gedegen studie is onderwerp in Amerika van 200 JAREN Luxemburg bereidt zich voor op de Koninklijke bruiloft WAPENS EN DENKBEELDEN Aspirant maan-reisiger wordt aan talloze gevaren blootgesteld INDONESIË Duidelijke lijn vereist Huwelijk van Prinses Josephine en Prins Jean wordt een pralend feest in de lens ZATERDAG 4 APRIL 195^ PAGINA 7 Tussenstation Mensen van staal Concert van Residentie orkest te Parijs Ernst Brenninkmeyer ter aarde besteld Speciale melanges en verpakkingen voor export POUWE EGBERTS N.V, J ÖÜRÊ» UT HECHT - Week van Mau- Mau-terreur 175 Korea-vrijwilligers vertrokken K. V.P-leiders confereren in het Noorden «in 7' ™et "ame- en °P SOciaal te» waarWi0gflmgi werkgevers, werknemers, Totale geldhoeveelheid in Nederland gedaald Ruimtevaart roen onze voorouders de verhalen van de grootste fantast, die de wereld ooit gekend heeft, Jules Verne, lazen, hebben zij waarschijnlijk vaak met een ietwat medelijdend lachje de schouders opgehaald, terwijl 2>j verder alleen maar genoten van de meesterlijke vertel- rant van deze schrijver. Later zou blijken, dat vele schep- Ptngen van zijn fantasie werkelijkheid zouden worden. Zijn ezs tiaar de maan" is momenteel een verhaal, dat zijn alloze varianten in vele moderne boeken en lerlei vorm hee kaanse jongetjes, die tien jaar geleden alleen maar een nd'ianen- of cowboy-pakje wilden hebben, tn fantastische „Stratosfeer"- tuu tos. Speelgoedwinkels tvaarmede „strips" in al- kleine Ameri- lopen nu rond of „Kaketbestuurder"-cos- verkopen „luchtruimpistolen", denkbeeldige veelarmige Marsmonsters onscha delijk moeten worden gemaakt. Straaljagers stijgen tot 30.000 meter noogte, terwijl een onbemande raket onlangs 400 kilometer boven de aarde eeg. Men heeft zich langzamerhand vertrouwd gemaakt met het idee dat JJ binnenkort ons weekend op een 1 andere planeet zullen gaan door mengen. Uit Amerika komt zelfs het nuchtere bericht dat er al eén maat- meappij is opgericht waar men bij in- d kening van een fRnke hoeveelheid in !frs verze'ïerd is van een plaatsje n de eerste raket naar de maan Momenteel is het echter reeds zo- datnatuurlijk ook in Amerika "T het interplanetaire verkeer een on derwerp is geworden in de sfeer van Practische wetenschap. Uit het feit de officiële Amerikaanse rege- jungsinstanties deze zaak in onderzoek Pebben genomen blijkt wel dat het b >fn'sc^ mogelijk moet worden ge acht raketten, zij het voorlopig nog "bemand, buiten de sfeer van de te brengen, zodanig dat zij aan ^aantrekkingskracht van de aarde kun etl ontsnappen. Mensen die het leen weten, beweren dat het al- p hog maar een kwestie van tijd 1 field is, vooral geld i.'JSt' „^merikaanse weekblad „Col- geert m enige van zijn laatste aheveringen interessante bijzonder heden die, ofschoon men er nog niet aan ruimtevaart is toegekomen, toch een licht werpen op de intense studie die men reeds van dit onderwerp heeft gemaakt. De grootste moeilijkheid is zich te onttrekken aan de zwaartekracht van de aarde en dat is alleen moge lijk als men een raket kan fabriceren die een snelheid van ongeveer 40.000 kilometer per uur kan ontwikkelen. Tot nu toe ontbreken krachtige ra ketmotoren, die zulk een prestatie zouden kunnen volbrengen. Een ande re mogelijkheid is het maken van een reis naar de maan met een „overstap je". Men zou een „ruimtevaartstation" moeten bouwen en dat buiten de aan trekkingskracht van de aarde zien te krengen. Vanuit dit „station" zouden andere, kleinere raketten naar de maan worden geschoten. Dit „station" zou in een cirkelvormige baan om de aarde geleid worden en men zou dan verder zonder er iets aan te doen een ■•satelliet" krijgen die met een snel heid van ongeveer 30.000 kilometer Per uur „ten eeuwigen dage" om de aardbol zou blijven draaien. Op de hoogte waar het „station" zijn baan Zt?u beschrijven bevinden zich name- "jk geen luchtdeeltjes en er is dus ook Seen weerstandskracht aanwezig om "e