim 50.000 militairen per trein naar hun garnizoenen worden teruggevoerd. Voor dit omvangrijke vervoer is het spoorwegmaterieel nodig, dat de spoor wegen anders hadden kunnen gebrui ken voor het in die ochtenduren even eens omvangrijke burgervervoer. Dien tengevolge zullen de hierna genoemde extratremen, die op bladzijde 232 van de officiële reisgids ten behoeve van het burgervervoer staan aangekondigd, op Dinsdag 7 April niet kunnen rij den: Trein 113 Rotterdam-Maas vertrek 7.38 Den Haag SS vertrek 7.40—Utrecht CS aankomst 8.24 en Zwolle vertrek 9.40— Groningen aankomst 10.52/Leeuwarden aankomst 10.56. Deze extra trein rijdt dus alleen tussen Utrecht (v. 8.30) en Zwolle (a.9.34). Trein 114 Groningen v. 7.33/Leeüwar- den v. 7.20Amersfoort a. 9.30—Utrecht CS a. 9.50Den Haag SS a. 10.44/Rot- terdam-Maas a. 10.42. Trein 118 Groningen v. 8.32Utrecht CS a. 10.50Rotterdam-Maas a. 11.37 en de te Gouda aansluitende trein 428 Gouda v. 11.25Den Haag SS a. 11.46 Later in de ochtend zullen ten behoeve van het burgervervoer Dinsdag 7 April vanwege de te verwachten Paas-drukte extratreinen worden gereden op tal van lijnen. De toren is verzekerd voor zestigdui zend gulden, het uurwerk voor vierdui zend. De kerk stond onder toezicht van Monumentenzorg. Vóór de oorlog be stonden reeds plannen tot restauratie, die echter nooit zijn uitgevoerd. In de kerk bevond zich ten graitombe van de familie Ram. Het kerkgebouw behoorde aan de Nederlands Hervormde kerk, de toren aan de wereldlijke gemeente. "Iet in de omgeving populaire ooievaarsnest op de kerk werd uiteraard eveneens door het vuur vernield. Ook in 1672 js de kerk door brand verwoest. De New York Times deelde Vrijdag mee in- een telegram uit Djakarta, dat twee millioen personen op centraal Java bedreigd worden door de activiteit van de Merapi. In berichten uit centraal Java wordt medegedeeld, dat de lavastroom langs de Noordelijke helling een breedte heeft van bijna 17 meter. In telegrammen uit Surakarta. op de Oostelijke hellingen van de Merapi, wordt medegedeeld, dat gerommel waargenomen wordt erf dat de lava stroom zich zeer snel ontwikkelt op de Oostelijke en Westelijke hellingen. De Franse douane heeft bjj onderzoek van het Nederlandse jdcht „Anger Jo", ongeveer 2000 dozen Amerikaanse en Engelse sigaretten gevonden. De drie bemanningsleden van het jacht, jonge Amsterdammers, die een wereldreis willen maken, zijn niet aangehouden. Op schip en -lading is echter beslag ge legd. Door motorpech hadden de Amster dammers hun reis moeten onderbreken en Lorient moeten aandoen. De douane tracht nu na te gaan of in andere Fran se havens smokkelwaar aan land is ge bracht. De Anger Jo" had reeds Le Havre en Brest aangelopen. Dulles, dat het Westen zijn huidige herbewapeningsprogramma's uitvoert en dat het Europese defensieverdrag zo snel mogelijk geratificeerd wordt. Het Westen mag niet aannemen, dat het ge vaar nu voorbij is, aldus Dulles. Voorts verklaarde Dulles, dat de Ame rikaanse regeling de door Truman voor gestelde begroting voor hulp aan het buitenland ten bedrage van 7,6 milliard dollar aanzienlijk zou kunnen verlagen zonder de Westelijke veiligheid in ge vaar te brengen. Hij zei niet, met welk bedrag de regering deze begroting denkt te verminderen Ook maakte Dulles be kend, dat Frankrijk meer hulp voor de oorlogvoering in Indo-China zou ont vangen. Op de vraag, hoe de V. S. het liulp- program zouden kunnen beknotten zon der de gestelde doelen nadelig te be ïnvloeden. antwoordde de minister, dat er groter gebruik zou kunnen worden gemaakt van fondsen voor aankopen in het buitenland, o.a. door Amerikaanse militaire orders te laten uitvoeren door Europese fabrieken Le Mau Mau zou, aldus verneemt Reu ter, van plan zijn de volgende week in het gebied van Nairobi een volledige opstand te ontketenen. Uit documenten, die de politie in handen heeft gekregen, schijnt op te maken te zijn, dat Tweede Paasdag of kort na Woensdag een grote poging tot het aanstichten van ongere geldheden zal worden gedaan in Nairobi, met afleidende demonstraties elders, al dus is in kringen van de regerings inlichtingendienst van Kenya vernomen. Advertentie Verwachting tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen en in de ochtend hier cn daar mist. Zwakke tot mati ge wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.07—19.20. Maan: 1.38—8.27. Maandag. Zon: 6.0419.22. Maan: 2.33—9.31. Dinsdag. Zon: 6.0219.24. Maan: 3.14—10.49. (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren viel er in een groot deel van ons land regen, op verschillende plaatsen meer dan 10 m.m. In de afge lopen nacht trok een actieve storing van Frankrijk in de richting van ons land en veroorzaakte opnieuw veel neerslag. Voor de Paasdagen is het te verwach ten dat, hoewel nog langs een omweg en wat aangewarmd boven het zee water, vrij koude lucht van Noordelijke breedten ons land zal binnenstromen. Hierbij kan de zon af en toe even doorbreken, maar ooi: zijn de kansen op buien 'groot- Een enigszins guur weertype lijkt voor de komende feest dagen het meest waarschijnlijk. Advertentie PAASMAANDAG 6 April: van 12—17 uur, van 19.30—23.30 uur; DINSDAG 7 April: van 19.30—23.30 uur; WOENSDAG 8 April: van 14—17 uur, van 19.30—23.30 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1