HAARLEMSE SCHOLIER VERZAMELDE DIENSTREGELINGEN de 5000ste! Van luitenant tot pastoor Zonderland DE WEEK IN STAD EN STREEK A Hobby groeide uit tot servicekantoor met gegevens uit heel de wereld BLOEMEN, MUZIEK EN LICHT IN HAARLEM Concertsaal ..FLORA" Hillegom SOIREE-DANSANTE SLEUTEL WEG? BIJ EEN ZILVEREN PRIESTERFEEST Stad- en streekgenoten vertellen Een „schuyt" vol tabellen en cijfers HERINGA WUTHRICH 'n Heitje voor n karweitje in Haarlem FAAS-DINER ZATERDAG 4 APRIL 1953 PAGINA 2 Waarioe een hobby kan leiden, werd ons duidelijk ioen wij eens op bezoek waren bij een jongeman van 24 jaar, die momenteel economie aan een van Nederlands universiteiten studeert, doch die daarnaaói de functie be kleedt van beherend vennoot in de firma Schuyt en Co. C.V. ie Haarlem. Hel is een jaar of tien geleden begonnen Zomaar plotseling, zou men willen zeggen, dat de heer K. C. Schuyt, toen nog een H.B.S.'er, het in zijn hoofd haal de om spoorboekjes, veerdiensiregelingen, alsook dienst regelingen van autobus- en tramlijnen ie verzamelen. Hij had een grote interesse voor het verkeer in het alge meen en voor de bovengenoemde takken in hel bijzonder. Een reisje naar een of ander gehucht in Patria deed de deur dicht, want niemand kon hem inlichten hoe hij daar hef best kon komen. Bij een inlichtingenbureau werd hij spoedig geholpenen hier kreeg de knaap hei idee van zijn levennamelijk hei verzamelen van allerlei dienst regelingen. De spoorwegstaking maakte een voorlopig einde aan de race, die na de oorlog mei onverdeelde ijver weer werd opgevat, zij hef dan op internationaal niveau, omdat hei binnenland niet zoveel meer kon „bieden1 KADI» MOORS Kathedrale Basiliek Burgerlijke Stand In Haarlem blijven! Tussen Pasen en Pinksteren HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS BLOEMENDAAL DANKWOORD MEVR. DEN TEX Klaar voor de start: MAANDAG 6 April '53 (2e Paasdag) SCHAUMBURGER MaRCHENCHOR IN HAARLEM Wijkcomité „Oud-Schoten" Jaarfeest St. Raphaël Gunning „DE SLEUTELSPECIALIST Verkooplokapl NOTARISHUIS Inboedelveiling 14/15 April '53 Indeling zeventallen In het kort Subsidie voor „Santpoort's Bloei" Zondagsdienst HILLEGOM EEN EXTRA VERZORGD TRIO .KREITER Deze hobby nu, waarvan de heer Schuyt zelf zegt, dat zij een tikje eigen aardig is, is oorzaak en eerste aanlei ding geweest, dat hij enige tijd geleden een firma in het leven heeft geroepen, die de alleenverkoop heeft van de mees te buitenlandse dienstregelingen, zowel voor de rail als voor de luchtvaartmaat schappijen. In het kort komt het hierop neer, dat onze gastheer importeur is van „boekwerken", die hij levert aan ver schillende reisbureaux in binnen- en buitenland. Maar goed, daarover straks wat meer. Na de oorlog schreef hij verschillende maatschappijen aan, met de vraag, dat hij gaarne in het bezit wilde komen van haar dienstregeling. De meeste hebben daaraan voldaan. Uit deze simpele boek jes, waarin voor de leek niets anders te vinden is dan een opsomming van aard rijkskundige begrippen en een eindeloze reeks van tijden, haalde de hobbyist, die de beer Schuyt nu nog wil zijn, aller lei interessante gegevens; om enkele te noemen: de exploitatie van het spoor wegwezen in de verscheidene landen; hoe is het met de economie gesteld, waarom rijdt een trein in Duitsland har-1 der dan die in Frankrijk over eenzelfde afstand? Gegevens, die voor de heer Schuyt belangrijk waren; immers reeds toen koesterde hij de wens later econo mie te gaan studeren. In de rijke collectie, die hij in de loop der jaren bijeen gezameld heeft, zijn vooral sterk vertegenwoordigd dienst regelingen uit Oost-Europa. En met op zet, zo zegt onze gastheer, want juist omdat er een IJzeren Gordijn is, wordt de voldoening groter, wanneer men een boekje daar achter vandaan kan krijgen. In 1947 werden de grenzen van Rusland en Roemenië gesloten voor uitvoer van economisch-strategisch belangrijke goe deren en daaronder vielen ook de spoor boekjes. Toch heeft hij twee exemplaren van de Russische uitgave, namelijk één van het jaar 1948 en één van 1949, die voor de K.L.M. bijvoorbeeld van on schatbare waarde zijn geweest, omdat