snelheid te verminderen. Zolang Pu de snelheid van het station miift behouden, zolang zou ook de op gewekte centrifugaalkracht die het Nation van de aarde wil afslingeren het voldoende zijn om de zwaarte kracht te neutraliseren. Met andere Woorden: het lichaam is gewichtsloos 8e worden. De raketten die van dit station zou den worden afgeschoten om het twee- de gedeelte van de reis naar de maan e beginnen behoeven nu „slechts" 66h snelheid van 10.000 kilometer per Pur te ontwikkelen om zich aan de aardse ban van de zwaartekracht te kunnen onttrekken. - Een tochtje door het heel- ai.zal van de toekomstige Ruiger enorm veel van zijn Physieke conditie eisen. Vol- =ens onderzoekingen, die aaar aanleiding van dit ^raagstuk zijn gedaan, blijkt "m. dat van de duizend ifShhen, die geestelijk en „„tamelijk in een prima sl Pmtie zijn, er uiteindelijk om 5 geschikt zullen zijn h een ruimtereis met goed l®v°lg te kunnen doorstaan, h de betrekkelijk korte tijd, aarin een ruimteschip zijn P°rme snelheid zou krij- ®e". ontstaan er geweldige versnellingskrachten. Dit uu dezelfde krachten, die In een speciaal ontworpen appa raat worden de leden van de be manning van het toekomstige ruim teschip getestLinks de hermetisch afgesloten caöine, die verbonden is aan een enorme slinger. Deze slin ger wordt met een dusdanige snel heid rondgedraaid, dat er krachten ontstaan, die ongeveer gelijk zijn als •die van een opstijgende raket. Rechts: Zo ongeveer zullen de pakken van de eerste ruimtevaartreizigers er uit zien. Het pak is geheel van rubber, electrisch verwarmd, met een „in gebouwd" zuurstofapparaatRond het hoofd is luchtdicht afgesloten een glazen helm aangebracht. Bin nen in het pak kan de luchtdruk tot een bepaalde hoogte worden op gevoerd om te voorkomen, dat het bloed zich zal verzamelen in be paalde lichaamsdelen. gebouwd waarbij alle voorwaarden wor den gesimuleerd die buiten de damp kring van de aarde bestaan. Er is een cylindervormige kamer waarin de lucht druk kan worden verminderd tot bijna een volledig vacuum en waar tegelij kertijd de temperatuur drastisch ver laagd kan worden. Aan de hand van verschillende meetinstrumenten kan men de meest uiteenlopende lichaams condities van de aanstaande ruimte- reizigers registreren. Om de invloed van de versnellings krachten op het menselijk lichaam na te gaan heeft men eèn groot slinger mechanisme gebouwd waarin men de uitverkoren personen met een gewel dige snelheid rondslingert De krachten die hierbij verwekt kunnen worden, zijn dezelfde als die van een raket bij het opstijgen. Het is gebleken dat men het beste de versnellingskrachten kan doorstaan achteroverliggend op een bank, zodat het bloed geen gelegenheid kan krijgen naar het hoofd of de benen te stromen. In de toekomstige ruimte schepen zullen dan ook dergelijke zit- ligplaatsen aangebracht worden. De tormenties die de aanstaande ruimtereiziger door zal staan zijn vele. Na eerst met een verschrikkelijke kracht in de zitting van zijn stoel te worden geduwd, zodat zijn vlees bij kans uit elkaar wordt gescheurd en zijn gezicht geheel vervormd door de kracht waarmee het vlees van hals en kaken naar achteren wordt getrokken, komt hij bij wijze van compensatie in het gewichtsloze terecht. Dat is het ge val als de vuurstralen van de rakèt uit doven en het ruimteschip door de op- gezamelde bewegingsenergie zijn weg blijft vervolgen, zonder dat een enkele kracht het een strobreed in de weg legt. Nu is er ook geen enkele kracht meer die de mondhoeken van de ruimtereizi ger vertrekt, zijn pezen doet uitpuilen en zijn bloéd in zijn bewegingen be lemmert. Hij zweeft in de ruimte van de druk- cabine. Hij tilt met gemak de zwaarste gewichten op,, maar hij kan zich alleen maar bewegen als hij zich afzet. Ook deze toestand brengt zijn eigen aardige moeilijkheden mee. De ruimte reiziger kan moeilijk slikken, hij ver liest zijn evenwicht en komt op de duur geheel met zichzelf in de knoop. Maar ook hier is een mouw aan te passen Men kan het ruimteschip laten rollen en door de dan optredende middelpunt vliedende kracht een kunstmatige zwaartekracht scheppen. Maar het is allemaal kunstmatig: een kunstmatige atmosfeer en een kunstmatige zwaarte- de Passagiers van een tram baar voren doet schieten als P® bestuurder wat al te ^PjPousiast op zijn remmen het afschieten van een aket zullen deze krachten ue bemanning met een ont zagwekkende kracht in hun toelen drukken. Vervolgens émt het moment waarby ,5® Kébrek aan zuurstof op- reedt, terwyi later de damp ing geheel zal worden verlaten, zodat er een vol staan" luchtledlS zal ont" Tenslotte zyn er dan nog "e gevaren van cosmische n ultraviolette straling. Om nu een toekomstige "^manning van een ruimte schip te testen heeft men in "merika 'n grote installatie Zo ziet een Amerikaans tekenaar-constructeur het toekomstige ruimteschip. De buitenkant zal bekleed worden met een metaal van een be paalde legering, dat de enorme hitte zal kunnen weerstaan, die door de enorme snelheid van de raket ontstaat. Elk lid van de bemanning neemt plaats in een soort metalen koker, waarin een juist geregelde luchtdruk heerst. Tevens dienen deze kokers als bescherming tegen het gevaar van een luchtledig, dat zou kunnen ontstaan na een ongeluk. kracht. Vele mannen zo bewezen de onderzoekingen kunnen hier niet te gen. Het zijn niet de lichamelijke maar de psychische bezwaren die zich nu la ten gelden. De angst voor het onbeken de, het vreemde van de omstandig heden. Maar er zijn er ook die er niet om geven. Dat zijn de mannen die uit eindelijk uitgekozen worden om het grote experiment te volbrengen. Aan welke voorwaarden moet een aanstaande ruimtereiziger voldoen? De aanstaande luchtreiziger moet een man zijn die niet te oud is en niet te jong. De leeftijd van acht en twintig tot vijf en dertig jaar zal de beste kan sen bieden. Jongere mensen beschikken niet over voldoende ervaring, de oude re zijn lichamelijk niet meer in top conditie. De ruimtereiziger we spre ken hier over de mensen die de eerste experimentele reizen zullen maken moet intelligent zijn en zeker een middelbare schoolopleiding hebben om de problemen waar hij tegenover wordt geplaatst te kunnen onderkennen en snel te boven te kunnen komen. Hij moet bovendien nog goed geschoold zijn in werktuigkunde, astronomie en navigatie. Een kleine navigatiefout of een te trage reactie zou het voortijlende ruimteschip duizenden kilometers uit zijn koers brengen! Zoals bekend concerteert het Residen tieorkest op Donderdag 16 April in het Theatre des Champs Elysées te Parijs, mede ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Kamer van Koophandel in de Franse hoofdstad. Dit concert zal worden gehouden on der de hoge patronage van de Neder landse ambassadeur in Frankrijk baron W. van Boetzelaer en onder auspiciën van de „Radiodiffusion et télévision Frangaise". In het ere-comité hebben de navolgen de ministers zitting willen nemen: de ministers van Buitenlandse Zaken Geor ges Bidault en mr. J. W. Beyen, de mi nisters van Onderwijs en Kunsten André Marie en mr. J. M. L. Th. Cals en de ministers van Economische Zaken Ro bert Buron en prof. dr. J. Zijlstra. Ook de staatssecretaris Emile Hugues heeft zitting in het ere-comité. Vrijdagmorgen is op het R. K. Kerk hof te Bussum ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer Ernst Brenninkmeijer. in leven een der direc teuren van de N.V. C. en A. Brennink meijer, die dezer dagen op 51-jarige leeftijd plotseling op het hoofdkantoor te Amsterdam overleed. In verband met de Goede Vrijdag is de plechtige Requiem mis reeds Woensdag opgedragen en is Vrijdag in de St. Pieterskerk te Bussum alleen de absoute verricht. Dit geschied de door pater Anton Brenninkmeijer O.P., pastoor van de H. Hartparochie te Nijmegen en broer van de overledene, met assistentie van pastoor