deze maatschappij in de verste verte niet wist hoe het met de Russische bur gerluchtvaart was gesteld. Duidelijk zal wel zijn, dat ook de Regeringsvoorlich tingsdienst belangstelling had voor het boekje. Het kleinste, dat hij bezit, is dat van de Egyptische spoorwegen, die in de Franse taal een explicatie geven van tekens en rijtijden. Hoe de heer Schuyt eigenlijk gekomen is tot de exploitatie van zijn hobby, is een toevallige omstandigheid. Vlak na de bevrijding kreeg hij uit vele kringen het verzoek om behulpzaam te zijn bij het klaarmaken van reizen naar het buitenland. Aangezien er nog geen mo gelijkheid bestond buitenlandse -spoor boekjes te kopen, was de reiziger aan gewezen op de collectie, die de heer Schuyt toen reeds had aangelegd. Een bevriende relatie maakte hem duidelijk, dat ook bij de reisbureaux het documen- tatie-materiaal nog niet volledig was. Toen waagde hij de sprong en begon ge bruik te maken van zijn relaties met de verschillende buitenlandse spoorweg maatschappijen. Een en ander heeft ge leid tot het oprichten van een firma, die steeds groeiende is en waarin nog tal rijke mogelijkheden liggen opgesloten, zoals de heer Schuyt ons verzekerde. Tot zijn afnemers behoren o.a. de Ne derlandse Spoorwegen, de K.L.M., de Nederlandse Reisvereniging en de meeste reisbureaux in Nederland. Het betreft hier dan voornamelijk levering van Europese spoorboekjes, die in lij vige boekwerken maandelijks verschij nen en waarvan de prijs, in vergelijking met het bekende blauw-witte boekje De heer K. C. Schuyt, omgeven door cijfers en tabellen. Maar hij weet er raad mee! PHU.1P1 RADIO AdvertenttQ Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem De heer Joh. Beijk, schrijver van het boek „De nieuwe St. Bavo te Haarlem", zal wederom de bevolking van Haarlem en de gasten van „Haarlem Lichtstad" laten profiteren van zijn uitgebreide kennis omtrent de bouw en de symbo liek van de Kathedrale Basiliek Sint Bavo te Haarlem aan de Leidsevaart (ingang Westergracht) Daartoe zal hij 3 rondleidingen houden in de Paasweek: Dinsdagavond 7 April om half acht. Woensdagavond 8 April om half acht. Donderdagmiddag 9 April om 3 uur. GEBOREN: A. Borger—Oldenburg, z; M. M NijssenBrouw .r, z. C. te WinkelDaemen, z; F. M. Bakker Goossens, z; H. Renooijvan Mus- scher, z; A. D. KoudstaalCobie, d; H. van HeelRitter, d; A. Bosvan der Wulp, d ONDERTROUWD: C. L. Polfliet en A. F. van der Duijn. OVERLEDEN: E. Roels—de Moei, 28 j., Kamperlaan. P. Heijman, 74 j-, Nieu- wenhuijzenstraat. van de N.S., tamelijk hoog ligt. Tot voor twee jaar publiceerde hij re gelmatig in het tijdschrift van de Neder landse Vereniging van Belangstellenden Spoorwegen vonden allerwege een gre tig onthaal. Als wy hem vragen, wat zijn ideaal voor de toekomst 'is, dan is het simpel- tjes gezegd: in Haarlem blijven, tenmin ste voorlopig. Wanneer hij zijn studies beëindigd heeft, ambieert hij een leiden de functie in het verkeers- of reisbu reauwezen. De heer Schuyt beschouwt een dergelijke functie als het hoogste ideaal, omdat hiervoor zakelijkheid en een gedegen kennis en praktijk nodig zijn, drie vereisten, die men absoluut moet bezitten om eep dergelijke functie te kunnen verrichten. „Het lijkt een voudiger dan het is," zo vertrouwde hij ons toe. Zoals gezegd: van vele landen heeft onze gastheer spoorboekjes, doch hij betreurt het nog steeds, dat Albanië in zijn collectie niet vertegenwoordigd is. Reeds maanden lang stelt hij pogingen in het werk om er een te pakken te krij gen. Tot nu is het bij een poging geble ven] Wel heeft hij ons een interessant verhaal over dit kleine land verteld. De verbindingen zijn er zo slecht, dat het zeven maanden heeft geduurd, vooraleer de heer Schuyt antwoord heeft gekre gen op een brief, die hij gezonden had naar een van de Staatsdrukkerijen. Vanuit Joegoslavië en Griekenland is geen verbinding mogelijk. Een boot vanuit Italië vaart er niet. Alleen een vliegtuig van de Russische burger luchtvaart onderhoudt op zeer onge regelde tijden een verbinding. Men vertrekt uit Moskou, gaat dan via Boedapest naar Tirana, de hoofdstad van Albanië. Tito heeft het echter nodig gevonden, dat het vliegtuig in Belgrado wordt gecontroleerd, zo niet, dan volgt daarop een verbod om over Joegoslavisch grondgebied te vliegen. Wel is er nog een bootverbinding van uit Bulgarije. De start ligt bij het plaatsje Varna, dat sinds korte tijd omgedoopt is in Stalin de heer Schuyt heeft dat ontdekt door verge lijking van twee Bulgaarse spoorboek jes. Via de Bosporus vaart men dan naar Albanië, dat dus op deze manier van strategische goederen wordt voor zien. Anderszins is het niet mogelijk, en bovendien deze route wordt niet gecontroleerd. Drie maal heeft de heer Schuyt een bezoek gebracht aan Joegoslavië en ver schillende malen aan andere landen in Europa. Van zich zelf zegt hij, dat hij van de twaalf maanden van het jaar er vier in het buitenland doorbrengt. En hoe gespecialiseerd hy wel wil worden en reeds is, moge blijken uit het feit, dat hü de reis nooit met dezelfde maatschappij maakt. Zo reist hij dus bij voorbeeld met de K.L.M. de heenreis, terwfjl hjj terug gebruik maakt van de Sabena. Dit alles om precies te weten, hoe het reizen met de verschillende maatschappijen is. Al met al hebben wij bewondering gekregen voor deze jonge man, die door zijn hobby gekomen is tot een dienstwaardige positie in de maat schappij, want wij hebben wel de in druk gekregen, dat hü met zün ervarin gen en kennis van zaken het reizend in Spoor- en Tramwegwezen en in an dere vakbladen op verkeersgebied. I publiek in het büzonder van dienst wil Vooral de artikelen over de Russische en kan zün. De komende Paasdagen zullen voor Haarlem wel een bijzondere drukte ge ven, want in verband met de Flora kun nen er talloze vreemdelingen, onder wie de Belgen op de eerste plaats, verwacht worden. Daarom hebben de directies van de restaurants er wel voor gezorgd, dat hun "zaken zo sfeervol mogelijk de bezoekers kunnen ontvangen. Een bezoekje aan Lion d'or maakte het ons wel duidelijk, dat de directeur, de heer Wasch, alles in het werk stelt om het zijn gasten zo aangenaam en comfor tabel mogelijk te maken. Het Elite kwartet, dat bij de trouwe gasten een goede populariteit geniet, is natuurlijk present en vanaf vijf uur in de middag laat het een milde muzikale vloed over de gasten uitstromen. Indien er bezoe kers van een bepaalde nationaliteit zijn zaak „aandoen" of er logeren, komt er met bekwame spoed een vlaggetje van dat land op hun tafeltje, een gebaar, dat altijd prettig aandoet. Brinkman aan het Houtplein heeft eveneens de nodige voorzorgen genomen om de drukte afdoende op te vangen. Niet alleen is het personeel tijdelijk uit gebreid, maar ook is de accomodatie vergroot. Zo is nu de biljartzaal be stemd tot eetgelegenheid, waar onge veer zestig mensen terecht kunnen. De wijnkaart biedt speciale attracties en de muzikale omlijsting ontbreekt uiteraard evenmin. In plaats van alleen tijdens de weekends speelt het Trio Kubbe nu iedere dag vanaf zes uur en er bestaan plannen om daar ook tijdens het zomer seizoen mee door te gaan. De Haarlemmers hebben in ieder ge val de buitenkant gezien van café Die ben op het Stationsplein. De molen daar geeft een aardig effect door de draaien de linten, die in het licht een vrolijke schittering geven. Maar binnen is het minstens even gezellig. Daar zorgen Rita Engelman en Jacq. van Kallenburg voor veel plezier, terwijl de Jo-Jo's uit Lim burg daar nog een schepje bovenop gooien. Voor het eerst sinds de oorlog wordt er ook bij Brinkmann aan de Grote Markt muziek gemaakt. Egon Malescu en Tom Zwanenburg hebben een uitge breid repertoire en kunnen melodieën uit vijf en twintng landen ten gehore brengen. Een bloemenentourage in het restaurant geeft een bijzonder fleurige sfeer en verder is er ook een bar inge richt in het restaurant. Dit laatste wordt 's avonds na negen uur ook gebruikt als café. „Die Raeckse" met haar Edelweiss- cabaret heeft in enkele weken wel zo veel furore gemaakt, dat wij hier niets over hoeven te vertellen. Dat weet iedereen. Tenslotte attenderen wij nog op de zingende kellner Johnny Lief veld, die bij Max Woiski in de Lange Veerstraat de bezoekers bezig