H. W. M. van de Bergh en kapelaan H. J. Veeger. De belangstelling was zowel in de kerk als op het kerkhof zeer groot. Ongeveer een honderdtal auto's volgde de baar. Hon derden vooraanstaande personen uit de Nederlandse textielwereld waren aanwe zig om de laatste eer te bewijzen. Onder hen bevonden zich ook prof. J. B. Kors O.P., voorzitter van de Nederlandse F.adio-Unie en voorzitter van de K.R.O., alsmede de oud-minister mr. A. P. L. Steenberghe, adviseur van de firma Brenninkmeij er. Advertentie fAKWüJ7Sj Volgens voorzichtige schattingen zal het aantal Inwoners van Luxemburg, dat normaal 70.000 bedraagt, op de trouwdag van Prinses Josephine Charlotte van België met Prins Jean van Luxemburg op 9 April a.s., stijgen tot minstens 140.000. Er worden minstens achttienduizend auto's verwacht uit Frankryk, België, Ne derland en Luxemburg zeif. Alle hotels zün al volgeboekt en de meeste lege kamers in particuliere huizen zijn verhuurd. Driehonderd millioen francs zün door het stadsbestuur uitgetrokken om Luxemburg in feesttooi te steken. De ver moeide gemeente-ambtenaren werken dag en nacht door als de leden van een generale staf, die een offensief voorbereiden, teneinde de talrijke problemen, die met deze vreedzame invasie gepaard zullen gaan, het hoofd te kunnen bieden. Alle brandweerlieden uit het hele land worden naar de stad Luxemburg over gebracht om de plaatselijke politiemacht van 2009 man te versterken. Houten afzettingen, die in Brussel bij belangryke gelegenheden gebruikt zijn, zijn naar Luxemburg overgebracht, zy zullen langs de trottoirs gezet worden, teneinde de weg, die de stoet zal volgen, vry te houden. Op de trouwdag zal van middernacht af tot des avonds tien uur al het parti culiere verkeer in de stad stil liggen. Speciale bussen zullen de verbindingen onderhouden tussen de stad en de par keerplaatsen. De verbindingseenheden van het leger zijn gemobiliseerd om het verkeer te regelen. De gemeente- en particuliere ziekenhuizen in Luxem burg én de omliggende plaatsen zullen dag en nacht een noodstaf gereed heb ben en beddenruimte besc kbaar hou den voor noodgevallen. Uit België wor den gloeilampen geïmporteerd ter uit breiding van de stadsverlichting op de trouwdag. Alle Luxemburgers, hebben opdracht gekregen beschikbare woon ruimte af te staan aan de bezoekers. Café's en bars, die doorgaans om twaalf uur sluiten, hebben permissie gekregen om de gehele nacht epen te blijven, teneinde onderdak te kunnsn verlenen aan die bezoekers, die geen bed heb ben kunnen bemachtigen. Om iedereen in staat te stellen een glimp op te vangen van het prinselijk paar en de ongeveer 60 gasten, zal de stoet na de huwelijksplechtigheid in de kathedraal een omweg van ongeveer drie kilometer maken alvorens naar het paleis terug te keren. Langs de routes zijn tribunes opgericht. Overal worden erebogen opgericht met witte vlagge- stokken, waaraan de Belgische en Luxemburgse vlaggen zullen wapperen. De menigte zal via luidsprekers de dienst in de kathedraal kunnen volgen. Het huwelijk zal worden ingezegend door mgr. Cento, de Pauselijke Nunr tius. De getuigen zijn prins Charles van Luxemburg en prins Albert van België. Aan het kerkelijk huwelijk gaat de burgerlijke huwelijksvoltrek king vooraf. Zij vindt met speciale dispensatie plaats in het grootherto gelijke paleis. De burgemeester van de stad Luxemburg, Emil Hamelius. zal Prinses Josephine Charlotte en Prins Jean voor de wet in de echt verbinden. Bij deze plechtigheid zul len slechts 60 hoge gasten en enkele vooraanstaande autoriteiten aanwezig zijn. Vervolgens verlaat de stoet het paleis om zich per auto naar de nabij gelegen kathedraal te begeven. Prin ses Josephine Charlotte zal door haar vader, koning Leopold, naar het al taar worden geleid. Zij verlaat de kathedraal aan de arm van haar echt genoot. De samenstelling van de bruiloftsstoet zal vermoedelijk als volgt zijn: de brui degom en de bruid, Prins NJean en Prinses Josephine Charlotte, Prins Alexander, de 10-jarige zoon van ko ning Leopold en prinses Liline, groot hertogin Charlotte van Luxemburg en Koning Leopold, Koningin Elisabeth van België en Prins Felix, Prinses Inge borg van Zweden, Grootmoeder van de bruid en Koning Boudewijn van Bel gië, Koningin Juliana en Prins Olaf van Noorwegen, Prinses Martha van Noorwegen en Prins Axel van Noorwe- In de Britse kolonie Kenya, gelegen aan de Oostkust van Afrika, ten Zuiden van Ethiopië, voert een geheim ge nootschap, de Mau Mau (bestaande uit leden van de Kikuyu-volksstam) een felle strijd tegen de blanke planters, die zij uit het land wenst te verdrijven. Maar aan de Mau Mau-terreur vallen, behalve Engelsen, ook die Kikuyu's ten slachtoffer, die weigeren de vreselijke eed af te leggen, die het genootschap bij de installatie van nieuwe leden pleegt af te nemen. De toestand is de laatste dagen bijzonder cri- tiek geworden. Toen vorige week Donderdag door Mau Mau-aanhangers, in een plaats dichtbij de hoofdstad van Kenya, Nairobi, een afschuwelijke massa-moord gepleegd werd, nam de bezorgdheid onder de Britten in Kenya aan zienlijk toe, en Dinsdag heeft te Londen in het Lagerhuis een heftig debat over dit onderwerp plaats gevonden. De minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, verklaarde letter lijk, dat de situatie in dit Afrikaanse gebied „meer op een oorlog dan op een noodtoestand" begon te lijken. De Mau Mau wordt nu reeds door niet minder dan 28.000 Britse soldaten en politiemannen bestreden en dit leger zal nog aanmerkelijk versterkt worden. Na de moordpartij van vorige week zijn 2000 Kikuyu's ondervraagd, waarna er enige honderden zijn gearresteerd. Tot nu toe hadden er geregeld kleine Mau Mau-overvallen plaatsgevonden, maar nu is de strijd in een nieuw stadium getreden en spitst het conflict zich toe. Minister Lyttelton heeft in het Lagerhuis-debat over Kenya heel wat critiek moeten aanhoren op het regerings beleid in deze affaire. De vroegere minister van Koloniën, James Griffiths, verklaarde, dat er „een kardinale fout" was gemaakt en dat indertijd, toen de Mau Mau nog niet zoveel aanhangers had als nu, men de leden van dit ge heime genootschap had moeten afscheiden van de rest van de Kikuyu-volksstam. „Nu wordt de Kikuyu-stam geheel gedomineerd door de Mau Mau en is het te laat om de vijandige elementen te isoleren," zo voegde hij er aan toe. Intussen kan men zich echter afvragen of de huidige con servatieve Britse regering wel geheel verantwoordelijk ge steld kan worden voor deze snelle ongunstige ontwikkeling en of de voorafgaande Labourregering niet reeds maatrege len had kunnen nemen. De toestand in Kenya kan vergeleken worden met die in Malakka, waar ook voortdurend Engelse planters door inheemse benden overvallen worden. In Malak ka zijn in de loop der jaren vele doden gevallen en er wordt nog altijd een felle strijd gevoerd op dit schiereiland. Maar de Britse gouverneur aldaar, Géneraal Templer, heeft mét zijn strijd tegen de „bandieten" heel wat meer succes ge boekt, dan zijn collega in Kenya, Sir Evelyn Baring, tot nog gehad heeft met de onderdrukking van de Mau Mau-terreur. Er werd Dinsdag in het Lagerhuis dan ook al voorgesteld Templer, voorzien van grote volmachten, in Kenya de leiding te geven en de huidige gouverneur terug te roepen. Een dei-gelijke maatregel schijnt (nog) niet over wogen te worden, maar wel gaan de Britse autoriteiten de methoden, waarmee Templer in Malakka gunstige resul taten heeft geboekt, nu ook in Kenya toepassen. Die metho den zijn intussen niet onverdeeld bewonderenswaardig, al zijn zij dan effectief gebleken. Want Templer, die veelvul dig gewerkt heeft met collectieve straffen, heeft daarmee uiteraard ook vele onschuldigen getroffen. Met wapens kan men wel mensen, maar geen ideeën be strijden. De guerilla-strijders in Malakka kunnen met ge welddadige