houdt. Advertentie AdvertentiQ Ongeveer 10 dagen geleden vroeg ik in uw blad de Bloemendaalse vrouwen te helpen en schoonmaak-pakketten voor de huisvrouwen in Oudenhoorn beschikbaar te stellen. En nu reeds kunnen de benodigde 220 pakketten worden uitgereikt: zelfs is er nog wat geld over. Van harte dank ik allen die door hun spontane medewerking deze hulp hebben mogelijk gemaakt. A. den TexBentinck Maar hij is niet alleen, want een vaar dig trio speelt bovendien Surinaamse en Amerikaanse muziek. Zoals men ziet, overal veel sfeer en gezelligheid. De bezoekers komen met recht in een levende stad, een stad van bloemen, licht en muziek. Zoals reeds gemeld zullen gidsen en verkenners, padvindsters en padvinders in de Paasweek hun jaarlijkse werkweek houden onder het motto ,,'n Heitje voor 'n Karweitje". Meisjes en jongens staan ook in Haar lem klaar om direct na Pasen aan de slag te gaan. Allerlei werkjes zijn van hun gading. Ze zullen alle opdrachten, grote en kleine, keurig vervullen, daar staat de ervaring van vorig jaar borg voor. Natuurlijk verwachten ze een re delijke vergoeding, want daarom is het juist begonnen. Maar voor het verdiende geld moet gewerkt worden en daarom juist heeft men de grote waarde van deze werkweek voor de karaktervor ming van de jeugd begrepen en wil men graag een karweitje opzoeken. De enige voorwaarde is, dat er geen werk uit de handen van beroepsmensen mag worden genomen. Maar wie heeft er niet eens iets op te knappen in de schoonmaak tijd, of moet de tuin in het voorjaar niet eens een beurt hebben, of wie wil er niet eens een gemakkelijk dagje hebben en de aardappelen laten schillen, of de ramen lappen, of de straat schrobben, of boodschappen doen, of de fiets eens op poetsen, of het koper eens doen glim men, enz.? Telefonisch kunnen karweitjes worden opgegeven onder de nummers 10107, 22369 en 38312 voor meisjes, 26809, 21101, 25785 voor jongens. Alle meisjes en jongens, of ze in uni form zijn of niet, zijn voorzien van een officieel werkbriefje (groen bedrukt). Men wordt verzocht steeds naar de werkbriefjes te vragen en het betaalde loon op dit werkbriefje aan te tekenen. Advertentie Evenals vorige jaren is het de heer Booda ook nu gelukt een buitenlands koor naar Haarlem te krügen. Dit jaar komt er wel een büzonder koor, n.l. het Schaumburger Marchenchor uit Obern- klrchen (Duitsland). Van dit koor gaat reeds een grote roep uit, niet alleen in Duitsland, maar ook in andere landen zoals Engeland en Finland waar zij verscheidene con certen gaven, en dit jaar ook weer uit genodigd zijn concerten te komen ge ven. Vooral het sprookje De Nachtegaal van Andersen, met verschillende so- listjes uit het koor heeft altijd veel succes. Het jeugdkoor „Inter Nos" zal de avond openen met de Bloemencantate van G. Vladeracken, terwijl door beide koren aan het slot van de avond de Blauwe Donau uitgevoerd zal worden. Vrijdag 10 April des avonds om 8 uur houdt het wijkcomité „Oud-Schoten", in de kleuterschool aan de Tesselschade- straat, een openbare vergadering. Het uitgestelde jaarfeest van de Ne derlandse Katholieke Bond van Ver voerpersoneel St. Raphaël afd. Haar lem wordt gegeven op Donderdag 9 April a.s. in gebouw St. Bavo om 8 uur. De toegangsbewijzen van de uitgestelde avond op 3 Februari zijn voor deze avond geldig. Aan de zaal zijn nog enige kaarten verkrijgbaar. Door het architectenbureau ir. Jan A. van der Laan. ir. J. B. Hermans en Th. M. van der Eerden te Leiden, is het bouwen van een Patershuis voor reke ning van „La Fondation du Saint Sa- crement" te Nijmegen, en het bouwen van een Fratershuis te Tilburg, opgedra gen aan de firma N. Cobelens en Zonen, aannemers te Haarlem. De kring Haarlem van de Koninklij ke Nederlandse Zwembond houdt op Dinsdag 14 April, des avonds om 8.15 uur, een algemene vergadering in hotel „De Leeuwerik". Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 99 Pastoor J. A. Zonderland O.F.M. van de parochie van het Allerheiligst Hart van Jezus viert Zondag 12 April zijn zilveren priesterfeest. De fei telijke datum viel op 18 Maart j.l., maar vanwege de Vasten werden de festivi teiten enkele weken verschoven. Zijn wij overigens goed ingelicht (daar twij felen wij niet aan, want de nieuwsbron in die parochie faalt nimmer), dan staat de jubilerende pastoor een harte lijke huldiging te wachten, die hij niet gemakkelijk zal vergeten. De stemming in de parochie is reeds bij voorbaat uiterst pleizierig, want er is nu een pracht-kans om zowel in als buiten de kerk met nadruk de jubilaris dank en waardering te betuigen. Natuurlijk heb ben de parochianen dat in het verleden reeds vele keren gedaan door hem vol op te steunen bij alle mogelijke acties, maar nu het feest direct om hun pas toor draait, willen zij hem met veel vertoon fêteren. In de zes en een half jaar, dat pastoor Zonderland in deze Haarlemse parochie werkzaam is, heeft hij zich niet boven, maar tussen zijn parochianen een vaste plaats verworven, vriendelijk en be scheiden, gevoelig voor het geringste leed van anderen, maar eigen zorgen blijmoedig wegschuivend. Zo hebben de parochianen hem leren kennen, vooral de zieken en noodlijdenden, en daardoor ook is in het „Kleverpark", dat zo ge heel zijn eigen sfeer heeft, de band tus sen priesters en gelovigen zo hecht ge worden. Dat bleek weer eens ten dui delijkste, toen in September van het vorig jaar het gouden feest van de kerk werd gevierd. Pastoor Zonderland werd op 1 De cember 1894 in Lichtenvoorde (Achter hoek) geboren. Na zijn „brevet" als on derwijzer behaald te hebben, gaf hij les aan een R. K. Opvoedingsgesticht tot 1914, In dat jaar moest hij in militaire dienst, waaruit hij vijf jaar later als luitenant afzwaaide. Over die militante tijd heeft hij blijkbaar nimmer spijt ge had, want tijdens gesprekken kan hij sterke verhalen vertellen uit zijn dienst- Is de niet-Hillegommer in de avonduren door dit welvaren de bollendorp rijdt, wordt hij steeds weer getroffen door dat kleine wereldje van licht en luxe, Treslong geheten, 'n Stukje grote stad is daar gebouwd, wat onwer kelijk tussen de donkere bollen velden in de omringende kleine huizen, echter wel passend bij de moderne villa's, die weer enkele weken omzoomd 'zullen zijn door Flora's kinderen. Het is prettig om in Treslong te zijn, al was het alleen maar omdat men er zich rijker moet voelen dan men wer kelijk is. Maar daarvoor ben ik er in het begin van deze week niet naar toegegaan. Middels grote advertenties was aangekondigd, dat in de toneelzaal negen maal een avond een zang festival gehouden zou worden voor Nederlandse Frankie Laine's en Doris Day's. Alle amateur-zangers en zangeressen van ons vochtige vaderland werden uitgenodigd om mee te dingen naar fraaie prijzen en radio-triomfen. Dat moest wel 'n sensationeel gebeuren worden. Men kan over die juffrouw Doris denken zo men wil, maar haar pro- paganda-chef heeft het toch maar klaar gespeeld, dat zij op de kaft van het schoolschrift van m'n dochtertje in de dweepjaren staat; en wie zal de dromen tellen, welke meneer Frankie op z'n geweten heeft? -ft r was een hoogwaardige jury hi daar in Treslong. Program- maleiders van omroepvereni- bingen, publiciteitschefs en Phi- lips-afgevaardigden. Ze zat dicht bijeen om een lange tafel, met vele papieren en fluisterde nu en dan ernstig of glimlachend naar rechts of links. Ze werd voorgesteld, op dat iedereen zou weten, waar de beulen scholen. „De deelname is geweldig," zei de heer Rolf ten Kate van Phono gram, „we hadden op 7 amateurs per avond gerekend, dus 56 totaal en het zijn er 120 geworden." „Ochgonsde het in de zaal, hetgeen verbazing naar rechts of links zou kunnen betekenen. Iedere deelnemer zou een dure gramofoonplaat ontvangen en de jury wenste zich elk kwartier even te beraden. Toen kwam de eerste Doris, om de dag van haar leven te bekronen. Beslist sympathiek was de houding van jury en pu bliek, door het applaus vóóraf, want dan was het maar vast ge weest. als het achteraf zou weg blijven. Men kan ook over wedstrijden, als in Hillegom georganiseerd, den ken zo men wil, mitsgaders over de talentenjacht van Cer de Roos, die de volgende week in Haarlem spreekuren houdt, maar je zal het treffen van strijkster radio- en gramofoonplaten-heldin