maatregelen teruggedrongen worden; maar de kogels van de Britten zullen de communistische opvattin gen, waardoor de „bandieten" geïnspireerd worden, niet kunnen wegschieten. Dat geldt ook voor het fanatieke na tionalisme, dat aan de Mau Mau-beweging ten grondslag ligt. Alleen wanneer er in Kenya grootscheepse sociale en economische hervormingen plaats vinden, die onder meer gepaard zouden moeten gaan met landhervorming en met het geven van meer politieke zeggenschap aan de inheemse bevolking, kan er weer rust komen in Kenya. Brits gewa pend optreden kan geen einde maken aan de heersende on tevredenheid, al is dat optreden dan nu, in dit stadium, misschien onvermijdelijk. De talrijke berichten over een eventuele kentering in de koude oorlog hebben terecht deze week in hét middelpunt van de belangstelling gestaan, waardoor het nieuws over Kenya wat op de achtergrond is geraakt. Maar terwijl er in Azië een oorlog ten einde loopt, ontbrandt er een in Afrika. gen. Prinses Margriet van Denemarken en Prin^ Karei Bernadotte van Zweden, de prinses De Rethy en Prins Bern- hard. Hierna volgen nog ex-koningin Marie-José en ex-koning Umberto van Italië, de Prinses en de Prins van Liech tenstein, Prinses Elisabeth van Luxem burg en Prins Albert van België, de Prins en Prinses De Ligne, de Prinses sen en Prinsen De Bourbon-Parma, Prins Pia van Savoie en Prinses Ragn hild van Zweden. De Nederlandse Koninklijke en de Belgische Koninklijke families logeren op het groothertogelijk paleis in de stad Luxemburg, terwijl de Zweedse koninklijke familie haar intrek zal nemen op het kasteel Colmar-berg. Volgens Luxemburgse woordvoerders zullen Jean en Josephine aan het eind van hun huwelijksreis in Londen de kroningsplechtigheden bijwonen. Waar zij verder heen zullen gaan is nog een geheim. Bij hun terugkeer zullen zij hun intrek nemen in het kasteel in Betzdorf, dat hun door de Luxemburgse regering ter beschikking is gesteld. Het kasteel, dat 23 km. van de stad Luxem burg ligt, wordt op het ogenblik geheel gerestaureerd. (Van onze correspondent) DJAKARTA, Maart In verband met de dood van Stalin werd in Rusland vier dagen rouw in acht genomen. In commu nistisch China volstond men met drie dagen rouw. De communistische partij in Indonesië echter kondigde een rouwpe- riode aan van zeven dagen De Indonesische regering heeft beslo ten, dat in het vervolg alleen Australisch meel geïmporteerd zal mogen worden Dit geschiedt om deviezen te besparen. De bakkers in Indonesië, die vrijwel uit sluitend met Amerikaans meel werkten, protesteren scherp tegen deze maatregel daar zij naar zij zeggen van Austra lisch meel geen goed brood kunnen bak ken. Amerika levert nog steeds het grootste aantal films voor Indonesië, vergeleken met andere landen. Zo passeerden in i952 in Indonesië 844 Amerikaanse films de eensuur tegen 58 Europese en 258 uit andere Aziatische landen. In Indonesië zelf werden in 1952 62 speelfilms ver vaardigd, tegen 45 in het jaar daarvoor en 18 in 1950. Het dagblad „Indonesia Raya" bevat de laatste tijd bijna dagelijks aanvallen up de buitenlandse adviseurs van de In donesische overheid. Deze buitenlandse (Nederlandse) adviseurs zouden de bui tenlandse (Nederlandse) importeurs vol gens het blad op onrechtmatige wijze boven de Indonesische bevoordelen. Nabij Surabaja zal binnenkort begon nen worden met de bouw van een soda- labriek, die tevens zoutzuur, caporiet, D.D.T. e.d. zal produceren. Het wordt de eerste sodafabriek in Indonesië- Men hoopt medio 1954 te gaan draaien. In Djakarta rijden thans echter ook ruim 60.000 motorvoertuigen tegen 15.000 voor de oorlog. Voorts rijden er in Dja karta thans 15.000 betja's (driewielige fietsen voor openbaar vervoer) tegen slechts 100 voor de oorlog.. Vrijdagmiddag is uit Roosendaal een trein met Koreavrijwilligers naar Marseille vertrokken onder commando van de eerste luitenant J. Beekman. Bij dit detachement zijn drie officieren in gedeeld van de geneeskundige dienst van de Milva (Militaire Vrouwenafde ling). Namens de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht was kapitein W. Evdmann aanwezig. Tijdens de bijeen komst las luitenant Beekman een tele gram voor van de Koningin, waarin de mannen werden aangespoord de naam van Nederland hoog te houden. Bij het vertrek was voorts aanwezig aalmoeze nier Van de Vrande, die veertien dagen geleden met de „Waterman" naar Ne derland is teruggekeerd. Het detachement heeft zich vanmiddag ingescheept aan boord van de ..Skau- bryn", een Noorse boot, die door Frank rijk gecharterd is. De voorzitter van de Katholieke Tweede-Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, de partijvoorzitter en de partij secretaris, de heren W. J. Andriessen en dr. L. A. H. Albering, alsmede de Ka merleden. de heren B. A. A. Engelber- tink en drs. M. M. A. A. Janssen, zuilen 8, 10 en 11 April een rondreis maken door' de Noordelijke provincies. Gedu rende deze dagen zullen 'talrijke be sprekingen plaats vinden en vergaderin gen gehouden worden, welke georgani seerd zijn door de diverse Kringbestu- ren. (Van een bijzondere medewerker) Over twee dingen zijn we het al spoedig eens: a) huurverhoging voor vooroorlogse woningen is noodzakelijk en b) verscheidene groepen van onze bevolking zijn niet in staat deze huurverhoging uit hun huidig in komen op te brengen, zodat compensa tie noodzakelijk is. Met opzet beperken wij ons hier niet tot de arbeiders in de gangbare zin van dat woord, ook al is het S. E. R.-advies in hoofdzaak op arbeiderswoningen gebaseerd. Met name denken we hierbij aan de Middengroe pen. De meeste publicaties en reacties houden voornamelijk rekening met de gevolgen voor de handarbeiders en kwantitatief gezien is deze zienswijze ook niet onjuist. Maar we hebben zo enige herinneringen aan voorgaande inkomensherzieningen, waarbij vooral de hogere inkomens nog verder achterop zijn geraakt dan ze reeds waren. Met name denken we aan de laatste 5 pet. loonsverhoging, doorgevoerd toen de prijzen met 10 pet. waren gestegen. Dat was dus toen de Nederlandse consumen ten het bekende 5 pet. consumptieoffer hebben moeten aanvaarden. De toege stane loonsverhoging met 5 pet.gold slechts tot en met de eerste 4.000 gulden. Nadien werd aan onze vakcentrales, o.i. ten onrechte, verweten dat deze toen de Middengroepen in de steek hebben gelaten. Er moge aan worden herinnerd, dat de eis van de vakcentrales wel dege lijk was integrale doorvoering van deze 5 pet. verhoging, maar dat onze Staten Generaal deze eis heeft afgewezen. Een bijzondere waakzaamheid van de hier bedoelde groepen is derhalve wel ge boden, teneinde een herhaling van het gebeuren van 1951 te voorkomen. Inmiddels liggen daar de regerings voorstellen, in anderhalf bedrukt kantje een antwoord gevend op het advies van de S.E.R., dat niet minder dan 68 pagina's omvat. Er is reeds eerder geconstateerd, dat dit regeringsstuk no. 2955 een tame lijk verward geval is, dat zich niet uit- sJuitend beperkt tot de kwestie van de huurverhoging met de daarmee gepaard gaande noodzakelijke compensatie, maar dat we kunnen het logische ervan niet geheel inzien eveneens de zo be langrijke kwestie van de industrialisatie uitbreiding, in het geval betrekt. Wij dienen ons bij deze beschouwing der halve te beperken tot de tweelingge dachte: huurverhoging-compensatie. Zowel het S.E.R.