te worden of van korporaal, zoals Joop de Knegt, chèque-verzamelaar. Iedereen draagt in zijn hart het verlangen ontdekt te worden, of het nu als minister of gevierd pre dikant, commissaris van een lucra tieve onderneming of dame du pa lais van de Koningin is. Laat die Frankies en Dorissen dus maar eens zenuwachtig zijn als ze op een groot toneel, voor een groot orkest met een kleine microfoon te kijk staan voor een onbarmhartig pu bliek. „Here is my heart" zong de ge trouwde Doris. En waar ik ook keek, ik kon het niet ontdekken, overigens begrijpelijk, want haar man had het stevig verstopt. Jongemannen, veelal met kunst haren, imiteerden Frankie frank en vrij en zochten kracht in de uitha len. Weemoedig klonk het onster felijk lied „Je ging van mij heen, je liet me alleen". Deze tragiek was zelfs bij de kellners te bespeuren, want ze droogden met hun dien servetten de ogen schoon. Beslist moedig was de bijna kaal hoofdige sollicitant, die beslist wei gerde kwijlliedjes te zingen en een trillerige aria uit een opera liet klinken, met onvervalste Italiaanse tekst. Daarna bood hij ons tulpen aan, door middel van een bekend succeslied. Even moedig was de zeer dikke en korte dame boven de middel bare leeftijd, die met 'n daverend sopraangeluid en met veel plastiek haar liefde voor HOJLAND ze sprak dit machtige woord uit belijdde. Waarom zouden alleen dikke negerinnen succes moeten oogsten? zal ze gedacht hebben roch zat de uitgebreide jury er niet voor spek en bonen. Reeds de eerste avond maak te zij kennis met een volgens de plaatjes op Doris Day gelijkend meiske dat een huivering door de zaal deed gaan door haar vertol king van „Wilde Rozen", met stem en voordracht. De uitspraak van haar Engels was wat limonadig. wat nog niet zo erg was als de ver waarlozing van correct Nederlands. Het gebouw van Treslong dreun de van de muziek: de forse band in de toneelzaal en het beschaafde strijkje in het restaurant. En ik dacht ineens aan de rust, die dit nijvere bollendorp ontnomen is. Vroeger vergaderde er de K.A.B. en de Vrouwenbeweging, Bloem bollencultuur en de Stille Omgang, rondom de oude pomp op het knusse pleintje met de café's, waarin wij bij elk bezoek de sfeer van het aloude, gedegen Hillegom dubbel proefden. Zo nu en dan was er een rel, als de bollen hun win terslaap hielden en men toch wilde leven. Dan zou de vreemdeling denken aan nieuwe Hoekse en Ka beljauwse twisten, maar wat hij dacht, wenste geen Hillegommer. En wie nog niet overtuigd mocht zijn van de energie en het doorzet tingsvermogen van deze mannen en vrouwen uit de bollenstreek, moet eens in Treslong gaan kijken. Ze hebben er voor gevochten, maar nu is er dan ook een zang-festival voor Frankie Laine's en Doris Day's. Daar kan Haarlem met al zijn licht en amusement naar flui ten. O, zo! SPAARNEBABBELAAR tijd. In ieder geval zullen zijn ervarin gen hem uitstekend van pas zijn geko men in zijn later priesterleven. Na enige tijd op het college der franciscanen in Venray te hebben gestudeerd, trad hij op 7 September 1921 in het klooster dei- Minderbroeders te Wjjchen. Op 18 Maart 1928 werd hij in Weert priester gewijd, maar de eerste jaren bleek hij voorbestemd te zijn voor het onderwijs. Vijf jaren was pastoor Zonderland leraar aan de H.B.S. te Heerlen en twaalf jaren aan de Katholieke H.B.S. (thans Lyceum) in Leiden. Vooral de Leidse jaren hebben hem vele pleizie- rige herinneringen bezorgd en bij al de kwaliteiten, die zijn oud-leerlingen in hem roemen, vergeten zij nooit zijn weergaloze handigheid voor ijs-vrij te krijgen! En als hij Zondags in de kapel der Zusters van Liefde spiegelgladde vloeren en misdienaars op vilten pan toffels de Hoogmis opdroeg, scheen het, of. hij bij het zingen zijn stemgeluid wat beperkte uit angst, dat de talloze beelden in het kapelletje zouden gaan wankelen. Maar ook aan die Leidse tijd kwam een eind, en na nog een jaar gardiaan rector te zijn geweest in het klooster te Nieuwe Niedorp, kwam op 17 October 1946 de pastoorsbenoeming af en kon de opvolger van pastoor Hentzen zich met alle kracht geven aan de practische zielzorg. In de