-advies als het rege ringsvoorstel willen de compensatie in de eerste plaats zoeken in prijsverlaging. Op zich genomen is dit een goede ge dachte. Het blijft ons allen immers ge lijk of we enkele guldens per week meer ontvangen dan wel een gelijk bedrag minder behoeven uit te geven. In hoe verre zulk een maatregel doorvoerbaar is. is uiteraard afhankelijk van de na tionale budgetaire toestand, en van in ternationale factoren. Vele prijzen im mers staan sterk onder invloed van de belastingen, die, hetzij als accijns erop drukken (suiker, tabak, alcohol) heizij als indirecte heffing (omzetbelasting), hetzij dat ze beïnvloed worden door hoge lasten op het bedrijfsleven gelegd, die uiteindelijk in de prijs, moeten wor den doorberekend. Nu dient hierbij één zaak onmiddel lijk te worden vastgesteld. Van de inkomens, waarover wij het hier hebben, kan niets meer af en de be trokken gezinnen kunnen niet als een soort voorschotbank voor het Rijk op treden. Zoals de maatregelen thans zijn aangekondigd dreigt dit zonder twijfel het geval te worden. Immers indien -de huurverhoging op 1 Januari ingaat, be tekent dat een méér uitgave voor elk gezin van gemiddeld 3 procent. Wanneer zullen evenwel de belastingverlagingen op de prijzen effect sorteren in deze zin, dat moeder de vrouw minder geld be hoeft neer te tellen voor een pond sui ker. Onder punt 13 in haar regerings nota zegt de Regering met name. dat de aangekondigde f 2.2-5 per honderd kilo gram accijns verlaging op de suiker, niet kan betekenen een evenredige prijsver laging van de suiker in verband met het feit, dat op dat moment tevens zal komen te vervallen het subsidie op suiker tot dan toe verleend uit het landbouwegali- satiefonds. Maar dan nog! Iedereen weet, dat suiker niet bepaald het artikel is, waarop onze kruideniers het meest ver dienen. Zij verkopen dit artikel ten ge rieve van het publiek, maar zouden het net zo lief missen. Wie verplicht hen dan een eventuele accijnsverlaging ook te laten effectueren in een lagere sui kerprijs. Vanzelfsprekend is dit maar een voorbeeld, toepasbaar op alle andere fiscale maatregelen, die prijsverlagend zouden moeten werken. Vervolgens zijn daar de belasting- en schoolgeldverlagingen. De huurverhoging gaat direct in. De definitieve aanslagen, zowel van belasting- als van schoolgeld- heffing komen vaak eerst een paar jaar na dato. We vrezen dat hier op een ern stig verzet van de zijde van de vakcen trales zal moeten worden gerekend. Daarbij komt nog een andere gewichtige overweging. Voor hoeveel gezinnen voor al van lagere inkomens, of met veel kinderen heeft belasting- of schoolgeld verlaging betekenis? Deze mensen be talen toch al niets en komen derhalve alleen voor een hogere uitgave te staan. Rest tenslotte, althans voorlopig, de kwestie van de looncompensatie. Even eens met een herinnering aan reeds eer der doorgevoerde loonherzieningen, vra gen wij ons af, of we hier weer te weer te maken zullen krijgen met een ver gunning tot loonsverhoging, desnoods nog vergezeld met een dringend advies hiertoe over te gaan. dan wel met een dwingend voorgeschrevene. Zou het uit draaien op een vergunning, dan voor spellen wij onze vakbonden voorlopig weer handen vol werk met de nodige dreigingen van staking en alle narigheid van dien. Alles bijeengenomen komt het ons voor oat het S. E. R.-advies over de com pensatie een omgekeerde volgorde ver dient: eerst compensatie door middel van loonsverhoging, opdat zekerheid ontsta dat het reeds wankele evenwicht in de huishoudboekjes niet. al is het dan ook tijdelijk, nog ernstiger wordt verstoord. En daarnaast zal van het begin af moe ten worden gestreefd naar een integrale compensatie, ook derhalve voor de "ho gere inkomens. Dat hier nog menig meningsverschil tussen de talrijk hier spelende partijen in politicis: P.v.d.A. aarbij ve'schil van mening tussen u ,Y' e.n K.A.B. helemaal niet denk- niet denk- lost, behoeft geen nader betoog. tejsldig^is zal moeten worden opge- De totale geldhoeveelheid, die eind De cember j.l. tot boven 8 milliard gld. was gestegen, is eind Januari, blijkens het C.B.S., ingezakt tot 7895 millioen gld. Hiervan was 3086 millioen gld. chartaal en 4809 millioen gld. giraal geld. Het indexcijfer (basis 1948 is gelijk 100) be droeg voor de totale hoeveelheid 109.6 voor chartaal geld 100.9 en voor giraal geld 116.0.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7