zes en een half jaar, die nu ge passeerd zijn, is er veel tot stand ge bracht. Wij memoreren slechts de ver nieuwing van de Kerstkribbe, de aan schaf en wijding der nieuwe klokken, het altaar In de St. Antoniuskapel, de opening van de St. Bonaventuraschool in de Wouwermanstraat, de verfraaiing van de H. Hartkapel enz. Wat er op geestelijk gebied bereikt is, valt niet te peilen, maar de manier, waarop heel de parochie haar pastoor met vriendschap omringt, zegt in deze wel voldoende. Laten wij ons verder niet „schuldig" maken van loftuitingen, ofschoon wij er wel van overtuigd zijn, dat de spreek woordelijke franciscaanse nederigheid pastoor Zonderland in evenwicht houdt. Wat de feestviering zelf betreft, kan het volgende worden meegedeeld: Zondag 12 April om 10 uur plechtige Hoogmis, waaronder mgr. C. van Trigt de feestpredikatie .houdt, 's Middags van 13 tot 14.30 uur receptie in de bi bliotheek (ingang tussen kerk en pas torie). Maandag 13 April, 's avonds om 19.30 uur wordt in het Concertgebouw de pa rochie-revue gegeven onder de titel „Symphonie pastorale". Dinsdag 14 April, 's morgens om 9 uur, plechtige Hoogmis voor de school gaande jeugd, waarna huldiging in de H. Hartschool. Woensdag 15 April: volksdansspelen op de parochiële scholen. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdij kstraat bij de Zijlweg _t miT_ Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst VB Stad Waterpolo indeling 7-tallen XV Door de Sportcommissie Koninklijke Nederlandse Zwembond zijn de zeven tallen uit kring Haarlem, voor de zomer- waterpolocompetitie als volgt ingedeeld: Dames: Tweede klasse B: ADZ 1. DWT 1. HVGB 1, Nereus 1, VZV 1; tweede klasse D: DZV 1, GZC 1, HZPC 1, Vitesse 1. DWR 1; reserve tweede klasse A: DWR 2, DWT 3. HDZ 2, Haar lem 2, Nereus 2; reserve tweede klasse B: Meeuwen 2, Neptunus 2 (Amers foort), DWT 2, Robben 4, UZSC 2, Zwemlust 2; derde klasse A: Blauwe Beugel 1, Haarlem 1, HPC 1, Waterlelie 1. Heren: Hoofdklasse: GZC 1, HVGB 1, HZPC 1, Meeuwen 1, Merwede 1, Haar lem 1; reserve hoofdklasse: GZC 2, HPC 2, HZPC 2, Merwede 2, Robben 2, Zian 2; eerste klasse A: AZPC 1, HPC 1. Ne reus 1, Robben 1, Rotterdam 1, UZSC 1; reserve eerste klasse A: DJK 2, Haarlem 2, HVGB 2, Robben 3, Rotterdam 2, UZSC 2; tweede klasse A: DAW 1, DWR 1, DWT 1. De Zijl 1, DJK 1; res. 2e klas se C: DWR 2, Haarlem 3. HVGB 3, HPC 3, LZC 2, Zian 4; derde klasse G: Bruinvissen 1, De Ham 1, Kroosduikers 1, VZV 1; reserve derde klasse E: AZ'70 3, DWT 2, Haarlem 4, HPC 4, Nereus 4; reserve derde klasse F: Bruinvissen 2, DAW 2, Neptunus 2(Zaandam). VZV 2; reserve derde klasse D: AZ'70 2, De Fu ten 2, HVGB 4, De Vest 2, Het IJ 3. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Singin' in the rain". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uu, a. 1. Palace: „Heidi". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Luxor: „Geluidsbarrière". Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Frans Hals: ,,De vlucht van Kapitein Blood". Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag één avond voorstelling om 8 uur, 14 jaar. Lido: „Abbott en Costello in Alaska"; Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „De laatste grens". Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Spaarnc: „De big van het regiment", tijden 2.30 (behalve Vrijdagmiddag), 7 en 9.15 uur. Eerste en Tweede Paasdag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Minerva: „Een Amerikaan in Parijs", tijden Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur; Eerste en Tweede Paasdag: 2, 4.15, 7 en 9.15 liur, 18 jaar. Zaterdag 4 April Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie: „Een moeilijk mens". 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Geor ge Robert 2122 uur. Zondag 5 April Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie: „Een moeilijk mens", 20 uur. Teylers Museum: Orgelconcert door de Amsterdamse organist de heer Simon C- Jansen, 1516 uur. Maandag 8 April Stadsschouwburg: De Nederlancïse Co- medie: „Via Lissabon", 20 uur. Zoetestraat: Opening Paaskermis „Jon gensstad 1953". Tijden 1217 en 19.30 23.30 uur. Concertgebouw: Bonte Avond, 20 uur. Dinsdag 7 April Stadsschouwburg: De Haagse Comedie: „Als het kindje binnenkomt" 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Egbert Vos 2122 uur. Zoetestraat: Paaskermis „Jongensstad 1953", tijd'en 19.3023.30 uur. Minerva: „Met volle muziek". Watt en y2 Watt, tijden 2.30 u., a. 1. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal - Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling „Flo ra 1953". Geopend 8.30—23 uur. Tot 6 April: Binnententoonstelling Aalsmeerse bloemen. Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 20—23 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur. Museum Het Huls Van Looy, KL Hout weg 103, (ingang Kamperlaan)Werken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Heden daagse schilderkunst. Geopend op werkda gen van 1017 uur. 's Zondags van 13 17 uur. Vishal, Grote Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 23 uur (t.m. 14 Mei). Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur. 's Zondags van 1317 uur, 's Maandags gesloten, (tot en met 16 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 10—17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemen composities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaar?. Geopend dagelijks van 9—23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis-, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17. 20, 21, 22 uuj:. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 917 en 2022.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks'Wie ner cabaret. „Edelweiss": „Moulin rouee" Florapark: te avonds cabaret, variété sen; „De Waag", Spaarne 29; La ciibana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten "(vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: olieboOen- poffertjes-kramen. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margmet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. APOTHEKEN DeZondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Ba r tel j or isstraa t 11. tel. 10175; Park-Apo theek, Kleverparkweg i3, tel. 11793; Tey- ler-Apotheek, Teylerplein 79, telef. 17946, Gildehuys, Koninginneweg 9, tel. 12022. HEEMSTEDE Zondags- avond- en nachtdienst van ae Heemsteedse Apotheken wordt waarge nomen door: de Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 48197, Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. De algemene keuring van trekhonden en hondenkarren zal dit jaar worden gehouden op 16 April en wel bij het gebouw van de verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat 14, om 14 uur. Het bestuur van de Vereniging „Sant poort's Bloei" heeft het gemeentebe stuur van Velsen verzocht om een jaar lijks subsidie, teneinde dit te kunnen aanwenden ter bevordering van het tourisme naar Santpoort in de meest uitgebreide zin. Dit voornemen is in overeenstemming met het zich door de vereniging gestelde doel, dat o.a. be staat in het geven van een grotere be kendheid aan Santpoort als vacantie- verblijfplaats. De besteding van een toe te kennen subsidie zal voor het eerste jaar dan ook bestaan in het vergroten van de oplage van een in kleuren uit gevoerde vacantiefolder voor Sant poort. In aanmerking nemende, dat de Raad bij de begroting voor 1853 een bedrag van f 700 heeft toegestaan als subsidie voor „IJmuiden's Bloei" en overtuigd van het belang, dat de gemeente heeft bij de juiste (het betreffende gemeente blad spreekt van „richtige") uitvoering van de taak, die „Santpoort's Bloei" zich beeft gesteld, geven B. en W. de Raad in overweging, ook aan deze ver eniging met ingang van 1953 een jaar lijks subsidie van f 700 te verlenen. De commissie voor de financiën kan zich hiermede verenigen. Artsen; Eerste Paasdag: J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 2560 8510; Tweede Paasdag.' Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 25608570. Apotheken (beide Paasdagen en nacht dienst) Santpoortse Apotheek. Bloemendaal- sestraatweg 145, Santpoort, tel. K 25608249. Advertentie Jaarne reserveren wij een tafel voor U. Telef. K 2520 - 5347

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2